Vrtulníky pro Armádu ČR: Tři kandidáti

Foto: Jeden z hlavních kandidátů - UH-1Y Venom; větší foto / Public Domain
Jeden z hlavních kandidátů - UH-1Y Venom; větší foto / Public Domain

Ministerstvo obrany předminulý týden rozeslalo žádosti o nabídky do „vybraných zemí“, ve kterých poptává nové víceúčelové vrtulníky pro Armádu ČR. Seznam zemí i poptávaných výrobců je prozatím neveřejný. V médiích se skloňují nejčastěji tři typy Bell UH-1Y Venom, AgustaWestland AW139 a poněkud překvapivě korejský Korean Airspace KUH-1 Surion.

Synpose

Armáda České republiky již během pár let vyřadí bitevní/transportní vrtulníky ruské výroby Mi-24V/Mi-35. Ruské vrtulníky (17 kusů) ve výzbroji Armády ČR, resp. Vzdušných sil České republiky, zastoupí 12 až 18 víceúčelových vrtulníků západní výroby.

Přesná konfigurace vrtulníků není známa, ale počítá se minimálně s „bitevní" a transportní. Podle původních plánů měly nové vrtulníky nahradit také W-3A Sokol a převzít úlohu armádních záchranných, pátracích a transportních vrtulníků. Při náhradě (oficiální stanovisko není známo) W-3A Sokol, poptávaný počet vrtulníků dosáhne 12 (náhrada Mi-24V/Mi-35) + 6 (náhrada W-3A Sokol) kusů.

Diskutuje se také o možnosti pořídit více než jeden typ nového vrtulníku. Taková možnost je reálná v případě nahrazení W-3A Sokol, kdy se vyžaduje lehčí víceúčelový typ.

Přesné podmínky, dokonce ani hmotnostní kategorii, poptávaných vrtulníků nebyla oznámená. Ministerstvo obrany nyní řeší, jaké schopnosti si Česká republika musí a chce zachovat (transport, bitevní úkoly, CSAR, SAR atd.) a jaké jsou finanční možnosti.

Klíčové pro výběr nových vrtulníků je požadavek na možnost nést zbraně. V tomto případě se nám počet vhodných kandidátů rapidně snižuje. V potaz se nebere jen „schopnost", ale také bojová ověřenost. Tedy je dána přednost vrtulníku, který své bojové kvality prokázal v ostrém nasazení.

Nové helikoptéry chce ministerstvo získat během let 2016 až 2021. Cena jednoho vrtulníků se pohybuje od 10 do 20 milionů dolarů. Jednotkovou cenu však zásadně ovlivňují náklady za výzbroj a výstroj, munici, logistickou podporu, údržbu a servis a také zabezpečení přeškolení a výcviku pilotů a pozemního personálu.

V případě „náhrady" Mi-24V/Mi-35 se v médiích nejčastější skloňují polooficiálně tři typy - Bell UH-1Y Venom, AgustaWestland AW139 a poněkud překvapivě Korean Airspace KUH-1 Surion.

Venom v akci.

Bell UH-1Y Venom

Z technického i politického hlediska je horkým kandidátem americký víceúčelový typ UH-1Y Venom – nejnovější verze legendárních víceúčelových vrtulníků Bell UH-1 Iroquois. Vrtulníky UH-1Y v současné době provozuje pouze americká námořní pěchota.

Ač to na první pohled nevpadá, UH-1Y Venom je dvojčetem bitevního vrtulníků AH-1Z Viper. S čistě bitevním strojem UH-1Y sdílí 84 % stejných dílů. Například avionika a elektronická výzbroj je u obou strojů prakticky na stejné (špičkové) úrovni.

Výhodou rodiny vrtulníků UH-1 jsou lety prověřený provoz v nejnáročnějších podmínkách. Vrtulníky se zúčastnily prakticky všech konfliktů, ve kterých se Spojené státy angažovaly. Své transportní a bojové kvality prokazovaly a prokazují v Iráku a Afghánistánu.

UH-1Y Venom lze v případě potřeby osadit nejrůznější výzbrojí. Americká námořní pěchota využívá UH-1Y Venom jako nosič neřízených raket Hydra 70 nebo laserem naváděných APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) stejné ráže. Na závěsné body lze připevnit také velkorážní kulomety, či jinou výzbroj.

Pokud si bude chtít Armáda ČR zachovat schopnost ničit obrněnou techniku pomocí vrtulníků, bude muset UH-1Y Venom být vybaven také příslušnými zbraňovými systémy – např. protitankovými střelami AGM-114 Hellfire.

Pro UH-1Y Venom mluví především jeho ověřenost v bojí a perfektní servisní a logistické zázemí (např. dostupnost náhradních dílů). UH-1Y Venom je připravený certifikovaný vrtulník, které lze okamžitě využívat pro daný účel.

Výhodou UH-1Y Venom v připravovaném tendru jsou rovněž vazby americké společnosti Bell na Českou republiku. V Praze má Bell již několik let své hlavní regionální sídlo a chce zde společně s českou firmou LOM Praha vybudovat servisní a výcvikové centrum.

Montáž, zákaznické úpravy a údržbu vrtulníků by měla tuzemská společnost zajišťovat nejen pro Českou republiku, ale i pro oblast střední a východní Evropy.

"Naše aktivity nejsou vázané na to, jak dopadne toto výběrové řízení a zda se vláda nakonec rozhodne pro náš program rozhodne," uvedl však John L. Garrison, ředitel Bell Helicopter.

Maximální startovací hmotnost UH-1Y Venom je 8390 kg a užitečná hmotnost 3020 kg. Cestovní rychlost UH-1Y Venom je 293 km/h. Bojový dolet s 990 kg užitečného nákladu je 241 km. Výdrž ve vzduchu je 3,3 h. V nákladovém prostoru najde místo 10 vojáků.

Foto: AW 139M italského letectva; větší foto / AgustaWestland
AW 139M italského letectva; větší foto / AgustaWestland

AgustaWestland AW139

Druhým žhavým kandidátem je anglicko-italský vrtulník AgustaWestland AW139. Vrtulník je znám především jako transportní a záchranný. Společnost AgustaWestland připravila (vyvíjí) i militarizovanou verzi označovanou jako AW139M schopnou nést zbraňové systémy.

Oproti UH-1Y Venom však AW139M není zaveden ve výzbroji žádné armády a nemohl tak prokázat své kvality v boji. Přesněji řečeno, AW139M léta již od roku 2012 v italské armádě, ale Italové vrtulník nevyužívají pro bitevní účely.

Zbraňové systémy nejsou specifikovány a bude záležet na zákazníkovi, o jakou výzbroj projeví zájem. V případě zavedení AW139M se Armáda ČR stane prvním uživatelem ozbrojené verze.

Firma AgustaWestland však projevuje o zakázku Armády ČR značný zájem a intenzivně v České republice za úspěch svých vrtulníků lobuje. Viceprezident Gianfranco Sottotetti se předminulý čtvrtek setkal s vedením státní společnosti LOM Praha.

"Jednali jsme o možnostech a rozsahu spolupráce mezi naší a italskou firmou v případě, že ministerstvo obrany vybere tohoto výrobce jako dodavatele nových vrtulníků," uvedl Roman Planička, ředitel LOM Praha.

Cestovní rychlost AW139 je 304 km/h a přeletová vzdálenost 1250 km. Vrtulníky vydrží ve vzduchu téměř 6 hodin. Vrtulník přepraví až 15 pasažérů. Kromě stoupavosti (10,9 m/s oproti 12,9 m/s u UH-1Y) tak AW139 amerického konkurenta v hrubých výkonech poměrně výrazně převyšuje.

Korean Airspace KUH-1 Surion Korean Airspace KUH-1 Surion; větší foto / Korean Airspace

Korean Airspace KUH-1 Surion

Třetím mediálně označeným účastníkem je poněkud překvapivě vrtulník Korean Airspace KUH-1 Surion z Jižní Koreje. O možném zapojení korejské firmy informoval v červnu náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta po setkání se zástupci Jižní Koreje.

"Korejci teď vyvinuli nový vrtulník Surion. Existuje možnost, že by se zúčastnili výběrového řízení na multifunkční vrtulníky, které bude armáda nakupovat teď v dohledné době," řekl Kuchta.

KAI KUH-1 Surion je vrtulník klasické koncepce zavedený do výzbroje Jižní Koreje v roce 2013. Jihokorejská armáda objednala 245 vrtulníků jako náhradu za dosluhující vrtulníky UH-1H a 500MD. Hlavním posláním KUH-1 Surion jsou transportní úkoly.

KUH-1 Surion

Korean Airspace ale vyvíjí také ozbrojenou verzi schopnou nést nejrůznější výzbroj, například až 6 střel vzduch-země BGM-71 TOW. Dlužno dodat, že vývoj ozbrojené verze je prozatím ve stádiu úvah.

Maximální startovací hmotnost KUH-1 Surion je 8700 kg a užitečný náklad 3700 kg. Cestovní rychlost je 259 km/h a dolet 500 km. Vrtulník dosahuje stoupavosti 8,5 m/s. Nevýhodou je malý dostup – 3000 metrů, což je dvakrát méně než u evropského a amerického konkurenta. Výkon vrtulníku tak klesá nejen se stoupající nadmořskou výškou, ale také při vysoké teplotě vzduchu (nízkém tlaku).

Zdroj: Bell, AgustaWestland, Korean Airspace, IHned

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojový tandem: Vrtulník Apache a dron RQ-7Bv2 Shadow

Americká armáda v rámci programu ARI (Aviation Restructuring Initiative) vybavila první leteckou ...

REPORTÁŽ: Modernizace Mi-171š a budoucnost vrtulníků v Armádě ČR

Na letecké základně Kbely se uskutečnil slavnostní ceremoniál k ukončení modernizačního programu SOF ...

AHL: Nový čínsko-ruský těžký vrtulník

Firmy Ruské vrtulníky a čínská AVIC podepsaly rámcovou dohodu o společném vývoji těžkého dopravního ...

Vrtulník S-97 Raider poprvé ve vzduchu

Vrtulníková stíhačka S-97 Raider tento pátek podnikla svůj první testovací let. Firma Sikorsky během ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Nesher
  20:08 10.09.2017

  Lehce Off topic zpráva, nicméně se týká jak AČR, tak vrtulníků, strojem, který by měl ve velmi krátké době nahradit poslední létající Mi 2 v ČR je Bell 505 Jet Ranger X, LOM už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lehce Off topic zpráva, nicméně se týká jak AČR, tak vrtulníků, strojem, který by měl ve velmi krátké době nahradit poslední létající Mi 2 v ČR je Bell 505 Jet Ranger X, LOM už zahájil s Bellem co by vítězem tendru jednání o dodávkách, celkově požaduje 6 strojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  23:52 06.10.2016

  Jak překvapivé (ironie)

  Výsledky Stropnického
  - vyhozené peníze za sokoly
  - rozdrbaná současná LZS, protože neuměl Babišovi vysvětlit, že armáda nemá na převzetí od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak překvapivé (ironie)

  Výsledky Stropnického
  - vyhozené peníze za sokoly
  - rozdrbaná současná LZS, protože neuměl Babišovi vysvětlit, že armáda nemá na převzetí od soukromníků
  - dle rozhodnutí komise nebude AČR schopna zajistit LZS ani po roce 2020
  - zpackaný tendr na nové víceúčelové
  - zničená Mi 171š na cvičení ve Španělsku

  Ale umí se tvářit, že strašně přemýšlí...
  TF_HU by nám mohl vysvětlit jako tomu vůbec ,ale vůbec nerozumíme.....

  Předpokládám, že se teď vezmou dvě miliardy, a nelejou se do LOMu, který je cugrunt aby udržel Hindy nějak v provozu..
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  23:16 06.10.2016

  Tak vrtulníky asi jen tak nebudou, Stropnický to dnes odpískal na bezpečnostním výboru sněmovny s tím, že žádný z nabízených strojů nesplňuje požadavky armády a navíc je cena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak vrtulníky asi jen tak nebudou, Stropnický to dnes odpískal na bezpečnostním výboru sněmovny s tím, že žádný z nabízených strojů nesplňuje požadavky armády a navíc je cena vyšší než se čekalo ( 12 mld. minimálně). Z čehož plyne jediné, vojáci absolutně netuší co chtějí, respektive to co chtějí nikdo ani nevyrábí a ještě k tomu by chtěli mercedes za cenu fabie. Čekám návrat k myšlence na modernizaci Mi 24 s tím, že se to veřejnosti prodá jako úspora ve smyslu všichni kradou, jen my čerpáme. V tomto světle jsem zvědavý jak dopadne tendr na madr radary, vzhledem k mozkovému trustu na MO a gen. štábu ( taky to má umět skoro všechno) m obavu, že úplně stejně.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  08:59 10.09.2015

  Vypadá to, že by mohlo dojít k zajímavému posunu týkajícího se ceny Bellů (zatím oficiálně nepotvrzeno). Z 15 mld. Kč by mohlo být 10 mld. Kč za 12 ks. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vypadá to, že by mohlo dojít k zajímavému posunu týkajícího se ceny Bellů (zatím oficiálně nepotvrzeno). Z 15 mld. Kč by mohlo být 10 mld. Kč za 12 ks. Viz
  http://zpravy.e15.cz/domaci/ud...
  Skrýt celý příspěvek

 • OndrejK
  17:30 28.08.2015

  No ona Mi-24 není zrovna vrcholem odolnosti. Byla stavěna a pancéřována zejména do podmínek předpokládaného střetu východu se západem. Stejně jako ve Vietnamu mnoho amerických ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ona Mi-24 není zrovna vrcholem odolnosti. Byla stavěna a pancéřována zejména do podmínek předpokládaného střetu východu se západem. Stejně jako ve Vietnamu mnoho amerických pilotů upřednostňovalo klasickou UH-1 před AH-1 tak i v Afghánu řada ruských pilotů raději než Mi-24 volila Mi-8/17 se střelci v bočních střílnách. Čímž neříkám, že bitevní vrtulník dnes nemá své opodstatnění ale Mi-24 ač je tak označována podle mě nikdy klasickým bitevním vrtulníkem nebyla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:56 28.08.2015

  Dobře mířená RPG sundá i Mi24 a ještě se do ní lépe trefuje. Nedržte se mýtů o "létajících tancích". I nejlépe pancéřované vrtulníky jsou jen lehké "létající OT" (pokud mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobře mířená RPG sundá i Mi24 a ještě se do ní lépe trefuje. Nedržte se mýtů o "létajících tancích". I nejlépe pancéřované vrtulníky jsou jen lehké "létající OT" (pokud mají kapacitu). Jinak by to neletělo.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  12:55 28.08.2015

  Ach jo, zase překlepy... "...zadání "víceúčelový"..." Webmaster by mohl podumat nad možnostmi editace právě vložených příspěvků. Předem děkuji :)

  Ach jo, zase překlepy... "...zadání "víceúčelový"..." Webmaster by mohl podumat nad možnostmi editace právě vložených příspěvků. Předem děkuji :)

 • pjek
  12:52 28.08.2015

  K těm třem jen tolik, že Mi-24/35 nenahradí ani jeden v bojové odolnosti a palebné síle. Pokud je zadáví "víceúčelový, tak jde o ústup od bojových parametrů k neocivilním. Dobře ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K těm třem jen tolik, že Mi-24/35 nenahradí ani jeden v bojové odolnosti a palebné síle. Pokud je zadáví "víceúčelový, tak jde o ústup od bojových parametrů k neocivilním. Dobře mířená RPG pak spolehlivě sundá všechny tři. Opakuji, nejvýhodnější pro ČR je počkat dva až tři roky. Pak bude jasněji...
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  12:44 28.08.2015

  IMHO je nezbytné vyčkat. Za dva tři roky bude svět výrazně jiný než byl doposud. Zbytečné projekty za zbytečně vysoké náklady dnes jsou pouze okovem budoucích otroků, lhostejno zda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IMHO je nezbytné vyčkat. Za dva tři roky bude svět výrazně jiný než byl doposud. Zbytečné projekty za zbytečně vysoké náklady dnes jsou pouze okovem budoucích otroků, lhostejno zda v míru či v chaosu bojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • OndrejK
  20:27 25.08.2015

  No mám právě podobné zprávy, že u pilotů vede Venom/Viper. Osobně se mi to jeví taky nejideálnější.

  No mám právě podobné zprávy, že u pilotů vede Venom/Viper. Osobně se mi to jeví taky nejideálnější.

 • CerVus
  16:10 25.08.2015

  Tak to je jasné, že se pilotům bojových vrtulníků nebude chtít přesedlat na střední výceúčelové.

  Tak to je jasné, že se pilotům bojových vrtulníků nebude chtít přesedlat na střední výceúčelové.

 • JoeCarney
  15:56 25.08.2015

  Pokud vím, tak jak posádky, tak pozemní personál jsou jednoznačně pro Venom/Viper

  Pokud vím, tak jak posádky, tak pozemní personál jsou jednoznačně pro Venom/Viper

 • OndrejK
  17:42 23.08.2015

  Docela by mě zajímalo čím by Mi-24 nejraději nahradili jejich piloti.

  Docela by mě zajímalo čím by Mi-24 nejraději nahradili jejich piloti.

 • CerVus
  15:32 20.08.2015

  Koukám že gunship verze Suriona má přijít ve 2020. Na nosníky na křídlech má jít namontovat až 6 TOW popřípadě pouzdra s kulometnou a raketovou výzbrojí. Proto se o něm mluví. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukám že gunship verze Suriona má přijít ve 2020. Na nosníky na křídlech má jít namontovat až 6 TOW popřípadě pouzdra s kulometnou a raketovou výzbrojí. Proto se o něm mluví. Jenže 2020 je už celkem pozdě.
  Ale Korejký LUH nevypadá vůbec špatně.http://www.militaryfactory.com...

  Luky: Jo to mi je jasné, že si to Chorvati zaplatí v servise a USA se zbaví uloženek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:07 20.08.2015

  Nic není "zadarmo"....detaily kontraktu neznám, ale zeptejte se Chorvatů za deset let provozu. Tady se taky už mnohokrát zvažoval nákup olétaných F-16 před generálkou (asi skoro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nic není "zadarmo"....detaily kontraktu neznám, ale zeptejte se Chorvatů za deset let provozu. Tady se taky už mnohokrát zvažoval nákup olétaných F-16 před generálkou (asi skoro "zadarmo")
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:02 20.08.2015

  Dobrá, tak proč je dali Chorvatům zadarmo?

  Dobrá, tak proč je dali Chorvatům zadarmo?

 • Luky
  14:04 20.08.2015

  ...ááále houby, poláci pro ně dělali, co jim na očích viděli....doufali, že jim dají podíly na rekonstrukci zničených zemí...vyprdli se na ně a ani offsety jim nedávají jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...ááále houby, poláci pro ně dělali, co jim na očích viděli....doufali, že jim dají podíly na rekonstrukci zničených zemí...vyprdli se na ně a ani offsety jim nedávají jako evropští partneři. Chovají se tak i v průmyslu, když přijdou s investicí - jako kobylky.
  To nemá s Miloškem co dělat.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  13:50 20.08.2015

  kazd: Tak oni občas spojencům "pustí" nadbytečnou výzbroj. Ať už zadarmo nebo za výraznou slevu jenže tady je problém v osobě sedící na Hradě. Miloš může klidně nosit triko s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: Tak oni občas spojencům "pustí" nadbytečnou výzbroj. Ať už zadarmo nebo za výraznou slevu jenže tady je problém v osobě sedící na Hradě. Miloš může klidně nosit triko s nápisem "Putin's no. 1 fan" a to nás bohužel odsouvá do kategorie zemí, které žádné zvýhodnění nedostanou.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  13:46 20.08.2015

  RiMr71: No KW už něco zažilo a mají ji odladěnou. Navíc může používat PTŘS. Ale i tak je to jen skaut, který by měl kooperovat s bitevníkem.
  Rase: Oni je mají na nasazení na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: No KW už něco zažilo a mají ji odladěnou. Navíc může používat PTŘS. Ale i tak je to jen skaut, který by měl kooperovat s bitevníkem.
  Rase: Oni je mají na nasazení na vnitrozemském zajištěném území. Nejspíše jsou ekonomičtější a menší než ostatní kterými disponuje pozemní armáda. Ozbrojená varianta (náhrada KW) soupeřila s AW169aas a prohrála.
  Ta AW by rozměrově i výzbrojí nejspíše přesně seděla našim požadavkům, jenže cena bude odpovídající.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:43 20.08.2015

  tohle je třeba celkem "brutální fifinka"
  http://farm5.staticflickr.com/...

  tohle je třeba celkem "brutální fifinka"
  http://farm5.staticflickr.com/...

 • Luky
  13:33 20.08.2015

  oni ale už budou dohodnutí, když to posílají po výstavách (našel jsem i obrázky s TOW, Hellfire a dalšími)
  dobrý jsou i stránky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  oni ale už budou dohodnutí, když to posílají po výstavách (našel jsem i obrázky s TOW, Hellfire a dalšími)
  dobrý jsou i stránky výrobce:
  http://www.airbushelicopters.c...

  dole jsou pak PDF se schematy navěšení...jsou tam 2x PTŘS pod křídlem (4ks)
  ..Jinak jsem viděl článek, kde se psalo, že počty vrtulníků by mohli jít do desítek kusů...hmm
  už se opakuju, ale vzal bych co nejvíc H145M a k tomu dozbrojil Mi171 a dělal Ukrajincům kšeft na motory do budoucna (budou to potřebovat)
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:29 20.08.2015

  je naivní si myslet, že ČR někdo dá něco zadarmo nebo se slevou
  pro USA jsme nic neudělali

  Vrtulníky mohou mít benefit v tom, že
  - dáme velkou objednávku zajímavou pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  je naivní si myslet, že ČR někdo dá něco zadarmo nebo se slevou
  pro USA jsme nic neudělali

  Vrtulníky mohou mít benefit v tom, že
  - dáme velkou objednávku zajímavou pro výrobce, což se promítne v ceně
  - pomůžem nějaké armádě zbavit se přebytků
  - se zbavíme Mi, které nemají budoucnost
  - redislokujeme jednotky/ letiště - výrazná úspora
  - zbavíme se drahých a neperspektivních sokolů
  - získáme moderní techniku a možná servisní program pro LOM, který jinak zkrachuje nebo ho budem dotovat z rozpočtu

  Rozhodně bych nečekal, že se bude Airbus předhánět s AW a amíkama - podívejte se na polské výběrové řízení.
  A to Polsko v USA něco znamená.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:15 20.08.2015

  jenže izraelci jsou schopni dát dohromady cokoli (nemyslím zle)
  za ty peníze by to chtělo komplet od výrobce
  Pokud se Airbus dohodne s Izraelem já s tím osobně nemám problém

  jenže izraelci jsou schopni dát dohromady cokoli (nemyslím zle)
  za ty peníze by to chtělo komplet od výrobce
  Pokud se Airbus dohodne s Izraelem já s tím osobně nemám problém

 • Rase
  13:10 20.08.2015

  RiMr71:
  proč tedy američané zavedli do své výzbroje jednu z těch "navoněných fifinek" - EC145 (byť si ho přejmenovali). Asi jim taky "voní"

  RiMr71:
  proč tedy američané zavedli do své výzbroje jednu z těch "navoněných fifinek" - EC145 (byť si ho přejmenovali). Asi jim taky "voní"

 • RiMr71
  13:02 20.08.2015

  Mimochodem, i ten OH-58 se mi zdá víc "military", než ty evropské (použiju níže uvedený povedený výraz) "navoněné fifinky" :)

  Mimochodem, i ten OH-58 se mi zdá víc "military", než ty evropské (použiju níže uvedený povedený výraz) "navoněné fifinky" :)

 • RiMr71
  13:00 20.08.2015

  ...to jo... ale aby těch typů pak nebylo na tu naši kapesní armádu moc... Mi-17/171, Sokol, UH-1Y, OH-58...

  ...to jo... ale aby těch typů pak nebylo na tu naši kapesní armádu moc... Mi-17/171, Sokol, UH-1Y, OH-58...

 • CerVus
  12:31 20.08.2015

  RiMr71: No právě proto se měli trochu pochlapit a do nabídky grátis zahrnout i pár vyřazovaných kiowa warriorů.

  RiMr71: No právě proto se měli trochu pochlapit a do nabídky grátis zahrnout i pár vyřazovaných kiowa warriorů.

 • Luky
  12:30 20.08.2015

  Jinak nechápu, proč tu někteří pořád dělají vědu z integrace PTŘS na EC...
  tady už to se SPIKE rovnou vystavují, navíc tento moderní stroj má otevřenou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak nechápu, proč tu někteří pořád dělají vědu z integrace PTŘS na EC...
  tady už to se SPIKE rovnou vystavují, navíc tento moderní stroj má otevřenou architekturu...
  http://www.asds-media.com/phot...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:41 20.08.2015

  ...po pravdě řečeno, po těch aférách s armádními nákupy, mi přijde jako plátci daní osobně stravitelnější zaplatit víc za relativně čistý obchod, než zaplatit "méně" a krmit u toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...po pravdě řečeno, po těch aférách s armádními nákupy, mi přijde jako plátci daní osobně stravitelnější zaplatit víc za relativně čistý obchod, než zaplatit "méně" a krmit u toho rozpočty politických stran a místních gosudarů...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:38 20.08.2015

  ...a ještě jsem zapomněl na clo... to taky půjde američanům?

  ...a ještě jsem zapomněl na clo... to taky půjde američanům?

 • Luky
  11:38 20.08.2015

  Natáhnou každýho, takže klid a nohy v teple...

  Natáhnou každýho, takže klid a nohy v teple...

 • RiMr71
  11:30 20.08.2015

  ...aha... takže takže je to kompletní cena včetně všech nabalených vícenákladů a DPH (které si taky vezmou američani?)...

  Dokud nebude porovnání s nabídkou evropských výrobců, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...aha... takže takže je to kompletní cena včetně všech nabalených vícenákladů a DPH (které si taky vezmou američani?)...

  Dokud nebude porovnání s nabídkou evropských výrobců, je to mlácení prázdné slámy. A dejme si pozor, aby evropské nabídky byly taky "se vším", aby se výsledná cena po různých doplatcích za vývoj a aplikaci "skorohotových" subsystémů nepřehoupla přes ty šíleně drahé američany.
  Jestli si někdo myslí, že při výsledném porovnávání cen budou EU mixéry za polovic, tak se obávám hluboce mýlí...
  A myslím, že je na čase taky trochu vytěžit z našeho spojenectví a toho co pro amíky děláme. Poláci to umí, balkánci to umí, jen nás každý natáhne... nebo se mýlím?
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  11:14 20.08.2015

  Tak to de salo čekat, že za ně budou chtít 27 milionu za kus. I tak se jedná o slevu když jeden nový kus příjde na 28.
  Pro nás jsou stejně UH moc drahá sranda. Takže to nasvědčuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak to de salo čekat, že za ně budou chtít 27 milionu za kus. I tak se jedná o slevu když jeden nový kus příjde na 28.
  Pro nás jsou stejně UH moc drahá sranda. Takže to nasvědčuje tomu, že vyhrají :)
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  09:12 20.08.2015

  BTW:

  ten článek neříká nic neočekávatelného.
  Už jsme zde psal, že s USA je možno jenat jen ve stylu - opravíme a dáme vám naše Mi pro vaše muslimácké spojence a vy nám dáte za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BTW:

  ten článek neříká nic neočekávatelného.
  Už jsme zde psal, že s USA je možno jenat jen ve stylu - opravíme a dáme vám naše Mi pro vaše muslimácké spojence a vy nám dáte za doplatek náhradu celého vrt. letectva= obchod opravdu na úrovni vlády.

  Jednat s námořnictvem o nějakých 12 ks je pod jejich rozlišovací schopnost a řeší to tam nějaký podržtaška jako prioritu 2158.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  09:12 20.08.2015

  kazd díky za informaci, že fond již jednou existoval a jaký měl konec.

  kazd díky za informaci, že fond již jednou existoval a jaký měl konec.

 • petres
  09:10 20.08.2015

  Co zde uvádí o fondu pro armádu kalamar by byla velmi dobrá zpráva, rozhodně by to armádě a jejímu dlouhodobému rozvoji prospělo (je mi jasné, že ptát se proč se o tom uvažuje a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co zde uvádí o fondu pro armádu kalamar by byla velmi dobrá zpráva, rozhodně by to armádě a jejímu dlouhodobému rozvoji prospělo (je mi jasné, že ptát se proč se o tom uvažuje a jedná až nyní a ne třeba před 10 roky je zbytečné).

  Zde je odkaz na níže zmiňovaný článek v E15:
  http://zpravy.e15.cz/domaci/po...

  Nevím, asi je velmi pravděpodobné, že kvůli této vyši ceny budou Američané ze hry.
  Pak by zbyl duel AW vs EC.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  09:09 20.08.2015

  to je ten clanek

  http://zpravy.e15.cz/domaci/po...

  Armádní fond již tu byl, a jako první byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to je ten clanek

  http://zpravy.e15.cz/domaci/po...

  Armádní fond již tu byl, a jako první byl rozpuštěn v okamžiku, kdy šlo do tuhého.
  Na MO to moc dobře vědí a převedou tam jen opravdu to co se nepodaří utratit přes veškerou snahu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  07:37 20.08.2015

  Dnesni E15 uvadi, ze celkova vena za venom by vyrazne prekrocila 1 miliardu za 1 vrtulnik. To je cena nesmyslna a doufam, ze si to uvedomuji i ti, co spi v perine z hvezd a pruhu.

  Dnesni E15 uvadi, ze celkova vena za venom by vyrazne prekrocila 1 miliardu za 1 vrtulnik. To je cena nesmyslna a doufam, ze si to uvedomuji i ti, co spi v perine z hvezd a pruhu.

 • kalamar
  17:39 19.08.2015

  lemkin:

  Armáda už nepotřebuje vyčerpat rozpočet na daný rok!
  Na vládě už leží novela zákona kde se rozhoduje o fondu pro armádu kam se převedou zůstatkové finance.Nad daným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin:

  Armáda už nepotřebuje vyčerpat rozpočet na daný rok!
  Na vládě už leží novela zákona kde se rozhoduje o fondu pro armádu kam se převedou zůstatkové finance.Nad daným fondem pro armádu má mít současně dohled ministerstvo financí,je to jedna s podmínek.
  Tento fond právě bude řešit aby naše pod financovaná armáda nepřicházela o další finance a současně šetřila peníze na tendry které mohou být vyšší než co jí dovolí strop rozpočtu na daný rok.
  Myslím že naše armáda ví co chce ale čekala jak dopadne finanční plán navýšení rozpočtu na další roky a to je klíčové.Žádná armáda by si nepřála ztratit jednu ze svých schopností a ta naše si to rozhodně nezaslouží.
  Jináč se též přikláním k 1 či 2 variantě ale ještě raději bych viděl aby si o tom mohla armáda rozhodnou sama bez nějakých politických kliček.Ty vrtulníky budou chránit především zadky našich vojáků a na tom, by se rozhodně šetřit nemělo.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  16:43 19.08.2015

  Uvedené typy neřeší náhradu původních, tedy jak bylo zmíněno - není koncepce, armáda neví co chce jen potřebuje utratit peníze, aby o ně nepřišla......., nejlepší by bylo spojit do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uvedené typy neřeší náhradu původních, tedy jak bylo zmíněno - není koncepce, armáda neví co chce jen potřebuje utratit peníze, aby o ně nepřišla......., nejlepší by bylo spojit do jedné zakázky s obměnou zbylých ruských vrtulníků těžší kategorie. Pak by u nás vzhledem k velikosti zakázky bylo možné dosáhnout i na:

  1) A139 + NH90 (nebo Merlin) + T129
  2) H145 + NH90 (nebo PUMA) + Tiger
  3) UH-1Y + AH-1Z

  Osobně bych ale nejraději viděl první dvě koncepce. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:12 17.08.2015

  trocha faktů :

  Koncepce dopr a vrt. let. byla schválena vládou 11/13.
  Asi se nečekalo, že se to na vládě komplet zamítne, takže MO i AČR měli vědět co zhruba budou dělat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  trocha faktů :

  Koncepce dopr a vrt. let. byla schválena vládou 11/13.
  Asi se nečekalo, že se to na vládě komplet zamítne, takže MO i AČR měli vědět co zhruba budou dělat 12/13.

  Nyní po téměř 2 letech je výsledk 0. resp. v panice z vrácení peněz se rozhodo o prodloužení sokolů, které armáda nepotřebuje (dosud většina stála v hangáru).

  Činnosti sokolů jsme schopni zajistit jinak

  - viz. zásah LZS naposled ve studénce = soukromá LZS

  - státem mnohem levněji - viz. např. vnitro (policie) - dotace EU - výzva č. 27 - pořízením letecké techniky – vrtulníků střední váhové kategorie se speciálním technologickým zařízením určeným pro provádění leteckých záchranných prací v systému IZS a pořízení speciálních technologických zařízení vrtulníků a vybavení letových posádek těchto vrtulníků určené pro provádění leteckých záchranných prací v systému IZS + cisterny - vše kromě Prahy (asi půjde do Ostravy?), objem skoro půl miliardy, státní rozpočet 70 mln CZK, zbytek EU

  - zásah vrt. u požárů - standardně již současné dva policejní, sokoly pouze pokud je více požárů - viz. minulé dny


  Takže celá "náhrada Mi24" musí být postavena na bojové hodnotě vrtulníků, případný další malý vrtulník místo sokolů už je jen "favor" ve smyslu nakupujem za hodně kupme celý balík.
  Kdyby se k tomu navíc přidal i rámcový kontrakt na náhradu Mi171 do r.2027 tak tu náhradu sokolů v počtu cca 4 ks co armáda pro své SAR a MEDEVAC reálně potebuje dostanem tak za půl miliardy jako bonus.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  20:56 16.08.2015

  Torong: ono by rozdíl pokud by to bylo H145M nebo AH-1 Viper. Nicméně tady se stále jedná pouze o nepancéřované, ozbrojené střední vrtulníky. A ty moc rozdílů v odolnosti na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Torong: ono by rozdíl pokud by to bylo H145M nebo AH-1 Viper. Nicméně tady se stále jedná pouze o nepancéřované, ozbrojené střední vrtulníky. A ty moc rozdílů v odolnosti na bojišti mít nebudou.
  Američani je vždy mají čím ochránit. Nedá se čekat, že by neměli absolutní leteckou převahu a k tomu s nimi do akce vždy poletí i bitevní vrtulník. A ten z Venomu neuděláme i kdyby jsme se na hlavu stavěli.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  20:51 16.08.2015

  No Venom je určený pro námořní pěchotu. Námořnictvo používá vlastní vrtulníky.
  Navíc těžko můžeme získat zdarma stroj, který se vyrábí jeden rok a ještě jím není přezbrojená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No Venom je určený pro námořní pěchotu. Námořnictvo používá vlastní vrtulníky.
  Navíc těžko můžeme získat zdarma stroj, který se vyrábí jeden rok a ještě jím není přezbrojená námořní pěchota.
  Pokud by součástí kontraktu na UH byla i dádávka OH-58D, které Spojené státy budou nahrazovat Lakotami, tak by to byl už zajímavý obchod. Chorvati jich letos pár zadarmo dostali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  20:49 16.08.2015

  CerVus: Ano levnější. To je výborný argument. Obzvlášť ti co se dostanou do ostré akce ho velmi uvítají. Že se ušetřilo... Navíc nenahrazují se Sokoly, ale Mi 24 a ozbrojené být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: Ano levnější. To je výborný argument. Obzvlášť ti co se dostanou do ostré akce ho velmi uvítají. Že se ušetřilo... Navíc nenahrazují se Sokoly, ale Mi 24 a ozbrojené být mají.
  Rase: Ano, argument proti UH1 je, že nemáme moře. Tak to jo. Omlouvám se za sarkasmus, ale tohle si o to vyloženě říká...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:43 16.08.2015

  CerVus:
  Ony právě i spojené státy přecházejí od roku 2007 na UH-72 Lakota (což je EC145) - 345 ks. UH1 zůstanou tak akorát u národní gardy. I ten UH1Y Venom je určený jen pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus:
  Ony právě i spojené státy přecházejí od roku 2007 na UH-72 Lakota (což je EC145) - 345 ks. UH1 zůstanou tak akorát u národní gardy. I ten UH1Y Venom je určený jen pro námořnictvo (a my moře nemáme :D ). Pokud bychom je získali zdarma, v rámci nějaké spojenecké pomoci, neřeknu nic, ale platit za stroj kterého se ostatní státy zbavují nebo zbavily je snad ještě horší než si držet Sokoly.
  Pokud je EC145 dost dobrý pro američany, tak nevím v čem je problém s jeho nasazením v AČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  20:21 16.08.2015

  No díky tomu, že se prodlužuje životnost Sokolů tak by měly počty narůst na 18, nebo ne? S tím souvisí i výhoda H145M.
  Za pár let až Sokoly definitivně dolétají, tak je bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No díky tomu, že se prodlužuje životnost Sokolů tak by měly počty narůst na 18, nebo ne? S tím souvisí i výhoda H145M.
  Za pár let až Sokoly definitivně dolétají, tak je bude mnohem snadnější nahradit civilní verzí tj H145, která je mnohem vhodnější než menší 125 a 135, které tu běžně létají.
  Oba typy budou sdílet servisní i školící zázemí což značně sníží náklady. A když jsme u nákladů EC bude určitě levnější než těžší UH. Jak už tu bylo několikrát zmíňěno bitevní vrtulníky už nejspíše mít nebudeme, takže se tím maže výhoda provázanosti UH/AH.
  Navíc je pro ČR výhodnější se ve výzbroji provázat se s Německem a Francií než se Spojenými státy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  20:21 16.08.2015

  Rase: "Lehký multifunkční vrtulník (který má plnit úkoly spíš civilní) je lepší stroj jako Augusta nebo Eurocopter (vycházející z civilních vrtulníků). Čistě vojenský vrtulník jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: "Lehký multifunkční vrtulník (který má plnit úkoly spíš civilní) je lepší stroj jako Augusta nebo Eurocopter (vycházející z civilních vrtulníků). Čistě vojenský vrtulník jako Surion nebo Venom, by byl pro současné úkoly zbytečně neohrabaný."

