Třída Columbia: Nová americká jaderná ponorka v roce 2031

Vizualizace raketonosné jaderné ponorky Columbia; větší foto / US Navy

Program nových raketonosných jaderných ponorek amerického námořnictva (US Navy) se pohnul kupředu – společnost General Dynamics Electric Boat získala kontrakt v hodnotě 5,1 miliardy dolarů na vypracování detailního designu ponorek nové třídy Columbia. První ponorka vyzbrojená jadernými zbraněmi vstoupí do aktivní služby v roce 2031.  

US Navy plánuje stavbu celkem 12 raketonosných jaderných ponorek (SSBN) nové třídy Columbia. Ponorky postupně nahradí 14 ponorek SSBN třídy Ohio. Úkol pomorek typu SSBN je jediný – nepřetržitě zajišťovat schopnost jaderné odvety, i při nenadálém jaderném útoku protivníka.

Ponorky třídy Columbia získají 16 sil s balistickými střelami (SLBM) Trident II/D5. Naproti tomu ponorky třídy Ohio mají 24 sil. I když jedna střela nese až 14 termonukleárních hlavic W88 o síle 475 kt, jde o výrazné snížení palebné síly.

V současné době již byly schváleny přesné specifikace ponorek třídy Columbia a nyní probíhají deatilní projektové práce. Stavba první ponorky USS Columbia začne v roce 2021 s plánovaným dokončením v roce 2028.

S délkou 171 m, šířkou 13 m a výtlaku 20 810 t budou SSBN třídy Columbia jen o něco málo větší než ponorky třídy Ohio. Ponorky třídy Columbia získají nejmodernější technologie, ať už zcela nové, nebo ty, které se osvědčily na útočných ponorkách třídy Virginia (ve službě od roku 2004).

Hlavní předností ponorek třídy Columbia je elektrický pohon bez redukční mechanické převodovky. Ponorky třídy Columbia tak budou mnohem tišší než ponorky třídy Ohio.

Podobný pohon je využíván i na torpédoborcích Zumwalt. Další novinkou je řízení tzv. „fly by wire“, kdy jsou všechny systémy ponorky ovládány digitálně a o řadu aspektů řízení se stará počítač.

Ponorky rovněž za celou svou službu nebudou vyžadovat výměnu paliva v jaderném reaktoru. Naproti tomu ponorky třídy Ohio musí v polovině své životnosti na dlouhou odstávku kvůli výměně jaderného paliva. Stejně tak bude prodloužena životnost hřídele hnacího šroubu na 10 až 12 let, proti současným 6 až 8 rokům.

Všechna plavidla opustí loděnice do roku 2042 a pokud nedojde k prodloužení jejich životnosti, poslední z nich aktivní službu opustí v roce 2084. Během životního cyklu každá z ponorek absolvuje 124 patrol.

Celý program budí mezi americkými politiky nemalé vášně, protože půjde o jeden z nejnákladnějších projektů za posledních několik desítek let.

Zatímco nezávislé odhady se různí, kongresová zpráva ze září tohoto roku odhaduje náklady na 122 miliardy dolarů 13 miliard za výzkum a vývoj a 109 miliard za nákup samotných ponorek.

Tradičně nejnákladnější bude první ponorka USS Columbia za 8,2 miliardy dolarů. Každá ze zbylých 11 ponorek americké daňové poplatníky přijde na 6,5 miliardy dolarů.

Do celkové částky není započítána modernizace střel Trident II/D5 a ani předpokládané operační náklady a výdaje na údržbu flotily ponorek třídy Columbia. Provozní a servisní náklady se odhadují na 119 milionů dolarů za rok na jednu ponorku. Celkem tedy provoz ponorek za 42 let služby vyjde na 60 miliard dolarů.

I přes vysoké náklady si námořnictvo díky použití nových technologií, a bez nutnosti výměny paliva během životního cyklu ponorky, slibuje úsporu 40 miliard dolarů.

Tyto již vysoké náklady však pravděpodobně nebudou zdaleka konečné. Americké námořnictvo (a nejen to) má tendence podceňovat náklady na výstavbu prvních plavidel nové třídy průměrně o čtvrtinu. Stavba první ponorky USS Ohio se prodražila o 50 % a její dokončení se prodloužilo o dva roky.


Ponorka Minnesota třídy Virginia

Aktuálnější příklad představuje letadlová loď USS Gerald R. Ford, která rozpočet přesáhla o 2,4 miliardy dolarů a její stavba se protáhla o tři roky.

