Této řeči Rusko rozumí: Polsko koupí 821 střel s plochou dráhou letu AGM-158B-2 JASSM-ER

Této řeči Rusko rozumí: Polsko koupí 821 střel s plochou dráhou letu AGM-158B-2 JASSM-ER
Odhoz JASSM-ER z víceúčelové stíhačky F-16 (2018). / Master Sgt. Michael Jackson, USAF (Zvětšit)

Americká Agentura pro obrannou bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) souhlasila s prodejem více než 1800 kusů letecké munice Polsku. Největší dojem dělá potenciální nákup 821 střel s plochou dráhou letu AGM-158B-2 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) s doletem 1000 kilometrů. To postačuje k zasažení cílů v Moskvě.

Polská obrana proti Rusku, které neustále hrozí jadernými zbraněmi, se zřejmě volně nebo přímo inspiruje v jihokorejském konceptu „masivního trestu a odplaty“ KMPR (Korea Massive Punishment & Retaliation).

Základním principem KMPR je provedení rychlého a mimořádně silného odvetného konvenčního úderu s cílem způsobit maximální ztráty nepříteli. A nemluvíme jen o ničení vojsk v poli. KMPR, společně s budovanou protivzdušnou obranou (PVO) KMAD (Korean Air and Missile Defense), a možnosti preventivního zničení severokorejských raket pomocí průzkumně-úderného komplexu (Kill Chain), tvoří „tříosou“ jihokorejskou vojenskou strategii mající odvrátit hrozbu severokorejského raketového a jaderného úderu.

V takovém světle vypadá obří nákup polských raketometů naprosto logicky. Hlavním bezpečnostním problémem Polska, resp. celé demokratické Evropy, je hrozba použití ruských taktických jaderných zbraní, resp. paralyzující strach z jejich použití. Fantazie? Stačí si přečíst, co neustále propaguje ruský stratég Sergej Karaganov.

Hrozba použití jaderných zbraní u velké skupiny obyvatel Evropy vede k náladám podvolení se Rusku nebo stavu mysli „musíme se s nimi domluvit; chceme mír“. Dotyční ani nepoznají, že tento jejich „mírotvorný“ postoj jim byl do hlav implantován Ruskem, a považují to za vlastní hlas rozumu. Upřímně – geniální způsob manipulace s nepřítelem.

Jde obecně o velmi efektivní kremelskou strategii zotročení myslí lidí – ať už svých, nebo cizích. Navíc podpořena „hrou na šílence“ – Rusko je prostě „šílené“, tak ho neprovokujme, protože „to mohou zmáčknout“. Velmi efektivní způsob, jak se dostat „do hlav“ nejen běžným občanům, ale také „opinion“ a „decision“ makerům. Stačí se podívat na Elona Muska. Ve skutečnosti to je chladné jednání vycházející z perfektních znalostí psychologie, kultury a sociální antropologie.

Polsko v dohledné době nezíská jaderné zbraně a současně se odmítá Rusku podvolit. Jak to dopadá, vidí na Ukrajině. Proto Varšava přistoupila k budování takových sil, které mohou Rusku zasadit zdrcující konvenční úder. Současně přitom buduje silnou PVO schopnou odstrašit nebo odrazit případný ruský „jaderný“ útok.

Pokud Polsko získá schopnost adekvátně odpovědět, ne na jeden, ale hned na několik taktických jaderných úderů, třeba masovým raketovým útokem na Kreml a Rudé náměstí, je to něco, s čím prostě Rusové ve svých kalkulacích „rizik a ztrát“ musí počítat. Nemohou to ignorovat. Ano, mohou zvýšit sázky. Ale to se určitě nebude líbit nejen Americe, Francii, Německu a Velké Británie, ale především Číně, Indii a dalším… a o to jde. Ani se to nebude líbit ruským oligarchům, jejichž děti žijí přepychový a svobodný život v evropských městech a to poslední, co chtějí, je vrátit se do dystopického Ruska a poslouchat starého muže Putina ječícího o jaderné válce.

Zdá se tedy, že při obřích nákupech munice dlouhého dosahu někdo v Polsku skutečně přemýšlí…

Nyní k samotnému nákupu. Celkově americká DSCA schválila prodej až:

 • 821 střel s plochou dráhou letu AGM-158B-2 JASSM-ER;
 • 745 radarem naváděných střel vzduch-vzduch středního doletu AIM-120C-8 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air to Air Missile);
 • 232 infračerveně naváděných střel vzduch-vzduch krátkého doletu AIM-9X Sidewinder Block II.

Součástí nabídky je také 50 závěsníků pro střely Sidewinder a AMRAAM, cvičná munice, náhradní díly, testovací systémy, software, technické dokumenty, podpora a služby atd.

V případě AGM-158B-2 hodnota zakázky činí 1,8 miliardy USD, u AMRAAMů 1,7 miliardy USD a v případě Sidewinderů 219 milionů USD. Vše bez DPH. Celkové náklady tedy dosahují 3,7 miliardy USD, což představuje 17,8 miliardy PLN (vč. DPH; 105 miliard Kč).

Jde ale o maximální počty. Polsko tedy může nebo nemusí využít celou nabídku. Ta je navíc jistě víceletá, takže nabízenou munici lze pořizovat postupně. Nakupované střely mohou použít polské F-16C/D Fighting Falcon, F-35A Lightning II a nakonec v případě AMRAAMů a Sidewinderů i FA-50PL.

