Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II

-
22. 11. 2017
-
51 komentářů
-
Jan Grohmann
Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů protivzdušné obrany (PVO) S-400. První S-400 do Turecka dorazí v roce 2019. Podle představitelů USA a NATO ale nákup S-400 ovlivní turecké zapojení do programu stíhačky F-35 Lightning II.
Kdo je přítel, kdo nepřítel?
Par slov o turecko-ruských vztazích: K výraznému zhoršení došlo 24. listopadu 2015, kdy turecká stíhačka F-16 sestřelila ruský taktický bombardér Su-24.
„Máme všechny důvody k domněnce, že rozhodnutí sestřelit naše letadlo bylo diktováno přáním zajistit bezpečnost dodávek ropy (od Islámského státu - pozn. red.) na území Turecka k přístavům, kde se překládá do cisternových lodí," citoval (30.11.) Kremlem řízený propagandistický web Sputnik News Vladimíra Putina. Ruský prezident přímo obvinil Turecko ze spolupráce s Islámským státem.
O rok později Turecko oficiálně projevilo zájem nakoupit ruský protiraketový a protiletadlový komplet PVO S-400. Uzavření finální dohody o nákupu S-400 oznámil Canikli 12. listopadu tohoto roku.
„Získali jsme systémy protivzdušné obrany S-400. Všechno, co je s touto otázkou spojeno, jsou jen detaily. Nezastavíme se však na tomto úspěchu, zaměříme se na rozvoji národní vojenské síly. Systémy protivzdušné obrany musíme vyvinout v samotném Turecku, v národních podnicích," cituje Canikliho agentura Anadolu.
Již dříve Canikli uvedl, že jedním z důvodů nákupu ruských kompletů S-400 je neochota Američanů poskytnout přístup k technologiím kompletů PVO Patriot a jejich velká cena.
Turecký přístup vyvolal vlnu nevole v NATO, protože z pochopitelných důvodů nelze S-400 sloučit s aliančními prostředky velení a řízení nebo jinými zbraňovými systémy. Není jednoduše možné, aby se například údaje z alianční páteřní radiolokační sítě zobrazily na monitorech obsluhy S-400.
Turecké S-400 tak budou zcela nezávislé a nepůjde je napojit do žádných velitelských a řídících aliančních systémů. Bez nadsázky řečeno, jediné komunikační spojení mezi obsluhou S-400 a dalšími jednotkami, zbraňovými systémy nebo místy velení a řízení, bude mobilní telefon.
Proti výhradám NATO vůči Turecku se však ohradil turecký prezident Tayyip Erdogan s tím, že Aliance nechtěla pomoc s budováním turecké PVO. „Otázka důvěry vůči této organizaci vzbuzuje vážné otázky vůči celé Alianci," citoval tureckého prezidenta web Sputnik News.
„Ale když Turecko zahájilo jednání o nákupu ruských systémů S-400 za účelem posílení PVO, začala řada předních států NATO kritizovat Ankaru," dodal turecký prezident a poznamenal, že to potvrzuje existenci problémů uvnitř NATO.
Velká hra patriotů
Podle katarské televize Al-Džazíra, Ahmet Berat Conkar, šéf turecké delegace v Parlamentním shromáždění NATO uvedl, že nákup S-400 není politickým signálem Turecka směrem k NATO. "Turecko vybralo S-400 před jinými možnostmi, protože (ruský) raketový systém disponuje pokročilejšími technickými vlastnostmi než jeho konkurenti, s lepšími cenami a kratšími dodacími dobami," řekl Conkar.
Canikli však zdůraznil (jak jsme uvedli již v citaci výše), že Turecko má zájem vyvíjet vlastní protiraketový systém PVO, a to ve spolupráci s evropskými zeměmi. “Uzavřeli jsme také předběžné dohody s konsorciem EUROSAM abychom tuto technologii (systémy PVO - pozn. red.) vyvíjeli, vyráběli a používali vlastní zdroje pro systémy protivzdušné obrany," uvedl Canikli s odkazem na společný francouzsko-italský obranný projekt EUROSAM.
