Továrna na smrt

Osvětim
Zdroj: armadninoviny.cz / Michal Voska

Auschwitz-Birkenau, čili Osvětim-Březinka, byl největší německý vyhlazovací tábor založený během druhé světové války. Smrt zde našlo několik milionů lidí. Podívejme se na místo masových vražd nyní, s odstupem 67 let. Jak probíhala selekce, kdo byl doktor Mengele a co se odehrálo 4. dubna 1944?Arbeit macht frei, práce osvobozuje

První dojmy po průchodu bránou se známým nápisem ,,Arbeit macht frei“ jsou strach, pokora a vztek. Nedaleko od vstupu do tábora vyhrávala za války kapela. To proto, aby si okolní svět myslel, že se jedná o klasický pracovní tábor. Možná i pro přehlušení nářku vražděných a mučených. Kapela byla složena převážně z židů, skvělých hudebníků. Hrát v kapele znamenalo žít, či si alespoň život o chvíli prodloužit.

První část bachařů byla rekrutována z řad nejtěžších německých kriminálníků z prozaického důvodu – kdo by uměl lépe usměrnit, mučit a ponižovat vězně, než vězni s brutální minulostí? Těmto zlořádům samozřejmě sekundují řezníci z jednotek SS.

Vraždění po desítkách nestačí…

Osvětim byla budována na etapy v letech 1940 až 1944. První část, tzv. Auschwitz I., vznikla přebudováním polských kasáren, přistavěním strážních věží, výstavbou kuchyně a krematoria. Tábor vznikl na rozkaz Heinricha Himlera 27. dubna 1940, o dva dny později je post velitele svěřen Rudolfu Hössovi, spolehlivému členu NSDAP (Národně socialistická německá dělnická strana) a SS.

Původně tranzitní tábor nestačí, kapacita je zvýšena z 10.000 na 30.000 vězňů a je rozhodnuto o výstavbě Auschwitz II. s kapacitou až 100.000 vězňů. V tomto okamžiku je zpečetěn osud více než milionu lidí, převážně židů, z celého světa.

Výstavbou Auschwitz II.-Birkenau nastává doslovně průmyslové vraždění ve velkém. Původní popravy zastřelením jednotlivých vězňů u zdi nahrazuje plyn Cyklon B, který spolehlivě zabíjí denně až několik tisíc židů najednou. Krematorium bylo víceúrovňové s rozsáhlým podzemním komplexem na sebe navazujících místností.

Po schodech sestupovaly oběti do převlékárny, kde odložily veškeré své oblečení, a nahé pak vstupovaly do plynové komory. Šlo o betonovou podzemní místnost propojenou větracími komíny s povrchem, prostřednictvím kterých vhazovali vojáci SS nádoby s Cyklonem B. Smrt nastala dle vzdálenosti od přívodu plynu od několika sekund až po několik minut.

Osvětim Zdroj: armadninoviny.cz / Michal VoskaObětem nacisté tvrdili, že jdou do umývárny. Mrtvá těla jsou poté transportována do dalších místností, kde jsou zbavena zlatých zubů, vlasů a následně spálena v pecích. Popel je vysypáván za budovou do vykopaných jam. Komory jsou poté umyty od lidských výměšků, aby bylo možné přivést další vězně.

Dokonce se údajně po každém zplynování kobka nově malovala pro zakrytí stop po předešlých obětech. Dodnes jsou na stropu patrné rýhy po nehtech připomínající hrůzu a utrpení zplynovaných.

Zlato a ošacení pro Říši

Zlato získané ze zubů obětí bylo taveno klempířskou benzínovou lampou do půlkilogramových cihel, které každé úterý odvážel vyšší důstojník SS do Říše. Za celou dobu bylo ze zubů přetaveno více než 2.000 kilogramů zlata. Každý, kdo šel do „sprch“, byl nabádán, aby své oblečení pověsil na háček v šatnách a boty svázal dohromady. To vše si kladlo za cíl nepomíchat boty a svršky, aby bylo možné je prodat v Říši.

Probíráním svršků, kufrů a dalších cenností jsou pověřeny tzv. Sonderkommanda (zvláštní komando tvořené převážně ze silných a zdatných vězňů židovského původu). Pracuje se na několik směn a práce zde je doživotní. Buď vězeň zemře vysílením, anebo je za prohřešky ubit. Někteří se zblázní, protože občas musí pomáhat na smrt a následně pálit vlastní příbuzné.

