Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

Foto: Na YouTube lze shlédnout záznam padajícího Su-24. / YouTube
Na YouTube lze shlédnout záznam padajícího Su-24. / YouTube 

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot a při následné záchranné akci jeden člen ruské námořní pěchoty. Sestřel značně vyostřil vztahy mezi Tureckem a Ruskem. Otázkou nyní je, jak se bude již tak značně nepřehledná situace na Středním východě vyvíjet a kudy se uberou vztahy mezi Ruskem a Tureckem.

Rádio Free Europe/Radio Liberty oslovilo nejvýznamnější světové experty na Rusko a Střední východ a požádala je o zhodnocení situace po sestřelení ruského letadla. Odborníci hodnotili přímé dopady po sestřelení letadla, reakci Putina, dopad na vztahy mezi Ruskem a NATO a také, zda může dojít k vyostření situace.

Všichni komentátoři se víceméně shodují, že problém mezi Ruskem a Tureckem doutnal již dlouhou dobu a potvrzují nelibost Turecka s ruskou operaci v Sýrii. Analytici do jednoho uvádí, že sestřel byl především gestem Turecka k Rusku a neměl nic společného (nebo aspoň ne přímo) s narušením vzdušného prostoru Turecka.

Dmitrij Gorenburg si všímá časové návaznosti - k sestřelu došlo po katastrofě ruského civilního letadla v Egyptě a po teroristických útocích v Paříži. Po útocích západní země a Rusko proklamovaly větší ochotu spojit se v akcích proti Islámskému státu. Po sestřelení Su-24 je však taková spolupráce mnohem obtížnější.

Podle Gorenburga Turecko chtělo sestřelením “ukázat svou sílu”. Je však otázkou, jak se Putin zachová. Putin za žádnou cenu nebude chtít před domácím publikem ukázat slabost.

“Součástí problému je, že zde bylo hodně úsilí o nekonfliktní přístup mezi USA a Ruskem, když Rusové začali zasahovat v Sýrii, ale jaksi (Rusové - pozn. red.) ignorovali všechny ostatní a postavili USA před otázku, jak se s tím (ruským angažmá v Sýrii - pozn. red.) vypořádat. Je zde problém, protože máte zde dva hlavní hráče na stejném hřišti, kteří mají potřebu vylíčit sebe jako ultimativní patrioty, takže uvidíme, jaké problémy z toho mohou vzniknout,” přemítá Gorenburg.

Edward Lucas, redaktor magazínu The Economist, podobnou událost očekával. Podle Lucase ruská média syrské angažmá ukazovaly jako perfektní operaci ruské armády, ale sestřel ukázal, že v oblasti je skutečná válka a ruská armáda není schopna zajistit bezpečnost svých letadel.

Alexander Clarkson, který přednáší na King College, zdůrazňuje, že Turecku se nikdy nelíbilo počínání Ruska v Sýrii. Putin viděl svou akci v Sýrii jako souboj s USA, ale sestřelení letadla mu připomnělo, že celý problém je mnohem hlubší. Turecko podle Clarkson opakovaně varovalo Rusy ať nevstupují do jeho vzdušného prostoru. Clarkson míní, že Erdogan se jednoduše rozhodl poslat Rusům silnou zprávu.

“Rusové se snaží dělat dobrou show, ale nemají technickou kapacitu, komunikaci a sílu pro skutečnou kampaň v Sýrii. Vzali na sebe šílené riziko, způsobovali chaos kolem tureckého vzdušného prostoru a opravdu se zdá, že mají neokoloniální přístup k rebelům v celé oblasti a myšlení typu´můžeme dělat, co se nám zamane´. Stejně jako v případě Ukrajiny, zcela podcenili sílu svého protivníka,” komentuje situaci Clarkson.

