Americký torpédoborec sestřelil demonstrátor mezikontinentální balistické rakety

Americký torpédoborec sestřelil demonstrátor mezikontinentální balistické rakety
SM-3 Block IIA opouští raketovou šachtu / Missile Defense Agency (Zvětšit)

Americký torpédoborec USS John Finn (DDG-113) vůbec poprvé pomocí střely SM-3 Block IIA při ostrém testu sestřelil demonstrátor mezikontinentální balistické rakety ICBM (InterContinental Ballistic Missile). Jedná se o klíčový krok v budování americké vrstvené protiraketové obrany.

Během testu FTM-44 (Flight Test Aegis Weapon System-44) došlo k odpálení raketového demonstrátoru ICBM-T2 z Atolu Kwajalein (Marshallovy ostrovy) z hloubi Pacifiku, kolem Havaje směrem na kontinentální Spojené státy. Test zkoumal využití torpédoborců třídy Arleigh Burke k ochraně Havaje před raketovým útokem.

¨Demonstrátor ICBM-T2 od společnosti Northrop Grumman kombinuje první raketový stupeň z balistické rakety Trident I a druhý stupeň na tuhé pohonné látky Orion-50. V sestupné fázi (ale stále mimo atmosféru) byl ICBM-T2 úspěšně zachycen a zasažen kinetickou bojovou hlavicí interceptoru SM-3 Block IIA. Navádění interceptoru zajistil lodní systém protiraketové obrany Aegis (vývojová verze Baseline 9).

USS John Will je první z trojice torpédoborců série Flight IIA: Restart. Do služby vstoupil v roce 2017. Americké námořnictvo spustilo stavbu torpédoborců série Flight IIA: Restart a navazující Flight IIA: Technology Insertion (z této série jsou již čtyři lodě aktivní) po zkolabování projektu výstavby stealth torpédoborců třídy Zumwalt.

Torpédoborec USS John Will k sestřelení využil raketový řídící, komunikační a velitelský systém C2BMC (Command and Control Battle Management Communications), který mimo jiné dokáže přijímat údaje z externích senzorů, jako jsou satelity. C2BMC v podstatě fúzuje data z celé plejády senzorů a zbraní a vytváří jediný srozumitelný situační obrázek bojiště. C2BMC je zaveden a postupně vyvíjen od roku 2004.


Videozáznam FTM-44

Střela SM-3 Block IIA od společnosti Raytheon je nejmodernější americká protiraketová střela. Bojovou hlavici SM-3 Block IIA tvoří exoatmosferická bojová hlavice EKV (Exoatmospheric Kill Vehicle). EKV manévruje pomocí bloku bočních trysek. EKV má vlastní infračervený naváděcí senzor a současně je po celou dobu řízená pomocí dat z mateřské lodě.

„Byl to neuvěřitelný úspěch a zásadní milník pro program Aegis BMD SM-3 Block IIA. Ministerstvo obrany zkoumá možnost rozšíření systému pozemní obrany proti raketám středního doletu instalací dalších detekčních a zbraňových systémů, jako ochranu před neočekávanými raketovými hrozbami. Ukázali jsme, že loď protiraketové obrany Aegis vybavena raketami SM-3 Block IIA může zasáhnout cíl, jako jsou ICBM,“ komentoval úspěšný test viceadmirál John Hill, ředitel americké raketové agentury MDA (Missile Defense Agency).


Jednotlivé fáze letu SM-3 Block IIA při zkoušce FTM-44; větší foto / MDA


Animace zkoušky FTM-44

FTM-44 byl šestý námořní test střely SM-3 Block IIA. Test měl proběhnout již v květnu 2020, ale kvůli pandemické situaci došlo k půlročnímu odkladu. Odložená zkouška přinesla dvě premiéry: SM-3 Block IIA poprvé zasáhla cíl kategorie ICBM a došlo vůbec poprvé k nasazení bojové lodě proti takto výkonné balistické raketě.

SM-3 původně vznikla proti hrozbám raket středního doletu (MRBM, IRBM; dolet 1000 až 5500 km). Ve své nejnovější verzi SM-3 Block IIA ji ale lze použít jako pozemní a námořní nástroj boje proti ICBM (dolet +5500 km). Je zajímavé, že MDA zkoumala schopnost nasadit námořní verzi SM-3 Block IIA proti ICBM na přímý pokyn amerického Kongresu z roku 2018. 

