Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

Foto: Na YouTube lze shlédnout záznam padajícího Su-24. / YouTube
Na YouTube lze shlédnout záznam padajícího Su-24. / YouTube 

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot a při následné záchranné akci jeden člen ruské námořní pěchoty. Sestřel značně vyostřil vztahy mezi Tureckem a Ruskem. Otázkou nyní je, jak se bude již tak značně nepřehledná situace na Středním východě vyvíjet a kudy se uberou vztahy mezi Ruskem a Tureckem.

Rádio Free Europe/Radio Liberty oslovilo nejvýznamnější světové experty na Rusko a Střední východ a požádala je o zhodnocení situace po sestřelení ruského letadla. Odborníci hodnotili přímé dopady po sestřelení letadla, reakci Putina, dopad na vztahy mezi Ruskem a NATO a také, zda může dojít k vyostření situace.

Všichni komentátoři se víceméně shodují, že problém mezi Ruskem a Tureckem doutnal již dlouhou dobu a potvrzují nelibost Turecka s ruskou operaci v Sýrii. Analytici do jednoho uvádí, že sestřel byl především gestem Turecka k Rusku a neměl nic společného (nebo aspoň ne přímo) s narušením vzdušného prostoru Turecka.

Dmitrij Gorenburg si všímá časové návaznosti - k sestřelu došlo po katastrofě ruského civilního letadla v Egyptě a po teroristických útocích v Paříži. Po útocích západní země a Rusko proklamovaly větší ochotu spojit se v akcích proti Islámskému státu. Po sestřelení Su-24 je však taková spolupráce mnohem obtížnější.

Podle Gorenburga Turecko chtělo sestřelením “ukázat svou sílu”. Je však otázkou, jak se Putin zachová. Putin za žádnou cenu nebude chtít před domácím publikem ukázat slabost.

“Součástí problému je, že zde bylo hodně úsilí o nekonfliktní přístup mezi USA a Ruskem, když Rusové začali zasahovat v Sýrii, ale jaksi (Rusové - pozn. red.) ignorovali všechny ostatní a postavili USA před otázku, jak se s tím (ruským angažmá v Sýrii - pozn. red.) vypořádat. Je zde problém, protože máte zde dva hlavní hráče na stejném hřišti, kteří mají potřebu vylíčit sebe jako ultimativní patrioty, takže uvidíme, jaké problémy z toho mohou vzniknout,” přemítá Gorenburg.

Edward Lucas, redaktor magazínu The Economist, podobnou událost očekával. Podle Lucase ruská média syrské angažmá ukazovaly jako perfektní operaci ruské armády, ale sestřel ukázal, že v oblasti je skutečná válka a ruská armáda není schopna zajistit bezpečnost svých letadel.

Alexander Clarkson, který přednáší na King College, zdůrazňuje, že Turecku se nikdy nelíbilo počínání Ruska v Sýrii. Putin viděl svou akci v Sýrii jako souboj s USA, ale sestřelení letadla mu připomnělo, že celý problém je mnohem hlubší. Turecko podle Clarkson opakovaně varovalo Rusy ať nevstupují do jeho vzdušného prostoru. Clarkson míní, že Erdogan se jednoduše rozhodl poslat Rusům silnou zprávu.

“Rusové se snaží dělat dobrou show, ale nemají technickou kapacitu, komunikaci a sílu pro skutečnou kampaň v Sýrii. Vzali na sebe šílené riziko, způsobovali chaos kolem tureckého vzdušného prostoru a opravdu se zdá, že mají neokoloniální přístup k rebelům v celé oblasti a myšlení typu´můžeme dělat, co se nám zamane´. Stejně jako v případě Ukrajiny, zcela podcenili sílu svého protivníka,” komentuje situaci Clarkson.

Clarkson zdůrazňuje, že NATO, Turecko a především Německo budou chtít celou situaci uklidnit. Problém však je, že Rusové dělají kolem turecké hranice nepořádek a neuvědomují si, že Turecko je ve vážném válečném stavu kvůli tomu, co se děje v Sýrii. Turecko několikrát v minulosti zdůraznilo své odhodlání k akci. Podle Clarksona Turci budou Rusům zdůrazňovat, že v Sýrii mají spojence a Rusové si nemohou dělat vše, co se jim zlíbí.

“Hrozí riziko významných důsledků, pokud se nebude jednat správně. Turecko a Rusko se staly během ukrajinské krize vlastně celkem blízké, protože Turecko se stalo větším trhem pro ruský plyn a pomohlo tak trochu nahradit trh ztracený v rámci EU. Myslím si, že Rusko nyní zajišťuje dodávky 60 % tureckého plynu. Omezí dodávky? Pravděpodobně ne, zejména proto, že Gazprom se stále zotavuje ze ztrát v Evropě. Jsem opravdu překvapen, že mezi Ruskem a Tureckem nevznikla dohoda o vzdušném prostoru, zejména proto, že USA a Rusko prokázaly, že se lze domluvit, právě aby se předešlo podobným incidentům,” přemýšlí o možné ruské reakci Kyle Frese, vojenský expert z Washingtonu.

