Tohle se bude Rusku líbit. Jak zničit stíhačku F-35?

Foto: Italský F-35A Lightning II; větší foto / Public Domain
Italský F-35A Lightning II; větší foto / Public Domain

Americký magazín National Interest ve svém článku Revealed: How to Kill a F-35 Joint Strike Fighter popsal teoreticky “jednoduchý” způsob, jak efektivně bojovat proti stíhačce F-35 Lightning II. Hlavním nepřítelem F-35 jsou nejnovější generace nízkofrekvenčních (NF) radarů.

Radar vs. stealth

Autorem článku je Dave Majumdar, vojenský redaktor deníku National Interest. Podle Majmumdara  “relativně jednoduché vylepšení zpracování signálů (NF radarů - pozn. red), v kombinaci se střelou s velkou bojovou hlavicí s vlastním koncovým systém navedení (vlastní malý radar, infračervené čidlo - pozn. red,), potencionální umožní NF radarům a podobným zbraňovým systémům zamířit a vystřelit na poslední generace amerických letadel.”

Radary lze dělit podle mnoha kritérií, např. podle pracovní frekvence. NF radary s nižší frekvencí (větší vlnovou délkou - metry až desítky metrů) se používají například jako radary s dlouhým dosahem. Dlouhý dosah je však vykoupen nízkou přesností. Obsluha radaru tak ví o letadlu, ale není na něj schopna navést rakety.

Důležité jsou pro vojenské účely radary s vyšší frekvencí (vlnová délka v centimetrech). Ty mají sice malý dosah, ale mnohem větší přesnost - používají se proto k navádění přesných zbraní.

Technologie stealth F-22 a F-35 je navržená právě proti zaměřovacím a střeleckým radarům s vyšší frekvencí (pásmo Ku, X, C). Tyto radary najdeme například v naváděcích hlavicích protiletadlových raket, které navedou raketu do bezprostřední blízkosti cíle.

Pentagon i vojenské kruhy jsou si již dlouho vědomy nebezpečí v podobě NF radarů. Avšak poslední generace NF radarů, pracujících v pásmu VHF a UHF, dokáží určit relativně přesně polohu stealth letounů na čím dal větší vzdálenosti.

Tato přesnost je teoreticky již dostačující k navádění raket. Samozřejmě, současné stealth letouny nejsou obecně pro radary neviditelné, a už vůbec ne nesestřelitelné. NF radary však mohou proti stealth letounům bojovat na mnohem větší vzdálenosti.

Minulé NF radary byly objemné a energeticky náročné přístroje. Nejnovější NF radary jsou však stále výkonnější přístroje, s větší přesností a dosahem.  

„Zaměřovací a střelecké radary začínají klesat na frekvenčním pásmu,“ řekl bývalý vysoký úředník amerického námořnictva magazínu USNI News. „Nevím, jak můžeme přežít ve světě v roce 2020 nebo 2030, pokud nebudeme mít krytí proti radarům s nízkou frekvencí.“

Moderní přehledový (méně přesný) radar s dlouhým dosahem typu AESA protivzdušného systému MEADS. / Lockheed Martin

Mizí omezení radarů s nízkou frekvencí

NF naváděcí systémy byly omezeny dvěma faktory - šířkou radarového paprsku a délkou radarového pulzu.

Podle Majumdara je (resp. byla) šířka radarového paprsku přímo závislá na tvaru antény. První NF radary, např. sovětské P-14 a P-18 (VHF), měly obrovskou parobalickou anténu. Tyto radary trpěly značným omezením v určování vzdálenosti a směru cíle. Navíc radary nedokázaly určit výšku cíle - radarový svazek byl několik stupňů široký v azimutu (směrový úhel), ale několik desítek stupňů široký v elevaci (výškový úhel).

Podle Mike Pietrucha, bývalého pilota stíhacího protiradarového letadla F-4G Wild Weasel a útočného F-15E Strike Eagle, klasické VHF a UHF změřily vzdálenost letadla s chybou až několik desítek km. Navíc pokud letí dvě letadla vedle sebe, klasické NF radary je nemohou odhalit.

Avšak již od roku 1970 byly k dispozici výpočetní systémy schopné pomocí procesu tzv. komprese pulzu výrazně zvýšit přesnost měření cíle. Podle Pietrucha je technologie komprese pulzu několik desítek let stará, a američtí důstojníci elektronického boje tuto techniku studovali již v 80. letech minulého století.

Technika komprese pulzu dokáže snížit odchylku v měření vzdálenosti u NF radarů až na několik desítek metrů.

V posledních dvaceti letech také inženýři obešli problém s velikosti antény díky použiti radaru s plošnou anténou s aktivním elektronickým snímáním AESA (Active Electronically Scanned Arraa). Radary typu AESA obsahují například všechny moderní letouny, jako je F-22, F-35 nebo ruské a čínské nejmodernější stealth letadla.

Na rozdíl od starších radarů je u radarů AESA svazek radarových paprsků vychylován elektronicky. Potřebný počítačový výkon pro obsluhu radarů AESA byl k dispozici již na konci 70 let. Ostatně díky tomu vznikly v 80. letech protiletecké a protiraketové systémy Aegis na torpédoborcích třídy Arleigh Bure a křižnících třídy Ticonderoga, které využívají radary typu AESA.

S-75 Dvina S-75 egyptské armády; ilustrační foto / Public Domain

NF radar a velká bojová hlavice - smrtící kombinace

Do vojenských vědeckých pracovišť nejvyspělejších států nevidíme, ale moderní NF radary mohou zjistit vzdálenost letadla s přesnosti několik desítek metrů. Pokud bude k dispozici raketa s dostatečně velkou bojovou hlavicí, lze NF radary použít rovněž k navedení raket na cíl.

Například raketa kompletu S-75 Dvina (SA-2 Guideline v kódu NATO) má bojovou hlavici o hmotnosti 200 kg se smrtícím poloměrem 30 m. S-75 vznikla na konci 50. let a tehdy byla velká hlavice nutná kvůli tehdejším obecně nepřesným radarům. Například moderní střely ruského systému Buk mají bojovou hlavici o hmotnosti 70 kg.

Zpět k naší teorii. Běžný NF radar, jehož vývoj není pro nejvyspělejší země rozhodně žádný problém, s přesností do několik desítek metrů, by mohl dostatečně výkonovou protiletadlovou střelu dostat dost blízko i k nejmodernějším stealth letounům. Samozřejmě za předpokladu, že radar také určí přesně směr a výšku letadla.

Navíc střelu lze kromě vlastního radaru vybavit ještě infračerveným senzorem a dále tak zvýšit její přesnost.

Samozřejmě, mít k dispozici “laboratorní” raketu a vyrábět ji ve stovkových sériích, udržovat ji v provozu a vycvičit obsluhu je zcela něco jiného. Neřešíme ani to, že západní stratégové jednoduše nepošlou F-35 bezhlavě “na smrt”, ale budou chtít podobné radary zničit na dálku - například protiradarovými střelami.

Každopádně popsaná achillová pata stealth letounů jako F-22 a F-35 jistě neunikla ruským ani čínským armádním stratégům.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

První stíhačky F-35I “Adir” pro Izrael

V prosinci letošního roku získá izraelské letectvo první dvě stíhačky F-35I “Adir” (F-35I “Mocný”). ...

OK. Pro blízkou pozemní podporu A-10 nebo F-35?

Pentagon nyní vede dlouhé debaty o tom, jaký typ letadla v budoucnu nahradí bitevní A-10 Thunderbolt ...

Den testovacího pilota F-35 Lightning II

Americká média měla šanci nahlédnout do pracovního dne pilotů americké 461. testovací letky (461st ...

Dánsko vybralo F-35A Lightning II

Dánská vláda doporučila nakoupit 28 stíhaček F-35A Lightning II. O tom, zda Dánsko skutečně F-35 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • yggdrasil
  03:02 28.08.2016

  logik a jj284b - Elbrus sa nevyraba v TSMC, ako je blbost uvedena na wikipedii, ale v Rusku. Vyvijaju ich v MCST a vyraba sa v ruskej tovarni na polovodice Mikron. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik a jj284b - Elbrus sa nevyraba v TSMC, ako je blbost uvedena na wikipedii, ale v Rusku. Vyvijaju ich v MCST a vyraba sa v ruskej tovarni na polovodice Mikron.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Su tam zabery priamo z prevadzky, na automatizovanu vyrobnu linku waferov...
  V roku 2014 tam vyrabali 3500 waferov mesacne pri 90nm a mali uz pripravenu vyrobnu linku na produkciu 65nm waferov ( vyjadrenie CEO Mikron Gennadija Krasnikova)

  "potom to vie robit este Intel (fabriky v US a Izraeli) a Samsung (Korea, USA)... nikto iny nedokaze HROMADNE vyrabat polovodicove struktury..."
  - Samostatne procesory si vo vlastnych fabrikach vyraba aj Cina.
  Skrýt celý příspěvek

 • lfelix
  14:36 16.06.2016

  Souhlasim s korbendalas:
  Autor članku nevěděl o čem píše. Byl jsem v vyškolen na S-75 Volchov jako dustojník navedeni. Nevyznam se sice v radiolokaci, ale odstavec "NF radar a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasim s korbendalas:
  Autor članku nevěděl o čem píše. Byl jsem v vyškolen na S-75 Volchov jako dustojník navedeni. Nevyznam se sice v radiolokaci, ale odstavec "NF radar a velká bojová hlavice - smrtící kombinace:...." obsahuje řadu nesmyslů a ještě divnější zavěry. Např. že S-75 měla velkou bojovou hlavici, protože v době vzniku byla nepřesné radary. Kravina nepřesnost se kompenzovala salvou - 1-3 rakety na cíl. S-75 Volchov na obrázku má na povrchu pláště 2 stupně antény radiozapalovače, kterým doměřoval vzdálenost od cíle a dle parametrů nastavených důstojníkem navedení pak došlo k aktivaci rozbušek a tím i k definici kužele střepin.
  Je tam mnohem více nesmyslů a nesmyslných závěrů
  Skrýt celý příspěvek

 • korbendalas
  20:40 15.06.2016

  Mimochodem pro většinu "neviditelných" letadel je ještě jeden nepřítel a to pasivní koherentní lokace, kdy se detekuje narušení koherentního VF pole. taková F-117 je pak ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem pro většinu "neviditelných" letadel je ještě jeden nepřítel a to pasivní koherentní lokace, kdy se detekuje narušení koherentního VF pole. taková F-117 je pak ten nejdokonalejší typ cíle , a F-35 taktéž narušuje homogenitu VF signálu i když oproti F-117 v menší míře.
  Skrýt celý příspěvek

 • korbendalas
  20:37 15.06.2016

  No s tou přesností radaů P-14 a P-18 se autor trochu sekl, tady mužu fundovaně upřesnit informace jelikož jsem radiolokační techniku studoval a sloužil sem u PVO. Konkrétně z P-18 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No s tou přesností radaů P-14 a P-18 se autor trochu sekl, tady mužu fundovaně upřesnit informace jelikož jsem radiolokační techniku studoval a sloužil sem u PVO. Konkrétně z P-18 jsem maturoval. nemá žádnou parabolickou anténu ale smerovou charakteristiku vytváří pomocí dvou řad yagi antén, jeho přesnost v dálce je udávána na +-300m přesnost v azimutu +-2 stupně, a při použití s PRV-13 jsme byly schopni dodat kompletu S-75 Volchov pozici cíle tak že nemusel cíl dohledávat, takže jen otočil anténu na daný souřadnice nastavil na střeleckým polohovej uhel a když přešel z ekvivalentu na vysoký tak měl hned cíl a mohl přejít na automatický sledování. v roce 1999 kdy lítali přes čr letadla na kosovo jsme dostali zákaz letadla zameřovat protože z toho byly americký piloti nerovzní. Takže informace že s radarem v UHF A VHF se nedá dobře zameřit je hloupost, vždy záleží pro co tu informaci potřebujete, oba zminovaný radary měli jiný určení, P-14 je radar dalekýho dosahu jak přehledový stacionární radar, P-18 mobilní radar krátkého dosahu pro zjištení azimutu a dálky pro potřeby protiletadlových raketových jednotek.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  12:13 12.06.2016

  *Americkí * Ruskí oprav to alebo to zmaž. dík

  *Americkí * Ruskí oprav to alebo to zmaž. dík

 • mastodont
  12:12 12.06.2016

  Vštetky tie vaše výpočty čo tu píšete a domnienky už Amrický alebo Ruský vedci/špecialisti dávno vedia, myslím že sú myslením na míle od vás tak nesnažte sa porovnávať niečo čomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vštetky tie vaše výpočty čo tu píšete a domnienky už Amrický alebo Ruský vedci/špecialisti dávno vedia, myslím že sú myslením na míle od vás tak nesnažte sa porovnávať niečo čomu nerozumiete a ani neviete v akom je to stupni vývoja.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:37 12.06.2016

  logik: pro vytvoření anténního svazku dobrých parametrech ( úzký svazek, potlačené boční laloky antény) potřebujete co největší plochu antény, jinak toho nedosáhnete, mám za to, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: pro vytvoření anténního svazku dobrých parametrech ( úzký svazek, potlačené boční laloky antény) potřebujete co největší plochu antény, jinak toho nedosáhnete, mám za to, že pro vytvoření anténního svazku fázovanou anténní řadou je zapotřebí pracovat se stejnou vlnovou délkou / frekvencí, aby se tohoto maxima dosáhlo. Máte někde odkaz na to co tu píšete?

  Tady pár odkazů na to jak se vytváří svazek antény při použití fázovaných anténních řad, vychází z toho, že je zapotřebí na všech prvcích mít současně stejnou vlnovou délku signálu, protože se svazek vytvoří v dálce po určitém počtu vlnových délek z každého prvku antény, pokud ty to vlnové délky budou rozdílné, tak narostou boční laloky antény, zhorší se zisk.
  http://www.radartutorial.eu/06...
  https://www.youtube.com/watch?...
  zde je krásně barevně vidět místa kde jsou minima a kde maxima elmag vln použité při vytváření svazků.
  https://www.youtube.com/watch?...

  ...co jsem se o radarech dočetl, tak pro LPI vlastnosti je dobré použít signály s velkou šířkou použitého pásma v průběhu samotného signálu, jde o to získat signál značně složitý modulovaný frekvenčně, fázově.
  Obecně to popsané najdete zde: (jsou zde základní používané metody intrapulsní modulace, vývoj jde s výpočetní technikou dopředu a prý se už používají polyfázové kódy, které jsou dosti složité a lze si je poplést s šumem, rozpozná je právě jen dobře zkonstruovaný přizpůsobený přijímač na tento konkrétní typ signálu) ale i při použití takto složitého signálu platí, že jej musíte dostat na všechny prvky antény.
  http://www.radartutorial.eu/08...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:36 12.06.2016

  presne tak, TSMC.. co je taiwanska firma... potom to vie robit este Intel (fabriky v US a Izraeli) a Samsung (Korea, USA)... nikto iny nedokaze HROMADNE vyrabat polovodicove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  presne tak, TSMC.. co je taiwanska firma... potom to vie robit este Intel (fabriky v US a Izraeli) a Samsung (Korea, USA)... nikto iny nedokaze HROMADNE vyrabat polovodicove struktury... to ze ich niekto vie skompletovat v labaku v malom, ma pre velkovyrobu absolutne nepodstatny vyznam...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  01:47 12.06.2016

  Ale je to totéž. Jen to má jinak otočený lopatky. Princip toho je úplně stejnej, jen jednou je to rychlejší než vzduch, takže to vzduch popostrkuje, podruhý pomalejší, takže to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale je to totéž. Jen to má jinak otočený lopatky. Princip toho je úplně stejnej, jen jednou je to rychlejší než vzduch, takže to vzduch popostrkuje, podruhý pomalejší, takže to popostrkuje vzduch.

  Když budeš skrz zastavenej kompresor foukat, tak se ti roztočí úplně stejně, jako turbína.A když roztočíš turbínu, tak ti udělá vítr... Je to stejný jako dynamo můžeš zapojit jako elektromotor a naopak.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  01:29 12.06.2016

  logik: "Co z toho, co jsem napsal je špatně?" - Psal jsi to dobře. Omlouvám se. I to s tím raketovým motorem byla dobrá poznámka. Pořádně jsem ten příspěvek nepřečetl.

  "ono je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: "Co z toho, co jsem napsal je špatně?" - Psal jsi to dobře. Omlouvám se. I to s tím raketovým motorem byla dobrá poznámka. Pořádně jsem ten příspěvek nepřečetl.

