Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

Foto: Na YouTube lze shlédnout záznam padajícího Su-24. / YouTube
Na YouTube lze shlédnout záznam padajícího Su-24. / YouTube 

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot a při následné záchranné akci jeden člen ruské námořní pěchoty. Sestřel značně vyostřil vztahy mezi Tureckem a Ruskem. Otázkou nyní je, jak se bude již tak značně nepřehledná situace na Středním východě vyvíjet a kudy se uberou vztahy mezi Ruskem a Tureckem.

Rádio Free Europe/Radio Liberty oslovilo nejvýznamnější světové experty na Rusko a Střední východ a požádala je o zhodnocení situace po sestřelení ruského letadla. Odborníci hodnotili přímé dopady po sestřelení letadla, reakci Putina, dopad na vztahy mezi Ruskem a NATO a také, zda může dojít k vyostření situace.

Všichni komentátoři se víceméně shodují, že problém mezi Ruskem a Tureckem doutnal již dlouhou dobu a potvrzují nelibost Turecka s ruskou operaci v Sýrii. Analytici do jednoho uvádí, že sestřel byl především gestem Turecka k Rusku a neměl nic společného (nebo aspoň ne přímo) s narušením vzdušného prostoru Turecka.

Dmitrij Gorenburg si všímá časové návaznosti - k sestřelu došlo po katastrofě ruského civilního letadla v Egyptě a po teroristických útocích v Paříži. Po útocích západní země a Rusko proklamovaly větší ochotu spojit se v akcích proti Islámskému státu. Po sestřelení Su-24 je však taková spolupráce mnohem obtížnější.

Podle Gorenburga Turecko chtělo sestřelením “ukázat svou sílu”. Je však otázkou, jak se Putin zachová. Putin za žádnou cenu nebude chtít před domácím publikem ukázat slabost.

“Součástí problému je, že zde bylo hodně úsilí o nekonfliktní přístup mezi USA a Ruskem, když Rusové začali zasahovat v Sýrii, ale jaksi (Rusové - pozn. red.) ignorovali všechny ostatní a postavili USA před otázku, jak se s tím (ruským angažmá v Sýrii - pozn. red.) vypořádat. Je zde problém, protože máte zde dva hlavní hráče na stejném hřišti, kteří mají potřebu vylíčit sebe jako ultimativní patrioty, takže uvidíme, jaké problémy z toho mohou vzniknout,” přemítá Gorenburg.

Edward Lucas, redaktor magazínu The Economist, podobnou událost očekával. Podle Lucase ruská média syrské angažmá ukazovaly jako perfektní operaci ruské armády, ale sestřel ukázal, že v oblasti je skutečná válka a ruská armáda není schopna zajistit bezpečnost svých letadel.

Alexander Clarkson, který přednáší na King College, zdůrazňuje, že Turecku se nikdy nelíbilo počínání Ruska v Sýrii. Putin viděl svou akci v Sýrii jako souboj s USA, ale sestřelení letadla mu připomnělo, že celý problém je mnohem hlubší. Turecko podle Clarkson opakovaně varovalo Rusy ať nevstupují do jeho vzdušného prostoru. Clarkson míní, že Erdogan se jednoduše rozhodl poslat Rusům silnou zprávu.

“Rusové se snaží dělat dobrou show, ale nemají technickou kapacitu, komunikaci a sílu pro skutečnou kampaň v Sýrii. Vzali na sebe šílené riziko, způsobovali chaos kolem tureckého vzdušného prostoru a opravdu se zdá, že mají neokoloniální přístup k rebelům v celé oblasti a myšlení typu´můžeme dělat, co se nám zamane´. Stejně jako v případě Ukrajiny, zcela podcenili sílu svého protivníka,” komentuje situaci Clarkson.

Clarkson zdůrazňuje, že NATO, Turecko a především Německo budou chtít celou situaci uklidnit. Problém však je, že Rusové dělají kolem turecké hranice nepořádek a neuvědomují si, že Turecko je ve vážném válečném stavu kvůli tomu, co se děje v Sýrii. Turecko několikrát v minulosti zdůraznilo své odhodlání k akci. Podle Clarksona Turci budou Rusům zdůrazňovat, že v Sýrii mají spojence a Rusové si nemohou dělat vše, co se jim zlíbí.

“Hrozí riziko významných důsledků, pokud se nebude jednat správně. Turecko a Rusko se staly během ukrajinské krize vlastně celkem blízké, protože Turecko se stalo větším trhem pro ruský plyn a pomohlo tak trochu nahradit trh ztracený v rámci EU. Myslím si, že Rusko nyní zajišťuje dodávky 60 % tureckého plynu. Omezí dodávky? Pravděpodobně ne, zejména proto, že Gazprom se stále zotavuje ze ztrát v Evropě. Jsem opravdu překvapen, že mezi Ruskem a Tureckem nevznikla dohoda o vzdušném prostoru, zejména proto, že USA a Rusko prokázaly, že se lze domluvit, právě aby se předešlo podobným incidentům,” přemýšlí o možné ruské reakci Kyle Frese, vojenský expert z Washingtonu.

Co se týče vtahů mezi Ruskem a NATO, Frese soudí, že se moc dít nebude. Už jen proto, že Rusko si nemůže dovolit vést ekonomickou válku. “Můj odhad je, že Francie se bude zlobit na Turecko, Německo se stane opatrným mediátorem (i když bude pravděpodobně na straně Putina - Merklová má s Erdoganem napjaté vztahy) a Velká Británie a USA budou chtít dát od všeho ruce pryč, jak jen mohou,” dodává Fraser.

Také Gustav Gressel z Rady EU pro zahraniční vztahy soudí, že k podobnému incidentu se schylovalo již dlouho. Vše začalo během anexe Krymu, kdy se Turecko postavilo na stranu Tatarů a vymezilo se proti ruské intervenci na Krymu.

Rusové přilili olej do ohně, když začali intervenci v Sýrii bez tureckého schválení, resp. ne za podmínek, jak si představuje turecký prezident Erdogan. Podle Gressela Erdogan vše vzal jako osobní urážku.

“Turecko se stalo vůči Rusku více kritické, zejména po prvních porušeních vzdušného prostoru Turecka, a teď si myslím, že Erdogan chtěl zdůraznit, že Turecko je zde pořád a nemůže s ním být zacházeno jako s hráčem druhé kategorie. Podle mého jde spíše o prestiž a zachováni si tváře, než o skutečném ruském zásahu,” soudí Gressel.

Gressel rovněž připomíná, že počínání a postoj Turecka v regionu a vůči Islámskému státu nelibě nese řada zemí NATO. Turecko nakupuje ropu od Islámského státu a je také tranzitní zemí pro bojovníky Islámského státu mířící do Evropy.

“Turecká snaha omezit oba problémy byla poněkud vlažná a skutečnost, že Turecko využívá některé islámistické skupiny v boji proti kurdským bojovníkům nezvýšilo důvěru Západu vůči Ankaře. Takže Erdogan se netěší plné podpoře Západu a jen proto, že Rusko je protizápadní, nemusí nutně znamenat, že Západ bude podporovat cokoliv, co Turecko v tomto směru udělá,” uvažuje Gressel.

Alex Kočarov, hlavní analytik Country Risk IHS, označuje syrskou občanskou válku jako “proxy konflikt”, tedy o zástupný konflikt, ve kterém si jiné země a skupiny vyřizují své účty. Kočarov se však obává, že lokální “sponzory” nyní nahrazují velmoci.

“Velký problém s konfliktem v Sýrii je, že to začalo jako proxy konflikt, ze kterého byli lokální sponzoři (sponzoři konfliktu - pozn. red.) potichu odstranění ze hry. Nyní se vzdálenost mezi skutečnými sponzory, kteří jsou nyní zapojeni do konfliktu vojensky, rychle zmenšuje. Rusko stále proklamuje, že vojenských operací v Sýrii se účastní pouze letectvo, ale jsou zde četné zprávy, které naznačují, že v Sýrii jsou také ruské pozemní jednotky,” soudí Kočarov.

Matthew Rojansky, ředitel Kennan Institute, zdůrazňuje, že je to poprvé v novodobé historii, kdy členská země NATO sestřelila ruský letoun. Údajně se však nejedná přímo o problém Rusko vs. NATO, ale především o problém Turecka a Ruska. Jako výše uvedení experti Rojansky soudí, že napětí mezi Ruskem a Tureckem se stupňovalo roky.

“Je jasné, že Rusko a Turecko mají neslučitelné cíle v Sýrii a že vedení na obou stranách mají obrovský politický potenciál investovaný tak, že nebude snadné ustoupit. Očekávám, že se to celé bude prezentovat jako agresi NATO v kombinaci s argumentem, že jde o americkou vinu kvůli blokování lepší koordinace (při bombardováni - pozn. red.),” říká Rojansky.

Michael Stephens, z Royal United Services Institute, ironický dodává, že jak Rusko, tak Turecko se navzájem obviňují z podpory terorismu. Ale ani jedná strana nepovažuje Islámský stát za hrozbu číslo jedna.

Zdroj: Rádio Free Europe/Radio Liberty

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Bezpečnost českého státu

Občanům České republiky nezbývá nic jiného, než hlasitěji vyzývat odpovědné instituce, aby vůči ...

NÁZOR: Perspektivy pařížských útoků

Teroristické útoky, které zasáhly Paříž 13. listopadu, vyvolaly v Evropě šok. Ten byl o to větší, že ...

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Protiofenzíva syrských povstalců v okolí Aleppa

Povstalecké skupiny spojené v koalici Jaysh al-Fateh zahájily v druhé půlce listopadu protiofenzívu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  10:50 05.12.2015

  to Shania:
  ad1. optimální by bylo mít s každým dobré vztahy, ale vždycky se najda parta lidí, kteří se domluvit zkrátka nechtějí, už jen z důvodu, že jim někod nasype za to, aby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Shania:
  ad1. optimální by bylo mít s každým dobré vztahy, ale vždycky se najda parta lidí, kteří se domluvit zkrátka nechtějí, už jen z důvodu, že jim někod nasype za to, aby zastávali názor jiného. Zrovna v tuto dobu se můžem podívat jak se to řešilo před 200 lety, bitva tří císařů byla v prosinci, víceméně vyvrcholení ekonomické války o tom kdo komu kam může dovážet zboží, britové si zaplatili rakušáky a rusy, aby donutili Napoleonovu armádu odtáhnout od pobřeží, původním záměrem byla invaze do Anglie. ... a tak nejspíše pořád někdo tahá za nitky a předhodí nám do medií jen ohlodanou kost z celé informace.

  ad 2. Incidenty a porušování hranic dělá mnoho národů, přesně jak říkáte, rusové se neobtěžují s tím nahlásit letadla na letové plány, vzájemně se špičkují s amíkama ohledně PVO mezi Aljaškou a Kamčatkou, takové věci tu budou pořád, Turci zase dovádí u Kypru, Řekové kupodivu moc ne, ale to je tím, že nemají peněz na zbyt pro letové hodiny.

  ad 3. Sami Turci tvrdí, že varovali minimálně 10 minut přes sestřelním ruské letadla, v tu dobu nebyl žádný z nich v tureckém prostoru, to lze vidět z toho co sami turci pustili ven - dráhy letů s mapami. Pokud proti nim šla turecká hotovost a rusové evidentě lětali podél hranice, až na ten 5 - 6 km široký cípek, tak se měli nacpat k nim a provést identifikaci, případně je vyprovodit, nešlo o žádný let, který by směřoval do hlouby tureckého území.(žádná strana tyto zaznamenané dráhy letů přímo nedementovala, ani turci ani rusové) Podobných situcí jsme měli u nás před rokem 89 spoustu, kdy se na jedné straně hranice doprovázeli Mi 24 a na druhé AH 1 a UH 1. Chybí komunikace, turci nekomunikují dobře ani mezi spojenci, tak o úrovni diplomatické komunikace s ruskem to bude ještě horší, oba jsou to státy s horkými hlavami.

  ad 4. Osobně považuji IS nebo ISIS nebo DAEŠ jen za další přejmenování al kajdy, talibanu a jiných extremistů, jen změnili značku. Strategie v boji s "terorismem" je prostě špatná už od roku 2003, kdy se z pochybných důvodů rozhodli USA vstoupit do Iráku. Tyhle skupinky pak jen vyhledávají konflikty a příležitosti kde se uchytit. Nespokojenost se situací v Syrii jim tam otevřela dveře, přepadli pár policejních stanic, začali napadat Kurdy a Jezídi a Asad tam poslal rovnou tanky.
  ..tak že jsou to opravdu jen únavné kecy o ISIS a umírněné opozici (v té je momentálně například pan Kalousek, ale jsme lidi, ten taky nikde nestřílí po vládních silách)

