Náročná oprava ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Admirál Kuzněcov pluje kolem norských břehů směrem k Sýrii; větší foto / Norské ozbrojené síly

Jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov se v lednu vrátila ze svého ne příliš úspěšného nasazení v Sýrii. Nyní loď čeká dva roky dlouhá modernizace ve výši 800 milionů dolarů. Ruská agentura Interfax však výši částky zpochybňuje s tím, že na opravy je vyčleněna pouze polovina prostředků.

"Místo původně plánovaných zhruba 50 miliard rublů určených na opravy je plánováno vyčlenit  zhruba polovinu z dříve oznámené částky," uvedl pro ruskou tiskovou agenturu Interfax “zdroj obeznámený se situací.” Zdroj však uvedl, že “oprava bude provedena v plném rozsahu."

50 miliard rublů, tedy více než 800 milionů dolarů, však není podle agentury Interfax žádná závratná částka. Indy přestavba letadlové lodě INS Vikramaditya (bývala sovětská letadlová loď Admirál Gorškov) stála 2,3 miliardy dolarů.

Modernizace jediné ruské letadlové lodě bude především spojena s výměnou hlavních částí pohonného systému – hlavních plynových tlakových kotlů, turbín, generátorů, pomocných dieselových motorů, rozvodného potrubí, atd. Počítá se také s modernizací radiolokátorů, systémů rádioelektronického boje nebo leteckého navigačního komplexu.

Především sekce s pohonným systémem, jak dokazuje přiložený obrázek k článku, je již značně zastaralá a vyžaduje bezpodmínečnou modernizaci. Ostatně z důvodu častých poruch pohonného systému ruskou letadlovou loď na jejich plavbách často doprovázejí tažné remorkéry.

Admirál Kuzněcov měl podstoupit opravy již v roce 2012, resp. po předposledním nasazení v roce 2014. Loď se však ještě v roce 2016 vydala k břehům Sýrie, aby otestovala nejnovější palubní letouny MiG-29K. Výsledkem nasazení však byly ztráty stíhaček Su-33 a MiG-29K v důsledku nehod.

Nehody byly mimo jiné způsobeny i nedostatečným výcvikem leteckého a palubního personálu, který měl během předchozích let jen minimální možnosti cvičit přímo na letadlové lodi.

Otázkou je, proč se vlastně Rusko snaží udržet (doslova) rezivějící letadlovou loď v provozu. Podle Konstanina Sivkova z Vojensko-průmyslového kurýru mají letadlové lodě pro ruské námořnictvo zásadní význam – poskytují letecké krytí letadlům startujících z pevniny, při jejich případných útocích na americké útočné svazy letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) pohybující se u severního ruského pobřeží.

Bez letadlové lodě ruské námořnictvo a letectvo čelí závažnému problému. Dolet ruské protilodní střely P-700 Granit je sice 700 km (pomineme ”drobnost”, že před tím je nutno zjistit, kde se CSG nachází), ale například dolet nových stíhaček F-35C je 960 km. Navíc po zavedení bezpilotního tankeru MQ-25 Stingray se dolet stíhaček F/A-18 a F-35C zvedne o dalších cca 600 km. Spolu s nejnovější protilodní výzbroji pak mohou palubní stíhačky CSG ničit hladinové a pozemní cíle ve vzdálenosti až 2000 km od mateřské letadlové lodě.

Problémem jsou také tající ledy Arktidy, které obnažují ruské severní pobřeží proti případnému působení lodí amerického námořnictva.


Motorová sekce letadlové lodě Admiral Kuzněcov je již značně zastaralá. / Twitter

Pokud tomu tak je, je otázkou, proč Rusko snížilo výdaje na opravu své jediné letadlové lodě na polovinu. Odpověď nabízí špatný stav ruské ekonomiky a klesající vojenské výdaje. Vzhledem k ruské strategické doktríně, která sazí především na jaderné zbraně, v případě klesajícího rozpočtu jsou všechny zbrojní programy finančně okleštěny právě ve prospěch udržení a rozvoje jaderných zbraní.