Polské letectvo se začleněním uvedené munice do výzbroje nebude mít žádný problém. Letectvo střely Sidewinder a AMRAAM běžně využívá. Navíc Varšava již pořídila 40 střel AGM-158A JASSM s doletem 340 kilometrů a 70 střel AGM-158B JASSM-ER. V loňském roce byl projeven zájem o vyvíjené střely AGM-158D JASSM-XR (Extreme Range) s doletem 1600 až 1900 kilometrů.

JASSM-ER je obtížně pozorovatelná podzvuková střela s plochou dráhou letu a dosahem 1000 kilometrů. Průbojná bojová hlavice má hmotnost 450 kilogramů. Slouží zejména v počátcích kampaně k ničení vysoce cenných a těžce bráněných cílů – zejména center řízení a velení.

V současné době existuje JASSM-ER ve čtyřech variantách: AGM-158B, AGM-158B-2, AGM-158B-3 a AGM-158D. Aktuálně nakupovaná AGM-158B-2 je vylepšenou variantou AGM-158B s modernizovaným elektronickým zapalovačem ESAF (Electronic Safe and Arm Fuze), novým přijímačem GPS, vylepšeným softwarem a zdokonalenou centrální počítačovou řídící jednotkou MCU (Missile Control Unit). Verze B-3 navíc využívá zašifrovaný vojenský GPS signál M-Code.

Vyvíjená AGM-158D dostane nová křídla, „za-horizontální“ datové spojení WDL (Weapon Data Link) a nový software. Půjde o výrazné zlepšení schopností, protože u současných JASSM je nutné nahrát informace o cílech před zavěšením na letadlo nebo nejpozději během letu letadla (kdy je střela připojená k letadlu). V případě verze „D“ půjde informace o cíli měnit i během samotného letu střely.

Nakup munice je jedna věc. Druhou je, jak zaměřovat cíle. Jak chcete zjistit pozici cíle ležícího tisíc kilometrů uvnitř nepřátelského území? Pokud to tedy nejsou nějaké pevné objekty nebo klíčové prvky infrastruktury… třeba rafinérie.

Aktualizované informace v takové hloubce nepřítele jsou schopny dodat jen průzkumné satelity (optické i radiolokační). Ale i v tomto ohledu se něco děje – Polsko v roce 2025 vypustí první sérii vojenských optických a radarových pozorovacích satelitů.

„Již příští rok chceme jako ministerstvo obrany, jako polská armáda, vypustit první polské satelity. Je to skutečně přelomová záležitost, pokud jde o historii republiky obecně. Plánujeme pořídit družicový systém pozorování Země, a to jak v radarové, tak optické technologii. To umožní pozorovat Zemi bez ohledu na atmosférické podmínky,“ uvedl v únoru náměstek ministra Cezary Tomczyk. Nic bližšího ale nebylo uveřejněno.

Připomeňme, že v prosinci 2022 Varšava u Airbus Defence & Space objednala dvě pozorovací družice a přijímací stanicí. Jejich vypuštění se očekává v roce 2027. V roce 2023 navíc polské ozbrojené síly získaly přístup k informacím z konstelace francouzských družic Pleiades Neo.

Nizozemsko nedávno rozhodlo o nákupu 120 střel JASSM-ER. Mezi uživatele patří také USA (od roku 2014 v USAF a US Navy), následovat budou Finsko, Austrálie, Německo a Japonsko. Střely z rodiny JASSM byly dosud nejméně dvakrát použity v boji. V dubnu 2018 americké bombardéry B-1B Lancer vypálily 18 střel na cíle v Sýrii a 27. října 2019 byl nezveřejněný počet střel použit ke zničení syrského sídla vůdce Islámského státu Abú Bakra al-Bagdádího, poblíž hranic s Tureckem.

Nákup tak velkého a konkrétního paketu munice JASSM-ER tedy ukazuje, že někdo v Polsku přemýšlel o jejich konkrétním užití proti konkrétním cílům v Bělorusku a Rusku. A mluvíme skutečné o schopnosti strategického ublížení.

Počty munice prostě hrají roli – první nákup JASSM vedl k přemístění ruského a běloruského letectva dále od polských hranic. Nákup tak obrovského paketu munice do Ruska a Běloruska vysílá jasný signál – případný útok na Polsko vyjde velmi draho. Ani jeden nebo několik taktických jaderných úderů nic nezmění. Vy budete trpět taky.

To je řeč, jakou Rusko mluví, jakou chápe a nakonec… jakou respektuje.

Zdroj: MilMag

Nahlásit chybu v článku


Související články

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...

Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16

V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM ...

PREMIUM Munice nad zlato: Američanům dojdou střely JASSM do osmi dnů

Podle penzionovaného plukovníka Marka Gunzingera, ředitele centra Future Concepts and Capability ...

PREMIUM Střely JASSM-XR s doletem 1900 kilometrů pro Polsko

Polský premiér Mateusz Morawiecki při nedávné návštěvě Spojených států projevil zájem o letecké ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • juko
  18:08 16.03.2024

  Odporucam vsetkym diskutujucim zistit si, kolko bolo minutych storm shadow, scalp eg, jassm. tomahawkov... atd atd na jednoduche operacie typu houthis, assad, kaddafi a potom na ...Zobrazit celý příspěvek

  Odporucam vsetkym diskutujucim zistit si, kolko bolo minutych storm shadow, scalp eg, jassm. tomahawkov... atd atd na jednoduche operacie typu houthis, assad, kaddafi a potom na zlozitejsie typu saddam v 2003. Velmi rychlo vas to vyvedie z omylu, ze 1000 je vela. Pozrite sa na americke war games s cinou, kedy usa predpoklada, ze si im velmi rychlo minu zasoby striel dlheho doletu.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   19:21 17.03.2024

   Americké war games chcú zničiť protivníka.. Poliaci chcú protivníka odstrašiť plus mu chcú uštedriť veľké straty.. Nemajú za cieľ zničiť protivníka.. Na rozdiel od Američanov ...Zobrazit celý příspěvek

   Americké war games chcú zničiť protivníka..

