Turecko oficiálně vyřazeno z programu F-35

Turecko oficiálně vyřazeno z programu F-35
F-35A / USAF (Zvětšit)

Spojené státy oficiálně vyřadily Turecko z programu F-35 Lightning II, což ve svém prohlášení ve středu potvrdil Bílý dům. Tímto krokem turecké firmy ztratí zakázky za devět miliard dolarů. Naopak Spojené státy musí bez Turecka investovat do programu F-35 dalších 500 až 600 milionů dolarů.

„Rozhodnutí Turecka koupit ruské systémy protivzdušné obrany S-400 bohužel neumožňuje pokračovat v zapojení do programu F-35. F-35 nemůže fungovat společně s ruskou platformou pro shromažďování zpravodajských informací, kterou lze využít k průzkumu jeho [F-35] pokročilých schopností,“ stojí v tiskovém prohlášení Bílého domu. 

„Spojené státy aktivně spolupracovaly s Tureckem na tom, aby poskytly řešení protivzdušné obrany, která by splňovala [turecké] legitimní potřeby v oblasti protivzdušné obrany, a administrativa udělala několik nabídek, aby Turecko mohlo získat americké systémy protivzdušné obrany Patriot. Turecko je již více než 65 let dlouholetým a důvěryhodným partnerem v NATO, ale přijetí S-400 podkopává závazky, které všichni spojenci NATO přijali [Varšava 2014], aby opustili ruské systémy,“ stojí dále v prohlášení.

Bílý dům ale také uvedl, že spolupráce mezi Tureckem a USA se netýká jen F-35 a Spojené státy ve vojenské oblasti chtějí s Tureckem nadále spolupracovat.

Dodejme, že první části S-400 přistály na turecké základně Mürted minulý týden. Turecko S-400 využije v rámci své budované protiraketové obrany. Nutno však dodat, že S-400 nebude moci využít žádné systémy nebo senzory, které využívají západní technologie. Je také otázkou, zda S-400 mohou vůbec automaticky přijímat data z dalších tureckých radiolokátorů nebo systémů velení a řízení.

Ellen Lord, náměstkyně Pentagonu pro nákupy a provozní potřeby, uvedla, že jednou z klíčových technologií F-35 je „stealth“ a Spojené státy si nemohou dovolit riziko, aby skrze systém S-400 kdokoliv získal informace o těchto schopnostech. „Turecko nemůže postavit ruskou platformu pro shromažďování zpravodajských informací v blízkosti místa, kde se provádí opravy F-35 a kde jsou uloženy F-35 [...] Snažíme se pouze chránit dlouhodobou bezpečnost programu F-35,” uvedla Lord.

Naopak turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že tento krok je nespravedlivý a může ovlivnit vztahy mezi oběma zeměmi. „Vyzýváme Spojené státy, aby opustily toto chybné rozhodnutí, které by otevřelo nenapravitelné rány ve strategických vztazích,” reagovalo turecké ministerstvo zahraničí na oficiálně vyřazení Turecka z programu F-35.

„Tento jednostranný krok je neslučitelný s duchem aliance a není založen na žádném legitimním ospravedlnění,“ uvedlo dále turecké ministerstvo zahraničí. „Nejen, že je nespravedlivé držet Turecko mimo program, jehož je partnerem, ale dokazuje to také, že S-400 umí oslabit schopnosti F-35.“

Podle Erdogana Turecko získá poslední části S-400 v dubnu 2020 a dalším krokem bude společná výroba tohoto systému. Šéf státní korporace Rostec Sergej Chemezov již také uvedl, že Rusko je připraveno dodat Turecku víceúčelové stíhačky Su-35, pokud Ankara projeví zájem.

Turecký průmysl pro F-35 vyrábí 900 součástek a v následujících letech měl získat zakázky za devět miliard dolarů. Podle Lord turecké díly nahradí americké, ale bude nutná jednorázová investice ve výši až 600 milionů dolarů. Dodejme, že Turecko do programu F-35 již investovalo 1,4 miliardy dolarů.

Vyřazení Turecka z programu F-35 potvrdil také Donald Trump, ale zároveň se Turecka zastal, když uvedl, že k tomu kroku bylo dotlačeno předchozí administrativou Baracka Obamy. V roce 2009 administrativa Obamy souhlasila s prodejem kompletů Patriot do Turecka za 7,8 miliardy dolarů.

Podle toho, co víme, americká strana nebyla ochotna Turecku poskytnout požadované know-how a přístup k technologiím kompletů Patriot. Turecko totiž nechtělo (a nechce) nakoupit jen protiraketové systémy, ale především technologie, které mu umožní vyvíjet a vyrábět vlastní systémy protiraketové obrany (především střely země - vzduch).

„Je to velmi těžká situace, ve které se nacházejí, a je to velmi těžká situace, do které jsme byli vtáhnutí... Se vším tím, co bylo řečeno, se snažíme nějak pracovat ‒ uvidíme, co nastane,” uvedl Trump. „Protože mají raketové systémy, které jsou vyrobeny v Rusku, mají zakázáno nakoupit přes 100 letadel [F-35]. Řekl bych, že Lockheed není úplně šťastný. To je spousta práce.”

Trump dále uvedl, že se s Tureckem nejedná fér, protože bylo v minulosti k tomuto nákupu dotlačeno a nyní mu je navíc zakázáno nakoupit F-35.  Tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že Turecko nemůže mít S-400 i F-35, ale rovněž upozornil, že vztahy mezi NATO a Tureckem se neomezují jen na program F-35.

V každém případě Turecko již formálně vlastní čtyři letouny F-35A, které se ale stále nacházejí na území Spojených států. Washington ale tyto čtyři letouny ponechá na americkém území ‒ jedinou šancí, jak může Turecko tyto letouny získat a vrátit se k programu, je odstranění S-400 z výzbroje turecké armády. 

Všichni turečtí pracovníci F-35 byli informováni, že musí opustit USA do 31. července, včetně 20 osob přidělených do kanceláře Joint Program Office, která sídlí v Pentagon a řídí program F-35.

Je otázka, jak se celá situace vyvine, ale podle profesora Nursin Güneye, odborníka na mezinárodní vztahy na univerzitě Bahcesehir Cyprus University, nákup S-400 posílí pozici Turecka, protože nelze vyloučit Turecko z NATO a Spojené státy budou muset najít s Tureckem společnou řeč. Ostatně Aliance nemá ani žádné právní nástroje k vyloučení „neposlušného“ člena.

„Americký prezident si díky diplomatickým snahám tureckých představitelů uvědomil naléhavost této věci pro Turecko. Ačkoli má Kongres USA zákonnou povinnost zahájit proces CAATSA [sankce pro ty, kteří kupují ruské zbraně], což omezuje výkonnou moc, Trump by mohl tento proces zbrzdit o 180 dnů a realizovat pouze pět článků z 12, aby nedošlo ke ztrátě Turecka, protože je to velmi důležitý strategický spojenec,“ myslí si profesor Güney.

Na druhou stranu, ekonomika Turecka si nevede dobře, inflace dosahuje 16 % a nezaměstnanost 14 %. I menší sankce mohou těžce poškodit tureckou ekonomiku, což se samozřejmě následně odrazí na klesající popularitě Erdogana. Nesmíme také zapomenout, že Erdogan, kterému je 66 let, nepředstavuje celé Turecko.

Walter Russell Mead ve svém článku na Wall Street Journal proto upozornil, i s odkazem na spojenectví Osmanské říše s Německem v první světové válce, že sice je nutné zastavit dodávky F-35 do Turecka, ale americká administrativa by měla postupovat opatrně a „soustředit se na delší budoucnost.“

Zdroj: Daily Sabah, Defense News, AlJazeera, Breakinfg Defense

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

NÁZOR: Terorismus jako trn v „tureckém oku“?

V úterý 28. června otřásly největším tureckým letištěm tři výbuchy, které za sebou ...

Turecké chápání demokracie. Proč Erdoğan uspěl?

Američtí novináři se v průběhu nočního pokusu o převrat 15. - 16. července 2016 přiznávali, že ...

NÁZOR: Pomohol Putin zachrániť tureckého prezidenta Erdogana?

V noci z 15. na 16. júla sa v Turecku nečakane uskutočnil pokus o prevrat, ktorý zorganizovala ...

Ohrožují čistky v turecké armádě její bojeschopnost?

Od červencového převratu, který se minulý rok odehrál v Turecku uběhl již téměř rok, ale čistky ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • givicz
  21:23 24.07.2019

  S400 Triumf component delivery for the 13th day in a row: 27th plane in total, 2nd plane today, Russian Air Force 224th Flight unit An124 Ruslan is flying from Mozdok RuAFB to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S400 Triumf component delivery for the 13th day in a row: 27th plane in total, 2nd plane today, Russian Air Force 224th Flight unit An124 Ruslan is flying from Mozdok RuAFB to Mürted TurAFB. No missiles delivered, only support equipment. RA82014 will land approximately 09:00GMT
  https://twitter.com/YorukIsik/...

  Jinak aby řeč nestála :
  Rusko začalo dodávat Číně druhou sadu S-400
  https://tass.ru/armiya-i-opk/6...
  "Přepravní loď s první šarží vybavení z druhé sady C-400 pro Čínu šla na moře z přístavu Ust-Luga v Baltském moři. Tak, jako v případě Turecka, dodávka systémů začala o několik měsíců dříve, než bylo smluvní období." - Řekl zdrojová agentura.

