Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II

Slavnostní představení turecké stíhačky F-35A Lightning II; větší foto / Lockheed Martin

Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké vlády a letectva slavnostně převzali první dvě turecké stíhačky F-35A Lightning II. První letadlo bylo při slavnostním ceremoniálu představeno s pumou JDAM (Joint Direct Attack Munition) a tureckou střelou s plochou dráhou letu SOM-J (Stand Off Missile for the Joint Strike Fighter).

F-35 vs. S-400

Turecko již závazně objednalo 50 stíhaček F-35A Lightning II, ale postupně plánuje odebrat až 100 letadel. První dvě F-35A turecké letectvo převzalo v Texasu 21. června. Stroje byly vyrobeny v rámci výrobní série LRIP-10 (Low Rate Initial Production 10) a jsou vybaveny softwarem Block 3F.

 

 

Prvních 30 letounů F-35A podle zatím platných plánů získá Turecko do roku 2022 (se softwarem Block 3F) a dalších 20 (Block 4) do roku 2023. Celkové turecké náklady na nákup 100 stíhaček F-35A se odhadují na 25 miliard dolarů. Do Turecka první F-35A přiletí v listopadu 2019 a zařadí se do výzbroje turecké 171. perutě (171 Filo Korsan).

 

Dodávky F-35 do Turecka však v posledních měsících vzbuzují silné kontroverze, zejména v souvislosti se záměrem Turecka nakoupit ruské systémy protivzdušné obrany (PVO) S-400. Turecko již závazně objednalo neurčitý počet baterií S-400 za 2,5 miliardy dolarů ‒ první komplety S-400 Turecko získá v polovině roku 2019.

 

Pikantní na celém turecko-ruském obchodu je, že v roce 2015 turecká F-16 sestřelila ruský stíhací bombardér Su-24 a v návaznosti na to prezident Vladimír Putin tureckého prezidenta Recep Erdogana a jeho vedení otevřeně obviňoval z vojenské a finanční podpory teroristů, zejména Islámského státu. Názor ruského vedení se ale po několika měsících změnil a nyní Rusko a Turecko v Sýrii vojensky spolupracují, Rusko se navíc chystá Turecku prodat své nejmodernější systémy PVO.

 

Rusko-turecký „geopolitcký velotoč" však nelibě sleduje Západ, nyní zejména v souvislosti s dodávkami F-35A do Turecka a kvůli možnému zneužití západních vojenských technologií. Obavy Washingtonu již sdělil svému tureckému protějšku americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

 

Návrh zákazu prodej F-35A do Turecka

18. června americký Senát (horní komora Kongresu) do návrhu zákona schvalující národní obranu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019 vložil klauzuli, která zakazuje dodávky stíhaček F-35 do Turecka. Senátoři požadují bezpečnostní záruky, že americké technologie Turecko neposkytne Rusku a také požadují propuštění amerického pastora Andrewa Brunsona, který je v Turecku vězněn kvůli obvinění ze špionáže.

 

NDAA je každý rok schvalovaný americký federální zákon určující rozpočet a výdaje amerického ministerstva obrany. Ve hře je také vlastní návrh NDAA Sněmovny reprezentantů (dolní komora Kongresu), která požaduje dokonce ještě širší zákaz dodávek amerických zbraní do Turecka.

 

Dříve než ale Kongres pošle NDAA k finálnímu podpisu prezidentovi Trumpovi, musí být návrh NDAA Senátu a Sněmovny reprezentantů dán do souladu, to si vyžádá týdny, ne-li měsíce. Není tedy zatím jasné, zda protiturecká klauzule skutečně vstoupí v platnost a zda takovou verzi zákona Donald Trump podepíše (zřejmě někdy na konci srpna).

 

Podle CNN proti návrhům obou komor Kongresu vystupuje americký ministr obrany Jim Mattis. Ještě před předáním NDAA prezidentovi Trumpovi k podpisu se Mattis snaží Kongresmany přesvědčit, aby protitureckou klauzuli odstranili nebo zmírnili.

 

Slavnostní ceremoniál předání tureckých F-35A.

  

Snahy amerických politiků zamezit dodávkám F-35A do Turecka prozatím nijak neovlivní (minimálně v následujících měsících) turecké zapojení do programu F-35. Podle Lockheed Martin nyní dvě turecké F-35A přeletí na základnu Luke Air Force Base v Arizoně, kde až do konce roku 2019 budou provádět výcvik turečtí piloti. Nicméně situace je vážná a zákaz ovlivnil i atmosféru slavnostního ceremoniálu ‒ Lockheed Martin o ceremoniálu nevydal ani tiskovou zprávu.

 

V případě schválení senátní verze NDAA může dojít k přerušení výcviku tureckých pilotů v Arizoně, protože senátní klauzule zakazuje Ozbrojeným silám Spojených států jakkoliv se podílet nebo podporovat provoz tureckých F-35A.

 

Dodávky F-35A do Turecka budou také zablokovány, protože se provádí prostřednictvím mezivládního programu vojenského prodeje Foreign Military Sales (FMS) amerického ministerstva obrany.

 

Navíc podle webu The Drive Pentagon může Turecku zamezit přístup do logistické počítačové sítě ALIS (Autonomic Logistics Information System) a výrazně tak omezit schopnost Turecka provozovat, aktualizovat a využívat schopnosti F-35. Autor článku dokonce spekuluje, že do ALIS mohou na dálku Američané účelově vložit dokonce škodlivý kód.

 

Turecká reakce a možnosti

Krok Spojených států samozřejmě vyvolal protireakci z turecké strany. „Takový nezodpovědný a neoprávněný přístup ze strany USA vůči Turecku, které je jejich nejbližším strategickým spojencem v NATO, může způsobit vážné problémy a určité nenávratné ztráty pro samotné Spojené státy,“ komentoval senátní návrh turecký prezident Erdogan s tím, že Turecko již za F-35 zaplatilo 800 milionů dolarů.

 

„Říkáme USA, že jsme strategický partner. Ale strategický partner by nás neměl nutit klepat na cizí dveře. Nezajímá nás, co Senát říká. Máme zájem jen o jedno ‒ o F-35,“ řekl na začátku června turecký prezident.

 

Nosnou zbraní vzduch-země tureckých F-35A se má stát turecká střela SOM-J s doletem 250 km.

  

Do programu F-35 jsou navíc silně zapojeny turecké firmy. Výše nasmlouvaných kontraktů s tureckými firmami dosahuje 12 miliard dolarů. Turecká TAI (Turkish Aerospace Industries) se například přímo podílí na výrobě draku letadel F-35 a v Turecku se také mají sestavovat proudové motory F135.

 

„Jsme součástí tohoto programu, včetně částečné společné výroby F-35 v Turecku. Turecko splnilo všechny požadavky, ale nemůžete to zrušit kvůli S-400, které kupujeme, je to úplně jiný problém,“ říká turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu s tím, že Turecko by nemělo být nuceno volit mezi USA a Ruskem.

 

Erdogan dokonce uvedl, že Turecko nyní pracuje na výrobě vlastní stíhačky. Avšak i kdyby Turecko vynaložilo veškeré své finanční, technické a lidské síly do vývoje vlastního stíhacího letadla, do výzbroje se nedostane dříve než po roce 2030. Navíc dosažení počátečních operačních schopností (IOC) nebo dokonce plných operačních schopností (FOC) se nedá reálně očekávat dříve, než kolem roku 2035.

 

Podle provládního listu Yeni Safak, v případě zákazu prodeje F-35, může Turecko nakoupit ruské stíhačky Suchoj Su-57. Jde však čistě o novinářskou fabulaci.

 

Ruský program Su-57 je až do roku 2023 zamrzlý projekt. Navíc při zvážení všech politických, časových, technických, legislativních a finančních problémů s vývojem turecké verze Su-57, včetně nutnosti turecké Su-57 odstřihnout od všech aliančního systémů (prostředky velení a řízení, komunikace, radiolokátory), včetně zvážení ztrát pro turecký průmysl (zapojeného do programu F-35), je nákup Su-57 Tureckem mimo jakoukoliv finanční realitu.

 

Na rozdíl od Su-57, nebo dokonce vlastního tureckého stíhače, je F-35 reálné a pro operační nasazení připravené letadlo. Lockheed Martin zákazníkům dodal již 300 F-35 a letoun přes všechny své značné vývojové problémy dosáhl IOC jak u americké námořní pěchoty, tak v americkém a izraelském letectvu.

 

Zdroj: BMPDDefense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecko spouští sériovou výrobu tanků Altay

Turecko-katarská společnost BMC vyhrála multimilardový kontrakt na sériovou výrobu nových tureckých ...

ANALÝZA: Představuje Turecko pro Evropu vojenskou hrozbu?

V poslední době se zhoršují vztahy mezi Západem a Tureckem, resp. mezi Západem a tureckým ...

Ukrajinsko-turecká spolupráce za ruskými zády?

Ukrajina se v posledních několika letech snaží navázat užší vztahy s Tureckem. Vnímá ho totiž jako ...

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  18:18 10.07.2018

  Tak, Turecko nám zavŕšilo svoje "pozdvihnutie sa nad ostatné civilizácie". Na Erdoganovej inaugurácii bolo podľa mňa z hľadiska stredoeurópskeho regiónu asi najzaujímavejšie, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak, Turecko nám zavŕšilo svoje "pozdvihnutie sa nad ostatné civilizácie". Na Erdoganovej inaugurácii bolo podľa mňa z hľadiska stredoeurópskeho regiónu asi najzaujímavejšie, že Orbán už zjavne má (podobne ako Lukašenko) zvoleného svojho nástupcu - doviedol si do Turecka svojho syna Gábora.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:43 01.07.2018

  v Evropském projektu stíhačky nové generace FCAS, bude mít vedoucí roli francouzský Dassault. Připomenu, že Francouzi tak nějak umí konstruovat lepší letouny než Němci a podobně - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v Evropském projektu stíhačky nové generace FCAS, bude mít vedoucí roli francouzský Dassault. Připomenu, že Francouzi tak nějak umí konstruovat lepší letouny než Němci a podobně - teda pokud si vezmeme Rafale, u nějž přesně vystihli potřeby moderního bojiště, Typhoon je teprve postupně získává. Podobně se jim vlastně podařil i ten Leclerc. Přeci jen v době, kdy se společný projekt tanku rozpadl, měli Němci v plánu postavit fakt těžkou pásovou platformu, což byl z dnešního pohledu špatný nápad.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:25 29.06.2018

  stronger.p: To určitě nebyl můj cíl. Spíše sem chtěl naznačit, proč demokracie tahají za kratší konec. Ale jen dočasně.

  stronger.p: To určitě nebyl můj cíl. Spíše sem chtěl naznačit, proč demokracie tahají za kratší konec. Ale jen dočasně.

