Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

-
1. 12. 2015
-
83 komentářů
-
Jan Grohmann
24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot a při následné záchranné akci jeden člen ruské námořní pěchoty. Sestřel značně vyostřil vztahy mezi Tureckem a Ruskem. Otázkou nyní je, jak se bude již tak značně nepřehledná situace na Středním východě vyvíjet a kudy se uberou vztahy mezi Ruskem a Tureckem.
Rádio Free Europe/Radio Liberty oslovilo nejvýznamnější světové experty na Rusko a Střední východ a požádala je o zhodnocení situace po sestřelení ruského letadla. Odborníci hodnotili přímé dopady po sestřelení letadla, reakci Putina, dopad na vztahy mezi Ruskem a NATO a také, zda může dojít k vyostření situace.
Všichni komentátoři se víceméně shodují, že problém mezi Ruskem a Tureckem doutnal již dlouhou dobu a potvrzují nelibost Turecka s ruskou operaci v Sýrii. Analytici do jednoho uvádí, že sestřel byl především gestem Turecka k Rusku a neměl nic společného (nebo aspoň ne přímo) s narušením vzdušného prostoru Turecka.
Dmitrij Gorenburg si všímá časové návaznosti - k sestřelu došlo po katastrofě ruského civilního letadla v Egyptě a po teroristických útocích v Paříži. Po útocích západní země a Rusko proklamovaly větší ochotu spojit se v akcích proti Islámskému státu. Po sestřelení Su-24 je však taková spolupráce mnohem obtížnější.
Podle Gorenburga Turecko chtělo sestřelením “ukázat svou sílu”. Je však otázkou, jak se Putin zachová. Putin za žádnou cenu nebude chtít před domácím publikem ukázat slabost.
“Součástí problému je, že zde bylo hodně úsilí o nekonfliktní přístup mezi USA a Ruskem, když Rusové začali zasahovat v Sýrii, ale jaksi (Rusové - pozn. red.) ignorovali všechny ostatní a postavili USA před otázku, jak se s tím (ruským angažmá v Sýrii - pozn. red.) vypořádat. Je zde problém, protože máte zde dva hlavní hráče na stejném hřišti, kteří mají potřebu vylíčit sebe jako ultimativní patrioty, takže uvidíme, jaké problémy z toho mohou vzniknout,” přemítá Gorenburg.
Edward Lucas, redaktor magazínu The Economist, podobnou událost očekával. Podle Lucase ruská média syrské angažmá ukazovaly jako perfektní operaci ruské armády, ale sestřel ukázal, že v oblasti je skutečná válka a ruská armáda není schopna zajistit bezpečnost svých letadel.
Alexander Clarkson, který přednáší na King College, zdůrazňuje, že Turecku se nikdy nelíbilo počínání Ruska v Sýrii. Putin viděl svou akci v Sýrii jako souboj s USA, ale sestřelení letadla mu připomnělo, že celý problém je mnohem hlubší. Turecko podle Clarkson opakovaně varovalo Rusy ať nevstupují do jeho vzdušného prostoru. Clarkson míní, že Erdogan se jednoduše rozhodl poslat Rusům silnou zprávu.
“Rusové se snaží dělat dobrou show, ale nemají technickou kapacitu, komunikaci a sílu pro skutečnou kampaň v Sýrii. Vzali na sebe šílené riziko, způsobovali chaos kolem tureckého vzdušného prostoru a opravdu se zdá, že mají neokoloniální přístup k rebelům v celé oblasti a myšlení typu´můžeme dělat, co se nám zamane´. Stejně jako v případě Ukrajiny, zcela podcenili sílu svého protivníka,” komentuje situaci Clarkson.
Clarkson zdůrazňuje, že NATO, Turecko a především Německo budou chtít celou situaci uklidnit. Problém však je, že Rusové dělají kolem turecké hranice nepořádek a neuvědomují si, že Turecko je ve vážném válečném stavu kvůli tomu, co se děje v Sýrii. Turecko několikrát v minulosti zdůraznilo své odhodlání k akci. Podle Clarksona Turci budou Rusům zdůrazňovat, že v Sýrii mají spojence a Rusové si nemohou dělat vše, co se jim zlíbí.
