Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II

S-400 na přehlídce v Moskvě (2015); větší foto / Соколрус, CC BY-SA 4.0

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů protivzdušné obrany (PVO) S-400. První S-400 do Turecka dorazí v roce 2019. Podle představitelů USA a NATO ale nákup S-400 ovlivní turecké zapojení do programu stíhačky F-35 Lightning II.

Kdo je přítel, kdo nepřítel?

Par slov o turecko-ruských vztazích: K výraznému zhoršení došlo 24. listopadu 2015, kdy turecká stíhačka F-16 sestřelila ruský taktický bombardér Su-24.

„Máme všechny důvody k domněnce, že rozhodnutí sestřelit naše letadlo bylo diktováno přáním zajistit bezpečnost dodávek ropy (od Islámského státu - pozn. red.) na území Turecka k přístavům, kde se překládá do cisternových lodí," citoval (30.11.) Kremlem řízený propagandistický web Sputnik News Vladimíra Putina. Ruský prezident přímo obvinil Turecko ze spolupráce s Islámským státem.

O rok později Turecko oficiálně projevilo zájem nakoupit ruský protiraketový a protiletadlový komplet PVO S-400. Uzavření finální dohody o nákupu S-400 oznámil Canikli 12. listopadu tohoto roku.

„Získali jsme systémy protivzdušné obrany S-400. Všechno, co je s touto otázkou spojeno, jsou jen detaily. Nezastavíme se však na tomto úspěchu, zaměříme se na rozvoji národní vojenské síly. Systémy protivzdušné obrany musíme vyvinout v samotném Turecku, v národních podnicích," cituje Canikliho agentura Anadolu.

Již dříve Canikli uvedl, že jedním z důvodů nákupu ruských kompletů S-400 je neochota Američanů poskytnout přístup k technologiím kompletů PVO Patriot a jejich velká cena.

Turecký přístup vyvolal vlnu nevole v NATO, protože z pochopitelných důvodů nelze S-400 sloučit s aliančními prostředky velení a řízení nebo jinými zbraňovými systémy. Není jednoduše možné, aby se například údaje z alianční páteřní radiolokační sítě zobrazily na monitorech obsluhy S-400.

Turecké S-400 tak budou zcela nezávislé a nepůjde je napojit do žádných velitelských a řídících aliančních systémů. Bez nadsázky řečeno, jediné komunikační spojení mezi obsluhou S-400 a dalšími jednotkami, zbraňovými systémy nebo místy velení a řízení, bude mobilní telefon.

Proti výhradám NATO vůči Turecku se však ohradil turecký prezident Tayyip Erdogan s tím, že Aliance nechtěla pomoc s budováním turecké PVO. „Otázka důvěry vůči této organizaci vzbuzuje vážné otázky vůči celé Alianci," citoval tureckého prezidenta web Sputnik News.

„Ale když Turecko zahájilo jednání o nákupu ruských systémů S-400 za účelem posílení PVO, začala řada předních států NATO kritizovat Ankaru," dodal turecký prezident a poznamenal, že to potvrzuje existenci problémů uvnitř NATO.

Velká hra patriotů

Podle katarské televize Al-Džazíra, Ahmet Berat Conkar, šéf turecké delegace v Parlamentním shromáždění NATO uvedl, že nákup S-400 není politickým signálem Turecka směrem k NATO. "Turecko vybralo S-400 před jinými možnostmi, protože (ruský) raketový systém disponuje pokročilejšími technickými vlastnostmi než jeho konkurenti, s lepšími cenami a kratšími dodacími dobami," řekl Conkar.

Canikli však zdůraznil (jak jsme uvedli již v citaci výše), že Turecko má zájem vyvíjet vlastní protiraketový systém PVO, a to ve spolupráci s evropskými zeměmi. “Uzavřeli jsme také předběžné dohody s konsorciem EUROSAM abychom tuto technologii (systémy PVO - pozn. red.) vyvíjeli, vyráběli a používali vlastní zdroje pro systémy protivzdušné obrany," uvedl Canikli s odkazem na společný francouzsko-italský obranný projekt EUROSAM.

Canikli podepsal s Francií a Itálií smlouvu s úmyslem posílit spolupráci v oblasti obranných projektů, včetně protiraketové obrany. Má jít o první krok s cílem vyvinout turecký systém PVO založený na systému SAMP-T. Podpis finální dohody s EUROSAMem se očekává do konce letošního roku.

