Tragický nákup munice pro české houfnice CAESAR

Tragický nákup munice pro české houfnice CAESAR
Houfnice CAESAR 8×8 / Foto: Nexter Systems (Zvětšit)

Nákup nových samohybných houfnic CAESAR 8×8 pro Armádu ČR má zpoždění – kvůli nejasným zadávacím podmínkám totiž hrozí zdražení projektu o miliardy korun.

Podle článku portálu Security Magazin program Caesar komplikují nejasnosti kolem dodávek munice. Výrobci vojenské techniky historicky totiž uplatňují jednoduchý trik – nabízejí levnou vojenskou techniku a současně smluvně vytvoří takové podmínky, aby si nakupující musel munici (ale i náhradní díly a veškeré provozní systémy) kupovat výhradně od nich.

Ostatně dělala to i česká Škodovka během první republiky při exportu svých zbraní. Stejný obchodní model známe i z běžného života – typicky při nákupu holicích strojků (levný strojek, drahé výměnné hlavy).

Stejný trik zkouší Nexter Systems v českém tendru. Francouzi přitom Čechy zahnali do kouta velmi lehce – v českých zadávacích podmínkách totiž zřejmě chybí klíčový nepřekročitelný požadavek (sine qua non – „bez kterého nelze“) – Caesar musí být schopen vést střelbu s jakoukoliv municí ráže 155 mm, která splňuje standardizační podmínky NATO.

Tento požadavek měl být bez jakýchkoliv podmínek garantován výrobcem děla, tedy firmou Nexter Systems. Žádný takový požadavek ale Češi původně nevznesli a záruční podmínky houfnic Caesar tak platí jen při střelbě schválenou francouzskou municí. To má za následek dalekosáhlé konsekvence.

Možnost používat standardizovanou dělostřeleckou munici NATO je prakticky nejdůležitější podmínka toho, aby české dělostřelectvo mohlo operovat v sestavě vojsk NATO. Brigády AČR budou v případě většího konfliktu logicky včleněny do sestavy organizačně vyššího nadřízeného stupně, tedy do bojové struktury německé nebo polské divize. Protože nadřízený stupeň určuje bojové úkoly podřízenému, tak je odpovědný vybavit jej prostředky k jejich splnění. Nadřízený stupeň, německá nebo polská divize, bude tak odpovědná za logistické zabezpečení bojových uskupení českých jednotek, včetně dělostřelectva.

Tento scénář ale českou výběrovou komisi ani vedení dělostřelectva Armády ČR zřejmě nenapadl. Co je důvodem, můžeme jen spekulovat:

Firmu Nexter Systems (resp. jakoukoliv zahraniční zbrojní firmu) nezajímají bezpečnostní problémy České republiky a chce jediné – vydělat. Je to neutrální konstatování faktu. Samozřejmě, na „taktické úrovni“ mohou fungovat osobní přátelské vztahy nebo možná jistá náklonnost mezi Francií a ČR, ale na „strategické úrovni“ se vše točí kolem jediné otázky: „Kdo na koho bude pracovat?“ Nákup houfnic Caesar je tvrdý byznys a proklamace o „spojenectví a přátelství“ nehrají žádnou roli.

Dále války nevyhrávají zbraně, ale množství dostupné munice a schopnost logistického systému tuto munici dopravovat na frontu. Nákupem houfnic Caesar tak vzniká řada paradoxů. Podle Armády ČR dostřel houfnice Caesar je 40 km. Ale vést palbu na takovou vzdálenost lze jen v rámci divize, protože ta jediná bude mít potřebné průzkumné systémy a dostatečně velký štáb schopný řídit složitou bojovou činnost.

V chaotické válečné situaci nikdo nebude organizovat muniční konvoje pro přepravu „specializované“ dělostřelecké munice z českých skladů pro jeden oddíl s houfnicemi Caesar, ať už bude zařazen pod německou nebo polskou divizi. Než řešit komplikovaný logistický transport munice (včetně zajištění ochrany konvoje a naplánování cesty) naši spojenci českou „pomoc“ raději zdvořile odmítnou.

Dělostřelectvo AČR musí být jednoduše technicky připraveno na střelbu s municí německé, polské či americké armády, tj. jakoukoliv municí ráže 155 mm, která splňuje standardizační podmínky NATO.

Podle současné francouzské nabídky ale české houfnice Caesar mohou oficiálně střílet pouze francouzskou municí. Samozřejmě během ostrého nasazení lze vše „zapatlat“, ale opravdu chceme do boje poslat neodzkoušenou houfnici? Není to jen o průměru hlavně, ale také o vývrtu nebo tvaru nábojové komory. Co když se během boje něco pokazí? A hlavně, koho to bude vina?

Navíc pokud budeme chtít používat vlastní munici během výcviku, tedy Francouzi neschválenou, přijdeme o záruční podmínky na houfnice. Cokoliv se následně na houfnici pokazí, zaplatíme to. Jednoduše řečeno – Francouzi své peníze dostanou tak nebo tak.

Kvůli chybě v zadávací dokumentaci existuje riziko značného růstu nákladů na celý životní cyklus. Sice získáme levné houfnice, ale potom vykrvácíme na provozních nákladech a munici.

Takže jak usilovně musí čeští daňoví poplatníci na Francouze pracovat?

Pokud Armáda ČR přistoupí na francouzské podmínky, a nepůjde používat vlastní 155mm munici nebo použití vlastní munice bude podmíněno omezujícími podmínkami (např. ztrátou záruky), pak náklady na celoživotní cyklus houfnice Caesar mohou dosáhnout až dvojnásobku nákladů, které vynaloží slovenská armáda na celoživotní cyklus Zuzany 2. Náklady na celoživotní cyklus dělostřelectva Armády vyzbrojené Caesary mohou dosáhnout výše 20 až 25 miliard Kč. Z této částky značná část odplyne do Francie.

Pokud náklady Armády ČR na houfnice Caesar srovnáme s náklady, které vynaloží slovenská armáda na celoživotní cyklus houfnic Zuzana 2, tak tento poměr může činit až 2 : 1 ve prospěch Slovenska. A to jen proto, že děla i munice bude vyrobena v režii slovenského, resp. i českého obranného průmyslu.

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) předpokládá náklady na pořízení 52 houfnic Caesar na cca 9 miliard Kč (180 milionů Kč za dělo). Pohotovostní zásoba munice je minimálně 600 kusů nábojů na dělo, cca 550 standardních tříštivo-trhavých (HE) a 50 nábojů s koncovým navedení, takže: (550 × 60 000 Kč) + (50 × 500 000 Kč) = cca 60 milionů Kč za munici na každé dělo.

Náklady na munici pro celoživotní cyklus (při bojovém nasazení se životností 1500 ran): (1350 × 60 000 Kč) +(150 × 500 000 Kč) = 160 milionů Kč se prakticky rovnají pořizovací ceně děla. Takže pro 52 houfnic potřebujeme přes 30 000 kusů tříštivo-trhavé a naváděné munice za 3,1 miliardy Kč. Na celý životní cyklus (1500 výstřelů) pak 78 000 kusů munice za 8,3 miliardy Kč.

Výše uvedená kalkulace nákladů na munici je provedena pro neinflační ceny a tuzemskou výrobu. Ceny francouzské munice budou bez pochyb výrazně vyšší. A můžeme si být jisti, že takové množství munice Praha nikdy nekoupí – a opět se dostáváme k tomu, že v případě válečného konfliktu budeme používat dělostřeleckou munici od spojenců.

Samozřejmě můžeme Francouzům dodatečně zaplatit za certifikaci nové munice. Podle portálu Security Magazin Nexter Systems nabídl pouze certifikaci klasické tříštivo-trhavé munice s dostřelem 13 km za cenu sedm milionů euro (180 milionů Kč). A tato certifikace platí pouze pro jeden nebo dva typy nejlevnější munice. Při certifikaci se přitom musí vystřelit několik stovek ran a v případě naváděné munice se může jednotková částka pohybovat kolem 500 000 Kč, ale klidně 2,5 milionu (americká M982 Excalibur). Takže opět – Francouzi své peníze dostanou tak nebo tak.

Dalším problémem je bezpečnost a možnost Francouzů „ovládat“ bojový potenciál Armády ČR. Pokud budeme kupovat dělostřeleckou munici od Francouzů, což je zřejmě nejdůležitější munice v armádě, Paříž si může diktovat ceny i podmínky dodání, nejen v době míru, ale především v době zhoršené bezpečnostní situace.

Na jaře se diskutovalo o zdražení programu nákupu houfnice Caesar. Jde jen o spekulaci, ale důvodem je možná právě české rozpomnění se na to, že Caesar musí střílet standardizovanou NATO municí. A Francouzi tento nový požadavek chtějí samozřejmě zaplatit.

Kvůli jediné chybějící větě – tedy, že houfnice Caesar musí střílet standardní NATO munici – je celý nákup houfnic CAESAR na mrtvém bodě, hrozí prodražení o miliardy korun a poškození vlastního muničního průmyslu. A není to chyba Francouzů nebo jednotlivců. Důvodem je 30 let trvající tragická systémová ledabylost celé České republiky vůči vlastní vojenské bezpečnosti.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Munice Katana s dostřelem 60 km pro české houfnice CAESAR?

Jedním z důvodů nákupu samohybných houfnic CAESAR pro Armádu ČR je velká paleta dostupné a ...

KOMENTÁŘ: Tápání nad francouzskými houfnicemi CAESAR 8×8

Zástupci českého ministerstva obrany (MO ČR) vedou již několik měsíců jednání s francouzskou ...

Houfnice CAESAR: Pouhý dostřel nestačí

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) rozhodlo v loňském roce, že 152 mm samohybná kolová houfnice (ShKH) ...

Houfnice CAESAR a DITA: Odlišné přístupy, nikoli přímá konkurence

Na únorovém zbrojním veletrhu IDEX 2021 ve Spojených arabských emirátech byla oficiálně představena ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Clanek
  16:09 13.09.2021
  • Jura99
   16:25 13.09.2021

   dobrá zpráva, budou děla :-). Zvýšení ceny o 40% kvůli kovidu, ceně oceli atd. je samozřejmě stěží uvěřitelné a mrzí mě, že se tím ohánějí. Za možný důvod bych viděl, že se prostě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   dobrá zpráva, budou děla :-). Zvýšení ceny o 40% kvůli kovidu, ceně oceli atd. je samozřejmě stěží uvěřitelné a mrzí mě, že se tím ohánějí. Za možný důvod bych viděl, že se prostě v očekáváních spletli a nebo, že Nexter měl skutečně cenu houfnice podseknutou, protože chtěl realizovat zisk na munici. Takto funguje řada věcí, např. počítačové tiskárny jsou levné a spotřební materiál drahý.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    19:35 14.09.2021

    Důvod z výšení ceny je "Většinu děl zkompletuje v Česku holding Czechoslovak Group (CSG)".
    Hold klasická malá domů :(

    Důvod z výšení ceny je "Většinu děl zkompletuje v Česku holding Czechoslovak Group (CSG)".
    Hold klasická malá domů :(

    • Scotty
     21:16 14.09.2021

     Rozhodně lepší než kdyby tady jen zkompletovali podvozek a zbytek se dělal ve Francii.

     Rozhodně lepší než kdyby tady jen zkompletovali podvozek a zbytek se dělal ve Francii.

     • Jirosi
      22:02 14.09.2021

      Lepší, než rovnou koupit dostatečný počet děl?

      Lepší, než rovnou koupit dostatečný počet děl?

     • Scotty
      22:32 14.09.2021

      Cože? Kupuje se 52 děl, tak jak armáda požadovala.

      Cože? Kupuje se 52 děl, tak jak armáda požadovala.

     • Jirosi
      05:29 15.09.2021

      Scotty: Ale platí se za 73děl(+40%). Místo výroby doma, mohlo být v mobilizačních skladech dalších 21 děl.

      Scotty: Ale platí se za 73děl(+40%). Místo výroby doma, mohlo být v mobilizačních skladech dalších 21 děl.

     • Klimesov
      07:01 15.09.2021

      Jirosi
      Na to jste přišel jak, že se platí za 73 děl?

      Jirosi
      Na to jste přišel jak, že se platí za 73 děl?

     • Scotty
      08:11 15.09.2021

      No neplatí. Jen z různých důvodů vzrostla cena oproti předpokladu. Jen lokální montáž opravdu nezpůsobila nárůst ceny.

      No neplatí. Jen z různých důvodů vzrostla cena oproti předpokladu. Jen lokální montáž opravdu nezpůsobila nárůst ceny.

     • Jirosi
      15:03 15.09.2021

      Klimesov: Tak nikdo nepracuje zadarmo, ani Frantíci ne.
      Původní požadavek bylo koupit 52 děl.
      Nový požadavek je koupit 52 montovaných v CR. Cena vzrostla o 40%.
      Mohli jsme tedy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: Tak nikdo nepracuje zadarmo, ani Frantíci ne.
      Původní požadavek bylo koupit 52 děl.
      Nový požadavek je koupit 52 montovaných v CR. Cena vzrostla o 40%.
      Mohli jsme tedy koupit rovnou 73 děl, (52+52*0,4)

      Scotty: Ano, ne všechno šlo na úkor výroby v CR. Ale také cena za navýšení počtu ks, by se projevila na jednotkové ceně.
      Výroba doma nic nepřinesla. Francouzi si prostě navýšily cenu jako by je vyráběli ve Francii.
      Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   21:52 13.09.2021

   Nadpis celkom vystihuje tento nákup, ale odmyslite si "munice pro".

   Nadpis celkom vystihuje tento nákup, ale odmyslite si "munice pro".

   • Jura99
    07:28 14.09.2021

    tragické by bylo koupit nějakou zastaralou houfnici a rovněž není tragický slušný počet, který se nakupuje. Takže výsledek tragický není, i když to ne zcela dobře zdůvodněné ...
    Zobrazit celý příspěvek

    tragické by bylo koupit nějakou zastaralou houfnici a rovněž není tragický slušný počet, který se nakupuje. Takže výsledek tragický není, i když to ne zcela dobře zdůvodněné zdražení o 40% zesměšňuje personál, který organizuje poptávková řízení.
    Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     13:15 14.09.2021

     Sám tomu neveríš. Dôležité je, že z 5,9 mld. je zrazu 8,52 mld. Tie okecávačky okolo sú typický politický folklór aby sa zakrylo, že to na MO poriadne domrvili.
     "No nekup to, když ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Sám tomu neveríš. Dôležité je, že z 5,9 mld. je zrazu 8,52 mld. Tie okecávačky okolo sú typický politický folklór aby sa zakrylo, že to na MO poriadne domrvili.
     "No nekup to, když je to taký laciný!"
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:34 14.09.2021

      No jo, Zuzana nebude. Konečně by jste se s tím měli v Uhersku smířit.

      No jo, Zuzana nebude. Konečně by jste se s tím měli v Uhersku smířit.

