Transformace US Army: Boj s povstalci končí. Protivníky jsou ruská a čínská armáda

Transformace US Army: Boj s povstalci končí. Protivníky jsou ruská a čínská armáda
Američtí vojáci v Německu / U.S. Army Reserve, Sgt. Kenneth Rodriguez (Zvětšit)

Americká armáda (US Army) zveřejnila bílou knihu Army Force Structure Transformation nastiňující další kroky transformace US Army. Tři dekády boje americké armády proti povstalcům, počínaje nasazením v Somálsku v roce 1993, skončily. Nyní se US Army, bohužel pět minut po dvanácte, horečně připravuje na střet s technologicky vyspělými a početnými protivníky, kteří mají jaderné zbraně.

Po ukončení programu průzkumného vrtulníku FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft) US Army oznámila další tektonický posun: O desítky tisíc sníží počet tabulkových míst a více investuje do špičkových schopností nutných pro rozsáhlé bojové operace proti rovnocenným protivníkům.

„Armáda se v průběhu své historie měnila, aby udržela krok s technologiemi, plnila národní strategické cíle a čelila neustále se vyvíjejícím hrozbám. Téměř dvacet let odrážela struktura sil armády zaměření na protipovstalecké a protiteroristické operace, které dominovaly po útocích z 11. září 2001. Armáda bude i nadále potřebovat schopnosti související s těmito misemi. Ale s ohledem na měnící se bezpečnostní prostředí a vyvíjející se charakter války se armáda přeorientovává na vedení rozsáhlých bojových operací proti technologicky vyspělým vojenským silám. Aby armáda mohla splnit tyto požadavky, musí vytvořit nové schopnosti a změnit rovnováhu své struktury sil,“ stojí v úvodu bílé knihy.

Konečným cílem transformace US Army je naplnit ambice Národní obranné strategie NDS (National Defense Strategy) – ta jasně ukázala na staronové protivníky: Čínu, Rusko, Írán a Severní Koreu.

Současná struktura US Army (tabulková místa) je navržená pro 495 000 vojáků. V aktivní službě, což je stvrzeno zákonem, je však jen 445 000 vojáků, což je za tři roky pokles o více než 40 000 (8,4 %) lidí. US Army nemá tedy dostatek vojáků pro naplnění stávajících jednotek a organizací. To je dáno především problémem s náborem nových lidí.

Náborové video US Army

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Jak chtělo NATO vyhrát třetí světovou válku?

V době Studené války mohlo napětí mezi Západem a Sovětským svazem přerůst v masivní vojenský střet. ...

Air Force 2030: Budoucnost války podle amerického letectva

Výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) zveřejnily koncepční ...

PREMIUM Bartosiak: Začala třetí světová válka

Na Ukrajině je válka. Není to ale válka o Ukrajinu. Je to světová válka a vítěz v naši části světa ...

PREMIUM Hrozí válka, jakou svět neviděl. Spojeny státy a Čína jsou na kolizním kurzu

Prezident Biden a čínský vůdce Si Ťin-pching se setkali v Silicon Valley, aby snížili napětí v ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.