Trophy chrání izraelské tanky Merkava a transportéry Namer

Foto: Namer s Trophy APS. / IDF
Namer s Trophy APS. / IDF

Izraelské ministerstvo obrany vydalo zprávu o úspěšném začlenění aktivního obranného systému Trophy na obrněné transportéry Namer. Aktivní obranné systémy APS (Active Protection System), jako je Trophy, řádově zvyšují odolnost vozidel proti široké škále protitankových zbraní.

Trophy pro Namer

“V minulých týdnech jsme kompletně začlenili a přizpůsobili systém Trophy na vozidla Namer,” uvedl brigádní generál Baruch Matzliach, vedoucí Tankové administrativy MANTAK (Tank Administration) izraelského ministerstva obrany. “Budeme se držet politiky ministerstva obrany vybavit každé nové vozidlo Namer jediným (na světě - pozn. red) operačně nasazeným aktivním obranným systémem."

“Namer s Trophy poskytuje nejvyšší úroveň ochrany pro bojovníky izraelských obranných sil a garantuje jim bezpečnost a značnou výhodu na bitevním poli,” dodal Matzliach.

V současné době v izraelských obranných silách IDF (Israel Defense Forces) slouží 120 obrněných vozidel Namer. Do roku 2027 plánuje IDF provozovat 531 vozidel Namer. Systém Trophy dostanou všechna nová vozidla, zatím se však nepočítá se zpětnou instalací izraelského APS na již vyrobené stroje.

Zajímavé je, že ani Izraeli se nevyhnul konkurenční boj zbrojních firem, který příliš nehledí na blaho vojáků. V roce 2006 izraelská státní společnost IMI představila levnější konkurenční systém Iron Fist. Obě firmy chtěly svůj systém dodávat IDF.

Díky konkurenčnímu boji a neschopnosti izraelského ministerstva obrany přimět firmy ke spolupráci se zavedení izraelského APS na vozidla Namer opozdilo téměř o jednu dekádu.

Trophy - revoluce na bojišti

Od roku 2010 již Trophy chrání izraelské tanky Merkava 4 v přední linii. Systémem Trophy jsou vybaveny všechny tanky Merkava 4 401. obrněné brigády a také 75. prapor 7. obrněné brigády.

Díky radarům dokáže Trophy objevit a přesně zaměřit protitankovu munici - např. RPG, všechny druhy protitankových řízených střel (PTŘS) nebo tankové kumulativní střely. Trophy ochrání vozidlo před současným vícenásobným útokem z několika směrů.

Firma Rafael současně vyvíjí pokročilejší verzi schopnou ničit tankové podkaliberní střely (munice s penetrátorem). V takovém případě Namer nebo Merkava 4 se teoreticky stanou imunní proti jakékoliv tankové munici. Samozřejmě nelze očekávat 100% obranu proti všem druhům munice za všech podmínek.

Trophy od svého nasazení již několikrát prokázat své kvality. V roce 2011 Trophy ochránil tank Merkava 4 a jeho čtyřčlennou posádku před útokem RPG-29. V roce 2012 další tank Merkava 4 díky Trophy odolal útoku PTŘS.

Izraelský APS se dostal ke slovu především v roce 2014, kdy Izrael zahájil operaci Ochranné ostří. Těsně před akcí Trophy zničil PTŘS Korent vypálenou z pásma Gazy. Podle izraelských zdrojů během operace Trophy aktivně zasáhl proti desítkám útoků RPG (RPG-7, RPG-29) a PTŘS (Kornet-E a Konkurs).

Během operace Ochranné ostří Izrael nepřišel o jediný tank Merkava 4. Boje přitom probíhaly v husté městské zástavbě. Útočníci tak dokázali provádět útoky na izraelské tanky z bezprostřední blízkosti z nejrůznějších pozic - včetně útoků na horní partie tanku.

“Tyto tanky (při operaci Ochranné ostří - pozn. red.) byly provozovány 24/7 v náročném městském prostředí, kdy nepřítel na nás ve stovkách případů vystřelil nejrůznější typy munice, zatímco my jsme vystřelili ve stovkách případů na nepřítele,” uvedl po skončení operace Giora Katz, šéf divize pozemních systémů ve firmě Rafael.

Foto: Trophy na tancích Merkava 4 prokázal své kvality při operaci Lité olovo v roce 2014; větší foto / IDF

Trophy na tancích Merkava 4 prokázal své kvality při operaci Ochranné ostří v roce 2014; větší foto / IDF

Trophy se dočkal nadšeného ohlasu u posádek tanků. V roce 2014 kapitán Tzuri Dill, velitel tanku ze 401. obrněné brigády, se velmi kladně vyjadřoval k systému Trophy a zdůrazňoval obrovský přínos nové technologie pro morálku posádek.