  "ono je to vlastně totéž, jen se to točí pomalejc nebo rycyhlejc" - není to totéž. Kompresor stlačuje vstupující vzduch před spalovací komorou a turbína odebírá energii z horkých plynů za spalovací komorou. Točí se stejnou rychlostí, protože jsou na stejné hřídeli. Přesněji většina motorů má dvě hřídele. Jednu pro vysokotlaký kompresor a vysokotlakou turbínu a druhou pro nízkotlaký kompresor a pro nízkotlakou turbínu. U dvouproudých motorů část vzduchu za nízkotlakým kompresorem motor obtéká a nepokračuje do vysokotlakého kompresoru.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:55 12.06.2016

  PS: Teď jsem našel, že nejnovější Elbrus je 28nm - ale vyrábí ho TMSC, nikoli v rusku....

  PS: Teď jsem našel, že nejnovější Elbrus je 28nm - ale vyrábí ho TMSC, nikoli v rusku....

 • logik
  00:48 12.06.2016

  DJW_:
  Ovšem vzhledem k tomu, jakou umějí litografii u komerčních polovodičových procesů (nejlepší co mají je 65nm, oproti 14nm u Intelu a v podstatě teď už i u dalších firem), tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_:
  Ovšem vzhledem k tomu, jakou umějí litografii u komerčních polovodičových procesů (nejlepší co mají je 65nm, oproti 14nm u Intelu a v podstatě teď už i u dalších firem), tak se nedá očekávat, že by jejich polovodičová technika u GaAs byla na úrovni toho, co se umí jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  00:43 12.06.2016

  Jj284b: vyrabali v 70tych a vyrabaju dodnes. Pisem z mobilu, ale niekde doma by som mal mat mierne podrobnejsi rusky clanok, z hlavy viac nepamatam a googlit sa mi nechce.
  Ale aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jj284b: vyrabali v 70tych a vyrabaju dodnes. Pisem z mobilu, ale niekde doma by som mal mat mierne podrobnejsi rusky clanok, z hlavy viac nepamatam a googlit sa mi nechce.
  Ale aj tak podrobne info velmi necakaj, Fazotron je podnik so specialnym rezimom = prisne tajne, zakaz fotit aj samotnu budovu, takze tak.. Alebo sa skus opytat na to iste ohladne F35 ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:30 12.06.2016

  flanker: Debata začala u toho, že u AESY je velmi důležitý soft a že ten nejde převzít z PESY, protože ta nemá zdaleka takové možnosti. Samozřejmě, že pokud nemám na AESA, PESA je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker: Debata začala u toho, že u AESY je velmi důležitý soft a že ten nejde převzít z PESY, protože ta nemá zdaleka takové možnosti. Samozřejmě, že pokud nemám na AESA, PESA je o míli lepší než "mechanickej" radar. Ale vývojem PESA radaru budu jen dál ztrácet náskok.

  "Jak si představujete toto: "AESA radar..."
  "Jednoduše" - pošlu slabší pulsy na X frekvencích. Ty jsou samozřejmě daleko hůře detekovatelné pro mne i pro "radar warning". Ale já, protože vím na kterých frekvencích jsem je vyslal, tak na nich mohu poslouchat a zachytávat statistiku, která mi umožní detekovat i věci, které bych jedním pulsem o stejné síle nenašel (a silnějším pulsem který by to zdetekoval bych se prozradil).

  gaunt: ano, u vzorce je uvedená kniha. Ale u interpretace už ne, a ta je tam poněkud povrchní. A zpravidla čerpání z wikipedie bez znalosti hlubších souvislostí nevede ke správnému cíli.

  "Myslím že si s těmi rychlostmi úplně nerozumíme. Pletete rychlosti vůči letadlu a vůči okolnímu nehybnému vzduchu. "
  Co z toho, co jsem napsal je špatně? Prostě podstata není v nějaké rychlosti něčeho vůči letadlu, ale čistě v předání hybnosti. To, že něco mělo rychlost předtím nějakou a tedy musí ji mít potom větší je vlastně "souhra okolností" (závisící mj. na tom, jakou zvolím vztažnou soustavu). A souvislost zavádějící - jak je vidět na tom, že tu někdo se snažil tvrdit něco o podtlaku za letadlem, nebo třeba když se budu snažit popis motoru napasovat i na raketový motor.
  Principiální je to, že něčemu zvednu hybnost, a tak musím zvednout hybnost i sobě. Motat do toho rychlost letadla je úplně zbytečné - daleko větší smysl to má, když to posuzuju z hlediska vztažné soustavy vstupující vzduch. Vzduch se mi nehýbe - po výstupu hýbe, tedy jsem mu předal hybnost a tedy se musím hýbat i já, ale na opačnou stranu. Obzvlášť pokud posuzuju motor jako blackbox - protože v tom případě neuvažuju různou účinnost motoru vzhledem k rychlosti vstupujícího vzduchu - a je tak na tom vidět, že narozdíl od "odstrkování se kolama od země" nezávisí zrychlení letadla na tom, jak rychle už letadlo letí.


  "právě že u dvouproudých motorů je část vzduchu urychlena pouze kompresorem a přes turbínu nejde"
  jo, možná jsem tam někde přehodil kompresor a turbínu (ono je to vlastně totéž, jen se to točí pomalejc nebo rycyhlejc), ale smysl je snad jasný? Nebo se taháme za slovíčka?
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  16:25 11.06.2016

  logik: "jo, aha, wiki.... :-) " - co máš proti wikipedii? Jako zdroj je u toho vzorce uvedena nějaká kniha. Věřím, že je seriozní. Pokud se nejedná o politiku nebo náboženství ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: "jo, aha, wiki.... :-) " - co máš proti wikipedii? Jako zdroj je u toho vzorce uvedena nějaká kniha. Věřím, že je seriozní. Pokud se nejedná o politiku nebo náboženství wikipedie docela funguje.

  Myslím že si s těmi rychlostmi úplně nerozumíme. Pletete rychlosti vůči letadlu a vůči okolnímu nehybnému vzduchu.

  Vzduch před vstupem do motoru má rychlost vůči letadlu v. Po výstupu z motoru má rychlost vůči letadlu v_e a je urychlen o v_e - v oproti své původní rychlosti. Při pohledu na motor jako na blackbox mě nazajímá, co se děje uvnitř motoru.

  "Tedy že hybnost sebraná plynům kompresorem (a turbínou u dvouproudých) musí být menší než udělená jim spalováním (a turbínou u dvouproudých)." - právě že u dvouproudých motorů je část vzduchu urychlena pouze kompresorem a přes turbínu nejde. Vzduch vstupuje do motoru rychlostí v. V motoru může být částečně zpomalen, ale jeho energie se neztratí. Přemění se na tlak. Při výstupu z motoru je tlak přeměněn zpět na rychlost. Takhle to funguje ve velkých rychlostech.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:35 11.06.2016

  logik: nahlížím na to z pohledu potřebnosti a z pozice toho kdo si buď AESA nemůže dovolit nebo nemá k dispozici patřičné technologie, aby získal efektivnější technologii.
  AESA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: nahlížím na to z pohledu potřebnosti a z pozice toho kdo si buď AESA nemůže dovolit nebo nemá k dispozici patřičné technologie, aby získal efektivnější technologii.
  AESA je bezkonkurenční, ale stejně nakonec skončíme u toho, že je pořád nutné mít sebou nahoře prostředky pro EW v podobě RWR systémů, aktivních rušiček, protože AESA vám tyto funkce vykryje jen z přední polosféry a jen na frekvnecích, na které je stavěná, těžko to pobere celé frekvenční spektrum, které se dnes používá. Občas se hodí mít rušičku a RWR, které vidí i jinam než před sebe. (Něco jiného to bude, pokud budete chtít aktivními anténami pokrýt 360°)

  Jak si představujete toto: "AESA radar také může fungovat v módu, kdy neposílá jeden silný puls na jedné frekvenci, ale kombinuje X frekvencí. Je to na úkor dosahu, ale je pak daleko hůře zjistitelný." ...předpokládám, že nemáte na mysli klasickou možnost přeladit impuls o impulsu na jinou frekvenci?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:00 11.06.2016

  flanker - ale to je jasný, že nejlepšího výkonu dosáhneš současným použitím všech modulů. Ale u Aesy klidně můžeš X kusů antény věnovat na jinej účel, a to prostě s PESA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker - ale to je jasný, že nejlepšího výkonu dosáhneš současným použitím všech modulů. Ale u Aesy klidně můžeš X kusů antény věnovat na jinej účel, a to prostě s PESA neuděláš.

  Např. můžeš chtít vyčlenit např. okrajové části na vysílání rušení (kde Ti stačí o dost menší výkon, ale potřebuješ pokrýt hodně frekvencí). Stejnětak PESA radar nemůžeš přepnout na mód, kdy každejch pár elementů poslouchá jinou frekvenci a hledá cizí radary. AESA radar také může fungovat v módu, kdy neposílá jeden silný puls na jedné frekvenci, ale kombinuje X frekvencí. Je to na úkor dosahu, ale je pak daleko hůře zjistitelný. Atd. Atd.....

  Takže ano, když budeš AESA používat jako PESA, tak ano, tak ti stačí software pro PESA. To, co "zanedbáváš" jsou právě ty možnosti, které Ti AESA radar dává navíc.

  (Ono proč by se jinak přecházelo na AESA radary? S PESA jde vysokých výkonů dosáhmout lépe než s AESA... Že by proto, že prostě s PESA nejde to co s AESA)?
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:42 11.06.2016

  logik: použití jen určitého počtu prvků v těchto anténách je podmíněno tím, aby byly od sebe vzdáleny jen do určité vzdálenosti - vztažené k hodnotě vlnové délky radaru, protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: použití jen určitého počtu prvků v těchto anténách je podmíněno tím, aby byly od sebe vzdáleny jen do určité vzdálenosti - vztažené k hodnotě vlnové délky radaru, protože pro vytvoření úzkého svazku potřebujete vždy sehrát dohoromady nejlépe všechny prvky, musí se načasovat, upravit, fáze, úrovně signálu, proto mají AESA vícekanálové vysílače. Je totiž lepší, pokud všechny prvky mohou pracovat ve více módech, než když třeba jeden mód obstarávají sudé řady a druhý liché řady.
  Když se pak podíváte na schéma AESA s více kánlovou cestou a škrtnete si v anténě zesilovače a příjímače, které přesunete do centrálních prvků za anténu, zbyde vám vícekanálový systém PESA, protože prvky na časování, fázování a nastavení úrovně signálů v prvcích antény máte pořád, stačí je udělat vícekanálově, jako v případě AESA, jen zdroj signálu bude jinde. Software pro ovládání antény tak bude pracovat obdobně. Systém bude mít větší ztráty, díky tomu, že zesilovač je před anténou a musí tak projít z TWT na všechny prvky antény, ale to lze kompenzovat jedině zvýšeným výkonem TWT.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:24 11.06.2016

  DJW_: no to je pekne ze sa im to podarilo v 60tych rokoch v laboratornych podmienkach, no predsa len dnes je vyroba mikrocipov niekde inde ako v 60tych rokoch... a preto sa znova ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: no to je pekne ze sa im to podarilo v 60tych rokoch v laboratornych podmienkach, no predsa len dnes je vyroba mikrocipov niekde inde ako v 60tych rokoch... a preto sa znova pytam, kdeze je ta ruska fabrika na hromadnu produkciu GaAs waferov... lebo na tie desiatky radarov AESA budu musiet vyrabat desattisice TRM+MMIC modulov...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:00 11.06.2016

  Operujeme tady s výzkumem GaAs, ale už se pomalu schyluje k použití GaN materiálu
  www.armadainternational.com/as...
  který to zas posunou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Operujeme tady s výzkumem GaAs, ale už se pomalu schyluje k použití GaN materiálu
  www.armadainternational.com/as...
  který to zas posunou jinam.

  flanker: je trochu rozdíl mezi tím, řídit nezávisle dvě TWT (i špičkovej PESA Irbis jich víc neměl) a řídit nezávisle 1000 elementů. Není to jen o počtu elementů, např. můžeš polovinu prvků vyhradit pro širokospektré rušení, kdy každejch pár prvků bude vysílat na jiné frekvenci apod. To jsou věci, které jsou prostě s PESA prakticky nemožné (samozřejmě, můžeš tam přidat stovky TWT - ale tím z toho vlastně uděláš "skoro aesu").

  gaunt:
  jo, aha, wiki.... :-)
  Pokud vzduch do motoru vstupuje rychlostí letadla, tak musí vystupovat rychlejc, aby byla pozitivní změna hybnosti. Ale ne proto, že je to nějaká magická hranice. Když zrovna foukne "vítr" zezadu, nebo třeba když to bude motor s vlastním zdrojem kyslíku (raketovej), tak ta rychlost plynů může bejt klidně menší.
  Ta podmínka na vyšší rychlost výstupních plynů není díky nějakýmu podtlaku za letadlem, ani díky tomu, že jinak by letadlo letělo "dozadu". Je to čistě a jen podmínka na to, že udělená hybnost plynům musí "jít dozadu" aby motor letěl dopředu (a všechno, co je naň přidělaný).
  Tedy že hybnost sebraná plynům kompresorem (a turbínou u dvouproudých) musí být menší než udělená jim spalováním (a turbínou u dvouproudých). Že to při nulovém větru odpovídá rychlosti letadla, je v podstatě "náhoda": rychlost vstupu plynů do motoru má samozřejmě vliv na to, jak motor funguje, ale pokud se při různejch rychlostech dosáhne stejnejch podmínek ve spalovací komoře, tak výsledná změna hybnosti bude stejná.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  08:07 11.06.2016

  logik: záleží na konstrukci, při vhodném časování a řízení i PESA může pracovat ve více režimech, stačí se podívat na ruský IRBIS E, u tohoto radaru deklarují současné použítí AA a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: záleží na konstrukci, při vhodném časování a řízení i PESA může pracovat ve více režimech, stačí se podívat na ruský IRBIS E, u tohoto radaru deklarují současné použítí AA a AG módu činnosti. Prostě do mašiny narvali další TWT elektronku a vyvracejí podle vás nemožné.
  Získali tak možnost vést činnost s maximální možnou energií (kdy obě elektronky pracují společně v jednom módu), nebo společně mapování terénu s přehledem vzušného provozu, nebo při přehledové činnosti pak druhá elektronka pracuje jako rušič, datalink, ...
  Nikdy to, ovšem, nebude mít technické možnosti vícekanálových prvků AESA radarů, aktuální radary mají čtyřkanálové a vypadáto, že to bude postačující.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  02:02 11.06.2016

  DJW_: "Akurat ta rychlost vystupujuceho plynu z motoru by asi mala byt vyssia ako rychlost stroja, ak nema na tryske vznik podtlak. " - v tom vztahu, který jsem převzal z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: "Akurat ta rychlost vystupujuceho plynu z motoru by asi mala byt vyssia ako rychlost stroja, ak nema na tryske vznik podtlak. " - v tom vztahu, který jsem převzal z wikipedie, vystupuje i rychlost letadla. Pokud by v_e bylo menší než v, tak tak vám vyjde záporný tah. Popisoval jsem ten motor jako blackbox. Letadlo využívá svou rychlost k stlačení vzduchu před kompresorem. Kompresor tedy přidá jen energii potřebnou na urychlení o v_e - v. Ty vztahy platí poměrně přesně v malých rychlostech.

  Ve větších rychlostech je to komplikovanější. Proto se u nadzvukových letadel používají jednoproudé motory nebo dvouproudé motory s malým obtokem.

  "Ta zmena hybnosti nastava zmenou rychlosti, nie zmenou hmotnosti, preto som to takto zjednodusil." - To nikdo netvrdil, ale z hlediska výsledku je to jedno. V tom vztahu z wikipedie vystupuje rychlost jako konstanta a hmotnost jako lineární funkce rostoucí v čase. Aspoň tak to fyzikální značení chápu.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  00:49 11.06.2016

  Logik, suhlasim, pisal som laicky, mnoho ludi netusi co je hybnost. Ta zmena hybnosti nastava zmenou rychlosti, nie zmenou hmotnosti, preto som to takto zjednodusil. Akurat ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik, suhlasim, pisal som laicky, mnoho ludi netusi co je hybnost. Ta zmena hybnosti nastava zmenou rychlosti, nie zmenou hmotnosti, preto som to takto zjednodusil. Akurat ta rychlost vystupujuceho plynu z motoru by asi mala byt vyssia ako rychlost stroja, ak nema na tryske vznik podtlak.

