Tři roky od evakuace Kábulu: Jak se daří afghánským tlumočníkům tady i tam
- 19. 8. 2024
- 23 komentářů
- Tisková zpráva
V těchto dnech si připomínáme tříleté výročí dramatického stahování spojeneckých sil z Afghánistánu. Toto období zůstává v paměti nejen kvůli tragickým událostem, které doprovázely evakuaci Kábulu, ale také kvůli osudům lidí, kteří pro českou armádu a Ministerstvo zahraničních věcí pracovali jako tlumočníci a spolupracovníci. Spolek VLČÍ MÁKY nadále udržuje kontakt s těmito lidmi a poskytuje jim podporu jak zde v České republice, tak těm, kteří zůstávají v Afghánistánu.
Situace neevakuovaných tlumočníků a jejich rodin
Bohužel, mnoho těchto tlumočníků a spolupracovníků nebylo evakuováno a nyní přežívají v otřesných podmínkách, ukrytí před vládnoucím Talibanem.
“Snažíme se udržovat kontakt s 11 armádními tlumočníky, dvěma spolupracovníky české armády a dvěma zaměstnanci někdejšího českého velvyslanectví. Tyto rodiny žijí v neustálém strachu z odhalení, musí měnit místo pobytu a čelit domovním prohlídkám,” vyjmenovává Miroslava Pašková, předsedkyně Spolku VLČÍ MÁKY.
Některé rodiny se pokusily uprchnout do sousedních zemí, konkrétně do Pákistánu a Íránu, kde se však nedočkaly žádné pomoci a některé už se zase vrátily do Afghánistánu.
“Nedávno se na nás obrátil tlumočník, známý českým vojákům jako "Karel", který se rozhodl s rodinou dočasně ukrýt v Íránu. Jelikož mu prošla víza a skončila platnost pasů, tamní úřady od něj požadují částku 60 000 korun za prodloužení pobytu. Bohužel nemáme zdroje, abychom mu peníze poskytli, apelujeme, aby mu pomohla česká ambasáda v Íránu vystavením humanitárních víz,” líčí Miroslava Pašková aktuální případ.
Výzva vládním orgánům
Přestože Ministerstvo zahraničních věcí v průběhu posledních tří let zařídilo dodatečné přesídlení desítek příbuzných jediného zaměstnance někdejší ambasády v Kábulu, identifikovali jsme dosud 15 spolupracovníků českého státu, kteří stále čekají na pomoc. Poslali jsme dopis ministryni obrany, ministrům vnitra a zahraničních věcí s výzvou ke spolupráci na záchraně těchto osob, včetně jejich jmenného seznamu a kontaktů.
Evakuovaní tlumočníci v ČR: Integrace a podpora
Ti, kteří byli evakuováni před třemi lety do České republiky, jsou v neustálém kontaktu se Spolkem VLČÍ MÁKY, který jim poskytuje širokou škálu podpory. Pomáháme těmto rodinám nejen s materiálními potřebami, jako jsou sbírky ošacení a vybavení domácností, ale také s integrací do české společnosti.
Děkujeme Nadačnímu fondu Gratia za spolupráci při úhradě školních a zájmových akcí pro děti. Podporujeme také dospívající potomky těchto rodin ve vzdělání. Loni jsme dvěma studentům zprostředkovali vysokoškolská stipendia na Newton University. Letos v červenci jsme odevzdali žádosti o další tři stipendia, a to pro jednu dívku a dva chlapce, kteří jsou již přijati nebo nastupují na obory porodní asistentka, psychiatrie a stavební inženýrství. Některým tlumočníkům se podařilo nostrifikovat bakalářské tituly z Univerzity v Kábulu a plánují v budoucnu dokončit magisterské studium v České republice.
Rodiny evakuovaných tlumočníků s dětmi a seniory Spolek VLČÍ MÁKY podporuje také prostřednictvím programu Rozvozenky, který vznikl na začátku tohoto roku. Tento program poskytuje potravinovou pomoc nejen afghánským rodinám, ale i českým válečným veteránům, kteří se nacházejí v tíživé životní situaci. Od února tak pravidelně rozvážíme základní potraviny a další potřebné zásoby do domácností, které to nejvíce potřebují.
Spolek se také zaměřuje na podporu manželek, matek a sester tlumočníků, které mají ztížený přístup k zaměstnání kvůli nedostatečnému vzdělání. Pro tyto ženy jsme spustili kurzy šití, kterých se týká samostatná tisková zpráva.