"Tento vývoj otevřeně ukazuje, že Turecko bude pracovat se svými spojenci na vývoji takových systémů ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, ale kvůli okamžité obraně potřebuje systém S-400," řekl pro katarskou televizi Canikli.

F-35 vs S-400

Celou věc komplikuje prodej stíhaček F-35A Lightning II do Turecka, tedy letadel, které jsou navrženy právě pro boj s S-400.

Turecko do programu F-35 již investovalo 195 milionů dolarů a plánuje nakoupit 100 stíhaček F-35A. Turecko má první F-35 získat již příští rok a následně dostávat deset letounů ročně. Turecké náklady celkově dosáhnou 16 miliard dolarů.

F-35 si nedokáže vyměňovat data s S-400, ale především existuje zde vážné riziko zneužití technologií F-35. Kromě klasické špionáže hrozí, že Rusové budou moci s S-400 cvičit proti F-35.

Obecně jedním z hlavním problémů při vývoji nových zbraňových systémů, a u PVO to platí dvojnásob, je simulace prostředků protivníka. Samozřejmě Rusové zatím proti západní technice nemohli cvičit a tak se museli při vývoji S-400 spoléhat na svou špionážní síť.

V případě Turecka ale obsluha S-400 může cvičit proti F-35 v nejrůznějších taktických situacích, testovat účinnost radaru při různých letových profilech F-35, vyhodnocovat různé módy radaru F-35 a také účinnost prostředků radioelektronického boje F-35 proti S-400.

I kdyby Turci nemohli poskytnout Rusům žádné technologie F-35, obrovským rizikem je právě možnost ruských specialistů účastnit se v Turecku cvičení proti F-35.

Sankce NATO a USA proti Turecku?

Heidi Grant, náměstkyně ministra zahraničních věcí pro mezinárodní záležitosti, uznala, že prodej F-35 do Turecka přináší rizika. “Je to vážná obava, nejen pro Spojené státy, protože potřebujeme chránit tuto špičkovou technologii, technologii páté generace," uvedla Grant.

"Zjevně existuje zásada svrchovanosti při získávání obranných zařízení, ale stejně tak, jako jsou státy svrchované při rozhodování, jsou také svrchované v konfrontaci s důsledky tohoto rozhodnutí," uvedl v říjnu český generál Petr Pavel, předseda vojenského výboru NATO. 

Grant ani Pavel však neuvedli, jakým důsledkům a sankcí ze strany USA/NATO může Turecko čelit.

Samozřejmě lze odmítnout vyvést F-35 do Turecka a účast tureckého průmyslu převést do jiných zemí. Problém však je mnohem hlubší, neboť tímto krokem se Turecko dále odsune z aliančních a západních struktur. Nejen směrem k Rusku, ale také například k Íránu.

“Opravdu vážná obava je z toho, že budeme tlačit velkou vojenskou a ekonomickou sílu z NATO do něčeho, co vůbec není v zájmu Západu,” komentoval situaci Richard Aboulafia, letecký analytik think-tanku Teal Group. “Je to velká věc. Je to tak velké, že si nemyslím, že někdo ví, co má s tím dělat. "

"Není pochyb o tom, že jde o vážný problém," uvedla Kay Bailey Hutchison, americká velvyslankyně v NATO. "Na druhou stranu, Turecko je velmi cenným spojencem v NATO, který plní svou roli. Jedná se o jednu ze čtyř rámcových zemí v Afghánistánu a dělá velmi důvěryhodnou práci. A oni odpověděli na výzvu pokaždé, když NATO zavolalo."

Názor Armádních novin

Ač Turecko proklamuje, že za nákupem S-400 stojí pouze čistě taktické, technické a finanční požadavky, můžeme s velkou pravděpodobností, hraničící s jistou říci, že při podobných strategických nákupech zbraňových systémů jde VŽDY o politické rozhodnutí. Nota bene v arabsko-islámském civilizačním okruhu.

Zdroj: Reuters, Al-JazeeraDefense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ohrožují čistky v turecké armádě její bojeschopnost?

Od červencového převratu, který se minulý rok odehrál v Turecku uběhl již téměř rok, ale čistky ...

Turecko nakupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400

Podle zpravodajské agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenovaného (!) tureckého "úředníka", ...