   Poliaci chcú protivníka odstrašiť plus mu chcú uštedriť veľké straty..
   Nemajú za cieľ zničiť protivníka..

   Na rozdiel od Američanov vedia použiť aj delá a raketomety..

   Napríklad Kaliningrad je na dostrel diel, Peterburg bude na dostrel PrSM..
   Či už teraz ho zasiahne cez Pobaltie Poľské letectvo..

   Plus tie JASSM-ER, ktoré určite nekončia pri čísle 900+ budú napríklad na tie rafinérky a podobne..

   Je to proste sila s ktorou budú musieť kalkulovať a už nápady Varšava za 3 dni sa nikomu neobjavia ani vo sne..Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    10:44 19.03.2024

    K tomu kamikadze drony. S ďalekým aj krátkym dosahom.

    K tomu kamikadze drony. S ďalekým aj krátkym dosahom.

 • Lukas
  11:34 16.03.2024

  Nie rozumiem dyskusji o broni atomowej (i systemów SRBM) Trzeba pamiętać, że jest pewien światowy consensus - tym konsensusem jest zatrzymanie proliferacji broni jądrowej. Po ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie rozumiem dyskusji o broni atomowej (i systemów SRBM)

  Trzeba pamiętać, że jest pewien światowy consensus - tym konsensusem jest zatrzymanie proliferacji broni jądrowej.
  Po prostu ani USA, ani Rosja ani Francja i UK nie są zainteresowani tym by więcej państw dysponowało bronią atomową.

  Wszelkie poważne prace doprowadza do poważnych perturbacji politycznych. Gdyby w PL ktokolwiek realnie zaczął działać w tym kierunku to oznacza sprowadzenie PL do poziomu Iranu (`w relacjach dyplomatycznych i gospodarczych)
  Niestety - ten "przywilej" (posiadania atomowej polisy bezpieczeństwa) ma być tylko dla nielicznych.,..

  Dość podobnie jest z polityką USA sprawie pocisków balistycznych - przez całe lata 90 i pierwsze dwie dekady XXI wieku USA dbało o to by "zniechęcać" wszystkich do rozwoju / nabywania tego typu uzbrojenia. (Dlatego w NATO prócz ATACMS nie masz innych systemów )Skrýt celý příspěvek

  • Západňan
   18:58 16.03.2024

   Ten konsensus bude existovat, dokud ho Američané budou vynucovat. Upřímně řečeno, příliš intenzívně se o to nepokoušejí. Severní Koreu nechal Bill Clinton získat jaderné zbraně. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten konsensus bude existovat, dokud ho Američané budou vynucovat. Upřímně řečeno, příliš intenzívně se o to nepokoušejí. Severní Koreu nechal Bill Clinton získat jaderné zbraně. Proti Íránu toho zejména prezidenti z Demokratické strany také příliš nepodnikají (uvolňují sankce v očekávání "dobré vůle" ze strany Íránu, která pochopitelně nepřijde). Získá-li jaderné zbraně Írán, bude je následně mít i Saúdská Arábie. A pak se přehrada protrhne...Skrýt celý příspěvek

   • juko
    22:05 16.03.2024

    Netreba zabudat ani na Izrael, Indiu, Pakistan alebo aj Juznu Afriku. Kebyze sa pre jadrove zbrane rozhodne Polsko nedokazem si predstavit, ze by nan boli uvalene akekolvek ...Zobrazit celý příspěvek

    Netreba zabudat ani na Izrael, Indiu, Pakistan alebo aj Juznu Afriku. Kebyze sa pre jadrove zbrane rozhodne Polsko nedokazem si predstavit, ze by nan boli uvalene akekolvek seriozne sankcie.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     13:11 17.03.2024

     Pro Juko No nie wiem skąd ten optymizm.,.. Czy Republika Południowej Afryki ma broń atomową? Nie nie ma... Kiedy Indie i Pakistan uzyskali broń atomową - i w jakim celu... Czy ...Zobrazit celý příspěvek

     Pro Juko
     No nie wiem skąd ten optymizm.,..

     Czy Republika Południowej Afryki ma broń atomową?
     Nie nie ma...
     Kiedy Indie i Pakistan uzyskali broń atomową - i w jakim celu...
     Czy oba państwa należą do jakiś "bloków polityczno-wojskowych"?
     Czy może na odwrót - "najwięksi gracze" starają się o to by "przyciągnąć" Indie/ Pakistan do swej "orbity"

     PL podpisała Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons,
     Hipotetycznym polskim programem atomowym żywotnie zainteresowani będą kluczowi światowi gracze
     - USA (której stanowisko może być niejednoznaczne)
     - Rosja (wiadomo - stanowisko wrogie)
     - Niemcy (będą mieli stanowisko wrogie)

     - Nawet trudno ocenić jaka będzie postawa Francji i UK.
     Moim zdaniem potencjalne polskie starania o broń jądrową naruszają tak samo regionalne siły i interesy jak irański programSkrýt celý příspěvek

     • juko
      13:28 17.03.2024

      Tak mate na vyber bud budete velmoc alebo sa navzdy budete niekomu schovavat pod suknu. Neviem si predstavit iny stat ktory by mal lepsie diplomaticke podmienky pre vyvoj jadrovej ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak mate na vyber bud budete velmoc alebo sa navzdy budete niekomu schovavat pod suknu. Neviem si predstavit iny stat ktory by mal lepsie diplomaticke podmienky pre vyvoj jadrovej zbrane nez Polsko, snad s vynimkou Juznej Korei.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      14:16 17.03.2024