  Určitě bude řešením jenom zase někdo, kdo se bude snažit prosadit sekulární systém, ale i tak bude muset používat i ostré metody jako Asad, tam nikdy nebudou cinkat klíčema, když jim někdo z druhé strany podá zbraně. Bohužel, tam jiná osoba, kterou bych přirovnal třeba k Masarykovi nebo Štefánikovi není, mohli by zformovat podobné síly jako byly československé legie za velké války. Ale počítám, že se urpchlíkům moc válčit nechce :-) tady mají veget a i za Asada se neměli nejhůře, vybavení a oblečení jsou dobře, pochybuji že takové hadry a mobily rozdávají humanitární organizace.

  ad DAS a podobné výstražné systémy, může se stát, že u starších PVO systémů někdo podcení jejich evoluci, i systémy jako Volchov a Něva prochází upgrady, dnes není problém vnitřek digitalizovat a zahrnout tam kmitočtové skoky spolu s obvody proti rušení, dnes to představuje pár mikroobvodů a procesorů s hmotností do 1 kg.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  23:26 03.12.2015

  O čom sa v článku nespomína?
  Pilsudského rozšírený sanitárny koridor okolo Ruska. Plánoval obkľúčiť Rusko nepriateľskými štátmi od Baltu po Čierne more. Rozšírme ho o Turecko ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O čom sa v článku nespomína?
  Pilsudského rozšírený sanitárny koridor okolo Ruska. Plánoval obkľúčiť Rusko nepriateľskými štátmi od Baltu po Čierne more. Rozšírme ho o Turecko ako člena NATO a rýchlo sme sú na hraniciach Sýrie a Iraku. Preto prevrat na Ukrajine. Rusi potrebovali aspoň neutrálnu Ukrajinu.
  Lepšie to vysvetľuje v rade pre globálne v Chikagu geostratég G. Friedman na linku Místem války Europa?
  https://www.youtube.com/watch?...

  Putin a spol chceli vrátiť ukradnutie spojenca Ukrajiny USA a NATO.
  Čo tak zlanáriť Turecko, ktoré rado dvojité a viacnásobné hry?
  Nebolo to zďaleka nereálne, lebo do Šanghajského obranného spolku nedávno prestúpil spojenec USA jadrový islámsky Pákistan.
  A tak po embargách na Západ USA a EU ponechal Putin a spol doložku dovážať do Ruska od Turecka embargované potraviny a ovocie.
  Dokonca chcel obísť Ukrajinu a zrušený Južný prúd na dovoz plynu cez Turecko.
  Aj Merkelova BND spozorneli už dávnejšie na viacnásobne Turecké hry a prepukol im škandál že špehovali spojenca NATO Turecko. Turecko si dalo povolať na kobereček Nemeckého veľvyslanca. Merkelová a spol rozohrávali hru až nezdrhne Turecko ku krajinám BRICS tak, že začali vyzbrojovať kurdov. Čoraz silnejšie v tomto smere konali aj USA.
  Hrozba znela približne diplomatickí, asi takto
  ...ak začnete paktovať s Rusmi, BRICS vyzbrojíme a založíme Vám tam kurdsky štát!...
  Máte tiež smrteľných nepriateľov, ktorí Vám to tam bez zaváhania rozvrátia!
  Ako Grécko, Izrael, ani Egypt Vám to podporu Muslimského Bratstva dlho nezabudne. Na Irán zrušíme ekonomické sankcie. Arméni čoraz hlasnejšie žiadajú ospravedlnenie a odškodnenie za holocaust za prvej svetovej. Ste tam s niekým za dobre? A čo ak Vám tam prepukne občianská vojna?

  O čo Rusom išlo?
  V krátkom čase mohli prísť o námorne základne na Krymu a v Sýrii. Tak isto o spojencov. Ukrajinu už na dlho stratili. Museli dať do sveta rázny signál, že spojencov si už nedajú a nebudú tak vlažne pristupovať ako v prípade Srbska a Líbie.
  Samozrejme aj o nejakú vojenskú exibíciu.
  Najviac šlo o ropné hry.
  Putin vsadil v ekonomike Ruska a zbrojení výrazne na zisky z ropy a plynu.
  USA a spol sa so Saudmi ale spikli v ropnej hre na nízke Svetové ceny ropy.
  Ceny ropy klesli zo 120$ za barel na asi 50 $. To devastuje Ruský rozpočet, menu a plány na prezbrojenie. Povstalci aj Asádovci museli tiež pašovať ropu hlboko pod svetové ceny čo tiež stláčuje cenu ropy. Samozrejme taký bizmis vo veľkom bol možný akurát cez Turecko poprípade cez Saudov.
  Preto súhlas s analýzov že Rusko-Turecký stret bol aj tak nevyhnutný .
  Načo preťahovať a zvýhodnovať Turecko? Veď aj ono sa podieľa vo veľkom na pašovaní ropy a sprostredkuje predaj, čo devastuje Rusku ekonomiku. Erdoganovia a spol ich chcú pripraviť o spojencov Asadovcov a námornú základňu v Sýrii. Putin a spol veľmi dobre vedia o Pilsudského sanitárnom koridore.
  A tak pri prvej možnej príležitosti ukončia námluvy Turecka do ich zoskupení a čo najviac pritvrdia. Stačila už malá zámienka ako zostrel lietadla.
  Nemyslím, že ďalej bude Rusko vyostrovať konflikt s Tureckom.
  V hre je stále ešte plynovod cez Turecko do EU. Zisky s plynu do EU tak skoro nenahradia. A s Ukrajincom hádam nebudú chcieť ustupovať.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  11:53 03.12.2015

  Aby jste mohl dělat revoluci musíte mít podporu lidu ( na u a zázemí. Bohužel to se po prvvotní hurá akci a tvorbě FSA nestalo. A tato Svobodná armáda bez podpory se rozpadla. To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aby jste mohl dělat revoluci musíte mít podporu lidu ( na u a zázemí. Bohužel to se po prvvotní hurá akci a tvorbě FSA nestalo. A tato Svobodná armáda bez podpory se rozpadla. To "zvěrstvo" co tam dnes bojuje, nejsou ani syřané a podporu mají z venku.
  O té obchodni vymene pochybuji, jestli je krádež bráno jako obchod ... Ze Syrie se odvazi ropa, artefakty, obili, bavlna, prumyslove know how podniku ...Zajistuje to turecka neziskova organizace IHH, jestli vam to nic nerika, tak je to ta co mela konflikt v roce 2010 z dovozem zbozi (zbrani) do Palestiny. Zaútocilo na ní izraelske kommando a bylo tam nekolik mrtvych.
  Pokud nekdo oponuje ze ze Turecko nenakupuje ropu a nedodava zbrane, tak opravdu nechapu za co ty novinari v Turecku dostavaji pomalu dozivotni tresty. Asi za nic ... Hlavne se o tom piše už více jak rok.
  O te rope jsem psal v jinych clancich, Kurdove ( klan Barzani) v Iraku prekupuji ropu od ISIS a preprodavaji ji dal napr. do Israele. ( 70% procent ropy je z Kurdistanu) A take podle vypovedi zajatců IS jim Kurdové přeprodavaji munici a braně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:54 03.12.2015

  Tak já to napsal jako odpověď na to, že jsi psal o přeběhlictví některých syrských důstojníků k ozbrojené opozici a neschopnosti Assada udržet zemi pohromadě. Oni mohli opravdu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak já to napsal jako odpověď na to, že jsi psal o přeběhlictví některých syrských důstojníků k ozbrojené opozici a neschopnosti Assada udržet zemi pohromadě. Oni mohli opravdu věřit, že tak velký tlak vláda prostě nemá šanci ustát.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:32 03.12.2015

  Luky: zahraniční politika US jde už hodně dlouho do haje, nebo alespoň v urcitych oblastech. Obama doslova zahodil jejich vliv na Irak, kvuli kterému tam umřela nebo byla zmrzačena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: zahraniční politika US jde už hodně dlouho do haje, nebo alespoň v urcitych oblastech. Obama doslova zahodil jejich vliv na Irak, kvuli kterému tam umřela nebo byla zmrzačena spousta jejich a spojeneckých vojáků.

  Kvuli jejich pasivitě si prumerny Iracan mysli, ze maji s ISIS dohodu, nebo je podporují, což je ještě aktivně živeno Iranskou propagandou.

  US pokud něco neudělají v Iraku skončily. Kdyby to byla nějaká konspirace, tak nevěřím tomu, že se snažili Irak roky přestavět a pak to vše jen tak opustí jen kvuli vytvoření ISIS a zničení Asada. Tohle je spíš neschopnost, nerozhodnost politika co si hlídá svůj odkaz a nehodlá si ho ničit další válkou.

  Nakonec je fuk kdo za to muže, řešit by se mělo co s tím a mít aspoň dlouhodobý plán i kdyby to nebylo nejlepší řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:15 03.12.2015

  leviathan: ISIS prodává ropu hned po vytěžení, pak už to mají v rukách obchodníci, pašeráci. Sýrie jako taková spotřebovává většinu té ropy.

  Kamiony na hranicích nic nedokazují, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  leviathan: ISIS prodává ropu hned po vytěžení, pak už to mají v rukách obchodníci, pašeráci. Sýrie jako taková spotřebovává většinu té ropy.

  Kamiony na hranicích nic nedokazují, pořád je tu čilý obchod mezi Tureckem a Sýrii v hodnotě 1.8 miliard dolarů (Turecký export v 2015) v 2011 to bylo 1.9...

  http://www.al-monitor.com/puls...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:12 03.12.2015

  to bylo pro Shánii.

  to bylo pro Shánii.

 • Luky
  10:10 03.12.2015

  V každé zemi se najdou frakce toužící po moci. Pokud je začnete ještě popohánět, dáte jim materiální a finanční pomoc i příslib podpory od tak velkých hráčů jako jsou USA a velké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V každé zemi se najdou frakce toužící po moci. Pokud je začnete ještě popohánět, dáte jim materiální a finanční pomoc i příslib podpory od tak velkých hráčů jako jsou USA a velké západní státy, tak budou jak na steroidech. I tady když je politik, který ví, že má za sebou podporu USA, tak se začne chovat jak na fetu. A teď si představte, že jste v zemi, kde je mentalita jak v roce 1987.
  S mocí je vždycky spojená i velká odpovědnost a tady západ opět selhal (nebo hrál o něco jiného a nejprve neselhal)..
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  10:02 03.12.2015

  To, ze Turecko kupuje ropu od ISIS je konspiracna teoria a nie fakt. Ako fakt to uvadza ruska propaganda. ziadne fotky kamionov z hranic nic nezmenia. To, ze turecke hranice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To, ze Turecko kupuje ropu od ISIS je konspiracna teoria a nie fakt. Ako fakt to uvadza ruska propaganda. ziadne fotky kamionov z hranic nic nezmenia. To, ze turecke hranice prekracuju kamiony s ropou nijako nedokazuje exitenciu kontraktu medzi tureckou vladou a ISIS. Na tomto videu:

  https://www.youtube.com/watch?...

  "objasnuje" rusky general pohyby ropy od ISIS do TUR, ale dobre si vsimnite tie sipky pohybu ropy!! Smeruju do Turecka LEN cez uzemie rebelov a Kurdov!! Ale Turecko susedi priamo s ISIS, preco to teda nerobia jednoduchsie, preco riskuju prevoz cez uzemie Kurdov a rebelov? Nie je jednoduchsie vysvetlenie, ze s tou ropou obchoduju stovky kontraktorov , ktori ju predavaju komukolvek a ktokolvek ju kupuje, potoze je to proste biznis? To musi byt jedinym riesenim kontrakt TUR-ISIS?? A pred zostrelenim Su-24 to Rusom nevadilo? Vobec by som sa necudoval, keby cast tej ropy v tych slavnych cisternach pochadzala od Assada.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:57 03.12.2015

  premyslcz: hlavně že ty mě odvinuješ, že ja jsme demagog:)
  Přmo jsem tam napsal že SA podporuje jejich teroristy, což jsou ty skupiny o kterých píšeš, ale nepodporují ISIS. Podpor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: hlavně že ty mě odvinuješ, že ja jsme demagog:)
  Přmo jsem tam napsal že SA podporuje jejich teroristy, což jsou ty skupiny o kterých píšeš, ale nepodporují ISIS. Podpor Proto mi vadí, že všichni vytahují ISIS jako společného nepřítele, když tu je spousta jiných faktorů a celou situaci tak zjednodušují.

