Turecká stíhačka F-16 sestřelila syrský vrtulník Mi-17

Turecká stíhačka F-16 sestřelila syrský vrtulník Mi-17
Hořící syrský Mi-17 / YouTube (Zvětšit)

V úterý 11. února došlo nad Idlibem ke sestřelení syrského vrtulníku Mi-17. Sestřel se přisuzuje turecké stíhačce F-16. Turecká strana zničení Mi-17 potvrdila, ale neuvedla další podrobnosti. Turecký prezident Erdogan ale varoval před zničením jakéhokoliv letadla, které bude útočit na civilisty.

O sestřelu jako první informoval twitterový účet Babaka Taghvaee, novináře a autora několika knih o vojenském letectví. Taghvaee v útery zveřejnil video pádu hořícího Mi-17 syrského letectva SAAF (Syrian Arab Air Force). Ke sestřelu došlu nad městem Al-Najrab v provincii Idlib. SAAF využívá Mi-17 nejen k průzkumu, ale také ke shazování tzv. barelových bomb.

„První informace uváděly, že vrtulník byl sestřelen Tureckem podporovanými rebely nebo tureckým letectvem. Al-Kajda a přidružené Tureckem podporované milicie se snaží převzít odpovědnost, ale je jisté, že Turecko zaměřilo tento vrtulník,“ napsal Taghvaee.

Sestřel vrtulníku se děje v období rychle rostoucího napětí v provincii Idlib, a to mezi Tureckem na jedné straně a Ruskem, Sýrií a Íránem na straně druhé.

Rusko, blízký spojenec syrské vlády, v roce 2018 uzavřelo dohodu s Tureckem v Soči na vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu. Rusko a Turecko se ale začaly obviňovat z porušování dohod.

Rusko a Sýrie totiž chtějí zničit poslední postavení povstalců v severozápadní Sýrii, čemuž se Turecko brání. Podle Ruska Turecko selhalo ve svém slibu odzbrojit militanty v této oblasti. Turecko naopak Sýrii a Rusko obviňuje z útoků na civilní cíle. O ruských a syrských útocích na civlisty v Idlibu pravidelně informují turecké noviny a tiskové agentury (Anadolu).

Na základě smlouvy ze Soči turecká armáda v Idlibu postavila řadu kontrolních stanovišť. Při útocích syrské armády, nebo provládních militantů, však podle turecké strany za posledních deseti dnů zemřelo 14 tureckých vojáků.

Turecká armáda v odplatě zaútočila na 115 syrských cílů, přičemž měla zničit 105 cílů. „Bylo zjištěno, že tři tanky a dvě minometné pozice byly zničeny, stejně tak byl zasažen jeden vrtulník [Mi-17],“ uvedlo turecké ministerstvo obrany bez bližších podrobností o zničeném vrtulníku. Ankara zároveň varovala, že při ohrožení svých vojáků nebude váhat použít sílu.

„Chtěl bych ještě jednou zdůraznit, že většina útoků, které režim a Rusko provádějí v Idlibu, se zaměřuje spíše na civilisty, než na teroristy,“ řekl Erdogan na setkání parlamentního klubu své strany AKP (Strana spravedlnosti a rozvoje). Erdogan, jak ho cituje turecký provládní list Daily Sabah, dále dodal, že syrský režim, Rusko a militanti podporovani Íránem v Idlibu masakrují civilisty.

Podle Erdogana Turecko vytlačí syrské síly za deeskalační linii původně dělící provincii Idlib. „Použijeme jakýchkoliv nezbytných prostředků na zemi a ve vzduchu, bez jakéhokoliv zaváhání. Pokud režim nebo teroristické organizace získají úplnou kontrolu nad Sýrií, bude ohrožena bezpečnost a stabilita Turecka.“

Prohlášení Erdogana samozřejmě vyvolalo protireakci v Rusku.

„Prohlášení tureckých zástupců o údajných útocích ruských sil na civilisty v deeskalační zóně Idlibu neodpovídají skutečnosti,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. „Skutečným důvodem krize v deeskalační zóně Idlibu je bohužel to, že naši turečtí kolegové neplní své závazky oddělit umírněné opoziční militanty od teroristů.“

„Podle tohoto dokumentu (dohody) se turecká strana zavázala zajistit, že teroristické skupiny v Idlibu budou neutralizovány,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Stále s politováním konstatujeme, že tyto skupiny provádějí útoky v Idlibu proti syrským silám a také podnikají agresivní kroky proti našim vojenským zařízením. To je neakceptovatelné.“


Za Tureckem stojí Spojené státy. Uvedené video sdílelo americké velvyslanectví v Turecku.

Co se týče samotného sestřelu, nebylo zatím oficiálně a jasně uvedeno, zda za jeho zničením stojí turecké letectvo nebo rebelové. V každém případě Erdogan uvedl, že „letouny, které útočí na civilní rezidenční oblasti, se už nebudou moci volně pohybovat.“

Babak Taghvaee ale uvedl, že na rozkaz Erdogana vrtulník Mi-17 skutečně sestřelila turecká stíhačka F-16C pomocí střely středního dosahu vzduch-vzduch AMRAAM.

Situace se v každém případě neuklidňuje, protože turecký provládní list Daily Sabah (i agentura Anadolu) dnes ráno uvedl, že ve středu turecká armáda zabila 55 syrských vojáků. Za poslední týden pak měly turecké síly v odplatě zabít celkově 200 syrských vojáků.

Celá situace má ale mnohem širší důsledky. Kroky Turecka již podpořily Spojené státy. Washington byl přitom v posledních letech s Tureckem na ostří nože, kvůli dodávkám ruských systémů protivzdušné obrany S-400 turecké armádě. Na oplátku Washington vyloučil Ankaru z projektu bojových letadel páté generace F-35 Lightning II.

Zdroj: Blisty, Reuters, France24, Daily Sabah,2

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Sýrie sestřelila turecký stíhací letoun

V pátek 22. června se objevila informace o údajném sestřelu tureckého stíhacího letounu F-4 Phantom ...

Proč Turecko vstoupilo do Sýrie?

Situace v Sýrii je po středě 24. srpna zase o něco komplikovanější. Turecko vojensky podpořilo výpad ...

POLEMIKA: Souboj Ruska a Západu o Libanon na pozadí Sýrie

Nerealizovaná ruská vojenská smlouva s Libanonem je jedním z mála obchodně-vlivových projektů ...

Spojené státy se stahují ze Sýrie

Spojené státy začaly ve středu 19. prosince stahovat své jednotky ze Sýrie. Dle tweetu prezidenta ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • cejkis
  10:43 17.02.2020

  A ještě jedna reportáž pro logiky.

  V této reportáži je mnoho otázek.

  https://www.youtube.com/watch?...

  • logik
   11:43 17.02.2020

   Sorry, ale todle je typické púropagandistické video. Spousta "záběrů" na city, spousta silných řečí - a jako každá propaganda - primitivní odpovědi na složité otázky.

   Video je nejmanipulativnější ze všech možných zdrojů na internetu. Už jen to, že místo nějakého vědecky zpracovaného textu (tedy patřičně ozdrojovaného a tedy i verifikovatelného) argumentuješ tímto, ukazuje, z jakých pochybných zdrojů čerpáš.

 • cejkis
  20:00 16.02.2020

  Pro Logiky, tento rozhovor jsem dlouho nemohl najít. Tak tady jej máte skrze link novinychrudim.

  https://novinychrudim.cz/2018/...

  • cejkis
   20:49 16.02.2020

   A ještě jeden rozhovor.

   https://www.youtube.com/watch?...

  • Vojna a mír
   20:59 16.02.2020
   Oblíbený příspěvek

   Dostaneš mínusy. Tento rozhovor s fundovanou osobou, která místní (syrskou) situaci zná v syrové podobě a podává důkaz o úmyslném zkreslování masmédii jaksi nezapadá do smyšlení mnoha zde diskutujících.

   • logik
    22:29 16.02.2020

    Důkaz???? Odkdy je názor důkaz???

    Jen předvádíte svoji neobjektivitu, kdy svědectví pro vás je důkazem, zatímco svědectví proti vám jen nepodloženým svědectvím.

    • logik
     09:55 17.02.2020

     Pro všechny mínusáře - vy opravdy považujete rozhovor s někým za důkaz?????
     Neberete v úvahu, že ten člověk se může mýlit? Neberete v úvahu, že může lhát?

     A souhlasíte s Cejkisovou argumentací, kdy svědectví od např. bílých helem, to je fake, zatímco svědectví od prorežimní Filipi, narozdíl od Bílých helem nedoložené ani tím "blbým videem", je důkaz?????

    • Vojna a mír
     10:05 17.02.2020

     Názor??? Ona popisuje například skutečnost, kde média uváděla boje v místě nedaleko jejího pobytu, kdy přímo na ono místo jela a nic se tam nedělo!!!!
     To Vy to považujete pouze za názor, my za tvrzení ověřené faktem. Považujete velvyslankyni ČR v Sýrii za neobjektivní, když vám podá informaci a následně ji faktem doloží, jen pro to, že je to proti Vašemu smýšlení??
     Potom rozumím a není třeba dalších diskusí.

     • cejkis
      10:13 17.02.2020

      Naopak diskuzí je třeba, protože je nutné, aby si lidé uvědomili, že žijí v informační válce. A informační válku nevede jen Rusko, ale i západní země.

     • logik
      10:20 17.02.2020

      "Názor??? Ona popisuje například skutečnost, kde média uváděla boje v místě nedaleko jejího pobytu, kdy přímo na ono místo jela a nic se tam nedělo!!!! "
      1) I tady může lhát. Když berete v úvahu to, že lžou bílé helmy, proč nebereš v úvahu, že lže ona?
      2) Toto samozřejmě bude spíše pravda. Ale její generalizace - že když některé z těch zpráv se ukázali nepravdivé, že jsou nepravdivé všechny, tzn. že se obecně v Sýrii neděje to, co se tvrdí v médiích, to už názor je. A tuto generalizaci nepodložila ničím.

      "ovažujete velvyslankyni ČR v Sýrii za neobjektivní... "
      Když mám zdroj, tak není objektivní nebo neobjektivní. Pro základní kontrolu provedu dvě věci:
      a) zkontroluju jeho pravdomluvnost z dřívějška a kreditibilitu. Paní Filipi, jako normalizační novinářka, má tu kreditibilitu velmi nízkou. V té době se psalo na objednávku.
      b) zkontroluju fakta, která uvádí a mohu kontrolovat. A pokud paní Filipi tvrdí, že Asad chtěl reformy, jen je nestihl - a přitom měl několik měsíců a žádné reformy neudělal, a ještě dva roky poté blokoval přístup opozice k volbám, tak prostě evidentně paníé Filipi situaci zkresluje.

      ===

      Ale základní argument, na který jsi nějak neodpověděl: existuje X rozporuplných svědectví ze Sýrie. Bílé helmyý jsou např. také svědci z místa, tedy s podpobnou možností verifikovat své zprávy. Či spíše s podstatně větší možností, protože paní Filipi neměla takové možnosti se dostat přímo do center nepokojů.

      Proč věříš Filipi a ne Bílým Helmám? Proč jednoho svědka - aniž bys jakkoli doložil jeho důvěryhodnost - pokládáš za důkaz, zatímco druhého, aniž bys jakkoli doložil jeho nedůvěryhodnost, automaticky odmítáš?

     • cejkis
      10:48 17.02.2020

      @Logik

      Protože Velká Británie stála jako jedna ze zemí za projektem svržení Asada. A Bílé přilby vznikly díky britskému ministerstvu zahraničí. Oni je založili. Dále na základě svědectví lidí, kteří se v Aleppu pohybovali. Dále na základě fotografií a videí, kde Bílé přilby vystupují společně s AlNusrou.

      A proč věřím paní Filipi ? Prototže tuto paní považuji za etalon v diplomacii.

     • Vojna a mír
      11:12 17.02.2020

      cejkis...
      No dovolil jsem si myslet, že není nikdo, kdo by věřil, že informační válku vede pouze východ, viz právě dění v Sýrii. Omlouvám se moje chyba....

     • Vojna a mír
      11:26 17.02.2020

      Logik.
      Proč věřím Filipi a né bílým helmám??
      Protože když čtu zprávu o provedeném chemickém
      útoku Sarinem nebo Chlórem a vidím na přiložených fotografiích z místa, kde oni zasahují (podávají svědectví) a jejich záchranáře v roušce a bez rukavic jak se “hrabou v sutinách a prověřují, nosí raněné” zasažené oblasti a pár hodin po útoku, tak mi ta jejich objektivita stačí.
      Každý se základní znalostí chemie ví, že je to blbost.

     • logik
      11:39 17.02.2020

      "Protože Velká Británie stála jako jedna ze zemí za projektem svržení Asada."
      Toto je ale už vadná argumentace. Protože odmítáš důkaz pouze proto, že tvrdíš, že Británie chce svrhnout Asada, takže něco tvrdí. Přitom je zcela možná i opačná implikace, že Británie ví, co dělá Asad, a proto ho chce svrhnout.

      To, že je nějaký zdroj napojen na nějakou stranu je samozřejmě "vykřičník". Ale to neznamená, že jde prohlásit takové zprávy automaticky za lež. To bychom museli prohlásit za lež všechno. V Sýrii nenajdeš zdroj, který by byl nestranný. Vždycky to bude zdroj, který má na dění názor a zájem.

      "A Bílé přilby vznikly díky britskému ministerstvu zahraničí. Oni je založili."
      Navíc toto je IMHO nepravda. Čím toto své tvrzení doložíš?

      "Dále na základě svědectví lidí, kteří se v Aleppu pohybovali."
      Takže svědectví zavrhuješ na základě jiného svědectví. Zas dokolečka stejný problém. Ten, kdo říká, co se mi líbí, nelže, že?

      " Dále na základě fotografií a videí, kde Bílé přilby vystupují společně s AlNusrou."
      Dodáš sem prosím nějaké takové konkrétní fotografiii.
      Prosím plus zdroje videa dokazující, že to video není fake, protože prokazatelně zfalšovaná videa (šlo dohledat jejich zdroj, kterým byl Asad) obviňující Bílé helmy ze lži jsem již viděl.

      Navíc i existence takové fotografie nic nedokazuje. Protože je klidně krásně možné, že někde místní pobočka navázala vztahy s extrémisty - tak velká organizace jako WH nemůže mít plnou kontrolu nad všemi, co se do ní přihlásí - potažmo je klidně možné, že si An-Nusra založila vlastní soukromé pobočky WH, kterými chtěla parazitovat na popularitě pravých WH.
      Je to podobný argument, jako bys za IIWW říkal, že partizáni jsou zločinci, protože mezi nimi jsou prokazatelně komunisti.

      Navíc, toto tvrzení krásně dokumentuje, že nad věcí nepřemýšlíš hlouběji. Tvrdíš, že WH je produkt tajných služeb, který umí pečlivě zkonstruovat věrohodně zinscenovaný chemický útok. A pak se nechá vyfotit s extrémisty, aby to prasklo? Takoví matláci nebyla ani GRU, když vraždili Skripala :-).

      Evidentně k věci přistupuješ tak, že hledáš cokoli, co by věrohodnost WH podrývalo. A vůbec se nestaráš o to, že ty jednotlivé "protidůkazy" nejdou spolu dohromady. To není korektní přístup. Korektní přístup je stanovit konkrétní hypotézu, která sedí ve všech ohledech.