Co se týče vtahů mezi Ruskem a NATO, Frese soudí, že se moc dít nebude. Už jen proto, že Rusko si nemůže dovolit vést ekonomickou válku. “Můj odhad je, že Francie se bude zlobit na Turecko, Německo se stane opatrným mediátorem (i když bude pravděpodobně na straně Putina - Merklová má s Erdoganem napjaté vztahy) a Velká Británie a USA budou chtít dát od všeho ruce pryč, jak jen mohou,” dodává Fraser.

Také Gustav Gressel z Rady EU pro zahraniční vztahy soudí, že k podobnému incidentu se schylovalo již dlouho. Vše začalo během anexe Krymu, kdy se Turecko postavilo na stranu Tatarů a vymezilo se proti ruské intervenci na Krymu.

Rusové přilili olej do ohně, když začali intervenci v Sýrii bez tureckého schválení, resp. ne za podmínek, jak si představuje turecký prezident Erdogan. Podle Gressela Erdogan vše vzal jako osobní urážku.

“Turecko se stalo vůči Rusku více kritické, zejména po prvních porušeních vzdušného prostoru Turecka, a teď si myslím, že Erdogan chtěl zdůraznit, že Turecko je zde pořád a nemůže s ním být zacházeno jako s hráčem druhé kategorie. Podle mého jde spíše o prestiž a zachováni si tváře, než o skutečném ruském zásahu,” soudí Gressel.

Gressel rovněž připomíná, že počínání a postoj Turecka v regionu a vůči Islámskému státu nelibě nese řada zemí NATO. Turecko nakupuje ropu od Islámského státu a je také tranzitní zemí pro bojovníky Islámského státu mířící do Evropy.

“Turecká snaha omezit oba problémy byla poněkud vlažná a skutečnost, že Turecko využívá některé islámistické skupiny v boji proti kurdským bojovníkům nezvýšilo důvěru Západu vůči Ankaře. Takže Erdogan se netěší plné podpoře Západu a jen proto, že Rusko je protizápadní, nemusí nutně znamenat, že Západ bude podporovat cokoliv, co Turecko v tomto směru udělá,” uvažuje Gressel.

Alex Kočarov, hlavní analytik Country Risk IHS, označuje syrskou občanskou válku jako “proxy konflikt”, tedy o zástupný konflikt, ve kterém si jiné země a skupiny vyřizují své účty. Kočarov se však obává, že lokální “sponzory” nyní nahrazují velmoci.

“Velký problém s konfliktem v Sýrii je, že to začalo jako proxy konflikt, ze kterého byli lokální sponzoři (sponzoři konfliktu - pozn. red.) potichu odstranění ze hry. Nyní se vzdálenost mezi skutečnými sponzory, kteří jsou nyní zapojeni do konfliktu vojensky, rychle zmenšuje. Rusko stále proklamuje, že vojenských operací v Sýrii se účastní pouze letectvo, ale jsou zde četné zprávy, které naznačují, že v Sýrii jsou také ruské pozemní jednotky,” soudí Kočarov.

Matthew Rojansky, ředitel Kennan Institute, zdůrazňuje, že je to poprvé v novodobé historii, kdy členská země NATO sestřelila ruský letoun. Údajně se však nejedná přímo o problém Rusko vs. NATO, ale především o problém Turecka a Ruska. Jako výše uvedení experti Rojansky soudí, že napětí mezi Ruskem a Tureckem se stupňovalo roky.

“Je jasné, že Rusko a Turecko mají neslučitelné cíle v Sýrii a že vedení na obou stranách mají obrovský politický potenciál investovaný tak, že nebude snadné ustoupit. Očekávám, že se to celé bude prezentovat jako agresi NATO v kombinaci s argumentem, že jde o americkou vinu kvůli blokování lepší koordinace (při bombardováni - pozn. red.),” říká Rojansky.

Michael Stephens, z Royal United Services Institute, ironický dodává, že jak Rusko, tak Turecko se navzájem obviňují z podpory terorismu. Ale ani jedná strana nepovažuje Islámský stát za hrozbu číslo jedna.

Zdroj: Rádio Free Europe/Radio Liberty

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Bezpečnost českého státu

Občanům České republiky nezbývá nic jiného, než hlasitěji vyzývat odpovědné instituce, aby vůči ...

NÁZOR: Perspektivy pařížských útoků

Teroristické útoky, které zasáhly Paříž 13. listopadu, vyvolaly v Evropě šok. Ten byl o to větší, že ...