Clarkson zdůrazňuje, že NATO, Turecko a především Německo budou chtít celou situaci uklidnit. Problém však je, že Rusové dělají kolem turecké hranice nepořádek a neuvědomují si, že Turecko je ve vážném válečném stavu kvůli tomu, co se děje v Sýrii. Turecko několikrát v minulosti zdůraznilo své odhodlání k akci. Podle Clarksona Turci budou Rusům zdůrazňovat, že v Sýrii mají spojence a Rusové si nemohou dělat vše, co se jim zlíbí.

“Hrozí riziko významných důsledků, pokud se nebude jednat správně. Turecko a Rusko se staly během ukrajinské krize vlastně celkem blízké, protože Turecko se stalo větším trhem pro ruský plyn a pomohlo tak trochu nahradit trh ztracený v rámci EU. Myslím si, že Rusko nyní zajišťuje dodávky 60 % tureckého plynu. Omezí dodávky? Pravděpodobně ne, zejména proto, že Gazprom se stále zotavuje ze ztrát v Evropě. Jsem opravdu překvapen, že mezi Ruskem a Tureckem nevznikla dohoda o vzdušném prostoru, zejména proto, že USA a Rusko prokázaly, že se lze domluvit, právě aby se předešlo podobným incidentům,” přemýšlí o možné ruské reakci Kyle Frese, vojenský expert z Washingtonu.

Co se týče vtahů mezi Ruskem a NATO, Frese soudí, že se moc dít nebude. Už jen proto, že Rusko si nemůže dovolit vést ekonomickou válku. “Můj odhad je, že Francie se bude zlobit na Turecko, Německo se stane opatrným mediátorem (i když bude pravděpodobně na straně Putina - Merklová má s Erdoganem napjaté vztahy) a Velká Británie a USA budou chtít dát od všeho ruce pryč, jak jen mohou,” dodává Fraser.

Také Gustav Gressel z Rady EU pro zahraniční vztahy soudí, že k podobnému incidentu se schylovalo již dlouho. Vše začalo během anexe Krymu, kdy se Turecko postavilo na stranu Tatarů a vymezilo se proti ruské intervenci na Krymu.

Rusové přilili olej do ohně, když začali intervenci v Sýrii bez tureckého schválení, resp. ne za podmínek, jak si představuje turecký prezident Erdogan. Podle Gressela Erdogan vše vzal jako osobní urážku.

“Turecko se stalo vůči Rusku více kritické, zejména po prvních porušeních vzdušného prostoru Turecka, a teď si myslím, že Erdogan chtěl zdůraznit, že Turecko je zde pořád a nemůže s ním být zacházeno jako s hráčem druhé kategorie. Podle mého jde spíše o prestiž a zachováni si tváře, než o skutečném ruském zásahu,” soudí Gressel.

Gressel rovněž připomíná, že počínání a postoj Turecka v regionu a vůči Islámskému státu nelibě nese řada zemí NATO. Turecko nakupuje ropu od Islámského státu a je také tranzitní zemí pro bojovníky Islámského státu mířící do Evropy.

“Turecká snaha omezit oba problémy byla poněkud vlažná a skutečnost, že Turecko využívá některé islámistické skupiny v boji proti kurdským bojovníkům nezvýšilo důvěru Západu vůči Ankaře. Takže Erdogan se netěší plné podpoře Západu a jen proto, že Rusko je protizápadní, nemusí nutně znamenat, že Západ bude podporovat cokoliv, co Turecko v tomto směru udělá,” uvažuje Gressel.

Alex Kočarov, hlavní analytik Country Risk IHS, označuje syrskou občanskou válku jako “proxy konflikt”, tedy o zástupný konflikt, ve kterém si jiné země a skupiny vyřizují své účty. Kočarov se však obává, že lokální “sponzory” nyní nahrazují velmoci.

“Velký problém s konfliktem v Sýrii je, že to začalo jako proxy konflikt, ze kterého byli lokální sponzoři (sponzoři konfliktu - pozn. red.) potichu odstranění ze hry. Nyní se vzdálenost mezi skutečnými sponzory, kteří jsou nyní zapojeni do konfliktu vojensky, rychle zmenšuje. Rusko stále proklamuje, že vojenských operací v Sýrii se účastní pouze letectvo, ale jsou zde četné zprávy, které naznačují, že v Sýrii jsou také ruské pozemní jednotky,” soudí Kočarov.