Canikli podepsal s Francií a Itálií smlouvu s úmyslem posílit spolupráci v oblasti obranných projektů, včetně protiraketové obrany. Má jít o první krok s cílem vyvinout turecký systém PVO založený na systému SAMP-T. Podpis finální dohody s EUROSAMem se očekává do konce letošního roku.
"Tento vývoj otevřeně ukazuje, že Turecko bude pracovat se svými spojenci na vývoji takových systémů ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, ale kvůli okamžité obraně potřebuje systém S-400," řekl pro katarskou televizi Canikli.
F-35 vs S-400
Celou věc komplikuje prodej stíhaček F-35A Lightning II do Turecka, tedy letadel, které jsou navrženy právě pro boj s S-400.
Turecko do programu F-35 již investovalo 195 milionů dolarů a plánuje nakoupit 100 stíhaček F-35A. Turecko má první F-35 získat již příští rok a následně dostávat deset letounů ročně. Turecké náklady celkově dosáhnou 16 miliard dolarů.
F-35 si nedokáže vyměňovat data s S-400, ale především existuje zde vážné riziko zneužití technologií F-35. Kromě klasické špionáže hrozí, že Rusové budou moci s S-400 cvičit proti F-35.
Obecně jedním z hlavním problémů při vývoji nových zbraňových systémů, a u PVO to platí dvojnásob, je simulace prostředků protivníka. Samozřejmě Rusové zatím proti západní technice nemohli cvičit a tak se museli při vývoji S-400 spoléhat na svou špionážní síť.
V případě Turecka ale obsluha S-400 může cvičit proti F-35 v nejrůznějších taktických situacích, testovat účinnost radaru při různých letových profilech F-35, vyhodnocovat různé módy radaru F-35 a také účinnost prostředků radioelektronického boje F-35 proti S-400.
I kdyby Turci nemohli poskytnout Rusům žádné technologie F-35, obrovským rizikem je právě možnost ruských specialistů účastnit se v Turecku cvičení proti F-35.
Sankce NATO a USA proti Turecku?
Heidi Grant, náměstkyně ministra zahraničních věcí pro mezinárodní záležitosti, uznala, že prodej F-35 do Turecka přináší rizika. “Je to vážná obava, nejen pro Spojené státy, protože potřebujeme chránit tuto špičkovou technologii, technologii páté generace," uvedla Grant.
"Zjevně existuje zásada svrchovanosti při získávání obranných zařízení, ale stejně tak, jako jsou státy svrchované při rozhodování, jsou také svrchované v konfrontaci s důsledky tohoto rozhodnutí," uvedl v říjnu český generál Petr Pavel, předseda vojenského výboru NATO.
Grant ani Pavel však neuvedli, jakým důsledkům a sankcí ze strany USA/NATO může Turecko čelit.
Samozřejmě lze odmítnout vyvést F-35 do Turecka a účast tureckého průmyslu převést do jiných zemí. Problém však je mnohem hlubší, neboť tímto krokem se Turecko dále odsune z aliančních a západních struktur. Nejen směrem k Rusku, ale také například k Íránu.
“Opravdu vážná obava je z toho, že budeme tlačit velkou vojenskou a ekonomickou sílu z NATO do něčeho, co vůbec není v zájmu Západu,” komentoval situaci Richard Aboulafia, letecký analytik think-tanku Teal Group. “Je to velká věc. Je to tak velké, že si nemyslím, že někdo ví, co má s tím dělat. "
"Není pochyb o tom, že jde o vážný problém," uvedla Kay Bailey Hutchison, americká velvyslankyně v NATO. "Na druhou stranu, Turecko je velmi cenným spojencem v NATO, který plní svou roli. Jedná se o jednu ze čtyř rámcových zemí v Afghánistánu a dělá velmi důvěryhodnou práci. A oni odpověděli na výzvu pokaždé, když NATO zavolalo."
