Tři letadlové lodě NATO společně operují v Jónském moři

Tři letadlové lodě NATO společně operují v Jónském moři
Francouzská stíhačka Rafale M na letadlové lodi USS George HW Bush / US Navy (Zvětšit)

Americká letadlová loď USS George HW Bush (CVN-77), francouzská Charles de Gaulle (R 91) a italská ITS Cavour (CVH 550) společně operují v Jónském moři, tedy v prostoru mezi Itálii a Řeckem. Společné nasazení zahrnuje přistání francouzských stíhaček Rafale M na americké letadlové lodi a společné operace v rumunském vzdušném prostoru.

Americké námořnictvo (US Navy) cvičení mezi dvěma a více námořnictvy označuje PASSEX (passing exercise). Během PASSEX se procvičuje zejména vzájemný způsob komunikace a kooperace, včetně společného působení proti nepříteli.

„Ukázat úžasnou sílu, kterou Aliance přináší do bitvy, je jedním z nejjistějších způsobů, jak odradit agresi. Jsme silnější, když pracujeme společně. Podobné operace zdůrazňují nejen naši interoperabilitu, ale také vzájemnou zastupitelnost s našimi partnery a spojenci,“ uvedl v prohlášení kontradmirál Dennis Velez, velitel amerického úderného svazu CSG 10 (Carrier Strike Group 10) seskupeného kolem USS George HW Bush.

Kromě letadlové lodě jsou součástí CSG 10 zejména 7. palubní letka CAW 7 (Carrier Air Wing 7), 26. eskadra torpédoborců DESRON 26 (Destroyer Squadron 26), raketový křižník třídy Ticonderoga USS Leyte Gulf (CG 55) a velitel (plus jeho štáb) pro vedení informační války IWC (Information Warfare Commander). DESRON 26 tvoří torpédoborce třídy Arleigh Burke USS Nitze (DDG 94), USS Farragut (DDG 99), USS Truxtun (DDG 103) a USS Delbert D. Black (DDG 119).

Všechny čtyři torpédoborce (4×96 VLS) a jeden raketový křižník (122 VLS) mohou dohromady nést až 506 střel s plochou dráhou letu Tomahawk s doletem cirka 1500 kilometrů. Prakticky, i když přesná struktura raketové výzbroje je pochopitelně utajována, to bude méně. Možná polovina. Zbytek vertikálních šachet VLS (Vertical Launching Systam) zabere protiletecká, protiraketová, protiponorková a protilodní raketová výzbroj.

USS George HW Bush v Řecku

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Operační nasazení letadlové lodě Gerald R. Ford v letošním roce

Nejnovější americká jaderná letadlová loď USS Gerald R. Ford (CVN-79) má konečně funkčních všech 11 ...

Lightning Carrier koncept americké námořní pěchoty

Americká námořní pěchota (USMC) v dubnu otestuje schopnost většího počtu letounů F-35B (16 až 20) ...

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov v suchém doku

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov byla konečně přesunuta do nového suchého doku 35. Střediska pro ...

Pět letadlových lodí NATO chrání Evropu

Oceány patří NATO. Aliance, v čele s americkým námořnictvem (US Navy), má nejmocnější námořní síly ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.