      Ale dej sem nejdřív tu fotografii(e), pak to okomentuju dál.

      ====

      "A proč věřím paní Filipi ? Prototže tuto paní považuji za etalon v diplomacii."
      A to, že někdo působí v diplomacii je jako nějaký argument? Četl si Pracheta - Čaroprávnost? Víš jak říkali Stvorové svým diplomatům? (jestli nevíš, tak Lháři).

      To, že někdo pracuje v diplomacii neříká o jeho pravdomluvnosti nic. To, že někdo pracuje v normalizačních novinách, ovšem říká o jeho pravdomluvnosti hodně. A zároveň to poukazuje na jeho velmi "zvýšenou toleranci" diktatuře.
      Tento argument jsi nijak nevyvrátil.

     • logik
      12:13 17.02.2020

      " jak se “hrabou v sutinách a prověřují, nosí raněné” zasažené oblasti a pár hodin po útoku, tak mi ta jejich objektivita stačí."

      Tady:
      https://pdfs.semanticscholar.o...
      máš studii šíření chlóru po útoku. Na Fig 2-2 je jasně vidět, jak ve volném prostranství se chlór kvůli větru poměrně rychle pohybuje. Po minutě je největší koncentrace chloru úplně jinde, než kde byl chlor vypuštěnej. Že po řádově hodinách bude část zasaženého prostoru čistá, je z dané práce evidentní.

      Tedy evidentně své znalosti chemie velmi přeceňuješ: scénář, který tady pokládáš za nemožný je naopak velmi dobře možný: že z daného území byl prostě chlor už odfouknut. Vzhledem k tomu, že je detekovatelný i prostým čichem, tak není překvapivé, že do větrem vyčištěného prostoru se lidé odváží i bez patřičných ochranných pomůcek. A že lidé v centru bojů nemají přístup k dostatečnému množství patřičných záchranářských pomůcek, tak to je "velmi překvapivý fakt".

   • cejkis
    10:14 17.02.2020

    @Vojna a mír

    Tady se dávají mínusy i za fakta. Na tohle se opravdu nekoukám a sám jich klikám velmi sporadicky.

    • Vojna a mír
     12:07 17.02.2020

     Cejkis
     Vím, tu poznámku o mínusech jsem napsal schválně.
     Zde fakta která ukazují věci jinak než jak je obecně předkládáno neznamenají nic.
     Stačí ale napsat nic neříkající text, do toho označit oponenta “rusofilem nebo trolem” a plusy letí..

  • technik
   22:09 16.02.2020

   ajaj tak to se některým bude dnes špatně usínat. Takhle jim natvrdo ukázat jaká je pravda. :-))

   • fido
    22:30 16.02.2020

    JJ, jenom vzácně se v otázce syrské války dopustila naše propaganda takového nedopatření, aby dala prostor někomu neprověřenému a přitom problematiky znalého ...
    Faktem je, že mnoho dalšího prostoru už v médiích tato paní věru nedostala ...

  • logik
   22:28 16.02.2020

   Myslíš si, že názory paní Filipi neznám? Nebuď tak namyšlenej. Nejsi jedinej, kdo o dění v Sýrii něco ví.

   Nezbývá mi, než opakovat: svědectví ze Sýrie jsou různé. Tedy evidentně někteří svědci lžou (anebo se mýlí, anebo jsou v zajetí vlastních předsudků, anebo je někdo "krmí"). Jaký jediný důvod máš věřit zrovna této paní, která je přítelem Asada (a tedy zaujatá), a ne třeba zdravotníkovi, co tam ošetřuje raněné?

   Zrovna paní Filipi za nejtvrdší normalizace pracovala jako novinářka. To nešlo, pokud by nebyla ochotná "psát na objednávku". Tedy je vše, jen ne důvěryhodný svědek.

   Navíc právě v tomto zmíněném rozhovoru prokazatelně lže, např. když tvrdí, cituji:
   "začaly první demonstrace, nicméně Asad chtěl reformy, ta rychlost, kterou jsme se všichni dívali..."
   Asad držel zemi 30 let ve výjimečném stavu. Tvrdit o takovém člověku, že chce reformy je jednoznačná lež. Pokud by chtěl reformy, dávno by je udělal. Pokud najednou "začal" dělat reformy, pak evidentně proto, že k tomu byl přinucen, nikoli, že to chtěl.

   Dále pak trvalo několik měsíců (od března 2011), než začali opravdu násilnosti. Tedy je lež, když paní Filipi tvrdí, že to šlo "moc rychle". Asad poprvé (zdroje různé, především David Commins, David W. Lesch: Historical Dictionary of Syria) se k dění vyjádřil 30.11., to o reformách nemluvil vůbec. Další vyjádření 16, 30.dubna) sice slib reforem obsahovaly, ale žádný čin se nestal.

   Když to porovnáme s děním v ČR (17.11. první demonstrace, 10.12. jmenování vlády bez převahy komunistů, 29.12. zvolen Havel, 23.1. začali být kooptováni do parlametnu zástupci opozice.

   Tedy snaha paní Filipi omlouvat Asada, že chtěl reformy, ale neměl dostatek času je evidentně účelová a lživá: kdyby chtěl, evidentně za ten čas, než začalo v Sýrii opravdové násilí, se toho dalo stihnout hodně, on neudělal žádný konkrétní krok.

   ===

   Co by šlo označit za opravdu provedenou reformu, by bylo schválení nové Ústavy, která odstranila právo vedouci roli strany BAAS. To ovšem jednak přišlo až dávno po vypuknutí násilností, tedy pozdě, jednak - jaké bylo ale reálné uplatňování reformy? Z parlamentních voleb 2012 soudit nejde: jedna strana tvrdí, že byly v pořádku, druhá tvrdí, že byly zfalšované.

   Z čeho jde ale soudit jednoznačně, jsou prezidentské volby 2014: z 24 kandidátů ucházejících se o mandát dostali povolení ke kandidatuře - mj. dostatečnou podporu poslanců, tedy od "Asadových poslanců", který měl v parlamentu majoritu - pouze dva. Oba dva ze stran, které defakto podporovali Asada.
   Ztoho je jasně vidět, že Asad bránil opozičním stranám participovat ve volbách. A tedy že skutečné reformy nechtěl, max jejich zdání.

   Tedy paní Filipi buďto lže, anebo byla Asadem obelhána: pak evidentně ale není příliš bystrá (protože jiní přesně za toto Asada kritizovali od začátku). Obojí ji diskvalifikuje jako spolehlivý zdroj informací.

   • fido
    23:49 16.02.2020

    .. Opravdu argumentační majstrštyk - porovnávat, z venčí podporované, krvavé povstání v Sýrii s převratem u nás ... :-)

    Co třeba vzít si ke srovnání jiné diktatury z regionu - Saudská Arábie, Katar, Bahrajn - ve kterých taktéž docházelo k masovým protestům, leč zde chyběl jeden důležitý faktor a to podpora ze zahraničí (rozuměj - masivní dodávky vojenského vybavení i s vycvičenou obsluhou + financování ;) ... a proto byly takové domonstrace v zárodku úspěšně, a především krvavě, potlačeny hned v zárodku.

    Proč tam nevoláš po reformách, změnách ústavy, nebo dokonce předávání moci ???
    :)

    • logik
     10:04 17.02.2020

     Opravdový majstrštyk je vzít jako premisu, že povstání bylo zvenčí podporované - a tím něco vyvrátit. Ne, sorry, není to majstrštyk, je to poměrně primitivní nepravda.

     - Ty chceš tvrdit, že v Sýrii nebyla diktatura a vláda jedné strany? Takže nebylo proti čemu protestovat?
     - Nebo chceš tvrdit, že ty lidi v ulicích proti tomu neprotestovali? Že ty videa s transparenty asade odstup, jsou zfalšované?
     - Nebo chceš tvrdit, že ty lidé neměli na protest právo?

     A pokud nic z toho nepopíráš, tak jakej je rozdíl mezi tím, když na takové lidi poslal tanky Asad, a když v Rumunsku na takové lidi poslal tanky Čaušesko?

     A jak se takové protesty ze zahraničí podporují? Navezla tam CIA hromadu černochů, aby fixlovaly demonstrace? Takové silné tvrzení by chtělo pádný důkaz, sem s ním.
     Nebo myslíš jen ideologickou podporu médií a politiků? Pak ovšem náš 17.11. měl dlohodobou podporu ze zahraničí (svobodná evropa, samizdat, atd....), takže Tvé tvrzení o tom, že rozdíl byl v podpoře ze zahraničí, je nepravdivé.

     "Co třeba vzít si ke srovnání jiné diktatury z regionu - Saudská Arábie, Katar, Bahrajn - ve kterých taktéž docházelo k masovým protestům,"
     Toto je jednoznačná lež. V žádném z těchto států nedošlo k tak protestům v takovém rozsahu, jako v Sýrii.

    • logik
     10:09 17.02.2020

     A k
     "Proč tam nevoláš po reformách, změnách ústavy, nebo dokonce předávání moci ???
     :)"
     Ale já klidně budu volat. Ale narozdíl od Sýrii tam nebyly protestuy v takové míře, aby z toho začala občanská válka. Takže jednak se narozdíl od Sýrie nedá doložit, co vlastně tam lidé chtějí, jednak jakýkoli zásah tam by rozbil fungující stát.
     Naopak v Sýrii to byl stát, kde vláda posílala tanky na demonstranty, tam už moc co rozbít nebylo.

 • perunBB
  17:58 16.02.2020

  Dnes Aleepo po ôsmych rokoch pod kontrolou SAA.

  • Luky
   18:52 16.02.2020

   jsem hrdý na pomáhající Albíky

   • cejkis
    19:27 16.02.2020

    L39ZA se stala pro syrské vojáky fenoménem. Věřím, že Aero jednou do Sýrie prodá hodně letadel.

    • fido
     22:23 16.02.2020

     Kéž by mohlo ...
     Jestli lze o někom ve světě skutečně prohlásit, že bojuje proti teroristům, tak je to Syrská armáda!
     A dokonce k tomu na rozdíl od jiných ani nemusí narušovat území cizích států.
     Je dobře, že na tom má naše zeně alespoň tento příspěvek...

     • Jan Padesátýpátý
      23:54 16.02.2020

      To, že Asadova armáda bojuje proti teroristům, je jenom jedna stránka věci.

      Další věc je, že Asadova armáda bojuje po boku jiných teroristů, další teroristy podporuje, a zabíjí civilisty, kteří se neprojevují dostatečně přátelsky.

     • fido
      00:09 17.02.2020

      Jan Padesátý ... Asadova armáda v první řadě bojuje válku, která jí byla vnucena z venčí. A bojuje způsobem, na který má reálné možnosti ... a bojuje po boku spojenců, kteří jsou ochotni být na její straně ... Pořád ale platí, že syrská armáda a její spojenci jsou jediná legitimní síla na bojišti!
      ... Srovnej si toto se zoufalostí našich spojenců v Afghánu - kde po 19 letech bojů na cizím území, a statisících mrtvých ... se vracíme do bodu nula a jednáme s organizací, proti které jsme do té země jeli tenkrát před devatenácti lety válčit, abychom ji od tamtud "vykouřili" ... :)

     • Jan Padesátýpátý
      00:21 17.02.2020

      @fido

      Válka v Sýrii nevznikla zásahem zvenčí. Válka začala tak, že Asad začal zabíjel demonstranty, načež se proti němu postavila jeho vlastní armáda.

      Asad je mezinárodně uznávaný, to ale neznamená, že je legitimní. Asad je diktátor, který svou moc získal od svého otce, také diktátora, a který se u moci drží za pomoci nelegitimních prostředků.

     • fido
      01:31 17.02.2020

      JanPadesaty...tyto pohádky o krvelačnem diktátorovi, který začne z ničeho nic, z dlouhe chvile masakrovat svoje bezbranné obyvatelstvo .. byly vtipné cca před osmi lety... Dneska už pouze unavují... ta tvoje armáda, co se podle tebe postavila proti asadovi, dneska doståvá pod kontrolu toho zlého pána další velký kus země, který byl téměř deset let pod kontrolou těch bezbranných a mírumilovných ... ó ano teroristů :-)

     • Jan Padesátýpátý
      07:51 17.02.2020

      @fido

      diktátoři nezabíjejí z dlouhé chvíle

      Ti lidé, kteří vystoupili v roce 2011-2012 proti Asadovi, už dávno ztratili svou moc. Spoléhali na pomoc Západu, ale Západ poskytl jenom "pomoc" slovní. Se zahraniční podporou v zádech tak Sýrii mohli ovládnout teroristé všeho druhu, od ISIS až po Hamas.

     • cejkis
      10:33 17.02.2020

      @Jan Padesátýpátý

      Západ i země Perského zálivu poskytly pomoc NEJEN slovní.
      Zkuste reportáž Bena Swanna.

      https://www.youtube.com/watch?...

 • cejkis
  23:56 15.02.2020
 • Sandai
  13:36 15.02.2020

  Podobný scénář jsem psal už dopředu, ale vždy jsem byl umínosenvám.
  Pořád to platí. Co se týče Sýrie, je to na dohodě Rusa a Sýrie.
  A zbytek je opravdu zbytek. Tím si USA zachrání tvář.

 • Econ
  00:08 15.02.2020

  Turci podporovali IS a i dnes podporují řadu uskupení v Idlibu, jež se dají nazvat teroristická.
  Ovšem ke smůle Asada a rusů, jejich teror na civilním obyvatelstvu poskytuje turkům bezva alibi. Těžko získají na svou stranu veřejné mínění. A vojensky na turky nemají.
  Takže otázkou je pouze jak moc se budou chtít Turci angažovat.

  • technik
   21:54 15.02.2020

   Kdyby Asad neměl na své straně veřejné mínění dávno by skončil jako kadafi nebo sadám. Ale vzhledem k tomu že skoro 6 let vede tvrdé boje pár příznivců mít bude nemyslíš?
   Zapomněl jsi zmínit kromě teroru chemické útoky za ty taky může Asad :))

   • PavolR
    22:33 15.02.2020

    Chybná argumentácia! A Saddáma ani Kaddáfiho nepoložila verejná mienka - tú totiž mali prostriedky kedykoľvek násilne potlačiť. Oboch položila otvorená zahraničná intervencia, ktorá rýchlo zlikvidovala tieto ich prostriedky. V Asadovom prípade k niečo takému zatiaľ nedošlo. Asada pred pádom zachránili zahraniční spojenci (ktorých S a K nemali), nie domáci.

   • Econ
    22:58 15.02.2020

    Zkusím to rozvést. Turecko má mnohem silnější armádu, než Sýrie (Asad) plus Íránské jednotky v Sýrii plus ruské jednotky v Sýrii.
    Takže pokud by se Turci rozhodli ukončit Asada, tak jej prostě ukončí a nikdo jim v tom nezabrání. Rusko nebude chtít jít do většího konfliktu, protože chytá moc holubů najednou a nemá dost kapacit. Írán na to nemá dost síly.
    Jediné, co dříve bránilo případnému útoku bylo "veřejné mínění". Nemůžete jen tak napadnout cizí zemi, protože ponesete následky. A snaha je aby byly takové, aby to odradilo od dalších útoků a aby byly tyto útoky ve finále nevýhodné. Sadám o Kuvajt přišel. Rusko jako jadernou velmoc dusí a opožďují ve vývoji sankce. Za normálních okolností by Turecko nemohlo jen tak vyslat větší množství jednotek do Sýrie.
    Nyní jim na to ale patrně nikdo nic neřekne a nečeká je žádný trest, žádné sankce při zabrání syrského území.
    Jak moc se budou turci angažovat a jaké jsou jejich cíle nevím. Očekávám, že si budou jen bránit "své" území, tedy to, co již mají zabrané. Ovšem, pokud by se rozhodli rozšířit své území, tak to prostě provedou.