 • PavolR
  07:49 29.06.2018

  stronger.p:
  Volebný systém USA je v našich končinách demokraticky neaplikovateľný, pretože predpokladá súperenie dvoch stabilných veľkých strán, zatiaľ čo u nás je značná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p:
  Volebný systém USA je v našich končinách demokraticky neaplikovateľný, pretože predpokladá súperenie dvoch stabilných veľkých strán, zatiaľ čo u nás je značná politická roztrieštenosť a do hry vstupujú stále nové a nové subjekty. Tým pádom nahráva udržaniu sa pri moci jednej veľkej štátostrany, proti ktorej neobmedzeným zdrojom si rozdrobená opozícia nekopne do lopty.
  Pre názornú ukážku - s väčšinovým systémom by sme na Slovensku zaručene nedali dole v roku 1998 Mečiara, pretože by sa do parlamentu dostalo popri HZDS iba zo 15-16 maďarských poslancov. V Maďarsku si tiež vďaka zmenám vo volebnom systéme betónuje ničím neobmedzenú moc Orbánova štátostrana (po posledných voľbách už plánujú rovno na 12 rokov dopredu) ... je to proste zaručený recept na nastúpenie cesty erdoganovského Turecka alebo putinovského Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  23:42 28.06.2018

  Jirosi :.........tady neexistuje nikdo kdo by řekl "vezmeš to po mně hodíš se na to"...................

  Vy byste chtěl, aby to u nás bylo jak v RF?? Přesně to udělal V.Putin s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi :.........tady neexistuje nikdo kdo by řekl "vezmeš to po mně hodíš se na to"...................

  Vy byste chtěl, aby to u nás bylo jak v RF?? Přesně to udělal V.Putin s Medveděvem....

  Nebo, KDO by byla TA osoba, která by určila toho "správného profesionála"?

  Začínáte se velmi odklánět z Vaší pozice :).

  KOLT napsal správně, nic lepšího nemáme. Já bych byl ještě pro většinový systém, jak je v USA. Pokud jedna "parta" bude čtyři roky dělat na h*vno, dostane ve volbách (a po nich) šanci jiná "parta". To by byl na naše politiky ten nejlepší "bič".
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  23:32 28.06.2018

  To sa riadne rozbehlo. A pritom skrátene je to, že USA predali F-35 Turecku , ale v USA a to za účelom školenia / tréningu . Turecko ich domov dostane až keď to bude vhodné

  To sa riadne rozbehlo. A pritom skrátene je to, že USA predali F-35 Turecku , ale v USA a to za účelom školenia / tréningu . Turecko ich domov dostane až keď to bude vhodné

 • KOLT
  22:22 28.06.2018

  PavolR, rád bych sdílel váš optimismus stran toho, že je to jen sinusovka a zase bude líp. Jasně, že bude, otázka je, na jaké dno budeme muset klesnout a jak dlouho tam pobudem. U ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR, rád bych sdílel váš optimismus stran toho, že je to jen sinusovka a zase bude líp. Jasně, že bude, otázka je, na jaké dno budeme muset klesnout a jak dlouho tam pobudem. U nás to zatím vypadá na dno žumpy a dobu jednoho dočasného pobytu vojsk :-( A jestli naše, tj. západní, kultura přežije aktuální sebemrskačskou epizodu, kdy se obviňuje ze všech vad světa a ukládá si proto nesmyslná pokání, si už vůbec nejsem jistý.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:18 28.06.2018

  Njn, demokracie není dokonalá, jen nemáme nic lepšího místo ní.

  Njn, demokracie není dokonalá, jen nemáme nic lepšího místo ní.

 • Jirosi
  22:10 28.06.2018

  Podívejte se na prezidentské volby u nás a jaké šance měl profesionální diplomat... Prostě lidé ho neznali. Jak by ho mohli znát, když je profesionál a dělá svoji práci.
  To je ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podívejte se na prezidentské volby u nás a jaké šance měl profesionální diplomat... Prostě lidé ho neznali. Jak by ho mohli znát, když je profesionál a dělá svoji práci.
  To je ta nevýhoda demokraci, tady neexistuje nikdo kdo by řekl "vezmeš to po mně hodíš se na to". Tady se dostávají k moci ti co přesvědčí lid, a přežijí. Ale to neříká nic o jeho schopnostech pro danou funkci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:05 28.06.2018

  Danny: Jenže vy bojujete politiky zvolenými ve všelidovém hlasovaní, klidně bez předchozí zkušenosti. Proti lidem co byli "agenty", už v mládí a dnes mají kolem 30.let praxe ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny: Jenže vy bojujete politiky zvolenými ve všelidovém hlasovaní, klidně bez předchozí zkušenosti. Proti lidem co byli "agenty", už v mládí a dnes mají kolem 30.let praxe ve vrcholné politice a jejich přeřeknutí si nikdo nedovolí pustit do světa.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:43 28.06.2018

  PavolR: zajímavá úvaha, díky. Je pravda, že můj pohled na Západ formovaly kusé představy o blahobytu 60. let, vlně hippíes a potom konkrétnější představy z druhé půlky 80. let. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: zajímavá úvaha, díky. Je pravda, že můj pohled na Západ formovaly kusé představy o blahobytu 60. let, vlně hippíes a potom konkrétnější představy z druhé půlky 80. let.
  Vlastně až nedávno mi k velkému údivu došlo, jak bouřlivý byl např. 68 ve Francii, 70tky v Německu atd... O řadě zaškobrtnutí např. ve Velké Británii jsem si vždy myslel, že je to jen zlomyslná komunistická propaganda.

  Když zmiňuješ analogii s meziválečnou situací, velmi rád bych sdílel tvůj optimismus:-)

  A poslední poznámka, co se týče rizik současného světa, tak mám pocit, že tebou zmiňovaný konflikt s Ruskem a terorismus jsou trošku uměle vytvořená, zveličená a notně přiživovaná rizika. Když vidím diskutabilní výsledky celé úžasné války proti světovému terorismu... Zdá se mi, že jsou výrazně tato témata výrazně přeceňována v neprospěch globálních problémů, které civilizaci opravdu ohrožují (a které se nedají řešit tím, že nějaké neznámé, vzdálené zemi vybombarduješ pár jeskynních komplexů.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:28 28.06.2018

  Jirosi: jak už jsem v textu níže naznačoval, uráží mě amaterismus a tupost, která z těchto institucí čiší. Pokud si Evropské hodnoty ke studii o prokremelských webech přilepí jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: jak už jsem v textu níže naznačoval, uráží mě amaterismus a tupost, která z těchto institucí čiší. Pokud si Evropské hodnoty ke studii o prokremelských webech přilepí jako ilustrační fotku obrázek černého Blackhawku, ze které příslušníci 350. roty sypou v rámci psychologické operace v Iráku letáky, tak to na mě působí jako kontra kontra propaganda. Tón používaný ve většině mediálních výstupů, které se touto problematikou zabývají, mi strašně smrdí předrevolučním Rudým právem. A když to ještě někdo doprovodí seznamy "zakázané literatury", tak z toho mám husí kůži.

  Pokud v boji proti zlu používáme pochybné, až špinavé praktiky, tak nakonec začneme smrdět taky. Když nebude z každého druhého článku na ožehavou tematiku čouhat jak sláma z bot snaha o ovlivnění čtenáře tím správným směrem, když nebudou obsahovat zjevné nesmysly, polopravdy a selektivně předkládaná fakta, budou to mít zahraniční tajné služby sakra těžké.
  Pokud ale domácí síly investují enormní množství energie na boj s něčím, místo aby investovaly do zvyšování vlastní důvěryhodnosti, jsou dle mého názoru nebezpečnější, než jakákoli vnější síla.

  Vzpomněl jsem si na jeden hezký životní příběh: https://xman.idnes.cz/luis-pos... Jak myslíš, že podpora něčeho takového ovlivňuje v cílových zemích sympatie obyvatelstva k demokracii?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:02 27.06.2018

  Danny: Poměrně hezky napsané, jenže


  "Překvapuje mě představa, že demokratická společnost potřebuje podivné instituce, jako Evropské hodnoty a Útvary pro pro boj s fejk ňůs. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny: Poměrně hezky napsané, jenže


  "Překvapuje mě představa, že demokratická společnost potřebuje podivné instituce, jako Evropské hodnoty a Útvary pro pro boj s fejk ňůs. "

  Dokud tu budou zástupy "cernakusu" co jim budou bezmezně věřit, případně je šířit jako 100% pravdu. Pak stát prostě potřebuje instituce co ho budou bránit. Protože krom pár pitomců co je vytvářejí pro srandu je tu ještě mašinérie tajných služeb. A ta je vytváří s cela pragmatickým cílem narušit národní integrity států!
  A jejich cílem není zlepšení životních podmínek obyvatel, ale získaní kontroly nad nimi. Což ale prakticky vyúsťuje už v občanské války a zamrzlé konflikty.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:57 27.06.2018

  danny:
  Ono je to dané tým, že vývoj nikdy nie je a nebude celkom lineárny a v sebedemokratickejšom systéme to nemôže vyzerať rovnako v mierovom a vo vojnovom stave:
  - Keď sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny:
  Ono je to dané tým, že vývoj nikdy nie je a nebude celkom lineárny a v sebedemokratickejšom systéme to nemôže vyzerať rovnako v mierovom a vo vojnovom stave:
  - Keď sa západne od Železnej opony rozmohol v 60., 70. a začiatkom 80. rokov terorizmus a zároveň vrcholila studená vojna, tak situácia tam vyzerala dosť podobne ako dnes (dokonca v NSR bolo politické pnutie pre tureckých gastarbeiterov a Francúzom padli do krku utečenci po strate Alžírska).
  - Naproti tomu 2. polovici 80. rokov a roky 90. sa niesli v znamení obrovského uvoľňovania - to je Západ, s ktorým ste sa oboznamovali v čase pádu Železnej opony.
  - A dnes máme na krku opäť konflikt s Ruskom a popri tom sa zintenzívnili problémy s teroristami. Ako keby sme boli práve zacyklení v tom samom, len hádam o niečo menšom kolečku. Osobne optimisticky očakávam, že v horizonte takých 5 rokov by mohlo dôjsť k ďalšiemu uvoľneniu (rátajúc pri tom, ako dlho už konflikt trvá a odhadujúc, aké môže mať ešte rezervy).

