Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Foto: Start rakety TOPOL-M. / YouTube
Start rakety Topol-M; ilustrační foto / Print Screen YouTube

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních balistických raket ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile). Ve většině případů půjde o testy nově zaváděných nebo modernizovaných ICBM raket jako RS-24 Jars a RS-28 Sarmat.

"Pro rok 2016 plánujeme 16 testovacích startů mezikontinentálních balistických raket, včetně leteckého testování procedur pro pokročilé zbraně a kontrolu technické připravenosti raketových systémů vstupujících do služby. Počet testovacích odpalů příští rok vzroste," uvedl pro tiskovou agenturu TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu. V roce 2015 ruská raketová vojska provedla osm odpalovacích testů.

Ve stejném roce ruské raketové síly strategického určení počítají se stovkou "štábních, velitelských, taktických a speciálních" cvičení. Bojovými testy a neohlášenými inspekcemi projdou všechny raketové pluky.

Během 14 testů Rusko otestuje ICBM rakety 5. generace R-24 Jars a nejnovější R-28 Sarmat. R-24 vychází z pozemní verze rakety Topol-M na tuhé pohonné látky. Střela Jars se startovací hmotnosti 49 tun dokáže na vzdálenost větší než 10 000 km dopravit vícenásobné samostatně naváděné bojové hlavice MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle).

Přesný dolet i počet MIRV nesených R-24 Jars je střeženým tajemstvím. Podle GlobalSecurity.org Jars dokáže na cíl dopravit tři nebo čtyři hlavice MIRV, každá o síle 150 až 250 kT (Hirošima 16 kt). Celková hmotnost užitečného nákladu je přibližně 1500 kg. Topol-M a RS-24 budou tvořit hlavní výzbroj ruských raketových sil strategického určení.

R-28 Sarmat je nejnovější ICBM střela na tekuté pohonné látky. Sarmat u raketových vojsk strategického určení nahradí střely R-36M "Satan".

Přesné parametry, ostatně jako u všech ICBM raket, jsou tajné a jsou odhadovány vojenskými analytiky a odborníky na raketovou techniku. Dolet R-28 Sarmat se odhaduje na více než 10 000 km, startovací hmotnost na 100 tun a nosnost okolo 4 tun. Střela je schopna dopravit na cíl několik hlavic MIRV - podle Global Security Newswire 10 až 15 MIRV.

Sarmat začne nahrazovat Satany v roce 2018 a kompletní přezbrojení se očekává v roce 2020.

RS-24 Jars vychází z rakety Topol-M

Výhodou střely Jars je použití tuhých pohonných látek. Před startem proto není nutné plnit nádrže palivem, což zkracuje dobu k vypuštění.

Tuhé pohonné látky jsou také výrazně jednoduší na skladování, což se pozitivně projevuje na nižších provozních nákladech (údržba, oprava, počet personálu). Ostatně z toho důvodu je Topol-M používán na mobilních odpalovacích vozidlech.

Naopak střely na tekuté pohonné látky jako R-28 jsou výkonnější - při stejné hmotnosti dokáží dopravit větší náklad na větší vzdálenost. Nevýhodou je naopak náročné skladování tekutých pohonných látek a nutnost přečerpáváni paliva do nádrží rakety před startem.

Výše uvedený přehled nezahrnuje testy ruského námořnictva a letectva. V příštím roce námořnictvo počítá s testy balistických raket RSM-56 Bulava a letectvo s testy jaderných střel s plochou dráhou letu Ch-102 s doletem až 5000 km.

Rusko rovněž plánuje rozšiřování svých jaderných sil, resp. zvětšení počtu jednotek. Počet jaderných hlavic je omezen zatím platnou Dohodou o snížení počtu strategických zbraní New START (New Strategic Arms Reduction Treaty ­) uzavřenou v Praze v roce 2010.

"Hlavní úsilí by se mělo soustředit na posílení potenciálu našich strategických jaderných sil a uskutečnění vesmírných obranných programů," řekl Šojgu. "Do aktivní služby v roce 2016 vstoupí pět raketových pluků, vybaveny budou moderními raketovými komplexy." 

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spojené státy vyvíjejí nástupce jaderné střely Minuteman III

Životnost současných amerických mezikontinentálních balistických střel ICBM (InterContinental ...

70 let po konci Hirošimy: Potřebujeme stále jaderné zbraně?

Svět si připomíná 70. let od svržení první jaderné bomby na japonské město Hirošima. Při explozi a v ...

Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. ...

