Ruský S-400 pro Turecko: Roztržka Turecko-Západ pokračuje

S-400 na přehlídce v Moskvě; větší foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0

Zatímco Turecko a evropské země prožívají hlubokou diplomatickou krizi, Turecko usiluje o užší vojenskou spolupráci s Ruskem. Vrcholem spolupráce má být dodávka ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400 Triumf do Turecka.

„Vyzýváme evropské země, aby dodržovaly demokracii, lidská práva a svobody,“ řekl ve středu turecký prezident Erdogan s tím, že se “Evropa vydala na nebezpečnou stezku.”

„Pokud se budete dál chovat takto, tak žádný Evropan, Zápaďan, nebude zítra v bezpečí, jakmile vykročí kdekoliv na světě na ulici. Jakmile otevřete tuto nebezpečnou cestu, zaznamenáte velkou ztrátu,“ pokračoval v útocích Erdogan. Turecký prezident dále uvedl, že přehodnotí vztahy s Evropou a označil starý kontinent za “fašistický a krutý.”

Útoky Erdogana vůči Evropě se neomezují jen na slovní osočování. Turecko v posledních dnech opět potvrdilo svůj zájem nakoupit ruské systémy PVO S-400 Triumf. Rusko již prohlásilo, že nemá problém komplety S-400 Turecku dodat.

Avšak i v Rusku zaznívají pochyby o prodeji S-400 do Turecka, zejména kvůli možnému přístupu aliančních zpravodajců přímo k systému S-400. Ostatně takový přístup alianční služby mají, díky Řecku a Slovensku, ke starším kompletům S-300.

Turci mohou také v budoucnu nasadit S-400 na cvičení NATO, čímž nabídnou cenné informace o schopnostech S-400 působit proti aliančním letadlům.

“Ano, Turecko je členem NATO, to je pravda, ale nebojíme se,” zmírňuje ruské obavy Vladimir Kožin, pobočník ruského prezidenta pro vojenské technologie a vojenskou spolupráci. “Možná se ptáte proč. Nuže, především, vždy striktně regulujeme technologie duševního vlastnictví, ještě předtím, než dodáme cokoliv, kdekoliv a každá země přebírá závazky, co může nebo nemůže s ruskými zbraněmi dělat.”

“Za druhé, prodáváme současné technologie, nikoliv budoucí,” odpověděl ruským novinářům Kožin s tím, že ruská armáda se připravuje na zavedení nejnovější systému PVO S-500.

Sergej Chemezov, výkonný ředitel ruské zbrojní korporace Rostec, uvedl, že Turecko dokonce s Ruskem vyjednává o poskytnutí finanční půjčky na nákup S-400. “Vyjádřili přání získat úvěr, ale celá věc ještě není dořešena. Ministerstvo financí vede jednání a jakmile přijmeme rozhodnutí o přidělení úvěru, už budeme mít prakticky podepsanou i smlouvu o dodávkách, včetně S-400,” uvedl pro agenturu TASS Chamezov.

Přesná výše smlouvy není známa, média spekulují o částce 3 miliardy dolarů. Dodejme také, že snaha Ruska dodat systémy S-400 do Turecka není nová - již v roce 2008 Turecko zvažovalo pořízení S-400, čínský komplet HQ-9 nebo izraelský Arrow.

Podle tureckého ministra obrany Fikria Isika není nákup ruských prostředků PVO problém. “Kromě toho existují případy, kdy některé země NATO používají tyto systémy. Víme o nich. Problematika kompability lze snadno vyřešit na technické úrovni,” uvedl na konci února Ibrahim Kalin, tiskový mluvčí turecké vlády.

Ale už i z turecké strany v posledních dnech zaznívá, že S-400 nebude začleněn do systémů PVO NATO. “Nakupovaný komplex nebude integrován do systému NATO,” uvedl Isik.

V případě začlenění S-400 do systému NATO by bylo nutné do ruského systému zanést tajné alianční kódy Identifikace vlastní–nepřítel IFF (Identification Friend or Foe). Kódy IFF patří mezi nejutajovanější vojenské informace, neboť umožňují identifikaci vojenských nebo civilních objektů.

