Těžká technika Kurdů proti Islámskému státu

Foto: Tanky kurdských sil v Sýrii. / Public Domain
Tanky kurdských sil v Sýrii. / Public Domain 

Na syrském a iráckém bojišti lze zahlédnout velmi zajímavé a mnohdy kuriózní kusy vojenské techniky. Zejména v oblasti těžké techniky se zde objevují opravdové lahůdky, včetně zbraní původem z druhé světové války.

Technika YPG

Velmi rozšířené jsou různé improvizované úpravy techniky  (v anglických zdrojích označovaný jak DIY – "Do It Yourself" – udělej si sám), které jsou důsledkem nedostatku náhradních dílů a snahou získat alespoň nějaká obrněná vozidla.

V amatérské upravě techniky vynikají zejména povstalecké síly, které na rozdíl od vládních vojsk nedisponují možnostmi, kde si opatřit těžké zbraně.  

Kurdské syrské milice YPG (Yekîneyên Parastina Gel – Lidové ochranné síly)  disponují obrněnou technikou různého původu. Naprostou většinu obrněných vozidel YPG ukořistila buďto od Syrské arabské armády SyAA  (Syrian Arab Army) nebo Islámského státu (IS).

Nemalou část tvoří vlastní konstrukce na podvozcích civilních vozidel. YPG disponuje především technikou ruské, resp. východní provenience, v malém množství také západní technikou. Západní techniku Kurdové  získali od Islámského státu (IS), který ji dříve ukořistil irácké armádě a policii.

YPG na rozdíl od větších skupin jako IS, Fronta an-Nusra nebo Svobodná syrská armáda FSA (Free Syrian Army) nemá mnoho  obrněné techniky. O to víc se snaží vyrábět obrněnce vlastními silami z civilních vozidel, jako jsou nákladní auta nebo buldozery.

YPG opravuje a upravuje svou techniku ve dvou hlavních dílnách, jedna je v provincii Hasaka a další o oblasti Aleppa, v okrese Afrin. Kromě těchto dvou velkých dílen existuje na kurdském území mnoho menších dílniček a opraven.

T-55 na podvalníku směřuje na bojiště. / Public Domain

Tanky

Nejtěžšími zbraněmi v arzenálu YPG jsou tanky T-55A, T-62 a T-72. Jejich počty jsou však malé. Nejpočetněji jsou zastoupeny tanky T-55A.

Počty T-72 se odhadují na několik kusů (do deseti kusů) a T-62 jsou zastoupeny jen asi jedním až třemi kusy, které byly ukořistěny teprve nedávno a do bojů na straně YPG se pravděpodobně ještě nezapojily.

Kurdové své tanky před vysláním do boje ještě upravují a snaží se tak zvýšit jejich šance na přežití. Tanky nejsou vylepšovány podle nějakého standardu, ale čistě improvizovaně, podle toho, co je zrovna k dispozici. Různorodý je také kamuflážní nástřik a de facto každý stroj je originál.

Kurdové se své T-55 snaží opatřit maskováním i improvizovanými balistickými štíty s kulomety. / Public Domain

T-55

Stroje T-55 tvoří naprostou většinu všech tanků provozovaných YPG. Mnoho z nich pochází od SyAA, ale v poslední době se  Kurdům podařilo ukořistit větší množství T-55 od IS. Odhaduje se, že YPG celkově provozuje několik desítek tanků T-55.

Mnoho z T-55 však bylo poškozeno boji a musely prodělat opravy v dílnách v provincii Hasaka. Během oprav je většina tanků také upravována. Nejčastěji je instalován ocelový štít chránící střelce z těžkého kulometu DŠK ráže 12,7 mm na střeše věže.

Upravené tanky jsou dovybaveny také úložnými boxy v zadní části vozidla a většina opravovaných tanků získala nový kamuflážní nátěr. Minimálně na jeden T-55A bylo nainstalováno přídavné pancéřování v podobě mříží SLAT umístěných na bocích a věži tanku. Některé T-55 ukořistěné od SyAA jsou vybavené také severokorejským laserovým dálkoměrem.

Ne vždy se Kurdům podařilo získat tanky v takovém stavu, aby byly plně zprovozněny. Technikům z YPG se podařilo zprovoznit několik podvozků z T-55, ke které však neměli věže.

Bojové vozidlo pěchoty Kurdů na podvozku T-55 s dvojicí těžkých kulometů KVP. / Public Domain

Na podvozcích tak vznikly improvizované „bojové vozidla pěchoty“ . První z nich bylo zaznamenáno letos v únoru během bojů v provincii Hasaka o město sš-Šaddadi.