Matthew Rojansky, ředitel Kennan Institute, zdůrazňuje, že je to poprvé v novodobé historii, kdy členská země NATO sestřelila ruský letoun. Údajně se však nejedná přímo o problém Rusko vs. NATO, ale především o problém Turecka a Ruska. Jako výše uvedení experti Rojansky soudí, že napětí mezi Ruskem a Tureckem se stupňovalo roky.

“Je jasné, že Rusko a Turecko mají neslučitelné cíle v Sýrii a že vedení na obou stranách mají obrovský politický potenciál investovaný tak, že nebude snadné ustoupit. Očekávám, že se to celé bude prezentovat jako agresi NATO v kombinaci s argumentem, že jde o americkou vinu kvůli blokování lepší koordinace (při bombardováni - pozn. red.),” říká Rojansky.

Michael Stephens, z Royal United Services Institute, ironický dodává, že jak Rusko, tak Turecko se navzájem obviňují z podpory terorismu. Ale ani jedná strana nepovažuje Islámský stát za hrozbu číslo jedna.

Zdroj: Rádio Free Europe/Radio Liberty

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Bezpečnost českého státu

Občanům České republiky nezbývá nic jiného, než hlasitěji vyzývat odpovědné instituce, aby vůči ...

NÁZOR: Perspektivy pařížských útoků

Teroristické útoky, které zasáhly Paříž 13. listopadu, vyvolaly v Evropě šok. Ten byl o to větší, že ...

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Protiofenzíva syrských povstalců v okolí Aleppa

Povstalecké skupiny spojené v koalici Jaysh al-Fateh zahájily v druhé půlce listopadu protiofenzívu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  18:55 02.12.2015

  Ještě mě napadá, že přes Turecko (a Bělorusko) se vozí do Ruska zboží z EU, na které byly uvalené sankce. Nevím jak je na tom Běloruská trasa, ale další spojnice mezi Evropou a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě mě napadá, že přes Turecko (a Bělorusko) se vozí do Ruska zboží z EU, na které byly uvalené sankce. Nevím jak je na tom Běloruská trasa, ale další spojnice mezi Evropou a Ruskem není - navíc Turecko drží vstup do Černého Moře (základny na Krymu). V Rusku pracuje hodně Turků a opačně to bude asi obdobné. Celkově je pozoruhodné jak jsou si tyhle státy "podobné". V zájmu obou státníků je aby dál hrozili silnými slovy, ale potají, celou situaci co nejdřív uklidnili a nějaké sankce zůstaly jen symbolické (bolely by oba státy).
  ps. pro turecko bylo na Západě "rivalem" Řecko, ale to teď má jiné problémy. Nyní si tedy Erdogan může upevňovat vliv v Sýrii (kde němeli zrovna přátelské vztahy) a prohlubovat vztahy směrem ke Kaspiku - k Azerům - je tady ropa a peníze. Až padnou sankce vůči Iránu tak ještě víc peněz (za přepravu zboží atd.). Turecko má tedy velice významnou polohu i pro budoucnost (chudý Jih Evropy jim může být opravdu volný)Skrýt celý příspěvek