  Vládnoucí frakce SA udržují křehkou rovnováhu sil u nich doma, je tam spousta lidí (a to i velmi vlivných a bohatých) kteří s ISIS sympatizují a podporují je, nebo se k nim přidávají. Stejní lidé financují šíření jejich verze islámu po celém světě a jsou velkou hrozbou i pro SA, ale jejich vláda s tím může udělat jen velmi málo, protože by to zhroutilo celý jejich vládnoucí system a můžeme se jen dohadovat, jestli by byla stejná občanská válka byla dobrá i tam a co by to vlastně znamenalo pro celý islámský svět.

  Taky jsem napsal, že Asadova frakce je teď asi jediné možné řešení problému v Syrii a Asad sám tvrdí, že dá amnestii všem co složí zbraně.

  Ale nezapomeňme, že on byl ten kdo neudržel zemi před pár lety pohromadě a zradili ho jeho vlastní vojáci. v době kdy tam bylo extremistů naprosté minimum a tenkrát byla situace zcela jina.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  09:20 03.12.2015

  My bysme si hlavne meli konecne uvedomit , ze zajmy turecka v oblasti se neshoduji se zajmy evropy a NATO . A podle toho bysme se meli chovat.... Podporovat bez ptani turecko ciste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  My bysme si hlavne meli konecne uvedomit , ze zajmy turecka v oblasti se neshoduji se zajmy evropy a NATO . A podle toho bysme se meli chovat.... Podporovat bez ptani turecko ciste kvuli jeho strategicke poloze je silenstvi .
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  07:26 03.12.2015

  http://spravy.pravda.sk/svet/c...

  Pokračujúca slovná prestrelka medzi Ankarou a Moskvou vyvoláva obavy aj medzi Rusmi žijúcimi v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://spravy.pravda.sk/svet/c...

  Pokračujúca slovná prestrelka medzi Ankarou a Moskvou vyvoláva obavy aj medzi Rusmi žijúcimi v Turecko, ktorých je asi 100 tisíc. Ide väčšinou o ženy, ktoré sa vydali za Turkov.
  „Erdogan je pri moci už 13 rokov. Je to autoritatívny a komplikovaný politik. Akási neriadená strela. Človek, ktorý rozhoduje pod vplyvom emócií. Často sa stávalo, že neskôr sa pokúšal zaradiť spiatočku, ale väčšinou sa spravidla už nič nedalo napraviť. Medzi mojimi známymi niet takých, ktorí by si ho vážili,“ cituje portál Lenta Tatjanu Sazonovovú žijúcu v Istanbule. Jej krajanka Natalia Pavlovova z Antalye zase upozornila na reakciu Turkov na incident s ruským bombardérom. „Je v duchu východných národov. Podľa toho Erdogan nemohol konať ináč. Ľudia by to totiž nechápali. Tým skôr, že jeho politické zázemie nie je na tom najlepšie. Možno preto očakávať zvýšenú aktivitu tureckej diplomacie. Urobí všetko, aby sa vyhla konfrontácii s Ruskom. Verím, že ruskí politici sú dostatočne múdri a odpustia susedovi a nepodľahnú provokáciám, nahrávajúcim jedine radikálnym islamistom,“ myslí si Ruska z Antalye.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  07:17 03.12.2015

  To sanityangel1 nesnaž se zde argumenovat, protože Shania ti to nesmyslem vyvrátí. Čekám informaci že An-nusra nebo Ahrar-ash Sham nejsou teroristi, ale bojovníci za svobodu. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To sanityangel1 nesnaž se zde argumenovat, protože Shania ti to nesmyslem vyvrátí. Čekám informaci že An-nusra nebo Ahrar-ash Sham nejsou teroristi, ale bojovníci za svobodu. A ISIS jsou nepochopení muslimové, kterí prosazují wahabismus, jeho větsina leadru je z SA, donatori jsou hlavne ze SA. Ale ze Saudskou arabii to nema vůbec nic společného..
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  01:42 03.12.2015

  Ko zajímá technická stránka věci, výbava a možnosti Su-24 a další, ať se podívá tady
  http://www.modelforum.cz/viewt...
  Na této a pár dalších stránkách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ko zajímá technická stránka věci, výbava a možnosti Su-24 a další, ať se podívá tady
  http://www.modelforum.cz/viewt...
  Na této a pár dalších stránkách v diskusi jsou k tomu informace i od znalejších, než jsme my.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:40 03.12.2015

  flanker.jirka: ano proto píšu, že je třeba mít moderní systém s dobrým pokrytím a dlouhým dosahem. Neco jako DAS.

  A ještě k RWR: i u moderních (modernější než systémy které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: ano proto píšu, že je třeba mít moderní systém s dobrým pokrytím a dlouhým dosahem. Neco jako DAS.

  A ještě k RWR: i u moderních (modernější než systémy které měli zachytit) RWR (amerických) se několikrát stalo, že nezachytili přibližující se raketu z poměrně starých SAM, nic není 100%

  Proto pořád píšu, že ve vzdušném boji faktor překvapení hraje pořád obrovskou roli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:34 03.12.2015

  flanker.jirka: 1. Turecko má strategickou polohu nejen k Rusku, ale celému regionu, má pro NATO a hlavně USA obrovskou cenu. A pro Evropu je sakra dobře s nimi mít dobré nebo aspon ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: 1. Turecko má strategickou polohu nejen k Rusku, ale celému regionu, má pro NATO a hlavně USA obrovskou cenu. A pro Evropu je sakra dobře s nimi mít dobré nebo aspon pratelske vztahy.

  2. Incidenty a porušování hranic dělá mnoho národů, rusové to dělají denně v pobaltí a taky je nikdo nesestřeluje.

  IMHO je ale podstatný rozdíl, když ti hranice narušuje někdo, kdo má naprosto rozdílné zájmy v regionu, nemá nejmensi snahu řešit svoje caste navigační problémy a ještě misto ISIS bombarduje tvoje lidi. ALE PORAD TO BYLA PEKNA BLBOST...

  3. Jakých 50 km, viděl jsi ty mapy? Turci krásně viděli kam ty letadla letí a podle toho je včas varovali, ještě než hranici překročí. Stačilo jim kdykoliv před hranici změnit kurz.

  4. vážne me už unavují ty keci o ISIS, to že Rusové i Turci vystupují proti ISIS naprosto nic neznamená, není to vůbec důležitý, jsou to jen keci pro lidi.
  Rusové podporují Asada, Turci ne, Rusové jim tam bombardují lidi, Turecku to vadí. Nikde v celé te rovnici ISIS nefiguruje, to je jen blba výmluva pro masy.

  A BTW já si myslím, že Asad, nebo aspon jeho vláda bez něj je jediné řešení v Syrii, ale fakt mi vadí, když se pořád vytahuje ISIS v problémech kde hraje pouze minimální faktor.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  00:20 03.12.2015

  to SHANIA: ani MAWS není úplně vždy spolehlivý, pokud raketový motor střely dohoří dříve než se střela dostane do vzdálenosti na kterou ji MAWS může zaregistrovat. Hlavní je mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to SHANIA: ani MAWS není úplně vždy spolehlivý, pokud raketový motor střely dohoří dříve než se střela dostane do vzdálenosti na kterou ji MAWS může zaregistrovat. Hlavní je mít tyto systémy taky v pořádku a zapnuté.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:13 03.12.2015

  sanityangel1: oprav si to na sponzorské dary od občanu Kataru a Saudske Arabie a mnoho jinych muslimu v Evropě i jinde. Vlády těch států podporují rebely a jejich teroristy, ale ne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: oprav si to na sponzorské dary od občanu Kataru a Saudske Arabie a mnoho jinych muslimu v Evropě i jinde. Vlády těch států podporují rebely a jejich teroristy, ale ne ISIS, která je třeba pro vládu SA obrovský problém, kdyby se dostala k nim.

  Kdyz uz linkujes FT, tak proc ne tento?

  http://ig.ft.com/sites/2015/is...

  Kde je krasně vysvětleno jak místní trh a pašování funguje.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  00:00 03.12.2015

  Turci sestřelem tohoto letounu hodně přestřelili. Ukázali, že do Evropy opravdu nepatří a v NATO jsou trpěni, jenom protože se to hodilo a hodí USA pro blízkost bývalého SSSR a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turci sestřelem tohoto letounu hodně přestřelili. Ukázali, že do Evropy opravdu nepatří a v NATO jsou trpěni, jenom protože se to hodilo a hodí USA pro blízkost bývalého SSSR a dnešního Ruska. Ostatně, pořád tam mají americké letecké jaderné pumy. Otázkou je jak se zachovají ostatní země, přece jen by se rádi už konečně vypořádali s IS a až potom s Assadem.

  Pokud je správná informace, že použili AIM 120, tak lze předpokládat, že nedošlo ani k identifikaci cíle a k formální výzvě, při bližší vzdálenosti k cíli by jistě volili použití mnohem levnější střely AIM 9. Možností jak se vypořádat s případným "narušitelem" je více, v roce 2003 takhle rakouské letectvo opakovaně létalo fotit stroje USAF, včetně pašování F 117 pod tankerem, když si zkracovali cestu přes rakouský západní cíp a nikoho nenapadlo po nich vystřelit, třeba že se jednalo o opakované porušování pravidel.
  http://www.novinky.cz/zahranic...

  To turecké éro letělo najisto střílet bez toho, že by se někdo pokoušel o kontakt. A varování někomu, že je 50 km od jeho hranic, aby změnil kurz, to je holý alibismus, to bychom se v Evropě nepohli, Gripeny by mohly akorát točit zatáčku na špagátě uvázaném někde ve středu ČR.

  http://theaviationist.com/2015...

  Na druhou stranu nachytali rusy na holičkách, absolutně nebyli připraveni na to, že stát, který officiálně vystupuje na straně bojující proti IS se takto zachová. SU 24 je určen pro činnost se stíhacím doprovodem, není uzpůsoben pro vedení bojů vzduch-vzduch. Byli připraveni jen na bezprostřední rizika v podobě možných ataků střelami země vzduch u nichž lze předpokládat, že se vyskytují v Syrii nebo tam byli bratrskou internacionální pomoci IS nějak dopraveny.

  První co následovalo je upravení akcí za doprovodu letadel vybavených AA střelami a ECM kontejnery. K tomu na ochranu základny si dovezli komplet S 300 PMU2. Budou muset upravit postupy při útocích na hranicích s tureckem, lze předpokládat, že se poučili z Afghanistánu, kde z důvodu napětí s Pakistánem měli zákaz provádění operací v pásmu 20 km od hranic, pak zjistili, že toho taliban využívá pro své přežívání, už toto bude důvod se k podobné taktice znovu nevrátit.

  Co bude dál? ...
  Turci se snad už poučí a začnou se chovat podle mezinárodních standardů a standardů NATO, tipoval bych, že se už asi neodváží letět bombardovat kurdy do Syrie. Sami si doma budou muset udělat pořádek, ČR je prolezlá korupcí a mafiánskými klany, tak si ani nedokážu představit v jakých rozměrech toto jede za bosporem, hodně tomu napovídá zatýkání bývalých generálů obviněných z pašování zbraní. Stačí s podívat na to jak oni sami "nenarušují" vzdušný prostor svých sousedů. zkrátka se chovají jako ideální adept na vstup do EU :-D

  Když tu někdo zmiňuje, že fotky, které poskytli dnes rusové neukazují cisterny, tak se nejspíš jen sekli a nebo nechtějí ukázat vše. I USA útočí na ty (podle někoho neexistující) konvoje cisteren a určitě moc dobře vědí kam jezdí.

  ... o tom, že muslimovi se nedá věřit ani nos mezi očima si vyprávěli už naši prapředci, s osmanskou říší měli své zkušenosti asi všichni okolo nich.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  23:35 02.12.2015

  Panove, ja nevim, kde vy chodite na informace o prijmech z prodeje ropy, ale ja na FT a k amikum - jejich odhad je 1 - 1.5 mio denne - za 2014 - cca 0.5 mld ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panove, ja nevim, kde vy chodite na informace o prijmech z prodeje ropy, ale ja na FT a k amikum - jejich odhad je 1 - 1.5 mio denne - za 2014 - cca 0.5 mld USD

  http://www.ft.com/cms/s/2/b823...

  http://www.brookings.edu/blogs...

  K tomu je tam jeste 0.5 mld z bank v Mosulu spolecne s 2300 Humwees, ktere jim tam nechali Iracane a ktere Amici zapomeli vybombardovat:

  http://www.theguardian.com/wor...
  http://www.ibtimes.co.uk/mosul...