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Protiofenzíva syrských povstalců v okolí Aleppa

Povstalecké skupiny spojené v koalici Jaysh al-Fateh zahájily v druhé půlce listopadu protiofenzívu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • flanker.jirka
    10:50 05.12.2015

    to Shania: ad1. optimální by bylo mít s každým dobré vztahy, ale vždycky se najda parta lidí, kteří se domluvit zkrátka nechtějí, už jen z důvodu, že jim někod nasype za to, aby ...Zobrazit celý příspěvek

    to Shania:
    ad1. optimální by bylo mít s každým dobré vztahy, ale vždycky se najda parta lidí, kteří se domluvit zkrátka nechtějí, už jen z důvodu, že jim někod nasype za to, aby zastávali názor jiného. Zrovna v tuto dobu se můžem podívat jak se to řešilo před 200 lety, bitva tří císařů byla v prosinci, víceméně vyvrcholení ekonomické války o tom kdo komu kam může dovážet zboží, britové si zaplatili rakušáky a rusy, aby donutili Napoleonovu armádu odtáhnout od pobřeží, původním záměrem byla invaze do Anglie. ... a tak nejspíše pořád někdo tahá za nitky a předhodí nám do medií jen ohlodanou kost z celé informace.

    ad 2. Incidenty a porušování hranic dělá mnoho národů, přesně jak říkáte, rusové se neobtěžují s tím nahlásit letadla na letové plány, vzájemně se špičkují s amíkama ohledně PVO mezi Aljaškou a Kamčatkou, takové věci tu budou pořád, Turci zase dovádí u Kypru, Řekové kupodivu moc ne, ale to je tím, že nemají peněz na zbyt pro letové hodiny.

    ad 3. Sami Turci tvrdí, že varovali minimálně 10 minut přes sestřelním ruské letadla, v tu dobu nebyl žádný z nich v tureckém prostoru, to lze vidět z toho co sami turci pustili ven - dráhy letů s mapami. Pokud proti nim šla turecká hotovost a rusové evidentě lětali podél hranice, až na ten 5 - 6 km široký cípek, tak se měli nacpat k nim a provést identifikaci, případně je vyprovodit, nešlo o žádný let, který by směřoval do hlouby tureckého území.(žádná strana tyto zaznamenané dráhy letů přímo nedementovala, ani turci ani rusové) Podobných situcí jsme měli u nás před rokem 89 spoustu, kdy se na jedné straně hranice doprovázeli Mi 24 a na druhé AH 1 a UH 1. Chybí komunikace, turci nekomunikují dobře ani mezi spojenci, tak o úrovni diplomatické komunikace s ruskem to bude ještě horší, oba jsou to státy s horkými hlavami.

    ad 4. Osobně považuji IS nebo ISIS nebo DAEŠ jen za další přejmenování al kajdy, talibanu a jiných extremistů, jen změnili značku. Strategie v boji s "terorismem" je prostě špatná už od roku 2003, kdy se z pochybných důvodů rozhodli USA vstoupit do Iráku. Tyhle skupinky pak jen vyhledávají konflikty a příležitosti kde se uchytit. Nespokojenost se situací v Syrii jim tam otevřela dveře, přepadli pár policejních stanic, začali napadat Kurdy a Jezídi a Asad tam poslal rovnou tanky.
    ..tak že jsou to opravdu jen únavné kecy o ISIS a umírněné opozici (v té je momentálně například pan Kalousek, ale jsme lidi, ten taky nikde nestřílí po vládních silách)

    Určitě bude řešením jenom zase někdo, kdo se bude snažit prosadit sekulární systém, ale i tak bude muset používat i ostré metody jako Asad, tam nikdy nebudou cinkat klíčema, když jim někdo z druhé strany podá zbraně. Bohužel, tam jiná osoba, kterou bych přirovnal třeba k Masarykovi nebo Štefánikovi není, mohli by zformovat podobné síly jako byly československé legie za velké války. Ale počítám, že se urpchlíkům moc válčit nechce :-) tady mají veget a i za Asada se neměli nejhůře, vybavení a oblečení jsou dobře, pochybuji že takové hadry a mobily rozdávají humanitární organizace.

    ad DAS a podobné výstražné systémy, může se stát, že u starších PVO systémů někdo podcení jejich evoluci, i systémy jako Volchov a Něva prochází upgrady, dnes není problém vnitřek digitalizovat a zahrnout tam kmitočtové skoky spolu s obvody proti rušení, dnes to představuje pár mikroobvodů a procesorů s hmotností do 1 kg.Skrýt celý příspěvek

  • Tonotime
    23:26 03.12.2015

    O čom sa v článku nespomína? Pilsudského rozšírený sanitárny koridor okolo Ruska. Plánoval obkľúčiť Rusko nepriateľskými štátmi od Baltu po Čierne more. Rozšírme ho o Turecko ako ...Zobrazit celý příspěvek

    O čom sa v článku nespomína?
    Pilsudského rozšírený sanitárny koridor okolo Ruska. Plánoval obkľúčiť Rusko nepriateľskými štátmi od Baltu po Čierne more. Rozšírme ho o Turecko ako člena NATO a rýchlo sme sú na hraniciach Sýrie a Iraku. Preto prevrat na Ukrajine. Rusi potrebovali aspoň neutrálnu Ukrajinu.
    Lepšie to vysvetľuje v rade pre globálne v Chikagu geostratég G. Friedman na linku Místem války Europa?
    https://www.youtube.com/watch?...