    • Luky
     09:32 16.02.2020

     Jasně.... a proto Turci zakládají stále nové a další opěrné body, o které pak přicházejí při postupu syrské armády, která osvobozuje další syrská území od zeleného džihádistického hlenu (tvých milášků ňuňánků).
     Jinak je celkem zbytečné postovat diplomky z roku 2012 nebo řešit, co bylo v roce 2002.
     Veřejné mínění je nyní opravdu sjednocené, protože i ti toužící po západu a změnách zjistili, jak to s nimi západ myslí "upřímně". Dobrá práce.

  • technik
   22:17 15.02.2020

   https://www.irozhlas.cz/zpravy...

   Tady máš něco o tom tvým teroru Asada.

   • Econ
    22:45 15.02.2020

    Odkaz je na popis reakcí kurdů při útoku turků. Skutečnost, že turci útočili a zabíjeli kurdy ale neznamená, že Asad je lidumil. V kontextu vlákna je to poněkud mimo téma.

    • technik
     07:32 16.02.2020

     To taky netvrdím, že je lidumil. Ne není to mimo téma dokud Kurdové bojují za Sýrii a považuji se za její součást tak jsou to regulérně její obyvatelé a je jedno jestli si říkají Kurdové nebo Syřané.

     • logik
      15:52 16.02.2020

      Krudové jsou obyvatelé Sýrie, ale právě Ti, kteří se Asadovi vzbouřili a jeho vládu odmítli. A právě Tureckej útok dost dobře může výst k tomu, že je Asad zpátky obsadí, i to je pro Turecko lepší varianta než svobodnej Kurdistán - a přitom mezinárodně akceptovatelnější, než okupace Sýrie.

      Takže to, že se tento útok Kurdům nelíbí nedokazuje vůbec nic o jejich vztahu k Asadovi, jak se tu snažíš fabulovat.

      Navíc tu tvrdíš další nepravdu, a to, že se Kurdi považují za součást Sýrie. Kurdi by naopak nejraději chtěli na Sýrii samostatnost - a právě tento Turecký útok jim naděje na samostatnost bere, protože buďto budou anektováni Tureckem, nebo Asadem.

      Takže naopak to co jsi postoval Tvoje slova vyvrací, nikoli potvrzuje.

     • cejkis
      19:45 16.02.2020

      Kurdové a Jezídi bojovali o své přežití proti islamistům. Mají společného nepřítele jako Asad.

      Asad vždy tvrdil, že poskytne Kurdům maximální možnou autonomii v rámci uzemní celistnosti Sýrie.

      Ambice na vznik Kurdistánu fungovaly jen po dobu, co je Američané zneužívali pro své zájmy. Dnes už všichni chápou, že Kurdistán nevznikne. Ba co více, pokud by vznikl Kurdistán v Sýrii, akcentovalo by to separatistické snahy na východě Turecka. Myslím, že vcelku dobře funguje teze, kterou kdysi vyslovil Lavrov: "Rusko je posledním garanatem uzemní celistvosti Turecka." Pokud by se Turecko zvrhlo do občanské války, víte jak by vypadlo Německo ? Vůbec nechápu, jak může někdo zodpovědný v ČR poskytovat zbraně Kurdům a podporovat jejich snahu na vytvoření Kurdistánu!

      O čem byla válka Kurdů vypovídá tento film a dále mnoho reportáží Lenky Klicperové a Markéty Kutilové.
      https://www.youtube.com/watch?...

     • PavolR
      20:27 16.02.2020

      cejkis: Nooo, neviem, či by som tým nevzniknutím Kurdistanu bol taký istý. Ak by Erdogan spustil všeobecnú ofenzívu proti SAA, mohol by Asad proti nemu použiť uznanie Kurdistanu (má právo urobiť tak kedykoľvek) ako "zbraň posledného súdu". Šancu na znovaintegrovanie toho územia do Sýrie už aj tak veľmi nemá - na severe sú nasáčkovaní Turci a na juhu Američania nikoho do blízkosti ropných zariadení nepustia.

     • logik
      22:35 16.02.2020

      "Kurdové a Jezídi bojovali o své přežití proti islamistům"
      Nepravda. Kurdové a Jezídi na začátku se snažili ovládnout své území a vybojovat si národnostní práva. A spolupracovali s SNC, tedy s protivníky Asada.

      Následně pak v době, kdy nejvíce bojovali s IS, tak Asad s IS skoro nebojoval.

      To, že někdy měli opravdu společného nepřítele (další islamisty mezi Asadovou armádou a Kurdy) je pravda, ale to jaksi vůbec neznamená, že se Kurdi cítí Syrskýma občanama a bojují za Sýrii. Je to podobnej nesmysl, jako tvrdit, že Polští povstalci ve Waršavě bojovali za SSSR, když měli společného nepřítele.

      A k:
      "Ambice na vznik Kurdistánu fungovaly jen po dobu, co je Američané zneužívali pro své zájmy."
      o tom se můžeme bavit, nicméně dané video je právě z doby, kdy se ukazovalo, že to se vznikem toho Kurdistánu vypadá blbě. Takže to není v žádném sporu s tím, co tvrdím.

   • technik
    07:56 16.02.2020

    https://is.cuni.cz/webapps/zzp...
    Vcelku zajímavé nestranné čtení

    • logik
     16:09 16.02.2020

     Není to úplně nezajímavé, ale na diplomku je to bohužel velmi slabé.
     Pro drtivou většinu tvrzení schází buďto citační aparát zcela, nebo když už je vyjímečně zdroj daného tvrzení uveden, tak je to často wikipedie, to je na vědeckou práci hodně ubohé.
     Osobně být u komise, tak bych měl velké cuky poslat slečnu autorku to přepracovat, aby to splňovalo alespoň základní náležitosti vědecké práce.

     A jestli takovou neozdrojovanou práci označuješ za nestrannou, tak by mne zajímalo na základě čeho? Že se její subjektivní naprosto nedostatečně doložený pohled zrovna shoduje s Tvým?

     Zkus prosím hodnotit zdroje podstatně kritičtěji podle OBJEKTIVNÍCH kritérií, a ne podle toho, jestli se ti líbí, jaké zrovna "pohádky" (cokoli bez patřičného citačního aparátu je vlastně pohádka) autor píše.

     • logik
      16:12 16.02.2020

      PS: To mé "vožení" se po citačním aparátu není samoúčelné. Protože: buďto autorka práci velmi odflákla. Anebo neodflákla, ale prostě je velmi málo odborně zdatná a líp to neumí.
      Obě možnosti dělají tu práci velmi nevěrohodnou.

     • technik
      19:01 16.02.2020

      nejsem vysokoškolský profesor abych dokázal posoudit zda je tato práce adekvátní či nikoliv, každopádně osobně se s pisatelem shoduji zejména na příčinách arabského jara.
      Co se týká zdrojů, dalo by se s tvoji poznámkou souhlasit, každopádně pisatel čerpal nejen z tebou uvedených zdrojů ale také z rozhovorů se studenty a pracovníky ze Syrie a podle seznamu jich rozhodně není málo, což pro mě osobně je dostatečně relevatní zdroj informací. Nemyslím si že by student etnologie Karlovy univerzity měl tendenci zkrášlovat situaci v Syrii a to i v tom případě že by byl jistě konfrontován syrskými studenty, jenž použil jako zdroj pro svoji práci.
      Taktéž je velmi zajímavá příloha tj dotazníky kde se syrský obyvatelé vyjadřují k pobytu respektive k dospívání v syrii velmi kladně, což je v rozporu s některými diskutujícími na tomto fˇoru.
      Každý ať si obrázek udělá sám.

     • logik
      23:16 16.02.2020

      "nejsem vysokoškolský profesor abych dokázal posoudit zda je tato práce adekvátní či nikoliv,"
      Na posouzení kvality práce nemusíš být vysokoškolský profesor. Schopnost posoudit kvalitu informačního zdroje patří k základním schopnostem posuzování informačních zdrojů. Pokud se necítíš k takovému posuzování kompetentní, pak buď velmi opatrný, co tvrdíš, protože pak nutně nejsi schopen rozeznat zdroj kvalitní od nekvalitního.

      "každopádně pisatel čerpal nejen z tebou uvedených zdrojů "
      Promiň, ale práce se zdroji je v té práci opravdu na ne velmi špatné úrovni, ale o několik úrovní níže. To, že mezi zdroji má třeba i dobré zdroje, na tom nic nemění. Protože z té práce naprosto není poznat, který kus je podložen dobrým zdrojem, který špatným a který je vycucán z prstu.

      "a podle seznamu jich rozhodně není málo, což pro mě osobně je dostatečně relevatní zdroj informací."
      Jestli toto tvrdíš, tak Tady Ti asi opravdu schází relevantní vzdělání, abys byl schopen práci posoudit. Tady (narozdíl od bodu výše), to je více pochopitelné, nicméně způsob práce se svědectvím je právě dalším velkým problémem té práce.
      Osobní rozhovory jsou totiž velmi problematický zdroj informací. Např. v historické vědě je považován paradoxně za jeden z nejméně spolehlivých pramenů. V sociologii když jde o přítomnost (což tady ovšem ne vždy platí), to je sice lepší, ale pořád je třeba velmi pečlivě rozlišovat mezi objektivní skutečností a subjektivním vnímáním té skutečnosti.

      Proto je třeba u takovéto práce pečlivé zpracování metodiky, aby se ze subjektivních svědectví došlo k nějakým objektivně platným závěrům.

      V této práci ovšem jakákoli metodika schází. A to nejen metodika výzkumu, stanovování hypotéz a patřičných otázek, které by nějak ty hypotézy pomáhali ověřit, schází zde i jakákoli snaha nějak zanalyzovat sociální background skupiny, který nutně do informací vnese obrovský bias, takže z práce nejde jakýmkoli způsobem generalizovat atd. atd.

      Když půjdeš do ostravy a zeptáš se tam 50ti náhodných lidí, jaká je ČR, a pak půjdeš do Prahy a uděláš totéž, získáš úplně jiný obraz. Práce, která toto neřeší, tak se nedá použít k stanovování generalizovaných soudů o dané zemi.

      "kde se syrský obyvatelé vyjadřují k pobytu respektive k dospívání v syrii velmi kladně"
      Víš, todle je přesně ukázka toho, jak se vědecká práce dělat nemá. To, že má většina lidí idealizované vzpomínky na dětství (kdy nevnímá problémy jako dospělí lidé) je jeden z poměrně základních faktů v sociologii. Proto takováto svědectví jsou velmi problematické, obzvlášť, když ta práce nijak tento fakt nereflektuje a nesnaží se vést s ním diskurs.

      V okažiku, kdy ta práce publikuje kolik? počítám dobře, že tři? takové rozhovory, a kdy velikost vzorku je řádově padesát lidí čili velikostí naprosto nevypovídající vzorek (jak velké jsou skupiny pro volební průzkumy - srovnej si to), navíc bez jakékoli snahy nějak korigovat jak přirozený bias skupiny (emigranti nejsou reprezentativní vzorek emigrace) tak i selektivní bias skupiny a něco z toho vyvozovat?
      Ta práce je možná dobrá jako dokument o českých Syřanech. A jako taková je zajímavá. Ale její metodologické zpracování je prostě zoufale nedostatečné a proto z ní vyvozovat jakýkoli obecný závěr o Sýrii jako takové prostě nejde.

      "Nemyslím si že by student etnologie Karlovy univerzity měl tendenci zkrášlovat "
      Ale tady vůbec nejde o to, že by chtěl někdo zkrášlovat. Autorka prostě evidentně neuměla pracovat se zdroji, anebo tu práci se zdroji úplně odflákla. V té práci je věrohodné to, co tvrdí o té konkrétní zkoumané skupině. Ale jakékoli její závěry a tvrzení o Sýrii jsou hrubě nepodložené - a tedy nevěrohodné.
      Ne proto, že by měla autorka něco falšovat. Ale proto, že práce je tak nekvalitní, že kdoví, jakým způsobem dospěla k tomu co píše a jakými nepravdivými či zkreslenými informacemi byl její názor formován.

      Dobrá práce se zdroji totiž mj. prokazuje schopnost autora filtrovat dobré zdroje od špatných a věrohodné od nevěrohodných. Tato autorka evidentně toto prostě neumí.

      PS: kromě toho - evidentně každý čteme tu práci jinak - viz:
      "Jindy hovořili o zkostnatělosti systému, který se nechce přizpůsobit pokroku a nové době, nedává šance na pracovní uplatnění mladým lidem. Křesťané navíc hovořili o situacích kdy jim není umožněno dostat se na vyšší pracovní pozice, protože je může vykonávat pouze muslim."
      to o nějakých kladných vzpomínkách moc nehovoří, že?
      Ale to je přesně ono, proč se z té práce nedá nic vyvozovat. Protože je to vlastně bez nějaké snahy z toho něco vyzískat jen "hromada subjektivních názorů".

 • infi
  16:23 14.02.2020

  Dnes dalsi sestrel a uz se otevrene mluvi (ackoli nepotvrzene info), ze tam turci navozili MANPADy...(stejne jako do Libye, kde myslim maji i hawky...?) z cehoz urcite maji radost i USA a Rusko.

  Ten prvni sestrel F16kou vypada jako kachna...Pravdivost tureckych vyroku jak kosi syrany po stovkach je stejna, jako propaganda v 45.
  Zatim u Idlibu nepredvedli nic...

  • StandaBlabol
   16:51 14.02.2020

   Zatim u Idlibu nepredvedli nic... No tak minimálně sundali dva vrtulníky. Ukazují, že jsou připravení bránit jim nakloněné opoziční skupiny. A nenechají na ně Asada beztrestně útočit.

   • infi
    17:10 14.02.2020

    Syrani(+Iranci?) jim zase znicili M60 Sabra, nekolik APC (M113, ACV-15), dalsi vozidla a nakladaky + jim zabili minimalne tech 14 vojaku. Samozrejme to nic je mysleno obrazne. Ale na druhou nejvetsi armadu NATO celkem bidny status. Stav je podle me ted takovy, ze tam vozi stare kramy (jako M113) a predavaji je opozici. Skoro kazdy den si stavi nove "operne body" aby si mohli chranit ty svoje umirnene teroristy, ktere pak posilaji z Idlibu do Libye, na Kurdy a dalsich zajmovych lokalit. To že to podporuje USA a NATO (tedy i my) je dost smutné a jenom to prispiva k destabilizaci...jde videt, ze o mir v Syrii nikomu nejde.

    • PavolR
     17:41 14.02.2020

     Čím ich presne podporujeme? Tým, že im Nemci nedodajú ani len tankové motory? Lebo jediní, s kým má Erdogan zmluvy o kadejakých "deeskalačných zónach", sú Rusi.

    • logik
     18:00 14.02.2020

     Je krásné, jak máte plnou pusu teroristů.... ale o tom, že na straně Asada také bojují teroristé (z IRG) taktně mlčíte....