  Ono je to zarážajúco podobné zacyklenosti, akú sme videli v Európe v 1. polovici 20. storočia - jeden globálny konflikt bol po období uvoľnenia a konsolidácie nasledovaný druhým konfliktom. A aj dôvody oboch zacykleností mi prídu takmer totožné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:03 27.06.2018

  Danny

  Jedna vec je frustrácia zo smerovania západu keďže ani tam nie je všetko ideálne a druhá vec keď niekto hovorí o "zdravej nenávisti" voči západu a upína sa na východ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny

  Jedna vec je frustrácia zo smerovania západu keďže ani tam nie je všetko ideálne a druhá vec keď niekto hovorí o "zdravej nenávisti" voči západu a upína sa na východ pretože Rusi sú naši starší bratia ktorý nás mentorujú a vždy to s nami mysleli dobre
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:49 27.06.2018

  Slavo: do značné míry Cernakusovu frustraci ze směřování Západu chápu. Před revolucí jsem měl jasně nalinkováno, že všechno zlo pochází z Východu a na Západě je jen právo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavo: do značné míry Cernakusovu frustraci ze směřování Západu chápu. Před revolucí jsem měl jasně nalinkováno, že všechno zlo pochází z Východu a na Západě je jen právo, spravedlnost, svoboda a humanita. Jsou to ideály, které vyznávám a toužím žít ve společnosti, která tak bude fungovat. Zatímco v devadesátkách jsem viděl spíš snahu se jim přibližovat, dnes vnímám čím dál citelněji kroky, které je naopak ohrožují. Netěší mě postupný nárůst cenzury, omezování svobody slova a náhrada seriozní diskuse lacinou propagandou. Překvapuje mě představa, že demokratická společnost potřebuje podivné instituce, jako Evropské hodnoty a Útvary pro pro boj s fejk ňůs.
  Ano, mám tendence kritizovat tyto jevy tady. Protože tady žiju. A chci tady žít. A chci, aby se společnost a politika zde vyvíjela k lepšímu, ne tak, abych si musel říkat, že někde je to ještě horší.
  Od Východu nečekám nic dobrého, může pouze naplnit moje očekávání, nebo mě příjemně překvapit. Netrápí mě tolik úroveň náboženské svobody v provincii Sin-ťiang, ani nástroje cenzury internetu v Barmě. Ani hloupost nacionalistické propagandy v Rusku. Tyhle země mají palčivější problémy, než určitý luxus, ke kterému míra občanských svobod patří.
  Jsem odkojen respektem k Marshallovu plánu, Berlínskému vzdušnému mostu, operaci Bodyguard, Mincemeat, takže když vidím dnes zpackanou kauzu Skripal, tak mě to štve. Prostě nemám rád diletantismus. Velký bratr v Moskvě je pro mě nastavené zrcadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  11:33 27.06.2018

  Danny

  Čítaj v kontexte. To bola narážka na tretiu osobu ktorá tu vidí Západ za všetkým zlým a svetlom je preňho veľký brat v Moskve.

  Inak s tebou súhlasím.

  Danny

  Čítaj v kontexte. To bola narážka na tretiu osobu ktorá tu vidí Západ za všetkým zlým a svetlom je preňho veľký brat v Moskve.

  Inak s tebou súhlasím.

 • danny
  11:23 27.06.2018

  Slavoslav: ale no tak, předhazovat mi zednářožidobolševikoještěry, to snad nemyslíš vážně... Myslím, že se bavím celkem střízlivě, ne?
  Jen prostě tvrdím, že pokud se v jakémkoli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: ale no tak, předhazovat mi zednářožidobolševikoještěry, to snad nemyslíš vážně... Myslím, že se bavím celkem střízlivě, ne?
  Jen prostě tvrdím, že pokud se v jakémkoli státě, který je v zájmové zóně z pohledu strategického umístění, surovin, vlivu, business příležitostí nebo čehokoli jiného zvyšuje napětí a nestabilita (nebo míra emancipace či přímo nepřátelství), je automaticky v hledáčku všech gramotných tajných služeb, které v dané zóně mají nějaké želízko v ohni (zapomněl jsem ještě nejbližší sousedy, ale tam to kromě hospodářské konkurence většinou smrdí nacionalismem).
  A že se ty tajné služby snaží seč můžou, aby stáhly vývoj na svou stranu. Ať už podporou vlády, opozice, výměnou vládnoucí garnitury nebo aspoň podporou atomizace.. A dle pravidla o silnějším psovi, co si s největší pravděpodobností nejvíc užije, americké tajné služby mají nejvíc cukru a případně největší bič. A díky LL, které jim umožňují vyvíjet vliv kdekoli na planetě taky pocit, že jim celý svět tak nějak patří.

  O tom, že American Life s atributy jako Cola, McDonald, Hollywood, Las Vegas, Big Car and Big House je geniální a univerzální marketingový koncept, ani v nejmenším nepochybuji. Je neuvěřitelné, jak tenhle mix dokáže zabrat v prakticky jakékoli kultuře téměř kdekoli na světě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  11:20 27.06.2018

  Luky - Děláš drsňáka úplně zbytečně. Ale budiž.

  O úžasných USA jsem nikdy nepsal a o tom, jak budou USA středem všeho taky ne. Pouze jsem napsal, že je evidentní, že chtějí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky - Děláš drsňáka úplně zbytečně. Ale budiž.

  O úžasných USA jsem nikdy nepsal a o tom, jak budou USA středem všeho taky ne. Pouze jsem napsal, že je evidentní, že chtějí vytvořit nový řád a být tím středem. Jestli je zde síla, která jim v tom dokáže zabrábit je věc jiná. Já osobně si myslím, že ne. Rusko ani Čína ne, protože nemají sami dostatečnou sílu, spojenců mají oproti Američanům minimum a když už, tak ne moc silných. EU do toho taky nepůjde... musela by se spojit s Ruskem i Čínou a to je prostě nereálné.

  Svoboda slova je v USA obrovská. Můžeš mít symboly všech možných hnutí, včetně hákového kříže nebo srpu a kladiva. To, že to není dokonalé... a kde je? Nebo spíše... kde je to v tomto ohledu lepší? V Německu, Rusku, u nás nebo snad v Číně?

  Jistě. Ekonomiku mají taky špatnou a ty hnusné petrodolary nahradí juan a rubl. Prober se. Realita je úplně jiná a moc dobře to víš.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:09 27.06.2018

  ako vidim, opät sa to zvrhlo na hadky byvalych a sučasnych politukov, ale nik v zasade nerieši problém, či je možne dodat revolučny stroj F-35 pochybnemu spojencovi a prečo je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ako vidim, opät sa to zvrhlo na hadky byvalych a sučasnych politukov, ale nik v zasade nerieši problém, či je možne dodat revolučny stroj F-35 pochybnemu spojencovi a prečo je to možne. Samozrejme okrem predstavy "ale firemny notebook", t.j., že niekde v Ankare na velvyslanectve sedi Amik, čo na dialku spušta zakodovany software tureckej stihačky rovnako, ako ked v multiplexe sa spista digitaln a americka sračka pre pubertiakov zvana Jursky park XX.
  Takže to vratime naspät. Je americky dodavatel F-35 nezodpovedny hazarder, alebo naozaj F-35 nie je až taky zazrak a každy dolar zarobeny na vyvoze je dobry?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:02 27.06.2018

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  Lockheed projects 750+ additional FMS sales from upcoming ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  Lockheed projects 750+ additional FMS sales from upcoming customers.

  Having a global supply chain supposedly saves ~30% on operational costs.

  30+ weapons are planned for integration in the near future.

  1600+ suppliers worldwide, 194,000+ direct / indirect jobs in the US.

  UK & Italian IOC later this year, USN IOC likely in Q2 2019.

  Jeff is confident that the F-35 won't be the last manned fighter (PCA & F/A-XX).

  F-22 upgradability was overestimated / not done correctly; they want to not have that same issue on the F-35.

  Talking to Google's CEO, Jeff was told that the hardware overspecification that they were doing (in terms of having excess processing power, etc) was only 1/10th of what Google would do.

  There's an intent to look at an OMS (Open Mission System) architecture which would allow them to do things like integrate a new sensor into the jet within just days; they've apparently demonstrated that capability in the U-2 and an associated Skunkworks project.

  The new Raytheon DAS apparently has 5x the resolution of the legacy DAS (I'm assuming he didn't get that figure mixed up with the 5x more reliable figure); this would imply that the 2x performance increase was something like detection distance. [47:30]

  Jeff honestly believes that if he were to do the F-35 program all over again from scratch, he wouldn't really change anything major in terms of concurrency, commonality, etc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:02 27.06.2018

  Nové info k F-35 z AIAA Aviation 2018

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  V linku je to líp ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nové info k F-35 z AIAA Aviation 2018

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  V linku je to líp naformátovaný.

  The weapons integration paper (designing the weapon bays for the next 50 years) coming out is apparently fascinating.

  The DSI on the F-16 reached Mach 2.

  Skunkworks back in 1997 didn't actually want the DSI, they wanted to go with the "carrot(?)" intake used on the F-22 because wind tunnel data suggested that the DSI decreased overall aircraft aerodynamic performance; the Lockheed guy that oversaw the F-16 DSI however convinced the bosses to make Skunkworks check their windtunnel data again which proved that the DSI didn't have the aerodynamic disadvantages thought.

  Half the team at Pax River and Edwards is / was Lockheed, half government.

  Every night the SDD team would put out a report on tests done that day and what was planned for tomorrow, including some weekends, which was read by everyone, including the program heads in Lockheed and the Pentagon.

  5 countries are considering the F-35 and twice that have made inquiries of some sort.

  The US owns all F-35 spare parts until the moment it goes onto a partner / FMS jet; this basically allows the global supply chain to work.

  764 partner / FMS jets are planned so far.

  There was a Tech Refresh 0.5 and TR1 (Block 2B) before TR2 (Block 3i).

  The Italian F-35 assembly plant was built from absolute scratch in just a few years; scratch being that they had to scan and remove WW1 / WW2 UXO from the fields before laying the foundations.

  BAE was the first to sign up for a performance-based contract for F-35 manufacturing.
  The 400th centre fuselage was recently delivered and the 500th centre fuselage started assembly recently at Palmdale.

  The F-35 carrier suitability paper also coming out apparently shows how experience (ie back from the F-14 design days) is "never lost".

  Q&A notes:

  Reasons that flight test program expanded from 5000 planned test flights in 1997 to 7700 as of the rebaseline included SWAT weightloss changing the aircraft design, the first F-35 (AA-1) becoming obsolete almost immediately, 2 flight test jets being deleted from the test program to save costs early on.

  Flight test number also expanded because while F-35A/C flight sciences went well, F-35B doors in particular had vibration issues due to complex airflow interaction, the tailhook issue required a bunch of reflights, and mission systems in particular required a ton of reflights for regression testing (seeing if a fix has broken things that were working before); Tech Refresh 2 from Block 2B to 3i in particular caught them off guard in how much regression testing was required.

  The number 1 reason that test flights were cancelled or delayed was weather problems; Pax River is apparently a terrible place for having safe flight test weather.

  Some of the late mission effectiveness testing had tests with 8 F-35s and 10 other aircraft (drones, 4th gen fighters, etc) flying; those complex tests would have to be cancelled or delayed if a drone or some ground unit or whatever wasn't in place and ready at the right time.

  There's 70 physical interfaces between the F135 and the airframe, and hundreds of functional interfaces (software, bypass air, etc).

  F135 engines had their lives extended in SDD due to the removal of the F136 engine as a competitor.

  Disclosure & security was / is an issue in the JPO, not because of leaks, etc, but because a lot of the security personnel aren't used to Italian, etc military or civilian government personnel walking around freely in a highly sensitive environment.

  All manufacturing technologies that are shared with the 1600+ suppliers require individual export licenses and scrutinisation of whether that export is needed (lots of work there).

  FMS customers have offices just outside the JPO (within walking distance).

  Industrial participation was prescribed for each country based on buy-in and expected jet orders, but a "best value" approach is still taken with suppliers having to prove why they vs someone else should be chosen to make a part.

  The Nagoya FACO (assembly plant) only does final assembly, the Cameri FACO however builds tails and wings and does final assembly; both are expected to become maintenance hub facilities later.

  Tariffs have had little impact on F-35 costs; raw materials are a small percentage of total jet cost (most is in labour / machining). Also, if (eg) Italy made something like a 15% tariff on machinery parts out of the US, then Italy's government would have to pay that 15% for Lockheed due to how the contracts are written.
  BAE (the UK side) is seeking approval to work on C2D2 work, but because a lot of it is in mission systems, it's hard for them to get any involvement; BAE Inc (the insulated US offices of the company) are unaffected by those security issues though (they made the EW systems for the F-35).
  For future programs; working out who's responsible for which component (eg, who designs engine thrust pins that connect the engine to the airframe; P&W or Lockheed?) can cause delays; need to have that worked out quickly at the beginning.

