Nová dopravní letadla pro české letectvo: Poučení z trnité cesty C295M CASA

Nová dopravní letadla pro české letectvo: Poučení z trnité cesty C295M CASA
C295MW CASA / Armáda ČR (Zvětšit)

Vzdušné síly Armády České republiky (VzS AČR) v budoucnu dostanou nová střední dopravní letadla. Zvažována jsou C-390 Millennium, různé typy C-130 Hercules nebo A400M Atlas. VzS mají bohaté zkušenosti se zaváděním a provozem C295M CASA od firmy Airbus. Lze tak předejít dřívějším „mírovým chybám“

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) před 15 lety objednalo čtyři letouny C295M CASA (další dva C295MW v roce 2020) jako přímou náhradu za sovětské Antonovy An-26. České Casy měly plnit stejné úkoly, jako vyřazované An-26 – operovat výhradně z území ČR a dopravovat materiál z bodu „A“ do bodu „B“.

Teprve v průběhu let česká C295M dostala další potřebné schopnosti pro jejich skutečné nasazení v reálných konfliktech a operacích.

„Casy“ byly nakoupeny jen se základním logistickým balíčkem, umožňující provoz jen z domácí české základny. Například na misi OSN na Sinaji, kterou domluvil prezident Miloš Zeman, nebyly české C295M připravené. Muselo se narychlo dokoupit základní pozemní vybavení nutné pro provoz C295M v zahraničí.

Po sinajské misi se začalo řešit létání v noci s použitím brýlí pro noční vidění (NVG). Casy jsou sice kompatibilní pro létání s NVG, ale pro české piloty nebyly v základu zakoupeny NVG, příslušné pilotní přilby, zajištěn výcvik pro noční létání atd.

Při oživování schopností létat v noci s NVG (bez asistence výrobce) se zjistilo, že C295M mají civilní kyslíkový systém. Ten je nekompatibilní se standardním americkým vojenským vybavením jako jsou přilby, kyslíkové masky, které jsou potřeba k taktickému létání. Naštěstí existují speciální přilby a kyslíkové masky pro C295M, resp. řešení od firmy Airbus.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR; část 1.

Cílem následujícího šestidílného seriálu je posouzení prvního zhruba pětiletého období (2010 - 2015) ...

Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR; část 2.

Cílem druhého dílu šestidílného seriálu Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR je představit ...

Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR; část 3.

Cílem třetího dílu seriálu Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR je popsat působení dopravního ...

Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR; část 4.

Cílem posledního dílu seriálu Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR je popsat možnosti rozvoje ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.