Tyto improvizované BVP jsou vybaveny novými věžemi vlastní kurdské konstrukce, které jsou osazené těžkými kulomety ráže 12,7 mm nebo 14,5 mm.

Na jednom podvozku z T-55 byla instalována věž s dvojicí těžkých kulometů KPV ráže 14,5 mm. Věž byla k vidění už dříve na improvizovaném BVP vyrobeném na podvozku z buldozeru. Tato improvizovaná věž se velmi podobá věži ze severokorejského transportéru VTT-323.

 Kurdský tank T-72 s ochranou věží SLAT proti reaktivním granátometům (RPG). / Public Domain

T-72

Nejmodernějšími obrněnci v arzenálu YPG jsou tanky T-72. V YPG jich není mnoho, odhady hovoří pouze o několika kusech. Jisté je, že tři kusy T-72 operovaly v okrese Afrin. Dva z nich získaly kompletní mřížové pancéřování SLAT, jeden stroj byl opatřen SLAT mříží pouze v zadní části v oblasti motoru.

Raritou je, že minimálně dvě osádky těchto tanků tvořily ženy. Jeden z T-72 provozovaných YPG přišel o své přístroje nočního vidění a jeho infra lampa byla nahrazena třemi běžnými reflektory.

YPG jeden ze svých T-72 ztratila během bojů se Svobodnou syrskou armádou letos 29. března. Tank byl zasažen protitankovou střelou TOW, která pronikala do vozidla a iniciovala výbuch střeliva uvnitř tanku. Sekundární exploze tank zcela zničila.

BMP-1 s improvizovanou věží s kulometem DŠK. / Public Domain

BMP-1

Vozidla BMP-1 jsou v Sýrii velmi rozšířená, neboť je používá jak SyAA, tak se do Sýrie dostaly z Iráku ze zásob tamní armády. Některé BMP byly opatřeny silnějším pancéřování z ocelových plátů, které chrání zejména oblast motoru a mřížemi SLAT.

BMP také získaly úložné boxy instalované na střeše vozidla. Na věže některých vozidel BMP-1 byly taktéž instalováno přídavné pancéřování.

Na jedno z BMP-1, které užívá YPG, je instalováno přídavné pancéřování částečně kryjící pásy a boky korby a úložnými boxy na střeše vozidla. Toto vozidlo se velmi podobá irácký BMP-1 „Saddam“.

Hodně kurdských BMP-1 utrpělo během bojů značná poškození, která by v mnoha případech vozidlo zcela vyřadilo ze služby. Kurdové však dokázali využít ty části z poškozených strojů, které byly ještě opravitelné a znovu je použít. V mnoha případech byly věže zničeny a zachovala se jen korba, na kterou kurdští technici  instalovali nové věže vlastní výroby.

Kurdské BMP-1 s původní věží. / Public Domain

Tyto věže jsou pak nejčastěji osazeny kulomety DŠK ráže 12,7 mm, čínskými kulomety W85 ráže 12,7 mm, nebo kulomety KPV ráže 14,5 mm. Takto upravená BMP vypadají podobně jako československé transportéry OT-90 s věží z transportéru OT-64.

V jednom případě bylo zachyceno vozidlo BMP-1 osazené jednak věží s těžkým kulometem DŠK, a také malou věžičkou v zadní části vozidla, ve které však nebyla instalována žádná zbraň.

Jak je vidět, tak i přes nedostatek náhradních dílů se kurdské milice snaží využít jakoukoliv provozuschopnou techniku, která by jim umožnila konkurovat mnohy lépe vyzbrojeným oponentům. V další části článku se budeme podrobněji věnovat obrněným transportérům v řadách YPG. 

Zdroj: Oryx Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

REPORTÁŽ: Zápisky z Kurdistánu

Irák, Turecko nebo Kosovo. I taková místa si zapsala studentka Markéta Všelichová do svého deníku. ...

REPORTÁŽ: Zápisky z Kurdistánu II.