Pomocí jaderných zbraní sice Rusko nemůže projektovat vojenskou sílu (vůli, moc, ekonomické zájmy,...) ve světě, ale moderní jaderné zbraně (a ochota je použít) zajistí udržení velmocenského postavení Ruska ve světě.

Tyler Rogoway z The Drive se cynicky domnívá, že hlavním důvodem udržení Admirála Kuzněcova je podpora ruského vojenského obchodu. Vlastní letadlová loď je bezpodmínečně nutná k testování palubních stíhaček, zejména nových MiG-29K. Rusové mají zájem prodat do Indie další desítky stíhaček MiG-29K, i když se objevují zprávy, že Indové mají s ruskými stíhačkami závažné technické problémy.

Případně se Rogoway domnívá, že udržení letadlové lodě je prostě jen otázkou ruské národní hrdosti. Na druhou stranu je také možné, že v následujících letech Rusko bude mít skutečné problémy spíše s Čínou, proti které letadlové lodě příliš nepotřebuje. 


Uvnitř letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Přes všechno výše uvedené se v ruské politické, vojenské i odborné sféře objevují názory, že Rusko potřebuje více letadlových lodí. Mezi nejaktivnější propagátory patří Krylovovův vědeckovýzkumný ústav, ze kterého pochází návrh nové ruské letadlové lodě Projektu 23000E Štorm.

Za tímto označením se skrývá 330 m dlouhá letadlová loď s jaderným pohonem, s výtlakem kolem 100 tisíc tun a dosahující rychlosti až 30 uzlů (55 km/h). Tyto charakteristiky téměř kopírují vlastnosti nejnovější americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford.

Loď má být nejlepší na světě při ceně “pouze” 5,6 miliardy dolarů, což je dvakrát méně, než stojí první loď třídy Gerald R. Ford (další budou levnější).  Avšak v přijatém ruském státním vyzbrojovacím programu pro roky 2018 až 2025 nejsou na stavbu nové letadlové lodě vyhrazeny žádné finanční prostředky.

V každém případě se zdá, že Rusko na schopnosti, které nabízejí letadlové lodě, minimálně v následující dekádě rezignuje.

Zdroj: The Drive, Interfax

Nahlásit chybu v článku


Související články

Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o ...

Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov

Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací ...

USS Gerald R. Ford: Nejdražší zbraňový systém všech dob vyplouvá

Před několika dny započaly námořní testy nejnovější americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford. ...

Ruská jaderná ponorka Kazaň třídy Jaseň spuštěna na vodu

Ponorka Kazaň třídy Jaseň (projekt 885M) byla po 8 letech stavby spuštěna na vodu. Víceúčelové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • pjek
  14:17 08.11.2017

  Trocha logiky pro nejen Logiky :) K čemu je RF vlastně letadlová loď? Obrana největšího globálního kontinentu nevyžaduje přítomnost letadlovek kdesi u antipodů. Na rozdíl od ...Zobrazit celý příspěvek

  Trocha logiky pro nejen Logiky :)

  K čemu je RF vlastně letadlová loď? Obrana největšího globálního kontinentu nevyžaduje přítomnost letadlovek kdesi u antipodů. Na rozdíl od hydrodynamiky, což je fyzikální subobor, v ekonomice vládne matematika a ta říká, že TCO na letadlovky jsou akceptovatelné pouze v případě, že jde o zcela nezastupitelný prostředek na udržení zdrojové stability globálním parazitismem. Takže zatímco USA se vyplácejí (nebo lépe do roku 2014 vyplácely), RF může svou efektivní obranu řešit zcela bez nich při podstatné úspoře nákladů. Takže pokud je Admiral Kuzněcov tím, co vlastně RF nepotřebuje, je otázka, co může dle ruských zdrojů produkovat loděnice v Kerči. K efektivní obraně navíc leckdy stačí udržovat dojem mohutných námořně-leteckých sil jako potenciálu při jejich aktivaci a přitom posilovat ekonomicky i vojensky mnohem efektivnější alternativy rekognoskace a obrany než jsou nemotorné snadno eliminiovatelné letadlovky. Záleží ovšem i na faktoru "vnitřního nepřítele", že...Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:56 19.10.2017

