Testy střely Taurus KEPD 350 na stíhačce Typhoon

Foto: Eurofighter Tyhpoon s dvojicí střel Taurus KEPD 350. / Eurofighter GmbH
Foto: Eurofighter Tyhpoon s dvojicí střel Taurus KEPD 350. / Eurofighter GmbH

Evropská stíhačka Eurofighter Typhoon začala testovat protizemní střely Taurus KEPD 350. Letové zkoušky mají otestovat aerodynamickou symbiózu mezi letounem a střelou a schopnost vzájemné komunikace.

Vedle testování střel Taurus KEPD 350 je Eurofighter Typhoon rovněž připravován pro zavedení střel MBDA Storm Shadow (SCALP ER ve francouzské armádě). V obou případech se jedná o evropské těžké podzvukové střely, které mají schopnost zasahovat cíle několik stovek kilometrů vzdálené.

 

V současné době má střely Taurus KEPD 350 ve výzbroji Španělsko (48 kusů) a Německo (600 kusů). Španělé střelu používají na letounech EF-18 Hornet a Němci na letounech Tornado IDS. Španělé i Němci mají ve výzbroji stíhačky Tyhpoon, na které chtějí postupně přenést část bitevních a bombardovacích úkolů.

 

Jediným zahraničním uživatelem Taurus KEPD 350 je letectvo Jižní Koreje. V roce 2013 si Korejci objednali 200 střel pro své letouny F-15K a KF-16. Budoucím zákazníkem je pak Švédsko, které chce střelami Taurus KEPD 350 vyzbrojit stíhačky JAS-39 Gripen.

 

KEPD 350 vyrábí společnost Taurus Systems, joint venture firem MBDA a Saab. Dolet střely se pohybuje přes 500 kilometrů a je určená pro ničení strategických, těžce odolných nebo pod zemí ukrytých cílů.

 

Video: Taurus KEPD 350 / YouTube

 

Zbraň je vybavena speciálním penetrátorem MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator Highly Sophisticated and Target Optimised ) pro ničení těch nejodolnějších cílů. Mezi předpokládané cíle patří velitelské bunkry, centra velení a řízení, letištní a přístavní zařízení, sklady munice pohonných hmot,  lodě v přístavech a mosty.

 

Střela měří na délku 5,1 m, šířku 63 cm a výšku 32 cm. Hmotnost zbraně je 1400 kg, z toho necelých 500 kg připadá na tandemovou bojovou hlavici MEPHISTO. Rozměry i hmotnost jsou přitom velmi podobné střele Storm Shadow.

 

Taurus KEPD 350 se pyšní také pokročilou elektronikou a vícemódovým zaměřovacím systémem TriTec. Navigaci zajišťuji inerciální navigační systém INS (Inertial Navigation System), GPS, obrazová navigace IBN (Image Based Navigation) a terénní referenční navigaci TRN (Terrain Referenced Navigation). Hlavním navigačním nástrojem je GPS, pokud není signál k dispozici (například při rušení) dostáva se ke slovu IBN a TRN.Obrazové infračervené číslo sys t ému IBN je schopno vyhledávat významné geografické body ( otočn á míst a ) a tento údaj předávat inerciální navigační jednotce. Terénní referenční navigace využívá digitální model území. Střela během letu pomocí radiovýškoměru srovnává terénní profil s digitálním modelem a aktualizuje tak svou polohu .Před přiblížením nad cíl střela vystoupí do výšky pro lepší „rozhled“ a k získání potřebné dopadové rychlosti. Střela pomocí infračervené kamery vyhledává cíl podle naprogramovaného trojrozměrného modelu. Pokud vyhledávání selže, zaútočí podle předem zadaných GPS souřadnic. V případě rizika vedlejších škod pak přeruší útok a spadne na bezpečné před-naprogramované místo.

 

Zdroj: MBDA, IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Evropský Meteor pro Eurofighter Typhoon

Na počátku prosince minulého roku bylo uskutečněno první odpálení vyvíjené střely vzduch-vzduch ...

Zabiják stíhaček F-22A Raptor? Eurofighter Typhoon!

Tato zpráva je již stará nějaký ten pátek, ale popravdě – objevili jsme ji teprve nedávno. Našim ...

Eurofighter Typhoon: Vycházející hvězda mezi stíhači

Nedávná letecká kampaň nad Libyi a cvičení Red Flag donutilo spoustu lidí přehodnotit bojový ...

Evropský Eurofighter pro celý Perský záliv?

Evropský vojenský průmysl má důvod k radosti. Bahrajn, malý ostrovní stát Perského zálivu, projevil ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Adanedhel
  15:45 17.01.2014

  Divím se a ptám se, proč se v naší socialistické a ohyzdně pacifistické Evropě vůbec vyvíjejí a testují takové zbraně.

  Divím se a ptám se, proč se v naší socialistické a ohyzdně pacifistické Evropě vůbec vyvíjejí a testují takové zbraně.

 • JuraCZ
  13:17 17.01.2014

  zamímalo by mě jak přijdou na zkratky tohohle typu MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator Highly Sophisticated and Target Optimised). Řekl bych, že nejdřív "kůl" název a k tomu pak ...Zobrazit celý příspěvek

  zamímalo by mě jak přijdou na zkratky tohohle typu
  MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator Highly Sophisticated and Target Optimised).
  Řekl bych, že nejdřív "kůl" název a k tomu pak nějaký techno-army slovíčka ;-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...