“Hrozí riziko významných důsledků, pokud se nebude jednat správně. Turecko a Rusko se staly během ukrajinské krize vlastně celkem blízké, protože Turecko se stalo větším trhem pro ruský plyn a pomohlo tak trochu nahradit trh ztracený v rámci EU. Myslím si, že Rusko nyní zajišťuje dodávky 60 % tureckého plynu. Omezí dodávky? Pravděpodobně ne, zejména proto, že Gazprom se stále zotavuje ze ztrát v Evropě. Jsem opravdu překvapen, že mezi Ruskem a Tureckem nevznikla dohoda o vzdušném prostoru, zejména proto, že USA a Rusko prokázaly, že se lze domluvit, právě aby se předešlo podobným incidentům,” přemýšlí o možné ruské reakci Kyle Frese, vojenský expert z Washingtonu.
Co se týče vtahů mezi Ruskem a NATO, Frese soudí, že se moc dít nebude. Už jen proto, že Rusko si nemůže dovolit vést ekonomickou válku. “Můj odhad je, že Francie se bude zlobit na Turecko, Německo se stane opatrným mediátorem (i když bude pravděpodobně na straně Putina - Merklová má s Erdoganem napjaté vztahy) a Velká Británie a USA budou chtít dát od všeho ruce pryč, jak jen mohou,” dodává Fraser.
Také Gustav Gressel z Rady EU pro zahraniční vztahy soudí, že k podobnému incidentu se schylovalo již dlouho. Vše začalo během anexe Krymu, kdy se Turecko postavilo na stranu Tatarů a vymezilo se proti ruské intervenci na Krymu.
Rusové přilili olej do ohně, když začali intervenci v Sýrii bez tureckého schválení, resp. ne za podmínek, jak si představuje turecký prezident Erdogan. Podle Gressela Erdogan vše vzal jako osobní urážku.
“Turecko se stalo vůči Rusku více kritické, zejména po prvních porušeních vzdušného prostoru Turecka, a teď si myslím, že Erdogan chtěl zdůraznit, že Turecko je zde pořád a nemůže s ním být zacházeno jako s hráčem druhé kategorie. Podle mého jde spíše o prestiž a zachováni si tváře, než o skutečném ruském zásahu,” soudí Gressel.
Gressel rovněž připomíná, že počínání a postoj Turecka v regionu a vůči Islámskému státu nelibě nese řada zemí NATO. Turecko nakupuje ropu od Islámského státu a je také tranzitní zemí pro bojovníky Islámského státu mířící do Evropy.
“Turecká snaha omezit oba problémy byla poněkud vlažná a skutečnost, že Turecko využívá některé islámistické skupiny v boji proti kurdským bojovníkům nezvýšilo důvěru Západu vůči Ankaře. Takže Erdogan se netěší plné podpoře Západu a jen proto, že Rusko je protizápadní, nemusí nutně znamenat, že Západ bude podporovat cokoliv, co Turecko v tomto směru udělá,” uvažuje Gressel.
Alex Kočarov, hlavní analytik Country Risk IHS, označuje syrskou občanskou válku jako “proxy konflikt”, tedy o zástupný konflikt, ve kterém si jiné země a skupiny vyřizují své účty. Kočarov se však obává, že lokální “sponzory” nyní nahrazují velmoci.
“Velký problém s konfliktem v Sýrii je, že to začalo jako proxy konflikt, ze kterého byli lokální sponzoři (sponzoři konfliktu - pozn. red.) potichu odstranění ze hry. Nyní se vzdálenost mezi skutečnými sponzory, kteří jsou nyní zapojeni do konfliktu vojensky, rychle zmenšuje. Rusko stále proklamuje, že vojenských operací v Sýrii se účastní pouze letectvo, ale jsou zde četné zprávy, které naznačují, že v Sýrii jsou také ruské pozemní jednotky,” soudí Kočarov.
Matthew Rojansky, ředitel Kennan Institute, zdůrazňuje, že je to poprvé v novodobé historii, kdy členská země NATO sestřelila ruský letoun. Údajně se však nejedná přímo o problém Rusko vs. NATO, ale především o problém Turecka a Ruska. Jako výše uvedení experti Rojansky soudí, že napětí mezi Ruskem a Tureckem se stupňovalo roky.