Kurzy českého jazyka
“Jedním z největších problémů, kterým čelí evakuovaní tlumočníci a jejich rodiny, je nedostatečná znalost českého jazyka. Vypuknutí války na Ukrajině půl roku po jejich příjezdu vedlo k přehlcení jazykových kurzů pro imigranty ukrajinskými uprchlíky,” vysvětluje hlavní překážku předsedkyně spolku.
Spolek VLČÍ MÁKY proto vytvořil intenzivní večerní kurz českého jazyka, který je navržen speciálně pro potřeby afghánských tlumočníků a jejich rodin. Tento kurz má rozsah 300 hodin a je zakončen zkouškou na úroveň B2. Absolvování této zkoušky je klíčové nejen pro jejich každodenní život a práci v Česku, ale také pro případné budoucí žádosti o české občanství. V současnosti hledáme dárce nebo dotaci pro tento kurz.
Vítáme jakoukoli podporu
Spolek VLČÍ MÁKY nadále usiluje o to, aby naši bývalí spolupracovníci nebyli zapomenuti a aby jim byla poskytnuta veškerá možná podpora. Tito lidé riskovali své životy pro Českou republiku, a my věříme, že si zaslouží naši pomoc a ochranu. Oblast integrace cizinců pro nás byla novou disciplínou, proto si vážíme konzultací Sdružení pro integraci a migraci a spolupráce s afghánskou komunitou v Česku.
Související články
KOMENTÁŘ: Tálibán zvítězil. A co teď?
Rychlost, s jakou Tálibán ovládl zbývající části Afghánistánu je překvapivá. Právě rychlý pád Kábulu ...
- 25.08.2021
- 135 komentářů
- Jan Feryna
Teroristické útoky v Moskvě. Putin přestává být ochráncem Ruska
V pátek večer se v koncertní hale Crocus City Hall v Krasnogorsku na severozápadním předměstí Moskvy ...
- 27.03.2024
- 15 komentářů
- Stanislav Vítek
Cesta na konec naší civilizace: Rusové se na Ukrajině chovají hůř než nacisté
Nezisková organizace Cesta naděje života působí přímo ve válkou zasažených oblastech Ukrajiny: ...
- 03.05.2024
- 25 komentářů
- Jaroslav Dolejška
PREMIUM Při výbuchu bomby přišlo na severozápadě Pákistánu o život pět vojáků
Pět pákistánských vojáků dnes zahynulo a další dva utrpěli zranění při výbuchu bomby nastražené u ...
- 22.06.2024
- 0 komentářů
- ČTK
PREMIUM Spojenci Rusko a Írán v systémové válce proti Západu
V předchozím desetiletí hrálo Rusko produktivní roli při jednáních, která se snažila omezit íránský ...
- 28.06.2024
- 1 komentářů
- Stanislav Vítek
"Ti lidé riskovali životy pro Českou Republiku" Dovolím si nesouhlasit. Prostě vykonávali nějakou práci na základě kontraktu a byli za ni (na afgánské poměry nejspíš slušně) ...Zobrazit celý příspěvek
"Ti lidé riskovali životy pro Českou Republiku"
Dovolím si nesouhlasit. Prostě vykonávali nějakou práci na základě kontraktu a byli za ni (na afgánské poměry nejspíš slušně) placeni. Riziko vyplývající ze spolupráce s cizí vojenskou mocí (nechci napsat okupační) si uvědomovali nebo měli uvědomovat.
Německá uklízečka, která uklízí záchody v Ramsteinu, to dělá za peníze a ne pro krásné americké oči a USA za ni nemají žádnou zodpovědnost.
Podle mě nenese ČR žádnou zodpovědnost za afgánské spolupracovníky AČR.
A nevím jak moc je v našem zájmu vytvoření afgánské diaspory v ČR.Skrýt celý příspěvekCo treba moralni pohled na vec? Nebo mi chcete rict ze prijmout pul milionu UA obcanu je v poradku a kolik jich tam jeste zustalo 20 afgancu je spatne? A ta hlaska o vytvoreni ...Zobrazit celý příspěvek
Co treba moralni pohled na vec? Nebo mi chcete rict ze prijmout pul milionu UA obcanu je v poradku a kolik jich tam jeste zustalo 20 afgancu je spatne? A ta hlaska o vytvoreni afgancke diaspory v CR je velmi usmevna kdyz tu ziji desitky Afgancu uz od 70 80 a 90 let.Skrýt celý příspěvek
Já jsem rozporoval větu, že riskovali život pro ČR. Jim je ČR ukradená, riskovali by pro kohokoliv, kdo by platil, klidně pro Italii, Austrálii atd atd. A fakt, že jsme přijali ...Zobrazit celý příspěvek
Já jsem rozporoval větu, že riskovali život pro ČR. Jim je ČR ukradená, riskovali by pro kohokoliv, kdo by platil, klidně pro Italii, Austrálii atd atd.