  Dale jsou tam sponzorske dary od Kataru a Saudske Arabie:
  http://www.thedailybeast.com/a...
  http://www.dw.com/en/who-finan...
  Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  23:00 02.12.2015

  palo satko: Takže najednou sudy v normálních kamionech? Tobě to přijde asi jako deatil, ale mě tyhle ruský "nepřesnosti" dost iritují. Za celou dobu nepadlo nic jiného, než že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: Takže najednou sudy v normálních kamionech? Tobě to přijde asi jako deatil, ale mě tyhle ruský "nepřesnosti" dost iritují. Za celou dobu nepadlo nic jiného, než že Rusko denně rozstřílí stovky cisteren, tady dokonce sami ofiko píší že za 5 dní jich zničili přes tisíc (http://cz.sputniknews.com/svet... a teď se dozvídám, že v cisternách se ropa vozit nedá a že ani není na celém světě dost cisteren a proto se vozí v sudech v zaplachtovaných kamionech? A těch sudů (a co jich musí být) a kamionů je dost? V mnoha článcích jsou citována přímá slova Vladimíra Putina „Cisterny s ropou se pohybovaly v konvoji až k obzoru jako živý ropovod. Ve dne v noci jezdí tyto cisterny do Turecka. Do Turecka jezdí plné, zpět prázdné,“ To Rus opravdu nerozezná sud od cisterny?

  Rusové prostě měsíce mluví o cisternách a pak pustí video, kde žádné nejsou. Mimochodem jak vůbec víme, že na tom anonymním videu se jedná o hraniční přechod ze Sýrie do Turecka? Turecko má taky přechody s Irákem, Íránem, Arménií, Gruzií (Bulharsko a Řecko nechávám stranou) a ano Turecko čile obchoduje s kde kým a s kde čím, ještě jste neviděli turecký kamion na našich dálnicích? Ani směr z toho není zřejmý, odkud kam vlastně jedou a jak to, že v protisměru není stejný nával vracejících se kamionů? To se musí v Turecku náklaďáky dost hromadit. Je to celý nějaký ruský.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  22:57 02.12.2015

  tzv. analytici perlia. Vraj - Rusové přilili olej do ohně, když začali intervenci v Sýrii bez tureckého schválení.
  Takže rusi sa mali pýtať turecka či môžu na území cudzieho štátu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tzv. analytici perlia. Vraj - Rusové přilili olej do ohně, když začali intervenci v Sýrii bez tureckého schválení.
  Takže rusi sa mali pýtať turecka či môžu na území cudzieho štátu bojovať proti islamistom. Tieto všelijaké thin-tanky sú mimoriadne neobjektívne a jednostranné. Veď sú platené zdrojmi ktorých agendu plnia a šíria agendu washingtonu a NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  22:56 02.12.2015

  ad ropa - odhady produkce a prodeje jsou naprosto postavene na vode.

  1. Vetsina pocita, ze IS produkuje 30-40 000 barelu denne.
  2. Cena se pohybuje od 10 dolaru az k 35 dolarum ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad ropa - odhady produkce a prodeje jsou naprosto postavene na vode.

  1. Vetsina pocita, ze IS produkuje 30-40 000 barelu denne.
  2. Cena se pohybuje od 10 dolaru az k 35 dolarum za barel.
  3. Vetsina pocita, ze IS proda 100 procent sve produkce ven.

  tj. 1,6 milionu dolaru, kdyz pocitam maximalni ceny a nepocitam naklady.

  Pro nekoho prekvapeni, IS produkovana ropa respektive ropne produkty se z vetsiny spotrebuje na IS ovladanem uzemi (vlastni spotreba, spotreba obyvatelstva). Cisla o denim prijmu v radech milionu je proste blbost , tak samo je blbost informace o desitkach kilometru dlouhych kolonach plnych cisteren.
  Skrýt celý příspěvek

 • Safi
  22:15 02.12.2015

  Nerozumím, co pořád s tou ropou máte. Když budu považovat ruské odhady za strop, tak jejich částka 2 miliardy ročně při naprosto optimistická ceně na burze 45 dolarů za barel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nerozumím, co pořád s tou ropou máte. Když budu považovat ruské odhady za strop, tak jejich částka 2 miliardy ročně při naprosto optimistická ceně na burze 45 dolarů za barel znamená převoz čtyř a půl milionu tun nákladu což je skoro čtvrtmilion "kamioncest" za zisk pouhých 50 miliard korun. Připomínám, že ČR vybere na daních bilion !!! a nestačí to...

  Předpoklady výpočtu:
  1. IS nemá žádné náklady na těžbu a přepravu
  2. prodává za cenu na burze - extrémně optimistické
  3. jejich ropa má nejnižší hustotu - velmi optimistické
  3. jejich kamion uveze 20tun - vcelku reálné

  Pokud bych podmínky zreálnil, tak by to bylo ještě někde úplně jinde.... Vozit ropu v kamionech je asi stejně praktické, jako dovážet v době sucha vodu vlakem na Šumavu s tím, že zvýším průtok Vltavy v Praze....
  Pro představu ropovod, který jde z Baku do Turecka má průtok cca milion barelů denně, naše Družba skoro dvojnásobek...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:05 02.12.2015

  sanityangel1: když jde o peníze, tak je fuk kdo s kým bojuje. ISIS ropu nepřeváží, na to tam jsou překupníci a ti tu ropu prodávají všem v regionu.

  To nijak nevylučuje pašování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: když jde o peníze, tak je fuk kdo s kým bojuje. ISIS ropu nepřeváží, na to tam jsou překupníci a ti tu ropu prodávají všem v regionu.

  To nijak nevylučuje pašování do turecka, ale na druhou stranu označit Turecko jako jediný cíl té ropy je trochu na hlavu.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:50 02.12.2015

  To palo satko:

  Podle ratataarmata tam vozi ananasy. Je to ted super artikl a jde na dracku. Ananas s rajcaty, co nemuzou prodat do Ruska -> super chutovka

  To palo satko:

  Podle ratataarmata tam vozi ananasy. Je to ted super artikl a jde na dracku. Ananas s rajcaty, co nemuzou prodat do Ruska -> super chutovka

 • sanityangel1
  21:46 02.12.2015

  Cituji z jedne diskuze:
  IS krade a prodává ropu, denně z toho má tržby 1 - 2 miliony dolarů, ale tu ropu od IS nikdo nekupuje. Prostě zázrak, Allah ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cituji z jedne diskuze:
  IS krade a prodává ropu, denně z toho má tržby 1 - 2 miliony dolarů, ale tu ropu od IS nikdo nekupuje. Prostě zázrak, Allah Akbar

  :)

  https://www.google.cz/maps/@35...

  Mam pro soudruha ratataarmata takovou kontrolni otazku a muze pouzit link nahore jako napovedu:
  Vlevo od IS je Asad, vpravo od IS je Iran, dole je od IS zbytek Iraku, vsichni bojuji s IS na zivot a na smrt. Nahore od IS je Turecko, ktere od zacatku bombarduje Kurdy. Tak komu ten IS tu ropu asi prodava?

  Erdoganova verze: IS ropu nacerpa do cisteren, ty cisterny prejedou syrsko-tureckou hranici, pak prijedou k mori a vsechnu tu hnusnou ropu nalijou do more :)))
  Tim zasadi smrtelny uder ekologickemu zapadu, ktery se z toho jiz nevzpamatuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:26 02.12.2015

  Nejlepsi mapa turecke verze sestrelu je zde:

  https://www.stratfor.com/analy...

  Nejlepsi mapa turecke verze sestrelu je zde:

  https://www.stratfor.com/analy...

 • palo satko
  21:13 02.12.2015

  ratataarmata "normalne kamiony"? No v tych nornalnych zaplachtovanych kamionoch su celkom normalne 200 litrove sudy a v tych sudoch normalna ropa. Na svete nie je volne k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata "normalne kamiony"? No v tych nornalnych zaplachtovanych kamionoch su celkom normalne 200 litrove sudy a v tych sudoch normalna ropa. Na svete nie je volne k dispozicii take množstvo cistrerien na prevoz ropy, lebo cisternu na benzin použit nemožeš. Ale daleko viac je volnych "normalnych" kaminov a štandartnych sudov. Dokonca to vide lacnejšie než si najat cisternu. nakoniec Rusi zverejnili aj fotky tych rozbitych normalnych kanionov so sudmi.Ešte taka podotazka, čo by asi tak vozili v tych stovkach kanionov z tej puštnej oblasti? ananasy? alebo elcedečka?
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  20:35 02.12.2015

  Já si myslím, že je to prosté, milý Watsone. Prostě posádku Suchoje nenapadlo, že by to mohlo být naostro, ono se přece ozáření zaměřením používá jako velmi drsný vzkaz Mám tě v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si myslím, že je to prosté, milý Watsone. Prostě posádku Suchoje nenapadlo, že by to mohlo být naostro, ono se přece ozáření zaměřením používá jako velmi drsný vzkaz Mám tě v hrsti, tak odprejskni. A když už byla raketa na cestě, tak se katapultovali. Je mi celkem jedno, jestli Ivani hráli nějakou hru a holt se ucho utrhlo, anebo jestli turčíni šlápli tak říkajíc, do hovna. Turecko se nechová jako civilizovaný stát, nemá místo v Evropě a už vůbec ne v NATO. Jak jsem byl pro NATO a pro integraci směrem na tzv. Západ, tak mně to začíná pěkně štvát a připadám si jako ošizenej. Tím ale rozhodně nechci naznačit, že bych se přikláněl k ruskému dubisku, to ne. Ale spíše mi přijde, že západ je stejně zrádný jako východ, akorát, ten danajský dar, je zabalen v hezčím papíru. Acho jo.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:30 02.12.2015

  Kdo ví jestli neměly varovné systémy vypnuté, minimálně RWR.

  Kdo ví jestli neměly varovné systémy vypnuté, minimálně RWR.

 • ratataarmata
  20:28 02.12.2015

  Pokud jde o problematiku map, tak hlavní potíž je, že ty zvěřejněné mají (jako všechny podobné) - naprosto neadekvátně a mimo měřítko tlusté čáry ukazující kudy letadla letěla. To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jde o problematiku map, tak hlavní potíž je, že ty zvěřejněné mají (jako všechny podobné) - naprosto neadekvátně a mimo měřítko tlusté čáry ukazující kudy letadla letěla. To nejsou přesné trasy, to jsou názorná vyobrazení. Jinak by museli zakreslit tenoučké, přesné a tedy neviditelné nitky v měřítku, které by nikomu nic neřekly.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  20:20 02.12.2015

  ohledně RWR SU-24M2 SPO-15 Beryoza - snad nebude vadit video ze simulátoru, ale velmi věrného. To že by nedokázal detekovat radar F-16 C/D - to si neumím ani představit, vždyť to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ohledně RWR SU-24M2 SPO-15 Beryoza - snad nebude vadit video ze simulátoru, ale velmi věrného. To že by nedokázal detekovat radar F-16 C/D - to si neumím ani představit, vždyť to byl hlavní protivník...

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  20:19 02.12.2015

  Dnes se v Britské PS hádali, kam půjdou bojovat proti IS. Zda celkově, nebo jenom do Iráku, aby nemuseli lézt rusovi do Sýrie. Mají to spojenci v NATO těžké.

  Ještě bych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dnes se v Britské PS hádali, kam půjdou bojovat proti IS. Zda celkově, nebo jenom do Iráku, aby nemuseli lézt rusovi do Sýrie. Mají to spojenci v NATO těžké.

  Ještě bych podotkl, že Rusko dnes musíte brát tak, že je tam ekonomika založena na soukromé sféře. Tak jako je tomu u nás. Velmi těžce ponesu, aby stát trhal mé obchodní praktiky a spojení. A náké sankce EU?! Přeci se nepůjdu pást. Takže budu hledat cesty. Rusko je široširé a možnosti jsou tam nevyčerpatelné. To se týká jak obchodu s vojenskou výzbrojí, tak obchodu s čímkoliv dalším. Nehledě na to, že stát u řady oblastí pozbyl kontrolu. A potom ta úplatnost!
  Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  20:16 02.12.2015

  Wenet01: To samozřejmě já ani ty nevíme - nejsme na místě. Ale když se mi pokusí ruské ministerstvo obrany (a to je snad nějaká autorita!) podstrčit takové video, tak to něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: To samozřejmě já ani ty nevíme - nejsme na místě. Ale když se mi pokusí ruské ministerstvo obrany (a to je snad nějaká autorita!) podstrčit takové video, tak to něco naznačuje. Když mají všichni tisíce důkazů fotek a videí, tak jak to, že jako trumf vytáhnou video s normálními kamiony? To mi vysvětli proč?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:11 02.12.2015

  2 Shania. K téhle, co jsi postnul - za sebe, těžko soudit. Já mluvil o těch verzích map, kde byla jako podklad použitá klasická zeměpisná mapa. Tady je jako podklad černá, tudíž se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Shania. K téhle, co jsi postnul - za sebe, těžko soudit. Já mluvil o těch verzích map, kde byla jako podklad použitá klasická zeměpisná mapa. Tady je jako podklad černá, tudíž se nabízí otázka, jestli to nebyl zámer.