“Je jasné, že Rusko a Turecko mají neslučitelné cíle v Sýrii a že vedení na obou stranách mají obrovský politický potenciál investovaný tak, že nebude snadné ustoupit. Očekávám, že se to celé bude prezentovat jako agresi NATO v kombinaci s argumentem, že jde o americkou vinu kvůli blokování lepší koordinace (při bombardováni - pozn. red.),” říká Rojansky.
Michael Stephens, z Royal United Services Institute, ironický dodává, že jak Rusko, tak Turecko se navzájem obviňují z podpory terorismu. Ale ani jedná strana nepovažuje Islámský stát za hrozbu číslo jedna.
Související články
NÁZOR: Bezpečnost českého státu
Občanům České republiky nezbývá nic jiného, než hlasitěji vyzývat odpovědné instituce, aby vůči ...
-
24.11.2015
-
18 komentářů
-
Yekta Uzunoglu
NÁZOR: Perspektivy pařížských útoků
Teroristické útoky, které zasáhly Paříž 13. listopadu, vyvolaly v Evropě šok. Ten byl o to větší, že ...
-
26.11.2015
-
8 komentářů
-
Václav Kopecký
Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry
Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...
-
29.11.2015
-
81 komentářů
-
Jan Grohmann
Protiofenzíva syrských povstalců v okolí Aleppa
Povstalecké skupiny spojené v koalici Jaysh al-Fateh zahájily v druhé půlce listopadu protiofenzívu ...
-
01.12.2015
-
25 komentářů
-
Václav Kopecký
Komentáře
palo satko: Takže najednou sudy v normálních kamionech? Tobě to přijde asi jako deatil, ale mě tyhle ruský "nepřesnosti" dost iritují. Za celou dobu nepadlo nic jiného, než že ...Zobrazit celý příspěvek
palo satko: Takže najednou sudy v normálních kamionech? Tobě to přijde asi jako deatil, ale mě tyhle ruský "nepřesnosti" dost iritují. Za celou dobu nepadlo nic jiného, než že Rusko denně rozstřílí stovky cisteren, tady dokonce sami ofiko píší že za 5 dní jich zničili přes tisíc (http://cz.sputniknews.com/svet... a teď se dozvídám, že v cisternách se ropa vozit nedá a že ani není na celém světě dost cisteren a proto se vozí v sudech v zaplachtovaných kamionech? A těch sudů (a co jich musí být) a kamionů je dost? V mnoha článcích jsou citována přímá slova Vladimíra Putina „Cisterny s ropou se pohybovaly v konvoji až k obzoru jako živý ropovod. Ve dne v noci jezdí tyto cisterny do Turecka. Do Turecka jezdí plné, zpět prázdné,“ To Rus opravdu nerozezná sud od cisterny?
Rusové prostě měsíce mluví o cisternách a pak pustí video, kde žádné nejsou. Mimochodem jak vůbec víme, že na tom anonymním videu se jedná o hraniční přechod ze Sýrie do Turecka? Turecko má taky přechody s Irákem, Íránem, Arménií, Gruzií (Bulharsko a Řecko nechávám stranou) a ano Turecko čile obchoduje s kde kým a s kde čím, ještě jste neviděli turecký kamion na našich dálnicích? Ani směr z toho není zřejmý, odkud kam vlastně jedou a jak to, že v protisměru není stejný nával vracejících se kamionů? To se musí v Turecku náklaďáky dost hromadit. Je to celý nějaký ruský.Skrýt celý příspěvektzv. analytici perlia. Vraj - Rusové přilili olej do ohně, když začali intervenci v Sýrii bez tureckého schválení. Takže rusi sa mali pýtať turecka či môžu na území cudzieho štátu ...Zobrazit celý příspěvek
tzv. analytici perlia. Vraj - Rusové přilili olej do ohně, když začali intervenci v Sýrii bez tureckého schválení.