  Ano, radary N01x na tom boli slabsie. O kolko realne, tazko povedat - testy nemeckych strojov nemusia byt uplne objektivne, kedze Zssr bezne exportoval osekane verzie. Kazdopadne ak dnes rusi nie su uplne blbi, tak na tom pracuju usilovne. A podla obrazkov vyvoja TR modulov sa im za poslednych 10 rokov asi pomerne darilo. http://www.ato.ru/files/styles...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:26 10.06.2016

  flanker: s PESOU toho jde dělat řádově méně než s AESOU. Takže software na PESA radary zdaleka nevyužije možnosti, které má AESA.
  Není to zdaleka jen kvůli LPI,. ale především ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker: s PESOU toho jde dělat řádově méně než s AESOU. Takže software na PESA radary zdaleka nevyužije možnosti, které má AESA.
  Není to zdaleka jen kvůli LPI,. ale především kvůli tomu, aby šli antény řídit nezávisle a např. tedy simultáně provádět radarem více akcí naráz apod. A právě na to musí bejt napsanej software - a software z PESA to neumí, protože to PESA z principu neumí.

  DWT_:
  "Skúsim to napísať laicky: kľúčové je tu Ve, pretože aby došlo k ťahu motora musí byť väčšie ako V lietadla."
  Tak to není. Princip proudového motoru je založenej na změně hybnosti plynu a zákona zachování hybnosti. Urychlím letadlo (až na odpory stejně), i když urychlím kilo plynů o metr za sekundu ze stojícího letadla, nebo při supersonickém letu. Dá to letadlu stejný impuls síly.

  Ohledně ruska a GaAs - výzkum tam zcela jistě mají a určitě i slušnej, ale jestli je to špička, dost nevím. Zhuk za AN/APG radary i CAPTOR-E radarem zaostává (hustota, výkon jednotlivého modulu) a Beylka co vím ještě v produkční verzi neexistuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:36 10.06.2016

  Shania: pokud máte zvládnuty software pro nastavování prvků v PESA anténě, tak zvladnete to same v AESA systému, jen se to bude líšit v tom, že místo centrálně umistněného vysílače ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: pokud máte zvládnuty software pro nastavování prvků v PESA anténě, tak zvladnete to same v AESA systému, jen se to bude líšit v tom, že místo centrálně umistněného vysílače budou koncové zesilovače u prvků antény. Tím si zajistite i dobře LPI vlastnosti, to nejvíce ovlivní počet a hustota prvků v anténě. Jediné v čem se systémy na východ od nás liší je kvalita polovodičů.

  jj284b: přečtěte si momenty u toho článku ohledně detekcí, budu se opakovat, ale nemůžete srovnávat modernizovány radar P 18 z íránské produkce s novými AESA systémy z Číny a Ruska. Je to jako srovnávat telefonní budku s novým iphonem.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  21:35 10.06.2016

  Gaunt: vďaka za zdroj, aspoň viem ako ti odpovedať. Ten vzťah čo si uviedol v podstate sedí. Na čo som narážal ja, je o pár riadkov nižšie: The velocity of the jet (Ve) must exceed ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gaunt: vďaka za zdroj, aspoň viem ako ti odpovedať. Ten vzťah čo si uviedol v podstate sedí. Na čo som narážal ja, je o pár riadkov nižšie: The velocity of the jet (Ve) must exceed the true airspeed of the aircraft (v) if there is to be a net forward thrust on the aircraft. The velocity (ve) can be calculated thermodynamically based on adiabatic expansion.
  Skúsim to napísať laicky: kľúčové je tu Ve, pretože aby došlo k ťahu motora musí byť väčšie ako V lietadla. Aby tú práci pri zmene tlaku na objem prúd plynu urobil (Adiabatická expanzia), musí najprv zväčšiť svoj objem čo sa deje spálením paliva. Málo spáleného paliva = malý objem plynu v tryske a jeho malý tlak, a zas naopak. Viac spáleného paliva (resp. jeho efektívnejšie horenie) pre väčší objem plynu = vyššia teplota výstupných plynov - a práve tu som narážal že pri dnešných vyspelých IR senzoroch je to pastva pre teplotou navádzané strely.
  Ak si si všimol, v Afganistane velkých stratách vrtulníkov zostrelených Stingermi začali tiež sovieti montovať na výfuky veľké zmiešavače výf,plynov so studeným vzduchom, ale už to nerobia, nakoľko to fungovalo len na vtedajšie IR senzory. Ten zmiešaný vzduch sa totiž neochladí ale zmieša, čo na dnešné senzory s vysokým rozlíšením a schopnosťou merať zmeny v stotinách stupňov stačiť nemusí.
  Čo sa týka prechodu vzduchu cez motor a prípadne cez nejaký ochladzovač, to sú energeticky vždy negatívne prechody kvôli tzv. vradenému odporu akéhokoľvek takéhoto potrubia a miest s turbulentným prúdením v nich.

  Logik: odo mňa máš +1, dobre píšeš

  jj284b: mýliš sa, lebo o ruskej/sovietskej vede toho zjavne veľa nevieš. Práce o analýze a zpracovávaní GaAs v ZSSR: (všimni si dátumy)
  Коковин Г.А., Федорова Т.В., Кузнецов Ф.А. Термодинамический анализ процессов выращивания арсенида галлия из газовой фазы // Процессы роста и структура монокристаллических слоев полупроводников. Т. 1. Новосибирск: Наука, 1968.
  Магомедов Х.А. Влияние ориентации подложек на скорость роста и морфологию автоэпитаксиальных слоев арсенида галлия // Арсенид галлия: Сб. ст. Томск: Изд-во Том. ун-та, 1968.
  Лаврентьева Л.Г. Механизм роста эпитаксиального арсенида галлия // Процессы роста кристаллов и пленок полупроводников. Новосибирск: Наука, 1970.
  A tak dalej, nechcem to tu zaspamovať citáciou diel..

  Prvé GaAs polovodiče sa v ZSSR vyrobili (v laboratórnych podmienkach) v roku 1969 pod vedením Žoresa Ivanoviča Alfiorova, držiteľa Nobelovej ceny za fyziku. Kedy ich sovieti použili prvý krát v radaroch som už písal.

  Nejaké dnešné smiešne embargo EU na ich 50 ročných skúsenostiach nič neuberú, skôr naopak - všetky vedecké články o GaAs čo som našiel majú autorov anglické, ruské a japonské mená - nemecké alebo francúzske priezvisko sa mihne len občas, zpravidla v kolektíve s inými autormi z menovaných krajín ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:13 10.06.2016

  a nie len to, ale aj cela vyroba TRM modulova vyzaduje mat zvladnutu vyrobu mikrocipov na vysokej urovni.. to nie je cosi co sa da zvladnut len tak..na svete je len zopar vyrobcov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a nie len to, ale aj cela vyroba TRM modulova vyzaduje mat zvladnutu vyrobu mikrocipov na vysokej urovni.. to nie je cosi co sa da zvladnut len tak..na svete je len zopar vyrobcov ktory maju zvladnuty vyrobny proces v pozadovanej kvalite a kvantite.. staci sa pozriet ako to funguje s vyrobou na baze kremika s klasickymi mikrocipmi.. a to su wafery GaAs ci dokonca GaN ovela narocnejsie a drahsie na vyrobu.. takze moje konstatovanie stoji... s dnesnym embargom na vojenske technologie pre Rusko, bude zavadzanie AESA radarov v Rusku dost pomale.. vobec by ma neprekvapilo, ak by ich Cinania predbehli (ak sa tak uz aj nestalo...)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:42 10.06.2016

  flanker a jj: U AESA radarů mimo modulu a dalších věcí je hodně důležitý software, možná i daleko víc něž ostatní vlastnosti.

  Např. radar F22 neměl schopnost ofenzivního rušení, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker a jj: U AESA radarů mimo modulu a dalších věcí je hodně důležitý software, možná i daleko víc něž ostatní vlastnosti.

  Např. radar F22 neměl schopnost ofenzivního rušení, teď už ho má...
  Radar F35 tohle má v základu, chystá se kooperativní rušení, kyberutoky atd.

  Takové ty detaily jako jako kolik cílů radar dokáže sledovat, jak dobre LPI má, jak spolehlivě dokáže fungovat velmi ovlivnuje jak dobrý software radar má.

  V této oblasti je konkurence ještě dál než v samotné technologii výroby těchto radarů.

  Trvá opravdu velmi dlouho, vyžaduje to velké investice a velký testovací vzorek než tyhle věci dozrají.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:32 10.06.2016

  gaunt: Zaměňuješ rychlost s hybností - to, že pro různě těžké letadlo je různá rychlost letadla při stejné hybnosti na věci nic nemění.

  Jak je hybnost plynů vytékajících z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: Zaměňuješ rychlost s hybností - to, že pro různě těžké letadlo je různá rychlost letadla při stejné hybnosti na věci nic nemění.

  Jak je hybnost plynů vytékajících z motoru je ovlivněna hmotností letadla nebo jeho odporem? Nijak. Udílená hybnost od proudového motoru na tom, jaké letadlo na motor přiděláš, prostě nezávisí. Základní fyzika: zákon zachování hybnosti.

  Proudový motor prostě uděluje hybnost, takže působí derivací hybnosti dle času, tedy silou, nezávisle na tom co je k němu přidělané. A s nějakou mírou zjednodušení (samozřejmě ve skutečnosti ten motor funguje lépe či hůře podle toho, jak rychle do něj plyny tečou) nezávisí na rychlosti letadla.

  To je rozdíl např. oproti písťáku na autě, kterej poskytuje výkon (kroutící moment * obvodová rychlost) a jelikož P = Fv, tak síla kterou působí písťák na auto je nepřímo úměrná rychlosti auta.

  To, že na letadlo působí jiné síly, které v důsledku letadlu hybnost zas odebírájí, takže rychlost letadla konverguje do stavu, kdy se dopředná síla vyrovná s odporama, na tom nic nemění.

  PS: A kdo tady neumí fyziku a dává mi furt mínusy? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:41 10.06.2016

  Nike Zeus nebol strelecky radar ale prehladovy.. palebne ulohy riesili mensie radary ktore dostavali info z Nike Zeus... kazdopadne je to nepodstatne. Slo mi o to ukazat ze na tej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nike Zeus nebol strelecky radar ale prehladovy.. palebne ulohy riesili mensie radary ktore dostavali info z Nike Zeus... kazdopadne je to nepodstatne. Slo mi o to ukazat ze na tej technologii Americania pracovali dlhe roky. rovnako, to ze sa AESA radary zacali dostavat do seriovych strojov okolo roku 2005 este neznamena ze ich netestovali ovela skor. Rusi k dnesnemu dnu nemaju jediny stroj s AESA radarom zavedeny vo vyzbroji.. takze su mozno na urovni US okolo 2003-2004 a mozno ani tam, kedze v tych rokoch uz bezala vyroba AN/APG-63 (v2) AESA pre F15C...

  Kazdopadne, netusim odkial beriete to presvedcenie, ze F-35 ci F-22 budu detekovatelne na velke vzdialenosti cez UHF/VHF... uz minulosti som napr daval priklad toho ako F22 nad Perzskym zalivom v dosahu Iranskeho VHF radaru kompletne zaskocila Iranske stihacky ktore chceli zostrelit americky UAV.. takze ta predstava toho ze VHF je nejaka "zazracna zbran" proti STEALTH je dost smiesna..
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  09:25 10.06.2016

  jj284b: to ten čas letí, bral jsem to tak, že uvádíte množné číslo ohledně těch "desítek roků."
  Projekt radaru pro Nike Zeus patří mezi jedny z prvních pokusů stvořit anténu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: to ten čas letí, bral jsem to tak, že uvádíte množné číslo ohledně těch "desítek roků."
  Projekt radaru pro Nike Zeus patří mezi jedny z prvních pokusů stvořit anténu AESA, zůstalo u prototypů, tehdy se osvědčila jednodušší varianta antén PESA, proto tu máme mezidobí, kdy se po celém světě pokračovalo v PESA radarech, až teprve lepší stabilita TWT a následně konstrukce polovodičů umožnila použití jiné technologie.
  Tento článek se týká UHF, VHF radarů vs Stealth, je tu i spojitost s Nike Zeus, možná ani nevíte, že právě tento radar pracoval v UHF pásmu, což trochu nabourává představu o tom, že tyto frekvenční pásma nelze použít pro přesné radary, a to se bavíme o 60. letech minulého století.
  ...nevím odkud pochází vaše citace, ale na netu lze nalézt pdf dokument týkající se celé historie vývoje systému Nike Zeus. Jsou tam zajímavé informace ohledně vyvíjených radarů, s hodnotami dosahů na cíle o RCS 0,1 metrů až někde na 800 km, samozřejmě tomu odpovídal i na tehdejší dobu použití výkon okolo 10 MW.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  01:07 10.06.2016

  V tom svém prvním příspěvku jsem se ohledně hybnosti vyjádřil nepřesně.

  z

  F_N = (ṁ_fuel + ṁ_air)*v_e - ṁ_air*v

  se dá ta derivace vytknout

  F_N = d((m_fuel + ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tom svém prvním příspěvku jsem se ohledně hybnosti vyjádřil nepřesně.

  z

  F_N = (ṁ_fuel + ṁ_air)*v_e - ṁ_air*v

  se dá ta derivace vytknout

  F_N = d((m_fuel + m_air)*v_e - m_air*v)/dt

  Z toho je na první pohled vidět, že je to změna hybnosti za určitý čas.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  00:44 10.06.2016

  logik: tah je změna hybnosti vzduchu protékajícího motorem a spáleného paliva za určitý čas.

  logik: tah je změna hybnosti vzduchu protékajícího motorem a spáleného paliva za určitý čas.

 • gaunt
  00:22 10.06.2016

  logik: "Když ho dáš na dvakrát tak těžký letadlo, tak mu udělí stejnou hybnost." - to není pravda. Ten motor má v určité rychlosti nějaký tah. Což je síla. To letadlo urychlí na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: "Když ho dáš na dvakrát tak těžký letadlo, tak mu udělí stejnou hybnost." - to není pravda. Ten motor má v určité rychlosti nějaký tah. Což je síla. To letadlo urychlí na takovou rychlost, kdy bude tah roven síle odporu vzduchu. Hmotnost letadla s tím moc nesouvisí.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:59 09.06.2016

  zimbio: u písťáku nejde o kroutivej moment. Jde o kroutivej moment krát otáčky. Proto máš v autě převodovku.

  A kupodivu, kroutivej moment krát otáčky je výkon. Jak bys chtěl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zimbio: u písťáku nejde o kroutivej moment. Jde o kroutivej moment krát otáčky. Proto máš v autě převodovku.

  A kupodivu, kroutivej moment krát otáčky je výkon. Jak bys chtěl získat něco jako výkon u proudovýho motoru? Kdo působí na koho jakou silou působí po jaký dráze za jakej čas?

  O výkonu má smysl se bavit v okamžiku, kdy energii motoru použiješ k působení silou po nějaký dráze. To ale proudovej motor nedělá. Ten prostě jen uděluje hybnost.

  Když ho dáš na dvakrát tak těžký letadlo, tak mu udělí stejnou hybnost. Tedy poloviční rychlost a tedy poloviční kinetickou energii. Množství práce za čas tak závisí na tom, co ten motor vlastně pohání. Na výkon ho můžeš převíst např. tak, že z něj uděláš turboprop a budeš pohánět vrtuli. Ale podle toho jakou vrtuli tak se Ti bude výkon lišit....

  Naproti tomu motor v autě už převedl kinetickou energii spálenýho benzínu na nějaké působení síly po dráze. Už nepředává hybnost, ale moment síly nějakou úhlovou rychlostí. A ta je nezávislá na tom, co k tomu připojíš, takže se dá bavit o výkonu.

  Ufff, snad to říkám aspoň trochu dobře, i tadle jednoduchá fyzika vůbec není jednoduchá...
  Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  23:10 09.06.2016

  Fór je v tom,že spalovací motor v podstatě nemá výkon.Respektive o něj nejde.Jde o kroutivej moment,tedy hybnost pístů,kterou dle zákona setrvačnosti získá řidič tím,že setrvává ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fór je v tom,že spalovací motor v podstatě nemá výkon.Respektive o něj nejde.Jde o kroutivej moment,tedy hybnost pístů,kterou dle zákona setrvačnosti získá řidič tím,že setrvává nohou na palivové přípusti a tím získá dopředný pohyb v opačném směru nebo tak nějak.ČERT ABY SE V TOM VYZNAL!
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  22:28 09.06.2016

  logik: Souhlas. To jsem se snažil říct.

  logik: Souhlas. To jsem se snažil říct.