Úspěchy ruských tanků T-90 a bojových vozidel BMPT

Díky pozitivním zkušenostem s nasazením v Sýrii ruská armáda objednala malý počet vozidel palebné ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Charlie
    09:55 23.11.2017

    Zkusím tohle otočit zpátky k technické stránce věci, páč politickýho koně ste tu mlátili víc než dost :D Byl bych opatrnejs tvrzeníma, že S-400 nejde integrovat do alianční ...Zobrazit celý příspěvek

    Zkusím tohle otočit zpátky k technické stránce věci, páč politickýho koně ste tu mlátili víc než dost :D

    Byl bych opatrnejs tvrzeníma, že S-400 nejde integrovat do alianční sítě. Jde, otázkou je co to bude stát a jestli to Rus povolí a Turek chce. Pro příklad nemusíme jít moc daleko = SURN CZ. Vzala se stará analogová ludra a po výměně a modernizaci je uplně někde jinde.

    Dovedu si představit několik způsobů, kterýma by to šlo u S-400 a ten úplně nejjednodušší je nějaká krabice, která se doinstaluje do příslušnýho vozidla (radaru, kabiny velení) a ta bude na jedný straně brát data z S-400 (třebas ty, co viděj operátoři na konzolích), přechroupá je a na druhý straně vyplivne NATO kompatibilní data, který se pak už jen NATO rádiem pošlou dál. Vyšší level je oboustrannej provoz, uplně nejvyšší pak plná integrace do systému, ale tam budou komplikace s dopsáním softwaru a počítám i nutností výměny některejch HW modulů.

    Celý to závisí na tom, kolik času a peněz do toho Turci nasypou a jak moc to má Rus posichrovaný proti kutilům.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    08:50 23.11.2017

    Erdogan je Putin v malem (Turecku), jak uz tu zaznelo. Ambice takoveho cloveka nikdy nepudou na ruku komukoli jinemu sobe samotnemu. Jestli v necem Erdogan ambice ma, pak to bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Erdogan je Putin v malem (Turecku), jak uz tu zaznelo. Ambice takoveho cloveka nikdy nepudou na ruku komukoli jinemu sobe samotnemu. Jestli v necem Erdogan ambice ma, pak to bude upevneni sve moci v Turecku (diky amaterskemu puci splneno) a dal upevneni (rozsireni?) moci Turecka v regionu. K dosazeni techto cilu se nebude stitit niceho. Takze to nehraje proti USA, bo se mu nelibi USA, nehraje mile divadlo na Rusa, bo chce byt za dobre s Rusem, nejspis si ani nehraje na islam bo by byl nejak silne verici. On hraje svou hru pro sve vlastni cile a takove ambice by nemeli nechavat klidne hlavne vsechny sousedy (ostatne, jako u toho Ruska).

    Ad nezdareny puc, ty arabske rel. rozumnejsi staty v tomto maji tradici. Nevim proc za tim hned videt praci Americana nebo Rusa. Prijde mi furt pravdepodobnejsi, ze slo o iniciativu vychazejici zevnitr, z Turecke armady a ikdyz to zpravodajske sluzby velmoci nejspis dopredu zachytili, tak jen kazda cinila kroky jim vyhovujici (puc mi vyhovuje = budu prihlizet, puc mi nevyhovuje, pokusim se vedeni varovat). To tezko nekomu zazlivat, to je prosta politika.

    Ad technika, F-35 bych u Turka radeji nevidel, rozbehnuty prodej bych zastavil (USA tak ale podle me neucini). Nakup S-400 (ikdyz oholene verze) je pak logicky a vidim to stejne jako Rase, pujde o snahu ziskat a nasledne sam vyrabet sofistikovany system PVO na NATO nezavisly. Jestli i za ucelem dalsiho prodeje si nemyslim, resp. nepujde o primarni cil.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:46 22.11.2017

    RASE : myslim, že Turci se budou tvářit jako vždy - jako mistři a jako obvykle dostanou klepec. Rusové je porazíli už vícekrát, pokud za nimi někdo nestál.

    RASE : myslim, že Turci se budou tvářit jako vždy - jako mistři a jako obvykle dostanou klepec. Rusové je porazíli už vícekrát, pokud za nimi někdo nestál.