     • Vojna a mír
      21:15 14.02.2020

      Souhlasím logiku. Je zřejmé, že teroristé bojují na obou stranách ..... ale zdá se, že označení za teroristu je v poslední době jaksi “moderní”. K takto označenému subjektu se totiž označovatel v této době může chovat mimo rámec veškerých smluv a dohod, kterých je signatářem. Jde si myslím o nebezpečný precedens.

      Označení terorista je pro osobu nebo subjekt , který svým promyšleným chováním (fyzické násilí, psychologický, politický, hospodářský nebo jiný způsob nátlaku) omezuje jinou osobu nebo subjekt a prosazuje
      tím svou vůli.

      Do této definice spadá kde kdo a rozdíl mezi “umírněným rebelem” a “zlým teroristou” často ani netvoří míra užitého násilí, ale politická síla označovatele.

     • Janko Paliga
      21:31 14.02.2020

      @ Vojna a mír

      "ale zdá se, že označení za teroristu je v poslední době jaksi “moderní”."

      "Označení terorista je pro osobu nebo subjekt , který svým promyšleným chováním (fyzické násilí, psychologický, politický, hospodářský nebo jiný způsob nátlaku) omezuje jinou osobu nebo subjekt a prosazuje
      tím svou vůli."

      A všetko v Sýrii sa zvrhlo po tom, čo terorista Asad poslal svoje tanky na obyvateľov svojej krajiny.... A to dokonca prinútilo mnohé jednotky Sýrskej armády dezertovať, lebo sa nechceli podieľať na márovaní svojich spoluobčanov.....

      Ďakujeme za výbornú definíciu. Aspoň vieme, ako to všetko začalo.

    • dusan
     19:01 14.02.2020

     Toto je taká "zvláštna vojna", kde sa neustále kombinuje sila a politika. Už len to, že v Sýrii pôsobí armáda Ruska, Iránu, Turecka, USA a i iných západných štátov + tam neustále "rieši" svoje záujmy i Izrael je jasné, že tam nemajú rozhodujúce slovo zbrane, ale politika. Mimochodom armáda Turecke nie je zrejme špičkou sveta, ale i tak pre ňu nie je asadova armáda žiadny súper, už len pre masívnu palebnú a leteckú prevahu.
     Ale samozejme v zákulisí za Asada lobuje Rusko a my sa sotva dnes dozvieme čo sa kto dohaduje v diplomacii. Turecko už dávno podporuje "svoju" opozíciu ... i tú "nesvoju" nakoľko Erdogan nemá rád Asada.

     Čo sa týka "teroristov" .. tak tu by som bol opatrný, lebo pri tých xy-skupinách čo tam pôsobí je veľmi jednoduché ich tak zahrnúť. Je síce pravda, že tam je väčšina povstalcov v radoch islamistických skupín, ale i tie sú veľmi rôznorodé a momentálne nebojujú medzi sebou len preto, že nemajú čas : )

     Paradoxne pomoc Asadovi z rôznych štátov ej kontraproduktívna a napr. čínsky moslimovia si idú radi "vybiť zlosť" na čínskom spojencovi, lebo doma by pri tvrdej diktatúre toho veľa nevybojovali.

     Mimo podporovania "kamošov" je však Edogana dôležité udržať utečencov v Sýrii, čo znamená, že Asad si dosť zahráva s ohňom, keď tlačí terorom civilistov do Turecka ... to by mu nemusel pomôcť ani Putin, ak sa Erdogan "naserie" .....

     • cejkis
      22:07 14.02.2020

      Poslední, co syrská armáda "tlačí" je Idlib. V minulosti došlo k tomu, že syrská armáda ve spolupráci s Ruskem izolovala džihádistické skupiny v ruzných částech země. Následně jim nabídli možnost přestěhovat se i s rodinami do Idlibu. Pro Sýrii to mělo výhodu, že vyčistila řadu území bez boje a nakonec v Idlíbu začaly skupiny bojovat mezi sebou a to až do okamžiku, kdy jejich služby začalo využívat Turecko.
      Tedy zmiňované civilní obyvatelstvo v Idlíbu jsou často sestěhované rodiny islamistů.

     • dusan
      23:07 14.02.2020

      cejkis

      Civili sú civili ....bodka.

      Źe značná časť sú rodiny či sympatizanti islamistov je fakt, ale je totálny nezmysel, že tam len oni.

      V tom "výpočte" síl na asadovej strane chýba ešte dosť veľa podporovateľov ... hlavne však Irán a jeho Hizbaláh, bez ktorého by bol Asad už dávno po smrti.

   • technik
    21:57 15.02.2020

    Opoziční skupinu nazýváte teroristickou organizací Al Nusra?

 • cejkis
  13:57 14.02.2020
  • (10)

  Země NATO okupující Sýrii: USA, Turecko.
  Země NATO, které financovaly žoldáky z Kavkazu, Iráku, Afriky: USA, Turecko.
  Země NATO, které převáží nájemné žoldáky z Idlíbu do Libye: Turecko.

  Chápu, že hlavní informace na tomto serveru nezaznívají.

  • cejkis
   14:13 14.02.2020
   • (10)

   PS: klikejte mínusy jak chcete, může se vám to nelíbit, ale na výše uvedeném je vše pravdivé a lze to doložit.

   • logik
    14:51 14.02.2020

    Víš, fakta vytržená z kontextu jsou velmi často demagogie. Jako Tvůj příspěvek.
    Např. - a to si o Turecku myslím své:

    Když Rusko vojensky pomáhá oficiální vládě v Sýrii, je to podle Tebe chválihodné a Ok.
    Když totéž dělá Turecko v Lybii, tak je to špatné.
    Zatímco Ruská vojenská podpora Haftárovi - který je v tomto konfliktu stejný povstalec vůči "legitimní vládě", jako opoziční síly v Sýrii, tak tam je to naprosto v pořádku a není třeba se o tom zmiňovat, že.....

    (A to nemluvím o tom, že sice Turecko je členem NATO, ale Erdogan poslední dobou daleko častěji jezdí do Moskvy, než kamkoli jinam.....).

    • cejkis
     16:09 14.02.2020

     Pobavilo ...
     Dobře, vybral jste si poslední z bodů. Ostatní jste ponechal bez komentáře. K poslednímu bodu mi nic nepodsouvejte. Jen konstatuji fakta. Turecko vozí islamistické žoldáky do Libye. Seznam džihád vyznávajících skupin z Idlíbu je volně ke stažení na webu. Konec konstatování.

     • logik
      16:25 14.02.2020

      "Dobře, vybral jste si poslední z bodů"
      Ale úplně stejně jsou demagogií všechny Tvé "fakta". Např. situace v Sýrii. Rusko tam cíleně podporuje moc šiitských teroristů z Hisballáhu - tedy by patřilo do stejného seznamu. Proč v Tvém seznamu není?
      Vím, budeš je omlouvat, že tím brání podle Tebe horším sunitským teroristům. Ale úplně stejně jde obhajovat podporu, kterou tam dávali USA např. Kurdům.

      Takže jde ve všech bodech o totéž - vytrháváš z komplexní problematiky "vybraná fakta", která bez patřičného kontextu vypadají jinak, než jaké reálně jsou, a vytrháváš je tak, aby házeli negativní světlo na "vybrané subjekty" - v tomto případě NATO.

      "Jen konstatuji fakta"
      Známá omluva demagogů. Slušný člověk takovéto selektivní konstatování faktů prostě nedělá.

     • cejkis
      21:37 14.02.2020

      Logiku, vy máte zajímavou logiku hodnou ke studiu.

      Vždy podsunete nějaký kreslesný pohled, který autor vůbec nepsal a pak proti tomu argumentujete. Užijte si porovnávání Hizballahu s AlNusrou. A já vám na to odpovím stále to samé. Konstatuji, že Turecko, člen NATO vozí nájemné islamistické žoldáky do Libye.

     • Econ
      23:47 14.02.2020

      Cejkis
      Z tebe to naštvaní úplně stříká. Logik se snaží logicky argumentovat, což se zdá být pro tebe úplně mimo.
      Tak to zkusím ještě já, abys viděl, že není jediný s tím "jiným pohledem".
      Nebudu tu psát něco o tom kdo proč a co. To nemá smysl. Jen zapřemýšlej, co je jádrem tvého nesouhlasu. Jestli ti jde o lidi v Sýrii (pak by jsi měl dohledat více informací o tom, proč před ním tolik lidí utíká). Jestli ti jde o rozvoj ruska, tak je lepší přiznat barvu a lze diskutovat, zda je toto opravdu dobrá cesta se takto angažovat. Reakce Turků totiž byla celkem predikovatelná...
      A vzhledem k chování asadových vojáků je i obhajitelná.

     • logik
      23:50 14.02.2020

      "Konstatuji, že Turecko, člen NATO vozí nájemné islamistické žoldáky do Libye."
      Ano, a protože zároveń nekonstatuješ, že Rusko vozí Iránské žoldáky do Sýrie a do Lýbie tak jste demagog, protože selektivně vybíráš fakta, která konstatuješ, a tak hazíš "špatné světlo" pouze na jednu stranu konfliktu, a to na furt tu samou.
      To slušný a objektivní člověk prostě nedělá.

      A jestli, jak tvrdíš:
      "Vždy podsunete nějaký kreslesný pohled"
      to děláš neúmyslně a fakt seš přesvědčenej o své objektivitě, tak to na věci zas tak moc nemění. Sice není úplně jedno, jestli člověk šíří demagogii ze "zlé vůle", nebo jen "z blbosti", ta demagogie zústává demagogií a škodí.

     • cejkis
      01:19 15.02.2020

      @econ

      To mi prosím vysvětlete kolik lidí utíká ze Sýrie před válkou s kolik jich utíká před Asadem. Zajímavé téma, prosím s uvedením zdrojů.

     • Econ
      18:56 15.02.2020

      Cejkis:
      Své domovy opustilo zhruba dvě třetiny obyvatel Sýrie. Zhruba 6,5 mil. uteklo úplně pryč ze Sýrie, zhruba 6 mil. je na útěku v Sýrii. Tak je to alespoň uvedeno na: https://www.amnesty.cz/migrace... podobné hodnoty jsem našel i jinde. To je docela dost, když si vezmete jak je pro místní dům důležitým znakem. Opustit svůj dům je pro Syřana mnohem větší bolest a ztráta, než pro středoevropana. A kolik z nás by odešlo a nechalo vše napospas? To musí být velmi silná motivace, nemyslíte?
      Jestliže by neutíkali před Asadem, ale před jinými skupinami (a že jich tam je), pak by se dalo očekávat, že se budou vracet na území ovládaná Asadem. To se ovšem v masovém měřítku neděje. Proč, co myslíte?

     • cejkis
      21:43 15.02.2020

      @Econ

      Máte špatné informace. Syřané se do vládou osvobzených oblastí opravdu vrací. Ba co více, opravují se zde silnice a začíná se zde znovu žít.

     • Econ
      22:28 15.02.2020

      Zkusme použít logiku. Pokud se tedy uprchlíci houfně a masivně vracejí, tak proč tedy nejdou ti uprchlíci z Turecka do Sýrie? Proč se nevrátí? Proč se nechtějí vrátit z evropských utečeneckých táborů? Proč tu máme stále spoustu syrských migrantů? A jak je možné, že si toho nevšimla Amnesty International, ani jiné organizace?

      Žádný masivní úbytek migrantů nehlásí ani Turecko, ani jiné lokality. Podotýkám masivní, protože takové ta fejková videa smějících se babiček při návratu domů nelze brát vážně.
      Takže znovu se vrátím k faktům. Dvě třetiny syřanů uprchli ze svých domovů a stále jsou mimo své domovy. Tuto informaci lze nalézt na řadě míst na internetu. Jenom v Turecku je 3,5 milionu syrských uprchlíků, kteří se stále nevrátili do svých domovů. Opět lze nalézt na řadě míst internetu a stále dokola je to opakováno. S těmito čísly operují i Turci při vyjednávání s EU a ani jedna strana netvrdila že jsou nesprávné, nebo že počet uprchlíků klesá. Naopak dle veřejných informací stále roste. Pro mě jsou tyto údaje, které lze nalézt na řadě zdrojů a jsou používána i při mezinárodních jednáních, důvěryhodné. Pokud s nimi nesouhlasíte a tvrdíte že vše je úplně jinak, měl byste poskytnout oficiální a důvěryhodný zdroj, který by potvrzoval vaše tvrzení. A upozorňuji, že by to znamenalo, že EU si není schopna zjistit ani takovéto základní údaje před jednáním s Tureckem. Což je mimochodem dost triviální. A to by mělo vážný dopad. Byl by to také velký skandál, až by to prasklo (a ono by to prasklo). Také by to znamenalo, že evropský tisk je úplně mimo a nevšimnul si takové základní věci, jako že migranti se vracejí.
      No, ale já si nemyslím, že tomu tak je. Spíše beru vaše tvrzení o špatných informací jako výkřik z nouze.

      A logika je v tomto neúprosná. Jestliže jsou miliony syřanů mimo domov, tak se tam asi nevrací.

      Naopak tvrzení o vracení se uprchlíků (ve významném počtu) lze zamítnout. Protože pak by asi těžko mohl Erdogan používat argument o dalším přílivu uprchlíků při jednání se zástupci EU. Také by si toho asi všimnul tisk, protože téma uprchlíků je živé i u nás.

     • logik
      13:56 16.02.2020

      Ba co víc, opravují se silnice.... Uff....
      Sorry, to už je jak propaganda ze Severní Korei...

      Jinak viz Econ.

     • cejkis
      19:50 16.02.2020

      @logik
      Tady foto té vaší "propagandy". To, že nedávají takové záběry v České televizi ještě neznamená, že se silnice v Sýrii po osvobzení vládou neopravují.

      https://www.alamy.com/stock-ph...

      https://www.youtube.com/watch?...

     • cejkis
      19:53 16.02.2020

      @logik
      Al Jazeeru berete nebo je to fakenews ?

      https://www.youtube.com/watch?...

     • logik
      23:22 16.02.2020

      Teda cejkis, promiň, ale s Tebou je to ještě horší, než jsem si myslel. Sorry, ale todle mě fakt dostalo. Pokusím se ještě jednou a polopaticky, snad to pochopíš:

      Budeš se divit, ale silnice opravoval i Hitler. A co víc, nejenže je opravoval, oni toho byly i plné noviny, jak pozvedá národ. Znamená to, že máme nějak přehodnotit negativní pohled na Hitlera?
      A pokud ne, tak proč bychom stejný argument měli nějak aplikovat u Asada?

      Argument, že někdo opravuje silnice, takže je lidumil, je prostě s odpuštěním neuvěřitelně pitomej.

     • logik
      10:06 17.02.2020

      Teda koukám, tady se fakt už mínusuje jen ze vzteku a trollismu.

      Protože hájit argument, že někdo opravuje silnice, když to je naprosto typická obhajoba v podstatě každého totalitního režimu, včetně těch nejzrůdnějších, to už opravdu nikdo "z přesvědčení" snad dělat nemůže.

     • cejkis
      10:21 17.02.2020

      @Logik

      Napsal jsem vám, že se v místech osvobozených syrskou armádou vrací život a opravují se silnice. Nevěřil jste, poslal jsem několik linků na fotky a reportáž.