MOKV: Naděje amerického jaderného raketového deštníku

Americká agentura pro protiraketovu obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí zbraňový systém MOKV ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • fenri
  17:05 13.01.2016

  Shania: nesmysl, velká část území obsazená povstalci žádná válečná zóna není. Na tolika frontách a do takové operační hloubky Assad fakt nebojuje. To by chtělo násobek jeho sil. ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: nesmysl, velká část území obsazená povstalci žádná válečná zóna není. Na tolika frontách a do takové operační hloubky Assad fakt nebojuje. To by chtělo násobek jeho sil. Pokud se podívate na mapy rozložení sil, jde v podstatě o jemnou mozaiku, kde těch třecích/bojovích linií je spousta a s velkou hustotou.
  Podle našich medií utíkají Syřané před Assadem, ne před Daešem. Pak ale nedává smysl, že utíkají k Assadovi. Buď jsou masochisté a nebo nám tak trošku lžou...Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:00 13.01.2016

  fenri: proč by někdo utíkal na uzení obsazené povstalci, když je to bud válečná zona, nebo se režim usilovně snaží civilisty z těch oblastí všemožně dostat, mimo jiné ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: proč by někdo utíkal na uzení obsazené povstalci, když je to bud válečná zona, nebo se režim usilovně snaží civilisty z těch oblastí všemožně dostat, mimo jiné bombardováním. Nebo to se taky neděje?

  Nebo na území ISIS, kdy pro ně jsou Syřani v podstatě lidi druhé kategorii, pokud se k nim někdo vydá, tak aby se k nim přidal.

  Takže pak buď jít na území obsazené Asadem, nebo odchází ze země a kupodivu většina tech lidí odchází do Turecka, Jordánksa, Lybanonu atd...

  Neděje se to, že by všichni kdo se dostanou z uzení ISIS a povstalců mířili k Asadovi, aby se k němu přidali a bránili svou zemi.


  Vestly: tak aspoň že tak...furt lepší než že bys je házel do jednoho pytle:)

  posunul jsme ti nejlepší odhad skupin operujících v Sýrii, tak dost pochybující, že by jsi na tom našel něco, co by jsi mohl Tomovi vytknout.

  BTW: náš prezident je xenofob (ja ty lidi taky v Evropě nechci, takže to jsme taky stejně jako většina národa), nenávidí Muslimy a má silné vazby na Moskvu, stejně jako je má jeho předchůdce. Takže bych řek, že se trefil...Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:34 13.01.2016

  Shania - Já sem nechtěl nic psát. Ale u toho tvého blábolu jsem se začal opravdu smát, za což ti děkuju :) "Když už nic, FSA jsou aspoň Syřani, za Asada už dlouho bojují ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania - Já sem nechtěl nic psát. Ale u toho tvého blábolu jsem se začal opravdu smát, za což ti děkuju :)

  "Když už nic, FSA jsou aspoň Syřani, za Asada už dlouho bojují převážně Hyzbalah, Iranci a Rusové. Což je zajímavé, když má údajně Asad podporu většiny obyvatel... "

  Mohu se zeptat, kde ti řekli, že v FSA jsou jen a pouze Syřané a že za Assada bojuje někdo jiný, jen ne Syřané? To ti řekli někde v neziskovce, nebo jsi opravdu takto zfanatizovaný?

  A víš co mě nejvíce děsí? Že je ti vlastně úplně jedno, že za Assada nebo Hizballah bojují místní křesťané a jiné menšiny. Otázka poté zní, na jakou stranu se vlastně v budoucím konfliktu v Evropě přidáš a koho budeš chránit. Evropany, nebo muslimy? Zřejmě ty, které pochválí komouši z Bruselu, tedy muslimy.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:28 13.01.2016

  To RiM: proč by tu větu nemohl napsat? Moc se mi tam nelíbí to slůvko "konečně", ale jinak nevím, co je na ní fakticky špatně. Okupace z roku 68 byla skutečně zcela soft, ve ...Zobrazit celý příspěvek

  To RiM: proč by tu větu nemohl napsat? Moc se mi tam nelíbí to slůvko "konečně", ale jinak nevím, co je na ní fakticky špatně.
  Okupace z roku 68 byla skutečně zcela soft, ve srovnání s okupací Německem. Ostatně lidí, kteří zažili obě a mohou to srovnat je zatím dost a čísla hovoří s brutální přímočarostí. Rovněž smysl okupací genocida etnika vs. udržení země ve své sféře vlivu je rozdílný. Nevím, o jakém změkčování či omlouvání hovoříte. Skutečně máte koule na to srovnávat ty dvě okupace? Mě spíš přijde trapné, jak je okupace 68 podsouvána rusákům. Stálo za ní možná více Ukrajinců než Rusů, okupovali nás Poláci (ano ti, kteří si v dnes zamlčovaném paktu Ribbentrop-Pilsudski dohadovali s Němci hranice mezi Polskem a Maďarskem), Němci, Maďaři (oboje tradičně "přátelští") .
  K článku: pro Rusko jde prostě o zdaleka nejlevnější způsob jak být bráno naprosto vážně a zároveň je to vcelku levná pojistka jeho fungování. Stejně jako pro ostatní jaderné země.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:14 13.01.2016

  stirling: Samozřejmě, že to je dokola a bude to pořád dokola. Tak fungují internetové diskuze. Řešením je fotka a plné jméno, ale obávám se, že potom by nikdo nediskutoval. :) Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling: Samozřejmě, že to je dokola a bude to pořád dokola. Tak fungují internetové diskuze. Řešením je fotka a plné jméno, ale obávám se, že potom by nikdo nediskutoval. :)
  Ale vytvořit nějakou hádací arénu výrazně označenou "Vstup jen na vlastní duševní nebezpečí" není zlý nápad.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  15:58 13.01.2016