  • Rase
    19:45 22.11.2017

    Turci nikdy neohnou hřbet před Rusem kdo tvrdí opak, tak ten nic neví o historii (19.století a WW1). Erdoganovi se už sice nehodí být v NATO, ale to neznamená že půjdou do jiného ...Zobrazit celý příspěvek

    Turci nikdy neohnou hřbet před Rusem kdo tvrdí opak, tak ten nic neví o historii (19.století a WW1). Erdoganovi se už sice nehodí být v NATO, ale to neznamená že půjdou do jiného bloku, tedy pokud si ho sami nevybudují. Přeci jen mají ambice stát se lokální velmocí, tak nepotřebují ani Američany, ani EU ale ani Rusko. Tady jde spíš o regionální hru mezi Turky, Iránem, Saudy atd. tohle bude ještě zajímavé a bude to mezi nimi jiskřit ještě dlouho. Osobně si ale myslím, že Turecko není ve stavu (ekonomickém nebo vojenském) aby tuhle hru mohlo hrát - zatím. Je to jen otázkou času, kdy jim bude NATO malé, ale Erdogan stárne a chce vybudovat svůj sen dřív než umře.

    Nákup S-400 se dá vyložit i tak, že jej chtěli okopírovat, upravit (možná s evropskou pomocí) a přijít s vlastním systémem PVO, který by nabízeli na trhu. Zájem by určitě bylSkrýt celý příspěvek

  • Sokrates
    19:42 22.11.2017

    Som zvedavý ako táto patová situácia dopadne. Turci už sa vyhrážajú, že po zastavení dodávok F-35, vypnú NATO radar AN-TPY-2. :-)

    Som zvedavý ako táto patová situácia dopadne. Turci už sa vyhrážajú, že po zastavení dodávok F-35, vypnú NATO radar AN-TPY-2. :-)

  • dusan
    19:33 22.11.2017

    fenri Predpokladám, že S-500 bude zas len evolúcia a nie revolúcia ... takže to bude len "skladačka" nejakých nových prvkov so starými ... a nový názov bude skôr len marketing ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    Predpokladám, že S-500 bude zas len evolúcia a nie revolúcia ... takže to bude len "skladačka" nejakých nových prvkov so starými ... a nový názov bude skôr len marketing .. podobne ako napr. "nový" tank T-90 ...

    Kozlus

    Puč má celkom jednoduché a logické vysvetlenie. Ergodan sa chystal pomaly "vyčistiť" armádu od sekulárnych dôstojníkov a tí usúdili, že v rámci "tureckých zvykov" zabránia ismamizácii pomocou prevretu.

    Paradoxne Ergodan je populárny pre hospodárku spoluprácu so západom a puču zabránilo občianskej hnutie, ktoré odmietlo násilný prevrat ... paradoxne výdobytky západu udržali pri moci islamistu Erdogana.

    Ale to sa môže veľmi otočiť proti Erdoganovi .. hlavne ak začnú hospodárske problémy ... už teraz na tom nie je Turecko super ružovo .... a vo vojenskej oblasti by mal "rozvod" so západom pre Turecko malo fatálne následky ... na značnú časť svojich pripravovaných programov by mohlo zabudnúť ...Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    19:24 22.11.2017

    Kozlus:"A kdo by profitoval z podareneho puce?..." A ty si snad myslíš, že by ze zapálení Raichstagu, kdyby neschořel profitovali němečtí komunisti? Když si po totalitní ...Zobrazit celý příspěvek

    Kozlus:"A kdo by profitoval z podareneho puce?..."

    A ty si snad myslíš, že by ze zapálení Raichstagu, kdyby neschořel profitovali němečtí komunisti?

    Když si po totalitní vládě toužící demokrat a někdo ti nabídne jak získat záminku k odstranění demokratů v zemi. Tak se od něj určitě v rámci vděku potom začneš odvracet to dává smyls.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    19:15 22.11.2017

    Osobně by mě velmi zajímalo, jak moc jsou vykastrované exportní verze S400, zda je více verzí kastrací a jak moc kastrovane verze jdou do různých státu. A za další jak jsou daleko ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně by mě velmi zajímalo, jak moc jsou vykastrované exportní verze S400, zda je více verzí kastrací a jak moc kastrovane verze jdou do různých státu. A za další jak jsou daleko s S-500. Myslím, že by nám to o současném Rusku řeklo mnoho.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    19:15 22.11.2017

    Osobně by mě velmi zajímalo, jak moc jsou vykastrované exportní verze S400, zda je více verzí kastrací a jak moc kastrovane verze jdou do různých státu. A za další jak jsou daleko ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně by mě velmi zajímalo, jak moc jsou vykastrované exportní verze S400, zda je více verzí kastrací a jak moc kastrovane verze jdou do různých státu. A za další jak jsou daleko s S-500. Myslím, že by nám to o současném Rusku řeklo mnoho.Skrýt celý příspěvek