  Takže vlastně říkáte, že armáda by měla koupit vrtulníky, které se hodí úplně na všechno, ovšem kromě vojenských akcí. Nejsou od toho náhodou civilní složky?

  V podstatě tady odpůrci Venomu zatím tvrdí povětšinou to, že vojáci by neměli kupovat vojenský vrtulník (pokud to tedy trochu přeženu).
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:00 16.08.2015

  Cervus
  A ještě jedna věc, neberte to prosím zle, ale váš argument vůči křižákovi ohledně počtu není v tomto případě zcela relevantní. Ano, za jednoho UH jsou tři EC, tedy bychom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cervus
  A ještě jedna věc, neberte to prosím zle, ale váš argument vůči křižákovi ohledně počtu není v tomto případě zcela relevantní. Ano, za jednoho UH jsou tři EC, tedy bychom mohli mít za stejné peníze mnohem více strojů, ale k tomu nedojde. AČR nemá v plánu kupovat více než 12-18 strojů této kategorie. A proto doufám, že vybere to nejlepší co na trhu momentálně je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:53 16.08.2015

  Cervus
  A toho "počítá se" se právě bojím. Kvůli našim 12 strojům se jistě nikdo nepřetrhne, navíc nepochybuji, že by se tento dodatečný vývoj nechal jakýkoli výrobce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cervus
  A toho "počítá se" se právě bojím. Kvůli našim 12 strojům se jistě nikdo nepřetrhne, navíc nepochybuji, že by se tento dodatečný vývoj nechal jakýkoli výrobce zaplatit.
  Další věc jsou rakety, pro nás je nejlepší řešení Spike, které už AČR má zavedené.
  Co když Airbus počítá s jiným typem?
  Prostě v naší situaci si nemůžeme dovolit kupovat něco co není vyvinuté a odzkoušené. Ale jak říkám, ve chvíli kdy nikdo z nás neví co vlastně VS chtějí, vedeme velmi akademickou diskuzi
  BTW to co navrhujete, kupovat systém u nějž se s něčím do budoucna "počítá" zavání tím, čeho se tak obáváte, tj. korupcí.:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • křižák
  19:18 16.08.2015

  CerVus- já to mínil tak , že zavedení UH-1 , případně AH-1 Z sníží výdaje na provoz.

  Rase- nemohu nesouhlasit , ale nyní se jaksi řeší náhrada za již postarší vrtulníky
  ruské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus- já to mínil tak , že zavedení UH-1 , případně AH-1 Z sníží výdaje na provoz.

  Rase- nemohu nesouhlasit , ale nyní se jaksi řeší náhrada za již postarší vrtulníky
  ruské výroby. Spolupráce vrtulníku a dronů plánují USA, nebo Francie .
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  18:05 16.08.2015

  křižák: nj když nějvětší problém uh-1 je že za cenu jednoho se dají pořídit 3 EC. A v konečném důsledku mít 15 nebo 45 strojů je znatelný rozdíl.

  křižák: nj když nějvětší problém uh-1 je že za cenu jednoho se dají pořídit 3 EC. A v konečném důsledku mít 15 nebo 45 strojů je znatelný rozdíl.

 • Rase
  17:48 16.08.2015

  křižák:
  Lepší by bylo jít Izraelskou cestou a přímý kontakt s nepřítelem nechat na ozbrojených dronech (a to říkám jako fanda Mangust).
  Lehký multifunkční vrtulník (který má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  křižák:
  Lepší by bylo jít Izraelskou cestou a přímý kontakt s nepřítelem nechat na ozbrojených dronech (a to říkám jako fanda Mangust).
  Lehký multifunkční vrtulník (který má plnit úkoly spíš civilní) je lepší stroj jako Augusta nebo Eurocopter (vycházející z civilních vrtulníků). Čistě vojenský vrtulník jako Surion nebo Venom, by byl pro současné úkoly zbytečně neohrabaný. Navíc by lezl do zelí i Mi-171š - což je dost zbytečné (tam bude potřeba těžší stroj jako je EC-725 nebo NH-90).
  Pokud je možné onen lehký vrtulník dodatečně osadit lehkým kanónem nebo střelou Spike, je to jedině dobře.
  Skrýt celý příspěvek

 • křižák
  16:16 16.08.2015

  Velmi zajímavá diskuze, ohledně budoucnosti vrtulníkového letectva. Přidal bych
  svůj názor, že nejlépe by bylo nakoupit typ UH-Y Venom , a případně později
  koupit bitevníky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velmi zajímavá diskuze, ohledně budoucnosti vrtulníkového letectva. Přidal bych
  svůj názor, že nejlépe by bylo nakoupit typ UH-Y Venom , a případně později
  koupit bitevníky AH-1Z Viper.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:56 16.08.2015

  Helios

  Nechci Vám kazit iluze, ale TF_HU se zatim moc neblejsknul. Má sice přístup ke konvenci vrtulníkového letectva, což má v Náměšti každý. Jeho znalosti spíš vycházejí, co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Helios

  Nechci Vám kazit iluze, ale TF_HU se zatim moc neblejsknul. Má sice přístup ke konvenci vrtulníkového letectva, což má v Náměšti každý. Jeho znalosti spíš vycházejí, co kde pochytí, než aby byl schopen hodnotit přesné požadavky armády.
  Můžete jeho názor brát jako jeho osobní, ale za odborníka bych ho určitě nepovažoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  14:42 16.08.2015

  Nesher: H145M sice zatím ve výzbroji nemá laserem naváděné střely, ale do budoucna se s nimi počítá.
  On to je ideální stroj pro AČR. Relativně levný, nový model, jeho deriváty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: H145M sice zatím ve výzbroji nemá laserem naváděné střely, ale do budoucna se s nimi počítá.
  On to je ideální stroj pro AČR. Relativně levný, nový model, jeho deriváty jsou tu velice rozšířené, dostatečná přepravní kapacita.
  UH-1 je moc drahý, AV109 je menší a dražší a AV 139 je moc velká. A ten Korejec vůbec nemá výzbroj, takže by AŘ skončila opět jako testovací králík alá CASA.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  14:25 16.08.2015

  Nesher: pardó, ale ruku na srdce. Každá zakázka za posledních 20 let doslova volá, že buď ji dojednávali absolutně nekompetentní osoby nebo byla podmáznutá.

  Nesher: pardó, ale ruku na srdce. Každá zakázka za posledních 20 let doslova volá, že buď ji dojednávali absolutně nekompetentní osoby nebo byla podmáznutá.

 • Nesher
  14:17 16.08.2015

  Cervus
  No vzhledem tomu, že jsme odkázáni na pár článků v médiích a armáda mlčí jak hrob, tak opravdu považuji naše diskuze za zajímavé intelektuální cvičení. A vaše hlášky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cervus
  No vzhledem tomu, že jsme odkázáni na pár článků v médiích a armáda mlčí jak hrob, tak opravdu považuji naše diskuze za zajímavé intelektuální cvičení. A vaše hlášky naznačující korupci za min. předčasné.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  14:05 16.08.2015

  Nesher: Já vím, že EC dělá Airbus a že ten byl osloven, ale Rase se pozastavil nad tím proč se o EC vůbec nemluví.

  Nesher: Já vím, že EC dělá Airbus a že ten byl osloven, ale Rase se pozastavil nad tím proč se o EC vůbec nemluví.

 • Nesher
  13:45 16.08.2015

  Helios
  Podle mě jde hlavně o to, co armáda požaduje. Pokud chce vrtulník, který je schopen nést ptřs, tak v této kategorii moc možností není. Většina military verzí lehké nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Helios
  Podle mě jde hlavně o to, co armáda požaduje. Pokud chce vrtulník, který je schopen nést ptřs, tak v této kategorii moc možností není. Většina military verzí lehké nebo nižší střední třídy tuto možnost nemá a musela by se dodělat. Což kromě vyšších nákladů znamená, že bychom se stali pokusným králíkem s nejistým výsledkem. Stačí si vzpomenout na c295 a problémy s obranným systémem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Helioss
  13:32 16.08.2015

  Bylo by hodně zajímavé vidět v armádě EC 635 P2.
  Jaký má názor TF_HU na tyhle helikoptéry?
  Byli by pro armádu pro použití na danou věc dostačující?
  Nebo by raději zvolil jinou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by hodně zajímavé vidět v armádě EC 635 P2.
  Jaký má názor TF_HU na tyhle helikoptéry?
  Byli by pro armádu pro použití na danou věc dostačující?
  Nebo by raději zvolil jinou variantu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:25 16.08.2015

  cervus a rase

  Vzhledem k tomu, že Airbus, respektive francouzská vláda patří mezi oslovené, tak bych považoval vaše výkřiky za přinejmenším předčasné

  cervus a rase

  Vzhledem k tomu, že Airbus, respektive francouzská vláda patří mezi oslovené, tak bych považoval vaše výkřiky za přinejmenším předčasné

 • CerVus
  12:31 16.08.2015

  EC asi neposlal "všimné" jak je zvykem v zemích třetího světa.

  EC asi neposlal "všimné" jak je zvykem v zemích třetího světa.

 • Rase
  11:18 16.08.2015

  Trochu nechápu proč se mezi kandidáty nemluví víc i o Eurocopteru EC 145 (zavádí je i americká armáda a menší typ EC135 používá naše policie). I ten EC 635 P2 se zdá být šikovným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu nechápu proč se mezi kandidáty nemluví víc i o Eurocopteru EC 145 (zavádí je i americká armáda a menší typ EC135 používá naše policie). I ten EC 635 P2 se zdá být šikovným strojem (militarizovaný). Celkově mi přijdou jako vhodná náhrada za Sokoly
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  09:27 16.08.2015

  OndrejK...v pohodě, já to pochopil tak, ze mirite na systém údržby a ošetřováni. Tak jasné, ze vojensky vrtulník musí vypadat trochu jinak. Přesné v tom duchu co poseté, proto se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OndrejK...v pohodě, já to pochopil tak, ze mirite na systém údržby a ošetřováni. Tak jasné, ze vojensky vrtulník musí vypadat trochu jinak. Přesné v tom duchu co poseté, proto se ne každý civilní, předělány na armádní hodí, ze...

  Kazd...michate hrušky s jablky. Btw, na požárech se podílel i sokol s bambivakem. Já nepsal o výhodnosti prodloužení sokolu, já psal o tom, ze popisujete postup jak armáda hledá novy stroj, a přitom je to trochu jinak. Evidentně asi rozumite problému, přestože mám pocit, ze jste jako Kalousek a chcete do armádního prostředí tahat civilní prostředky a služby, ale do procesu rozhodování moc nevidite, jinak byste nepsal to co pisete.
  Skrýt celý příspěvek

 • OndrejK
  22:41 15.08.2015

  TF_HU . Popravdě se za ignoranta nepovažuji. U Sokolů jsem se pracovně pohyboval. Pokud u armády opravdu sloužíte udivuje mě, že jste to nepochopil s tím humpoláckým přístupem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU . Popravdě se za ignoranta nepovažuji. U Sokolů jsem se pracovně pohyboval. Pokud u armády opravdu sloužíte udivuje mě, že jste to nepochopil s tím humpoláckým přístupem. Neměl jsem rozhodně na mysli údržbu, ale podmínky provozu. Myslím, že je výhoda pokud je vrtulník od počátku stavěn pro vojenské nasazení. Určitě je rozdíl vozit manažery v kravatách s paničkama na koně, létat třeba jen záchranku proti vojenskému nasazení kdy se musíte počítat, že bude nasazen třeba do podmínek Afghanistánu kde rozhodně nebude vozit nagelované blbečky, navoněné fifinky, o tom, že může chytit nějaký ten zásah ani nemluvě. Armáda potřebuje vrtulník, který se popere nejen z přepravou VIP osob ale hlavně, může hasit požáry, tahat lidi při povodních, podporovat pozemní jednotky a to žádná navoněná slečinka dělat nemůže. Proto se mi líbí UH-1. To je skutečný dělník.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  22:14 15.08.2015

  no tak zatím jste zde prokázal pouze vy, že nevíte o co jde.
  Rád se nechám poučit v čem je výhoda prodloužení životnosti sokolů o 5 let za celkem 1.8 mld CZK.
  Stejně tak oprava ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no tak zatím jste zde prokázal pouze vy, že nevíte o co jde.
  Rád se nechám poučit v čem je výhoda prodloužení životnosti sokolů o 5 let za celkem 1.8 mld CZK.
  Stejně tak oprava 30 let starého prezidentského vrtulníku za desítky milionů..

  BTW aktuální požáry, u kterých policejní vrtulníky bez problému provedli obrovský kus špičkové práce jasně ukázaly jaký omyl je přístup armády.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  12:36 15.08.2015

  Kazd...s tím postupem jste mě pobavil. Máte armádu za hlupáky a přitom vůbec nevíte jak to probíhá. Pěkný den.

  zazněl tu LYNX...bylo by dobrý podívat se na cenovku a víte, proč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd...s tím postupem jste mě pobavil. Máte armádu za hlupáky a přitom vůbec nevíte jak to probíhá. Pěkný den.

  zazněl tu LYNX...bylo by dobrý podívat se na cenovku a víte, proč nebude ve výběru. To je můj odhad samozřejmě.

  Pobavila mě poznámka o humpoláckém zacházení v armádě...tohle může napsat jen ignorant. To se mě dotýká osobně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:59 12.08.2015

  Cervus
  Cobry šly prostřednictvím USA do Jordánska, nikoli do Jemenu.
  Jednalo se o verzi AH-1S, tedy jednomotorové stroje někdy z přelomu 70-80 let.
  S Viperem se to nedá vůbec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cervus
  Cobry šly prostřednictvím USA do Jordánska, nikoli do Jemenu.
  Jednalo se o verzi AH-1S, tedy jednomotorové stroje někdy z přelomu 70-80 let.
  S Viperem se to nedá vůbec srovnávat.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:39 12.08.2015

  ...stůjme nohama na zemi... to co Izrael vyřazuje jako neperspektivní a nahrazuje další generací technologií a zbraní, je pro naši armádu vlhkým snem...

  ...stůjme nohama na zemi... to co Izrael vyřazuje jako neperspektivní a nahrazuje další generací technologií a zbraní, je pro naši armádu vlhkým snem...

 • Luky
  17:31 11.08.2015

  03.06.2014 :
  Izrael ke konci minulého roku vyřadil poslední americký bitevní vrtulník AH-1 Cobra.
  Úkoly vrtulníků podle agentury Reuters nyní přebraly izraleská bezpilotní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  03.06.2014 :
  Izrael ke konci minulého roku vyřadil poslední americký bitevní vrtulník AH-1 Cobra.
  Úkoly vrtulníků podle agentury Reuters nyní přebraly izraleská bezpilotní letadla.
  Takže je vyřadili už v roce 2013
  http://www.armadninoviny.cz/iz...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:23 11.08.2015

  Tak Izrael má ve výzbroji i ah-64, cobry daroval Jemenu na boj s IS, čímž se nepřímo zapojuje do konfliktu.

  Tak Izrael má ve výzbroji i ah-64, cobry daroval Jemenu na boj s IS, čímž se nepřímo zapojuje do konfliktu.

 • Luky
  16:07 11.08.2015

  ...tak jde o to, že UH-1 už bude jen u expedičních sborů (s krátkodobou perspektivou). Může to souviset s dojezdem naskladněných dílů, stávající infrastrukturou lodí atd. Pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak jde o to, že UH-1 už bude jen u expedičních sborů (s krátkodobou perspektivou). Může to souviset s dojezdem naskladněných dílů, stávající infrastrukturou lodí atd. Pro mariňáky je toto motivací k ještě dalšímu upgradu. Nás přeci nic takového nemusí svazovat a můžeme se chovat jako US Army....a Izrael Cobry nahrazuje UAV.

  Armáda si řekla, že potřebuje lehkou helikoptéru, protože ji prostě nemá. Nechápu, co je na tom špatného. Špatné by bylo, kdyby na přání shora nakoupili něco neperspektivního - co nechtějí (a ještě ve směšných počtech). Nebo se nechali ovlivnit náctiletými pařany Battlefieldu, protože pro ně je to cool a nic jinýho neznají.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  15:54 11.08.2015

  Primárně bysme se měli bavit o nahrazení všech schopností současných vrt. ve výzbroji, protože nemáme ani jeden vrulník s elementární perspektivou.

  Je to stejné jako když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Primárně bysme se měli bavit o nahrazení všech schopností současných vrt. ve výzbroji, protože nemáme ani jeden vrulník s elementární perspektivou.

  Je to stejné jako když výrobní firma kupuje obráběcí stroj.
  Ti co žijí v minulém století kupují stroj co má tolik os, takový řídící systém atd..
  Ti ostatní pošlou výrobcům obráběcích strojů parametry výrobků co chtějí vyrábět a ať výrobce navrhne technologi, stroj atd..

  Protože primárně nejde o to, jestli je ten stroj čtyřosý atd.. ale za jak dlouho ten výrobek vyrobí, kolik spotřebuje energie, chlazení atd..

  Takže AČR chce plnit tyhle a tyhle úkoly, počítá na to s tolika a tolika posádkama a výrobci nabídněte něco.
  To je jediný správný postup.
  Říct dopředu, že potřebujeme 12 ks LUH je kravina.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:41 11.08.2015

  Tak my se tu bavíme primárně o lehkém víceúčelovém typu...a to US army zavádí Eurocopter, jakožto výherce dlouhého výběrka na LUH, který nyní nahrazuje u US Army a National Guard ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak my se tu bavíme primárně o lehkém víceúčelovém typu...a to US army zavádí Eurocopter, jakožto výherce dlouhého výběrka na LUH, který nyní nahrazuje u US Army a National Guard Bell UH-1 Iroquois a Bell OH-58 Kiowa.
  --------------
  Když jsem tu dřed půl rokem mluvil o Lynxu, hrozně lidem přišel divný, že je prý "námořní".....
  Skrýt celý příspěvek

 • OndrejK
  14:15 11.08.2015

  Já osobně bych byl pro UH-1. Dlouhodobě slouží a sloužit bude a vlastně se i zavádí. Agusta je sice možná modernější po stránce draku jinak je nevyzkoušená a podívejte jaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já osobně bych byl pro UH-1. Dlouhodobě slouží a sloužit bude a vlastně se i zavádí. Agusta je sice možná modernější po stránce draku jinak je nevyzkoušená a podívejte jaké problémy jsou se zaváděním NH-90. Pro vojenské humpolácké zacházení je UH-1 ve své kategorii, podle mě, do dnes nepřekonanej vrtulník. Navíc jsem přesvědčen, že vývoj ve světě donutí armádu chtě nechtě koupit čistě bitevní vrtulník a pak AH-1 Viper má z UH-1 84% shodných dílů.
  Nicméně souhlasím, že logika ve výběru hlavní roli hrát nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:37 10.08.2015

  Takže doporučujete co?
  To co jim dlouhodobě slouží, nebo to co nyní zavádějí?

  Takže doporučujete co?
  To co jim dlouhodobě slouží, nebo to co nyní zavádějí?

 • Hammer
  19:31 10.08.2015

  To všechno se všemi těmi nákupy a neexistencí koncepce co AČR bude nebo nebude potřebovat je jen divadýlko pro veřejnost, ani vojáci tomu nevěří. Zase a opět se koupí věci, za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To všechno se všemi těmi nákupy a neexistencí koncepce co AČR bude nebo nebude potřebovat je jen divadýlko pro veřejnost, ani vojáci tomu nevěří. Zase a opět se koupí věci, za které bude největší "pozorné" pro ty, co jsou "u lizu". Ve státě, kde je právo vymahatelné tak slabě jako v ČR, to nebude ještě dlouho jinak.
  Vrtulníky jsou ideálním prostředkem pro vedení celé řady různých konfliktů, a´t už konvenčních nebo asymetrických atd. Proč vymýšlet něco, co už bojujícím armádám (Izrael, USA) dlouhodobě funguje a slouží?
  Skrýt celý příspěvek

 • Helioss
  19:29 08.08.2015

  "Na konci června byly odeslány žádosti o nabídky vládám Spojených států, Francie a Itálie, kde sídlí společnosti Bell Helicopter, Sikorsky Aircraft, Airbus Helicopters a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Na konci června byly odeslány žádosti o nabídky vládám Spojených států, Francie a Itálie, kde sídlí společnosti Bell Helicopter, Sikorsky Aircraft, Airbus Helicopters a AgustaWestland."

  Může někdo doplnit které helikoptéry tím pádem by připadaly v úvahu?
  Korean Airspace v nabídce nejspíše nebude.
  U Bella je to nejspíše UH-1Y a u Augusty AW139 ?
  Nebo nějaká změna vzhledem k článku viz odkazna E15 od kazda.
  Skrýt celý příspěvek

 • OndrejK
  23:25 04.08.2015

  Za penězmi do Sokolů bych nehledal žádnou senzaci. U Sokolů nejde o modernizaci, ale pouze generální opravu aby vůbec bylo s čím létat než přijde něco nového. Když do nich nedáš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za penězmi do Sokolů bych nehledal žádnou senzaci. U Sokolů nejde o modernizaci, ale pouze generální opravu aby vůbec bylo s čím létat než přijde něco nového. Když do nich nedáš už ani korunu, může se letectvo dostat do situace že než přijdou nové mašiny nebude na čem létat. A 10 Sokolů tu fyzicky je a jsou na ně posádky a personál. Než přijde náhrada za Sokola bude to ještě pár let trvat.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  14:15 04.08.2015

  Suhlas.
  U těch Mi 171 to vypadá. že konečně to někoho napadlo. Do ted se tvářili, že 2027 je asi za miliardu let a nikoho se to netýká.
  Kdyby za tou modernizací sokolů byl nějaký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Suhlas.
  U těch Mi 171 to vypadá. že konečně to někoho napadlo. Do ted se tvářili, že 2027 je asi za miliardu let a nikoho se to netýká.
  Kdyby za tou modernizací sokolů byl nějaký rafinovaný plán jak vyzískat z AW lepší podmínky na komplet přezbrojení, tak bych nad skoro dvouma miliardama za sokoly mávl rukou.
  Pochybuju ale, že toho je na MO někdo schopen = jednat efektivně a ještě v prospěch státu.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  14:03 04.08.2015

  kazd s tím odkazem jste mne předběhl :-). Když jsem ho sem chtěl dát, vidím že tu již je.
  Více méně v průběhu diskuze týkající se vrtulníků s vámi souhlasím. Nyní zvolená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd s tím odkazem jste mne předběhl :-). Když jsem ho sem chtěl dát, vidím že tu již je.
  Více méně v průběhu diskuze týkající se vrtulníků s vámi souhlasím. Nyní zvolená modernizace Sokolů mě přijde také jako naprosto zbytečné vyhození peněz. Tyto prostředky by se měly použít mnohem perspektivněji na budování skutečně moderního vrtulníkového letectva (což znamená primárně si ujasnit k čemu bude složit, jaké jsou potřeby AČR v potencionálně možném konfliktu budoucnosti, ne pro předvádění při leteckých dnech a přehlídkách - to je myšleno hlavně na politiky, kteří rozhodují o výstavbě armády, ne tolik na vojáky).
  První polovina roku 2015 ukázala jednu věc - podíl tzv. nekalých praktik při nákupech sice není tak katastrofální jako před pár lety, ale vyplouvá na povrch naprosto zoufalý a neakceptovatelný stav s oddalujícím se schválením koncepce výstavby AČR (ano, vím vzniká, ale velmi, velmi pomalu). V souvislosti s vrtulníky je to nejviditelnější, protože jejich pořízení je v časovém plánu na jednom s předních míst. Peníze jsou na dohled, ale smysluplnost jejich utracení, je z dlouhodobého systémového hlediska ve hvězdách.
  Jak již tady dříve v diskuzi zaznělo, nyní to vypadá, že na nový multirole typ vrtulníku je taková šíře požadavků, že bude problém najít jeden typ, který by všechny bez velmi výrazných a omezujících kompromisů splnil.
  Proto přeze všechno, co již zaznělo i s oficiálních míst, že bitevní vrtulník je definitivně mimo hru, si myslím, že se může v levnější podobě (AW129) vrátit. A i kdyby ne, přišlo by mi smysluplnější zapomenout na modernizaci Sokolů, nechat je dolétat a výběr jejich nástupce (dopravní letecvo - LZS a SAR) spojit s části výběru pro vrtulníkového letectvo - zúžilo by se požadované spektrum vlastností a pro to
  Attack-Assault určení klidně vybírat jiný typ (ale je to pouze můj laický názor).
  Jak je v článku zmínka o desítkách kusů celkem a nynější první etapě, je podle mne již započítána i budoucí výměna Mi-171 v další etapě.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  09:14 04.08.2015

  http://zpravy.e15.cz/domaci/ud...

  rok tu píšu, že v penězích není problém
  konečně snad někdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://zpravy.e15.cz/domaci/ud...

  rok tu píšu, že v penězích není problém
  konečně snad někdo pochopil, že se otevřelo "startovací okno" pro výměnu Mi
  snad někomu za půl roku dojde i to, že rok 2018 pro dodávku je na hraně a že v r. 2020-21 skonči ten právě odsouhlasený kšeft století = prodloužení životností Sokolů+servis za 1,8 mld CZK...

  Silně mě to připomíná tu pohádku o dortu. pejskovi atd...
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  19:57 29.07.2015

  2027
  už jsem tu psal, že pokud současný výběr nezrychlí, tak po jeho ukončení a tříleté přestávce můžem začít rozjíždět nové řízení na náhradu Mi171.
  Absolutní bezkoncepčnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2027
  už jsem tu psal, že pokud současný výběr nezrychlí, tak po jeho ukončení a tříleté přestávce můžem začít rozjíždět nové řízení na náhradu Mi171.
  Absolutní bezkoncepčnost postupu AČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • meec
  18:13 29.07.2015

  Nesher: Jo, to je mi jasné...proto ta úvaha nad tou náhradou....zajímalo by mě, v jakém horizontu se počítá s jejich náhradou v té připravované/připravené/projednávané koncepci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Jo, to je mi jasné...proto ta úvaha nad tou náhradou....zajímalo by mě, v jakém horizontu se počítá s jejich náhradou v té připravované/připravené/projednávané koncepci rozvoje..
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:31 29.07.2015

  meec, belkin
  Já bych na Mi 171 moc nesázel. Jednak jsou ruské, což může v případě nějakého konfliktu celkem zkomplikvoat situaci a druhak (a hlavně), modernizací jich prošla jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  meec, belkin
  Já bych na Mi 171 moc nesázel. Jednak jsou ruské, což může v případě nějakého konfliktu celkem zkomplikvoat situaci a druhak (a hlavně), modernizací jich prošla jen polovina (ty se sklopnou rampou). Ta druhá část prošla jen základními úpravami (spojení a navigace) a pokud vím, tak se modernizace neplánuje.
  Tedy dříve nebo později se bude hledat náhrada i za Mi 171, min. za jejich část.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  17:13 29.07.2015

  meec,já souhlasím, ale ty ceny jsou ukrutné.

  meec,já souhlasím, ale ty ceny jsou ukrutné.

 • meec
  17:10 29.07.2015

  belkin: z mého pohledu by to ale bohužel trochu snížilo naše kapacity...nevím, třeba se pletu, ale NH90 nebo snad AW101 by byly adekvátnější náhrady. Otázka je, jak se jejich cena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin: z mého pohledu by to ale bohužel trochu snížilo naše kapacity...nevím, třeba se pletu, ale NH90 nebo snad AW101 by byly adekvátnější náhrady. Otázka je, jak se jejich cena posune za pár let (ano, to je možná jen zbožné přání aby zlevnily) a jaká bude ochota investovat...jestli se budeme chtít posunout s rozpočtem směrem k těm omílaným 2%HDP (jakože je to spíš také další zbožné přání)...bude asi záležet na tom, jak a kdy doběhnou další modernizační projekty velkého rozsahu...tyhle vrtulníky, pásové transportéry, kolové transportéry, nové CASy...pokud budou tyhle výběrka za námi, v době, kdy přijdou na řadu 17/171, tak by byla naděje, že bude ochota utratit víc - v opačném případě samozřejmě spíše nikoliv...
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  17:01 29.07.2015

  meec máte pravdu, jenže NH90,nebo nedejbože:-) merlin, jsou ukrutně drahý.
  Jako dostupná náhrada za MI17/171 je pravděpodobný Caracal,aw 149 nebo něco od sikorského.

  meec máte pravdu, jenže NH90,nebo nedejbože:-) merlin, jsou ukrutně drahý.
  Jako dostupná náhrada za MI17/171 je pravděpodobný Caracal,aw 149 nebo něco od sikorského.

 • meec
  16:48 29.07.2015

  Kombinaci 109/139m (nebo 149) už jsem tu zmiňoval dříve také...také myslím, že by to byla perspektivní kombinace...akorát aby se pak ze 139m nebo 149 nestala jednoho dne náhrada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kombinaci 109/139m (nebo 149) už jsem tu zmiňoval dříve také...také myslím, že by to byla perspektivní kombinace...akorát aby se pak ze 139m nebo 149 nestala jednoho dne náhrada Mi17/171 například navýšením jejich počtu. To by se mi uplně nezamlouvalo, 17/171 mají přeci jen trochu větší přepravní schopnosti, to už by byla lepší NH90 jako třetí typ pro náhradu zbylých Mi...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:29 29.07.2015

  Koukám, že ta cena generálky u Sokola vychází přesně na polovinu ceny nákupní.
  4,3mil usd vs 8,5mil usd

  Koukám, že ta cena generálky u Sokola vychází přesně na polovinu ceny nákupní.
  4,3mil usd vs 8,5mil usd

 • kazd
  10:09 29.07.2015

  Jasně, já píšu, že pokud chci řešit sokoly - tak si nejlíp s výrobcem.
  pokud je nechci řešit, je to samozřejmě otevřené.

  Jasně, já píšu, že pokud chci řešit sokoly - tak si nejlíp s výrobcem.
  pokud je nechci řešit, je to samozřejmě otevřené.

 • CerVus
  10:03 29.07.2015

  ta aw109 je ale menší a dražší než h145.
  Každopádně dvojíce 109/139m by také byla zajímavá.

  ta aw109 je ale menší a dražší než h145.
  Každopádně dvojíce 109/139m by také byla zajímavá.

 • kazd
  09:57 29.07.2015

  Navíc 109 provozují Slováci pro LZS takže se dají u piva/velmi rychle vyzjistit výhody/ nevýhody proti EC

  Navíc 109 provozují Slováci pro LZS takže se dají u piva/velmi rychle vyzjistit výhody/ nevýhody proti EC

 • kazd
  09:55 29.07.2015

  Když už chci řešit sokoly, tak pokud vím že 109 koupili filipínci za 240 mln kus (a to je pro podporu takže dražší než obyčejný SAR nebo LZS typ)
  tak když tu jednal šéf AW dám mu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když už chci řešit sokoly, tak pokud vím že 109 koupili filipínci za 240 mln kus (a to je pro podporu takže dražší než obyčejný SAR nebo LZS typ)
  tak když tu jednal šéf AW dám mu na tvrdo na stůl požadavek
  8 ks AW 109 pro SAR a LZS po 220 mln CZK = 1,76 mld CZK
  10 olítaných sokolů výměnou za 2 ks 109 (výrobce sokolu patří pod AW, takže si s tím umí poradit, te´d dávali jeden sokol Ugandě)

  Chtěl bych vidět manažera AW, který takovou nabídku odmítne, když za rohem má výběrové řízení na "náhradu Mi24". Dodávkou AW 109 by pak mohli argumentovat servisem, podporou atd. pro své 139/149 atd.

  Ve výsledku by to armádu stálo o 760 mln CZK víc než oprava sokolů, které dáme za tři až čtyř roky do šrotu protože nalítají těch 1500 hodin a budem o miliardu chudší.
  Navíc je AW parametrama jinde než sokol.
  760 mln CZK jsou tříleté náklady na odvodové řízení populace, která MO ještě před dvěma měsíci prodporovalo.

  Prostě to působí, že MO neví kudy kam, původní záměr vrtulník všeuměl se rozpadá, riziko vrácení peněž do státního rozpočtu roste, tak se vymýšlí kraviny.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:42 29.07.2015

  KOLT: no a proto se jeví jako nejlepší kandidát dvojce od Airbusu H145/H145M.
  145 je větší než 135 používané u letecké záchranky. A 9-ti místný stroj by měl být pro AČR lepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: no a proto se jeví jako nejlepší kandidát dvojce od Airbusu H145/H145M.
  145 je větší než 135 používané u letecké záchranky. A 9-ti místný stroj by měl být pro AČR lepší volbou k doplnění mi-171 než nějaký větší stroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:29 29.07.2015

  CerVus: Na druhou stranu nutno poznamenat, že pokud bychom pořídili UH-1Y, tak s tou bychom LZS asi moc nedávali :-) Ostatně s AW-139 asi taky ne. Leda, že bychom k nim koupili od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: Na druhou stranu nutno poznamenat, že pokud bychom pořídili UH-1Y, tak s tou bychom LZS asi moc nedávali :-) Ostatně s AW-139 asi taky ne. Leda, že bychom k nim koupili od Bellu/AW šest menších potvor.

  No nic, nezbývá než čekat, až se AČR/MO konečně vymáčknou, co že to vlastně chceme za typ stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:16 29.07.2015

  Hlavně kdyby se ta miliarda na opravu sokolů vzala (vrtulník jako takový nehaním, protože vím, že je na záchrance oblíbenější než menší EC) a přidala se k penězům vyčleněným na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavně kdyby se ta miliarda na opravu sokolů vzala (vrtulník jako takový nehaním, protože vím, že je na záchrance oblíbenější než menší EC) a přidala se k penězům vyčleněným na pořízení těchto "náhrad" za 24, tak by mělo vést (pokud by se vybral stejný stroj/ stroje od jednoho výrobce) k navýšení konečných počtů, zvětšení celkového kontraktu tzn k lepší vyjednávací pozici a celkovému snížení ceny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:14 29.07.2015

  Když jste u těch dalších složek, tak Eurocopter EC 135 používá také PČR a soukromé LZS po celé republice a myslím, že úspěšně a asi i perspektivněji, než 412...

  Když jste u těch dalších složek, tak Eurocopter EC 135 používá také PČR a soukromé LZS po celé republice a myslím, že úspěšně a asi i perspektivněji, než 412...