Turci i NATO musí čelit i dalším negativům. Teoreticky mohou Rusové do S-400 vložit “zadní vrátka” - turecký S-400 tak nezaměří ruská letadla nebo balistické rakety, případně Rusové proti tureckému S-400 použijí specifické techniky rádioelektronického boje.

S-400 může také provádět sběr informací a přeposílat je do jiných míst, než je žádoucí. Informacemi mohou být údaje o vzdušném průzkumu, informace o „vlastních“ prostředcích, o technických věcech a stavu jednotlivých prvků kompletu nebo hlasová/datová komunikace (a tedy i údaje o použití IFF).

Podle Cana Kasapoglua, istanbulského vojenského analytika, se Turecko snaží o jakési paralelní strategické plánování. Na jedné straně je Turecko díky přítomnosti velkého aliančního radaru u města Kurecik součástí protiraketové obrany NATO, na druhé straně nakupuje ruské strategické systémy PVO S-400.

Avšak Kasapoglu zároveň dodává, že není možné čekat bližší politické spojení Turecka a Ruska.

“Stručně řečeno, turecko-ruské sblížení je pragmatické. Vylívá z napjatých vztahů Anakry se Západem. Dokonce, i kdyby dohoda o dodávkách S-400 byla uzavřena, turecko-ruské vztahy nebudou výrazně lepší. Kořeny geopolitického soupeření jsou dostatečně hluboké, a žádná vojenská dohoda zásadním způsobem nezmění současné nejisté vztahy mezi oběma zeměmi,” napsal pro Al-Jazeeru Kasapoglua.

Rusko například v Sýrii podporuje kurdské jednotky PYD/YPG, které Turecko považuje za vojenskou odnož teroristické organizace PKK.

Zdroj: Al Jazeera

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 3.

Tento poslední článek třídílného seriálu navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander ...

Rusko: Velké ambice a zvláštní jednotka pro informační operace

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při svém týden starém projevu v ruské Dumě rozebíral stav ruských ...

Recon Strike Group vs. ruské mechanizované brigády

Americký plukovník ve výslužbě Douglas Macgregor je vlivný americký vojenský myslitel, autor knih a ...

Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2025

Kreml nejpozději v červnu odsouhlasí nový státní vyzbrojovací program (SVP) pro roky 2018 až 2025. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  15:34 29.06.2019

  Erdogan to má možno našliapnuté k víťazstvu na celej čiare: https://svet.sme.sk/c/22156999...

  Erdogan to má možno našliapnuté k víťazstvu na celej čiare: https://svet.sme.sk/c/22156999...

 • PavolR
  07:53 08.06.2019
 • Wirbelwind
  16:56 12.09.2017

  Pobavili komentare, ze to ma na ochranu prezidentskeho palaca pred vlastnou armadou. :)

  Pobavili komentare, ze to ma na ochranu prezidentskeho palaca pred vlastnou armadou. :)

 • PavolR
  13:34 12.09.2017

  Turci už zaplatili zálohu: "Rozhodnutia týkajúce sa našej nezávislosti robíme my sami. Je našou povinnosťou robiť bezpečnostné opatrenia zamerané na obranu našej vlasti. Za ...Zobrazit celý příspěvek

  Turci už zaplatili zálohu:

  "Rozhodnutia týkajúce sa našej nezávislosti robíme my sami. Je našou povinnosťou robiť bezpečnostné opatrenia zamerané na obranu našej vlasti. Za nákup systému S-400 sme už zložili zálohu," povedal Erdogan novinárom na palube svojho prezidentského lietadla smerujúceho z Kazachstanu.

  Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/20647377... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:36 05.04.2017

  Marthy: No tak Turci reflektovali v Novorossijsku silu, no. :) Príde mi trocha úsmevné, ako sú v podobných úvahách Turci vykresľovaní vždy jednostranne ako nástroj Rusov, avšak ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  No tak Turci reflektovali v Novorossijsku silu, no. :)
  Príde mi trocha úsmevné, ako sú v podobných úvahách Turci vykresľovaní vždy jednostranne ako nástroj Rusov, avšak na základe čoho?
  Pochybujem, že by sa zrovna Racep Vydierač cítil byť menej, než Putin a išiel do čohokoľvek, čo by sa mu zdalo pre Turecko menej výhodne, ako pre akéhokoľvek partnera. Veď sa o jeho spojenectvo trhajú (vďaka skvelej geografickej polohe Turecka), zatiaľ čo Rusi sú sankcionovaní. Cíti sa byť ak nie rovno potencionálnym lídrom sunnitov, tak prinajmenšom všetkých "Turkov".Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:41 03.04.2017

  Dnes jsem četl zajímavou zprávu,Ruský přístav v Novorossijsku navštívily 2 Turecké válečné lodě,na palubě Turecký admirál.Posádka si zahraje fotbal s Ruskými námořníky,Turci ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes jsem četl zajímavou zprávu,Ruský přístav v Novorossijsku navštívily 2 Turecké válečné lodě,na palubě Turecký admirál.Posádka si zahraje fotbal s Ruskými námořníky,Turci uspořádali prohlídku svých lodí (Fregata a korveta) pro Ruské civilisty.
  Poslední dobou to vypadá že Turci jsou NATu k ničemu,leda jako Putinův trojský kůň.Věřím že k dodání těch systémů S-400 opravdu dojde,a je taky možné odesílat zprávy o aktivitě NATO do Ruska budou odesílat sami Turci.Podle mého nemají v NATO co dělat.Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  01:57 28.03.2017

  čejkis: "Otázka uzemní celistvosti Turecka již nyní leží jen v Moskvě. Pokud bude Turecko dělat, co chce Moskva, bude Turecko pohromadě. V opačném případě se uvrhne do občanské ...Zobrazit celý příspěvek

  čejkis: "Otázka uzemní celistvosti Turecka již nyní leží jen v Moskvě. Pokud bude Turecko dělat, co chce Moskva, bude Turecko pohromadě. V opačném případě se uvrhne do občanské války kde na jedné straně budou muslimové a na straně druhé budou příznivci sekulárního Turecka. "


  ano, ale toto platí i obráceně. V případě, že by tento scénář nastal, tak vám v Rusku nezbyde nic jiného, než vyhrabat Brežněva z hrobuSkrýt celý příspěvek

 • qnq11769
  18:13 27.03.2017

  Mňa by ako programátora zaujímalo, do akej miery majú prístup k SW. Majú možnosť upravovať kód, alebo proste klasicky cez otvorené interfacy? Myslím to v súvislosti s IFF a ...Zobrazit celý příspěvek

  Mňa by ako programátora zaujímalo, do akej miery majú prístup k SW. Majú možnosť upravovať kód, alebo proste klasicky cez otvorené interfacy? Myslím to v súvislosti s IFF a možnosťou/ nemožnosťou vedenia paľby na Ruské lietadlá. Je o tom nejaké info, prosím?Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:01 27.03.2017

  Preco by s nimi nevedeli nic zamerat ? Noze sa drzme pri zemi. Jedine, co sa moze stat, ze by Rusi vyuzili dodane S 400 na spionaz.

  Preco by s nimi nevedeli nic zamerat ? Noze sa drzme pri zemi. Jedine, co sa moze stat, ze by Rusi vyuzili dodane S 400 na spionaz.

 • Henrich7
  12:03 27.03.2017

  No veľmi sa budem smiať,ak tie S400 nakúpia, a fakt s nimi nebudú vedieť zamerať žiadne Ruské lietadlá ani strely.

  No veľmi sa budem smiať,ak tie S400 nakúpia, a fakt s nimi nebudú vedieť zamerať žiadne Ruské lietadlá ani strely.

 • Vrata
  09:46 27.03.2017

  Zabijet se da i primitivnimi zbranemi ktere ukova vesnicky kovar. Problem je v lidech. Zbrane dokazali vyrobit a zabijet se s nimi i lide na urovni doby kamenne.

  Zabijet se da i primitivnimi zbranemi ktere ukova vesnicky kovar. Problem je v lidech. Zbrane dokazali vyrobit a zabijet se s nimi i lide na urovni doby kamenne.