  pavel

  nebudem sa hadat, vychadza z toho co sa da najst na nete, ale tam sa vsetci odvolavaju len na jeden knizny zdroj takze moze byt, ze chyba pochadza stadial

  pavel

  nebudem sa hadat, vychadza z toho co sa da najst na nete, ale tam sa vsetci odvolavaju len na jeden knizny zdroj takze moze byt, ze chyba pochadza stadial

 • pavel rampir
  10:33 19.10.2017

  slavoslav-nesmysl loď mohla být opravena pouze v suchém doku, ten již v té době a v té velikosti byl pouze v Německu. Otvor byl zalit betonem, kormidlo bylo tak poškozeno že na ...Zobrazit celý příspěvek

  slavoslav-nesmysl
  loď mohla být opravena pouze v suchém doku, ten již v té době a v té velikosti byl pouze v Německu. Otvor byl zalit betonem, kormidlo bylo tak poškozeno že na místě nebyla oprava možná, nemohl ani proto plout plnou rychlostí jak se ukázalo v dubnu 1944.
  Další útoky již byly jen letecké z LL RN v srpnu a září,znovu poškozen. Byl přesunut do jiného fjordu, Tromso a měl již sloužit jen jako dělostřelecká baterie. 12. listopadu 1944 byl zasažen smrtelně dvěmi 5t bombami Tall Boy z horizontálního útoku lancastery 617. a 9. Sqn. Převrátil se, čněl z vody a po válce ho Norové rozřezali do hutí...Tirpitz nikdy nebojoval s nepřátelskými loděmi, pouze zaútočil na meteostanici na Špicberkách.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:26 19.10.2017

  Pavel

  Tak nemci tripitz po útoku opravili a nie, že dosahovala polovičnú rýchlosť. Len v deň keď sa mali konať skúšky plnou rýchlosťou im ju Briti zbombardovali nanovo.

  Pavel

  Tak nemci tripitz po útoku opravili a nie, že dosahovala polovičnú rýchlosť. Len v deň keď sa mali konať skúšky plnou rýchlosťou im ju Briti zbombardovali nanovo.

 • pavel rampir
  09:13 19.10.2017

  Jinak žádná pomorka se domů vracet něměla. Plavidla X byla neschopná samostatné plavby po širem moři, k Norsku byly dovlečeny za normálními ponorkami. již cestou se projevovalo ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak žádná pomorka se domů vracet něměla. Plavidla X byla neschopná samostatné plavby po širem moři, k Norsku byly dovlečeny za normálními ponorkami.
  již cestou se projevovalo namáhání plavby, byly dílčí škody, jedna ponorka se cestou utrhla a zmizela v hlubinách a po útoku by to bylo ještě horší Asi by se po šťastném návratu( který se nekonal) plavila domů jen osádka....
  U Tirpitzu byly sítě sice až ke dnu ale vzhledem k hmotnosti byly ze tří dílů v různé hloubce - kapitáni X-6 a X-7 velice opatrně využívali mezer v jejich překrytí a tak se dostali pod trup.
  Neuvěřitelný výkon osádek snad nemá v dějinách námořních bojů obdobu-snad útok kajaky RN v Bordeaux je srovnatelné....Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  08:51 19.10.2017

  Výzvědná služba věděla kde a kolil protiponorkových sítí ve fjodru je. Proto byl na palubě ponorky profesionální potapěč a přechodová komora. Ten měl prostřihnou sítě po trase. X-6 ...Zobrazit celý příspěvek

