Ruský systém protivzdušné obrany S-400 v Turecku

Ruský systém protivzdušné obrany S-400 v Turecku
Dopravní letoun Il-76MD ruského ministerstva pro mimořádné situace dopravil první části systému S-400 na tureckou základnu Mürted / Turecké ministerstvo obrany (Zvětšit)

Dne 12. července na turecké letecké základně Mürted přistála tři ruská dopravní letadla, která dopravila do Turecka první části ruského protileteckého a protiraketového systému S-400. Turecko chtělo přitom získat systémy protiraketové obrany již v 90. letech minulého století.

Turecká cesta k S-400

První komponenty čtyř objednaných praporů kompletů S-400 dopravily na základnu Mürted dva ruské dopravní letouny An-124 a jeden Il-76. Podle tureckých médií právě základna Mürted, ležící 22 kilometrů severozápadně od Ankary, má být jednou ze dvou domovských základen S-400. Zatím není známa pozice druhé základny.

V následujících dnech a týdnech budou pokračovat další dodávky ‒ po moři koncem léta do Turecka dorazí 120 raket „různých typů”. Pravděpodobně půjde o exportní střely 48N6E2 nebo 48N6E3. Výkonnější 48N6E3 dokáží ničit balistické rakety na vzdálenost 50 km. Turecko může také dostat menší střely 9M96E/E2.

Podle posledních zpráv dnes (15.7.) již přistálo na základně Mürted sedmé ruské dopravní letadlo (a další dvě letadla mají dnes následovat). 

Turecký ministr obrany Hulusi Akar již dříve řekl, že ruské systémy S-400 budou funkční od října 2019. Dodejme, že Ankara Moskvě za dodání čtyř praporů S-400 zaplatí 2,5 miliardy dolarů.

Cesta Turecka k vlastnímu protiraketovému systému byla velmi dlouhá. Již v 90. letech na základě obav ze šíření raketových technologií na Středním východě Turecko chtělo získat izraelský systém Arrow. Tyto obavy byly spjaty zejména s osm let trvající válkou mezi Íránem a Irákem a navazující operací Pouštní bouře. Raketové útoky vedly proti sobě Irák i Írán a první jmenovaná země během operace Pouštní bouře podnikala raketové útoky na Izrael.

Američané ale byli proti obchodu (Arrow obsahuje americké technologie), zejména s ohledem na restrikce Kontrolního režimu raketových technologií MTCR (Missile Technology Control Regime).

V té době se turecká protivzdušná obrana (PVO) spoléhala na zastaralé britské komplety Rapier a americké Hawk (oboji systémy krátkého a středního dosahu). V současné době nejvýkonnějším prostředkem turecké PVO je systém Hawk XXI (poslední modernizace kompletu Hawk) s dosahem 40 km (rakety MIM-23B).

Na počátku 21. století nakonec Washington své námitky stáhl. Všechny tři strany, tedy Turecko, USA a Izrael, se dohodly na vývoji společného systému protiraketové obrany využívající komponety systémů Patriot a Arrow. Celý program ale v roce 2001 zabrzdila turecká finanční krize.

K dalšímu posunu došlo v roce 2010 v souvislosti s konceptem protiraketové obrany NATO. Aliance požádala o umístění radiolokátoru protiraketové obrany na základně Kürecik. Turecko s radiolokátorem souhlasilo, ale Aliance nesměla Írán označit za hrozbu ‒ tou dobou se začaly totiž zlepšovat turecko-íránské vztahy. Radarová základna Kürecik v jihovýchodním Turecku spadá pod americkou armádu a funguje od února 2012.

Krátce poté Ankara uvedla, že usiluje o nákup systémů protiraketové obrany, které mají být umístěny blízko Ankary, Istanbulu a na dalších dvou místech (viz. nakupované čtyři prapory S-400). Turecko vybíralo mezi americkým systémem Patriot PAC-3, ruským S-300, čínským HQ9 FD-2000 a italsko-francouzským SAMP/T Aster 30. Společnost Raytheon, výrobce PAC-3, ale nechtěla povolit transfer technologií kompletů Patriot do Turecka. Naopak evropský tým souhlasil s přenosem know-how. 

Tou dobou Rusko nenabídlo S-400. Již tehdy Aliance dala najevo, že preferuje nákup amerického nebo evropského systému a pokud Ankara zvolí ruský nebo čínský systém, tak nemůže počítat s jeho integrací do budovaného aliančního protiraketového deštníku.

V roce 2012 ale Turecko nákup zrušilo. Ukazuje se, že i když Evropané nabídli transfer technologií SAMP/T Aster 30, Turecko raději nákup zrušilo. Ankara tak chtěla zřejmě hned od počátku nakoupit systémy Patriot, ale zároveň se snažila získat od firmy Raytheon přístup ke klíčovým technologiím.

Po vypuknutí občanské války v Sýrii, a z důvodu obav Turecka z raketových útoků, Spojené státy, Německo a Nizozemsko rozmístili celkově šest baterií kompletů Patriot na turecko-syrské hranici. 


Výkladka kompletů S-400 na základně Mürted

Kupodivu v roce 2013 Turecko jako vítěze vybralo čínský systém FD-2000. Podle tehdejšího vyjádření Atilla Sandikliho, šéfa think-tanku Bilgesam a dřívějšího vysokého důstojníka turecké armády, výběr trval tak dlouho (prakticky od 90. let), protože Turecko chtělo získat know-how a přístup k technologiím, aby si mohlo samo následně vyrábět vlastní střely a jednotlivé komponenty. Podle Sandikliho šlo o zprávu Alianci (resp. Američanům), aby umožnili přenos know-how kompletů Patriot.

V této souvislosti dodejme, že ani Polsko, které je označováno za nejbližšího spojence USA, nezískalo přístup ke klíčovým technologiím (například výrobě střel) systému Patriot.

Turecko nakonec od nákupu čínských systémů v hodnotě 3,4 miliardy dolarů ustoupilo v listopadu 2015. Současně Turecko uvedlo, že přistoupí k vývoji a budování vlastního protiraketového deštníku.

Dále je již příběh znám ‒ v listopadu 2017 tehdejší turecký ministr obrany Nurettin Canikli oznámil nákup čtyř praporů ruských kompletů S-400 za 2,5 miliardy dolarů. V této souvislosti není zatím jasné, jak se Rusové vypořádali s tureckým požadavkem na know-how a technologií, včetně zapojení tureckého průmyslu do výroby. 

Turecko přitom nakoupilo ruské zbraně i přesto, že po ruské anexi Krymu, na varšavském summitu NATO v roce 2014, bylo jasně přijato, že žádná alianční země nenakoupí ruské zbraňové systémy.

Zajímavé je, že podle výzkumu veřejného mínění (agentury FOM) téměř 50 % Rusů nesouhlasilo s dodávkou S-400 do Turecka, pouze 25 % souhlasilo. 

Sankce

Spojené státy dávají řadu měsíců najevo, že pokud Turci skutečně S-400 nakoupí, nemohou nejen počítat s dodávkou letounů F-35A Lightning II, ale ani s podílem tureckého průmyslu na programu F-35 a navíc Turecku hrozí sankce dle zákona CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act). CAATSA umožňuje sankcionovat společnosti nebo země, které obchodují s Ruskem ve vojenské oblasti.

Pentagon již několikrát varoval své turecké protějšky, že jediným způsobem, jak zůstat v programu F-35, je zrušit dohodu S-400. Ostatně turečtí piloti v USA již mají zákaz se k F-35 přiblížit a všichni turečtí pracovníci spojeni s programem F-35 musí opustit Spojené státy do 31. července 2019. V současnosti se přitom na amerických základnách „Luke” a „Eglin” nachází 42 tureckých pilotů a členů pozemního personálu.

„I když se snažíme udržet náš hodnotný vztah, Turecko nedostane F-35, pokud Turecko přijme dodávky S-400,” uvedl 6. června bývalý americký ministr obrany Patrick Shanahan (od 26. června je ministrem obrany Mark Esper) v dopise svému tureckému protějškovi Hulusi Akarovi s tím, že jedinou šancí je odmítnout S-400.

Hlavním rizikem pro Turecko je však aktivace zákona CAATSA. Následně americké firmy nesmí do Turecka dodávat žádný vojenský materiál. Dodejme, že páteř tureckého letectva tvoří 245 amerických letadel F-16C/D a 49 letadel F-4 Phantom I. Turecko ale provozuje i létající střediska velení a řízení Boeing 737 AEW&C, tankery, KC-135 Stratotanker a řadu dalších typů amerických letadel. Ke všem těmto americkým strojům by Turecko ztratilo přístup k náhradním dílům.


S-400 v Turecku

Na druhou stranu, prezident Erdogan má zastání u amerického prezidenta Donalda Trumpa. Erdogan dokonce tvrdil, že Trump mu dal ujištění, že se zákon CAATSA na Turecko nevztahuje. Podle webu The Drive ale není jasné, jak tomu Trump může zabránit, protože v Kongresu existuje velká skupina kongresmanů podporující sankce proti Turecku.

Trump se s prezidentem Erdoganeme setkal 29. června v Osace, kde ze současné situace obvinil administrativu Baracka Obamy, která nedovolila prodej systémů Patriot do Turecka (viz. výše). Na dotaz novinářů ohledně dodávek S-400 do Turecka prezident Trump uvedl: „Diskutujeme o tom. Máme komplikovanou situaci, protože prezidentovi [Erdoganovi] nebylo dovoleno koupit střely Patriot. Když tedy koupil jiné ‒ S-200 nebo S-400 ‒ když je tedy koupil, chtěl to udělat [koupit Patrioty], ale Obamova administrativa mu to nedovolila, aby si je koupil, dokud neučinil dohodu o koupi jiných raket [S-400].”

Trump dále uvedl, že Spojené státy nabídly Turecku střely Patriot až poté, co Turecku se rohodlo pro komplety S-400. „Tak to nejde ‒ nemůžete dělat obchod tímhle způsobem. Není to dobré. Není to dobré,” uvedl Trump a dodal, že „Turecko je přítel” a vzájemný obchod ze současných 75 miliard dolarů by mohl vzrůst na 100 miliard dolarů. Dodejme, že vzájemný obchod mezi Tureckem a Ruskem dosáhl v roce 2018 25 miliard dolarů a obě země chtějí zvýšit objem vzájemného obchodu také na 100 miliard dolarů. V roce 2018 vzájemná výměna mezi EU a Tureckem dosáhla více než 150 miliard euro (173 miliard dolarů).

Během rozhovoru Trump zdůraznil, že Turecko je členem NATO a že s nim nebylo jednáno spravedlivě, protože Ankara chtěla koupit střely Patriot, ale jednoduše nemohla.

Mezi tím 12. června došlo k telefonickému rozhovoru mezi nástupvším americkým ministrem obrany Markem Esperem a jeho tureckým protějškem Hulusi Akarem. Turecký ministr znovu uvedl, že Turecko nemohlo získat systémy Patriot a nákup S-400 nebyl možností, ale nutností, protože Turecko se cítí být ohroženo balistickými raketami.

Ministr Akar zdůraznil, že nákup S-400 Tureckem v žádném případě neznamená změnu jeho strategické orientace a zopakoval, že zhoršení bilaterálních vztahů neposlouží zájmům Turecka ani USA ani NATO. Akar dále uvedl, že Turecko chce pokračovat v participaci na programu F-35 a je připraveno vytvořit „společnou pracovní skupinu ‒ která by mohla zahrnovat NATO ‒ aby bylo možné posoudit možnou interakci mezi letadly F-35 a systémy S-400.”

Akar také zdůraznil, že jedinou vojenskou silou, která je připravena, kompetentní a vhodná pro zřízení bezpečné zóny v severní Sýrii, jsou turecké ozbrojené síly.

Jak se situace vyvine není jasné, ale podle webu Bloomberg, který se odvolává na „lidi obeznámené se záležitostí”, prezident Trump vyhlásí protiturecké sankce příští týden. Erdogan v reakci na to uvedl, že prezident Trump má v moci zastavit nebo oddálit sankce.

Na druhou stranu americký ministr zahraničí Mike Pompeo pro The New York Times včera uvedl: „Zákon vyžaduje, aby existovaly sankce a jsem přesvědčen, že budeme dodržovat zákon a prezident Trump bude jednat v souladu se zákonem.”

Zdroj: Lenta, The Drive, BMPD, White House

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jak překonat ruský systém protivzdušné obrany S-400?