     • Jura99
      14:02 14.09.2021

      nemam informaci jestli delali poptavkove rizeni googlem nebo opravdu dotazali vyrobce na cenu. Rust 40% proti prvne zverejnenemu udaji je znacny a zrejme meli vratit do hry ostatni ...
      Zobrazit celý příspěvek

      nemam informaci jestli delali poptavkove rizeni googlem nebo opravdu dotazali vyrobce na cenu. Rust 40% proti prvne zverejnenemu udaji je znacny a zrejme meli vratit do hry ostatni vyrobce. Jenze ktere? Zadni jini moc nejsou, RCh155 nebo Dita jsou demonstratory, Z2 je zakazkova vyroba, slepenec subdodavek, patrne bez spektra chytre munice. Atmos je obdoba Caesaru a neni NATO vyroba. Takze nebylo moc z ceho vybirat, cimz neomlouvam cenu.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      15:28 14.09.2021

      Tvrdím to stále a stále to budem opakovať, mali urobiť normálny tender a potom by ste zisili, čo všetko sa dá alebo nedá. Takto už len musíte zaplatiť ak to chcete.
      Navýšenie ceny ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tvrdím to stále a stále to budem opakovať, mali urobiť normálny tender a potom by ste zisili, čo všetko sa dá alebo nedá. Takto už len musíte zaplatiť ak to chcete.
      Navýšenie ceny o 44% je za 2 roky (1 rok sa zjednávala len cena) výberu poriadna pálka naviac. Vždy sa dá, keď sa chce. Tu sa zrejme nechcelo a Nexter to šikovne využil.

      Scotty ???
      Psychiatrická nemocnice Bohnice:
      Jak se k nám dostanete?
      MHD – ze stanice metra Kobylisy:
      Autobusem č. 177 nebo 200 až do stanice Odra a poté projděte parkem směrem k hlavnímu vchodu nemocnice.
      Autobusem č. 177 nebo 200 a vystoupit o jednu stanici dříve u nákupního střediska Lidl na zastávce Katovická a po cca 500 m podél plotu areálu dojdete k hlavnímu vchodu nemocnice.
      Autobusem č. 152 až do zastávky Libeňská a cca po 50 m dojdete k Čimické vrátnici nemocnice.

      Autem
      Jeďte směrem na Čimice podél plotu areálu nemocnice, kde zhruba v polovině přijedete do vjezdové vrátnice z ulice Čimická.

      Dle charakteru Vaší návštěvy Vám obsluha vrátnice ochotně poradí, jak postupovat dále.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:17 14.09.2021

      Průzkum trhu se dělal v roce 2017. Takže PŘEDPOKLÁDANÁ cena je stará čtyři roky. Houfnice budou dodávané mezi roky 2023-2025 a výrobce na tom bude pořád chtít vydělat.
      Je směšné ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Průzkum trhu se dělal v roce 2017. Takže PŘEDPOKLÁDANÁ cena je stará čtyři roky. Houfnice budou dodávané mezi roky 2023-2025 a výrobce na tom bude pořád chtít vydělat.
      Je směšné jak nejzarytější propagátoři Zuzany mají teď dojemnou starost o cenové podmínky našeho nákupu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:56 14.09.2021

      Scotty: tipuji že důvod zvýšení ceny o 40% nebude jen tím datem poptávky (2017). Inflace ve zbrojním průmyslu neběží takovým tempem. Rovněž pokud si vzpomínám, tak DMD se nějak v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: tipuji že důvod zvýšení ceny o 40% nebude jen tím datem poptávky (2017). Inflace ve zbrojním průmyslu neběží takovým tempem. Rovněž pokud si vzpomínám, tak DMD se nějak v médiích podivovali, že se jich nikdo na cenu Z2 neptal, takže opět tipuji, že naši prostě vzali cenu pořízení ze smlouvy OSSR (kde se takto výrobci vymstila přemrštěná cena) a je možné, že stejným způsobem si obstarali i dánskou cenu Caesaru a pak prostě vyhlásili do éteru, že se jim líbí Caesar, že s ním budou jednat a že očekávají cenu ca 100mil/ks. Nexter si to přečetl v novinách, zaradoval se a přidal tam 60%, které se později snížily na 40%. Jelikož si u toho STV Group vybuduje výrobu munice 155mm, tak je spokojených více stran, mj. výbor pro obranu, kde napříč politickým spektrem rádi slyší takové zprávy. S Caesarem jsem spokojen, ani ta cena mě nezvedá ze židle, konec konců cenu houfnice je schopna ta houfnice vystřílet za pár dní, protože munice je drahá. Faktem ale je, že nemám logické vysvětlení pro ten růst ceny, to bych si musel sám sobě lhát. Pár milionů by mohl dělat plný automat podávání granátu, na ten jsem zvědavý, jestli bude.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:37 14.09.2021

      Jura99: Zvýšení ceny je díky výrobě v CR.
      Ona cena Z2, taky byla počítána pro výrobu v SR.

      Jura99: Zvýšení ceny je díky výrobě v CR.
      Ona cena Z2, taky byla počítána pro výrobu v SR.

     • Klimesov
      07:13 15.09.2021

      Jura99.
      Ono je to prostě pořád jedno a to samé dokola.
      Lidé soudí na základě minima informací a špatné prezentace informací.
      Původní cena cca 6 miliard, byla stanovená naší ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99.
      Ono je to prostě pořád jedno a to samé dokola.
      Lidé soudí na základě minima informací a špatné prezentace informací.
      Původní cena cca 6 miliard, byla stanovená naší stranou, tedy vládou a MO. Nikým jiným. Kdyby stanovili 30 miliard, kupovalo by se za 30. miliard. Ale s čím vším počítali, když tuto cenu stanovili moc nevíme.
      Nyní je oficiální cena 8,5 miliard. Co v tom, ale je všechno zahrnuto se teprve uvidí, až se uvolní další informace.
      Takže až čas a postupné uvolňování informací ukáže, jestli ten nárůst ceny o 40% byl adekvátní nebo ne.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:50 15.09.2021

      Klimesov: stále z toho nejsem moudrý, buď tedy Nexter a další kandidáti poslali předběžnou cenu na papíře a bylo by na místě se ptát, proč se cena změnila nebo cenu neposlal nikdo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: stále z toho nejsem moudrý, buď tedy Nexter a další kandidáti poslali předběžnou cenu na papíře a bylo by na místě se ptát, proč se cena změnila nebo cenu neposlal nikdo a MO si ji vygůglilo z jiných obchodních případů a pak poměrně amatérsky poslalo své nepodložené cenové očekávání do éteru.

      mikojan29: "normální tendr" není v módě ani zde ani u vás, takže to bych zazlíval úplně naposledy. Kontrakt vláda-vláda není nic proti ničemu, ale jak je vidět, není zárukou nejlepší ceny (naše děla) ani nejlepšího výběru (vaše stíhačky).
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:53 15.09.2021

      Jura99
      Pravděpodobnější je ta druhá varianta, akorát nejspíše neprobíhala tak jednoduše jak jí popisujete.

      Jura99
      Pravděpodobnější je ta druhá varianta, akorát nejspíše neprobíhala tak jednoduše jak jí popisujete.

     • Clanek
      10:02 15.09.2021

      Mrkneme na Dansko, to poridilo 15 houfnic pred 4 lety za cenu 2,7mil E / kus. K tomu dostalo opci na dalsi kusy, kterou se rozhodlo vyuzit v roce 2019 a kde nakoupili 4 kusy za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mrkneme na Dansko, to poridilo 15 houfnic pred 4 lety za cenu 2,7mil E / kus. K tomu dostalo opci na dalsi kusy, kterou se rozhodlo vyuzit v roce 2019 a kde nakoupili 4 kusy za stejnou cenu jako ty prvni, tedy 2,7mil kus (70mil Kc). Pred dvema lety byl Nexter schopen a ochoten dodat dela i v mini-serii za takovehle penize (a ano, kdyz se vyrobce zavazuje k opci tak to zvazuje hned pri prvnim podpisu, jakej bude vyvoj cen materialu a vseho, aby i ten "opcni nakup" byl pro nej do plusu).
      No a ted tu mame CR, kde se od zacatku pocitalo s sirokym zapojenim domaciho prumyslu a cena se hned na uvod pocitala asi o 40% vyssi nez ta Danska, a to i kdyz se bere vice nez 3x tolik del a mela by nasledovat spis mnozstevni sleva. Ale i to bylo malo, a tak tu jsme ted, o dalsi 2 roky pozdeji po poslednim Danskem podpisu a kupuji se dela za 230%(!) ceny toho co kupovalo Dansko jeste pred par lety.
      Panove, je usmevne jak ve svetle tohoto to zde obhajujete. Scotty se zmuze na 4. cenovou o uhrech, Jura je rad, ze jsou nejaka dela, ale stat se tohle kdekoliv jinde budete prvni s historkama o jasnem vsimnem, uplatkarstvi a vychodni evrope. Inu, ukazuje se ze CR do te vychodni evropy patri porad taky, jen ta mantra je jina. Na Slovensku frcel domaci vyvoj (alespon ted se zda ze se toho pomalu zbavuji), no a v CR zase "preneseni vyroby" (cteme svareni plechu + podvozky, co se tu delaj tak jako tak), ktere tu nejen frcelo, ale ono to snad jeste graduje. Uz ted se tesim na cesky Lynx za 2x tolik atd.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      11:14 15.09.2021

      Jura99
      Normálny tender je aj ten, keď požiadam o RFI a je to typu G2G. Ja si myslím, že sme pri stíhačkách vybrali lepšie riešenie ako bolo to druhé. Aj keď to kritici zazlievajú. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Normálny tender je aj ten, keď požiadam o RFI a je to typu G2G. Ja si myslím, že sme pri stíhačkách vybrali lepšie riešenie ako bolo to druhé. Aj keď to kritici zazlievajú. Minimálne tam bolo to RFI a víťazná ponuka bola komplexná so všetkým, žiadne dodatky.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:18 15.09.2021

      Clanek: Nexter take umi cist a kdyz si precetl cenu Z2 ze smlouvy, asi mu sepnulo, ze by byl padly na hlavu jit vyrazne pod ni. Vi, ze Cesi maji tyto dva kandidaty. Chyba ze Cesi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: Nexter take umi cist a kdyz si precetl cenu Z2 ze smlouvy, asi mu sepnulo, ze by byl padly na hlavu jit vyrazne pod ni. Vi, ze Cesi maji tyto dva kandidaty. Chyba ze Cesi vse hlasili do eteru a nestesti mit sousedni stat, kde takto delaji ceny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:36 15.09.2021

      Clanek
      Vůbec netušíte v jaké konfiguraci budou naše Caesary. Také je patrné že Dánové nekupovali vůbec žádnou nebo minimum munice. Také nakupovali přesně to co Nexter nabízel bez ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Vůbec netušíte v jaké konfiguraci budou naše Caesary. Také je patrné že Dánové nekupovali vůbec žádnou nebo minimum munice. Také nakupovali přesně to co Nexter nabízel bez dalších požadavků. No a hlavně v roce 2017 se ceny vstupů dali dobře předpovídat. To dnes nedokáže nikdo.

      Prostě zamrzí že vaši "vlajkovou loď" Zuzanu nikdo nechce. Já to chápu, ale už by jste se s tím mohli smířit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:24 15.09.2021

      Nemá smysl to dramatizovat a hlavně porovnávat s jinými nákupy. I zde platí pravidlo: Jiný nákup, jiné požadavky, jiná cena. Věřím v to, že v Dánsku je ten nákup některými lidmi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nemá smysl to dramatizovat a hlavně porovnávat s jinými nákupy. I zde platí pravidlo: Jiný nákup, jiné požadavky, jiná cena. Věřím v to, že v Dánsku je ten nákup některými lidmi také kritizován.
      Protože ani tohle nemění nic na faktu, že MO muselo vybrat kompromis, který by splňoval finanční možnosti, své doby, tedy cca 6 miliard, s požadavky AČR 52ks houfnic s takovými výkony.
      Navyšování cen u armádních zakázek není nic neobvyklého. Je to přirozený proces, protože výběrová řízení trvají dlouho a dost často se v čase mění jak požadavky jedná či druhé strany.
      Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      12:30 15.09.2021

      @Scotty
      pravda, jaky bude caesar pro ACR nevi nikdo z nas, ale soude dle ceny tipuju pozlaceny.
      I kdyz beru zpet, ACR by nejspis i za pozlaceny nakonec zaplatila cenu zlateho, ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty
      pravda, jaky bude caesar pro ACR nevi nikdo z nas, ale soude dle ceny tipuju pozlaceny.
      I kdyz beru zpet, ACR by nejspis i za pozlaceny nakonec zaplatila cenu zlateho, ale kdo by to resil kdyz bude pozlacen doma(!). :))
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:12 15.09.2021

      Scotty: "Také nakupovali přesně to co Nexter nabízel bez dalších požadavků."

      Zatím co ten náš bude mít v ceně pásový podvozek, věžové uložení, a plně automatické ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: "Také nakupovali přesně to co Nexter nabízel bez dalších požadavků."

      Zatím co ten náš bude mít v ceně pásový podvozek, věžové uložení, a plně automatické nabíjení(sarkasmus). To asi těžko.
      Sorry, ale zaplatit o 40% za domácí výrobu, když na kupovaný počet nenavazuje další sériová domácí výroba je kravina. Obhajovat to speciálními řešením pro CR, je klasické klišé krytí tulenu do rozpočtu. ¨¨

      Jediné pozitivum to má, že se koupí děla. Ale počkáme si až to posvětí nová vláda. Aby jste se totiž ještě nedivil.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:12 15.09.2021

      Jirosi
      Zatím nevíme co bude mít. Ovšem víme že třeba nebude mít standardní kabinu od Nexteru a kdo ví jaké další požadavky na jejich celkovou podobu přišli z naší strany. Třeba ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Zatím nevíme co bude mít. Ovšem víme že třeba nebude mít standardní kabinu od Nexteru a kdo ví jaké další požadavky na jejich celkovou podobu přišli z naší strany. Třeba bude mít na rozdíl od Dánů automatické nabíjení.
      Pokud nebude v příští vládě premiér z SPD tak se na tom nic nezmění.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:06 15.09.2021

      Scotty: Ale my přece víme co budeme mít. Místo ceny za 52ks děl, zaplatíme jako za objednání 73ks.
      Mě se ta houfnice líbí, ale za tuhle cenu opravdu ne. Pokud jsme nechtěli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Ale my přece víme co budeme mít. Místo ceny za 52ks děl, zaplatíme jako za objednání 73ks.
      Mě se ta houfnice líbí, ale za tuhle cenu opravdu ne. Pokud jsme nechtěli houfnic v původní konfiguraci, tak neměla vyhrát (hlavně neměla vůbec soutěžit z cenou té konfigurace). Cílem nebylo vybrat houfnici k předělání, ale koupit funkční houfnici.
      Tohle bude jednou jen další z příkladů, jak se na základě nutné předělávky dle požadavků ACR podojil státní rozpočet. Kéž už by to bylo naposledy.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:40 15.09.2021

      Jirosi
      Že jsme zaplatili 73 kusů je blbost. Nikdo nesoutěžil. Posuzovali se parametry podle proběhlého průzkumu trhu. Houfnice samozřejmě funkční bude, ale jsou upravené tak aby ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Že jsme zaplatili 73 kusů je blbost. Nikdo nesoutěžil. Posuzovali se parametry podle proběhlého průzkumu trhu. Houfnice samozřejmě funkční bude, ale jsou upravené tak aby se na jejich výrobě zvýšil podíl českého průmyslu. Na daních firem, které na tom budou pracovat, se zase do státní kasy část ceny vrátí.
      Navíc opravdu neznáme jejich konfiguraci. Až ji znát budeme můžeme hodnotit.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      09:57 16.09.2021

      Clanek, 15.09.2021, 10:02 - presne si vystihol celú pointu mojich príspevkov. Len som to nechcel napísať napriamo, či ostatní pochopia o čo mi ide. Nepochopili.