A fakt, že jsme přijali půl milionu lidí z UA neznamená, že musíme přijmout všechny lidi na světě, kteří se ocitli v nouzi. Pokud vím, v Afgoši se žádné hromadné popravy bývalých zaměstnanců armád NATO nekonaly, těch lidí muselo za celou dobu války být hrozně moc. Chápu, že se chtějí dostat do Evropy a snaží se nás využít, ale žádnou morální povinnost bych z toho nedělal.
Oni také speciálně Afgánci nejsou úplně nejlepší přistěhovalci na větě, Němci by mohli vyprávět.Skrýt celý příspěvekA ja se vratim k tomu co jswm napsal. Rozdil mezi Ukrajinci a Afganci? Porad je to nejakem moralnim statutu. O nicem jinem. Mimochodem oni pro CR pracovat nemuseli evidentne ...Zobrazit celý příspěvek
A ja se vratim k tomu co jswm napsal. Rozdil mezi Ukrajinci a Afganci? Porad je to nejakem moralnim statutu. O nicem jinem. Mimochodem oni pro CR pracovat nemuseli evidentne chteli. Mimochodem jestli si dobre pamatuji samotni vojaci kteri tam byly a pracovali s nimi byly dost nasrani ze je CR nejdriv odmitala vsechny.Skrýt celý příspěvek
Na moje argumenty nereagujete, jen opakujete to samé co poprvé. Ne, oni pro ČR pracovat fakt NEMUSELI, ale CHTĚLI, to máte pravdu, ale nebylo to z lásky k českému národu nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Na moje argumenty nereagujete, jen opakujete to samé co poprvé.
Ne, oni pro ČR pracovat fakt NEMUSELI, ale CHTĚLI, to máte pravdu, ale nebylo to z lásky k českému národu nebo ideálům demokracie, ale za slušné peníze. Po skončení smluvního vztahu za ně žádnou odpovědnost neneseme a pomáhat jim dostat se do Schengenu bychom neměli.
Vojáci, kteří s nimi pracovali mohou vyjádřit svůj názor, ale jinak o ničem nerozhodují. Neponesou náklady na jejich přesídlení a socializaci a nebudou ani muset řešit případná rizika pro zbytek populace. S Afgánci jsou v Evropě zkušenosti úplně na draka.
Btw vůbec nechápu, proč za 20 let přítomnosti v Afgánistánu nebyly západní armády schopné získat aspoň nějakou soběstačnost v komunikaci aspoň v paštštině a darí a musely spoléhat na místní tlumočníky. Dvacet let je fakt dlouhá doba.Skrýt celý příspěvek
Ve světle Vaší argumentace je pak celkem nepochopitelné, že je ČR zatěžko zaplatit týpkovi pobyt v Íránu. Je to pakatel, spravedlnosti by bylo učiněno za dost, a zároveň by se ...Zobrazit celý příspěvek
Ve světle Vaší argumentace je pak celkem nepochopitelné, že je ČR zatěžko zaplatit týpkovi pobyt v Íránu. Je to pakatel, spravedlnosti by bylo učiněno za dost, a zároveň by se neřešilo přesidlování do nekompatibilní kultury.Skrýt celý příspěvek
Týpek se vcelku nemá problém dostat z Afganistánu do Iránu, není to daleko a hranice je vcelku propustná. Vydělal si během služby pro AČR dost a jistě spořil. Co tedy od nás ...Zobrazit celý příspěvek
Týpek se vcelku nemá problém dostat z Afganistánu do Iránu, není to daleko a hranice je vcelku propustná. Vydělal si během služby pro AČR dost a jistě spořil. Co tedy od nás potřebuje? Doživotní rentu?