      Konstatuji opět fakta.

      A není třeba dehonestovat tento fakt odkazem na Hitlera. Nehodnotím politiku Asada, pouze říkám, že se do míst vrací život.

    • infi
     17:19 14.02.2020

     Libye a Syrie neni dobry priklad pro srovnani.

     Soucasnou "ofiko" vladu v Libyi bych spise prirovnal k muslimskem bratrstvu v Egypte. Kde to dopadlo tak, jak to dopadne v Libyi. Nemaji sanci vyhrat.

     Fakt je takovy, ze s Haftarem jednaji staty jako Italie, Francie, Recko, Egypt atd...zatimco s Basikem nechtel jednat krome skoro nikdo.

     • logik
      18:12 14.02.2020

      No a Asad je zas typickej komunistickej diktátor - přečti si ústavu, která tam donedávna platila. Nálepku můžeš dát každýmu - a ve výsledku většině zůčastněnejch jde o to si urvat co největší kus moci. Zatím ten Tvůj "košér Asad" způsobil smrt daleko více lidí, než ta zlá islamistická Lybijská vláda.

      Probuď se ve světě, kterej není černobílej a kde zpravidla - obvzlášť ve vleklejch konfliktech - bojujou hajzlové s hajzlama, protože na vystřílení těch slušnejch se všichni dohodnou nejdřív....

     • cejkis
      21:40 14.02.2020

      Logiku, opět trolíte.

      Bashar al-Assad je syn starého diktátora, který studoval ve Velké Británii oftamologii. On vůbec žádné vedení země nechtěl.

      Do polemiky na téma, kdo způsobil větší počet mrtvých v Sýrii se pouštět opravdu nehodlám, protože bychom museli hledat příčinu války v Sýrii, kterou nejste ochoten akceptovat.

     • Janko Paliga
      23:08 14.02.2020

      "Bashar al-Assad je syn starého diktátora, který studoval ve Velké Británii oftamologii. On vůbec žádné vedení země nechtěl. "

      Čo mu nebránilo držať sa pri moci aj s podporou svojej tajnej polície Muchabara, unášajúcej oponentov dávno pred rokom 2011....

      "Reformátor", ktorý pošle na suchom sužované obyvateľstvo tanky....
      Tie masakre obyvateľstva Sýsrkou armádou napokon spôsobili dezercie mnohých jednotiek aj so svojou výzbrojou, len aby nemuseli zabíjať vlastných spoluobčanov....

     • logik
      23:54 14.02.2020

      "Bashar al-Assad je syn starého diktátora, který studoval ve Velké Británii oftamologii. On vůbec žádné vedení země nechtěl."
      Pokud by opravdu vládu nechtěl, mohl hned při nástupu do funkce zrušit komunistickou ústavu. Místo toho, po chvilkové "oblevě", započal s čistkama....

      "Do polemiky na téma, kdo způsobil větší počet mrtvých v Sýrii se pouštět opravdu nehodlám, protože bychom museli hledat příčinu války v Sýrii, kterou nejste ochoten akceptovat."
      Jinými slovy: to, kdo způsobil válku v Sýrii prostě vím. Je to axiom, nediskutuje se o něm. Aspoň že toto své předporozumění a neschopnost konfrontovat svůj názor s jiným přiznáváš...
      Jak se toto náboženství nazývá? Asadismus?

     • cejkis
      01:33 15.02.2020

      Váš problém je pánové v tom, jaké používáte zdroje informací. Považujete západní mainstream za holou pravdu? Dokážete připustit, že WhiteHelmets a SOHR jsou projekty západních a arabských vlád pro mediální pokrytí projektu svržení Asada ?

      Tady je třeba zajímavý článek o BBC. Zkuste.

      https://en.m.wikipedia.org/wik...

      Ohledně bombardování nemocnice ruským letectvem. Osobně jsem stahoval uvedené fotky z tohoto útoku a konfrontoval lidi ze Sýrie na které mám kontakt s cílem získat informace. To nebyla žádná nemocnice. Je to stejné místo, kde WH ukazovali světu “chemický útok”. Možná si vzpomenete, jak oplachují lidi vodou a házejí je na korbu jen jednoho auta na jednu hromadu ačkoliv vedle stojí několik jiných pickupů, prostě scénka. Herečky WH, které zde umřely se pak objevovaly v dalších incidentech. Mohu rovněž poslat fotku útoku ruských letadel má tržiště. Jen zapomněli, že zásah rakety do auta nevyboulí střechu nahoru. Nebo pád tlakové nádrže se sarinem skrze železobetonový strop z vrtulníku, pak přesun do postele a světe div se, sklenky na vedle stojící skříni neporušené. Mnoho takových incidentů, které měly za cíl mediálně vykreslit obraz Asada a Ruska.

      Vy jste produktem tohoto zpravodajství a tak argumentujte hromadným masakrovaním obyvatel Sýrie ze strany Asada. Podívejte se, kdo vám tyto informace přináší.

      Pro otevření očí zkuste
      https://m.youtube.com/watch?v=...

     • cejkis
      01:40 15.02.2020

      Uvedené video nejazajimavejsi odpověď k tématu v čase 15:00

     • Janko Paliga
      11:38 15.02.2020

      @ Cejkis

      "Považujete západní mainstream za holou pravdu?"

      Mainstream? Čo je to za odporný termit? Existuje iba pravda, alebo lož. Žiaden mainstream, žiadna alternatíva. Alternatívou ku pravde býva lož.

      Čo sem ťaháš nejaké helmy? Helmy, ktoré sa vynorili až po masakroch páchaných Asadom. Tlačíš nám sem nejakú alternatívu? Teda lož? :-D

      "
      Vy jste produktem tohoto zpravodajství a tak argumentujte hromadným masakrovaním obyvatel Sýrie ze strany Asada. Podívejte se, kdo vám tyto informace přináší. "

      Neviem ako ty, ale na rozdiel od teba som tam pracoval. Takže viem veľmi dobre, aká tam bola chudoba. Obyvatelia Sýrie od nás neustále žobrali pitnú vodu. A Asad namiesto riešenia problémov sužujúcich obyvateľov Sýrie iba nakupoval nezmyselné zbrane od Ruska.... zatiaľ sýrske obyvateľstvo ožobračoval.

      Aj to je mainstream? ke´ď žiješ so Sýrčanmi v ich krajine? :-D Brepto .... :-D

     • cejkis
      14:58 15.02.2020

      Ok, mainstream neexistuje.

      Zeptám se jinak. Považujete zpravodajství v České televizi opírající se o ČTK, které stejně jako další západní agentury se dále opíralo o zprávy z oneman show z britského Convetry a WhiteHelmets za pravdivé ?

     • logik
      21:44 15.02.2020

      cejkis:
      Takový argumenty jsem tu přesně již od jednoho člověka slyšel. Byl úplně "do krve" přesvědčenej, že má pravdu a jak jsou všichni ostatní, co to vidí jinak blbý. A když jsem ho žádal o důkaz, tak s velkým výsměchem dodal video dokazující fakeování bílých přileb..... které bylo pořízeno Asadem při natáčení propagandistického filmu za účelem zesměšnění Bílých přileb.

      Nenapadá Tě, že zfalšovat "zfalšovaný chemický útok" je ve výsledku daleko jednodušší, než zfalšovat ten chemický útok? A že se tak prokazatelně děje: záběry z Asadova filmu se šířila těma "alternativníma médiama" jako důkaz toho, že to je zfalšované.

      Nebo poslední údajný důkaz zinscenování útoku na WikiLeas - když se to rozebralo, tak výtky v tom údajném úniku byla vyvrácené (a to včetně údajné nemožnosti pozice s kontejnerem na chemikálie). Jenže to se už v těch alternativních médiích, z kterých čerpáš nedozvíš, dozvíš se tam jen tlustej titulek, jak zas praskla jedna "lež".

      To, že zatímco zprávám o chemickém útoku nevěříš, zatímco zprávy o jejich vyvrácení přebíráš nekriticky, je naprosto jasný důkaz toho, že nejsi schopen hodnotit věci objektivně, že se na ně díváš s předporozumněním.

      ========

      Víš, ono si trochu uvědom, že zatímco to, co poněkud pejorativně pojmenováváš k "mainstream", má alespoň nějaké kontrolní mechanismy, takže sice se tam občas objevěj pěkný blbiny, ale pořád řádově míň, než v takzvaných alternativních médiích, z který čerpaj lidi jako Ty, co mainstream "odvrhly".

      Těch nezávislých žurnalistů, kteří "odhalili prolhanost mainstreamových médií" jsem viděl už X. U prvních Y jsem si jejich obvinění konfrontoval s realitou a zjistil, že jsou samy lživé (např. v Čechách působící levicová aktivistka Tereza Spencerová). U dalších mi to již přijde jako ztráta času - obzvlášť, když je zdrojem video, které je nejmanipulativnější zdroj informací, přitom s mizivou informační hustotou.

      Ty říkáš - "mainstreamová média lžou". A podkládáš to videem, kde nějaká pani mluví. WTF??? Všechna mainstreamová média lžou, ale tato paní určitě mluví pravdu. Jako proč????? Proč bych měl věřit zrovna tomuto videu????? Jakej jinej důvod - teda kromě předporozumnění: že by mi do mého vidění světa zapadlo to, co říká - bych jako měl mít, abych to video pokládal za důvěryhodné? Proč zrovna ona podle Tebe nelže, když všichni ostatní ano?

     • technik
      22:12 15.02.2020

      Cejkis
      To nemá smysl se dohadovat. Stačí se podívat jen na dokumenty české zpravodajky že Sýrie, odkaz jsem sem dával. Nemocnice s vybudovanými opěrnými body a střílnami není z mezinárodního práva nemocnice. To je jako sanitní vůz vybaveny kulometem, stejná blbost.
      Logiku použij odkazy jinak těm tvým pohádkám nikdo neuvěří. Já bych si třeba rád přečetl ústavu Sýrie, tak dík za odkaz.

     • cejkis
      23:48 15.02.2020

      Ta uvedená “paní” je kanadská reportérka, která ztrávila v Sýrii několik let.

      Západní mainstream používal dva zdroje informací. Oneman show SOHR z GB a projekt WhiteHelmets. Žádné kontrolní mechanismy mainstream neměl. Můžete si najít jakoukoliv zprávu z období bojů a najdete vždy ČTK-SOHR/WhiteHelmets.

      Mimochodem i Tereza Spencerová byla v Aleppu častěji než SOHR.

      Logiku vaše přesvědčení je úžasné, až odhalíte realitu, budete hodně pobouřen. Holt ne všechno na západ od nás je čisté jako lilie.

     • Janko Paliga
      11:49 16.02.2020

      @ Cejkis

      "Považujete zpravodajství v České televizi opírající se o ČTK, které stejně jako další západní agentury se dále opíralo o zprávy z oneman show z britského Convetry a WhiteHelmets za pravdivé ?"

      Čo považujem za pravdivé - Asad surovo potlačil protesty voči svojim obyvateľom a terorizoval ich. On je príčinou toho stavu v Sýrii. Aj so svojou krvavou tajnou políciou Muchabara .... Všetko ostatné je iba následok.

     • logik
      14:23 16.02.2020

      "Ta uvedená “paní” je kanadská reportérka, která ztrávila v Sýrii několik let."
      Zahraničních zpravodajů působících v Sýrii je hafo a každej tvrdí něco jiného. Je jediný důvod, proč věřit zrovna této paní? Kromě Tvého předporozumnění?

      "Mimochodem i Tereza Spencerová byla v Aleppu častěji než SOHR."
      A? To jako když byl někdo v Allepu, tak nemůže lhát?
      Je vidět, jak Ti naprosto schází schopnost kritického poměřování informací: když ty nepohodlné automaticky označuješ za lež, ale u těch co Ti "zapadají do systému" vůbec možnost lhaní nebereš v úvahu.

      "Západní mainstream používal dva zdroje informací. Oneman show SOHR z GB a projekt WhiteHelmets. "
      Toto je jednoznačná lež. To, že "mainstreamové" média používají zahraniční zpravodaje a velmi široké spektrum zdrojů je snadno ověřitelné během minuty googlení.

      A btw., chceš říci, že White Helmets tam nežijí, když se do nich navážíš? Proč u nich bereš jako hypotézu, že složitě fejkují své výstupy, jako věrohodnou, zatímco možnost, že paní co mluví na kameru (kde může lhát naprosto bez problémů) vůbec nezvažuješ. Pořád stejná písnička....

      "Žádné kontrolní mechanismy mainstream neměl."
      Další snadno vyvratielná lež: vyvratitelný např. existencí rady ČT.
      Můžeme se bavit o efektivitě tohoto mechanismu, ale i tak je snadno dokazatelné, že alespoň nějak funguje. Protože v ČT možná najdeš zpravodajství, které označíš za jednostranné. Ale neobjevuje se tam zprávy, které jsou jednoznačně lživé, jak se děje v tzn. alternativních médiích - nebo, pokud už se taková zpráva do mainstreamu dostane (protože individuální chybu systém kontroly vyloučit zcela nemůže), tak je následně dementována.

      Nebo chceš říci, že si "mainstreamové média" dovolí uveřejnit takovéto evidentní lži:
      https://www.seznamzpravy.cz/cl...
      https://manipulatori.cz/lzi-ae...


      "Můžete si najít jakoukoliv zprávu z období bojů a najdete vždy ČTK-SOHR/WhiteHelmets."
      Lžeš. Vyvrátit tuto Tvojí lež mě stálo jeden dotaz do googlu. Např.
      https://www.irozhlas.cz/zpravy...
      Období bojů totiž stále trvá. A pokud jsi tím myslel z dřívejší doby, tak výsledky dalšího krátkého googlení:
      https://ct24.ceskatelevize.cz/...
      https://www.reflex.cz/clanek/z...
      https://zahranicni.ihned.cz/c1...
      atd...
      V každém článku máš X zdrojů, které nespadají pod Tvoje "jediné zdroje, o které se opírá mainstream".

      Prostě a jednoznačně v tomto lžeš. A jestli nelžeš, a fakt seš o takovejdle nesmyslech přesvědčenej, tak se prosím nad sebou fakt zamysli....

     • cejkis
      20:27 16.02.2020

      @ logik

      Odkaz na ihned, četl jste to vůbec ? Vždy se tam odkazují na SOHR.
      Odkaz na reflex se odkazuje na údajný důkaz satelitních snímků francouzké armády, kde je máte ?
      Odkaz Českételvize se odkazuje na Reuters, kde se odvolávají na OPCW o použití zbraní. Kdo je přisoudil Asadovi ?
      Rozhlas, rozhovor se Szanto ? Tenhle člověk přijel do Sýrie, až když bylo v Aleppu rozhodnuto. Mimochodem, když byl v Izraeli a měl přímý vstup v době, když Izrael utočil na Sýrii neřekl ani slovo. Když druhý den zaútočila na oplátku Sýrie a další den opět Izrael, tak Szanto informoval, že aktuální útok Izraele je rakcí na včerejší útok. O prvotním útoku Izraele ani slovo.

      A odkaz na seznam a manipulatori, to jsou jen zástupné přesmyčky ve snaze podpořit své liché argumenty.

      Kdyby jste si alespoň pustil rozhovor Kubala s Asadem či interview Kubala o natáčení, ale tohle ?