      Clanek, 15.09.2021, 10:02 - presne si vystihol celú pointu mojich príspevkov. Len som to nechcel napísať napriamo, či ostatní pochopia o čo mi ide. Nepochopili.

     • Scotty
      11:35 16.09.2021

      Myslím že všichni chápeme o co vám jde.

      Myslím že všichni chápeme o co vám jde.

     • Clanek
      12:02 16.09.2021

      Naopak Scotty, vy zde prokazujete neuveritelnou odolnost proti tomu podivat se pravde do oci. Tohle neni o Zuzane (kterou mimochodem opakovane zatahujete do diskuse vy, nikdo jiny ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Naopak Scotty, vy zde prokazujete neuveritelnou odolnost proti tomu podivat se pravde do oci. Tohle neni o Zuzane (kterou mimochodem opakovane zatahujete do diskuse vy, nikdo jiny ji zde nezminil), at to klidne vyhraje Atmos nebo kdokoliv, tohle je o tom, ze pro radost z nakupu cehokoliv bud nechcete nebo nemuzete udelat krok zpet a zamyslet se nad tim jestli tohle uz neni vazne trosicku za carou.

      Na jednu stranu vas chapu, obhajujete vlastni (budouci) garaz. Na stranu durhou me ale zajima kde by byl konkretne u vas ten limit? Zakazku zdrazi z 6mld na 8,5mld a vy jste zda se spokojenej. Proslo by i 9,5? A co 11mld? Vzdyt prece ceska specifika, inflace, munice a prenos vyroby...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:50 16.09.2021

      Clanek
      Jo jasně. Vás na Slovensku totiž strašně dojímá financování nákupů našeho MO. Nebuďte směšní.
      Je s podivem že tu s tím druhým tedy neprudíte i u nákupu Spyderu. Že by tím ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Jo jasně. Vás na Slovensku totiž strašně dojímá financování nákupů našeho MO. Nebuďte směšní.
      Je s podivem že tu s tím druhým tedy neprudíte i u nákupu Spyderu. Že by tím že se PVO na Slovensku nevyrábí?
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      14:05 16.09.2021

      Scotty
      Ten "druhý" to tu nechce vyťahovať, lebo je to tak isto ako pri húfniciach za ešte vyššiu sumu. :-)

      Scotty
      Ten "druhý" to tu nechce vyťahovať, lebo je to tak isto ako pri húfniciach za ešte vyššiu sumu. :-)

     • Clanek
      15:00 16.09.2021

      A on uz snad nakup Spyderu byl nejak komunikovan, jakaze bude ta vysledna castka? Tam pokud vim ven zadne dalsi info neslo, zustalo jen u te puvodni spekulace, takze o cem tam ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A on uz snad nakup Spyderu byl nejak komunikovan, jakaze bude ta vysledna castka? Tam pokud vim ven zadne dalsi info neslo, zustalo jen u te puvodni spekulace, takze o cem tam chcete ted diskutovat?

      Jinak ano, mate pravdu ze u Spyderu bude situace jina. Ne z tech vasich detinskych duvodu, ktere tu neustale prezentujete, ale protoze u PVO nebyl vyber z tolika moznosti, z tolika kandidatu. U PVO je ACR vic v koute a pokud to Izrael CR vysroubuje, nejspis nezbude nez koupit. Kdyz se z toho podari vytriskat nejaky technologicky kapital, taky ho ocenim vic nez u polomanualne ladovaneho laufu osazeneho na tatrovce. Me ta pridana hodnota u radarove, nebo nedejboze raketove techniky prijde proste jinde nez u houfnice.

      Chapu ze ted asi trochu hazim perly svinim, neb vy ten text nahore prectete jako "sum sum sum sum Zuzana, sum sum sum, Zuzana, sum...", ale vezte ze vazne neziju v zuzano-centrickem svete a kdyz krituzuju o 40% (nebo o 130%, zalezi na uhlu pohledu) predrazeny nakup, neni tam motivace takhle uzkoprsa.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:01 16.09.2021

      Spyder bude stát okolo třinácti miliard. Vybíralo se myslím z pěti možností. Ovšem chápu že ani jeden se nevyrábí na Slovensku, tak koho by to zajímalo.

      Spyder bude stát okolo třinácti miliard. Vybíralo se myslím z pěti možností. Ovšem chápu že ani jeden se nevyrábí na Slovensku, tak koho by to zajímalo.

     • Jirosi
      16:18 16.09.2021

      Scotty: "Na daních firem, které na tom budou pracovat, se zase do státní kasy část ceny vrátí."

      To je sice hezká představa, ale zaplatit 2,5mld, za vratku v řádu možná stamilionů ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: "Na daních firem, které na tom budou pracovat, se zase do státní kasy část ceny vrátí."

      To je sice hezká představa, ale zaplatit 2,5mld, za vratku v řádu možná stamilionů :)
      Pokud houfnice podle průzkumu trhu měla parametry ze kterými vyhrála ( v tom je i cena). Pak se za to měla nakoupit, nebo dát šanci jiným.
      Pokud armáda nechce věcí, ze kterých vybírá, pak si má poptávat vývoj produktu.

      Ano, zaplatily jsme za 73ks. Je jedno jak si to budete obhajovat. Armáda mohla mít za ty peníze 73ks děl co si vybrala. Díky malé domů jich bude "jen" 52.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:12 16.09.2021

      Jirosi
      Každý má nějaké specifické požadavky. U nás to byl částečný přenos výroby a certifikace munice.
      Armáda samozřejmě hotový produkt kupuje. Caesar se dá osadit na v podstatě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Každý má nějaké specifické požadavky. U nás to byl částečný přenos výroby a certifikace munice.
      Armáda samozřejmě hotový produkt kupuje. Caesar se dá osadit na v podstatě jakýkoli podvozek. Vyhrál cenou zjišťovanou před cca. čtyřmi roky. Byla chyba ji nraktualizovat před tím než s tím šli ven. Ovšem ceny nepochybně šly nahoru i u ostatních výrobců.
      Pokud jste před pěti lety koupil byt za milion a dnes ho prodáváte od dva miliony dráž, tak budete kupujícímu také shánět další dva byty? Vždyť by podle vaší logiky měl dostat byty hned tři.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:59 16.09.2021

      Scotty: Ta houfnice se vybírala dle požadavků, pokud něco neplnila. Tak pak se měli doptat výrobce za kolik to bude plnit. Z tou cenou pak měla soutěžit.
      To prostě nemáš šanci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Ta houfnice se vybírala dle požadavků, pokud něco neplnila. Tak pak se měli doptat výrobce za kolik to bude plnit. Z tou cenou pak měla soutěžit.
      To prostě nemáš šanci okecat.

      Pokud si armáda chce koupit byt 1+1 za "1mil", ale nakonec si koupí 1+1+1+1 (3+1). Tak si měla rovnou vybírat mezi 3+1. Logicky byt, kde se musí k 1+1 dostavět/propojit dalších 1+1 bude vždy dražší. Než, od začátku postavená 3+1.
      Což, je přesně to co armáda opět udělala. Vybrala si produkt, který neplní zadání, a jeho úprava podstatně zvyšuje cenu.
      Přesně tak, se totiž tuneluje státní rozpočet. Ze známé ceny uděláme cenu neznámou, přidáním zbytečného požadavku (př. Plavání Pandurů).
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      20:57 16.09.2021

      Clanek
      Výsledná cena ešte nie je a možno tak skoro nebude, ale predbežne to bolo tiež skoro o 50% viac, ako ste predpokladali. Je pravda, že je to za špičkové technológie, otázka ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Výsledná cena ešte nie je a možno tak skoro nebude, ale predbežne to bolo tiež skoro o 50% viac, ako ste predpokladali. Je pravda, že je to za špičkové technológie, otázka je, prečo opäť niekto urobil zlý odhad ceny? Ale toto sa už bude riešiť po voľbách a ktovieako to v nich dopadne.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:04 16.09.2021

      Jirosi
      Houfnice plnila a plní všecho co se od ní očekává. Samozřejmě výrobce nabízí různé varianty a výbavu a nevíme co z toho bude náš Caesar mít. Lokalizace výroby nijak nemění ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Houfnice plnila a plní všecho co se od ní očekává. Samozřejmě výrobce nabízí různé varianty a výbavu a nevíme co z toho bude náš Caesar mít. Lokalizace výroby nijak nemění její užitné hodnoty.

      Armáda chtěla před čtyřmi lety koupit byt za milion. Bohužel se k realizaci dostala až dnes kdy už stojí miliony tři. Znamšná to tedy že je prodejce okradl o dva další byty? Ne, prostě časem vzrostly ceny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:07 16.09.2021

      Scotty: "Samozřejmě výrobce nabízí různé varianty a výbavu a nevíme co z toho bude náš Caesar mít."

      I kdyby měl všechno na světě, tu cenu to neomlouvá, ani omluvit nemůže. Cena ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: "Samozřejmě výrobce nabízí různé varianty a výbavu a nevíme co z toho bude náš Caesar mít."

      I kdyby měl všechno na světě, tu cenu to neomlouvá, ani omluvit nemůže. Cena byla za to co si vybrala armáda.

      Znovu, armáda si vybrala 1+1. Řekla, že jí 1+1 stačí, ale při hodnocení použila cenu za 1+1, ale fakticky nakupuje i 1+1+1+1.
      Pokud by rovnou vybírala 3+1, protože by 1+1 nechtěla (prodražila by ho přestavba, což se fakticky děje), pak by 1+1 nevyhrál.
      Tohle není o rozdílu v ceně. Ale o tom, že se opět kupuje úplně něco jiného, než co soutěžilo. Vítěz vyhrál díky kombinaci plnění požadavků+ceně.
      Cena neplatí, a požadavky neplní.

      Co se tu stále snažíš omlouvat?
      Existují dvě vysvětlení, od začátku to byl tunel, nebo se z toho tunel stal, až po výběru výherce (více práce). Variantu, že jsou na Mo leplové, raději neuvažuji.
      Tohle se opravdu jinak nazvat nedá.

      Té houfnici jsem fandil, ale za ty peníze ne. Vy snad znáte rozdíl mezi cenou z výběru, a současnou cenou této konfigurace ( i když ani nevíte/nevíme co v ní je)?
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:48 16.09.2021

      Pane bože, všetci kradnú. Je to marný, je to marný, je to marný.

      Pane bože, všetci kradnú. Je to marný, je to marný, je to marný.

     • GlobeElement
      08:53 17.09.2021

      U veřejných zakázek platí, že nabízený produkt musí přesně odpovídat produktu dodanému. V případě nějakých nových okolností (inflace, zdražení subdodávek) lze do určité míry měnit ...
      Zobrazit celý příspěvek

      U veřejných zakázek platí, že nabízený produkt musí přesně odpovídat produktu dodanému. V případě nějakých nových okolností (inflace, zdražení subdodávek) lze do určité míry měnit cenu, ale ne předmět dodávky.

      Pokud dodávaný set Caesaru není totožný s původně nabízeným, skončí to u soudu jako vrtulníky a navíc tohle nemůže ministerstvo vyhrát.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:32 17.09.2021

      Pánové dohadujete se zajímavě, ale obchodně je případ prostý. Pro obchodníka je terno dozvědět se cenu konkurence, favorita výběru a že zákazník tu věc nutně chce a potřebuje. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pánové dohadujete se zajímavě, ale obchodně je případ prostý. Pro obchodníka je terno dozvědět se cenu konkurence, favorita výběru a že zákazník tu věc nutně chce a potřebuje. Prodejní cena se netvoří z ceny vstupů, ale z ceny na trhu, s přihlédnutím k tomu, co je zákazník asi tak ochoten zaplatit, pokud tu informaci obchodník dokáže zjistit. V tomto případě se nekonal žádný tendr nebo takový způsob obchodu, kde by zájemce musel říct pevnou cenu a parametry nabídky bez možnosti to později změnit. Konal se jen jakýsi průzkum trhu, na jehož konci naše MO dost lehkomyslně a neobchodně předčasně vyslalo do éteru zprávu, že finalisté byli Z2 a Caesar, ale že Z2 je drahá a technicky horší, takže bude chtít uzavřít obchod s Nexterem. Nexter je obchodník a musel se zaradovat nad tím, že je prakticky jediný možný kandidát, že druhý konkurent Z2 má cenu o polovinu vyšší a že MO ta děla nutně chce. Pak už nic nebránilo tomu nasadit cenu velmi podobnou konkurenci, jen o něco nižší. Takže slovenští kolegové si tu sice rýpají dobře, ale bohužel jejich umělý nákup Z2 nastavil cenovou hladinu, kterou naše MO mohlo rozbít jedině šikovnější obchodní strategií.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:39 17.09.2021

      GlobeElement
      Neproběhlo žádné výběrové řízení, takže nebyla ani žádná nabídka. Specifikace se řešili s Nexterem až v průběhu vyjednávání.

      GlobeElement
      Neproběhlo žádné výběrové řízení, takže nebyla ani žádná nabídka. Specifikace se řešili s Nexterem až v průběhu vyjednávání.

     • GlobeElement
      12:13 17.09.2021

      Scotty, tím hůř. MO bude těžko prokazovat, proč takovou zakázku zadalo bez výběrového řízení, když není akutní potřeba a existují konkurenční produkty.

      Ona ta smlouva ještě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, tím hůř. MO bude těžko prokazovat, proč takovou zakázku zadalo bez výběrového řízení, když není akutní potřeba a existují konkurenční produkty.

      Ona ta smlouva ještě podepsána není, takže zatím se nikdo soudně nebrání, ale dočkej času...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:06 17.09.2021

      GlobeElement
      Není pravda že musí existovat nějaká aktuální potřeba. Přímé zadání je v oblasti obrany 100% legální a možné.

      GlobeElement
      Není pravda že musí existovat nějaká aktuální potřeba. Přímé zadání je v oblasti obrany 100% legální a možné.

     • GlobeElement
      13:44 17.09.2021

      Jo, Scotty, je to možné, ale jen pokud je druhou smluvní stranou stát.