 • apache
  18:55 02.12.2015

  Vzhledem k závažnosti incidentu a členství Turecka v NATO bylo naprosto logické, že se odehraje nějaké jednání na alianční úrovni, a to co nejdříve. Co se týče těch ruských sankcí, ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k závažnosti incidentu a členství Turecka v NATO bylo naprosto logické, že se odehraje nějaké jednání na alianční úrovni, a to co nejdříve. Co se týče těch ruských sankcí, tak ty postihnou Rusko úplně stejně. Zase si zakážou dovoz některých potravin, takže zase chudší výběr v ruských obchodech a vyšší ceny. Stavební firmy stojící na tureckých zaměstnancích skončí, a s nimi i hromada projektů. Obyčejní Rusové za chvíli nebudou mít kam jezdit, jenom na Krym. Problém je, že Rusové v čele s Putinem se nikdy za nic neomluví, protože to v jejich zvrácených myslích znamená slabost. Reakce Turecka možná byla zbytečně ostrá, nicméně plně ospravedlnitelná. Jejich vzdušný prostor byl už poněkolikáté narušen ozbrojeným bojovým letounem státu, který je rok od roku nepřátelštější. Varování bylo hodně. Nelétejte do našeho vzdušného prostoru. Už jednou jim Turci sestřelili dron, a to se Rusové ani nepřiznali, že byl jejich. A teď si hrajou na ublížené. Komu není rady, tomu není pomoci.

  Putin měl zakázat létat do Turecka pilotům svých bombardérů, a ne civilním pilotům cestovek.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  18:40 02.12.2015

  ... přišli také o ruské turisty, kteří si většinou Turecko vybrali jako destinaci místo Egypta. No a nakonec nebudou v nejbližší době tranzitní zemí ruského plynu do EU za což by ...Zobrazit celý příspěvek

  ... přišli také o ruské turisty, kteří si většinou Turecko vybrali jako destinaci místo Egypta. No a nakonec nebudou v nejbližší době tranzitní zemí ruského plynu do EU za což by bylo také dost zlaťáků.

  Ak toto všetko Erdogan nevedel resp. to nevedeli jeho poradcovia, tak by mali vrátiť diplom a školné. To si skutočne mysleli že sa Putin bude tváriť, že sa nič nestalo?Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  17:58 02.12.2015

  Nejvíce vtipné bylo, jak Erdogan okamžitě běžel pro pomoc za Obamou a spol. :) Poté měl plnou hubu keců, ať Rusové nedráždí "hada bosou nohou" aby následně oznámil, že toho lituje ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejvíce vtipné bylo, jak Erdogan okamžitě běžel pro pomoc za Obamou a spol. :) Poté měl plnou hubu keců, ať Rusové nedráždí "hada bosou nohou" aby následně oznámil, že toho lituje a doufá, že se to nebude opakovat. Asi si nakonec uvědomil, že je konec bombardování Kurdů na Syrském území a že už žádná ropa od IS nebude. Přišli také o ruské turisty, kteří si většinou Turecko vybrali jako destinaci místo Egypta. No a nakonec nebudou v nejbližší době tranzitní zemí ruského plynu do EU za což by bylo také dost zlaťáků.

  Že se jim ta jedna raketa ale vyplatila :)Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:21 02.12.2015

  raziel87: ok, dik a co je špatně na té turecké? http://www.f-16.net/forum/down... Jinak jediný způsob jak letadlo může zjistit IR raketu, tak je ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: ok, dik a co je špatně na té turecké?

  http://www.f-16.net/forum/down...

  Jinak jediný způsob jak letadlo může zjistit IR raketu, tak je vizuálně nebo MAWS pokud ho letadlo má, navíc je třeba nějaký modernější systém který má velké pokrytí a detekční vzdálenost.

  Pokud SU-24 měli staré RWR, nemuseli být schopné zachytit radar F-16 nebo i AIM-120.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:59 02.12.2015

  Jeden je za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet... Dovedu si představit scénář "Hele já budu u hranic bombit ty vaše Turkmeny a přihmouřím zatím oči nad těmi kolonami mezi Sýrií a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jeden je za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet... Dovedu si představit scénář "Hele já budu u hranic bombit ty vaše Turkmeny a přihmouřím zatím oči nad těmi kolonami mezi Sýrií a Tureckem, jako je hmouří NATO kterému vyhrožujete vystoupením".
  Pak se stalo co se stalo a podobná "dohoda" padla.
  Třeba. Nebo úplně jinak.
  Jisté je jen jedno. Je to další dílek skládačky kde žádný dílek není bílý. Jsou jen různě šedé a pár vyloženě černých...Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  16:29 02.12.2015

  Kokos kto pise taketo hovná, ved to sa neda citat... koncim s AN, dovi dopooo. poprosim zmazať ucet.