  Personal relationships between people in different companies is important; one of the head guys from P&W settled on the weight of the F135 with his Rolls Royce counterpart over a game of skittles at a pub in the UK.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:47 27.06.2018

  Luky: Z velkých zemích je skutečná diktatura teď v Číně a můžem se bavit o Rusku - oba to jsou státy, kde defakto ale demokracie nikdy příliš nebyla. Z malých států máš diktatury ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Z velkých zemích je skutečná diktatura teď v Číně a můžem se bavit o Rusku - oba to jsou státy, kde defakto ale demokracie nikdy příliš nebyla. Z malých států máš diktatury po celé Africe a blízkém východě.

  Když vezeme země ze srovnatelného kulturního okruhu, tak kde je větší nesvoboda: v malých jihoamerických státech (např. Venezuela), nebo v těch velkých (Brazílie)?

  Obávám se, že míra demokracie s populací příliš nesouvisí a rozhodně ne tou závislostí, kterou zde tvrdíš.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:02 27.06.2018

  Jinak obecně superstáty jsou méně svobodné než malé státy. Ve výsledku k nesvobodě směřujeme i tady.

  Jinak obecně superstáty jsou méně svobodné než malé státy. Ve výsledku k nesvobodě směřujeme i tady.

 • Luky
  08:52 27.06.2018

  Superme
  Prober se chlapče. To tě ve druháku tak vypláchli?
  Posledně jsi tu blouznil o tom, jak budou úžasné USA ve středu všeho a jak doplácejí(!) na ostatní...teď zas o úžasné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme
  Prober se chlapče. To tě ve druháku tak vypláchli?
  Posledně jsi tu blouznil o tom, jak budou úžasné USA ve středu všeho a jak doplácejí(!) na ostatní...teď zas o úžasné svobodě slova a nemožnosti převzít moc....

  Svoboda slova jak v čem, na nepohodlná témata si vyrobili zákony, deep state už moc dávno převzal, určité vlivové skupiny jsou nepostižitelné....v té ekonomické haluzi tě klidně nechám, ale najdi si, kolik normálních Amíků žije v přívěsech a mobilheimech. Založit svou ekonomiku na petrodolarech a danění nadnárodních firem s vyoutsourcováním výroby se holt může dlouhodobě vymstít. To ale není nespravedlnost, to je karma.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  08:17 27.06.2018

  cernakus - Proč by v USA měl být "Majdan"? Jejich životní úroveň i svoboda slova je jednou z nejvyšších na světě. Ostatně... každý vidí, že tam nikdo nemůže získat absolutní moc a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus - Proč by v USA měl být "Majdan"? Jejich životní úroveň i svoboda slova je jednou z nejvyšších na světě. Ostatně... každý vidí, že tam nikdo nemůže získat absolutní moc a dělat si co chce... a to ani prezident. Jsou tam nezávislé soudy, policie, senát, kongres i samotné státy.


  Na Occupy Wall Street nebylo ani 100 000 lidí, což je maximální odhad. Realita byla mezi 50-100 000 na největší z demonstrací. Krom toho to byli většinou levicový extrémisté.

  I díky demonstraci v roce 2012 nakonec vláda padla. Pravda.. po roce, ale padla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:36 26.06.2018

  danny

  samozrejme, ze pomoct sa da to som nikde nepopieral. Ale hladat za kazdym prevratom ci pucom ktory mu nesedi do jeho videnia sveta CIA a zidojasterov?

  A povedzme si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny

  samozrejme, ze pomoct sa da to som nikde nepopieral. Ale hladat za kazdym prevratom ci pucom ktory mu nesedi do jeho videnia sveta CIA a zidojasterov?

  A povedzme si otvorene. Zapadne hodnoty dokazu ludi nadchnut viac ako tie vychodne.

  Vojenske prevraty/zasahu v Turecku maju proste silnu tradiciu
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:31 26.06.2018

  cernakus

  ano Navalnyj nie je cisty. Ostatne ako asi nikto kto zbohatol v Rusku. Ale predpokladam, ze ani ty nie si tak nekryticky obdivovatel Putina aby si si myslel, ze ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus

  ano Navalnyj nie je cisty. Ostatne ako asi nikto kto zbohatol v Rusku. Ale predpokladam, ze ani ty nie si tak nekryticky obdivovatel Putina aby si si myslel, ze ten svoje deti a seba zabezpeci na penziu len tym co si z platu nasetril. Ludia z jehoo okolia a jeho prava ruka to maju k oligarchom blizko a predpokladam, ze aj nejake violoncelista prispeje.

  A kasat sa volebnym uspechom v state kde ovladas vsetky media a kazdeho co i len trochu potencialneho oponenta zlikvidujes pomocou statnej masinerie nie je uspech. Ano Putin nema vo volbach konkurenta, ale nie vdaka tomu, ze by ho Rusi milovali.

  A ja som zvedavy co sa bude diat po jeho odchode. Ono sa hovori, ze nic neprospeje statu viac ako schopny diktator a Putin co ako ho vnimame schopny relativne je. Lenze skor ci neskor sa v nastupnickom rade objavi slaby jedinec a v Rusku nebude existovat ziaden mechanizmus ktory by ho zastavil ci zabrzdil a Rusko podje zas do kopru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:18 26.06.2018

  cernakus:
  posílám ti bludišťáka za každou odstraněnou vulgaritu

  http://nd06.jxs.cz/216/062/929...

  cernakus:
  posílám ti bludišťáka za každou odstraněnou vulgaritu

  http://nd06.jxs.cz/216/062/929...

 • Jirosi
  16:48 26.06.2018

  A ty převraty a CIA. Nezapoměl si, že většinou dělali převraty tam, kde zvítězilo "národně osvobozenecké hnutí". Tedy převrat řízený KGB..

  A ty převraty a CIA. Nezapoměl si, že většinou dělali převraty tam, kde zvítězilo "národně osvobozenecké hnutí". Tedy převrat řízený KGB..

 • Jirosi
  16:45 26.06.2018

  Cernakus: Tedy nevíš nic.. ale závěry máš 100%.

  Přitom když se podíváš trošku z nadhledu, tak Erdogan jede za Putinem. Tam se něco stane a najednou "puč". Erdogan se vrací k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: Tedy nevíš nic.. ale závěry máš 100%.

  Přitom když se podíváš trošku z nadhledu, tak Erdogan jede za Putinem. Tam se něco stane a najednou "puč". Erdogan se vrací k jednacímu stolu se staženým ocasem... Tohle spíše připomíná jednání mafie.

  Co se týká ukvapených akcí, tak Moskva s přehledem vede. Kdy se ji naposledy podařilo ukončit ňakou její akci....
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:32 26.06.2018

  kolt:
  už podruhé ti na to odpovídám, že si mně s někým pleteš.

  jirosi:
  já jsem na těch jednání mezi Puťkou a Erdoganem v červenci nebyl. Takže fakt nevím, co si tam dojednali. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kolt:
  už podruhé ti na to odpovídám, že si mně s někým pleteš.

  jirosi:
  já jsem na těch jednání mezi Puťkou a Erdoganem v červenci nebyl. Takže fakt nevím, co si tam dojednali. Ale zjevně to část důstojníků CIA nenechalo chladným.

  V tomto příspěvku bylo na základě slibu Rasemu odstraněno vulgarit: 2
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:26 26.06.2018

  cernakus, už několikrát jste z tohoto fóra odešel, že se s námi, rusofóbními amerikanofily, nebudete zahazovat. Na rovinu – kdybyste byl chlap, tak to i dodržíte. A nejen rusofobní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus, už několikrát jste z tohoto fóra odešel, že se s námi, rusofóbními amerikanofily, nebudete zahazovat. Na rovinu – kdybyste byl chlap, tak to i dodržíte. A nejen rusofobní amerikanofilové na tomto fóru by byli jistě rádi, kdyby se diskuse na tomto fóru vrátily zpět ke kultivovaným a majícím smysl (až na občas nějakou tu popcornovku mezi fenrim a logikem, kde se ale člověk na začátku aspoň něco dozví).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:17 26.06.2018

  Cernakus: Můžeš nám poslat zdroj, nebo rovnou výstupu z toho jednání těsně před pučem?

  Cernakus: Můžeš nám poslat zdroj, nebo rovnou výstupu z toho jednání těsně před pučem?

 • cernakus
  15:46 26.06.2018

  jara:

  ano, mírnou nadsázku používám. Ovšem z tvého příspěvku jsem nepochopil, co máš na mysli.

  V tomto příspěvku bylo na základě slibu Rasemu odstraněno vulgarit: 1

  jara:

  ano, mírnou nadsázku používám. Ovšem z tvého příspěvku jsem nepochopil, co máš na mysli.

  V tomto příspěvku bylo na základě slibu Rasemu odstraněno vulgarit: 1

 • cernakus
  15:40 26.06.2018

  rase:

  Proč si myslíš, že takto mluvím jen na internetu? A proč si myslíš, že když nepoužiješ vulgarity, jsi slušnější člověk? (Opak bývá pravdou, apriori slušňák bývá podrazák a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rase:

  Proč si myslíš, že takto mluvím jen na internetu? A proč si myslíš, že když nepoužiješ vulgarity, jsi slušnější člověk? (Opak bývá pravdou, apriori slušňák bývá podrazák a podvraťák).
  Úroveň hádek AN? To má být vtip? Podívej kam došlapala úroveň palby, poté co se tam takoví mravokárci rozmnožili. Je to mrtvý web, ve kterém se trochu angažuješ ty zkratkovitými články s nulovou diskuzí pod nimi. Všichni borci, co něco věděli nebo uměli z ní už dávno vypadli.
  Úroveň fóra je vždy závislá na vědomostech a inteligenci přispěvatelů, ne na jejich vyjadřování. Když budeš mít 10 slušně mluvících hlupáků, bude úroveň podstatně níže, nežli když si tam budou ostřejším výrazivem povídat 3 odborníci.