    Putin a spol chceli vrátiť ukradnutie spojenca Ukrajiny USA a NATO.
    Čo tak zlanáriť Turecko, ktoré rado dvojité a viacnásobné hry?
    Nebolo to zďaleka nereálne, lebo do Šanghajského obranného spolku nedávno prestúpil spojenec USA jadrový islámsky Pákistan.
    A tak po embargách na Západ USA a EU ponechal Putin a spol doložku dovážať do Ruska od Turecka embargované potraviny a ovocie.
    Dokonca chcel obísť Ukrajinu a zrušený Južný prúd na dovoz plynu cez Turecko.
    Aj Merkelova BND spozorneli už dávnejšie na viacnásobne Turecké hry a prepukol im škandál že špehovali spojenca NATO Turecko. Turecko si dalo povolať na kobereček Nemeckého veľvyslanca. Merkelová a spol rozohrávali hru až nezdrhne Turecko ku krajinám BRICS tak, že začali vyzbrojovať kurdov. Čoraz silnejšie v tomto smere konali aj USA.
    Hrozba znela približne diplomatickí, asi takto
    ...ak začnete paktovať s Rusmi, BRICS vyzbrojíme a založíme Vám tam kurdsky štát!...
    Máte tiež smrteľných nepriateľov, ktorí Vám to tam bez zaváhania rozvrátia!
    Ako Grécko, Izrael, ani Egypt Vám to podporu Muslimského Bratstva dlho nezabudne. Na Irán zrušíme ekonomické sankcie. Arméni čoraz hlasnejšie žiadajú ospravedlnenie a odškodnenie za holocaust za prvej svetovej. Ste tam s niekým za dobre? A čo ak Vám tam prepukne občianská vojna?

    O čo Rusom išlo?
    V krátkom čase mohli prísť o námorne základne na Krymu a v Sýrii. Tak isto o spojencov. Ukrajinu už na dlho stratili. Museli dať do sveta rázny signál, že spojencov si už nedajú a nebudú tak vlažne pristupovať ako v prípade Srbska a Líbie.
    Samozrejme aj o nejakú vojenskú exibíciu.
    Najviac šlo o ropné hry.
    Putin vsadil v ekonomike Ruska a zbrojení výrazne na zisky z ropy a plynu.
    USA a spol sa so Saudmi ale spikli v ropnej hre na nízke Svetové ceny ropy.
    Ceny ropy klesli zo 120$ za barel na asi 50 $. To devastuje Ruský rozpočet, menu a plány na prezbrojenie. Povstalci aj Asádovci museli tiež pašovať ropu hlboko pod svetové ceny čo tiež stláčuje cenu ropy. Samozrejme taký bizmis vo veľkom bol možný akurát cez Turecko poprípade cez Saudov.
    Preto súhlas s analýzov že Rusko-Turecký stret bol aj tak nevyhnutný .
    Načo preťahovať a zvýhodnovať Turecko? Veď aj ono sa podieľa vo veľkom na pašovaní ropy a sprostredkuje predaj, čo devastuje Rusku ekonomiku. Erdoganovia a spol ich chcú pripraviť o spojencov Asadovcov a námornú základňu v Sýrii. Putin a spol veľmi dobre vedia o Pilsudského sanitárnom koridore.
    A tak pri prvej možnej príležitosti ukončia námluvy Turecka do ich zoskupení a čo najviac pritvrdia. Stačila už malá zámienka ako zostrel lietadla.
    Nemyslím, že ďalej bude Rusko vyostrovať konflikt s Tureckom.
    V hre je stále ešte plynovod cez Turecko do EU. Zisky s plynu do EU tak skoro nenahradia. A s Ukrajincom hádam nebudú chcieť ustupovať.Skrýt celý příspěvek

  • premyslcz
    11:53 03.12.2015

    Aby jste mohl dělat revoluci musíte mít podporu lidu ( na u a zázemí. Bohužel to se po prvvotní hurá akci a tvorbě FSA nestalo. A tato Svobodná armáda bez podpory se rozpadla. To ...Zobrazit celý příspěvek

    Aby jste mohl dělat revoluci musíte mít podporu lidu ( na u a zázemí. Bohužel to se po prvvotní hurá akci a tvorbě FSA nestalo. A tato Svobodná armáda bez podpory se rozpadla. To "zvěrstvo" co tam dnes bojuje, nejsou ani syřané a podporu mají z venku.
    O té obchodni vymene pochybuji, jestli je krádež bráno jako obchod ... Ze Syrie se odvazi ropa, artefakty, obili, bavlna, prumyslove know how podniku ...Zajistuje to turecka neziskova organizace IHH, jestli vam to nic nerika, tak je to ta co mela konflikt v roce 2010 z dovozem zbozi (zbrani) do Palestiny. Zaútocilo na ní izraelske kommando a bylo tam nekolik mrtvych.
    Pokud nekdo oponuje ze ze Turecko nenakupuje ropu a nedodava zbrane, tak opravdu nechapu za co ty novinari v Turecku dostavaji pomalu dozivotni tresty. Asi za nic ... Hlavne se o tom piše už více jak rok.
    O te rope jsem psal v jinych clancich, Kurdove ( klan Barzani) v Iraku prekupuji ropu od ISIS a preprodavaji ji dal napr. do Israele. ( 70% procent ropy je z Kurdistanu) A take podle vypovedi zajatců IS jim Kurdové přeprodavaji munici a braně.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    10:54 03.12.2015