Takže rusi sa mali pýtať turecka či môžu na území cudzieho štátu bojovať proti islamistom. Tieto všelijaké thin-tanky sú mimoriadne neobjektívne a jednostranné. Veď sú platené zdrojmi ktorých agendu plnia a šíria agendu washingtonu a NATO.Skrýt celý příspěvekad ropa - odhady produkce a prodeje jsou naprosto postavene na vode. 1. Vetsina pocita, ze IS produkuje 30-40 000 barelu denne. 2. Cena se pohybuje od 10 dolaru az k 35 dolarum ...Zobrazit celý příspěvek
ad ropa - odhady produkce a prodeje jsou naprosto postavene na vode.
1. Vetsina pocita, ze IS produkuje 30-40 000 barelu denne.
2. Cena se pohybuje od 10 dolaru az k 35 dolarum za barel.
3. Vetsina pocita, ze IS proda 100 procent sve produkce ven.
tj. 1,6 milionu dolaru, kdyz pocitam maximalni ceny a nepocitam naklady.
Pro nekoho prekvapeni, IS produkovana ropa respektive ropne produkty se z vetsiny spotrebuje na IS ovladanem uzemi (vlastni spotreba, spotreba obyvatelstva). Cisla o denim prijmu v radech milionu je proste blbost , tak samo je blbost informace o desitkach kilometru dlouhych kolonach plnych cisteren.Skrýt celý příspěvekNerozumím, co pořád s tou ropou máte. Když budu považovat ruské odhady za strop, tak jejich částka 2 miliardy ročně při naprosto optimistická ceně na burze 45 dolarů za barel ...Zobrazit celý příspěvek
Nerozumím, co pořád s tou ropou máte. Když budu považovat ruské odhady za strop, tak jejich částka 2 miliardy ročně při naprosto optimistická ceně na burze 45 dolarů za barel znamená převoz čtyř a půl milionu tun nákladu což je skoro čtvrtmilion "kamioncest" za zisk pouhých 50 miliard korun. Připomínám, že ČR vybere na daních bilion !!! a nestačí to...
Předpoklady výpočtu:
1. IS nemá žádné náklady na těžbu a přepravu
2. prodává za cenu na burze - extrémně optimistické
3. jejich ropa má nejnižší hustotu - velmi optimistické
3. jejich kamion uveze 20tun - vcelku reálné
Pokud bych podmínky zreálnil, tak by to bylo ještě někde úplně jinde.... Vozit ropu v kamionech je asi stejně praktické, jako dovážet v době sucha vodu vlakem na Šumavu s tím, že zvýším průtok Vltavy v Praze....
Pro představu ropovod, který jde z Baku do Turecka má průtok cca milion barelů denně, naše Družba skoro dvojnásobek...Skrýt celý příspěveksanityangel1: když jde o peníze, tak je fuk kdo s kým bojuje. ISIS ropu nepřeváží, na to tam jsou překupníci a ti tu ropu prodávají všem v regionu. To nijak nevylučuje pašování ...Zobrazit celý příspěvek
sanityangel1: když jde o peníze, tak je fuk kdo s kým bojuje. ISIS ropu nepřeváží, na to tam jsou překupníci a ti tu ropu prodávají všem v regionu.
To nijak nevylučuje pašování do turecka, ale na druhou stranu označit Turecko jako jediný cíl té ropy je trochu na hlavu.Skrýt celý příspěvekTo palo satko:
Podle ratataarmata tam vozi ananasy. Je to ted super artikl a jde na dracku. Ananas s rajcaty, co nemuzou prodat do Ruska -> super chutovkaTo palo satko:
Podle ratataarmata tam vozi ananasy. Je to ted super artikl a jde na dracku. Ananas s rajcaty, co nemuzou prodat do Ruska -> super chutovkaCituji z jedne diskuze: IS krade a prodává ropu, denně z toho má tržby 1 - 2 miliony dolarů, ale tu ropu od IS nikdo nekupuje. Prostě zázrak, Allah ...Zobrazit celý příspěvek
Cituji z jedne diskuze:
IS krade a prodává ropu, denně z toho má tržby 1 - 2 miliony dolarů, ale tu ropu od IS nikdo nekupuje. Prostě zázrak, Allah Akbar
:)
https://www.google.cz/maps/@35...