  Ale hlavně)) smůla pro nás pro oba/všechny :) taky můžem pracovat s variantou, že pro veřejnost uvolněné snímky s plánkem trasy, jsou podvrh na obou stranách :-D ty plánky s trasou si načrtne každej v malování. Velmi těžko ověřitelné....jistý je jen to, že Su-24 dopadl zhruba 5km od hranic s Tureckem - to by se těžko falšovalo.....ale kde se obě letadla nacházela v době střetu? to ví jen pozemní personál přehledovejch RL a samotní piloti
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  19:59 02.12.2015

  Názor a rozbor situace u analytika z druhé strany:https://www.youtube.com/watch?...

  Názor a rozbor situace u analytika z druhé strany:https://www.youtube.com/watch?...

 • pks_
  19:50 02.12.2015

  raziel87: mapy vypadají ok.
  Turecká mi přijde trochu důvěryhodnější, protože na té ruské jsou divoké zatáčky kolem hranice s podezřelým poloměrem. Turci ji také dali dříve, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: mapy vypadají ok.
  Turecká mi přijde trochu důvěryhodnější, protože na té ruské jsou divoké zatáčky kolem hranice s podezřelým poloměrem. Turci ji také dali dříve, zatímco Rusové si nechali čas na retušování(možná). Turci si ale mohli mapu připravit i předem. Je možné, že radarová data nemají dostatečnou přesnost pro stanovení, zda bylo SU-24 v prostoru 17s nebo třeba 9s (podle amerických zdrojů). Rozhodně je za těch 17s nemohli stihnout 10x varovat, potom navázat vizuální kontakt, ukázat podvěšenou výzbroj a pokusit přimět opustit vzdušný prostor - což je správný postup v době míru. Ve válce si mohou střílet kdy chtějí, ale zatím válečný stav nebyl. Takže Turecko nehrálo podle pravidel.

  Čeho mohli chtít Turci dosáhnout?
  1. ukončit narušování svého vzdušného prostoru - Rusové jsou ale přesvědčeni, že jej vůbec nenarušili, dávají si teď větší pozor
  2. ochránit své menšiny v Sýrii - Rusové tam po sestřelu rozpoutali v rámci svých možností peklo se stovkami mrtvých
  3. vynutit si svoji pohraniční bezletovou zónu, kde by měli ochrannou ruku nad vším, co se tam děje - bezletová zóna vznikla, ale pro ně, Rusové likvidují vše co se hýbe.
  4. ukončit napadání kamionů s ropou, ve kterých hynou turečtí řidiči
  5. přerušit plány na velkou pozemní ofenzivu Ruských výsadkových a Íránských jednotek s cílem dobití Rakká před "umírněným džihádisty" - toto se možná podařilo minimálně oddálit. Byly náznaky, že se něco takového připravuje.

  Dosáhli Turci sestřelem těchto cílů?
  1.+5. ANO, 2.+3.+4. NE
  Mohli to čekat? Že Rusové nestáhnou ocas mezi půlky a že neřeknou "omlouváme se, že jsme strkali nos do tureckých záležitostí". Nemohli. Tohle prostě Rusové nikdy neudělají.

  Cena za úspěch v bodě 1. bude velmi vysoká 5 mld $ ročně v turistice, trochu více v zemědělství a dalších odvětvích. Je to nejdražších 17 sekund Turecka.

  ratataarmata: Su-24 létaly plně naložené bombami a nenesly REB kontejnery ani AA rakety, Rusové hlásili plánované lety spojenci USA a právem nečekali útok. (Donald Cook & Su-24 je P.R. pohádka ruského výrobce REB kompletů). Použité střely měly pasivní navádění, takže jejich odhalení by bylo těžké. Dnes jsou ale přijata opatření, že pokud by k útoku nebo jen náznaku útoku opět došlo, tak bude minimálně okamžitě pomstěn doprovodnými stíhači. Jestli Putin na něco narazil, tak jen na Erdoganovu hloupost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  19:36 02.12.2015

  ratataarmata: Takže věříte tomu, že Erdogan islamisty nepodporuje, že je mu jako islámskému politikovi proti mysli jejich existence a ani fakt, že bojují proti Kurdům na tom nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata: Takže věříte tomu, že Erdogan islamisty nepodporuje, že je mu jako islámskému politikovi proti mysli jejich existence a ani fakt, že bojují proti Kurdům na tom nic nemění. Islámský stát pak žije v těžké izolaci a Ropu čerpá do zásoby - případně prodává Assadovi, nebo Iránu či za tichého souhlasu USA do Iráku (více možností geograficky jaksi chybí). Novináři v turecku zveřejňující báchorky o turecké podpoře a léčení bojovníků IS v tureckých nemocnicích si ošklivě vymýšlejí a v base zyptují svědomí právem...
  Ono člověk možná může nesnášet Rusy z jakéhosi jen jemu známému důvodu, ale zdravý rozum by mu chybět neměl
  Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  19:09 02.12.2015

  Ruské ministerstvo obrany s kamenou tváří dnes zveřejnilo "usvědčující" záběry cisteren projíždějící do Turecka. Akorát teda je tam drobnej problém - z těch desítek ba stovek vozů, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ruské ministerstvo obrany s kamenou tváří dnes zveřejnilo "usvědčující" záběry cisteren projíždějící do Turecka. Akorát teda je tam drobnej problém - z těch desítek ba stovek vozů, co stojí nebo jedou přes hranice, tam není ani jedna cisterna, všechno jsou to normální kamiony s návěsy, jaké známe z našich silnic. Vlastně ne - ačkoliv je to celé z dronu a je to kontinuální video, tak v čase 0:13 je "režisérský střih" a náhle v deatilu jedna cisterna - vedle je však jiný charakter terénu a domečky, které v ostatních částech videa nenajdete. A oni to zveřejní a tváří se u toho vážně. Podívejte sami: https://www.youtube.com/watch?... Běžný Rus a český lžiláskař si to asi ani nepsutí a hned tomu věří.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:55 02.12.2015

  Ještě mě napadá, že přes Turecko (a Bělorusko) se vozí do Ruska zboží z EU, na které byly uvalené sankce. Nevím jak je na tom Běloruská trasa, ale další spojnice mezi Evropou a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě mě napadá, že přes Turecko (a Bělorusko) se vozí do Ruska zboží z EU, na které byly uvalené sankce. Nevím jak je na tom Běloruská trasa, ale další spojnice mezi Evropou a Ruskem není - navíc Turecko drží vstup do Černého Moře (základny na Krymu). V Rusku pracuje hodně Turků a opačně to bude asi obdobné. Celkově je pozoruhodné jak jsou si tyhle státy "podobné". V zájmu obou státníků je aby dál hrozili silnými slovy, ale potají, celou situaci co nejdřív uklidnili a nějaké sankce zůstaly jen symbolické (bolely by oba státy).
  ps. pro turecko bylo na Západě "rivalem" Řecko, ale to teď má jiné problémy. Nyní si tedy Erdogan může upevňovat vliv v Sýrii (kde němeli zrovna přátelské vztahy) a prohlubovat vztahy směrem ke Kaspiku - k Azerům - je tady ropa a peníze. Až padnou sankce vůči Iránu tak ještě víc peněz (za přepravu zboží atd.). Turecko má tedy velice významnou polohu i pro budoucnost (chudý Jih Evropy jim může být opravdu volný)
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  18:55 02.12.2015

  Vzhledem k závažnosti incidentu a členství Turecka v NATO bylo naprosto logické, že se odehraje nějaké jednání na alianční úrovni, a to co nejdříve. Co se týče těch ruských sankcí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k závažnosti incidentu a členství Turecka v NATO bylo naprosto logické, že se odehraje nějaké jednání na alianční úrovni, a to co nejdříve. Co se týče těch ruských sankcí, tak ty postihnou Rusko úplně stejně. Zase si zakážou dovoz některých potravin, takže zase chudší výběr v ruských obchodech a vyšší ceny. Stavební firmy stojící na tureckých zaměstnancích skončí, a s nimi i hromada projektů. Obyčejní Rusové za chvíli nebudou mít kam jezdit, jenom na Krym. Problém je, že Rusové v čele s Putinem se nikdy za nic neomluví, protože to v jejich zvrácených myslích znamená slabost. Reakce Turecka možná byla zbytečně ostrá, nicméně plně ospravedlnitelná. Jejich vzdušný prostor byl už poněkolikáté narušen ozbrojeným bojovým letounem státu, který je rok od roku nepřátelštější. Varování bylo hodně. Nelétejte do našeho vzdušného prostoru. Už jednou jim Turci sestřelili dron, a to se Rusové ani nepřiznali, že byl jejich. A teď si hrajou na ublížené. Komu není rady, tomu není pomoci.

  Putin měl zakázat létat do Turecka pilotům svých bombardérů, a ne civilním pilotům cestovek.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  18:40 02.12.2015

  ... přišli také o ruské turisty, kteří si většinou Turecko vybrali jako destinaci místo Egypta. No a nakonec nebudou v nejbližší době tranzitní zemí ruského plynu do EU za což by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... přišli také o ruské turisty, kteří si většinou Turecko vybrali jako destinaci místo Egypta. No a nakonec nebudou v nejbližší době tranzitní zemí ruského plynu do EU za což by bylo také dost zlaťáků.

  Ak toto všetko Erdogan nevedel resp. to nevedeli jeho poradcovia, tak by mali vrátiť diplom a školné. To si skutočne mysleli že sa Putin bude tváriť, že sa nič nestalo?
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  17:58 02.12.2015

  Nejvíce vtipné bylo, jak Erdogan okamžitě běžel pro pomoc za Obamou a spol. :) Poté měl plnou hubu keců, ať Rusové nedráždí "hada bosou nohou" aby následně oznámil, že toho lituje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejvíce vtipné bylo, jak Erdogan okamžitě běžel pro pomoc za Obamou a spol. :) Poté měl plnou hubu keců, ať Rusové nedráždí "hada bosou nohou" aby následně oznámil, že toho lituje a doufá, že se to nebude opakovat. Asi si nakonec uvědomil, že je konec bombardování Kurdů na Syrském území a že už žádná ropa od IS nebude. Přišli také o ruské turisty, kteří si většinou Turecko vybrali jako destinaci místo Egypta. No a nakonec nebudou v nejbližší době tranzitní zemí ruského plynu do EU za což by bylo také dost zlaťáků.

  Že se jim ta jedna raketa ale vyplatila :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:21 02.12.2015

  raziel87: ok, dik a co je špatně na té turecké?

  http://www.f-16.net/forum/down...

  Jinak jediný způsob jak letadlo může zjistit IR raketu, tak je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: ok, dik a co je špatně na té turecké?

  http://www.f-16.net/forum/down...

  Jinak jediný způsob jak letadlo může zjistit IR raketu, tak je vizuálně nebo MAWS pokud ho letadlo má, navíc je třeba nějaký modernější systém který má velké pokrytí a detekční vzdálenost.

  Pokud SU-24 měli staré RWR, nemuseli být schopné zachytit radar F-16 nebo i AIM-120.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:59 02.12.2015

  Jeden je za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet... Dovedu si představit scénář "Hele já budu u hranic bombit ty vaše Turkmeny a přihmouřím zatím oči nad těmi kolonami mezi Sýrií a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeden je za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet... Dovedu si představit scénář "Hele já budu u hranic bombit ty vaše Turkmeny a přihmouřím zatím oči nad těmi kolonami mezi Sýrií a Tureckem, jako je hmouří NATO kterému vyhrožujete vystoupením".
  Pak se stalo co se stalo a podobná "dohoda" padla.
  Třeba. Nebo úplně jinak.
  Jisté je jen jedno. Je to další dílek skládačky kde žádný dílek není bílý. Jsou jen různě šedé a pár vyloženě černých...
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  16:29 02.12.2015

  Kokos kto pise taketo hovná, ved to sa neda citat... koncim s AN, dovi dopooo. poprosim zmazať ucet.

  Kokos kto pise taketo hovná, ved to sa neda citat... koncim s AN, dovi dopooo. poprosim zmazať ucet.

