Třída Hai Kun: Čína dotlačila Tchaj-wan k domácí výrobě ponorek
- 2. 10. 2023
- 3 komentářů
- Jan Buchar
Tchaj-wan učinil důležitý krok směrem k modernizaci svého námořnictva. Na vodu spustil první ponorku domácí výroby třídy Hai Kun. Konečným cílem výrobního programu je stavba osmi diesel-elektrických plavidel, které obnoví stárnoucí tchajwanské ponorkové síly. Přestože budou mít v případě konfliktu jen omezené možnosti čelit rostoucí převaze pevninské Číny, mohou se stát účinným nástrojem v partyzánských podmořských operacích.
Slavnostnímu spuštění ponorky Hai Kun v přístavním městě Kaohsiung minulý týden předsedala tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. „Historie si bude tento den navždy pamatovat,“ pronesla prezidentka během ceremoniálu. „V minulosti byla domácí výroba ponorek považována za nemožnou, ale dnes je před vámi ponorka navržená a postavená našimi občany. Je to konkrétní projev našeho odhodlání bránit Tchaj-wan.“
Označení Hai Kun odkazuje na mýtickou obří létající rybu oblíbenou v čínské literatuře. Do angličtiny a dalších jazyků se třída Hai Kun překládá jako třída Narval. Internetové stánky The Drive odhadují cenu ponorky na 1,54 miliardy amerických dolarů. Hai Kun vyrobila tchajwanská společnost China Shipbuilding Corporation. Plavidlo má délku přibližně 70 metrů, šířku asi osm metrů a výtlak mezi 2500 a 3000 tunami. Tyto údaje vychází ze zpravodajství místních médií, Taipei oficiálně žádné technické údaje nezveřejnila.
Zavedení nových ponorek Tchaj-wanu umožní nahradit dvě stará americká plavidla třídy Tench a Balao postavená ještě za druhé světové války (tchajwanská označení Hai Shih a Hai Bao). Na Tchaj-wan byly převedeny ze zásob amerického námořnictva v letech 1973-74 a nyní se používají k výcviku. Na moře již údajně vůbec nevyplouvají. Taipei chce vybudovat flotilu celkově deseti ponorek, osm nové třídy Hai Kun a k tomu udržet dvě starší nizozemské třídy Zwaardvis (tchajwanská označení Hai Lung a Hai Hu). Posledně zmiňované Nizozemci postavili v polovině 80. let minulého století. Hai Lung a Hai Hu prošly modernizací na konci minulého desetiletí, jež prodloužila jejich životnost do konce příští dekády. Vzhled nového tchajwanského „Narvala“ třídu Zwaardvis nápadně připomíná.
Podle západních zdrojů (The Drive, Zone Militaire) Tchaj-wan namísto vlastní výroby ponorek upřednostňoval jejich koupi. Pekingu se ovšem takové transakci podařilo prostřednictvím řady ekonomických a diplomatických hrozeb pokaždé zabránit. V roce 2001 například sešlo z nákupu osmi diesel-elektrických ponorek ze Spojených států stejně jako z pozdějšího plánu převést na Tchaj-wan bývalé ponorky italského námořnictva. V roce 2014 se Taipei rozhodla zahájit domácí program výroby ponorek, jenž odstartoval tendr v hodnotě 94 milionů dolarů na technický návrh nového plavidla.
Slavnostní pokřtení ponorky ROCS Hai Kung (SS-711)
Související články
Čína hrozí silou a Tchaj-wan musí zapomenout na nezávislost
V reakci na nedávné manévry čínské armády uspořádá Tchaj-wan začátkem června vojenské cvičení. ...
- 31.05.2018
- 158 komentářů
- Jan Buchar
Tanky Abrams, střely Stinger: Washington dodá zbraně Tchaj-wanu za miliardy
Americká agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...
- 11.07.2019
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Tchajwanská otázka a evropská strategická autonomie
S koncem snů o evropské strategické autonomii se nechce smířit Francie. Při své nedávné cestě ...
- 12.05.2023
- 0 komentářů
- Jan Buchar
PREMIUM Čipy pro Evropu: Německo nalákalo tchajwanského čipového giganta
Na miliardovou investici amerického Intelu v Magdeburku navazuje tchajwanský čipový gigant TSMC ...
- 11.08.2023
- 66 komentářů
- Jan Buchar
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.