  Výzvědná služba věděla kde a kolil protiponorkových sítí ve fjodru je. Proto byl na palubě ponorky profesionální potapěč a přechodová komora. Ten měl prostřihnou sítě po trase. X-6 měla štěstí a proplula za člunem který právě proplouval a sítě se musely otvírat. X-7 proplula nárazy do sítí -také to bylo součastí výcviku, záleželo v jaké situaci a tytu sítí se ocitli. O ostatních nevíme nic-z jejich osádek nikdo nepřežil.
  Během útoku byly poškozeny , X-7, klesla na dno a námořníci se pokusili ponorku zaplavit a vystoupit, voda měla 7 st a zaplavení (bylo to 45 minut v naprosté tmě)a výstup přežil pouze potapěčWhitley.
  Z X-6 stačili vyskákat než se ponořila a zechránili se všichni čtyři- Cameron, Lorimer, Kendall, Goddard.
  Třetí ponorka , nevíme zda to byla X-5 utčená jako třetí k útoku na Tirpitz či 8,9,10 určné k jiným cílům, byla potopena po nárazu na skalisko dělostřelbou.
  Nevím o žádné bichli která by o útoku vyšla -kniha T. Gallaghena je jak vím jediná a má147 stran....Skrýt celý příspěvek

 • logik
  08:33 19.10.2017

  arassuil: Dík, sem rád, že s mi potvrdil, že nejsem blbej, přeložil jsem to stejně.... Z RN to ale nepochází, todle vymyslel někdo, kdo zřejmě zpracovával deník z Tripitze, a ...Zobrazit celý příspěvek

  arassuil: Dík, sem rád, že s mi potvrdil, že nejsem blbej, přeložil jsem to stejně....
  Z RN to ale nepochází, todle vymyslel někdo, kdo zřejmě zpracovával deník z Tripitze, a chtěl to napsat odborně.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  07:37 19.10.2017

  2 logik ach jo, napíšu jednu nešťastnou větu a hned se toho chytneš. Na intru sem neměl první dva roky počítač, tak nezbylo než si volné chvíle krátit knihovnou. Na toto téma ...Zobrazit celý příspěvek

  2 logik

  ach jo, napíšu jednu nešťastnou větu a hned se toho chytneš. Na intru sem neměl první dva roky počítač, tak nezbylo než si volné chvíle krátit knihovnou. Na toto téma byly vydané knihy o stovkách stran - jen si člověk tuhle literaturu faktu po 15 letech nepamatuje tak dobře, uchoval sem v paměti jméno operace, rozsah poškození a to že se X-boaty nevrátili (holt Tolkien byl čtivější).............................. a ty mi sem pak postneš internetovou břečku o pár odstavcích.

  No, děkuju. Paměť to trochu osvěží, ale když si pak člověk uvědomí, že to před lety dávno četl v podobě tlusté bichle, je mu pak ouzko - z vlastní ztráty paměti i z toho, jakým brakem ho následně v diskuzích "utírají" jiníSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  06:44 19.10.2017

  "...značně omezené znalosti..."... každý tomu říká jinak ;-)

  "...značně omezené znalosti..."... každý tomu říká jinak ;-)

 • Arassuil
  23:37 18.10.2017

  logik: Podle mých značně omezených znalostí námořní terminologie, vycházející z četby Aubrey-Maturina a Hornblowera v originále, bych řekl, že "abaft of port bow" je pěkná ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: Podle mých značně omezených znalostí námořní terminologie, vycházející z četby Aubrey-Maturina a Hornblowera v originále, bych řekl, že "abaft of port bow" je pěkná zhůvěřilost. Určitě se ten výraz nepoužíval v Royal Navy počátku 19. století.

  Pokud bych to měl ale zkusit nějak rozebrat, tak "port bow" je cokoliv, co se nachází ve výseku zhruba 45° "od přídě na levobok." "Abaft" pak označuje obecně cokoliv "blíže k zádi nebo na zádi". Vzhledem k délce Tirpitze bych to viděl na výbuch v blízkosti první třetiny lodi na levoboku - tedy stále v oblasti "port bow", ale už natolik hraničně, aby stálo za to ten výraz upřesnit pomocí "abaft."Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:22 18.10.2017

  raziel: jenže ono se s tím prostě počítalo. Ponorky vplouvaly do přístavu předtím, než se uzavřely sítě. Byla jen malá šance, že se přes uzavřené sítě dostanou zpět. Selhání to ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel: jenže ono se s tím prostě počítalo. Ponorky vplouvaly do přístavu předtím, než se uzavřely sítě. Byla jen malá šance, že se přes uzavřené sítě dostanou zpět.