Dill popsal útok pomocí střely Kornet na jeho tank ze vzdálenosti 3,5 km. “Pochopili jsme, že náš tank byl zaměřen, ale systém pracoval jako kouzlo. Díky Trophy byla hrozba zničena. Všechno bylo automatické,” uvedl Dill.

“Naše úroveň ochrany a naše palebná síla nám dovolují cítit se velmi sebevědomě. Velitelé našich tanků ví, že mohou jít kdekoliv,” dodal Dill. “Víme, že náš trénink a disciplína, kombinovaná s tímto ochranným systémem, dovolují dělat naši práci, což je najít nepřítele a zabít ho.”

Vývoj nekončí

Jedinou nevýhodou Trophy je tak velká cena. Podle izraelských médií těžká verze Trophy (850 kg) pro tanky Merkava 4 stojí 300 000 dolarů. Trophy proto nedostanou všechny obrněné jednotky, ale především prvosledové.

Podle generálmajora Guy Zura, šéfa pozemních sil IDF, Izrael připravuje řešení, jak obejít velkou cenu Trophy a ochránit všechny obrněné jednotky. “V ne příliš vzdálené” budoucnosti jediný pokročilý APS ochrání více obrněných vozů, několik málo APS pak “celý tankový prapor, nebo možná brigádu.”

“Je to směr, kterým míříme. I když cena bude desetkrát větší než v případě jednoho systému, nebudeme jich potřebovat 100 nebo 1000, ale možná jen deset,” načrtl Zur plány pro příští roky. V podstatě by mohlo jít o “tankovou” verzi Iron Dome - speciální vozidla začleněná do formace tanků poskytnou ochranu celé jednotce před širokou škálou protitankové munice.

Zdroj: Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelci prodávají tanky Merkava IV

Izraelské ministerstvo obrany podepsalo přelomový kontrakt na export izraelského rodinného stříbra – ...

Obranný systém Trophy chrání izraelské tanky

Izraelské jednotky před pár dny v rámci operace Protection Edge zahájily pozemní operaci v pásmu ...

Islámský stát se bojí pouze izraelské armády

Německý novinář Jürgen Todenhöfer (74) strávil v roce 2014 mezi bojovníky Islámského státu deset ...

Ponorky Dolphin: Izraelská zbraň posledního soudu

Před několika dny získal Izrael z Německa pátou diesel-elektrickou ponorku Rahav třídy Dolphin 2. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • sanityangel1
  22:29 01.02.2016

  Hm, jak se tak divam: https://en.wikipedia.org/wiki/... https://en.wikipedia.org/wiki/... Tak na Trophy Rusaci vymysleli RPG - 30 a Izraelci na to vymysleli "Trench ...Zobrazit celý příspěvek

  Hm, jak se tak divam:
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Tak na Trophy Rusaci vymysleli RPG - 30 a Izraelci na to vymysleli "Trench Coat".
  Rusove prichazeji s RPG-32

  Je neuveritelne kolik lide investuji do toho, jak vyradit systemy protivnika.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  22:24 01.02.2016

  KóĎA: Tak podle tohohle článku je už Trophy aktualizovaný a měl by odolat i RPG30. http://www.armyweb.cz/clanek/z... Navíc píšou, že RPG 30 ...Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA: Tak podle tohohle článku je už Trophy aktualizovaný a měl by odolat i RPG30.

  http://www.armyweb.cz/clanek/z...

  Navíc píšou, že RPG 30 není moc spolehlivá a útočníci musí projít speciální školením.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:21 01.02.2016

  To Sgt Murphy: Cetl jsem tady, ze evropske armady tanky jiz odepsaly, diky relativni snadnosti zniceni a nakladum na porizeni - at uz pomoci RPG nebo pomoci vrtulniku. Ale ze diky ...Zobrazit celý příspěvek

  To Sgt Murphy:
  Cetl jsem tady, ze evropske armady tanky jiz odepsaly, diky relativni snadnosti zniceni a nakladum na porizeni - at uz pomoci RPG nebo pomoci vrtulniku. Ale ze diky Armate a tomu co Rusove ukazali na Ukrajine, tak pry prehodnocuji vyzbrojeni - nejnoveji Nemci, kteri dali objednavku na nove Leopardy 2.

  Trophy tankum dava novy zivot, stavaji se velmi obtizne znicitelnym prostrekem. P.S. Nerikejte mi, ze rusove skoncili v 90 letech s vyzkumem Areny a dale ji uz nevyvijeji. Preci jenom Arena je dle wiky vyvinuta v roce 1993 a to uz je 20 let. Je nejaky vyvoj vylepsene verze Kornetu?