  Kokos kto pise taketo hovná, ved to sa neda citat... koncim s AN, dovi dopooo. poprosim zmazať ucet.

 • copy
  16:13 02.12.2015

  Myslím si, žě se Turci a vůbec Erdogan přepočítali viz. jejich zmatečné chování po tomto incidentu. Sestřelit někumu ( nota bene Rusům ) voj. letadlo je už silná kává, myslím i pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si, žě se Turci a vůbec Erdogan přepočítali viz. jejich zmatečné chování po tomto incidentu. Sestřelit někumu ( nota bene Rusům ) voj. letadlo je už silná kává, myslím i pro Američany. Je to vysloveně nepřátelský akt a reakce Rusů je naštěstí zatím adekvátní.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:54 02.12.2015

  2 Shania. No přišly mi ty mapy divný, už když jsem na ně poprve koukal. Když si člověk přiblížil tu mapu, tak bylo možné rozluštit i jména vesnic a měst (nad kterými údajně ke ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Shania.

  No přišly mi ty mapy divný, už když jsem na ně poprve koukal. Když si člověk přiblížil tu mapu, tak bylo možné rozluštit i jména vesnic a měst (nad kterými údajně ke vzdušné potyčce došlo). Ten obrázek s vyznačenou trasou Turků a Rusů vypadal možná na první pohled uvěřitelně.....linka se táhla v bezprostřední linii hranic.
  ALE......jakmile jsem si do google maps zadal přímky a zazoomoval jsem si vzdálenosti, tak to okamžitě přestalo dávat smysl. Z linky, která byla původně milimetr od hranice se po zvětšení stane území, které je 50 km od hranic - ověřeno podle jmen vesnic a měst........tedy pak je ještě možnost pro konspirační teorii, že Google Maps má odchylku +- autobus a vlastně ta navigace, kterou využívá desítky milionu lidí pracuje s nereálnými čísly?? :)Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  15:46 02.12.2015

  Celé to s tou Sýriou, IS a ostatným okolo ide dole vodou. Žiaľ platí to, že "Kto chce mier, sa musí pripraviť na vojnu." Len dúfam, že politici budú naozaj používať rozum.

  Celé to s tou Sýriou, IS a ostatným okolo ide dole vodou. Žiaľ platí to, že "Kto chce mier, sa musí pripraviť na vojnu." Len dúfam, že politici budú naozaj používať rozum.

 • Beld
  15:44 02.12.2015

  Ja naopak zastavam nazor , ze putin musi za ten sestrel dekovat bohum . Turecko se odkopalo , zhorsilo svuj medialni obraz v ocich vetsiny statu NATO a rusko to stalo jen jedno ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja naopak zastavam nazor , ze putin musi za ten sestrel dekovat bohum . Turecko se odkopalo , zhorsilo svuj medialni obraz v ocich vetsiny statu NATO a rusko to stalo jen jedno "stare" letadlo a 1 pilota . Ted uz je sance , ze zapad schvali masivnejsi natlak na asada skoro nulova . Jedine co me na cele situaci znepokojilo je.... PROC to paneboze vlastne ti turci udelali ? Snad se jen pomatl nejaky mistni velitel a erdogan nechce ztratit tvar ...

  btw : Celkem zajimavy je obrat velke casti komentatoru vzledem k situaci "par hodin" po sestrelu . Tehdy byla vetsina na strane turecka , ted je to naopak :DSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:27 02.12.2015

  raziel87: můžeš to s těmi mapami rozvést, díky.

  raziel87: můžeš to s těmi mapami rozvést, díky.