  Selhání to ovšem bylo, a to výzvědné služby, protože ta získala špatné informace o protiponorkových opatřeních v zálivu.

  Tripitz měly napadnout tři miniponorky, každá nesla dvě 3570lb miny. O jedné se předpokládá, že byla potopena, jedna narazila na skálu před Tripitzem a byla zajata, ale stihla položit dvě miny poblíž Tripitze.

  https://www.militaryfactory.co...
  https://www.bismarck-class.dk/...

  Všechny výbuchy byly podle
  http://www.warfaremagazine.co....
  pravděpodobně vedle lodi (o náložích X6 jsem v některých zdrojích našel, že jednu našly, takže je pravděpodobné, že z dvou vybuchla jen jedna), nálože od X7 těsně a od X6 o kus dál (nevím, jak přesně přeložit 61m abaft of port bow - nevíte někdo?)Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:17 18.10.2017

  2 Pavel Tampir, Standa Blabol špatně jsem to formuloval, myslel jsem fiasko ve smyslu, že se ani jeden x-boat nevrátil domů a počet POW, KIA, byl skoro 85%. V porovnání s ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Pavel Tampir, Standa Blabol

  špatně jsem to formuloval, myslel jsem fiasko ve smyslu, že se ani jeden x-boat nevrátil domů a počet POW, KIA, byl skoro 85%. V porovnání s vyřazením Tirpitze je to samozřejmě tzv. "zadarmo".Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  18:08 18.10.2017

  Diky, i za tu hloubku. 35m je vic, nez jsem cekal.

  Diky, i za tu hloubku. 35m je vic, nez jsem cekal.

 • pavel rampir
  17:54 18.10.2017

  to blabol-ano, jak píši-detonace byly dvě, tři nálože pod přídí vybuchly současně a čtvrtá pod věží c jak píšeš jinak hloubka pod lodí byla 35m každá ponorka x nesla dvě nálože ...Zobrazit celý příspěvek

  to blabol-ano, jak píši-detonace byly dvě, tři nálože pod přídí vybuchly současně a čtvrtá pod věží c jak píšeš
  jinak hloubka pod lodí byla 35m
  každá ponorka x nesla dvě nálože na bocích trupu
  jinak po trase do Norska jedna ponorka byla ztracena takže zaútočilo pět strojů
  proniknout se podařilo X-6(velitelD.Cameron), X-7( velitel B.C. Place)
  nejlepší kniha. T.Gallagher, Zkáza bitevní lodi Tirpitz,1969, u nás edice archiv,1976Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:28 18.10.2017

  I Američané dokázaly většinu z lodí potopených v Pearl Harboru opravit a dostat zpět na moře. Ale to moc neříká o tom jak moc byli poškozené.

  I Američané dokázaly většinu z lodí potopených v Pearl Harboru opravit a dostat zpět na moře. Ale to moc neříká o tom jak moc byli poškozené.

 • StandaBlabol
  17:12 18.10.2017

  to pavel rampir,

  máš někde víc informací o těch třech náložích pod kýlem? Já totiž vždy slyšel o dvou detonacích a nebylo mi jasné, co se stalo s těmi dalšími dvěma náložemi?

  to pavel rampir,

  máš někde víc informací o těch třech náložích pod kýlem? Já totiž vždy slyšel o dvou detonacích a nebylo mi jasné, co se stalo s těmi dalšími dvěma náložemi?