V rámci programu Successor hledají novou SSBN i Britové. První ponorka HMS Dreadnought vypluje snad v roce 2028, kdy nahradí nejstarší ponorku třídy Vanguard. Celkově Britové plánují stavbu čtyř ponorek.

Vzhledem k tomu, že americké i britské ponorky používají balistické střely Trident II/D5, podílí se oba státy v rámci programu CMC (Common Missile Compartment) na vývoji nových ponorkových sil pro ponorky třídy Columbia a Dreadnought.

CMC bude schopen pojmout nejen současné verze Tridentu, ale především jeho budoucí nástupce. U nových střel se počítá s větší velikostí, a proto budou mít jednotlivá sila CMC průměr 3,04 m proti nynějším 2,21 m. Kromě výkonnějších střel nabízí CMC větší prostor i pro bezpilotní letouny nebo podmořské drony, které budou v blízké budoucnosti představovat neodmyslitelnou součást ponorkových operací.

Zdroj: DefenseOne, DefenseTech

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zabiják letadlových lodí: Čínský bombardér H-6N se střelou DF-21D

Na čínském internetu se objevila fotka bombardéru H-6N, který je určen jako nosič obří čínské ...

Druhá smrtelná srážka: Americká 7. flotila se topí v problémech?

Před týdnem se v Malackém průlivu u Singapuru americký torpédoborec USS John S. McCain (DDG-56) ze ...

700 miliard dolarů pro Pentagon a zbraně pro Ukrajinu

Americký Senát (horní komora Kongresu) v pondělí večer drtivou většinou (89 ku 9) schválil svůj ...

Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení Zapad-2017. Západ v reakci na cvičení vyjádřil obavy, že ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Uboot
  18:00 10.10.2017

  #Safi: viacnásobná hlavica má väčšinou za úlohu zasiahnuť viaceré ciele, o dosahu môžeme viesť iba polemiku, nakoľko to je jeden z prísne strážených údajov. O zahltení "PVO" by ...Zobrazit celý příspěvek

  #Safi: viacnásobná hlavica má väčšinou za úlohu zasiahnuť viaceré ciele, o dosahu môžeme viesť iba polemiku, nakoľko to je jeden z prísne strážených údajov. O zahltení "PVO" by mohlo ísť, nakoľko sa neustále vylepšuje/digitalizuje aj tento typ zbraňových kompletov, aká by bola ale jeho účinnosť nás zase posúva len do polemiky..Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  19:05 09.10.2017

  Jeden z nejsoběstačnějších dopravních prostředků na světě. Když nastane armagedon, chcete být na jedné z nich, když je zrovna plně vybavená... Škoda, že se nesmí stavět soukromé.

  Jeden z nejsoběstačnějších dopravních prostředků na světě. Když nastane armagedon, chcete být na jedné z nich, když je zrovna plně vybavená... Škoda, že se nesmí stavět soukromé.

 • Arten
  18:04 07.10.2017

  Strategist, opravím/doplním Starlighta. Obidve strany už dnes majú vysoko nad dimenzovaný počet nosičov. Minutemany napr. majú už len jednu jedinú hlavicu, aby sa vošli do ...Zobrazit celý příspěvek

  Strategist,

  opravím/doplním Starlighta. Obidve strany už dnes majú vysoko nad dimenzovaný počet nosičov. Minutemany napr. majú už len jednu jedinú hlavicu, aby sa vošli do limitu...

  New START predpokladá 1550 rozmiestnených hlavíc (je to trošku zložitejšie, lebo pre účely zmluvy sa bombardér ráta ako jedna hlavica).

  12 ponoriek s 16 strelami je aj tak veľa. Trident unesie 12 hlavíc, tj, celý povolený počet hlavíc USA by uniesli tieto ponorky len s 8 hlavicami na RS...

  Podobne Rusi chcú postaviť 8 Borejov (a 5 ks 955А má mať dokonca 20 RS), čiže len táto flotila teoreticky unesie celý Ruský počet hlavíc (Bulava "vie" až 10 hlavíc, štandardne má len 6)

  Čiže - zbytočné plytvanie na oboch stranáchSkrýt celý příspěvek

 • Shelmik
  10:08 05.10.2017

  Melo tam byt rozdeli :)

  Melo tam byt rozdeli :)

 • Shelmik
  10:07 05.10.2017

  Safi nekde uz nevim kde jsem cetl ze pokud vidis jak se rodeli tak uz se nema smysl schovavat :)