      Pro Juko Nie znasz naszych elit politycznych... Nie ważne o której "opcji politycznej" mówimy - klientelizm To dlatego przez 8 lat PiS nie zrobił zbyt wiele (jak na 8 lat) w ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Juko
      Nie znasz naszych elit politycznych...
      Nie ważne o której "opcji politycznej" mówimy - klientelizm

      To dlatego przez 8 lat PiS nie zrobił zbyt wiele (jak na 8 lat) w temacie energetyki jądrowej czy obronności.
      Ale za to dał świadczenia socjalne - gdzie 1 rok programu "500+" to koszt budowy elektrowni jądrowej
      A 2 lata - co cały program Wisła...Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  14:21 15.03.2024

  Nevím čemu Rusové rozumí nebo nerozumí.Možná si autor mohl položit otázku zda zbrojení Polska nemá jiný důvod. Pokud Poláci chtějí konkurovat Francii a Německu potřebují i silnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím čemu Rusové rozumí nebo nerozumí.Možná si autor mohl položit otázku zda zbrojení Polska nemá jiný důvod.
  Pokud Poláci chtějí konkurovat Francii a Německu potřebují i silnou armádu.
  Nechápu čeho by Rusové,čistě teoreticky, dosáhli konfliktem s Polskem potažmo celou Aliancí.Mimo jiné Poláci by asi jako jediní v Evropě byli ochotni tolerovat ztráty srovnatelné s konfliktem na Ukrajině s ohledem na historické zkušenosti.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   15:53 15.03.2024

   TU nejde o to, čoho by dosieahli.. Tu ide o to, že ruSSi už povedali, že chcú celú bývalú Východnú európu.. že im Ukrajina nestačí.. Nesnažte sa "TO" chápať, prijmite to ako ...Zobrazit celý příspěvek

   TU nejde o to, čoho by dosieahli..

   Tu ide o to, že ruSSi už povedali, že chcú celú bývalú Východnú európu.. že im Ukrajina nestačí..

   Nesnažte sa "TO" chápať, prijmite to ako fakt..Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    17:10 16.03.2024

    Pokud to chápeš takto,tak to potom lituji.

    Pokud to chápeš takto,tak to potom lituji.

  • Josse
   10:52 17.03.2024

   To samé se říkalo o Ukrajině.
   "Rusové nemají logický důvod jít na ukrajinu, víc ztratí než získají"

   To samé se říkalo o Ukrajině.
   "Rusové nemají logický důvod jít na ukrajinu, víc ztratí než získají"

   • Tesil
    13:13 17.03.2024

    Naopak,Ukrajina má pro Rusko zásadní význam a na rozdíl od Polska tam žije ruská menšina.

    Naopak,Ukrajina má pro Rusko zásadní význam a na rozdíl od Polska tam žije ruská menšina.

    • torong1
     09:48 18.03.2024

     Tesilečku... Ještě 21.2.2022 jste vy rusofilcky unisono vřískali do světa přesně tyto slova. Každý jeden z vás ječel, že rusko nikdy Ukrajinu nenapadne. Že je to nesmysl a "co by z ...Zobrazit celý příspěvek

     Tesilečku... Ještě 21.2.2022 jste vy rusofilcky unisono vřískali do světa přesně tyto slova. Každý jeden z vás ječel, že rusko nikdy Ukrajinu nenapadne. Že je to nesmysl a "co by z toho měli".Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  09:36 15.03.2024

  Toto zbrojení je superdrahé a náklady na udržení takové armady budou obrovské. Nejsem si jist větou ,,Ani jeden nebo několik taktických jaderných úderů nic nezmění. Vy budete trpět ...Zobrazit celý příspěvek

  Toto zbrojení je superdrahé a náklady na udržení takové armady budou obrovské. Nejsem si jist větou ,,Ani jeden nebo několik taktických jaderných úderů nic nezmění. Vy budete trpět taky." Teprve pak by se ukázala jednota NATO.
  Nebylo by lepší pro Polsko rovnou hledat možnost vlastnění jaderných zbraní? Začít je nějakým způsobem poptávat, sharovat nebo rovnou s státem typu Pakistán pokusit se koupit, spoluvyvinout jako JAR?

  Připouštět si taktické jaderné údery je nesmysl.Skrýt celý příspěvek

  • juko
   11:35 15.03.2024

   Samozrejme, ze ano. Ja by som na to vsak siel inym sposobom. Vyvoj/nakup balistickych rakiet dostatocneho doletu a az potom riesenie hlavic ako takych. Pokial si pamatam, tak ...Zobrazit celý příspěvek

   Samozrejme, ze ano. Ja by som na to vsak siel inym sposobom. Vyvoj/nakup balistickych rakiet dostatocneho doletu a az potom riesenie hlavic ako takych. Pokial si pamatam, tak najvacsi problem u vyvoja su extremne energeticky narocne centrifugy na vyrobu fissile materialu, plus potrebujete vlastny reaktor na obohacovanie. Emisie z tejto cinnosti zaznamenavaju spionazne satelity, utajit by to slo asi velmi tazko ak by to nebolo 100 metrov pod zemou. Ale podla mna to za to stoji.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   15:53 15.03.2024

   Poľsko nemá jadrovú elektrárňou a tak skoro ani nebude mať..

   Ako by vyrábalo jadrový materiál??

   Poľsko nemá jadrovú elektrárňou a tak skoro ani nebude mať..

   Ako by vyrábalo jadrový materiál??