 • raziel87
  15:20 02.12.2015

  2 rataarmata.... Ale kulový....zrovnat bylo k smíchu, když Turci předložili první mapku s vyznačenou trasou Su-24 a s vysvětlením, že narušilo jejich vzdušný prostor do hloubky ...Zobrazit celý příspěvek

  2 rataarmata....
  Ale kulový....zrovnat bylo k smíchu, když Turci předložili první mapku s vyznačenou trasou Su-24 a s vysvětlením, že narušilo jejich vzdušný prostor do hloubky cca 3km......no, ale když se člověk na tu mapku podíval a dal si tu práci, tak zjistil, že ta trasa Su24 nevedla 3km v Tureckym pásmu, ale asi 100km v Tureckym pásmu :-DD
  Teda, leda že by Turci používali mapy se zvětšenim 1:10 000, pak by ta jejich křivka jakžtakž seděla...nicméně to by zase musela bejt Turecko-Syrská hranice dlouhá asi tak 1/10 reálné délky.....totální amatéřina. Na druhou stranu, mapa poskytnutá Ruskem byla taky k smíchu :-D tam by totiž turecká F-16 musela vletět do Syrského vzdušného prostoru asi do hloubky 50km.

  Nebudu se tu rozepisovat o tom, co už napsali jiní, ale taková věcná. Má někdo detailní povědomí o varovném systému SU-24M,M2? Ten pilot přece musel být výstražným systémem upozorněn (a je jedno, jestli na něho letěla AIM-9 s infra naváděnim, nebo AMRAAM 120 s radarovym naváděnim) Ten integrovanej systém MAK snad vydává zvukové varování ne? nebo to měli vypnutý, protože neočekávali nebezpečí? nebo nějaká starší verze, která varovala jen opticky na obrazovce REB systému?

  Taky mě dost udivila zpráva Ruska, že jejich Su-24 používá staré VHF rádio, které nepřijímá vojenskou guard frekvenci cca 250Mhz (přesnou frekvenci nechci teď hledat) na které je ?údajně? Turci opakovaně kontaktovali.

  Nepředpokládám, že by došlo k nevědomému narušení hranice - už stará SU-24M měla poměrně pokročilý inerciální navigační systém + systémy GPS.

  Turky špinavý, umaštěný, arabský svrběly prsty....to je celý....tenhle pronárod je ostuda NATO a naši středověcí panovníci se obracejí v hrobě, že s tou svoločí přičmoudlou, neinteligentní spolupracujemeSkrýt celý příspěvek

 • dave22
  15:19 02.12.2015

  Mě přijde komických vic věcí. Třeba jak zastanci Putina argumentuji tim, že se Turci handrjuji a špičkuji s Řekama. Takže jako když si budou dva sousedi, nota bene přibuzní ( bo ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě přijde komických vic věcí. Třeba jak zastanci Putina argumentuji tim, že se Turci handrjuji a špičkuji s Řekama. Takže jako když si budou dva sousedi, nota bene přibuzní ( bo jsou oba v NATO) handrkovat, tak ja jako třetí můžu přijít k tomu jednomu a dělat mu doma bordel, bo už mu ho tam stejně někdo dělá? Přijde mi, že co maj Turecko s Řeckem, do toho musí být Putinovi houby. Ale varovaní x krat dostal. Že se cela Evropa chova servilně a předposraně neznamená, že tak musí činit všici. Viděno jiným úhlem. je dobré, že je někdo klepl přes prsty a nemuseli to být třeba naši piloti v Pobaltí za vyhrocenější situace. Možna si supermužik z Kremlu začne davat větší pozor a brat okolí víc vážně.Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  14:32 02.12.2015