Osvětim Zdroj: armadninoviny.cz / Michal Voska

Zužitkováno je vše od oblečení, zubů, vlasů, ale i lidský tuk. Důkazem těchto zrůdností jsou desetitisíce párů bot naskládaných na hromadě v současném muzeu, kopa lidských vlasů vážící několik tun a kufry, na kterých je křídou napsáno jméno vlastníka. Pohled vzbuzuje i v dnešní době strach a hrůzu.

Lékařské pokusy, mučení a smrt

Při rozřazování transportů smrti a určování, kdo je práce schopen a kdo ne, jsou přítomni vždy lékaři. Nejznámějším z nich byl Josef Mengele, dřívější výzkumný asistent v Ústavu Třetí Říše pro dědičnost, biologii a rasovou čistotu ve Frankfurtu. Byl členem personálu předního evropského genetika doktora Otmara von Verschüra, velkého obdivovatele Adolfa Hitlera.

Von Verschür s největší pravděpodobností ovlivnil Mengeleho jmenování do Osvětimi. Díky svému vzdělání a předešlé praxi se zde věnoval ve své moderně zařízené pitevně drastickým pokusům. Cílem jeho zájmu byla zejména dvojčata, na nichž dělal experimenty mnohdy bez jakékoliv anestezie. Oblíbeným pokusem byla například změna barvy očí za pomocí vstřikování barviv. Mengele byl krutý a bezcitný, v jeden okamžik si hrál s dětmi, které záhy pitval na svém stole.

Připomínkou těchto drastických činů je zejména budova označená jako chirurgie, ale k pitvám docházelo i v místnosti vybudované vedle plynových komor.

Ponurá atmosféra umocňuje strach a vztek

V současné době je dochovaný Auschwitz I., včetně většiny budov a krematorií. Auschwitz II. -Birkenau byl z větší části vyhozen do povětří těsně před příchodem osvobozující Rudé armády dne 27. ledna 1945. I přesto jsou zachovány některé budovy, zejména toalety a ubytovny. Pohled dovnitř nahání hrůzu a oživuje dávnou historii.

Ve vzduchu si i po letech myslíte, že něco stále cítíte. Exkurze pořádané do Auschwitz-Birkenau za to opravdu stojí, ale navždy Vás změní. Jste přímo konfrontováni s drsnou a nepřekroucenou realitou. Některé obrazy si v paměti uchováte po dlouhou dobu, možná po celý život. V době mé návštěvy bylo sychravo, pěší prohlídka Birkenau probíhala prakticky po tmě za pomocí baterek (pro zachování autentičnosti není areál osvětlen).

Osvětim

 Zdroj: armadninoviny.cz / Michal Voska

Cesta byla od pověstné brány smrti, kterou vjížděly transporty až po zadní část, kde byly komory a krematorium. Na tomto místě nyní stojí památník k uctění obětí holokaustu. Hned vedle se nachází les z borovic a bříz, toto místo se nazývalo Březinky (odtud je odvozen německý název tábora Birkenau). V lesíku jsou zarovnány a rozptýleny tuny popela mrtvých. Pocity, které ve tmě a zimě na tomto místě máte, se nedají slovy popsat.Kolik lidí zemřelo a kolik jich mohlo přežít?

V osvětimském koncentračním táboře zemřelo dle odhadů Státního muzea Auschwitz-Birkenau okolo 1,1 milionu lidí. Velitel tábora Rudolf Höss dokonce při Norimberských procesech tvrdil, že zde zemřely více než 3 miliony lidí. Zarážejícím faktem jsou snímky pořízené 4. dubna 1944 americkým průzkumným letounem, který mapoval nedalekou továrnu na syntetická maziva a gumu. Šlo o část označovanou jako Auschwitz III. -Buna.

Na fotografiích je zachycen i Osvětimský tábor, plynové komory, krematorium, dým stoupající z komínů, ostnaté dráty, strážní věže, popravčí zeď, ale i rozřazování transportů smrti. Kolik lidí mohlo být zachráněno, kdyby spojenci podnikli útok na příjezdové cesty, komory a krematoria? Proč bylo možné detailní vyfocení táborů, ale k žádnému bombardování (vyjma továrny samotné) nedošlo? To jsou otázky, na které historie nezná odpověď.