  Jestli se mohu přimluvit tak bych každý týden vydal článek o stavu ruska a tam se ten kdo chce pohádá o tom jak je na tom rusko skvěle či na nic a u ostatních článků (pokud tedy ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli se mohu přimluvit tak bych každý týden vydal článek o stavu ruska a tam se ten kdo chce pohádá o tom jak je na tom rusko skvěle či na nic a u ostatních článků (pokud tedy nebudou se stavem ruska souviset) bych toto striktně trestal. Vždyť je to pořád dokola.
  V článku může být shrnuto jak se rusku daří ekonomicky, jakým směrem jde školství, zdravotnictví a hlavně ozbrojené složky jaké jsou plány a jaký je současný stav a po čase dělat i srovnání plánů s realitou a na závěr samozřejmě přidat graf vývoje ceny ropy a plynu a kolik bomb se podařilo shodit v sýrii...
  Já něco přihodím ať je o čem psát: http://www.aboutru.com/2016/01... Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:56 13.01.2016

  shania, este sem zkopiruj tie jeho skvosty o Zemanovi platenom Kremlinom a podobne dristy, ktorych napistal neurekom, nech vsetci vedia, co to je za odbornika :) Neboj sa, ja ...Zobrazit celý příspěvek

  shania, este sem zkopiruj tie jeho skvosty o Zemanovi platenom Kremlinom a podobne dristy, ktorych napistal neurekom, nech vsetci vedia, co to je za odbornika :)

  Neboj sa, ja mam dost dobru predstavu, kto vsetko je v "FSA" a kto nie. FSA ma desiatky skupin, niektore spolupracuju s Al-Nusrou, ine kludne aj s ISIS, podla toho ako im to vyhovuje. FSA im dokonca predavala zbrane dodane zapadom.. jednoducho tragikomédia.

  K tomu, že su domaci len tolko. Staci sa pozriet na severo-zapadnu, kde bojuju tisice Turkov. Podobne to je so Saudami, ktori im otvorene dodavaju aj moderne zbranove systemi.Skrýt celý příspěvek

 • damik
  15:29 13.01.2016

  Fenri obcanska valka v Syria je zalozena na povstani Sunitu (80% populace) proti Shia Assadovi (20% populace). Tvuj prispevek je jenom RT propaganda Putina Fasisty Az se ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  obcanska valka v Syria je zalozena na povstani Sunitu (80% populace) proti Shia Assadovi (20% populace).

  Tvuj prispevek je jenom RT propaganda Putina Fasisty

  Az se Putinovi slibi pristup k jeho jedinemu vojenskemu pristavu ve Stredomori a jeho vliv na novou Syrskou vladu tak necha Assada padnout ...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:29 13.01.2016

  Já už tady do této NAPROSTO BEZVÝZNAMNÉ a podivně moderované debaty přispívat nebudu, jen Ti Fenri odpovím, že jsem nikde nenapsal, že bych se bál toho, že nás rus zase obsadí... ...Zobrazit celý příspěvek

  Já už tady do této NAPROSTO BEZVÝZNAMNÉ a podivně moderované debaty přispívat nebudu, jen Ti Fenri odpovím, že jsem nikde nenapsal, že bych se bál toho, že nás rus zase obsadí... psal jsem, že nechápu jak nějaký Čech může napsat "Rusko ukazuje svou rostoucí sílu a konečně prosazuje své zájmy ve světě". A k Německu jsem se taky vyjádřil, vidím to nejspíš podobně jako Ty.
  A ta "soft" okupace - tak to nemám slov - jak jsem psal, rusákům se v naší kotlině sviňárny omlouvají, změkčují...
  Ale už tady na to kašlu, jdu si rači přečíst článek o letadlovce Gerald R. Ford, další technologické a vojenské laskomině (opět) nevzniknuvší záhadně v tom úžasném kraji pod Uralem...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  15:28 13.01.2016

  Super, tolik ekonomů na armádním webu. :) Je fakt krásné vidět se dohadovat o ekonomice a najít si vždy tu svou pravdu, která podpoří můj světonázor. Na to je ekonomika jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Super, tolik ekonomů na armádním webu. :) Je fakt krásné vidět se dohadovat o ekonomice a najít si vždy tu svou pravdu, která podpoří můj světonázor. Na to je ekonomika jako stvořená. Ekonomika je především o důvěře lidí, nikoliv o číslech.
   