Rozmístění pokročilého ruského systému protiletecké a protiraketové obrany S-400 Triumf v Sýrii ...

Ruský S-400 pro Turecko: Roztržka Turecko-Západ pokračuje

Zatímco Turecko a evropské země prožívají hlubokou diplomatickou krizi, Turecko usiluje o užší ...

Protiraketové dilema Saúdské Arábie: S-400 nebo THAAD?

Historicky první návštěva saúdskoarabského krále v Moskvě byla velkou diplomatickou událostí sama o ...

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá nové střely země-vzduch 40N6 s doletem 400 km. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  07:19 12.03.2020

  Budúci mesiac by už mali byť turecké systémy S-400 aktívne. A popri tom pokračujú doťahovačky, kedy Turci majú záujem o nákup Patritov, no USA žiadajú výmenou vyradenie S-400 z ...Zobrazit celý příspěvek

  Budúci mesiac by už mali byť turecké systémy S-400 aktívne.
  A popri tom pokračujú doťahovačky, kedy Turci majú záujem o nákup Patritov, no USA žiadajú výmenou vyradenie S-400 z výzbroje, čo by Turci možno aj urobili, keby dostali od USA k Patriotom know-how a podiel navýrobe, čo je zrejme stále neprijateľné pre USA: https://www.aljazeera.com/news... Skrýt celý příspěvek

  • Janko Paliga
   13:14 12.03.2020

   ... práve to know-how malo byť aj prvotnou príčinou nákupu S-400....

   ... práve to know-how malo byť aj prvotnou príčinou nákupu S-400....

   • Sergej7490
    14:13 12.03.2020

    A vie sa , ci nieco aj dostali ?

    A vie sa , ci nieco aj dostali ?

    • PavolR
     15:33 12.03.2020

     Súčasťou zmluvy s Ruskom bola aj výroba ďalších systémov S-400 na tureckom území formou joint venture - čiže s Rusmi vyjednali presne to, čo im Američania nechceli dať. Otázkou je, ...Zobrazit celý příspěvek

     Súčasťou zmluvy s Ruskom bola aj výroba ďalších systémov S-400 na tureckom území formou joint venture - čiže s Rusmi vyjednali presne to, čo im Američania nechceli dať. Otázkou je, akú technickú dokumentáciu a technológiu už majú Turci v rukách, no keď sa pozrieme na expresné tempo dodávok systémov, vďaka ktorému môžu Turci už budúci mesiac teoreticky uzemniť ruské letectvo nad Idlibom, tak ...Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      22:00 12.03.2020

      ... do výroby navádzacích hlavíc ich asi nepustia, čo by zasa Turci veľmi chceli....

      ... do výroby navádzacích hlavíc ich asi nepustia, čo by zasa Turci veľmi chceli....

 • PavolR
  23:02 04.03.2020

  Pre USA nebude problém dať Turecku Patrioty ... pokiaľ si ich Turci kúpia a vyradia z výzbroje S-400: ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre USA nebude problém dať Turecku Patrioty ... pokiaľ si ich Turci kúpia a vyradia z výzbroje S-400: https://www.al-monitor.com/pul... ;-)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:03 14.09.2019

  Erdogan plánuje nakupovať Patrioty: ...Zobrazit celý příspěvek

  Erdogan plánuje nakupovať Patrioty: https://www.reuters.com/articl...
  Teraz, keď už má v rukách ruské know-how, môže zjavne nakúpiť Patrioty za akýchkoľvek podmienok kladených americkou stranou. A z jeho slov vyplýva, že ich plánuje nakúpiť "na sekeru", tak ako od Rusov - teda na americkú finančnú pôžičku.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:13 28.08.2019

  Začala druhá etapa dodávok do Turecka a nikto tu nepočíta pristávajúce lietadlá, nereferuje o "leteckom moste"? Čo sa deje? Ani dodávky do Číny nevyvolali žiadnu vlnu triumfálnych ...Zobrazit celý příspěvek

  Začala druhá etapa dodávok do Turecka a nikto tu nepočíta pristávajúce lietadlá, nereferuje o "leteckom moste"? Čo sa deje? Ani dodávky do Číny nevyvolali žiadnu vlnu triumfálnych komentárov. :-)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:43 24.07.2019

  V Rusku majú nejaký bizarný black friday :-) : https://svet.sme.sk/c/22174942... Pri takej intenzite rozvozu S-400 ...Zobrazit celý příspěvek

  V Rusku majú nejaký bizarný black friday :-) : https://svet.sme.sk/c/22174942... Pri takej intenzite rozvozu S-400 je ťažko predstaviteľné, že nesiahli do vlastných armádnych zásob ...Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  13:08 18.07.2019

  Aeromost mezi Tureckem a Ruskem dnes opět pokračuje... Nová dávka komponent S -400 dodaná do Turecka https://ria.ru/20190718/155664... MOSKVA, 18. července - RIA ...Zobrazit celý příspěvek

  Aeromost mezi Tureckem a Ruskem dnes opět pokračuje...

  Nová dávka komponent S -400 dodaná do Turecka
  https://ria.ru/20190718/155664...

  MOSKVA, 18. července - RIA News. Další dávka komponentů ruských systémů protivzdušné obrany S-400 byla doručena do Turecka, informuje ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany.
  "18. července letadlo vojenského leteckého dopravního letectva ruského ministerstva obrany ... provedlo další dodávku protiletadlového raketového systému S-400 do Turecka," uvedla zpráva.

  Další dávka komponent pro S-400 byla dodána do Turecka
  https://tvzvezda.ru/news/vstra...
  12:24 07/18/2019Skrýt celý příspěvek

  • balm
   13:53 18.07.2019

   Radujte se dokud můžete, protože hráz v podobě CAATSA začala prosakovat a Turecko se dostalo do velmi nebezpečné spirály, která končí na úplném dně. Sankční zákony neskončí pouze ...Zobrazit celý příspěvek

   Radujte se dokud můžete, protože hráz v podobě CAATSA začala prosakovat a Turecko se dostalo do velmi nebezpečné spirály, která končí na úplném dně. Sankční zákony neskončí pouze ekonomickými dopady.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    15:52 18.07.2019

    Myslíš, že aktivují všech 12 článků? Poslechl jsem si záznam z tiskovky, a co druhá věta bylo ujišťování, jací jsou Turci skvělí kamarádi a spojenci, a že jde vlastně jen o ochranu ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslíš, že aktivují všech 12 článků? Poslechl jsem si záznam z tiskovky, a co druhá věta bylo ujišťování, jací jsou Turci skvělí kamarádi a spojenci, a že jde vlastně jen o ochranu projektu F-35 a že jinak se vůbec nic nemění. Čekám spíš klasické aby se vlk nažral, a koza zůstala celá. Nejaký odklad, pozastavení, prezidentský výnos...Skrýt celý příspěvek

    • balm
     22:33 18.07.2019

     To jsem neřekl, pouze poukazuji na možnost aktivace dalších článků CAATSA. Bude-li Erdogan nadále pokračovat v rétorice a skutcích v dalších tazích této šachové partie, můžeme se ...Zobrazit celý příspěvek

     To jsem neřekl, pouze poukazuji na možnost aktivace dalších článků CAATSA. Bude-li Erdogan nadále pokračovat v rétorice a skutcích v dalších tazích této šachové partie, můžeme se dočkat velmi rázného zásahu USC, který nemůže zastavit ani POTUS a potom to bude s Tureckem velmi špatné.

     V dnešní Turecko hostí několik základen (14 základen), včetně stálé ochrany proti raketovým útokům. Jen poblíž hranic Sýrie se nachází několik baterií střel Patriot (Německo, Nizozemí a Španělsko) a SAMP/T, které provozuje Itálie v rámci protiraketových systémů NATO. O vlastní obranu ani tak nejde, ale o prosazení vlastních zájmů v regionu a ty jsou daleko od zájmů NATO a USA, obzvláště pak USC. Turka je potřeba držet na uzdě, jinak se bude, opět, zastavovat až u Vídně. Velké ambice, ale naprosto žádné záruky.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:50 19.07.2019

      Erdogana dohnala jeho blízkovýchodní macho politika. Zřejmě předpokládal, že vzhledem ke strategické důležitosti Turecka se může vymezit vůči USA, aby si vylepšil pozici s Ruskem a ...Zobrazit celý příspěvek

      Erdogana dohnala jeho blízkovýchodní macho politika. Zřejmě předpokládal, že vzhledem ke strategické důležitosti Turecka se může vymezit vůči USA, aby si vylepšil pozici s Ruskem a projde mu to. A když to neprošlo, nemůže zařadit zpátečku, aby v očích horkokrevných Turků nevypadal jako zbabělec a slaboch.
      Skutečně se může dostat do spirály, která dostane Turecko do izolace a de facto přestane být spojencem NATO, i když formálně v NATO zřejmě zůstane.

      To bude ovšem značné bezpečnostní riziko i pro Turecko. NATO jistě Turecko potřebuje, ale Turecko je na NATO závislé nesrovnatelně více. Jestliže před rozpadem socialistického bloku Turecko znamenalo klín vražený mezi SSSR, Bulharsko a Rumunsko, dnes jsou Bulharsko a Rumunsko členy NATO, Ukrajina, Gruzie, Arménie a Azerbajdžán jsou nezávislé státy a nikoli součást SSSR a některé z nich mají ambice stát se když ne členy, tak alespoň přáteli NATO.
      USA jsou přítomny v Iráku, Saudské arábii. NATO se rozhodně v případě nutnosti bez Turecka obejde, ale obejde se Turecko bez NATO?Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:59 18.07.2019
  • givicz
   12:52 18.07.2019

   Je otázkou zda tohoto přesně nechtěli Rusové dosáhnout .. :) čím větší eskalace mezi Tureckem na jedné straně a USA/NATO na druhé tím lépe pro Rusko ... je zřejmé, že Turecko ...Zobrazit celý příspěvek

   Je otázkou zda tohoto přesně nechtěli Rusové dosáhnout .. :) čím větší eskalace mezi Tureckem na jedné straně a USA/NATO na druhé tím lépe pro Rusko ... je zřejmé, že Turecko dostalo S 400 za velmi, velmi výhodných podmínek (uhradili pouze část kupní ceny a druhou část uhradila Ruská vláda, které to bude následně Turecko splácet) .... kam teoreticky může tato rozepře eskalovat :

   - Turci nakoupí letadla 5 generace jinde...
   - Turci budou nakupovat i jinou armádní techniku jinde ....
   - Turci vypráskají USA částečně nebo dokonce úplně ze svých základen na svém území...
   - Turci zablokují pro lodě USA Bospor ...

   Erdoganova "ruská" reakce na Trumpa ... [Turci uzavírají Bospor s Američany?]
   https://rurik-l.livejournal.co...
   Jak je známo, USA a EU připravují balíček sankcí proti Turecku z důvodu nákupu nejnovějšího ruského modelu C-400. Ale ...

   Erdogan není v konfrontaci se Spojenými státy tak bezzubý a je připraven reagovat na sankce připravované s odvetnými opatřeními.

   Bylo známo, že šéf tureckého státu má v úmyslu oznámit, že Ankara již nebude poskytovat leteckou základnu Incirlik americké vojenské letecké dopravě. A v případě aktivního odporu ze Spojených států může uzavřít úžinu Bospor - jedinou cestu do Černého moře. Pokud evropské státy přijmou sankce proti Turecku, turecké základny budou uzavřeny pro všechny členské země NATO.