 • logik
  22:25 09.06.2016

  DJW_: Fór je v tom, že proudovej motor v podstatě nemá výkon. Respektive o něj nejde. Jde o tah, tedy o hybnost výstupních plynů, kterou dle zákona zachování hybnosti získá i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: Fór je v tom, že proudovej motor v podstatě nemá výkon. Respektive o něj nejde. Jde o tah, tedy o hybnost výstupních plynů, kterou dle zákona zachování hybnosti získá i letadlo, ovšem v opačném směru.

  Matematická podstata "různé účinnosti" je v tom, že kynetická energie je druhou mocninou rychlosti plynů, zatímco tah motoru závisí na hybnosti, tedy na první mocnině rychlosti.

  Takže se Ti vyplatí "rozdělit" kinetickou energii od výstupních plynů mezi co největší množství plynu, protože při zachování kinetické energie (ta tě opravdu limituje uvnitř motoru) získáš větší celkou hybnost. To je podstata funkce dvouproudového motoru.
  Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  21:31 09.06.2016

  Rusové těm dánům několika kradmýma raketama za pár děravých rublů,ty f-35 zneschopní jěště než stačí natankovat!
  A najlepší je prieskum bojom-už aby sme na tie rusi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusové těm dánům několika kradmýma raketama za pár děravých rublů,ty f-35 zneschopní jěště než stačí natankovat!
  A najlepší je prieskum bojom-už aby sme na tie rusi zaútočili,uvidíme čo bude lepší-ruský krátkodlhýmikromakro radar alebo naše steálty ef!Bola by prča keby rusi zaútočili prví,nikdy by sme sa už nedozvedeli či steálty opravdu steáltujú!To by ma teda nakrklo!
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  21:26 09.06.2016

  DJW_: Ještě se opravím.

  E_k = 1/2*ṁ_air*(v_e -v)^2 mělo být

  E_k = 1/2*m_air*(v_e -v)^2 bez tečky.

  Pokud tam vystupuje derivace tak

  P = 1/2*ṁ_air*(v_e -v)^2

  ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: Ještě se opravím.

  E_k = 1/2*ṁ_air*(v_e -v)^2 mělo být

  E_k = 1/2*m_air*(v_e -v)^2 bez tečky.

  Pokud tam vystupuje derivace tak

  P = 1/2*ṁ_air*(v_e -v)^2

  ta veličina potom není energie ale výkon toho motoru. Od výkonu se odvíjí spotřeba paliva a tepelné vyzařování. Snažím se představit si ten motor jako blackbox.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  21:17 09.06.2016

  nie uplne offtopic - Dansky parlament dnes schvalil nakup 27 kusov F-35... za hlasovalo 139 z 179 poslancov

  nie uplne offtopic - Dansky parlament dnes schvalil nakup 27 kusov F-35... za hlasovalo 139 z 179 poslancov

 • jj284b
  20:25 09.06.2016

  oh, a co sa tyka UHF/VHF, este je tu taketo cosi...

  http://www.google.ca/patents/U...

  patent z 1972 btw...


  A system for concealing radar targets. A chaff system ...
  Zobrazit celý příspěvek

  oh, a co sa tyka UHF/VHF, este je tu taketo cosi...

  http://www.google.ca/patents/U...

  patent z 1972 btw...


  A system for concealing radar targets. A chaff system with low deadweight ratio, low chaff birdnesting, lossless wire performance, low vulnerability and high dispensing reliability. A chaff system for masking large size targets viewed at low radar frequencies.


  takze oslepit UHF/VHF nebude zasa az tak zasadny problem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  20:19 09.06.2016

  Jediný štát, ktorý má AESA radary zavedené desiatky rokov, je Japonsko.

  Jediný štát, ktorý má AESA radary zavedené desiatky rokov, je Japonsko.

 • jj284b
  20:12 09.06.2016

  kazdopadne, cely ten clanok hodnotim ako pokus o flame.. je plny nepresnosti a polovicnych informacii.. redakcia by podla mna by si mala najprv veci overit a az potom ich davat do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazdopadne, cely ten clanok hodnotim ako pokus o flame.. je plny nepresnosti a polovicnych informacii.. redakcia by podla mna by si mala najprv veci overit a az potom ich davat do clankov...

  len tak namatkovo, AEGIS nepouziva AESA ale starsie PESA, Aj keby ze UHF/VHF radar lietadlo zachytil, bude mat problem sledovat (track) pre pripadnu palebnu ulohu, takze nan strely nenavedie. Palit naslepo na "neznamy" objekt na oblohe bez identifikacie o co ide je celkom slusny nezmysel, kedze moze ist o hocico. rozlisovacia schopnost je totiz minimalna... STEALTH funguje aj proti UHF/VHF, takze ani nahodou neplati ze by UHF/VHF vedelo detekovat STEALTH na rovnake vzdialenosti ako detekuje ostatne lietadla.. pricom ale UHF/VHF vysielanie sa da detekovat na ovela vacsie vzdialenosti, da sa dost presne triangulovat, takze taketo radary by boli automaticky oznacene ako primarny ciel na utok napr barazou tomahawkov a pod...

  cakal by som clanok trocha lepsie technicky spracovany...
  tak
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:59 09.06.2016

  zimbio: neverim... a postove holuby ti tiez neverim, urcite ich zjedli.

  zimbio: neverim... a postove holuby ti tiez neverim, urcite ich zjedli.

 • zimbio
  19:35 09.06.2016

  jj284b,nebudeš mi věřit no rusáci přecházejí v komunikaci z černobílých na barevné vlaječky,na noc tam nalepí reflexní proužky pokradené z dopravních značek po celé evropě!
  Ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b,nebudeš mi věřit no rusáci přecházejí v komunikaci z černobílých na barevné vlaječky,na noc tam nalepí reflexní proužky pokradené z dopravních značek po celé evropě!
  Ta poslední věta v článku mne naprosto šokovala!Hned jsem poslal odkaz poštovním holubem na ruskou a čínskou ambasádu!
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  19:21 09.06.2016

  DJW_: Já mám jen maturitu z fyziky. Nechám se od Vás klidně poučit.

  Asi si to představuji moc zjednodušeně. Ale měl jsem za to, že proudový motor funguje na principu Newtonových ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: Já mám jen maturitu z fyziky. Nechám se od Vás klidně poučit.

  Asi si to představuji moc zjednodušeně. Ale měl jsem za to, že proudový motor funguje na principu Newtonových zákonů. Nasaje vzduch, urychlí ho na nějakou rychlost a společně se spáleným palivem ho vypustí ven. Tah motoru závisí na hybnosti těch vypouštěných plynů oproti letadlu.

  z wikipedie:

  F_N = (ṁ_fuel + ṁ_air)*v_e - ṁ_air*v

  tečka nad m znamená derivace podle času
  v - rychlost letadla
  v_e - rychlost výstupních plynů z trysky

  m_air - hmotnost vzduchu proudícího skrz motor
  m_fuel - hmotnost spáleného paliva

  pro urychlení plynu o hmotnosti m na rychlost v je třeba energie 1/2*m*v^2

  tu energii, je třeba získat spálením paliva v motoru.

  Podle wikipedie je možné m_fuel zanedbat.

  pro okamžitou kinetickou energii výstupního vzduchu dostanu:

  E_k = 1/2*ṁ_air*(v_e -v)^2

  z toho jsem usoudil, že když je ṁ_air vysoké v_e nízké, je potřeba méně energie pro vytvoření stejného tahu. Z toho plyne méně tepelného vyzařování.

  Je to asi hodně naivní pohled. Fyziku jsem na VŠ neměl. Nechám se opravit.

  zdroj https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:06 09.06.2016

  flanker.jirka: AN/APG-77 ma kolko rokov uz??? F-22 sla do vyzbroje v 2005,dnes mame 2016..=.11rokov od zavedenia do sluzby,koncept radaru sa testoval ovela skor... AN/APG-63(v2) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: AN/APG-77 ma kolko rokov uz??? F-22 sla do vyzbroje v 2005,dnes mame 2016..=.11rokov od zavedenia do sluzby,koncept radaru sa testoval ovela skor... AN/APG-63(v2) siel k F-15C, AN/APF-79 zasa pre Growler a F/A-18 E/F.

  kazdopadne:

  Bell Labs proposed replacing the Nike Zeus radars with a phased array system in 1960, and were given the go-ahead for development in June 1961. The result was the Zeus Multi-function Array Radar (ZMAR), an early example of an active electronically steered array radar system.[1] MAR was made of a large number of small antennas, each one connected to a separate computer-controlled transmitter or receiver. Using a variety of beamforming and signal processing steps, a single MAR was able to perform long-distance detection, track generation, discrimination of warheads from decoys, and tracking of the outbound interceptor missiles.[2] MAR allowed the entire battle over a wide space to be controlled from a single site. Each MAR, and its associated battle center, would process tracks for hundreds of targets. The system would then select the most appropriate battery for each one, and hand off particular targets for them to attack. One battery would normally be associated with the MAR, while others would be distributed around it. Remote batteries were equipped with a much simpler radar whose primary purpose was to track the outgoing Sprint missiles before they became visible to the potentially distant MAR. These smaller Missile Site Radars (MSR) were passively scanned, forming only a single beam instead of the MAR's multiple beams.[2]
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  18:56 09.06.2016

  AESA technology has not been easy to acquire. It has derived from years of research and heavy investments—generally in order of the hundreds of millions of dollars.

  Improvement ...
  Zobrazit celý příspěvek

  AESA technology has not been easy to acquire. It has derived from years of research and heavy investments—generally in order of the hundreds of millions of dollars.

  Improvement of gallium arsenide material (GaAs) and the development of monolithic microwave integrated circuits (MMICs) have represented key enablers for the development of AESA technology. More recently gallium nitride (GaN) has been showing substantial promise for higher-power RF power amplification with accompanying higher RF conversion efficiency. Several relatively new AESAs implement GaN technology.
  Two prominent early programs in X-band AESA technology development have been the US Army family-of-radars program (which provided the basis for the X-band AESAs in the THAAD and GBR radars for theater and national missile defense systems, respectively), and the Air Force programs to produce X-band AESAs for the F-15 and the F-22 fighter jets. The investments in F-35 JSF (Lightning II) radar technology have also fostered pivotal advances by reducing cost, weight, and mechanical complexity. JSF transmit/receive TRMs are referred to as "fourth generation" TRM technology.
  As can be expected, this advanced technology comes at a cost and the impact can be best appreciated when one appreciates that each TRM is actually a small independent radar. The initial cost of a TRM was reportedly around $2000. Fighter radars are usually in the 1000 to 2000 modules size range. In other words just the radar antenna array alone could cost as much as $3M.


  Costs are being steadily reduced although for advanced systems this reduction is a slow process. Although a $19,000 AESA has recently been demonstrated the transmit power available with this development is only around 40 mW per element whereas practical radars demand upwards of 4 W per element. It is the RF output power requirement that mainly drives up the cost of AESAs.
  This new state-of-the-art AESA technology is becoming the de-facto standard for the primary sensor on advanced fighter aircraft and enables even better reliability, reduced lifecycle costs and improved detection capability.
  Monolithic microwave integrated circuits (MMICs) are extensively implemented within each TRM. Currently and foreseeably over the next few years, gallium arsenide (GaAs) is the primary semiconductor employed for manufacturing these MMICs. Driver, phase-shifter, modulator and amplifying functions are required. The amplifying functions fall into three basic categories: driver, power amplifier (PA) and (for the receive section) low-noise (LNA). Whilst GaAs MMICs provide excellent driver and LNA chips the advent of gallium nitride (GaN) PAs opens up new opportunities. As GaN PA MMICs gain acceptance and availability (a serious ITAR issue outside of the USA.) their implementation in AESA TRMs means at least a doubling of radar range.

  kazdopadne by ma zaujimalo kde ze je ta Ruska fabrika na hromadnu vyrobu polovodicovych waferov na baze GaAs ci GaN... este aj obycajnu termokameru maju len vdaka Francuzskej licencii predanej Bielorusom...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:48 09.06.2016

  Shania: co nepokryje protiopatření může řešit i antiraketa. AESA sekery nejsou všespasitelné. Vice spektrální naváděcí systémy už existuji, třeba střela pro systém David sling, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: co nepokryje protiopatření může řešit i antiraketa. AESA sekery nejsou všespasitelné. Vice spektrální naváděcí systémy už existuji, třeba střela pro systém David sling, ale pořád je to jen kombinací stavajicich systémů navedeni.
  Cena střel s MIRV bude hodně vysoká, vyplatí se to?


  jj284b: napište sem nějaké AESA systémy, které mají USA "v reálném provozu už desiatky rokov"
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  18:30 09.06.2016

  DJW_: ale co nepovies....


  One of the first GaAs microprocessors was developed in the early 1980s by the RCA corporation and was considered for the Star Wars program of the ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: ale co nepovies....


  One of the first GaAs microprocessors was developed in the early 1980s by the RCA corporation and was considered for the Star Wars program of the United States Department of Defense. These processors were several times faster and several orders of magnitude more radiation proof than silicon counterparts, but were more expensive.[10] Other GaAs processors were implemented by the supercomputer vendors Cray Computer Corporation, Convex, and Alliant in an attempt to stay ahead of the ever-improving CMOS microprocessor. Cray eventually built one GaAs-based machine in the early 1990s, the Cray-3, but the effort was not adequately capitalized, and the company filed for bankruptcy in 1995.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  18:09 09.06.2016

  Začínam sa na dnešnej debate dobre baviť.. :)

  A. nechápem argumenty oboch strán o účinnosti dvojprúdových motorov. Prosím vás rozpíšte detailne (alebo postnite link na seriózny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Začínam sa na dnešnej debate dobre baviť.. :)

  A. nechápem argumenty oboch strán o účinnosti dvojprúdových motorov. Prosím vás rozpíšte detailne (alebo postnite link na seriózny technický článok, nie rôzne pochybné blogy) ako je to s tou menšou produkciou teploty pri rovnakom ťahu. A nebojte sa ísť do detailov, mám skúšku z termodynamiky. Hlavne ma zaujíma ako a kam sa tá energia schová, hlavne keď po výstupe z dýzy to bude nie laminárne ale turbulentné prúdenie. Viem ako sa chladia trysky.. Ale ako chce niekto uchladiť prúd vzduchu za stíhačkou..

  Tiež si dovolím pripomenúť že sa nedebatuje o spaľovacom motore kde sa teplo mení na prácu hriadeľa a odpad vo forme tepelnej energie.Pri prúdovom motore sa jedná práve o produkciu teplých plynov čo ženú stíhačku - málo tepla = malý ťah = malá teplota plynov, veľa tepla = veľký ťah = veľká teplota plynov. Prosím pozor na pojmy teplo a teplota.

  jj284b - budeš sa čudovať ale napr. produkcia TR modulov na báze arzenidu gália má práveže dlhú a dobrú tradíciu, už Zaslon z konca 70-tych mal radar vyrábaný týmto procesom, nie je to žiadna novinka. Budeš sa čudovať ale rusi majú viacero pokrokových hitech technológii nielen v labáku ale aj v komerčnej výrobe, napr. polovodiče čo fungujú o 50K vyššej teplote ako má zvyšok sveta a používajú sa atómkach poslednej generácie. Napoviem: tých 50 Kelvin je veľmi veľa.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  17:22 09.06.2016

  RiMr71: 7 let je rozumný odhad. Záleží na tom, jak moc se budou cítit ohroženi.

  RiMr71: 7 let je rozumný odhad. Záleží na tom, jak moc se budou cítit ohroženi.

 • RiMr71
  16:33 09.06.2016

  Gaunt: moment, jak "to záleží na na nich za kolik let" - vy jste psal, že až se rozhodnou, tak to zvládnou za pár let. No a kolik je pár? Můj odhad je tak mezi třemi a sedmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gaunt: moment, jak "to záleží na na nich za kolik let" - vy jste psal, že až se rozhodnou, tak to zvládnou za pár let. No a kolik je pár? Můj odhad je tak mezi třemi a sedmi lety?
  Takže tvrdíte, že až se Čína rozhodne, tak od toho momentu, dožene v úrovni vojenských sil (kvalita, technologie, množství) během (mnou dosazených) 3-7 let, jo?
  TO jako opravdu?
  Nebo možná myslíte třeba padesát let, ale to není pár... Nebo je?
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  16:12 09.06.2016

  gaunt: ty si nějaký super maniak do číny nebo, co? neustále říkáš jak je nejlepší a jak všechny porazí atd.

  gaunt: ty si nějaký super maniak do číny nebo, co? neustále říkáš jak je nejlepší a jak všechny porazí atd.