  Dodal, že pro dodávku celého pluku zákazníkovi „se plánuje použití alespoň tří plavidel“, která půjdou na moře jedna po druhé „s krátkými časovými intervaly“.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  18:27 23.07.2019

  security magazin má očividně stejné zdroje: Zdroj: TASS :) informaci co jsem zde postnul včera publikují dnes... takže pokud by se někomu nelíbil můj překlad :)

  Pokud na nás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  security magazin má očividně stejné zdroje: Zdroj: TASS :) informaci co jsem zde postnul včera publikují dnes... takže pokud by se někomu nelíbil můj překlad :)

  Pokud na nás USA uvalí sankce kvůli protivzdušným systémům S-400, odpovíme protiopatřeními, prohlásil turecký ministr zahraničí
  https://www.securitymagazin.cz...


  25 letadlo RF za 12 dní v Turecku.... první fáze dodávek S 400 má být dokončena do konce tohoto týdne ....
  https://tvzvezda.ru/news/opk/c...
  " První fáze dodávek protilietadlových raketových systémů S-400 z Turecka bude dokončena do konce tohoto týdne, uvedl šéf Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci (FSMTC) Dmitrij Shugaev. Poznamenal také, že i přes tlak ze Spojených států se počet zemí ochotných koupit C-400 se nesnížil. "


  https://twitter.com/YorukIsik/...
  S400 Triumf component delivery for the 12th day in a row: 25th plane in total, 1st plane today, Russian Air Force 224th Flight unit An124 Ruslan flew from Mozdok RuAFB. No missiles delivered, only support equipment. RA76719 is climbing out of Mürted TurAFB now for return flight.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  08:20 23.07.2019

  Aeromost mezi Tureckem a Ruskem dále pokračuje... na to, že systém S 400 má být uveden kompletně do provozu v dubnu 2020 nějak spěchají... 11 den v řadě do Turecka přiletělo 24 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aeromost mezi Tureckem a Ruskem dále pokračuje... na to, že systém S 400 má být uveden kompletně do provozu v dubnu 2020 nějak spěchají... 11 den v řadě do Turecka přiletělo 24 obřích letadel z RF ... jestli USA uvalí sankce na Turecko tak to bude ještě zajímavé ... :)

  https://twitter.com/YorukIsik/...

  S400 Triumf component delivery to TurAFB Mürted for the 9th day in a row:20th & 21st planes in total, 1st & 2nd planes today. Russian Air Force 224th Flight unit An124 Ruslan flew from Mozdok RuAFB to Mürted TurAFB 04:08GMT. 2nd An124 fr Mozdok over Sochi & will land 09:15GMT

  S400 Triumf component delivery for the 10th day in a row: 22nd plane in total, 1st plane today, Russian Air Force 224th Flight unit An124 Ruslan is flying from Mozdok RuAFB to Mürted TurAFB. No missiles delivered, only support equipment. An124 landing now 07:17GMT

  S400 Triumf component delivery for the 11th day in a row: 23rd plane in total, 1st plane today, Russian Air Force 224th Flight unit An124 Ruslan is flying from Mozdok RuAFB to Mürted TurAFB. No missiles delivered, only support equipment. An124 landing now 04:20GMT

  S400 Triumf component delivery for the 11th day in a row: 24th plane in total, 2nd plane today, Russian Air Force 224th Flight unit An124 Ruslan RA82014 is flying from Mozdok RuAFB to Mürted TurAFB. No missiles delivered, only support equipment. An124 landing now 09:22GMT
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:01 22.07.2019
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  Pro redakci - není v redakčním systému nějaká funkce "skryj pro mě příspěvky toho a toho s nějakým pluskem u toho pro případné rozbalení příspěvku"? Už mě od toho rolování azbukou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro redakci - není v redakčním systému nějaká funkce "skryj pro mě příspěvky toho a toho s nějakým pluskem u toho pro případné rozbalení příspěvku"? Už mě od toho rolování azbukou a tupě odfláklým "překladem" a klikání mínusů (přiznám se, aniž bych o to v naprosté většině případů okem zavadil) začíná trápit karpální tunel...
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   14:41 22.07.2019

   Tato funkce zde není, ale připravuje se jiná, která ti nové příspěvky givicze bude posílat přímo na mobil.

   Tato funkce zde není, ale připravuje se jiná, která ti nové příspěvky givicze bude posílat přímo na mobil.

   • semtam
    14:44 22.07.2019

    A ta funkce se bude jmenovat trol-trolovi.

    A ta funkce se bude jmenovat trol-trolovi.

   • RiMr71
    11:16 23.07.2019

    ...tak to bych si už dokázal ošéfovat sám :)

    ...tak to bych si už dokázal ošéfovat sám :)

  • Tesil
   19:15 22.07.2019

   No tak to buď rád,máš našlápnuto na přiznání ID.

   No tak to buď rád,máš našlápnuto na přiznání ID.

   • RiMr71
    11:14 23.07.2019

    ...jakého ID? Myslíš identity? Tu jsem nikdy neskrýval, několikrát jsem zde linkoval má videa které ke mě vedou širokou pohodlnou cestou :)
    Nejsem proruský troll nebo kolaborant ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ...jakého ID? Myslíš identity? Tu jsem nikdy neskrýval, několikrát jsem zde linkoval má videa které ke mě vedou širokou pohodlnou cestou :)
    Nejsem proruský troll nebo kolaborant stydící se za své perverzní názory, abych se skrýval. Já se nemusím bát svého řídícího důstojníka a ztráty prémií...
    Kolik je skutečných osobností za těmi vašimi nicknamy bylo vidět, když tu jel americký konvoj sám. Nechali jste tam soudruha Vyvadila úplně samotného, chudáka pomateného... :)
    Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:16 22.07.2019

  Турция заинтересована в покупке других российских систем ПВО, кроме С-400 ( Turecko má zájem o nákup dalších ruských systémů protivzdušné obrany, s výjimkou S -400 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Турция заинтересована в покупке других российских систем ПВО, кроме С-400 ( Turecko má zájem o nákup dalších ruských systémů protivzdušné obrany, s výjimkou S -400 )
  https://tvzvezda.ru/news/opk/c...
  Turecko má zájem o nákup dalších systémů protivzdušné obrany, s výjimkou modelu S -400, který je již dodáván do země. To je uvedeno v agentuře Anadolu s odkazem na ředitele firmy "Rostec" Sergej Chemezov.
  Chemezov také poznamenal, že Rusko a Turecko jednají o společné výrobě systémů S-400 v republice. Dodávky systémů S-400 do Turecka jsou prováděny v rámci podepsané smlouvy.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:04 22.07.2019

  Анкара назвала С-400 более продвинутыми системами по сравнению с американскими Patriot ( Ankara označila S-400 pokročilejším systémem ve srovnání s americkým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Анкара назвала С-400 более продвинутыми системами по сравнению с американскими Patriot ( Ankara označila S-400 pokročilejším systémem ve srovnání s americkým Patriotem)
  https://tass.ru/mezhdunarodnay...
  Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu také oznámil svou připravenost reagovat na Washington, pokud budou uvaleny sankce.

  ANKARA, 22. července / Tass /. Turecký ministr zahraničních věcí Mevlut Cavusoglu nazval v pondělí ruské protiletadlové raketové systémy S-400 pokročilejší než protiraketové systémy Patriot.

  Ruské S-400 jsou ve srovnání s americkým Patriotem pokročilejšími systémy protivzdušné obrany," zdůraznil ministr zahraničních věcí. Podle Cavusoglu plánuje Ankara do roku 2020 použít systém protivzdušné obrany S-400. Nasazení C-400 začne v říjnu 2019.

  Co se týče amerického rozhodnutí o vyloučení Turecka z programu za účelem vytvoření letadel páté generace F-35, Cavusoglu připomněl, že Ankara se snaží „vyrábět své vlastní letadla“. "Vážně se zabýváme produkcí národních zbraní. Ale F-35 jsou nové technologie, v souvislosti s nimiž jsme přispěli 1,4 miliardy dolarů a stali jsme se partnery v programu, abychom je vytvořili. Pokud však nebudou převedeny na nás, pak uspokojíme naši potřebu letadel jinde - stejně jako v případě S400 " - dodal.

  Reakce na sankce USA
  Ministr zahraničí republiky také dodal, že Turecko je připraveno reagovat na Spojené státy, pokud Washington uvalí sankce kvůli dodávce S-400.

  "Budou-li USA proti nám jednat, přijdeme s vhodnou odpovědí. Samozřejmě bychom chtěli, aby naše vztahy pokračovaly jako dva partneři NATO. Pokud však vůči nám projeví nepřátelský postoj, pak se pomstíme". - řekl turecký ministr zahraničí.

  Současně Cavusoglu nevyloučil, že by Ankara mohla v této souvislosti přijmout „určité kroky na téma letecké základny Incirlik“.

  Podle ministra Turecko očekává, že americký prezident Donald Trump a vláda USA NEBUDOU ukládat sankce v rámci CAATSA ...
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  08:42 22.07.2019

  Tak se nám ta situace nějak komplikuje:

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Turecko chce těžit ropu a plyn v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak se nám ta situace nějak komplikuje:

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Turecko chce těžit ropu a plyn v moři, které spadá do vod řecké kyperské republiky. Je to na jih od Kypru, severokyperská turecká republika tam nedosáhne ani teoreticky. A v případě potíží vyhrožuje opakováním invaze.

  To je docela zajímavá situace, protože Kypr je tradičním spojencem Ruska, je plný ruských turistů a investorů, Rusko se cítí být pokračováním Byzantské říše a Kypr podporuje kvůli pravoslavné víře.

  Zároveň je to ovšem součást britského commonwealthu.