 • copy
  16:13 02.12.2015

  Myslím si, žě se Turci a vůbec Erdogan přepočítali viz. jejich zmatečné chování po tomto incidentu. Sestřelit někumu ( nota bene Rusům ) voj. letadlo je už silná kává, myslím i pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si, žě se Turci a vůbec Erdogan přepočítali viz. jejich zmatečné chování po tomto incidentu. Sestřelit někumu ( nota bene Rusům ) voj. letadlo je už silná kává, myslím i pro Američany. Je to vysloveně nepřátelský akt a reakce Rusů je naštěstí zatím adekvátní.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:54 02.12.2015

  2 Shania.

  No přišly mi ty mapy divný, už když jsem na ně poprve koukal. Když si člověk přiblížil tu mapu, tak bylo možné rozluštit i jména vesnic a měst (nad kterými údajně ke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Shania.

  No přišly mi ty mapy divný, už když jsem na ně poprve koukal. Když si člověk přiblížil tu mapu, tak bylo možné rozluštit i jména vesnic a měst (nad kterými údajně ke vzdušné potyčce došlo). Ten obrázek s vyznačenou trasou Turků a Rusů vypadal možná na první pohled uvěřitelně.....linka se táhla v bezprostřední linii hranic.
  ALE......jakmile jsem si do google maps zadal přímky a zazoomoval jsem si vzdálenosti, tak to okamžitě přestalo dávat smysl. Z linky, která byla původně milimetr od hranice se po zvětšení stane území, které je 50 km od hranic - ověřeno podle jmen vesnic a měst........tedy pak je ještě možnost pro konspirační teorii, že Google Maps má odchylku +- autobus a vlastně ta navigace, kterou využívá desítky milionu lidí pracuje s nereálnými čísly?? :)
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  15:46 02.12.2015

  Celé to s tou Sýriou, IS a ostatným okolo ide dole vodou. Žiaľ platí to, že "Kto chce mier, sa musí pripraviť na vojnu." Len dúfam, že politici budú naozaj používať rozum.

  Celé to s tou Sýriou, IS a ostatným okolo ide dole vodou. Žiaľ platí to, že "Kto chce mier, sa musí pripraviť na vojnu." Len dúfam, že politici budú naozaj používať rozum.

 • Beld
  15:44 02.12.2015

  Ja naopak zastavam nazor , ze putin musi za ten sestrel dekovat bohum . Turecko se odkopalo , zhorsilo svuj medialni obraz v ocich vetsiny statu NATO a rusko to stalo jen jedno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja naopak zastavam nazor , ze putin musi za ten sestrel dekovat bohum . Turecko se odkopalo , zhorsilo svuj medialni obraz v ocich vetsiny statu NATO a rusko to stalo jen jedno "stare" letadlo a 1 pilota . Ted uz je sance , ze zapad schvali masivnejsi natlak na asada skoro nulova . Jedine co me na cele situaci znepokojilo je.... PROC to paneboze vlastne ti turci udelali ? Snad se jen pomatl nejaky mistni velitel a erdogan nechce ztratit tvar ...

  btw : Celkem zajimavy je obrat velke casti komentatoru vzledem k situaci "par hodin" po sestrelu . Tehdy byla vetsina na strane turecka , ted je to naopak :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:27 02.12.2015

  raziel87: můžeš to s těmi mapami rozvést, díky.

  raziel87: můžeš to s těmi mapami rozvést, díky.

 • raziel87
  15:20 02.12.2015

  2 rataarmata....
  Ale kulový....zrovnat bylo k smíchu, když Turci předložili první mapku s vyznačenou trasou Su-24 a s vysvětlením, že narušilo jejich vzdušný prostor do hloubky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 rataarmata....
  Ale kulový....zrovnat bylo k smíchu, když Turci předložili první mapku s vyznačenou trasou Su-24 a s vysvětlením, že narušilo jejich vzdušný prostor do hloubky cca 3km......no, ale když se člověk na tu mapku podíval a dal si tu práci, tak zjistil, že ta trasa Su24 nevedla 3km v Tureckym pásmu, ale asi 100km v Tureckym pásmu :-DD
  Teda, leda že by Turci používali mapy se zvětšenim 1:10 000, pak by ta jejich křivka jakžtakž seděla...nicméně to by zase musela bejt Turecko-Syrská hranice dlouhá asi tak 1/10 reálné délky.....totální amatéřina. Na druhou stranu, mapa poskytnutá Ruskem byla taky k smíchu :-D tam by totiž turecká F-16 musela vletět do Syrského vzdušného prostoru asi do hloubky 50km.

  Nebudu se tu rozepisovat o tom, co už napsali jiní, ale taková věcná. Má někdo detailní povědomí o varovném systému SU-24M,M2? Ten pilot přece musel být výstražným systémem upozorněn (a je jedno, jestli na něho letěla AIM-9 s infra naváděnim, nebo AMRAAM 120 s radarovym naváděnim) Ten integrovanej systém MAK snad vydává zvukové varování ne? nebo to měli vypnutý, protože neočekávali nebezpečí? nebo nějaká starší verze, která varovala jen opticky na obrazovce REB systému?

  Taky mě dost udivila zpráva Ruska, že jejich Su-24 používá staré VHF rádio, které nepřijímá vojenskou guard frekvenci cca 250Mhz (přesnou frekvenci nechci teď hledat) na které je ?údajně? Turci opakovaně kontaktovali.

  Nepředpokládám, že by došlo k nevědomému narušení hranice - už stará SU-24M měla poměrně pokročilý inerciální navigační systém + systémy GPS.

  Turky špinavý, umaštěný, arabský svrběly prsty....to je celý....tenhle pronárod je ostuda NATO a naši středověcí panovníci se obracejí v hrobě, že s tou svoločí přičmoudlou, neinteligentní spolupracujeme
  Skrýt celý příspěvek

 • dave22
  15:19 02.12.2015

  Mě přijde komických vic věcí. Třeba jak zastanci Putina argumentuji tim, že se Turci handrjuji a špičkuji s Řekama. Takže jako když si budou dva sousedi, nota bene přibuzní ( bo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě přijde komických vic věcí. Třeba jak zastanci Putina argumentuji tim, že se Turci handrjuji a špičkuji s Řekama. Takže jako když si budou dva sousedi, nota bene přibuzní ( bo jsou oba v NATO) handrkovat, tak ja jako třetí můžu přijít k tomu jednomu a dělat mu doma bordel, bo už mu ho tam stejně někdo dělá? Přijde mi, že co maj Turecko s Řeckem, do toho musí být Putinovi houby. Ale varovaní x krat dostal. Že se cela Evropa chova servilně a předposraně neznamená, že tak musí činit všici. Viděno jiným úhlem. je dobré, že je někdo klepl přes prsty a nemuseli to být třeba naši piloti v Pobaltí za vyhrocenější situace. Možna si supermužik z Kremlu začne davat větší pozor a brat okolí víc vážně.
  Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  14:32 02.12.2015

  Mimochodem nepřijde vám naprosto komické ruské vysvětlení celého incidentu? V. Putin tvrdí, že sestřelem SU-24 Turecko maskovalo nákup ropy od IS. To jako vážně, takhle se maskují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem nepřijde vám naprosto komické ruské vysvětlení celého incidentu? V. Putin tvrdí, že sestřelem SU-24 Turecko maskovalo nákup ropy od IS. To jako vážně, takhle se maskují věci? Opravdu lze něco zamaskovat mezinárodním skandálem nejvyšší úrovně? Uvažujte - sestřelem tedy Turecko chtělo zakrýt kšefty s ropou. Ok, sestřel se podařil, takže kšefty s ropou jsou zakryty! Už o nich neuslyšíme. No měly by to tak být, k tomu přece sloužil ten sestřel. Jen ukazuji, jaká nesmyslná vyhlášení akceptujeme jako normální. Jak by propánajána mohl sestřel SU-24 zamaskovat (údajné) turecké kšefty s ropou? Jak? Vždyť naopak situaci vyostřil a na vše upozornil a případné kšefty zhatil. Jde o něco jiného, Rusko se hanbou propadá, že dostalo po prstech, tak se vzteká, ale popravdě neví co s tím. Válku s Tureckem kvůli tomu jistě nezačnou. Nebylo by to tak vypjaté, kdyby V. Putin nebičoval v Rusku nacionalistické vášně a nestavěl sám sebe do role hrdiny nesmrtelného a ruskou armádu do role všemohoucího božího nástroje. Teď je to totiž poněkud trapné, SU-24 - když u toho nikdo není – údajně na dálku vypíná Aegis na amerických torpédoborcích, nechává zčernat jejich obrazovky a přivádí celé posádky na psychiatrii a teď ani nepoznal, že na něj něco letí. Prezident najednou musí vysvětlovat národu, kde udělali ruští soudruzi „chybinu“. Takhle to totiž funguje, kdyby Rusa obdobně švihli přes čuňu na Ukrajině a Krymu hned na začátku, byl by tam dnes klid. Putin je nyní v podobné situaci, jaké čelí dlouhodobě Porošenko and his boys – je ponížený a nemůže s tím nic dělat, tak hrozí vypínáním plynu apod., stejně jako to dělají Ukrajinci Krymu a samozvaným východním republikám. Nemusíme mít Turky v lásce, ale jedno je teda nad slunce jasné: Putin prostě u Turecka narazil. Po dlouhých letech prostě narazil a doslova nevěří vlastním očím. A upřímně - my taky ne. Já mám teda voči přes půl hlavy, páč sestřelování ruských útočných letounů se opravdu nevidí každý den.
  Skrýt celý příspěvek

 • pificek
  14:18 02.12.2015

  Takhle je to sranda na politickém písečku. Já, ty, bububu, né, jo ... můžou do nekonečna.
  Hypoteticky by daleko vážnější bylo kdyby nesestřelili "krám ze 70(?). let", ale něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takhle je to sranda na politickém písečku. Já, ty, bububu, né, jo ... můžou do nekonečna.
  Hypoteticky by daleko vážnější bylo kdyby nesestřelili "krám ze 70(?). let", ale něco nového fajnového. Třeba Su-34. Co jsem pochopil, tak v Su-24 se pilot maximálně tak dozví, že ho něco zaměřilo. Ale co a odkud to nemá šanci zjistit.
  Ze zpráv usuzuji, že pro Putina je to testovací píseček pro vojenskou techniku, testovací píseček pro zahraniční propagandu, tmelící hmota pro domácí propagandu a ekonomický kšeftík na všech frontách (dodáme zbraně, nové, staré, přerušíme zásoby ropy, cena půjde konečně nahoru atd.).
  A kdyby se to náhodou vyeskalovalo, jupí, po ukrajině nikdo už ani nevzdechne.

  Da zdrastvujet sozdanyj ....
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  13:43 02.12.2015

  pks_

  bez spojenců? Nemyslím si.

  pks_

  bez spojenců? Nemyslím si.

 • pks_
  13:20 02.12.2015

  stirling: Rusko na území Turecka? Nepředpokládám, že by Rusové chtěli Turecko okupovat. Předpokládám, že by se spokojili s velmi citelnými údery "do židle" pod Erdoganem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling: Rusko na území Turecka? Nepředpokládám, že by Rusové chtěli Turecko okupovat. Předpokládám, že by se spokojili s velmi citelnými údery "do židle" pod Erdoganem. Vyhlazovací válka by zásah spojenců vynutila.

  Půjčování lodí Ruskem - to je zbytečný argument, pokud si bude mít kde ty lodě půjčit. Rusové se zaměřují na zbraně a dopravní prostředky si klidně koupí (viz 2. SV a zahraniční nákladní automobily). Pokud konflikt sehraje tak, že Turecko bude vypadat jako viník, tak určitě nebude mít problém si koupit např. v Číně pár lodí.

  I NATO se pro své expediční síly spoléhá na najatá civilní dopravní letadla.
  Jaderné zbraně jsou jako hrozba vhodné pro eliminaci NATO - prostě by mohlo Turecko zůstat bez spojenců.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  12:50 02.12.2015

  Koukám kolik je tu horkých hlav :-)

  Můj názor je někde kolem Alexandra a Gustava v článku.

  Já bych řekl, že v diskuzi jsou objektivní je pks_ a leviathan...mrzí mě, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukám kolik je tu horkých hlav :-)

  Můj názor je někde kolem Alexandra a Gustava v článku.

  Já bych řekl, že v diskuzi jsou objektivní je pks_ a leviathan...mrzí mě, že někteří skáčou na špek proruské propagandě. Na černém trhu s ropou obchoduje jistě více organizací...píšu organizací, protože tvrdit, že to dělá Turecko jako stát, je dle mě konspirace a ani Putin to nedokáže prokázat. Zatím jen mluví, ale důkazy nikde.