     • cejkis
      20:29 16.02.2020

      @ Logik
      Tohle mne zbouralo.
      "Žádné kontrolní mechanismy mainstream neměl."
      Další snadno vyvratielná lež: vyvratitelný např. existencí rady ČT.

      Vzpomněl jsem si na Šarapatku :-) Chcete nějaký z jeho povedených vulgárních příspěvků ? Za to, co předvádí člen rady ČT by mi tady pan Grohmann smazal učet ihned po přečtení.

     • logik
      23:32 16.02.2020

      "Odkaz na reflex se odkazuje na údajný důkaz satelitních snímků francouzké armády, kde je máte ?"
      Zdrojem je francouzská vláda. Ta možná lže, možná ne (to, že by ukázala snímek, by nic nezměnilo, ten jde zfalšovat). Jde tedy o zdroj, který může nebo nemusí lhát, stejně jako kterýkoli jiný zdroj, ať už přímo ze Sýrie, nebo odjinud.
      Ty jsi tvrdil, že všechny média používají jen dva zdroje. V každém z těch článků byl použit jiný zdroj než ty dva, které jsi tvrdil.

      "Odkaz Českételvize se odkazuje na Reuters, kde se odvolávají na OPCW o použití zbraní. Kdo je přisoudil Asadovi ?"
      Vzhledem k tomu, že OPCW mluví o schazování ze vzduchu, a v tom konfliktu používal letadla jen Asad..... Nicméně to je jedno, já jsem Tím jen vyvracel Tvoje tvrzení, že mainstream používá jen dva zdroje, nikoli, že jsem chtěl dokládat pravdivost konkrétních informací uvedených v linkovaných článcích.

      Takže Tvé námitky jsou úplně mimo. To, co jsem těmi linky dokládal: že mainstream používá podstatně širší spektrum zdrojů, než jsi tvrdil, jsem doložil.

      "Kdyby jste si alespoň pustil rozhovor Kubala s Asadem"
      A když chci zjistit, jestli se komunisté dopouštěly zločinů nebo ne, tak je nejlepší si přečíst nějaké Stalinovy spisy o tom, jak budoval Rusko, žejo?
      To fakt myslíš vážně? Pokládat Asada - tedy osobu, která pokud páchá v Sýrii zločiny, pak o tom bude na 100% lhát - za i jen trochu relevantní svědectví pro posouzení toho, zdali tam páchá zločiny????

      "Vzpomněl jsem si na Šarapatku :-) Chcete nějaký z jeho povedených vulgárních příspěvků ? Za to, co předvádí člen rady ČT"
      To, že žádný kontrolní mechanismus nefunguje na 100% je pravda, ale to nijak nemění fakt, že furt lepší nějaký kontrolní mechanismus, než žádný.

      Znovu Tě vyzývám: najdeš nějaké podobné nehorázné lži, jako já jsem dokuemntoval v "alternativních médiích", v médiích "mainstreamových"? Takové, za které by se neomluvili a nedementovali je?

  • Jan Grohmann
   16:58 14.02.2020
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   NATO, tedy nějaká velitelská struktura, která sídlí v budově v Bruselu, nemá absolutně žádný vliv na to, jak se chovají USA nebo Turecko. NATO ani nemá žádné páky držet obě země zpátky - obě země si dělají vlastní zahraniční politiku.

   Pokud si myslíte, že NATO, fyzicky jedna budovu v Bruselu, kde se nachází nějaká velitelská struktura, může rozkazovat jednotlivým zemím, trestat je nebo jim diktovat zahraniční politiku, úkolovat jejich tajné služby, tak se omlouvám, ale absolutně nechápete, jak NATO funguje.

   • cejkis
    21:47 14.02.2020

    Děkuji za informace, ale poukazujete na něco jiného. Konstatuji, že země NATO porušují mezinárodní právo. Můj úhel pohledu směřuje uplně jinam než odpovídáte. Chování Turecka a Američanů v Sýrii poškozuje Českou republiku, tradičního dodavatele v Sýrii s tradičně dobrými obchodními a diplomatickými vztahy. A rozhodně takové chování členů NATO nepřispívá k podpoře této aliance mezi lidmi.

    • Janko Paliga
     23:10 14.02.2020

     .... keď sú tie diplomatické vzťahy tradične dobré, prečo českí diplomati nevyhovorili Asadovi masakrovanie vlastných obyvateľov? Pretože to bolo príčinou, že sa to tam zvrhlo.... Asad.

     • fido
      15:53 16.02.2020

      ... ty tvoje pohádky o krvelačném diktátorovi, který z ničeho nic začne z dlouhé chvíle masakrovat vlastní bezbranné obyvatelstvo, už trochu unavují :-) ...

      Co zkusit namísto Asada dosadit pravý sektor, azov a další nástroje té chunty vzešlé z kyjevského puče, a komentovat takto jejich počiny na východě Uká - třeba Doněck apod?? - dávaly by smysl přinejmenším stejně velký, ty tvoje pohádky ! ;-)

     • cejkis
      19:58 16.02.2020

      @Janko Paliga

      Víte, jste strašně mimo. Zkuste pro začátek třeba tento rozhovor s českou velvyslanyní Evou Filipi. Pak pochopíte odpověď na vaši otázku.

      https://novinychrudim.cz/2018/...

     • Janko Paliga
      21:13 16.02.2020

      @ Fido

      Áno? A ktoré "pohádky" konkrétne? "Pohádky" vypisuješ sám. Muchabara a jej teror je fakt, rovnako ako agresia Asada na protestujúcich občanov po katastrofálnom suchu.... Chceš dokonca tvrdiť, že je to "pohádka", keď od zahraničných pracovníkov domáci žobrali fľaše s pitnou vodou? Asad nevie svojmu ovytaeľstvu zabezpečiť prístup k pitnej vode a ty tvrdíš, že rozprávam "pohádky"....

      Mňa unavújú cynici ako si ty sám - ani netušíš nič o živote v Sýrii a budeš tu mudrovať.... Bola tam chudoba už za Asadovcov a dnes je tam ešte väčšia .... vďaka Asadovcom, Iráncom a "dovolenkárom".... namiesto riešenia Asadovho teroru cez OSN, štáty si uplatnili právo veta.... čo je pre báťušku ľudský život.... houbeles.... hlavne že sa cíti ako "veľmoc".... a deti na Sibíri, očania "veľmoci" aj dnes kadia do kadibudiek.... Len nedávno sa na to ponosovala ruská poslankyňa v Dume....

      Popíš nám tu ešte nejaké "pohádky".... :-D Chystám sa na spánok.

      @ Cejkis

      V čom konkrétne som mimo?

     • Janko Paliga
      21:27 16.02.2020

      @ Cejkis

      "Eva Filipi objasňuje v České televizi poměry v Sýrii a konstatuje, že v této zemi probíhá silná informační válka, jež neinformuje pravdivě o zemi, která je kolébkou křesťanství."

      A ja že kolískou Izrael, Ježiš bol predsa Židom, narodenom v Betleheme, Judea.... :-D

      Pani Filipi ale nekomentuje príčinu protestov, ani potlačenie protestov tankami. Pretože týmto to začalo. To, že sa to zvrhlo, je len a len následok. Najmä keď MENŠINA Alavitov drží moc nad celou Sýriou. To si myslíš, že budú donekonečna v podriadenej úlohe?

      Rovnako v celom tom neporiadku má prsty aj ruské veto. Keď o sebe tvrdia, že sú veľmoc, mali diplomaticky riešiť vyslanie mierových jednotiek do Sýrie a žiadať po Asadovi, aby prestal s masakrami.... Lenže to neurobili. Rovnako, ako to neurobili pri masakroch vedenými Srbmi. A pritom ich reakcia mohla priniesť záchranu tisícok životov....

      "Veľmoc" ľudké životy ale NIKDY nezaujímali. Či v Čečensku, či na Donbase a Luhansku....

     • Janko Paliga
      21:37 16.02.2020

      "Co zkusit namísto Asada dosadit pravý sektor, azov a další nástroje té chunty vzešlé z kyjevského puče, a komentovat takto jejich počiny na východě Uká - třeba Doněck apod?? - dávaly by smysl přinejmenším stejně velký, ty tvoje pohádky ! ;-)"

      Nemáš argumenty ku Sýrii, tak skúšaš niečo iné?

      Azov bol až následok ruského imperializmu. Preštuduj si poriadne, prečo vznikol Euromajdan. Kvôli nepodpísaniu zmluvy s EÚ. To by si ale musel použiť rozum..... :-D

      Ešte tu daj link na toho chudáka ruského chlapca ukrižovaného bakanými Ukrajincami ....

      Pridaj "pohádky" o zostrele MH17 - začni ukrajinským Bukom, pokračuj ukrajínským Mig-29 na satelitnej fotografii, až nápadne sa podobajúcim na Su-27, pokračuj Su-25, ktorý vraj zostrelil svojou tepelne navádzanou raketou stroj letiaci skoro o 3 km letiaci vyššie a rýchlejšie .... a skonči kde len chceš.... Pri tvojich "pohádkach" ti garantujem, že zaspím počas druhej vety ....

      ... niečo na tvoju dobrú noc, keď už túžiš po tých neonáckoch....
      https://www.armadninoviny.cz/r...
      https://www.seznamzpravy.cz/cl...
      https://dennikn.sk/79647/europ...
      https://www.mojevideo.sk/video...

    • Econ
     23:20 14.02.2020

     Zkuste se zamyslet a pak sem třeba napsat, co vám skutečně vadí.
     Tvrdit, že vám vadí, že USA a Turci porušují mezinárodní právo totiž působí nedůvěryhodně. Jednak je tam úhel pohledu a obě zeme mají své zdůvodnění (se kterým můžeme i nemusíme souhlasit, nicméně nejsou na oficiální úrovni obviňováni z porušování mezinárodního práva) . Ale je tu i další rovina, Asad i Rusové se dopouštějí válečných zločinů. Zabíjejí civilisty, bombardují nemocnice atd. V dnešním světě je ochrana civilistů před zabijením brána jako legitimní důvod zásahu. Ne vždy se tak děje, ale někdy ano. Vzpomeňte na Srbsko.

     Dále tam jsou íránské bojové jednotky. A sunité také nestojí úplně stranou.
     Zkrátka je tam těch cizích zájmů více. A kritizovat jen Turky a USA působí hodně jednostranně. A to Turky opravdu moc nemusím. Takže pojďme zkusit nalézt, co vám opravdu vadí.

   • fido
    15:24 16.02.2020

    Pokud Nato nemá absolutně žádný vliv na chování svých členů - zejména potom takové, které bezpochyby porušuje mezinárodní právo - (zde v Sýrii je to okupace uzemí suverénního státu, dále je to otevřená materiální a vojenská podpora protivládních bojůvek včetně teroristických, aj.)
    ... Jakým právem chce potom tento vojenský pakt vnucovat dodržování mezinárodního práva u svých nečlenů, tím spíše rivalů ???

   • Tesil
    23:33 16.02.2020

    Jan Grohmann
    Právě proto často jednotlivé státy NATO provádějí válečné operace jako by nezávisle na velené aliance.Ikdyž využívají např.zpravodajské informace,logistickou podporu atd.
    Aby se takto mohlo argumentovat.

 • fido
  13:20 14.02.2020

  Další sestřel vrtulníku SyAf při Aleppu.

  • PavolR
   13:32 14.02.2020

   Už začiatkom mesiaca ma prekvapilo, že v Aleppe sa ešte bojuje, dokonca v bojoch padol vysoký dôstojník Kuds: https://www.timesofisrael.com/...

   • cejkis
    14:14 14.02.2020

    Musíte číst zprávy od lidí z místa nikoliv evropský mainstream.

    • logik
     14:53 14.02.2020

     Izraelské noviny jsou Evropský mainstream??

     • cejkis
      21:46 15.02.2020

      Bylo to myšleno všeobecně nikoliv k uvedenému odkazu. Logiku, logiku, vy si musíte pořád honit na někom ptáka.

 • danny
  10:40 14.02.2020

  dusan: dost často s tebou (někdy nerad) souhlasím, ale tentokrát mám pocit, že jsi víc vedle, než že tvá tvrzení neodpovídají mému světonázoru.
  Byť si myslím, že Mi-17 sundali Turci, tak rozhodně není pravda, že by povstalci neměli kapacity a nepoužívali Manpads. The Telegraph dokonce tvrdí, že vrtulník sundali oni a zrovna manpadem: https://www.telegraph.co.uk/ne...
  Tohle je taky zajímavé: https://www.mintpressnews.com/...
  I Bellingcat uvádí pár příkladů použití: https://www.bellingcat.com/new...
  Docela zajímavý je i seznam dodané výzbroje a zdroje dodávek dle wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Dále jako chybné vidím tvé úvahy o naprosté početní a materiální převaze SAA proti rebelům a nepostupu díky absolutní neschopnosti a přičítání aktuálního bleskového postupu díky masivnímu nástupu Hizballáhu a Rusů.
  Každý týden tady máme článek o katastrofální situaci v ruském tankovém průmyslu. Fakt si myslíš, že má kapacity na to, aby valil T-90 do Sýrie po desítkách? Fakt si myslíš, že má SAA kapacity na obětování desítek vozidel a posádek? Po skoro desíti letech tvrdých bojů?
  Nemyslíš, že vyčkávání s útokem na Idlíb spíš souviselo se snahou dovystrojit, vycvičit a reorganizovat SAA, nechat všechny povstalecké skupiny, ať se dostatečně požerou navzájem a vlítnout tam až ve chvíli, kdy si Turci otevřeli druhou frontu v Lybii a nemají kapacity na plnohodnotnou práci v Idlíbu?
  Zároveň tam vnímám dost silnou snahu nepřepísknout to a nechat Erdogana odejít se ctí. Mohu se mýlit, ale takto na mě zatím působí fakta, se kterými se setkávám.

  • logik
   11:29 14.02.2020

   danny:
   Argumentace ohledně ruského tankového průmyslu je mimo. Rusko má problém v zavádění nových technologií. Vyrábět řádově desítky T90 ročně pro něj problém není. Btw. mj. právě proto Rusko zůstává u T90/modernizované T72.

   "Fakt si myslíš, že má SAA kapacity na..."
   SAA ne. IRG ano.

   Tím nechci tvrdit, že tam opravdu Asad ztrácí desítky T-90. Jen, že Tvá argumentace, kterou to vyvracíš, má závažné mouchy.

 • dusan
  23:46 13.02.2020

  Vzhľadom na to, že mnohí "povstalci" sú príliš dobre vybavení a vidno i turecké obrnené vozidlo, tak je jasné, že ide o tureckú akciu ..... neviem o tom, že by povstalci v poslednom čase (minimálne rok dozadu) niekedy použili MANPADS.

  • dusan
   23:47 13.02.2020

   Samozrejme pre Majky221

 • Majky221
  22:39 13.02.2020

  https://mobile.twitter.com/Adn...
  Povstalci ho zostrelili .