    Tak já to napsal jako odpověď na to, že jsi psal o přeběhlictví některých syrských důstojníků k ozbrojené opozici a neschopnosti Assada udržet zemi pohromadě. Oni mohli opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak já to napsal jako odpověď na to, že jsi psal o přeběhlictví některých syrských důstojníků k ozbrojené opozici a neschopnosti Assada udržet zemi pohromadě. Oni mohli opravdu věřit, že tak velký tlak vláda prostě nemá šanci ustát.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    10:32 03.12.2015

    Luky: zahraniční politika US jde už hodně dlouho do haje, nebo alespoň v urcitych oblastech. Obama doslova zahodil jejich vliv na Irak, kvuli kterému tam umřela nebo byla zmrzačena ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: zahraniční politika US jde už hodně dlouho do haje, nebo alespoň v urcitych oblastech. Obama doslova zahodil jejich vliv na Irak, kvuli kterému tam umřela nebo byla zmrzačena spousta jejich a spojeneckých vojáků.

    Kvuli jejich pasivitě si prumerny Iracan mysli, ze maji s ISIS dohodu, nebo je podporují, což je ještě aktivně živeno Iranskou propagandou.

    US pokud něco neudělají v Iraku skončily. Kdyby to byla nějaká konspirace, tak nevěřím tomu, že se snažili Irak roky přestavět a pak to vše jen tak opustí jen kvuli vytvoření ISIS a zničení Asada. Tohle je spíš neschopnost, nerozhodnost politika co si hlídá svůj odkaz a nehodlá si ho ničit další válkou.

    Nakonec je fuk kdo za to muže, řešit by se mělo co s tím a mít aspoň dlouhodobý plán i kdyby to nebylo nejlepší řešení.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    10:15 03.12.2015

    leviathan: ISIS prodává ropu hned po vytěžení, pak už to mají v rukách obchodníci, pašeráci. Sýrie jako taková spotřebovává většinu té ropy. Kamiony na hranicích nic nedokazují, ...Zobrazit celý příspěvek

    leviathan: ISIS prodává ropu hned po vytěžení, pak už to mají v rukách obchodníci, pašeráci. Sýrie jako taková spotřebovává většinu té ropy.

    Kamiony na hranicích nic nedokazují, pořád je tu čilý obchod mezi Tureckem a Sýrii v hodnotě 1.8 miliard dolarů (Turecký export v 2015) v 2011 to bylo 1.9...

    http://www.al-monitor.com/puls... Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    10:12 03.12.2015

    to bylo pro Shánii.

    to bylo pro Shánii.

  • Luky
    10:10 03.12.2015

    V každé zemi se najdou frakce toužící po moci. Pokud je začnete ještě popohánět, dáte jim materiální a finanční pomoc i příslib podpory od tak velkých hráčů jako jsou USA a velké ...Zobrazit celý příspěvek

    V každé zemi se najdou frakce toužící po moci. Pokud je začnete ještě popohánět, dáte jim materiální a finanční pomoc i příslib podpory od tak velkých hráčů jako jsou USA a velké západní státy, tak budou jak na steroidech. I tady když je politik, který ví, že má za sebou podporu USA, tak se začne chovat jak na fetu. A teď si představte, že jste v zemi, kde je mentalita jak v roce 1987.
    S mocí je vždycky spojená i velká odpovědnost a tady západ opět selhal (nebo hrál o něco jiného a nejprve neselhal)..Skrýt celý příspěvek

  • leviathan
    10:02 03.12.2015

    To, ze Turecko kupuje ropu od ISIS je konspiracna teoria a nie fakt. Ako fakt to uvadza ruska propaganda. ziadne fotky kamionov z hranic nic nezmenia. To, ze turecke hranice ...Zobrazit celý příspěvek

    To, ze Turecko kupuje ropu od ISIS je konspiracna teoria a nie fakt. Ako fakt to uvadza ruska propaganda. ziadne fotky kamionov z hranic nic nezmenia. To, ze turecke hranice prekracuju kamiony s ropou nijako nedokazuje exitenciu kontraktu medzi tureckou vladou a ISIS. Na tomto videu:

    https://www.youtube.com/watch?...