 • OndrejK
  00:00 29.07.2015

  Tak souhlasím, že je to určitě komplikovanější. To že stojí x let v hangáru je určitě jednak z důvodů, že na to nebyly peníze a jednak se pokud mám správnou informaci trochu změnil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak souhlasím, že je to určitě komplikovanější. To že stojí x let v hangáru je určitě jednak z důvodů, že na to nebyly peníze a jednak se pokud mám správnou informaci trochu změnil postoj jejich výrobce, který se na nějaké GO moc netvářil. Snad prý i proto, že čeští Sokolíci mají jedny z nejvyšších náletů tohoto typu. Možná je trochu problém, že se pořádně neví co by se chtělo rozměrově za typ. Osobně bych se přiklonil k Uh-1. Je sice asi dražší, ale je to i v ozbrojené verzi vyzkoušenej typ, odpočátku stavěnej pro vojenské zacházení, dokázal by zastat jak útočné tak sanitní i dopravní úkoly. Bell nabízí i servis u nás v LOMU. Používá ho i Policie a to úspěšně - ikdyž tady nevím jak hodně je odlišná 412 od Uh-1 ?
  Malá armáda a země jako je naše by měla přihlédnout především k tomu, že by měla typ co zastane víc úkolů. A Uh-1 by dokázala zastat i některé úkoly po Mi-17, které tady taky nebudou do nekonečna(nezaměňovat Mi-17 s Mi-171) a vhodně doplnit Mi-171 jejichž budoucnost je myslím dobrá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hagedorn
  23:15 28.07.2015

  Tady se mlátí několik věcí malej rozpočet naší armády, havarijní stav stávajících vrtulníků jak už tu bylo napsáno které by měly i teď plnit úkoly, dlouhá doba nákupu nových strojů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady se mlátí několik věcí malej rozpočet naší armády, havarijní stav stávajících vrtulníků jak už tu bylo napsáno které by měly i teď plnit úkoly, dlouhá doba nákupu nových strojů a přecvičení letců, 8 sokolů je zralých na šrot a je zbytečné je dávat dohromady. Na druhou stranu nevěřím tomu že Bell nemá pár kusu už vyrobených, na který by se udělalo jen par uprav podle našich nároku a bylo by to dřív než za 3 roky nevím jen můj odhad.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  22:17 28.07.2015

  Ty sokoly stojí dolítané v hangáru x let. Nešáhlo se ně právě proto, že kalkulace výrobce na prodloužení životnosti nedávala smysl.
  Teď najednou dává smysl ?

  Že vrtulníky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty sokoly stojí dolítané v hangáru x let. Nešáhlo se ně právě proto, že kalkulace výrobce na prodloužení životnosti nedávala smysl.
  Teď najednou dává smysl ?

  Že vrtulníky nejsou na skladě je jasné, ale o obnově vrt. se mluví od r. 2012.
  Zmiňovaní Filipínci rozhodli 10/13 první dostali 1/15.
  Skrýt celý příspěvek

 • OndrejK
  21:56 28.07.2015

  Osobně samozřejmě nevidím do rozhodnutí generálkovat W-3A, nechci ani hodnotit za kolik se tak stalo, ale na druhou stranu pokud by se objednali nové vrtulníky, k čemuž asi dojde, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně samozřejmě nevidím do rozhodnutí generálkovat W-3A, nechci ani hodnotit za kolik se tak stalo, ale na druhou stranu pokud by se objednali nové vrtulníky, k čemuž asi dojde, nevyrobí se hned a i jejich uvedení do operačního provozu bude nějakou dobu trvat. A do té doby je třeba létat a plnit běžné úkoly na letectvo kladené. Nevím kolik sokol udělá ročně hodin, ale jejich nálet pokud vím není nebo nebyl zrovna nejmenší. Takže než se vybere novej typ a zavede se do operačního použití možná to tak akorát vyjde. Navíc ty dodávky nových strojů mohou být rozložené do několika let a prvotně bude asi spíš snaha nahradit Mi-24 a tak kusy určené pro sanitní a pátrací letku mohou dorazit třeba i za pět let. Do té doby to sokol výborně zvládne. O tom snad není pochybnost tady. Já vím, že je vůči těm strojům trochu averze, ale ten vrtulník vykonal ohromný kus práce.
  Ono je jednoduché říci, že ten a ten vrtulník se dá koupit za tu a tu cenu ale taky je potřeba se na něm rozlétat a zacvičit posádky a techniky a to taky něco stojí spoustu dalších peněz a především času. A sokol je tady zaběhnutej, vyzkoušenej, osvědčil se a posádky ho mají v ruce. Podívejte jak se zaváděla třeba Casa, jak se natahoval provoz An-26. Zavedení nového typu nemusí být bez problémů.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  12:10 28.07.2015

  Ještě si dovoluji doplnit, že dle provozu LZS je těch 1500 hodin (110 mln CZK) asi 2,3 roku jednoho stanoviště LZS v Líních, které armáda zajišťuje.
  Až tu zase bude někdo psát jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě si dovoluji doplnit, že dle provozu LZS je těch 1500 hodin (110 mln CZK) asi 2,3 roku jednoho stanoviště LZS v Líních, které armáda zajišťuje.
  Až tu zase bude někdo psát jak armáda levně provozuje LZS oproti civilnímu sektoru.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  12:04 28.07.2015

  Já jsem to tak zhruba přepočítal a ze zkušenosti i pochopil co k tomu vedlo. Za tu miliardu se opraví 8 ks sokolu. Za tu cenu by se dalo koupit 6-7 odpovídajících vrtulníků což je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem to tak zhruba přepočítal a ze zkušenosti i pochopil co k tomu vedlo. Za tu miliardu se opraví 8 ks sokolu. Za tu cenu by se dalo koupit 6-7 odpovídajících vrtulníků což je snížení počtu. To ale neni ten problém, tim jsou peníze. Oprava jde z jiných fondů než nákup nového. A u armády co je schopná opravit 15 let starou škodu 1203 za 700k misto koupi vw transporteru za 800k mě to nijak nepřekvapuje. U vrtulniku se jen částka adekvátně vynasobi. Takže se postupuje stejně jako u jakékoli jiné armádní techniky i když je to z dlouhodobého hlediska do očí bijící hloupost.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:44 28.07.2015

  Jen pro dokreslení,ty sokoly jsou skoro na trestní oznámení.

  Filipínci o ledna přebírají 8 x AW 109 pro námořnictvo za 78,7 mln USD.
  (The eight AW 109 Power helicopters will ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen pro dokreslení,ty sokoly jsou skoro na trestní oznámení.

  Filipínci o ledna přebírají 8 x AW 109 pro námořnictvo za 78,7 mln USD.
  (The eight AW 109 Power helicopters will be used mainly to support troops in battling insurgents but can also be used for maritime patrols and territorial defense. The contract also includes initial logistics support and training for aircrew and maintenance personnel.”)

  Pochvalují si, že koupili kus o cca 1 mln USD levněji oproti Bulharům a Bangladéšanům :-)

  Když už nejsme schopni udělat deal ani jako Bangladéš, tak se opravdu dostáváme do dobré společnosti.

  1 ks AW 109 + initial logistics support and training for aircrew and maintenance personnel = 9,84 mln USD = 9,83*24,45 = 240 mln CZK

  1 ks Sokol - prodloužení životnosti o 1500 hodin + modernizace letové příručky - 110 mln CZK
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:32 27.07.2015

  CerVus: Už dlouho jsme na Sokolech neprodělali, je třeba si to zopáknout ;-)

  CerVus: Už dlouho jsme na Sokolech neprodělali, je třeba si to zopáknout ;-)

 • KOLT
  22:31 27.07.2015

  TF_HU: Omlouvám se za špatně použitý termín, výběrové řízení samozřejmě neběží. Ale ona debata je i na české poměry už skutečně hodně dlouhá. Nechci být pesimista, ale aby to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU: Omlouvám se za špatně použitý termín, výběrové řízení samozřejmě neběží. Ale ona debata je i na české poměry už skutečně hodně dlouhá. Nechci být pesimista, ale aby to nedopadlo tak, že než se "rozhoupete", pomine krize na Ukrajině, přijde recese... a vláda vám nakonec koupí v lepším případě nejlevnější holé mašiny bez raket a jiných "nepotřebných" serepetiček :-/
  Skrýt celý příspěvek

 • meec
  21:47 27.07.2015

  to TF_HU: zmínil jste prezentaci AW-139m...mohl bych se zeptat, jaké byly ty nevýhody, na které se ptal už KOLT a kromě toho, je to jediný typ, který AW AČR prezentovala nebo v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to TF_HU: zmínil jste prezentaci AW-139m...mohl bych se zeptat, jaké byly ty nevýhody, na které se ptal už KOLT a kromě toho, je to jediný typ, který AW AČR prezentovala nebo v rámci tohoto výběrového řízení nabízí/nabídne i 109 či 149? Přeci jen by se ho mohlo účastnit ledacos...případně, mohl byste přiblížit, co ještě bylo prezentováno od jiných výrobců? Díky za Vaše příspěvky!
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  21:28 27.07.2015

  http://www.ceskenoviny.cz/zpra...
  Jako tady mají snad špatná čísla nebo to celé vůbec nechápu. Za 800 milionů by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.ceskenoviny.cz/zpra...
  Jako tady mají snad špatná čísla nebo to celé vůbec nechápu. Za 800 milionů by se dala pořídit celá letka záchranářských vrtulníků.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  20:41 27.07.2015

  kdybych chtěl být zlý, tak začnu hledat kolik přesně dostaly "armádní výzkumné ústavy" za průzkumy trhu a přípravu toho výběru. Rozhodně to byly řády milionů. Už by se to mohlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kdybych chtěl být zlý, tak začnu hledat kolik přesně dostaly "armádní výzkumné ústavy" za průzkumy trhu a přípravu toho výběru. Rozhodně to byly řády milionů. Už by se to mohlo někde projevit.

  U sokolů jde o utracení peněz, které MO přebývají. Ta cena 110 mln CZK za 1500 hodin u vrtulníku z devadesátých let je děsivá, což už jsem zde několikrát psal.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  20:32 27.07.2015

  Kolt...hrozné dlouho je tu debata, výběr má SVA pravidla a o výběru mluvíme az když je vyhlášen, nebo vypsán.

  Kolt...hrozné dlouho je tu debata, výběr má SVA pravidla a o výběru mluvíme az když je vyhlášen, nebo vypsán.

 • KOLT
  19:46 27.07.2015

  TF_HU: Rozhodně si nemyslím, že to nutně musí proběhnout špatně. Sice předchozí nákupy MO povětšinou dobře nedopadly, ale časy se mění, nemusí se kupovat přes prostředníka atd. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU: Rozhodně si nemyslím, že to nutně musí proběhnout špatně. Sice předchozí nákupy MO povětšinou dobře nedopadly, ale časy se mění, nemusí se kupovat přes prostředníka atd. Takže prostor pro optimismus tu je :-)

  Problém vidím v tom, že to výběrové řízení je na počátku už skutečně hodně dlouho. Což asi není až tak překvapivé s ohledem na problémy v personální oblasti na MO, ale je to dosti znepokojující. My už se všichni strašně těšíme, až se MO/AČR rozhodnou, co po tom vrtulníku vlastně požadují, abychom se tady pak mohli navzájem sežrat, který je k tomu vhodnější ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  17:02 27.07.2015

  Jinak se mi líbí, jak lide nevidí do procesu výběru...který je teprve na počátku, ale všichni vědí, ze je to a nebo to špatné...

  Jinak se mi líbí, jak lide nevidí do procesu výběru...který je teprve na počátku, ale všichni vědí, ze je to a nebo to špatné...

 • TF_HU
  16:59 27.07.2015

  Kazd...nejen kategorie vrtulníku, ale i druhy letectev, vojsk atd. Dál to nemá cenu rozvádět, o hvězdných válkách umím též psát.

  Kazd...nejen kategorie vrtulníku, ale i druhy letectev, vojsk atd. Dál to nemá cenu rozvádět, o hvězdných válkách umím též psát.

 • CerVus
  16:57 27.07.2015

  12,7mega za kus a plný servis. To je pěkné. Dokonce má i nějakou tu balistickou ochranu. http://www.airforce-technology...

  12,7mega za kus a plný servis. To je pěkné. Dokonce má i nějakou tu balistickou ochranu. http://www.airforce-technology...

 • CerVus
  16:52 27.07.2015

  No byla by to nejlepší možná volba a cena 8mil EUR za základní verzi také není k zahození. Ozbrojená by se mohla vejít do 12-13.

  No byla by to nejlepší možná volba a cena 8mil EUR za základní verzi také není k zahození. Ozbrojená by se mohla vejít do 12-13.

 • belkin
  16:45 27.07.2015

  To jo,ale dal by se označit za takového brouka pytlíka všeuměla:-)

  To jo,ale dal by se označit za takového brouka pytlíka všeuměla:-)

 • CerVus
  16:42 27.07.2015

  No neboj, vybrat ten vrtulník AČR tak ji to bude stát 2x tolik. MO totiž má samé odborníky :D

  No neboj, vybrat ten vrtulník AČR tak ji to bude stát 2x tolik. MO totiž má samé odborníky :D

 • belkin
  16:30 27.07.2015

  Němci zaplatili za 15 ks H145M pro spec.ops. 194 mio.éček.

  Němci zaplatili za 15 ks H145M pro spec.ops. 194 mio.éček.

 • Nesher
  16:21 27.07.2015

  CerVus
  To je samozřejmě možné.
  Sám si nejsem jistý zda AČR ví co chce a pokud ano, tak zda je takový stroj na trhu. A pokud ano, zda se nejedná jen o militarizovaný civilní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus
  To je samozřejmě možné.
  Sám si nejsem jistý zda AČR ví co chce a pokud ano, tak zda je takový stroj na trhu. A pokud ano, zda se nejedná jen o militarizovaný civilní vrtulník se všemi negativy z toho vyplívajícími,
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:14 27.07.2015

  Nesher: no to je napsané tak, že rozhodne jaký lobista bude mít lepší páku na odpovědného činitele.

  Nesher: no to je napsané tak, že rozhodne jaký lobista bude mít lepší páku na odpovědného činitele.

 • Nesher
  15:59 27.07.2015

  CerVus
  Vzhledem k tomu, že Sokoly nekončí, MO vyhlásilo tender na jejich údržbu v hodnotě cca 1 mld. Kč a chystá se i GO, těch 8 zbylých, kterým se blíží nebo již vypršel resurs ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus
  Vzhledem k tomu, že Sokoly nekončí, MO vyhlásilo tender na jejich údržbu v hodnotě cca 1 mld. Kč a chystá se i GO, těch 8 zbylých, kterým se blíží nebo již vypršel resurs (cca 100 - 110 mil. Kč kus), tak je myslím o záchranku na cca 10 let postaráno. http://www.ceskenoviny.cz/zpra...

  Podle mého názoru VzS AČR hledají lehčí vrtulník, než je současný Mi 171, který zvládne část jejich úkolů, dokáže zároveň (omezeně) zastat i úlohu Mi 35 a nebude závislý na Rusku.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  15:57 27.07.2015

  AgustaWestland těží z popularity civilních vrtulníků.
  Je pravda, že po úspěch NH 90 si chtěli přihřát polívku v podobě AW 149, který má být levnější alternativou,či mezistupněm ...
  Zobrazit celý příspěvek

  AgustaWestland těží z popularity civilních vrtulníků.
  Je pravda, že po úspěch NH 90 si chtěli přihřát polívku v podobě AW 149, který má být levnější alternativou,či mezistupněm NH90,tedy hypotetická náhrada za mi17.

  AW 109 LUH je silně militarizovaná verze a ve světě oblíbená i jako nosič PTŘS,
  (pak ale samozřejmě nikoho neuveze)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:50 27.07.2015

  CerVus: Díky. To, že je to jen militarizovaná verse civilního vrtulníku je přesně to, co mi vadí. Je hezké, že uveze víc a přitom je lehčí než UH-1Y. Jenže to je přesně jak v tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: Díky. To, že je to jen militarizovaná verse civilního vrtulníku je přesně to, co mi vadí. Je hezké, že uveze víc a přitom je lehčí než UH-1Y. Jenže to je přesně jak v tom příměru s militarizovaným Transitem a Pandurem. AW-109 by mi dávala smysl mnohem větší, protože je to skutečně "malý" stroj, tedy rozdíl v možnostech i nákladech oproti Mi-171. Krom toho umí střílet pěkně ostré včelky všelijakých typů.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  15:47 27.07.2015

  Myslím, že si nerozumíme.

  Tady prostě máme rodinu Mi 8 v různých verzích, která dělá různou práci.
  Stejné je to u vrtulníků jiných západních výrobců.
  To je něco jiného než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že si nerozumíme.

  Tady prostě máme rodinu Mi 8 v různých verzích, která dělá různou práci.
  Stejné je to u vrtulníků jiných západních výrobců.
  To je něco jiného než srovnávat B52 a A319.
  Místo aby se se řeklo, máme tu x kusů v Kbelích x kusů v Náměšti, vše během 10 let bude na hranici obnovy, k tomu končí Mi24 pojďme to promyslet a obnovit, tak se hraje na nějaké vrtulníkové a dopravní letectvo a navíc se do toho míchá naprosto marginální LZS s omylem zvaným sokol.

  Nový luxusní prezidenský vrtulník pro naši zemičku na cesty do Ostravy se dá koupit v rámci balíku za 250 mln CZK a bude sloužit spolehlivě nejméně 20 let. Pokud místo toho MO a AČR předvedou tu modernizaci, která se udála na 25 let starém Mi. Fajn, je tam nově WC, ale je toto efektivní ?

  Neuděláme chybu pokud koupíme AW 109 + 139 nebo 149 , UH +AZ nebo jiné kombinace.
  Chybu uděláme když dáme 300 mega za modernizaci dvou Sokolů, půl miliardy LOMu za udržení Mi 17, 400 mln LOMu za výcvik pilotů v Pardubicích, 4 mld za nějaký nový typ atd.. (to jsou reálné částky)

  I když se letos rozhodne, vrtulníky dodají tak během 2 let. Pak nějaké tři roky kdy budou ostatní říkat "vrtulníkáři už prachy dostali, teď jsme na řadě my" a jste v situaci, kdy musíte začít řešit výběrové řízení na náhradu Mi 171 a během toho neustále generálkujete dožívající Mi 17.
  Takže ve výsledku máte neustále nějaký vrtulník před vyřazením - to je celkem zvláštní výsledek realizace nějaké koncepce a navyšovaní rozpočtu.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:33 27.07.2015

  Kolt: Ta 139 má už otestovanou výzbroj: http://archive.kaskus.co.id/th...
  Jenže to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: Ta 139 má už otestovanou výzbroj: http://archive.kaskus.co.id/th...
  Jenže to je jen militarizovaný vrtulník. S civilními motory, které nejsou tak chráněné jako třeba u 149.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:24 27.07.2015

  TF_HU: Mohu se tedy zeptat, o jakých strojích se uvažuje? Ohledně té nevýhody/stavu AW-139, to se jedná o de-facto neexistenci výzbroje?

  TF_HU: Mohu se tedy zeptat, o jakých strojích se uvažuje? Ohledně té nevýhody/stavu AW-139, to se jedná o de-facto neexistenci výzbroje?

 • CerVus
  14:38 27.07.2015

  Mě stejně hlavně dostává co všechno vlastně od toho nového vrtulníku, který má primárně nahradit mi-24 chtějí: leteckou záchranku, přepravu osob, pomoc při živelných pohromách, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě stejně hlavně dostává co všechno vlastně od toho nového vrtulníku, který má primárně nahradit mi-24 chtějí: leteckou záchranku, přepravu osob, pomoc při živelných pohromách, podporu přepravních vrtulníků a k tomu určitě přibude průzkum a bůh ví co ještě.
  Tohle prostě nahrává větší flotile menších strojů jinak to snad vše nejde naroubovat do jednoho stroje, kterého navíc bude jen pár kusů.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  14:19 27.07.2015

  Kazd...

  ..chapete to špatně, nejde o to, ze by vrtulníky vrtulnikoveho letectva neuměly létat mise pro sedmnactky dopravního, ale prostě je nelétají. Pro zjednodušení...tam se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazd...

  ..chapete to špatně, nejde o to, ze by vrtulníky vrtulnikoveho letectva neuměly létat mise pro sedmnactky dopravního, ale prostě je nelétají. Pro zjednodušení...tam se plni úkoly například salonim vrtulníkem, ne CS strojem s plnou výzbroji. Jako byste tvrdil, ze B52 bude plnit ty same úkoly co A319...nebo Air Force One v podání USA. Chápeme se? To k určeni a úkolům.

  Vojáci si umí vybrat, ale omezováni jsme rozpočtem a limitováno úkoly. Pak babo rad, ze?

  Co znamená AČR efektivně provádět činnosti? Dík.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  14:10 27.07.2015

  Že AČR hledá stroj, který neexistuje jsem tu psal již x krát.
  Bohužel mám pocit, že to zastaralé dělení na dopravní a vrtulníkové je jeden z důvodů proč neumí / nechce AČR a MO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Že AČR hledá stroj, který neexistuje jsem tu psal již x krát.
  Bohužel mám pocit, že to zastaralé dělení na dopravní a vrtulníkové je jeden z důvodů proč neumí / nechce AČR a MO trošku s těmi vrtulníky pohnout.

  Rád bych se dozvěděl jaký úkol pro Mi17 ve Kbelích neumí Mi171 splnit. Posádka podle mého přesedne bez velkých problémů.
  Neberu samozřejmě to, že je dražší letová hodina, nebo že je to zbytečné plýtvání modernější technikou.
  Už jsme to tu řešili mnohokrát. Pokud AČR nebude efektivně provádět jednotlivé činnosti, nikdy peněz nebude dostatek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:18 27.07.2015

  No tak to mi spadl kámen ze srdce. Konečně zase nějaké konkrétnější info.

  No tak to mi spadl kámen ze srdce. Konečně zase nějaké konkrétnější info.

 • TF_HU
  12:15 27.07.2015

  Luky je zábavný. AH1Z zavádí jen on a jeho bujná fantazie. To same s UH1Y, což je super stroj, ale je trošku nad tím co asi armáda hledá.

  Cervus, jak víte, ze Lakota nebyla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky je zábavný. AH1Z zavádí jen on a jeho bujná fantazie. To same s UH1Y, což je super stroj, ale je trošku nad tím co asi armáda hledá.

  Cervus, jak víte, ze Lakota nebyla prezentovaná a ze se o ni neuvažuje?:-)

  Kazd...tomu bych i věřil, ze MO neumí specifikovat požadavky. Hned doplnim proč, protože rušíme bitevník...ale bitevník koupit nemůžeme. Potřebujeme malý stroj, ale chceme aby uměl střílet...ale jen tak ledajakou munici, chceme PTŘS, protože chceme jako že udržet jistou schopnost. Takže protože nemůžeme koupit konkrétní stroje, hledáme stroj, který neexistuje.

  Koncepce vrtulnikoveho letectva existuje, držím ji v ruce...

  Při prezentaci aw139m zazněla jasná nevýhoda, přímo od samotných zástupců firmy. Ona to vlastně není ani tak nevýhoda, ale spise stav...

  Opakují znovu, ze vrtulníkové letectvo již Mi17 nemá, ve výzbroji vrtulnikoveho letectva jsou jen Mi24 a Mi171. Uvedeny typ je u dopravního letectva, přijde vám to možná úsměvné, ale tyto druhy se liší určením a úkoly. Díky za pochopení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:17 27.07.2015

  ...nehledě na to, že H145M/UH-72 jsou přímými nástupci úspěšné MBB/Kawasaki BK 117 (aka Medicopter 117 :)...takže by ta typová roztříštěnost opravdu mohla být zdrcnuta na 2 typy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...nehledě na to, že H145M/UH-72 jsou přímými nástupci úspěšné MBB/Kawasaki BK 117 (aka Medicopter 117 :)...takže by ta typová roztříštěnost opravdu mohla být zdrcnuta na 2 typy včetně LZS
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:59 27.07.2015

  Ale hezké je, že se armáda teda vůbec nebojí cenového rozpětí kandidátů:
  UH-1 - 26mil USD
  Surion - 18 mil USD
  139M - 12 mil USD

  Pro srovnání s vrtulníky mezi kterými by AČR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale hezké je, že se armáda teda vůbec nebojí cenového rozpětí kandidátů:
  UH-1 - 26mil USD
  Surion - 18 mil USD
  139M - 12 mil USD

  Pro srovnání s vrtulníky mezi kterými by AČR měla spíše lovit:
  UH-72 Lakota - 8,6mil USD - ve výzbroji USA
  AW 109 Power - 6 mil USD - bývalý aw109m - nejpočetnější vrtulník ve své třídě
  AW 109 LUH - 12 mil USD - pokročilá verze
  Airbus H145M - tak to jsem nenašel, ale v podstatě se jedná o Lakotu - ve výzbroji Německa

  Z toho je jasné, že se UH-1 v tendru nechytá. Navíc Generální štáb jasně dokazuje, že neví co chce.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:22 27.07.2015

  kazd: Přesně. Buď hledáme transportní vrtulníky, které v řádů 10-15ti let nahradí i mi-8 a potom ať vybírají z něčeho většího nebo hledáme vrtulníky, které mi-8 doplní a budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: Přesně. Buď hledáme transportní vrtulníky, které v řádů 10-15ti let nahradí i mi-8 a potom ať vybírají z něčeho většího nebo hledáme vrtulníky, které mi-8 doplní a budou schopné jim poskytovat při transportu a výsadku krytí. Což logicky musí obstarat menší, méně zranitelnější stroje.
  Berklin: od toho UH se dá ale čekat mnohem větší odolnost. Přeci jen se rozdíl ve váze a nosnosti musí někde projevit navíc používá vojenské verze motorů. Ono na celém UH je vidět vojenská koncepce, AW149 má vše nastrkané u sebe a hrozí větší riziko poškození obou motorů i když proti 139 údajně došlo ke zlepšení ochrany motorů při zásahu z boku.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  09:46 27.07.2015

  18 místné vrtulníky můžem koupit pokud by se zvolila varianta kompletního přezbrojení vrt. vojska (naše Mi Afgáncům nebo Iráčanům) a pro AČR komplet nové transportní i bitevní, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  18 místné vrtulníky můžem koupit pokud by se zvolila varianta kompletního přezbrojení vrt. vojska (naše Mi Afgáncům nebo Iráčanům) a pro AČR komplet nové transportní i bitevní, "kvazibitevní".

  Pokud si necháme staré nemodernizované Mi17, modernizované Mi171, tak kupovat něco jako AW 149 jde přesně proti původní myšlence, která spočívala ve snížení počtu typů vrtulníků v AČR, protože budeme mít ve stejné kategorii dva typy Mi a AW (rozlišovat zda má vrtulník kapacitu 24 nebo 19 je zbytečné).

  Dnes je v E15 opět článek o MO a je zde několikrát opakována věta, že jedním z problémů je velmi malá schopnost AŘ přesně definovat požadavky .
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  09:43 27.07.2015

  Zapoměl jsem, srovnání s AW139

  Zapoměl jsem, srovnání s AW139

 • belkin
  09:42 27.07.2015

  CerVus: člověče,to je právě to,proč obhajuji Aw!
  Délka: UH1Y 17,78m 16,66m
  Rotor: 14,88m 13.8m
  max hmotnost:8390kg 6400kg
  Nosnost: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: člověče,to je právě to,proč obhajuji Aw!
  Délka: UH1Y 17,78m 16,66m
  Rotor: 14,88m 13.8m
  max hmotnost:8390kg 6400kg
  Nosnost: 3020kg 2670kg

  Tedy stejné rozměry, podobná nosnost,rozdílná hmotnost a kapacita!
  To je podstata diskuze, jestli bell,nebo AW.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:22 27.07.2015

  Jen abych to doplnil
  AW-139 - 15 míst
  AW-149 - 18 míst
  Surion - 18 míst

  Oproti tomu.
  AW-109 Power- 6 míst
  AW-169 - 10 míst - verze AAS je budoucí průzkumník americké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen abych to doplnil
  AW-139 - 15 míst
  AW-149 - 18 míst
  Surion - 18 míst

  Oproti tomu.
  AW-109 Power- 6 míst
  AW-169 - 10 míst - verze AAS je budoucí průzkumník americké armády, takže nebude mít takovou kapacitu.
  westland lynx - 9 míst
  UH-1 - 10 míst
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:12 27.07.2015

  Ty aw139/149 a Surion jsou ale krapet velké na střední vrtulník. To musí vidět snad každý. Ty vrtulníky mají kapacitu 16 lidí to spíše zavání náhradou za mi-8.
  ČR by měla hledat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty aw139/149 a Surion jsou ale krapet velké na střední vrtulník. To musí vidět snad každý. Ty vrtulníky mají kapacitu 16 lidí to spíše zavání náhradou za mi-8.
  ČR by měla hledat něco krapet menšího.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  21:51 26.07.2015

  AW 139M intenzivně používá irská armáda o britech nevím. AW 149 je nový a je konstruovaný jako čistě vojenský (teoretická náhrada za MI 171).
  AW 139M a UH1 Y jsou přibližně stejné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  AW 139M intenzivně používá irská armáda o britech nevím. AW 149 je nový a je konstruovaný jako čistě vojenský (teoretická náhrada za MI 171).
  AW 139M a UH1 Y jsou přibližně stejné kategorie.
  AW 149 a blackhawk také podobné.
  NH 90 je údajně velmi drahý, ale špičkový stroj.
  AW 109 je používán jako lehký bitevní, kulomety, ptřs a je oblíbený.
  Naco teď AČR převážně vrtulníky použivá?
  A k jakým účelům jsou střední vrtulníky převážně používané?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:46 26.07.2015

  belkin: Problém je, že si nejsem jistý, jestli v Evropě i u vojenských vrtulníků nevítězí provozní náklady nad vojenským potenciálem... ale třeba je to jen můj dojem.

  Ohledně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin: Problém je, že si nejsem jistý, jestli v Evropě i u vojenských vrtulníků nevítězí provozní náklady nad vojenským potenciálem... ale třeba je to jen můj dojem.

  Ohledně vhodného typu – nijak nehoruji pro UH-1Y. Vůbec by se mi nepříčilo mít třeba NH-90 a AW-109. Jenže my musíme uvažovat i tak, že v případě průšvihu můžeme mít uzemněné Mily, lehký vrtulník jako AW-109 by v tu chvíli byl málo. A AW-139 je militarizovaná verse civilního vrtulníku, která ani ještě nemá certifikované pořádné zbraně. To je to, čeho se bojím. Jinak je to prověřený stroj, o tom žádná. Ovšem ve vojenské versi ho z relevantních armád mají jen Italové a Britové, tedy vlastně výrobci, čili je na tom stejně jako UH-1Y :-)

  Z vámi uváděných vrtulníků jsou ovšem s výjimkou malého AW-109 všechno velké potvory. Prostě v kategorii, jakou požadujem, je malý výběr :-(

  Mmchd, kde jste přišel na to, že "... je AČR bude využívat především pro transportní,případně záchrané úkoly a spíš méně pro výsadkové...."?
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:59 26.07.2015

  Kolt: caracal, NH 90, AW 109M, AW149M jsou přece také vojenské vrtulníky a kromě caracalu novější a s lepšími letovými charakteristikami. Jsou rychlejší, obratnější a prostorově ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: caracal, NH 90, AW 109M, AW149M jsou přece také vojenské vrtulníky a kromě caracalu novější a s lepšími letovými charakteristikami. Jsou rychlejší, obratnější a prostorově lépe řešené.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:53 26.07.2015

  Kolt: samozřejmě, ale porovnejte kapacitu, cenu a co by se za to dalo koupit a to nejen vrtulníky. Další věcí je, že je AČR bude využívat především pro transportní,případně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: samozřejmě, ale porovnejte kapacitu, cenu a co by se za to dalo koupit a to nejen vrtulníky. Další věcí je, že je AČR bude využívat především pro transportní,případně záchrané úkoly a spíš méně pro výsadkové.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:48 26.07.2015

  Aw 139 zatím asi v šesti armádách, jeho civilní verze je velmi populární.
  Mangustu si jako základ vybralo turecko pro svůj atak.
  Já se domnívám že vrtulníky AW 109, AW 139M, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aw 139 zatím asi v šesti armádách, jeho civilní verze je velmi populární.
  Mangustu si jako základ vybralo turecko pro svůj atak.
  Já se domnívám že vrtulníky AW 109, AW 139M, případně AW 149, jsou pro AČR vhodnější než Bell (pendolino vyrábí agustawestland?)
  Mj.Bell se podílel na vývoji agusty,předchůdci aw 109.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:34 26.07.2015

  bekin: Souhlasím s tím, že malá a chudá armáda si nemůže dovolit držet mnohé specializované stroje, zde právě bitevní vrtulníky. Nicméně váš argument, proč jsou UH-1 či UH-60 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  bekin: Souhlasím s tím, že malá a chudá armáda si nemůže dovolit držet mnohé specializované stroje, zde právě bitevní vrtulníky. Nicméně váš argument, proč jsou UH-1 či UH-60 "špatné" a proč je evropské armády nepoužívají, je pro mě naopak argument, proč je zavést. Jsou to totiž primárně vojenské vrtulníky, byly tak od počátku vyvíjeny, mají zálohované systémy, slušnou odolnost atd. To jsou ty důvody, proč jsou relativně těžké a žravé. Mohli bychom koupit militarizovanou verzi nějakého EC či AW a argumentovat nižšími provozními náklady. Ale to také můžeme koupit VW Transporter, osadit ho kulometnou věžičkou, přivařit pár plechů a tvrdit, že máme náhradu Pandurů s minimálními provozními náklady. (Ano, přeháním :-) ).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:27 26.07.2015

  Rase: Nové vrtulníky nejsou náhradou za Mi-17, jsou doplňkem, lehčím typem, který transportnímu vr. letectvu chybí. Bonusem bude, dokáží-li zastat alespoň část práce Mi-35.

  Rase: Nové vrtulníky nejsou náhradou za Mi-17, jsou doplňkem, lehčím typem, který transportnímu vr. letectvu chybí. Bonusem bude, dokáží-li zastat alespoň část práce Mi-35.

 • Torong
  13:27 26.07.2015

  Belkin: Zato EW 139 je zaveden v celé řadě armád, že? Stejně jako Mangusta. Trefa do vlastních řad. Nákladnost provozu jste sebral kde? A dělat z toho, že v Evropě jsou zavedeny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Belkin: Zato EW 139 je zaveden v celé řadě armád, že? Stejně jako Mangusta. Trefa do vlastních řad. Nákladnost provozu jste sebral kde? A dělat z toho, že v Evropě jsou zavedeny stroje větší nebo menší, argument nevhodnosti je poněkud... zvláštní. Mi naopak vychází odladěnost, spolehlivost, už vybudované zázemí. A také nevidím důvod proč dělat pokusné králíky a kupovat další Pendolino. Možnost v případě potřeby jednoduše dokoupit specializovaný bitevník je další plus.

  Luky: Vaše verze 9/11 byla opravdu zábavná, ale opravdu není důvodem mých komentů zde. Tím důvodem je zatvrzelá negace čehokoli amerického bez logických důvodů. A všimněte si, že kritizuji Vaše argumenty, nikoli Vás. Zkuste se toho držet také.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:17 26.07.2015

  Přijde mi že nabízené vrtulníky se hodí pouze jako náhrada za Sokoly (se Surionem si jsou i velice podobní).
  Pokud mají být nahrazeny Mi-17 (verze), tak by byly více než vhodné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi že nabízené vrtulníky se hodí pouze jako náhrada za Sokoly (se Surionem si jsou i velice podobní).
  Pokud mají být nahrazeny Mi-17 (verze), tak by byly více než vhodné NH90 TTT. Přeci jen koncepcí, rozměry atd. nám sedí víc. Navíc je to konstrukčně nový stroj, který je ve výzbroji mnoha evropských států (poznatky k provozu jdou dohledat). Osadit je výzbrojí a systémy jako M171Š by také neměl být problém.
  Pokud jde jen o náhradu za Sokoly tak nemám problém - všechny nabízené stroje jsou škaredé a moc lehké.
  Bitevní vrtulník by byl fajn, ale je to drahý špás (snad pár Mangust na výstavy a trénování).
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:15 26.07.2015

  Velká bohatá armáda vlastní více typů rozličných vrtulníků, jednostraněji specifikovaných. Malé chudší armády poptávají víceůčelovější typy. ( to už bylo taky dvacetkrát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velká bohatá armáda vlastní více typů rozličných vrtulníků, jednostraněji specifikovaných. Malé chudší armády poptávají víceůčelovější typy. ( to už bylo taky dvacetkrát vysvětleno)
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:04 26.07.2015

  Jestli lobing nevím, ale apač je těžší, výkonější a dražší.
  Takže se domnívám že přímá konkurence to není.

  Jestli lobing nevím, ale apač je těžší, výkonější a dražší.
  Takže se domnívám že přímá konkurence to není.

 • Sgt Murphy
  12:58 26.07.2015

  Belkin, že by preto lebo lobbing nahráva AH-64D/E ?

  Belkin, že by preto lebo lobbing nahráva AH-64D/E ?