   Pod hrozbou likvidace bude existovat jaderná munice, která je vedle Belgie, Německa, Itálie, Nizozemska uložena na amerických a evropských základnách, včetně tureckého Ingirlik. Turecko má obecně co odpovědět na plánované sankce USA a EU.

   https://images3.persgroep.net/...
   „V rámci NATO mají Spojené státy asi 150 jaderných zbraní rozmístěných v Evropě, zejména bomby B61, které mohou být použity jak americkými letadly, tak letectvem NATO. Tyto bomby jsou uloženy na šesti amerických a evropských základnách: Kleine Brogel v Belgii, Büchel v Německu, Aviano a Ghedi-Torre v Itálii, Volkel v Nizozemsku a Inčirlik v Turecku,“

   https://www.demorgen.be/nieuws...

   https://www.washingtonpost.com... Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:45 17.07.2019

  Турция может приобрести Су-57, если ей не продадут F-35, считает эксперт (Turecko může koupit Su-57, pokud jim neprodají F-35, věří ...Zobrazit celý příspěvek

  Турция может приобрести Су-57, если ей не продадут F-35, считает эксперт (Turecko může koupit Su-57, pokud jim neprodají F-35, věří expert)
  https://ria.ru/20190717/155661...
  MOSKVA 17. července - RIA News. Turecko se může přepnout na ruské stíhačky Su-57, pokud neobdrží americké F-35, řekl Viktor Nadein-Rayevsky, starší člen Institutu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd.
  "Bude pro ně tato dohoda výhodná (pro Turky ) Pokud převezmou nákup ruských letadel? Zřejmě ano. Za prvé, protože naše letadla jsou mnohem levnější, asi o 30% podle různých vojenských odborníků. ... "

  Kromě toho, spolupráce s Ruskem, podle odborníka, je také prospěšné pro Turecko, protože Rusko poskytuje půjčky, díky kterým byla dohoda o S -400 byla podepsána. "Část částky již byla zaplacena Turky a část částky je půjčka, která byla poskytnuta na určitý počet let. Přibližně stejné podmínky budou použity na následující prodej zbraní," věří expert.

  Nadein-Rayevsky, také zhodnotil hrozbu vyhoštění Turecka z NATO v souvislosti s dodávkou S-400, vyjádřil názor, že by se to nestalo, protože „na východním křídle aliance není nikdo, kdo by nahradil Turecko“.

  "Toto je největší armáda ve velikosti po americké armádě, je významně nadřazena Bundeswehru (ozbrojeným silám Německa - ed.) A není podřazena jeho dovednostem. Turečtí piloti byli v roce 1974 považováni za nejlepší v NATO. Američané by samozřejmě neradi přišli o partnera jako je Turecko “dodal expert.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   23:33 17.07.2019

   Erdogan je síce hazardér, no nie je až taký idiot, aby zobral niečo, od čoho dali ruky preč ešte aj Indovia. :-) Apropo, koľko tých skvelých tureckých pilotov sedí práve v lochu? ...Zobrazit celý příspěvek

   Erdogan je síce hazardér, no nie je až taký idiot, aby zobral niečo, od čoho dali ruky preč ešte aj Indovia. :-)
   Apropo, koľko tých skvelých tureckých pilotov sedí práve v lochu? Nežiadali ani nie tak dávno Turci spojencov o pomoc, lebo nemali dostatok kapacít pre vzdušnú podporu svojej severosýrskej kampane?Skrýt celý příspěvek

   • stronger.p
    09:23 18.07.2019

    To, že od něčeho dali ruce pryč Indové, má zcela nulovou vypovídající hodnotu...

    To, že od něčeho dali ruce pryč Indové, má zcela nulovou vypovídající hodnotu...

  • J.Vraja
   13:41 25.08.2019

   givicz-je jen otázka,kdy turkové,svéz nalosti S-400 a SU 57 nepředají na západ.Proto se Vás ptám,myslíte si,že jim Rusové vše předají??

   givicz-je jen otázka,kdy turkové,svéz nalosti S-400 a SU 57 nepředají na západ.Proto se Vás ptám,myslíte si,že jim Rusové vše předají??

 • givicz
  21:11 17.07.2019

  Ruské rakety rozmístí Turci do roka. Trump se sankcemi zatím váhá Zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruské rakety rozmístí Turci do roka. Trump se sankcemi zatím váhá
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/na...

  „Je to velmi těžká situace, ve které se nacházejí, a je to velmi těžká situace, do které se dostaly Spojené státy... uvidíme. Není to ale spravedlivé,“ prohlásil k tureckému nákupu ruského zbraňového systému v úterý Donald Trump v Bílém domě "

  „Koupili si ruské rakety, nesmíme jim prodávat letadla za miliardy. Není to spravedlivá situace,“ citovala Trumpa například stanice CNN s tím, že americký prezident kritizoval především možný zánik pracovních míst, které by sankce vůči Turecku a vyloučení z programu letounu F-35 s sebou neslo"

  Turecko obkroužilo Kypr vrtacími loděmi
  https://eadaily.com/ru/news/20...

  SPORY VE VÝCHODNÍM STŘEDOMOŘÍ (MAPA, SATELITNÍ SNÍMKY)
  https://southfront.org/dispute...

  Indie je dalším zahraničním zákazníkem ruských protivzdušných kompletů S-400.
  https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  19:05 16.07.2019

  Jedenácté letadlo nesoucí S-400 komponenty přichází do Turecka https://tass.com/defense/10687... ANKARA, 16. července / TASS /. Jedenácté ruské letadlo s novou šarží komponentů ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedenácté letadlo nesoucí S-400 komponenty přichází do Turecka
  https://tass.com/defense/10687...
  ANKARA, 16. července / TASS /. Jedenácté ruské letadlo s novou šarží komponentů pro raketové systémy S-400 dorazilo do Ankary

  Desáté letadlo nesoucí S-400 komponenty přichází do Turecka
  https://tass.com/defense/10687...
  ANKARA, 16. července / TASS /. Desáté ruské letadlo s novou šarží komponentů pro raketové systémy S-400 dorazilo do Ankary...

  Obchod, který pohne světem. První část S-400 je v Turecku
  https://www.eurasia24.cz/aktua...
  V Rusku mezitím probíhá školení a výcvik tureckých specialistů; jen v červenci a srpnu jím prochází na osmdesát příslušníků tureckých ozbrojených sil.
  Prodej S-400 Turecku však má oponenty i v samotném Rusku. Zatímco zastánci obchodu tvrdí, že se Vladimiru Putinovi podařilo „vrazit klín“ mezi spojence v NATO, odpůrci argumentují tím, že jde o citlivé technologie, které se mohou po výměně politické garnitury v Turecku dostat do rukou potenciálních protivníků.

  Jiní kritici zase hovoří v tom smyslu, že Rusko pomáhá tureckému prezidentovi Erdoganovi upevnit moc, kterou pak uplatňuje při rozšiřování tureckého vlivu na úkor Ruska v bývalých sovětských republikách na Kavkazu s ve střední Asii.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:37 16.07.2019

   Tí kritici sú teda fakt optimisti - nedochádza im, že potenciálny protivník nedostane tie technológie až po výmene garnitúry a uniká im, že postsovietske republiky nie sú jediné, ...Zobrazit celý příspěvek

   Tí kritici sú teda fakt optimisti - nedochádza im, že potenciálny protivník nedostane tie technológie až po výmene garnitúry a uniká im, že postsovietske republiky nie sú jediné, kde môže Erdogan "vpáliť" do ich sféry vplyvu. :-) Koncom augusta (dajme tomu 24.8.) to už teda bude môcť roztočiť.Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   10:43 17.07.2019

   Ahoj Givi(cokoli jen né CZ prosím)
   Vypisuješ tady o každém z těch jedenácti přistání tak že tě pomalu začínám podezřívat, že už jsi měl jedenáct orgazmů...

   Ahoj Givi(cokoli jen né CZ prosím)
   Vypisuješ tady o každém z těch jedenácti přistání tak že tě pomalu začínám podezřívat, že už jsi měl jedenáct orgazmů...

   • J.Vraja
    13:43 25.08.2019

    Givi je jisto jistě hlásná trouba Moskvy.

    Givi je jisto jistě hlásná trouba Moskvy.

 • Jura99
  08:06 16.07.2019

  Zdá se, že Rusové museli hodně zoufale hledat zákazníky pro S-400, když svůj nejmodernější PVO systém dodají státu, který jim před 4 lety sestřelil Su-24. Nechápu Turecko, že jim ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá se, že Rusové museli hodně zoufale hledat zákazníky pro S-400, když svůj nejmodernější PVO systém dodají státu, který jim před 4 lety sestřelil Su-24. Nechápu Turecko, že jim ten starý šrot stojí za dlouhodobé poškození vztahů s USA a potažmo s celým západem. Nemůže se jim to vyplatit politicky, ani ekonomicky. Jejich poměrně slušné výrobky obranného průmyslu dostanou stopku, podobně jako ty ruské. Např. BVP od Otokaru nevypadá zle, tipuju nebo spíš spekuluju, že do tendu AČR jej nepozvali i kvůli nejisté politické orientaci Turecka. A nějaká turecká výroba klonu S-400? Běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem, trh jim kvůli poškození vztahů s USA zůstanou jen třetí země a tam si to obsadí Čína.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   09:15 16.07.2019

   když si chceš hrát na vůdce muslimů, tak musíš ukázat koule před velkým Satanem :)

   když si chceš hrát na vůdce muslimů, tak musíš ukázat koule před velkým Satanem :)

  • PavolR
   09:36 16.07.2019

   Turecký vojenský priemysel sa na túto možnosť vopred pripravil, takže ak budete chcieť od Otokaru BVP alebo taktické vozidlo 4x4, nájdete ich pod krycími menami Wolfdog a Gerlach. ...Zobrazit celý příspěvek

   Turecký vojenský priemysel sa na túto možnosť vopred pripravil, takže ak budete chcieť od Otokaru BVP alebo taktické vozidlo 4x4, nájdete ich pod krycími menami Wolfdog a Gerlach. :-D
   Pokiaľ má Erdogan skutočne v úmysle dosiahnuť nejaké územné revízie do roku 2023, tak by sa do nejakej formy konfliktu s USA a EU aj tak dostal (stačí pozrieť, o aké územia by sa malo jednať), čiže im nevadí začať o niečo skôr a získať pri tom schopnosť výroby takých technologických celkov pre svoje vlastné systémy PVO, s ktorými si doteraz nevedeli rady.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   10:43 16.07.2019

   Su-24 zostrelili "Gülenovci" rovnaki ludia, aki sa sprisahali voči Ergodanovi. Nakoniec ved organizatori vratane pilota aj trčia v base za prevrat. Že im v zostrele aj v prevrate ...Zobrazit celý příspěvek

   Su-24 zostrelili "Gülenovci" rovnaki ludia, aki sa sprisahali voči Ergodanovi. Nakoniec ved organizatori vratane pilota aj trčia v base za prevrat. Že im v zostrele aj v prevrate pomahali Američania z Incirlik Air Base je samozrejme. Turci neznašaju Američanov a je šumafuk, či kupuju S-400. Tu je americky prieskum z roku 2017 a 79% Turkom ma Američanov plne zuby bez ohladu na vek. https://www.pewresearch.org/gl... Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    11:00 16.07.2019

    Kohokoľvek chcú pre niečo zatknúť, povedia naňho, že je "Gülenovec" a že mal prsty v prevrate. Robia to ešte aj tri roky po prevrate a počet ľudí obvinených z účasti na prevrate ...Zobrazit celý příspěvek

    Kohokoľvek chcú pre niečo zatknúť, povedia naňho, že je "Gülenovec" a že mal prsty v prevrate. Robia to ešte aj tri roky po prevrate a počet ľudí obvinených z účasti na prevrate bude neustále rásť, dokiaľ len bude Erdogan pri moci. :-)

    Zostrelenie ruského lietadla sadne do Erdoganovho profilu ako zadok na šerbeľ, takže by som neradil siliť nejaké sprisahanecké teórie iba pre to, že práve teraz Erdogan s Ruskom naoko vychádza, lebo akonáhle zostrelí ďalšie ruské lietadlo (práve dodaným systémom S-400), bude zasa všetko úplne inak. :-DSkrýt celý příspěvek

    • astor
     11:26 16.07.2019

     Kohokoliv chceš u nás znemožnit, řekneš na něj, že je bolševik, nebo ruský či čínský agent. Naočkuješ lůzu těmito nesmysly a rázem je jí plná Letenská pláň a volá po dekapitaci. V ...Zobrazit celý příspěvek

     Kohokoliv chceš u nás znemožnit, řekneš na něj, že je bolševik, nebo ruský či čínský agent. Naočkuješ lůzu těmito nesmysly a rázem je jí plná Letenská pláň a volá po dekapitaci. V čem je rozdíl? Zavírat tu nikoho nemůžeš, protože tady vaříš z vody a víš, že by taková obvinění bez důkazů u soudu neobstála. Pokud jo a byly by důkazy jiné než vyfabulované, tak by dávno prezident byl obviněn a souzen z vlastizrady a SPD a KSČM, které havlobolševické spektrum v Česku ostrakizuje, byly dávno zakázány pro porušování Ústavy ČR. V případě Turecka nepochybuji, že turecké soudy mají dostatek důkazů proti obviněným, v organizování převratů jsou Američani mistři a tak musí být plevel vytržen i s kořínky. Stejně tak nepochybuji, že Turecko, jako demokratická země a člen Severoatlantického paktu (nedemokratické státy by natisti mezi sebou nestrpěli, ne a ne!) neoprávněně obviněné s omluvami propustí na svobodu.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      11:43 16.07.2019

      Ak by nejaký sudca, či prokurátor dospel k názoru, že niet dostatok dôkazov, bude aj sám prepustený, alebo zatknutý, tak ako už tisíce tureckých sudcov a prokurátorov. ;-) Čo sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak by nejaký sudca, či prokurátor dospel k názoru, že niet dostatok dôkazov, bude aj sám prepustený, alebo zatknutý, tak ako už tisíce tureckých sudcov a prokurátorov. ;-)
      Čo sa členstva nedemokratických krajín v NATO týka, tak tu predsa už bol aj článok o tom, že nie je možné žiadnu kraji, ktorá je členom NATO iba tak vylúčiť. Čiže Turecko i Maďarsko v NATO naďalej ostanú, bez ohľadu na to, že sa na nich ako spojencov už nemožno vôbec spoľahnúť.