  Ale fajn, pokud jsem já důvodem úpadku hádek na AN, tak se chytnu za nos a napravím to. Speciálně kvůli tobě nebudu používat vulgarity. Tedy budu se maximálně snažit, abych je nepoužíval. Co bych pro anonyma z internetu neudělal.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:39 26.06.2018

  Slavoslav: ano, shodneme se na tom, že situace pro provedení převratu musí být příznivá. Že se jí dá výrazně napomoci přímo pomocí diplomatické, finanční, organizační podpory ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: ano, shodneme se na tom, že situace pro provedení převratu musí být příznivá. Že se jí dá výrazně napomoci přímo pomocí diplomatické, finanční, organizační podpory ale nevylučuješ, ne? Ano, kecy o wallstreetu jsou hloupou vulgarizací. Ale existuje řada dalších polo finančních nástrojů, jak libovolné zemi sakra zatopit pod kotlem. Nemusí se vždy jednat jen o námořní blokádu, obchodní sankce, vyloučení ze světového bankovního systému nebo zabavení devizových rezerv v zahraničí. Může se jednat o spekulace na vybrané měny, komodity, nátlak na obchodní partnery a pod...
  Máš pocit, že by tyto nástroje nepatřily mezi běžné nástroje americké zahraniční politiky? A to se stále bavíme o těch celkem legálních, oficiálních krocích, které pokud přímo nevyvolají, tak mají na nálady v dané zemi zásadní dopad.
  Já to fakt neberu z pohledu "zlá CIA, hodná KGB" nebo podobnou kravinu. To, že je CIA mocná vyplývá ze síly USA. Je to daleko nejsilnější světová ekonomika s globálními zájmy a tak je celkem pochopitelné, že její zpravodajské služby disponují největším budgetem a zasahují globálně v souladu se záměrem naplnění národních zájmů. Tomuto faktu nepotřebuji přikládat jakoukoli emoční konotaci. To, že je to většinou svinstvo, je konstatování faktu, nikoli morální soud.
  Viz. např.: https://www.washingtonpost.com...

  https://www.globalresearch.ca/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:27 26.06.2018

  cernakus:
  nevím proč si lidi myslí, že když jsou schovaní pod anonymitou internetového profilu, tak si budou mluvit jako v nejzaplivanějším pajzlu. Nevím proč bych tě měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  nevím proč si lidi myslí, že když jsou schovaní pod anonymitou internetového profilu, tak si budou mluvit jako v nejzaplivanějším pajzlu. Nevím proč bych tě měl umlčovat, očividně se s tebou o tématu ani nehádám (ani nediskutuju). Na hodně lidí obecně nereaguju, byť s nimi často nesouhlasím, tak nemám potřebu jim to rozmlouvat (nebo umlčovat). Většina z nich mluví alespoň trochu slušně. Svým slovníkem znevažuješ hlavně to co říkáš a z celé diskuze děláš žumpu. Úroveň jde dost dolů, přitom to tady bylo donedávna fajn
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  15:22 26.06.2018

  Cermakus
  Víš fanatik je jen fanatik ať už zprava nebo zleva.... nepřeháníš to trochu?neni to tak dlouho co se k volbám chodilo povině

  Cermakus
  Víš fanatik je jen fanatik ať už zprava nebo zleva.... nepřeháníš to trochu?neni to tak dlouho co se k volbám chodilo povině

 • cernakus
  15:01 26.06.2018

  rase:

  A jde ti opravdu to ty občasná sprostá slova a nebo tě jen serou moje názory a hledáš cestu jak je umlčet?

  rase:

  A jde ti opravdu to ty občasná sprostá slova a nebo tě jen serou moje názory a hledáš cestu jak je umlčet?

 • cernakus
  14:57 26.06.2018

  Slavoslav:

  Když lidi k těm volbám šli a hodili to tam (nikdo by nedonutil 15 miliónu lidí k těm volbám jít a nebo, když by byli tak moc zbabělí, že šli, tak mohli prostě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:

  Když lidi k těm volbám šli a hodili to tam (nikdo by nedonutil 15 miliónu lidí k těm volbám jít a nebo, když by byli tak moc zbabělí, že šli, tak mohli prostě kandidáta nepotvrdit), tak si není na co stěžovat. Volby v Rusku jsou transparantnější než kdekoliv jinde. I díky těm kamerám ve volebním místnostech.

  A že nepustili k volbám zločince Navalného? Lepší než, když jste nám vy sem nasadili zločince bureše a ten si to tu ovládl.

  Navalný mohl jít za Zjuganovem a dohodnout se na tom, že on mu pomůže svou podporou v těchto volbách a Komunisté díky obrovskému zástupu oveček Navalného získají prezidenta, udělí tento Navalnému milost, takže bude moci kandidovat.

  Jenže on ten Západem financovaný klučina má podporu v Rusku asi jako Sobčaková. Takže by se mu Zjuganov vysmál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:49 26.06.2018

  cernakus:
  máš slovník jako kanál

  cernakus:
  máš slovník jako kanál

 • Slavoslav
  14:43 26.06.2018

  Ale áno cernakus. Aj u nás sa voľakedy volilo radostne a na sto percent, len s tou slobodou to trochu krívalo

  Ale áno cernakus. Aj u nás sa voľakedy volilo radostne a na sto percent, len s tou slobodou to trochu krívalo

 • cernakus
  14:39 26.06.2018

  Slavoslav:

  Podle tebe je jistě můj nejoblíbenější režim ten Ruský. Jaká to škoda, že tam když se sejdou ti tví frustráti, tak je to směšný počet i z pohledu Pardubic, natož ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:

  Podle tebe je jistě můj nejoblíbenější režim ten Ruský. Jaká to škoda, že tam když se sejdou ti tví frustráti, tak je to směšný počet i z pohledu Pardubic, natož Moskvy či celého Ruska :-D

  Zato ti mí frustráti dali mému oblíbenému politikovi (to nepopírám, více takový Putinů do vrcholných pozic) v posledních volbách mandát, o kterém se nesní ani těm nejkovanějším demokratům v nejdivočejších snech ;-)

  Tož, kdo je tedy frustrován, ty frustráte?
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:35 26.06.2018

  Slavoslav:

  Až an to, že ti ludia v Kyjevě na majdanu byli navození z celé Ukrajiny a zejména z Banderovského Lvova. Byl jich zlomek i v poměru obyvatel Kyjeva, natož celé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:

  Až an to, že ti ludia v Kyjevě na majdanu byli navození z celé Ukrajiny a zejména z Banderovského Lvova. Byl jich zlomek i v poměru obyvatel Kyjeva, natož celé ukrajiny. Celkově (celoukrajinsky) se těch protestů 1. prosince, které byly největší zúčastnilo nejvýše 500 tisíc lidí (odhad opozice), tedy 1% obyvatel, 1,5% voličů. Okupace Majdanu pak provádělo kolem 10 tisíc lidí a dostávali za to šašení tam 10 dolarů na den.

  Zkusit toto někdo v Americe, tak si je pohůnci režimu podaj. A než tady začneš slintat chcanky že ne, tak si vzpomeň jak se v USA vypořádali s "Occupy Walstreet" ;-)

  Mimochodem, 21.4.2012 se protivládní demonstrace v Praze zúčastnilo 120 tisíc lidí. Tedy 1,2% populace a 1,5% voličů. A Kalousek se šel demonstrantům v klidu vysmát do ksichtu. O nějaké sebereflexi vlády nemůže být řeč.

  Ten puč na Ukrajině nebyl důsledkem těch velkých protestů, které byly placeny Západem pouze organizačně, ale právě toho malého, ale dlouhého na Majdanu, kde byli účastníci placeni regulérně a celé to bylo naskriptované dopředu.

  Mimochodem, sejmout násilím legálně zvolenou vládu a to ještě nedodržením dohody, ve které vláda významně ustoupila - to jsou ty Západoevropské hodnoty, které mi tu ty a tvoje suita cpete? Děkuji nechci.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:20 26.06.2018

  pavolR:

  Jen poznámka k těm hodnotám, které uznáváme a za které bychom byli ochotni bojovat.

  Má hodnota je, že i kdybych měl absolutní moc, nechám tě žvanit a myslet si, co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pavolR:

  Jen poznámka k těm hodnotám, které uznáváme a za které bychom byli ochotni bojovat.

  Má hodnota je, že i kdybych měl absolutní moc, nechám tě žvanit a myslet si, co chceš. Protože pro mně je svoboda slova a myšlení absolutní.

  Ty, by jsi mě, jako rudého noka, bez výčitek odkrágloval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:18 26.06.2018

  Danny

  Bingo teraz si trafil klinec po hlavičke a ja som toto tvrdil viac krát.

  Len ku cernakusovej smole nájdeš takto dosť frustrovaných ľudí skôr v jemu milých režimoch a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny

  Bingo teraz si trafil klinec po hlavičke a ja som toto tvrdil viac krát.

  Len ku cernakusovej smole nájdeš takto dosť frustrovaných ľudí skôr v jemu milých režimoch a preto si on s jemu podobný vybája, že za všetko môžu krvavé peniaze z wall street. Nie, nemôžu. Môže za to v prvom rade situácia v danej krajine do ktorej ju doviedlo jej vedenie. Keby sa ľudia mali dobre tak v Kyjeve šaškuje pár ľudí a do týždňa je pokoj.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:17 26.06.2018

  defaultplayer:

  Ne, už před druhou světovou. Ten Hlodomor TM :-)

  defaultplayer:

  Ne, už před druhou světovou. Ten Hlodomor TM :-)

 • cernakus
  14:16 26.06.2018

  danny:

  napsal jsi to tomu Pavlovi dobře a slušněji než bych to napsal já. Takže pouze kvituji.

  Co se týče rostoucí křivky packalství - bohužel to není jen u zpravodajských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny:

  napsal jsi to tomu Pavlovi dobře a slušněji než bych to napsal já. Takže pouze kvituji.

  Co se týče rostoucí křivky packalství - bohužel to není jen u zpravodajských her. Je to v politice, ekonomice, vědě ... Prostě nějak jde celá Evropská civilizace do kelu. Ta západní rychleji, protože je původcem příčin, proč tomu tak je (a šíří to skrze své peníze a vojenskou moc i k nám na Východ). A ani Rusko, jak si rusofilové myslí, není garantem, že tomu odolá.

  Uvedl bych takový pregnantní příklad. Ještě v roce 2010 byla internetová svoboda Ruska daleko před kýmkoliv na světě. Ano, částečně z toho byla anarchie, ale svoboda byla ohromná. A pak, kvůli zvenčí iniciovaným demonstracím, získali potřebu internet cenzurovat. Inspiraci našli u Britů, kteří už v té době měli dobře propracované nástroje cenzury (justiční, úřední a softwarové), samozřejmě ze vznešených důvodů - dětské porno, terorizmus, zločin... Rusáci ty nástroje obšlehli (softwarové i koupili) a dnes mají cenzuru, že by jim kdejaká demokratura záviděla (= jedná se o efektivní cenzuru, kterou přitom mainstream a většinová společnost jako cenzuru nevnímají). A stejně tak se tam tlačí další výdobytky Západu. Rusko neodolá, padne jako zbytek Europoidní civilizace. Takže kdo nás "zachrání"? Čína brrrr....
  Skrýt celý příspěvek

 • defaultPlayer
  14:13 26.06.2018

  cernakus : tou dlohodobou přípravou (Majdan) myslíte hladomor na Ukrajině za druhé světové války? :D :D :D

  cernakus : tou dlohodobou přípravou (Majdan) myslíte hladomor na Ukrajině za druhé světové války? :D :D :D

 • danny
  13:54 26.06.2018

  Slavo: vidíš, a někdy není potřeba posílat ani dolary. Takoví fanoušci Sparty, Slávie a Baníku jsou ochotni riskovat zdraví, životy a sliznice poleptané od slzáku i bez jakékoli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavo: vidíš, a někdy není potřeba posílat ani dolary. Takoví fanoušci Sparty, Slávie a Baníku jsou ochotni riskovat zdraví, životy a sliznice poleptané od slzáku i bez jakékoli vznešené myšlenky. Před první světovou válkou se miliony Francouzů nadchly představou, jak půjdou spacifikovat necivilizované, barbarské Němce a naopak.