Osvětim Zdroj: armadninoviny.cz / Michal VoskaMinulost nesmí být nikdy zapomenuta

Holokaust byl tragickou událostí nedávné historie a je až nepochopitelné, že jsou tací, kteří jej popírají. Nenajdeme zde pouze nesmyslná tvrzení „popíračů“ zejména z řad radikální pravice, ale i světové osobnosti. Významným zpochybňovatelem holokaustu je i současný íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Označil jej za mýtus, který si vymyslel Západ.

Často jsou v souvislosti se zpochybňováním uváděny rozpory v počtu obětí, či ve funkci plynových komor. Ty označují za „odvšivovací místnosti“. V ČR je uzákoněn zákaz podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, což je značně těžkopádný souhrnný název pro skupinu tří převážně verbálních trestných činů upravených v §§ 260–261 trestního zákoníku. Stejně tak tomu je v dalších 12 zemích (Německo, Izrael, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Belgie, Španělsko, Lucembursko, Litva, Polsko, Rumunsko a Slovensko). V ČR je trestem až 8 let odnětí svobody.

Ondřej Sovina

Zdroj: armadninoviny.cz / Michal VoskaFotografie jsem záměrně zvolil černobílé, podtrhující atmosféru tábora. Doporučuji každému absolvovat exkurzi v Osvětimi, projít se táborem, prohlédnout si tisíce párů bot, oblečení a tuny lidských vlasů. Snad se lidstvo poučilo a k tak masovému vyhlazování již nikdy nedojde.

Fotogalerie

Osvětim Osvětim Osvětim
Osvětim Osvětim Osvětim
Osvětim Osvětim Osvětim

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • martin
  11:48 23.01.2013

  asdf: doplňte si informace pane. ono by stačilo nahlédnout do Mein Kampf (je běžně k disposici v knihovnách). my byli na řadě také. I ten internet je plný informací.

  asdf: doplňte si informace pane. ono by stačilo nahlédnout do Mein Kampf (je běžně k disposici v knihovnách). my byli na řadě také. I ten internet je plný informací.

 • martin
  11:48 23.01.2013

  asdf: doplňte si informace pane. ono by stačilo nahlédnout do Mein Kampf (je běžně k disposici v knihovnách). my byli na řadě také. I ten internet je plný informací.

  asdf: doplňte si informace pane. ono by stačilo nahlédnout do Mein Kampf (je běžně k disposici v knihovnách). my byli na řadě také. I ten internet je plný informací.

 • Michal Voska
  14:33 17.12.2012

  Lannes - každý máme nějaký názor a vidíme to jinak, kdyby ne, člověk by byl jen naprogramovaným strojem...

  Lannes - každý máme nějaký názor a vidíme to jinak, kdyby ne, člověk by byl jen naprogramovaným strojem...

 • Lannes
  17:09 12.12.2012

  "Ve vzduchu si i po letech myslíte, že něco stále cítíte. Exkurze pořádané do Auschwitz-Birkenau za to opravdu stojí, ale navždy Vás změní. Jste přímo konfrontováni s drsnou a ...Zobrazit celý příspěvek

  "Ve vzduchu si i po letech myslíte, že něco stále cítíte. Exkurze pořádané do Auschwitz-Birkenau za to opravdu stojí, ale navždy Vás změní. Jste přímo konfrontováni s drsnou a nepřekroucenou realitou. Některé obrazy si v paměti uchováte po dlouhou dobu, možná po celý život."

  Bol som tam nedávno na exkurzii a nezmenilo ma to a nič som tam necítil. Nepreháňajte to s tými pocitmi odtial. Ani ľudia s ktorými som tam bol nič necítili a ani oni nehovoria že by ich to zmenilo.
  Silno pochybujem že to väčšine ľudí, ktorá to navštívi niečo dá.
  Môj názorSkrýt celý příspěvek

 • gf
  16:32 11.12.2012

  @ jirka Úplně pro upřesnění to poprvé bylo na kubě, kde tak tyhle tábory nazval španělský generál, já měl na mysli ale tábory v podobě v jaké je provozovali ...Zobrazit celý příspěvek

  @ jirka
  Úplně pro upřesnění to poprvé bylo na kubě, kde tak tyhle tábory nazval španělský generál, já měl na mysli ale tábory v podobě v jaké je provozovali nacisti, v bůrské válce i na té Kubě to bylo trošku jné, tam šlo opravdu prý jen o "koncentraci" lidí. Není to podstatné kdy poprvé, důležité je že vůbec.Skrýt celý příspěvek

 • Jirka
  16:15 11.12.2012

  Myslím, že se říká, že první koncentrační tábory byly zřízeny Brity v Búrské válce okolo roku 1905.
  není to důležité, ale když už se to nakouslo...