 • belkin
  12:54 26.07.2015

  Torong: blachawk i UH1Y jsou velké,těžké,obrněné,provozně nákladné vrtulníky z malou kapacitou ( vzdušné OT). V evropských armádách preferují lehčí víceúčelovější
  stroje,nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Torong: blachawk i UH1Y jsou velké,těžké,obrněné,provozně nákladné vrtulníky z malou kapacitou ( vzdušné OT). V evropských armádách preferují lehčí víceúčelovější
  stroje,nebo stroje z větší kapacitou, viz.úspěch EH 90, Caracal.
  To asi ale víte že. Komě USMC a Pakistánu nikdo ,,nové kobry" nepoptává a není zájem ani o ,,nové UH1".
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:40 26.07.2015

  Nauč se konečně číst. Já mám výhrady ke specializovanému bitevním typu o kapacitě pilota a střelce (bez transportních možností). Teda Apač už má improvizovaný sedátko s úchytkou na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nauč se konečně číst. Já mám výhrady ke specializovanému bitevním typu o kapacitě pilota a střelce (bez transportních možností). Teda Apač už má improvizovaný sedátko s úchytkou na tom elektronickým bloku pod kabinou, takže může provádět nouzový SAR. A Cobra myslím taky jednou svezla sestřelenýho pilota v otevřených dvířkách granátometu nebo co....ale to se jaksi nepočítá.
  Za ozbrojení strojů tady donekonečna lobuju - ať už kvůli mé tunelovité lásce k židovským ŘS nebo prostě proto, že si myslím, že to má smysl (třeba i S8 nebo UB32 na Milech). Vrtulník je velmi mobilní a ozbrojená verze rozšiřuje možnosti srovnatelně s bitevním typem. Prostě nepokládám za nutné, aby ten stroj zavisel 1200 metrů od FLOT a kropil nepřátele 20mm rotačákem, když jeho provoz stojí miliardy. U eskorty toto lze snad řešit alternativně (ve dveřích, podvěšená pouzdra, přídavná pidivěžička)...

  A nebuď na mě pořád tak zasedlý jenom kvůli tomu, že nevěřím oficiálnímu výkladu 11/2001. Ty zase věříš tomuhle a já se na tebe taky nezlobím:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  12:27 26.07.2015

  Luky: Právě jsi to udělal (znovu). Dávej si bacha aspoň na základní logiku svých komentářů ;)

  Luky: Právě jsi to udělal (znovu). Dávej si bacha aspoň na základní logiku svých komentářů ;)

 • Torong
  12:24 26.07.2015

  RiMr71: Přesně!

  Luky: Hloupý argument. Mimo jiné proto, že sám jsi tady psal o tom, že celou řadu úkolů dokáže splnit Mi 171. Teď svůj vlastní argument popíráš tím, že pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Přesně!

  Luky: Hloupý argument. Mimo jiné proto, že sám jsi tady psal o tom, že celou řadu úkolů dokáže splnit Mi 171. Teď svůj vlastní argument popíráš tím, že pro malou zemi nemá ozbrojený vrtlník vůbec smysl. Zkus něco lepšího
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:17 26.07.2015

  Tak to pozor RIMre, já se tu snad ještě nikde do americké techniky neztrefoval...ono to vlastně ani nejde, když je tak stealth :)

  Tak to pozor RIMre, já se tu snad ještě nikde do americké techniky neztrefoval...ono to vlastně ani nejde, když je tak stealth :)

 • Luky
  12:14 26.07.2015

  Nemohli, musíte nám věřit.

  Mám-li pruh země, široký cca 200 km, žádné výsadkové loďstvo a ambice mezinárodní projekce síly, možná bych se zamyslel, jak efektivněji pokrýt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemohli, musíte nám věřit.

  Mám-li pruh země, široký cca 200 km, žádné výsadkové loďstvo a ambice mezinárodní projekce síly, možná bych se zamyslel, jak efektivněji pokrýt poptávku po palebné podpoře v případě nutnosti tuto zemi bránit.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:10 26.07.2015

  ...jsou americké... :)

  ...jsou americké... :)

 • Torong
  11:58 26.07.2015

  Luky: Demagog za všech okolností, že? Ano Cobry se vyřazují. Ty vyrobené před třiceti lety. Už to tady bylo psáno asi dvacetkrát, takže po dvacátéprvní: AH1Z je kompletně nový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Demagog za všech okolností, že? Ano Cobry se vyřazují. Ty vyrobené před třiceti lety. Už to tady bylo psáno asi dvacetkrát, takže po dvacátéprvní: AH1Z je kompletně nový stroj. Z Cobry zůstal jen tvar.

  Luky a Belkin: Mohli by jste mi vysvětlit co je na Amerických vrtulnících tak specifického, že jsou naprosto nevhodné pro Evropu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:29 26.07.2015

  ...jinak ale vlastně proč ne, uděláme z celé armády takové dvě MEU pro obranu země cca 350 x 200Km. Bude to pružné a samostatné, tanky si rozdělí na půl, část Pandurů nechají na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...jinak ale vlastně proč ne, uděláme z celé armády takové dvě MEU pro obranu země cca 350 x 200Km. Bude to pružné a samostatné, tanky si rozdělí na půl, část Pandurů nechají na obranu klíčových míst, zbytek taky na půl. Kancelářský krysy vyházíme a vojáků nám bude stačit současný počet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:08 26.07.2015

  Ano, koncepce dávno je...od šedesátých let.
  Je bezva začít zařazovat Cobry v Evropě ve chvíli, když je ostatní i mimo Evropu vyřazují.

  Ano, koncepce dávno je...od šedesátých let.
  Je bezva začít zařazovat Cobry v Evropě ve chvíli, když je ostatní i mimo Evropu vyřazují.

 • TF_HU
  02:14 26.07.2015

  Blake, pardon, já myslel, ze tato diskuze je o výběru typu...ne o taktice použiti vrtulnikoveho letectva. Když už jsme u ní, doporučuji se podívat jak námořníci dvojici uh a ah ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake, pardon, já myslel, ze tato diskuze je o výběru typu...ne o taktice použiti vrtulnikoveho letectva. Když už jsme u ní, doporučuji se podívat jak námořníci dvojici uh a ah jedniček používají. BTW, koncepce dávno je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  22:44 24.07.2015

  CerVus: ...taková garážovka. Ale Steve Jobs nějak takhle taky začínal ;-)

  CerVus: ...taková garážovka. Ale Steve Jobs nějak takhle taky začínal ;-)

 • CerVus
  18:00 24.07.2015

  Jenda: tak tohle je jen nějaký univerzální závěsný modul. Takové divné mi to příjde.

  Jenda: tak tohle je jen nějaký univerzální závěsný modul. Takové divné mi to příjde.

 • Jenda
  16:50 24.07.2015

  CerVus: Pravda spíš pro zasmání :-)

  http://www.armadninoviny.cz/ro...

  CerVus: Pravda spíš pro zasmání :-)

  http://www.armadninoviny.cz/ro...

 • CerVus
  15:15 24.07.2015

  Hmm Battlehawk má pod trupem 20mm dálkově ovládaný kanón. To je teprve druhý co jsem tak koukal.

  Hmm Battlehawk má pod trupem 20mm dálkově ovládaný kanón. To je teprve druhý co jsem tak koukal.

 • D.i.p
  09:13 24.07.2015

  A co battle hawk? Už je to možná přeci jen stará konstrukce že? Čekal jsem ovšem, že bude mezi kandidáty, když black hawk myslím kupuje i Slovensko...

  A co battle hawk? Už je to možná přeci jen stará konstrukce že? Čekal jsem ovšem, že bude mezi kandidáty, když black hawk myslím kupuje i Slovensko...

 • CerVus
  10:11 23.07.2015

  petres: na CIAFu v HK se před pár lety ukazoval AW109 tehdy ještě M.

  petres: na CIAFu v HK se před pár lety ukazoval AW109 tehdy ještě M.

 • Blake
  10:05 23.07.2015

  TF_HU, my laici sa radi nechame o taktike poucit, diskusia je prave na to, nie kazdy sme majster sveta.

  TF_HU, my laici sa radi nechame o taktike poucit, diskusia je prave na to, nie kazdy sme majster sveta.

 • CerVus
  09:36 23.07.2015

  Tak hlavní je si připustit, že tak malá země jako je ČR nemá moc důvodů pro koupi bitevního vrtulníku. ČSSR bylo něco jiného Ta jako prvosledová armáda potřebovala jednotky čistě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak hlavní je si připustit, že tak malá země jako je ČR nemá moc důvodů pro koupi bitevního vrtulníku. ČSSR bylo něco jiného Ta jako prvosledová armáda potřebovala jednotky čistě na útok a tudíž i jeho podporu. Měla jich i mnohem víc než by bylo běžně pro zemi takové velikosti třeba. Jenže ČR má desetinovou armádu a ta by se měla koukat jak jsou vyzbrojeny státy podobné velikosti. Teď jsme zamrzli někde na půli cesty.
  Na jednu stranu chceme všechny druhy jednotek co měla naše velká socialistická armáda a na druhou stranu si je nemůžeme dovolit pořídit v počtech, které nejsou pro smích. Proto by bylo lepší se zamyslet, pořizovat spíše víceúčelovou techniku a k té náležitě upravit výcvik a taktiku.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  08:42 23.07.2015

  TF_HU
  zeptám se Vás, jestli od rozsáhlé zimní diskuze zde na AN (kde jste uvedl zajímavé informace např. předvádění Bellu) předváděl nějaký další výrobce svůj typ vrtulníku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU
  zeptám se Vás, jestli od rozsáhlé zimní diskuze zde na AN (kde jste uvedl zajímavé informace např. předvádění Bellu) předváděl nějaký další výrobce svůj typ vrtulníku přicházející do úvahy?
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  23:52 22.07.2015

  ...s Kazdem nesouhlasím, ale s PTŘS má pravdu a asi to bude při výběru klíčové.

  ...dnes to tak už díky mediím vypadá, ale novy vrtulník původně nebyl a není zamýšlen jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...s Kazdem nesouhlasím, ale s PTŘS má pravdu a asi to bude při výběru klíčové.

  ...dnes to tak už díky mediím vypadá, ale novy vrtulník původně nebyl a není zamýšlen jako náhrada za 24. Původně melo jít o rozšířeni transportních schopnosti, armádě chyběl a chybí lehký typ.

  ...teoriím o taktice zde se občas zasměju.

  ...capslock moc nepoužívám.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  23:01 22.07.2015

  Na vrtulnících se používá Spike ER s dosahem 8 km (LR má 4 - 5 km a hodí se proto spíše pro bojová vozidla), takže ve skladech žádný vhodný Spike nemáme.

  Na vrtulnících se používá Spike ER s dosahem 8 km (LR má 4 - 5 km a hodí se proto spíše pro bojová vozidla), takže ve skladech žádný vhodný Spike nemáme.

 • Sgt Murphy
  22:49 22.07.2015

  Jenda: Spike LR a Hellfire sú dve úplne odlišné rakety ktoré sa nedajú spolu porovnávať.

  Jenda: Spike LR a Hellfire sú dve úplne odlišné rakety ktoré sa nedajú spolu porovnávať.

 • Blake
  22:38 22.07.2015

  Nedostatocne som sa vyjadril, nechcem tvrdit, ze by mohli ozbrojene transporty nahradit bojove stroje, prave naopak, tvrdim, ze eskortu tymto strojom bude tak ci onak robit bojovy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nedostatocne som sa vyjadril, nechcem tvrdit, ze by mohli ozbrojene transporty nahradit bojove stroje, prave naopak, tvrdim, ze eskortu tymto strojom bude tak ci onak robit bojovy stroj a otazka je len, ci bude cesky, alebo inokrajny.

  Neberte to ako porovnavanie ozbrojeneho transportu a gunshipu. Na riadene strely som poukazal ako na pridanu hodnotu oproti neozbrojenemu transportu (samorejme na ukor objemu vezeneho nakladu, ale to je na inu debatu), ktora sa da vyuzit na (obmedzenu) podporu vysadzovanej pechoty, napriklad v spolupraci s bojovym strojom, ktory moze vyuzit municiu vezenu transportom, nez zacne plytvat svojou. V oblastiach s nizkou intenzitou boja, popripade s nizkym ocakavanym vyskytom PVO by ozbrojeny transport tiez mohol byt potencialne schopny pechotu podporit.

  Podstatne je, ze zbranove systemy nie su na transportnom vrtulniku privarene, tie hardpointy sa daju cele odmontovat, resp. domontovat, ked je treba a myslim si, ze by nebolo na skodu ich mat k dispozicii. Keby bol niekto ochotny popracovat s cislami, vedeli by sme to presne, ale ja si myslim, ze cenovy rozdiel medzi bojovymi vrtulnikmi a ozbrojenymi transportmi by bol stale vacsi, nez rozdiel medzi ich uzitocnostou.

  Sformulujem to ako otazku: Stali by hardpointy, odpalovace a municia pre polovicu transportov, ktore sa nakupia vobec viac, nez jeden cely bojovy vrtulnik za teoreticku jednotkovu cenu plneho nakupovaneho poctu? Vratane udrzby.

  Ci su bojove vrtulniky prekonane este nevie nikto a kym nevznikne nejaky konflikt, ktory by ukazal, ako to vlastne je, s istotou sa to nedozvieme a kedze armady su historicky celkom konzervativne ustanovizne, myslim, ze budu chciet bojove vrtulniky zachovat, kym sa skutocne ukaze, ze su zbytocne. Ak k tomu niektore armady pristupia skor, bude to skor pre financne dovody, nez ze by boli presvedceni, ze bojove vrtulniky netreba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  22:33 22.07.2015

  kazd: UH-1Y se od AH-1Z liší po konstrukční stránce jen kabinou....hnací soustava je totožná s bitevní AH. Helfire by se stejně nekoupily ani pro AH-1Z. V Ačr budou použity určitě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: UH-1Y se od AH-1Z liší po konstrukční stránce jen kabinou....hnací soustava je totožná s bitevní AH. Helfire by se stejně nekoupily ani pro AH-1Z. V Ačr budou použity určitě Spike-LR (mají je už pandury). Takže stačí jen odpalovací standy pro vrtulníky a rakety jsou už ve skladu.....
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  22:30 22.07.2015

  budu trochu od tématu, ale u vrtulníků zůstanu.
  kazd
  koukal jsem před chvíli na nějaké videa ze Studénky a klobouk dolů před pilotem toho ecéčka, jak sedal mezi dráty hned u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  budu trochu od tématu, ale u vrtulníků zůstanu.
  kazd
  koukal jsem před chvíli na nějaké videa ze Studénky a klobouk dolů před pilotem toho ecéčka, jak sedal mezi dráty hned u kolejí.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  22:07 22.07.2015

  Blake:
  To je trošku nedorozumění. Názor, že bitevní vrtulníky jsou překonané, čeká je osud velkých bitevních lodí může být správný.
  Pak ale je nutno zdroje doposud směrované do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake:
  To je trošku nedorozumění. Názor, že bitevní vrtulníky jsou překonané, čeká je osud velkých bitevních lodí může být správný.
  Pak ale je nutno zdroje doposud směrované do vrt. vojska přesměrovat do těch zmiňovaných alternativ.
  Není možné aby měla armáda stovky tabulkových míst, letiště, miliardy na investice a provoz vrt. a ve výsledku to nemělo žádnou bojovou hodnotu.
  Pokud si odmyslíte US peníze v modernizaci MI 171 tak schopnosti armády ve vrtulnících budou povyřazení Mi24 horší, než schopnosti policie a soukromých provozovatelů (zde diskutujícím doporučuji aby si našli kolik a jakých vrt. má police a soukromníci, nemají žádné vlastní letiště a stovky míst).

  Rozumím snaze vojáků zachovat si práci a teplé místečka, ale tak jak je výběrové řízení prezentováno je to amtérismus. Bu´d je vrtulník v první linii nebo tam není. Ten UH nemá PTŘS proto, že nejsou potřeba a tanky ničí typově jiná platforma, ale proto, že je má AZ, AH nebo dron, který letí "vedle něj". Snaha našeho MO, že jako nakoupíme něco "jako" co v podstatě zastane práci bit. vrtulníku je nesmysl.
  Takže se bit. vrtulníků klidně zbavme, ale snižme rozpočet vrt. vojska, nakupme stejně jako policie, do dveří pověsme kulomet a užitek je stejný za násobně menší peníze, úsporu pak použijme na alternativy.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  21:10 22.07.2015

  Cejkis : hezky napsáno, mohl bych hned podepsat
  Jenda: jenže letové možnosti MI 171 a moderního bitevního vrtulníku jsou dvě naprosto rozdílné věci

  Cejkis : hezky napsáno, mohl bych hned podepsat
  Jenda: jenže letové možnosti MI 171 a moderního bitevního vrtulníku jsou dvě naprosto rozdílné věci

 • Blake
  21:05 22.07.2015

  cejkis:
  Znova klasicky priklad extremneho vnimania. Armada nema bojovy vrtulnik = armada je nebojova zalezitost.

  Ze by sa z nasich armad mali stat upratovaci netvrdim, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis:
  Znova klasicky priklad extremneho vnimania. Armada nema bojovy vrtulnik = armada je nebojova zalezitost.

  Ze by sa z nasich armad mali stat upratovaci netvrdim, ale drahsie na prevadzku, nez bojove vrtulniky su snad uz len stihacky. Ked si krajina bojovy vrtulnik nemoze dovolit, nie je na skodu dat tym transportom aspon nejaku schopnost (spominane riadene Hydra 70, alebo CRV7, popripade 20mm kanony sa tiez montuju).

  Netvrdim, ze ACR taha akcie NATO, ale keby ACR skutocne nemala co ponuknut, tak by sme tu nejake doprovody transportov bojovymi vrtulnikmi vobec neriesili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  19:52 22.07.2015

  Doba Mi-24 bohužel už pomalu pominula, je to skvělý frontový bojovník, ale při nasazení způsobem pro jaký byl navržen by dlouho nepřežil. V době, kdy každé BVP bude mít kromě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doba Mi-24 bohužel už pomalu pominula, je to skvělý frontový bojovník, ale při nasazení způsobem pro jaký byl navržen by dlouho nepřežil. V době, kdy každé BVP bude mít kromě stabilizovaného rychlopalného kanonu i kvalitní zaměřovače a systém řízení palby nelze na obrněnou formaci útočit při přímé viditelnosti (o protitankových střelách schopných útočit i na vrtulníky ani nemluvě)

  AČR potřebuje lehčí a hbitější transportní vrtulník schopný také letecké podpory, který by měl větší šanci přežít. Na protitankový boj mi i ty přijdou zbytečně velké a drahé. Myslím, že dnes lze na moderní BVP a tanky útočit jen ze skrytu nepřímou palbou ve spolupráci s návodčím, v případě AČR raketami Spike-LR. Čím lehčí, hbitější a levnější takový nosič raket bude tím líp.

  A když bude potřeba plošná řezničina, tak veškeré podvěsy s raketami, kulomety, granátomety, které zbudou po MI-24 může použít i Mi-171...stačí jen dodělat kabeláž k závěsníkům.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  19:10 22.07.2015

  Nikdo nepochybuje o tom, že je bitevní vrtulník účinná zbraň, diskuze se vede o alternativě náhrady za bitevní vrtulník, bo je drahej a podfinancovaná AČR si ho nemůže dovolit.

  Nikdo nepochybuje o tom, že je bitevní vrtulník účinná zbraň, diskuze se vede o alternativě náhrady za bitevní vrtulník, bo je drahej a podfinancovaná AČR si ho nemůže dovolit.

 • Sgt Murphy
  18:56 22.07.2015

  V našej armáde by som videl služby bojových helikoptér v doprovode transportných a vzdušnú palebnú podporu pri špeciálnych operáciách.

  V našej armáde by som videl služby bojových helikoptér v doprovode transportných a vzdušnú palebnú podporu pri špeciálnych operáciách.

 • cejkis
  18:42 22.07.2015

  Bitevní vrtulníky mají mít schopnost plnit jakoukoliv leteckou podporu. Od ničení obrněných vozidel až po ničení živé síly. Žádný novodobý konflikt se bez bitevních strojů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bitevní vrtulníky mají mít schopnost plnit jakoukoliv leteckou podporu. Od ničení obrněných vozidel až po ničení živé síly. Žádný novodobý konflikt se bez bitevních strojů neobešel.

  4Blake
  Společná obrana v podání ČR je typický švejkovský přístup. Nebýt Putina, dokončila by politická reprezentace transformaci armády ČR na facility služby bez povšimnutí. Společná obrana v podání ČR je fikce. Češi si představují společnou obranu tak, že zajistí nebojové části a bojovat bude někdo jiný. Přesně z tohoto důvodu je spolupráce V4 v oblasti obrany předem odsouzena k zániku. Co by Češi, Slováci či Maďaři chtěli Polsku nabídnout ? Pokud někdo myslí společnou obranu vážně, bude budovat bojové jednotky nikoliv polní nemocnice, chemické odřady a kupovat další transportní vrtulníky.

  Tedy výběr ze tří militarizovaných transportních strojů je jen pokračováním transformace armády na facility služby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  18:30 22.07.2015

  Protitankový boj v konflikte vysokej intenzity sa neodohráva len bojovými helikoptérami - je to komplex letectva a pozemných síl. Samotné bojové helikoptéry do boja nejdu - tvoria ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Protitankový boj v konflikte vysokej intenzity sa neodohráva len bojovými helikoptérami - je to komplex letectva a pozemných síl. Samotné bojové helikoptéry do boja nejdu - tvoria celok s tankovým vojskom (na cvičeniach US Army AH-64 po boku tankov M1 a vozidlami Bradley s PTRS) a prieskumom (pozemný prieskum, vzdušný prieskum - Kiowy, drony). Bojové helikoptéry si v protitankovom boji udržiavajú a naďalej budú udržiavať svoje rozhodujúce postavenie.

  Za úlohu odstrániť PVO stredného a dlhého dosahu majú bombardéry, poprípade delostrelectvo, pokiaľ funguje prieskum helikoptéry sa do ich dosahu nedostanú. Manpady a ťažké guľomety sú v tomto prípade obávanou zbraňou. Ale ako píšem, prieskum je rozhodujúci a odhalí aj takúto hrozbu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:00 22.07.2015

  Pokud bitevní vrtulníky mají plnit hlavně protitankovou úlohu, tak je podle mě lepší dnes investovat do něčeho jako MLRS + SDBII/SDBI = přesné dělostřelectvo s dostřelem okolo sta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bitevní vrtulníky mají plnit hlavně protitankovou úlohu, tak je podle mě lepší dnes investovat do něčeho jako MLRS + SDBII/SDBI = přesné dělostřelectvo s dostřelem okolo sta kilometrů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  17:29 22.07.2015

  cejkis, rezignacia na bojove vrtulniky by ale nespocivala v rezignacii na ich vyuzivanie, ale v rezignacii na vlastnenie samotnych strojov a kapacit ich obsluhovat, v tom je trochu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis, rezignacia na bojove vrtulniky by ale nespocivala v rezignacii na ich vyuzivanie, ale v rezignacii na vlastnenie samotnych strojov a kapacit ich obsluhovat, v tom je trochu rozdiel, hlavne ked sa spoliehame na koncept spolocnej obrany (s ktorym nie vsetci musia suhlasit, ale je to nevyhnutny fakt).
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:54 21.07.2015

  Nesouhlasím se závěrem, že lze rezignovat na protitankový boj vysoké intenzity a zaměřit se na vyzbrojené transportní stroje jakožto reakce na příliv uprchlíků.

  Důvody mám dva. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesouhlasím se závěrem, že lze rezignovat na protitankový boj vysoké intenzity a zaměřit se na vyzbrojené transportní stroje jakožto reakce na příliv uprchlíků.

  Důvody mám dva.
  1) Řešení vlny imigrantů spočívá ve stabilizaci severu Afriky. Až na to politici EU přijdou, najdou peníze na tuto největší misi EU v dějinách, tak budeme bojovat proti ISIL na území Afriky.

  2) Pokud bude politická reprezentace čekat, jednoho dne provedou skrytí radikálové zamíchaní mezi migranty koordinované útoky na muniční sklady, stejně jako to udělali v Sýrii, stejně jako to udělali v Libyi a stejně jako to udělali v Iráku a pak uvidíte boj nikoliv proti radikálům ozbrojeným útočnými puškami, ale proti regulérně vyzbrojené armádě radikálů.

  Tedy záměru rezignace na bitevní vrtulníky říkám NE.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:10 20.07.2015

  jediné co jsem našel bližšího je tohle. Ale i tak je to nic neříkající
  http://cfile30.uf.tistory.com/...

  jediné co jsem našel bližšího je tohle. Ale i tak je to nic neříkající
  http://cfile30.uf.tistory.com/...

 • Lukas
  20:00 20.07.2015

  Pro Skelet - ja rozumiem...
  Tylko chciałbym wyjaśnić że ciezko jest porównywąc parametry śmigłowców.
  Tu jmożna bardzo manipulować...

  Może najpierw skróty. (Jak ktoś bedzie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Skelet - ja rozumiem...
  Tylko chciałbym wyjaśnić że ciezko jest porównywąc parametry śmigłowców.
  Tu jmożna bardzo manipulować...

  Może najpierw skróty. (Jak ktoś bedzie zainteresowany niech poszuka informacji o UH-1Y czy AW139)

  OEI - one engine inoperative, czyli jeden niepracujący silnik, tzn. pracuje ten drugi
  AEO - all engine operative, czyli pracują obydwa silniki
  HOGE - hover outside ground effect, czyli zawis bez wpływu ziemi
  HIGE - hover in ground effect, czyli zawis z wpływem ziemi
  OAT - outside ambient temperature, czyli temperatura zewnętrzna
  PA - pressure altitude, czyli w tym przypadku barometryczna wysokość bezwzględna

  Weź np. charakterystykę (OEI/HIGE 10 ft).
  Jeśli przyjmiesz np. zawis na wysokości 0, temperaturę 20 st.C, to z charakterystyki wychodzi, że możesz w takich warunkach wykonać zawis NH90 na jednym silniku pod warunkiem, że masa śmigłowca nie przekroczy 8600 kg. Dla porównania masa własna NH90 TTH to 6400 kg, masz więc zapas 2200 kg na paliwo, pilotów i wyposażenie.
  Dla EC225 w podobny sposób wyjdzie ok. 7750 kg przy masie śmigłowca, przyjmijmy, 5500 kg.
  Dla S-92 wychodzi w podobnych warunkach ok. 18900 lbs, czyli 8500 kg, przy masie własnej śmigłowca ok. 7200 kg.

  Nie uwzględniliśmy pogorszenia osiągów w wyniku np. pracy ogrzewania/klimatyzacji, odladzania, rozpraszaczy gazów wylotowych, itd... oraz wpływu warunków pogodowych (wiatru). W rzeczywistości będzie więc jeszcze gorzej, we wszystkich 3 przypadkach.
  Do kompletu należałoby jeszcze porównać zużycie paliwa przez wszystkie 3 śmigłowce.

  To taki przykład - chcę pokazać że to skomplikowana sprawa
  Skrýt celý příspěvek

 • 3RMO
  19:33 20.07.2015

  lukas -naprostý souhlas! leo pro polskou armádu byl super obchod. uvidíme co MO se Stropnickým v čele pořídí? Zatím vrací miliardy babišovi....

  lukas -naprostý souhlas! leo pro polskou armádu byl super obchod. uvidíme co MO se Stropnickým v čele pořídí? Zatím vrací miliardy babišovi....

 • skelet
  19:29 20.07.2015

  Lukas: je to převzaté z korejských novin. Nic technicky přesného, jen mě zarazilo, že umí viset ve výšce maximálního dostupu. Předpokládal bych, že za běžného letu by dostup měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas: je to převzaté z korejských novin. Nic technicky přesného, jen mě zarazilo, že umí viset ve výšce maximálního dostupu. Předpokládal bych, že za běžného letu by dostup měl být o dost vyšší? Plus Jižní Korea je dosti hornatá, takže bych čekal větší výkony, než dostup 3km (i Mi-2 má vyšší dostup)
  3RMO: On hlavně Tvrdík zastavil plnou certifikaci L-159, takže z toho je jen nosič pum.
  Skrýt celý příspěvek

 • 3RMO
  19:17 20.07.2015

  luky: naprostý souhlas. místo bitevních vrtulníku investovat do pvo, nakoupit dostatek ručních ptřs a také pro pandury (možná v budoucnu pro ascoda, cv90 ).nedávno vyšel článek v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky: naprostý souhlas. místo bitevních vrtulníku investovat do pvo, nakoupit dostatek ručních ptřs a také pro pandury (možná v budoucnu pro ascoda, cv90 ).nedávno vyšel článek v HN že Korejci chtějí u nás vyrábět vysoce přesnou inteligentní dělostřeleckou munici a to je šance nakoupit nové dělostřelecké systémy. l-159 zbytečně nevyužívají jako bitevniky (nedostatek zaměřovacích kontejnerů, přesnou munici vzduch-země) atd. omlouvám se že jsem vybočil z tématu diskuze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  19:10 20.07.2015

  Jinak ten Korejec je derivát EC725 Caracal ...

  Jinak ten Korejec je derivát EC725 Caracal ...

 • Jenda
  18:51 20.07.2015

  Výkonově je to tak srovnatelné, tak doufám, že koupí aspoň to nejlacinější....stejně se na tom LOM a Izraelci ještě vyřádí ( a určitě né zadarmo)

  Výkonově je to tak srovnatelné, tak doufám, že koupí aspoň to nejlacinější....stejně se na tom LOM a Izraelci ještě vyřádí ( a určitě né zadarmo)

 • Lukas
  18:47 20.07.2015

  A w jakich warunkach?
  Sama liczba - np. 2744m nic nie mówi

  Przy jakiej temperaturze?
  Przy jakim obiciążeniu? (np. ile paliwa)
  Z jakiej wysokości "nad poziomem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A w jakich warunkach?
  Sama liczba - np. 2744m nic nie mówi

  Przy jakiej temperaturze?
  Przy jakim obiciążeniu? (np. ile paliwa)
  Z jakiej wysokości "nad poziomem morza"?

  itd...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:41 20.07.2015

  Tak by mě zajímalo jak je to s tím Surionem.. krom toho, že trup je odolný do ráže 7,62mm, palivové nádrže do 12,7. Má nést 6xPTŘS TOW nebo 4x raketové bloky, ale..
  wiki uvádí, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak by mě zajímalo jak je to s tím Surionem.. krom toho, že trup je odolný do ráže 7,62mm, palivové nádrže do 12,7. Má nést 6xPTŘS TOW nebo 4x raketové bloky, ale..
  wiki uvádí, že ty tři kilásky jsou maximální výška visu vrtulníku, a dle Korea times je vrtulník navržen pro operace v hornatém terénu, a dokáže viset ve výšce 2744m (hora Baekdu).
  Což pokud jsou tedy ty tři kilásky platné pro vis, tak by stálo za to zjistit jestli je to s/bez efektu země. Protože tím by byly buď horší (4062m) jak AW139 nebo lepší (2478m).
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:31 20.07.2015

  Kilka ciekawostek z tematu "fire ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kilka ciekawostek z tematu "fire power"
  https://www.youtube.com/watch?...
  http://3.bp.blogspot.com/-37_T...

  Monataż "big gun" na transportowej maszynie? - nie ma problemu
  Montaż przeciwpancernych pocisków kierowanych (ATGM) - nie ma problemu

  Kooperacja śmiglowiec UAV (jako rozpoznanie) - też jest możliwe...

  wystarczy opowiednio duża maszyna
  https://ptisidiastima.files.wo...
  Tak wygląda "uzbrojony" S-70 - czyli AH-60L - czyli Arpia ; )
  http://janes.com/images/assets...
  Tak uzbrojona Puma (SOCAT)

  Tylko kto zapłaci za integracje uzbrojenia? - Klient...

  UH-1Y jako jedyny "z trójki" jest uzbrojony (choć nie jest to to samo co Battlehawk)
  Do zadań wsparcia sił specjalnych i SCAR wystarczy...

  Ale nic poza tym...

  Typowe bojowe śmiglowce dla ACR są bez sensu - ile ich kupicie 6? 8?
  Wydacie wiele milionow $ na utrzymanie 3-4 "par" śmigłowców gdzie nigdy wszystkie maszyny nie są "full operational"
  Dlatego odradzam Wam ten wydatek...

  Indonezja kupiła 8 AH-64E za 296 mln USD

  Jak już pisalem - za to można kupić 6 baterii NASAMS albo nowe bojowe wozy piechoty...
  My za 119 Leopardów zaplaciliśmy mniej...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:25 20.07.2015

  No já spíš myslel praktická-bojová využitelnost (cvičit se dá lecos).
  Pohraniční patroly a nahánění ruzných živlů a migrantů je reálná hrozba. Stejně tak krizové zásahy, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No já spíš myslel praktická-bojová využitelnost (cvičit se dá lecos).
  Pohraniční patroly a nahánění ruzných živlů a migrantů je reálná hrozba. Stejně tak krizové zásahy, protiteroristické akce. Protitankový boj je ve srovnání s tímto málo pravděpodobný (tak proč na to pořizovat v podstatě monofunkci).
  Jak už tu zaznělo - lepší je mít moderní armádu s mundůry, kvalitními PT střelami, drony integrované do nižších stupňů, spojovací prostředky, minomety, arty, radary a nějaký použitelný PVO komplet (třeba Spyder). Letoctvo je na cestě.

  Všechny typy o kterých psal Spurs mají kořeny ve studenoválečném protitankovém boji velké intenzity.

  Co se bude nebo nebude posílat na cvičení je věc plánovačů. Technika na to jak píšete je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Helioss
  15:23 20.07.2015

  Zajímalo by mně jak media přišli na korejský Korean Airspace s KUH-1 Surion.Pokuď vím tak se spíše v mediích mluvilo o Francouzích.
  Ten vrtulník mi připomíná Mi 171.A pochybuju že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mně jak media přišli na korejský Korean Airspace s KUH-1 Surion.Pokuď vím tak se spíše v mediích mluvilo o Francouzích.
  Ten vrtulník mi připomíná Mi 171.A pochybuju že další potřebujeme.
  Jen doufám že se z toho vyklube kachna.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  14:33 20.07.2015

  Využitelnost mimo mise je dobré měřítko u aktivních záloh. U techniky za miliardy o tom nejsem přesvědčen.

  Aktuálně se kupují radary. U těch si nedovedu představit, že je budem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Využitelnost mimo mise je dobré měřítko u aktivních záloh. U techniky za miliardy o tom nejsem přesvědčen.

  Aktuálně se kupují radary. U těch si nedovedu představit, že je budem dávat na mise a zahraniční cvičení i když jsou mobilní.
  Cenu, počet a využitelnost jaksi MO veřejně neřeší, jednou 5 ks pak 10. Silně mě to začíná připomínat radar Arhur.

  U vrtulníků kde je využitelnost v rámci misí a společných cvičení obrovská, se řeší zda jsou využitelné.
  Gripeny, casy a Mi jasně ukazují, že v letectvu je ta využitelnost techniky pro společnou obranu nejvyšší.
  By mě zajímalo čím chceme do těch společných cvičení / obrany přispívat?
  AČR se musí účastnit reálných cvičení a misí, ne papírově plánovat co by kdyby.

  Na největší cvičení NATO Trident Juncture (půjde o největší manévry NATO za posledních 13 let) mají jít tři naše vrtulníky. To je mimo mé chápání v situaci, kdy AČR plati min. 6 ks MI 17 v LOM jen na svůj výcvik. Takže na největším cvičení NATO budem mít max. 6 posádek ?

  Co budem do cvičení a akcí za pět let posílat? Tanky asi ne, přepravovat pandury je opruz a nemáme čím, modernizované MI 171 před sebou maji tak 10 let, Mi 24 vyřazujem....
  Pokud si teď koupíme jako vysledek veeeeeelké modernizace 12 ks UH bez PTŘS s dodáním za dva roky , tak to fakt nevím co s nima budem dělat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:48 20.07.2015

  Nikdo netvrdí, že bitevní vrtulník nemá vůbec žádnou bojovou hodnotu. Jde spíš o to, že ten poměr cena (pořízení a provoz) vs užitek je celkem sporná. Také je nasnadě otázka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo netvrdí, že bitevní vrtulník nemá vůbec žádnou bojovou hodnotu. Jde spíš o to, že ten poměr cena (pořízení a provoz) vs užitek je celkem sporná. Také je nasnadě otázka využitelnosti těch schopností mimo mise.
  Mnoho států je používá také jako projekci síly. Každý si nemůže dovolit hned letadlovou loď, ale vrtulníkové nosiče provozuje mnoho států - a k tomu pak patří i vrtulník-plnokrevník. Ale zase ta celá platforma vrtulníkové lodě je velká multifunkce (živelné pohromy, doky, nemocnice) ve srovnání s letadlovkou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Spurs
  13:30 20.07.2015

  Já si myslím, že bitevní vrtulník má stále své opodstatnění a rozhodně má v boji místo. Při dobrém využití a taktice je to dle mě velmi schopná zbraň, která umí nadělat solidní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si myslím, že bitevní vrtulník má stále své opodstatnění a rozhodně má v boji místo. Při dobrém využití a taktice je to dle mě velmi schopná zbraň, která umí nadělat solidní paseku. Osobně se mi zamlouvá AW-139, nejlépe v kombinaci s bitevním AW-129. Mít 8 bitevníků a 8-12 multirole AW-139 by nebylo od věci. Pokud je bitevník přežitek, nabízí se otázka proč Čína vyvíjí, Rusko zavádí Mi-28, USA mají dnad několik tisíc AH-64 a Evropské armády mají často desítky Mangust nebo Tigerů.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:20 20.07.2015

  Zajímavá videa,někde,snad přímo na armádníchnovinách,bylo jak USA darovala několik podobných dronů AČR, ty by měli mít dostatečný dosah.Myslím že jediná případná komplikace by bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá videa,někde,snad přímo na armádníchnovinách,bylo jak USA darovala několik podobných dronů AČR, ty by měli mít dostatečný dosah.Myslím že jediná případná komplikace by bylo spojení mezi dronem a vrtulníkem. Ona by opravdu asi odpadla ta nutnost těžkého bitevního nosiče střel. Ale je bylo už uvedeno, neřeší to tu velmi pohotovou střelecko věž.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:00 20.07.2015

  petres: ono je to trochu složitější:)

  The program was begun by the US Navy, canceled, adopted by the US Army, revived by the Navy, then canceled by the Army. Leaving it back in ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petres: ono je to trochu složitější:)

  The program was begun by the US Navy, canceled, adopted by the US Army, revived by the Navy, then canceled by the Army. Leaving it back in the hands of the US Navy. Though the Army is thinking about joining again, and the base platform is changing.