Mam pro soudruha ratataarmata takovou kontrolni otazku a muze pouzit link nahore jako napovedu:
Vlevo od IS je Asad, vpravo od IS je Iran, dole je od IS zbytek Iraku, vsichni bojuji s IS na zivot a na smrt. Nahore od IS je Turecko, ktere od zacatku bombarduje Kurdy. Tak komu ten IS tu ropu asi prodava?
Erdoganova verze: IS ropu nacerpa do cisteren, ty cisterny prejedou syrsko-tureckou hranici, pak prijedou k mori a vsechnu tu hnusnou ropu nalijou do more :)))
Tim zasadi smrtelny uder ekologickemu zapadu, ktery se z toho jiz nevzpamatuje.Skrýt celý příspěvekNejlepsi mapa turecke verze sestrelu je zde:
https://www.stratfor.com/analy...Nejlepsi mapa turecke verze sestrelu je zde:
https://www.stratfor.com/analy...ratataarmata "normalne kamiony"? No v tych nornalnych zaplachtovanych kamionoch su celkom normalne 200 litrove sudy a v tych sudoch normalna ropa. Na svete nie je volne k ...Zobrazit celý příspěvek
ratataarmata "normalne kamiony"? No v tych nornalnych zaplachtovanych kamionoch su celkom normalne 200 litrove sudy a v tych sudoch normalna ropa. Na svete nie je volne k dispozicii take množstvo cistrerien na prevoz ropy, lebo cisternu na benzin použit nemožeš. Ale daleko viac je volnych "normalnych" kaminov a štandartnych sudov. Dokonca to vide lacnejšie než si najat cisternu. nakoniec Rusi zverejnili aj fotky tych rozbitych normalnych kanionov so sudmi.Ešte taka podotazka, čo by asi tak vozili v tych stovkach kanionov z tej puštnej oblasti? ananasy? alebo elcedečka?Skrýt celý příspěvek
Já si myslím, že je to prosté, milý Watsone. Prostě posádku Suchoje nenapadlo, že by to mohlo být naostro, ono se přece ozáření zaměřením používá jako velmi drsný vzkaz Mám tě v ...Zobrazit celý příspěvek
Já si myslím, že je to prosté, milý Watsone. Prostě posádku Suchoje nenapadlo, že by to mohlo být naostro, ono se přece ozáření zaměřením používá jako velmi drsný vzkaz Mám tě v hrsti, tak odprejskni. A když už byla raketa na cestě, tak se katapultovali. Je mi celkem jedno, jestli Ivani hráli nějakou hru a holt se ucho utrhlo, anebo jestli turčíni šlápli tak říkajíc, do hovna. Turecko se nechová jako civilizovaný stát, nemá místo v Evropě a už vůbec ne v NATO. Jak jsem byl pro NATO a pro integraci směrem na tzv. Západ, tak mně to začíná pěkně štvát a připadám si jako ošizenej. Tím ale rozhodně nechci naznačit, že bych se přikláněl k ruskému dubisku, to ne. Ale spíše mi přijde, že západ je stejně zrádný jako východ, akorát, ten danajský dar, je zabalen v hezčím papíru. Acho jo.Skrýt celý příspěvek
Pokud jde o problematiku map, tak hlavní potíž je, že ty zvěřejněné mají (jako všechny podobné) - naprosto neadekvátně a mimo měřítko tlusté čáry ukazující kudy letadla letěla. To ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud jde o problematiku map, tak hlavní potíž je, že ty zvěřejněné mají (jako všechny podobné) - naprosto neadekvátně a mimo měřítko tlusté čáry ukazující kudy letadla letěla. To nejsou přesné trasy, to jsou názorná vyobrazení. Jinak by museli zakreslit tenoučké, přesné a tedy neviditelné nitky v měřítku, které by nikomu nic neřekly.Skrýt celý příspěvek
ohledně RWR SU-24M2 SPO-15 Beryoza - snad nebude vadit video ze simulátoru, ale velmi věrného. To že by nedokázal detekovat radar F-16 C/D - to si neumím ani představit, vždyť to ...Zobrazit celý příspěvek
ohledně RWR SU-24M2 SPO-15 Beryoza - snad nebude vadit video ze simulátoru, ale velmi věrného. To že by nedokázal detekovat radar F-16 C/D - to si neumím ani představit, vždyť to byl hlavní protivník...