      V tomto případě, nákup houfnic, není žádný důvod nevyhlásit veřejnou zakázku. Specifikovat požadavky, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jo, Scotty, je to možné, ale jen pokud je druhou smluvní stranou stát.

      V tomto případě, nákup houfnic, není žádný důvod nevyhlásit veřejnou zakázku. Specifikovat požadavky, vyhodnotit nabídky, vybrat nejlepší. Jinak hrozí scénář CASA.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:37 17.09.2021

      Ani to není pravda.
      s) jde-li o veřejnou zakázku, jejímž předmětem je výroba vojenského materiálu nebo obchod s ním, a tento postup je nezbytný k ochraně podstatných bezpečnostních ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ani to není pravda.
      s) jde-li o veřejnou zakázku, jejímž předmětem je výroba vojenského materiálu nebo obchod s ním, a tento postup je nezbytný k ochraně podstatných bezpečnostních zájmů České republiky, přičemž tento postup nesmí nepříznivě ovlivnit podmínky hospodářské soutěže na vnitřním trhu Evropské unie s výrobky, které nejsou určeny výlučně k vojenským účelům,
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:25 17.09.2021

      Scotty: "Pane bože, všetci kradnú. Je to marný, je to marný, je to marný."

      Až se začne škrtat v neuzavřených zakázkách (počet BVP), tak si vzpomeňte.

      Scotty: "Pane bože, všetci kradnú. Je to marný, je to marný, je to marný."

      Až se začne škrtat v neuzavřených zakázkách (počet BVP), tak si vzpomeňte.

     • Scotty
      20:08 17.09.2021

      Jirosi
      Jestli se bude nějak měnit tendr na BVP tak kvůli dělům určitě ne.
      Ovšem patrně na to doplatí nákup samohybných ninometů, který bude odsunut za rok 2025.

      Jirosi
      Jestli se bude nějak měnit tendr na BVP tak kvůli dělům určitě ne.
      Ovšem patrně na to doplatí nákup samohybných ninometů, který bude odsunut za rok 2025.

     • Jirosi
      09:08 18.09.2021

      Scotty: On se nebude měnit kvůli dělům, ale prostě se z jeho rozpočtu škrtnou ty peníze, případně se zdrží o rok. Fakticky se to, ale stane.

      Scotty: On se nebude měnit kvůli dělům, ale prostě se z jeho rozpočtu škrtnou ty peníze, případně se zdrží o rok. Fakticky se to, ale stane.

     • Scotty
      10:29 18.09.2021

      Jirosi
      Na to jste přišel jak? Pohledem do křišťálové koule?

      Jirosi
      Na to jste přišel jak? Pohledem do křišťálové koule?

   • Jura99
    15:31 17.09.2021

    pripad CASA ktery skoncil osvobozujicim rozsudkem? Metnar si nechal udelat znalecky posudek.

    pripad CASA ktery skoncil osvobozujicim rozsudkem? Metnar si nechal udelat znalecky posudek.

 • Krabat
  13:58 30.07.2021

  Pro zajímavost nová izraelská houfnice. Má teda blíž k Zuzaně než Caesarovi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro zajímavost nová izraelská houfnice. Má teda blíž k Zuzaně než Caesarovi :)
  https://www.janes.com/defence-...
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:09 30.07.2021

   Rozhodně mí nejblíž k dělostřeleckému modulu Rheinmetallu. Něco takového by bylo jistě pěkné, ale pravděpodobně mimo naše finanční možnosti.

   Rozhodně mí nejblíž k dělostřeleckému modulu Rheinmetallu. Něco takového by bylo jistě pěkné, ale pravděpodobně mimo naše finanční možnosti.

   • Krabat
    15:28 30.07.2021

    A v našich finančních možnostech je nyní modernizace houfnic DANA, jejichž koncepce je daleko vhodnější do našich podmínek, než Caesar, který je dobrý jako lowcoast převážně do ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A v našich finančních možnostech je nyní modernizace houfnic DANA, jejichž koncepce je daleko vhodnější do našich podmínek, než Caesar, který je dobrý jako lowcoast převážně do jižních států.
    Skrýt celý příspěvek

    • Olaf
     15:36 31.07.2021

     Co je nebo není v našich finančních možnostech určují politici a po říjnových volbách snad posílí názor, že obranný průmysl je tu pro armádu a ne naopak. Že pokud jsme se rozhodli ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Co je nebo není v našich finančních možnostech určují politici a po říjnových volbách snad posílí názor, že obranný průmysl je tu pro armádu a ne naopak. Že pokud jsme se rozhodli být v NATO a zároveň mít armádu de facto bez výzbroje (udržování schopností), je nutno touto výzbrojí co nejméně překážet spojencům, tj. Američanům při naší obraně.
     Že toto platí zejména pro koniny produkované našim obranným průmyslem, jako Dita, Vega, Perun, Alca.,ale také pro produkty z neutrálních a exotických zemí jako Švédsko a Izrael (nákup Spyderu považuji za splněné přání Miloše Zemana).
     Pokud jde o houfnice, považuji za nutné pořídit typ kryjící osádku, zavedený už v nějakém státu NATO, klidně slovenskou Zuzanu 2. Také jsem pro pořízení několika málo kusů tažených houfnic pro jejich snadnou přepravitelnost vzduchem.
     Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   13:32 01.08.2021

   Niekto ma predbehol : )

   Tvrdíl so a tvrdím, že nová húfnica pre ČR je nezmysel, lebo nechránená obsluha na moderné bojisko nepatrí (mimo špeciálnych a výsadkových jednotiek). ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Niekto ma predbehol : )

   Tvrdíl so a tvrdím, že nová húfnica pre ČR je nezmysel, lebo nechránená obsluha na moderné bojisko nepatrí (mimo špeciálnych a výsadkových jednotiek).

   Najsilnejší argument proti bol, "veď Izrael tiež takú chystá" ... evidentne židovská armáda reálne zhodnotila možnosti týchto systémov a tu je odpoveď ....

   Vzhľadom na to, že padol i argument "lebo je lacná" tak by mala armáda ČR svoju chybu priznať a vypísať nové výberové konanie bez ohľadu na možné penalizácie ...
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    15:54 01.08.2021

    Hlavní argument byl že si je armáda vybrala a slouží (patrně úspěšně) v mnoha dalších armádách. Včetně armád NATO.

    Hlavní argument byl že si je armáda vybrala a slouží (patrně úspěšně) v mnoha dalších armádách. Včetně armád NATO.

    • dusan1
     18:49 01.08.2021

     Ale myslím, že hlavne konflikt v Náhornom Karabachu jasne ukázal zraniteľnosť delostrelectva a že stacionárne systémy sú odsúdené na rýchlu likvidáciu ... prežijú len maximálne ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale myslím, že hlavne konflikt v Náhornom Karabachu jasne ukázal zraniteľnosť delostrelectva a že stacionárne systémy sú odsúdené na rýchlu likvidáciu ... prežijú len maximálne pohyblivé a aktívne a pasívne chránené systémy ... skrátka delostrelec behajúci s granátom okolo húfnice počas jej paľby je už prežitok ....

     To, že tieto systémy môžu úspešne slúžiť v asymetrickom konflikte nepochybujem ... ale už by sme sa mali "prebudiť" a budovať armádu voči silnému protivníkovi a nie pastierom kôz ....

     A zas až taký veľký ten zoznam nie je ...

     NATO: Francúzko (kto íný, že), Dánsko (pred vojnou o NK) a ČR (možno)

     Ostatní: Indonézia, Thajsko, Maroko, Libanon, SA .... žiadna moderná armáda ... (SA síce počtom a výzbrojou áno ... ale od modernej armády má ďaleko)
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:11 01.08.2021

      Caesar je stejně mobilní jako jakýkoli jiná kolová houfnice. Pokud se na postavení houfnice podaří navést palbu bude pravděpodobně zničen jakkoli chráněný systém.

      /NATO: Francúzko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Caesar je stejně mobilní jako jakýkoli jiná kolová houfnice. Pokud se na postavení houfnice podaří navést palbu bude pravděpodobně zničen jakkoli chráněný systém.

      /NATO: Francúzko (kto íný, že), Dánsko (pred vojnou o NK) a ČR (možno)/
      A Belgie.

      Pro porovnání Zuzana 1-2.
      Slovensko a Kypr. Ani jedno rozhodně není moderní armáda.
      Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    19:56 01.08.2021

    Sigma ma mimo jine automatizovane doplnovani munice. Co takhle tedy take rict, ze na moderni bojiste nepatri ani nechraneni nabijeci zasobniku ? Dana byla v dobe vzniku bezpochoby ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Sigma ma mimo jine automatizovane doplnovani munice. Co takhle tedy take rict, ze na moderni bojiste nepatri ani nechraneni nabijeci zasobniku ? Dana byla v dobe vzniku bezpochoby progresivni. Skoda ze se jeji vyrobce za 45let v jeji zakladni konstrukci nikam dal neposunul.
    Skrýt celý příspěvek

 • Krabat
  19:04 29.07.2021

  Nemohu si pomoci, ať už je pravda jakákoliv tento nákup bych zrušil. Místo něj bych šel modernizací houfnic DANA na verzi M2 s tím, že výhledově je nahradíme houfnicí DITA.
  Tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemohu si pomoci, ať už je pravda jakákoliv tento nákup bych zrušil. Místo něj bych šel modernizací houfnic DANA na verzi M2 s tím, že výhledově je nahradíme houfnicí DITA.
  Tím podpoříme českou výrobu a hlavně vývoj a také pomůžeme exportu. Pro mnoho zemí je klíčové, zda výrobek je zaveden v tamní armádě.
  Pokud houfnici DITA odmítneme jako doposud jsme odmítli L-39NG, tak MO ČR klade českému vývoji a výrobě klacky pod nohy.
  Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   21:18 29.07.2021

   Jedině jako výměnu za HIMARS. DITA je pouze demonstrátor a dokončena bude bůhví kdy, jestli vůbec. Přechod na ráži 155mm potřebujeme okamžitě.

   Jedině jako výměnu za HIMARS. DITA je pouze demonstrátor a dokončena bude bůhví kdy, jestli vůbec. Přechod na ráži 155mm potřebujeme okamžitě.

   • Krabat
    23:12 29.07.2021

    Přechod na ráži 155 mm není tak urgentní jak se může zdát. Polsko nadále bude provozovat houfnice Dana a Ukrajina také + další houfnice v ráži 152mm (možná tušíte kam tím ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Přechod na ráži 155 mm není tak urgentní jak se může zdát. Polsko nadále bude provozovat houfnice Dana a Ukrajina také + další houfnice v ráži 152mm (možná tušíte kam tím mířím).
    Tím pádem ráže 152mm bude v oblasti od Německa po Rusko nadále celkem hojně zastoupena.

    No a pak tu máme naše T-72, tam ráže 125mm asi nevadí, na to si nikdo nevzpomene a to tvoří pevnou část těžké brigády (7.mb). Dělostřelectvo je "jen" součástí úkolového uskupení.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:54 29.07.2021

     Východní ráže kanónu u T-72 jistě komplikace je. Ovšem na rozdíl od přezbrojení dělostřelectva nejsou na výměnu tanků momentálně peníze.
     Co bude provozovat Ukrajina nám může být ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Východní ráže kanónu u T-72 jistě komplikace je. Ovšem na rozdíl od přezbrojení dělostřelectva nejsou na výměnu tanků momentálně peníze.
     Co bude provozovat Ukrajina nám může být ukradené a v Polsku je v ráži 155 mm zavedený Krab. Dany si nechali na dožití jako doplnění tak kde jejich malý dostřel tak nevadí. U nás ovšem žádný "Krab" nemáme.
     Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      01:04 30.07.2021

      Na dožití možná, ale všech 111 ks modernizujou dle naší M2.

      Na dožití možná, ale všech 111 ks modernizujou dle naší M2.

     • Krabat
      01:24 30.07.2021

      Scotty
      Přesnější výraz bude, není proto vůle, než že nejsou peníze.
      Poznámku s Ukrajinou jste nepochopil.
      Polsko má dokonce i Leopardy 2 a zanedlouho Abrams. My nemáme ani ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Přesnější výraz bude, není proto vůle, než že nejsou peníze.
      Poznámku s Ukrajinou jste nepochopil.
      Polsko má dokonce i Leopardy 2 a zanedlouho Abrams. My nemáme ani plnohodnotný prapor dle NATO (44 tanků), pokud teda nenasadíme skladové T-72 z 80. let a tím využijeme i AZ na 100% v rámci praporu :D

      Důvod proč v horizontu do 10 let stačí modernizované houfnice DANA M2 je ten, že jejich technické parametry jsou plně dostačující. Jediný problém je ten, že nemají ráži NATO. Nebudeme jediní, kdo provozuje ráži 152mm v rámci NATO.
      Hlavní důvod proč modernizovat houfnici DANA je ten, že výhledově pořídíme houfnici DITA a tím podpoříme doopravdy český průmysl a hlavně vývoj + potencionální export.
      Pokud pořídíme houfnici Caesar, tak podpoříme jenom český průmysl a to velmi omezeně. Dostaneme ohlodanou kost a to doslova a do písmene. Za to nám ráže 155mm nestojí, to si klidně můžem počkat, můžem si to dovolit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:45 30.07.2021

      Krabat
      Ne prostě na to nejsou peníze. I když armáda počítala s plánovaným nárůstem rozpočtu byla výměna tanků plánovaná až někdy 2026+.
      Žádný typizovaný tankový prapor NATO není. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Krabat
      Ne prostě na to nejsou peníze. I když armáda počítala s plánovaným nárůstem rozpočtu byla výměna tanků plánovaná až někdy 2026+.
      Žádný typizovaný tankový prapor NATO není. Jaké bude struktura praporů je čistě na jednotlivých armádách.

      Jakkoli modernizovaná DANA má pořád chabý dostřel a pouze naprosto základní druhy munice. To je prostě nevýhoda která se nedá snadno ani levně žádnou modernizací odstranit.
      Houfnice Dita je čistě demonstrátor a samo CSG chce vyvinout zela novou 155
      mm houfnici. Je tedy dost možné že u toho demonstrátoru zůstane.
      zatím drtivá většina podpory "českého průmyslu" skončila fiaskem. S největší pravděpodobností by armáda dostala polofunkční prototyp, který se bude za armádní peníze ladit dalších deset let do alespoň nějak použitelného stavu. Samozřejmě v konečném důsledku za cenu která výrazně přikročí jakoukoli srovnatelnou konkurenci na trhu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      11:33 30.07.2021

      Scotty
      Když pořád mluvíte o tom, že nejsou peníze. Víte o tom, že modernizace houfnic DANA je několikanásobně levnější, než akvizice houfnic Caesar? A finance v době post-covidové ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Když pořád mluvíte o tom, že nejsou peníze. Víte o tom, že modernizace houfnic DANA je několikanásobně levnější, než akvizice houfnic Caesar? A finance v době post-covidové jsou drahocenné.

