Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Foto: Start rakety TOPOL-M. / YouTube
Start rakety Topol-M; ilustrační foto / Print Screen YouTube

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních balistických raket ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile). Ve většině případů půjde o testy nově zaváděných nebo modernizovaných ICBM raket jako RS-24 Jars a RS-28 Sarmat.

"Pro rok 2016 plánujeme 16 testovacích startů mezikontinentálních balistických raket, včetně leteckého testování procedur pro pokročilé zbraně a kontrolu technické připravenosti raketových systémů vstupujících do služby. Počet testovacích odpalů příští rok vzroste," uvedl pro tiskovou agenturu TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu. V roce 2015 ruská raketová vojska provedla osm odpalovacích testů.

Ve stejném roce ruské raketové síly strategického určení počítají se stovkou "štábních, velitelských, taktických a speciálních" cvičení. Bojovými testy a neohlášenými inspekcemi projdou všechny raketové pluky.

Během 14 testů Rusko otestuje ICBM rakety 5. generace R-24 Jars a nejnovější R-28 Sarmat. R-24 vychází z pozemní verze rakety Topol-M na tuhé pohonné látky. Střela Jars se startovací hmotnosti 49 tun dokáže na vzdálenost větší než 10 000 km dopravit vícenásobné samostatně naváděné bojové hlavice MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle).

Přesný dolet i počet MIRV nesených R-24 Jars je střeženým tajemstvím. Podle GlobalSecurity.org Jars dokáže na cíl dopravit tři nebo čtyři hlavice MIRV, každá o síle 150 až 250 kT (Hirošima 16 kt). Celková hmotnost užitečného nákladu je přibližně 1500 kg. Topol-M a RS-24 budou tvořit hlavní výzbroj ruských raketových sil strategického určení.

R-28 Sarmat je nejnovější ICBM střela na tekuté pohonné látky. Sarmat u raketových vojsk strategického určení nahradí střely R-36M "Satan".

Přesné parametry, ostatně jako u všech ICBM raket, jsou tajné a jsou odhadovány vojenskými analytiky a odborníky na raketovou techniku. Dolet R-28 Sarmat se odhaduje na více než 10 000 km, startovací hmotnost na 100 tun a nosnost okolo 4 tun. Střela je schopna dopravit na cíl několik hlavic MIRV - podle Global Security Newswire 10 až 15 MIRV.

Sarmat začne nahrazovat Satany v roce 2018 a kompletní přezbrojení se očekává v roce 2020.

RS-24 Jars vychází z rakety Topol-M

Výhodou střely Jars je použití tuhých pohonných látek. Před startem proto není nutné plnit nádrže palivem, což zkracuje dobu k vypuštění.

Tuhé pohonné látky jsou také výrazně jednoduší na skladování, což se pozitivně projevuje na nižších provozních nákladech (údržba, oprava, počet personálu). Ostatně z toho důvodu je Topol-M používán na mobilních odpalovacích vozidlech.

Naopak střely na tekuté pohonné látky jako R-28 jsou výkonnější - při stejné hmotnosti dokáží dopravit větší náklad na větší vzdálenost. Nevýhodou je naopak náročné skladování tekutých pohonných látek a nutnost přečerpáváni paliva do nádrží rakety před startem.

Výše uvedený přehled nezahrnuje testy ruského námořnictva a letectva. V příštím roce námořnictvo počítá s testy balistických raket RSM-56 Bulava a letectvo s testy jaderných střel s plochou dráhou letu Ch-102 s doletem až 5000 km.

Rusko rovněž plánuje rozšiřování svých jaderných sil, resp. zvětšení počtu jednotek. Počet jaderných hlavic je omezen zatím platnou Dohodou o snížení počtu strategických zbraní New START (New Strategic Arms Reduction Treaty ­) uzavřenou v Praze v roce 2010.

"Hlavní úsilí by se mělo soustředit na posílení potenciálu našich strategických jaderných sil a uskutečnění vesmírných obranných programů," řekl Šojgu. "Do aktivní služby v roce 2016 vstoupí pět raketových pluků, vybaveny budou moderními raketovými komplexy." 

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spojené státy vyvíjejí nástupce jaderné střely Minuteman III

Životnost současných amerických mezikontinentálních balistických střel ICBM (InterContinental ...

70 let po konci Hirošimy: Potřebujeme stále jaderné zbraně?

Svět si připomíná 70. let od svržení první jaderné bomby na japonské město Hirošima. Při explozi a v ...

Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. ...

MOKV: Naděje amerického jaderného raketového deštníku

Americká agentura pro protiraketovu obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí zbraňový systém MOKV ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Kozlus
  17:27 12.01.2016

  niko: A ne snad? Zeptej se v Turecku, jak se ted odvazujou litat do Syrie RiMr71: Zhruba stejne, jako muze cech nezradce, vitat soucasnej vyvoj UzNevimKolikate Rise pod vedenim ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: A ne snad? Zeptej se v Turecku, jak se ted odvazujou litat do Syrie
  RiMr71: Zhruba stejne, jako muze cech nezradce, vitat soucasnej vyvoj UzNevimKolikate Rise pod vedenim Nemecka a jejich vyhrozovani vazalum, pardon, spojeneckym zemim. Riske vojska nas okupovala par let pred Rusem a nejake natlakove akce (hlavne financni) jsou ted nasobne pravdepodobnejsi, nez neco podobneho z Ruska.Skrýt celý příspěvek

 • Skynet
  17:25 12.01.2016

  Niko, nepochopil si mě. Politicky se spojilo s legitimním režimem ... S kým se spojilo USA???Vždyť USA bombarduje stát, kterému nejdříve vyhrožovalo svržením (stejně jako Libii a ...Zobrazit celý příspěvek