  Mimochodem nepřijde vám naprosto komické ruské vysvětlení celého incidentu? V. Putin tvrdí, že sestřelem SU-24 Turecko maskovalo nákup ropy od IS. To jako vážně, takhle se maskují ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem nepřijde vám naprosto komické ruské vysvětlení celého incidentu? V. Putin tvrdí, že sestřelem SU-24 Turecko maskovalo nákup ropy od IS. To jako vážně, takhle se maskují věci? Opravdu lze něco zamaskovat mezinárodním skandálem nejvyšší úrovně? Uvažujte - sestřelem tedy Turecko chtělo zakrýt kšefty s ropou. Ok, sestřel se podařil, takže kšefty s ropou jsou zakryty! Už o nich neuslyšíme. No měly by to tak být, k tomu přece sloužil ten sestřel. Jen ukazuji, jaká nesmyslná vyhlášení akceptujeme jako normální. Jak by propánajána mohl sestřel SU-24 zamaskovat (údajné) turecké kšefty s ropou? Jak? Vždyť naopak situaci vyostřil a na vše upozornil a případné kšefty zhatil. Jde o něco jiného, Rusko se hanbou propadá, že dostalo po prstech, tak se vzteká, ale popravdě neví co s tím. Válku s Tureckem kvůli tomu jistě nezačnou. Nebylo by to tak vypjaté, kdyby V. Putin nebičoval v Rusku nacionalistické vášně a nestavěl sám sebe do role hrdiny nesmrtelného a ruskou armádu do role všemohoucího božího nástroje. Teď je to totiž poněkud trapné, SU-24 - když u toho nikdo není – údajně na dálku vypíná Aegis na amerických torpédoborcích, nechává zčernat jejich obrazovky a přivádí celé posádky na psychiatrii a teď ani nepoznal, že na něj něco letí. Prezident najednou musí vysvětlovat národu, kde udělali ruští soudruzi „chybinu“. Takhle to totiž funguje, kdyby Rusa obdobně švihli přes čuňu na Ukrajině a Krymu hned na začátku, byl by tam dnes klid. Putin je nyní v podobné situaci, jaké čelí dlouhodobě Porošenko and his boys – je ponížený a nemůže s tím nic dělat, tak hrozí vypínáním plynu apod., stejně jako to dělají Ukrajinci Krymu a samozvaným východním republikám. Nemusíme mít Turky v lásce, ale jedno je teda nad slunce jasné: Putin prostě u Turecka narazil. Po dlouhých letech prostě narazil a doslova nevěří vlastním očím. A upřímně - my taky ne. Já mám teda voči přes půl hlavy, páč sestřelování ruských útočných letounů se opravdu nevidí každý den.Skrýt celý příspěvek

 • pificek
  14:18 02.12.2015

  Takhle je to sranda na politickém písečku. Já, ty, bububu, né, jo ... můžou do nekonečna. Hypoteticky by daleko vážnější bylo kdyby nesestřelili "krám ze 70(?). let", ale něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Takhle je to sranda na politickém písečku. Já, ty, bububu, né, jo ... můžou do nekonečna.
  Hypoteticky by daleko vážnější bylo kdyby nesestřelili "krám ze 70(?). let", ale něco nového fajnového. Třeba Su-34. Co jsem pochopil, tak v Su-24 se pilot maximálně tak dozví, že ho něco zaměřilo. Ale co a odkud to nemá šanci zjistit.
  Ze zpráv usuzuji, že pro Putina je to testovací píseček pro vojenskou techniku, testovací píseček pro zahraniční propagandu, tmelící hmota pro domácí propagandu a ekonomický kšeftík na všech frontách (dodáme zbraně, nové, staré, přerušíme zásoby ropy, cena půjde konečně nahoru atd.).
  A kdyby se to náhodou vyeskalovalo, jupí, po ukrajině nikdo už ani nevzdechne.

  Da zdrastvujet sozdanyj ....Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  13:43 02.12.2015

  pks_

  bez spojenců? Nemyslím si.

  pks_

  bez spojenců? Nemyslím si.

 • pks_
  13:20 02.12.2015

  stirling: Rusko na území Turecka? Nepředpokládám, že by Rusové chtěli Turecko okupovat. Předpokládám, že by se spokojili s velmi citelnými údery "do židle" pod Erdoganem. ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling: Rusko na území Turecka? Nepředpokládám, že by Rusové chtěli Turecko okupovat. Předpokládám, že by se spokojili s velmi citelnými údery "do židle" pod Erdoganem. Vyhlazovací válka by zásah spojenců vynutila.