  Jsem zvědav, jak se to vyvine.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jara
   10:33 22.07.2019

   Já snad ani ne ;)

   Já snad ani ne ;)

 • Jara
  15:34 21.07.2019

  Turecko nastoupilo cestu Íránu, vždycky když se dokáže chopit moci malá skupina zamindrákovaných budižničemů kteří si musí najít nějáká zaklínadla k omámení debilů v populaci, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turecko nastoupilo cestu Íránu, vždycky když se dokáže chopit moci malá skupina zamindrákovaných budižničemů kteří si musí najít nějáká zaklínadla k omámení debilů v populaci, kterých bohužel bývá většina , a na pomatení již pomatených je islám ideální nástroj je totiž jednoduchý pro debily ideální, ale nechá se použit i něco jako rovnost lidu..... jak dobře víme
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:10 21.07.2019

  В Турции представлена эмблема первого полка ЗРС С-400 (V Turecku byl představen znak prvního pluku ZRS S-400 )
  https://vk.com/photo-123538639...

  В Турции представлена эмблема первого полка ЗРС С-400 (V Turecku byl představen znak prvního pluku ZRS S-400 )
  https://vk.com/photo-123538639...

 • ruleta
  14:21 20.07.2019

  S-400 mělo Turecko dostat později, takže pravděpodobně dostalo jinou - pro síly RF vyrobenou. Jak to jde dohrmady s exportní verzí o které se dlouho hovořilo ve smyslu - exportní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S-400 mělo Turecko dostat později, takže pravděpodobně dostalo jinou - pro síly RF vyrobenou. Jak to jde dohrmady s exportní verzí o které se dlouho hovořilo ve smyslu - exportní verze = ořezaná verze = horší verze. Jedná se jenom o úpravy software? Ví to někdo?
  Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   12:08 21.07.2019

   Tak za prvé je otázkou jaké rakety tento Turecký systém dostane, protože je možné do S 400 strkat různý typy raket... dále si pamatuji staré sovětské radarové systémy, které byly ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak za prvé je otázkou jaké rakety tento Turecký systém dostane, protože je možné do S 400 strkat různý typy raket... dále si pamatuji staré sovětské radarové systémy, které byly tvořeny tak nějak modulově .... prostě do obrovských skříní se strkaly velké " šuplíky " s elektronikou, kdy výměna takového modulu byla otázka několika sekund, vůbec bych se nedivil kdyby u S 400 to bylo podobné...
   Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   20:07 21.07.2019

   Podľa mňa je tá "osekanosť" minimálna, resp. žiadna ....

   To je len tu taká rozšírená dosť naivná predstava, že Turci kúpia "druhú triedu" za cenu tej prvej.

   Pred dvadsiatimi ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Podľa mňa je tá "osekanosť" minimálna, resp. žiadna ....

   To je len tu taká rozšírená dosť naivná predstava, že Turci kúpia "druhú triedu" za cenu tej prvej.

   Pred dvadsiatimi rokmi ruské firmy dodávali napr. Su-30 do Indie s vybavením o ktorom sa mohlo ruskému letectvu len snívať .....
   Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    23:31 21.07.2019

    to záleží na tom co Rus prozradí a jaké jsou nedokumentované funkce .-) U takto složitého systému je extrémně obtížné zjistit to co chce výrobce zatajit.

    to záleží na tom co Rus prozradí a jaké jsou nedokumentované funkce .-) U takto složitého systému je extrémně obtížné zjistit to co chce výrobce zatajit.

  • logik
   11:03 22.07.2019

   IMHO osekanost bude pouze v jedné věci: nedodají jim Ruskou "knihovnu hrozeb". Hardware bude stejný.

   IMHO osekanost bude pouze v jedné věci: nedodají jim Ruskou "knihovnu hrozeb". Hardware bude stejný.

 • semtam
  23:16 19.07.2019

  Krátká poznámka, USA mohou své rozhodnutí také ještě změnit, jak bývá poslední dobou zvykem.

  Pokud se tak nestane, tak se Turecku nabízí řada možností jak přijít k letadlu se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Krátká poznámka, USA mohou své rozhodnutí také ještě změnit, jak bývá poslední dobou zvykem.

  Pokud se tak nestane, tak se Turecku nabízí řada možností jak přijít k letadlu se stealth schopnostmi. Jednak se asi nabídne účast v projektu PAK-FA (SU-57) či si Turecko může od Číny obstarat J-31. Daleko zajímavější je možnost nasednout do společného korejsko-indonéského projektu KF-X. S oběma zeměmi má Turecko dobré vztahy a také již úspěšné vojenské projekty jako třeba tank Altay či houfnice T155 Firtina s Koreou a s Indonésií střední tank Harimau.
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   08:17 20.07.2019

   No to mají výběr...

   No to mají výběr...

   • semtam
    09:52 20.07.2019

    Aspoň že ho mají, někteří nemají

    Aspoň že ho mají, někteří nemají

    • sanityangel1
     14:09 20.07.2019

     Jojo, taky bych u nas rad videl S-400, aspon bychom meli nejakou rozumnou PVO a ne to cim je armada vyzbrojena dnes.

     Jojo, taky bych u nas rad videl S-400, aspon bychom meli nejakou rozumnou PVO a ne to cim je armada vyzbrojena dnes.

     • satai
      07:18 22.07.2019

      Jo, koupit si PVO od nepřítele... Kde by tak asi mohl být problém?

      Jo, koupit si PVO od nepřítele... Kde by tak asi mohl být problém?

     • RiMr71
      13:53 22.07.2019

      ...jenže on to jako kolaborující "bojovník" (pokud se dá bojovat jako tlučhuba) vidí prostě jinak... :)

      ...jenže on to jako kolaborující "bojovník" (pokud se dá bojovat jako tlučhuba) vidí prostě jinak... :)

     • Grugh
      21:12 22.07.2019

      My jsme s někým ve válce? Kdo je nepřítelem?
      Když si od roku 1989 kupujeme americké zbraně, nekupujeme je také od dřívějšího imperialistického nepřítele?
      A co německé zbraně? ...
      Zobrazit celý příspěvek

      My jsme s někým ve válce? Kdo je nepřítelem?
      Když si od roku 1989 kupujeme americké zbraně, nekupujeme je také od dřívějšího imperialistického nepřítele?
      A co německé zbraně? Kupujeme snad Hitlerovy fašistické zbraně?
      Pánové Satai a RiMr71, vy nejste kolaborující bojovníci, ale politruci. Tlučhuba je velmi výstižné přirovnání.
      Mimochodem pokud se Turecku podaří získat zpět investované peníze do F-35, bude pro něj naopak obrovská výhra.
      I Austrálie tvrdí, že F-35 je letounem páté generace pouze podle reklamního označení:
      Is the JSF Really a Fifth Generation Fighter?
      https://www.ausairpower.net/js...
      Možná to je důvod, proč se ho pak snaží natlačit kde komu na světě.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      21:31 22.07.2019

      Nevím pánové kde žijete, položím otázku jsme členem nějaké bezpečnostní organizace ? ANO jsme.
      Vstoupili jsme do ní dobrovolně? ANO vstoupily.
      Čerpáme mi a naše země z toho jisté ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nevím pánové kde žijete, položím otázku jsme členem nějaké bezpečnostní organizace ? ANO jsme.
      Vstoupili jsme do ní dobrovolně? ANO vstoupily.
      Čerpáme mi a naše země z toho jisté výhody, zejména ekonomické a bezpečnostní( pro rejpaly ty ekonomické spočívají v garanci stability) ANO, čerpáme.
      A na druhou stranu NATO má jistá pravidla co se některých procesů týká, tak aby bylo schopno fungovat tedy tu bezpečnost garantovat a ty pravidla se týkají i vojenské techniky kde jsou podloženy i jistými STANAG normami fáke se týkají i nákupu zbraní a zbraňových systémů je to logické a není v tom žádná křivda, ten dojem se někteří snaží vzbudit naopak to co děla Turecko je nefér, sprosté .... takže když to shrnu Nákup ruských/čínských/ běloruských zbraní by z naší strany bylo velice sprosté pošlapavající hodnoty ke kterým jsme se dobrovolně zavázali....
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:36 22.07.2019

      Ausairpower to bere ještě někdo vážně? To rozhodně není stanovisko australského letectva.

      Ausairpower to bere ještě někdo vážně? To rozhodně není stanovisko australského letectva.

     • Grugh
      15:43 23.07.2019

      Bohužel se NATO se z původní obranné aliance stává skupinou vazalů (nebo přesněji nohsledů) USA. Generální tajemník (norský ekonom) přestává rozlišovat, kdy mluví za NATO a kdy za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Bohužel se NATO se z původní obranné aliance stává skupinou vazalů (nebo přesněji nohsledů) USA. Generální tajemník (norský ekonom) přestává rozlišovat, kdy mluví za NATO a kdy za USA, jako např. v případě vypovězení smlouvy INF.
      Pokud pravidla reálně vytváří pouze jeden z členů, tak jsou to špatná pravidla.
      Proč je možné nakupovat (nebo si pronajímat ;-)) například švédské zbraně a ne běloruské? Ani jeden z těchto států nejsou v NATO a ani s jedním nejsme v konfliktu. Proč USA může od Moldávie nakoupit ruský MiG-29, ale Turecko nesmí nakoupit ruský komplet S-400?
      Rovněž Americké základny rozeseté po celé Evropě jsou divné. Proč se nejedná o základny NATO?
      Proč musíme kupovat drahé vrtulníky Bell nebo Sikorski, když jsou k dispozici NATO vrtulníky Leonardo?
      Myslím, že by mělo dojít ke transformaci, kde bychom byli součástí evropského obranného celku a ne jen vazalem zámoří.
      Zavázali jsme se k vzájemné pomoci, ne k otrocké poslušnosti a placení desátků jedné zemi. Doufám, že případná vzájemná pomoc by byla na základě pevnějšího pouta než náš vojenský pakt s Francií před druhou světovou válkou, kdy nám pak společně s V. Británií dala ultimátum na podřízení se výsledků Mnichova.
      Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      03:22 24.07.2019

      @Grugh

      Dovolím si upřesnit tvoji myšlenku ohledně těch vrtulníků. :-)))

      Mnichovskou dohodu kromě zrádné Francie a Velké Británie podepsalo i zlé Německo a Itálie. Tedy vrtulníky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Grugh

      Dovolím si upřesnit tvoji myšlenku ohledně těch vrtulníků. :-)))

      Mnichovskou dohodu kromě zrádné Francie a Velké Británie podepsalo i zlé Německo a Itálie. Tedy vrtulníky Leonardo (italsko-britská značka AgustaWestland) opravdu nebrat. Jejich základ se vyrábí v Polsku, které se k nám po Mnichovu také nechovalo pěkně, a navíc jsou vrtulníky Leonardo z poloviny z amerických součástek. Takže tudy opravdu ne. Zlé Německo a zrádná Francie jsou Airbus (Eurocopter), takže ty taky nebrat.

