Turecké veto pro Finsko a Švédsko: nedůstojný handl nebo chladná vypočítavost?

Turecké veto pro Finsko a Švédsko: nedůstojný handl nebo chladná vypočítavost?
Finsko a Švédsko 18. května 2022 odevzdaly oficiální přihlášky do NATO. / NATO (Zvětšit)

Navzdory původnímu plánu se Severoatlantická rada ve středu neshodla na přijetí Finska a Švédska do NATO. Jediné Turecko nesouhlasilo s oficiálním zahájením přístupového procesu, které musí být schváleno jednomyslně. Ankara považuje za hlavní překážku údajnou finskou a švédskou podporu teroristickým organizacím, jmenovitě Straně kurdských pracujících (PKK) a Lidovým obranným jednotkám (YPG).

Americký ministr zahraničí Antony Blinken stejně jako jeho německý protějšek Annalena Baerbocková hrozbu tureckého veta v posledních dnech zlehčovali. Ankara měla podle očekávání diplomatů vyjadřovat své obavy až v průběhu schvalování na národní úrovni a podpis přístupových protokolů neblokovat. Turecký prezident Recep Erdoğan ovšem podmínil svůj souhlas ústupky v bezpečnostních otázkách.

„Jsem poněkud znepokojen,“ komentoval nedávný vývoj finský prezident Sauli Niinistö. „Asi před měsícem jsem hovořil s prezidentem Erdoğanem. Byl to on, kdo se zmínil o naší žádosti vstupu do NATO a kdo přislíbil pozitivní reakci. Tehdy jsem mu poděkoval. Jak si dokážete představit, teď jsem trochu zmatený.“ Na švédské straně zase ministryně zahraničních věcí Ann Lindeová pokládá za nutné vyjasnit vzniklé nedorozumění.

Turecko vstoupilo do NATO v roce 1952 a střeží východní a jižní křídlo aliance, včetně strategických průlivů Bosporu a Dardanel. Země tradičně podporuje rozšiřování organizace a podle jejích představitelů politika otevřených dveří posiluje evropskou bezpečnost. Ankara v minulosti podpořila možnost vstupu pro Gruzii a Ukrajinu. Turecké ozbrojené síly jsou po USA druhé největší v Severoatlantické alianci. Vztahy mezi Tureckem a jejími západními spojenci se však v posledních letech zhoršily kvůli rozdílným zahraničněpolitickým zájmům, tureckému sbližování s Ruskem a odlišnému pohledu na lidská práva.

Právě důraz švédské zahraniční politiky na lidská práva, rovnost pohlaví a rozmanitost ostře kontrastuje s konzervativními hodnotami Erdoğanovy Strany spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi). Švédsko-turecké špičkování dosáhlo vrcholu v roce 2020, kdy turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu veřejně obvinil ministryni Lindeovou z uplatňování dvojích standardů a z poučování Turecka o lidských právech. Podle informací think-tanku ECFR se podobná situace opakovala během víkendového zasedání NATO.

Ankara oficiálně odmítá vstup Finska a Švédska do NATO kvůli obavám o svou národní bezpečnost. Téměř jistě ale také neveřejně jedná s USA o dodávkách stíhacích letounů F-16 a s EU o dodatečné finanční injekci na podporu syrských uprchlíků. Podle lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna se Turecko snaží zvýšit cenu za svůj souhlas. „Všichni víme, jak fungují tržnice v Turecku,“ uvedl Asselborn v úterý pro německou televizi ZDF. „Někdy to ovlivňuje, jak lidé, například Erdoğan, o věcech přemýšlí.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Turecké chápání demokracie. Proč Erdoğan uspěl?

Američtí novináři se v průběhu nočního pokusu o převrat 15. - 16. července 2016 přiznávali, že ...

NÁZOR: Pomohol Putin zachrániť tureckého prezidenta Erdogana?

V noci z 15. na 16. júla sa v Turecku nečakane uskutočnil pokus o prevrat, ktorý zorganizovala ...

Finská cesta od nejisté neutrality k aktivní obraně nezávislosti

V souvislosti s harašením zbraní na hranicích mezi Putinovým Ruskem a Ukrajinou, ale i s nynějšími ...

V případě vstupu Švédska a Finska do NATO je Putin v podstatě bezmocný         

Po třech měsících trvající agrese Putinova Ruska proti Ukrajině se dá jednoznačně konstatovat, že ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.