  Tady je pěkné pdf o MQ -8
  http://www.dtic.mil/dtic/tr/fu...
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  12:41 20.07.2015

  Shania
  to co je na uvedeném videu je MQ-8B, které zkouší (nevím jestli je tento typ již v operačním nasazení) americké námořnictvo.

  Armádní AH-64 s spolupracují s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania
  to co je na uvedeném videu je MQ-8B, které zkouší (nevím jestli je tento typ již v operačním nasazení) americké námořnictvo.

  Armádní AH-64 s spolupracují s RQ-7B
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:25 20.07.2015

  Tohle je průzkumný dron pro průzkum/ ozbrojený průzkum a kooperaci s Ah-64

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tohle je průzkumný dron pro průzkum/ ozbrojený průzkum a kooperaci s Ah-64

  https://www.youtube.com/watch?...

 • SeaWolf
  12:01 20.07.2015

  Oprava: Osobně jsem za kombinaci UH-1Y a AH-1Z v nějakém smysluplném poměru pro vzdušné síly ČR ( ano AČR proklamovala, že bitevníky ne )

  Oprava: Osobně jsem za kombinaci UH-1Y a AH-1Z v nějakém smysluplném poměru pro vzdušné síly ČR ( ano AČR proklamovala, že bitevníky ne )

 • kazd
  12:00 20.07.2015

  belkin:
  já to chápu, ale tím řešíte jen riziko toho vrtulníku.
  Z finančního hlediska pořád musíte mít něco, z čeho to odpálíte a ktomu dron. Takže ve výsledku dražší.

  belkin:
  já to chápu, ale tím řešíte jen riziko toho vrtulníku.
  Z finančního hlediska pořád musíte mít něco, z čeho to odpálíte a ktomu dron. Takže ve výsledku dražší.

 • SeaWolf
  11:59 20.07.2015

  Odsuzovat bitevní vrtulníky jako dnes již přežitou zbraň která je na bojišti lehce zneškodnitelná je stejné jako odsuzovat v dnešním boji MBT tanky.

  Vždy jde o způsob nasazení, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odsuzovat bitevní vrtulníky jako dnes již přežitou zbraň která je na bojišti lehce zneškodnitelná je stejné jako odsuzovat v dnešním boji MBT tanky.

  Vždy jde o způsob nasazení, posádku a možnosti daného typu vrtulníku. Pokud jakýkoli stroj použijete jako průlomový většinou narazíte na silnou obranu. Pokud protiletadlovou obranu rozvrátíte je relativně po problému. Ruční protiletadlové komplety také nejsou samospásné. Potřebují vycvičenou obsluhu ( aby vystřelené raketa něco zasáhla ) protože "odpal a zapomeň" je spíše reklamní heslo. U demoralizovaných a rozvrácených jednotek je protiletadlová / "proti-vrtulníková" obrana spíše symbolická.

  Osobně jsem za kombinaci UH-1Y a AH-1Z v nějakém smysluplném poměru pro vzdušné cíle ( ano AČR proklamovala, že bitevníky ne )

  Srovnávat Mi-24 v nejzákladnějším provedení, špatně vycvičené posádky v kombinaci s nekoncepčním vedení boje může jen opravdový internetový střelec... A přesto Mi-24 a jejich posádky v počátku konfliktu dokázaly separatistickým bojůvkám zatopit. Dnes již stojí proti sofistikované protiletadlové obraně proto je jejich použití značně rizikové. Ukrajinské letectvo zatím nemá prostředky jak tuto protileteckou obranu narušit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  11:41 20.07.2015

  Pri rozhodovani o podobnem nakupu postradam jasne urceni koncepce cele nasi armady. Pokud se vrtulniky i nadale budou pouzivat jen na policejni mise a proti protivníkovy s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pri rozhodovani o podobnem nakupu postradam jasne urceni koncepce cele nasi armady. Pokud se vrtulniky i nadale budou pouzivat jen na policejni mise a proti protivníkovy s maximalne lehkym kulometem, tak je mozno uprednostnit prepravni kapacitu s nejakou vyzbroji a bitevni verze nejspis nebude potreba. Pokud ma ACR plnit svoji zakladni funkci - tedy obranu CR, pripadne nekde na misi bojovat s vyspelejsim protivnikem, tak je otazka, jestli je vubec soucasne vrtulniky (i bitevni) mozne nasadit poblizt fronty. Pri konfliktu vyssi intenzity je totiz velmi pravdepodobne, ze bojiste bude plne aspon 12,7 kulometu a PLRS. Na Ukrajine je videt, ze Hindy maji obrovskej problem a dava se to jako priklad jejich zastaralosti. Obstal by ale jiny vrtulnik lepe? Myslim ze i v pripade nejmodernejsi elektroniky a konstrukce vrtulniku, by detekcni a obranne systemy nestacily k tomu, aby to byl znatelny rozdil. Pancerovani a zalohovani systemu treba u AH-64 muze pomoci tomu, ze vrtulnik po zasahu nespadne rovnou jako sutr, ale bude schopen se aspon dostat za linii fronty, ale pak nejspis spadne stejne. Pancerovat vrtulnik tak, aby opravdu vydrzel zasah PLRS by se az moc podepsalo na hmotnosti. Moderni elektronika sice muze pomoci k tomu, aby se vrtulnik zbavil jedne strely, ale da se predpokladat, ze kde je jedna, je i deset dalsich. Bitevniky jako SU-25 a A-10 na tom budou podobne. Zvladnou toho sice fakt hodne, ale na jejich zivotnost bych si taky nevsadil. L-159 bude podstatne ohrozenejsi.

  Jako pouzitelne bych proto videl pouziti bitevnich vrtulniku a letadel ve spojeni s dalekodosahovymi PTRS. Do dosahu MANPADu by se jednoznacne uz dostat nemeli. Jenze to plati, nez se na bojisti ukaze neco jako ruskej Pancir. I verze S1 ma dalkovy dosah 20km a vyskovy 15km. Tady konci veskera legrace.

  Drony, to je otazka. Opet, proti slabe vybavenemu a vyzbrojenemu protivnikovi budou pouzitelne urcite velmi dobre. Nejspis i proti separatistum na Ukrajine by dron dobre obstal. Jejich PVO vyzbroj se stale nejspise sklada z MANPADu a maximalne neco jako Strela-10. Tedy dosah 5km dalkove a 3,5km vyskove. Okolo Donecka se ukazalo par Panciru S1, ale tech bude nejspis jen par kusu, pokud tam stale jeste jsou. Taktez detekcni a rusici prostredky elektronickeho boje nejspis nejsou moc pritomny a to co maji, je soustredeno opet okolo Donecka.. Nejspis maji hlavne delostrelecke radary k rizeni odvetne palby.
  Pouziti dronu proti technologicky vyspelemu protivnikovi jeste nikdo nezkousel, proto jen muzeme hadat, jak si dron poradi se vseobecnym rusenim a vsemi ostatnimi prvky protiopatreni. Ostatne, spousta armad uz pracuje na zjistovani a moznostech sestreleni dronu. Ano, dron muze (po ztrate spojeni) letet po prednastavene trase, zautocit a vratit se, ale tusim, ze to jeste nedovoluji zakony zadneho statu. Proste ten cudlik k odpalu musi zmacknout clovek. Dnes rano dva americke vrtulniky omylem zautocili na afganske vojaky - 10 mrtvych. A to byl primo v kokpitu clovek a vime, jak USA dba na overovani cilu a tomuto se snazi maximalne vyhnout. Proto povazuji nasazeni dronu na slepo v soucasnosti za nerealne.

  Kam tim vsim smeruji? Ze je mozna opravdu lepsi se te bitevni schopnosti vzdat vymenou za posileni dopravnich schopnosti vrtulniku za frontou – mimo prime ohrozeni.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  11:03 20.07.2015

  kazd: v tomto případě by dron byl použit jako,,senozor či značkovač''cíle.
  Takže by nemusel být nějak velký a složitý.Čili,dron zaměří případně navede střelu odpálenou z vrtulníku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: v tomto případě by dron byl použit jako,,senozor či značkovač''cíle.
  Takže by nemusel být nějak velký a složitý.Čili,dron zaměří případně navede střelu odpálenou z vrtulníku z bezpečné vzdálenosti. Už to bylo zmíněno i tu na novinkách viz. Apač+dron.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:59 20.07.2015

  Chorvatsko letos od amíku obdrží 16 ks použitých oh-58 (bez výzbroje). Jediné co musí zaplatit je darovací daň 14mil usd. I kdyby do nich museli stejnou částku investovat (což je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chorvatsko letos od amíku obdrží 16 ks použitých oh-58 (bez výzbroje). Jediné co musí zaplatit je darovací daň 14mil usd. I kdyby do nich museli stejnou částku investovat (což je otázka. Amíci jim určitě nedají stroje před generálkou) tak si pomocí těchto strojů levně zajistí mezidobí než se na trhu objeví nová generace strojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:23 20.07.2015

  Ideální by bylo pořídit kvalitní menší průzkumný stroj (aw109 x EC) a zbytek investovat do modernizace l-159. Vytvořit z nich vzájemně se podporující dvojici.
  Jenomže tady bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ideální by bylo pořídit kvalitní menší průzkumný stroj (aw109 x EC) a zbytek investovat do modernizace l-159. Vytvořit z nich vzájemně se podporující dvojici.
  Jenomže tady bude snaha naroubovat na vrtulníky ještě přepravu vojsk, pomoc při živelných pohromách a službu u letecké záchranky.
  To se potom těžko hledá přijatelný kompromis a primární určení ("nahrazení" mi-24) bude odsunuto do pozadí a bude priorizována přeprava osob/záchranka. Což jasně znamená těžší stroj s vyšší pořizovací cenou, složitější a nákladnější údržbou a provozem. Navíc jich bude možné pořídit méně.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  09:48 20.07.2015

  zastánci dronů zde zapomínají na podstatné okolnosti

  - dron je jen špička ledovce, za kterou je obrovská množina hi tech podpory nejlépe včetně satelitu. Takže mít dron je k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zastánci dronů zde zapomínají na podstatné okolnosti

  - dron je jen špička ledovce, za kterou je obrovská množina hi tech podpory nejlépe včetně satelitu. Takže mít dron je k ničemu pokud nemáte zbytek. U bitevního vrtulníku to úplně neplatí

  - nejmodernější zbraně jsou vždy nedražší. Ceny dronů, které by dokázali dělat práci bitevního vrtulníku budou několikanásobně vyšší než ceny než bitevních vrtulníků.

  - velmi pochybuji, že by nám chtěl někdo takový dron prodat
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  09:43 20.07.2015

  Pokud by se měl nakoupit vítěz vzešlý z porovnání objektivních kritérií (technických i strategických), viděl bych to na Bell UH-1Y.

  Jelikož se má ale jednat o nákup pro armádu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by se měl nakoupit vítěz vzešlý z porovnání objektivních kritérií (technických i strategických), viděl bych to na Bell UH-1Y.

  Jelikož se má ale jednat o nákup pro armádu ČR, tak ze zásady tipovat nebudu.
  Z ničeho nic se může zakuchtit a koupen bude Surion.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  05:28 20.07.2015

  ..ještě poznámka - Lynx může nést navěšených celkem 8 PTŘS a pak ještě dalších 8ks v nákladovém prostoru kabiny...se asi hoši umí sami přezbrojit...

  ..ještě poznámka - Lynx může nést navěšených celkem 8 PTŘS a pak ještě dalších 8ks v nákladovém prostoru kabiny...se asi hoši umí sami přezbrojit...

 • Luky
  05:00 20.07.2015

  ...tak já jsem o tom psal už v tom starém vláknu o vrtulníku pro AČR - chce to schopný komplet s řízenou střelou a pokud možno ideálně navěsitelný na cokoli a komunikující s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak já jsem o tom psal už v tom starém vláknu o vrtulníku pro AČR - chce to schopný komplet s řízenou střelou a pokud možno ideálně navěsitelný na cokoli a komunikující s čímkoli - ať už pak dá info o cíli dron, pěšák, humwee nebo lehká heli a odpalovací platforma je cokoli z řečeného, nebo i těžká mi171 (unesla by fakt hodně).
  Jinak projekt je odevzdaný a jsem celkem čerstvej, tak si ještě asi pustím zmíněný dokument o Lynx vs T-55 (díky za tip):
  https://www.youtube.com/watch?...
  Rys byl v souboji vyzbrojen podzvukovou TOW ....tak to by naše Mi-24V na tom byly s nadzvukovými 9K113 Šturm lépe (zas abychom současnou PTŘS jenom nehanili)....navíc i na leteckých dnech často nesou 8ks (Lynx jen 4 xTOW)

  A když jsem u těch videí a svítá - moje oblíbené je tohle (zejména po ránu) :D
  https://www.youtube.com/watch?...
  Krom toho, že jsem židozednářskej kremlobot tak ještě miluju multikulti machometánskou muziku...
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  01:36 20.07.2015

  Já se taky domnívám že spoustu úkolů bitevních vrtulníků by mohla zastat alca.
  Jestliže současné bojiště je o hlavně o nosiči těchto informací,začíná být nepodstaný samotný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já se taky domnívám že spoustu úkolů bitevních vrtulníků by mohla zastat alca.
  Jestliže současné bojiště je o hlavně o nosiči těchto informací,začíná být nepodstaný samotný nosič.Tyto úvahy solidně zanalizoval petres,cervus,meec a jiní.Tyto uvahy opravdu stoji za zvážení a na jejím základě by bylo možné za rozumné peníze vytvořit opravdu účinný bojový celek.
  Skrýt celý příspěvek

 • meec
  23:24 19.07.2015

  to CerVus: Určitě souhlasím, že tuhle pozici u nás částečně musí převzít L-159, ale bude to chtít asi trochu změnit přístup k celému systému a taktice. Přeci jen se do teď ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to CerVus: Určitě souhlasím, že tuhle pozici u nás částečně musí převzít L-159, ale bude to chtít asi trochu změnit přístup k celému systému a taktice. Přeci jen se do teď pracovalo s bitevními vrtulníky. Celý projekt L-159 by v naší armádě tak mohl konečně nabrat druhý dech, bylo by na čase.

  Neviděl bych ale L-159 jako úplně slepou větev. Pokud se Aeru bude dařit s L-39 NG, kde se pustili do vývoje, který evidentně vedl správným směrem, a zároveň se podaří dotáhnout prodej do Iráku (nějak povážlivě se o tom ale v poslední době moc nemluví, začínám se zase trošku bát, že se to moc neposouvá), tak věřím že by tu prostor a motivace pro jistý vývoj a modernizaci byl.

  Pak je tu však samozřejmě ještě druhá strana, tedy aby bylo i MO ochotno do toho investovat - modernizovat (ať už jen dílčí systémy nebo později i něco hlubšího ve stylu modernizací starších L-39 směrem k NG, které teď Aero nabízí), konečně dozbrojit a dovybavit. Jen se bojím, aby se teď úředníci a politici nenechali unést tím, že budou mít schopnost útočit na pozemní cíle u Gripenů a Alcy pak neupadly v zapomnění co se dalšího rozvoje týče.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  23:13 19.07.2015

  KOLT: to co píšeš je možné, ale pořád mě z toho vychází jako jasný vítěz dron - to je podle mě jasná cesta a zjišťují to pomalu všude na světě výborně se hodí jak pro průzkum tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: to co píšeš je možné, ale pořád mě z toho vychází jako jasný vítěz dron - to je podle mě jasná cesta a zjišťují to pomalu všude na světě výborně se hodí jak pro průzkum tak pro podporu, je to levnější na pořízení i provoz a operátor nikdy nemusel být v letadle a zvládne ovládat několik strojů.
  Mimochodem možná by to mohla být cesta pro aero - vedle vývoje cvičných a bitevních letadel by mohli začít dělat drony - jednoduché, levné a úsporné.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:54 19.07.2015

  Jen taková myšlenka, klidně mě za ni seřvěte. Dneska je vrtulník přímo na bojišti dost ohrožený MANPADy, a v případě ozbrojených UNI i protitankovými kulomety a kanóny. Je ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen taková myšlenka, klidně mě za ni seřvěte. Dneska je vrtulník přímo na bojišti dost ohrožený MANPADy, a v případě ozbrojených UNI i protitankovými kulomety a kanóny. Je ale jisté, že tato situace bude i za deset let? S dramatickým rozvojem laserů (ať už přímo působících nebo jen "rušících") a aktivních obranných prvků může být situace za skutečně jen pár let úplně jiná. Pak se najednou mohou stát bitevní vrtulníky, které jsou dnes dost nevýhodné ve smylu cena/efekt/vytrvalost na symetrickém bojišti, náhle velmi zajímavým artiklem.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  22:24 19.07.2015

  Ono ze dá předpokládat že i co se elektroniky a zbraňových systémů týče, tak bude spousta shodných dílů mezi ostatními vrtulníky. Americká armáda funguje co se logistiky týká jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono ze dá předpokládat že i co se elektroniky a zbraňových systémů týče, tak bude spousta shodných dílů mezi ostatními vrtulníky. Americká armáda funguje co se logistiky týká jako přesný opak té naší.
  Co se l-159 týče, tak ta aby mohla plně převzít úkoly bojových vrtulníků, tak by podle mě zasloužila citelnou modernizaci, což asi bude problem. Do slepé vývojové větve už nikdo investovat nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  22:04 19.07.2015

  Myslím, že myšlenka opuštění bitevních vrtulníků je zcela správná - pro naši armádu je to drahé navíc si myslím, že v dnešní době je to velice snadný a drahý cíl... Dron je jasná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že myšlenka opuštění bitevních vrtulníků je zcela správná - pro naši armádu je to drahé navíc si myslím, že v dnešní době je to velice snadný a drahý cíl... Dron je jasná budoucnost a ten se může ovládat klidně i ze sokola.:)
  Za mě ať upřednostní hlavně provozní náklady (na dlouhou dobu dopředu) a domácí servis. Ostatní věci bych moc neřešil jestli nějaký doletí o trochu dál čí rychleji atd. Jde primárně mít dobře vycvičenou posádku a pokud budou "nízké" provozní náklady tak bude zaručeno, že budou cvičit i v době kdy nebude moc prostředků (u nás skoro pořád) z tohoto pohledu moc nechápu slovenské nákupy a doufám, že se toho u nás už vyvarujeme a pořídíme opravdu výhodné řešení i do budoucna.
  Jako podpůrný prostředek bych upřednostnil nákup moderních houfnic větší i menší ráže, minometů, pro vzdálenější operace a doprovod vrtulníků využít a dovybavit l159 a v budoucnu hlavně drony.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  21:58 19.07.2015

  Pokud to tak je, tak by ze servisem problém být nemusel.To je pravda.
  Tady je opravdu nutné znát podrobné specifikace,životnost,cenu a náklady.
  (Že stejné motory má i AH 64 je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud to tak je, tak by ze servisem problém být nemusel.To je pravda.
  Tady je opravdu nutné znát podrobné specifikace,životnost,cenu a náklady.
  (Že stejné motory má i AH 64 je pro mě překvapení)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:53 19.07.2015

  a zapomněl jsem na AW149, NH90 etc. etc.

  a zapomněl jsem na AW149, NH90 etc. etc.

 • skelet
  21:51 19.07.2015

  Rodina motorů T700 se krom UH-1Y dává do rodiny H-60/S-70 a AH-64. tedy o podporu motorů rozhodně není třeba mít strach

  Rodina motorů T700 se krom UH-1Y dává do rodiny H-60/S-70 a AH-64. tedy o podporu motorů rozhodně není třeba mít strach

 • CerVus
  21:50 19.07.2015

  Motory budou to poslední o co se bát. Pokud je námořníci budou používat přinejmenším dalších 20 let bude je výrobce vyrábět. Navíc se jedná o nový typ motorů, takže se dá čekat, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Motory budou to poslední o co se bát. Pokud je námořníci budou používat přinejmenším dalších 20 let bude je výrobce vyrábět. Navíc se jedná o nový typ motorů, takže se dá čekat, že skončí ve spoustě jiných modelů. Například je používají i UH-60 nebo Apache.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  21:41 19.07.2015

  Jasně, ale motory 30let nevydrží

  Jasně, ale motory 30let nevydrží

 • CerVus
  21:27 19.07.2015

  Koukejte na to takhle: Gripeny u nás budou létat 25 let vesměs ve stejné konfiguraci a také se nejspíše svět nezboří. Dílčí modernizace nezávislou firmou (třeba Izraelský Elbit) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukejte na to takhle: Gripeny u nás budou létat 25 let vesměs ve stejné konfiguraci a také se nejspíše svět nezboří. Dílčí modernizace nezávislou firmou (třeba Izraelský Elbit) jde provést i bez zapojení výrobce. U "digitálního" stroje to bude nejspíše ještě jednodušší. Beztak za 30 let budeme muset hledat náhradu a to už budou úplně jiné technologie.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  20:23 19.07.2015

  Každá evropská vrt.firma má již certifikované bojové systémy integrované do pal.systému.Jen nejsou ještě certifikované na nejnovější vrtulníky a to je rozdíl .

  Každá evropská vrt.firma má již certifikované bojové systémy integrované do pal.systému.Jen nejsou ještě certifikované na nejnovější vrtulníky a to je rozdíl .

 • belkin
  20:11 19.07.2015

  USMC plánuje cca 170 ks? Produkce ukončena 2018?
  Jako si dál představujete podporu tohoto typu?
  Možná bude dobrá, ale kdo to garantuje? Co to udělá z cenama?
  Vždyť i korejci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USMC plánuje cca 170 ks? Produkce ukončena 2018?
  Jako si dál představujete podporu tohoto typu?
  Možná bude dobrá, ale kdo to garantuje? Co to udělá z cenama?
  Vždyť i korejci starší typ UH1 nahrazují samsungem surijónem.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  20:02 19.07.2015

  Nevím, kde se informace vzala, ale naše armáda minimálně ve střednědobém horizontu NEchce Mi171 nahradit, naopak bude to pár let nosný typ. Do 7 kusů se nainvestovalo, respektive ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, kde se informace vzala, ale naše armáda minimálně ve střednědobém horizontu NEchce Mi171 nahradit, naopak bude to pár let nosný typ. Do 7 kusů se nainvestovalo, respektive za americké peníze (necelá 1 miliarda Kč) se pořídilo moderní vybavení, aby ony modernizované byly použitelné pro SF.
  Jak píše Lukas:
  "W przypadku śmigłowcow szturmowych radziłby zrezygnowąc z ich zakupu - lepiej zainwestowac w artylerie, norlane lotnictwo (myśliwce) oraz UAV.."
  souhlasím a mám dojem, že tímto směrem šla úvaha MO, a proto se nakonec upustilo od čistě bitevních směrem k multifunkčním vrtulníkům. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet kolem typů dronů, jestli v budoucnu koupíme větší typ, který by byl vhodný ke spolupráci s vrtulníky, ale pokud vím, v dohledné době se o nich neuvažuje.
  Nyní se český pěšák podpory ze vzduchu moc nedočká, Gripen pro CAS bude nejdříve připraven příští rok (nový software + munice), použitelná je ALCA (při silnějším PVO by měla asi problém), vrtulníky - dosluhující Mi-35. Pokud vezmu stav našeho dělostřelectva - s 20 km dostřelem, plně použitelných radarů a bez chytré munice také žádná hitparáda.
  Jen takový postřeh, to že bude vybrán multifunkční typ nemusí znamenat, že všechny kusy budou jednotně vybaveny, ale mohou být vybaveny různě podle určení.
  Ještě k Mi-24/35 - nepopírám psychologický efekt při náletů této řvoucí létající stodoly, ale vzhledem ke "kill ratiu" munice, které má k dispozici (sice ve velkém množství) a"kill ratiu" nejmodernější munice (a to i v případě "levných" laserem naváděných verzí Hydry jako GATR nebo APKWS II, nemluvě o Hellfire či Spike ER) každý trochu inteligentnější nepřítel zjistí, že je sice méně rámusu, ale více smrtícího účinku, ten respekt bude mít také.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tom90
  19:50 19.07.2015

  Jak uz nekdo zminil, nejsou znamy presne pozadavky na vrtulnik, nicmene je nutny si uvedomit, ze se nekupuje jen vrtulnik, ale spis komplexni reseni pro problem toho dotycneho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak uz nekdo zminil, nejsou znamy presne pozadavky na vrtulnik, nicmene je nutny si uvedomit, ze se nekupuje jen vrtulnik, ale spis komplexni reseni pro problem toho dotycneho zakaznika. Do ceny a uvah je nutny zahrnout servisni podporu, intervaly a typ udrzby, zivotnost draku, podporu vycviku, zavedeni do sluzby, spolehlivost provozu, samozrejme zbranove vybaveni, zda firma umozni servisovat to i u nas nejakym podnikem a prinese to tak nove zkusenosti i dalsim firmam v CR.

  Dalsi otazkou je, jestlize at zvolime jakykoliv vrtulnik ze zde zminovanych, tak nas posune dopredu nebo je nektery z nich krokem vzad. Pokud nas vybrany vrtulnik posune dopredu oproti soucasnosti, muzeme se dohadovat, jestli by pro tu kterou cinnost nebyl lepsi ten druhej stroj, ale porad to bude v celkovem pohledu posun dopredu.

  A co se tyce ze Bellu, mozna vychazi ze starsiho stroje, nemaji pouzite posledni vykriky techniky pri vyrobe, nicmene jsou to vrtulniky nove postavene, stavene novejsi technologii (uricte nepouzivaji porad tu samou technologii vyroby z 80. let bez jakekoliv modernizace) apod. Takze v tom problem nevidim.

  Navic podle meho nazoru, na nove vrtulniky jako je S 97 Raider jeste delsi dobu nedosahneme, cistej bitevnik nechceme, vlastne ani pro nej nemame dostatecne vyuziti, tudiz tak jako zustaneme u klasicke koncepce viceucelovych vrtulniku, tam uz neni moc co vymyslet. Modernizace apod budou spocivat tedy hlavne v motorech a avionice, coz by nemel byt prilis velkej problem zastavet nove i do Bellu. Vyuziti novych materialu jako kompozity apod je prozatim prinejmensim sporne, predevsim kvuli mechanicke odolnosti a pripadnym opravam.

  A naopak bych se bal prave necertifikovanych a neoverenych zastaveb, i kdyz vypadaji do budoucna zajimave. Prece jenom to stoji spoustu penez a vysledek neni jistej. A vyhazovat penize jen tak oknem myslim nase armada nemuze, nerad bych, aby se stalo neco podobneho jako pri nasi modernizaci tanku, kdy jsme to sice zvladli, ale za strasny penize.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  18:59 19.07.2015

  Lukas: já myslel že T 129 turků sestavil AW na zakladě AW 129 mangusta international, Vy jednáte s turky?
  Jinak jak jste napsal, souhlas.

  Lukas: já myslel že T 129 turků sestavil AW na zakladě AW 129 mangusta international, Vy jednáte s turky?
  Jinak jak jste napsal, souhlas.

 • belkin
  18:53 19.07.2015

  Na youtube a v televizi šel pořad vrtulníky v boji.V jednom dilu byl souboj mezi lynxem s ptřs a t55 někde u Basry.( tank se schovával ve městě a snažil se ostřelovat vrtulník. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na youtube a v televizi šel pořad vrtulníky v boji.V jednom dilu byl souboj mezi lynxem s ptřs a t55 někde u Basry.( tank se schovával ve městě a snažil se ostřelovat vrtulník. Piloti se sami přiznávali, že mysleli na plínky)
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:47 19.07.2015

  PRO belkin - Czy kupimy T-129 to jeszcze nie wiadomo...
  Ale dlaczego nie? (T-129 oferują Turcy - nie Włosi)

  Wiem że Sokół jest drogi - my też mamy problem z AW i serwisem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PRO belkin - Czy kupimy T-129 to jeszcze nie wiadomo...
  Ale dlaczego nie? (T-129 oferują Turcy - nie Włosi)

  Wiem że Sokół jest drogi - my też mamy problem z AW i serwisem.
  Sprzedaż PZL Świdnik był błędem - to dlatego wojsko i MON wymaga aby każdy producent zoobowiązał sie ze pełen serwis przeniesie do WZL 1, ktore są własnością państwa... (Co ciekawe AW nie chciało na to się zgodzić )

  Ale zakup nowej maszyny nie bedzie tańszy... (No chyba że kupilibyście mi 17 ;-) )

  Warto zauważyć pewien tened - kupowane są większe maszyny...
  Niemcy zastąpili UH-1D - NH90 - większa maszyna...
  Włosi, Hiszpanie - tak samo...

  Amerykanie UH-60 też zastąpią maszyną większą... (Tak wyglądają założenia...)

  Wy potrzebujecie maszyn do SCAR i dla wojsk specjalnych i MEDEVAC - tu też lepiej mieć jednak większą maszynę... (I komfort w konfiguracji)

  Generalnie ja bym poczekał... (Wy nie macie takiego problemu jak my ze ze względów bezpieczeństwa musimy szybko wycofać Mi 14 oraz najstarsze Mi 8)
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  18:31 19.07.2015

  Luky: mám pocit že by se piloti při Vámi zvažované koncepci nejspíš pokakali.
  To s Vámi nějak nepolemizuju, jen si představuji sebe ma místě pilota.
  Mozná proto mají piloti USMC ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: mám pocit že by se piloti při Vámi zvažované koncepci nejspíš pokakali.
  To s Vámi nějak nepolemizuju, jen si představuji sebe ma místě pilota.
  Mozná proto mají piloti USMC hnědé kombinézy :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  18:23 19.07.2015

  Lukas: vy kupujete cca 50 caracalů a rozhodujete se pro cca 25 mangust od AW? Tak to by podle mně šlo ještě dva roky počkat a s AW udělat super dohodu na AW149 a Mangusty.
  Sokoly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas: vy kupujete cca 50 caracalů a rozhodujete se pro cca 25 mangust od AW? Tak to by podle mně šlo ještě dva roky počkat a s AW udělat super dohodu na AW149 a Mangusty.
  Sokoly jsou na údržbu velmi drahé.
  Vyřazení Mi 17 je politické rozhodnutí.
  Nevím co by mohl Sikorsky nabídnout.

  O UH1Y není co dodat ( nové výkonější ale žravější motory)
  hmotnost prázdná 5 tun, celková 8 tun, kapacita 8 vojclů,
  Na dnešní dobu podprůměrné let.vlastnosti.Bez tandemu s AH1V,strácí nějak smysl. Kdo to koupí? Jaká je přidaná hodnota?
  kdo to koupí?
  Podoba s blackhawkem je zarážející.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:10 19.07.2015

  Však je to taky nejlepší taktika pro tu transportní, nebo nenavěšenou helikoptéru.

  Navěšená bude stejně asi spíš uvažována pro ozbrojený průzkum, případně přesný zásah tu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Však je to taky nejlepší taktika pro tu transportní, nebo nenavěšenou helikoptéru.

  Navěšená bude stejně asi spíš uvažována pro ozbrojený průzkum, případně přesný zásah tu a tam. Nadruhou stranu, pokud by došlo k vážnému průseru a piloti by byli dostatečně vylítaní a vycvičení, tak by se mohli celkem "točit" a uškodit i nějakému obrněnému praporu. Zas tak moc tanků už v Evropě taky není :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:05 19.07.2015

  "Zachodnie" śmigłowce ogólnie są drogie...

  Dlatego też nie rozumiem dlaczego ACR chce koniecznie wycofać Sokoły i Mi 17...
  Szczególnie Mi 17 - powinniście zmodernizować ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Zachodnie" śmigłowce ogólnie są drogie...

  Dlatego też nie rozumiem dlaczego ACR chce koniecznie wycofać Sokoły i Mi 17...
  Szczególnie Mi 17 - powinniście zmodernizować wszystkie maszyny które są w dobrym stanie...

  Zakup maszyn to jedno - ekspolatacja - to jest temat... (ile $ kosztuje 1 h lotu...)

  W przypadku śmigłowców szturmowych - cóż moim zdaniem najepszy dla Polski jest T-129.

  Nie zawsze technicznie najlepszy jest najlepszy dla wojska... (Inaczej MON kupiłby nowe Mi 17 :-) )
  Apache bedzie zapewne najdroższy. Amerykanie nie chcą wspołpracować i nie dają dobrego offsetu...
  Za to serwis jest zza Oceanem...


  Śmigłowce bojowe są ważne - ale nie są priorytety dla WP.
  Musimy mieć śmigłowce szturmowe tylko dlatego że mamy 25. Brygade Kawalerii Powietrznej - a ta potrzebuje wsparcia ogniowego. (Brygada jest potrzebna jako element sił szybkiego reagowania NATO, oraz jako odwód Naczelnego Dowództwa )

  Gdyby nie ta brygada to lepiej byłoby wydać te pieniądze na chociazby dodatkowe F-16 (za Su 22M3/M4)

  Dlatego też oferta Turecka - która zapewne będzie najtańsza - a przy tym moze mięc wiele "bonusów" (to nie musi być koniecznie montaż śmigłowca - to może być np. produkcjia pocisków Mizrak-U i Cirit) jest atrakcyjna...
  Ale poczekajmy na oferty - pewnie w Kielcach na MSPO dowiemy się konkretów...

  Wracając do Czech
  Naprawde ciekawy jestem czemu nic nie słychać o Sikorskim - przeciez oni są tak "aktywni" ostatnio.

  Co do UH-1Y to mam mieszane uczucia...
  Generalnie sytuacja jest dość podobna do Cobry - użytkownicy starych wersji śmigłowca nie kupujuą nowych - tylko wybierają inne modele
  Tylko nie wiem dlaczego.

  Jak pisałem nie wiem po co dziś wybierać skoro wybór jest słaby. (Z tym samym problemem borykamy się w Polsce - nie było rywalizacji bo nie było z kim rywalizować...)

  W przypadku śmigłowcow szturmowych radziłby zrezygnowąc z ich zakupu - lepiej zainwestowac w artylerie, norlane lotnictwo (myśliwce) oraz UAV..
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  17:59 19.07.2015

  Luky:možná, ale já si spíš myslím, že naše taktika bude co nejrychlejším přízemním letem dosáhnout ,,bezpečné" vzdálenosti od nepřítele,provézt výsadek a co nejrychleji utéct.A to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:možná, ale já si spíš myslím, že naše taktika bude co nejrychlejším přízemním letem dosáhnout ,,bezpečné" vzdálenosti od nepřítele,provézt výsadek a co nejrychleji utéct.A to v panické představě z kontaktu s nepřítelem,nedejbože bojem.A když už z bočního kulometu vystřelí,tak jen v bezprostředním ohrožení bigošů nebo vrtulníku.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  17:27 19.07.2015

  Lukas: jak si poznal z dikuze, hodně se mluví o UH1Y,
  jenže jeho cena je i přes určitou univerzálnost vysoká.
  AW 149 ještě nemá všechny certifikace a je moc velký.
  Domnívám se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas: jak si poznal z dikuze, hodně se mluví o UH1Y,
  jenže jeho cena je i přes určitou univerzálnost vysoká.
  AW 149 ještě nemá všechny certifikace a je moc velký.
  Domnívám se že AČR pokud něco koupí, bude to lehké a levné.
  (Osobně si myslím, že momentální M171 ve spec.ops.variantě jsou dost dobré a nějakou dobu vydrží)
  Apač pro Vás je asi nejlepší volbou.
  Spolu s caracalem vytvoří silný úderný pár.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:15 19.07.2015

  Tak mixér by měl vždycky co nejvíc spolupracovat s pěchotou, resp. pozemními jednotkami, které jsou v kontaktu s nepřítelem. Čili k zavisení by mělo docházet nad přátelskými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak mixér by měl vždycky co nejvíc spolupracovat s pěchotou, resp. pozemními jednotkami, které jsou v kontaktu s nepřítelem. Čili k zavisení by mělo docházet nad přátelskými jednotkami, s častou změnou pozice - nepřátelé určitě na vrtulník navedou dělostřelbu nebo vystřelí programovatelné náboje s rozprskem za horizont..atd. Nahlášený stroj také bude cílem pro nepřátelské letectvo.
  Vždycky by asi měla být snaha použít tuto techniku překvapivě (ať už jsou pancéřované jakkoli)... Moc si nedokážu představit, že by pomalu postupovali s pěchotou jako ve Star Wars (to leda v poušti).
  Klíčová je komunikace. A tady právě může čistě bitevní helikoptéry mnohem efektivněji zastoupit dělostřelectvo (ať velké nebo kapesní). V AT boji zase moderní PTŘS. V mobilitě ale mají velkou výhodu mixéry...dobře, že na ozbrojenou verzi AČR nerezignovala....
  Nějak mi tu chybí TF-HU, mohl by nás už konečně seřvat capslockem :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  17:12 19.07.2015

  Tutaj chodzi o taktyke...