      Na rozdieľ od toho, čo sa deje v Turecku, je ostrakizovanie politikov normálna vec, ktorú ako politici musia zniesť, nakoniec, ostrakizácia je základný obranný mechanizmus demokracie, ktorý vznikol vedno s ňou. Buď sa daný politik účinne obháji, alebo nie a prepstí miesto iným.Skrýt celý příspěvek

     • astor
      12:33 16.07.2019

      Nechápu, proč mezi nespolehlivé státy řadíš Maďarsko. Naopak si myslím, že svoji obranu - na rozdíl od Česka a Slovenska - bere vážně. Zdůrazňuji OBRANU, ne expediční sbory. ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechápu, proč mezi nespolehlivé státy řadíš Maďarsko. Naopak si myslím, že svoji obranu - na rozdíl od Česka a Slovenska - bere vážně. Zdůrazňuji OBRANU, ne expediční sbory.
      Turecko doopravdy nejde vyloučit z NATO, to by oslabilo jižní křídlo paktu, které se tradičně bralo jako nástupiště proti měkkému podbřišku byvší SSSR, nyní Rusku. To spíš budou USA a jeho satelity "vrtěti psem" a organizovat masovou nespokojenost podle osvědčených mustrů.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:04 16.07.2019

      Astor: No ale práve tie expedičné zbory by si zdôrazňovať mal, lebo práve ich počty navýšili Maďari v poslednom čase o 20%. A taktiež zmluvne umožnili voľný prechod a prítomnosť ...Zobrazit celý příspěvek

      Astor: No ale práve tie expedičné zbory by si zdôrazňovať mal, lebo práve ich počty navýšili Maďari v poslednom čase o 20%. A taktiež zmluvne umožnili voľný prechod a prítomnosť amerických vojsk na ich území a urobili ešte aj pár iných krokov smerom k USA, čiže by sa mohlo zdať, že je to príkladný spojenec, LENŽE oni v skutočnosti hrajú na viac strán a preto sú nespoľahliví. Napr. dlhodobo nič nepodnikajú proti ruskej spravodajskej činnosti na svojom území a naopak sabotujú svojich spojencov ( https://www.direkt36.hu/en/kem... ). Už údajne dlhé roky spojenci nezdieľajú s Maďarskom skutočne citlivé informácie. Tento rok prepašovali na svoje územie a poskytli azyl právoplatne odsúdenému proruskému expremierovy Macedóska - čo sa vzhľadom na to, že takmer okamžite dostali nemecké médiá k ruke kompletnú dokumentáciu priebehu celej akcie, niekomu zo spojencov zaručene nepáčilo. A dalo by sa pokračovať ...Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      14:26 16.07.2019

      ...označení "lůza" od rudého bolševického lampasáka - toť vyznamenání hodné obdivu a respektu!

      ...označení "lůza" od rudého bolševického lampasáka - toť vyznamenání hodné obdivu a respektu!

     • astor
      15:11 16.07.2019

      Rimr Označení "rudý bolševický lampasák" mi nevadí, ostatně není pravdivé a to hned v několika bodech. Mnohem víc by mě vadilo označení "přeběhlý rudý bolševický lampasák", ...Zobrazit celý příspěvek

      Rimr
      Označení "rudý bolševický lampasák" mi nevadí, ostatně není pravdivé a to hned v několika bodech. Mnohem víc by mě vadilo označení "přeběhlý rudý bolševický lampasák", naštěstí se nejmenuju Pavel.Skrýt celý příspěvek

     • MeV6
      15:54 16.07.2019

      Vážený pane Astore. Mohl byste si laskavě dát pohov s používáním termínu "natisti", "natistické"? Když tak usilovně brojíte proti nálepkování a označování někoho za ruské ři čínské ...Zobrazit celý příspěvek

      Vážený pane Astore.
      Mohl byste si laskavě dát pohov s používáním termínu "natisti", "natistické"?
      Když tak usilovně brojíte proti nálepkování a označování někoho za ruské ři čínské agenty, je od Vás naprosto pokrytecké a hulvátské používání termínu "natisti", s vědomím jaké asociace to vyvolá. Je to od Vás naprostá ubohost.Skrýt celý příspěvek

     • astor
      17:17 16.07.2019

      MeV6 To bych prosím nemohl, protože je to gramaticky i obsahově správně. Vyznavač ideologií komunISTA, socialISTA, nacISTA. Mezi ně pěkně zapadá i natISTA, svojí činností je ...Zobrazit celý příspěvek

      MeV6
      To bych prosím nemohl, protože je to gramaticky i obsahově správně. Vyznavač ideologií komunISTA, socialISTA, nacISTA. Mezi ně pěkně zapadá i natISTA, svojí činností je příbuzný i bagrISTA (citlivostí) a traktorISTA(způsobem práce)Skrýt celý příspěvek

     • MeV6
      18:49 16.07.2019

      Astor
      Nemohl, nebo nechtěl?
      Ale odpověď asi známe oba, že?

      Astor
      Nemohl, nebo nechtěl?
      Ale odpověď asi známe oba, že?

     • pavel rampir
      07:42 17.07.2019

      takové komentáře mám rád- odborné, krátké, k věci

      takové komentáře mám rád- odborné, krátké, k věci

     • achi67
      10:25 17.07.2019

      Natista či natistický je gramaticky nesprávně. Kořen slova je NATO, nikoliv NAT, tudíž by správný tvar s použitím přípony měl být natoista a natoistický, což by se samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

      Natista či natistický je gramaticky nesprávně. Kořen slova je NATO, nikoliv NAT, tudíž by správný tvar s použitím přípony měl být natoista a natoistický, což by se samozřejmě nepotkávalo se zámyslem tvůrce poukázat na podobnost s nacismem. Je zajímavé že podobná slovotvorba je velmi oblíbená u určité skupiny lidí, vzpomeňme jen na kdysi četnou zkratku RAŽ, kdepak je jejímu tvůrci konec? Buď ho povýšili nebo popravili, jak je v jeho zemi zaslíbené zvykem:-)Skrýt celý příspěvek

     • achi67
      10:30 17.07.2019

      Příkladem budiž třeba tao, taoismus, taoista, taoistický

      Příkladem budiž třeba tao, taoismus, taoista, taoistický

     • PavolR
      18:33 17.07.2019

      cernakus údajne emigroval na iné fórum. :-) Apropo, keď už sme pri tom, mám pre miestnych moskalov dôležitú správu: jeden zo slovenských dezinformačných webov spustil dcérsku ...Zobrazit celý příspěvek

      cernakus údajne emigroval na iné fórum. :-) Apropo, keď už sme pri tom, mám pre miestnych moskalov dôležitú správu: jeden zo slovenských dezinformačných webov spustil dcérsku stránku zameranú hlavne na ruskú armádu pod názvom Armádny magazín. Predpokladám, že sa tam budú cítiť ako v raji. ;-pSkrýt celý příspěvek

    • palo satko
     12:12 16.07.2019

     Takže ten pokus o vojensky prevrat nebol sprisahaním? A čo to bolo? Všetkych ich naraz navštivil archanjel gabriel a vnukol im boj za liberalne slobody? Americke provokacie su ...Zobrazit celý příspěvek

     Takže ten pokus o vojensky prevrat nebol sprisahaním? A čo to bolo? Všetkych ich naraz navštivil archanjel gabriel a vnukol im boj za liberalne slobody? Americke provokacie su oblubenou fintou na rozširenie konfliktu, vid dron nad Iranom. Vyprovokovat Rusov na utok cez turecke hranice bol jasny zamer, ved ešte aj všetci redaktori a redaktorky čt24 robiaci Udalosti a komentare boli ochotni narukovat a branit milovane spojenecke Turecko voči ruskej agrresii.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:29 16.07.2019

      Pokus o prevrat samozrejme už zo svojej podstaty sprisahaním je, ale nemiešajme dohromady dve rôzne veci. Jednak sú vojenské prevraty tureckou tradíciu, ktorú im nemusí nikto ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokus o prevrat samozrejme už zo svojej podstaty sprisahaním je, ale nemiešajme dohromady dve rôzne veci. Jednak sú vojenské prevraty tureckou tradíciu, ktorú im nemusí nikto vnucovať a jednak si nikto normálny nemohol myslieť, že by si Rusi trúfli priamo vojensky čokoľvek podniknúť na území štátu NATO. Prečo by útočili cez hranice, keď si môžu vybiť zlosť na protureckých proxy bojovníkoch? Téza o vyprovokovaní turecko-ruskej konfrontácie (ktorú si Rusko v žiadnom prípade nemohlo dovoliť, čo muselo byť všetkým aktérom jasné) je úplne absurdná, bez ohľadu na to, aké inak robia Amíci operácie a s akou úspešnosťou.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      14:08 16.07.2019

      Nejaky čas predtym 2012 poslali do vod Stredozemneho mora Syrčania turecku F-4. To "nik by si netrufol", ako píšeš, tam velmi neplatilo a ani dnes neplati, preto lietanie s Rusmi ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejaky čas predtym 2012 poslali do vod Stredozemneho mora Syrčania turecku F-4. To "nik by si netrufol", ako píšeš, tam velmi neplatilo a ani dnes neplati, preto lietanie s Rusmi Američania už koordinuju, ale vtedy to nerobili.
      Rusi su v Syrii pre Zapad a hlavne USA ako osina v zadku a vtedy sa ich ešte dalo vyhnat. Len potrebovali najst blbca a našli ich u časti vojakov prepojenych na USA a Gülena. Na samotnej zakladni dnes maju Američania problemy. Poslali domov rodinnych prislušnikov, Turci ich šikanuju a ešte na dôvažok z tamojšej zakladne bombarduju americkych spojencov Kurdov.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      14:52 16.07.2019

      To, čo popisuješ s F-4, nie je vôbec to isté, čo "útok cez hranicu". Osobne myslím, že viazanie sa Ruska v Sýrii nemusí byť Američanom nevyhnutne proti srsti, hoci to prináša so ...Zobrazit celý příspěvek

      To, čo popisuješ s F-4, nie je vôbec to isté, čo "útok cez hranicu".

      Osobne myslím, že viazanie sa Ruska v Sýrii nemusí byť Američanom nevyhnutne proti srsti, hoci to prináša so sebou rôzne komplikácie - dá sa na to dívať z rôznych uhlov pohľadu. Hra na veľmoc a dotovanie Asada nie je pre Rusko bez nákladov, čiže veľa záleží od toho, čo sú skutočné priority Američanov (pričom tieto ani zďaleka nemusia korešpondovať so sýrskymi prioritami zvyšku Západu).Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      16:01 16.07.2019

      Zapad a USA pôsobia v Syrii spoločne a uplne koordinovane. Jedinou vynimkou je česka velvyslankina. A či sa Rusom Syria vyplatila? kde by si boli v realnom boji vyskušali zbrane, ...Zobrazit celý příspěvek

      Zapad a USA pôsobia v Syrii spoločne a uplne koordinovane. Jedinou vynimkou je česka velvyslankina.
      A či sa Rusom Syria vyplatila? kde by si boli v realnom boji vyskušali zbrane, vojakov, logistiku a politiku za tak malo penazi?Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    14:24 16.07.2019

    ...já tomu nerozumím... Ti "Gülenovci" - ti jsou ze stejné líhně jako šorošovci a kalouskovci?

    ...já tomu nerozumím... Ti "Gülenovci" - ti jsou ze stejné líhně jako šorošovci a kalouskovci?