  • kawa
    19:09 22.11.2017

    Kozlus: ok, beru to tak... Rusko vs USA... jeden uličník vydá za 18 a druhý bez dvou za 20... A Turek je jen jeden z mnoha nástrojů, či obětí proxy války uličníků... Jeden z ...Zobrazit celý příspěvek

    Kozlus: ok, beru to tak... Rusko vs USA... jeden uličník vydá za 18 a druhý bez dvou za 20... A Turek je jen jeden z mnoha nástrojů, či obětí proxy války uličníků...

    Jeden z velkých důvodů proč začali mít Amíci s Turkem problém byl, že jim házel vidle do Kurdistánu a jejich armády v Sýrii...

    No můžeme se jen domnívat, je to dost zamotané, ale na spravedlnost a obranu demokracie už dávno nevěřím. A v ropných oblastech tuplem ne :-)Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    18:59 22.11.2017

    Lukyi Turecká armáda BOLA druhá najsilnejšia v NATO. Po neúspešnom puči nastala v personálnej oblasti značný úbytok kvalifikovaných kádrov, hlavne pilotov ... čiže turecká ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukyi

    Turecká armáda BOLA druhá najsilnejšia v NATO. Po neúspešnom puči nastala v personálnej oblasti značný úbytok kvalifikovaných kádrov, hlavne pilotov ... čiže turecká armáda je tak silná len tabuľkovo a náprava bude trvať dlhé roky.

    Turecko je ekonomiky naviazané na západ a preto je dosť tragikomická snaha Erdogana prskať na západ ..... dôležití sú pre jeho ekonomiku západní investori - nie ruskí či iránski.

    Každý je nahraditeľný ... v NATO i Turecko .... a v prípade otvorenej roztržky so západom by to bola pre tureckú armádu katastrofa ... fakticky by museli vymeniť väčšinu výzbroje .... resp. udržiavať problematicky stávajúcu ... čo si jednoducho nemôže Turecko ekonomicky dovoliť.

    Ak pôjde Turecko k Rusku .... tak by bola spolupráca s Tureckom vo vojenskej oblasti kopanie si vlastného hrobu ....Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    18:58 22.11.2017

    kawa: ale jo, celkem bych souhlasil, ze za pucem stoji USA. Ale v dnesnim svete proste nejde nic brat jako 100% jistou vec, takze urcitou minimalni pravdepodobnost davam i tomu, ze ...Zobrazit celý příspěvek

    kawa: ale jo, celkem bych souhlasil, ze za pucem stoji USA. Ale v dnesnim svete proste nejde nic brat jako 100% jistou vec, takze urcitou minimalni pravdepodobnost davam i tomu, ze to spiskal sam Edrogan a i tomu, ze to na nej nahrali rusove - tady ale fakt minimum, protoze to by americani davno rvali jak turi. Ale to neznamena, ze Edrogan bude uz navzdy poslusnej pejsek Ruska. Jeho sen o znovu velkem Turecku ani zdaleka neskoncil, ikdyz si zatim zvladl jenom nasrat vsechny okolo. Takze kdyz si bude myslet, ze mu to projde, tak zase zacne blbnout.
    A na CNN sem ten puc taky sledoval az do rana a z pocatecniho nadseni...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    18:52 22.11.2017

    Robaizz: A ku komu inému sa má obrátiť niekto, kto sa práve chystá postaviť na hlavu demokratické zriadenie? Akurát Erdogan, na rozdiel od malých gaunerov, čo hľadajú iba ochranu ...Zobrazit celý příspěvek

    Robaizz:
    A ku komu inému sa má obrátiť niekto, kto sa práve chystá postaviť na hlavu demokratické zriadenie? Akurát Erdogan, na rozdiel od malých gaunerov, čo hľadajú iba ochranu a nejaké predhodené kosti za leštenie ruského ega, si tak získal v prvom rade ďalšiu dobrú vydieraciu pozíciu. Krátko na to si kľudne vtrhol do Sýrie (akurát v deň 500. výročia bitky pri Dabiku, ktorou začalo víťazné ťaženie Selima I. proti Mamluckému sultanátu)Skrýt celý příspěvek

  • kawa
    18:48 22.11.2017

    Kozlus: ježiši to ti nedošlo, že Turecký převrat byl pokus USA zvrátit situaci v Sýrii po tom co tam Rusové vlítli a karta ze začala povážlivě obracet???