  Příspěvky typu "Putin fašista" vymazány.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:25 13.01.2016

  Shanio, není výmluvnější protiargument na Vaše teze, než se podívat na vnitřní emigraci v Syrii. Kam a před kým utíkají lidé. Světe div se, neutíkají ani na území jakési ...Zobrazit celý příspěvek

  Shanio, není výmluvnější protiargument na Vaše teze, než se podívat na vnitřní emigraci v Syrii. Kam a před kým utíkají lidé. Světe div se, neutíkají ani na území jakési humanisticko-demokratické opozice, ani na území Daeše, ale právě za tím zlým Assadem. Co se týče hladomoru. Ono nyní tolik propírané něšťastné město medaja je krásným příkladem lhaní a progandy. Nejen, že se většina fotek ukazuje jako směšně snadno doložitelný fake (ach ten Google), ale zajímavostí je tam více. nejprve dle novinářů mělo 10 tisíc obyvatel, potom 20, nyní píší 40. V réalu je to větší vesnice, dle wiki 9 tisíc obyvatel dávno před válkou.
  Podle místních tam "demokratičtí bojovníci" zabavují potraviny, co se dodávají zvenku a protávají je za absurdní ceny. Je zvláštní, že si zlý Assad vybral zrovna Madaya k vyhladovění, zvláště potom, co v ní probíhaly demonstrace na podporu jeho vlády.Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  15:20 13.01.2016

  Poznámka : 1.Rusko skrachovalo v 1998 ?! To je totálna blbosť. 2.Čína padá na hubu .To je totálna blbosť.Pád burzy v Číne nie je pre ňu až taký problém ,lebo len cca. 30 % ...Zobrazit celý příspěvek

  Poznámka :
  1.Rusko skrachovalo v 1998 ?! To je totálna blbosť.
  2.Čína padá na hubu .To je totálna blbosť.Pád burzy v Číne nie je pre ňu až taký problém ,lebo len cca. 30 % čínskych firiem je kótovaných na burze. V USA je to cca. 100 %. Priemyselná výroba naďalej ťahá hore aj HDP a to im stále rastie rýchlo - USA HDP ťahá hlavne burza(tlačené doláre z FEDu idú cez banky práve do akcií) .
  3 Prvé porušenie medzinárodných zmlúv týkajúcich sa usporiadania Európy po 2.SV bolo vytvorenie umelého štátu Kosovo .(nik USA nepozval a nemali ani podporu OSN).
  4.USA berie každý štát do NATO(otázka kto verí ,že Prahu ,al. Bratislavu budu v prípade vojny chrániť Albánci či Rumuni ?)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:12 13.01.2016

  Dneska je ta debata nějaká novinkovatá. Radovat se z růstu moci Ruska a jeho prosazovaní se je stejně hloupé, jako kvůli tomu zuřit, či se bát. Opravdu Vám přijdou ruské tanky ...Zobrazit celý příspěvek

  Dneska je ta debata nějaká novinkovatá.
  Radovat se z růstu moci Ruska a jeho prosazovaní se je stejně hloupé, jako kvůli tomu zuřit, či se bát.
  Opravdu Vám přijdou ruské tanky valící se polabím jako ten nejpravděpodobnější scénář ztráty naší svobody a prosperity. Nepřipravujeme se o to svobodu daleko více a usilovně sami, resp. pod metodických vedením soušek a soudruhů z Bruselu,
  To RiM: no, ono je sice hezké napsat, že nás Rusko okupovalo, ale je to asi tak 1/5 pravdy. Podíl Ruska na naší okupaci byl minimálně stejný, jako Ukrajiny (mrkněte na složení vojsk i politických iniciátorů okupace). Za další šlo o jednu soft okupaci - když to srovnám s celou řadou německých okupacích (mrtví zpravidla ve statisících či řádu až desítek procent populace, občas deklamovaná a rozjížděná genocida) a tím, co se dnes v Německu děje, opět se domnívám, že to asi nebude pohled do hlavně Armaty za oknem, co mi v dohledné době zhorší kvalitu života a omezí moji svobodu konání. Ale klidně tomu věřte.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:13 13.01.2016

  @Jan Grohmann Ekonomicke problemy Ruska si nepreje nikdo, protoze pritizenim Rusku pritizime i sobe, tohle ale plati ve stavu kde je Rusko solidni partner. To ale neplati. Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

  @Jan Grohmann
  Ekonomicke problemy Ruska si nepreje nikdo, protoze pritizenim Rusku pritizime i sobe, tohle ale plati ve stavu kde je Rusko solidni partner. To ale neplati. Rusko si vybralo jit cestou polodiktatury a zabirani uzemi statum kolem, v takovem pripade podle me stojime pred rozhodnutim jestli:
  1) Nechat Rusku projit podobne kousky, ekonomicky ho nechat na nohou a tim mu neprimo pomoct k dalsim "vyletum" => trati nase zajmy, ne zajmy Ruska.
  2) Anebo nenechat Rusko bez povsimnuti a reagovat treba sankcema. => trati nase zajmy, ale i zajmy Ruska.
  Druha moznost mi prijde lepsi, protoze my tratime tak jako tak, ale timto mozna udelame aspon neco pro zpomaleni planu, ktere jdou proti nasim. Otazka pak je najit ten spravny balanc kde chceme Rusko slabe = ve stavu kde si nebude moct vypady dovolit, ale ne je mit na kolenou aby si Rusko udrzelo vnitrni poradek a integritu.