      Jak vidíte, vše v NATO je vlastně doporučené. Sice NATO má určené standarty pro ráži munice i to jak má zhruba vypadat obrněná, těžká, střední nebo lehká brigáda, ale fakticky má poslední slovo ten daný stát. Bez sankcí a bez postihu (alespoň přímého).

      Vaše argumentace dostřelem je alibistická. Sám moc dobře víte, že efektivní palba dělostřelectva je cca do 25 km. Poté již efektivita palby strmě klesá. Naše houfnice stejně nejčastěji použijeme v rámci Úkolového uskupení v roli Přímé palebné podpory, kde dostřel houfnic DANA je plně postačující.
      Problém a to máte pravdu nastává u Všeobecné palebné podpory. Tady se můžem zachovat i my alibisticky a přenechat ji spojenci NATO nebo ji lze řešit pomocí české RM-70 Vampire, kde upravená munice má dostřel 40 km a výše.

      Nevím o jakém drtivém fiasku mluvíte? Pokud vám jde o L-159, tak jste trochu včerejší. Produkty CSG, CZUB, VOP, atd. jsou podle vás fiasko?
      Ale i kdyby nějakou náhodou to s Ditou nevyšlo, tak stále můžeme nakoupit v zahraničí. Tato možnost je tu stále.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:04 30.07.2021

      Krabat
      Finance jsou drahocenné proto by se neměli plýtvat na p*čoviny.

      Nicméně na to jaké má být složení praporu žádné doporučení není.

      že je dostřel 25 km dostačující je taková ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Krabat
      Finance jsou drahocenné proto by se neměli plýtvat na p*čoviny.

      Nicméně na to jaké má být složení praporu žádné doporučení není.

      že je dostřel 25 km dostačující je taková mantra modernizovačů Dany (což je mimochodem. pořád mimo její možnosti). No evidentně nestačí. Téměř každá armáda nahrazuje nebo plánuje nahradit zastaralé houfnice s nedostatečným dostřelem. Proč to asi dělají když je to zbytečné?

      L-159, M4CZ, Bren a určitě by se dalo najít spousta dalšího (zejména mezi různými modernizacemi nemodernizovatelného).
      Možnost nakoupit v zahraničí je tu teď. ´Doufám že bude využitá.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      14:29 30.07.2021

      "Finance jsou drahocenné proto by se neměli plýtvat na p*čoviny."

      Souhlasím, proto mám výhrady k případné akvizici Caesara, ale i k akvizici H1.

      Dana M2 má dostřel 25,5 km, to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Finance jsou drahocenné proto by se neměli plýtvat na p*čoviny."

      Souhlasím, proto mám výhrady k případné akvizici Caesara, ale i k akvizici H1.

      Dana M2 má dostřel 25,5 km, to je pro vás další novinka.
      Za efektivitu palby může fyzika.
      Houfnice s dostřelem do 40 km ho využijí jen v případě použití přesně naváděné munice. Palba konvenční (hloupou) municí na tak velkou vzdálenost je jen její plýtvání.

      M4CZ patří mezi nejzdařilejší modernizace. To, že to Kalousek zabil a koupil jen směšný počet s minimálním počtem opravných sad. Není problém technický, ale politický.
      Bren se těší dobrému exportu.

      Je vidět, že zájmy papalášů jsou u vás nadřazeny zájmu české výroby, vývoje a exportu to jsou podle vás p*čoviny. Ale co taky názor...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:10 30.07.2021

      Krabat
      Zdravím Sremtame, kolik že to tady vlastně máš profilů?

      Krabat
      Zdravím Sremtame, kolik že to tady vlastně máš profilů?

     • Krabat
      15:35 30.07.2021

      Mohu vás ubezpečit, že na AN mam jen jeden profil.

      Je zajímavé, že když dojdou argumenty, vzýváte nějakého Sremtana.

      Mohu vás ubezpečit, že na AN mam jen jeden profil.

      Je zajímavé, že když dojdou argumenty, vzýváte nějakého Sremtana.

     • Scotty
      16:12 30.07.2021

      Argumenty nedocházejí jen se to tady stokrát řešilo. Sand je to že M2 dá dostřel 25 km pouze s novým "dálkovým" granátem a ten se musel nakupit. Což je další věc co "výhodnost" ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Argumenty nedocházejí jen se to tady stokrát řešilo. Sand je to že M2 dá dostřel 25 km pouze s novým "dálkovým" granátem a ten se musel nakupit. Což je další věc co "výhodnost" modernizace poněkud sráží.
      Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      16:32 30.07.2021

      Znovu, dostřel houfnic DANA je nadále plně dostačující. Čím delší vzdálenosti, tím zaniká efekt palby. Tady není co řešit.
      Vzhledem k okolnostem jako je domácí vývoj houfnice ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Znovu, dostřel houfnic DANA je nadále plně dostačující. Čím delší vzdálenosti, tím zaniká efekt palby. Tady není co řešit.
      Vzhledem k okolnostem jako je domácí vývoj houfnice 155mm, covidová finanční krize, povedená a dokonce exportně a bojově ověřená modernizace houfnic DANA. Jsou výhody jasné a Caesar ztrácí význam.
      Samozřejmě mimo Francie a prospěchu zaiteresovaných osob.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:26 30.07.2021

      Krabat
      Zajímavé že se tu oháníte fiktivními standardy tankových praporů NATO, ale to že stejné NATO považuje jako standard dostřelu pro houfnici 40+ km vás nechává naprosto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Krabat
      Zajímavé že se tu oháníte fiktivními standardy tankových praporů NATO, ale to že stejné NATO považuje jako standard dostřelu pro houfnici 40+ km vás nechává naprosto chladným.
      Pro efektivní palbu na bodové cíle se také používají naváděné granáty. Tady něco co v ráži 152 mm nikdy mít nebudeme.
      A pokud chcete mermomocí podpořit Stranada, tak si najděte číslo účtu CSG a pošlete mu tam svůj příspěvek.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      02:42 31.07.2021

      Tak ten dálkovej náboj DN1CZ s granátem OFdDV vznikl úpravou granátů OFd, na kterým se upíchla dnová dutina, přidal závit a našroubovat se generátor plynu. Do stávající nábojky se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak ten dálkovej náboj DN1CZ s granátem OFdDV vznikl úpravou granátů OFd, na kterým se upíchla dnová dutina, přidal závit a našroubovat se generátor plynu. Do stávající nábojky se vrazí spalitelnej kontejner s prachem. Dostřel je 25,768 km, což překračuje o 1,768 km požadavky standartu NATO na minimální dostřel děl. Jinak se počítá s úpravami stávajících uskladněných granátů OFd na dálkové OFdDV, nové se tedy kupovat určitě nemusí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:25 02.08.2021

      Gator
      Granát vyvinula a vyrábí slovenská MSM. Je docela jedno jak vzniká. Protože oni nám ho rozhodně zadarmo dodávat nebudou.

      Gator
      Granát vyvinula a vyrábí slovenská MSM. Je docela jedno jak vzniká. Protože oni nám ho rozhodně zadarmo dodávat nebudou.

     • Gator
      18:37 02.08.2021

      DN1CZ byl vyvinut v kooperaci pardubické Explosie, Excalibur Army a ZVS holding. Pokud ho MSM překopává z OFd, tak je to stejně jedno. Je v holdingu Strnadovy CSG, nebo se mýlím?

      DN1CZ byl vyvinut v kooperaci pardubické Explosie, Excalibur Army a ZVS holding. Pokud ho MSM překopává z OFd, tak je to stejně jedno. Je v holdingu Strnadovy CSG, nebo se mýlím?

     • Scotty
      19:36 02.08.2021

      Explosie dodává prachovou náplň, Excalibur je integrátor modernizace Dany a ZVS je v zásadě MSM ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Explosie dodává prachovou náplň, Excalibur je integrátor modernizace Dany a ZVS je v zásadě MSM group.
      https://www.msm.sk/co-robime/o...
      Což je ale ve výsledku naprosto jedno. Ty střely by se prostě musely nakoupit. Na konci by se napakoval Strnad a armáda by se v ničem nepohla dopředu. Nemluvě o tom že doba použitelnosti skladové munice 152 mm se rychle zkracuje. Pokud by se modernizovala Dana nepochbně za pár let někdo přijde s tím že je potřeba životnost prodloužit nebo nakoupit novou. Čímž by se ona "výhodnost" modernizace dostala na další úroveň.
      Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   10:19 30.07.2021

   pokud se to nepodepíše do voleb, tak se tento nákup beztak zruší.

   pokud se to nepodepíše do voleb, tak se tento nákup beztak zruší.

 • cejkis
  22:18 27.07.2021

  Myslím, že tato mediální příprava má cíl. Projekt zrušit a vypsat znovu :-) Jako podporovatel českého průmyslu jsem pro.
  Jen pan Babiš je největší francouzský lobbista a tak to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že tato mediální příprava má cíl. Projekt zrušit a vypsat znovu :-) Jako podporovatel českého průmyslu jsem pro.
  Jen pan Babiš je největší francouzský lobbista a tak to bude něco za něco. A možností se rýsuje mnoho.
  Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   06:47 28.07.2021

   Jaký projekt chcete zrušit, když žádný nebyl?
   CAESARY byly vybrány na základě průzkumu trhu, nikoli na základě výběrového řízení nebo otevřeného řízení. Ona i ta původní cena 6. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jaký projekt chcete zrušit, když žádný nebyl?
   CAESARY byly vybrány na základě průzkumu trhu, nikoli na základě výběrového řízení nebo otevřeného řízení. Ona i ta původní cena 6. miliard vycházela z ochoty vlády ČR utrácet za AČR. Tedy byla to naše strana, která stanovila finanční strop 6. miliard a MO se pří průzkumu a pozdějšího jednání do toho stropu muselo vlézt.
   Skrýt celý příspěvek

 • Olaf
  19:59 27.07.2021

  Je tohle vůbec samohybná houfnice? Vždyť je to dělo přidělaný na náklaďák. Spíš tedy těžký gun-track. Obsluhou bych v ostrém konfliktu být fakt nechtěl, vždyť ji vyřadí už jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je tohle vůbec samohybná houfnice? Vždyť je to dělo přidělaný na náklaďák. Spíš tedy těžký gun-track. Obsluhou bych v ostrém konfliktu být fakt nechtěl, vždyť ji vyřadí už jen nepříznivé povětrnostní podmínky.
  Skrýt celý příspěvek

  • Olaf
   20:20 27.07.2021

   oprava, gun-truck

   oprava, gun-truck

  • Torong
   21:06 27.07.2021

   Opravdu? A jak to prosím pěkně chodí třeba u takové Dany po vyst4ílení zásobníku? Jede se do kasáren nabít?

   Opravdu? A jak to prosím pěkně chodí třeba u takové Dany po vyst4ílení zásobníku? Jede se do kasáren nabít?

 • Klimesov
  14:06 27.07.2021

  Hmmm.
  Takže článek řeší problém, který se objevil v ještě neexistující smlouvě o jejímž plném znění se včil pouze jedná a neví se o něm vůbec nic. Tím problémem má být to, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hmmm.
  Takže článek řeší problém, který se objevil v ještě neexistující smlouvě o jejímž plném znění se včil pouze jedná a neví se o něm vůbec nic. Tím problémem má být to, že CAESARSY, které AČR ještě nemá, nemůžou podle smlouvy, která neexistuje, používat 155 mm munici vyrobenou v ČR, kterou tu ovšem ta potenciální firma ještě ani nevyrábí a vyrábět jí bude z dílů dotáhlých ze zahraničí, a jako důkaz toho, že to je obrovský problém, to porovnávají s provozem Slovenských Zuzan 2, které ovšem OSSR ještě nemá nebo by mělo být dodáno jen pár kusů, tak či tak OSSR je oficiálně nijak moc dlouho neprovozuje, to znamená že neexistují reálné data životního cyklu Zuzan 2, ze kterých by se dalo opravdu vycházet.

  Jako já nevím, ale nebylo by opravdu lepší počkat si na to až se daná smlouva doopravdy podepíše, až se uveřejní její znění a co všechno za ty prachy AČR doopravdy koupí atd. atd. tedy až budeme mít v ruce reálné informace a ne nepodložené spekulace?
  Nebo to už opravdu Čechům stačí nepodložená spekulace aby se cítili šťastní a mohli sršet sýru a nadávky na bandu anonymních úředníků, za chybu, kterou prakticky ještě ani neudělali?
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:00 27.07.2021

   takový dojem to celé dělá. Zřejmě by nejmenovaný budoucí výrobce chtěl, aby se budoucí výroba munice už teď smluvně zakotvila v jeho továrně. Bohužel v tom marketingově šlape jak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   takový dojem to celé dělá. Zřejmě by nejmenovaný budoucí výrobce chtěl, aby se budoucí výroba munice už teď smluvně zakotvila v jeho továrně. Bohužel v tom marketingově šlape jak slon v porcelánu, zřejmě si měl potajmu dohodnout (a zaplatit) certifikaci s Nexterem a teprve pak vůči AČR takto argumentovat, že Caesary mohou používat jen jeho munici a žádnou jinou. (byť je to nesmysl a měly by střílet jakoukoliv NATO cert. munici)
   Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    06:33 28.07.2021

    Dělá to dojem, že se někdo snaží dělat z prdu, vědu aby z toho měl nějaký bakšiš.
    A teď se na povrch dere otázka. Jsou problémy s nákupy pro AČR vyvolané opravdu neschopnosti ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dělá to dojem, že se někdo snaží dělat z prdu, vědu aby z toho měl nějaký bakšiš.
    A teď se na povrch dere otázka. Jsou problémy s nákupy pro AČR vyvolané opravdu neschopnosti nějakých úředníků a nebo spíše tvrdým a těžkým lobingem a vměšováním z venčí lidmi napojených na politiky? :-)
    Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:24 27.07.2021

   Pokud v systému nákupu munice spatřuje chyby nebo má o něm pochybnosti, tak je mnohem lepší na to upozornit dříve než se něco podepíše. I když důvody k tomu může všelijaké.

   Pokud v systému nákupu munice spatřuje chyby nebo má o něm pochybnosti, tak je mnohem lepší na to upozornit dříve než se něco podepíše. I když důvody k tomu může všelijaké.

   • Klimesov
    06:39 28.07.2021

    S touhle větou bych souhlasil, kdyby v rámci ČR existoval samostatný výzkum a vývoj 155 mm munice podle standardů NATO. Ale bohužel něco takového u nás není. Veškerá munice 155 mm ...
    Zobrazit celý příspěvek

    S touhle větou bych souhlasil, kdyby v rámci ČR existoval samostatný výzkum a vývoj 155 mm munice podle standardů NATO. Ale bohužel něco takového u nás není. Veškerá munice 155 mm co se v ČR vyrábí je buď na základě licence, podle standardu NATO nebo se montuje z dovezených dílů, takže tak jako tak je závislá na zahraničním partnerovi.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     19:32 28.07.2021

     Těžko provádět výzkum munice v ráži, kterou sami ve výzbroji nemáme. Stále není pozdě vše vybudovat a s výzkumem začít.