    • palo satko
     15:51 16.07.2019

     Skusime to bez Kalouska, predsa len Turecko je mohamedanska krajina a s opilcom tam vela nenarobiš. Ale zoberme si inu osobu. Sylvia Tiryaki. Nič ti jej meno nevravi? No je to ...Zobrazit celý příspěvek

     Skusime to bez Kalouska, predsa len Turecko je mohamedanska krajina a s opilcom tam vela nenarobiš. Ale zoberme si inu osobu. Sylvia Tiryaki. Nič ti jej meno nevravi? No je to profesorka na tureckej univerzite Istanbul Kültür University a uči take prozapadno-globalne.kulturno-slniečkarske mudrosti. Čož o to, problem je že je tiež šefkou Global Political Trends Center, ktora sa zabera tureckou politikou a snaži sa mat vplyv v Turecku. Možno ani to by nebol problem, keby tato osoba sa nezučastnila stretnutia v hotely Splendid Palace v Buyukada, kde sa podla Turkov zučastnilo viac zaujimavych osôb. 10 byvalych agentov z CIA najmä popredný predstaviteľ CIA Graham Fuller, ktory je podla Turkov napojeny na Gülena. Tito ludia tam boli v čase prevratu a niečo s prevratom mali. Turci su presvedčeni, že sa podielali na pokuse o zvrhnutie "sultana"., len maju problem to dokazat. Trump si mysli to iste. :)
     No ale vratme sa k našej Sylvia Tiryaki. Doslova našej, lebo Sylvia Tiryaki je pôvodom Slovenka a volala sa Hazuchová. https://sylviatiryaki.blogspot... tam sa dočitaš, že pracovala pre TESEV Turkish Economic and Social Studies Foundation no a podla wiki je ročný rozpočet TESEV približne 2 milióny USD a suma 400 000 USD je pokrytá nadáciou Soros Foundation.
     Proste niektore prepojenia a kariery su velmi prečudesne poprepajane. Vid našu skladkovu prezidentku.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      21:45 16.07.2019

      "Turci sú presvedčení" "majú problém to dokázať" "Trum si myslí to isté" tajní agenti sa stretli pre podvratnú činnosť ... a všetci o tom vedia ... verejný think tank Skrátka ...Zobrazit celý příspěvek

      "Turci sú presvedčení"
      "majú problém to dokázať"
      "Trum si myslí to isté"
      tajní agenti sa stretli pre podvratnú činnosť ... a všetci o tom vedia ...
      verejný think tank

      Skrátka taký znôžka "dôkazov", že sa musí človek zamyslieť ak je možné, že v čase informačnej revolúcie uverí kopu ľudí každej sprostosti .....Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:21 17.07.2019

      Dušan, a neskusil by si vajadrit skôr k životnemu pribehu pani sylvie? Ale komentra s faktami jednoducho nezvladaš.

      Dušan, a neskusil by si vajadrit skôr k životnemu pribehu pani sylvie? Ale komentra s faktami jednoducho nezvladaš.

     • RiMr71
      13:27 17.07.2019

      "10 byvalych agentov z CIA "

      ...nebudou to ti samí, co zosnovali Ukrajinu a odpálili Černobyl?

      "10 byvalych agentov z CIA "

      ...nebudou to ti samí, co zosnovali Ukrajinu a odpálili Černobyl?

   • dusan
    15:46 16.07.2019

    Sorry ale to sú úplné sprostosti ... Zostrel Su-24 musel by odsúhlasený "hore" ... určite i Erdoganom. Predstava, že si len tak pilot, či nejaký dôstojník PVO zostrelí lietadlo je ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorry ale to sú úplné sprostosti ...

    Zostrel Su-24 musel by odsúhlasený "hore" ... určite i Erdoganom. Predstava, že si len tak pilot, či nejaký dôstojník PVO zostrelí lietadlo je naozaj primitívna konšpirácia, ktorej "úroveň" je taká úbohá, že sa s ňou ani nemienim zaoberať ....

    "Gülenovci" ... "sorosovci" .... "imperialisti" .... Židia ....atď. je len dosť primitívna propaganda, ktorá bohužiaľ funguje stále, lebo ľuďom sa jednoducho nechce rozmýšľať a chcú mať veci čierno-biele, kde je ideálne označiť jednu skupinu, ktorá môže za všetky nešťastia sveta a samozrejme moju neschopnosť ....Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     16:59 16.07.2019

     Nebut lenivy a oboznam sa so samotnym zostrelom, hlavne jeho časovou postupnosťou. No a potom mi napíš v akom čase pred zastrelom pilot zavolal Egodanovi: "Halo! Sudruh Sultan, ...Zobrazit celý příspěvek

     Nebut lenivy a oboznam sa so samotnym zostrelom, hlavne jeho časovou postupnosťou. No a potom mi napíš v akom čase pred zastrelom pilot zavolal Egodanovi: "Halo! Sudruh Sultan, lieta mi tu Rus, môžem ho zostrelit?"Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      21:36 16.07.2019

      Budem : ) ... lebo to je nepodstatné ... Podtatné je to, že Erdogan už musel dávno odsúhlasiť "potrestanie" Rusov, za to, že im bombardujú im blízke kmene, ktoré žiadali o pomoc ...Zobrazit celý příspěvek

      Budem : ) ... lebo to je nepodstatné ...

      Podtatné je to, že Erdogan už musel dávno odsúhlasiť "potrestanie" Rusov, za to, že im bombardujú im blízke kmene, ktoré žiadali o pomoc .... a trochu sa "vytiahnuť" ....

      Už sa hľadala len zámienka čo bol prelet hranice .... v podstate istota, že raz sa to minimálne na krátky čas stane .. a stalo sa ....

      Ale kto chce nech verí komickým bájkam, že "rebelujúci" pilot sám zostrelil Su-24 aby rozoštval Turecko s Ruskom ako prezentujú konšpiračné médiá ....Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:05 16.07.2019

     palo satko Tak oni se Rusové nemotali v blízkosti tureckého vzdušného prostoru poprvé. Prostě si počkali až udělají chybu a do jejich vzdušného prostoru vlétnou. Celou tuhle akci ...Zobrazit celý příspěvek

     palo satko
     Tak oni se Rusové nemotali v blízkosti tureckého vzdušného prostoru poprvé. Prostě si počkali až udělají chybu a do jejich vzdušného prostoru vlétnou. Celou tuhle akci musel předem povolit Erdogan. No ale palo satko nám stejně vysvětí že za všechno můžou Gülenovci, tak proč se vůbec namáhat.
     Je stejně hezké jak přátelé Ruska dokázali otočit o 180 stupňů. Není to tak dávno co byl Erdogan islamistický despota co podporuje ISIL a kupuje od něj ropu (na ty ruské satelitní snímky si dobře pamatuji). No a najednou je to rozhodný a nebojácný vůdce svého národa který chce pro svou zemi a její okolí jen to nejlepší. Taková druhá inkarnace Putina. Směšné.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:30 17.07.2019

      To ako sa otočili nazory na Turkov je uplna drobnost, voči dôvere "pokrokoveho" sveta vo vladcov Saudskej Arabie. Ved Američania im odpustili aj 911. Čo odpustili, zatlkaju spolu ...Zobrazit celý příspěvek

      To ako sa otočili nazory na Turkov je uplna drobnost, voči dôvere "pokrokoveho" sveta vo vladcov Saudskej Arabie. Ved Američania im odpustili aj 911. Čo odpustili, zatlkaju spolu so Saudmi.Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      13:30 17.07.2019

      " Saudskej Arabie. Ved Američania im odpustili aj 911. "

      ...no a tomu už vůbec nerozumím!!! Věže si přece odpálili amíci sami se židy, né? Nebo to byli židi ze Saudské Arábie?

      " Saudskej Arabie. Ved Američania im odpustili aj 911. "

      ...no a tomu už vůbec nerozumím!!! Věže si přece odpálili amíci sami se židy, né? Nebo to byli židi ze Saudské Arábie?

   • satai
    10:13 17.07.2019

    Nejdřív byl Erdoğan velký špatný a teď je z něj najednou největší přítel každého kremloblba...

    Nejdřív byl Erdoğan velký špatný a teď je z něj najednou největší přítel každého kremloblba...

  • astor
   11:06 16.07.2019

   Pokud si dobře pamatuji, nejmodernější ruský PVO systém se jmenuje S-500. Mýlím se?

   Pokud si dobře pamatuji, nejmodernější ruský PVO systém se jmenuje S-500. Mýlím se?

   • Jara
    11:08 16.07.2019

    O tom se zatím jenom šeptá ve službě není pokud vím

    O tom se zatím jenom šeptá ve službě není pokud vím

   • givicz
    19:25 16.07.2019

    Výroba S-500 začíná v Rusku https://tass.ru/armiya-i-opk/6... MOSKVA, 30. června. / Tass /. V Rusku začíná výroba protiletadlových raketových systémů S-500. Oznámil to šéf ...Zobrazit celý příspěvek

    Výroba S-500 začíná v Rusku
    https://tass.ru/armiya-i-opk/6...
    MOSKVA, 30. června. / Tass /. V Rusku začíná výroba protiletadlových raketových systémů S-500. Oznámil to šéf státní korporace "Rostec" Sergey Chemezov ...

    Podle něj je to modernější komplex než S -400 ... Chemezov řekl, že komplexy půjdou do výzbroje, až skončí testy . Řada C-500 bude vyšší než u svého předchůdce.

    Dřívější místopředseda vlády Jurij Borisov řekl novinářům, že úspěšné testy systému protivzdušné obrany S-500 umožňují zahájit dodávky vojákům dříve, než bylo původně plánováno, armáda je přijme v následujících letech. Podle něj se v současné době provádějí fázované testy různých prvků raketových systémů S-500 s vypuštěním nových raket...
    Ruský ministr obrany Sergej Šuigu řekl, že dodávky systému S-500 vojákům začnou v roce 2020.Skrýt celý příspěvek

    • Jara
     21:38 16.07.2019

     Takže jak říkám, NE NENÍ zařazen ve službě, a ta další kupa žvástů o tom kdo kdy jakej krétén prohlásil mě moc nezajímá.....

     Takže jak říkám, NE NENÍ zařazen ve službě, a ta další kupa žvástů o tom kdo kdy jakej krétén prohlásil mě moc nezajímá.....

  • flanker.jirka
   18:06 16.07.2019

   Jura99, podívejte se co vše cpe západ arabům do jiných zemí. Zákazníků pro S 400 mají dost, jen z opačné strany Zeměkoule. Turecko si "poškození" vztahů může dovolit, je to ...Zobrazit celý příspěvek

   Jura99, podívejte se co vše cpe západ arabům do jiných zemí. Zákazníků pro S 400 mají dost, jen z opačné strany Zeměkoule. Turecko si "poškození" vztahů může dovolit, je to regionální silný hráč, kterému evidentně nenadbíhají pouze rusové.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   18:41 16.07.2019

   Z Turecka byla poptávka po systému PVO s definovanými parametry. USA měli fakt šanci hraničící s jistotou, ale se do své pozice se vmanipulovali díky Obamovi a jeho exportní ...Zobrazit celý příspěvek

   Z Turecka byla poptávka po systému PVO s definovanými parametry. USA měli fakt šanci hraničící s jistotou, ale se do své pozice se vmanipulovali díky Obamovi a jeho exportní politice s PAC-3 sami.
   Turci si to vyhodnotili a šli tam, kde jim jdou "na ruku" Nic složitého k pochopení.
   Příběh Su-24 byla záminka k námluvám. (Turecko se omluvilo a rodině pilota nabídli velkorysé kompenzace) Rusové jsou prostředníky pro jednání s Kurdy, mají vliv na Irán. Erdogan si rozumí s Putinem, mají společné vlastnosti vládců. Navíc ruští zpravodajci upozornili Erdogana na blížící se vojensko-politický převrat ( nazvěme ho třeba oranžovou tureckou revolucí) jistě neocenitelná služba.
   S-400 nejsou rohlíky a by jste takové zboží prodal, sakra musíte kupce přesvědčit o kvalitách. Cena není všechno. To jsou zvyklí jenom Češi koukat cenovku.
   Pokud budou Turci spokojeni s výkony S-400 a nedostanou co požadují - přesněji F-35. Obrátí se na RF a předpokládám, že vstoupí do projektu Su-57. Nalejou do toho prachy a poskytnou know -how co mají.... tím se "akce Su-57" posune rychle vpřed.
   Svět není jenom EU a NATO. Rusové, Čína i Turecko prodají do Asie, jižní a střední Ameriky, Afriky.....Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  07:10 16.07.2019

  V případě Turecka je mnohem větší pravděpodobnost, že S-400 použijí, i demonstrativně. Pokud Turci F-35 dostanou, zcela jistě si ji na S-400 vyzkouší zachytit, i kvůli Izraeli. ...Zobrazit celý příspěvek

  V případě Turecka je mnohem větší pravděpodobnost, že S-400 použijí, i demonstrativně.