  Zapomeň, že lidé nejčastěji bojují na barikádách za vznešené myšlenky, svobodu, demokracii atd... Většinou vyjdou do ulic kvůli tomu, že mají pocit, že jim někdo šáhnul na prachy, počůral jejich píseček, nebo proto, že nemají co žrát, případně jsou tak frustrovaní (aniž by věděli přesně z čeho), že prostě chtějí krev a touží dát někomu přes držku. Za svý posraný životy, za všechno, po čem kdy toužili a nikdy nebudou mít.

  Stačí držet prst na tepu doby, měřit nálady, chápat motivace a ovládat základní techniky masové komunikace, marketingu a propagandy. To výrazně snižuje množství potřebných dolarů, eur, rublů nebo juanů, aby aktér dosáhl svých cílů.

  Fascinuje mě úspěšná snaha některých novinářů, kteří dokážou ze všech těch arabských jar a pod. udělat heroické příběhy boje prostých intelektuálů ze slumu za vznešené hodnoty. A ještě víc ochota nás těm příběhům věřit.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:41 26.06.2018

  cermakus: je pravdou, že ta odfláknutá příprava a nedomyšlenost u zpravodajských her je v poslední době pozoruhodná a má narůstající trend. Zdá se, že staré praktiky z dob studené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cermakus: je pravdou, že ta odfláknutá příprava a nedomyšlenost u zpravodajských her je v poslední době pozoruhodná a má narůstající trend. Zdá se, že staré praktiky z dob studené války nahradily mladé, ambiciozní kádry, jejichž sebevědomí značně převyšuje schopnosti a dovednosti. Občas by neškodila nějaká orientace v dějepise, aspoň na středoškolské úrovni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:40 26.06.2018

  Fascinuje ma ta viera, že niekde stačí poslať pár dolárov a tisíce ľudí ide dobrovoľne riskovať svoje životy pri prevrate.

  Ale chápem nejak si musíte kompenzovať a vysvetliť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fascinuje ma ta viera, že niekde stačí poslať pár dolárov a tisíce ľudí ide dobrovoľne riskovať svoje životy pri prevrate.

  Ale chápem nejak si musíte kompenzovať a vysvetliť fakt, že za hodnoty ktoré vy neuznávate sú ľudia ochotný bojovať kým tie vaše akceptujú len pod namierenými hlavňami.

  Btw stále sa bavím keď si vypočujem napr záznam toho ako propagátor slovanskej vzájomnosti u nás žobre peniaze na ruskej ambasáde na šírenie záujmov Ruska a pritom hovorí o zo zahraničia financovaných mimovládkach a ich zhubnom vplyve.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:18 26.06.2018

  danny:

  souhlas. Ale to neznamená, že si ty podmínky nelze připravit v delším časovém sledu to byl případ Majdanu).

  A nepodceňoval bych sílu peněz. CIA disponuje prostředky, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny:

  souhlas. Ale to neznamená, že si ty podmínky nelze připravit v delším časovém sledu to byl případ Majdanu).

  A nepodceňoval bych sílu peněz. CIA disponuje prostředky, ekvivalentní HDP malé země. A pokud nestačí její rezervy, tak nastupují zdroje vlády USA, které jsou prakticky neomezené.

  Prostě ten puč měl znaky toho, že to neměli ještě perfektně připravené a spustili tu akci narychlo jako reakci na tu schůzku Putin-Erdogan.

  Mimochodem stejně to posrali Kravatožroutovi v Gruzii. Přípravy na zablokování Ruska na Kavzkaze nebyly ještě hotové a Kundolíza Rýžová, jako správná pipka, nezvládla předat správně message Šaaškovi. V důsledku čehož Gruzie dopadla jak dopadla.

  Prostě to poslední dobou Američani mrví více, než u nich bylo zvykem.
  Ovšem Západní Evropa začíná zdatně sekundovat (například totálně zpackaná False Flag Skripal). Nezvládnutá Libye. Atd...
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:57 26.06.2018

  cermakus: ani CIA nedá dohromady převrat, ke kterému nejsou nazrálé podmínky. Bez rozdělené společnosti, silných opozičních hráčů s vlastní sítí a ambicemi nebo totálně rozvrácené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cermakus: ani CIA nedá dohromady převrat, ke kterému nejsou nazrálé podmínky. Bez rozdělené společnosti, silných opozičních hráčů s vlastní sítí a ambicemi nebo totálně rozvrácené státní správě a nefunkčním silovým resortům se to dělá fakt těžko.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:57 26.06.2018

  cermakus: ani CIA nedá dohromady převrat, ke kterému nejsou nazrálé podmínky. Bez rozdělené společnosti, silných opozičních hráčů s vlastní sítí a ambicemi nebo totálně rozvrácené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cermakus: ani CIA nedá dohromady převrat, ke kterému nejsou nazrálé podmínky. Bez rozdělené společnosti, silných opozičních hráčů s vlastní sítí a ambicemi nebo totálně rozvrácené státní správě a nefunkčním silovým resortům se to dělá fakt těžko.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:51 26.06.2018

  palo satko, Shania: F-35 není míchačka vybavená primitivním zabezpečením proti neautorizovanému použití. Většina vlastností a schopností není definována hardwarově, ale verzí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko, Shania: F-35 není míchačka vybavená primitivním zabezpečením proti neautorizovanému použití. Většina vlastností a schopností není definována hardwarově, ale verzí použitého firmware a zapojením do sítě. Jsem přesvědčen, že bez podpory výrobce při integraci zbraní a schopností, není ani technologicky vyspělý novopečený majitel do systémů F-35 našroubovat nic.

  Mám přidělen firemní notebook. Díky přístupu k firemní síti mi to poskytuje značné možnosti. Musím však počítat s tím, že je můj pohyb monitorován, jsou zaznamenávány incidenty vyhodnocené jako aktivity v rozporu s firemní kulturou, strategií security policy atd... Pokud se pohádám s vedením a notebook zcizím, mohu s ním doma tak akorát louskat ořechy. Bez přístupu k firemní infrastruktuře je bezcenný. Správce sítě je navíc schopen ve chvíli, kdy se mi jej povede připojit na internet odstranit citlivá data nebo změnit přístupová oprávnění.

  Vzhledem k dnes již běžně implementované pokročilé diagnostice a vzdálené správě pro systémy v dopravních letadlech nemám pochyby o tom, že data ze všech F-35, které se kdy kde budou pohybovat, bude výrobce a sponsor programu pečlivě sbírat a vyhodnocovat. Jsem si naprosto jistý, že bude pečlivě monitorovat jakýkoli pokus o neautorizovaný zásah a vyvozovat z něj závěry.
  Ztráta podpory při provozu tak komplexního systému, jako F-35 je, by pro provozovatele znamenalo úplně jiný level problémů, než si užili Iránci s Tomcaty.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  09:54 26.06.2018

  oprava:

  zaměnil jsem Gül za Gülen. Jedná se o různé politky, i když jsou si podobní nejen příjmením, ale i ksichtem.

  oprava:

  zaměnil jsem Gül za Gülen. Jedná se o různé politky, i když jsou si podobní nejen příjmením, ale i ksichtem.

 • cernakus
  09:48 26.06.2018

  Ne, tento puč opravdu nebyl iniciován zevnitř.
  A mimochodem, těch pučů a převratů, které byli iniciovány zevnitř je opravdu minimum.
  Stejně jako občanská válka, tak i převrat má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne, tento puč opravdu nebyl iniciován zevnitř.
  A mimochodem, těch pučů a převratů, které byli iniciovány zevnitř je opravdu minimum.
  Stejně jako občanská válka, tak i převrat má obvykle externího iniciátora a podporovatele.

  Ale to člověku, který si myslí, že Majdan byla revoluce lidu, a ne EU+USA iniciovaným pučem, nevysvětlím :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:27 26.06.2018

  Takže zhrnuté a podčiarknuté puč nemôže podľa cernakusa vzniknúť nijak inak iba organizáciou tajnej služby iného štátu. To sú mi novinky.

  Takže zhrnuté a podčiarknuté puč nemôže podľa cernakusa vzniknúť nijak inak iba organizáciou tajnej služby iného štátu. To sú mi novinky.

 • cernakus
  08:52 26.06.2018

  1) Protože CIA má dlouhý seznam provedených pučů, více než ostatní služby dohromady
  2) Protože CIA ty puče velmi často zpacká
  3) Protože jen CIA dělá hurá akce, zejména když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) Protože CIA má dlouhý seznam provedených pučů, více než ostatní služby dohromady
  2) Protože CIA ty puče velmi často zpacká
  3) Protože jen CIA dělá hurá akce, zejména když domnělý "king" je mimo zemi. Tajné služby ostatních států jsou rozvážnější (a také pomalejší)
  4) Protože skupina důstojníků provádějící puč měla konexe na vojenské partnery v USA a konexe na Güla.
  5) Gül je agent CIA (nejen dle obvinění Turecké vlády, ale i dle kuolárních informací)
  6) Protože nikdo jiný tento externě iniciovaný puč v danou chvíli nepotřeboval potenciální podezřelí vyjma CIA, jsou Mosad, FSB, Vaja, Mi6.
  Mosad nedělá akce bez souhlasu vlády Izraele a ta by do toho nešla, protože v případě neúspěchu by byl Izrael na hraně války s mnohem silnějším státem, který je navíc v NATO (bylo by to na aktivaci článku 5).
  FSB takto velké akce nedělá bez souhlasu prezidenta a ten si s Erdoganem pár hodin před pučem plácnul. Mohlo by se jednat jedině o double false flag operaci (tj. přimknout Erdogana k Rusku tím, že ho zachrání před pučem, který sami zorganizovali. Přimknutí se podařilo), ovšem s nedozírnými důsledky, kdyby to ruplo a ono by to ruplo.
  Vaja by s ohledem na střet zájmů Íránu a Turecka v Sýrii mohla mít motivy, ale je nepravděpodobné, že Írán, který je málo zkušení v takových akcích a zároveň velmi málo agresivní (v měřítkách blízkého východu) by se pouštěl do takové akce. V případě selhání by stál už proti třem silným soupeřům (Turecko, SA, Izrael) a to je moc i na početný Írán.
  Mi6 je služba s dlouho tradicí a rozvážným plánováním. Její akce obvykle vyjdou, ale nedělá akce typu, "dnes ráno vstanu, opařím se čajem a večer už uděláme převrat v Turecku". Jsou to prostě Britové.

  Nikdo další nemá prostředky, vazby ani zájem se do Erdogana srát. Hlavně jen vylízanci z USA si myslí, že režim stojí na Erdoganovi. Velmi rychle by se rekrutoval nástupce a měl by k dispozici bojovně naladěnou ulici. Vojenským pučem prostě v roce 2016 už v Turecku nejde nic vyřešit. To bylo možné deset let před tím, kdy byla ještě armáda silná, jednotná a u turecké veřejnosti velmi vážená.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:59 26.06.2018

  Zaujímalo by ma čím takým je charakteristický puč organizovaný CIA? Síce nepochybujem o cernakusovej odbornosti so tom, že to rozozná podľa prvého novinového titulku, ale nejake ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímalo by ma čím takým je charakteristický puč organizovaný CIA? Síce nepochybujem o cernakusovej odbornosti so tom, že to rozozná podľa prvého novinového titulku, ale nejake vysvetlenie by sa hodilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:36 25.06.2018

  Bože to jsou zase cancy.