     Těžko provádět výzkum munice v ráži, kterou sami ve výzbroji nemáme. Stále není pozdě vše vybudovat a s výzkumem začít.

     • Klimesov
      08:22 29.07.2021

      Na nic není pozdě, takže i s tím bych souhlasil, ale: Stát do toho investovat jednoznačně nemá zájem a pro soukromého dodavatele je jednodušší vyřešit si licenční výrobu ze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na nic není pozdě, takže i s tím bych souhlasil, ale: Stát do toho investovat jednoznačně nemá zájem a pro soukromého dodavatele je jednodušší vyřešit si licenční výrobu ze zahraničí, on ten samostatný vývoj je poměrně finančně i jinak nákladná zábava a bez jistoty prodeje na trhu je to pro soukromníka zbytečný risk.
      Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
   09:39 28.07.2021

   Klimesov, budem reagovať len na tú časť ktorá sa týka slovenských diel. O tých tvojich "pár" kusoch OSSR majú predstavu, čo obnáša prevádzka týchto diel. Od roku 1998 OSSR ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Klimesov, budem reagovať len na tú časť ktorá sa týka slovenských diel. O tých tvojich "pár" kusoch OSSR majú predstavu, čo obnáša prevádzka týchto diel. Od roku 1998 OSSR prevádzkujú delá Zuzana 2000 - 16ks (4 členovia posádky), od roku 2009 sa skúša a vyvíjala sa Zuzana 2 (3 členovia posádky)... za tých viac ako 20 rokov majú OSSR určite prehľad o ekonomickej prevádzke týchto zbraní. V tomto roku OSSR dostanú 16ks modernizovaných Zuzana 2, budúci rok 9ks (25ks). Zdá sa ti 41 ks húfnic ktoré bude Slovensko v najbližších rokoch prevádzkovať ako "pár kusů" ?
   Skrýt celý příspěvek

   • Hajo
    12:45 28.07.2021

    Ešte doplním informáciu o aktivitách ohľadom exportných možnosti Zuzany ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ešte doplním informáciu o aktivitách ohľadom exportných možnosti Zuzany 2.

    https://www.mosr.sk/49734-sk/s...
    Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     21:54 28.07.2021

     v turecku už prepuklo zdesenie a panika...a keď tam ešte pribalíme vydru...hmm

     som zvedavý na tú cenu pre grécko...latka bola nastavená...

     v turecku už prepuklo zdesenie a panika...a keď tam ešte pribalíme vydru...hmm

     som zvedavý na tú cenu pre grécko...latka bola nastavená...

   • Klimesov
    08:41 29.07.2021

    No jako reakce sice hezká, ale naprosto bezpředmětná.
    Můj příspěvek není o slovenských houfnicích, ale o nesmyslnosti porovnávat cenovou náročnost CAESARU, kterých je k roku 2021 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No jako reakce sice hezká, ale naprosto bezpředmětná.
    Můj příspěvek není o slovenských houfnicích, ale o nesmyslnosti porovnávat cenovou náročnost CAESARU, kterých je k roku 2021 vyrobeno cca 300 kusů, slouží v cca 7 armádách světa, ze samotné zbraně (hlaveň, brzdovratné zařízení, nábojová komora) je vypáleno stovky možná až tisíce dělostřeleckých granátů a to i za reálných bojových podmínek, s cenovou náročností houfnic ZUZANA 2, které se teprve do OSSR začínají zavádět a teprve se na nich obsluha učí základní výcvik.
    Takže v porovnání s Francií, která má víc jak 20 let zkušenosti s vývojem, výrobou, provoze a hlavně s reálným bojovým nasazením se svými houfnicemi ráže 155 mm, jsou zkušenosti OSSR se svými 155 mm houfnicemi minimální a dokud nedojde k ostrému nasazení ZUZANY 2, tak veškeré zkušenosti jsou více méně teoretické.
    Takže opět se dostáváme k tomu co jsem psal výše, a co by jste pochopil pokud by jste záměrně neignoroval cca 90% mého příspěvku a nevytrhl dvě slova z kontextu, a to je to, že je zavádějící porovnávat cenu za celoživotní cyklus stroje (CAESAR), u kterého jsou známy reálné čísla, informace a hodnoty i z bojového nasazení, s teoretickou cenou celoživotního cyklu stroje (ZUZAN 2), který se teprve zavádí do výzbroje. Což provádí článek pod kterým nyní debatujeme.
    Nebo mi snad chcete tvrdit, že zkušenosti OSSR s provozem a bojovým nasazením 155 mm houfnic jsou stejné nebo vyšší než zkušenosti s provozem a bojovým nasazením 155 mm houfnic u Francouzů?
    Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  12:18 27.07.2021

  V ATM jsem si přečetl kouzla , která armáda provádí pri výběru BVP. Takže ani tato lapálie nepřekvapila.
  Naše armáda je černá díra na peníz.
  Pokud příslušníci ministerstva obrany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V ATM jsem si přečetl kouzla , která armáda provádí pri výběru BVP. Takže ani tato lapálie nepřekvapila.
  Naše armáda je černá díra na peníz.
  Pokud příslušníci ministerstva obrany a generálního štábu nebudou předkládat kontrolovaná majetková přiznání a za prohřeškyy budou drakonické tresty, tak se nic nezmění.
  Co třeba JUDr.Vyborný st. který podepsal legendarni smlouvu na 72 ks L-159.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:12 27.07.2021

   A co tam píšou tak závažnýho?

   A co tam píšou tak závažnýho?

   • krllo
    19:51 29.07.2021

    přečti si ATM č.7.

    přečti si ATM č.7.

    • Scotty
     21:12 29.07.2021

     Četl jsem ho. A?

     Četl jsem ho. A?

 • krllo
  12:11 27.07.2021

  V ATM jsem si přečetl kouzla , která armáda provádí pri výběru BVP. Takže ani tato lapálie nepřekvapila.
  Naše armáda je černá díra na peníz.
  Pokud příslušníci ministerstva obrany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V ATM jsem si přečetl kouzla , která armáda provádí pri výběru BVP. Takže ani tato lapálie nepřekvapila.
  Naše armáda je černá díra na peníz.
  Pokud příslušníci ministerstva obrany a generálního štábu nebudou předkládat kontrolovaná majetková přiznání a za prohřeškyy budou drakonické tresty, tak se nic nezmění.
  Co třeba JUDr.Vyborný st. který podepsal legendarni smlouvu na 72 ks L-159.
  Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  12:11 27.07.2021

  V ATM jsem si přečetl kouzla , která armáda provádí pri výběru BVP. Takže ani tato lapálie nepřekvapila.
  Naše armáda je černá díra na peníz.
  Pokud příslušníci ministerstva obrany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V ATM jsem si přečetl kouzla , která armáda provádí pri výběru BVP. Takže ani tato lapálie nepřekvapila.
  Naše armáda je černá díra na peníz.
  Pokud příslušníci ministerstva obrany a generálního štábu nebudou předkládat kontrolovaná majetková přiznání a za prohřeškyy budou drakonické tresty, tak se nic nezmění.
  Co třeba JUDr.Vyborný st. který podepsal legendarni smlouvu na 72 ks L-159.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:47 26.07.2021

  Okurková sezóna na SM?

  Okurková sezóna na SM?

 • ludvík
  19:06 26.07.2021

  Je to stále dokola, co to tam v armádě je za neschopné lidi ? Proč to někdo nevyházel ? Jsou nekompetentní, takže případné zdražení na jejich vrub !!

  Je to stále dokola, co to tam v armádě je za neschopné lidi ? Proč to někdo nevyházel ? Jsou nekompetentní, takže případné zdražení na jejich vrub !!

  • matu
   20:58 26.07.2021

   Neřeší náhodou výběrové řízení MO?

   Neřeší náhodou výběrové řízení MO?

   • flanker.jirka
    22:28 26.07.2021

    Bez vojáků?

    Bez vojáků?

    • matu
     11:46 27.07.2021

     Myslíte, že armáda stanovuje právní formulace výběrového řízení? Není to spíš tak, že armáda dá dohromady technické požadavky a výběrové řízení jako takové připravuje MO?

     Myslíte, že armáda stanovuje právní formulace výběrového řízení? Není to spíš tak, že armáda dá dohromady technické požadavky a výběrové řízení jako takové připravuje MO?

     • flanker.jirka
      20:28 27.07.2021

      Máte pravdu, právní rámec si u každé akvizice ušijí politici s jejich nosiči vody sami. Do toho vojáci kecat nemohou, aby se náhodou nevybral "nesprávný " dodavatel.

      Máte pravdu, právní rámec si u každé akvizice ušijí politici s jejich nosiči vody sami. Do toho vojáci kecat nemohou, aby se náhodou nevybral "nesprávný " dodavatel.

  • Mortles
   05:51 27.07.2021

   Tady to opravdu bude spíše to, že si na MO nejsou schopní sehnat pořádného právníka aby se jim podíval na návrh smlouvy. A co se týče vyházení: můžeme zkusit provést v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tady to opravdu bude spíše to, že si na MO nejsou schopní sehnat pořádného právníka aby se jim podíval na návrh smlouvy. A co se týče vyházení: můžeme zkusit provést v nadcházejících volbách, jinak to říct neumím.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    06:44 27.07.2021

    Nebo některá tvrzení v článku stojí trochu na vodě.

    Nebo některá tvrzení v článku stojí trochu na vodě.

   • krllo
    12:14 27.07.2021

    Jaká musi být munice neni věc pravnika, ale vojáků.

    Jaká musi být munice neni věc pravnika, ale vojáků.

   • Mortles
    17:16 27.07.2021

    Ad Scotty: no to posoudit neumím. Doufám, že o této kauze případně ještě uslyšíme.

    Ad Krllo: popravdě, to, že si do zadávací dokumentace na Sekci vyzbrojování a akvizic MO ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ad Scotty: no to posoudit neumím. Doufám, že o této kauze případně ještě uslyšíme.

    Ad Krllo: popravdě, to, že si do zadávací dokumentace na Sekci vyzbrojování a akvizic MO nenapsali požadavek, že houfnice musí mít záruku na standartní munici, to je opravdu spíše problém právního týmu MO než vojáků, kteří nejspíše něco takového brali tacitně. Ze znalostí právničiny z mého blízkého okolí musím říct, že když se třeba ve firmě sepisují smlouvy a memoranda, tak to bývají právě právníci, kdo na takovéhle věci, tedy že by přišli o záruku, kdyby používali standartní munici, musí dát pozor, protože na druhé straně je právník, který vždycky zkoumá jaké závazky jeho strany z daného dokumentu vyplývají a bude se vás snažit ošulit. Jako tohle jsou z mé strany jenom spekulace, ale nemyslím si, že by třeba na MO to bylo plné talentů v tomhle oboru.
    Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  18:13 26.07.2021

  Třeba v rozhovoru pro SM poslanec Růžička říká že bylo od Nexteru písmě zaručeno že dálková munice pro dostřel 40 km je certifikovaná krom Nexteru také od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Třeba v rozhovoru pro SM poslanec Růžička říká že bylo od Nexteru písmě zaručeno že dálková munice pro dostřel 40 km je certifikovaná krom Nexteru také od Rheinmetallu.
  https://youtu.be/fm7_hXV6O7s?t...
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   18:35 26.07.2021

   Jak říkám, nátlakové PR. STV se s někým (pravděpodobně se slovenským ZVS) dohodla na montáži munice v ČR s tím, že certifikaci má uhradit ČR.

   Jak říkám, nátlakové PR. STV se s někým (pravděpodobně se slovenským ZVS) dohodla na montáži munice v ČR s tím, že certifikaci má uhradit ČR.

   • Jura99
    18:45 26.07.2021

    ZVS je v holdingu CSG, tedy svym zpusobem konkurence. V Policce je mista dost, treba hodlaji vyrabet i tela granatu ?

    ZVS je v holdingu CSG, tedy svym zpusobem konkurence. V Policce je mista dost, treba hodlaji vyrabet i tela granatu ?

    • Nesher
     18:51 26.07.2021

     Co vím tak ne. Navíc se podívej co dnes STV nabízí, jednoznačně SK munice. Takže se pravděpodobně dohodli právě s ZVS. Pro CSG stále dobré, protože pokud ten kšeft STV vyjde, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Co vím tak ne. Navíc se podívej co dnes STV nabízí, jednoznačně SK munice. Takže se pravděpodobně dohodli právě s ZVS. Pro CSG stále dobré, protože pokud ten kšeft STV vyjde, budou mít certikaci pro Caesara a budou moci nabízet dodávky pro jiné uživatele (AČR nechají STV) aniž by je to stalo jediné euro.
     Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  16:40 26.07.2021

  Tak znova, dělo je to koncepčně horší jak současná DANA. Kupme tedy nový derivát stejné koncepce (DITA a spol.). Pokud nemáme peníze kupme salvové raketomety - trubky na Tatře ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak znova, dělo je to koncepčně horší jak současná DANA. Kupme tedy nový derivát stejné koncepce (DITA a spol.). Pokud nemáme peníze kupme salvové raketomety - trubky na Tatře vyjdou levněji jak dělo na Tatře.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   16:52 26.07.2021

   Tak znova, Dita neexistuje, sám výrobce (ve skutečnosti spíš prodejce, Dita je spíše SK dělo) tvrdí, že se jedná o technologický demonstrátor, tedy ani ne prototyp.
   Nesplňuje ani ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak znova, Dita neexistuje, sám výrobce (ve skutečnosti spíš prodejce, Dita je spíše SK dělo) tvrdí, že se jedná o technologický demonstrátor, tedy ani ne prototyp.
   Nesplňuje ani ty základní podmínky AČR. Například ráži.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:19 26.07.2021

    Dita zřejmě není školní cvičení do šuplíku, ale připouštím, že může mít před sebou pár let práce k sériové výrobě. Dnes už je asi pozdě, ale modernizovat Dany na M2 smysl určitě ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dita zřejmě není školní cvičení do šuplíku, ale připouštím, že může mít před sebou pár let práce k sériové výrobě. Dnes už je asi pozdě, ale modernizovat Dany na M2 smysl určitě mělo, na dobu zhruba 10let a mezitím nechat vyvinout a vyrobit dělo od CSG.
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     18:08 26.07.2021

     To jsme mohli rovnou koupit Z2. Protože CSG rozhodně dělo bez něj, či jiného partnera, který dodá ty nejdůležitější součásti nevyrobí.

     To jsme mohli rovnou koupit Z2. Protože CSG rozhodně dělo bez něj, či jiného partnera, který dodá ty nejdůležitější součásti nevyrobí.