      Tak se nám to krátí. Turecko je teď v kurzu jako ten, co se postavil USA a EU. Ale jediné, co nám může za vrtulníky nabídnout jsou bud´ licence nebo společné projekty s USA, Leonardem a Airbusem. Takže ty taky vzít nemůžeme.

      Slovensko se k nám po Mnichovu také postavilo zády, takže s nimi taky ne. Na Maďarsko by se taky něco našlo, takže taky ne. Rakousko bylo v té době vlastně zlé Německo, tak tam se také obrátit nemůžeme.

      S kým to budeme tvořit ten obraný svazek? Nějak se nám ten počet evropských zemí krátí. Vypadá to, že jsme tam, kde už jsme jednou byly – jako kůl v plotě: https://youtu.be/lB29JsgWuUI.... Ten člověk na tom videu s tím má očividně osobní zkušenosti, takže on a jeho staronová partaj už budou určitě vědět jak na to.
      Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      03:38 24.07.2019

      Grugh

      Mel byste zamakat na sve English. V odkaze nezpochybnuji (australane) generaci F35, ale vhodnost rozhodnuti pripojit se k JSF projektu.

      Grugh

      Mel byste zamakat na sve English. V odkaze nezpochybnuji (australane) generaci F35, ale vhodnost rozhodnuti pripojit se k JSF projektu.

     • TF_HU
      03:52 24.07.2019

      Grugh

      Kde jste byl poslednich 10 let? Cist neumite? Na vsechny vase otazky existuji v mediich odpovedi.

      Doporucuji vam cist nato.org moc o samotnem NATO nevite. Ani jak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Grugh

      Kde jste byl poslednich 10 let? Cist neumite? Na vsechny vase otazky existuji v mediich odpovedi.

      Doporucuji vam cist nato.org moc o samotnem NATO nevite. Ani jak rozhoduje, ani jak stavi sve "sily" ke spolecne obrane a ani jak porizuje sve schopnosti.

      Kazdy z clenu prijde s "napadem", ktery se projedna, komunikuje a schvali jednohlasne. Co je na tom divneho?

      Proc Svedske zbrane a ne Beloruske? V prvni rade, technologie, standardy a pak take, ze Belorusko je na tom podobne jako Rusko.

      Svedsko ma silnejsi spolupraci s NATO.

      USA koupi mig29 jako nastroj k testovani, vycviku pro vlastni potrebu. Rozlisujeme mezi NATO a USA, ze? Stejne jako mezi NATO a CR. Narodni zajem je narodni zajem, do NATO deklarujeme cast svych sil.

      Proc ne S400 a F35 soucasne? Protoze asi USA nechce prijit o stealth know-how. Easy like that. Turecka volba, na tom nechapete?

      Proc by USA sve zakladny po svete, melo predavat pod NATO? To jsou jejich zakladny, NATO je neridi a ani nefinancuje.

      Vrtulniky Bell maji oproti Augusta Westland jednu vyhodu, zavedene zbranove systemy. Proto se rozhoduje o US strojich a ne Italskych. Doslo se k tomu vyberem, ne vazalstvim.

      Zbytek textu jen dokumentuje vas chaoticky rozhled.
      Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      23:52 24.07.2019

      @Starlight
      Vaše převracování argumentů je obdivuhodné. Všechno jste pochopil opačně.
      1) Mnichov jsem zmínil v souvislosti s vojenským paktem, který jsme před ním měli s Francií. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Starlight
      Vaše převracování argumentů je obdivuhodné. Všechno jste pochopil opačně.
      1) Mnichov jsem zmínil v souvislosti s vojenským paktem, který jsme před ním měli s Francií. Místo slibované pomoci jsme se dočkali ultimáta.
      2) Vrtulníky Leonardo považuji za vhodnější z důvodu modernější konstrukce a nižší pořizovací ceny i provozních nákladů. Nákup amerických strojů beru jako vynucené rozhodnutí. Já, narozdíl od jiných, nelpím na konkrétní zemi výroby. Já preferuji možnost volby.
      @TF_HU
      Vy byste měl zapracovat na sobě.
      1) Co asi znamená otázka: "Is the JSF Really a Fifth Generation Fighter?" jejíž citací jsem odkaz uvedl?
      2) Která média mé otázky zodpoví? Jedna tvrdí jedno, jiná zase pravý opak. Jaká je odpověď na otázku, jestli jsme s někým ve válce? Já si myslel, že nejsme. A když jako nesmíme nakupovat u nepřítele, proč to automaticky vylučuje Rusko?
      3) Není důležité, jak jsou popsaná pravidla rozhodování, ale to jak v reálu fungují. Turecko v oněch jednohlasných hlasováních nemá hlas? Je to tuším druhá největší armáda v NATO.
      4) Ke zjištění stealth know-how potřebujete F-35. Ale S-400 vám v tomto případě není k ničemu. Měření a testy snadněji provedete vlastními specializovanými prostředky, než černou krabičkou s tlačítkem s nápisem "pálit". Ale mohl byste nedejbože zjistit, že stealth vlastnosti vaší draze zaplacené stíhačky nejsou pro systém S-400 dostatečné a mohl byste zveřejněním tohoto faktu zmařit další budoucí prodeje tohoto papírového 5G letounu.
      5) Jde o to, že USA může nakupovat, co chce a Turecko ne. Na USA se CAATSA nevztahuje a sakce proti sobě kongres nikdy neschválí.
      6) Nabízené am. vrtulníky vycházejí z 50+let starých konceptů. Můžete to nazvat jako výhoda zavedených zbraňových systémů. Ale to byly i koně a šavle v 1. světové válce.
      7) Chápu, že někomu myšlenka jiného obraného paktu než NATO, který by byl více orientovaný na Evropu, přijde jako naprostý chaos a anarchie. Ale takového člověka bych čekal spíše na opačné straně Atlantiku.
      Skrýt celý příspěvek

     • Grugh
      00:20 25.07.2019

      Nemělo by být naším cílem spíše lépe vycházet s okolím, než neustále obviňovat Rusko (nebo jinou zemi konkurující USA), že agresivním způsobem posouvá hranice svého vlivu (i kdyby ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nemělo by být naším cílem spíše lépe vycházet s okolím, než neustále obviňovat Rusko (nebo jinou zemi konkurující USA), že agresivním způsobem posouvá hranice svého vlivu (i kdyby to bylo ztrácení vlivu)?
      1) Obviňujeme Rusko, že možná proti nám vede špionáž. Ale o USA to jistě víme -
      že dlouhodobě sledovalo čelní evropské politiky, aby je mohlo vydíráním přinutit ke spolupráci. A to všechno kooperaci (nebo kolaboraci) s místními zpravodajskými službami. Odposlouchávanými/sledovanými byly Schroeder, Merkelová, Sarkozy, Berlusconi, Pan Ki-mun, Netanjahu a mnoho dalších:
      https://www.novinky.cz/zahrani...
      2) Obviňujeme čínské firmy, že mohou spolupracovat s čínskou vládou a předávat jí informace. Ale o USA to jistě víme - že v rámci programu P.R.I.S.M byly všechny velké technlogické firmy přinuceny ke spoluprácí a ke sdílení všech uživatelských údajů a komunikace v nezašifrované podobě s NSA.
      https://en.wikipedia.org/wiki/...
      3) Sovětský svaz/Rusko se z Německa (a i od nás) po 2. světové válce stahovalo nadměrně dlouho. Ale USA je tam pořád. Stejně tak v dřívějším Mexiku (Texasu), na Kubě (Guantanámo), Filipínách, Havaji, v Japonsku, ... To vše jsou země, kde se USA usadily konflitem a násilným obsazením. Ale teď už stačí jen hrozba konfliktu a USA přijde v rámci pomoci, která trochu přípomíná rok 1968 a pomoc vojsk Varšavské smlouvy.