 • jj284b
  15:50 09.06.2016

  stetula: to su vase slova nie moje... no narozdiel odomna, vy zasa ocakavate ze konstrukteri tych lietadiel o UHF/VHF poculi prvy krat v zivote po tom co tie lietadla zaviedli do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stetula: to su vase slova nie moje... no narozdiel odomna, vy zasa ocakavate ze konstrukteri tych lietadiel o UHF/VHF poculi prvy krat v zivote po tom co tie lietadla zaviedli do vyzbroje...
  Uz prve prototypy testovane v 70tych rokoch vykazovali znizenie RCS aj proti UHF/VHF. Dnesne stroje su predsa len niekde uplne inde, pouzivaju ovela vyspelejsie absorbcne materialy.... navyse, Americania poznaju schopnosti AESA technologie ovela lepsie ako Rusi ci Cinania kedze ich maju v realnom pouziti uz desiatky rokov kym RUsi a Cinania s nimi este len teraz zacali experimentovat. a to uz ani nehovorim o zaostalosti vyroby, kedze Rusko nema technologie na hromadnu vyrobu pokrocilych GaAS ci GaN TR modulov, takze na nejake plosne zavadzanie AESA PVO radarov mozte rovno zabudnut...
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  15:34 09.06.2016

  RiMr71: To záleží na nich za kolik let. Zatím s tím nespěchají. Reverzní inženýrství dělají všichni. Jen hlupák by vymýšlel vymyšlené.

  RiMr71: To záleží na nich za kolik let. Zatím s tím nespěchají. Reverzní inženýrství dělají všichni. Jen hlupák by vymýšlel vymyšlené.

 • Shania
  15:21 09.06.2016

  flanker.jirka: dogfighty na kanony asi už nebudou, i když by to byla krása z hlediska herních simulátoru atd.

  Situace je podle mě není vyrovnaná, bude tu ještě nejakou dobu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: dogfighty na kanony asi už nebudou, i když by to byla krása z hlediska herních simulátoru atd.

  Situace je podle mě není vyrovnaná, bude tu ještě nejakou dobu kvalitativní a kvantitativní nepoměr sil.

  1.Všechny protiopatření nefungují na 100% a za všech okolností, spíš se zvedne objem palby

  2. nastoupí dual nebo tripple seekery, začnou se používat AESA seekery (zatím je problém cena)

  3. pokud budou efektivní obranne lasery, tak třeba budou MIRV hlavice co prostě zvýší počet cílu k sestřelení atd.

  Spíš očekávám (za +30 let) že bude značný nárůst ve velikosti (možná už to nastane u 6 generace) stroju, pro delší dolet a vetší nosnost a prohloubí se kooperace s UAV které budou sloužit jako senzory a muly.


  Je klidně možné, že už B-22 dostane schopnost nest AA rakety a tím pádem schopnost sloužit jako mula pro F-35, které zajistí vyhledávání a navádění střel.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:20 09.06.2016

  A v čem je dožene za pár let (a kolik j epodle vás pár?)? V letadlových lodích, protiraketových štítech, dronech, vesmírných programech, ponorkách, stealth letadlech (ne prototypy, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A v čem je dožene za pár let (a kolik j epodle vás pár?)? V letadlových lodích, protiraketových štítech, dronech, vesmírných programech, ponorkách, stealth letadlech (ne prototypy, ale nasazení), laserech, konvertoplánech, v přepravních kapacitách atd atd?
  Ta převaha je výsledkem bilionů proinvestovaných dolarů v průběhu desetiletí, jestli to chtějí dohnat během "pár let", tak aby jim na to ty americké dluhopisy a tisíce reverzních inženýrů stačily... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  15:16 09.06.2016

  logik: Musím se opravit. Ne že by byly dvouproudé motory nutně účinnější ve fyzikálním smyslu, ale pro vytvoření stejného tahu jim stačí méně energie.

  logik: Musím se opravit. Ne že by byly dvouproudé motory nutně účinnější ve fyzikálním smyslu, ale pro vytvoření stejného tahu jim stačí méně energie.

 • gaunt
  15:07 09.06.2016

  RiMr71: Až začne Čína opravdu zbrojit, tak dožene USA za pár let. Dnes dávají na zbrojení mnohem menší část rozpočtu než USA.

  RiMr71: Až začne Čína opravdu zbrojit, tak dožene USA za pár let. Dnes dávají na zbrojení mnohem menší část rozpočtu než USA.

 • RiMr71
  15:03 09.06.2016

  Hele, Logiku, ještě jednou napíšeš kYnetickou a budeš po škole! :)

  Jinak mi celá ta debata, jak je postavená (přemíry "kdyby" a "pokud" a "bude"), připomíná situaci, kdy si to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hele, Logiku, ještě jednou napíšeš kYnetickou a budeš po škole! :)

  Jinak mi celá ta debata, jak je postavená (přemíry "kdyby" a "pokud" a "bude"), připomíná situaci, kdy si to chci rozdat na pěstní férovku v téměř úplné tmě, kdy já nevidím a soupeř jo. A zatím co mi dává jednu tečku za druhou, tak já se "bráním" slovy "jen počkej, jauvajs, za pár let, budu mít nový voči, jauvajs, a pak když si stoupneš přesně támhle a pudeš ke mně bokem, tak to teda, au, uvidíš tu nakládačku!"
  A za těch pár let to bude zase jinak, protože soupeř nejen "nešel bokem" ale dokonce ani nepočkal a zatímco na toho starýho bych už mohl něco zkusit, tak místo něho přišel jinej, lepší, co se nezakecá... :)

  Zkrátka, ta technologická propast je stále obrovská. Hegemoni jako Rusko či Čína se snaží horečnatě a nepříliš úspěšně napodobit a/či vzdorovat v budoucích plánech proti něčemu, co se buď až ani nevyrábí (F-22, B-2), nebo už se zařazuje do výzbroje (F-35) v počtech větších než malých...
  Ale chlapec v tunelu nepočká, až budou tito soupeři za horentní náklady mít konečně nějakou vyvažující protiváhu, chlapec v tunelu s největší pravděpodobností vytáhne zase nějaké nové triky...
  Raptorů jsou dvě stovky, F-35 už jsou taky stovky, brzy tisíce - kolik už je funkčních a nasazených těch protiopatření, která výhody (nejen stealth) potírají, nebo aspoň vyvažují? A jak velké oblasti jsou tímto chráněné?
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  14:56 09.06.2016

  logik: Já jsem nikde nepsal, že se žádná kinetická energie nepřeměňuje na tepelnou. Část ano. Já jsem psal, že část kinetické energie odebere turbína, ale tepelná energie se nemůže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Já jsem nikde nepsal, že se žádná kinetická energie nepřeměňuje na tepelnou. Část ano. Já jsem psal, že část kinetické energie odebere turbína, ale tepelná energie se nemůže ztratit. Z té citace vyznívalo, že se na turbíně ztrácí tepelná energie.

  Menší IR stopa dvouproudého motoru nesouvisí se třením.
  Pomalejší výstupní plyny mají při stejné hybnosti nižší energii. hybnost je mv, energie je 1/2mv^2. Tah motoru závisí na hybnosti výstupních plynů. Množství spáleného paliva závisí na jejich energii. Proto jsou dvouproudé motory účinnější a stačí jim spálit méně paliva. Z toho plyne méně tepla. Samozřejmě účinnost motoru závisí i na jiných faktorech, například tlaku a teplotě ve spalovací komoře.

  Vliv na IR stopu bude mít i to, že se plyny částečně smísí už v trysce, jak se píše v té citaci. Ale tím si nejsem moc jistý.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:34 09.06.2016

  gaunt: Plyny vytékající z motoru mají nějakou energii: kynetickou + tepelnou. Ta kynetická se ale po opuštění motoru TAKÉ ZMĚNÍ V TEPELNOU díky tření atd. Zákon zachování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: Plyny vytékající z motoru mají nějakou energii: kynetickou + tepelnou. Ta kynetická se ale po opuštění motoru TAKÉ ZMĚNÍ V TEPELNOU díky tření atd. Zákon zachování energie.

  Samozřejmě, že předaná energie dvouprodového motoru jde opět do kynetické energie (obtokového) vzduchu - ovšem pomalejšího, který má tedy menší tření a teplo odevzdává pomaleji a tedy nemá tak výraznou IR stopu.

  Druhá věc je, že účinější motor na stejný tah spálí méně paliva a tedy vyrobí i méně tepelné energie.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  14:24 09.06.2016

  KOLT, Shania: připadá mi to, že se pomalu dostáváme do situace, kdy díky LO a Stealth letadlům se zkrátí vzdálenost na kterou proti sobě budou působit, protože střely středního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT, Shania: připadá mi to, že se pomalu dostáváme do situace, kdy díky LO a Stealth letadlům se zkrátí vzdálenost na kterou proti sobě budou působit, protože střely středního dosahu ARH a SARH půjdou rušit, střely krátkého dosahu s IR se nejspíše postarají lasery, nezbývají náhodou už jen kanony, (v budoucnu i lasery s větším výkonem) a divoké manévry? :-D

  jj284b: neuvažujte jen R 73 a jejich verze, zkuste se podívat na parametry třeba R 27 T a R 27 ET. S doháněním citlivosti IR seekerů by vás vyškolili piloti německého letectva, po testech F 16 a Migů 29, R 73 zaostávala jenom v odolnosti proti rušení, v citlivosti vedla, to že ruské věci vypadají jako parní stroj ještě neznamená, že nefungují. Naopak, Assram a Aim 9 X musel dohnat náskok střel R 73 a Python.

  stetula: při vývoji, sázím na radary a průzkumná čidla, elektronika a materiály v tomto obrou používané jdou rychle kupředu, stačí se podívat jak se za posledních 15 let zvýšil dosah radarů ve vztahu k jednotce RCS, konstrukce letounů, oproti tomu, mají pořád více omezení dané aerodynamickými zákony a přítomností pilota na palubě. Současná technologie Stealth je z 80% závislá na odrazu do jiného směru než ke zdroji. Naopak, energetický potenciál elektromagnetických vln lze dále zvyšovat a ke slovu mohou přijít, díky novým laserům, i výkonějšší lidary.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  14:21 09.06.2016

  Shania: ta LOAN tryska je konstruovaná primárně pro snížení viditelnosti radarem. Nejspíš se jim podařilo snížit i teplotu povrchu trysky. S teplem, které uvnitř vzniká nic udělat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: ta LOAN tryska je konstruovaná primárně pro snížení viditelnosti radarem. Nejspíš se jim podařilo snížit i teplotu povrchu trysky. S teplem, které uvnitř vzniká nic udělat nemohou. Musí odejít ven. Bral bych to jako reklamní řeči.
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  14:01 09.06.2016

  Shania, jj284b,

  takže podle Vás jsou všichni výrobci radarů totální blbci co plýtvají našimi prostředky protože kdejaký stealth letadlo je první ranou vyřadí , hmm takže vlastně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, jj284b,

  takže podle Vás jsou všichni výrobci radarů totální blbci co plýtvají našimi prostředky protože kdejaký stealth letadlo je první ranou vyřadí , hmm takže vlastně můžete poradit armádním generálů , že radary stejně nepotřebují a radši všechny peníze vrazí do stalth

  ale tak to není PVO moderní armady je komplex opatření ( ne jenom samotný radar )které nedovolí proniknout nepřátelským letadlům na dostřel

  samozřejmě stalth v rozumné míře schvaluji , ale nesmí se přeceňovat
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:46 09.06.2016
 • Shania
  13:45 09.06.2016

  Upravy na redukci IR stopy, jako např. LOAL tryska atd jsou hlavně určeny pro sníženi detekční vzdálenosti pro IRST atd.

  Seeker IR rakety muže mít snížený dosah, ale asi ne o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Upravy na redukci IR stopy, jako např. LOAL tryska atd jsou hlavně určeny pro sníženi detekční vzdálenosti pro IRST atd.

  Seeker IR rakety muže mít snížený dosah, ale asi ne o moc, protože i tak většinou ta vzdálenost není nijak velká.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  13:23 09.06.2016

  logik: Jak mohou ty plyny vychladnout? Jedině tak, že předají své teplo obtékajícímu vzduchu. Sníží se tím teplota vytékajících plynů, ale zvýší se jejich množství. Věřím, že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Jak mohou ty plyny vychladnout? Jedině tak, že předají své teplo obtékajícímu vzduchu. Sníží se tím teplota vytékajících plynů, ale zvýší se jejich množství. Věřím, že to pomáhá. Ale jak jsem psal níže, aby se snížila vzdálenost detekce desetkrát, muselo by se vyzařování snížit stokrát. To je nemožné. Ten motor se moc neliší od motorů jiných letadel.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:12 09.06.2016

  (uf, koukám, že jsem reagoval na starej post, sorry)

  (uf, koukám, že jsem reagoval na starej post, sorry)

 • logik
  12:06 09.06.2016

  gaunt: a na co se asi změní kinetická energie plynů po výletu letadla? Nebo chceš tvrdit, že ty plyny poletěj furt a furt a furt a nikdy se nezastavěj?
  Stejnětak delší cesta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: a na co se asi změní kinetická energie plynů po výletu letadla? Nebo chceš tvrdit, že ty plyny poletěj furt a furt a furt a nikdy se nezastavěj?
  Stejnětak delší cesta motorem znamená, že plyny mají větší čas na to vychladnout.

  R73 má dosah 30km, 40km měla až o deset let novější R74.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:59 09.06.2016

  DJW_: pro porovnání jak velkou raketu kdo potřebuje na určitou vzdálenost... jaky vliv ma na množství munice atd.

  DJW_: pro porovnání jak velkou raketu kdo potřebuje na určitou vzdálenost... jaky vliv ma na množství munice atd.

 • DJW_
  11:40 09.06.2016

  A za 20 rokov s prichodom 6 gen s bojovymi lasermi budu aj rakety k ničomu ;) (to nemá byť troll príspevok, ja to v tej dobe považujem za potencionálne reálny scenár)

  A za 20 rokov s prichodom 6 gen s bojovymi lasermi budu aj rakety k ničomu ;) (to nemá byť troll príspevok, ja to v tej dobe považujem za potencionálne reálny scenár)

 • KOLT
  11:39 09.06.2016

  pro DJW_: Při vývoji F-22 byl hlavní důraz na manévrovatelnosti, jakožto odpovědi na Su-27, která v tomto asi bezesporu překonává F-15. Kdyby byl hlavní důraz na stealth, vyhrála ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro DJW_: Při vývoji F-22 byl hlavní důraz na manévrovatelnosti, jakožto odpovědi na Su-27, která v tomto asi bezesporu překonává F-15. Kdyby byl hlavní důraz na stealth, vyhrála by YF-23, ne 22. Dnes je hlavní devizou F-22 stealt a avionika, supermanévrovatelnost je fajn, ale proti moderním raketám nemá až takový význam.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:34 09.06.2016

  Trochu vám zkazím radost ohledně těch IR seekrů – za deset let mohou být k ničemu. Dnes se začínají montovat laserová klamná zařízení na civilní letadla. Slouží tedy k zmatení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu vám zkazím radost ohledně těch IR seekrů – za deset let mohou být k ničemu. Dnes se začínají montovat laserová klamná zařízení na civilní letadla. Slouží tedy k zmatení především MANPADs prostředků, nevylučuji, že Rka a AIMy by tato zařízení oklamat nedokázala. Navíc jsou poměrně velká. S postupem miniaturizace laserů je ale dle mého skromného názoru jen otázka času, kdy se dostanou do vojenských letadel. Byť třeba jen jako volitelný stealt kontejner pod trup.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  10:57 09.06.2016

  jsk1: MALD je len návnada, neviem o žiadnom ZAVEDENOM bojovom variante.

  O 40N6 som úmyselne nepísal, nikto nevie v akom je stave, je fakt že verejne sa o žiadnom veľkom nákupe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsk1: MALD je len návnada, neviem o žiadnom ZAVEDENOM bojovom variante.

  O 40N6 som úmyselne nepísal, nikto nevie v akom je stave, je fakt že verejne sa o žiadnom veľkom nákupe nevie. Mýliš sa v tom že existuje len na papieri, štátne skúšky skončili v 01/2015, takže zjavne nejaké vyrobené boli.

  Čo sa týka stealthu, iste že má svoj význam, ale klesajúci - aj sám National Interest vo svojich článkoch tvrdí pri že definovaní ideí pre gen 6 stíhače bude, ale zdaleka nie tak dominantnou vlastnosťou ako bol skok pri zavedení F-22.

  US taktika je výborná proti klasickej PVO, ale pri rozrúsenom dizajne s veľkým množstvom externých klamných aj skutočných žiaričov ma nenapáda, ako si s tým poradiť v súčasnej dobe za rozumnú cenu.