  Praktyka pokazuje że amerykańska koncepcjia "rajdów śmigłowcowych" - czyli głębokich uderzeń w celu zniszczenia odwodu pancernego nie działa - systemy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tutaj chodzi o taktyke...

  Praktyka pokazuje że amerykańska koncepcjia "rajdów śmigłowcowych" - czyli głębokich uderzeń w celu zniszczenia odwodu pancernego nie działa - systemy przeciwlotnicze są zbyt skuteczne...

  Lepsza jest taktyka sowiecka - czyli śmigłowce działają nad własnymi wojskami (są "przedłużeniem" awangardy wojsk ladowych )


  Pro belkin - jak u nas wyglądał wybór śmigłowców?
  Po analize dokumentacji ofertowej - wyrzucono S-70i i AW-149 - bo nie spełniał wymagań formalnych... (kilku wymagań - dodajmy)

  Tak więc nie bylo testów porównawczych - bo tylko 1 maszyna przesżła I etap.
  Były tylko testy weryfikacyjne gdzie sprawdzono, że H225M spełnia wymagania zarówno deklarowane przez producenta (zamieszczone w dokumentacji) jaki i wymagania wojska...
  Teraz trwają negocjacje - ustalenie zasad wspólpracy, docelowej konfiuguracji maszyn oraz harmonogramu dostaw.
  A potem już tylko podpisać kontrakt...

  Szczegołów konfiguracji - nie ma. Ale ponoć maszyny dla 7 EDS (Eskada działań specjalnych) może mieć nie tylko M134 i niekierowane rakiety ale także Spike ER (ale to narazie tylko plotki...)

  Jeśli chodiz o śmigłowce szturmowe (program "Kruk") - cóż - to wiadomo tyle że MON najprawdopodobnie nie kupi 32 śmiglowcow - tylko mniej (20-24)

  Cena będzie istotna - ale pewnie jeszcze ważniejszy będzie temat serwisu i transferu technologi...

  W tym przetargu są dwie mocne kandydatury
  Ah-64E - bo najlepszy - wiadomo

  T-129 - bo Turcy najpewniej zaoferują najszerszą współprace przemysłową... (serwis, a być może i montaż w Polsce...)
  Skrýt celý příspěvek

 • meec
  17:10 19.07.2015

  to belkin: taková potenciální kombinace by pak teoreticky mohla posílit vyjednávací prostor pro LOM...

  to belkin: taková potenciální kombinace by pak teoreticky mohla posílit vyjednávací prostor pro LOM...

 • belkin
  17:05 19.07.2015

  meec:no já si to myslím.Podle mně by se získala modernějši levnější, provozně méně nákladná kombinace. ( možná o něco v základu méně výkonná,ale s dobrým modernizačním potenciálem)
  Zobrazit celý příspěvek

  meec:no já si to myslím.Podle mně by se získala modernějši levnější, provozně méně nákladná kombinace. ( možná o něco v základu méně výkonná,ale s dobrým modernizačním potenciálem)
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  16:58 19.07.2015

  Sania:to jo, ale tak jednoduchý to není, viz.Lukas.
  zatím nic ještě nevyřešilo v lese zakopanýho motivovanýho maníka s kulometem.
  Tady je právě ten nízký vis celkem naprd. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sania:to jo, ale tak jednoduchý to není, viz.Lukas.
  zatím nic ještě nevyřešilo v lese zakopanýho motivovanýho maníka s kulometem.
  Tady je právě ten nízký vis celkem naprd. Koncepce užití je fakt složitá.
  (Všeobecně paradoxně nejprimitivnější zbraně jsou nejzákeřnější)
  Skrýt celý příspěvek

 • meec
  16:50 19.07.2015

  Pokud budeme mluvit o kandidátech zmíněných v článku, zatímco nákup UH-1 by pak "umožňoval" případný nákup AH-1 jako velice příbuzného stroje, nestál by za úvahu i "benefit" AW139 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud budeme mluvit o kandidátech zmíněných v článku, zatímco nákup UH-1 by pak "umožňoval" případný nákup AH-1 jako velice příbuzného stroje, nestál by za úvahu i "benefit" AW139 (149) v podobě příbuznosti (byť ne tak výrazně, jako v případě UH-AH) s AW109 jako možné náhrady Sokolů?

  Vzhledem k tomu, že se teď generálkují (za spoustu peněz), tak to není asi zrovna na pořadu dne, ale výhledově... AW109 by samozřejmě teoreticky mohly být i kandidáty na tohle výběrko, jak už zmínil CerVus.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:43 19.07.2015

  Taktika bitevních vrtulníků se dost změnila, s něčím jako mi-24 dnes nemáme vůbec šanci proti s lehkou PVO (manpady).

  V Evropě se můžou pozemní jednotky lepe skrýt, ale to také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taktika bitevních vrtulníků se dost změnila, s něčím jako mi-24 dnes nemáme vůbec šanci proti s lehkou PVO (manpady).

  V Evropě se můžou pozemní jednotky lepe skrýt, ale to také platí pro vrtulníky.
  Američané dlouho používali kombinaci průzkumného vrtulníku Kiowa warrior s optikou a laserovým značkovačem nad rotorem, který schovaný za terénními překážkami našel a označil cíle a Ah-64 vystoupal jen pro odpal zbraní a zase slétl dolu.

  Pak přišel longbow, který se nemusí vystavovat palbě vůbec díky radaru nad roterem a radarem naváděnými PTŘS.

  Dnes místo kiowy nastupují průzkumné drony.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  16:28 19.07.2015

  Jako inspirace: něco o vrtulníkových helmách izraelské firmy Elbit (uvádím i proto, že Izraelci jsou v přizpůsobování své techniky konkrétním uživatelům velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako inspirace: něco o vrtulníkových helmách izraelské firmy Elbit (uvádím i proto, že Izraelci jsou v přizpůsobování své techniky konkrétním uživatelům velmi flexibilní)
  http://www.elbitsystems-us.com...
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  16:17 19.07.2015

  Lukas: ano, to dokazuje i méně sofistikovaný přepad apačů v iráku.
  Ovšem jako skrytý doprovod např.speciálů, přední voj většího výsadku nebo hon nočních košil to asi význam mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas: ano, to dokazuje i méně sofistikovaný přepad apačů v iráku.
  Ovšem jako skrytý doprovod např.speciálů, přední voj většího výsadku nebo hon nočních košil to asi význam mít bude.
  PS: nevíte jak vypadá výběr bitevníků u Vás? Jsou nějaký studie?
  Jinak blahopřeju ke caracalům.Jsou k dispozici podrobnosti o verzích a konfiguracích.
  (Jak otevřou víko v podlaze a můžou slaňovat je bomba)
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  16:09 19.07.2015

  Jak píše belkin "Taktika nasazení bitevních vrtulníků je komplikovaná,toto by musel ozřejmit nějaký profík. " Takže jaká je reálná použitelnost v současném symetrickém konfliktu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak píše belkin "Taktika nasazení bitevních vrtulníků je komplikovaná,toto by musel ozřejmit nějaký profík. " Takže jaká je reálná použitelnost v současném symetrickém konfliktu vyšší intenzity (nezapomínejme, že nasazení těchto vrtulníku bude v rámci, doufejme, promyšlené taktiky v součinnosti dalších složek) si opravdu asi nikdo z nás netroufne odhadnout. Jenom takový námět (vyšlo to zde na AN). Američané zlepšují taktiku "hunter - killer" a místo OH-58 Kiowa spolu s AH-64E nasazují RQ-7Bv2 Shadow. To je další snížení možnosti ztrát. Samozřejmě AH-64E se svým radarem a možností přímo spolupracovat s dronem je někde jinde než multifukční vrtulník, ale jak jsem psal minulém příspěvku jistě užitečná by byla možnost odpalovat střely Spike verze ER (8 km), které mají mimo režimu odpal a zapomeň i možnost využít (stejně jako verze LR, které je na Pandurech) režim s naváděním (třebas jenom počátečním pro navedení na konkrétní cíl) přes vestavěnou kameru (díky duální kameře použitelné i za snížené viditelnosti). Pak by vrtulník odpalující střelu vůbec nemusel "vyskakovat" z úkrytu. Takže dle mého názoru tudy by mohla jít i pro naši malou armádu cesta do budoucna (vybíráme vrtulník cca na 30 let). Lehčí multifunkční vrtulník, který je schopný odpalovat mimo neřízených střel včetně jejich laserem naváděných variant, odpalovat i těžší střely Spike ER a ještě lépe pomocí datalinku (asi ne levná záležitost) spolupracovat s drony v systému "hunter - killer"). Pak i bez velmi drahého radaru na plnohodnotném odolném bitevníku by šlo v rámci možností o účinnou zbraň s potlačením rizika zničení. Samozřejmě absence 30 (20) mm kanonu by byla znát. Ale ta fiktivní verze AW139 s věží z AW129 ala BattleHawk by mne moc lákala :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  16:09 19.07.2015

  Jak píše belkin "Taktika nasazení bitevních vrtulníků je komplikovaná,toto by musel ozřejmit nějaký profík. " Takže jaká je reálná použitelnost v současném symetrickém konfliktu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak píše belkin "Taktika nasazení bitevních vrtulníků je komplikovaná,toto by musel ozřejmit nějaký profík. " Takže jaká je reálná použitelnost v současném symetrickém konfliktu vyšší intenzity (nezapomínejme, že nasazení těchto vrtulníku bude v rámci, doufejme, promyšlené taktiky v součinnosti dalších složek) si opravdu asi nikdo z nás netroufne odhadnout. Jenom takový námět (vyšlo to zde na AN). Američané zlepšují taktiku "hunter - killer" a místo OH-58 Kiowa spolu s AH-64E nasazují RQ-7Bv2 Shadow. To je další snížení možnosti ztrát. Samozřejmě AH-64E se svým radarem a možností přímo spolupracovat s dronem je někde jinde než multifukční vrtulník, ale jak jsem psal minulém příspěvku jistě užitečná by byla možnost odpalovat střely Spike verze ER (8 km), které mají mimo režimu odpal a zapomeň i možnost využít (stejně jako verze LR, které je na Pandurech) režim s naváděním (třebas jenom počátečním pro navedení na konkrétní cíl) přes vestavěnou kameru (díky duální kameře použitelné i za snížené viditelnosti). Pak by vrtulník odpalující střelu vůbec nemusel "vyskakovat" z úkrytu. Takže dle mého názoru tudy by mohla jít i pro naši malou armádu cesta do budoucna (vybíráme vrtulník cca na 30 let). Lehčí multifunkční vrtulník, který je schopný odpalovat mimo neřízených střel včetně jejich laserem naváděných variant, odpalovat i těžší střely Spike ER a ještě lépe pomocí datalinku (asi ne levná záležitost) spolupracovat s drony v systému "hunter - killer"). Pak i bez velmi drahého radaru na plnohodnotném odolném bitevníku by šlo v rámci možností o účinnou zbraň s potlačením rizika zničení. Samozřejmě absence 30 (20) mm kanonu by byla znát. Ale ta fiktivní verze AW139 s věží z AW129 ala BattleHawk by mne moc lákala :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  16:03 19.07.2015

  W temacie śmigłowców szturmowych - polecam przeczytac informacjie na temat polsko - amerykańskich ćwiczeń "Victory Strike I" i "Victory Strike ...
  Zobrazit celý příspěvek

  W temacie śmigłowców szturmowych - polecam przeczytac informacjie na temat polsko - amerykańskich ćwiczeń "Victory Strike I" i "Victory Strike II"
  http://www.globalsecurity.org/...
  Apache wielokrotnie przegrały z SA-8...

  Oczywiście Czechy to nie nizinna Polska...
  Ale i tutaj łatwo zorganizowac "zasadzkę"...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:43 19.07.2015

  Ono jestli by nám nestačily ty aw 109 luh nebo případně levnější power. U těch 139 se musí počítat s tím, že by nahradily mi-8

  Ono jestli by nám nestačily ty aw 109 luh nebo případně levnější power. U těch 139 se musí počítat s tím, že by nahradily mi-8

 • belkin
  15:41 19.07.2015

  Taktika nasazení bitevních vrtulníků je komplikovaná,toto by musel ozřejmit nějaký profík. Fak je, že například ve válce v jugoslávii měli z použití apačů amíci jisté ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taktika nasazení bitevních vrtulníků je komplikovaná,toto by musel ozřejmit nějaký profík. Fak je, že například ve válce v jugoslávii měli z použití apačů amíci jisté obavy.
  Nepotvrzená fáma, perlička je,že údajně měli strach i z našich ještěrek.(nic nevisílají,nehřejou,jsou někde na kopci v lese zamaskovaný a pak hukot)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:25 19.07.2015

  V Irácké poušti je to jiné. Detekční schopnost vrtulníku je větší, než to proti čemu bojoval. Krásný, přehledný terén (kromě měst).
  V Afgánistánu zase bojovali proti ručníkářům. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V Irácké poušti je to jiné. Detekční schopnost vrtulníku je větší, než to proti čemu bojoval. Krásný, přehledný terén (kromě měst).
  V Afgánistánu zase bojovali proti ručníkářům. Tak se Amíci drželi vysoko a dost používali kanon a hellfire. Hlavně a RPG na ně nedosáhly a pěchota je ani na tu dálku neslyšela. PVO s delším dosahem žádná.
  V Evropě je velký problém vyhledávat cíle. Jsou tu všude lesíky, mýtiny. Proti komu by tady mohli použít bitevní vrtulník? Když proti regulérní armádě, tak ta bude mít PLŘS, přesné PL kanony (programovatelná munice s rozptylem). Proti mechanizované PVO (Tunguska, Tor, Pantsir atd.) nemají z výšek moc šanci. Proti pěchotě taky nic moc. Dnes jsou reakční časy manpadů jinde, než bylo dříve a i tenkrát by tu měli problém.

  Bitevní vrtulníky mají na jihu dle mě jednak kvůli holým kopcům a taky proto, že to jsou přímořské státy. Proti pobřežním člunům a podobným cílům jsou skvělé.
  Věřím, že třeba do turecké armády patří. Západní státy je mají v podstatě na mise a možná proti Rusům. Rusové zase počítají se silnějším nepřítelem se spoustou obrněnců, navíc se snaží vyvíjet zbraně v každé oblasti. Pro malou armádu to ale nemá efekt. To by tu dalších třicet let cvičili protitankový boj a sežraly na to spoustu lépe využitelných peněz?
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  15:17 19.07.2015

  CerVus: to je pravda, přepravní vrtulníky by měli být drovázeny bitevními,a
  ty jsou jednoúčelové,drahé a málokdo je má.Nejlevnější konfiguraci zajišťuje AW 109 lehké bitevní ( s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: to je pravda, přepravní vrtulníky by měli být drovázeny bitevními,a
  ty jsou jednoúčelové,drahé a málokdo je má.Nejlevnější konfiguraci zajišťuje AW 109 lehké bitevní ( s ptřs) + aw 109 přepravní ( ķapacita max 2 ×7).
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:01 19.07.2015

  Z toho co jsem koukal na záznamy z Iráku a Afghánistánu, tak se bitevní vrtulníky stále drží vysoko stejně jako ve Vietnamu a poskytují krytí. Jistě je to dáno terénem, ale na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z toho co jsem koukal na záznamy z Iráku a Afghánistánu, tak se bitevní vrtulníky stále drží vysoko stejně jako ve Vietnamu a poskytují krytí. Jistě je to dáno terénem, ale na číhání za stromy mají spojenci jinou třídu vrtulníků.
  I u operací speciálních jednotek bývá většinou nějaký ten bojový stroj přítomen. Pokud ho nemají bývá v letce nějaký gunship (ozbrojený vrtulník stejné nebo podobné specifikace jako jsou ty co přepravují jednotku).
  Celkem mi u těch multifunkčních vrtulníků vadí absence stabilizovaného, dálkově ovládaného kanonu. Jediný kdo jím disponuje je indický Hal.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  14:49 19.07.2015

  Americká vojenská vrtulníková technika je dost specifická a je konstruována pro jejich potřeby, které se v mnoha ohledech liší od potřeb evropských armád.
  (Menší počet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Americká vojenská vrtulníková technika je dost specifická a je konstruována pro jejich potřeby, které se v mnoha ohledech liší od potřeb evropských armád.
  (Menší počet univerzálnějších a hospodárnějších typů proti velkému počtu mnoha relativně jednoučelových strojů.) Všimněte si že v evropských letectvech poslední dobou převládají evropské konstrukce a jejich počet se zvětšuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:38 19.07.2015

  kazd:
  souhlasím s nutností PTŘS.
  Mi24 PTŘS mají (i když nevím, jak to je ve skladech). Na letecké dny dokonce nosí odpalovací roury těchto střel nebo jejich makety. Jsou ale už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd:
  souhlasím s nutností PTŘS.
  Mi24 PTŘS mají (i když nevím, jak to je ve skladech). Na letecké dny dokonce nosí odpalovací roury těchto střel nebo jejich makety. Jsou ale už zastaralé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:24 19.07.2015

  Torong napsal: Aha AH1 malčik s manpadem trefí, ale prakticky stejně velký AH6 (např., aby mohl přepravovat ty speciály a mělo to smysl) ne. Just ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Torong napsal: Aha AH1 malčik s manpadem trefí, ale prakticky stejně velký AH6 (např., aby mohl přepravovat ty speciály a mělo to smysl) ne. Just logic.
  -------------------------------
  Když malý vrtulník přepravující speciály se pohybuje skrytě tak, aby nebyl odhalen. Také si musí chytře naplánovat LZ, aby ho nesejmuli při vysazování. Obecně se snaží nepřitahovat pozornost. Obvykle také nepřistává přímo v bojové zóně.

  Viper/Cobra může plnit jen bitevní úkoly a na nic jiného se nehodí (ještě snad eskorta). Takže pokud bude létat, tak poblíž zóny střetu. Samotná přítomnost bitevního vrtulníku bude přitahovat pozornost a stane se prioritním cílem ke zničení. Bude také muset pravděpodobně provádět výskoky pro odpal ŘS (pokud by chytře nespolupracoval s návodčím).
  Pro mě je poměr cena / výkon čistě bitevního stroje v Evropě sporná...a asi i pro spoustu zdejších armád a plánovačů.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:57 19.07.2015

  petres: AW reálně plánuje vytvořit dvojici aw 149 + mangusta se stejnými motory a avionikou, Narozdí od aw 139 je aw 149 výkonější a je konstruovaná jako vojenská.

  petres: AW reálně plánuje vytvořit dvojici aw 149 + mangusta se stejnými motory a avionikou, Narozdí od aw 139 je aw 149 výkonější a je konstruovaná jako vojenská.

 • belkin
  13:48 19.07.2015

  petres:zapoměl jste na aw 109, kde uspěšně lítá v bojové verzi i v evropě.
  (Dokonce byla na cvičení v čechách)

  petres:zapoměl jste na aw 109, kde uspěšně lítá v bojové verzi i v evropě.
  (Dokonce byla na cvičení v čechách)

 • belkin
  13:46 19.07.2015

  Kolt: umíte s počítačem? Přemýšlíte taky sám?

  Kolt: umíte s počítačem? Přemýšlíte taky sám?

 • belkin
  13:43 19.07.2015

  Torong: mi 171 má také nové motory,je to nový typ? Nebo jen verze?
  USMC plánovala vývoj nového stroje,ale po Obamových škrtech došlo k přepracování letitého ( ze 70 let upraveného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Torong: mi 171 má také nové motory,je to nový typ? Nebo jen verze?
  USMC plánovala vývoj nového stroje,ale po Obamových škrtech došlo k přepracování letitého ( ze 70 let upraveného UH1 N) na výkonějš UH1 Y,
  Nebudu vám hledat odkazy, použít google snad umíte. Vy tu odkazujete na jednu blbě přeloženou stránku z nesmyslnými údaji. ( rychlost 366 km je rychlost tzv.pádová v prudkém klesání, jinak cestovní 248 km, max 286 km,
  operační rádius:241 km výkon: 2x1800, kapicita:2 + 8) je to těžká přemotorovaná kráva z malým prostorem.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:37 19.07.2015

  Petres: asi jediný zde spolu s mým příspěvkem zmiňujete PTŘS.
  To považuji za klíčový parametr.
  Dát 7 miliard za nové vrtulníky, které by neměly PTŘS je mimo mé chápání. Resp, v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petres: asi jediný zde spolu s mým příspěvkem zmiňujete PTŘS.
  To považuji za klíčový parametr.
  Dát 7 miliard za nové vrtulníky, které by neměly PTŘS je mimo mé chápání. Resp, v čem je pak ta univerzálnost ?
  Že na naše Mi aktuálně nemají není důvod aby je neměly i nové stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  12:41 19.07.2015

  "Tady ale Cobra stejně nemá větší šance. Za každým remízkem, kadibudkou a plůtkem může být někdo s PLŘS."

  Aha AH1 malčik s manpadem trefí, ale prakticky stejně velký AH6 (např., ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Tady ale Cobra stejně nemá větší šance. Za každým remízkem, kadibudkou a plůtkem může být někdo s PLŘS."

  Aha AH1 malčik s manpadem trefí, ale prakticky stejně velký AH6 (např., aby mohl přepravovat ty speciály a mělo to smysl) ne. Just logic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  12:38 19.07.2015

  Luky: Skutečně? :D :D Vy se vymluvíte na nějaký projekt a já Vám musím věřit? :D :D A to jako proč? Spíš to vypadá, že nevíte a jen jste něco plácl.

  Luky: Skutečně? :D :D Vy se vymluvíte na nějaký projekt a já Vám musím věřit? :D :D A to jako proč? Spíš to vypadá, že nevíte a jen jste něco plácl.

 • Luky
  12:37 19.07.2015

  jo a na tu vaši otázku "co s ním ve válce?"..
  Tam může relativně bezpečně přepravovat speciály, případně plnit rychlou a překvapivou podporu výsadku....pro bitevní úkoly to musí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jo a na tu vaši otázku "co s ním ve válce?"..
  Tam může relativně bezpečně přepravovat speciály, případně plnit rychlou a překvapivou podporu výsadku....pro bitevní úkoly to musí být hlavně z dálky pomocí PTŘS.
  Tady ale Cobra stejně nemá větší šance. Za každým remízkem, kadibudkou a plůtkem může být někdo s PLŘS.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:30 19.07.2015

  Torong: Protože finišuju projekt, tak nemám čas dlouze vysvětlovat, jaké spektrum úkolů může Mi-171 plnit a jaké různé stroje jsou k těmto úkolům určené na západě. Takže mi musíte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Torong: Protože finišuju projekt, tak nemám čas dlouze vysvětlovat, jaké spektrum úkolů může Mi-171 plnit a jaké různé stroje jsou k těmto úkolům určené na západě. Takže mi musíte věřit, že rozsah je velký a zasahuje až do těžkých transportních strojů.

  Lehký a obratný vrtulník, schopný výsadku družstva bude využitelný i v míru a naprosto zásadní pro ostrahu hranic. Typ o kterém se bavíme běžně operuje v Alpském prostředí, má přebytek výkonu a přistane na zahrádce mezi dráty vysokého napětí, málo žere a díly se vyrábějí v Evropě.

  Motory pro Mi171 se vyrábí v ukrainském Záporoží, nepředpokládáte snad, že to tam obsadí Rusové...(i kdyby, tak se to stejně dá vyhandlovat alternativně)
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  11:05 19.07.2015

  Nemyslím to ve zlém, ale trochu mi tu diskuze připomíná volbu "za Losnu nebo za Mažňáka" bez nějakých pokusů objektivně argumentovat a porovnávat, ve stylu mně by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím to ve zlém, ale trochu mi tu diskuze připomíná volbu "za Losnu nebo za Mažňáka" bez nějakých pokusů objektivně argumentovat a porovnávat, ve stylu mně by se líbilo.
  Bohužel přesně nevíme, jaké jsou požadavky AČR, potažmo MO (zde je jistě komplikace opakovaná obměna lidí mající na starosti vyzbrojování, např. zde: http://zpravy.e15.cz/domaci/po... tím myslím v té multifunkčnosti, jak výrazná má být ta schopnost "bitevní", zejména poté, co vešlo ve známosti, že na čistě bitevní typ armáda rezignovala (údajně bylo ve hře 6x AH1Z + 6x UH-1Y). Již to tu kdysi zaznělo, ale je obava, že pokud to bude pouze jeden typ, který má pokrýt tak široký rozsah schopností od takřka bitevních až po SAR (současná podoba v Líních, i když těch 6 Mi-2 je až těch 6 kusů nad 12), tak sice bude použitelný, ale některých oblastech to bude na hraně použitelnosti.
  Pokud vezmu UH-1Y jeho přednosti určitě je, že je prověřený provozem v bojových podmínkách, kvalitní avionika a zbraňový systém, i když nese pouze neřízené Hydry, alternativně  APKWS, ne Hellfiry (zvlášť helma TopOwl je značné plus), vzhledem k nosnosti výzbroj nese současně s výsadkem, u lehčích typů je to buď jedno a nebo druhé (tím nemyslím u AW139M 2 palubní střelce + až 8 výsadku, ale ne Hydry). Přeci jenom kdyby došlo v budoucnu k přehodnocení požádavků (a financí) a uvažovalo se o čistém bitevníku, přechod na AH-1Z by byl velmi jednoduchý, v ostatních alternativách nemající obdobu.
  Jako nevýhodu vidím vysokou pořizovací cenu (kus přes 20 mil. USD) i provozní náklady, vzhledem k maximální vzletové hmotnosti (nejvyšší z potencionálních kandidátů) ne zas tak velký vnitřní prostor (i když je prodloužený proti starším verzím) a o tolik vyšší hmotnost nákladu proti ostatním lehčím typům, což je ale vykoupeno vyšší odolností. Vzhledem k tak malému množství odebraných kusů si myslím, že nebude velká vstřícnost výrobce (zejména u Američanů) k úpravám pro potřeby naší armády (dejme tomu PTŘS Hellfire, nedejbože ještě izraelské Spike ER, jako může nést modernizovaný bitevní A-129)
  Je provozován pouze USMC (tím myslím Venom, ne starší verze), a jak již tu zaznělo, o něčem to vypovídá. Pokud by tento typ naše armáda vybrala, dejme tomu s předpokládanou životností 30 let, bude ho na konci životnosti ještě bohatší USMC provozovat? Pokud ne, jaká bude podpora výrobce? Vzhledem ke stáří typu UH-1 si myslím, že toto je již poslední upgrade s malým potenciálem dalšího rozvoje. Prostě nastoupí nové typy, navíc koncepčně odlišné (např. S-97 Raider), které posunují možnosti o pořádný kus, takže u bohatších provozovatelů bude snaha rychleji na ně přejít.

  U italských AW-139M je tu zmiňována italská nespolehlivost (uvádět, jako to tu někdo udělal, španělskou CASU nebylo nejlepším příkladem, ale systém řízení palby pro T-72M4 Galileo je myslím přesně ten případ, kdy si člověk řekne, již nikdy více, pravda jsou to různé firmy), nicméně je faktem, že AW-139 je velmi úspěšným typem, vyrobeným ve větším množství než nové verze UH-1 a nějaké problémy neprosákly, takže si nemyslím, že by v tomto ohledu byly nějaké výrazné problémy. Pořizovací i provozní náklady nižší než u UH-1Y.
  Typ je to mladší, koncepčně povedený, se slušným potenciálem růstu (viz např. nadavné zvýšení max. vzletové hmotnosti na 7 000 kg), otázkou jsou možnosti rozvoje v oblasti výzbroje, i když zde má AW slušné zkušenosti s typem AW-129. Ten ale bohužel není ve vztahu k AW-139, tak jako je UH-1 k AH-1. A-129 má základ v lehčím typu A-109. A je jasné, že kvůli pár kusům výrobce neudělá v budoucnu nějakou zásadnější úpravu, jako by byla např. zástavba stejných motorů s AW-139 a následné využití vyšší nosnosti pro lepší pancéřování. To je spíš taková nereálná fikce. Ale když jsem u té fikce, docela by mne zajímala možnost zástavby věže OTOMelara TM197B s 20 mm kanonem z AW-129 (stejný kanon v jiné veži než je v AH-1Z) do AW-139M. Podobná přestavba byla udělána na polském PZL W-3PL GŁUSZEC, který má pouze 12,7 mm kulomet a přitom použitá polská vež je těžší než italská s 20 mm kanonem. Měl by takový typ doplněný o možnost výzbrojení i PTŘS, alá UH-60L BattleHawk v kombinaci s transportním AW-139M úspěch na trhu?
  Zbývají Francouzi, u kterých se můžeme dohadovat, vzhledem k tomu, že nejsou moc aktivní, co nabídnou. Může to být, jak již tu bylo uvedeno H145M (podle posledního značení). je to lehčí typ, na tu velikost ale s velkým vnitřním prostorem a slušnou nosnosti, cenou za to je nízká odolnost. Cena například u špičkově vybavených kusů EC645 T2 (vybaveny pancéřováním, aktivními ochrannými systémy, průzkumnými elektro-optickými systémy a střeleckou výzbrojí) pro německé SF je za 15 kusů 194 mil. Euro, transpotní verze jsou výrazně levnější. EC645 T2 (nově H145M) je již primárně vojenský určený k vyzbrojení na rozdíl od UH-72 Lakota. Z uvedených typů má nejmenší provozní náklady. U Francouzů tu je možnost i typu Eurocopter AS565 Panther, což je také lehčí typ, má ale široké možnosti vyzbrojení včetně PTŘS a 20 mm kanonu, když zejména francouzskými zbraňovými systémy. Slabší letové výkony.

  Nevím jaké vlastnosti poptávaného vrtulníku jsou pro naší armádu nejdůležitější, jaká je její koncepce a z ní vyplývající požadavky, proto se nesnažím hodnotit toto je lepší vrtulník, toto horší, každý má svoje klady i zápory. Můžete s plno věcmi nesouhlasit a proto budu jedině rád, když moje povídání někdo doplní konkrétními doplňujícími údaji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  10:53 19.07.2015

  Ale no tak Luky... Které tři stroje nahradí Mi 171? V případě potřeby (války) nám může být Mi 171 naprd, protože Rusko není spolehlivý dodavatel strategických věcí jako náhradní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale no tak Luky... Které tři stroje nahradí Mi 171? V případě potřeby (války) nám může být Mi 171 naprd, protože Rusko není spolehlivý dodavatel strategických věcí jako náhradní díly. A nakonec, pokud je lepší více vyzbrojit pěchoty místo hračky AH, pak k čemu bude hračka - lehký a obratný vrtulník?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:44 19.07.2015

  V případě akutní potřeby (válka) bude lepší rychle vyzbrojit více pěchoty, sehnat ji minometnou a dělostřeleckou podporu atd., než kupovat hračku v podobě Cobry/Vipera.

  Mi 171 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V případě akutní potřeby (válka) bude lepší rychle vyzbrojit více pěchoty, sehnat ji minometnou a dělostřeleckou podporu atd., než kupovat hračku v podobě Cobry/Vipera.

  Mi 171 nám může vykrýt tak velký rozsah úkolů, na který bychom potřebovali možná 3 západní stroje. Je blbost je vyřazovat.
  Doplnit je lehkým a opravdu obratným strojem je řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:40 19.07.2015

  belkin: Připomíná mi to diskusi kolem CZ-805. Z vaší strany dojmologie nikterak podepřená relevantními odkazy :-/ Nejprve píšete, že jsou to přepracované staré stroje. Když jste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin: Připomíná mi to diskusi kolem CZ-805. Z vaší strany dojmologie nikterak podepřená relevantními odkazy :-/ Nejprve píšete, že jsou to přepracované staré stroje. Když jste vyveden z omylu, chytáte se stébla, že je to jen evoluce s mezikroky.... Dejte sem relevantní zdroj o špatných letových vlastnostech UH1-Y a o jeho zastaralé konstrukci, pak můžeme pokračovat. Jinak platí, co psal Torong.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:35 19.07.2015

  Helioss: On to není dolet nýbrž bojový rádius (tam, zpět a nějakou dobu nad lokalitou). Ale máte pravdu, že to ani tak není žádná sláva.

  Osobně bych také raději viděl u AČR jiný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Helioss: On to není dolet nýbrž bojový rádius (tam, zpět a nějakou dobu nad lokalitou). Ale máte pravdu, že to ani tak není žádná sláva.

  Osobně bych také raději viděl u AČR jiný stroj. Kupříkladu kombinaci UH-60 a nějakého menšího stroje (zmiňovaný H145M?). Jenže modernizací Mi-171 jsme kategorii velkého transportního vrtulníku zaplnili strojem, který je ze strategického hlediska problémový. Proto myslím, že je tendence pořídit něco, co by v případě výpadku Mi-171 zastalo i jeho roli. Hlavní výhodu UH-1Y vidím v tom, že v případě potřeby a dostatku financí dokážeme velmi rychle přidat bitevní vrtulníky, protože Venom je prostě brácha Cobry.
  Skrýt celý příspěvek

 • Helioss
  10:22 19.07.2015

  Jedna otázka k Bell UH-1Y Venom,udává se dolet 283km,což mi připadá trochu málo.
  Dá se nějak dolet prodloužit? (přídavné nádrže jsem nikde neviděl a nevipadá to že by nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedna otázka k Bell UH-1Y Venom,udává se dolet 283km,což mi připadá trochu málo.
  Dá se nějak dolet prodloužit? (přídavné nádrže jsem nikde neviděl a nevipadá to že by nějaké existovali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  10:08 19.07.2015

  "To,že Bell nabízí relativni zastaralou konstrukci je vidět i na tom,že zákazníci z řad armádních letectev se o něho zrovna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "To,že Bell nabízí relativni zastaralou konstrukci je vidět i na tom,že zákazníci z řad armádních letectev se o něho zrovna neperou."

  http://technika.specwar.info/l...

  Tohle Belkine nevypadá zrovna na to, že by zákazníci byli nespokojeni. Stroje jsou nové - kdyby byla pravda co říkáš, pak by mariňáci upgradovali staré stroje a čekali na nový typ.

  " Uh1 ve verzi Y se taky vyrábí.postupnou modernizací se dostali na verzi Y. Bell ale nevyvinul od počátku nový vrtulník UH 1Y, ale postupnou evolucí, "

  Už to tady někdo psal: Golf 7 se taky vyvinul postupnou modernizací Golfu1, je to snad koncepčně zastaralý stroj? Už od Golfu3 používá 15' kola a ještě dýl kotoučovky. Dle Tvojí logiky je tedy beznadějně out.

  "Některé části konstrukce pochazejí z různě starých verzí UH1.Bylo to prostě levnější než vývoj nového typu."

  Pitomost. Vzhledem k tomu, že má nové motory, úplně nový rotor, vyšší nosnost, musel nutně kompletně přepracován trup. Tomu by odpovídalo i to, že nakonec vyrobili nové stroje místo upgradu starých.

  "Letové charakteristiky Bellu UH1 Y, zaostávají za současnou konkurencí.toď vše.
  (parametry pro srovnání viz.web)"

  Výkřik do tmy. Dodej minimálně odkaz na ten webový zdroj. Takhle to vypadá, že už ze zoufalství nevíš kudy kam.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  09:31 19.07.2015

  Díky autorovi za článek.
  Jen tak orientačně, kolik je +- cena té Cobry? Kdyz ctu zpravy ministerstva jak nestihat utratit ani to co dostanou...tak tohle by mozná pomohlo :)) Ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky autorovi za článek.
  Jen tak orientačně, kolik je +- cena té Cobry? Kdyz ctu zpravy ministerstva jak nestihat utratit ani to co dostanou...tak tohle by mozná pomohlo :)) Ti nákupčí na Mo stejne necháppu..bud je penez malo a nebo je jich moc a nejsou zakázky a prachy s emusi vracet na MF :)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  23:28 18.07.2015

  Ta aw139 mi přijde zbytečně velká. Škoda že nedělají i něco menšího protože ta 109 loh už je asi zase moc malá. Ta h145 na tom bude podobně jak 109.