  A obecne, ta debata o stavu ruske ekonomiky (pri stavajicim stavu statnich vydaju a ceny ropy => par let pred krachem) je vzdy usmevna.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:56 13.01.2016

  An update of the list of IRGC, IRGC-QF, and IRGC-controlled units deployed in Syria 4th Division Badhr Force: CO Jassim Mossavi; infantry, deployed in southern Aleppo Liwa Asad ...Zobrazit celý příspěvek

  An update of the list of IRGC, IRGC-QF, and IRGC-controlled units deployed in Syria

  4th Division Badhr Force: CO Jassim Mossavi; infantry, deployed in southern Aleppo
  Liwa Asad Allah al-Ghalib: no details available but presence confirmed
  Liwa Assadollah: newest arrival in Hama, no reliable details available; probably underway to southern Aleppo
  Liwa Dhu al-Faqar: about 500 infantry, operational area unknown
  Liwa ‘Friends of Syrian Martyrs’: about 500 Hezbollah/Iraq, motorized infantry (equipped with jeeps and Iranian-made TOWs), southern Aleppo
  Liwa Fatimioun: about 2,000 Afghan Hazaras; infantry, deployed in Sheikh Najjar Industrial City (NE Aleppo)
  Liwa al-Hamud: no details available but presence confirmed
  Liwa Hassan al-Mujtaba: no details available but presence confirmed
  Liwa Hashd ash-Sha'abi: new unit, deployed to Hama AB with help of Russian Il-76MD transports wearing Syrian flags, and three IRIAF C-130Hs, early December; planned deployment area unknown, but likely to become southern Aleppo.
  Liwa al-Haydareyen: about 2000 IRGC regulars and Basiji; southern Aleppo
  Liwa Imam al-Hussein: sometimes described as an NDF-unit, meanwhile said to be Hezbollah/Iraq; no other details available but presence confirmed
  Liwa al-Qahira: about 1000 Hezbollah/Iraq; motorized infantry; southern Aleppo since mid-November (green flags)
  Liwa al-Sadeqine: about 500 infantry, operational area unknown
  Liwa Zainabioun: about 2000 Pakistani Shi’a; infantry, operational area unknown
  Liwa Zulfiqar: no details available, but present in southern Aleppo
  Liwa al-Yom al-Ma'ud: no details available, but presence confirmed
  Katayb Harakat an-Nujaba: about 2000 Hezbollah/Iraq; mechanized unit equipped with T-55s and BMP-1s; southern Aleppo (red flags)
  Katayb Harakat as-Saaberine: 1000 Lebanese Palestinians, current area of deployment unknown
  Katayb Hezbollah: about 2000 Hezbollah/Iraq; mechanized unit equipped with T-72s and BMP-1s; southern Aleppo in Nov-Dec15, now Sheikh Mishkin (yellow flags)
  Katayb al-Imam Ali: no details available but presence confirmed
  Katayb Sayed ash-Shuhada: no details available but presence confirmed
  Katayb ash-Shabab ar-Rasali: no details available but presence confirmed
  Faylak al-Wa'ed as-Sadeq: no details available but presence confirmed
  Saraya Amal-Zahra: no details available but presence confirmed
  Saraya Ashura: no details available but presence confirmed
  Saraya al-Ghabun: appears to be a 'special forces' (i.e. SWAT) asset
  Saraya al-Jihad: no details available but presence confirmed
  Saraya al-Khorasani: no details available but presence confirmed
  Saraya al-Mukhtar: no details available but presence confirmed
  Saraya as-Salam: no details available but presence confirmed

  Overall, this is a concentration of possibly up to 30,000 IRGC/IRGC-QF and Hezbollah/Iraq troops, nearly all of them in southern Aleppo. Some of new units are necessary to replace losses, while others are necessary in order to occupy positions along overextended frontlines.


  Hezbollah/Lebanon
  Three brigades (if at all, cited as the 301st, 302nd, and 303rd), each with about 2,000 troops, one now including armour (such like T-72TURMS-S and BMP-2s) are rotated in an out of Syria as necessary. Since October, it seems that two of these have something like 'permanent presence': one in northern Hama early on, now in NE Lattakia; another is in Eastern Ghouta.