      Já prostě nechci, aby naši bývalí ministři zahraničí nebo obrany dostávali vysoká vyznamení od NEDu a byly v uniklých depeších na Wikileaks vedeni jako "největší spojenci" USA a "oddaní obhájci" transatlantické orientace v Evropě (jako nechvalně proslulý A. Vondra).
      Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   19:36 20.07.2019

   Turecko si pořídí leda tak ty Su-57 a to v omezené sérii. Turecko letouny potřebuje a pohádka o Su-57 nestačí. J-31 je stále prototyp a rozhodně to nebude Turecko, kdo je první ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Turecko si pořídí leda tak ty Su-57 a to v omezené sérii. Turecko letouny potřebuje a pohádka o Su-57 nestačí. J-31 je stále prototyp a rozhodně to nebude Turecko, kdo je první dostane. Turecko chtělo a stále chce posunout své schopnosti ve výrobě moderních stíhacích letounů. Před měsícem na veletrhu zase vytáhli TF-X, takže to s ním myslí vážně. Reálně to vypadá na objednávku Su-35 a další vývoj TF-X.
   Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    19:59 20.07.2019

    V první větě ne Su-57 ale Su-35

    V první větě ne Su-57 ale Su-35

 • SofF
  23:15 19.07.2019

  tady nejde tak o F-35 jako pro USA nepříjemná změna vztahu který je pro ně ve směru Aliance podstatný, ostatní zaujímají vůči nim vztah patron-klient. A Turecko chce férovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tady nejde tak o F-35 jako pro USA nepříjemná změna vztahu který je pro ně ve směru Aliance podstatný, ostatní zaujímají vůči nim vztah patron-klient. A Turecko chce férovou spolupráci, tedy možnost výběru dodavatelů. Přitom měli dobrou vůli a chtěli společnou výrobu raket Patriot, jenže US vedení jim jasně naznačilo za co je považuje.
  Navíc, jak diskutující níže naznačil, ostrý test ruských radarů by mohl mít zničující dopad na renomé amerického maskování - a tam už se protočily obrovské sumy takže nepřipadá v úvahu aby zákazníci začli couvat.
  Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   19:57 20.07.2019

   Neměli dobrou vůli. Měli vůli na tom vydělat - získat know-how, aby si časem stavěli vlastní. Ono snad Rusko někomu povolilo výrobu S-400? Dostali klíčové technologie? Pokud vím, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Neměli dobrou vůli. Měli vůli na tom vydělat - získat know-how, aby si časem stavěli vlastní. Ono snad Rusko někomu povolilo výrobu S-400? Dostali klíčové technologie? Pokud vím, tak ne. Takže nemají ani know-how raketového systému, fabriky žádné komponenty S-400 nevyrábí, nemají F-35 a přišli o pořádný kšeft. Hezké vysvědčení... Jo, kdyby tam fungovala normální demokracie a ne diktátor Erdogan, který se živí na struně islámu a povrchního vlastenectví, tak by po zamítnutí prodeje Patriotu nakoupili systém od jiného "spojeneckého" výrobce.
   Skrýt celý příspěvek

   • Econ
    00:31 21.07.2019

    Tak zcela zjevně ze strany Turecka nešlo o peníze. To by do toho nešly.

    Tak zcela zjevně ze strany Turecka nešlo o peníze. To by do toho nešly.

 • Sanyo
  15:58 19.07.2019
  • (11)

  Jen jestli oni nemají bobky, že by se ukázalo jak to ve skutečnosti je s tím slavným stealth. Určitě by všichni současní a budoucí uživatelé Turecku zasílali dotazy zda S-400 to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen jestli oni nemají bobky, že by se ukázalo jak to ve skutečnosti je s tím slavným stealth. Určitě by všichni současní a budoucí uživatelé Turecku zasílali dotazy zda S-400 to letadlo najde nebo ne. A odpověď by se nemusela líbit. Sice je to moje spekulace, ale kdyby si tak opravdu Američani byli jistí svým výtvorem tak by ho bez problémů Turecku dodali s tím, že S-400 je z doby kamenné a nemá sebemenší šanci F-35 zachytit.
  Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   16:15 19.07.2019

   Tak ono jedna věc je být si nejistý a druhá věc je umožnit (jakoliv hypoteticky) dlouhodobé analýzy zachycení F-35 pomocí S-400. Pokud bude mít vlastník oba systémy, pak může ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak ono jedna věc je být si nejistý a druhá věc je umožnit (jakoliv hypoteticky) dlouhodobé analýzy zachycení F-35 pomocí S-400. Pokud bude mít vlastník oba systémy, pak může dlouhodobě testovat úpravy a vylepšení, jak F-35 zachytit. Zpočátku to třeba nepůjde, ale po měření a ladění by se mohla najít cesa, jak stealth eliminovat. Z tohoto hlediska je vyloučení Turecka pochopitelné.
   Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    16:23 19.07.2019
    • (12)

    S 400 jsou v Sýrii, S 400 jsou v Turecku a okolo budou létat X let piloti státu Izrael se svými F35 ... Turci chtějí S 400 přikrýt Kypr, když se podívám na mapu je prakticky nulová ...
    Zobrazit celý příspěvek

    S 400 jsou v Sýrii, S 400 jsou v Turecku a okolo budou létat X let piloti státu Izrael se svými F35 ... Turci chtějí S 400 přikrýt Kypr, když se podívám na mapu je prakticky nulová možnost, že nezískají žádná data o F 35...
    Skrýt celý příspěvek

    • harambe
     16:49 19.07.2019

     A práve preto tie F-35 lietajú v sýrií s radarovými odrážačmi, tak ako aj F-22ky.

     A práve preto tie F-35 lietajú v sýrií s radarovými odrážačmi, tak ako aj F-22ky.

     • givicz
      17:08 19.07.2019
      • (10)

      harambe to je velice dobrý argument o kterém vím, nicméně pokud budou létat v ostrých bojových misích by bylo na palici nechat na tom namontované radarové odražeče (nemyslím tím ...
      Zobrazit celý příspěvek

      harambe to je velice dobrý argument o kterém vím, nicméně pokud budou létat v ostrých bojových misích by bylo na palici nechat na tom namontované radarové odražeče (nemyslím tím bombardování hadrníků z ISIL, které by zvládl i A 10)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      21:10 19.07.2019

      Giviczi jenže ta jedna jediná ostrá mise muže být rozhodující když o něco půjde

      Giviczi jenže ta jedna jediná ostrá mise muže být rozhodující když o něco půjde

     • Econ
      00:27 21.07.2019

      Jaro, jeden let na analýzy a zjištění slabin nestačí.

      Jaro, jeden let na analýzy a zjištění slabin nestačí.

     • darkstyle
      09:44 21.07.2019

      Givicz

      V Sýrii je s-400 na severe, pričom medzi ním a libanonom odkiaľ zvykne Izrael strieľať na Sýriu sú pomerne vysoké hory.
      Izrael má najviac satelitov nad tou oblasťou.. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Givicz

      V Sýrii je s-400 na severe, pričom medzi ním a libanonom odkiaľ zvykne Izrael strieľať na Sýriu sú pomerne vysoké hory.
      Izrael má najviac satelitov nad tou oblasťou.. výpočet oblasti odkiaľ proste žiadne lietadlo nevidno je jednoduchý..

      Takže sni o ožiareni radarom s-400 môžu ostať snami.

      Turecko má zatiaľ s-400 v Ankare.. USA nemá v Turecku žiadne f-35 ani ich neplánuje umiestniť, daj si prosím ťa kružnicu od ankary a rýchlo zistíš, že jediný medzinárodný priestor kde by hypoteticky mohli zachytiť let stealth lietadla je čierne more (zase ak by bola rovina, čo nie je).. Kedy bola naposledy lietadlová loď USA v čiernom mori? Nikdy..

      Reálne ak by chceli zachytiť tým systémom f-35 museli by ho dať ku hraniciam s Bulharskom, keďže tam už f-35 bola.. reálne ani pri instanbule "nedovidi" na Bulharsku základňu.
      Skrýt celý příspěvek

   • logik
    11:06 22.07.2019

    " by se mohla najít cesa, jak stealth eliminovat"
    Přemýšlíte hrozně černobíle. S-400 nikdy stealth "neeliminuje". Co jde, je naladit filtrační algoritmy tak, aby se zvýšil dosah ...
    Zobrazit celý příspěvek

    " by se mohla najít cesa, jak stealth eliminovat"
    Přemýšlíte hrozně černobíle. S-400 nikdy stealth "neeliminuje". Co jde, je naladit filtrační algoritmy tak, aby se zvýšil dosah detekce.
    Skrýt celý příspěvek

  • achi67
   17:39 19.07.2019
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   Ach ty spiklenecké teorie, jestli je to tak či onak... Američané dali Turkům na vybranou, Turci se rozhodli a Američané udělali co slíbili. Nemají důvod nutně Turecku dodávat F-35. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ach ty spiklenecké teorie, jestli je to tak či onak... Američané dali Turkům na vybranou, Turci se rozhodli a Američané udělali co slíbili. Nemají důvod nutně Turecku dodávat F-35. Nepotřebují to ani ekonomicky, ani strategicky. Chápu že Rusům to přijde jako užasné vítězství, ale narozdíl od matematiky spojení dvou nespolehlivých partnerů nevytvoří spolehlivé spojenectví.
   Skrýt celý příspěvek

   • achi67
    17:56 19.07.2019

    Nehledě na to, že stealth charakteristika není tím nejdůležitějším bonusem F-35, je to jako říci, že bojová hodnota tanku se odvíjí od toho, jak ho lze zamaskovat...

    Nehledě na to, že stealth charakteristika není tím nejdůležitějším bonusem F-35, je to jako říci, že bojová hodnota tanku se odvíjí od toho, jak ho lze zamaskovat...

    • Lukash
     11:38 20.07.2019

     Presne tak, podla mna je velmi doležité že sa F35 nedostal do ruk turkom. Je to nespolahlivý a nevypočitatelný režim. Bola by to taka istá chyba ako ked sa dostali do rúk iránu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Presne tak, podla mna je velmi doležité že sa F35 nedostal do ruk turkom. Je to nespolahlivý a nevypočitatelný režim. Bola by to taka istá chyba ako ked sa dostali do rúk iránu F14ky. A rusi nech si užívajú chvílku blaženosti, vela ich nieje a ani nebude. Postupne ich na trhoch vytlačí čína pretože bude spolahlivejším dodávatelom v segmente lacných a dostupných zbraní.
     Skrýt celý příspěvek

   • sanityangel1
    14:17 20.07.2019
    • (11)

    Americane dali Turkum na vybranou :))), tak to je vtip roku.

