Trojúhelník Izrael-Rusko-Ukrajina: Proč Kyjev nechrání Iron Dome?

Trojúhelník Izrael-Rusko-Ukrajina: Proč Kyjev nechrání Iron Dome?
Shromáždění "Izrael stojí při Ukrajině" na náměstí Habima v Tel Avivu (březen 2022) / Oren Rozen, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Od prvních dnů ruské invaze na Ukrajinu se izraelská vláda snaží vyvažovat zájmy obou stran. Židovský stát sice odsoudil ruskou agresi a nabídl Ukrajině humanitární pomoc, nicméně nadále odmítá Kyjevu poskytnout systémy protivzdušné obrany. Izraelští představitelé vysvětlují své rozhodnutí dohodou s Ruskem o svobodě vojenských zásahů proti íránským cílům v Sýrii.

 „Bezpečnostní hrozby pro Izrael jsou obrovské, životy izraelských vojáků i izraelských občanů jsou v ohrožení,“ řekl izraelský velvyslanec na Ukrajině Michael Brodsky. „Myslíme především na své vlastní zájmy a musíme být opatrní.“ Izraelští představitelé od začátku ruské invaze veřejně i soukromě zdůrazňovali, že jejich bezpečnost závisí na schopnosti zasáhnout síly kontrolované Íránem na syrském území, jehož vzdušný prostor ovládá Rusko. Jinými slovy, zadržování Íránců v Sýrii závisí na udržení vřelých izraelsko-ruských vztahů.

Pierre Grasser, francouzský odborník na mezinárodní vztahy a vojenství, považuje ruskou protivzdušnou obranu v Levantě za věrohodnou. Systém odepření přístupu v reakci na útoky západních zemí v roce 2017 proti základně syrského letectva Chajrát (59 raket Tomahawk amerického námořnictva) a o rok později proti syrským chemickým závodům (105 britských, francouzských a amerických řízených střel) prošel značnou modernizací. Grasser k němu v současné době řadí dvě baterie S-400 (střely 48N6E2 s dostřelem 250 km), jednu S-300PMU-2 (střely 48N6 s dostřelem 200 km), šestnáct systémů Pancir-S1 (s dostřelem 18km) a deset systémů Tor-M2 (s dostřelem 12 km).

Izraelská armáda podle Grassera v roce 2019  zaútočila celkem 21krát proti nepřátelským cílům v Sýrii, loni pak ještě o něco častěji, 23krát. V posledních letech nebyly zaznamenány žádné neshody mezi Izraelem a Ruskem ohledně izraelských úderů na íránské cíle v Sýrii.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Írán jako globální velmoc a vůdce muslimského světa

Občasné zprávy o akcích, které podnikají Spojené státy a Izrael proti íránským zájmům na Blízkém ...

Ice Breaker: Izraelská střela s plochou dráhou letu

Izraelská společnost Rafael pracuje na nové letecké střele s plochou dráhou letu ALCM ...

PREMIUM Iron Dome je pro palestinské rakety nadále nepřekonatelný

Na začátku srpna došlo k nejnovější eskalaci ozbrojeného konfliktu mezi izraelskou armádou a ...

PREMIUM Evropská protiraketová obrana European Sky Shield Initiative

Ministři obrany 14 členů NATO a Finska minulý čtvrtek podepsali prohlášení o záměru vytvořit ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.