  Pokud Turci F-35 dostanou, zcela jistě si ji na S-400 vyzkouší zachytit, i kvůli Izraeli. Pokud je nedostanou, bude to další hřebíček do rakve tohoto projektu, kterému jsem přiznám, nikdy nepřišel na chuť, protože mi nepřijde rozumné vsadit vše na jednu kartu. Zcela určitě půjde kusy vyráběné v Turecku vyrábět jinde, ale i pro nás by měl být schvalovací proces vývozu US technologií varováním, zejména pokud bychom se někdy chtěli pokusit o trochu samostatnou politiku.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   18:56 16.07.2019

   To máte pravdu, zkušeností bylo už několik, právě nutný souhlas pro prodej L-159. V minulosti akce "Export Tamary" do Číny. Celkově nejde o nic jiného, nežli starost USA a ...Zobrazit celý příspěvek

   To máte pravdu, zkušeností bylo už několik, právě nutný souhlas pro prodej L-159. V minulosti akce
   "Export Tamary" do Číny.
   Celkově nejde o nic jiného, nežli starost USA a výrobce, aby se jeden stát nedostal k F-35 a současně S-400. Mohlo by se dojít k zajímavým zjištěním.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  00:29 16.07.2019

  "Остается сказать "браво": турецкие СМИ прокомментировали поставки С-400 ( " Zbývá říci bravo" Turecké média komentovala dodávku S 400) https://ria.ru/20190715/155654... V ...Zobrazit celý příspěvek

  "Остается сказать "браво": турецкие СМИ прокомментировали поставки С-400 ( " Zbývá říci bravo" Turecké média komentovala dodávku S 400)
  https://ria.ru/20190715/155654...
  V pátek začalo Rusko dodávat komponenty do Turecka pro raketové systémy protivzdušné obrany. Celkem za čtyři dny přiletělo na Murted Air Base devět ruských letadel s komponenty pro C-400 za čtyři dny.

  Noviny upozornily na symboliku data zahájení dodávek. Dne 12. července 1947 byla podepsána dohoda o pomoci mezi Tureckem a Spojenými státy.
  „Kdyby datum zahájení dodávek C-400 nebylo vybráno náhodně, ale záměrně, pak zbývá jen říct„ bravo “ klobouk dolů před takovým rozhodnutím,“ poznamenává Haberturk.

  Přitom je třeba zdůraznit, že Turecký systém vyzbrojování se mění v závislosti od svazu v kterém je členem. Turecká armáda byla na počátku 20. století vyzbrojena Německem a po druhé světové válce USA.... Z tohoto hlediska je nesmírně důležité, abychom kupovali S-400 z Ruska.....

  Turecko se stalo třetím po Bělorusku a Číně, do které Moskva dodává triumfy. Indie by se k nim měla brzy připojit.

  "Триумфы" Путина и ступор Вашингтона ("Triumfy" od Putina a paralýza Washingtonu)
  https://ria.ru/20190715/155650...

  Co se týká reakce ostatních zainteresovaných stran, především Washingtonu a NATO, doposud není. Pentagon slíbil, že zveřejní zvláštní prohlášení, ale nestalo se. Tehdy, v pátek, americká armáda oznámila briefing na toto téma, ale byl dvakrát odložen a nakonec úplně zrušen.
  Přičemž, pokud máme věřit zdrojům Bloombergu, dokonce ani v pondělí oficiální reakce Washingtonu nemusí být - vzhledem k velmi nevhodnému okamžiku pro Američany. Jde o to, že dnes je třetí výročí pokusu o vojenský převrat v Turecku, a jak agentura delikátně formulovala ve své publikaci, Trumpova administrativa se chce "vyhnout dalšímu posilování spekulací, že Spojené státy jsou zodpovědné za povstání, jak tvrdí síly loajální Erdoganovi".

  Je třeba předpokládat, že tato okolnost se bude nejednou připomínat jako další příklad bezmezné záludnosti Kremlu, který ihned našel způsob, jak ještě ponížit Státy tím, že speciálně zvolil takové datum pro zahájení dodávek S-400.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  23:20 15.07.2019

  Tak jsem si pouštěl ta videa giviczi ted mám chvilku času. A moc bych se jimi nechlubil krásný příklad paradoxu “nezdravé” společnosti..... špičkový systém jehož vývoj dotuje stát ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsem si pouštěl ta videa giviczi ted mám chvilku času. A moc bych se jimi nechlubil krásný příklad paradoxu “nezdravé” společnosti..... špičkový systém jehož vývoj dotuje stát v kontrastu výrobních technologií 50tých let ano ty uraly to je hrůza doma se mi válí příručka řidiče URALU hned vedle té na V3Sku;)) strašné a velice zjevný ukazatel nezdravého ruského hospodářství některé obory na světové špičce zbytek/většina se však plácá v neefektivnosti a zastaralosti.Skrýt celý příspěvek

  • petris
   12:11 16.07.2019

   Tak neviem, máš pocit že obor výroby nákladných a špeciálnych automobilov je v Rusku neefektívny a zastaralý? Kde sa potom plácá Tatra, keď u Kamazu si alokuje výrobu aj nákladná ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak neviem, máš pocit že obor výroby nákladných a špeciálnych automobilov je v Rusku neefektívny a zastaralý? Kde sa potom plácá Tatra, keď u Kamazu si alokuje výrobu aj nákladná divízia Mercedesu?Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    19:45 16.07.2019

    Pokud je mi známo tak například Kamaz vyrábí cca 40 000 nákladních vozidel ročně.... pravidelně vítězí na rallye Paříž-Dakar... zrovna v těchto dnech Kamaz představil nový nákladný ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud je mi známo tak například Kamaz vyrábí cca 40 000 nákladních vozidel ročně.... pravidelně vítězí na rallye Paříž-Dakar... zrovna v těchto dnech Kamaz představil nový nákladný automobil jehož kabina je společně s Mercedesem vyráběna v Rusku a pod kapotu dostal fungl nový Ruský motor .. otevřeli nový závod na výrobu hliníkových nádrží pro nákladní automobily...

    https://www.youtube.com/watch?...
    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  22:46 15.07.2019

  Tak ta dodávka Ruského S 400 na výročí pokusu o převrat v Turecku zcela jistě není náhodná... sledoval jsem diskusi novinářky v Ruské TV s jistým odborníkem, kde novinářka položila ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ta dodávka Ruského S 400 na výročí pokusu o převrat v Turecku zcela jistě není náhodná... sledoval jsem diskusi novinářky v Ruské TV s jistým odborníkem, kde novinářka položila celkem logickou otázku proč se tyto systému dopravují do Turecka letecky, když po moři by to vyšlo levněji.... odborník odpověděl, že letecky je to daleko rychlejší, kdy vůbec nenaznačil nějaké logistické problémy, které by mohly vzniknou dopravou po moři ( rakety pro Turecký S 400 budou dopravovat po moři později).... podle tureckého prezidenta dodávky S400 mají být dokončeny v dubnu 2020...

  Od začátku dodávek tj. 12.07.2019 sem tam mrknu na Turecké noviny, Tureckou TV nebo turky na youtube... dodávky S400 tam propírají celkem hodně.... teď navíc tam v těchto dnech nabíhají videa, která se točí okolo nezdařeného převratu v Turecko, uctívání mrtvých atp... vůbec se nedivím, že USA čekají s uvalením sankcí za dodávku S400 na pozdější dobu ... :)

  Noc vzdoru: Turecko si připomíná třetí výročí neúspěšného převratu
  https://www.youtube.com/watch?...

  An Istanbul Moment: July 15th, 2016
  https://www.youtube.com/watch?...

  A Night of Defiance: Turkey marks third anniversary of failed coup
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  21:29 15.07.2019

  Názory? :D Možná mazaná reklama
  https://m.youtube.com/watch?v=...

  Názory? :D Možná mazaná reklama
  https://m.youtube.com/watch?v=...

 • givicz
  21:28 15.07.2019

  Turci porovnávají systém S400 a Patriot ... :) Amerikanın Neden S-400 Almamızı İstemediğini Bu Videoyla Anlayacaksınız! | Patriot vs. S-400 Füzesi ( S tímto videem pochopíte, proč ...Zobrazit celý příspěvek

  Turci porovnávají systém S400 a Patriot ... :)
  Amerikanın Neden S-400 Almamızı İstemediğini Bu Videoyla Anlayacaksınız! | Patriot vs. S-400 Füzesi ( S tímto videem pochopíte, proč Amerika nechce, abychom si koupili S-400! | Patriot, atd. Rakety S-400 )
  https://www.youtube.com/watch?...

  Зачем Турции С-400 «Триумф»? (Proč Turecko potřebuje S-400 Triumph?)
  https://topwar.ru/160129-zache...
  Dohoda mezi Ankarou a Moskvou vyvolává mnoho otázek. Pro zemi, která patří do NATO, není získání ruských zbraní snadným úkolem. V tomto ohledu Turecko přijalo rozumné riziko, které již vedlo k tomu, že USA ohrožovaly zemi sankcemi a v podstatě zrušily dodávky víceúčelových stíhaček F-35 páté generace.
  Jedna z nejexotičtějších verzí akvizice komplexů S-400 Triumph Tureckem je spojena s pokusem o vojenský převrat v Turecku 15. července 2016. Je známo, že v době začátku převratu byl turecký prezident ve vzduchu na palubě svého letadla, které provedlo let na trase Marmaris - Istanbul. Podle agentury Reuters, která se odvolávala na bývalého vojenského důstojníka, který byl obeznámen s tureckými událostmi, pronásledovaly prezidentské letadlo alespoň dva F-16, které povstalci létali, vzlétli z letecké základny Incirlik. Proč rakety na prezidentské letadlo nevystřelili zůstává záhadou.

  Profesor Mustafa Kibaroglu, ředitel Centra strategických studií mezinárodní bezpečnosti na Univerzitě MEF, poznamenal, že integrace republiky do protiraketového štítu NATO po summitu v Chicagu v roce 2012 nestačila. Vzhledem k technologickým a geografickým obtížím je nereálné poskytovat spolehlivé krytí pro celé území Turecka.

  Stejný názor zastává i generál plukovník Ismail Hakky, bývalý šéf zpravodajského oddělení generálního štábu Turecka. Podle něj by systémy S-400 protivzdušné obrany měly poskytovat spolehlivou ochranu republiky před možným leteckým útokem z Řecka (dva členové NATO mají dlouhodobý zmrazený konflikt o Kypr), izraelské letecké útoky a balistické rakety.

  V současné době mohou z letadla startovat rakety ze vzdálenosti 150-200 kilometrů od cíle. Například stíhací bombardér, který startuje v Tel Avivu, může odpálit rakety na turecké území ze vzdálenosti 150-160 km, aniž by vstoupil do vzdušného prostoru republiky a aniž by porušil jakékoli hranice. Takovým útokům lze předejít užití systémů Triumph S-400, které mají mnohem větší potenciál, včetně rozsahu ničení vzdušných cílů, ve srovnání s komplexy amerických Patriotů, které Washington odmítl dodat do Turecka.

  Počátkem července bylo oznámeno, že turecká armáda určila oblastmi nasazení nových systémů protivzdušné obrany. Podle novin Milli Gazeta může být první baterie umístěna v blízkosti města Sanliurfa na hranici se Sýrií, na jih od této osady se nachází jedna z provincií Syrské arabské republiky - Raqqa. Uvádí se, že rozhodnutí o umístění první baterie bylo výsledkem komplexní analýzy, včetně studia terénu v této oblasti. Další baterie S-400 Triumph se mohou objevit na území turecké provincie Mersin, která se nachází na jihovýchodním pobřeží země nebo na území jižní provincie Hatay.