  Půjčování lodí Ruskem - to je zbytečný argument, pokud si bude mít kde ty lodě půjčit. Rusové se zaměřují na zbraně a dopravní prostředky si klidně koupí (viz 2. SV a zahraniční nákladní automobily). Pokud konflikt sehraje tak, že Turecko bude vypadat jako viník, tak určitě nebude mít problém si koupit např. v Číně pár lodí.

  I NATO se pro své expediční síly spoléhá na najatá civilní dopravní letadla.
  Jaderné zbraně jsou jako hrozba vhodné pro eliminaci NATO - prostě by mohlo Turecko zůstat bez spojenců.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  12:50 02.12.2015

  Koukám kolik je tu horkých hlav :-) Můj názor je někde kolem Alexandra a Gustava v článku. Já bych řekl, že v diskuzi jsou objektivní je pks_ a leviathan...mrzí mě, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Koukám kolik je tu horkých hlav :-)

  Můj názor je někde kolem Alexandra a Gustava v článku.

  Já bych řekl, že v diskuzi jsou objektivní je pks_ a leviathan...mrzí mě, že někteří skáčou na špek proruské propagandě. Na černém trhu s ropou obchoduje jistě více organizací...píšu organizací, protože tvrdit, že to dělá Turecko jako stát, je dle mě konspirace a ani Putin to nedokáže prokázat. Zatím jen mluví, ale důkazy nikde.

  Vzhledem k praxi jež předvádí nad Evropou...přikláním se k názoru, že i v Sýrii ignoroval Turecké stížnosti.

  Vzhledem k tomu, že Putin i Asad mluví o všech automaticky jako ISIS a dle toho vypadá i jejich bombardování, žádný Kurdský stát by v Sýrii nevzniknul. Asad na ně nahlíží jako na teroristy.

  NATO asi není vůbec happy z toho co se stalo, ale NATO v Sýrii neoperuje. Žádný odvetný úder za sestřelený letoun nebude. V médiích se bude řvát, osočovat a podobně, padnou sankce, které dopadnou spíše opět na ruský lid a společnosti. Souhlasím s tím, že dojde k nárůstu vojenské přítomnosti v oblasti na obou stranách.

  K nasazení jaderných zbraní...některé příspěvky jsou vtipné. Doporučuji si přečíst ruskou jadernou...vojenskou doktrínu. Dream o tom, že by Rus použil jaderné zbraně kvůli sporu na "neruském" území a tak se vystavil hrozbě odvetné reakce NATO na svém území...se mi nezdá pravděpodobný. Pokud se nepletu, v doktríně se mluví o jaderných zbraních jako o "záchranné brzdě"...ale možná se pletu.

  Turecko se v NATO nikam neběželo schovat, nemá to zapotřebí. Turecko bylo v NATO vysvětlit incident a svou pozici. Ačkoli tím způsobil rozruch a diskuze...NATO se situaci pochopilo a postavilo se za něj. Zatím. (doufám, že by se tak postavilo za každého člena)Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:23 02.12.2015

  Konflikt nečekám, ale rusko by rozhodně turecko v současné době neporazilo kor na jeho území. Rusko si muselo i půjčovat lodě, aby bylo vůbec schopno tam dopravit co tam teď má a ...Zobrazit celý příspěvek

  Konflikt nečekám, ale rusko by rozhodně turecko v současné době neporazilo kor na jeho území. Rusko si muselo i půjčovat lodě, aby bylo vůbec schopno tam dopravit co tam teď má a to rozhodně není nic velkého. Proto rusko není v současnosti vnímáno jako světová velmoc, ale pouze regionální. Jaderné zbraně můžou být hrozbou, ale použitím by se rusko dostalo do naprosté izolace - tohle není hračka a zalekla by se i čína.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5