  Vzhledem k praxi jež předvádí nad Evropou...přikláním se k názoru, že i v Sýrii ignoroval Turecké stížnosti.

  Vzhledem k tomu, že Putin i Asad mluví o všech automaticky jako ISIS a dle toho vypadá i jejich bombardování, žádný Kurdský stát by v Sýrii nevzniknul. Asad na ně nahlíží jako na teroristy.

  NATO asi není vůbec happy z toho co se stalo, ale NATO v Sýrii neoperuje. Žádný odvetný úder za sestřelený letoun nebude. V médiích se bude řvát, osočovat a podobně, padnou sankce, které dopadnou spíše opět na ruský lid a společnosti. Souhlasím s tím, že dojde k nárůstu vojenské přítomnosti v oblasti na obou stranách.

  K nasazení jaderných zbraní...některé příspěvky jsou vtipné. Doporučuji si přečíst ruskou jadernou...vojenskou doktrínu. Dream o tom, že by Rus použil jaderné zbraně kvůli sporu na "neruském" území a tak se vystavil hrozbě odvetné reakce NATO na svém území...se mi nezdá pravděpodobný. Pokud se nepletu, v doktríně se mluví o jaderných zbraních jako o "záchranné brzdě"...ale možná se pletu.

  Turecko se v NATO nikam neběželo schovat, nemá to zapotřebí. Turecko bylo v NATO vysvětlit incident a svou pozici. Ačkoli tím způsobil rozruch a diskuze...NATO se situaci pochopilo a postavilo se za něj. Zatím. (doufám, že by se tak postavilo za každého člena)
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:23 02.12.2015

  Konflikt nečekám, ale rusko by rozhodně turecko v současné době neporazilo kor na jeho území. Rusko si muselo i půjčovat lodě, aby bylo vůbec schopno tam dopravit co tam teď má a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Konflikt nečekám, ale rusko by rozhodně turecko v současné době neporazilo kor na jeho území. Rusko si muselo i půjčovat lodě, aby bylo vůbec schopno tam dopravit co tam teď má a to rozhodně není nic velkého. Proto rusko není v současnosti vnímáno jako světová velmoc, ale pouze regionální. Jaderné zbraně můžou být hrozbou, ale použitím by se rusko dostalo do naprosté izolace - tohle není hračka a zalekla by se i čína.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  12:07 02.12.2015

  Ty v článku citované experty na Rusko a Střední východ bych označil spíš za propagandisty.

  Sestřelení Su-24 v dané geopolitické situaci mnozí považují za školáckou strategickou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty v článku citované experty na Rusko a Střední východ bych označil spíš za propagandisty.

  Sestřelení Su-24 v dané geopolitické situaci mnozí považují za školáckou strategickou chybu Turecka. Možná z mezinárodního hlediska. Neznám podrobněji aktuální Erdoganovy vnitropolitické tahy a zámysly, takže se neodvážím hodnotit. Třeba mu to do budoucna pomůže trvale uchvátit ještě více moci v zemi.

  Otevřený vojenský konflikt mezi Tureckem a Ruskem nečekám.
  Buď se domluví na sférách vlivu (Rusové západ Sýrie s pobřežím, Turci kurdský severovýchod), nebo Azeři zintenzivní ostřelování Arménie a v reakci na to i východní Anatolie začne být více neklidnou oblastí. Přímo po sobě ale nepůjdou.

  A už mě ani trošku nezaráží, jakým způsobem se v dané věci projevují vrcholní evropští lídři. Zasloužíme si je.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:59 02.12.2015

  Rase mate pravdu, že Turecko ma ambicie a nakoniec aj možnosti byt regionalnou velmocou. Len Ergodan zvolil zlu strategiu, islam a vojnu. Keby bol zvoli hospodarsky rozvoj a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase mate pravdu, že Turecko ma ambicie a nakoniec aj možnosti byt regionalnou velmocou. Len Ergodan zvolil zlu strategiu, islam a vojnu. Keby bol zvoli hospodarsky rozvoj a demokraciu, tak by bol dosiahol to čo Nemecko vo Vychodnej Europe. Dnes sa ked dojde rano Slovak alebo Čech do prace, tak v Nemecku cinkne kasička.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  11:53 02.12.2015

  Sultán i Car mají stejné postupy a metody. Sultán má na podporu svých zájmů Turkmény, Car separatisty. Když jim na jejich chráněnce někdo hází bomby, tak ho sestřelí...jak na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sultán i Car mají stejné postupy a metody. Sultán má na podporu svých zájmů Turkmény, Car separatisty. Když jim na jejich chráněnce někdo hází bomby, tak ho sestřelí...jak na Ukrajině tak v Sýrii. Hledat v tom hlubší smysl je přeceňování těchto dvou pánů. Zeměpisná délka a šířka jsou argumenty pro to, kde si který z nich bude dělat pořádek...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:50 02.12.2015

  Erdogan má ambice vybudovat z Turecka regionální velmoc (minimálně v oblasti Sýrie a Východnícho Kavkazu). Používá stejnou rétoriku jako Putin a zkouší co projde a co ne. V době ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Erdogan má ambice vybudovat z Turecka regionální velmoc (minimálně v oblasti Sýrie a Východnícho Kavkazu). Používá stejnou rétoriku jako Putin a zkouší co projde a co ne. V době druhé světové války bylo Turecko stranou a mohlo se soustředit na konsolidaci státu, budovat ekonomiku a funkční armádu (nějaké zkušenosti armáda brala z bojů s Kurdy + sledováním co se děje kolem). Doposud byli v klidu ale Erdogan má poněkud jiné plány - šířit svoji politickou vůli i mimo Turecko.
  Pokud je otázkou zda může být (nebo je) Turecko regionální velmocí tak rozhodně ano. Pokud má být v NATO tak rozhodně ne.
  Turecko i Rusko jsou oba nepředvídatelnými státy, které nemíní ustupovat
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  11:46 02.12.2015

  Tím vlastně dalo turecko souhlas k tomu aby ostatní sestřelovali Turecká letadla, která běžné přelétají nad cizím územím.

  Tím vlastně dalo turecko souhlas k tomu aby ostatní sestřelovali Turecká letadla, která běžné přelétají nad cizím územím.

 • ratataarmata
  11:25 02.12.2015

  Je tu ještě jedna věc, ruský letoun bojoval na straně Syrské arabské republiky. Nebojoval za Rusko, ruské vojenské síly (jak stále zdůrazňuje Vladimír Putin) jsou v Sýrii na žádost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je tu ještě jedna věc, ruský letoun bojoval na straně Syrské arabské republiky. Nebojoval za Rusko, ruské vojenské síly (jak stále zdůrazňuje Vladimír Putin) jsou v Sýrii na žádost prezidenta Assada a s jeho vědomím a souhlasem. Mají za cíl podpořit syrskou armádu a cíle úderů konzultují se syrskou armádou a syrská armáda jim je vybírá. SU-24 lze tedy považovat do značné míry za syrský letoun - nebo minimálně za letoun bojující na syrské (Assadově) straně. Nuž potom Turecko udělalo Sýrii přesně to, co Sýrie Turecku před třemi roky. Už se pozapomnělo, že v roce 2012 Assad nechal sestřelit tureckou stíhačku F-4 Phantom, protože se přiblížila k syrskému vzdušnému prostoru nad středozemním mořem (asi 15 km od Latkíje). Udělal to v době kdy startoval vnitrosyrský konflikt a on začal krvavě potlačovat demonstrace obyvatel (žádný IS tehdy neexistoval) a obával se, že tím na sebe přivolá mezinárodní sankce a možná zásah světového společenství (ten nakonec zablokovalo Rusko a Čína). Turci tehdy tvrdili, že to bylo v mezinárodním vzdušném prostoru a hranice Sýrie vůbec nenarušili a Syřané tvrdili opak. Turci také zmínili, že nebyli vůbec varováni, ale rovnou sestřeleni. Prostě dnešní situace na ruby. Je dobré si to připomenout jsou to jen cca 3 roky. Tady na Armádních novinách se o tom psalo zde: http://www.armadninoviny.cz/sy...
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  11:06 02.12.2015

  Ještě si dokážu představit "diplomatické" řešení v situaci, kdy Turecko vtrhne do Sýrie.
  Putin: "Obamo, jestli nám vydáš Erdogana, Davutoğlu a generály odpovědné za tento krok k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě si dokážu představit "diplomatické" řešení v situaci, kdy Turecko vtrhne do Sýrie.
  Putin: "Obamo, jestli nám vydáš Erdogana, Davutoğlu a generály odpovědné za tento krok k potrestání v Rusku, tak Turecko ušetříme - turecký lid není naším nepřítelem. Rozhodně platí, že pokud se do toho bude montovat NATO, přecházíme na jádro."

  Já už v schopnost turecké armády provést převrat nevěřím.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  10:56 02.12.2015

  Cistka probehla tusim v roce 2012, 320 dustojniku bylo obvineno z prevratu a byli poslani do penze a do vezeni. Armade byl snizen o 30% rozpocet. Ano byla to ta frakce co uznavala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cistka probehla tusim v roce 2012, 320 dustojniku bylo obvineno z prevratu a byli poslani do penze a do vezeni. Armade byl snizen o 30% rozpocet. Ano byla to ta frakce co uznavala kemalismus. Behem nekolika desetileti vzdy zasahla kdyz Turecku hrozil socialismu nebo islamizace. Nasledne pak vojenskou zpravou byli volby. Toho si byl Erdogan vedom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  10:49 02.12.2015

  Je taky otazka, jak moc dukladne probehla cistka v turecke armade - jestli je mozne, ze turecka armada zafunguje jako nouzova brzda a prezidenta sesadi.

  Je taky otazka, jak moc dukladne probehla cistka v turecke armade - jestli je mozne, ze turecka armada zafunguje jako nouzova brzda a prezidenta sesadi.

 • premyslcz
  10:49 02.12.2015

  Zdovolenim jsem pridam prispevek o Kurdech, protoze se zde pletou informace a vsichni Kurdove do jednoho pytle.
  Kurdove jako narod se rozpadl s koncem osmanske rise pres 100 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdovolenim jsem pridam prispevek o Kurdech, protoze se zde pletou informace a vsichni Kurdove do jednoho pytle.
  Kurdove jako narod se rozpadl s koncem osmanske rise pres 100 lety. (Turecko, Syrie, Irak,Iran atd) Lide jsou stejni ale ideologie, pohled na svet a historicke zkusenosti je rozdeluji. Neustale tam probihaji klanove valky od malych az po velke konflikty mezi Kurdy v irackem kurdistanu. Asi neco mezi Kalousek vs Babis.

  https://www.quora.com/What-is-...
  http://www.telegraph.co.uk/new...
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  10:43 02.12.2015

  Rusko si rozvázalo ruce s Tureckem v okamžiku, kdy podepsalo Nord Stream 2. Turecko není potřebné pro Turkish stream. Rusko si myslí, že v Sýrii je Turecko důvodem, proč Asad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko si rozvázalo ruce s Tureckem v okamžiku, kdy podepsalo Nord Stream 2. Turecko není potřebné pro Turkish stream. Rusko si myslí, že v Sýrii je Turecko důvodem, proč Asad nemůže vyhrát - prostupnost hranice a zásobování bojujících stran i materiálem od Saúdů i Kataru.
  Dalším důvodem zvýšení Ruského zasahování do konfliktu je ukončení Íránských sankcí. Do té doby dodávalo Rusko zbraně do Sýrie už jen na dluh a jeho ochota vrážet prostředky do černé díry klesala - nebyla záruka, že Asad vyhraje a půjčky splatí. Írán po odblokování svých kont ale pravděpodobně Rusům začal za jeho pomoc platit, nebo se zaručil za půjčky Asadovi.
  Nakonec ještě hrozilo, že Asad padne a všichni jeho podporovatelé budou odeslání do nebe.

  Všichni v Sýrii to hrají na 2-3 strany a každý jinak. Rozhodně neplatí, že přítel mého přítele je i můj přítel.

  Turecko nebylo spokojeno i s krátkodobým narušováním svého vzdušného prostoru. Prakticky to vedlo jen k diplomatické nótě a Rusové pokračovali, jako by o nic nešlo. Pro Turecko ale šlo o její menšiny v Sýrii, které byly zasahovány útoky s narušením tureckého vzdušného prostoru.