  Myslím, že se říká, že první koncentrační tábory byly zřízeny Brity v Búrské válce okolo roku 1905.
  není to důležité, ale když už se to nakouslo...

 • GF
  11:09 11.12.2012

  ad liberal shark : - první koncentrační tábory vznikly už za první světové války ... Rakousko Uhersko má bohužel jeden ze smutných primátů a vyvražďování civilního ...Zobrazit celý příspěvek

  ad liberal shark : - první koncentrační tábory vznikly už za první světové války ... Rakousko Uhersko má bohužel jeden ze smutných primátů a vyvražďování civilního obyvatelstva taky není primátem nacistického Německa, RU má taky tohle smutné prvenství v moderních dějinách, i když ... osmanští Turkové takhle vyvraždili Armény, takže těžko někomu dát jednoznačnou palmu hnusu a smrtiSkrýt celý příspěvek

 • Refael
  05:23 11.12.2012

  B-huzel se lidstvo nepoucilo, viz. Pol-Pot, Stalin, Mao Ce Tung, Rwanda, Kurdove a nektere byvale jugosl.republiky atd.. U nich to neni primo Holocaust, ale jinak genocida, ktera ...Zobrazit celý příspěvek

  B-huzel se lidstvo nepoucilo, viz. Pol-Pot, Stalin, Mao Ce Tung, Rwanda, Kurdove a nektere byvale jugosl.republiky atd..
  U nich to neni primo Holocaust, ale jinak genocida, ktera jinak i Shoah provazela, jak vysita.

  SKODASkrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  19:53 10.12.2012

  První koncentráky byly založeny už v roce 1933 po zvolení Hitlera. byli v nich likvidováni Němci. Židé tvořil asi polovinu obětí KL, ostatní byli Poláci, Rusové, Francouzi, Češi, ...Zobrazit celý příspěvek

  První koncentráky byly založeny už v roce 1933 po zvolení Hitlera. byli v nich likvidováni Němci.
  Židé tvořil asi polovinu obětí KL, ostatní byli Poláci, Rusové, Francouzi, Češi, Holanďané, Dánové, atd. atd.
  Heslo Arbeit Macht Frei je parafrází středověkého Stadtluft Macht Frei - městský vzduch osvobozuje - od poddanství.Skrýt celý příspěvek

 • Kolemjdouci
  16:06 10.12.2012

  Kdybyste nekdo nevedel, kdo jsou popiraci.. Jejich vznik je popsany v http://uloz.to/xVxWbTR/rudolf-...

  Kdybyste nekdo nevedel, kdo jsou popiraci.. Jejich vznik je popsany v http://uloz.to/xVxWbTR/rudolf-...

 • Michal Voska
  14:55 10.12.2012

  GF - přesně tak.... je to tam silné, velice silné...

  GF - přesně tak.... je to tam silné, velice silné...

 • Ultramarinus
  14:41 10.12.2012

  Tento přístup je sice obžalobou českého vzdělávacího systému, ale mě mrzí MNOHEM míň než přístup skutečných nácků, kteří se ještě tváří, jak bylo za rajchu dobře a jak je hrozné že ...Zobrazit celý příspěvek

  Tento přístup je sice obžalobou českého vzdělávacího systému, ale mě mrzí MNOHEM míň než přístup skutečných nácků, kteří se ještě tváří, jak bylo za rajchu dobře a jak je hrozné že ho ti zlí američané (a ostatní spojenci) zrušili.

  Je rozdíl mezi nedostatkem informací/vědomostí a vědomím, účelovým překrucováním, či popíráním faktů. Nemyslím, že by někdo z nás tady (včetně adsf) spadal do té druhé kategorie.Skrýt celý příspěvek

 • GF
  14:14 10.12.2012

  @ Ultramarinus : nejhorší je, že ADSFáci jsou a budou .. "nás se to přece netýkalo, ...netýká, .... nedej bože nebude týkat ... týkalo, týká a bude týkat" @ autor - ...Zobrazit celý příspěvek

  @ Ultramarinus : nejhorší je, že ADSFáci jsou a budou .. "nás se to přece netýkalo, ...netýká, .... nedej bože nebude týkat ... týkalo, týká a bude týkat"

  @ autor - atmosfera - nebyl jsem zatím v žádném táboře smrti, jen jsem musel jet objížďkou na Dachau a musím říct, že jen to jméno mne donutilo jet po státovce a ne po dálnici ...Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  13:50 10.12.2012

  Opět máte poněkud přehlížívé informace. Rád bych vám ukázal část anglického přepisu Hitlerova proslovu před jeho generály z 22.srpna 1939. Zdroj ...Zobrazit celý příspěvek

  Opět máte poněkud přehlížívé informace. Rád bych vám ukázal část anglického přepisu Hitlerova proslovu před jeho generály z 22.srpna 1939. Zdroj wikipedie:
  http://en.wikipedia.org/wiki/T...