  O tej propagande a maskirovke (F15 vs MiG21) z oboch strán nemá zmysel debatovať, podobné kydy púšťajú obe strany (naposledy som sa dobre bavil na akomsi US "dokumente", co tvrdil že S-400 je takmer taký dobrý ako PAC-3)

  Shania: Porovnávať SM-6 a 48N6 je trochu mimo, sú to odlišné váhové kategórie ( trojnásobný rozdiel vo velkosti bojovej hlavice)

  jj284b: z prednej polosféry... To je v poriadku, ale chcem vidieť tú záruku že prípade nejakého akútneho horúceho konfliktu poletia vždy do presne zmapovaného priestoru, presne čelne otočení..
  Hlavne pokiaľ tu ktosi písal o tom ako má pilot F-22 či F-35 možnosť z boja ustúpiť - tak to mu už ten čelný profil veľmi nepomôže.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:31 09.06.2016

  stetula: a za cenu 7 radaru mas desitky raket co ty radary poslou dopekla...
  A o tohle asi tak jde...

  Supermaevrovatelnost je o tom kontrolovat stroj při extremních uhlech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stetula: a za cenu 7 radaru mas desitky raket co ty radary poslou dopekla...
  A o tohle asi tak jde...

  Supermaevrovatelnost je o tom kontrolovat stroj při extremních uhlech naběhu, mimochodem v tohmle je F-35 naprosto exelentní stroj, limiter je na 50 stupni (SU-35 má na okolo 20) a muže bez něj jit az na 110.... a tohle je dobrý pro brždění, nebo rychle dostat nos na cíl (dobré pro boj na kanony, IR rakety - coz ale s HOBS a HMDS meně),nebo to zlepšuje kontrolu stroje v nízkých rychlostech atd.

  Ale je to skoro k ničemu proti raketám protože to stojí hodně energie, letadlo bez energie je snadný cíl.


  Typ manevrovatelnosti jakou stoj potřebuje pro obranu proti raketám je něco, co umožní velmi rychle a dramatické zmeny vektoru pri zachování rychlosti.... a tohle nikdo zatím neumí.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:05 09.06.2016

  uprednostnovanie supermanevrovatelnosti pred stealth, je ako uprednostnenie akrobacie pred kamuflazou u pechoty... no nepochybujem ze to rozhodne funguje v hrach ako Counterstrike ...
  Zobrazit celý příspěvek

  uprednostnovanie supermanevrovatelnosti pred stealth, je ako uprednostnenie akrobacie pred kamuflazou u pechoty... no nepochybujem ze to rozhodne funguje v hrach ako Counterstrike kde skakat 3m do vzduchu je standardna taktika... akurat si viem predstavit co by si o vas mysleli vojaci keby ste im to chceli navrhnut ako standardnu taktiku pechotneho boja...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:59 09.06.2016

  stetula: LOL. supermanevrovatelnost... ste tak mimo ako sa to len da... ta vasa supermanevrovatelnost je perfektny sposob ako sa nechat zostrelit... supermanevrovatelnost je super ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stetula: LOL. supermanevrovatelnost... ste tak mimo ako sa to len da... ta vasa supermanevrovatelnost je perfektny sposob ako sa nechat zostrelit... supermanevrovatelnost je super pre letecke dni, no vo vzdusnom suboji vas zabije, kedze tie manevre su dobre len na okamzitu stratu energie... ta vasa supermanevrovatelnost nie je ziadna ochrana... akonahle lietadlo strati energiu narocnymi manevrami, hocikto ho zostreli bez akychkolvek problemov.
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  09:52 09.06.2016

  já si taky dovolím oponovat, v současné době už je Stealth na mírném ústupu a upřednostňují se super manévrovatelnost . proč tomu tak je?

  bojové letadlo se vyvíjí od zadání do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  já si taky dovolím oponovat, v současné době už je Stealth na mírném ústupu a upřednostňují se super manévrovatelnost . proč tomu tak je?

  bojové letadlo se vyvíjí od zadání do výroby cca 10 let a samo že před 10 lety byly jiné technologie než teď , ale u letadla nemůžete tak rychle reagovat
  kdežto u radarů je to úplně jinak výrobce podstatně nižžšími náklady dokáže vpodstatě každý rok dodávat radar dle nejnovějších poznatků a nehledě na to že radar stojí podstatně méně než letadlo

  dám příklad nejnovější multifrekvenční AESA radar :
  Nebo M Mobile Multiband Radar System

  dokáže obsáhnou všechny spektra skládá se ze 4 samostaných vyzařovacích jednotek a dokáže obsáhnout území o rozloze ČR

  cena 20 mil dolarů
  vývoj trval 4 roky
  detekce cíle 0,05 m2 na vzdálenost 300 km

  no a za cenu 1 F35 mám 7 radarů

  co je lepší ???

  investovat do STEALTH nebo do radarů
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  09:34 09.06.2016

  40N6 je atím na papíře...jinak ještě k National interest - připmělo mi to L+K z roku 1976, monografie F-15 "i Mig 21 se v řadě parametrů vyrovná F-15 o modernějších sovětských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  40N6 je atím na papíře...jinak ještě k National interest - připmělo mi to L+K z roku 1976, monografie F-15 "i Mig 21 se v řadě parametrů vyrovná F-15 o modernějších sovětských strojích ani nemluvě" jen kydy a kecy ruské propagandy, která má dnes díky internetu velmi dlouhé prsty..
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:28 09.06.2016

  Nejdřív je třeba si ujasnit pár zcela zásadních věcí v této diskuzi.

  Přijde mi, že si tu někdo myslí, že jen proto, že někdy v budoucnu budou technologie jak aktuální stealth ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejdřív je třeba si ujasnit pár zcela zásadních věcí v této diskuzi.

  Přijde mi, že si tu někdo myslí, že jen proto, že někdy v budoucnu budou technologie jak aktuální stealth letadla sledovat a efektivně je odstřelovat na delší vzdálenosti, tak se z toho stává zbytečná technologie…

  A jaká je podle vás odpověď, žádný stealth a výrazně zlehčit a zlevnit protivníkovi sledování, zaměřování a šanci na zásah?

  To že některé radary mají lepší vlastnosti pro detekci neznamená, že dokážou F-35 zachytit na stejné vzdálenosti jako např. F-16, ty rozdíly tu budou pořád obrovské.

  (Vzdálenosti jsou jen pro ilustraci jak obrovské rozdíly to pořád jsou, ne reálná data s přesnosti na milimetry)

  Ruzné Nebo radary jsou už teď schopny zachytit cíle přes 300nm u F-35 můžou mít ducha (přibližnou polohu něčeho) na 100-60nm…, zachytit neznamená, že cíl dokáží sledovat a už vůbec ne střílet. Už jen to jaké díry to udělá do aktuálního pokrytí radary (to je přesně to čeho taktika stealth strojů maximalně využívá, I F117 se nejdřív vytvořil koridor zničením radarů včasné výstrahy aby mohli operovat)

  -----------------

  Ve skutečnosti je pořad u naprosté většiny ruských PVO raket vyžadováno ozáření ozáření cíle před odpalem a jediná 1,8t 40N6 má aktivní radar seeker…., který tam bude jen proto, že je určena pro extrémní vzdálenosti, kde by měl pozemní střelecký radar problémy…

  pro srovnání rakety S-300/400 48N6 a 40N6 mají rozměry 7,5m x 1,1m a váhou 1800kg… s doletem 80nm (48N6) -216(40N6) a SM-6 4,72m x 1,07m; váhou 705kg má dolet přes 130nm, má aktivní seeker, dualní datalink, CEC.

  40N6 je momentálně jediná teoreticky aspoň trochu použitelná raketa pro tu vaši taktiku na nějaké aspoň trochu použitelné vzdálenosti. Jeden TEL unese 4 tyhle rakety, baterie může mít až např 12 TEL a je to velmi drahá baterie.... co má jen 48 použitelných raket...

  Takže to zcela sedí s oficiálními prohlášeními, že se teď F-35 dokáže dostat na dostřel JDAM k většině PVO…

  --------------------------

  Sledovat a nakonec určit co je to za cíl je možné až na kratší vzdálenosti. Ano zle tyto data použít a do oblasti navést jiné radary nebo optické senzory, ale jak se tu snažím ukázat, vzdálenosti jsou pořád podstatně menší, než kdyby stroje neměli stealth.

  Takže dnes je např. teoreticky S-400 schopná odstřelovat cíle přes 100nm-150nm, u F-35 ta vzdálenost klesá na 30-40nm. Je vyžadován, aby byli v provozu přehledové dlouhovlnné radary, tím ukážou svoji polohu a jsou napadnutelné daleko za hranici vlastní efektivní obrany…
  Co se pak stane s integrovanou obranou, která přijde o většinu dlouhovlnných radarů na kterých je zcela závislá…

  BTW vůbec nepochybuju o tom, že v budoucnu tu budou podobné systémy a F35 to bude mít podstatně těžší, už jen to co teď dělá USN je zcela zásadní kroky pro zodolnění IADS jako např CEC.

  Ale věc se má tak, že bez stealth by šance na přežití byla podstatně menší až nulové...

  Dál, zcela zásadní prvek stealth je přehled o situaci a výborné plánování. Vědět kde jsou hrozby a vyhnout se jim.

  sensor fusion a propojení s ostatními platformami dává F35 přehled o situaci o kterém se nikomu zatím ani nesnilo, např na obrázku radaru vidíte okolo cíle pěticípý obrazec znázorňující prostor, kde může být F35 odhalena…

  http://www.f-16.net/forum/down...

  Tohle je jedna z věcí co umožní udržet si výhodu co nejdele, spolu např s kooperativním rušením, výborným DECM, vlečnými návnadami, DRCM atd.
  Přidejte si do mixu stovky návnad, stand off zbraně na ničení PVO, podporu rušení, tak pro PVO bude sakra těžké zůstat efektivní nebo vůbec naživu, natož pak ubránit cíle které má chránit.
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  09:12 09.06.2016

  Moderní zbrańové systémy se zavádějí až po velmi důkladné a nákladné analýze s předpokládanou morální životnsotí cca 30 let (alespoň vUSA), To si opravdu někdo myslí, že amíci jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moderní zbrańové systémy se zavádějí až po velmi důkladné a nákladné analýze s předpokládanou morální životnsotí cca 30 let (alespoň vUSA), To si opravdu někdo myslí, že amíci jsou takový kopyta, že F-35 právě zaváděný do výzbroje je už vlastně k ničemu?letouny Sealth navíc nidky nebudou osamoceny, budou je doprovázet systémy distibuované REB MALD-J, radar killery MALD-M atd..
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:06 09.06.2016

  @madrabbit
  B2 stalo miliardu USD protoze se misto 100+ letadel nakonec vyrobilo o rad mene kusu. B2 tak stala na kus tolik kolik stala ze stejneho duvodu proc ma CR nejdrazsi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @madrabbit
  B2 stalo miliardu USD protoze se misto 100+ letadel nakonec vyrobilo o rad mene kusu. B2 tak stala na kus tolik kolik stala ze stejneho duvodu proc ma CR nejdrazsi tanky na svete => na malem poctu jednotek rozpustene enormni vyvojove naklady.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:03 09.06.2016

  DJW_ z prednej polosfery to bude ovela ovela menej ako 20km... R-73 nema ktovie aku vyspely IR senzor.. je par generacii ze senzorom v ASRAAMe ci AIM-9X

  DJW_ z prednej polosfery to bude ovela ovela menej ako 20km... R-73 nema ktovie aku vyspely IR senzor.. je par generacii ze senzorom v ASRAAMe ci AIM-9X

 • madrabbit
  08:52 09.06.2016

  Dundee: Jaký proboha první stealth? Hortenove byli posedlí létajícím křídlem, o stealth tehdy nikdo neuvažoval. To bylo pak i Mosquito, protože bylo ze dřeva. Už mne to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dundee: Jaký proboha první stealth? Hortenove byli posedlí létajícím křídlem, o stealth tehdy nikdo neuvažoval. To bylo pak i Mosquito, protože bylo ze dřeva. Už mne to vychvalování Ho-229 připadá jako mánie. Letové testy ukázaly nestabilitu za letu. Pokud by to byl takový trhák, tak by všechny stroje dnes byly létajícím křídlem. Jediné úspěšné je B-2 a to stojí (údajně) miliardu dolarů. Takže to takový bomba určitě nebyla.
  Pokud chceš první stealth tam hledej Lampyridae (omlouvám se, I a Y si u tohoto názvu odmítám pamatovat :-))
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  06:00 09.06.2016

  Zákon akce a reakce. Chvíli má navrch letadlo, chvíli vyhledávací technika. Navíc, inteligentní stát se nebude schopnostmi svých radarů a "neviditelností" chlubit do nejmenšího ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zákon akce a reakce. Chvíli má navrch letadlo, chvíli vyhledávací technika. Navíc, inteligentní stát se nebude schopnostmi svých radarů a "neviditelností" chlubit do nejmenšího detailu, aby si svůj náskok udržel co nejvíce.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  03:24 09.06.2016

  jj284b: ja chápem že F22 lieta bežne s odrážačmi a že ochladovanie môžu mať vypnuté.. Ale senzorová elektronika za poslendé roky brutálne poskočila, ak pred dvadsať rokmi bol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: ja chápem že F22 lieta bežne s odrážačmi a že ochladovanie môžu mať vypnuté.. Ale senzorová elektronika za poslendé roky brutálne poskočila, ak pred dvadsať rokmi bol vrchol technologie IR čidlo s rozlíšením 64x64, dnes nie je problém pre relatívne bežného smrteľníka kúpiť si termokameru s HD rozlíšením, framerate 130Hz a citlivosťou bežne 0,05 stupňa Celzia. Bavíme sa o komerčne dostupnom jednočipovom zariadení, kde asi bude vojenská technológia s dvoj alebo trojitým infra snímaním? (ruské strely majú viac kanálové navádzanie)

  Aj keď sa teplý prúd z motora zmiesa so studeným vzduchom, to teplo sa predsa len nestratí, tepelná vodivosť vzduchu je mizerne nízka a teda pre moderný termosnímač to nebude taký neprekonateľný problém.

  Čo sa týka IR čidla strely, aj keby mal dosah len 20km, tak po navedení do 2x2x2km priestoru L band radarmi je to na detekciu Raptora možno aj dosť. Ešte raz zdôrazňujem citlivosť v stotinách stupňov Celzia u moderných snímačov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dundee
  23:26 08.06.2016

  dusan:

  k tomuto příspěvku doplním, že první stealth letoun (Ho 229) měl radarovou odrazivost o pouhých 20% nižší než jiné tehdejší stroje, to však mohlo být rozhodující při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan:

  k tomuto příspěvku doplním, že první stealth letoun (Ho 229) měl radarovou odrazivost o pouhých 20% nižší než jiné tehdejší stroje, to však mohlo být rozhodující při úniku protiletecké obraně.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  22:42 08.06.2016

  dusan: Bavíme se zde o navádění střel v konečné fázi letu. Tam 10% nehraje roli.

  dusan: Bavíme se zde o navádění střel v konečné fázi letu. Tam 10% nehraje roli.

 • gaunt
  22:21 08.06.2016

  jj284b: asi bude chtít udělat úhybný manévr. Nevím jaká je pro tohle taktika.

  su-30 je letadlo z poloviny devadesátých let. Ten senzor může být ještě starší. V oblasti IR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: asi bude chtít udělat úhybný manévr. Nevím jaká je pro tohle taktika.

  su-30 je letadlo z poloviny devadesátých let. Ten senzor může být ještě starší. V oblasti IR senzorů je rychlý pokrok. Vyzařování nemůže být řádově menší. I kdyby to bylo desetkrát méně (o tom silně pochybuji). Pořád je to při použití stejného senzoru dosah 11 km. Intenzita vyzařování klesá s kvadrátem vzdálenosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:10 08.06.2016

  Povrch všech rychlých objektů v atmosféře se zahřívá, s tím se nedá mnoho dělat - pokud ho nebudeš aktivně chladit.....já ale spíš reagoval na poznámku, že F-22 na obrázku má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Povrch všech rychlých objektů v atmosféře se zahřívá, s tím se nedá mnoho dělat - pokud ho nebudeš aktivně chladit.....já ale spíš reagoval na poznámku, že F-22 na obrázku má svítící trysky, protože nemá na airshow aktivovanou STEALTH technologii

  výtokové plyny jdou taky chladit, využívá se to hodně u vrtulníků....že by to ale mohlo přeřvat přídavný spalování....
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  22:10 08.06.2016

  dufan: presne tak... uz aj keby to bolo len 10%, uz to dava pilotovi slusnu vyhodu nad protivnikom, kedze opacne ho detekne ovela skor....

  dufan: presne tak... uz aj keby to bolo len 10%, uz to dava pilotovi slusnu vyhodu nad protivnikom, kedze opacne ho detekne ovela skor....