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekDnes se v Britské PS hádali, kam půjdou bojovat proti IS. Zda celkově, nebo jenom do Iráku, aby nemuseli lézt rusovi do Sýrie. Mají to spojenci v NATO těžké. Ještě bych ...Zobrazit celý příspěvek
Dnes se v Britské PS hádali, kam půjdou bojovat proti IS. Zda celkově, nebo jenom do Iráku, aby nemuseli lézt rusovi do Sýrie. Mají to spojenci v NATO těžké.
Ještě bych podotkl, že Rusko dnes musíte brát tak, že je tam ekonomika založena na soukromé sféře. Tak jako je tomu u nás. Velmi těžce ponesu, aby stát trhal mé obchodní praktiky a spojení. A náké sankce EU?! Přeci se nepůjdu pást. Takže budu hledat cesty. Rusko je široširé a možnosti jsou tam nevyčerpatelné. To se týká jak obchodu s vojenskou výzbrojí, tak obchodu s čímkoliv dalším. Nehledě na to, že stát u řady oblastí pozbyl kontrolu. A potom ta úplatnost!Skrýt celý příspěvekWenet01: To samozřejmě já ani ty nevíme - nejsme na místě. Ale když se mi pokusí ruské ministerstvo obrany (a to je snad nějaká autorita!) podstrčit takové video, tak to něco ...Zobrazit celý příspěvek
Wenet01: To samozřejmě já ani ty nevíme - nejsme na místě. Ale když se mi pokusí ruské ministerstvo obrany (a to je snad nějaká autorita!) podstrčit takové video, tak to něco naznačuje. Když mají všichni tisíce důkazů fotek a videí, tak jak to, že jako trumf vytáhnou video s normálními kamiony? To mi vysvětli proč?Skrýt celý příspěvek
2 Shania. K téhle, co jsi postnul - za sebe, těžko soudit. Já mluvil o těch verzích map, kde byla jako podklad použitá klasická zeměpisná mapa. Tady je jako podklad černá, tudíž se ...Zobrazit celý příspěvek
2 Shania. K téhle, co jsi postnul - za sebe, těžko soudit. Já mluvil o těch verzích map, kde byla jako podklad použitá klasická zeměpisná mapa. Tady je jako podklad černá, tudíž se nabízí otázka, jestli to nebyl zámer.
Ale hlavně)) smůla pro nás pro oba/všechny :) taky můžem pracovat s variantou, že pro veřejnost uvolněné snímky s plánkem trasy, jsou podvrh na obou stranách :-D ty plánky s trasou si načrtne každej v malování. Velmi těžko ověřitelné....jistý je jen to, že Su-24 dopadl zhruba 5km od hranic s Tureckem - to by se těžko falšovalo.....ale kde se obě letadla nacházela v době střetu? to ví jen pozemní personál přehledovejch RL a samotní pilotiSkrýt celý příspěvekNázor a rozbor situace u analytika z druhé strany:https://www.youtube.com/watch?...
Názor a rozbor situace u analytika z druhé strany:https://www.youtube.com/watch?...
raziel87: mapy vypadají ok. Turecká mi přijde trochu důvěryhodnější, protože na té ruské jsou divoké zatáčky kolem hranice s podezřelým poloměrem. Turci ji také dali dříve, ...Zobrazit celý příspěvek
raziel87: mapy vypadají ok.
Turecká mi přijde trochu důvěryhodnější, protože na té ruské jsou divoké zatáčky kolem hranice s podezřelým poloměrem. Turci ji také dali dříve, zatímco Rusové si nechali čas na retušování(možná). Turci si ale mohli mapu připravit i předem. Je možné, že radarová data nemají dostatečnou přesnost pro stanovení, zda bylo SU-24 v prostoru 17s nebo třeba 9s (podle amerických zdrojů). Rozhodně je za těch 17s nemohli stihnout 10x varovat, potom navázat vizuální kontakt, ukázat podvěšenou výzbroj a pokusit přimět opustit vzdušný prostor - což je správný postup v době míru. Ve válce si mohou střílet kdy chtějí, ale zatím válečný stav nebyl. Takže Turecko nehrálo podle pravidel.