    "objasnuje" rusky general pohyby ropy od ISIS do TUR, ale dobre si vsimnite tie sipky pohybu ropy!! Smeruju do Turecka LEN cez uzemie rebelov a Kurdov!! Ale Turecko susedi priamo s ISIS, preco to teda nerobia jednoduchsie, preco riskuju prevoz cez uzemie Kurdov a rebelov? Nie je jednoduchsie vysvetlenie, ze s tou ropou obchoduju stovky kontraktorov , ktori ju predavaju komukolvek a ktokolvek ju kupuje, potoze je to proste biznis? To musi byt jedinym riesenim kontrakt TUR-ISIS?? A pred zostrelenim Su-24 to Rusom nevadilo? Vobec by som sa necudoval, keby cast tej ropy v tych slavnych cisternach pochadzala od Assada.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    09:57 03.12.2015

    premyslcz: hlavně že ty mě odvinuješ, že ja jsme demagog:) Přmo jsem tam napsal že SA podporuje jejich teroristy, což jsou ty skupiny o kterých píšeš, ale nepodporují ISIS. Podpor ...Zobrazit celý příspěvek

    premyslcz: hlavně že ty mě odvinuješ, že ja jsme demagog:)
    Přmo jsem tam napsal že SA podporuje jejich teroristy, což jsou ty skupiny o kterých píšeš, ale nepodporují ISIS. Podpor Proto mi vadí, že všichni vytahují ISIS jako společného nepřítele, když tu je spousta jiných faktorů a celou situaci tak zjednodušují.

    Vládnoucí frakce SA udržují křehkou rovnováhu sil u nich doma, je tam spousta lidí (a to i velmi vlivných a bohatých) kteří s ISIS sympatizují a podporují je, nebo se k nim přidávají. Stejní lidé financují šíření jejich verze islámu po celém světě a jsou velkou hrozbou i pro SA, ale jejich vláda s tím může udělat jen velmi málo, protože by to zhroutilo celý jejich vládnoucí system a můžeme se jen dohadovat, jestli by byla stejná občanská válka byla dobrá i tam a co by to vlastně znamenalo pro celý islámský svět.

    Taky jsem napsal, že Asadova frakce je teď asi jediné možné řešení problému v Syrii a Asad sám tvrdí, že dá amnestii všem co složí zbraně.

    Ale nezapomeňme, že on byl ten kdo neudržel zemi před pár lety pohromadě a zradili ho jeho vlastní vojáci. v době kdy tam bylo extremistů naprosté minimum a tenkrát byla situace zcela jina.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    09:20 03.12.2015

    My bysme si hlavne meli konecne uvedomit , ze zajmy turecka v oblasti se neshoduji se zajmy evropy a NATO . A podle toho bysme se meli chovat.... Podporovat bez ptani turecko ciste ...Zobrazit celý příspěvek

    My bysme si hlavne meli konecne uvedomit , ze zajmy turecka v oblasti se neshoduji se zajmy evropy a NATO . A podle toho bysme se meli chovat.... Podporovat bez ptani turecko ciste kvuli jeho strategicke poloze je silenstvi .Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    07:26 03.12.2015

    http://spravy.pravda.sk/svet/c... Pokračujúca slovná prestrelka medzi Ankarou a Moskvou vyvoláva obavy aj medzi Rusmi žijúcimi v ...Zobrazit celý příspěvek

    http://spravy.pravda.sk/svet/c...

    Pokračujúca slovná prestrelka medzi Ankarou a Moskvou vyvoláva obavy aj medzi Rusmi žijúcimi v Turecko, ktorých je asi 100 tisíc. Ide väčšinou o ženy, ktoré sa vydali za Turkov.
    „Erdogan je pri moci už 13 rokov. Je to autoritatívny a komplikovaný politik. Akási neriadená strela. Človek, ktorý rozhoduje pod vplyvom emócií. Často sa stávalo, že neskôr sa pokúšal zaradiť spiatočku, ale väčšinou sa spravidla už nič nedalo napraviť. Medzi mojimi známymi niet takých, ktorí by si ho vážili,“ cituje portál Lenta Tatjanu Sazonovovú žijúcu v Istanbule. Jej krajanka Natalia Pavlovova z Antalye zase upozornila na reakciu Turkov na incident s ruským bombardérom. „Je v duchu východných národov. Podľa toho Erdogan nemohol konať ináč. Ľudia by to totiž nechápali. Tým skôr, že jeho politické zázemie nie je na tom najlepšie. Možno preto očakávať zvýšenú aktivitu tureckej diplomacie. Urobí všetko, aby sa vyhla konfrontácii s Ruskom. Verím, že ruskí politici sú dostatočne múdri a odpustia susedovi a nepodľahnú provokáciám, nahrávajúcim jedine radikálnym islamistom,“ myslí si Ruska z Antalye.Skrýt celý příspěvek

  • premyslcz
    07:17 03.12.2015

    To sanityangel1 nesnaž se zde argumenovat, protože Shania ti to nesmyslem vyvrátí. Čekám informaci že An-nusra nebo Ahrar-ash Sham nejsou teroristi, ale bojovníci za svobodu. A ...Zobrazit celý příspěvek