 • theo
  20:45 13.02.2020

  Turecký osmanský sultán mal podľa dohody oddeliť teroristov od
  tzv. freedomfighters ale to mal ťažkú úlohu keď al-kaida a proturecké
  bojovky su to isté . V zásade sa mažú aj medzi sebou ak nie je po ruke iný nepriateľ . Osmanský sultán vyzbrojuje al-kaidu , to je ok .
  Zábery kde turecký vojaci regulérnej armády bojujú po boku Al-kaidy.
  Odvozil bojove jadro ako bojovníkov do Lybie a obrana sa rúca . Tak
  rychlo nasadíme tureckú armádu na ochranu Al-kaidy na územ´í susedného štátu . Proturecký militanti dennodenne ostreľujú oslobodené územia a zlý Asad sa rozhodne to riešiť - je to ale kazisvet
  osmanských plánov . V minulosti , turkický ozbrojenci útočili na sýrske sily ppriamo s tureckých checkpointov . A pokiaľ zaˇútočila armáda , tak osmanský sultán kričal do sveta , že syria napadla jeho vojakov . Apropo že si sýrčania dovolili brániť sa na vlastnom území
  je trestuhodné . A treba ich hnať do Hágu , že územie osmanskému sultánovi neodovzdajú bez boja . A k zostreleniu , na fotkách to vyzerá ako strela odpálena z budovy a nie F-16 , ale zdanie môže klamať .
  Cielené zabíjanie civilistov je fakt - tak také vyjadrenia si nezaslúžia ani reakciu.

  • perunBB
   20:57 13.02.2020

   Dušanove cielené zabíjanie civilistov je fakt už odznelo viac krát s jeho úst, žeby ho cielene napadol koronavírus ?

   • StandaBlabol
    21:57 13.02.2020

    teo, perunBB,

    jaké to je, chodit s páskou přes oči a prostě nevidět, co se mi nelíbí?

    • fido
     11:11 14.02.2020

     ... to ty přece víš moc dobře z vlastní zkušenosti ;-)

 • Fabius Maximus
  20:39 13.02.2020

  Myslím si (podle videí na internetu), že sestřel byl učiněn ze země tureckými jednotkami, které jsou frustrovány úspěchem ofenzívy syrských vojsk v provincii Idlíb, kterým se podačilo osvobodit již polovinu této provincie, přitom zabili nejméně 13 tureckých vojáků a desítky jich zranili.

  S podporou Iránu se podačilo jak syrským (u nich i s podporou Ruska), tak jemenským silám učinit velký pokrok nejen co do organizace bojových operací, ale i co do vybavení. Například schopnosti jemenských raket a dronů dosahují úrovně, kterou bych chtěl vidět i u naší armády.

  Je jasné, že na tuto situaci už museli reagovat Američané útokem na Sulejmáního, který byl mozkem reorganizace a přezbrojení syrských i jemenských sil.
  Nebezpeči dronů si velmi dobře uvědomují Izraelci, kteří na něj hned reagují novou špičkovou technologií, viz video v tomto článku:
  https://nypost.com/2020/02/12/...

 • dusan
  16:18 13.02.2020
  • (9)

  Na úvod treba povedať, že cielené zabíjanie civilistov zo strany Ruska a asadovho režimu je fakt. V čase internetu je o tom xy-dôkazov. O čo menej sa darí režímu na bojisku ....o to väčšia terorizovanie civilistov nasleduje.

  Nedávno som spomínal doslova zúfalé snaženie asadovej armády, ktoré dosahuje so svojimi obrovskými zdrojmi (a masívnou pomocou Ruska i Iránu) naozaj žalostných výsledkov. V posledných týždňoch sa podarilo asadovmu režimu výraznejšie pohnúť líniou a obsadiť strategickú diaľnicu M5. Nie je náhoda, že v tom čase sa zvýšil počet strát Hizbaláhu a Rusov (v rátane špeciálych jednotiek FSB) - takže je jasné, komu môže asadov režim zas ˇďakovať za svoj posledný úspech.

  Na zemi majú rôznorodí povstalci/teroristi celkom slušná šance hlavne pre svoju všeobecne vyššiu morálku (s výcvikom to je už horšie) a hlavne PTRS, ktoré sú pre asadove vojská nepretržitou hrozbou a v Idlibe je ich evidentne nadbytok, lebo cieľom sa stáva v podstate všetko, dokonca i dvaja-traja asadovi vojaci v dostrele.
  Napriek ruskej pomoci a i domácich rušičov je to stále hrozba proti ktorej nie je prakticky obrany. Samozrejme, nie všetky "zničené tanky" vo videách sú naozaj zničené, ale faktom je, že každý tretí-štvrtý zásah končí zničením tanku. Je charakteristické pre "úroveň" asadovej armády, že pred týždňom tank T-90A prežil zásah a následne posádka tank opustila a ukoristili ho povstalci.
  Vo vzduchu sú však samozrejme bezbranní a je evidentné, že napriek všetkému bráni Turecko "pašovaniu" (ktoré je v celku evidentné a musí byť s tichým súhlasom Erdogana) protilietadlovým systémom. Preto ten zásah Turecko. Vzhľadom na výšku letu to nemohlo byť zo zeme.

  Turecko zasahu v Idlibe z dvoch dôvodov. Jednak sú domáci do značnej miery "rodina" čiže etnicky blízke obyvyteľstvo a potom, Turecko nechce dovoliť ďaľších utečencov prúdiacich do Turecka. Preto im radšej stavia nové ubytovanie v Idlibe, ako by malo riešiť utečencov doma. A preto bolo jasné, že nejako zasiahne a bude brániť vytlačenie domácich z Idlibu, lebo väčšina by skončila v Turecku. Po Asadovi tam málokto túži.

  Turecko na tom nie je ekonomicky najlepšie a milióny utečencov si nemôže dovoliť - preto je isté, že v Idlibe bude ďalej zasahovať a vytvárať minimáne takú veľkú zónu aby sa tam domáci pri nejakej humanitárnej pomoci zmestili.

  PS Väčšina domácich chce ostať doma a ak odchádza tak jednoducho preto, že nechce zomrieť a nie preto aby sa tlačili do Nemecka. Ak však niekto žije dlhodobo v utečeneckom tábore bez perspektívy, tak skôr či neskôr odíde ... a smerom tam kde mu bude lepšie, alebo aspoň tam kde si myslí, že mu bude lepšie. To isté by sme urobili i my v ich situácii.

  • omacka
   17:19 13.02.2020
   • (8)

   Skvělý propagandistický humanistický elaborát. Teď vážně, několik minut záběrů z UAV a bodové zásahy syrského dělostřelectva při současné operaci a jejich žalostné snažení. Neuvěřitelná spotřeba laserem řízených dělostřeleckých granátů, pokud je nepoužívají, tak extrémně přesní dělostřelci na první ránu.
   https://youtu.be/XHn_dsfeCjo?t...

   Video dělostřeleckého útoku syrské armády na tureckou vojenskou kolonu 3. února u Sarakíbu - opět bodové zásahy techniky dělostřelectvem.
   https://southfront.org/in-vide...

   • dusan
    17:49 13.02.2020

    Treba si toho pozrieť viac ....

    Môžeme si tu posielať odkazy ... ale toto je realita väčšiny asadovej armády:

    https://www.youtube.com/watch?...

    Isto je to pár tisíc mužov na úrovni dobre vyzbrojených, ktorých ukazujú na ANNA NEWS ... ale väčšina adadovej armády nestojí za nič. A to Rusko zásobuje Asada vo veľkom v rátane moderných tankov T-90 a moderného vybavenia.

    A čo sa týka delostrelectva ... rusko tam má vlastné delostrelectvo, dôstojníkov, delostreledských pozorovateľov, drony, letectvo, satality čo samozrejme podporujú asadovu armádu.

    • Luky
     23:56 13.02.2020

     I když párek slovenských janičárů prská, syrská armáda postupuje....

     • Janko Paliga
      01:25 14.02.2020

      .... skôr rusko-iránska ... :-D

   • Janko Paliga
    01:23 14.02.2020

    "Skvělý propagandistický humanistický elaborát. "

    A nezačal s márovaním Asad, ke´ď poslal na svojich po katastrofálnom suchu protestujúcich ľudí tanky? Nasľuboval im hory-doly, ktoré nedodržal, a potom sa čudoval, že sa to väčšinovému obyvateľstvu nepáčilo.....

    • omacka
     10:59 14.02.2020

     ... a tak si obyvatelstvo začalo vyrábět kopie amerických protitankových kompletů TOW-2 včetně řízených střel ve velkém na svoji ochranu a překonalo v tomto i Číňany. :) Naše slavná koalice pro boj s IS pod vedením USA, držela před příchodem Rusů nad Sýrií denně desítky strategických průzkumných UAV a nebyla schopná ani zjistit přesuny tisíců cisteren s ropou k turecké hranici například? a tím připravit IS o klíčový zdroj příjmů a podstatně jim zavařit, pokud tomu chce někdo věřit, je to jeho věc.

     Prováděla s vzdušnou průzkumnou kapacitou (desítek strategických UAV za den nad Sýrií) průměrně 3,5 vzdušných úderů denně na IS, dyť je to úplně směšné z vojenského hlediska, vzhledem k tomu, za co se to vydávalo, to by zvládlo jedno bojové letadlo. Váš názor rozporovat nechci, máte a na něj právo, ale já na ten svůj také. Že Assad není ideální, to není, ale podívejme se k Saudům, osobně je mi daleko sympatičtější syrská multikulturní společnost před zahájením této války a klidně to můžeme nazvat za Assadovců než ta saúdskoarabská wahábistická, vydržovaná naším hlavním spojencem jen z jednoho důvodu a podpora občanské společnosti a lidských práv to zcela jistě není.

     • Janko Paliga
      14:30 14.02.2020

      ... ty tu zasa popisuješ NÁSLEDOK, nie príčinu .... To sa stalo PO MASAKROCH, NIE PRED nimi...

      Zvyšok tvojej reakcie nespadá ku môjmu príspevku. Nepíše nič o príčinách, ani ich nevyvracia. Je to reakcia v štýle "... a v Amerike bijú černochov...." :-D.

     • Janko Paliga
      14:39 14.02.2020

      Mimochodom, bol si niekedy v Sýrii? Sýrska "multikultúrna spoločnosť"? Myslíš tú, ktorú ovláda ani nie 20% menšina Alavitov? Čo bola aj jedna z hlavných príčin nepokojov v Sýrii, po suchu a terore Asada....

      Krvavé potlačenie protestov Asadom naštartovali rozpad ním ovládaného štátu.

  • vixl
   17:33 13.02.2020

   neurobili, všichni nejsme dusani

   • dusan
    17:52 13.02.2020

    Ale urobili ... v rátane Vás ... len treba poznať realitu a nečítať konšpiračné sračky ...

    Nik pri zmysloch by neostal v zúfalých podmienkach táborov, kde sa samozrejme dá ostať mesiac, rok ... ale roky bývať v "provizóriu" nerobí dobrovoľne nik. Mnohí sa dokonca vrátili i do Sýrie i ke´d vedia, že im to režim "spočíta" ... a ušli pred nim.

 • Wirbelwind
  14:24 13.02.2020

  Vrtulnik bol zostreleny zo zeme - video - https://twitter.com/Adnan_Alhu...

  • Scotty
   15:23 13.02.2020

   Z tohohle videa ovšem není vůbec poznat po čem stříleli. Může to být tahle Mi-17, ale taky nemusí.

   • omacka
    17:26 13.02.2020

    Z tohoto je to vidět lépe, ale zas tam není vidět odpal, jen kouřová stopa. Ale MRAP Kirpi turecké armády s nápisem na předku, které tam běžně nemají, je tam vidět také, tedy místo i čas je identický.
    https://youtu.be/WVE4qAwJBzY...

  • Poly
   09:22 14.02.2020

   Zajímalo by mě, čím ho tedy sestřelili. V tom odkazu je jeden příspěvek

   "it goes verticaly ..it's not an Russian system"

   Tak co to teda bylo?

   • Poly
    09:32 14.02.2020

    Ještě doplním - Turci předpokládám používají Stingery a nedokážu si představit, jak někdo pálí prakticky směrem vzhůru vůbec pod nějaký úhlem.

 • Kichot
  14:05 13.02.2020

  Reálně je to Turecko, které drží invazi slimáků do české zahrádky. Tak ať se nám to líbí nebo ne, je v zájmu České republiky ho podpořit. A i když fandím Kurdům tak je třeba si přiznat , že nárazníková zóna má z našeho pohledu smysl! A jestli mají být čeští vojáci někde na misi tak je to právě na Syrsko-Tureckých hranicích. I když pochybuji , že by si Turci chtěli nechat koukat pod ruce. Ten region je tak složitý , že je třeba se soustředit na to co je v první řadě důležité pro ČR popř EU a až pak na ideologii

  • PavolR
   14:32 13.02.2020
   Oblíbený příspěvek

   Tak nejako som dúfal, že sme po predošlých skúsenostiach z mentality "mníchova" vyrástli, ale vidím, že niektorým nestačilo ...

   • Kichot
    15:18 13.02.2020

    Tak nevím co s tím ma Mnichov společné. Ale hádejte co se stane pokud Turci otevřou hranice. Co asi udělá těch 3,6 milionů syrských uprchlíků co u nich teď je a co asi udělají ti kteří teď proti sobě v Syrii bojují. Myslím , že i sluníčkař pochopí, že se ruku v ruce alavit, sunita, šiita, kurd nebo syrský turek vydají na pochod do Německa. Vůbec byc se jim nedivil a sám se snažil o to samé. A hádejte co se stane až tam dorazí první vlny. Wir schaffen das! to tentokrát jistojistě nebude. Takže až zavřou Němci hranice, budeme něco muset udělat i my atd atd a to už bude bohužel pozdě..

    • PavolR
     17:53 13.02.2020

     Tých utečencov je v Turecku preto 3,6M, lebo ich ani nenapadlo ísť ďalej v čase, keď ešte neplatila dohoda s Tureckom. To je proste fakt! Tým pádom absolútna väčšina nikam nepôjde, ani keď sa tá možnosť znova otvorí. Využili by to prevažne tí, ktorí Tureckom iba prechádzajú ďalej. Áno, bude to výrazne väčší nápor, Gréci sa budú môcť z toho zblázniť a my všetci budeme musieť horúčkovito riešiť, čo s tým, ale číslo 3,6M je proste bláznovstvo, alebo ešte horšie, zlomyselné šírenie poplašnej správy.

    • PavolR
     18:05 13.02.2020
     Oblíbený příspěvek

     Ešte som sa zabudol vyjadriť k tomu "Mníchovu" - ani na okamih nech si nikto nemyslí, že Turci plánujú odovzdať čo i len piaď obsadeného územia právoplatnému majiteľovi. A keď už budú spokojní s rozsahom nimi kontrolovaného územia na juhu, pustia sa aj iným smerom. A to sú už aj územia EU, teda naše! Naším primárnym záujmom je preto, aby si Erdogan ešte Sýrii zlomil väz, lebo dať ho na poriadok už potom bude stále ťažšie a ťažšie.

     • Kichot
      20:51 13.02.2020

      Tak 3,6 mil je údaj na idnes, aktualne atd jako zdroj uvádějí OSN. Co se nárazníkové zóny týče je to přesně to co udělá každý kdo chce reálně ochránit hranici. A co jsme měli udělat my před Mnichovem pokud bychom na to měli sílu Nebo vy když budete muset chránit Žitný ostrov před vašimi mensinovymi7 spoluobčany. Možná to vyznělo že se zastávám Erdogana, ale je mi ukradený, stejně jako Asad, Rusové nebo Američani v Sýrii. Situace tam stejně nebude mít řešení ať vyhraje kdokoliv. Důležité jsou zájmy Česka. A ty jsou jednoznačně v tom , aby se migranti zastavili v Turecku. Bo Orbánův plot, pokud by se opakovala situace 2015 by už žádnou překážku nepředstavoval.