 • jj284b
  22:09 08.06.2016

  alebo chces povedat ze budes odpalovat IR strelu bez locku s tym ze sa strela sama snad chyti, ked pilot F35 vezme nohy na plecia pred naslepo odpalenou strelou???

  alebo chces povedat ze budes odpalovat IR strelu bez locku s tym ze sa strela sama snad chyti, ked pilot F35 vezme nohy na plecia pred naslepo odpalenou strelou???

 • dusan
  22:03 08.06.2016

  I keby bol F-35 "viditeľný" len o 10 % menej ako bežný stíhač ... i tak je to podstatná výhoda ....asi tu nik nepredpokladá "neviditeľnosť" na 100 % ....

  I keby bol F-35 "viditeľný" len o 10 % menej ako bežný stíhač ... i tak je to podstatná výhoda ....asi tu nik nepredpokladá "neviditeľnosť" na 100 % ....

 • jj284b
  21:58 08.06.2016

  gaunt: to akoze ma strelu prichadzajucu z prednej polosfery tak zapne afterburner aby sa k nej dostal skor ci ako??? bavime sa o prednej polosfere, a o tazkosti IR systemov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: to akoze ma strelu prichadzajucu z prednej polosfery tak zapne afterburner aby sa k nej dostal skor ci ako??? bavime sa o prednej polosfere, a o tazkosti IR systemov zachytit F35 c F22 z predu aby bol mozny lock... a ten rozhodne nebude mozny na vzdialenosti na ktore je mozny voci obycajnym strojom... opakujem este raz pre nechapavych - Z PREDNEJ POLOSFERY....
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:49 08.06.2016

  jj284b
  stejně tak jako nesmrdí lejna našich západních soudruhů, tak i výtokové plyny jejich STEALTH letounů mají svěží a chladivý, mentolový podtext....

  jj284b
  stejně tak jako nesmrdí lejna našich západních soudruhů, tak i výtokové plyny jejich STEALTH letounů mají svěží a chladivý, mentolový podtext....

 • flanker.jirka
  21:13 08.06.2016

  jj284b: přeložte si ty citáty a vyložte si je, je trochu mimo srovnávat anténu L band radaru Su 35 s aperturou antény pozemnich radaru ve stejném pásmu, stačí aby jste si ujasnil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: přeložte si ty citáty a vyložte si je, je trochu mimo srovnávat anténu L band radaru Su 35 s aperturou antény pozemnich radaru ve stejném pásmu, stačí aby jste si ujasnil co to vlastně je apertura antény a zisk antény ( antenna gain)
  Který Awacs pracuje v UHF pásmu? Nejde spíše o S pásmo? Podívejte se jak označují frekvenční pásma v US a jak jinde.
  Awacs ma výhodu v tom že může koukat na letadla z horní polosféry, z těchto směrů je pak RCS letadel větší.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  21:00 08.06.2016

  jj284b: Je dost pravděpodobné, že pilot bude chtít střele uniknout a zapne afterburner.

  jj284b: Je dost pravděpodobné, že pilot bude chtít střele uniknout a zapne afterburner.

 • gaunt
  20:57 08.06.2016

  jj284b: Je to nešťastně formulované. Chtějí říct, že účinnější turbína a větší obtokový poměr znamenají méně spáleného paliva. Ve velkých rychlostech to může být naopak. Proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: Je to nešťastně formulované. Chtějí říct, že účinnější turbína a větší obtokový poměr znamenají méně spáleného paliva. Ve velkých rychlostech to může být naopak. Proti moderním IR senzorům na vzdálenost několika km to IMHO nestačí.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  20:35 08.06.2016

  F-35 nema odhalene trysky tak ako bezne lietadla.. ma ich lepsie chranene trupom. rovnako F-22.. trup stroja blokuje vlastnu IR stopu, takze z prednej polosfery IR cidlo zachyti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-35 nema odhalene trysky tak ako bezne lietadla.. ma ich lepsie chranene trupom. rovnako F-22.. trup stroja blokuje vlastnu IR stopu, takze z prednej polosfery IR cidlo zachyti ovela menej tepla ako u bezneho stroja... a len tak mimochodom, IRST na Su-30 zachyti z prednej polosfery dalsiu Su-30 na cca 35km... takze R-73 s mensou sustavou urcite nedosiahne lepsi vysledok....
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  20:31 08.06.2016

  gaunt: este raz si precitajte o rozdieloch pri turbine a kompresore...

  The final temperature depends on how much energy is extracted to drive the compressors and the fan, and ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: este raz si precitajte o rozdieloch pri turbine a kompresore...

  The final temperature depends on how much energy is extracted to drive the compressors and the fan, and how much bypass air is mixed into the exhaust. The F-35 has twice as many low pressure turbine stages which in theory will extract more energy. It also has a bigger and higher pressure ratio fan which adds energy to the exhaust as well as introduce relatively cold air into the mix.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  20:24 08.06.2016

  jj284b: Turbína nemůže odebírat tepelnou energii. Odebírá pouze kinetickou energii. Ten motor s velkým obtokem bude vyzařovat méně v malých rychlostech. Raketa R-73 z 80-tých let ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: Turbína nemůže odebírat tepelnou energii. Odebírá pouze kinetickou energii. Ten motor s velkým obtokem bude vyzařovat méně v malých rychlostech. Raketa R-73 z 80-tých let má dosah proti běžným letadlům 40 kilometrů. Jaký dosah mohou mít dnešní IR senzory proti stealth letadlům?
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  20:05 08.06.2016

  gaunt: Když stealth je tak neúčinná tak proč ho mocnosti, které soupeří s USA a západem(např čína a rusko) zavedli do svých konstukcí jako je pak fa nebo ty j cosi? Něco na tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: Když stealth je tak neúčinná tak proč ho mocnosti, které soupeří s USA a západem(např čína a rusko) zavedli do svých konstukcí jako je pak fa nebo ty j cosi? Něco na tom stealth asi bude jinak by ho nezávaděly všechny světové mocnosti.
  Že má PAK FA lepší elektroniku než Raptor? No nedívím se, když vznikl asi 30 let před PAK FA, vem to v úvahu 30 let je dost a jak jsem již napsal reagovat na zavedení něčeho je jednodušší než zavádět nový stroj. Navíc tyto radary z článku budou extra drahé a náročné, takže je nebude mít každý stát maximálně tak Rusko, USA, čína, možná indie, ale to bude tak všechno.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  20:01 08.06.2016

  DJW_:

  A common misconception is that engine turbine inlet temperature is also proportional to exhaust temperature, that is wrong however, in reality turbine inlet temperature ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_:

  A common misconception is that engine turbine inlet temperature is also proportional to exhaust temperature, that is wrong however, in reality turbine inlet temperature does not reflect the engine case temperature or even the exhaust plume temperature. It simply means that the gases entering the turbine is at a higher energy state and the engine will yield more gross energy per drop of fuel or air entering the combustor(s). That energy however, is extracted to do work first by the high-pressure turbine, then by the low-pressure turbine before going out the tail pipe at a given velocity. The final temperature depends on how much energy is extracted to drive the compressors and the fan, and how much bypass air is mixed into the exhaust. The F-35 has twice as many low pressure turbine stages which in theory will extract more energy. It also has a bigger and higher pressure ratio fan which adds energy to the exhaust as well as introduce relatively cold air into the mix. The exhaust plume temperature and engine case temperature can never be derived from the turbine inlet temperature alone.
  Modern stealth aircraft also use exotic engines nozzles that either long and flat or with various spike so that exhaust pumes become unstable and mixed quicker with cool ambient air .As a result, the heat will be dissipated rapidly


  znova to tu davam radsej cele, nech su tam aj sirsie suvislosti. (nerad odsekavam info na hole vety bez kontextu)
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:58 08.06.2016

  no lebo je to prisne tajna informacia ktoru by radi mali asi vsetci... napr F-22 pocas leteckych dni lieta s vypnutym dochladzovanim prave koli spehom (rovnako pouziva radarove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no lebo je to prisne tajna informacia ktoru by radi mali asi vsetci... napr F-22 pocas leteckych dni lieta s vypnutym dochladzovanim prave koli spehom (rovnako pouziva radarove odrazace pri beznych preletoch)
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  19:58 08.06.2016

  Ked som podobnú úvahu (že presnosť radarov L pásma je dostatočná na +- určenie polohy lietadla, čo stačí na približné navedenie rakety, ktorá by sa v záverečnej fáze letu navádzala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ked som podobnú úvahu (že presnosť radarov L pásma je dostatočná na +- určenie polohy lietadla, čo stačí na približné navedenie rakety, ktorá by sa v záverečnej fáze letu navádzala dalšími metódami - IR, opticky, vlastným aktívnym navádzaním) - tak ma miestna spoločbnosť tvrdo kritizovala. Dnes autor píše +- niečo podobné.

  Bojová hlavica rakiet 48N6xx je 180kg čo je dosť na vážne ohrozenie aj dvojmotorového lietadla.

  Čo sa týka ničenia ožarovačov, ich ochrana sa dá realizovať podobne ako US tretia strategická iniciatíva dominantnosti - ich množstvom kedy ich ničenie vyžaduje obrovské úsilie a náklady.
  Pokiaľ viem rusi majú dlhšie k dispozícii nafukovanie návnady (nesmejte sa, to vážne) ktoré verne emitujú aj IR stopu aj RF žiarenie. Náklady na podobnú návnadu sú max. v tisícoch dolárov (emiter ziarenia je +- podobný tomu v mikrovlnke), náklady na AGM-88 HARM sú v státisícoch USD.

  Pokiaľ pole vzdialených ožarovačov so známou polohou vysiela jednotlívé pulzy občasne podľa dopredu určeného algorytmu, podľa ktorého je pre systém radaru známe ktorý pulz je užitočný a ktorý z návnady. Verím že podobne pracuje aj SIlent Guard od ERA, ktorý zpracúva signály aj z dalších zdrojov ako DVBT a GSM vysielače (ich poloha je tiež známa).

  Protiopatrenie - zahltenie obrany návnadami MALD je možné, ale pri takto masívnom útoku na PVO ruského typu by sa už jednalo o vážny konflikt, kde by sa už určite zvažovali horšie zbrane.

  jj284b: pri stíhačoch ako je jasné že zostavajú pri X band. Na zemi však veľkosť antény nie je limitujúci faktor. Ja nepochybujem o US odborníkoch na detekciu a frekvenčné žiarenie, ale predpokladám že tí ruskí asi tiež nebudú úplne blbí a asi vedia prečo to robia. Ako písali ostatní na približné navedenie rakety s IR (a potencionálne dalšími snímačmi) to stačí. Tienenie IR stopy na tryskách funguje dobre, ale tam sa to teplo nestratí, zvlásť ak poletí 1.6M
  http://forum.keypublishing.com...
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  19:55 08.06.2016

  jj284b: docela zajímavé, že v tom článku není IR fotka žádného stealth letadla.

  jj284b: docela zajímavé, že v tom článku není IR fotka žádného stealth letadla.

 • jj284b
  19:51 08.06.2016

  a co tak si o tom najprv nieco precitat?

  https://basicsaboutaerodynamic...

  a co tak si o tom najprv nieco precitat?

  https://basicsaboutaerodynamic...

 • gaunt
  19:34 08.06.2016

  jj284b "F-22 a aj F-35 maju odtienenie proti IR ziareniu" - tomu bych moc nevřil. Za letadlem zůstává pás horkého vzduchu. F-35 už má normální kulatou trysku. Asi zjistili, že je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b "F-22 a aj F-35 maju odtienenie proti IR ziareniu" - tomu bych moc nevřil. Za letadlem zůstává pás horkého vzduchu. F-35 už má normální kulatou trysku. Asi zjistili, že je to na nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:29 08.06.2016

  gaunt: IR nie je samospasitelne... F-22 a aj F-35 maju odtienenie proti IR ziareniu,takze z prednej polosfery, to bude mat cidlo rakety tazke tak ako tak... takze musite tu strelu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: IR nie je samospasitelne... F-22 a aj F-35 maju odtienenie proti IR ziareniu,takze z prednej polosfery, to bude mat cidlo rakety tazke tak ako tak... takze musite tu strelu dostat do zony sakra presne aby mala sancu sa chytit...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:26 08.06.2016

  oh, a to ze je to"americky web" tak na tom nieco musi byt, by som bral s velkou rezervou... len preto ze niekto vydava armadny webmagazin, este neznamena ze ma pristup k tajnym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  oh, a to ze je to"americky web" tak na tom nieco musi byt, by som bral s velkou rezervou... len preto ze niekto vydava armadny webmagazin, este neznamena ze ma pristup k tajnym informaciam ohladom STEALTH u F-35 ci F-22... takze povodny autor prakticky vari z vody tak ako vsetci co nemaju presne informacie.... kazdopadne mi pride smiesne, ze vsetci predpokladaju, ze konstrukteri F-22 ci F-35 neratali s UHF/VHF radarmi pocas vyvoja... (hlavne ked aplikacie UHF/VHF prebiehali uz v 80tych rokoch ako sa tam spomina)
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  19:25 08.06.2016

  jj284b: Ty rakety mohou mít vlastní IR senzor. Stačí je navést přibližně. Ten radar jim může během letu posílat upřesňující informace. V konečné fázi letu použijí ten IR senzor. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: Ty rakety mohou mít vlastní IR senzor. Stačí je navést přibližně. Ten radar jim může během letu posílat upřesňující informace. V konečné fázi letu použijí ten IR senzor. Při konstrukci AWACS nemuseli se stealth letadly počítat.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:19 08.06.2016

  gaunt: dal som to tu cele, no slo mi hlavne o ten zaver, kde sa spomina UHF radar AWACSu..

  gaunt: dal som to tu cele, no slo mi hlavne o ten zaver, kde sa spomina UHF radar AWACSu..

 • jj284b
  19:18 08.06.2016

  UHF/VHF radar nikdy nenahradi Xband ako strelecky radar.. a tym padom je cela tato diskusia absolutne zbytocna.

  UHF/VHF radar nikdy nenahradi Xband ako strelecky radar.. a tym padom je cela tato diskusia absolutne zbytocna.

 • gaunt
  19:14 08.06.2016

  jj284b: To nevyvrací, že velký PVO radar může být proti stealth účinný. V té citaci píšete, že nízkofrekvenční radar o stejné velikosti je méně účinný. O radaru v náběžných hranách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: To nevyvrací, že velký PVO radar může být proti stealth účinný. V té citaci píšete, že nízkofrekvenční radar o stejné velikosti je méně účinný. O radaru v náběžných hranách křídel zde nikdo nic nepsal.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:12 08.06.2016

  dolezita veta: Simulation done by MBDA also shown that despite operating within low-frequency range from UHF to F band , AWACs radar still struggle to detect stealth aircrafts ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dolezita veta: Simulation done by MBDA also shown that despite operating within low-frequency range from UHF to F band , AWACs radar still struggle to detect stealth aircrafts from their frontal aspect.

  a toto uz bolo spominane v minulosti niekolko krat... F-22 pocas cviceni dokazala ostat skryta aj pred AWACSom, ktory vyuziva UHF...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:06 08.06.2016

  Another common misconception is that the lower the operating frequency of the radar ( longer wavelength ) , the better it would perform again stealth assets , that is wrong, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Another common misconception is that the lower the operating frequency of the radar ( longer wavelength ) , the better it would perform again stealth assets , that is wrong, however , as can be seen from table above , even within Mie region , target’s RCS fluctuate significantly and can be smaller than value measured in optical region depending on exact frequency and target size. It is also important to note that if radar wavelength is too long compared to target dimension , it can fall into Rayleigh region , in which target’s RCS can get much smaller than in optical region .
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:05 08.06.2016

  gaunt, flanker.jirka a ostatni...


  A common misconception is that any low-frequency radar can render stealth useless regardless of their transmitting power or aperture size ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt, flanker.jirka a ostatni...