Pokud bylo součástí jeho smlouvy s ČR, že máme povinnost ho doživotně zaopatřit, musíme smlouvě dostát, to se nedá nic dělat. Pokud ne, bude se o sebe muset postarat sám.Skrýt celý příspěvek
Jak se už dříve vyjádřilo MO, když spolek začal tohle téma rozmazávat v médiích, tlumočníci kterým nebylo nabídnuto přesídlení do ČR označila prověrka zprv. službama za ...Zobrazit celý příspěvek
Jak se už dříve vyjádřilo MO, když spolek začal tohle téma rozmazávat v médiích, tlumočníci kterým nebylo nabídnuto přesídlení do ČR označila prověrka zprv. službama za potencionální hrozbu a pod.Skrýt celý příspěvek
Není práce, jako práce. Je rozdíl dělat uklízečku v demokratickém státě. A dělat tlumočníka s vědomím, že Vás nebo Vaši rodinu mohou talibánci kdykoliv podříznout. ČR nese plnou ...Zobrazit celý příspěvek
Není práce, jako práce. Je rozdíl dělat uklízečku v demokratickém státě. A dělat tlumočníka s vědomím, že Vás nebo Vaši rodinu mohou talibánci kdykoliv podříznout.
ČR nese plnou odpovědnost za to, co se v Afghánistánu 20 let dělo a i to co se děje, díky celkovému neúspěchu, v Afghánistánu nyní. Když by mise uspěly, tlumočníci mohli v klidu žít doma.Skrýt celý příspěvekTlumočníci mohou žít doma. Nevím o tom, že by je tam někdo perzekuoval. Znovu opakuji, že pracovali za slušné peníze a s vědomím rizika do toho šli. Pokud je chcete v ČR, nemám s ...Zobrazit celý příspěvek
Tlumočníci mohou žít doma. Nevím o tom, že by je tam někdo perzekuoval.
Znovu opakuji, že pracovali za slušné peníze a s vědomím rizika do toho šli.
Pokud je chcete v ČR, nemám s tím problém, je to váš názor. Já ho nesdílím.Skrýt celý příspěvekZřejmě opravdu neznáte jejich situaci. Berou je tam jako vlastizrádce a podle toho s nimi zacházejí.
Zřejmě opravdu neznáte jejich situaci. Berou je tam jako vlastizrádce a podle toho s nimi zacházejí.
Nějaký důkaz pro vaše tvrzení by nebyl? Tedy kromě tvrzení dotyčných. Nezlobte se, ale s tou schizofrenií byste měl něco dělat. Tenhle web je plný vašich protiimigračních příspěvků ...Zobrazit celý příspěvek
Nějaký důkaz pro vaše tvrzení by nebyl? Tedy kromě tvrzení dotyčných.
Nezlobte se, ale s tou schizofrenií byste měl něco dělat. Tenhle web je plný vašich protiimigračních příspěvků a teď tu propagujete import Afgánců do Česka? Jako fakt?Skrýt celý příspěvek
Soudím, že za neúspěch západní mise v Afghánistánu nesou vinu v první řadě samotní Afghánci. Západ udělal všechno možné, aby tu zemi konsolidoval a pozvedl, ale místní se na to ...Zobrazit celý příspěvek
Soudím, že za neúspěch západní mise v Afghánistánu nesou vinu v první řadě samotní Afghánci. Západ udělal všechno možné, aby tu zemi konsolidoval a pozvedl, ale místní se na to prostě vykašlali.Skrýt celý příspěvek
To je fakt blbost. O "západní misi" v Afghánistánu se tam fakt nikdo neprosil, vlítli jsme tam sami a to z dost obtížně obhajitelných důvodů. Bin Ládina nakonec skrývali v ...Zobrazit celý příspěvek
To je fakt blbost. O "západní misi" v Afghánistánu se tam fakt nikdo neprosil, vlítli jsme tam sami a to z dost obtížně obhajitelných důvodů. Bin Ládina nakonec skrývali v Pákistánu, a ten, co si pamatuju, nikdo neosvobozoval. Takže ano, následně se tam odehrávala i spousta upřímně myšlených a místy i celkem prospěšných aktivit, ale to byla až z nouze ctnost, nikoli původní záměr. A jako chtít po Afgháncích, aby se sami cítili vinni, že jsme tam neuspěli, mi připomíná cosi z Cimrmana.Skrýt celý příspěvek
a on se nějaký afghánec prosil o západní intervenci?
a on se nějaký afghánec prosil o západní intervenci?