     • Jura99
      18:33 26.07.2021

      EA je zjevne o krok dal v optoelektronicke casti houfnice a ma uspesne ostre nasazeni. Rovnez se zamysleli nad poctem a pracovistem osadky. Tem verim o dost vic, nez rigidnimu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      EA je zjevne o krok dal v optoelektronicke casti houfnice a ma uspesne ostre nasazeni. Rovnez se zamysleli nad poctem a pracovistem osadky. Tem verim o dost vic, nez rigidnimu statnimu podniku.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:45 26.07.2021

      Jura: A napriek tomu ,,Rigidni statni podnik" momentálne odovzdáva nové Zuzany OS SR podľa harmonogramu, čo sa o Dite rozhodne povedať nedá.

      Jura: A napriek tomu ,,Rigidni statni podnik" momentálne odovzdáva nové Zuzany OS SR podľa harmonogramu, čo sa o Dite rozhodne povedať nedá.

     • Jura99
      18:58 26.07.2021

      Miroslav: 7ks za 2.5roku, to bychom se na tech 52ks mohli tesit tak za 15let ?

      Miroslav: 7ks za 2.5roku, to bychom se na tech 52ks mohli tesit tak za 15let ?

     • Miroslav
      19:28 26.07.2021

      Bolo to 8 kusov a do konca tohto roka bude ďalších 8 kusov. Budúci rok to bude 9 kusov. Teda si ľahko môžeš vyrátať koľko ich vyrobia ročne. Nie je to veľa, ale aspoň sa neroztekám ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Bolo to 8 kusov a do konca tohto roka bude ďalších 8 kusov. Budúci rok to bude 9 kusov. Teda si ľahko môžeš vyrátať koľko ich vyrobia ročne. Nie je to veľa, ale aspoň sa neroztekám pri myšlienke na niečo, čo sa nevyrába vôbec
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:59 28.07.2021

      Jura99 - osobne som skeptik ča sa týka Z2...ale zase EA,no neviem...z priekupníkov s vojenským materiálom... za 10r zostrojovať poprednú vojenskú techniku.?!..hmmm

      Jura99 - osobne som skeptik ča sa týka Z2...ale zase EA,no neviem...z priekupníkov s vojenským materiálom... za 10r zostrojovať poprednú vojenskú techniku.?!..hmmm

     • Torong
      09:18 29.07.2021

      HEKTOR
      Proč ne? Podívej se na to,jaký pokrok udělala EA za deset let a jaký KD. Zatímco EA se z překupníka vypracovala na firmu s vlastním vývojem a i celá CSG se obrovským ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR
      Proč ne? Podívej se na to,jaký pokrok udělala EA za deset let a jaký KD. Zatímco EA se z překupníka vypracovala na firmu s vlastním vývojem a i celá CSG se obrovským způsobem posunula, KD prakticky stojí na místě.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      17:44 29.07.2021

      Torong - tak jasné ,všetko je možné...ale doteraz primárne "recyklovali" techniku a aj technológie...ale áno,všetko je možné...veď čas ukáže...hlavne nech si financujú vývoj...

      no ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong - tak jasné ,všetko je možné...ale doteraz primárne "recyklovali" techniku a aj technológie...ale áno,všetko je možné...veď čas ukáže...hlavne nech si financujú vývoj...

      no a KD splnila asi ciele "akcionárov"...predali ossr,zarobili a to je hlavné...ak sa predá niečo navyše,bude to len plus...
      Skrýt celý příspěvek

 • dusan1
  15:10 26.07.2021

  Pokiaľ viem tak s podobnými problémami sa borila česká armáda i pri deblokácii bojových vrtuľníkov. Rusi požadovali len vlastné mazivá a palivá v záručnej dobe ....

  Takže nič ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ viem tak s podobnými problémami sa borila česká armáda i pri deblokácii bojových vrtuľníkov. Rusi požadovali len vlastné mazivá a palivá v záručnej dobe ....

  Takže nič nové .... žeby sa niekto nepoučil ani na vlastných chybách ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:01 26.07.2021

  Hádam tam do tej zmluvy aspoň nezabudli dať, že výberové konanie (jednanie o zmluve) možno zrušiť a opakovať bez sankcií. To by už bola skutočná tragédia

  Hádam tam do tej zmluvy aspoň nezabudli dať, že výberové konanie (jednanie o zmluve) možno zrušiť a opakovať bez sankcií. To by už bola skutočná tragédia

  • Scotty
   15:31 26.07.2021

   Žádná smlouva není.

   Žádná smlouva není.

   • Miroslav
    16:22 26.07.2021

    Tak potom nevidím problém. Zrátať náklady a pokiaľ výsledná suma nevyhovuje, začať opäť celý proces odznova. Nie je dôvod ti stále rozoberať dookola

    Tak potom nevidím problém. Zrátať náklady a pokiaľ výsledná suma nevyhovuje, začať opäť celý proces odznova. Nie je dôvod ti stále rozoberať dookola

    • Nesher
     16:38 26.07.2021

     Spíš to chce přestat podléhat dojmem z PR článků.

     Spíš to chce přestat podléhat dojmem z PR článků.

     • Jan Grohmann
      17:00 26.07.2021

      To není PR článek.

      To není PR článek.

     • Nesher
      17:11 26.07.2021

      Když myslíte, já pak nevím jak nazvat to, že se v článku tvrdí, že Caesar není schopen používat standardní NATO munici?
      Protože problém není v tom, že Caesar není schopen ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Když myslíte, já pak nevím jak nazvat to, že se v článku tvrdí, že Caesar není schopen používat standardní NATO munici?
      Protože problém není v tom, že Caesar není schopen používat standardní NATO munici ( což samozřejmě je), ale v tom, že STV nechce hradit certifikaci svojí, zatim virtuální munice a snaží se to řešit na úkor státu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Mortles
      05:54 27.07.2021

      Pokud se nemýlím, tak nejde o to, jestli je schopen používat, ale že jim na to Francouzi nedají záruku, což je prostě typická ukázka vendor lock-inu jakých je ve státní správě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud se nemýlím, tak nejde o to, jestli je schopen používat, ale že jim na to Francouzi nedají záruku, což je prostě typická ukázka vendor lock-inu jakých je ve státní správě tuna...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      06:43 27.07.2021

      Mortles
      Proč by neměli dát záruku, když sami tvrdí že základní NATO munice je certifikovaná a dálkovou je možné kupovat minimálně od dvou dodavatelů?

      Mortles
      Proč by neměli dát záruku, když sami tvrdí že základní NATO munice je certifikovaná a dálkovou je možné kupovat minimálně od dvou dodavatelů?

 • Clanek
  14:53 26.07.2021

  Tak informace v clanku jsou az do potvrzeni naproste spekulace. Na druhou stranu je ani nelze vyloucit, neb se podpis protahuje a neco se zjevne deje.
  Ze je ona spekulace realna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak informace v clanku jsou az do potvrzeni naproste spekulace. Na druhou stranu je ani nelze vyloucit, neb se podpis protahuje a neco se zjevne deje.
  Ze je ona spekulace realna je nasnade, jinak bude vypadat cena Ceasaru kdyz si ACR rekne ze bude kupovat streliveo kdekoliv, jinak kdyz jen od Nextru a jinak kdyz jen od Nextru a jeste se zavaze odebrat nejake mnozstvi. Tvrdy kapitalizmus, tohle jsme prece chteli (bez ironie). Tak je nacase aby se v tom po 30(!) letech naucil chodit i prumerny urednik a prekvapka snad skonci.

  PS: to poptavane mnozstvi munice pobavilo. Dalece pravdepodobnejsi je ze pohotovostni zasoba minuce na delo bude 40 granatu. Celizivotni munice na delo bude 40 granatu a tak celkove se nakoupi proste 40 granatu nasobeno 52. Proc, no protoze takhle to v CR chodi, jeden palebny prumer musi stacit (ano, tady uz to je ta horka ironie).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:03 26.07.2021

  Docela se divím, že CSG vůbec financuje psaní takových průjmů, ale asi mají peněz dost, tak to neřeší. Případně jim to stojí za šanci na zrušení celého nákupu a snad i nákup ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela se divím, že CSG vůbec financuje psaní takových průjmů, ale asi mají peněz dost, tak to neřeší. Případně jim to stojí za šanci na zrušení celého nákupu a snad i nákup modernizovaných Dan...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   14:10 26.07.2021

   Z otevřených zdrojů není těžké zjistit, že CSG a Nexter mají velmi úzké vztahy a tedy CSG nebojuje proti dodávkám houfnic Caesar do AČR.

   Z otevřených zdrojů není těžké zjistit, že CSG a Nexter mají velmi úzké vztahy a tedy CSG nebojuje proti dodávkám houfnic Caesar do AČR.

   • Rase
    14:38 26.07.2021

    Obávám se, že ten nesmysl je spíš na opačné straně.

    Obávám se, že ten nesmysl je spíš na opačné straně.

  • tomas.kotnour
   14:21 26.07.2021

   Pokud na to bude mít CSG kapacity, tak si v případě pořízení shkh Caesar sáhne na více peněz, než u modernizace Dan, pokud se nebudeme bavit o postupné Ditizaci.

   Pokud na to bude mít CSG kapacity, tak si v případě pořízení shkh Caesar sáhne na více peněz, než u modernizace Dan, pokud se nebudeme bavit o postupné Ditizaci.

  • Nesher
   14:23 26.07.2021

   Tohle výjimečně není od CSG, ale od STV Group, ti chystají výrobu (ve skutečnosti montáž z dílů dovezených bůhví odkud) základní munice a jde jim o to, aby ten produkt někdo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tohle výjimečně není od CSG, ale od STV Group, ti chystají výrobu (ve skutečnosti montáž z dílů dovezených bůhví odkud) základní munice a jde jim o to, aby ten produkt někdo certifikoval bez jejich finanční účasti. Oni to pak s patřičnou marží jen prodají státu (podporujeme domácího "výrobce").
   Požadavek ze strany MO by měl znít takto, ukažte nám seznam dalších min. dvou (krom Nexter) výrobců jejichž munice je certifikovaná pro Caesar. To by neměl být problém, Dánsko používá běžně munici co jim zbyla po M109. A pokud by se mělo něco certifikovat (a platit za to), tak jedině samospasitelné nábojky z Explosie, které se u nás skutečně vyrábějí.
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    14:36 26.07.2021

    Díky za opravu. Kdyby šlo text editovat, tak nahradím CSG za STV. Občas se to plete...

    Díky za opravu. Kdyby šlo text editovat, tak nahradím CSG za STV. Občas se to plete...

    • Jura99
     16:25 26.07.2021

     tak munici 155mm paradoxně vyrábí i CSG. V rámci holdingu tam jsou hned dvě firmy, slovenská MSM a španělská FMG, obě dělají 155mm a ocelová těla granátů si CSG dělá v ZVS Snina.

     tak munici 155mm paradoxně vyrábí i CSG. V rámci holdingu tam jsou hned dvě firmy, slovenská MSM a španělská FMG, obě dělají 155mm a ocelová těla granátů si CSG dělá v ZVS Snina.

     • Nesher
      16:32 26.07.2021

      Hloupou munici ráže 155 mm vyrábí kde kdo.
      Jinak na tom kupovat munici ve Francii či na Slovensku nevidím rozdíl. Navíc ani jedno není nutné, tady jde o to zda kupovat v ČR ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hloupou munici ráže 155 mm vyrábí kde kdo.
      Jinak na tom kupovat munici ve Francii či na Slovensku nevidím rozdíl. Navíc ani jedno není nutné, tady jde o to zda kupovat v ČR smontovanou munici od STV a ještě jim hradit certifikaci.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:09 26.07.2021

      Samozřejmě souhlasím, ale ta masírka na SM a jinde má asi původ v STV, zřejmě se jim nechce postavit do fronty výrobců 155m, když to dělá kde kdo. Když už tu výrobu zavedou, rádi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě souhlasím, ale ta masírka na SM a jinde má asi původ v STV, zřejmě se jim nechce postavit do fronty výrobců 155m, když to dělá kde kdo. Když už tu výrobu zavedou, rádi by šli na jistotu, že ji AČR bude kupovat. A hloupá munice jim vyrábět asi stačí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:17 26.07.2021

      Jura
      Na nic víc reálně nemají, chytrá dělostřelecká munice je vyšší dívčí. Navíc oni to ani vyrábět nechtějí, jen smontovat.

      Jura
      Na nic víc reálně nemají, chytrá dělostřelecká munice je vyšší dívčí. Navíc oni to ani vyrábět nechtějí, jen smontovat.

 • Dunnk
  13:44 26.07.2021

  Proč tedy sám Nexter říká:
  https://www.nexter-group.fr/si...

  Ammunition capability: All 39/52 cal. NATO standard ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč tedy sám Nexter říká:
  https://www.nexter-group.fr/si...

  Ammunition capability: All 39/52 cal. NATO standard
  and ERFB rounds Smart ammunition (BONUS,
  SPACIDO...)

  https://www.nexter-group.fr/si...

  Type de munitions :
  • Toutes les munitions ERFB et au standard OTAN
  39/52 cal.
  • Munitions intelligentes (BONUS, SPACIDO, etc.)
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:54 26.07.2021

  Francouzské a dánské CAESARy také mohou střílet jen municí firmy NEXTER ?

  Francouzské a dánské CAESARy také mohou střílet jen municí firmy NEXTER ?

  • Scotty
   13:14 26.07.2021

   Dost pochybuji že Dánové vyhodili veškeré zásoby 155 munice a znovu je nakoupili od Nexteru....

   Dost pochybuji že Dánové vyhodili veškeré zásoby 155 munice a znovu je nakoupili od Nexteru....

   • tomas.kotnour
    14:11 26.07.2021

    Taky ovšem zásoby munice dánské armády mohou být hromady M107.

    Taky ovšem zásoby munice dánské armády mohou být hromady M107.

    • Scotty
     14:57 26.07.2021

     To je klidně možné nebo spíš pravděpodobné. Pro jejich M109 nebyl důvod kupovat dálkovou munici. Ovšem i ta by měla být použitelná pro Caesar.

     To je klidně možné nebo spíš pravděpodobné. Pro jejich M109 nebyl důvod kupovat dálkovou munici. Ovšem i ta by měla být použitelná pro Caesar.

     • Nesher
      15:51 26.07.2021

      Ano je použitelná a Dánové tak ostatně i činí.
      Tenhle článek je nátlakové PR STV Group, která se tak snaží získat monopol na dodávky základní tříštivo-trhavé munice. V Poličce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano je použitelná a Dánové tak ostatně i činí.
      Tenhle článek je nátlakové PR STV Group, která se tak snaží získat monopol na dodávky základní tříštivo-trhavé munice. V Poličce chystají montážní linku, která bude montovat granáty z dovezených dílů. Takže místo virtuálního monopolu Nexter (Ceasar samozřejmě může používat i munici o jiných výrobců) bychom tu měli faktický monopol STV.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:08 26.07.2021

      Myslel jsem že STV chce od Nexteru koupit jejich dokumentaci a technologii pro rozjetí výroby tady v ČR. A celé to nějak vpašovat do nákupu samotných děl.
      Nátlakové PR je zejména ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Myslel jsem že STV chce od Nexteru koupit jejich dokumentaci a technologii pro rozjetí výroby tady v ČR. A celé to nějak vpašovat do nákupu samotných děl.
      Nátlakové PR je zejména to co dělá SM plus někteří poslanci výboru pro obranu. Tenhle členek je spíš takové lehké naznačení že Zuzana 2 by byla mnohem lepší nákup. ;)
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:18 26.07.2021

      STV nic pro rozjezd montáže od Nexter nepotřebuje, max. pak díly pro montáž samotnou.
      Tohle je součást PR kampaně, která už nějaký pátek běží na SM a dalších portálech ...
      Zobrazit celý příspěvek

      STV nic pro rozjezd montáže od Nexter nepotřebuje, max. pak díly pro montáž samotnou.
      Tohle je součást PR kampaně, která už nějaký pátek běží na SM a dalších portálech k pronajmutí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:20 26.07.2021

      Z2 by střílela základní municí domácí výroby, ale zase ji pravděpodobně chybí integrace širší palety chytré munice.