    To sanityangel1 nesnaž se zde argumenovat, protože Shania ti to nesmyslem vyvrátí. Čekám informaci že An-nusra nebo Ahrar-ash Sham nejsou teroristi, ale bojovníci za svobodu. A ISIS jsou nepochopení muslimové, kterí prosazují wahabismus, jeho větsina leadru je z SA, donatori jsou hlavne ze SA. Ale ze Saudskou arabii to nema vůbec nic společného..Skrýt celý příspěvek

  • Gloton
    01:42 03.12.2015

    Ko zajímá technická stránka věci, výbava a možnosti Su-24 a další, ať se podívá tady http://www.modelforum.cz/viewt... Na této a pár dalších stránkách ...Zobrazit celý příspěvek

    Ko zajímá technická stránka věci, výbava a možnosti Su-24 a další, ať se podívá tady
    http://www.modelforum.cz/viewt...
    Na této a pár dalších stránkách v diskusi jsou k tomu informace i od znalejších, než jsme my.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    00:40 03.12.2015

    flanker.jirka: ano proto píšu, že je třeba mít moderní systém s dobrým pokrytím a dlouhým dosahem. Neco jako DAS. A ještě k RWR: i u moderních (modernější než systémy které ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: ano proto píšu, že je třeba mít moderní systém s dobrým pokrytím a dlouhým dosahem. Neco jako DAS.

    A ještě k RWR: i u moderních (modernější než systémy které měli zachytit) RWR (amerických) se několikrát stalo, že nezachytili přibližující se raketu z poměrně starých SAM, nic není 100%

    Proto pořád píšu, že ve vzdušném boji faktor překvapení hraje pořád obrovskou roli.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    00:34 03.12.2015

    flanker.jirka: 1. Turecko má strategickou polohu nejen k Rusku, ale celému regionu, má pro NATO a hlavně USA obrovskou cenu. A pro Evropu je sakra dobře s nimi mít dobré nebo aspon ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: 1. Turecko má strategickou polohu nejen k Rusku, ale celému regionu, má pro NATO a hlavně USA obrovskou cenu. A pro Evropu je sakra dobře s nimi mít dobré nebo aspon pratelske vztahy.

    2. Incidenty a porušování hranic dělá mnoho národů, rusové to dělají denně v pobaltí a taky je nikdo nesestřeluje.

    IMHO je ale podstatný rozdíl, když ti hranice narušuje někdo, kdo má naprosto rozdílné zájmy v regionu, nemá nejmensi snahu řešit svoje caste navigační problémy a ještě misto ISIS bombarduje tvoje lidi. ALE PORAD TO BYLA PEKNA BLBOST...

    3. Jakých 50 km, viděl jsi ty mapy? Turci krásně viděli kam ty letadla letí a podle toho je včas varovali, ještě než hranici překročí. Stačilo jim kdykoliv před hranici změnit kurz.

    4. vážne me už unavují ty keci o ISIS, to že Rusové i Turci vystupují proti ISIS naprosto nic neznamená, není to vůbec důležitý, jsou to jen keci pro lidi.
    Rusové podporují Asada, Turci ne, Rusové jim tam bombardují lidi, Turecku to vadí. Nikde v celé te rovnici ISIS nefiguruje, to je jen blba výmluva pro masy.

    A BTW já si myslím, že Asad, nebo aspon jeho vláda bez něj je jediné řešení v Syrii, ale fakt mi vadí, když se pořád vytahuje ISIS v problémech kde hraje pouze minimální faktor.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    00:20 03.12.2015

    to SHANIA: ani MAWS není úplně vždy spolehlivý, pokud raketový motor střely dohoří dříve než se střela dostane do vzdálenosti na kterou ji MAWS může zaregistrovat. Hlavní je mít ...Zobrazit celý příspěvek

    to SHANIA: ani MAWS není úplně vždy spolehlivý, pokud raketový motor střely dohoří dříve než se střela dostane do vzdálenosti na kterou ji MAWS může zaregistrovat. Hlavní je mít tyto systémy taky v pořádku a zapnuté.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    00:13 03.12.2015

    sanityangel1: oprav si to na sponzorské dary od občanu Kataru a Saudske Arabie a mnoho jinych muslimu v Evropě i jinde. Vlády těch států podporují rebely a jejich teroristy, ale ne ...Zobrazit celý příspěvek

    sanityangel1: oprav si to na sponzorské dary od občanu Kataru a Saudske Arabie a mnoho jinych muslimu v Evropě i jinde. Vlády těch států podporují rebely a jejich teroristy, ale ne ISIS, která je třeba pro vládu SA obrovský problém, kdyby se dostala k nim.

    Kdyz uz linkujes FT, tak proc ne tento?

    http://ig.ft.com/sites/2015/is...

