Antiraketa MBDA Aster

Aster
Foto: Kompletace antirakety Aster / MBDA, Daniel Lutanie

Společnost MBDA oznámila, že k polovině prosince roku 2012 vyrobila tisící antiraketu rodiny Aster. Ty jsou určené nejen proti bojovým letounům a bezpilotním prostředkům ale zejména proti protilodním a jiným střelám. Ve variantě pro pozemní systém jsou pak schopny efektivně zasahovat také proti hlavicím balistických raket. V současné době se vyrábí dva typy antirakety a to menší Aster 15 a větší Aster 30.Aster - společný projekt Francie a Itálie

O výrobu antiraket rodiny Aster se stará evropské konsorcium složené z evropské společnosti MBDA a francouzské Thales Group. Samotná kompletace pak probíhá v Selles-Saint-Denis, ve Francii.

Memorandum o zahájení společného vývoje nové antirakety podepsala Francie a Itálie už v roce 1989. Hlavní motivací byla perspektivní způsobilost proti vyvíjeným křižujícím a protilodním střelám s možností použití také proti ostatním vzdušným cílům. K ostrým zkouškám bylo přikročeno v roce 1993 a o osm let později prošla antiraketa předvýrobními validačními testy na francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle.

Aster

Foto: Odpálení antirakety Aster 15 z letadlové lodi Charles de Gaulle / MBDA, Daniel LutanieTisící antiraketa Aster

Počáteční výroba antiraket řady Aster započala v roce 2006 s produkcí celkem pěti kusů měsíčně. V roce 2008 už se za jediný měsíc vyrobilo 15 antiraket a od roku 2011 probíhá plná produkce rychlostí 20 antiraket za měsíc.

K polovině listopadu 2012 mohl výrobce MBDA oznámit kompletaci jubilejní tisící antirakety Aster. A výroba zdaleka nekončí, protože vedle Francie, Itálie a Velké Británie zařadilo Aster do své výzbroje také singapurské námořnictvo a potenciálně se hovoří také o Polsku, Turecku a dalších zemích.

Ve výrobě jsou v tuto chvíli dva základní typy antirakety Aster a to Aster 15 pro bodovou ochranu vybraného cíle (zejména lodě) a Aster 30 pro zabezpečení určeného prostoru. Na základě výkonnějšího typu vznikl také pozemní systém SAMP/T (Surface-to-Air Missile Platform/Terrain) určený primárně k ochraně vojenských objektů jako jsou například základy.Dva základní typy a pozemní systém SAMP/T

Základní Aster 15 je určená zejména k vlastní ochraně jednotlivých námořních plavidel. Samotná dvoustupňová antiraketa váží 310 kg a na výšku měří 4,2 m. O pohon se stará raketový motor na tuhé pohonné látky. Dostřel rakety je od minimálních 1,7 km až po 30 km a výškový dostup je nanejvýš 13 km.

Video: Pozemní systém SAMP/T, jež je ve výzbroji francouzského letectva / MBDA, Daniel Lutanie

Větší Aster 30 je v podstatě stejná jako Aster 15, jen má větší urychlovací stupeň. Operační rozsah tím pádem dosahuje od 3 do 120 km a výškový dostup až k 20 km. Stoupla i hmotnost rakety, a to na 450 kg. Navádění v obou případech zajišťuje jednak inerciální navádění přes up-link a aktivní radar. K ničení samotného cíle pak dochází explozí hlavice ideálně v kombinaci s přímým zásahem.

Na základě Aster 30 je vyvíjen Francií také pozemní systém SAMP/T (Surface-to-Air Missile Platform/Terrain) určený jak již bylo výše uvedeno například k obraně leteckých základen nebo jiných objektů prvořadé důležitosti. Antirakety tak mohou v tomto případě zasahovat proti křižujícím střelám i balistickým raketám, konkrétně jejich bojovým hlavicím – pomocí kinetických manévrujících hlavic schopných zasáhnout bojové hlavice v sestupné fázi letu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

ACTUV – robotický lovec ponorek

ACTUV je robotická loď bez osádky určena k boji proti rozšiřující se flotile tichých ...

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov

Letadlové lodě patří mezi vůbec největší vojenská plavidla a ve své podstatě slouží jako plovoucí ...

Raketa K-15 Sagarika – jaderná pěst Indie

Indie pokračuje v úspěšném budování svého jaderného arzenálu. Před několika dny odpálila z ponořené ...

Revoluční proudový motor ADVENT bude brzy plně spuštěn

GE Aviation pokračuje ve vývoji moderního proudového motoru ADVENT s variabilním cyklem pro letectvo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

    Načítám diskuzi...