Trojúhelník Izrael-Rusko-Ukrajina: Proč Kyjev nechrání Iron Dome?

Trojúhelník Izrael-Rusko-Ukrajina: Proč Kyjev nechrání Iron Dome?
Shromáždění "Izrael stojí při Ukrajině" na náměstí Habima v Tel Avivu (březen 2022) / Oren Rozen, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Od prvních dnů ruské invaze na Ukrajinu se izraelská vláda snaží vyvažovat zájmy obou stran. Židovský stát sice odsoudil ruskou agresi a nabídl Ukrajině humanitární pomoc, nicméně nadále odmítá Kyjevu poskytnout systémy protivzdušné obrany. Izraelští představitelé vysvětlují své rozhodnutí dohodou s Ruskem o svobodě vojenských zásahů proti íránským cílům v Sýrii.

 „Bezpečnostní hrozby pro Izrael jsou obrovské, životy izraelských vojáků i izraelských občanů jsou v ohrožení,“ řekl izraelský velvyslanec na Ukrajině Michael Brodsky. „Myslíme především na své vlastní zájmy a musíme být opatrní.“ Izraelští představitelé od začátku ruské invaze veřejně i soukromě zdůrazňovali, že jejich bezpečnost závisí na schopnosti zasáhnout síly kontrolované Íránem na syrském území, jehož vzdušný prostor ovládá Rusko. Jinými slovy, zadržování Íránců v Sýrii závisí na udržení vřelých izraelsko-ruských vztahů.

Pierre Grasser, francouzský odborník na mezinárodní vztahy a vojenství, považuje ruskou protivzdušnou obranu v Levantě za věrohodnou. Systém odepření přístupu v reakci na útoky západních zemí v roce 2017 proti základně syrského letectva Chajrát (59 raket Tomahawk amerického námořnictva) a o rok později proti syrským chemickým závodům (105 britských, francouzských a amerických řízených střel) prošel značnou modernizací. Grasser k němu v současné době řadí dvě baterie S-400 (střely 48N6E2 s dostřelem 250 km), jednu S-300PMU-2 (střely 48N6 s dostřelem 200 km), šestnáct systémů Pancir-S1 (s dostřelem 18km) a deset systémů Tor-M2 (s dostřelem 12 km).

Izraelská armáda podle Grassera v roce 2019  zaútočila celkem 21krát proti nepřátelským cílům v Sýrii, loni pak ještě o něco častěji, 23krát. V posledních letech nebyly zaznamenány žádné neshody mezi Izraelem a Ruskem ohledně izraelských úderů na íránské cíle v Sýrii.

Izraelsko-ruská spolupráce zůstává trnem v oku pro současnou ukrajinskou vládu a prezidenta Volodymyra Zelenského, kteří se neúspěšně snaží získat izraelské systémy protivzdušné obrany. Představitelé Kyjeva proto ve veřejném prostoru na Izrael tlačí a opakovaně ho vyzývají k prodeji pokročilých zbraní. Zelenskyj například kritizoval údajnou izraelskou výmluvu o potřebě obranných systémů pro vlastní potřebu. „Chápu, že Izraelci potřebují bránit svou zemi, ale pak jsem od svých zpravodajských služeb dostal informaci, že Izrael dodává protivzdušnou obranu jiným zemím,“ napadl izraelské představitele Zelenskyj. „Mohou prodávat, mohou vyvážet, a proto jsem šokován.“

Další izraelsko-ukrajinskou kontroverzí se stalo hlasování na Valném shromáždění OSN v polovině minulého měsíce. Kyjev hlasoval pro požadavek, aby Mezinárodní soudní dvůr v Haagu urychleně vydal poradní stanovisko k „dlouhodobé okupaci, osidlování a anexi palestinského území ze strany Izraele“. Pro rezoluci hlasovalo 98 zemí, 17 členů OSN bylo proti, včetně České republiky, Německa a Spojených států, a 52 se zdrželo hlasování. Mezi zastánci návrhu se tak poněkud paradoxně ocitla Ukrajina na jedné straně společně s Ruskem. Izraelské ministerstvo zahraničí si v reakci předvolalo ukrajinského velvyslance.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Írán jako globální velmoc a vůdce muslimského světa

Občasné zprávy o akcích, které podnikají Spojené státy a Izrael proti íránským zájmům na Blízkém ...

Ice Breaker: Izraelská střela s plochou dráhou letu

Izraelská společnost Rafael pracuje na nové letecké střele s plochou dráhou letu ALCM ...

PREMIUM Iron Dome je pro palestinské rakety nadále nepřekonatelný

Na začátku srpna došlo k nejnovější eskalaci ozbrojeného konfliktu mezi izraelskou armádou a ...

PREMIUM Evropská protiraketová obrana European Sky Shield Initiative

Ministři obrany 14 členů NATO a Finska minulý čtvrtek podepsali prohlášení o záměru vytvořit ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.