  Ano, puč zorganizovala CIA. Podpis je jasný. A že byl zpackaný? Protože to byla zcela zjevně hurá akce části jejich důstojníků. Tedy neměla o tom ánung ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bože to jsou zase cancy.

  Ano, puč zorganizovala CIA. Podpis je jasný. A že byl zpackaný? Protože to byla zcela zjevně hurá akce části jejich důstojníků. Tedy neměla o tom ánung ani celá CIA, natož americká vláda. CIA za svoji krátkou historii měla už několik takových zpackaných akcí.
  Byla to prostě reakce na schůzku Putina a Erdogana, kde se tito pragmaticky udobřili (proces začal podstatně dříve, tím, že si Erdogan uvědomil z ruských sankcí, že Turecko potřebuje Rusko více, nežli Rusko Turecko) a CIA zazmatkovala a spustila to narychlo (chtěla využít toho, že král je mimo hrad).
  Ruské tajné služby se to domákly a nakonec Erdogana na poslední chvíli varovali a tím mu umožnili se s pučem vypořádat.
  Armádní pučisté se prostě zalekli toho, že vylezlo do ulic obrovské množství lidí. Toho se například nezalekla egyptská armáda, když puč zosnoval Sísí. Už to ukazuje, že Turci jsou mentálně jinde než Arabové. A také to ukazuje na to, že Erdoganova strana armádu za těch 15 let solidně pročistila.

  Ano, volby v Turecku mi taky trochu smrdí, zejména proto, že Icehn dokázal do Istanbulu nalákat na mítink milióny lidí a přesto docela dost prohrál. Na druhou stranu, zpochybňovat volby jen proto, že nedopadly jak bychom chtěli ... Erdogan má dlouhodobě silnou podporu a fakt je, že se mu poslední rok docela daří. Turci stejně jako Rusové jsou rádi, když se s nimi počítá a Turecká armáda si v Sýrii a Iráku dělá co chce, tedy vítězí.

  Co by vás mělo děsit více, nežli vítězství Erdogana je fakt, že Turci v EU drtivě volili právě jeho. To znamená, že jsou nekompromisní pátá kolona a o jejich loajalitě Tureckým zájmům nemůže být pochyb. A je jich, zejména v Říši opravdu hodně.

  A přestaňte už s těma sračkama typu Sultán Erdogan a podobně. Státy jako Rusko, Irán, Turecko, Sýrie nejsou o jednom muži. Je to celý systém, statisíce, milióny lidí zapojených do vládnutí. Diktatury jednoho muže jsou vzácné nejen místem, ale i časem. Málokdo koncentruje takovou moc, jako koncetrovali Hitler, Stalin nebo Mao, kdy si mohli dovolit doslova cokoliv a nikdo se jim neopovážil ani vzepřít. A i tito borci dosáhli takového vrcholu jen v krátkém období své vlády.
  Podívejte se do USA. Je to typická oligarchická demokratura (diktatura, která si hraje na demokracii). Trump, přestože má značnou podporu spodiny, jen tak tak lavíruje mezi impeachmentem a likvidací. Nedokáže prosadit ani zlomek svých představ a postupně mu jeho oponenti z olgiarchických kruhů odstraňují jednoho vnitřního spojence za druhým. Stejně tak to měl Obama. Myslíte, že válčit v Libyi chtěl? Byl proti, jenže on o tom nerozhodoval. Rozhodoval o tom šéf demokratické oligarchie, jistý Biden a ten se tak rozhodl na základě nátlaku tří dračic a proti vůli pragmatických profíků, jako byl ministr obrany, šéf CIA a náčelník GŠ.

  Prostě se oprostěte od primitivního a černobílého vidění světa, jak tu někdo poznamenal, i ten puč v Turecku, vycházel ze značně zamotané situace v samotných elitách Turecka.

  Osobně jsem přesvědčen, že ani ten Kim není suverén. A vypadá to, že jeho ségra drží také značnou moc, možná byla šedou eminencí v pozadí celou dobu a pašík byl jen její loutka.

  Prodej F-35 do Turecka tedy není rizikem jen kvůli Erdoganovi. Ale prostě proto, že Turecko se emancipovalo a vyvázalo se z amerického vazalství. Tím se stává hůře předvídatelné a kontrolovatelné. Na druhou stranu, proti vyšinutému Izraeli, je Turecko oázou bezpečí a stability pro Svět i jeho sousedy a to se nezmění ani kdyby se Erdogan opravdu sultánem stal.

  PS: Západ a zejména USA jsou v posledních dekádách banda diletantů a to nejviditelněji v zahraniční politice. Musíme si na to, že politici a speciálně političky, zpackají co mohou, prostě zvykat. Proč tomu tak je, si neodvážím odhadnout. Ale bude to souviset s debilizací obyvatel Europoidního civilizačního okruhu (a tím i politického podhoubí) a přehnané emancipace žen (které prostě nejsou vhodný materiál na politiku už jen proto, že zásadně nedrží dohody).
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:34 25.06.2018

  Sice to sem nepatri, ale:

  2 Rase:
  “opravdu si myslíš, že tak stupidně zorganizovaný pokus o puč zorganizoval někdo na Západě ?”

  Na tvoji otazku se da odpovedet pomerne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sice to sem nepatri, ale:

  2 Rase:
  “opravdu si myslíš, že tak stupidně zorganizovaný pokus o puč zorganizoval někdo na Západě ?”

  Na tvoji otazku se da odpovedet pomerne jednoduse.

  Tak zaprve, nejednalo se o stupidne udelany puc. Erdogana delilo tusim 20 minut od toho, aby sedel v letadle a byl na musce vzbourenecke F-16, ktera svete div se startovala z Incirliku. A to ze to nedopadlo? To se hold stava, kdyz to nekdo praskne predem.

  A zadruhe - obecne se staty okolo daji rozdelit do 3 skupin a to podle jejich reakci na puc:
  1) Nymandi, kteří nevedeli která bije – viz. vyjadreni vlad EU a jejich pozdni zmatene reakce
  2) Ti, kteří ten puc praskli
  3) Ti, kteří ten puc organizovali, nebo minimalne o nem vedeli

  Staty, které patri do 2 a 3 skupiny reagovaly jako první. Ja se domnivam, ze clovek nemusi zrovna Einstein, aby mu doslo, do které skupiny patri Rusko, a do které skupiny patri USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Baron
  22:14 25.06.2018

  O téhle situaci v budoucnu ještě uslyšíme. V každým případě vidím velký špatný.

  O téhle situaci v budoucnu ještě uslyšíme. V každým případě vidím velký špatný.

 • Jara
  22:09 25.06.2018

  Podpora Turecka musí skončit! Není to žádný spojenec, ale jen ubohý a zákeřný viděrač, Turecko je mnohem větší problém a nebezpečí pro Evropu než Ruské šarvátky na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podpora Turecka musí skončit! Není to žádný spojenec, ale jen ubohý a zákeřný viděrač, Turecko je mnohem větší problém a nebezpečí pro Evropu než Ruské šarvátky na Ukrajině.

  Pokud mají Turci tak velkou spolupráci na programu F35 nechci to éro na naší obloze ani vidět.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:05 25.06.2018

  Shania: Lepší příklad by asi byli Iránské F14.

  Shania: Lepší příklad by asi byli Iránské F14.

 • Shania
  20:03 25.06.2018

  palo satko: co myslíš, koupil by si někdo takový zbranový systém?:)

  max co pentagon může, tak mít při prodeji smlouvu, kde bude specifikovano co můžou a nemůžou se strojem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: co myslíš, koupil by si někdo takový zbranový systém?:)

  max co pentagon může, tak mít při prodeji smlouvu, kde bude specifikovano co můžou a nemůžou se strojem dělat.

  Jako prodat ho třetí straně, zavazat se dodržovat bezpečnostní pravidla atd.

  Pak max co US může, je jim zaříznout podporu, tak jak to udělali iraku kvuli kradeným M1... ale pak je naženou k tomu, hledat si cesty jak si servis zajistí sami...
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  19:11 25.06.2018

  Danny, a to ako je fakt, že "kluč od miešačky", teda schopnost naštartovat a letiet s "neamerickou" F-35 ma v ruke Pentagon? To všetci ti piloti, experti a politici držali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny, a to ako je fakt, že "kluč od miešačky", teda schopnost naštartovat a letiet s "neamerickou" F-35 ma v ruke Pentagon? To všetci ti piloti, experti a politici držali doteraz bobrika mlčanlivosti a nikomu to nepovedali? Ty to vieš odkial?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  17:12 25.06.2018

  2 Rase

  moje pocity ohledně skoro převratu v Turecku nejsou důležité. Nemám v ruce žádné důkazy. Nicméně nejsem slepý ani hluchý k "přešlapům" západních vlád v posledních 28 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Rase

  moje pocity ohledně skoro převratu v Turecku nejsou důležité. Nemám v ruce žádné důkazy. Nicméně nejsem slepý ani hluchý k "přešlapům" západních vlád v posledních 28 letech, které se provalily.

  Vadí mi, že tahali 40 let za rypák moje rodiče a teď tahaji za rypák mě - stejně bezostyšně jako za komára
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:44 25.06.2018

  Rase:
  Na Blízkom východe sa fenomén dedenia z otca na syna nemusí týkať iba najvyšších postov, ale prakticky akýchkoľvek. Aj pre pretrvávajúce kmeňovo klanové štruktúry v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Na Blízkom východe sa fenomén dedenia z otca na syna nemusí týkať iba najvyšších postov, ale prakticky akýchkoľvek. Aj pre pretrvávajúce kmeňovo klanové štruktúry v spoločnosti. Tuším v Sýrii prešiel z otca na syna post predsedu komunistickej strany. :-D Turecko je samozrejme pokrokovejšie, ale musíme si uvedomiť, že Erdogan pochádza z takého regiónu a akých spoločenských kruhov, kde by to bolo akceptovateľné. A absolútna väčšina jeho voličov taktiež. Udomácnenie sa praxe dedičnosti prakticky akéhokoľvek úradu alebo hodnosti nakoniec toho času doviedlo dovtedy perfektne fungujúci aparát Osmanskej ríše do bezvýchodiskovej krízy.

  Akonáhle si Erdogan dostatočne upevní moc, môže prejsť na rovnaký režim, v akom funguje klan Aliyevovcov v Azerbajdžane. Ale môžeme vidieť podobné tendencie aj mimo daný kultúrny okruh - v Bielorusku si už Lukašenko začína vodiť syna na stretnutia hláv štátov. Pre čo asi? ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:34 25.06.2018

  palo satko: proč? pokud se budou Turci muset pokaždé dovolit, jestli mohou vzlétnout a každou misi jim budou v Pentagonu schvalovat, zda je v souladu se strategickými zájmy, a k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: proč? pokud se budou Turci muset pokaždé dovolit, jestli mohou vzlétnout a každou misi jim budou v Pentagonu schvalovat, zda je v souladu se strategickými zájmy, a k tomu budeš přes vzdálený přístup kontrolovat, zda se v něm někdo nevrtá, je to naopak hodně dobré letadlo, ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  15:50 25.06.2018

  @Czertik

  Bohužel. Turecké území poskytuje strategicky významnou oblast a na jeho území se nachází systémy včasné výstrahy NATO s radarovým systémem AN/TPY-2. Mimo šestice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Czertik

  Bohužel. Turecké území poskytuje strategicky významnou oblast a na jeho území se nachází systémy včasné výstrahy NATO s radarovým systémem AN/TPY-2. Mimo šestice baterií Patriot se základnami členských zemí např.: Adana poskytuje základnu pro 260 nizozemských vojáků provozující baterii Patriot, u města Kahramanmaras se nachází základna čítající 350 německých vojáků, kterou sdílí s kontingentem italských vojáků s protiraketovým systémem SAMP/T. Nesmíme zapomínat na USA, která v Turecku provozuje několik leteckých základen. Nejdůležitější zůstává zřejmě Incirlik, ve které jsou uložené jaderné zbraně USA a NATO.