  Hezbollah/Syria
  - Quwat ar-Ridha: centrepiece of Hezbollah/Syria, about 2000 'special forces' (read: light infantry), primarily active in Homs and Qalamoun Range
  - Liwa as-Sayyida Ruqayya: about 1000 Damascene Shi'a militia; active in Damascus and Eastern Ghouta areas
  - Liwa Imam al-Bakir: officially an NDF-unit, actually Hezbollah/Syria; about 2,000 motorized infantry; deployment area used to be Kweres AB; now probably in southern Aleppo
  - Liwa Imam Ali (?): officially an NDF-unit, actually Hezbollah/Syria; no other details available
  - Saraya ad-Difa'a ash-Sha'abi: clearly Hezbollah/Syria; possibly deployed in Sheikh Mishkin area

  Ba'ath Party Militia
  - Desert Hawks Brigade (including units named as 'Cheetah Force', 'Tiger Force', 'Assad/Lion Force' etc.): about 2,000 motorized infantry and 'special forces', Kweres AB
  - Ba'ath Brigade; currently running that offensive south-east of Hama (city)
  - Another 'brigade' reportedly running an 'offensive' west of Damascus, as of 20-26 December

  PFLP-GC & ex-PLA
  - Liwa al-Qods al-Filistini (PFLP-QF): about 700 Palestinians of PFLP-GC; considered 'commando' outfit; Lions of al-Qods Battalion in Kweres area; Deterrence Battalion in Aleppo area; Lions of ash-Shahba Battalion in Kweres area
  - Jaysh at-Tahrir al-Filistini (PLA): about 500 Paalestinians of the former Palestinian Liberation army; primarily active in Damascus, Zabadani and Eastern Ghouta

  SSNP
  - Liwa Nusr az-Zawba'a; about 1000 mechanized infantry, presently fighting against FSyA in NE Lattakia under the HQ 1st Division
  - Liwa ??: about 1000 infantry, presently fighting against Daesh in eastern and south-eastern Homs under the HQ 2nd Division
  - Liwa ??: there are reports about SSNP's presence in Aleppo too (unclear if eastern or southern Aleppo, though); if truth, this would indicate existence of a third SSNP formation.

  Further to this, and because their importance is continuously growing, here a list of pro-Assad and/or NDF-allied/associated/operated militias:
  - al-Quwat al-Jalil: up to 4,800 Palestinian militiamen, primarily active in Qalamoun Range
  - Liwa Dir as-Sahel (aka Coastal Shield Brigade): 2000 mechanized Alawite troops; officially subjected to the Republican Guards, presently fighting in NE Lattakia under the command of HQ 1st Division
  - Liwa al-Khaybar: about 1000 NDF or Hezbollah/Syria militiamen active in northern Hama in October-November, meanwhile active in Homs area
  - Liwa Suqour al-Quneitra: about 1000 local militiamean, active in Quneitra area (sometimes clashing with the BPM and various other regime militias, but most of the time fighting the JAN)´
  - Dir al-Watan: about 2,000 Druze militiamean, active in Suwayda Province
  - Katibat al-Jabal: al-Allawite NDF-battalion active in NE Lattakia
  - Muqawama as-Syria (also 'TSR'): about 500 Turkish Alawites (with Marxist-Leninist ideology); might have dual presence, with one group active in Nubol-Zahra pocket (30km NW from Aleppo), and another still active in Lattakia ProvinceSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:51 13.01.2016

  Vestly: aby jsi měl nějakou představu... Tom Cooper: ...and for those who asked me for an ORBAT of insurgents (in addition to that of 'regime/loyalist & allied' forces)... how ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: aby jsi měl nějakou představu...

  Tom Cooper:
  ...and for those who asked me for an ORBAT of insurgents (in addition to that of 'regime/loyalist & allied' forces)... how complex is this issue shows alone a 'legend' for abbreviations that this would need in order to explain 'umbrella organizations' running various armed groups, which is as follows:

  AAS = Harakat Ahrar ash-Sham: 30,000 Syrian Salafists operating units in Aleppo, Idlib, Hama
  ADF = Authenticity and Development Front: about 5,000-FSyA-affiliated moderates operating units in Hama, Damascus, Aleppo, and Homs; including the 60th Division in Hama, Jund ash-Sham in Damascus, Katayb Ibn Taymiyyah in Aleppo, Katayb Abd al-Rahman in Homs, and New Syrian Army in Homs)
  FAR = Faylaq ar-Rahman (Rahman Legion): 3,000 Salafists active in Aleppo area, with presence in Eastern Ghouta
  FAS = Faylaq ash-Sham: about 7,000-FSyA-affiliated moderates, strongest faction in Aleppo area, but with presence in Idlib, Hama and Homs too
  FSyA = Free Syrian Army: about 45,000 moderates operating units in Aleppo, Idlib, Raqqa, Hama, Homs (RTP), Damascus, Eastern Ghouta, Qunaitra and Dera’a
  JAF = Jaysh al-Fateh/Army of Conquest: coalition of about 40,000 insurgents from the AAS, ADF, FSyA, and JAN active in Idlib, southern Aleppo and northern Hama
  JAI = Jaysh al-Islam (Army of Islam; military wing of the Islamic Front): coalition of about 50 Islamist and Salafist groups, primarily present in Eastern Ghouta, but also in Aleppo, Idlib, and Dera’a
  JAN = Jabahat an-Nusra: about 15,000 Jihadists and Wahhabist-Syrians, active in Aleppo, Idlib, Lattakia, Homs, and Dera’a
  JAS = Jaysh ash-Sham (Army of Syria; JAS): separated from AAS and est. 9 Oct 2015; about 5,000 Salafists in northern Aleppo & Hama
  JASH = Jabhat ash-Shamiah: precise details unknown
  JAT = Jaysh at-Tawheed (Revolutionary Army): precise details unknown but active primarily in the Rastan-Talbiseh-Pocket ('RTP', in northern Homs)
  HNDZ = Harakat Noreddin az-Zenghi Movement: 5,000 US-supported and vetted insurgents active in northern Aleppo
  KTSH = Katayb Thuwar ash-Sham: about 4,000 FSyA-affiliated insurgents active in Aleppo (city)
  KABM = Katayb Aknaf Bait al-Maqdis: about 7,000 FSyA-affiliated insurgents active in Damascus and surrounding areas
  SDF = Syrian Democratic Forces: mix of all YPG-run units (about 50,000 in Afrin enclave, Raqqa, and Hassakah Provinces), and five FSyA brigades from similar areas, supported by USA; between Sunni Arabs in Syria they are known as ‘Jaysh as-Salam’
  SF = at least 30,000 (possibly up to 45,000) FSyA-affiliated insurgents active in Qunaitra and Dera'a provinces

  This list is 'important' because many of units listed below are not 'really' FSyA, but 'affiliated' with it, while actually operated by various of umbrella groups mentioned above...

  Anyway, here 'just' a list of FSyA, IF, and JAN units identified as active between Sheikh Mishkin and Dera'a as of December 2015 and January 2016:

  Dera’a/Sheikh Mishkin Operations Room (also ‘Jaysh al-Janoob/Army of the South’)
  - Ajnad ash-Sham, FSyA: TOW-equipped; US-supported and (partially) vetted, presently most powerful FSyA formation in southern Syria with 15,000 combatants, including a battalion in Eastern Ghouta; one in southern Aleppo, one in northern Hama (the latter unit suffered some losses in Moarek area, in late November, including two T-72s), plus two in Sheikh Mishkin area
  - Faylaq al-Awwal (First Army/Corps) FSyA: 5,000 FSyA insurgents active in southern Syria, at least one battalion active in Sheikh Mishkin area
  - Furqat 18 Adhar (18th March Division), FSyA: 500 insurgents in Sheikh Mishkin area since December 2015
  - 69th Special Forces Division (Forqat 69 Quwwat al-Khassa), FSyA: reportedly re-deployed to Sheikh Mishkin area, January 2016
  - Forqat Amoud Horan (Horan Column Brigade/Division), FSyA: Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Forqat Fallujah Horan (Unity Battalion of Horan), FSyA: Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Furqat Fajr at-Tawheed (the Dawn of Unity Division), FSyA: Dera’a area, Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Furqat Usood as-Sunnah (Lions of Sunnah Division), FSyA: TOW-equipped; active in Dera’a early November; possibly in Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Liwa 8 (8th Infantry Brigade), FSyA: Sheikh Mishkin since October 2015
  - Liwa Tawhid al-Junoub), FSyA: Sheikh Mishkin since December 2015
  - Al-Fawj al-Awwal (1st Regiment), FSyA: no details available, possibly in Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Al-Fawj al-Awwal Madfa’a (1st Artillery Regiment), FSyA: about a dozen of D-30 howitzers and other artillery pieces; Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Grandsons Brigade, FSyA: includes Scorpion Martyrs Battalion (CO KIA, mid-Oct)
  - Liwa/Quwwat ash-Shaheed Ahmad al-Abdo (Ahmed al-Abdo Martyr’s Brigade/Force), FSyA: about 1000 insurgents from Damascus; reportedly vetted but not TOW-equipped; active in Sheikh Mishkin since December 2015
  - Jaysh al-Yarmouk (Yarmouk Army), FSyA: TOW-equipped, active in Dera’a
  - Jaysh as-Souri Muwahadah (Army of Syrian XY?): in Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Liwa Muhajireen wa’ al-Ansar (Emigrants and Supporters Brigade), FSyA: Sheikh Mishkin
  - Liwa Tawhid Katayb Horan (also ‘Katayb Horan’; Unity Battalions of Horan Brigade), FSyA: TOW-equipped, lately in Sheikh Mishkin area
  - Liwa Suqour al-Qunaitra (Hawks of Qunaitra), FSyA: T-55-equipped, active in Sheikh Mishkin
  - Katayb Qasioun (Qasioun Battalion), FSyA: active in Sheikh Mishkin (destroyed a T-72 and captured a ZSU-23-4 on 31 December 2015);
  - Lions of the South, FSyA: established 8 January 2016
  - Emigrants and Supporters Brigade (Liwa’ Muhajireen wal Ansar), FSyA: Dera’a
  - Harakat al-Muthana, JAN: claimed presence in Sheikh Mishkin area, but not much to be seen of this (yet)