  A nevite, jak je na tom Trophy s TOW? Preci jenom Saudove dodali dost raket povstalcum v Syrii a dost bych se divil, kdyby se jich par nedostalo k nepratelum Izraele.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  22:21 01.02.2016

  KóĎA: Trophy potřebuje na přebití asi čtvrt až půl vteřiny. RPG 30 využívá falešné granáty jako návnadu k neutralizaci aktivní ochrany. To znamená, že skutečný granát musí letět ...Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA: Trophy potřebuje na přebití asi čtvrt až půl vteřiny. RPG 30 využívá falešné granáty jako návnadu k neutralizaci aktivní ochrany. To znamená, že skutečný granát musí letět poměrně blízko za návnadou, aby bylo klamání systému funkční. Půl vteřiny opravdu není tak moc. Trophy a jeho nové verze by měly být schopny identifikovat oba granáty. Jak falešný, tak pravý a rozhodnout se který z nich zneškodní. Myslím že to není neřešitelný problém. S trochou štěstí by měl stačit softwarový update.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  22:15 01.02.2016

  RPG 30 má prorazit Trophy a to se zase vylepšuje, aby dokázala ochránit před RPG 30. Cílem je hlavně to, aby tanky nebyly snadno zranitelné ručními protitankovými střelami ve ...Zobrazit celý příspěvek

  RPG 30 má prorazit Trophy a to se zase vylepšuje, aby dokázala ochránit před RPG 30.

  Cílem je hlavně to, aby tanky nebyly snadno zranitelné ručními protitankovými střelami ve mětstkých zástavbách z těch tisíců či desítek tisíců RPG, které jsou laciné a má je po ruce každá jednotka hizballáhu a bojovníků Hamasu. RPG 30 jsou dražší a zdaleka ne tak rozšířené a taky jsou těžší a hůře se s nimi manipuluje.

  Arena se tuším nepoužívá protože masakruje doprovodnou pěchotu, čímž se stává především v městské zástavbě prakticky nepoužitelná.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  21:55 01.02.2016

  Jj284b: to nemas az tak uplne pravdu - RPG 30. Otazka je, zdali to bude.fungovat.

  Jj284b: to nemas az tak uplne pravdu - RPG 30. Otazka je, zdali to bude.fungovat.

 • jj284b
  21:48 01.02.2016

  momentalne je Trophy neprekonatelna pre PTRS, teda do chvile kym niekto nepride s radarovym rusenim,klamnymi cielmi a pod.. no zasa dnes ma APS zavedeny len Izrael, takze zatial ...Zobrazit celý příspěvek

  momentalne je Trophy neprekonatelna pre PTRS, teda do chvile kym niekto nepride s radarovym rusenim,klamnymi cielmi a pod.. no zasa dnes ma APS zavedeny len Izrael, takze zatial nik neriesi prekonavanie APS...Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  21:02 01.02.2016

  sanityangel1: Ktoré tanky sú odpisované? Kornet-e sa líši od neexportnej verzie termovíziou ktorá je nieje schopná detekcie cieľa na tú istú vzdialenosť. Existuje ešte verzia ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: Ktoré tanky sú odpisované?

  Kornet-e sa líši od neexportnej verzie termovíziou ktorá je nieje schopná detekcie cieľa na tú istú vzdialenosť. Existuje ešte verzia Kornet-em.

  Arena je systém ktorý po zachytení at rakety vystrelí do vzduchu kazetu ktorých nosiče sú upevnené po obvode veže z ktorej sa odpália projektily ničiace blížiacu sa raketu. Je schopný ničiť rakety odpálené do 65° uhla čiže vrchnú časť tanku nechráni, taktiež nechráni tank z uhlov do ktorých nie sú namierené kazety systému. Minimálna detekčná vzdialenosť radaru je 50 m.

  Naproti tomu Trophy po zachytení rakety natočí na cieľ tubus z ktorého na raketu presne vystrelí projektily čo zaručuje menšie kolaterálne škody. Tank chráni 360° (taktiež z tých horných uhlov).

  Zaslon je obdoba systému Drozd - voči rakete vystrelí antiraketu. Nevýhod je veľa.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:50 01.02.2016

  juhelak: Projekt už je dokončený a přešli na další level: "Pokročilá aktivní balistická ...Zobrazit celý příspěvek

  juhelak:
  Projekt už je dokončený a přešli na další level: "Pokročilá aktivní balistická ochrana"
  http://www.vvubrno.cz/clanek/1...
  U AČR zatím není zavedený, patrně z finančních důvodů. Přeci jen je to hodně nákladné. Zdá se ale, že se nějak nesnaží ani o export, což je škoda.
  Němci mají tohle (patrně také jen v nabídce):
  http://www.armadninoviny.cz/ak...
  Rheinmetall a ADS GmbHSkrýt celý příspěvek