  Stojí za zmínku, že údaje o umístění nových komplexů se liší. Podle zdrojů deníku „Daily Sabah“ bude tedy první baterie umístěna na vojenské základně Akıncı, která leží severozápadně od tureckého hlavního města. Druhá baterie byla plánována na strategicky důležité místo pro Turecko na jihovýchodě nebo na východě země. Bloomberg zároveň s odvoláním na své vlastní zdroje z Turecka uvedl, že první protiletadlové raketové systémy S-400 Triumph budou použity k ochraně Ankary a Istanbulu. Americká agentura poznamenává, že Ankara považuje ruské systémy protivzdušné obrany za nadřazené Patriotovi a je schopna zajistit spolehlivou ochranu hlavního města státu, jakož i významného tureckého obchodního centra - Istanbulu.
  Turecké orgány oficiálně oznámily, že dohoda s Ruskem o dodávce komplexů S-400 se stala jednou z nejdůležitějších dohod pro tuto zemi. Podle TASS to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle tureckého lídra je tato transakce nejdůležitější dohodou v moderních dějinách země a jejím cílem je zvýšit úroveň obranných schopností státu. „Nákupem komplexů Triumph S-400 z Ruska se republika připravuje na válku. K zajištění míru a bezpečnosti Turecka jsou nezbytné nové systémy protivzdušné obrany, “řekl Erdogan.

  USA již zmrazily dodávky F-35 do Turecka. Zároveň nebude tak snadné vyloučit republiku z výrobního procesu nového bojovníka. V současné době se Turecko podílí na výrobě přibližně 900 dílů pro nový americký F-35 Lightning II, ve kterém se podílí mnoho zemí a spojenců Spojených států. Podle amerických odborníků může odmítnutí spolupráce s Tureckem poškodit celý program páté generace bojovníka. Turecké díly jsou dodávány za rozumné ceny a asi 400 z nich je jedinečných, to znamená, že jsou v současné době vyráběny výhradně na tureckém území. Jak Washington tento problém vyřeší, ještě není zcela jasné. Turecké vedení navíc již jednoznačně prohlásilo, že pokud bude země ponechána bez letadel F-35, Ankara obrátí svou pozornost k jiným bojovým letadlům na trhu, především o ruských výrobcích.

  Co skončí konfrontaci mezi Washingtonem a Ankarou, budeme vědět velmi brzy. Další etapa vztahů mezi oběma členskými státy NATO bude poznamenána sankcemi, které se již připravují ve Spojených státech. Podle agentury Bloomberg již administrativa amerického prezidenta získala jasnější informace o balíčku sankcí, který bude zaveden proti Ankaře z důvodu nákupu systémů protivzdušné obrany Triumph S-400 z Ruska. Podle agentury USA, která odkazuje na své vlastní zdroje, budou informace o nových sankcích proti Turecku zveřejněny po 15. - 16. červenci, aby sankce nebyly překryty při příštím výročí pokusu o převrat.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   23:23 15.07.2019

   S-400 nepomôže v boji s izraelským letectvom viac ako Patriot. Pri vzdialenosti 150 km, je "hluchý" priestor vplyvom zakrivenia zeme skoro 1800 metrov a teda žiadny protilietadlový ...Zobrazit celý příspěvek

   S-400 nepomôže v boji s izraelským letectvom viac ako Patriot. Pri vzdialenosti 150 km, je "hluchý" priestor vplyvom zakrivenia zeme skoro 1800 metrov a teda žiadny protilietadlový systém nezistí protivníka a teda ho nemôže zničiť. Jedine že by zmonitoroval inak - napr. B-737 AWACS, ktoré majú Turci, ale tie sú jednak málo početné ... a s S-400 nekompatibilné .... to by už skôr spolupracovali s tým Patriotom.

   Sankcie sa dotknú samozrejme oboch strán, ale na Turecko budú mať omnoho horší dopad v čase, keď jeho ekonomika nie je vo veľmi dobrom stave.

   Čo sa týka vylúčenia Turecka z programu "bojovníka" F-35 tak na tom sa už dávno pracuje ..... určite to bude komplikácia, ale nie neprekonateľná ....Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    01:31 16.07.2019

    dusan, když pominu, že S 400 Triumf je levnější jako Patriot (někde se uvádí o 1 mld. USD, jinde ještě více) tak Turci předpokládají také převod technologií ( něco na způsob převod ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan, když pominu, že S 400 Triumf je levnější jako Patriot (někde se uvádí o 1 mld. USD, jinde ještě více) tak Turci předpokládají také převod technologií ( něco na způsob převod technologií do Indie, BrahMos indicko-ruská nadzvuková střela, nebo dodávky montážních sad Su-30MKI do Indie tak, že je tato stíhačka montována v Indii, kdy současně 50% nákladů na stíhačku je stále dováženo z Ruska.... nebo Rusko-indický společný podnik Private Limited, který dodá ministerstvu obrany Indie více než 600 000 útočných pušek AK-203 atd. atd. atd. )... navíc mohl by systém Patriot sestřelovat letadla Řecka (nebo třeba státu Izrael - víme jaké mají vztahy ) v případě čistě hypotetického konfliktu o Kypr ??

    Турция надеется организовать с Россией совместное производство систем ПВО (Turecko doufá v organizaci společné výroby systémů protivzdušné obrany s Ruskem)
    https://tass.ru/mezhdunarodnay...

    ANKARA, 15. července. / Tass /. Turecko očekává, že bude organizovat společnou výrobu systémů protivzdušné obrany s Ruskem. Tyto plány byly oznámeny v pondělí v Ankaře prezidentem Recep Tayyip Erdoganem. Jeho řeč vysílal kanál NTV.

    "Začali jsme dostávat naše [S-400 protiletadlové raketové systémy]. Někteří říkali (pozn. givicz kteří tak asi :) :) :) ), že je nemůžeme přijmout. Řekli, že by to bylo špatné. Ale teď už nám jsou dodávány letecky. Naším dalším cílem je SPOLEČNÁ výroba s Ruskem, “řekl turecký lídr na této akci u příležitosti tříletého výročí pokusu o převrat v zemi.

    Erdogan vyjádřil naději, že proces dodávek S-400 do republiky bude dokončen do dubna 2020.

    Prezident Turecka opakovaně deklaroval přání Ankary účastnit se společné výroby s Moskvou systému S-400. 10. července Erdogan novinářům řekl, že na toto téma „ DOSÁHL DOHODY S RUSKÝM PREZIDENTEM VLADIMIREM PUTINEM !!!!!!!!!!!!!! " . Dne 29. června řekl prezidentský tiskový tajemník Dmitrij Peskov, že smlouva o dodávce tureckého modelu C-400 předpokládá ČÁSTEČNÝ PŘEVOD VÝROBNÍCH TECHNOLOGIÍ na tureckou stranu.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  20:48 15.07.2019

  Již deváté letadlo s komponentami Ruského systém S 400 přistálo v Turecké provincii Ankara .. o tom informuje ministerstvo obrany Turecka ... prezident Erdogan řekl, že proces ...Zobrazit celý příspěvek

  Již deváté letadlo s komponentami Ruského systém S 400 přistálo v Turecké provincii Ankara .. o tom informuje ministerstvo obrany Turecka ... prezident Erdogan řekl, že proces dodávky bude dokončen v příštím roce ( 2020 ????)... :)
  https://www.youtube.com/watch?...

  S-400'lerde 9. uçağın sevkiyatı yapıldı (9 letadlo v Turecku )
  https://www.youtube.com/watch?...

  Tohle by mělo být video 7 letadla v pořadí:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Tohle by mělo být video 6 letadla v pořadí
  https://www.youtube.com/watch?...

  Jinak zřejmě Indové kupuje 18 nových stíhacích letounů Su-30MKI a zřejmě půjdou do S 400
  https://bmpd.livejournal.com/3...

  „První systém bude dodán do 24 měsíců po převodu zálohy. Indie tak začne přijímat C-400 na konci roku 2020 nebo o něco později. Každá ze čtyř následujících sad bude dodána s určitou periodicitou v následujících letech. dodání [Indie] S-400 bude dokončena do roku 2024-2025, “informoval Drozhzhov a dodal, že systém protivzdušné obrany bude dodán do New Delhi s plným vybavením.

  Systém S-400 je podle něj velmi populární na globálním trhu se zbraněmi. "Máme spoustu žádostí o dodávku C-400", - dodal náměstek ředitele FSMTC.

  Indické letectvo koupí 18 nových stíhacích letounů Su-30MKI, řekl Drozhzhov.

  Rusko podle Drozhzhova zvažuje řadu žádostí o dodávku vojenského zboží do Dillí. "Dostali jsme návrhy na dodávku více než 20 modernizovaných stíhacích letounů MiG-29 a žádost o modernizaci asi 450 tanků T-90. Na těchto návrzích pracujeme na přenosu na indickou stranu," řekl náměstek ředitele FSMTC.

  „Dohodli jsme se s Indií na vzájemně přijatelném vypořádacím schématu, které má lhůtu na celou dobu platnosti podepsaných smluvních dokumentů,“ řekl Drozhzhov s tím, že tento systém by byl použit při realizaci smluv o dodávkách nových letadel v Dillí pro protiletadlové raketové systémy S-400. "Program je plně koordinovaný a je trvalý a vzájemně přijatelný pro obě strany," dodal.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  20:39 15.07.2019

  Pridlho sme Turkov vodili za nos. Už desiatky rokov sa im slubuje členstvo v EU a teraz strašime deti Turkom. Turci dobre vidiac ako sa u nas parlamentna demokracia, zmenila na ...Zobrazit celý příspěvek

  Pridlho sme Turkov vodili za nos. Už desiatky rokov sa im slubuje členstvo v EU a teraz strašime deti Turkom. Turci dobre vidiac ako sa u nas parlamentna demokracia, zmenila na diktaturu liberalov, sa rozhodli ist ruskou cestou. Vola sa to zvrchovana demokracia. Vymyslel to Vladimir Surkov, kamoš V.V.P.. Jednoducho, využívajú sa ekonomické výhody liberálneho medzinárodného poriadku a globalizmu ale zároveň sa silne odporuje sociálnym a politickým hlupostiam, ktoré s tým súvisia. Proste nemusite mat hned polovicu parlamentu z bezdetnych aktivistiek, homosexuala premiera a poslat 20 miliard ročne nadaciam a think-tankom, aby ste dobre vladli a narod s vašou politikou suhlasil. U Turkov treba k tomu priratat islam.
  Zahranična politika suverenneho štatu vychadza z vnutornej a vyzera to tak, že obyčajnemu Turkovi sa už hodnoty a sluby Zapadu prejedli. Džinsy si šije sam, telefom ma z Činy, ropu a plyn z Ruska a je vojensky tak silny, že mu da každy pokoj.
  Sankcie sa uvaluju na nepriatela, ak to USA Turkom spravia, sami sa ako za nepriatela Turecka vyhlasia a nakoniec sami budu mat problem z vlastnej pozicie "vykorčulovat".Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:03 15.07.2019

   Nevymyslel, iba jednoducho to, čomu sa za boľševika hovorilo "ľudová demokracia", v kozmeticky pozmenenej podobe premenoval na "zvrchovanú demokraciu", využívajúc k toho ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevymyslel, iba jednoducho to, čomu sa za boľševika hovorilo "ľudová demokracia", v kozmeticky pozmenenej podobe premenoval na "zvrchovanú demokraciu", využívajúc k toho legitimácii starú známu pesničku - "u nás vládne ľud, zatiaľ čo na Západe je nesloboda". :-) A len aby som rozšíril vaše terminologické obzory, Orbán v Maďarsku to nazýva "kresťanskou demokraciou".

   Vtip je v tom, že akonáhle z demokracie odstránite slobodu (liberte), je úplne jedno, akým slovo ju nahradíte, už to nebude demokracia. Takúto pseudodemokraciu možno od skutočnej demokracie odlíšiť veľmi jednoducho - reprezentuje iba jedna jediná strana, ktorá akonáhle je odstavená od moci, spolu s ňou padne aj systém, bez rozdielu na to ako sa nazýva. Naproti tomu skutočná (liberálna) demokracia pretrváva bez ohľadu na to, ako sa striedajú pri moci jednotlivé strany.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    09:09 16.07.2019

    Vtip je v tom, že čo je sloboda, vam určuje Soroš, teply Janda, Greta, truhlici z Milion uchylek a Slušnych preludov, .... a nie to čo skutočne za slobodu považuje väčšina ...Zobrazit celý příspěvek

    Vtip je v tom, že čo je sloboda, vam určuje Soroš, teply Janda, Greta, truhlici z Milion uchylek a Slušnych preludov, .... a nie to čo skutočne za slobodu považuje väčšina obyvatelstva.Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     14:18 16.07.2019

     ...koukám, že u vás je ten Soroš stejně všemocná galaktická bytost ovládající a způsobující úplně vše... My tu na to zase máme Kalouska!