  Balance of Southern Front FSyA (also Jabahat Thuwar Souriya, or Syria Revolutionaries Front, Southern Sector)
  - Furqat 24 (24th Division), FSyA: Dera’a
  - Furqat 11 Quwwat al-Khassa (11th Special Forces Division), FSyA; Dera’a
  - Furqat Sallah ad-Din (Sallahaddin Division), FSyA: Dera’a
  - Furqat al-Ashaer, FSyA: Dera’a
  - Furqat al-Hamza, FSyA: TOW-equipped and vetted; Dera’a
  - Furqat Fajr al-Islam (Dawn of Islam Division), FSyA: Dera’a
  - Furqat Usud as-Sunna, FSyA: Dera’a
  - Furqat al-Qadisiyah, FSyA: Dera’a
  - Alwiyat al-Furqan (al-Furqan Division/Brigade): TOW-equipped, Dera’a
  - Alwiyat Saif ash-Sham (Sword of al-Sham Brigades), FSyA: Dera’a
  - Liwa al-Mutaaz Billah (Moataz Billah Brigade), FSyA: Dera’a
  - Liwa Ahfad ar-Rasul, FSyA: one of oldest FSyA units; usually cited as in Dera’a, but also mentioned in Damascus
  - Liwa Mujahideen as-Sanamayn, FSyA: Dera’a
  - Liwa Ansar as-Sunnah (Supporters of Sunnah Brigade), FSyA: Dera’a
  - Jabhat ash-Sham Muwahidda (United Sham Front), FSyA: Dera’a
  - Jaysh al-Ababil, FSyA: Dera’aSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:49 13.01.2016

  Vestly: a jaký je problém s FSA? tím že si dál FSA uvozovek předpokládám, že do té skupiny hažeš všechny skupiny co nejsou s Asadem. Tak dost pochybuji, že vůbec víš o čem ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: a jaký je problém s FSA? tím že si dál FSA uvozovek předpokládám, že do té skupiny hažeš všechny skupiny co nejsou s Asadem. Tak dost pochybuji, že vůbec víš o čem mluvíš...

  Když už nic, FSA jsou aspoň Syřani, za Asada už dlouho bojují převážně Hyzbalah, Iranci a Rusové. Což je zajímavé, když má údajně Asad podporu většiny obyvatel... včetně těch kterým haže bomby nahlavu nebo žerou travu..Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  12:11 13.01.2016

  Hlavní dle mého je, aby žádný z velkých hráčů nebyl zatlačen příliš do kouta. Vše ostatní je jen mocenská hra, kterou zpravidla odnáší lokální státečky. Jde jen o to, aby ty hry ...Zobrazit celý příspěvek

  Hlavní dle mého je, aby žádný z velkých hráčů nebyl zatlačen příliš do kouta. Vše ostatní je jen mocenská hra, kterou zpravidla odnáší lokální státečky. Jde jen o to, aby ty hry nepřesahovali únosné meze.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  11:47 13.01.2016

  Hlavne, ze nasi najvacsi spojenci podporuju "fsa" v Syrskej obcianskej vojne uz dobrych niekolko rokov. Bez ich podpory, by tam bol davno klud a ziadna imigrantska kriza by nebola

  Hlavne, ze nasi najvacsi spojenci podporuju "fsa" v Syrskej obcianskej vojne uz dobrych niekolko rokov. Bez ich podpory, by tam bol davno klud a ziadna imigrantska kriza by nebola

 • jsk1
  11:09 13.01.2016

  Rusko již "motivuje imigranty ze Sýrii, Asad s pomocí rusů vhnal již 4 miliony Syřanů a barelové bomby a Asadův teror vyžene brzy i zbytek...v Evropě vzrostou fašisticé tendence a ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko již "motivuje imigranty ze Sýrii, Asad s pomocí rusů vhnal již 4 miliony Syřanů a barelové bomby a Asadův teror vyžene brzy i zbytek...v Evropě vzrostou fašisticé tendence a Putin bude nucen prohlásit že návrat fašismu nepopustí (padlo již hodně rudoamrmějců), takže bude muset udělat v německu a východní evropě pořáded. A USA ujistí že jich se to netýká, ohrožovat je nubude. Prostě návra brežněvovské doktríny asysmetrického orhožení a roztržní Severoatlantické aliance (odedávný sen rusů)..bez nového reagana to nezvládnem :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5