      Z2 by střílela základní municí domácí výroby, ale zase ji pravděpodobně chybí integrace širší palety chytré munice.

     • Nesher
      16:35 26.07.2021

      Jura
      Tou domácí myslíš slovenskou? Pak je na místě otázka proč francouzská je špatně (navíc to není pravda, že Caesar může jen munici od Nexter) a SK je OK?

      Jura
      Tou domácí myslíš slovenskou? Pak je na místě otázka proč francouzská je špatně (navíc to není pravda, že Caesar může jen munici od Nexter) a SK je OK?

     • Jura99
      17:14 26.07.2021

      Tou domácí myslím jakoukoliv, tedy že Z2 by střílela každou hloupou 155m, která by se do ní strčila, třeba i tu z STV. Jinak na majetkové ovládání zahraničních firem mám pozitivní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tou domácí myslím jakoukoliv, tedy že Z2 by střílela každou hloupou 155m, která by se do ní strčila, třeba i tu z STV. Jinak na majetkové ovládání zahraničních firem mám pozitivní názor. Samozřejmě to neplatí univerzálně, ale obvykle matka roste a dcery odvádějí černou práci. Interní finanční toky jsou nastavitelné. Západní firmy si na tomto postavily velkou část své prosperity, ony nemají u nás dceřiné firmy z altruismu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:19 26.07.2021

      Jura
      Ale Caesar také střílí vším co je NATO standard, v tomhle ohledu je ten článek silně zavádějící.

      Jura
      Ale Caesar také střílí vším co je NATO standard, v tomhle ohledu je ten článek silně zavádějící.

 • Jura99
  12:54 26.07.2021

  na firemnim letaku ma Caesar 8x8 informaci Ammunition capability: All 39/52 cal. NATO standard and ERFB rounds Smart ammunition (BONUS, SPACIDO...).
  To nezni tak, ze by jenom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  na firemnim letaku ma Caesar 8x8 informaci Ammunition capability: All 39/52 cal. NATO standard and ERFB rounds Smart ammunition (BONUS, SPACIDO...).
  To nezni tak, ze by jenom munice znacky Nexter. Tvrzeni, ze pro ACR podminuji zaruku pouzitim Nexter munice nemusi byt pravdive a kdyby ano, nemusi takovy pozadavek byt vubec legalni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  12:37 26.07.2021

  /Podle současné francouzské nabídky české houfnice Caesar mohou oficiálně střílet pouze francouzskou municí./
  /Žádný takový požadavek ale Češi původně nevznesli a záruční podmínky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  /Podle současné francouzské nabídky české houfnice Caesar mohou oficiálně střílet pouze francouzskou municí./
  /Žádný takový požadavek ale Češi původně nevznesli a záruční podmínky houfnic Caesar tak platí jen při střelbě schválenou francouzskou municí. To má za následek dalekosáhlé konsekvence./

  Mohl bych se zeptal od odkud to autor článků ví? Dostal snad k nahlédnutí interní dokumenty ministerstva?
  Skrýt celý příspěvek

 • DuPo
  12:32 26.07.2021

  Sedliacky rozum hovorí, že toto môže byť len:
  a) sabotáž
  b) korupcia
  c) totálna neschopnosť na českej strane
  V každom prípade by som sa zaujímal kto a v akej výške dostal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sedliacky rozum hovorí, že toto môže byť len:
  a) sabotáž
  b) korupcia
  c) totálna neschopnosť na českej strane
  V každom prípade by som sa zaujímal kto a v akej výške dostal všimné.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:44 26.07.2021

   chybi jeste to nejpravdepodobnejsi
   d) dezinformace, dezinterpretace
   e) vehementni snaha budouciho ceskeho vyrobce 155mm prosadit se

   chybi jeste to nejpravdepodobnejsi
   d) dezinformace, dezinterpretace
   e) vehementni snaha budouciho ceskeho vyrobce 155mm prosadit se

  • CerVus
   13:14 26.07.2021

   Tady je celkem jasné, že to bude primárně dlouhodobě prokazovaná neschopnost, která jde nejspíše i ruku v ruce s korupcí. Vlastně bych se ani nedivil, kdyby si nechali zpracovat ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tady je celkem jasné, že to bude primárně dlouhodobě prokazovaná neschopnost, která jde nejspíše i ruku v ruce s korupcí. Vlastně bych se ani nedivil, kdyby si nechali zpracovat podmínky "externí" firmou napojenou na Nexter.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:38 26.07.2021

    proč hned korupcí ? Kdyby tam korupce byla, tak už je snad obchod podepsaný a nejsou žádné pochybnosti ze strany MO. Lobbing ano, snaha urvat kus koláče, tak je logická. Třeba ...
    Zobrazit celý příspěvek

    proč hned korupcí ? Kdyby tam korupce byla, tak už je snad obchod podepsaný a nejsou žádné pochybnosti ze strany MO. Lobbing ano, snaha urvat kus koláče, tak je logická. Třeba vyrábět munici, kterou jsem sice dosud nevyráběl, ale vyrábět chci a také hned chci být jediným dodavatelem, když už budu investovat do výrobní linky.
    Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:25 26.07.2021

  ...dobře, ale nesekne se v T-křižovatce...

  Je to výsledek tuposti odpovědných úředníků a lampasáků, nebo je to klasická korupce?
  ...a vůbec si nejsem jistý, co je horší...

  ...dobře, ale nesekne se v T-křižovatce...

  Je to výsledek tuposti odpovědných úředníků a lampasáků, nebo je to klasická korupce?
  ...a vůbec si nejsem jistý, co je horší...

 • HonzaK
  12:23 26.07.2021

  Dobrý den pánové,
  situace kolem nákupu houfnic Caesar se komplikuje. Ať je důvodem cokoliv, musím souhlasit s poslední větou článku:

  Důvodem je 30 let trvající tragická ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den pánové,
  situace kolem nákupu houfnic Caesar se komplikuje. Ať je důvodem cokoliv, musím souhlasit s poslední větou článku:

  Důvodem je 30 let trvající tragická systémová ledabylost celé České republiky vůči vlastní vojenské bezpečnosti.

  Proto je nezbytně nutné vytvořit silné a bojeschopné vojsko.
  Česká republika je krásná země. Pro ni žiju, dýchám a bude-li potřeba budu i bojovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  11:31 26.07.2021

  Opravdu je to tak že Caesar nemůže střílet standardní "NATO" munici od různých zavedených výrobců? To si mi úplně nezdá. Potom by ona NATO standardizace poněkud ztrácela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu je to tak že Caesar nemůže střílet standardní "NATO" munici od různých zavedených výrobců? To si mi úplně nezdá. Potom by ona NATO standardizace poněkud ztrácela smyls.
  Přijde my že jediný problém v tomhle ohledu je snaha spolčenosti STV o rozjetí výroby "francouzsé" 155 mm munice tady v ČR. Za což si pochopitelně Nexter nechá patřičně zaplatit.
  Také nechápu proč by měla AČR znovu certifikovat M982 Excalibur když ten je pro Caesar certifikovaný od roku 2019.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:34 26.07.2021

   tak nějak to bude. Článků o munici 155mm a nutnosti ji vyrábět doma vyšlo v SM několik v rychlém sledu. Tam je potřeba číst mezi řádky.

   tak nějak to bude. Článků o munici 155mm a nutnosti ji vyrábět doma vyšlo v SM několik v rychlém sledu. Tam je potřeba číst mezi řádky.

  • The88
   12:18 26.07.2021

   Technicky a prakticky jiste muze. Podle vseho jde o smluvni klicky, jak to taky clanek popisuje ("kdyz strilite cizi patrony, za fungovani nerucime").

   Technicky a prakticky jiste muze. Podle vseho jde o smluvni klicky, jak to taky clanek popisuje ("kdyz strilite cizi patrony, za fungovani nerucime").

   • Scotty
    12:49 26.07.2021

    Právě správná otázka je kde autor článku zjistil jaké budou smluvní podmínky. Ve smlouvě která patrně ještě ani existuje.

    Právě správná otázka je kde autor článku zjistil jaké budou smluvní podmínky. Ve smlouvě která patrně ještě ani existuje.

    • The88
     13:22 26.07.2021

     To je samozrejme spravna otazka. Ale vzhledem k tomu, jak se ta jednani tahnou bych to asi nepovazoval za zcela vycucane z prstu.

     To je samozrejme spravna otazka. Ale vzhledem k tomu, jak se ta jednani tahnou bych to asi nepovazoval za zcela vycucane z prstu.

 • Jura99
  11:17 26.07.2021

  články SM o dělostřelecké munici 155mm jsou dost zabarvené propagací českého výrobce munice, který s její výrobou ale pravděpodobně teprve začíná. Článek je postaven tak, že Caesar ...
  Zobrazit celý příspěvek

  články SM o dělostřelecké munici 155mm jsou dost zabarvené propagací českého výrobce munice, který s její výrobou ale pravděpodobně teprve začíná. Článek je postaven tak, že Caesar smí střílet pouze munici Nexter, to by dobré nebylo, ale nepřijde mi divné, že by munice z nově založené výroby měla projít certifikací pro dělo, ve kterém bude používána, to je snad standardní postup nejen v případě munice. Spíš je tedy otázka, která munice (kterých výrobců) je pro Caesar už certifikována a kterou munici Caesar tedy smí střílet bez ztráty záruky, případně jestli je Caesar skutečně dělem, které smí střílet pouze munici Nexter, jak plyne z článku (pokud jej dobře chápu) ?
  Skrýt celý příspěvek

  • The88
   11:23 26.07.2021

   Ale vzdyt v clanku pisou o "munici splnujici podminky NATO". Pochybuji, ze mezi podminkami neni certifikace. Standardizace pak spociva prece prave v tom, ze munici necertifikujete ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ale vzdyt v clanku pisou o "munici splnujici podminky NATO". Pochybuji, ze mezi podminkami neni certifikace. Standardizace pak spociva prece prave v tom, ze munici necertifikujete pro kazdou jednotlivou zbran dane raze, nybrz splnujete jednotne podminky - ten standard.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    11:32 26.07.2021

    podmínka NATO je předpokládám ráže. Pro bezpečné použití v konkrétní zbrani bude mít pravděpodobně poslední slovo výrobce.

    podmínka NATO je předpokládám ráže. Pro bezpečné použití v konkrétní zbrani bude mít pravděpodobně poslední slovo výrobce.

    • The88
     12:13 26.07.2021

     To prave leda s ohledem na zarucni podminky, plus treba u navadene munice se muze resit kompatibilita se SRP. U bezne munice ale technicky nemuze byt problem s munici od ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To prave leda s ohledem na zarucni podminky, plus treba u navadene munice se muze resit kompatibilita se SRP. U bezne munice ale technicky nemuze byt problem s munici od kterehokoliv vyrobce. Jako kdyz mate 9 mm Luger od S&B nebo od Hornady, musi zbran bezpecne fungovat v obou pripadech.
     Skrýt celý příspěvek

  • Gator
   16:32 26.07.2021

   Dobře, tak proč se ocertifikaci munice zmiňují i poslanci výboru pro obranu? Něco na tom asi pravdy bude, nemyslíte?

   Dobře, tak proč se ocertifikaci munice zmiňují i poslanci výboru pro obranu? Něco na tom asi pravdy bude, nemyslíte?

   • Scotty
    17:22 26.07.2021

    Oni zmiňují výhradně munici která aby se měla vyrábět v STV. O tom že není možné použít standardní munici zaběhlých producentů nepadlo slovo.

    Oni zmiňují výhradně munici která aby se měla vyrábět v STV. O tom že není možné použít standardní munici zaběhlých producentů nepadlo slovo.

   • Jura99
    17:23 26.07.2021

    některé členy výboru pro obranu bohužel beru jako spíkry některých firem domácího obranného průmyslu. A bohužel z nich čas od času padají i perly, jako že těžká brigáda by se měla ...
    Zobrazit celý příspěvek

    některé členy výboru pro obranu bohužel beru jako spíkry některých firem domácího obranného průmyslu. A bohužel z nich čas od času padají i perly, jako že těžká brigáda by se měla zčásti postavit na kola, protože kolové podvozky děláme doma.
    Skrýt celý příspěvek

 • Broxar007
  11:12 26.07.2021

  Ok, asi tomu nerozumím, ale nebylo by lepší tedy tendr restartovat s touto podmínkou ? Případně dát Francouzům ultimátum buď to dodáte jak chceme my, za cenou kterou chceme my nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ok, asi tomu nerozumím, ale nebylo by lepší tedy tendr restartovat s touto podmínkou ? Případně dát Francouzům ultimátum buď to dodáte jak chceme my, za cenou kterou chceme my nebo od tendru ustupujeme ? Tohle vyjednávání nemusí být tak složité, konkurence v kolových houfnicích je obrovská a na podvozek Tatra se dá umístit kterákoliv...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:19 26.07.2021

   jak by znělo to ultimátum ? Něco jako že Caesar musí střílet blíže nespecifikovanou českou municí, která ještě tak úplně vyrobená není a certifikovat ji nebudeme, protože to je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   jak by znělo to ultimátum ? Něco jako že Caesar musí střílet blíže nespecifikovanou českou municí, která ještě tak úplně vyrobená není a certifikovat ji nebudeme, protože to je drahé ? :-)
   Skrýt celý příspěvek

  • The88
   11:24 26.07.2021

   To by ale znamenalo mit (zase) z ostudy kabat a priznat neschopnost. Coz je na MO velmi neoblibena cinnost.

   To by ale znamenalo mit (zase) z ostudy kabat a priznat neschopnost. Coz je na MO velmi neoblibena cinnost.

  • Aja1984
   13:43 26.07.2021

   Vy jste dobře naivní. Myslíte si, že těm co mají rozhodovací moc není u prdele, jestli se za munici dá deset miliard, nebo dvacet? Komu by restart pomohl?

   Vy jste dobře naivní. Myslíte si, že těm co mají rozhodovací moc není u prdele, jestli se za munici dá deset miliard, nebo dvacet? Komu by restart pomohl?