  Polland will be depopulated and settled with Germans. As for the rest gentlemen, the fate of Russia will be exactly the same as I am now going through with in the case of Polland
  Překlad do ČJ: Polsko bude odlidněno a osídleno Němci. Co se týká zbytku, džentlemani, osud Ruska bude naprosto stejný, jaký nyní provádím v případě Polska.

  Abych Vás citoval - "Ani mi ani rusaci nebyli urceni k likvidaci"
  Zjevně to Hitlerovi nikdo neřekl, jak že ten jeho "plán" má probíhat... :D Nebo si při svých motivačních proslovech před generály schválně vymýšlel...? :DSkrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  13:38 10.12.2012

  asdf: Pokud se chcete svobodně vyjádřit, že nic takového jako holokaust neexistovalo a celé to byl (a je) komplot "zlého židovstva", klidně to udělejte. Mimochodem zákonem ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf:
  Pokud se chcete svobodně vyjádřit, že nic takového jako holokaust neexistovalo a celé to byl (a je) komplot "zlého židovstva", klidně to udělejte.

  Mimochodem zákonem není "vnucováno", že musíte holokaust uznávat, zákonem je zajišťováno, aby památka na vraždu milionů lidí nemohla být veřejně popírána. A jak sám víte, obzvlášť v poslední době ne zrovna dobře, nebo důsledně.

  Rád se (rovněž demokraticky a svobodně) takovému názoru vysměji.

  Německu šlo o prostor pro expanzi. Čechy nějáký prostor zabíraly. Když se z Čech češi "odstraníte", zůstane jenom prostor, o který Německu (pro němce) šlo. Možná by se to nestalo do roku 1949, ale časem by k tomu došlo naprosto jednoznačně. Optimální (z hlediska okupantů) meziobdobí je samozřejmě situace, kdy jsou češi nasazeni na práci pro novou vrchnost. Nic si ale nenamlouvejte o "televizi", i přihlouplá wikipedie (stejně jako mnoho KNÍŽNÍCH encyklopedií)
  píše:

  -Nežidovské oběti:

  Slované
  Podrobnější informace naleznete v článku Generalplan Ost.
  Jedním z Hitlerových plánů bylo vytvoření německého životní prostoru. Tento plán počítal v řádu 20 až 30 let s odsunutím, vyvražděním a zotročením VĚTŠINY SLOVANÚ. Generalplan Ost byl zahájen v Polsku, kde bylo v rámci operace Tannenberg popraveno přes 20 tisíc příslušníků polské elity. Po ní následovala akce „Inteligence“, při níž bylo zabito přes 40 tisíc polských intelektuálů. Německá okupační moc zavedla v Polsku, resp. v Generálním gouvernementu a na okupovaných polských územích, politiku teroru, přičemž prováděla hromadné veřejné popravy i exekuce rolníků, které měly zastrašovat ostatní obyvatelstvo. Postupně docházelo k vysídlování z oblastí určených k další germanizaci a násilnému zabírání zemědělské půdy, přičemž bylo ze svých domovů vyhnáno několik stovek tisíc Poláků. Odhaduje se, že celkem 1,8-2 miliony polských občanů nežidovského původu zemřelo v důsledku nacistické okupace a války.
  Občané Sovětského svazu byli jednak jako civilisté vystaveni německým válečným zločinům ze strany Einsatzgruppen, jejichž obětí bylo kolem 1 670 000. Byli jako váleční zajatci popravování, nasazováni na nucené práce a vystaveni krutému zacházení. Je odhadováno, že tímto způsobem bylo zavražděno 2 až 3 miliony sovětských válečných zajatců. Mezi státy s vysokým počtem civilních obětí patří i Jugoslávie s půl miliónem mrtvých převážně Srbů.  Fakt, že by se popravovalo za homosexuální orientaci, duševní či fyzické deformace, nebo třeba proto, že by někdo byl cikán ani moc rozebírat nebudu.