    Kozlus: ježiši to ti nedošlo, že Turecký převrat byl pokus USA zvrátit situaci v Sýrii po tom co tam Rusové vlítli a karta ze začala povážlivě obracet???

  • kawa
    18:44 22.11.2017

    Jasně, on se tak někdo přizná k tomu, že mu nevyšel puč... A to, odpojili v Turecku po puči od el. proudu na několik dnů základnu NATO je podivná náhoda, a že se Edorgan, potom tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Jasně, on se tak někdo přizná k tomu, že mu nevyšel puč... A to, odpojili v Turecku po puči od el. proudu na několik dnů základnu NATO je podivná náhoda, a že se Edorgan, potom tak otočil k Rusku... A kdo to tehdy na CNN sledoval, tak viděl jak byli USA a západ neúspěchem opařeni, když nebyli schopni Edorganovi snad ještě 24hod po převratu blahopřát k jeho potlačení... Se zničením Libye a smrtí Kaddáfího, s pokusem zničení Sýrie, s vylhanou invazí do Iráku taky nemají Amící nic že? A kdo není slepec, tak moc dobře ví čí armáda byla tzv. Islámský stát...ale přesvědčovat nikoho nebudu, jelikož je tu přesila podivných sluníček :-))
     
    Pane Kawo, opravdu nemáme rádi, pokud někdo o sobě sebevědomě prohlašuje, že zná všechny intriky velmocí nebo dokonce ví, jak to bylo s Islámským státem. Odkud to víte vy? Z internetu nebo těch opravdu nezávislých médií? AdminSkrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    18:44 22.11.2017

    kawa, zapomen na to slouzit do smrti. Jakmile Edrogan uciti prilezitost, zase otoci. Jirosi: A kdo by profitoval z podareneho puce? Tedy ze zastaveni islamizace Turecka? Z ...Zobrazit celý příspěvek

    kawa, zapomen na to slouzit do smrti. Jakmile Edrogan uciti prilezitost, zase otoci.

    Jirosi: A kdo by profitoval z podareneho puce? Tedy ze zastaveni islamizace Turecka? Z navratu k opravdu sekularnim statu a v obsazeni opravdu vsech nejdulezitejsich postu armadnima dustojnikama se silnou vazbou na USA?Skrýt celý příspěvek

  • Robaizz
    18:39 22.11.2017

    Kawa Přesně...Rus postupně pomaloučku a politicky diskrétně pomalu stmeluje i dříve nesmiřitelné rivaly od Iránu po Turka a pokud na tom bude chtít západ něco změnit, bude to ...Zobrazit celý příspěvek

    Kawa

    Přesně...Rus postupně pomaloučku a politicky diskrétně pomalu stmeluje i dříve nesmiřitelné rivaly od Iránu po Turka a pokud na tom bude chtít západ něco změnit, bude to přes mrtvoly, sankce a invaze..

    Jirosi

    A jak si vysvětlit ten velmi náhlý příklon k Rusku prakticky hnedle po puči?Skrýt celý příspěvek

  • Argel
    18:23 22.11.2017

    kawa Vždyť ten puč byl řízený samotným Erdoganem, aby měl záminku pro čistky, změnu politického systému z parlamentního na prezidentský, větší islamizaci turecka, kterou by mu ...Zobrazit celý příspěvek

    kawa
    Vždyť ten puč byl řízený samotným Erdoganem, aby měl záminku pro čistky, změnu politického systému z parlamentního na prezidentský, větší islamizaci turecka, kterou by mu nikdo nedovolil atd.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    18:06 22.11.2017

    kawa: Nechci ti do toho kecat, ale většinou za věcmi co se stanou stojí ti co z nich profitují.

    kawa: Nechci ti do toho kecat, ale většinou za věcmi co se stanou stojí ti co z nich profitují.

  • RiMr71
    17:59 22.11.2017

    "Amíci vloni doma nachystali puč"

    ...ti "AMíci" jsou snad ještě větší intrikáni než rusáci co Trumpovi vyhráli volby...

    "Amíci vloni doma nachystali puč"

    ...ti "AMíci" jsou snad ještě větší intrikáni než rusáci co Trumpovi vyhráli volby...

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3