Názor Armádních novin
Ač Turecko proklamuje, že za nákupem S-400 stojí pouze čistě taktické, technické a finanční požadavky, můžeme s velkou pravděpodobností, hraničící s jistou říci, že při podobných strategických nákupech zbraňových systémů jde VŽDY o politické rozhodnutí. Nota bene v arabsko-islámském civilizačním okruhu.
Zdroj: Reuters, Al-Jazeera, Defense News
Související články
Ohrožují čistky v turecké armádě její bojeschopnost?
Od červencového převratu, který se minulý rok odehrál v Turecku uběhl již téměř rok, ale čistky ...
-
17.05.2017
-
30 komentářů
-
Michael Myklín
Turecko nakupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400
Podle zpravodajské agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenovaného (!) tureckého "úředníka", ...
-
14.07.2017
-
56 komentářů
-
Jan Grohmann
Úspěchy ruských tanků T-90 a bojových vozidel BMPT
Díky pozitivním zkušenostem s nasazením v Sýrii ruská armáda objednala malý počet vozidel palebné ...
-
27.07.2017
-
78 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii
Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...
-
16.11.2017
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Nedivte se, že jde Turek Rusovi na ruku po tom co mu Amíci vloni doma nachystali puč a chtěli ho nechat zavraždit... I když je Turek zrádný, tak tento už bude Rusům do smrti ...Zobrazit celý příspěvek
Nedivte se, že jde Turek Rusovi na ruku po tom co mu Amíci vloni doma nachystali puč a chtěli ho nechat zavraždit... I když je Turek zrádný, tak tento už bude Rusům do smrti sloužit...
Souboj o Turecko, Sýrii a brzy se ukáže, že i o Irák a další země západ s Rusem prohrál...
Ani bych se nedivil, že S400 Turek koupil právě proto, aby měl na NATO nezávislý obranný systém...
A to, že S-400 chce koupit i Saudská Arábie je ještě zajímavější...Skrýt celý příspěvekA že třeba naopak chtějí spojenci vyzkoušet F-35 proti S-400 nikoho nenapadlo? Pokud jim ty F-35 opravdu dodají, tak je tohle jen takový divadlo pro publikum.
A že třeba naopak chtějí spojenci vyzkoušet F-35 proti S-400 nikoho nenapadlo? Pokud jim ty F-35 opravdu dodají, tak je tohle jen takový divadlo pro publikum.
Hledal jsem nějaké info o vývozní variantě systému S-400,a našel jsem v článku že se označuje jako S-400E a bude podle všeho dost ořezaná,např.počet současně ostřelovaných cílů je ...Zobrazit celý příspěvek
Hledal jsem nějaké info o vývozní variantě systému S-400,a našel jsem v článku že se označuje jako S-400E a bude podle všeho dost ořezaná,např.počet současně ostřelovaných cílů je snížen na 6,komplet velení a řízení palby dokáže ovládat max.6 odpalovacích systémů (S-400 umí 8).Je pravděpodobné že i možnosti radiolokátorů budou proti plné verzi omezené.
I když jakou verzi nakoupí Turecko,jestli se spokojí s ořezanou S-400E nebo si "vydupali"plnou verzi S-400,to je těžko říct.Skrýt celý příspěvekFalko
Aha, tak nám prosím povězte, jaké stroje mají ty schopnosti, nebo ještě lépe, prosím povězte nám schopnosti S-400, protože to jsou utajované informace.Falko
Aha, tak nám prosím povězte, jaké stroje mají ty schopnosti, nebo ještě lépe, prosím povězte nám schopnosti S-400, protože to jsou utajované informace.Tak buď jim prodají systém PVO, ten si zkopírují případně data přeprodají rusům. Nebo jim prodají letadla a oni je zase otestují a přeprodají rusům. Prostě není nad spojence.