Přinášíme pokračování cestovního deníku studentky Markéty Všelichové, která se při svých cestách ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jarpe
  10:54 13.06.2016

  Ten T-72 s ochranou věží SLAT vypadá, že byl předělanej na obytný přívěs nebo transportní prostředek. Jsou na něm čtyři ženy v civilních šatech a vypadá to, že jedou s nákupem. :D

  Ten T-72 s ochranou věží SLAT vypadá, že byl předělanej na obytný přívěs nebo transportní prostředek. Jsou na něm čtyři ženy v civilních šatech a vypadá to, že jedou s nákupem. :D

 • dante1
  16:36 11.06.2016

  Chudáci kurdové že musej jezdit v takovejch plečkách,mněli by jsme ji poslat pár našich T-72 na přilepšenou stejně se na ně ve skladech akorát práší a my už je potřebovat určitě ...Zobrazit celý příspěvek

  Chudáci kurdové že musej jezdit v takovejch plečkách,mněli by jsme ji poslat pár našich T-72 na přilepšenou stejně se na ně ve skladech akorát práší a my už je potřebovat určitě nebudem.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:57 10.06.2016

  Standa: Ono je otazke, jestli se Kurdove ze Syrie budou chtit spojit s tema z Iraku. Ta Iracka enklava je sice uz vicemene opravdu nezavisla na Iracke vlade a USA je zasobuje a ...Zobrazit celý příspěvek

  Standa: Ono je otazke, jestli se Kurdove ze Syrie budou chtit spojit s tema z Iraku. Ta Iracka enklava je sice uz vicemene opravdu nezavisla na Iracke vlade a USA je zasobuje a cvici, ikdyz proti tomu Irak sem tam protestuje, ale problem je, ze se moc kamaradi s Turkem. Ovladaji sice dost ropnych nalezist, ale tak nejak krachujou a pred par mesicema nemeli na zold pro vojaky. Takze Kurdi ze Syrie a Turecka jim nemuzou prijit na jmeno a asi by nebylo divu, kdyby se do sebe casem pustili:) Kdyz si vezmes Kurdy na uzemi vsech 4 statu, tak tam najdes vsechno od pacifistu po tvrdy islamsky fanatiky, od demokratu po kovany komunisty. A pak aby se to nejak dohodlo :) A to jsou jen Kurdove. Cela ta oblast je zalozena na kmenech a rodinach. Nejakej stat a vlada je moc nezajima.

  alter01:
  40M muslimu v Rusku? Kde jsi na tohle cislo prisel?Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  21:04 10.06.2016

  alter01 Aha,,,,ani v Iráku jo? V Iráku už to je de-facto samostatný stát se svým parlamentem, prezidentem a armádou. Tak asi tolik k autonomii. Samozřejmě u slabého Syrského ...Zobrazit celý příspěvek

  alter01

  Aha,,,,ani v Iráku jo? V Iráku už to je de-facto samostatný stát se svým parlamentem, prezidentem a armádou. Tak asi tolik k autonomii. Samozřejmě u slabého Syrského režimu se dá očekávat, že nebude schopen zabránit spojení Iráckého a Syrského kurdistánu.Skrýt celý příspěvek

 • alter01
  20:17 10.06.2016

  niko - autonomia pre kurdov ? V žiadnom prípade a nie len v Sýrii , ale ani v Turecku , Iraku a Iráne! Keď nejaká dohoda platí na Blízkom vžchode je to iba dohoda týchto 4 štátov ...Zobrazit celý příspěvek

  niko - autonomia pre kurdov ? V žiadnom prípade a nie len v Sýrii , ale ani v Turecku , Iraku a Iráne! Keď nejaká dohoda platí na Blízkom vžchode je to iba dohoda týchto 4 štátov o potláčaní , likvidácie kurdov akýmkoľvek spôsobom . Každý z týchto štátov má právo posielať svoje vojsko 40 km na územie suseda pri prenasledovaná kurdských "bánd".
  Vznik nejakej formy Kurdistanu /či niečo podobné/ by malo nedozierné následky pre všetky tieto 4 štáty , možno aj rozpad a existenciu . Myslím , že Irak je na najlepšej ceste na vznik 3 štou na jeho území a Sýria nasleduje hneď za ním. Preto aj Putin robí to čo robí . Prečo ? Tlak 40 milionov moslimov na Putina v 140 milionovom Rusku je dostatočné vysvetlenie . Každý 3-4 rus je vlastne moslim !
  Myslím , že aj pre USA a aj EU by viac vyhovovalo mať viac slabých partnerov v Arabii a pár silných nevypočitaťných štátov.Skrýt celý příspěvek

 • Chaotik
  14:19 10.06.2016

  Co se týče Sýrie, tak tam je to opravdu hodně divoký. Z jihu (Jordánska) se tam tlačí tzv. Nová syrská armáda cvičená britskejma důstojníkama. Ze severu v Azazu jsou Turci, ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče Sýrie, tak tam je to opravdu hodně divoký.

  Z jihu (Jordánska) se tam tlačí tzv. Nová syrská armáda cvičená britskejma důstojníkama.