 • juhelak
  18:11 01.02.2016

  jeste dodatek..sem ten projekt dohledal. http://www.isvav.cz/projectDet... melo to rozpocet 33 milionu a podle výsledku to resi to same co trophy + už ...Zobrazit celý příspěvek

  jeste dodatek..sem ten projekt dohledal.

  http://www.isvav.cz/projectDet...

  melo to rozpocet 33 milionu a podle výsledku to resi to same co trophy + už zvladla rešit i podkaliberní munici coz trophy jeste nema..

  to se nakonec jen vyhodili penize a do praxe se to nikdy neuvedlo ??Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  18:01 01.02.2016

  Já bych rád vedel jak to vypadá s tím českým systémem aktivní ochrany, který vyvíjí VVU. Na to ze to melo byt hotovo letos tak nikde ani slovo o tom..

  Já bych rád vedel jak to vypadá s tím českým systémem aktivní ochrany, který vyvíjí VVU. Na to ze to melo byt hotovo letos tak nikde ani slovo o tom..

 • sanityangel1
  17:07 01.02.2016

  Hm, tak to vypada, ze odepisovane tanky jsou znova na scene. Nekdo znalejsi- vite jaky je rozdil mezi Kornet E (exportni verzi) a tim co maji Rusove? A jak by si vedla ...Zobrazit celý příspěvek

  Hm, tak to vypada, ze odepisovane tanky jsou znova na scene.

  Nekdo znalejsi-
  vite jaky je rozdil mezi Kornet E (exportni verzi) a tim co maji Rusove? A jak by si vedla neexportni verze vs Trophy? Pripadne jestli uz maji neco lepsiho nez Kornet?

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Dale vi nekdo jak je na tom s porovnanim Arena vs Trophy? A jestli Rusove, maji nejaky dalsi vyvoj Areny? Dale jak je na tom Zaslon?

  Nejake relevantni linky.Skrýt celý příspěvek

 • KYRYS
  16:36 01.02.2016

  RiMr71, Keď bude operátor na hrozbu reagovať tak, že nepriateľa zabije, dopadne to rovnako.

  RiMr71, Keď bude operátor na hrozbu reagovať tak, že nepriateľa zabije, dopadne to rovnako.

 • RiMr71
  15:55 01.02.2016

  No je mi jasné, že takový diesel čoudne, téčka jsem viděl v akci několikrát (I Abramse) a budiž, ale říkal jsem si, jestli u té špičkové techniky toto nějak neřeší. Mimochodem, ...Zobrazit celý příspěvek

  No je mi jasné, že takový diesel čoudne, téčka jsem viděl v akci několikrát (I Abramse) a budiž, ale říkal jsem si, jestli u té špičkové techniky toto nějak neřeší.

  Mimochodem, ještě k tomu článku, líbí se mi, jak nazývají věci pravými jmény. Např.
  "Namer s Trophy poskytuje nejvyšší úroveň ochrany pro bojovníky"
  Tam ještě mají bojovníky, u nás už máme "operátory" :)

  "náš trénink a disciplína.....dovolují dělat naši práci, což je najít nepřítele a zabít ho.”
  Na EU poměry velmi nekorektní! V EU maximálně tak "reagujeme na hrozbu"... :)Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:33 01.02.2016

  RiMr71: cadi to rovnako ako kazdy dieselovy motor v tanku... predsa len.. 1500koni je 1500koni.. zamaskovat to skratka nejde... rovnako, tepelna stopa je velmi vyrazna.. motor ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: cadi to rovnako ako kazdy dieselovy motor v tanku... predsa len.. 1500koni je 1500koni.. zamaskovat to skratka nejde... rovnako, tepelna stopa je velmi vyrazna.. motor generuje obrovske mnozstvo tepla, a to ani nehovorim o tankovom dele, ktore pri vystrele generuje 15-18Mj energie... na termalnom zobrazovaci sa rozsvieti ako ziarovka... (termalny plast hlavne ma hlavne pomoct s odvodom tepla, nie s tepelnou izolaciou...)

  dym je btw jednou z prednosti turbiny oproti dieselovym motorom.. turbina casi ovela menej.. (pozri si nejake videa s M1 Abramsom)Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:56 01.02.2016

  ...teda ale čadí jim to hrozně.... to jezdí na mleté palestinčata nebo co? Nejsem schopen posoudit, nakolik je to prvek přispívají k demaskování techniky. A zda se kouřivost u ...Zobrazit celý příspěvek

  ...teda ale čadí jim to hrozně.... to jezdí na mleté palestinčata nebo co?
  Nejsem schopen posoudit, nakolik je to prvek přispívají k demaskování techniky. A zda se kouřivost u pozemní bojové techniky taky řeší?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2