 • Tesil
  19:50 26.03.2017

  Předně Turecko alianci nic nedluží, přijetí do NATO bylo dílem studené války.Během války v Perském zálivu Německo,tehdy tehdy velký spojenec tlumočilo postoj aliance ohledně ...Zobrazit celý příspěvek

  Předně Turecko alianci nic nedluží, přijetí do NATO bylo dílem studené války.Během války v Perském zálivu Německo,tehdy tehdy velký spojenec tlumočilo postoj aliance ohledně případného raketového útoku ze strany Iráku.Jasně zaznělo,že tento útok nebude klasifikován jako útok na NATO.To by zasáhlo pouze v případě ohrožení ze strany SSSR později Ruska.
  Stejně tak EU nemůže čekat vstřícné kroky.První pokus o vstup proběhl v r. 1987.Tehdy se proti stavělo hlavně Řecko.
  Takže logicky Turecko hledá spojence jak v bývalých sovětských republikách tak v samotném Rusku.
  Až definitivně převezme v Turecku vládu islám dojde k vystoupení z NATO.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  21:29 25.03.2017

  "Když se dva perou, třetí se směje".... co myslíte, kdo se "směje"???
  Tady to platí na 100= :-)))

  "Když se dva perou, třetí se směje".... co myslíte, kdo se "směje"???
  Tady to platí na 100= :-)))

 • Marthy
  21:19 25.03.2017

  PavolIR-Určitě existuje více verzí systému S-400,tu nejmodernější určitě Turci nedostanou. Je Ruská specialita mít taky spoustu "podverzí",třeba tank T-72 je zářný příklad.Takže ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR-Určitě existuje více verzí systému S-400,tu nejmodernější určitě Turci nedostanou.
  Je Ruská specialita mít taky spoustu "podverzí",třeba tank T-72 je zářný příklad.Takže Turci dostanou třeba něco jako S-400T,půjde o výkonný prostředek,ale nejnovější programové vybavení a hardware mít nebude....v Rusku nejsou blázni.
  Do určitého programového vybavení systému nebude mít Turek přístup,je to zcela běžná praxe při prodeji citlivých technologií.A že na to bude Turek kašlat?Tak to určitě nebude,něco takového bude určitě ošetřeno ve smlouvě,ten systém bude mít životnost řekněme 30 let,a celou tu dobu bude Turek závislý na údržbě a dílech..z Ruska.Pokud podmínky smlouvy poruší,do max několika let bude celý systém nefunkční,kde vezme Turek náhradní díly,rakety atd?Další věc je že se dá předpokládat že citlivý software systému bude určitě zajištěn proti nepovolaným zásahům...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:17 25.03.2017

  Charlie "vždycky" by som netvrdil ... jedine, "vždycky, keď majú prachy" : ) Pred 15-20 rokmi vyvážali Rusi všetko čo sa dalo ... v rátane USA ... napr. S-300V. Samozrejme ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie

  "vždycky" by som netvrdil ... jedine, "vždycky, keď majú prachy" : )
  Pred 15-20 rokmi vyvážali Rusi všetko čo sa dalo ... v rátane USA ... napr. S-300V.

  Samozrejme sa vždy snažia "downgradovať", ale ak zákazník chce ... a Rusi potrebujú doláre ... tak vyhrajú doláre .... nemyslím, že v súčasnosti by si mohli Rusi až tak dovoliť predávať lacné verzie. Každý vie narátať do päť a v tom prípade by radšej siahli armády po čínskych derivátoch HQ-9 a Rusi majú po kšefte ...

  cejkis

  Erdogan hrá primárne na nacionalistickú strunu a preto nemožno očakávať nejaké veľké pnutie v Turecku. Ak bude niekto nespokojný, tak odíde ... ako odišli desiatky dôstojníkov ..... mocensky to má Erdogan pevne v rukách.

  petr.svetr

  Je úplne jedno aký radar Rusi dodajú .... o pár rokov tu máme istý "nový" čínsky protilietadlový systém HQ-XX .... resp. "modernizáciu" HQ-9. S radarmi si už určite poradia .... o to by som sa nebál.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:57 25.03.2017

  Charlie: Ak budú lietadla NATO lietať v tureckom vzdušnom priestore so zapnutými transpondérmi, tak by k takým situáciám dochádzať nemalo. Rusi by síce mohli dodať Turecku ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie:
  Ak budú lietadla NATO lietať v tureckom vzdušnom priestore so zapnutými transpondérmi, tak by k takým situáciám dochádzať nemalo.