Tak přirovnání s německou uklízečkou v Ramsteinu není odpovídající, to už by asi víc sedělo třeba na spolupracovníky izraelské armády v jižním Libanonu z první války.
Tak přirovnání s německou uklízečkou v Ramsteinu není odpovídající, to už by asi víc sedělo třeba na spolupracovníky izraelské armády v jižním Libanonu z první války.
Kalessine, tentokráte rozhodně nesouhlasím. Ve vší úctě, je to názor - názor, nemám jak ten můj "vědecky zdůvodnit" , že je správný. Když kdokoliv takovýmto způsobem někoho, ...Zobrazit celý příspěvek
Kalessine, tentokráte rozhodně nesouhlasím. Ve vší úctě, je to názor - názor, nemám jak ten můj "vědecky zdůvodnit" , že je správný.
Když kdokoliv takovýmto způsobem někoho, něčích služeb využívá, tak pak za něho prostě má zodpovědnost. Bez ohledu na to, kolik mu zaplatil. Nebo třeba ne, ale jedině za předpokladu, že se explicitně dohodnou - možná se to zvrtne, my tě pak nebudeme chránit (nebudeme vědět jak , nebudeme mít možnosti, schopnosti, nebude se nám chtít, to je v podstatě jedno ), takže tady máš 30 mil. dolarů navíc (nebo ne navíc , ale ta cena už v základu je tak velká, že počítáme, že její část na to bude sloužit) na zařízení si nové identity někde v pr.... světa. Nebo je prožer, prosoulož, ale to už bude tvůj problém, ne náš.
Já nejsem promigrantský, ale to s tím nemá nic společného. Nebo ano, ale potom je další možnost - možná se to zvrtne, a my tě a tvoji rodinu samozřejmě ochráníme, odlifrujeme k nám a dáme u nás azyl. Ale samozřejmě , známe své pappenheimské, neuživíme celý Afghánistán, takže se dohodneme, kdo to bude - maximálně tvoje dvě manželky a dvě konkubíny a jejich děti, otec, matka a jeho další manželky a konkubíny a jejich děti, ségra a její manžel jeho a další manželky a konkubíny a jejich děti, a konec. Žádné tetičky a bratranci z třetího kolena a jejich tetičky a bratranci, prostě na to nemáme i kdybychom chtěli. A kdo bude u nás dělat bugr, tak alou zpátky.
Že to nejde, je to složité, nejsme schopni to zabezpečit? Kolik by jich jich bylo stovka(?) a na každého 10 až 20 příbuzných podle výpočtu výše (?) 1000 až 2000 (?) minus ti, kteří raději zůstanou doma nebo zdrhnou jinam - do USA, Pákistánu, Íránu, nějaké postsovětské republiky, Německa ... . To už dojmologuju.
No tak prostě je třeba se postarat, patří to k "dobrému tónu". A pokud to nezvládneme, tj. ubytovat, špiclovat je a ty co "dělají bugr" (nejen že jsou agresivní, ale třeba vytvářejí nějaké zločinecké struktury nebo pátou kolonu Talibanu) zase vrátit , ty co chtějí, "začlenit" (já vím to slovo je dneska skoro nadávka, nepřišel jsem na lepší), naučit jazyk, děcka dát do škol, no tak pokud to neumíme, tak se do takových dobrodružství prostě nepouštět.
Ochrana spolupracovníků (včetně toho zjištění, že zda to nakonec není veš, kterou jsem si nasadil do kožichu a opatření proti) má stejnou váhu jako kupříkladu vyzbrojit vystrojit vlastní vojáky, vybavit technikou, lékařským vybavením, zajistit výcvik , přepravu, zpravodajské informace, sehnat peníze na to všechno a mnoho mnoho dalšího. To je integrovanou součástí dané operace.
To není jen zdvihnout ctěnou poslaneckou ručku na odhlasování vyslání vojáků do mise, pak se případně prsit před medii , jak jsem dobrý jak pomáhám Americe ve svatém boji proti terorismu a pak už mě s takovými věcmi neotravujte, mám jiné důležitější věci na starosti (golf s lobbistou) a vůbec příště mě třeba nezvolí tak musím hm - starat se o blaho lidu.
No a když pomineme tu morální stránku , tak je tu stránka pragmatická - potřebujeme vaši pomoc - vy jste z Česka? - jo - tak to ani kdyby nevím co , něco se zvrtne a vy se na nás zvysoka.
Jéj, zase jsem se rozkecal.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...