 • pavel rampir
  17:00 18.10.2017

  razier- fiasko ? pět maličkých strojů bylo ztraceno-a bitevní loď poškozena tak že již nikdy nevyplula do boje.... po válce král Jiří VI. se nejdříve setkal s navrácenými ...Zobrazit celý příspěvek

  razier- fiasko ? pět maličkých strojů bylo ztraceno-a bitevní loď poškozena tak že již nikdy nevyplula do boje....
  po válce král Jiří VI. se nejdříve setkal s navrácenými námořníkyi z ponorek X
  standa blabol- vybuchly všechny čtyři nálože-tři nálože pod přídí vybuchly současně,čtvrtá několik sekund později, nálože byly uloženy správně pod kýlem ale Němci pomocí kotevních řetězů posunuli loď o několik metrů mimo původní polohu
  teprve v dubnu 1944 Tirpitz vyplul po opravě na moře-dosahoval poloviční rychlosti a byl v plavbě velice nejistý.
  "je zřejmé že tito chrabří muži projevili vrcholnou míru statečnosti a podnikavosti a že jejich odvážný útok vejde nepochybně do dějin jako jeden z nejhrdinnnějších činů všech dob "-závěrečná zpráva Admirality z roku 1948Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  16:16 18.10.2017

  K tomu útoku na Tirpitze: - vybuchly jen dvě nálože. I tak 4 tuny výbušniny jsou pořádná síla. - Jenže jedna explodovala ve vzdálenosti cca. 50 metrů od lodě, takže určitě ne pod ...Zobrazit celý příspěvek

  K tomu útoku na Tirpitze:
  - vybuchly jen dvě nálože. I tak 4 tuny výbušniny jsou pořádná síla.
  - Jenže jedna explodovala ve vzdálenosti cca. 50 metrů od lodě, takže určitě ne pod kýlem. U té poslední se udává, že vybuchla "poblíž dělové věže C", ale jestli to bylo pod trupem, nebo poblíž něj nevím.
  - Navíc ty nálože prostě odhodili na dno, nevím kolik (desítek) metrů pod lodí to bylo.
  - I tak došlo k deformaci trupu, průniku velkého množství vody, zničení generátorů elektrické energie a deformaci šroubů a kormidla. Pochybuji, že by loď takto poškozená na volném moři, dokázala doplout do přístavu.

  Za cenu 9ti zabitých a 6ti zajatých námořníků vyřadili Britové z provozu moderní bitevní loď. Ano, žádná z těch miniponorek se nevrátila, ale úkol ti námořníci splnili. Nevím, jestli bych to nazval fiaskem.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:39 18.10.2017

  offtopic: teď sem si vzpomněl, že operace "Source" byla namodelovaná i ve světově uznávané, české hře Hidden&Dangerous 2 cca 15 let zpět. Bylo fajn s X-5 trollit potapěče ...Zobrazit celý příspěvek

  offtopic: teď sem si vzpomněl, že operace "Source" byla namodelovaná i ve světově uznávané, české hře Hidden&Dangerous 2 cca 15 let zpět. Bylo fajn s X-5 trollit potapěče Kriegsmarine, kteří hlídali trup lodi před žabími muži RN. Ona ta akce ale byla jinak docela fiasko ne? sem línej to teď hledat, ale mám pocit, že se nevrátil ani jeden X-boat.Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  13:16 18.10.2017

  ...no já nevím, v roce 1943 ponorky Royal Navy zaútočily na Tirpitz...dvěma se podařilo pod trup položit dohromady 8tun TNT-byl to neuvěřitelný výkon ! Čtyři zajatí muži z ponorekX ...Zobrazit celý příspěvek

  ...no já nevím, v roce 1943 ponorky Royal Navy zaútočily na Tirpitz...dvěma se podařilo pod trup položit dohromady 8tun TNT-byl to neuvěřitelný výkon ! Čtyři zajatí muži z ponorekX byli ve chvíli výbuchu na palubě bitevní lodi.!!! Býbuch náloží sice nadhodil loď, způsobil otvor o velikosti cca 20m , bylo poškozeno mnoho agregátů ale loď potopena nebyla....takže to je zkutečnost, ne debata.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 8