    Kde je krasně vysvětleno jak místní trh a pašování funguje.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    00:00 03.12.2015

    Turci sestřelem tohoto letounu hodně přestřelili. Ukázali, že do Evropy opravdu nepatří a v NATO jsou trpěni, jenom protože se to hodilo a hodí USA pro blízkost bývalého SSSR a ...Zobrazit celý příspěvek

    Turci sestřelem tohoto letounu hodně přestřelili. Ukázali, že do Evropy opravdu nepatří a v NATO jsou trpěni, jenom protože se to hodilo a hodí USA pro blízkost bývalého SSSR a dnešního Ruska. Ostatně, pořád tam mají americké letecké jaderné pumy. Otázkou je jak se zachovají ostatní země, přece jen by se rádi už konečně vypořádali s IS a až potom s Assadem.

    Pokud je správná informace, že použili AIM 120, tak lze předpokládat, že nedošlo ani k identifikaci cíle a k formální výzvě, při bližší vzdálenosti k cíli by jistě volili použití mnohem levnější střely AIM 9. Možností jak se vypořádat s případným "narušitelem" je více, v roce 2003 takhle rakouské letectvo opakovaně létalo fotit stroje USAF, včetně pašování F 117 pod tankerem, když si zkracovali cestu přes rakouský západní cíp a nikoho nenapadlo po nich vystřelit, třeba že se jednalo o opakované porušování pravidel.
    http://www.novinky.cz/zahranic...

    To turecké éro letělo najisto střílet bez toho, že by se někdo pokoušel o kontakt. A varování někomu, že je 50 km od jeho hranic, aby změnil kurz, to je holý alibismus, to bychom se v Evropě nepohli, Gripeny by mohly akorát točit zatáčku na špagátě uvázaném někde ve středu ČR.

    http://theaviationist.com/2015...

    Na druhou stranu nachytali rusy na holičkách, absolutně nebyli připraveni na to, že stát, který officiálně vystupuje na straně bojující proti IS se takto zachová. SU 24 je určen pro činnost se stíhacím doprovodem, není uzpůsoben pro vedení bojů vzduch-vzduch. Byli připraveni jen na bezprostřední rizika v podobě možných ataků střelami země vzduch u nichž lze předpokládat, že se vyskytují v Syrii nebo tam byli bratrskou internacionální pomoci IS nějak dopraveny.

    První co následovalo je upravení akcí za doprovodu letadel vybavených AA střelami a ECM kontejnery. K tomu na ochranu základny si dovezli komplet S 300 PMU2. Budou muset upravit postupy při útocích na hranicích s tureckem, lze předpokládat, že se poučili z Afghanistánu, kde z důvodu napětí s Pakistánem měli zákaz provádění operací v pásmu 20 km od hranic, pak zjistili, že toho taliban využívá pro své přežívání, už toto bude důvod se k podobné taktice znovu nevrátit.

    Co bude dál? ...
    Turci se snad už poučí a začnou se chovat podle mezinárodních standardů a standardů NATO, tipoval bych, že se už asi neodváží letět bombardovat kurdy do Syrie. Sami si doma budou muset udělat pořádek, ČR je prolezlá korupcí a mafiánskými klany, tak si ani nedokážu představit v jakých rozměrech toto jede za bosporem, hodně tomu napovídá zatýkání bývalých generálů obviněných z pašování zbraní. Stačí s podívat na to jak oni sami "nenarušují" vzdušný prostor svých sousedů. zkrátka se chovají jako ideální adept na vstup do EU :-D

    Když tu někdo zmiňuje, že fotky, které poskytli dnes rusové neukazují cisterny, tak se nejspíš jen sekli a nebo nechtějí ukázat vše. I USA útočí na ty (podle někoho neexistující) konvoje cisteren a určitě moc dobře vědí kam jezdí.

    ... o tom, že muslimovi se nedá věřit ani nos mezi očima si vyprávěli už naši prapředci, s osmanskou říší měli své zkušenosti asi všichni okolo nich.Skrýt celý příspěvek

  • sanityangel1
    23:35 02.12.2015

    Panove, ja nevim, kde vy chodite na informace o prijmech z prodeje ropy, ale ja na FT a k amikum - jejich odhad je 1 - 1.5 mio denne - za 2014 - cca 0.5 mld ...Zobrazit celý příspěvek

    Panove, ja nevim, kde vy chodite na informace o prijmech z prodeje ropy, ale ja na FT a k amikum - jejich odhad je 1 - 1.5 mio denne - za 2014 - cca 0.5 mld USD

    http://www.ft.com/cms/s/2/b823...

    http://www.brookings.edu/blogs...

    K tomu je tam jeste 0.5 mld z bank v Mosulu spolecne s 2300 Humwees, ktere jim tam nechali Iracane a ktere Amici zapomeli vybombardovat:

    http://www.theguardian.com/wor...
    http://www.ibtimes.co.uk/mosul...

    Dale jsou tam sponzorske dary od Kataru a Saudske Arabie:
    http://www.thedailybeast.com/a...
    http://www.dw.com/en/who-finan... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5