   • juko
    16:53 15.03.2024

    Jedine spolocny projekt s UA a napr ČR.

    Jedine spolocny projekt s UA a napr ČR.

    • flanker.jirka
     11:43 16.03.2024

     Myslíte si, že někdo dovolí UA a ČR obohacovat materiál na požadovanou úroveň?

     Myslíte si, že někdo dovolí UA a ČR obohacovat materiál na požadovanou úroveň?

     • Západňan
      19:00 16.03.2024

      Pokud získá jaderné zbraně Írán a následně Saúdská Arábie, stane se z toho "moot question."

      Pokud získá jaderné zbraně Írán a následně Saúdská Arábie, stane se z toho "moot question."

 • juko
  19:15 14.03.2024

  Zaujalo ma, ze sucastou ponuky pre Polsko neni aim-120D

  Zaujalo ma, ze sucastou ponuky pre Polsko neni aim-120D

 • pjaro77
  19:13 14.03.2024

  Keďže F-16 tieto strely zvládne obslúžiť tiež, nebolo by od veci vytvoriť v europe zásobu - pár tisíc kusov týchto zbraní. Menšie počty mať v zásobe u nás a v ČR. Nemecko môže ...Zobrazit celý příspěvek

  Keďže F-16 tieto strely zvládne obslúžiť tiež, nebolo by od veci vytvoriť v europe zásobu - pár tisíc kusov týchto zbraní. Menšie počty mať v zásobe u nás a v ČR. Nemecko môže vyrábať taurusy pre seba.Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  11:22 14.03.2024

  IMHO Vladimir udělal jednu velkou chybu - pokud by se po UKR protiofenzívě v loňském roce stáhl alespoň za linii před únorem 2022 a začal jednat, doma by to vysvětlil jako ...Zobrazit celý příspěvek

  IMHO Vladimir udělal jednu velkou chybu - pokud by se po UKR protiofenzívě v loňském roce stáhl alespoň za linii před únorem 2022 a začal jednat, doma by to vysvětlil jako vítězství a možná by uchlácholil západní státy, že šlo jen o takový jeho "malý úlet". My bychom si v klidu postupně doplňovali sklady munice a nejspíš (kromě Polska) by šlo všechno ve starých kolejích. Čím více to ale prodlužuje, tím je jistější, že se obranné kapacity v USA, ale především v Evropě začnou budovat. Sice to bude trvat, ale možná se mu přeci jen podaří přepnout myšlení rozhodné většiny lidí, že je to opravdu potřeba. Čili efekt zmíněný v začátku článku platí, ale imho objem lidí se bude časem přelévat spíš na druhou stranu. Alespoň v to doufám.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   13:23 14.03.2024

   Na druhou stranu taky by nikdy nenahodili válečnou politiku a nezačali tlačit do zbrojení 40 % rozpočtu či kolik to vlastně je. Dále získávají zkušenosti. Poznají schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

   Na druhou stranu taky by nikdy nenahodili válečnou politiku a nezačali tlačit do zbrojení 40 % rozpočtu či kolik to vlastně je. Dále získávají zkušenosti. Poznají schopnosti západních zbraní (PVO) a naučí se taktiku.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    21:44 14.03.2024

    Ano, vojensky jim to trochu pomůže, není nad vlastnoruční zkušenosti, ale hospodářsky jim to hodně uškodí...

    Ano, vojensky jim to trochu pomůže, není nad vlastnoruční zkušenosti, ale hospodářsky jim to hodně uškodí...

 • liberal shark
  15:41 13.03.2024

  S tolika střelami mohou polské síly účinně zasáhnout strategické cíle v celém severozápadním kvadrantu evropské části ruska a ohromit chod státu i armády.

  S tolika střelami mohou polské síly účinně zasáhnout strategické cíle v celém severozápadním kvadrantu evropské části ruska a ohromit chod státu i armády.

  • juko
   17:41 13.03.2024

   Ukrajina dostala niekolko stoviek storm shadow a scalp eg s dosahom 550 km. Mate pocit, ze to stacilo?

   Ukrajina dostala niekolko stoviek storm shadow a scalp eg s dosahom 550 km. Mate pocit, ze to stacilo?

   • Toomk
    21:19 13.03.2024

    ukrajina urcite nedostala nekolik stovek shadow storm, kdyby jich dostali tolik, tak uz nestoji krymsky most. maximalne vyssi desitky tech raket meli.

    ukrajina urcite nedostala nekolik stovek shadow storm, kdyby jich dostali tolik, tak uz nestoji krymsky most. maximalne vyssi desitky tech raket meli.

    • juko
     21:41 13.03.2024

     Iba za Januar 2024 dostali z francuzka 40 kusov. Staci si pozriet kolko ich bolo pouzitych za posledny rok. Vyssie desiatky pouzili mesacne pocas leta 2023.

     Iba za Januar 2024 dostali z francuzka 40 kusov. Staci si pozriet kolko ich bolo pouzitych za posledny rok. Vyssie desiatky pouzili mesacne pocas leta 2023.

     • torong1
      04:23 14.03.2024

      Leda houby. Víc jak 100 jich nedostali.

      Leda houby. Víc jak 100 jich nedostali.