  Ta aw139 mi přijde zbytečně velká. Škoda že nedělají i něco menšího protože ta 109 loh už je asi zase moc malá. Ta h145 na tom bude podobně jak 109.

 • CerVus
  23:28 18.07.2015

  Ta aw139 mi přijde zbytečně velká. Škoda že nedělají i něco menšího protože ta 109 loh už je asi zase moc malá. Ta h145 na tom bude podobně jak 109.

  Ta aw139 mi přijde zbytečně velká. Škoda že nedělají i něco menšího protože ta 109 loh už je asi zase moc malá. Ta h145 na tom bude podobně jak 109.

 • belkin
  21:55 18.07.2015

  Mrkněte na to jak vypadá poslední verze
  http://www.helicopassion.com/f...

  Mrkněte na to jak vypadá poslední verze
  http://www.helicopassion.com/f...

 • belkin
  21:47 18.07.2015

  H145M, je pěknej vrtulník a pár vojclů se do něj vejde,je lehčí než UH1 a bude hlavně podstatně, vhledem k slabším motorům,hospodárnější.Ovšem cena bude asi vysoká.

  H145M, je pěknej vrtulník a pár vojclů se do něj vejde,je lehčí než UH1 a bude hlavně podstatně, vhledem k slabším motorům,hospodárnější.Ovšem cena bude asi vysoká.

 • Luky
  21:16 18.07.2015

  Souhlas.
  Taky bych preferoval evropskou mašinu. Když je dost dobrá i pro Amíky (určitě to dost zvažovali)...navíc hlavně i pro podobné "příhraniční" úkoly, které se dají očekávat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas.
  Taky bych preferoval evropskou mašinu. Když je dost dobrá i pro Amíky (určitě to dost zvažovali)...navíc hlavně i pro podobné "příhraniční" úkoly, které se dají očekávat časem i zde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mossback
  20:48 18.07.2015

  Já tedy doufám, že se přihlásí Airbus Helicopters s H145M (dříve Eurocopter EC145 - velice rozšířený typ). Navíc USA provozují jeho podobnou verzi pod názvem UH-72 Lakota. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já tedy doufám, že se přihlásí Airbus Helicopters s H145M (dříve Eurocopter EC145 - velice rozšířený typ). Navíc USA provozují jeho podobnou verzi pod názvem UH-72 Lakota. Kombinace středního Mi-171Š a lehkého H145M se mi zdá lepší než Mi-171 a UH-1Y (které jsou si určením "podobnější")...
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  17:51 18.07.2015

  To,že Bell nabízí relativni zastaralou konstrukci je vidět i na tom,že zákazníci z řad armádních letectev se o něho zrovna neperou.

  To,že Bell nabízí relativni zastaralou konstrukci je vidět i na tom,že zákazníci z řad armádních letectev se o něho zrovna neperou.

 • Jura99
  15:26 18.07.2015

  Určitě brát Bell, i z politických důvodů, je žádoucí těsně spolupracovat hlavně s USA. Zbylí dva kandidáti navíc pro AČR smrdí pokusným králíkem (pokud jde o vojenské či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Určitě brát Bell, i z politických důvodů, je žádoucí těsně spolupracovat hlavně s USA. Zbylí dva kandidáti navíc pro AČR smrdí pokusným králíkem (pokud jde o vojenské či pseudobitevní verze)
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:07 18.07.2015

  Mi 171 se taky stále vyrábí. Uh1 ve verzi Y se taky vyrábí.postupnou modernizací se dostali na verzi Y. Bell ale nevyvinul od počátku nový vrtulník UH 1Y, ale postupnou evolucí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mi 171 se taky stále vyrábí. Uh1 ve verzi Y se taky vyrábí.postupnou modernizací se dostali na verzi Y. Bell ale nevyvinul od počátku nový vrtulník UH 1Y, ale postupnou evolucí, tzn. Některé části konstrukce pochazejí z různě starých verzí UH1.Bylo to prostě levnější než vývoj nového typu. Letové charakteristiky Bellu UH1 Y, zaostávají za současnou konkurencí.toď vše.
  (parametry pro srovnání viz.web)
  Skrýt celý příspěvek

 • oranžová opice
  12:34 18.07.2015

  belkin:
  Venom i Cobra jsou úplně nové stroje, z původního Huey/Cobry s původním Huey/Cobrou mají shodné minimum dílů. Už jen z toho důvodu se nevyrábí původním výrobním postupem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin:
  Venom i Cobra jsou úplně nové stroje, z původního Huey/Cobry s původním Huey/Cobrou mají shodné minimum dílů. Už jen z toho důvodu se nevyrábí původním výrobním postupem. Informací je relativní dostatek. Mimochodem se uvažovalo o modernizaci UH-1N na Venom, ale nakonec se to stoplo, protože bylo výhodnější (nákladově) vyrobit úplně nové stroje. V L+K 5//2015 se tomu věnovali - tedy Twin Huey, samotný Venom prý někdy příště.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  12:07 18.07.2015

  Kobru pořizovat nebudem.Viper vznikl evolucí po x té modernizaci. Takže to nebylo hop! Vyrobíme nový vrtulník ze starým desingem.Většina konstrukčních technologií je starší.Pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kobru pořizovat nebudem.Viper vznikl evolucí po x té modernizaci. Takže to nebylo hop! Vyrobíme nový vrtulník ze starým desingem.Většina konstrukčních technologií je starší.Pokud porovnáte parametry z konkurencí, je to horší průměr.Bell prostě nevyrobil nový vrtulník.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  12:02 18.07.2015

  Nesnáším android a jeho nahrazování textu. ...neposílá

  Nesnáším android a jeho nahrazování textu. ...neposílá

 • CerVus
  12:01 18.07.2015

  Aj tam má být....námořní pěchota posílá...

  Aj tam má být....námořní pěchota posílá...

 • CerVus
  11:59 18.07.2015

  Belkin: stačí si pročíst nějaké pojednání o venomu na specializovaných webech. Ten vrtulnik pouze vypadá stejně. Do stroje je zasaženo v takové míře, že se dají čekat i změny na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Belkin: stačí si pročíst nějaké pojednání o venomu na specializovaných webech. Ten vrtulnik pouze vypadá stejně. Do stroje je zasaženo v takové míře, že se dají čekat i změny na základním skeletu. Navíc námořní pěchota posílá na upgrade své staré oletane kusy, ale nakupuje zbrusu nové stroje. Prvni byly dodány někdy v roce 2012, takže co se výbavy týče najde se jen pár strojů schopných s ním držet krok. A hlavně pořád se u nich nabízí možnost pořízení bitevního stroje s minimálními požadavky na školení, výcvik a logistické zabezpečení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:43 18.07.2015

  Trochu se nám tu diskuze posouvá mimo téma.
  Pánové, uvědomte si několik základních faktů:
  1) Specializované bitevní vrtulníky prostě končí, diskuze o nich jsou sice zajímavé, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu se nám tu diskuze posouvá mimo téma.
  Pánové, uvědomte si několik základních faktů:
  1) Specializované bitevní vrtulníky prostě končí, diskuze o nich jsou sice zajímavé, ale zbytečné. Na nové nemáme peníze, modernizace Mi 24 nedává smysl z několika důvodů. Při našich počtech by byla strašně drahá, byl by to experiment s nejasný koncem, zůstala by zachována částečná závislost na potencionální nepříteli, koncept těchto strojů (létající bvp) je možná použitelný v protipovstaleckém boji, ale ne (modernizované či ne) v normálním konfliktu.
  2) AČR se rozhodla nahradit bitevní vrtulníky univerzálním vrtulníky nižší střední třídy. Z těch co jsou momentálně na trhu (a zase tolik jich není) je Venom asi nejlepší volba. Tyto vrtulníky jsou krom jiných důvodů poptávány i jako záloha k Mi 171, nikdo dnes netuší jak se budou vztahy s Ruskem a Rusko samotné dále vyvíjet a v případě nějakých problémů s dodávkou náhradní dílů by bylo celé vrtulníkové letectvo nepoužitelné. Univerzální stroje poptáváné kategorie by problém částečně a po nějakou dobu pomohli řešit. Další problém je, že půlka Mi 171 praktiky neprošla modernizací a asi ani neprojde. Zřejmě se dolétají a pak vyřadí. Pro spoustu úkolů jsou hipps navíc zbytečně velké.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  11:39 18.07.2015

  USMC zvolila venom z důvodů rozpočtových škrtů.Z toho důvodu proběhla x tá modernizace na poslední verzi.Pro stávající uživatel starších verzí je upgrade výhodné a levnější než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USMC zvolila venom z důvodů rozpočtových škrtů.Z toho důvodu proběhla x tá modernizace na poslední verzi.Pro stávající uživatel starších verzí je upgrade výhodné a levnější než nákup nového stroje.Pro nového zákazníka už tak výhodné pořízení není.Na trhu jsou v podobné kategorii modernější výkonější typy vrtulníků.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  11:25 18.07.2015

  oranžová opice: kde je uvedeno, že s jedná o zcela nové materiály a výrobní postupy? Není náhodou u venom předělaná pouze elektronika a motor?

  oranžová opice: kde je uvedeno, že s jedná o zcela nové materiály a výrobní postupy? Není náhodou u venom předělaná pouze elektronika a motor?

 • belkin
  11:05 18.07.2015

  cervus: ozbrojené lítají uspěšně aw 109.

  cervus: ozbrojené lítají uspěšně aw 109.

 • belkin
  10:55 18.07.2015

  kolt: od toho je porovnání, ,,zázračný moderní bell'' letovými charakteristikami neoplývá.

  kolt: od toho je porovnání, ,,zázračný moderní bell'' letovými charakteristikami neoplývá.

 • oranžová opice
  10:00 18.07.2015

  Koukám, že se to tu zas rozjelo, tak si přihodím.

  - k modernizaci Mi-24:
  Obávám se, že srovnávat modernizaci Mi-17/171 s modernizací Hindu je poněkud mimo mísu. Největším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukám, že se to tu zas rozjelo, tak si přihodím.

  - k modernizaci Mi-24:
  Obávám se, že srovnávat modernizaci Mi-17/171 s modernizací Hindu je poněkud mimo mísu. Největším problémem by v tomto případě nebyla avionika a další systémy, popř. balistická ochrana (to už se zvládlo), ale integrace moderních zbraňových systémů, především PTŘS. Spolu se zastaralostí koncepce (létající BVP nefrčí) se jedná o zásadní proti tohoto postupu. Přece jenom se jedná o náročnější krok než "integrovat" minigun do dveří, což zvládne šikovný jedinec se šroubovákem. K tomu se musí připočíst brzké náklady na generální opravy a astronomické náklady na provoz, protože těch 11 tun musí být někde znát. Takže jediné pro je nejspíš nostalgie, stroj je to prostě impozantní a ten pocit když na vás nalétává je k nezaplacení. Nicméně při jeho vyřazení nepřijde AČR o žádnou zásadní schopnost, protože PTŘS se stejně u našich Hindů nepoužívají.

  - k vojenské (letecké) technice obecně:

  Vojenská technika má svá specifika oproti civilní, takže srovnávání třeba s auty není úplně přesné. Na oboje se kladou diametrálně rozdílné nároky (osobně měním auto každé 4 roky, u BVP to úplně nejde...). V případě vojenské techniky jde totiž především o použití spolehlivé, odzkoušené platformy na kterou je možno integrovat potřebné systémy (schopnosti), což je samo o sobě náročné jak finančně, tak časově. Důraz je také kladen na bezchybné fungování v extrémních podmínkách a také zabezpečení údržby a logistiky, což samozřejmě zase souvisí s náklady. Nejde tedy o samotné "zázračné" technické parametry platformy (do určité míry). Zrovna v případě vrtulníků se stejně žádný technologický průlom nekoná. Jak již bylo řečeno v případě UH-1Y se jedná o úplně nový stroj, který má základ v 50. let staré konstrukci, což ale nemusí být vůbec na škodu (součásti, materiály i výrobní postupy jsou zcela nové).

  Z těchto důvodů se mi zdá UH-1Y jako dobrá volba, zvlášť s možností dokoupení AH-1Z. Limitované prostředky vyčleněné na obranu prostě nedovolují nasazovat teoreticky výkonnější techniku za cenu experimentování s integrací nových (zbraňových) systémů. To si mohou dovolit velké armády/bohaté státy.

  A na závěr - včera jsem se dostal k červencovému číslu L+K a co nevidím na vnitřní straně přebalu - no ano, Viper a v u závěsu Venom :)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:50 18.07.2015

  https://youtube.com/watch?v=Hr...
  Tohle je ale stejně stroj, který by se nám hodil nejlépe. Hal by se určitě nechal zlomit a prodal by nám licenci.

  https://youtube.com/watch?v=Hr...
  Tohle je ale stejně stroj, který by se nám hodil nejlépe. Hal by se určitě nechal zlomit a prodal by nám licenci.

 • CerVus
  09:41 18.07.2015

  Hmm jsem nenasel jediné video ve kterém by Aw139m testovalo výzbroj. Je to sice nový stroj, ale je snad v zájmu výrobce ukázat jaké zuby má militarizovana verze.

  Hmm jsem nenasel jediné video ve kterém by Aw139m testovalo výzbroj. Je to sice nový stroj, ale je snad v zájmu výrobce ukázat jaké zuby má militarizovana verze.

 • Lukas
  09:13 18.07.2015

  Lepje zapytać czy ACR koniecznie musi kupić śmiglowce...
  Słowacja za 300 mln Euro kupi 9 UH-60M

  Za 300 mln Euro można kupić 6 baterii NASAMS II (18 wyrzutni 6 radarów ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lepje zapytać czy ACR koniecznie musi kupić śmiglowce...
  Słowacja za 300 mln Euro kupi 9 UH-60M

  Za 300 mln Euro można kupić 6 baterii NASAMS II (18 wyrzutni 6 radarów MPQ-64)
  Taki zakup załatwiłby temat przestarzałych systemów przeciwlotniczych...

  To nie byłby lepszy wydatek?

  Niedawno zmodernizowaliście Mi 171Sz
  Może wystarczy zmodernizować jeszcze 2-3 maszyny a potem dokupić nowy "uniwersalny śmigłowiec" - rezygnując z śmigłowców szturmowych, które przy braku osłony myśliwców są zbyt łatwym celem dla wroga.(wrogie lotnictwo)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:33 18.07.2015

  A jakou mašinu se zázračnými parametry byste si představoval, že by měla AČR koupit?

  A jakou mašinu se zázračnými parametry byste si představoval, že by měla AČR koupit?

 • belkin
  03:44 18.07.2015

  Pokud budou vybírat z toho co je uvedeno,tak vyberou bell,ale není to bůhví co.
  Na to že se kupuje nová mašina tak to nemá žádný zázračný parametry.

  Pokud budou vybírat z toho co je uvedeno,tak vyberou bell,ale není to bůhví co.
  Na to že se kupuje nová mašina tak to nemá žádný zázračný parametry.

 • KOLT
  00:36 18.07.2015

  Pokud je na výběr skutečně pouze z těchto tří mašin, souhlasím s RiMrem, že není moc co řešit.

  flanker.jirka: Myšlenka "počkat" na vrtulníky nové koncepce je hezká, má ovšem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud je na výběr skutečně pouze z těchto tří mašin, souhlasím s RiMrem, že není moc co řešit.

  flanker.jirka: Myšlenka "počkat" na vrtulníky nové koncepce je hezká, má ovšem několik zásadních nedostatků. Předně vůbec není jisté, zda nakonec celý program v USA neskončí – podobně jako spousta jiných v poslední době. Asi to není úplně pravděpodobné, ale ne nemožné. Pokud pojede dál, první prototypy mají letět v roce 2017, byl by div, kdyby zavádění a rozjetí hromadné výroby začalo dřív než po roce 2020, může to být klidně 2025. Nejdříve dojde k uspokojení poptávky od ozbrojených sil USA, pak přijdou na řadu další solventní zákazníci s velkým počtem poptávaných kusů. Takže na nás by se mohlo klidně dostat až v roce 2030 (tou dobou už cena takových strojů možná nebude tak hrozná, ovšem minimálně zpočátku to asi bude docela pálka). Otázka tedy zní, zda si můžeme dovolit tak dlouho čekat. A zda chceme :-)

  Abych nebyl špatně pochopen, mně by se Raider taky hrozně líbil. Jen se bojím, že je to jako s koupí nového počítače – můžeme čekat na průlomovou technologii, a do té doby pouze ladit starý stroj. Výsledkem ale bude, že roky budeme mít doma pomalou plečku se zastaralým OS, která nás za tu dobu bude v součtu (modernizace + ztracený čas) stát tolik peněz, že jsme si mohli koupit rovnou nový stroj a čekat na ten průlom s ním ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:24 18.07.2015

  Moc nechápu nářek nad zastaralostí UH-1 zároveň s doporučením modernizovat Mi-24 :-O Koncepce UH-1 je stále používaná i u nových vrtulníků. UH-1Y je nový vrtulník, s původní versí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moc nechápu nářek nad zastaralostí UH-1 zároveň s doporučením modernizovat Mi-24 :-O Koncepce UH-1 je stále používaná i u nových vrtulníků. UH-1Y je nový vrtulník, s původní versí UH-1 nemá moc shodných dílů (OK, nějaké šroubky a svorky na kabely by se možná našly; srovníní s Golfem I a VII od apache je trefné). Takže máme osvědčenou koncepci v moderním kabátě, stroj od začátku koncipovaný jako vojenský (což v dané kategorii není běžné). Mi-24 je naproti tomu koncepce, která v praxi moc nepřesvědčila, a nový stroj této koncepce se nevyvíjí. Možnost modernizace je buď nedostatečná nebo poměrně drahá, přičemž bychom přestavovaly použité stroje v polovině životnosti. Oproti tomu UH-1Y budou zcela nové mašiny.
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  23:15 17.07.2015

  Některým diskutujícím doporučuji podívat se detailněji na rané verze Cobry a potom na Viper. Možná si jsou ty mašiny na pohled podobný, ale ve skutečnosti je to úplně jiný stroj. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Některým diskutujícím doporučuji podívat se detailněji na rané verze Cobry a potom na Viper. Možná si jsou ty mašiny na pohled podobný, ale ve skutečnosti je to úplně jiný stroj. Nenajedete na nich jedinou shodnou součástku, vše bylo vyprojektováno úplně odznova. Ani drak není stejný, nic. Je to prostě jiný stroj. Nový. Moderní.

  Je to jako srovnávat VW Golf poslední řady s jedničkovým Golfem a tvrdit, že i nový Golf je na prd, protože první sjel z výrobní linky už za krále Klacka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:08 17.07.2015

  Mi-24 je takové stabilní mixérové pololetadlo. Velká plná křídla jsou fajn v rychlosti, ale ve visu berou účinnost. Pro bitevní úkol z orbitu s použitím výskoku, případně pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mi-24 je takové stabilní mixérové pololetadlo. Velká plná křídla jsou fajn v rychlosti, ale ve visu berou účinnost. Pro bitevní úkol z orbitu s použitím výskoku, případně pro rychlé přesuny pod úrovní korun stromů a drátů vysokého napětí to prostě není ono. V tuto chvíli není integrovaná vhodná PTŘS. Tu laní krásku už u nás nic nezachrání.
  AČR hledá obratnou multifunkci asi hlavně pro speciály, k tomu možnost trefit pár obrněnců, případně podeptat remízek salvou neřízených raket. Takže nový stroj.
  Jen aby to moc nevyšťavilo rozpočet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  23:07 17.07.2015

  UH-1Y Venom je rozhodně nejlepší volba. Je to prověřený stroj, který právě díky předešlému rozsáhlému bojovému nasazení získával kvanta modernizací.
  Většina ostatních konkurentů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UH-1Y Venom je rozhodně nejlepší volba. Je to prověřený stroj, který právě díky předešlému rozsáhlému bojovému nasazení získával kvanta modernizací.
  Většina ostatních konkurentů jsou neprověřené často jen militarizované "papíráky". Další důvody tady už uváděli jiní diskutující (Nesher, RiMr71, oranžová opice,...)

  Jsem všema deseti pro Venom.

  Také je zajíme, jak už tu mnozí správně uváděli, že MO kontaktovalo mimo USA a Itálie taky Francii, což se zatím do jejich aktivity v ČR moc neprojevilo...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  22:57 17.07.2015

  Tak třeba nám k tomu něco zajímavého napíše i TF_HU nebo jak se jmenuje ten týpek od vrtulníků... :)

  Tak třeba nám k tomu něco zajímavého napíše i TF_HU nebo jak se jmenuje ten týpek od vrtulníků... :)

 • kazd
  22:50 17.07.2015

  1. podle jiných zdrojů (už v diskusi zmíněno) oslovilo MO i Francouze. Nedovedu si z politického hlediska představit, že by je vynechali bez ohledu na to, zda má Airbus co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1. podle jiných zdrojů (už v diskusi zmíněno) oslovilo MO i Francouze. Nedovedu si z politického hlediska představit, že by je vynechali bez ohledu na to, zda má Airbus co nabídnout

  2. On má někdo v používání UH s hellfire, nebo tam pouze teoreticky jdou pověsit, ale nikdo to v provozu nezkoušel ? Nové vrtulníky bez schopnosti zničit tank jsou k ničemu, Hydry to nezvládnou

  3. Nedovedu si představit, že budeme průkopnící a budem pro Italy dělat pokusného králíka. Naše objednávka je totiž tak malá, že v případě problému to prostě odepíšou. Kolik práce dalo dát do bojeschopnosti CASY a to je obyčejný dopravák.

  4. Začíná se projevovat, že původní představa s nejlépe jedním strojem vozit zraněné od dopravních nehod a ničit tanky je nesmysl.

  Máme zde startovací okno, které se otvírá jednou za x let.
  Aktuálně je stále o naše ruské stroje zájem ve smyslu dodávky američanům a následně iráku, afganistánu atd. za pár let po nich neštěkne ani pes a půjdou do šrotu. V Prešově za plotem stojí slovenské a reznou.

  Již několikrát jsme zde psal, že lepším využitím letišt (Přerov, Kbely, Pardubice), umravněním Lomu a zrušením civilních úkolů vykonávaných armádou můžeme, bez jakýchkoli dodatečných nároků nad státní rozpočet, mít zde do pěti let kompletně nové vrtulníkové vojsko např. v podobě 30 ks AH, UH a nějaké belly na VIP.
  To by ovšem někdo na MO a v AČR musel brát v potaz obranu namísto teplých místeček a benefitů.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:34 17.07.2015

  CerVus

  Ano, ale je tu otázka, co vyjde efektivněji. K tomu by jsme potřebovali znát propočet generálky a účelné modernizace MI-24 a cenu plus školení a servis uni typu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus

  Ano, ale je tu otázka, co vyjde efektivněji. K tomu by jsme potřebovali znát propočet generálky a účelné modernizace MI-24 a cenu plus školení a servis uni typu vrtulníku. Pokud cena bude +/- stejná. Možná bych i typoval, že líp bude vycházet MI-24. Tak smysl pro pořízení uni bitevní verze jako náhrada za MI-24 a zachování schopností se vytrácí. Navíc MI-24 je schopen plnohodnotného bojového nasazení (po modernizaci vybraných systémů).

  Teď mě prosím nekamenujte, protože se tak ani nestane. Ale jestli je v článku uváděná cena uni vrtulníků pravdivá, tak za tyto peníze bychom pořídili MI-28.
  Jen tak pro představu.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:25 17.07.2015

  Použití vrtulníků pro bitevní účely má svá specifika. Na Ukrajině sice MI-24 udělali hodně práce, ale ztráty kvůli PLŘS jejich další nasazení znemožnili.
  PLŘS jsou postrachem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Použití vrtulníků pro bitevní účely má svá specifika. Na Ukrajině sice MI-24 udělali hodně práce, ale ztráty kvůli PLŘS jejich další nasazení znemožnili.
  PLŘS jsou postrachem všech vrtulníků. U bitevníků je možno se proti nim částečně bránit s pomocí pasívní ochrany. Pokud ovšem do boje místo bitevního vrtulníku se nasadí lehký uni vrtulník. Tak tento typ vrtulníku dokáže sundat pomalu každý hňup s automatem. Což u bitevníku nehrozí.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  22:20 17.07.2015

  semtam: Vždyť ale já psal, že pořízením víceúčelového vrtulníku armáda rezignuje na ty bojové. Pořád ale bude možnost snadnějšího přeškolení než když si dalších 15 let necháme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Vždyť ale já psal, že pořízením víceúčelového vrtulníku armáda rezignuje na ty bojové. Pořád ale bude možnost snadnějšího přeškolení než když si dalších 15 let necháme stroj který se sice bude pyšnit označením bojový, ale bude zoufale zastaralý.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:09 17.07.2015

  CerVus

  Modernizaci si určuje armáda. Předělat MI-24 na moderní bitevník by asi bylo neefektivní. Tudíž modernizace by byla jen dílčí.
  MI-24 po modernizaci dokáže zastávat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus

  Modernizaci si určuje armáda. Předělat MI-24 na moderní bitevník by asi bylo neefektivní. Tudíž modernizace by byla jen dílčí.
  MI-24 po modernizaci dokáže zastávat funkci bitevního vrtulníku. Což malý uni vrtulník nedokáže. Sice je tu možnost zachování schopností, ale opět je to efektivní? Nevyjde levněji aspoň dílčí modernizace MI-24 pro zachování schopností a aspoň nějaké možnosti bojového nasazení.
  Proti užívání uni vrtulníku v AČR nic nemám, ale jako náhrada za MI-24 je výsměch.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:59 17.07.2015

  hurvo

  A vážně to byla káva? Ne všechno tmavé barvy musí být káva. Ale hlavně že je domácí...

  To, že OSSR mají v plánu pronajmout Gripen, není tím, že by chtěla jednotnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo

  A vážně to byla káva? Ne všechno tmavé barvy musí být káva. Ale hlavně že je domácí...

  To, že OSSR mají v plánu pronajmout Gripen, není tím, že by chtěla jednotnou výzbroj s AČR. To by přece nemomhly koupit C-27 a Scipio. Důvod pro Gripen je ryze ekonomický s vyhlídkou toho, že AČR OSSR pomůže s přechodem na jiný typ. UH-60 je naprosto jiný typ vrtulníku, než na jaké se plánuje výběrové řízení. Prostě je mimo. A nějaká jednotnost výzbroje se mezi AČR a OSSR neplánovala a neplánuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  21:52 17.07.2015

  No, to že je to schopné dopravit jednotku na bojiště a tam ji podporovat.
  To ale očividně není schopný provádět pokud nepřítel disponuje přenosnými protiletadlovými raketami. Ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, to že je to schopné dopravit jednotku na bojiště a tam ji podporovat.
  To ale očividně není schopný provádět pokud nepřítel disponuje přenosnými protiletadlovými raketami. Ten vrtulník je velký jak kráva, neuvěřitelně hlučný a prvky pasivní ochrany mu jak ukazují velké ztráty Ukrajinců očividně moc nepomáhají.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:46 17.07.2015

  a co takhle zkusit doklepat resurs u stávajících vrtulníků a zapojit náš průmysl do novějších technologií?
  Vývoj většiny věcí je dnes rychlejší a koncepce jako třeba Sikorski S ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a co takhle zkusit doklepat resurs u stávajících vrtulníků a zapojit náš průmysl do novějších technologií?
  Vývoj většiny věcí je dnes rychlejší a koncepce jako třeba Sikorski S 97 raider přináší vyšší cestovní rychlosti, větší dolet, nižší vibrace.
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  U vrtulníku UH1 a AH1 by mně zajímalo jak jsou na tom s balistickou ochranou, používat Venom i pro boj, tak nevím, i povstalci s AK a PKM z toho udělaj nádobu kečupu.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  21:42 17.07.2015

  Mi 24 je schopný operačního nasazení, otázka je co si pod tím pojmem představujete.

  Mi 24 je schopný operačního nasazení, otázka je co si pod tím pojmem představujete.

 • CerVus
  21:36 17.07.2015

  Ale UH prošlo kompletní modernizací, Mi24 by se modernizovaly někam na úroveň mi8. Což je ale zoufale málo na bojový vrtulník 21 století. Vrtulník je třeba vybavit moderní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale UH prošlo kompletní modernizací, Mi24 by se modernizovaly někam na úroveň mi8. Což je ale zoufale málo na bojový vrtulník 21 století. Vrtulník je třeba vybavit moderní elektrooptickou výbavou a západními zbraňovými systémy. Motory může naštěstí dodávat Ukrajina.
  Stejně než se vypracuje koncepce a armáda obdrží případnou náhradu uplyne ještě hodně času. Vždyť ten vrtulník není v současné podobě schopný operačního nasazení jak předvádějí Ukrajinci, kteří je už vůbec neposílají do boje se separatisty. A oni je na rozdíl od nás už mají modernizované.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  21:28 17.07.2015

  Tam spíš jde o zachování schopností bitevníků, šlo o to že se nemuseli vyřazovat tak rychle.Nějak významně je modernizovat asi ne,ale do doby ujasnění koncepce a rozhodnutí tady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tam spíš jde o zachování schopností bitevníků, šlo o to že se nemuseli vyřazovat tak rychle.Nějak významně je modernizovat asi ne,ale do doby ujasnění koncepce a rozhodnutí tady mohli lítat.Je asi nejpravděpodobnější že se koupí uh bo bude nejlevnější. Svou práci určitě odvede, ale nevěřím že se nakoupí bitevní kit.Že je uh výběhová koncepce přece musí být jasné, to že je v praxi odskoušený, to je luk taky.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  21:16 17.07.2015

  Matesaax: Jedna věc je ale modernizovat přepravní vrtulníky a druhá bojové. Buď ať je ta modernizace někam posune nebo se jich můžeme rovnou vzdát. Stejně můžeme řešit problém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Matesaax: Jedna věc je ale modernizovat přepravní vrtulníky a druhá bojové. Buď ať je ta modernizace někam posune nebo se jich můžeme rovnou vzdát. Stejně můžeme řešit problém obrněných transportérů - k čemu kupovat ascod/cv-90 když stačí dát do bvp-2 novou vysílačku a přehledový displej s mapou.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  21:09 17.07.2015

  Lukas,nečil se já sem napsal to co si řekl.blbě si to pochopil. Vybrali jste caracas který byl shledán jako nejvhodnější stroj s ukončenýma certifikacema a požadavkama pro polsko. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas,nečil se já sem napsal to co si řekl.blbě si to pochopil. Vybrali jste caracas který byl shledán jako nejvhodnější stroj s ukončenýma certifikacema a požadavkama pro polsko. Mimochodem caracas nebyl nejlevnější
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  21:07 17.07.2015

  Co se tyka modernizace Mi-24,tak tady by bohate stacilo modernizovat je stejnym zpusobem jako nase 171 a mame na radu let vystarano,hysterie o tom,ze ruska technika dnes nevhodna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se tyka modernizace Mi-24,tak tady by bohate stacilo modernizovat je stejnym zpusobem jako nase 171 a mame na radu let vystarano,hysterie o tom,ze ruska technika dnes nevhodna neni na miste,staci podivat na Polaky,kde Mig-29 bude letat jeste kolem roku 2030.Na druhou stranu pres jistou zastaralost je UH-1 konecne stroj bez kompromisu,proste osvedceny bojovnik a zadna lacina nahrazka..
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  21:04 17.07.2015

  semtam: Teď koukám, že vrtulníky byly dodány v roce 2001. Už v té době byly zastaralé. (Od 1996 probíhaly nějaké přípravy pro naše stroje, ale nic se nezměnilo. A ty nově dodané ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Teď koukám, že vrtulníky byly dodány v roce 2001. Už v té době byly zastaralé. (Od 1996 probíhaly nějaké přípravy pro naše stroje, ale nic se nezměnilo. A ty nově dodané byly stejně vybavené) Je rok 2015 a dosud se žádné modernizace nedočkaly. Životnost draku je 4000 letových hodin potažmo 30 let. Takže než by se nějaká modernizace rozběhla jsme na 17-19 letech. Není lepší se jich zbavit dokud je šance, že je ještě někdo (Afghánistán/Iráq) koupí?
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:02 17.07.2015

  PRO Belkin - to nie prawda
  Nie kupujemy H225M bo są najtańsze (choć faktycznie ich oferta ponoć byla)
  Ale dlatego że inne oferty NIE SPEŁNIAŁY WYMAGAŃ
  AW nie chciała przekazać ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PRO Belkin - to nie prawda
  Nie kupujemy H225M bo są najtańsze (choć faktycznie ich oferta ponoć byla)
  Ale dlatego że inne oferty NIE SPEŁNIAŁY WYMAGAŃ
  AW nie chciała przekazać serwisu maszyn do WZL-1 ( Wojskowe Zaklady Lotnicze w Łódzi), nie mieściła się w charmonogrami dostaw (cieli w 2017 przekazać wersje "tymczasową" a dopiero w 2019 docelową )

  SAC natomiast nie oferował uzbrojenia (S-70i formalnie jest śmigłowcem nieuzbrojonym który można kupoić jak maszyne cywilną)
  A MON chciał kupić smigłowiec + systemy uzbrojenia...

  Wszystko jasne?!

  Dla mnie sytacja to kuriozum
  ACR nie stać na myśliwce wielozadaniowe - a stać na AH-1Z?
  Gdzie logika?!

  Rozumiem - zmiana modelu "floty" śmigłowców - tak ale
  czemu za Mi 17 i Mi 24 kupowąc male śmigłowce?
  Oszczedność? (to pozory)

  Jeśli ACR chcr uzbrojone maszyny to pewnie chodzi o CSAR - i tutaj wielkość ma zanczenie - zawsze...

  Oczywiście jest problem bo wybór jest mały... (ale nie można odrazu mówić "nie")

  Nie można nastawiać się na zakup UH-1 Y
  Trzeba po prostu zrobić dobra rywzlizacje...

  Czemu nie rozważany jest UH-60? - też sprawdzony, ma wielu użytkownikow itd. - a i ma lepsza wersje uzbrojoną AH-60L?

  Generalnie nie wiem jaka jest koncepcja.na ACR
  Małe masyzny nie zastąpią Mi 17?
  Czy to ma być mix - kilka zmodernziowanych Mi 17 - jako maszyny transportowe + kilka nowych maszyny jako specjalistyczne (za Sokoły, Mi 24)

  Naprawe nie rozumiem...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  20:48 17.07.2015

  No dobrá, tak Superhind už je ve verzi mk V. teď je ale otázkou kolik by ta přestavba stála potažmo kolik by si za ní hoši z JA řekli + by se k tomu musel započíst generální oprava ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No dobrá, tak Superhind už je ve verzi mk V. teď je ale otázkou kolik by ta přestavba stála potažmo kolik by si za ní hoši z JA řekli + by se k tomu musel započíst generální oprava strojů.
  Obávám se, že v konečném výsledku by jsme za velké náklady získali stroje, které už jsou v polovině životnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  20:42 17.07.2015

  Hind se dal lehce tunit aby vydržel cca 10 let a doprovázel mi 17 nic víc nic míň,
  tedy stejná koncepce jako zde zmiňované ,, vrtuníky v bitevní konfiguraci"

  Hind se dal lehce tunit aby vydržel cca 10 let a doprovázel mi 17 nic víc nic míň,
  tedy stejná koncepce jako zde zmiňované ,, vrtuníky v bitevní konfiguraci"

 • belkin
  20:38 17.07.2015

  Blackhawk je obrovskej polotank na výsadek 11 bigošů na frontu.

  Blackhawk je obrovskej polotank na výsadek 11 bigošů na frontu.

 • hurvo
  20:37 17.07.2015

  Superhind je modernizacia kravy na dostihoveho kona. Cele zle.
  Keby mala acr kupit nieco lacne tak by sa oplatilo skor kupit rooivalk ako modernizovat hind.

  Superhind je modernizacia kravy na dostihoveho kona. Cele zle.
  Keby mala acr kupit nieco lacne tak by sa oplatilo skor kupit rooivalk ako modernizovat hind.

 • hurvo
  20:33 17.07.2015

  semtam: no naposledy som mlel kavu, vdaka za opytanie.


  Ked bol nakup brenov, gripenov a cohokolvek ceskeho u nas obhajovany tym ze ide o zjednotenie vyzbroje s ceskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: no naposledy som mlel kavu, vdaka za opytanie.