  Rusi by síce mohli dodať Turecku osekanú S400, lenže ak bude v zmluve, že predávajú neosekanú verziu (ako túto možnosť spomenul minulý rok Putin) a nejako by prišlo na to, že dodali niečo iné, bol by z toho podobný prúser, ako s prípadným vysielačom. Viem, že zistiť to by bolo pekelne náročné, ale jeden nikdy nevie, ako vypláva nejaká lož na povrch.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  20:54 25.03.2017

  Otázka uzemní celistvosti Turecka již nyní leží jen v Moskvě. Pokud bude Turecko dělat, co chce Moskva, bude Turecko pohromadě. V opačném případě se uvrhne do občanské války kde na ...Zobrazit celý příspěvek

  Otázka uzemní celistvosti Turecka již nyní leží jen v Moskvě. Pokud bude Turecko dělat, co chce Moskva, bude Turecko pohromadě. V opačném případě se uvrhne do občanské války kde na jedné straně budou muslimové a na straně druhé budou příznivci sekulárního Turecka.

  Prodej S400 je jen mediální hra, kdy Turecko říká "prosazujeme zájmy Ruska".Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  20:03 25.03.2017

  O posílání dat někam "Rusovi" bych se nebál, to by v těch systémech musel bejt nějakej modem (GSM, WiFi), kterej by pravidelně aktivně vysílal, a to se nechá velice snadno odhalit ...Zobrazit celý příspěvek

  O posílání dat někam "Rusovi" bych se nebál, to by v těch systémech musel bejt nějakej modem (GSM, WiFi), kterej by pravidelně aktivně vysílal, a to se nechá velice snadno odhalit - následující průser by byl gigantickejch rozměrů.

  Další věc - kódy IFF do toho budou Turci muset nalít i kdyby to neintegrovali s PVO NATO, páč prostě potřebujou vědět co za letadla to zaměří - dost blbě by se Amíkum nebo komukoliv jinýmu vysvětlovalo, proč jejich éra "zamykaj" radary tohohle sytému. Identifikační algoritmy a kódy jsou privátní věc každýho státu, ty se v alianci neposkytujou (tuším sme je nedostali ani v gripenech, nebo jen naprostej základ). Při propojení každýho systému s větší sítí se pak posílaj jen holý data (je to tam a tam, má to takovejhle vektor a patří to tomu a tomu) a nezáleží na metodě, jak se k nim přišlo.

  Mimochodem ono se sice může zdát, že Rusové sou zoufalí a poskytují nejmodernější systém kdekomu (i Číně), ale ono to s tou S-400 není tak jendoduchý. Předně existuje zpětná kompatibilita mezi pokročilými verzemi S-300 a novou S-400 (mohou se zaměnovat radary, střediska velení i střely), takže Turci klidně můžou dostat systém, kterej bude mít přehledový radary z 300, velící středisko a odpalovací vozidla z 400, ale rakety dostanou nějakej ořízlej základ ke 400. Navíc Rusové VŽDYCKY dodávaj exportní verze upravený (rozuměj ořezaný).Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  19:25 25.03.2017

  Ani čína ani indie ani případně turecko nedostanou nejvýkonější verzi radaru systému S-400.

  Ani čína ani indie ani případně turecko nedostanou nejvýkonější verzi radaru systému S-400.

 • Marthy
  18:22 25.03.2017

  Dusan-jeden zásadní důvod vidím-snaha přilít do ohně olej do vztahu NATO-Turecko. Další věc-Turecké S-400 můžou být mírně ořezané,aniž to budou tušit,a určitě v softwaru bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusan-jeden zásadní důvod vidím-snaha přilít do ohně olej do vztahu NATO-Turecko.
  Další věc-Turecké S-400 můžou být mírně ořezané,aniž to budou tušit,a určitě v softwaru
  bude pojistka pro případ konfliktu Turecko-Rusko,takže jde o pro Rusko výhodný tah.Krom toho,pokud ty systémy budou tajně zasílat info do Ruska....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2