  Češi v očích holokaustu nejsou NIC JINÉHO než jsou Poláci, Rusové, nebo Jugoslávci.  Ještě tato část (anglické wikipedie) o lebensraumu se vám bude líbit, pokud si myslíte, že "to mám z televize".
  --Other Slavic populations such as the Czech were to be mass sterilized and more slowly replaced by ethnic Germans.--
  Raději vám to přeložím.
  Ostatní slovanské populace (národy) jako jsou ČEŠI, bylo v plánu hromadně sterilizovat a postupněji nahrazovat germánským etnikem....

  Velmi by mě zajímalo, jak by v 50tém váš předek (a můj hned po tom vašem) vysvětlil němci s kleštěma u jeho přirození, že to nechce, nebo že "to přece nebylo v plánu"...Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  13:17 10.12.2012

  omg cesi meli byt ponechani tam kde byli pokud by se tu rozhodli zustat a ponemceli by jse... opravdu nas nesrovnavej s polakama... jinak by nas vyhnali nekam na vychod... Ani ...Zobrazit celý příspěvek

  omg cesi meli byt ponechani tam kde byli pokud by se tu rozhodli zustat a ponemceli by jse... opravdu nas nesrovnavej s polakama... jinak by nas vyhnali nekam na vychod...

  Ani mi ani rusaci nebyli urceni k likvidaci.. k likvidaci byli urceny zidi, komousi,cikani,teplousi a blazni.

  Zapomel si napsat ze spis nez zidovskou krev tu ma kazdej nemeckou... cesi jsou misenina mezi nemcema a rakusakama hlavne teda zapadni severni jizni stredni cechy... byt zase v okoli polska je to zase jinak....

  Meli by jsme se tu ,,dobre'' dokad by jsme delali nemecku porad skoro hlavni vyrobu vseho a hlavne valecneho materialu.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  13:04 10.12.2012

  "v plánu" to BYLO. Hitler sice brousil Evu Braunovou (která rázem nalezla ve svých genealogických záznamech náznaky, že má k árijství blízko), ale slovanské národy jako jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  "v plánu" to BYLO. Hitler sice brousil Evu Braunovou (která rázem nalezla ve svých genealogických záznamech náznaky, že má k árijství blízko), ale slovanské národy jako jsou Poláci, Češi, Slováci, nebo i Rusové byli určeni k likvidaci. Tak rychle a efektivně, jak to okolnosti dovolí. Přijatelní byli především ostatní germáni. Pro funkci podřadnějších občanů říše.

  Nebo věříte (adsf), že by Čechy nechal tak? Obzvlášť, když tu každej DRUHEJ má někde libovolně zpátky v genetickým stromě nějákýho toho žida? Neimportoval by sem v rámci velké Německé expanze na dobytá území jako "vrchní třídu" němce a nestěžoval postupně život všem ostatním? Kdyby měl 50 let a ne pět, z našeho národa by zbyly BOTY, nucení lokajové a pak jidášové v čele se Sudetskou organizací.Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  12:45 10.12.2012

  Je otázkou, co vše v plánu bylo. Holokaust byl naplánován již v roce 1937, dle nalezených plánů na koncentráky, komory, pece atp.

  Je otázkou, co vše v plánu bylo. Holokaust byl naplánován již v roce 1937, dle nalezených plánů na koncentráky, komory, pece atp.

 • asdf
  12:40 10.12.2012

  pokud se clovek nemuze svobodne vyjadrit a je vynucovana zakonem pravda je to 100% lez. Ultramarinus: mel by jsi vic cist a min koukat na televizi opravdu v planu pro cechy nic ...Zobrazit celý příspěvek

  pokud se clovek nemuze svobodne vyjadrit a je vynucovana zakonem pravda je to 100% lez.

  Ultramarinus: mel by jsi vic cist a min koukat na televizi opravdu v planu pro cechy nic takovyho nebylo.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  12:40 10.12.2012

  pokud se clovek nemuze svobodne vyjadrit a je vynucovana zakonem pravda je to 100% lez. Ultramarinus: mel by jsi vic cist a min koukat na televizi opravdu v planu pro cechy nic ...Zobrazit celý příspěvek

  pokud se clovek nemuze svobodne vyjadrit a je vynucovana zakonem pravda je to 100% lez.

  Ultramarinus: mel by jsi vic cist a min koukat na televizi opravdu v planu pro cechy nic takovyho nebylo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2