  Bohužel, ten Egomagortoláh si může dovolit hodně a projde mu to.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:43 25.06.2018

  raziel87: co jsem se bavil s Turky jak žijícími v Turecku, tak v zahraničí, ale většinou pracující pro významné Turecké firmy, tak situaci kolem puče nehodnotili tak komixově, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: co jsem se bavil s Turky jak žijícími v Turecku, tak v zahraničí, ale většinou pracující pro významné Turecké firmy, tak situaci kolem puče nehodnotili tak komixově, jak to vypadalo v našich médiích. Když mi vysvětlovali propletenec různých vztahů a zájmů, tak to bylo zamotanější, než turecká telenovela. Řada dílčích epizod působila jako špatná gangsterka, jiné jako dost překombinovaný špionážní film.
  Oni sami si většinou nebyli jistí, kdo koho vlastně podrazil a kdo je menším zlem. Jestli do toho Západ nebo Rusové byli nějak zapleteni, tak se přikláním k názoru, že spíš reaktivně, se snahou urvat, co se z nastalé situace dalo, než že by to někdo držel pevně v rukou. O Gullenovi se sice povídá jako o váženém spolupracovníkovi CIA, který pomáhal rozmisťovat agenty pomocí sítě svých škol do různých zemí a zároveň vychovávat síť spřátelených absolventů, ale celá ta jeho firma generovala (a stále generuje) ohromné peníze a vliv, na to, aby byl jen poslušnou figurkou.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  15:36 25.06.2018

  Turecko bude "lakmusovym papierom" pre F-35. Ak toto lietadlo Turkom dodaju za povodnych podmienok, tak to zdaleka nie je taka dobra zbraň ako sa píše.

  Turecko bude "lakmusovym papierom" pre F-35. Ak toto lietadlo Turkom dodaju za povodnych podmienok, tak to zdaleka nie je taka dobra zbraň ako sa píše.

 • Rase
  15:19 25.06.2018

  raziel87:
  opravdu si myslíš, že tak stupidně zorganizovaný pokus o puč zorganizoval někdo na Západě ? Turecko bylo vždycky tak nějak přítel jen, aby nebylo nepřítel (nejprve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:
  opravdu si myslíš, že tak stupidně zorganizovaný pokus o puč zorganizoval někdo na Západě ? Turecko bylo vždycky tak nějak přítel jen, aby nebylo nepřítel (nejprve Němců, pozděj SSSR), nějaká vřelá láska tam nebyla nikdy.

  PavolR:
  já to pokrevní dědictví nikdy dost dobře nepochopil (v moderní době). Chápu že se jeden člověk vypracuje na nejvyšší post, ale aby automaticky přešlo na syna je dnes poněkud divné. Navíc v turecku už nemají monarchistickou tradici a i se sultanátem nemají moc dobré zkušenosti - koncem stejně vládla "vojenská chunta" (Mladoturci)
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:44 25.06.2018

  2 Rase

  no, tentokrát jim ten "puč" už vyjde :-) pohlídaji si, aby se moci nechytnula osobnost, která bude koukat spíše na tradiční hodnoty a morál turecké kultury než na západní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Rase

  no, tentokrát jim ten "puč" už vyjde :-) pohlídaji si, aby se moci nechytnula osobnost, která bude koukat spíše na tradiční hodnoty a morál turecké kultury než na západní pojetí demokracie.

  No a pokud by se to komplikovalo, tak není problém zpunktovat zas nějakej chemickej útok, když můžou strkat Sarin kojencům do zadečků místo teploměru v Kuvajtu, Sýrii, Iráku, tak proč ne v Turecku ;) Dneska přítel, zítra nepřítel
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:10 25.06.2018

  Rase: tak tak. Času na to, aby všechno bylo ještě třikrát úplně jinak, než jak si dnes představujeme je spousta. Stačí kouknout večer za zprávy a to jsou obden takové veletoče, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: tak tak. Času na to, aby všechno bylo ještě třikrát úplně jinak, než jak si dnes představujeme je spousta. Stačí kouknout večer za zprávy a to jsou obden takové veletoče, že bych žádné rychlé závěry nedělal.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:46 25.06.2018

  Rase:
  O nástupníctvo v sultanáte by som sa nebál, pôjde proste po pokrvnej línii, ako v iných podobných zriadeniach.
  Rusko je iný prípad, mentalita jeho režimu je ešte stále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  O nástupníctvo v sultanáte by som sa nebál, pôjde proste po pokrvnej línii, ako v iných podobných zriadeniach.
  Rusko je iný prípad, mentalita jeho režimu je ešte stále boľševická, čiže ak vôbec bude mať Putin nejakého nástupcu, videl by som to na niekoho, kto si prisvojí starnúceho Putina, tak ako toho času Stalin chorého Lenina.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:42 25.06.2018

  Do konce roku 2019 budou ty F-35 a piloti v USA, tak času poměrně dost, na zhodnocení vývoje v zemi. On i ten Erdogan nebude vládnout věčně. 64 let není moc (Putinovi je o rok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Do konce roku 2019 budou ty F-35 a piloti v USA, tak času poměrně dost, na zhodnocení vývoje v zemi. On i ten Erdogan nebude vládnout věčně. 64 let není moc (Putinovi je o rok víc), ale není to žádná hitparáda. Jak v Ruska tak i Turecku bude hodně zajímavé kdo přijde na jejich místo, jelikož potencionální nástupce zatím není znám.
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  12:40 25.06.2018

  Ak majú byť blízko pravde tvrdenia iných aktuálnych článkov tu na AN, tak vzťahy Turecka a USA nemusia byť tak jednoznačne vyhranené. Turecko povolilo (a podporilo) plynovod TANAP, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak majú byť blízko pravde tvrdenia iných aktuálnych článkov tu na AN, tak vzťahy Turecka a USA nemusia byť tak jednoznačne vyhranené. Turecko povolilo (a podporilo) plynovod TANAP, ktorý uberá tromfy Rusku a jeho projekt "South stream" prakticky zbezvýznamňuje. Taktiež spustilo inváziu do Sýrie, pričom jeho vojská plnia obdobnú úlohu ako vojská USA/Kurdov - blokujú prístup dua Rusko/Sýria na významnú časť území pôvodnej Sýrie. A to ešte nedávno Putin posielal do sveta správy aj s fotkami, ako Erdoganov syn nakupuje ropu od ISS.. Keby Turecko nekupovalo S400, tak žiadny extra problém s NATO nemá (až na to, že sa pokúsi z inej členskej krajiny NATO uniesť utečených vojakov..).
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:19 25.06.2018

  Konečně zvítězil alespoň trochu zdravej rozum. Osobně si tipnu, že Lightning II
  Turci v budoucnu prostě neobdrží a zůstanou na území USA a at se čmoudi třeba
  staví na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Konečně zvítězil alespoň trochu zdravej rozum. Osobně si tipnu, že Lightning II
  Turci v budoucnu prostě neobdrží a zůstanou na území USA a at se čmoudi třeba
  staví na hlavu.

  To jsou taky nápady, paktovat se s takovym pronárodem...že se nepoučej z historie.
  Maji s těma prasatama jen kšeftovat, bratříčkování fungovat nebude, ideologii národů těžko změníš.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  12:17 25.06.2018

  otazka je co s tureckem ? erogan turecko evodentne cim dal tim vic smeruje k islamske diktature typy is, proti jakym nato bojuje.
  je tady vubec sance, ze by nato kvuli jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otazka je co s tureckem ? erogan turecko evodentne cim dal tim vic smeruje k islamske diktature typy is, proti jakym nato bojuje.
  je tady vubec sance, ze by nato kvuli jeho politice vyloucilo, nebo je pro nato natolik dulezity clen aliance, ze mu projde uplne vsechno ?
  Skrýt celý příspěvek

 • ludvík
  11:31 25.06.2018

  To se tedy amíkům nepovedlo, Erdogan je zase na koni, chudáci kurdové !!

  To se tedy amíkům nepovedlo, Erdogan je zase na koni, chudáci kurdové !!

 • Pepin Nešpor
  11:22 25.06.2018

  Je to chyba! Turci jsou nevyzpitatelni a buh jak to dopadne s tou technologii. Nic bych jim neprodal.

  Je to chyba! Turci jsou nevyzpitatelni a buh jak to dopadne s tou technologii. Nic bych jim neprodal.

 • Pauli
  10:55 25.06.2018

  Turci podle mě F35 dostanou ....všem v tom litá moc peněz
  Ale úplně nerozumím tomu strachu, že díky S400 by mohlo dojít k citlivému úniku dat oF35 do Ruska...
  Do budou ty S400 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turci podle mě F35 dostanou ....všem v tom litá moc peněz
  Ale úplně nerozumím tomu strachu, že díky S400 by mohlo dojít k citlivému úniku dat oF35 do Ruska...
  Do budou ty S400 obsluhovat Rusové nebo co??
  Skrýt celý příspěvek

 • Libertz
  10:32 25.06.2018

  LOL... som zvedavy kedy USA uvali sankcie na tento erdoganov islamisticky sultanat... tie volby su tam totiz asi tak platne ako v Rusku. Islamisticka autokracia se stihackami 5tej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  LOL... som zvedavy kedy USA uvali sankcie na tento erdoganov islamisticky sultanat... tie volby su tam totiz asi tak platne ako v Rusku. Islamisticka autokracia se stihackami 5tej generacie.. no konec. Hlavne ze sa ako kamaratia s Ruskom v poslednych rokoch. Btw Ataturk sa musi v hrobe obracat, po 100 rokoch sultanat naspet.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  08:29 25.06.2018

  Tákže.. Recep Tayyip Erdogan obhájil mandát v souběžně konaných parlamentních volbách vyhraje Erdoganova islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) (bude ústavní většina ?????) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tákže.. Recep Tayyip Erdogan obhájil mandát v souběžně konaných parlamentních volbách vyhraje Erdoganova islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) (bude ústavní většina ?????) to znamená jediné, že Turecko bude pokračovat tvrdě v nastoleném kurzu... dva letouny F-35A Lightning II byly sice s pompou předány ale zůstanou na území USA (podle původního plánu měli odletět do Turecka letos na konci roku) což se nestane, kdy se klidně také může stát, že do Turecka neodletí nikdy .. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:27 25.06.2018

  Sultán Recep I. Erdogan mal dobrý týždeň.

  Sultán Recep I. Erdogan mal dobrý týždeň.