Tak buď jim prodají systém PVO, ten si zkopírují případně data přeprodají rusům. Nebo jim prodají letadla a oni je zase otestují a přeprodají rusům. Prostě není nad spojence.
Ja by som im tie F-35 (zrazu sa stane nepoužiteľnou),nedal a vratil im 195milionov,zároveň to poukazuje na predráždenosti US zbraní.Aj keď toto je skôr z trucu.Je zjavne ,že ...Zobrazit celý příspěvek
Ja by som im tie F-35 (zrazu sa stane nepoužiteľnou),nedal a vratil im 195milionov,zároveň to poukazuje na predráždenosti US zbraní.Aj keď toto je skôr z trucu.Je zjavne ,že schopnosti S-400,nemajú zatiaľ na 5gen.....našťastie o tom nerozhodujem ja.Skrýt celý příspěvek
...tak poďme...! Když po Krymu Francouzi museli vycouvat z Mistralů protože hrozilo atd atd a ekonomický zájem nemůže převážit nad atd atd, tak teď by se to samé mělo vztahovat i ...Zobrazit celý příspěvek
...tak poďme...! Když po Krymu Francouzi museli vycouvat z Mistralů protože hrozilo atd atd a ekonomický zájem nemůže převážit nad atd atd, tak teď by se to samé mělo vztahovat i na toto a to tím tuplem!
A že se Turek zatne a přilne ještě blíž k Rusku , Irábu a podobné havěti?
Zatne se a přilne tak jak tak. Jen jde o to kdy a jestli bude mít při tom hangáry plné nejmodernější techniky pro reverzní inženýřinu...Skrýt celý příspěvekRozbor a komentář AN považuji za zdařilý.... Je to vysoká hra na obou stranách. Rusko je evidentně ochotno přepustit klíčové technologie S-400 Turecku, protože zde o nic jiného ...Zobrazit celý příspěvek
Rozbor a komentář AN považuji za zdařilý....
Je to vysoká hra na obou stranách. Rusko je evidentně ochotno přepustit klíčové technologie S-400 Turecku, protože zde o nic jiného nejde a to i přes hrozbu, že zítra můžou být tito nynější "spojenci" opět nepřátelé..... ale lákadlo v podobě možnosti důkladně si proklepnout F-35 je prostě příliš silné....
Samotné Turecko ví, že vlastní vývoj v této oblasti je na desítky let a Američani žádný skutečný transfer klíčových technologií nenabídnou a s Izraelem teď nemají zrovna nejlepší vztahy.
Pro USA je to skutečně oříšek a těším se jaké řešení nakonec zvolíSkrýt celý příspěvekTurecko drive ci pozdeji od Zapadu odpadne. Prodavat mu F-35 je nesmysl. Nastesti bez zapadnich penez a obchodu nebude mit zadnou ekonomickou ani vojenskou moc.
Turecko drive ci pozdeji od Zapadu odpadne. Prodavat mu F-35 je nesmysl. Nastesti bez zapadnich penez a obchodu nebude mit zadnou ekonomickou ani vojenskou moc.
No nezávidím tým čo o tom budú rozhodovať. USA sa dostali dostali do, kde prakticky nemozu vyhrat. ak F-35 Turkom dodaju, tak naozaj reálně hrozí únik informácií o ...Zobrazit celý příspěvek
No nezávidím tým čo o tom budú rozhodovať. USA sa dostali dostali do, kde prakticky nemozu vyhrat.
ak F-35 Turkom dodaju, tak naozaj reálně hrozí únik informácií o technológiach
ak F-35 nedodajú, tak Turecko, ako významného strategického partner ešte viac priblížia Rusku.
Rusi sa naopak možu len v pozadí spokojne usmievať...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...