     ...koukám, že u vás je ten Soroš stejně všemocná galaktická bytost ovládající a způsobující úplně vše... My tu na to zase máme Kalouska!

 • astor
  17:55 15.07.2019

  Vojenská spolupráce s USA je mistrnou ukázkou biblického:"Já jsem tvůj žárlivý Bůh..!" Jakákoliv akvizice amerických zbraní vede k hluboké závislosti a případná neposlušnost a ...Zobrazit celý příspěvek

  Vojenská spolupráce s USA je mistrnou ukázkou biblického:"Já jsem tvůj žárlivý Bůh..!" Jakákoliv akvizice amerických zbraní vede k hluboké závislosti a případná neposlušnost a neuposlechnutí bude přísně potrestáno. Říkám dlouhodobě, že náš zámořský spojenec je pro nás největším bezpečnostním rizikem, žádné Rusko nebo Čína. Konec konců i migrační krizi vyvolaly nedomyšlené akce světového četníka a jeho vazalů na Středním východě a přilehlých oblastech. Až nakoupíme ten americký vrtulníkový šrot, nezbyde nám, než v úctě před Američany šoupat nohama a držet p. a krok, jinak nám to bude k ničemu. Nejvyšším úředníkem ve státě bude americký velvyslanec; běda, když se na něj křivě podíváte! Turecko je taková naděje. Když Turci donutí Američany jednat s nimi jako rovný s rovným(nepochybuji však o existenci proamerických pátých kolon v Turecku, stejně jako u nás), příjdou na řadu další, kteří to budou chtít zkusit. Držím Turkům palce.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
   18:04 15.07.2019

   Něco takového už tady bylo ne?? A Jo jasně ,”Varšavská smlouva”no Jo akorát že jste si spletl USA se sovětským svazem.....

   Něco takového už tady bylo ne?? A Jo jasně ,”Varšavská smlouva”no Jo akorát že jste si spletl USA se sovětským svazem.....

   • Larry
    18:17 15.07.2019

    Mýlíte se hluboce. Za Varšavské smlouvy se velelo. Dnes v době NATO se pouze "doporučuje" a jsou řady závazně - nezávazných normativů. Viz 2% HDP na armádu. Takhle to ovšem nejde. ...Zobrazit celý příspěvek

    Mýlíte se hluboce. Za Varšavské smlouvy se velelo. Dnes v době NATO se pouze "doporučuje" a jsou řady závazně - nezávazných normativů. Viz 2% HDP na armádu.
    Takhle to ovšem nejde. V armádě demokracie a co-chcárna nemají místo.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:56 15.07.2019

     I vy se mýlíte, za Varšavské smlouvy se z Moskvy rozkazovalo vazalům. No a když se zdálo že se rozkazy neplní dostatečně tak nám s tím přišli ostatní "spojenci" pomoct přímo k nám ...Zobrazit celý příspěvek

     I vy se mýlíte, za Varšavské smlouvy se z Moskvy rozkazovalo vazalům. No a když se zdálo že se rozkazy neplní dostatečně tak nám s tím přišli ostatní "spojenci" pomoct přímo k nám a nejspíš se jim tu zalíbilo protože zůstali dalších 23 let.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      20:19 15.07.2019

      ale kdepak.... to jste si někde na netu přečetl "fundovaný článek " jakéhosi humanisty. Zkuste si přečíst knhy arm. generála M. Vacka a pochopíte, jak se dělala vojna. Pokud to ...Zobrazit celý příspěvek

      ale kdepak.... to jste si někde na netu přečetl "fundovaný článek " jakéhosi humanisty. Zkuste si přečíst knhy arm. generála M. Vacka a pochopíte, jak se dělala vojna. Pokud to má v armádě k něčemu vypadat, nelze připustit demokracii a vždy bude někdo velet. Tak to funguje od dob římských legií. Na vojně rotmistr, v civilu mistr. Za kormidlem vždy musí někdo stát, přísná hierarchie. Diskuze se nepřipouští. Je to o týmu a schopnosti spolupráce, podřídit se celku. Vy si asi moc poroučet nenecháte :-))) S vojnou v reálu to ani nezkoušejte.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      20:38 15.07.2019

      Larry: Aliancia nie je armáda. Tak ako to popisujete nikdy žiadna aliancia nefungovala, nefunguje, ani fungovať nebude. Ide o súbor rôznych armád s rôznym velením a pokiaľ existuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry: Aliancia nie je armáda. Tak ako to popisujete nikdy žiadna aliancia nefungovala, nefunguje, ani fungovať nebude. Ide o súbor rôznych armád s rôznym velením a pokiaľ existuje spoločné aliančné velenie, tak v každom okamihu disponuje iba tými časťami jednotlivých aliančných armád, ktoré sú mu za daným účelom v danom priestore pridelené.
      Inak už nejde o alianciu, ale armádu disponujúcu pomocnými zbormi formálne rozdelenými na územia svojich bábkových štátov.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:15 15.07.2019

      Larry Problém VS bylo že veleli zásadně jenom sovětští velitelé a na názor jiných se nebral žádný ohled. Četl jsem rozhovory mnoha generály ČSLA a budete se divit ne všichni byli ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry
      Problém VS bylo že veleli zásadně jenom sovětští velitelé a na názor jiných se nebral žádný ohled. Četl jsem rozhovory mnoha generály ČSLA a budete se divit ne všichni byli nadšení z toho že si jezdily do Moskvy pro instrukce o kterých se nediskutuje. Přečtěte si například rozhovor s generálem Vitanovským pěkně popisuje jak to ve VS chodilo.
      http://www.php.isn.ethz.ch/kms...
      Vacek je komunista do morku kostí. Jemu jistě fingování VS naprosto nevadilo a rád se podřídil soudruhům z Moskvy.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      21:19 15.07.2019

      A rozkazoval niekto vazalom, ze sa maju zucastnovat akcii trebars v Afgane alebo v Angole? Rozkazal niekto Causescovi, aby v 1968 zachranoval socializmus v CSSR? Ulozili nanho ...Zobrazit celý příspěvek

      A rozkazoval niekto vazalom, ze sa maju zucastnovat akcii trebars v Afgane alebo v Angole? Rozkazal niekto Causescovi, aby v 1968 zachranoval socializmus v CSSR? Ulozili nanho sankcie, ked miesto Milov nakupil francuzske vrtulniky? Alebo na poliakov, ked miesto L-29 lietali na Iskrach a miesto BTR jazdili na OT-64? A tak by sa dalo pokracovat...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:47 15.07.2019

      gangut Hlavní smysl a poslání ČSLA bylo stanou na Rýnu za osm dní a pokud by ještě něco zbylo tak pokračovat směr Francie. Tehdejší ČSLA by Sovětům v Afghánistánu nebyla moc ...Zobrazit celý příspěvek

      gangut
      Hlavní smysl a poslání ČSLA bylo stanou na Rýnu za osm dní a pokud by ještě něco zbylo tak pokračovat směr Francie. Tehdejší ČSLA by Sovětům v Afghánistánu nebyla moc platná, ale to že se nějací českoslovenští vojáci zúčastnili je takové veřejné tajemství.
      Ceaușesco měl štěstí že nedopadl jako Imre Nagy nebo Dubček. Nejspíš proto že Rumunsko nemělo strategicky důležitou polohu a Sovětům jako komunistický diktátor v podstatě vyhovoval tak ho pustili na trochu delší vodítko. To jakou techniku používali jednotlivé armády VS je celkem irelevantní.Skrýt celý příspěvek

     • astor
      22:20 15.07.2019

      Zúčastnil jsem se v osmdesátých letech několika velitelsko-štábních cvičení s 311.tdb a kupodivu jsme žádný útok na Německo nenacvičovali. Zadání bylo naopak odvrátit překvapivý ...Zobrazit celý příspěvek

      Zúčastnil jsem se v osmdesátých letech několika velitelsko-štábních cvičení s 311.tdb a kupodivu jsme žádný útok na Německo nenacvičovali. Zadání bylo naopak odvrátit překvapivý útok NATO ze směru Tachov, který vojska ZVO zatlačily na čáru Mladá Boleslav - Tábor. Tak jsme provedli dva raketové údery na soustředěná vojska agresora... Prisam božko, o Rýnu tam nebylo ani zmínka! Ty bláboly o ČSLA na Rýnu hlupáci opakují už pomalu třicet let.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:12 16.07.2019

      astor: to bude tím letopočtem cvičení, v osmdesátkách po perestrojce se útok na Rýn určitě nenacvičoval, to bylo v plánu tak koncem padesátých a první půlky šedesátých let, či na ...Zobrazit celý příspěvek

      astor: to bude tím letopočtem cvičení, v osmdesátkách po perestrojce se útok na Rýn určitě nenacvičoval, to bylo v plánu tak koncem padesátých a první půlky šedesátých let, či na začátku normalizace.Skrýt celý příspěvek

     • astor
      11:50 16.07.2019

      Jura 99 Jsi si jist, že podobný útok nenacvičovali Američani proti nám? Pokud vím, bylo vytypováno cca 15cílů v ČSSR, které v případě války měli Američani napadnout jadernými ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura 99
      Jsi si jist, že podobný útok nenacvičovali Američani proti nám? Pokud vím, bylo vytypováno cca 15cílů v ČSSR, které v případě války měli Američani napadnout jadernými zbraněmi. Slohová práce štábních plánovačů není příprava na útok. V mé době byla doktrína taková - pokud si ještě pamatuji:
      1. napadneš-li mě, dostaneš na kokos a zaženu tě do tvého hnízda, po cestě ti otrhám hrušky
      2.Pokud budeš u mých hranic hromadit vojska ve směru předpokládaného útoku a naše rozvědka zjistí, že se chystá invaze , udeříme jako první na soustředěná vojska nepřítele, lépe zorat nesnášenlivému sousedu zahrádku než si ničit vlastní libosad.
      Toliko si pamatuji z různých učeben a shromáždění. Blábolům polovzdělaným "badatelům" může věřit jen podobně indoktrinovaný jedinec.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:09 16.07.2019

      astor Válečný plán ve kterém se počítalo s dosažením Rýna za osm dní a poté pokračování útoku směr Lyon byl platný až do osmdesátých let. V polovině osmdesátých let se díky změnám ...Zobrazit celý příspěvek

      astor
      Válečný plán ve kterém se počítalo s dosažením Rýna za osm dní a poté pokračování útoku směr Lyon byl platný až do osmdesátých let. V polovině osmdesátých let se díky změnám v SSSR začal brát mnohem větší důraz na obranu v souvislosti s nástupem Gorbačova a rostoucí silou NATO. Ovšem plán útoku směr SRN byl platný až do začátku devadesátých let.
      Pokud se chcete dovzdělal přečtěte si rozhovory s generály ČSLA kteří byli do operačních plánu armády zasvěceni.
      http://www.php.isn.ethz.ch/lor... Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      01:31 17.07.2019

      @ Scotty Já už bych astora nechal. Třicet let trpí frustrací z toho, že Havla pustili z lochu a obratem mu rozpustil Varšavskou smlouvu a s dalším umělcem Kocábem mu vlakem ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Scotty

      Já už bych astora nechal.

      Třicet let trpí frustrací z toho, že Havla pustili z lochu a obratem mu rozpustil Varšavskou smlouvu a s dalším umělcem Kocábem mu vlakem odstěhoval místní sovětské kamarády někam daleko do stepí na východ od Moskvy.

      A teď se navíc dozví, že nebyl vůbec dost kovaný a spolehlivý, aby mu strana a vláda svěřila přísně tajné (zvláštní důležitosti) válečné plány. A pak ho ještě dorazíš tím informací, že už si 12 let může tyto plány koupit v tištěné podobě včetně přetištěných podpisů vrchních velitelů ozbrojených si ČSSR.

      Holt, kdyby držel své vlastní slovo z 10.02.2019 ( https://www.armadninoviny.cz/j... ) :„... Účastnit se diskusí s partou zelenáčů, nadopovaných jediným správným názorem je doopravdy ztráta času. Smažte mi profil, na propagaci násilí a překrucování historie se podílet odmítám…“, tak by se toto faux pas nestalo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2