  Niko, nepochopil si mě. Politicky se spojilo s legitimním režimem ... S kým se spojilo USA???Vždyť USA bombarduje stát, kterému nejdříve vyhrožovalo svržením (stejně jako Libii a jak to tam dopadlo),školili protivládní povstalce v boji,což skončilo totálnim fiaskem,když všichni přešli k ISIS.Rusko daleko lépe pochopilo mentalitu arabů,spojilo se s původním režimem B.Asada,který tak Rusko poslouchá na slovo,tudíž "ovládlo" Niko.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  17:09 12.01.2016

  To skynet: Rusko so svojimi 40 lietadlami ovladlo Syriu ? :) Hmm. Zaujimavy pohlad.

  To skynet: Rusko so svojimi 40 lietadlami ovladlo Syriu ? :) Hmm. Zaujimavy pohlad.

 • Skynet
  17:06 12.01.2016

  Netahej do toho osobní názory a postoje,vem to čistě z politického hlediska.Třeba na to mám stejný názor jako ty,ale vem holý fakt,bez emoci.Prostě to tak je a Západ si po letech ...Zobrazit celý příspěvek

  Netahej do toho osobní názory a postoje,vem to čistě z politického hlediska.Třeba na to mám stejný názor jako ty,ale vem holý fakt,bez emoci.Prostě to tak je a Západ si po letech škrtů v obraně uvědomil, že Rusko už není otloukánkem a má své zájmy, které se vždy střetávaly se Západem a hodlá je prosazovat,na což Západ nebyl připraven,viz. zabrání Krymu a ovládnutí Sýrie.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:37 12.01.2016

  "Rusko ....prosazuje své zájmy ve světě"
  Jak může normální Čech nezrádce vítat vojenské posilování a roztahování státu, jež nás ještě relativně nedávno vojensky okupoval?

  "Rusko ....prosazuje své zájmy ve světě"
  Jak může normální Čech nezrádce vítat vojenské posilování a roztahování státu, jež nás ještě relativně nedávno vojensky okupoval?

 • Skynet
  16:34 12.01.2016

  Rusko ukazuje svou rostoucí sílu a konečně prosazuje své zájmy ve světě, stejně jako to dělal Západ celou dobu po pádu Sovětského Svazu. Rusko jen říká: "Musíte s námi zase ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko ukazuje svou rostoucí sílu a konečně prosazuje své zájmy ve světě, stejně jako to dělal Západ celou dobu po pádu Sovětského Svazu. Rusko jen říká: "Musíte s námi zase počítat". Amerika si hrála na světového četníka a jiným kulturám říkala co je špatné a co dobré a schovávala to za " Šíření demokracie a svobody". Ale na Blízkém východě se vše vymklo kontrole a nastalo tzv. "Arabské jaro". Ze kterého vzniklo nejdřív Muslimské Bratrstvo a poté ISIS.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:27 12.01.2016

  RiMr71 pripájam sa :) Čím horšie správy o ruskej ekonomike, tým viac správ kde čo chcú Rusi postaviť, vyzbrojiť, vyslať. Ešte minulý rok by to malo logiku, lebo bolo možné, že ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71 pripájam sa :)
  Čím horšie správy o ruskej ekonomike, tým viac správ kde čo chcú Rusi postaviť, vyzbrojiť, vyslať. Ešte minulý rok by to malo logiku, lebo bolo možné, že nízka cena ropy nebude mať dlhé trvanie, ale tento rok je už isté, že to bude trvať roky. Zdá sa mi, že to chce Putin ťahať až na doraz - pokiaľ sa dá, a potom asi chce emigrovať : )
  A zrovna jadrová triáda je najmenej ekonomicky návratná. Tá je v podstate nepredajná, resp. obmedzene a je to pre Rusko čistá strata. A kapacít má dnes Rusko dosť, na jadrové odstrašenie stačí menej, lebo reálne sa nik nedokáže ubrániť ani pár desiatkam ICBM nie to ešte stovkám.
  Ak už by malo Rusko niekam investovať tak to klasických zbraní, ktoré majú aspoň značný exportný potenciál a nie sú tak finančne náročné.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:16 12.01.2016

  Tedy 16 odpalů ICBM v roce (bez námořnictva a letectva!), to je tedy hukot Vladimíre Vladimiroviči...! Aby zbyly děngy na Sýrii? Já vím, nestojí to nic a moloďci by stejně ...Zobrazit celý příspěvek

  Tedy 16 odpalů ICBM v roce (bez námořnictva a letectva!), to je tedy hukot Vladimíre Vladimiroviči...!
  Aby zbyly děngy na Sýrii? Já vím, nestojí to nic a moloďci by stejně cvičili, munice by stejně byla vystřílená tak jak tak... ale když jsem četl třeba že "Ruské transportní letectvo (An-124 a Il-76) v roce 2015 uskutečnilo více jak 280 letů do Sýrie, při kterých přepravilo na 13750 tun nákladu", že lodní "Syrský expres" už 272x proplul Bosporem atd, tak nevěřím, že to kremelskou kasu nedojí... Neříkám, ať muslimáky nemlátí po palicích, jen ať jima dají co proto... ale že by to byla bezvýznamná položka v rozpočtu, tomu nevěřím. K tomu takové monstr manévry s ICBM... A ropa je tam kde je a ještě zřejmě bude.
  Já vím, Rusku je to jedno a nikdy nebylo hospodářsky zdravější, ale nevim nevim...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 5