Střela SM-3 Block IIA vyplňuje mezeru mezi „dolními“ protiraketovými systémy Patriot a THADD (Terminal High Altitude Area Defense) a mnohem výkonnějšími „horními“ protiraketovými systémy SM-6 a GMD (Ground-Based Midcourse Defense). S nákupem SM-3 Block IIA pro své torpédoborce počítá také Japonsko. Tokio plánovalo nasazení těchto zbraní i v pozemních instalacích Aegis Ashore, ale výstavba byla zatím odložena. Aegis Ashore se střelami SM-3 Block IIA ale postupně roste v Polsku a Rumunsku.


SM-3 Block IIA; větší foto / Raytheon

„Tento vůbec první test ukazuje, že náš národ má životaschopnou alternativu pro novou vrstvu obrany proti hrozbám dlouhého dosahu,“ řekl Bryan Rosselli, viceprezident divize pro strategickou protiraketovou obranu Raytheon Missiles and Defense.

První úspěšný test ale nic nevypovídá o celkové bojové efektivitě SM-3 Block IIA vůči ICBM. Posádka torpédoborce se jistě na test připravovala dlouho a znala hrubou trajektorii letu cvičného cíle. Přesto podle tiskových zpráv musela střela SM-3 Block IIA a EKV silně manévrovat (zřejmě záměrně), aby došlo k přímému zásahu.

Nic také nevíme o letové obálce SM-3 Block IIA. Zjednodušeně řečeno nevíme, jak „mimo“ se může torpédoborec s raketami SM-3 Block IIA nacházet od letové osy ICBM.


Vícevrstvá protiraketová obrana Spojených států. První vrstvu tvoří 44 výkonných raket GMD umístěných v Kalifornii a na Aljašce; větší foto / MDA

V každém případě americké námořnictvo nyní provozuje 48 „protiraketových“ torpédoborců třídy Arleigh Burke a raketových křižníků Ticonderoga. V roce 2025 se flotila rozroste na 65 plavidel. Lodě se systémy Aegis kromě Japonska provozují (nebo staví) také Austrálie, Španělsko, Jižní Korea a Norsko, ale pouze japonské lodě jsou schopné ničit balistické střely. 

Je zajímavé, že americká média zdůrazňují, že systém je navržen především proti „darebáckým“ státům, jako je Írán nebo Severní Korea. Naopak Čína a Rusko se údajně nemusí obávat o jadernou rovnováhu. Můžeme si ale tipnout, že taková slova Moskvu a Peking příliš nepřesvědčí. 

Například po překvapivému jaderném útoku Spojených států na Rusko a Čínu, se americká protiraketová obrana může vypořádat se zbytky jaderných sil obou států. Takový scénář je pochopitelně krajně nereálný, ale klíčové je, že taková možnost existuje. A vedení Ruska a Číny s tím musí ve svých strategických plánech počítat.

Zdroj: defense.gov

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní střela SM-6 proti balistickým raketám

Americké námořnictvo v minulých dnech otestovalo modifikovanou protivzdušnou střelu SM-6 (Standard ...

SM-3IIA: Nová chlouba americké protiraketové obrany

Americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) a firma Raytheon otestují ...

Střela SM-6 jako víceúčelová zbraň amerického námořnictva

Americké námořnictvo v polovině prosince otestovalo schopnost rakety SM-6 (Standard Missile 6) ničit ...

SM-3 Block II: Další test americké protiraketové obrany

Americké námořnictvo (US Navy) a Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) v úterý ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • danny
    15:41 26.11.2020

    Konec promo videa je trochu legrační, jak se tam vymanévrovávají a ta hlavice se blíží neskutečně pomalu. Ale bez ohledu na laboratorní podmínky teda respekt. Trefit kulku kulkou ...Zobrazit celý příspěvek

    Konec promo videa je trochu legrační, jak se tam vymanévrovávají a ta hlavice se blíží neskutečně pomalu. Ale bez ohledu na laboratorní podmínky teda respekt. Trefit kulku kulkou při rychlosti v desítkách tisíc kilometrů za hodinu je prostě mimo moje chápání.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...