    • Jergi
     21:53 14.03.2024

     Treba sa položiť otázku ináč - koľko Rusko vystrelilo na Ukrainu RS? Vyradilo to ukrajinsky priemysel , alebo ich energetickú sieť? Tak určite 821 striel nebude pre krajinu x krát ...Zobrazit celý příspěvek

     Treba sa položiť otázku ináč - koľko Rusko vystrelilo na Ukrainu RS? Vyradilo to ukrajinsky priemysel , alebo ich energetickú sieť? Tak určite 821 striel nebude pre krajinu x krát väčšiu , so silnou PVO katasrofouSkrýt celý příspěvek

     • juko
      23:49 14.03.2024

      Tu mas zlu analogiu Jergi. Rusko by bez pomoci zo zapadu tymi utokmi Ukrajinu vyradilo a bol by to pravdepodobne aj dekapitacny strike keby ma Rusko lepsi ISTAR. Len tu treba ...Zobrazit celý příspěvek

      Tu mas zlu analogiu Jergi. Rusko by bez pomoci zo zapadu tymi utokmi Ukrajinu vyradilo a bol by to pravdepodobne aj dekapitacny strike keby ma Rusko lepsi ISTAR. Len tu treba povedat, ze Ukrajina je rozlohou ovela mensia, chudobnejsia, s mensou a menej modernou armadou, slabsim priemyslom. Zaroven ale bolo na UA pouzitych tisice a tisice striel dlheho doletu. 821 je na krajinu typu Rusko aj pri tom najlepsom ISTAR strasne malo, hlavne ked nedokazete zasiahnut viac ako 1/5 jeho uzemia.Skrýt celý příspěvek

     • Jergi
      09:56 15.03.2024

      "Len tu treba povedat, ze Ukrajina je rozlohou ovela mensia, chudobnejsia, s mensou a menej modernou armadou, slabsim priemyslom. Zaroven ale bolo na UA pouzitych tisice a tisice ...Zobrazit celý příspěvek

      "Len tu treba povedat, ze Ukrajina je rozlohou ovela mensia, chudobnejsia, s mensou a menej modernou armadou, slabsim priemyslom. Zaroven ale bolo na UA pouzitych tisice a tisice striel dlheho doletu " veď o tomto som písal... historicky žiadne bombardovanie väčší štát nevyradí z činnosti, hlavne nie jeho kritickú infraštruktúru a pre Rusko to platí obzvlášť....Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      10:51 19.03.2024

      Ale obmedzí im útočné možnosti. Budú musieť riešiť ekonomické a logitické problémy miesto anexie ďalších území.

      Ale obmedzí im útočné možnosti. Budú musieť riešiť ekonomické a logitické problémy miesto anexie ďalších území.

   • Scotty
    09:36 14.03.2024

    Storm Shadow nemá ani zdaleka takový dolet.

    Storm Shadow nemá ani zdaleka takový dolet.

   • Chocholusik007
    11:23 14.03.2024

    Mate pocit ze s nimy zasahovala ciele v rusku? Fakt?

    Mate pocit ze s nimy zasahovala ciele v rusku? Fakt?

  • flanker.jirka
   17:43 13.03.2024

   Nelze zapomínat ani na to, že ruská PVO má sice ztráty, ale kvalitativně se také zlepšuje proti takovýmto cílům.

   Nelze zapomínat ani na to, že ruská PVO má sice ztráty, ale kvalitativně se také zlepšuje proti takovýmto cílům.

   • juko
    17:57 13.03.2024

    Presne tak

    Presne tak

   • Scotty
    18:50 13.03.2024

    No, ani se mi nezdá.

    No, ani se mi nezdá.

    • flanker.jirka
     19:13 13.03.2024

     Možná nezdá, ale to je způsobené i tím, že se PVO snaží druhá strana překonávat jejím zahlcením. Obě zapojené strany mají z konfliktu zkušenosti s malorozměrnými a nízkolétajícími ...Zobrazit celý příspěvek

     Možná nezdá, ale to je způsobené i tím, že se PVO snaží druhá strana překonávat jejím zahlcením. Obě zapojené strany mají z konfliktu zkušenosti s malorozměrnými a nízkolétajícími cíli. Zkouší se různé systémy sledování dronů v různých frekvenčních pásmech. To je trochu stranou hlavní dění, ale čím dál častěji se tam objevují průzkumná čidla právě proti takovýmto cílům. Spolu s tím se zvyšuje tempo výroby obranných systémů, protože proti takovým cílům je efektivnější mít více systémů kratkého dosahu. To co bylo v Sýrii problém detekovat sem jim nyní daří sestřelovat.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      20:22 13.03.2024

      Fakt? Kde sú tie videá desiatok zostrelených storm shadow-ov?? Mám pocit, že sme videli presne 1 a aj to bolo vyhodnotené skôr ako zlyhanie strely.. ruSSak by sa isto ...Zobrazit celý příspěvek

      Fakt?

      Kde sú tie videá desiatok zostrelených storm shadow-ov??

      Mám pocit, že sme videli presne 1 a aj to bolo vyhodnotené skôr ako zlyhanie strely..

      ruSSak by sa isto pochválil,ak by to bol opak..Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:01 13.03.2024

      Zdokumentovaných sestřelů pomocí PVO je obecně mnohem méně než to co sledujeme v případě používání dronů proti pozemní technice. Stále jsou hlavním systémem radiolokátory, nikoliv ...Zobrazit celý příspěvek

      Zdokumentovaných sestřelů pomocí PVO je obecně mnohem méně než to co sledujeme v případě používání dronů proti pozemní technice. Stále jsou hlavním systémem radiolokátory, nikoliv optické systémy. Jen těžko si někdo troufne dát na internet zobrazení radarové informace k dispozici druhé straně a tam si nemůžete být jistý ani tím co konkrétně PVO vlastně sestřelilo. Více se toho dá dohledat z trosek, jsou-li dohledány, ani tam to nemusí být vždy možné, když se střílí přes čáru dotyku.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      21:11 13.03.2024

      Darkstyle- aj keby zostrelili 0, Ukrajina je priklad ze aj stovky rakiet nerobia ziaden badatelny rozdiel.