    Jojo, muzete si koupit S-400, ale zrusime Vam ucast na programu F-35, letadla Vam neprodame, ty co jsme Vam prodali, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Americane dali Turkum na vybranou :))), tak to je vtip roku.

    Jojo, muzete si koupit S-400, ale zrusime Vam ucast na programu F-35, letadla Vam neprodame, ty co jsme Vam prodali, Vam zabavime a vyhlasime na Vas sankce. A o prasulich ani nepisu.

    Pokud by dali Amici na vybranou, tak by jim zrusili nakup letadel, ale nevyhlasovali by sankce, nebo nerusili by podil na vyrobe.

    Takto se to da kvalifikovat pouze jako vydirani a Turci neustoupili.
    Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     13:55 21.07.2019

     To je strašně zábavné sledovat, jak zdejší proruští kolaboranti provádějí doslova slovní a názorovou ekvilibristiku a jak se ze zlého muslimáka co sestřelil bratrům Ivanům letadlo, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To je strašně zábavné sledovat, jak zdejší proruští kolaboranti provádějí doslova slovní a názorovou ekvilibristiku a jak se ze zlého muslimáka co sestřelil bratrům Ivanům letadlo, najednou stává gerój antyamerikánskyj maladěéc!!! Neskutečně silikonové páteře a myšlení, skutečný kal společnosti.
     Ale pokračujte, je to dobrá zabava ke kafi! :)
     Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:25 19.07.2019

  Mě bys spíš zajímala právní stránka věci, pokud Turecko již vlastní 4 F-35, jakým právem jim je můžou USA sebrat. Dále peníze co nalili do programu budou uhrazeny Turecku v původní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě bys spíš zajímala právní stránka věci, pokud Turecko již vlastní 4 F-35, jakým právem jim je můžou USA sebrat. Dále peníze co nalili do programu budou uhrazeny Turecku v původní hodnotě a nebo v hodnotě aktuální. Je vůbec postoj USA z právního pohledu v pořádku? Když Turecko šlo do programu F-35 a nalili do toho peníze, předpokládám, že neexistovala podmínka, že země v programu nesmí nakupovat zbraně PVO z jiné, než členské země NATO.

  I když podělanost USA chápu a Turecko vůbec ani za mák nemusím, na druhou stranu chápu to, že Turecko je nyní podvedeno.

  Pokud USA neodškodní Turecko, tak se jedná o krádež nic víc nic míň. Riziko si USA měli uvědomovat a nikde nemají jistotu, že budoucí uživatel F-35 si koupí ruské, čínské či jiné systémy PVO.
  Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   14:43 19.07.2019

   semtam přesně tohle mě napadlo také ... smlouva o společné výrobě a dodávkách F35 musí být hoooooodně stará, kdy velmi pochybuji, že by někoho v době uzavírání této smlouvy čistě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   semtam přesně tohle mě napadlo také ... smlouva o společné výrobě a dodávkách F35 musí být hoooooodně stará, kdy velmi pochybuji, že by někoho v době uzavírání této smlouvy čistě hypoteticky napadlo, že Tureckou zakoupí takový strategický systém jako je S 400 v Rusku a zakomponovalo by se to do této staré smlouvy... navíc Američané postupují podle CAATSA která byla přijata v srpnu 2017... podle mě by měly USA pokud nedodají F 35 vrátit Turecku investovanou částku ( Turecko již investovalo do výroby komponent F-35 asi 1,2 mld. USD, dalších 2,3 mld. USD jsou na cestě a veškeré závazky programu plní) . .... něco podobného jako udělali Francouzi v případě mistralu....
   Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   15:10 19.07.2019

   Je možné, že to bude pre Turecko rovnaký "trest" ako francúzske nedodanie Mistralov pre Rusko. Turci, pri svojej sile a sile susedov, zas tie lietadlá až tak veľmi nepotrebujú.

   Je možné, že to bude pre Turecko rovnaký "trest" ako francúzske nedodanie Mistralov pre Rusko. Turci, pri svojej sile a sile susedov, zas tie lietadlá až tak veľmi nepotrebujú.

   • givicz
    15:55 19.07.2019

    - Smlouva v hodnotě 1 miliardy € 120 milionů mezi Rosoboronexport a DCNS byla podepsána 17. června 2011...
    - Zadní části obou lodí byly postaveny v baltském závodě v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    - Smlouva v hodnotě 1 miliardy € 120 milionů mezi Rosoboronexport a DCNS byla podepsána 17. června 2011...
    - Zadní části obou lodí byly postaveny v baltském závodě v Petrohradě....
    - Zadní část, která byla postavena v Petrohradu byla v srpnu 2013 byla doručena do Saint-Nazaire
    - Po několikaměsíčním vyjednávání mezi Francií a Ruskem došlo ke zrušení smlouvy a na začátku srpna 2015 zaplatila Francie Rusku 1,16 miliardy eur jako odškodné.
    Skrýt celý příspěvek

    • gangut
     06:51 20.07.2019

     Dodám.
     Rusi sa dostali k novým technológiám, Mistraly boli dodané pod cenou Egyptu a rusko získalo od Egypta kontrakt na výzbroj a 50 vrtulníkov.

     Dodám.
     Rusi sa dostali k novým technológiám, Mistraly boli dodané pod cenou Egyptu a rusko získalo od Egypta kontrakt na výzbroj a 50 vrtulníkov.

  • palo satko
   16:42 19.07.2019

   Mal som to potesenie prerokovat a podpisat zmluvu o dodavke hi-tech vyrobkov. Dve strany boli o predmete zmluvy a zvysnych 36 o okolnostiach. Medzi zemetrasenim, Vyssou mocou, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Mal som to potesenie prerokovat a podpisat zmluvu o dodavke hi-tech vyrobkov. Dve strany boli o predmete zmluvy a zvysnych 36 o okolnostiach. Medzi zemetrasenim, Vyssou mocou, strajkami, boli samozrejme aj rozhodnutia prezidenta, uznesenia Kongresu, ohrozenie bezpenosti, .... Takze peniaze za tryskace im vratia a peniaze do strediska v Turecku nalial Lockheed, takze turecke skody nebudu velke.
   Skrýt celý příspěvek

  • balm
   18:48 19.07.2019
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   Hloupost kupujícího Turecka. Nic více nic méně.

   Turecko učinilo kroky v rozporu s platnou smlouvou mezi státy, přičemž se dopustilo jednání v rozporu s neprůstřelnou smlouvou, ve ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hloupost kupujícího Turecka. Nic více nic méně.

   Turecko učinilo kroky v rozporu s platnou smlouvou mezi státy, přičemž se dopustilo jednání v rozporu s neprůstřelnou smlouvou, ve které musí striktně dodržovat co mu prodávající nadiktuje. Ve světě špičkových zbraňových systémů není zákazník ve stejné pozici, jako v běžné komerční sféře. Diktuje prodejce, nikoliv kupující.
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    19:37 19.07.2019

    balm

    "Turecko učinilo kroky v rozporu s platnou smlouvou mezi státy, přičemž se dopustilo jednání v rozporu s neprůstřelnou smlouvou, ve které musí striktně dodržovat co mu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    balm

    "Turecko učinilo kroky v rozporu s platnou smlouvou mezi státy, přičemž se dopustilo jednání v rozporu s neprůstřelnou smlouvou, ve které musí striktně dodržovat co mu prodávající nadiktuje. "

    Docela by mě ta neprůstřelná smlouva zajímala a proč tedy, když smlouva je neprůstřelná se USA neohání porušením oné neprůstřelné smlouvy??? O jaké smlouvě mezi státy mluvíte? O Varšavě 2014? Znáte vůbec ten závazek?
    Nevymýšlíte si tak trochu.....

    "Ve světě špičkových zbraňových systémů není zákazník ve stejné pozici, jako v běžné komerční sféře. Diktuje prodejce, nikoliv kupující."

    Jasně, ale tady vám uniklo, že Turecko není obyčejný zájemce, ale je přímo v projektu a co mě zajímá je to, zda USA Turecku vrátí peníze a také ho odškodní.
    Dále nemáte pravdu v tom, že ve špičkových zbraňových systémů je zákazník v jiné pozici než v komerční sféře (ne tak docela). Právě takto vznikl problém. USA nabízeli Turecku jen a pouze Patriot, nechtěli dodat technologie. Čína a Rusko nabídli i technologie. Zákazník je stále v pozici, že si může vybírat. Samozřejmě je i na dodavateli, zda dodá či nikoliv.

    "Hloupost kupujícího Turecka. Nic více nic méně."

    Pokud se tu argumentuje špatným tureckým hospodářstvím, je pro jeho hospodářství přínos nezařazovat F-35 do výzbroje...
    Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     14:48 20.07.2019

     Tady je to pěkně rozepsané, smlouvy ani MOD na webu nejsou.

     As the United States is ultimately the first owner of each produced F-35, it has full authority to restrict transfers ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tady je to pěkně rozepsané, smlouvy ani MOD na webu nejsou.

     As the United States is ultimately the first owner of each produced F-35, it has full authority to restrict transfers based on national law, without constraint by the MOU. Policies to suspend F-35 transfers to Turkey rely on the U.S. export control leverage incorporated into the F-35 MOUs. The 1976 Arms Export Control Act (AECA) applies to the transfer of completed F-35s to the consortium members and consensus-approved purchasers in the foreign military sales program, as well as the export of project information or project equipment necessary for foreign project work. The State Department can deny export licenses to transfer defense articles for a broad variety of reasons, and Congress can also vote to deny licenses, which is the mechanism that S.922 and S.1102 will use to deny F-35 transfers to Turkey if they become law. The transfer of F-35 airframes has been reported using the AECA’s Section 36(b) mechanism for other countries, (...)

     https://www.lawfareblog.com/f-...
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      19:51 20.07.2019

      ruleta

      Ok, ale to neřeší vlastnictví oněch 4 F-35 a mluví jen o "zákazu vývozu" a nemluví o vrácení peněz apod.

      ruleta

      Ok, ale to neřeší vlastnictví oněch 4 F-35 a mluví jen o "zákazu vývozu" a nemluví o vrácení peněz apod.