  Ked bol nakup brenov, gripenov a cohokolvek ceskeho u nas obhajovany tym ze ide o zjednotenie vyzbroje s ceskou republikou, tak samozrejme by mala teraz ACR nakupit blackhawky, tak ako OSSR. :D
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  20:29 17.07.2015

  semtam: Ale vylepšení mi dopadne v lepším případě asi jako vylepšení bvp na šakala. Jó před 15ti lety by to byla paráda, ale dnes to je zastaralé vybavení. Aby se to dalo považovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Ale vylepšení mi dopadne v lepším případě asi jako vylepšení bvp na šakala. Jó před 15ti lety by to byla paráda, ale dnes to je zastaralé vybavení. Aby se to dalo považovat za moderní stroj, který má být na rozumné technické úrovni dalších 20let, tak by bylo třeba neuvěřitelné spousty peněz protože pro ten vrtulník není k dispozici žádný pořádný modernizační balíček. Co vím tak jeden mají Ukrajinci a druhý Jižní Afrika. Ani jeden není na současné technické úrovni.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:22 17.07.2015

  CerVus

  Opakuju, MI-24 bylo v plánu modernizovat. Proto se také rozhodlo pro jejich pořízení v rámci deblokace dluhu. jinak by se ani nepořizovali.
  A bitevní vrtulníky nejsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus

  Opakuju, MI-24 bylo v plánu modernizovat. Proto se také rozhodlo pro jejich pořízení v rámci deblokace dluhu. jinak by se ani nepořizovali.
  A bitevní vrtulníky nejsou primárně určeny na boj proti vrtulníkům
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  20:12 17.07.2015

  Matesaax:přesně, je to opravdu vhodný stroj pro ačr? Zvážila se jeho přidaná hodnota na dalších 30 let? Garantuje výrobce po cca 20 letech servis?

  Matesaax:přesně, je to opravdu vhodný stroj pro ačr? Zvážila se jeho přidaná hodnota na dalších 30 let? Garantuje výrobce po cca 20 letech servis?

 • Matesaax
  20:05 17.07.2015

  UH-1 neni spatny stroj.ale souhlasim s tim.ze uz je to dnes zastarala prezita konstrukce..Amici je modernizuji.neb jsou levnejsi.nez kupovat nove masiny.ale kupovat je pro provoz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UH-1 neni spatny stroj.ale souhlasim s tim.ze uz je to dnes zastarala prezita konstrukce..Amici je modernizuji.neb jsou levnejsi.nez kupovat nove masiny.ale kupovat je pro provoz na dalsich 30 let k nam stoji za zvazeni.Navic jako nahrada Sokola k LZS je to dost velky stroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  20:00 17.07.2015

  No nevím jestli by zastaralá mi-24 přežila střet s moderním víceúčelovým vrtulníkem.

  No nevím jestli by zastaralá mi-24 přežila střet s moderním víceúčelovým vrtulníkem.

 • belkin
  19:58 17.07.2015

  semtam:mám stejný názor MI 17 + Mi 24 vytvářely ucelený bojový koncept.

  semtam:mám stejný názor MI 17 + Mi 24 vytvářely ucelený bojový koncept.

 • semtam
  19:50 17.07.2015

  CerVus

  Drahý servis je kolik? Kolik bude stát "náhrada" MI-24. Mi-24 potřebují modernizaci (bylo v plánu). Ale i přes svoji zastaralost opět předčí jejich plánovanou "náhradu". ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus

  Drahý servis je kolik? Kolik bude stát "náhrada" MI-24. Mi-24 potřebují modernizaci (bylo v plánu). Ale i přes svoji zastaralost opět předčí jejich plánovanou "náhradu".
  Modernizace se řeší na základě požadavků armády, proto balíčky nejsou moc známé.

  Aktuální cenu nových uni vrtulníků neznám. Ale mám pocit, že koncová cena/výkon hraje v prospěch MI-24.
  Pokud si ponecháváme MI-171, tak se znatelně vytrácí smysl vyřazení MI-24, který by navíc byl "nahrazen" nedostatečným typem pro bojové nasazení. A finanční náročnost může být ve finále vyšší než u zachování MI-24.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  19:45 17.07.2015

  Jecchus na to Vám nedokážu odpovědět. Prostě jsou nějaké konstrukční limity,
  které bez významných zásahů nelze změnit. Toto je všeobecné.

  Jecchus na to Vám nedokážu odpovědět. Prostě jsou nějaké konstrukční limity,
  které bez významných zásahů nelze změnit. Toto je všeobecné.

 • Nesher
  19:44 17.07.2015

  Semtam
  Tu schopnost nám udrží i UH-1, díky shodnosti s viperem to nebude problém.
  Do 171 se už investovalo dost peněz (zda to bylo dobře či ne je dnes už jedno). Tak je logické, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam
  Tu schopnost nám udrží i UH-1, díky shodnosti s viperem to nebude problém.
  Do 171 se už investovalo dost peněz (zda to bylo dobře či ne je dnes už jedno). Tak je logické, že se dolétají, ale kupovat zbraně od země, která se sama definuje jako protivník prostě není dobré. Navíc si myslím, že pro uh-1 se najde lepší využití než pro prakticky nenasaditelný hind.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  19:40 17.07.2015

  nesher: momentálně na těch strojích není nic špatně, ale pro malou armádu nedávají šanci upgrade (sami amíci po dodání pro usmc nepočítaji z další výrobou.Co se týká samotné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nesher: momentálně na těch strojích není nic špatně, ale pro malou armádu nedávají šanci upgrade (sami amíci po dodání pro usmc nepočítaji z další výrobou.Co se týká samotné koncepce, v konstrukci nejsou rezervy. (relativně malý dolet,nízká strukturální pevnost, atd.... ( proč us army koupila blackhawka?)
  Prostě jejich koncept je jen dočasné řešení,ale pro nás konečné řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  19:40 17.07.2015

  semtam: Tady podle mě hraje roli fakt, že naše mi-24 budou muset projít drahým servisem plus to, že jejich zbraňová a hw výbava je dost zastaralá. Nikdo navíc nedisponuje aktuálním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Tady podle mě hraje roli fakt, že naše mi-24 budou muset projít drahým servisem plus to, že jejich zbraňová a hw výbava je dost zastaralá. Nikdo navíc nedisponuje aktuálním balíčkem na vylepšení strojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  19:39 17.07.2015

  belkin:
  Tak uveďte nějaký konkrétní příklad té zastaralosti (anebo dokonce "koncepční zastaralosti" o které se tu někdo zmiňoval), která způsobuje nějaký zásadní problém oproti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin:
  Tak uveďte nějaký konkrétní příklad té zastaralosti (anebo dokonce "koncepční zastaralosti" o které se tu někdo zmiňoval), která způsobuje nějaký zásadní problém oproti těm jiným zmíněným typům. Můžeme pak diskutovat, jestli to vyváží výhody tohoto typu. Jinak je to jen štěk bez významu. Copak je v tom vrtulníku stejný motor, avionika, detekční, zbraňové a obranné/ochranné systémy jako tam rvali před padesáti lety? Ani náhodou...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:34 17.07.2015

  Nesher

  Pro zachování schopností, je to stále dobrá volba. Mi-24 má sice jinou koncepci než klasický bitevník, ale aby byla úplně tragická to určitě není. Poptávka je po těchto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Pro zachování schopností, je to stále dobrá volba. Mi-24 má sice jinou koncepci než klasický bitevník, ale aby byla úplně tragická to určitě není. Poptávka je po těchto strojích stále.
  Pokud je problém, že je made in RF, tak máme větší problém MI-171. Proto opět nákup uni vrtulníků je chybný, když máme kupovat vrtulníky střední kategorie. Ovšem si myslím, že ta hysterie ohledně ruské techniky není úměrná skutečnosti.

  Proč tedy plánujeme službu MI-171 a nechcem MI-24, když oba dva jsou z RF??
  Uni vrtulník nedosahuje kvalit MI-24. Tak výtky, že MI-24 není koncepčně úplně košér je v tomto případě liché.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  19:26 17.07.2015

  belkin: Ale AČR si nemůže dovolit pořídit Osprey. Ten je navíc stroj kategorie mi-8.
  semtam: Už to tu někdo psal. Při případném pořízení Venomů dojde k rezignování na bojové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin: Ale AČR si nemůže dovolit pořídit Osprey. Ten je navíc stroj kategorie mi-8.
  semtam: Už to tu někdo psal. Při případném pořízení Venomů dojde k rezignování na bojové vrtulníky, ale pokud by byla do budoucna potřeba je znovu zavést budeme mít zázemí pro Vipery. Přeškolení posádeka pozemní obsluhy už bude vyžadovat minimum času vzhledem k téměř shodnému vybavení. Navíc spousta jiných bohatších států bitevními vrtulníky nedisponuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:22 17.07.2015

  belkin
  Co je na Y tak strašně zastaralé? Vždyť je na ní s verzí například D všechno nové. Navíc to nejsou žádné přestavby, ale kompletně nově vyrobené mašiny.

  Sem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin
  Co je na Y tak strašně zastaralé? Vždyť je na ní s verzí například D všechno nové. Navíc to nejsou žádné přestavby, ale kompletně nově vyrobené mašiny.

  Sem tam
  Modernizovat Mi 24 nemá smysl, pominu-li důležitý fakt, že by se měla AČR ruské výzbroje zbavovat jak to jen finance dovolí, tak ta koncepce byl omyl. Což potvrdili samotní Rusové tím, že v ní nepokračovali.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  19:20 17.07.2015

  Nerozumím řeči vašeho kmene, Saturn s Vámi až navěky ptakopysk.

  Nerozumím řeči vašeho kmene, Saturn s Vámi až navěky ptakopysk.

 • semtam
  19:16 17.07.2015

  hurvo

  Co to meleš :D

  hurvo

  Co to meleš :D

 • semtam
  19:14 17.07.2015

  No já bych navázal na to, co sem dal thorp.
  Nyní se v článku píše, že nové uni vrtulníky jsou náhrada za MI-24. Což je úplná pitomost. Uni vrtulník není bitevní vrtulník. Náhrada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No já bych navázal na to, co sem dal thorp.
  Nyní se v článku píše, že nové uni vrtulníky jsou náhrada za MI-24. Což je úplná pitomost. Uni vrtulník není bitevní vrtulník. Náhrada je to jen, co se do počtu týče. Článek od thorpa trochu vyvrací "strategii" zbavovat se všeho ruského. Pokud modernizujeme MI-171 s výhledem na jejich používání. V čem je teda problém u MI-24/35? Stáří strojů je totožná s MI-171.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:07 17.07.2015

  Ked uz zjednocujeme vyzbroj acr-ossr ;) tak je jasne ze acr musi nakupit blackhawky. Alebo to funguje len jednosmerne? :)

  Ked uz zjednocujeme vyzbroj acr-ossr ;) tak je jasne ze acr musi nakupit blackhawky. Alebo to funguje len jednosmerne? :)

 • belkin
  19:04 17.07.2015

  No,záleží jaké verze jste porovnal.(ale i podle vašich údajů je nosnost cca stejná). A stím že do nového auta namontujete všechno nové je velmi diskutabilní. Jsou prostě určité ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No,záleží jaké verze jste porovnal.(ale i podle vašich údajů je nosnost cca stejná). A stím že do nového auta namontujete všechno nové je velmi diskutabilní. Jsou prostě určité technogické celky poplatné době vzniku které neovlivníte.Můžete upgradovat až do určitého bodu.Vzhledem k tomu kolik upgrejdů kobra prošla, je to zřejmě limit (pd.F 16).Pro armádu která plánuje pořídit NOVOU techniku s plánovanou životností cca 30 let to podle mně není správná volba a to platí i pro uh.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  18:50 17.07.2015

  Amíci modernizovali belly jen za jedním účelem,prodloužit životnost stávající techniky do zavedení nové. Jasný příklad nutnosti změny je osprey. Jak ho prosím může kobra ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Amíci modernizovali belly jen za jedním účelem,prodloužit životnost stávající techniky do zavedení nové. Jasný příklad nutnosti změny je osprey. Jak ho prosím může kobra doprovázet?
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  18:50 17.07.2015

  Maximální vzletová váha:
  Viper 8,4t
  A129 4,6t
  Užitečné zatížení:
  Viper 5 764 lb
  A129 4565 lb

  Stoupavost má Viper lepší o 4m/s.

  belkin: Z toho vrtulníku zůstala tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximální vzletová váha:
  Viper 8,4t
  A129 4,6t
  Užitečné zatížení:
  Viper 5 764 lb
  A129 4565 lb

  Stoupavost má Viper lepší o 4m/s.

  belkin: Z toho vrtulníku zůstala tak maximálně základní kostra. Vše ostatní je kompletně přepracované, takže když do staré karosérie namontujete moderní technologie budete mít moderní auto. Jen bude vypadat podobně jako to staré.
  Skrýt celý příspěvek

 • thorp
  18:41 17.07.2015

  vyhozený peníze, AČR jich má asi moc...
  http://www.pajonk.cz/630/cesko...

  vyhozený peníze, AČR jich má asi moc...
  http://www.pajonk.cz/630/cesko...

 • belkin
  18:37 17.07.2015

  Nosnost: mangusta - 4600 kg
  Cobra - 4550 kg

  Nosnost: mangusta - 4600 kg
  Cobra - 4550 kg

 • belkin
  18:30 17.07.2015

  Jacchus:Kdy byl choper a kobra zavedeny do výzbroje?
  Nechcete mi snad říct že 50 let staré vytuňené auto bude stejně dobré jako nové, že ne. (USMC čeká na jiný rychlejší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jacchus:Kdy byl choper a kobra zavedeny do výzbroje?
  Nechcete mi snad říct že 50 let staré vytuňené auto bude stejně dobré jako nové, že ne. (USMC čeká na jiný rychlejší prostředek který má doplnit ospray)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  18:30 17.07.2015

  Ta Magusta je proti Viperu hodně lehká. Takže odolností a nosností bude úplně jinde. Spíše to je takový těžký průzkumný vrtulník. Turecká varianta je na tom lépe, ale pořád bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta Magusta je proti Viperu hodně lehká. Takže odolností a nosností bude úplně jinde. Spíše to je takový těžký průzkumný vrtulník. Turecká varianta je na tom lépe, ale pořád bude Viper mnohem modernější a výkonnější konstrukcí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  18:20 17.07.2015

  Souhlasím s tím, co píše RiMr71.

  1. Armáda naší velikosti a rozpočtu si nemůže ani náhodou dovolit šlápnout vedle, což jednoznačně nahrává volbě UH-1. Osvedčenost, dostupnost, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím s tím, co píše RiMr71.

  1. Armáda naší velikosti a rozpočtu si nemůže ani náhodou dovolit šlápnout vedle, což jednoznačně nahrává volbě UH-1. Osvedčenost, dostupnost, servis, zbraňové systémy, geopolitický rozměr atd.

  2. Po nákupu UH-1 není problém dodatečně dokoupit AH-1 bude-li potřeba. K tomuto nákupu pak viz bod 1.

  3. Moc nechápu, co je to ta koncepční zastaralost u UH/AH-1. Jako, že má rotor nahoře, dvoučlennou posádku vedle sebe vpředu a na ocase stabilizační rotor?
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:19 17.07.2015

  Tak to se omlouvám, ten vrťas (AW149) moc primárně vojensky nevypadá...
  Já prostě k těm Italům nemám důvěru. Až moc věcí s nimi souvisejících končí jedním velkým Ciao...

  Tak to se omlouvám, ten vrťas (AW149) moc primárně vojensky nevypadá...
  Já prostě k těm Italům nemám důvěru. Až moc věcí s nimi souvisejících končí jedním velkým Ciao...

 • belkin
  18:00 17.07.2015

  Pozor aw 149 byl byvinut jako primárně vojenský stroj, až z něj vzešel aw 189 což je civil

  Pozor aw 149 byl byvinut jako primárně vojenský stroj, až z něj vzešel aw 189 což je civil

 • belkin
  17:53 17.07.2015

  Ale tak jasně, je to diskuze,nabídka bellu není vůbec špatná, ale já bych raději viděl v armádě modernější a progresivnější a ve vzdálelenějším horizontu lépe
  upgradovatelnější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale tak jasně, je to diskuze,nabídka bellu není vůbec špatná, ale já bych raději viděl v armádě modernější a progresivnější a ve vzdálelenějším horizontu lépe
  upgradovatelnější mašinu. Co se týče mangusty, je mladší než kobra a líp lítá.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:44 17.07.2015

  Hlavně poláci mají militarizovanou verzi Sokola a určitě do budoucna počítají s AH-64.

  Hlavně poláci mají militarizovanou verzi Sokola a určitě do budoucna počítají s AH-64.

 • RiMr71
  17:43 17.07.2015

  ...tak nemýlím-li se tak Mangusta taky není žádná mladice... Vzlétla v osumdesátých letech? Takže je to taky "stará" mašina, ale nemá ty bojové zkušenosti co AH-1...

  A k tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak nemýlím-li se tak Mangusta taky není žádná mladice... Vzlétla v osumdesátých letech? Takže je to taky "stará" mašina, ale nemá ty bojové zkušenosti co AH-1...

  A k tomu "stáří" - hele, není to úplná vykopávka:
  https://commons.wikimedia.org/...

  Takže máme tu vrtulník s moderním motorem, avionikou, výzbrojí a drakem vychytaným během padesáti let válčení...

  Vedle toho vrtulník který je hightech civil, dopancéřovaný, ještě si obrazně řečeno nevystřelil... tak to si pak musíme říct, jestli to chceme na případné bojové použití, nebo na předvádění na leteckých dnech.
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  17:42 17.07.2015

  Já osobně již pár let tajně sním o podobě českého vrtulníkového letectva jako mají američtí mariňáci - duo UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Bitevník a univerzální transporťák, oba na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já osobně již pár let tajně sním o podobě českého vrtulníkového letectva jako mají američtí mariňáci - duo UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Bitevník a univerzální transporťák, oba na stejné technické bázi. Pro menší armádu, která si chce zachovat vševojskový charakter, je tahle dvojice naprosto ideální.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  17:40 17.07.2015

  raději tu námořní verzi upřesním - boj proti ponorkám

  raději tu námořní verzi upřesním - boj proti ponorkám

 • petres
  17:39 17.07.2015

  přesně tak, jsou těžší kategorie, oni poláci nemají v podstatě Mi8/Mi17. A ve prospěch Caracalu hrála kvalitní námořní verze. Tu mi neřešíme, i když člověk v případě našich nákupů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  přesně tak, jsou těžší kategorie, oni poláci nemají v podstatě Mi8/Mi17. A ve prospěch Caracalu hrála kvalitní námořní verze. Tu mi neřešíme, i když člověk v případě našich nákupů nikdy neví :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  17:34 17.07.2015

  Sami poláci přiznaly že nevybraly nejlepší, ale momentálně nejdostupnější stroj, který má již všechny,dle jejich požadavků, splněné certifikace. (CARACAL je trochu těžší kategorie)
  Zobrazit celý příspěvek

  Sami poláci přiznaly že nevybraly nejlepší, ale momentálně nejdostupnější stroj, který má již všechny,dle jejich požadavků, splněné certifikace. (CARACAL je trochu těžší kategorie)
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:32 17.07.2015

  To je moc velké už.

  To je moc velké už.

 • Petr M
  17:27 17.07.2015

  A co Eurocopter EC725 které vybrali Poláci?

  A co Eurocopter EC725 které vybrali Poláci?

 • belkin
  17:25 17.07.2015

  To je všechno pěkné,ale já bych 50 let staré zařízení byť vytuněné nechtěl.
  To že je to vyzkoušené, za to smajlík. A že by provozní náklady,četnost prohlídek atd.... byly levnější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je všechno pěkné,ale já bych 50 let staré zařízení byť vytuněné nechtěl.
  To že je to vyzkoušené, za to smajlík. A že by provozní náklady,četnost prohlídek atd.... byly levnější a méně časté než u nového stroje?
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  17:19 17.07.2015

  Co jsem se zajíma, tak aw tvrdě maká a chce středoevropským států nabídnut podobnou konfigurci jako bell.( tj. nabídnou aw 149 + případný doplěk mangustu) Jak je to s cenou nevím, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co jsem se zajíma, tak aw tvrdě maká a chce středoevropským států nabídnut podobnou konfigurci jako bell.( tj. nabídnou aw 149 + případný doplěk mangustu) Jak je to s cenou nevím, ale v jejich prohlášeních zmiňují minimálně stejnou nabídku jako u konkurence s podstatně novější technologií. (Chtějí vytvořit tzv. Levnou alternativu k EH 90 a tigrovi.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:19 17.07.2015

  Díky l.sharku, na T-72M4CZ jsem zapomněl... panečku - připomeňte mi někdo projekt podobný T-72, Pendolinu, dálnicím, Mochovcím - s Italy, který dopadl dobře?

  Na UH-1Y se mi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky l.sharku, na T-72M4CZ jsem zapomněl... panečku - připomeňte mi někdo projekt podobný T-72, Pendolinu, dálnicím, Mochovcím - s Italy, který dopadl dobře?

  Na UH-1Y se mi nejvíc líbí ta věc hladkosti případného rozšíření - ano, na bitevní vrtulníky hážeme bobek, OK, pořiďme transportní militarizovanou verzi vyzbrojitelnou moderní výzbrojí. A pokud se někde zase něco ze*ere a my zase budeme muset přehodnocovat své plány "v reakci na nečekaný vývoj" (věřil by někdo před pár lety že UK bude válčit s Ruskem?) a řekneme si "OK, potřebujeme zase čisté bitevníky protože situace se změnila, tak tu budeme už mít stroj s 84% shodných dílů s AH-1Z! Stroj se stejným kokpitem! Od stejné firmy a se servisním střediskem u nás doma, se spolehlivým partnerem (nic proti Italovi nebo Korejci, ale...).
  Proboha, o čem je řeč?
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:12 17.07.2015

  Tak stroje od AW nebudou nejspíše vůbec špatné. Jednak těch militarizovaných léta neuvěřitelná spousta a jednak AW169 nahradí v americké armádě kompletní flotilu OH-58.

  Tak stroje od AW nebudou nejspíše vůbec špatné. Jednak těch militarizovaných léta neuvěřitelná spousta a jednak AW169 nahradí v americké armádě kompletní flotilu OH-58.

 • belkin
  17:03 17.07.2015

  Iveco LMV není špatné vozidlo,ale chápu Vás, pořádný ital v létě tančí a v zimě nepracuje :-)

  Iveco LMV není špatné vozidlo,ale chápu Vás, pořádný ital v létě tančí a v zimě nepracuje :-)

 • petres
  17:03 17.07.2015

  Myslím, že militarizovaná verze AW139M je v provozu minimálně v italské armádě. Spíš problém vidím v malém počtu certifikované vyzbroje. UH-1Y těží s duality a AH-1Z a ty možnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že militarizovaná verze AW139M je v provozu minimálně v italské armádě. Spíš problém vidím v malém počtu certifikované vyzbroje. UH-1Y těží s duality a AH-1Z a ty možnosti u výzbroje jsou větší. Jako čistě transportní bych viděl jako vhodnější AW139 (i vzhledem k pořizovacím i provozním nákladům), ale s ohledem na multifunkčnost je to slabší, zde prostě AW139 ztrácí na Bell. Bohužel ztráta čistě bitevních vrtulníků (třeba v budoucnu AH-1Z) je asi definitivní a nemá moc smysl o ní diskutovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  17:00 17.07.2015

  Aw 149 je v současnosti plně certifikovaný stroj. Údaje v člálnku jsou dost zastaralé.

  Aw 149 je v současnosti plně certifikovaný stroj. Údaje v člálnku jsou dost zastaralé.

 • liberal shark
  17:00 17.07.2015

  To RiMr71 : Souhlasím, jakýkoli technický vývoj s italskou firmou není ničím jiným, než formou pomalé sebevraždy. Viz T-72M4CZ nebo dostavba JE Mochovce. Katastrofa !

  To RiMr71 : Souhlasím, jakýkoli technický vývoj s italskou firmou není ničím jiným, než formou pomalé sebevraždy. Viz T-72M4CZ nebo dostavba JE Mochovce. Katastrofa !

 • RiMr71
  16:48 17.07.2015

  Hm... z článku tedy vyplývá, že si máme vybrat mezi hotovým moderním koncepčím řešením, od firmy která u nás už ve stávající době kooperuje a investuje, dále mezi vertulníkem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hm... z článku tedy vyplývá, že si máme vybrat mezi hotovým moderním koncepčím řešením, od firmy která u nás už ve stávající době kooperuje a investuje, dále mezi vertulníkem, který má některé parametry lepší, ale ještě nelétá militarizovaná verze a nebude když tak problém ji dovyvinout (jako CASA třeba?) a s partnerem ze státu který sonduje možnosti spolupráce a rozpráví o ní, s příslibem kvalitní spolupráce dané pověstí firem z tohoto státu (Pendolino, pražské HN, opravy dálnice), a konečně mezi strojem původem exotickým, nikde jinde nenasazeným, který nepřeletí Alpy jinde než v nížinách, jehož militarizovaná verze je ve stadu "úvah"...

  Já nevím jak vám, ale mě to nepřijde jako něco k přemítání...

  Samozřejmě, otázka je, jestli se hledí na to, jaké potřeby mají vojáci a jaké parametry nabízejí výrobci, nebo jestli se hledí na to, jaké potřeby mají politické strany a jejich pokladny před blížícíme se volbami a jaké "parametry" nabízejí lobbisti.

  Moc bych si přál, aby platila první varianta....!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  16:40 17.07.2015

  Aw 149 je vyjíken jako čistě vojenský typ na základě aw 139m.
  Poláci ho nevzali jen proto, že ještě neproběhli všechny certifikace.
  Civilní verze aw189) jinak je to asi jeden z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aw 149 je vyjíken jako čistě vojenský typ na základě aw 139m.
  Poláci ho nevzali jen proto, že ještě neproběhli všechny certifikace.
  Civilní verze aw189) jinak je to asi jeden z nejprogresivnějších typů v evropě.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  16:34 17.07.2015

  belkin, Ok rozumím

  belkin, Ok rozumím

 • Nesher
  16:33 17.07.2015

  Petres
  Přesně, možná je to tím, že Airbus nemá vojenský vrtulník v dané kategorie, Lakota je přeci jen trochu malý a Cougar zase moc velký.

  Petres
  Přesně, možná je to tím, že Airbus nemá vojenský vrtulník v dané kategorie, Lakota je přeci jen trochu malý a Cougar zase moc velký.

 • belkin
  16:32 17.07.2015

  petres: to sme si nerozuměli,právě ze skušeností s atakem (vyvinutý aw dobastlený turkama) vznikl koncept mangusty s motory z aw 149 viz.bell.
  Aw 149 je sice novinka,ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petres: to sme si nerozuměli,právě ze skušeností s atakem (vyvinutý aw dobastlený turkama) vznikl koncept mangusty s motory z aw 149 viz.bell.
  Aw 149 je sice novinka,ale intenzivně se na ní pracuje ( levnější mezityp eh 90 av109.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  16:30 17.07.2015

  Jak psal Nesher původně byly osloveny vlády USA (Bell), Itálie (Augusta), Francie (Airbus). Zajímala by mne reakce Francouzů, nějak o nich v tomto není slyšet, zato Bell a AW se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak psal Nesher původně byly osloveny vlády USA (Bell), Itálie (Augusta), Francie (Airbus). Zajímala by mne reakce Francouzů, nějak o nich v tomto není slyšet, zato Bell a AW se činí.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:29 17.07.2015

  Vždyť ten korejský vrtulník se vůbec nedělá v ozbrojené verzi. Aby z toho nebyl další pokusný králík jak z pandurů, brenů a spol.

  Vždyť ten korejský vrtulník se vůbec nedělá v ozbrojené verzi. Aby z toho nebyl další pokusný králík jak z pandurů, brenů a spol.

 • Nesher
  16:26 17.07.2015

  Kratas
  Ano je, AČR požaduje ozbrojenou verzi, zda se tím myslí i možnost PTŘS to netuším.
  K zastaralosti UH 1Y. U vrtulníku to prakticky nevadí, koukněte na Rusy, ty používají a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kratas
  Ano je, AČR požaduje ozbrojenou verzi, zda se tím myslí i možnost PTŘS to netuším.
  K zastaralosti UH 1Y. U vrtulníku to prakticky nevadí, koukněte na Rusy, ty používají a vyrábějí deriváty Mi 8 stále. A to v modstatně méně modernizovaných verzích oproti UH-1, Y je orpto původní UH-1 prakticky totálně nový stroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  16:22 17.07.2015

  belkin
  A129 je odvozená z typu AW109 ne AW149 (ten se ještě sériově nevyrábí a je to zvětšený AW139, byl nabízený Polsku, kde prohrál s EC 725 Caracal).
  Verze T129 ATAK pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin
  A129 je odvozená z typu AW109 ne AW149 (ten se ještě sériově nevyrábí a je to zvětšený AW139, byl nabízený Polsku, kde prohrál s EC 725 Caracal).
  Verze T129 ATAK pro Turky si jde samostatnou vývojovou cestou (mimochodem má některé problémy např. s vyvážením - těžká na předek). Italové svoje A129 letos modernizují viz např. zde:
  http://airheadsfly.com/2015/01...
  Docela zajímavá diskuze se tu odehrávala kolem tohoto tématu (např. kolem možnosti AH/UH-1, která již padla), hruba před půl rokem, doufám, že se někteří insideři účastní i této, s novými informacemi :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Kratas
  16:18 17.07.2015

  belkin:

  uUrčitě se s tebou dá souhlasit, co se zastaralosti koncepce UH-1Y týče, ale co máš na výběr jiného, něco co ještě se zbraněma nikdy nelétalo?

  Na druhou stranu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin:

  uUrčitě se s tebou dá souhlasit, co se zastaralosti koncepce UH-1Y týče, ale co máš na výběr jiného, něco co ještě se zbraněma nikdy nelétalo?

  Na druhou stranu, klidně mě poučte. Je vůbec v požadavcích MO možnost útočit na pozemní cíle?
  Skrýt celý příspěvek

 • rainerum
  16:18 17.07.2015

  nejlepší by bylo koupit nějakých 12 UH-1Y venom a 6 AH-1Z viper kvůli totožnosti dílů by byl rozdíl vůči provozování 1 druhu stoje minimální ale měli bychom opravdový bojový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nejlepší by bylo koupit nějakých 12 UH-1Y venom a 6 AH-1Z viper kvůli totožnosti dílů by byl rozdíl vůči provozování 1 druhu stoje minimální ale měli bychom opravdový bojový vrtulník a na rozdíl od AWéček byli se záměrem schodných dílů vyvíjeni takže AW nikdy nebudou mít tak vysoký počet stejných dílů a navíc už jsou plně vyvinutý ale pokud budeme kupovat jeden typ a to jako že budeme tak jsem na vážkách plně otestovaný vrtulník který prošel válkou je už vyvinuta a používá se ozbrojená verze oproti vrtulníku o generaci lepší jak je vidět i z parametrů ale u kterého se teprve testuje ozbrojená verze a neprošel bojem. Kdybychom chtěli čistě přepravní stroj s možností v budoucnu lehce dozbrojit (nástupce jenom sokolu) tak určitě AW-139 ale jako nástupce i Mi-24 tak asi UH-1Y
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  16:16 17.07.2015

  UH-1Y se mi zdá jako nejrozumnější volba. Většinu času je stejně potřeba jen doprava a maximálně palebná podpora výsadků. Pravděpodobnost použití čistokrevných bitevních vrtulníků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UH-1Y se mi zdá jako nejrozumnější volba. Většinu času je stejně potřeba jen doprava a maximálně palebná podpora výsadků. Pravděpodobnost použití čistokrevných bitevních vrtulníků je malá, navíc v dnešních podmínkách riskantní (snad kromě AH-64E a průzkumných mini-dronů :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:13 17.07.2015

  belkin
  Ano, mangusta není zlá, ale celkem drahá.
  VzS AČR s bitevními stroji končí.
  Navíc mě zaráží, že se nemluví o Airbus Helicopters. Pokud vím, tak MO oslovilo vlády USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  belkin
  Ano, mangusta není zlá, ale celkem drahá.
  VzS AČR s bitevními stroji končí.
  Navíc mě zaráží, že se nemluví o Airbus Helicopters. Pokud vím, tak MO oslovilo vlády USA (Bell), Itálie (Augusta), Francie (Airbus). Korejci jsou pro mě celkem překvapení.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  16:12 17.07.2015

  Uh je už beznadějně koncepčně zastaralý vrtulník a pokud chce ačr něco používat 30 let, tak nevím. Ony letové charekteristiky nejsou bůhví co a zástavbou silnějších motorů se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uh je už beznadějně koncepčně zastaralý vrtulník a pokud chce ačr něco používat 30 let, tak nevím. Ony letové charekteristiky nejsou bůhví co a zástavbou silnějších motorů se nevyřeší všechno. Záleží na úhlu pohledu,
  budu vrtulník intezivně používat cca 10 let (usmc) nebo to bude páteřní vrtulník 30 let v malé armádě. To nemohu posoudit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kratas
  16:12 17.07.2015

  UH-1Y je podle mě jasný favorit a ze tří jmenovaných, asi nejlepší varianta pokud chceme i vyzbrojený stroj pro útoky na pozemní cíle. Navíc proběhla celkem zajímavá zpráva o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UH-1Y je podle mě jasný favorit a ze tří jmenovaných, asi nejlepší varianta pokud chceme i vyzbrojený stroj pro útoky na pozemní cíle. Navíc proběhla celkem zajímavá zpráva o podpisu smlouvy mezi BELLem a LOM Praha. takže kdyby se to dalo pořádně vytěžit a LOM mohl dělat alespoň některé opravy, tak by to bylo velkým přínosem.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  16:04 17.07.2015

  Sory: motorů (stejných jako u aw 149) a vytvořit něco jako uh- ah bellu.
  jinak mangusta je velmi hbitá mrška.

  Sory: motorů (stejných jako u aw 149) a vytvořit něco jako uh- ah bellu.
  jinak mangusta je velmi hbitá mrška.

 • belkin
  16:00 17.07.2015

  No mangusta byla upravená pro turky (atak) vycházel z mangusty international.
  On je to spíš lehčí vrtulník kategorie cobry,ale z podstatně lepšíma let.charakteristikama. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No mangusta byla upravená pro turky (atak) vycházel z mangusty international.
  On je to spíš lehčí vrtulník kategorie cobry,ale z podstatně lepšíma let.charakteristikama. Nejnovější prohlášení zástupců aw je použití výkonějších
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  15:55 17.07.2015

  black hole
  Mangusta se vyrábí, ale zapomeňte na bitevní vrtulníky.
  Pokud má AČR rozum, tak to bude UH-1Y. Je provozně ověřený, má integrovanou výzbroj, takže nehrozí to, že VzS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  black hole
  Mangusta se vyrábí, ale zapomeňte na bitevní vrtulníky.
  Pokud má AČR rozum, tak to bude UH-1Y. Je provozně ověřený, má integrovanou výzbroj, takže nehrozí to, že VzS AČE budou sloužit někomu jako pokusný králík při dovyvíjení ozbrojené verze.
  Stejně tak servisní podpora od Bellu bude velmi kvalitní.
  Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  15:45 17.07.2015

  Vyrába sa ešte aw 129 ? Mne sa ten vrtulník ako bitevník dosť pozdáva, ale je dosť v tieni Eu. Tigera, zrejme nedosahuje také kvality, vraj majú niektoré konštrukčné prvky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyrába sa ešte aw 129 ? Mne sa ten vrtulník ako bitevník dosť pozdáva, ale je dosť v tieni Eu. Tigera, zrejme nedosahuje také kvality, vraj majú niektoré konštrukčné prvky spoločné.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  15:31 17.07.2015

  Jinak AW plánuje s aw 149 a mangustou něco podobného jako uh1 a cobra.
  Stejné motory,avionola atd... ovšem na jiné urovni.Co se týká letových charakteristik aw 139 a aw149 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak AW plánuje s aw 149 a mangustou něco podobného jako uh1 a cobra.
  Stejné motory,avionola atd... ovšem na jiné urovni.Co se týká letových charakteristik aw 139 a aw149 bomba,záleží na ceně.
  Skrýt celý příspěvek

 • oranžová opice
  15:30 17.07.2015

  Já osobně bych v naší výzbroji nejradši viděl kombinaci UH-1Y a AH-1Z v nějakých rozumných počtech (např. 12 + 6). Vzhledem k množství shodných dílů, by se minimalizoval problém s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já osobně bych v naší výzbroji nejradši viděl kombinaci UH-1Y a AH-1Z v nějakých rozumných počtech (např. 12 + 6). Vzhledem k množství shodných dílů, by se minimalizoval problém s údržbou a logistikou oproti provozu dvou odlišných strojů a byl by k dispozici opravdový bitevní vrtulník. Nicméně mám pocit, že tohle se nestane...
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  15:18 17.07.2015

  Pokud se nepletu aw 139 má ve výzbroji irská armáda. Jinak mým favoritem by byl aw 149.

  Pokud se nepletu aw 139 má ve výzbroji irská armáda. Jinak mým favoritem by byl aw 149.