      Darkstyle- aj keby zostrelili 0, Ukrajina je priklad ze aj stovky rakiet nerobia ziaden badatelny rozdiel.

     • Scotty
      22:56 13.03.2024

      No, ne. Rusové nejsou lepší sestřelování bomb, ale Ukrajincům ubývá nosičů....

      No, ne. Rusové nejsou lepší sestřelování bomb, ale Ukrajincům ubývá nosičů....

     • flanker.jirka
      21:42 14.03.2024

      Scotty Kdo zde píše o sestřelování bomb? Píšu o dronech a řízených střelách obecně, v tomto ohledu se tam obě strany markantně zlepšili od začátku války. A jsou zřejmé v úpravách ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Kdo zde píše o sestřelování bomb? Píšu o dronech a řízených střelách obecně, v tomto ohledu se tam obě strany markantně zlepšili od začátku války. A jsou zřejmé v úpravách PVO systémů a jejich použití.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:44 15.03.2024

      Pokud jde o drony, tak se o žádném zlepšení mluvit nedá.

      Pokud jde o drony, tak se o žádném zlepšení mluvit nedá.

     • flanker.jirka
      16:10 15.03.2024

      Scotty
      Máte pravdu, proto se dnes a denně můžeme stále kochat práci dronů jako jsou například TB2, že?

      Scotty
      Máte pravdu, proto se dnes a denně můžeme stále kochat práci dronů jako jsou například TB2, že?

     • Badysak
      01:28 16.03.2024

      TB2 je malé letadlo nestojí par tisíc dolaru jako ty vychvalované FPW drony likvidující tanky.

      TB2 je malé letadlo nestojí par tisíc dolaru jako ty vychvalované FPW drony likvidující tanky.

   • Poly
    23:28 13.03.2024

    Křižující střely v takovém množství a s stavem (budoucím) polského letectva dokáží zahltit PVO i když bude sebevíc kvalitní. Ale i využití v malém měřítku se nakonec ďoura nakonec ...Zobrazit celý příspěvek

    Křižující střely v takovém množství a s stavem (budoucím) polského letectva dokáží zahltit PVO i když bude sebevíc kvalitní. Ale i využití v malém měřítku se nakonec ďoura nakonec vždycky najde. FCR u S-300 a S-400 má záběr 105 resp 90, proto mají západní státy tyhle mršky mimo jiné tak v oblibě.
    Podle mě bude hlavním důvodem vyčerpávat ivana. Ochránit pomocí PVO všechno je nemožné a i ochrana cenných cílů bude zatraceně nákladná nepoměrně k polské investici.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    03:06 14.03.2024

    No, možná ani ne tolik proti letícím střelám, ale proti vypouštěcím platformám je velmi vážným nebezpečím, kvůli čemuž musí být StormShadow vypouštěny často až 100km od linie ...Zobrazit celý příspěvek

    No, možná ani ne tolik proti letícím střelám, ale proti vypouštěcím platformám je velmi vážným nebezpečím, kvůli čemuž musí být StormShadow vypouštěny často až 100km od linie fronty a "ujídají" tak z celkového dostřelu. Který ostatně v exportní verzi není oněch 550km, aby nááááhodou nemohli zasáhnout Moskvu :(Skrýt celý příspěvek

 • juko
  14:30 13.03.2024

  Ak pocitam dobre tak 931 JASSM, 136 ATACMS. To uz je pocet celkom pekny pocet ktory vydrzi na 2-3 mesiace boja, ale je vylucene hovorit o akomkolvek odstraseni pri takychto ...Zobrazit celý příspěvek

  Ak pocitam dobre tak 931 JASSM, 136 ATACMS. To uz je pocet celkom pekny pocet ktory vydrzi na 2-3 mesiace boja, ale je vylucene hovorit o akomkolvek odstraseni pri takychto poctoch. O pocte KTSSM-II kupovanych pre Chunmoo neviete?Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   16:05 13.03.2024

   JASSM-ER v počte 1001KS na tri mesiace? Reálne ak zasiahnete 500-600 cieľov ako sú mosty, Kremeľ, refinérky, výroby oceľe, priehrady, letiská - tak brutálne ochromíte ruSSku ...Zobrazit celý příspěvek

   JASSM-ER v počte 1001KS na tri mesiace?

   Reálne ak zasiahnete 500-600 cieľov ako sú mosty, Kremeľ, refinérky, výroby oceľe, priehrady, letiská - tak brutálne ochromíte ruSSku schopnosť vedenia útoku..

   Je to podľa mňa len jedna prvých objednávok.. Poliaci, sa určite nezastavia na čísle 1001..

   Poliaci budú s nimi útočiť na ciele vzdialené 450(500)-1000km od ich hraníc.. do 500km použijú raketomety..
   Netvrdím, že nebude dosť cieľov, no keďže časť bude chránená viac PVO ako tie iné.. tak to nebude na 2-3 mesiace.. respektíve bude, no ruSSko by dostalo fakt smrteľnú dávku v tej oblasti..Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    16:18 13.03.2024

    Bez przesady... Ten azjatycki kraj jest zbyt rozległy i ma rozproszone zaplecze Niemniej te pociski mogą sparaliżować infrastrukturę lotnicza (lotniska) i tym samym ograniczyć ...Zobrazit celý příspěvek

    Bez przesady... Ten azjatycki kraj jest zbyt rozległy i ma rozproszone zaplecze

    Niemniej te pociski mogą sparaliżować infrastrukturę lotnicza (lotniska) i tym samym ograniczyć liczbę (i zasięg) operacji lotniczych.