  Safi nekde uz nevim kde jsem cetl ze pokud vidis jak se rodeli tak uz se nema smysl schovavat :)

 • Arassuil
  10:06 05.10.2017

  Safi: The precise technical details are closely guarded military secrets, to hinder any development of enemy counter-measures. The bus's on-board propellant limits the distances ...Zobrazit celý příspěvek

  Safi: The precise technical details are closely guarded military secrets, to hinder any development of enemy counter-measures. The bus's on-board propellant limits the distances between targets of individual warheads to perhaps a few hundred kilometers. Some warheads may use small hypersonic airfoils during the descent to gain additional cross-range distance. Additionally, some buses (e.g. the British Chevaline system) can release decoys to confuse interception devices and radars, such as aluminized balloons or electronic noisemakers.

  Ve zkratce "nejspíš několik set kilometrů, ale víme houno, páč to samozřejmě nikdo nepřizná"Skrýt celý příspěvek

 • Safi
  09:18 05.10.2017

  Nevite nekdo jaky je dosah tech vicenasobnych hlavic ? Je li napriklad raketa namirena na Pariz, jak daleko se muzou hlavice rozptylit ? Az na Londyn ? Mnichov ? Prahu ? Nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevite nekdo jaky je dosah tech vicenasobnych hlavic ? Je li napriklad raketa namirena na Pariz, jak daleko se muzou hlavice rozptylit ? Az na Londyn ? Mnichov ? Prahu ? Nebo dopadaji vicemene na stejny cil a jde jen o zahlceni obrany ?Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  23:08 04.10.2017

  Je to asi důsledek mezinárodní odzbrojovací smlouvy New START (Strategic Arms Reduction Treaty = Dohoda o snížení počtu strategických zbraní) podepsané prezidenty Obamou a ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to asi důsledek mezinárodní odzbrojovací smlouvy New START (Strategic Arms Reduction Treaty = Dohoda o snížení počtu strategických zbraní) podepsané prezidenty Obamou a Medvěděvem v Praze (!) v roce 2010, která stanovila nové počty strategických zbraní USA a Ruska.

  New START limituje počty strategických zbraní – například počet rozmístitelných strategických nosičů (pozemní ICBM + ponorkové SLBM + bombardéry), počty rozmístitelných strategických jaderných hlavic a další.

  Počty jsou stanoveny paritně pro USA a Rusko. Obě strany mají nadpočetné jaderné hlavice, které musí vyřadit. Rozdílná situace je u nosičů. Rusko v posledních desetiletích z ekonomických důvodů vyřadilo nebo jinak přišlo o velké množství nosičů (ponorky, bombardéry, sila ICBM), takže jsou pod limitem a naopak mohou ještě zvyšovat počty nosičů.

  Naopak bohaté USA mají nosičů přebytek a neplní nové limity. Proto vyřazují sila s ICBM, bombardéry B-52 (konverze pouze na konvenční munici). U ponorek SSBN stávající třídy Ohio bude sice ponecháno ve službě všech 14 lodí (další 4 lodě už dříve prošly konverzí na konvenční SSGN), ale počet vypouštěcích šachet bude snížen z původních 24 na 20. U nové třídy SSBN Columbia (jen 12 lodí) to bude jen po 16 vypouštěcích šachtách.

  Je možné, že USA se buď připravují na další kolo jaderného odzbrojení, nebo dojde ke kompenzaci zvýšením počtu hlavic v jedné SLBM, nebo dojde k navýšení pozemních ICBM/počtu jejich hlavic nebo počtu strategických bombardérů. Všechny prostředky americké jaderné triády čeká v následující desetiletích kompletní generační obměna a proto nelze vyloučit systémové optimalizace počtů nosičů/hlavic mezi jednotlivými komponenty triády.Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  21:26 04.10.2017

  Co se děje že US navy tak výrazně snižuje jadernou palebnou sílu u svých ponorek(12 ponorek místo 14 a navíc ještě každá nese o 8- o jednu třetinu méně raket), zatímco Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se děje že US navy tak výrazně snižuje jadernou palebnou sílu u svých ponorek(12 ponorek místo 14 a navíc ještě každá nese o 8- o jednu třetinu méně raket), zatímco Rusko spolehá hlavně na pozemní nosiče a ICBM tak hlavní deterent USA byly právě jeho silné nucleární ponorky. Navíc Trump sliboval posílení jaderného arzenálu, takže toto oslabení nedává moc smysl. Máte k tomu někdo nějaké dodatečné informace??Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...