  Nyní je situace taková, že NATO rozhodně není nadšeno z Tureckého kroku.
  Rusko i Turecko rozestavují figury k další válečné hře do nejlepších pozic.
  Rusko: S-400, ochrana stíhačů, další letiště, 7000 vojáků v Arménii, křižník Moskva,
  Turecko: tanky u syrských hranic, 2 ponorky u Moskvy

  Oba hráči se dál dráždí a snaží se získat podporu veřejnosti pro válku:
  Rusko: ještě více bomb na Turkmény, konec turistů v Turecku, zablokování importu na hranicích, ukončení bezvízového režimu, ukončení zaměstnávání Turků v Rusku, ukončení jaderné elektrárny a nového plynovodu, veřejné obvinění Turecka z podpory terorismu a obchodu s kradenou ropou = odepsání Turecka jako teroristického státu z pohledu Ruska. V Ruských médiích se rozvíjejí spekulace, že to byla léčka za přispění USA.
  Turecko: turecký premiér na shromáždění své strany prohlásil, že dal rozkaz k sestřelu ruského letadla (už žádné - my jsme nevěděli, že je ruské) a sklidil za to potlesk. Omezování průjezdu ruských lodí Bosporem - pokud to není jen fáma.

  Turecko může vojenským zákrokem smést ruské a možná i syrské síly v Sýrii. Armádu na to má výrazně silnější, než je ruský kontingent. Rusko ale na to odpoví a pokud se do toho NATO nebude míchat, tak snad jen konvenčně a vítězně. Pokud do toho začne zasahovat NATO - USA už hlídají křižník Moskva svým torpédoborcem - tak Rusko bude nuceno použít taktické jaderné zbraně (Ankara,Incirlik,turecká hranice a skupiny tanků). Očekávám, že pokud Turecko zaútočí v Sýrii, že se do pár hodin přidá i Ukrajina a napadne DLR a LLR se svojí kopií operace Bouře.

  Rusko i Turecko směřují k válce. Poslední šancí NATO je sesadit Erdogana, ta šance se ale zmenšuje s vystupňováním válečné propagandy a podporou Turků válce (Erdogan snad nabídl rezignaci, pokud se prokáže sestřel v Syrském vzdušném prostoru nebo obchod Turecka s kradenou ropou.) Potom už bude vše čekat jen na rozkaz k akci.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  10:37 02.12.2015

  To leviathan k te tve druhe casti odpovedi, pokud se budeme drzet faktu a ne spekulaci. Rekni nam odkud tento kamion s cisternou prijel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To leviathan k te tve druhe casti odpovedi, pokud se budeme drzet faktu a ne spekulaci. Rekni nam odkud tento kamion s cisternou prijel ...
  http://s11.postimg.org/5q29qhx...
  http://s11.postimg.org/ui1vxqe...
  http://s11.postimg.org/r9st6y2...

  Na nemecke televizi ve zpravach se objevil prispevek, ze Yezidske zeny jsou prodavany na trhu v Turecku, do konce s papíry ...
  http://www.youtube.com/watch?v...

  K tim kurdum v Syrii jsou informace a potvrdila to v rozhovorech i novinarka Lenka Klicperova, která jezdi do Rojavy. A to ze syrsti kurdove nechteji samostatny stat, chteji zustat v Syrii protoze je to jejich identita. Chteji jakousi formu autonomie. Myslim ze jim je jasne ze spoluprace s irackym kurdistanem pokud ho ovlada proturecky klan Barzani, jim zadnou formu ochrany nezajisti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:27 02.12.2015

  Palo satko

  V syrii si kurdi už de facto "kurdistan" vybojovali. Je otazkou či zostane formálne v syrii alebo nie no minimálne silnu autonómiu bude mať. A vzhľadom na kobane a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Palo satko

  V syrii si kurdi už de facto "kurdistan" vybojovali. Je otazkou či zostane formálne v syrii alebo nie no minimálne silnu autonómiu bude mať. A vzhľadom na kobane a celkovo vseobecnu podporu usa pre pesmergov je otazko koho spojenec to vo vysledku bude no zase by som na rusov nevsadzal.

  Otazkou by bol aj postoj pripadneho kurdistanu voči turkom. Priatelsky by nebol no pesmergovia a PKK sa tiež nemusia
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  10:22 02.12.2015

  Pak by mne vážně zajímalo komu ten IS ropu prodává a hlavně jak? Při pohledu na mapu mě mnoho jiných zemí než Turecko nenapadá:)

  Pak by mne vážně zajímalo komu ten IS ropu prodává a hlavně jak? Při pohledu na mapu mě mnoho jiných zemí než Turecko nenapadá:)

 • palo satko
  10:21 02.12.2015

  Slavoslav, ak by vdaka Rusom vznikol Kurdistan, tak namiesto jedneho spojenca s problematickou a nepokojnou proviciou, maju dvoch spojencov. myslim, že strata kurdskeho uzemia je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav, ak by vdaka Rusom vznikol Kurdistan, tak namiesto jedneho spojenca s problematickou a nepokojnou proviciou, maju dvoch spojencov. myslim, že strata kurdskeho uzemia je pre Asada prijatelnou cenou za mier a ako pomsta Turkom "poteši" oboch.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  10:06 02.12.2015

  Turecko konalo tak, ako by konali Rusi na ich mieste. Neviem si vobec predstavit, ze by bol vzdusny priestor Ruska naruseny niekolkokrat po sebe plne vyzbrojenym bombarderom v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turecko konalo tak, ako by konali Rusi na ich mieste. Neviem si vobec predstavit, ze by bol vzdusny priestor Ruska naruseny niekolkokrat po sebe plne vyzbrojenym bombarderom v sesedstve vojnovej zony, napriek razantnym vyzvam a upozorneniam - tyzden pred incidentom bol rusky velvyslanec v Ankare na koberceku.
  To, ze ta reakcia bola prehnana suvisi s tym, ze je Erdogan proste podobny zmrd, ako Putin.
  Naprieki tomu, ale obvinovat Turecko z nakupu ropy od IS je bohapusta konspiracna teoria, ktora sa nejakym sposobom vyklada, ako fakt - coz je sprostost. Turecko podporuje turkickych obyvatelov na severe Syrie, ktori spolupracuju s roznymi islamistickymi skupinami a mozno cast z nich aj s IS, ale priama podpora Turecka pre IS je mytus sireny ruskou propagandou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  09:55 02.12.2015

  jsk1: takze az Rekove sestreli nejakou tureckou F-16, tak to taky bude OK?
  Ano, ruske sily v Syrii by se povedlo turkum znicit celkem snadno a rychle. Jenze v pripade takoveho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsk1: takze az Rekove sestreli nejakou tureckou F-16, tak to taky bude OK?
  Ano, ruske sily v Syrii by se povedlo turkum znicit celkem snadno a rychle. Jenze v pripade takoveho utoku by Turek nebojoval s Rusem jen v Syrii, ale spis by se ta jeho utocici letadla uz nemela kam vratit. Protoze z tureckych letist by nic nezbylo. Rusko je od Turecka kousek a raketova odveta by nejspis byla dost rychla. A muzete se vsadit, ze s tim by se vedl raketovy utok i na PVO i na pozemni jednotky. A nasledoval by dalsi letecky utok z RF. Zaroven by Obama mel telefonat od Putina ve smyslu, ze s Tureckem se budou rvat konvencne a jestli do toho bude zasahovat NATO, tak se prejde na jadro.
  Jiste, po tureckem utoku by bylo lepsi resit to diplomaticky, protoze Turek by byl jasnej agresor proti Syrii i proti RF. Ale dneska se spolehat na OSN? Kterej statnik by prezil takovouhle slabou odvetu?
  A ktera vlada NATO by prezila, ze se zastavame jasneho utocnika?
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:55 02.12.2015

  Palo satko

  Aby došlo k vzniku samostatneho kurdistanu bolo by to aj na ukor syrie. Pochybujem, že by to Rusko akceptovalo.

  A nasadenie jdrovych zbrani v prípade ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Palo satko

  Aby došlo k vzniku samostatneho kurdistanu bolo by to aj na ukor syrie. Pochybujem, že by to Rusko akceptovalo.

  A nasadenie jdrovych zbrani v prípade rusko-tureckeho konfliktu v syrii je utópia. A v konvencne vedenej vojne by som si v takomto prípade na rusov nevsadil.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  09:48 02.12.2015

  Jsk1 podle tebe je správné eskalovat situaci? Tak doufám, že se vlezeš do maskáčů, až půjdeš bránit vlast, kvůli Erdoganovým kšeftům s IS. Evidentně je dost lidí, kteří touží zažít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsk1 podle tebe je správné eskalovat situaci? Tak doufám, že se vlezeš do maskáčů, až půjdeš bránit vlast, kvůli Erdoganovým kšeftům s IS. Evidentně je dost lidí, kteří touží zažít vojnu Made in Russia.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  09:40 02.12.2015

  Ak sa Rusom, Iranu a Asadovi podari vyhrat, tak ani jeden rusky vojačik zo Syrie neodide a všetky tie protilietadlove systemy, špecialne jednotky a lietadla tam zostanu a postupne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak sa Rusom, Iranu a Asadovi podari vyhrat, tak ani jeden rusky vojačik zo Syrie neodide a všetky tie protilietadlove systemy, špecialne jednotky a lietadla tam zostanu a postupne budu modernizovane a rozširovane. Zmeni to pomer sil v dost "rozpalenej" oblasti a može nakoniec viest k vzniku Kurdistanu, čo bude mat pre Turkov bolestive nasledky.
  Tvrdit, že Turci by dokazali porazit Rusov v Syrii, je "odvažne". Utok Turecka na Syriu je napadnutie surenneho štatu bez akehokolvek dovodu, čo odporuje priamo članku 1. NATO. Ani v članku 5. nie je napisane, že sa členske štatu maju podielat na argesii svojho člen :) Plus, europska verejnost nie je ochotna prinašat obete v globalnom konflikte s Ruskom, pre nejakeho urazene Turka.Nezabudnite na Polsko 1939 a mentalita europskej verejnosti je ešte o niekolko stupnov pacifickejšia. Rusi zaktivuju svoje jadrove sily a Turci sa s pokorou vratia domov.
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  09:06 02.12.2015

  Dle mého názoru jednalo tuecko naprosto správně, pokud by Turci ctěli tak ukončí vojneksou přítomnost Rusů v Sýrii VELMI rychle. Jestli je Putin podcení, udělá fatální chybu. Na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dle mého názoru jednalo tuecko naprosto správně, pokud by Turci ctěli tak ukončí vojneksou přítomnost Rusů v Sýrii VELMI rychle. Jestli je Putin podcení, udělá fatální chybu. Na vyhnání Rusů ze Sýrii NATO nepotřebuje...
  mimnochodem, včera byl prý pozorován konvoj cca 1000 vojenských vozidel, včetně Leo A4, jak se přesunuje k Syrským hranicím.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  08:00 02.12.2015

  Rusko si vybralo svého spojence a tomu pomáhá. Turecko si též vybralo svého spojence a tomu pomáhá, např. nákupem ropy od IS a jiných militantních frakcí. Pokud by Turecko nebylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko si vybralo svého spojence a tomu pomáhá. Turecko si též vybralo svého spojence a tomu pomáhá, např. nákupem ropy od IS a jiných militantních frakcí. Pokud by Turecko nebylo schováno v NATO tak by těžko provedlo to co provedlo. Turecko se zachovalo jako křivák , který sestřelil letadlo a honem se běžel ujistit, že se může schovat za sukni NATO. Pokud by chtěli proklamovat suverenitu tak by po daném incidentu oslovili nejprve Rusko a až pokud by jednání s Rusem nemělo žádaný efekt, tak by povolali na pomoc členy NATO. Tímto skutkem se z NATO stala organizace , která chrání černý trh s ropou organizovaný Tureckem.

  Článek postrádá vyjádření naší odborné veřejnosti, např.
  http://www.parlamentnilisty.cz...

  Dle mého názoru by mělo v tomto případě dát NATO jasně najevo, že je v tom Turecko samo. Pokud totiž někdo vyprovokuje střet takovým způsobem jakým to provedlo Turecko, tak dle mého mínění nemá právo na ochranu zbytku skupiny. Pokud ta skupina není zločinecká.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  07:59 02.12.2015

  Tak jak vidno z článku, i komentátoři a analytici se neshodnou, co bude dále, takže já bych to nechal samotným aktérům.
  V každém případě to Arabské jaro byl světu čert ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak vidno z článku, i komentátoři a analytici se neshodnou, co bude dále, takže já bych to nechal samotným aktérům.
  V každém případě to Arabské jaro byl světu čert dlužen!
  Skrýt celý příspěvek