    Czyli wyrównanie sil w powietrzu.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     20:21 13.03.2024

     Áno je rozsiahla, no bavíme sa čo zasiahne medzi 500-1000 km..od hraníc.. aj to, ehm.. asi skôr 400-900 na väčšine územia.. predsa len nebudete strielať presne zo zelenej hranice ...Zobrazit celý příspěvek

     Áno je rozsiahla, no bavíme sa čo zasiahne medzi 500-1000 km..od hraníc.. aj to, ehm.. asi skôr 400-900 na väčšine územia.. predsa len nebudete strielať presne zo zelenej hranice však??Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     12:11 14.03.2024

     Tak předpokládám, že se omezíte na evropskou část ruska a zbytek přenecháte číňanům :-). Tak těch cílů nebude zas tolik.

     Tak předpokládám, že se omezíte na evropskou část ruska a zbytek přenecháte číňanům :-). Tak těch cílů nebude zas tolik.

   • juko
    17:38 13.03.2024

    Do 500 km raketomety? Ved tie som do svojho prepoctu zaratal aj ja- 136 kusov ATACMS s dostrelom 300 km a neznamy pocet KTSSM-II s rovnakym dostrelom. K poctu 1001 JASSM ste sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Do 500 km raketomety? Ved tie som do svojho prepoctu zaratal aj ja- 136 kusov ATACMS s dostrelom 300 km a neznamy pocet KTSSM-II s rovnakym dostrelom. K poctu 1001 JASSM ste sa dopatrali ako? A to s tymi cielmi mal byt vtip? Viete vobec kolko je v Rusku cielov a kolko hlavic spotrebujete na jeden? Nemecki generali odhadli, ze na efektivne vyradenie z prevadzky Kerchskeho mosta je potrebnych aspon 20 taurusov. Kolko by ste ich potrebovali na klucovu infrastrukturu? Tiez dufam, ze sa nezastavia na pocte 1000 a pridaju k tej cifre este jednu nulu. Vtedy by sme uz mohli hovorit o akom takom odstraseni.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     19:12 13.03.2024

     Pardon tá 1000, som zrátal niečo 2x.. Dostrel 500km bude vďaka nákupu rakiet PrSM.. tie beriem už ako samozrejmosť.. Keď Poľsku dovolili USA kúpiť IBCS, ktorý je len vo "vývoji" ...Zobrazit celý příspěvek

     Pardon tá 1000, som zrátal niečo 2x..

     Dostrel 500km bude vďaka nákupu rakiet PrSM..
     tie beriem už ako samozrejmosť..
     Keď Poľsku dovolili USA kúpiť IBCS, ktorý je len vo "vývoji" a je to top niche USA systém, taká maličkosť ako prskavky na 500km je viac ako istá..
     Prídu na radu s objednávkou do 5 rokov..

     Koľko je v ruSSku cieľov? habadej.. strategických už pomenej..
     Koľko rafinérií je v ruSSku? koľko potrebujete JASSM? kľudne aj 1 na jednu "rafinačnú" jednotku..
     z tými 20 taurusami vyradíte 1 takú veľkú, že je oproti tomu Slovnaft prdítko..

     Koľko významných mostov vlastne potrebujete zničiť.. na Kryme je len 1?
     Príklad koľko mostov na Neve potrebujete zničiť, aby nebola splavná na mesiace?? 1..
     Koľko letísk s opravovacími kapacitami v tom 500 km páse budete potrebovať zasiahnuť? (len tie opravovne, na dráhu a lietadlá sa "vykašlite" lebo to nie je strategický cieľ..)
     Na discorde máme k tomu peknú mapku - tak max do 10..

     Takto by sme mohli pokračovať.. Fakt strategických cieľov nenájdete tisíce..
     Nepotrebujete zasiahnuť každú základňu ani každý most..Skrýt celý příspěvek

     • juko
      20:24 13.03.2024

      Polsko kupilo PRSM ( relativne mala hlavica) presne 0 kusov. Este pre ferovost mozme dodat, ze Polsko kupuje par stoviek kusov NSM s doletom 250 km (a relativne malou hlavicou) ...Zobrazit celý příspěvek

      Polsko kupilo PRSM ( relativne mala hlavica) presne 0 kusov. Este pre ferovost mozme dodat, ze Polsko kupuje par stoviek kusov NSM s doletom 250 km (a relativne malou hlavicou) plus asi 2000 kusov gmlrs-er s doletom 150 km a malou hlavicou. Z taktickeho hladiska fajn. Ale toto vobec neni ten dekapitacny strike ktory by znamenal nejake odstrasenie. Odstrasenie musi byt kredibilne. Juzna Korea spominana v clanku ma arzenal nezrovnatelnej kvality a kvantity a jej protivnik je Severna Korea, nie Rusko.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      15:59 15.03.2024

      juko O PrSM Poľsko prejavilo záujem.. to v Poľskom ponímaní = 100% nákup.. PrSM nie je možné nakúpiť, pretože len v týchto dňoch sa "dokončuje" jeho testovanie.. Však len 08.12 ...Zobrazit celý příspěvek

      juko

      O PrSM Poľsko prejavilo záujem.. to v Poľskom ponímaní = 100% nákup..

      PrSM nie je možné nakúpiť, pretože len v týchto dňoch sa "dokončuje" jeho testovanie..

      Však len 08.12 dodali do US army prvý kus pane.. pričom v Novembri to len dotestovali..

      JAAM-ER má už rozbehnbutú výrobu PrSM je zatiaľ LRIP alebo skôr pred-LRIP..
      Tá fabrika sa musí aj dobudovať, aby zvládala vôbec zákazky US army a nie to spojencov..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...