     • PavolR
      22:21 13.02.2020

      Kichot: Toho zábezpekou je však práve pád Erdogana. Lebo inak pôjde iba o špirálu nekonečného vydierania v prospech jeho neoosmanských plánov a skôr či neskôr sa napr. v otázke Cypru aj tak dostaneme k budu, kedy nebudem môcť ustúpiť vydieraniu a on hranice otvorí - o tom vôbec nepochybujme. Čiže naším prvoradým cieľom musí byť tak či onak neúspech Erdogana a jeho následný vnútropolitická porážka.

     • PavolR
      18:04 14.02.2020

      Kichot: Napadnúť Erdogana nie je nutné, vzhľadom na to, že on napáda iných a dáva nám tak možnosť podraziť ho. Sotvačo položí diktátora tak spoľahlivo ako, keď pri zlých hospodárskych ukazovateľoch neuspeje ani v zahraničnom dobrodružstve.

  • danny
   15:52 13.02.2020
   Oblíbený příspěvek

   Kichot: existuje řada docela důvěryhodných průzkumů, které značně zpochybňují Tureckou vyjednávací pozici. Představa, že se 3,6 mio sunitských Syřanů z venkovských oblastí a Tureckého pohraničí zvedne, a odpochoduje do Evropy, je nesmyslná. Kdo chtěl jít, už dávno šel. Naprostá většina z nich je mimo utečenecké tábory, celkem etablovaná ve společnosti, děti chodí do škol, rodiče pracují, mají tam nějaký majetek.
   Aby se zvedli ze známého, kulturně a společensky, nábožensky a jazykově blízkého prostředí a táhli do neznáma, musel by Turecký režim přikročit k razantním represím. Ty by poškodili turecké hospodářství a navíc Erdogan má dost problémů s odbojnými Kurdy, nepotřebuje otevírat další vnitřní frontu.

   • Kichot
    16:08 13.02.2020

    Rád bych sdílel Váš optimismus. Ale situace na Řeckých ostrovech a jejich volání po zvýšení peněžního příspěvku Turecku! Aby zabránili další migrační vlně mluví o něčem jiném... To je mimochodem vtipné jak na jednu stranu EU posílá miliardy a nechává dělat Turky špinavou práci a na druhou stranu si jako Pilát Pontský myje ruce a kritizuje.

    • danny
     10:08 14.02.2020

     Kichot: Můj optimismus se týká jen a výhradně Syřanů. Nikoli Pakistánců a Afghánců a Bangladéšanů, kteří aktuálně tvoří největší podíl nově příchozích z těch aktuálních cca 70 tis. ročně (bavím se opět o jen o Řecku, ve Španělsku Itálii a Francii je skladba jiná, tam hraje výraznější podíl Súdán, Nigérie atd..)

     • Kichot
      11:46 14.02.2020

      Což nemění nic na tom , že Turecko je hráz která drží migranty s Asie a jedině slabomyslný vrtá do hráze plné přehrady, pod kterou bydlí, jen protože se mu nelíbí.....

     • PavolR
      12:44 14.02.2020

      Kichot: Tá priehrada však nie je svojbytná entita, je tam niekto, kto ovláda priepusty, a tým niekým je aktuálne cvok, ktorý sa stále vyhráža jej vypustením. Dokázali by ste pod takou priehradou pokojne spávať? V takejto situácii rozum káže proti danému jedincovi zasiahnuť a umožniť riadenie priehrady niekomu zodpovednému.

     • Kichot
      13:42 14.02.2020

      Cvok to je, ale ovládá ten ventil. To je to oč tu běží. Zasáhnout proti němu, to si jako představujete invazi do Turecka? No to už potom nevím kdo je větší cvok...

     • PavolR
      18:05 14.02.2020

      Kichot: Napadnúť Erdogana nie je nutné, vzhľadom na to, že on napáda iných a dáva nám tak možnosť podraziť ho. Sotvačo položí diktátora tak spoľahlivo ako, keď pri zlých hospodárskych ukazovateľoch neuspeje ani v zahraničnom dobrodružstve.

  • kaboom
   17:14 13.02.2020

   Ten slimak neni tak blby, aby lezl do takove diry.

 • otecko
  13:39 13.02.2020

  Člověk by řekl, že po těch 10 letech mají Syřané už nárok na klid, ale vypadá to, že to, co chtějí oni není důležité, důležité je vždy názor těch, co tam nežijí a ani žít nebudou. Bohužel.

 • Vojna a mír
  12:10 13.02.2020
  • (11)

  Sýrie je suverénní stát. Má zvolenou vládu a hlavu státu. Má svou armádu.
  Rusko operuje v Sýrii na oficiální žádost vlády a hlavy státu....jasné.
  USA operují v Sýrii na potlačení ISIL, bez mandátu OSN, ale v zájmu boje proti terorismu...... Už horší, ale pořád pochopitelné, ale Turecko??
  Na základě čeho operuje vojensky člen NATO na území jiného svrchovaného státu a dovoluje si zabíjet vojáky řádné armády oné země?? Bez vyhlášení války zabíjet syrské vojáky na Syrském území je akt agrese, vměšování se do záležitostí jiné země a podle MP zločin.

  • Clanek
   12:28 13.02.2020

   Turecko bojuje v Syrii na zaklade ambici sveho sultana a jeho nehynouci snaze o potlaceni cehokoli statotvorneho ze strany Kurdu a vseho co se za podobnou habaduru da schovat.

  • Jan Padesátýpátý
   12:50 13.02.2020
   • (10)

   "Na základě čeho operuje vojensky člen NATO na území jiného svrchovaného státu a dovoluje si zabíjet vojáky řádné armády oné země??"

   Stačí přečíst si článek: na základě dohody ze Soči z roku 2018.

   • otecko
    13:32 13.02.2020

    V dohodě ze Soči je uvedeno, že Turci mohou útočit na vojáky SAA ? Ale jděte, brepto!

    • Jan Padesátýpátý
     13:46 13.02.2020

     Zřejmě jste si nevšimnul, kdo na koho v Idlibu zaútočil jako první.

     V dohodě ze Soči je uvedeno, že Asad bude útočit na turecké pozice a zabíjet turecké vojáky, a Turecko na to nesmí reagovat?

   • Vojna a mír
    14:13 13.02.2020

    Doporučuju, zjistit odkdy provádí Turecko vojenské operace v Sýrii, kdy a proč byla sepsána smlouva ze Soči, co obsahuje atd...

  • Poly
   13:25 13.02.2020

   Když pominu obsah tvého příspěvku, všiml sis, že článek tak nějak jaksi není o USA, jeho spojencích a zahraničních akcích? Prostě jsi potřeboval vychrlit denní dávku trolení, co?

   • otecko
    13:35 13.02.2020

    Řekl bych, že na těch autech jsou americké vlajky a je to v Syrii....

    https://twitter.com/MHJournali...

   • Vojna a mír
    14:29 13.02.2020

    Když pominu obsah Tvého příspěvku, všiml sis, že článek je o sestřelení Syrského vrtulníku pravděpodobně Tureckým letounem a dál, popisuje Turecké vojenské chování v Sýrii v poslední době?
    Na co ve svém příspěvku narážím? Na Turecké chování v Sýrii.
    Ano, dovolil jsem si v příspěvku zmínit o USA (nikterak pohoršeně) přesto ti zřejmě cinknul zvoneček a Ty musíš do boje.
    Pokud nesneseš jiný názor, těchto diskusí se neúčastni.

    • Poly
     09:28 14.02.2020

     ? Pochopil jsi ten příspěvek vůbec?

     • Vojna a mír
      13:05 14.02.2020

      Myslíš ten, kde vyjádření mého názoru (k tématu článku) bereš za potřebu trolit??
      Áno! Co Ty? Pochopil jsi odpověď?
      Jestli ano, pak je vše v pořádku a dál spolu můžeme slušně vést diskuze u spousty témat, která se tu objevila a jistě ještě objeví. Fajn den....

  • Janko Paliga
   13:30 13.02.2020
   • (10)

   ... a na základe čoho začal Asad zabíjať svojich občanov, iba preto, že si dovolili protestovať po katastrofálnom suchu v roku 2011 a on im sľúbil ústupky, ktoré ale nedodržal? To zabíjanie civilistov vojakmi sýrskej armády malo za následok dezerciu mnohých jednotiek sýrskej armády aj so svojou výzbrojou.... nepáčilo sa im vraždenie svojich spoluobčanov na rozkaz Asada....

   • PetrTechnik
    13:50 13.02.2020

    To jste si ten počátek konfliktu hodně zjednodušil, a použil jen některé skutečnosti. Ani jedna strana konfliktu není nevinná, ale udělat z toho příběh o zlém vládci a ubohých podaných....

    • Torong
     15:17 13.02.2020

     Právě, že neupravil. Pouze to Rusofilové nechtějí slyšet, protože by se jim jejich konstrukce skvělého vládce, kterého všichni chtějí zničit a on přesto vytrval a za pomoci statečné Rudé armády bojuje proti teroristům, které podporuje zbytek světa zborta jak domeček z karet. Na počátku skutečně byly klidné demonstrace, které Assad nechal rozeznat armádou.

    • logik
     15:46 13.02.2020

     Dobře, tak co ti ubozí poddaní konkrétně dělali špatného, když na ně Asad poprve poslal armádu?

     A btw., považuješ revoluci v 90tých Rumunsku za špatnou? A pokud ne, proč je to v Rumunsku Ok, ale proti podobně socialisticko-komunistickému (přečti si tehdejší syrskou ústavu - vláda jedné strany, permanentní revoluce, všechno tam je) režimu ne?

    • Janko Paliga
     01:30 14.02.2020

     .... ja som v Sýrii kedysi pracoval, viem o čom je Asad a jeho Muchabara.....

  • Tesil
   19:06 13.02.2020

   Vojna a mír
   Spojené státy se po 11.9. staly na dlouhou dobu nekritizovatelné za vojenskou intervenci kdekoli na světě.
   Vše se prezentovalo jako boj proti terorismu.Tedy i učinkování USA v Sýrii.

 • palo satko
  11:33 13.02.2020
  • (10)

  Rusi a Asad našli riešenie čo s Isilakmi a Alkajdakmi (take to "indianske"). Postupom v Idlibe nutia aj druhu stranu aby ho urychlene našla. Predpokladam, že Europa ako vždy zaujme rozhodne stanovisko a pošle zopar miliard sultanovi ako vypalne.

 • StandaBlabol
  11:13 13.02.2020

  Už když zveřejnili to video jak jde dolů, tak bylo vidět, že padá z velké výšky. Říkal jsem si, čím ho asi sundali a jestli jim Turci dodali něco lepšho než MANPADy. A ona to byla stíhačka. Tak to vypadá, že Erdogan a Putin už zase nejsou spojenci?

 • alexa123
  11:01 13.02.2020

  Ak na zostrelenie smiešneho Mi-17 použili AMRAAM, tak sú to debili pretože cena AMRAAM-u je XXXL, cena Sidewinderu XXL a cena dávky z Vulcanu XL dolárov. Dôstojníkovi ktorý vydal príkaz na požitie AMRAAM-u by som zosobnil škodu za neefektívne využitie štátnych prostriedkov.

  • Janko Paliga
   11:17 13.02.2020

   ... prečo? Nemusel sa hrabať tak ďaleko, raketa to spravila za neho.... Prezidentov rozkaz je nado všetko. Ako vraví náš minister obrany - "Rozkaz je nad zákon!".

  • StandaBlabol
   11:19 13.02.2020
   Oblíbený příspěvek

   AMRAAM umožňuje střelbu z velké vzdálenosti. Střílel z bezpečí a vyhnul se případné odvetě stíhaček, které ten vrtulník nebo vzdušný prostor mohly chránit. Klidně i ruských. Nebo akci PVO.

   Velitele jako jsi ty bych vážně chtěl mít. Nechat mě honit se v nepřátelském prostoru s vrtulníkem, střílet po něm palubním kanónem a riskovat život, abych ti ušetřil peníze...

 • PavolR
  10:50 13.02.2020
  Oblíbený příspěvek

  Turci v posledných dňoch zabili hádam aj viac vládnych vojakov ako ktokoľvek iní. Pozoruhodné, ako sa každý tvári, že to ešte nie je otvorená vojna ...

  Do pozornosti tých, čo tu v posledných rokoch kritizovali termíny, používané na označovane ozbrojencov, bojujúcich proti Asadovi, by som odporučili samotné ruské vyhlásenie, v ktorom je reč o umiernených opozičných militantoch a teroristoch. :-D

  • danny
   15:59 13.02.2020

   PavolR: předpokládám, že to s těmi počty bude podobné, jako při vyhlašování jakýchkoli úspěchů, jak je v regionu obvyklé. Těch 200 asi nebylo zabito, ale zraněno, a jedna nula se nám tam dostala navíc. Ale dva jsou fakt mrtví, jenže ne při bombardování, ale při nehodě.

   S termínem "umírněné" opo skupiny si Rusi hrají často, vždy, když reagují na kritiku ze Západu, že útočí na umírněné a ne na teroristy. Obvyklá reakce je "Opravdu? To je nám líto. Tak, prosím, definujte ty umírněné skupiny a přeberte odpovědnost za komunikaci s nimi a za operace, které podnikají". No a na to přichází velké ticho.

 • madrabbit
  10:21 13.02.2020
  Oblíbený příspěvek

  Nebýt to při bojích, tak se bavím. To přelévání toho, kdo je kamarád a kdo hajzlík je v případě Turecka naprostá bomba. Pomalu by se dala udělat časová řada s kotrmelci.

  • PavolR
   10:32 13.02.2020

   Nechceli ste napísať skôr Ruska? Lebo Turecko je v tomto dosť konzistentné, čo vidno aj z Erdoganovho vyjadrenia:
   "... Pokud režim nebo teroristické organizace získají úplnou kontrolu nad Sýrií, bude ohrožena bezpečnost a stabilita Turecka."
   Inak povedane, za žiadnych okolností Turecko nedovolí, aby Damask získal kontrolu v príhraničných provinciách a nedovolí to ani Kurdom. A systematicky pri tom odstrašuje čí už USA alebo Rusko hrozbou použitia sily. predstavitelia oboch týchto krajín sú hlúpi, že na túto hru pristanú ...

   • Janko Paliga
    11:19 13.02.2020

    .... dve regionálne mocnosti sa bijú o nadvládu nad bábkovým režimom.... prardon, tri .... aj Irán....

    • danny
     16:01 13.02.2020

     Přidej Saudy, SAE, USA, Katar, Francii, Británii. To pořadí se občas lehce mění, ale to by mohli být ti hlavní.

     • Janko Paliga
      01:33 14.02.2020

      ... tie sú nepodstatné v Sýrii....

   • Econ
    19:27 13.02.2020

    Tak asi myslel to, že turci byli kámoši s USA, ale pak začali kámošit s Ruskem. Pak ale Rusům sestřelili letadlo už nebyli kámoši ale soupeři. Pak ale od nich koupili S400 a zase byli kámoši. No a teď jim zase vyhrožují a možná po sobě i střílejí.

    • PavolR
     11:03 14.02.2020

     Viem, ako to myslel, ale platí to aj z opačnej strany a každý nakoniec ustupuje Turkom, nie naopak.