  Ze severu v Azazu jsou Turci, stejne jako na západě Afrinu (severozápadní Sýrie).
  FSA podporovaná Tureckem by měla mít na severu i poradce z francouzský armády.

  Do toho jsou Kurdi, kteří jsou klanoví a kteří se občas nejsou schopni domluvit ani mezi sebou a válčí tak nějak se všema. Momentálně na Manbidž mají podporu koalice a USA poradce. Některé frakce válčí s legitimní syrskou armádou (ted je příměří), některé jsou neutrální (spíš spolupracující) a celkově to vypadá, že momentální zájem je o likvidaci IS/turecký hranice a spojení východní Sýrie se západní (od Hasaky až po Afrin).

  U Syřanů ted soukromá armáda vede útok na Rakku a včera byla zahájená dlouho očekávaná ofenzíva vládních sil u Aleppa.
  Jinak vládní síly jsou podporovaný Hizbaláhem, iránskejma milicema (hlavně afgánci), irácký šiitský milice a ruskou námořní pěchotou (spíš jako poradci v Latakiji a Palmyre) a Wagnerovou armadou (soukromá společnost/armáda).

  Na jihu jsou dočasný dohody o příměří a spolupráci mezi SAA a rebelama proti IS. Otázka je, co nastane, až IS bude vybitej. Navíc rebelové z důvodů problematickýho zásobování (hlavně východní ghouta) se pustili do sebe navzájem kvůli financím a zásobám.

  Jinak Nusra a IS se celkem úspěšně vzájemně vyvraždují, kde se potkají (občasný příměří dají jen přestávku do bojů). Týká se to hlavne libanosko/syrský hranice (západne od Saddadu) a tvrdý boje byly u Dumayru (východne od Damasku).

  To je jen takova hruba informace, ale snad je z toho jasny, ze tam ani kristalova koule nepomuze "o((Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:13 10.06.2016

  Co vím tak nemá - i když se většinou nechávají na pokoji, tak na sebe občas zaútočí. Navíc to jestli si dobře pamatuji není tak dlouho, co se Asad vyslovil proti Kurdské ...Zobrazit celý příspěvek

  Co vím tak nemá - i když se většinou nechávají na pokoji, tak na sebe občas zaútočí.

  Navíc to jestli si dobře pamatuji není tak dlouho, co se Asad vyslovil proti Kurdské autonomii.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  14:08 10.06.2016

  Nema nahodou YPG s Assadom dohodu o neutoceni vymenou za prislub autonomie po vojne ?

  Nema nahodou YPG s Assadom dohodu o neutoceni vymenou za prislub autonomie po vojne ?

 • logik
  13:46 10.06.2016

  Přesně - tam nějaká rovnice: tadle strana hodná, příliš neplatí. - Kurdové - dlouhodobě utlačovaní, bojují proti asadovi - ale zároveň jsou mezi nimi i teroristi z PKK. - FSA - ...Zobrazit celý příspěvek

  Přesně - tam nějaká rovnice: tadle strana hodná, příliš neplatí.
  - Kurdové - dlouhodobě utlačovaní, bojují proti asadovi - ale zároveň jsou mezi nimi i teroristi z PKK.
  - FSA - ta zas dosti často zahrnuje i síly napojené na An-Nusru
  - Asad - to je prostě podpora diktátora, ale jsou u ni i lidi, kteří věří, že je to jediná záruka stability

  Snad je o IS se dá říct, že to je čiré a stoprocentní zlo. Stoprocentní dobro tam pak nenajdeš vůbec.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  11:21 10.06.2016

  Neries. V tom kto s kym bojuje, sa uz nevyzna hadam nikto. Mam pocit ze som zachytil, ze jedna frakcia Kurdov spolupracovala s syrskou armadou a pricom druha frakcia v rovnakom ...Zobrazit celý příspěvek

  Neries. V tom kto s kym bojuje, sa uz nevyzna hadam nikto.

  Mam pocit ze som zachytil, ze jedna frakcia Kurdov spolupracovala s syrskou armadou a pricom druha frakcia v rovnakom case s nou bojovala.

  Aj u Kurdov su rozlicne zaujmi.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:17 10.06.2016

  Nechcem zacinat hlupou otazkou, ale uz v tom zacinam stracat prehlad. YPG podporovana zapadnymi krajinami postupuje v smere na Rakka, ale podla tohoto clanku zaroven v marci ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechcem zacinat hlupou otazkou, ale uz v tom zacinam stracat prehlad. YPG podporovana zapadnymi krajinami postupuje v smere na Rakka, ale podla tohoto clanku zaroven v marci (breznu) bojovala so zapadom podporovanou FSA ? WTF ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...