Čeho mohli chtít Turci dosáhnout?
1. ukončit narušování svého vzdušného prostoru - Rusové jsou ale přesvědčeni, že jej vůbec nenarušili, dávají si teď větší pozor
2. ochránit své menšiny v Sýrii - Rusové tam po sestřelu rozpoutali v rámci svých možností peklo se stovkami mrtvých
3. vynutit si svoji pohraniční bezletovou zónu, kde by měli ochrannou ruku nad vším, co se tam děje - bezletová zóna vznikla, ale pro ně, Rusové likvidují vše co se hýbe.
4. ukončit napadání kamionů s ropou, ve kterých hynou turečtí řidiči
5. přerušit plány na velkou pozemní ofenzivu Ruských výsadkových a Íránských jednotek s cílem dobití Rakká před "umírněným džihádisty" - toto se možná podařilo minimálně oddálit. Byly náznaky, že se něco takového připravuje.
Dosáhli Turci sestřelem těchto cílů?
1.+5. ANO, 2.+3.+4. NE
Mohli to čekat? Že Rusové nestáhnou ocas mezi půlky a že neřeknou "omlouváme se, že jsme strkali nos do tureckých záležitostí". Nemohli. Tohle prostě Rusové nikdy neudělají.
Cena za úspěch v bodě 1. bude velmi vysoká 5 mld $ ročně v turistice, trochu více v zemědělství a dalších odvětvích. Je to nejdražších 17 sekund Turecka.
ratataarmata: Su-24 létaly plně naložené bombami a nenesly REB kontejnery ani AA rakety, Rusové hlásili plánované lety spojenci USA a právem nečekali útok. (Donald Cook & Su-24 je P.R. pohádka ruského výrobce REB kompletů). Použité střely měly pasivní navádění, takže jejich odhalení by bylo těžké. Dnes jsou ale přijata opatření, že pokud by k útoku nebo jen náznaku útoku opět došlo, tak bude minimálně okamžitě pomstěn doprovodnými stíhači. Jestli Putin na něco narazil, tak jen na Erdoganovu hloupost.Skrýt celý příspěvekratataarmata: Takže věříte tomu, že Erdogan islamisty nepodporuje, že je mu jako islámskému politikovi proti mysli jejich existence a ani fakt, že bojují proti Kurdům na tom nic ...Zobrazit celý příspěvek
ratataarmata: Takže věříte tomu, že Erdogan islamisty nepodporuje, že je mu jako islámskému politikovi proti mysli jejich existence a ani fakt, že bojují proti Kurdům na tom nic nemění. Islámský stát pak žije v těžké izolaci a Ropu čerpá do zásoby - případně prodává Assadovi, nebo Iránu či za tichého souhlasu USA do Iráku (více možností geograficky jaksi chybí). Novináři v turecku zveřejňující báchorky o turecké podpoře a léčení bojovníků IS v tureckých nemocnicích si ošklivě vymýšlejí a v base zyptují svědomí právem...
Ono člověk možná může nesnášet Rusy z jakéhosi jen jemu známému důvodu, ale zdravý rozum by mu chybět nemělSkrýt celý příspěvekRuské ministerstvo obrany s kamenou tváří dnes zveřejnilo "usvědčující" záběry cisteren projíždějící do Turecka. Akorát teda je tam drobnej problém - z těch desítek ba stovek vozů, ...Zobrazit celý příspěvek
Ruské ministerstvo obrany s kamenou tváří dnes zveřejnilo "usvědčující" záběry cisteren projíždějící do Turecka. Akorát teda je tam drobnej problém - z těch desítek ba stovek vozů, co stojí nebo jedou přes hranice, tam není ani jedna cisterna, všechno jsou to normální kamiony s návěsy, jaké známe z našich silnic. Vlastně ne - ačkoliv je to celé z dronu a je to kontinuální video, tak v čase 0:13 je "režisérský střih" a náhle v deatilu jedna cisterna - vedle je však jiný charakter terénu a domečky, které v ostatních částech videa nenajdete. A oni to zveřejní a tváří se u toho vážně. Podívejte sami: https://www.youtube.com/watch?... Běžný Rus a český lžiláskař si to asi ani nepsutí a hned tomu věří.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...