     • darkstyle
      09:54 21.07.2019

      Sem-tam

      As the United States is ultimately the first owner of each produced F-35, it has full authority to restrict transfers

      Ako si vykladate prvú vetu?
      Ja tak, že dokým ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sem-tam

      As the United States is ultimately the first owner of each produced F-35, it has full authority to restrict transfers

      Ako si vykladate prvú vetu?
      Ja tak, že dokým nedodajú=netransferuju lietadla,
      Turecku, tak sú stále ich majiteľom..

      A keďže sú USA majiteľom tých lietadieľ, nie je možné ich za to sankcionovať.

      Vrátenie peňazí je druhá vec, vlastníctvo je Vám dúfam jasné. Vždy boli a sú majitelia američania, dokým neprebehne transfer do zahraničia.

      Vrátenie peňazí bude asi riešiť nakoniec americký súd. A vydá verdikt do 3-5 rokov, možno skôr.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      20:45 21.07.2019

      darkstyle

      Právě, že ta první věta nevysvětluje co bude se 4 tureckými F-35 v USA.

      Volná český překlad oné věty: USA jsou prvním vlastníkem každé vyrobené F-35 a mají pravomoc ...
      Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle

      Právě, že ta první věta nevysvětluje co bude se 4 tureckými F-35 v USA.

      Volná český překlad oné věty: USA jsou prvním vlastníkem každé vyrobené F-35 a mají pravomoc omezit vývoz.
      Jenže Turecko již vlastní 4 F-35. Tak USA je musí de-facto "znárodnit" (na základě jakého zákona nevím). Ostatní stroje ovšem dodat nemusí. Nyní je otázka, jak velké odškodnění Turecko dostane a jak celá kauza ovlivní cenu F-35...
      Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      22:26 21.07.2019

      Jenomže jestli je opravdu dejure vlastní je jen hypotéza, i když ceremoniál převzetí proběhl. Defacto je nevlastní jsou na půdě USA a současné zákony, které byly přijaty ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jenomže jestli je opravdu dejure vlastní je jen hypotéza, i když ceremoniál převzetí proběhl. Defacto je nevlastní jsou na půdě USA a současné zákony, které byly přijaty nedovolují export.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:55 21.07.2019

      ruleta

      Jaká hypotéza? Turecko převzalo první F-35 a tím pádem se stali majetkem Turecka. Proběhli o tom zprávy a i AN o tom informovali.

      To, že je něco, nebo někdo :) na území ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ruleta

      Jaká hypotéza? Turecko převzalo první F-35 a tím pádem se stali majetkem Turecka. Proběhli o tom zprávy a i AN o tom informovali.

      To, že je něco, nebo někdo :) na území USA, tak to neznamená, že USA jsou automaticky majitelem oné věci. To je hloupost.

      A to, že věc převezmu do svého vlastnictví, tak vlastníkem se stávám, jakmile podepíšu papír. Nestávám se jím, až zboží opustí území USA.

      Ano, USA sice můžou zakázat export do té a té země. Otázka je, jak to přesně funguje když příjemce je zainteresován ve vývoji.

      Pokud se majetek toho a toho státu nachází na území USA, tak USA nemohou zakázat export majetku cizího státu. Jinak by to byla krádež.

      Opravdu nevím, jak to chtěj vyřešit. Určitě postup již nějaký mají, ale moc se o tom teda nemluví.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:03 22.07.2019

      USA samozřejmě mohou odstoupit od smlouvy. Proč by nemohly?

      USA samozřejmě mohou odstoupit od smlouvy. Proč by nemohly?

     • darkstyle
      10:05 22.07.2019

      Semtam

      Problém je, že to je právničina..
      Ak by tam bolo slovo predaj - chápem, kúpiš a je to tvoj majetok, kdekoľvek sa to nachádza nielen na svete ale aj vo vesmíre :)..

      Avšak v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Semtam

      Problém je, že to je právničina..
      Ak by tam bolo slovo predaj - chápem, kúpiš a je to tvoj majetok, kdekoľvek sa to nachádza nielen na svete ale aj vo vesmíre :)..

      Avšak v zákone sa vyslovene píše slovo transfer..
      Že dokým sa netransferuju zbrane, tak sú majetkom USA a bodka.

      Teda dokým nenastane transfer do Turecka sú majiteľom lietadiel USA - ako inak to chceš chápať?..

      Ten zákon 1976 ani nemôže rozprávať o vrátení peňazí - ten rieši úplne iný zákon (do-hľadaj si to prosím - hlavne fungovanie anglo-saského práva - tam keď tu istú vec zákonodarci dajú do 2 rôznych zákonov im to súd zlúči do jedného - vie to dokonca robiť aj rozsudkom potom, čo zistil, že taká skutočnosť nastala pri spore, ktorý sa dostane na vyššie inštancie súdov.

      ˇĽudia ti to napísali - dokým nepošlú techniku preč, je stále ich..
      Skrýt celý příspěvek

     • balm
      13:19 22.07.2019

      @semtam

      Samozřejmě, že vysvětluje, ale to byste se musel obtěžovat.

      Slovem transfer (in general) se vyznačuje proces předání, tedy dodání (přelet) strojů na základny ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @semtam

      Samozřejmě, že vysvětluje, ale to byste se musel obtěžovat.

      Slovem transfer (in general) se vyznačuje proces předání, tedy dodání (přelet) strojů na základny přebírajícího státu, opatření výsostnými znaky a stvrzení formálního předání na území přebírajícího státu.

      Letouny jsou stále lokalizovány v USA, tudíž úkon nebyl dokončen, ergo o žádnou krádež nejde. Tečka.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      13:26 22.07.2019

      darkstyle

      Ten zákon je jasný, USA mohou zakázat transfer zahraničním zákazníkům. To je myslím jasné, takovou pravomoc má jakýkoliv stát (víceméně).
      Pokud ovšem se má tento zákon ...
      Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle

      Ten zákon je jasný, USA mohou zakázat transfer zahraničním zákazníkům. To je myslím jasné, takovou pravomoc má jakýkoliv stát (víceméně).
      Pokud ovšem se má tento zákon vztáhnout již na majetek Turecka, tak ho USA musí nějakým způsobem vyvlastnit či znárodnit.

      Tvé vysvětlení, že dokud věc neopustí území USA, tak je majetkem USA. By znamenalo, že USA je podobná KLDR, kde vše vlastní stát a nad vším má kontrolu a navíc, pokud by USA předali Turecku F-35, tak by se tímto krokem dopustili podvodného jednání.
      USA si nemůže svévolně zavést zákon, kdy věc nacházející se na jeho území je majetkem USA, takto by mohli okrádat kohokoliv a porušovali by tím všechny možná faktická vlastnictví a mezinárodní pravidla.

      Jediné řešení je finanční odškodnění de-facto za krádež. Nelze jen tak sebrat někomu majetek s odůvodněním, že je na území USA a ignorovat, že dotyčný stát je navíc v projektu spolu s USA a navíc již do projektu nalil 1.4 MLD USD.
      Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      13:58 22.07.2019

      ...jak jsou rusomilové útlocitní ohledně práva v případě "tureckých" F-35... ale v případě "vlastně vždycky ruského Krymu" toto horlení pro právo nějak polevuje a mění se v různá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ...jak jsou rusomilové útlocitní ohledně práva v případě "tureckých" F-35... ale v případě "vlastně vždycky ruského Krymu" toto horlení pro právo nějak polevuje a mění se v různá "zákon není vše, tradice je silnější" atd atd...
      ...prostě názor nemusí stát, stačí když pevně visí...
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      14:08 22.07.2019

      balm

      Takže předání F-35 Turecku byl podvod?

      RiMr71

      Hle, co si třeba začít léčit mindráky u odborníka, co chlape?
      Jednou sis tu zaplakal, že tvoji dceru/y prcaj Rusáci. A te´d ty ...
      Zobrazit celý příspěvek

      balm

      Takže předání F-35 Turecku byl podvod?

      RiMr71

      Hle, co si třeba začít léčit mindráky u odborníka, co chlape?
      Jednou sis tu zaplakal, že tvoji dceru/y prcaj Rusáci. A te´d ty nabíječe vidíš za každym rohem.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:52 22.07.2019

      Os amerických imperialistů se nic než podvod čekat nedá, přeci.

      V tomto případě se ovšem věci poněkud zkomplikovaly.

      Turecko má smlouvu o dodávkách letadel s Lockheedem. Týden ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Os amerických imperialistů se nic než podvod čekat nedá, přeci.

      V tomto případě se ovšem věci poněkud zkomplikovaly.

      Turecko má smlouvu o dodávkách letadel s Lockheedem. Týden před předáním letadel ovšem tento obchod americký senát zablokoval. Lockheed, aby dosál smlouvě a neplatil penále, letadla formálně předal zákazníkovi, ale nedodal je to Turecka, jen na základnu v Arizoně to vše podle smlouvy). Takže výrobce je z toho venku. Turecko ta letadla do Turecka nedostane, to blokuje Senát USA.

      Následně USA pozastavily výcvik pilotů a znemožnili turecké straně přístup k utajovaným informacím.

      Celé se to uzavřelo minulý týden, kdy Pentagon vyloučil Turecko z programu vývoje a výroby F-35.