  A common misconception is that any low-frequency radar can render stealth useless regardless of their transmitting power or aperture size (Ex: Tikhomirov NIIP L-band transmitter on the leading edge of Flanker series are often cited by enthusiasts as a counter stealth system ) , that is wrong however , while it true that stealth aircrafts will have higher RCS in Mie region.It is important to remember that given equal radar aperture area , lower frequency radars will have much lower gain compared to high-frequency radars , thus, they cannot concentrate energy as much and more vulnerable to jamming , lower gain also give them lower accuracy. As a result, most low-frequency radars have much bigger transmitting antenna compared high-mid frequency radar ,it is also the reason that fighters fire control radar still work in X-band, because a L-band , VHF band radars of similar size would be too inaccurate for any purpose others than early warning (their accuracy can be estimated by radar gain equation ).Simulation done by MBDA also shown that despite operating within low-frequency range from UHF to F band , AWACs radar still struggle to detect stealth aircrafts from their frontal aspect.


  https://basicsaboutaerodynamic...
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  18:29 08.06.2016

  Strategist: "USA měla první raptora, který byl malý, výkonný a stále není dodnes nic, co by ho porazilo" - prázdný Raptor váží 20 tun. Není to malé letadlo. Pak-fa je lehčí, má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strategist: "USA měla první raptora, který byl malý, výkonný a stále není dodnes nic, co by ho porazilo" - prázdný Raptor váží 20 tun. Není to malé letadlo. Pak-fa je lehčí, má modernější senzory, větší dolet a je lepší i ve většině ostatních parametrů. Právě proti radarům moderní PVO je stealth neúčinné. O tom je tenhle článek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  18:18 08.06.2016

  Gault: nikdo neříká, že stealth je všemocná, ale po tom co ji USA používala v podobě F 117 a B2 a rozhodli se, že stojí za to ji používat dále, tak to o něčem svěčí. Ono je vždycky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gault: nikdo neříká, že stealth je všemocná, ale po tom co ji USA používala v podobě F 117 a B2 a rozhodli se, že stojí za to ji používat dále, tak to o něčem svěčí. Ono je vždycky těžší zahájit výrobu nového stíhače než reagovat na kroky protivníka, viz PAK FA, USA měla první raptora, který byl malý, výkonný a stále není dodnes nic, co by ho porazilo, tak rusové reagovali výrobou jedné stíhačky, která bude těžší, méně stealth, ale uplatní na ni své zkušenosti, které mají z jiných letounů místo aby si zahrávali se stealth, navíc rusové stealth tak moc nepotřebujou jelikož vlastní nejlepší systémy PVO na světě.
  K F-35: je špatné ji porovnávat zrovna s PAK FA protože její primární zaměření nebylo Air to air combat. F 35 má být něco jako vývozní verze F 22 a jedná se o stíhač který je schopen porazit velkou část současně zavedených letadel, ne v close dog fight, ale BVR combat, ale hlavně radary jsou čím dál běžnější, ale ne supermoderní, každý stát nemá obranu jak rusko, takže F 35 je výborná věc pokud nechcete být na obloze být viděn. Koncepce je, že F 35 má vyřadit části PVO a F22 se utkat s letouny nepřítele a v obou dvou případech je stealth velkou výhodou. To že Lockheed Martin zdrbal výrobu F 35 není chyba amerického letectva, Lockheed byla za války velmi úspěšná a spolehlivá firma, ale hold pozice superkoncernu ji asi nesvětší, ono je asi lepší, když máte menší firmu, která se zaměří na jednu nebo 2 věci než superkoncern co pracuje na 100 projektů.

  Jednoduše řečeno, problém je přibývající množství radarů a PVO obrany ve světě a jak lépe porazit PVO než tak, že vás neuvidí až do té doby než je po vás. USA samozdřejmě mohla vyvinout těžší stíhačku pro air to air combat a jiné věci, něco jako F 15 II, ale proti té PVO by jim to nepomohlo i kdyby to umělo manévrovat jak někteří lidi tancovat, takže zkrátka proto stealth.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:17 08.06.2016

  Asi by se slušelo sem dát pár odkazů na to jak vlastně nové a staré radary s nízkými frekvencemi vypadají.
  Na zajímavý přehled těchto radarů narazíte třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi by se slušelo sem dát pár odkazů na to jak vlastně nové a staré radary s nízkými frekvencemi vypadají.
  Na zajímavý přehled těchto radarů narazíte třeba zde:
  http://www.ausairpower.net/APA...

  Novinkou jsou radary s AESA technologií s monopulsní technologií pro přesnost měření výšky a azimutu, hodně práce v tomto směru udělala Čína a Rusko, obě země v současné době disponují sítí radarů s nízkými frekvencemi, rusové jsou si dlouhodobě vědomi výhodnosti a nevýhodnosti jednotlivých frekvenčních pásem, proto podporu pro komplety S 300 a S 400 tvoří více přehledových radarů. To že pracují každý v jiném pásmu poznáte lehce podle odlišných rozměrů antén.  Tady jedna novinka z číny:
  http://aviationweek.com/techno...

  Postup pro "ničení" stealth techniky je schůdný, buťo takovéto radary budou poskytovat informace střelám s IR navedením, které mají široký sektor snímání nebo pomohou vlastním stíhačům disponujícím IRST čidly.

  jj284b: "máme štěstí, že jste šel právě kolem, říkají o Vás, že jste odborník," najděte si něco o fekvenčním staggeru, monopulsním měření souřadnic a zkuste se zamyslet nad tím, zda se náhodou rychlost cíle i jinak ;-) namalujte si dva body, získáte je ze dvou detekcí, znáte vzdálenost mezi nimi a i rozdílný čas detekce, pak jen stačí použít fyziku, dráha x čas a máte rychlost.
  Triangulovat lze úplně vše, záleží jen na tom zda ten systém na tuto metodu uzpůsobíte.

  Shania: při M 1,6 by se mohlo éro samo dost dobře rozsvítit pro IRST čidla, nebude tam fungovat i aerodynamický ohřev celého povrchu letounu?
  Na "nevystřílení zásob raket" na klamné cíle je potřeba multispektrální průzkum s optickými a IR čidly. Vše nakonec bude záviset na tom kdo čeho má víc a jaké úsilí bude ochoten použít, otázkou je, o kolik je dražší raketa vyrobená někde v Rusku nebo Číně než inteligentní klamný cíl?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:52 08.06.2016

  gaunt: pro tvou informaci MACH 1,6 s vyzbrojí je vyšší rychlost než na kterou se dostane většina ostatních stroju a vydrží tam dýl. Těžko se o F35 dá říct že je pomala....

  gaunt: pro tvou informaci MACH 1,6 s vyzbrojí je vyšší rychlost než na kterou se dostane většina ostatních stroju a vydrží tam dýl. Těžko se o F35 dá říct že je pomala....

 • gaunt
  17:42 08.06.2016

  RiMr71: stealth má pořád smysl proti radarům v letadlech a v raketách. Takže se nedá říct, že je to na nic.

  RiMr71: stealth má pořád smysl proti radarům v letadlech a v raketách. Takže se nedá říct, že je to na nic.

 • gaunt
  17:38 08.06.2016

  RiMr71: Proti tomu co jste napsal se nedá moc dobře argumentovat. To co jsem napsal já můžete vyvrátit a napsat, že nemám pravdu.

  Rusové nikdy neprohlašovali, že stealth je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Proti tomu co jste napsal se nedá moc dobře argumentovat. To co jsem napsal já můžete vyvrátit a napsat, že nemám pravdu.

  Rusové nikdy neprohlašovali, že stealth je všemocná technologie. Pak-fa je nejlepší stíhačka i bez stealth. F-35 je bez stealth pomalý a předražený šrot.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:30 08.06.2016

  Gaunt: "RiMr71: Nechcete se pokusit nějak argumentovat?"

  ...OK, začnu až začnete vy... :)

  Gaunt: "RiMr71: Nechcete se pokusit nějak argumentovat?"

  ...OK, začnu až začnete vy... :)

 • gaunt
  17:21 08.06.2016

  1000-krát za vteřinu je dolní odhad. Podle toho článku to může být až 50000-krát. Ty body budou prokládat spíš křivkou než přímkou. Ta přesnost radaru dnes také nejspíš bude lepší.
  Zobrazit celý příspěvek

  1000-krát za vteřinu je dolní odhad. Podle toho článku to může být až 50000-krát. Ty body budou prokládat spíš křivkou než přímkou. Ta přesnost radaru dnes také nejspíš bude lepší.
  Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  17:05 08.06.2016

  jj284b: v tom článku píší, že určení výšky nebyl problém už v 80-tých letech. Ten radar může určit polohu letadla 1000-krát za vteřinu. I kdyby tam byla velká chyba, stačí ty body ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: v tom článku píší, že určení výšky nebyl problém už v 80-tých letech. Ten radar může určit polohu letadla 1000-krát za vteřinu. I kdyby tam byla velká chyba, stačí ty body proložit přímkou a směr získáte přesně. IR senzory mají dnes dosah desítky kilometrů.

  RiMr71: Nechcete se pokusit nějak argumentovat? Ten článek je z amerického webu.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:45 08.06.2016

  ...prostě jak je to emerický stýlt tak je to k ničemu, protože stačí malá úprava radarů z osumdesátejch a je po stýltu, ergo je k ničemu až smíchu a je to jendalší důkaz emerické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...prostě jak je to emerický stýlt tak je to k ničemu, protože stačí malá úprava radarů z osumdesátejch a je po stýltu, ergo je k ničemu až smíchu a je to jendalší důkaz emerické blablabla...
  ...jak jde o stýlt u Raptorného nebo u číňáků, tak jde o úžasnou technologii, proti které emerická pvo nezmohne vůbec nic a navíc za desetinu ceny, protože jednak za rubl levnějc a druhak to šikovně čórli amíkům, teda vlastně zkopli to co vlastně nefunguje, ale tady to pak funguje, nebo tak nějak, zkrátka víme o tom všechno!
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:40 08.06.2016

  gaunt: polohu, no nedokazali urcit rychlost a vysku.. raketa radar ma, no ten je X-band, takze toho voci STEALTH vela neuvidi... takze, potrebujes dostat tu strelu co najblizsie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gaunt: polohu, no nedokazali urcit rychlost a vysku.. raketa radar ma, no ten je X-band, takze toho voci STEALTH vela neuvidi... takze, potrebujes dostat tu strelu co najblizsie do oblasti, kde to lietadlo bude v moment stretu... a to bez rychlosti ciela a jeho vysky neurcis ktovie ako presne... takze, strela moze teoreticky k cielu doletiet, no nebude nasmerovana presne, bude musiet minat energiu manevrovanim (v pripade ze sa radar v hlavici chyti aj napriek potencionalnemu ruseniu... ak nie tak je to cele bezpredmetne)
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:35 08.06.2016

  drunkez: triangulovat poziciu vzdusneho ciela zo zeme je prakticky nemozne... opacne je to dost jednoducha zalezitost.

  drunkez: triangulovat poziciu vzdusneho ciela zo zeme je prakticky nemozne... opacne je to dost jednoducha zalezitost.

 • gaunt
  16:21 08.06.2016

  Nevíte někdo, jestli tento typ radarů může k určení rychlosti a směru využívat Dopplerův jev?

  Nevíte někdo, jestli tento typ radarů může k určení rychlosti a směru využívat Dopplerův jev?

 • gaunt
  16:16 08.06.2016

  jj284b: v tom článku na NI se píše, že už v 80-tých letech dokázaly tyto radary určit polohu cíle s přesností 55 metrů pulsem o délce 20 mikrosekund. Je to elektronicky vychylovaný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: v tom článku na NI se píše, že už v 80-tých letech dokázaly tyto radary určit polohu cíle s přesností 55 metrů pulsem o délce 20 mikrosekund. Je to elektronicky vychylovaný paprsek. Není problém určit polohu cíle dvakrát rychle za sebou. Pokud má ta raketa vlastní radar s lepší přesností a menším dosahem nebo IR senzor, tak to stačí.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  16:13 08.06.2016

  Souhlas, že nic moc nového tento článek nepřináší. Každý ví, že není neviditelné letadlo, ale jen hůře zjistitelné což je ovšem také velká výhoda. Jinak popsaná metoda mě moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas, že nic moc nového tento článek nepřináší. Každý ví, že není neviditelné letadlo, ale jen hůře zjistitelné což je ovšem také velká výhoda. Jinak popsaná metoda mě moc jednoduchá nepřijde hlavně protože bude neskutečně nákladná na vybudování i provoz.
  Skrýt celý příspěvek

 • drunkez
  16:00 08.06.2016

  jj284b oprav ma prosim ak sa mylim
  obnovovacia frekvencia=frekvencia obnovenia informacie o cieli
  rozlisovacia schopnost radaru=suvisi s vlnovou dlzkou a teda ffrekvencnym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b oprav ma prosim ak sa mylim
  obnovovacia frekvencia=frekvencia obnovenia informacie o cieli
  rozlisovacia schopnost radaru=suvisi s vlnovou dlzkou a teda ffrekvencnym pasmom, resp vysielacou frekvenciou radaru
  vyska ciela sa urcuje triangulacnym vypoctom (samozrejem rozlisovacia schopnost vo vertikale je dana vertikalnym vyzarovacim
  rychlost je urcena bud odpoctom v zavislosti dopplerovskeho efektu alebo zmena polohy za cas
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:55 08.06.2016

  Zadna novinka, Dave Majumdar jen opisuje od Koppa co s tím přišel už před lety...

  Měli spíš klást otázky, jak zabranit, aby PVO nevystřilela svoje omezené zásoby drahých střel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zadna novinka, Dave Majumdar jen opisuje od Koppa co s tím přišel už před lety...

  Měli spíš klást otázky, jak zabranit, aby PVO nevystřilela svoje omezené zásoby drahých střel na klamné cile.

  Jak ubraní velké relativně nemobilní radary vůči někomu, kdo má realtime sdilení dat.

  Jak efektivní bude bodová obrana proti rojům levných střel...

  Co udělají s flotilou zastaralých letadel a PVO, které mají aktuálně ve výzbroji.

  A co víc, tyhle specializované technologile proti stealth je budou stat výrazně víc a budou jich mít míň než proti konvenčním strojům.

  A nakonec, kdo asi bude mít nejlepší antistealth technologie? Ten kdo má stealth... a přimo se tu nabízí USN a jejich možnosti jak trenovat s AEGIS proti F-35...

  Pro protivníky to bude jen v teoretické rovnině a nikdy nebude vědět jak moc efektivní jejich systém vůbec bude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  15:37 08.06.2016

  Jen věcná: Ticonderogy a Burkeové používají různé verze radarového systému AN/SPY-1, který zatím ve všech verzích krom jedné (1E, která byla přeznačena na SPY-2) používá PESA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen věcná: Ticonderogy a Burkeové používají různé verze radarového systému AN/SPY-1, který zatím ve všech verzích krom jedné (1E, která byla přeznačena na SPY-2) používá PESA antény.

  Jinak na nižší účinnost Stealth opatření tu bylo upozorňováno již mnohokrát.

  Krom toho, nejen radary živa je PVO a obrovský boom zažívají i sdystémy pasivního průzkumu a začínají se vyvíjet radary s externími zdroji šumového signálu.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:35 08.06.2016

  drunkez: divy sotva.. zistovanie rychlosti ciela a vysky je trocha zlozitejsie ako sa na prvy pohlad zda... UHF/VHF radary skratka maju priliz nizku obnovovaciu frekvenciu aby to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  drunkez: divy sotva.. zistovanie rychlosti ciela a vysky je trocha zlozitejsie ako sa na prvy pohlad zda... UHF/VHF radary skratka maju priliz nizku obnovovaciu frekvenciu aby to dokazali samostatne... ak by to slo, tak by sa UHF/VHF uz davno pouzivali ako strelecke radary....
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:11 08.06.2016

  ...tak jak tady v diskuzi, kdo vede, Losna nebo Mažňák?

  ...tak jak tady v diskuzi, kdo vede, Losna nebo Mažňák?

 • drunkez
  15:07 08.06.2016

  jj284b v tejto dobe ani nie....komputre a matika robia divy

  jj284b v tejto dobe ani nie....komputre a matika robia divy

 • jj284b
  14:55 08.06.2016

  je totiz cosi ine zistit vzdialenot, a uplne ine rychlost a smer...

  je totiz cosi ine zistit vzdialenot, a uplne ine rychlost a smer...

 • jj284b
  14:53 08.06.2016

  "Samozřejmě za předpokladu, že radar také určí přesně směr a výšku letadla." no a prave tu je hlavna slabina tohto napadu...

  "Samozřejmě za předpokladu, že radar také určí přesně směr a výšku letadla." no a prave tu je hlavna slabina tohto napadu...

 • drunkez
  14:51 08.06.2016

  ...nazov clanku jak na blesk.cz to si pan Grohmann mohol odpustit. Clanok nic prevratne neuvadza, za achillovu patu je skor mozne povazovat ich computerizaciu a pouzitie tcp/ip ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...nazov clanku jak na blesk.cz to si pan Grohmann mohol odpustit. Clanok nic prevratne neuvadza, za achillovu patu je skor mozne povazovat ich computerizaciu a pouzitie tcp/ip stacku so vsetkymi zapormi ktore prinasa
  Skrýt celý příspěvek