      Turci sice pohrozili, že nakoupí stíhačky v Rusku, ale to jim nabídlo SU-35, ne SU-57. Na druhou stranu Rusko údajně zvažuje spolupráci na vývoji a výrobně S-500.

      Tož počkejme - a uvidíme.
      Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   04:01 24.07.2019

   Fyzicky nevlastni.
   Byly pripojeni k programu JSF, zase od nej budou odpojeni. Kompenzace vlozeneho je automaticka. Mel byste vice cist, v medich je na tohle tema clanku plno.

   Tez ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Fyzicky nevlastni.
   Byly pripojeni k programu JSF, zase od nej budou odpojeni. Kompenzace vlozeneho je automaticka. Mel byste vice cist, v medich je na tohle tema clanku plno.

   Tez me udivuje, ze vam v lepsim chapani nepohaha vase vzdelani.
   Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  13:55 19.07.2019
  • (10)

  "Куда двинется дальше военно-техническое сотрудничество Москвы и Анкары" (Kam bude pokračovat vojensko-technická spolupráce Moskvy a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Куда двинется дальше военно-техническое сотрудничество Москвы и Анкары" (Kam bude pokračovat vojensko-technická spolupráce Moskvy a Ankary?)
  https://bmpd.livejournal.com/3...
  Nezavisimaya Gazeta zveřejnila komentář Konstantina Makienka, náměstka ředitele Centra pro analýzu technologií a technologií (CAST) "Dohoda s Tureckem na S-400 je více než revolucí. Kde bude vojensko-technická spolupráce Moskvy a Ankary pokračovat s dodávkami ruských protiletadlových raket do Turecka Systémy S-400 a obecné vyhlídky rusko-turecké vojensko-technické spolupráce.
  Vojensko-technické vazby Ruska a Turecka jsou zakořeněny v historii spolupráce bolševiků a kemalistů ve 20. - 30. letech minulého století. Vlastně přežití tureckých republikánů a úspěšný odraz řecké intervence byl částečně způsoben vojensko-technickou pomocí poskytovanou bolševiky. Spolupráce mezi oběma bratrskými režimy pokračovala až do Atatürkovy smrti v roce 1938, poté se nové vedení Turecka stalo téměř spojencem nacistů.

  Po více než půlstoletí pokračovala vojenskotechnická spolupráce mezi oběma zeměmi po rozpadu Sovětského svazu. V 90-tých letech, Turecko přijalo velké množství sovětské výzbroje z Německa, který upustil vybavení bývalé německé lidové armády po anšlusu NDR. Němci předali Turecku více než 300 obrněných transportérů BTR-60 a velké množství ručních zbraní a lehkých pěchotních zbraní. V roce 1993 byla první smlouva uzavřena přímo s Ruskem, které dodalo cca 240 BTR-80A Turecku. V budoucnu turecké četnictvo zakoupilo několik transportních vrtulníků Mi-17 pro své potřeby. Ruští exportéři vyzbrojování dosáhli úspěchu v roce 2008, kdy byla podepsána smlouva o dodávce poměrně velké série protitankových raketových systémů Cornet-E.

  Důležitá, ikdyž neúspěšně pro Rusy byla událost z konce 90. let - účast společnosti Kamov v epickém tendru turecké armády na nákup bojového vrtulníku. Rusové ve spojení s izraelskou korporací IAI nabídli Turkům exkluzivní verzi dvoumístného vrtulníku Ka-50-2 Erdogan (sic!), Který byl vytvořen na základě koaxiálního vrtulníku Ka-50 Black Shark, který je unikátní.... Shrnutí výsledků výběrového řízení bylo opakovaně odloženo a jeho výsledky byly předmětem revize, ale nakonec zvítězili Italové. Účast v této obtížné soutěži však Rusům přinesla neocenitelnou zkušenost s obeznámením se s tureckými postupy, legislativou nabídkového řízení a kompenzací, jakož i technickými požadavky a zvláštnostmi turecké obchodní a politické kultury.

  Od roku 2010 se Rusko podílí na neméně složitém výběrovém řízení na dodávky protiletadlových raketových systémů s dlouhým doletem T-LORAMIDS (turecký systém protivzdušné obrany a protiraketové obrany). Soutěž začala v roce 2009 a zúčastnily se jí všechny společnosti na trhu v segmentu dálkového ZRS. Žádosti podalo evropské konsorcium Eurosam se společností SAMP / T ZRS, aliancí amerických společností Lockheed Martin a Raytheon s komplexem PAC-2, společností Rosoboronexport se S-300VM Antey-2500 ZRS a čínskou exportní importní společností CPMIEC se systémem HQ-9. Vítězem byla nečekaně čínská společnost, která nabídla nejlepší hodnotu a plný transfer technologií. V době sčítání v roce 2013 se jednalo o nákup 12 divizí ve výši 3,44 miliardy dolarů, avšak pod silným tlakem USA v roce 2014 byly výsledky tohoto výběrového řízení prakticky zrušeny a soutěž byla znovu zahájena. V této fázi tedy Turecko ukázalo odklon od jednoznačného zaměření na nákup systémů západoamerických nebo evropských zbraní.

  Stejně jako během nabídky Ruského vrtulníku, důležitým výsledkem ruské účasti v této velmi obtížné konkurenci byla příprava kompletního souboru dokumentace, který zohledňoval extrémně vysoké turecké požadavky na kompenzaci a částečný transfer technologií. Práce v letech 2010–2014 umožní v neobyčejně krátké době připravit epickou smlouvu o dodávce raket S-400.

  V roce 2015, po zničení ruského leteckého bombardéru Su-24M, se obě země ocitly na pokraji ozbrojeného konfliktu nebo v konfrontaci, což zcela vyloučilo jakoukoli možnost vojensko-technické spolupráce. Dramatičtější byla změna ve vztazích mezi Moskvou a Ankarou, ke které došlo po neúspěšném pokusu o převrat, který proamerická armáda podnikla 16. července 2016. Selhání spiknutí vedlo ke zrychlení protizápadního tažení prezidenta Erdogana. Američan-orientovaný důstojnický sbor a mnoho vůdců obranného průmyslu bylo potlačeno nebo vyloučeno z vyšších funkcí. Vztahy s Washingtonem se dramaticky zhoršily.

  Přesto Erdoganovi náhle rozhodnutí o koupi ruských systémů protivzdušné obrany S-400 vyvolalo i na tomto pozadí vliv na zemětřesení na globálním trhu se zbraněmi. Na podzim roku 2017 byla uzavřena smlouva na nákup čtyř divizí (dvou pluků) raket S-400 ve výši 2,5 miliardy dolarů. Současně Rusko a VKO Almaz-Antey konaly vše pro urychlení dodacích lhůt.

  Je třeba zdůraznit, že nákup takových typů zbraní jako protiletadlových raketových systémů s dlouhým doletem nebo víceúčelových stíhaček jde nad rámec konvenční obchodní, vojenské nebo technologické logiky. Je to téměř vždy politické rozhodnutí. Navíc je téměř vždy ukazatelem geopolitické orientace země. Monarchie Perského zálivu mohou objednávat ATGMs v Rusku, hlavní tanky, bojová vozidla pěchoty. Ale když a pokud alespoň jedno arabské království nebo emirát koupí víceúčelové stíhačky nebo C-400 v Rusku, bude to znamenat, že Anglosasové mají s tradičními zákazníky velké problémy.

  Podobně nákup ruských raket S-400 v Turecku je více než jen revolucí na trhu se zbraněmi. To je známkou možného tektonického posunu globálních geopolitických vyrovnání. Kromě toho Spojené státy s vlastností slona v čínském porcelánu rozšiřují tuto trhlinu, když uvalují sankce na Turecko a zabraňují dodávce nepřekonaného (přinejmenším v hodnotě) letadla F-35 do Turecka. Američané tak opět dávají Rusům hřiště pro rozšíření seznamu kupujících ruských zbraní. Podobně zavedení embarga na dodávky amerických zbraní Indonésii a Venezuele otevřelo Rusku příležitosti proniknout na tyto trhy.

  Úkolem Ruska je nyní usilovat o to, aby transakce S-400 nezůstala jedinou epizodou spolupráce, a tato spolupráce se přesunula na vyšší úroveň vojensko-průmyslové spolupráce. Předmětem takové spolupráce může být mnoho. Například, umístění v Turecku výroby páté generace ruský bojovník, Su-57, jakmile Spojené státy nedají Ankaře F-35. A pak - proč ne? - Vstup Ruska do tureckého projektu lehkého stíhače TF-X.
  Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   14:04 19.07.2019
   • (3)
   Oblíbený příspěvek

   Dios mios ved to sa nedá čítať :))) epickou smlouvvu, systémú západoamerických zbraní, umístění v Turecku výroby páté generace ruský bojovník... Givi si snaživý ale toto posobí ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dios mios ved to sa nedá čítať :))) epickou smlouvvu, systémú západoamerických zbraní, umístění v Turecku výroby páté generace ruský bojovník... Givi si snaživý ale toto posobí presný opak toho čo si myslýš že robíš... týmto len dokazuješ že si len obyčajný truhlík, ktorý reálne nerozumie tomu čo kopíruje z ruských zdrojov pochybnej kvality :)
   Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    14:10 19.07.2019
    • (10)

    :) :) :)

    https://tass.ru/mezhdunarodnay...
    TASS, 19. července. Akvizice ruských protiletadlových raketových systémů S-400 se stala „tektonickým posunem“ v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    :) :) :)

    https://tass.ru/mezhdunarodnay...
    TASS, 19. července. Akvizice ruských protiletadlových raketových systémů S-400 se stala „tektonickým posunem“ v geopolitice. Tento názor v pátek vyjadřují britské noviny Financial Times .

    S400 Triumf component delivery to TurAFB Mürted for the 8th day in a row:18th & 19th planes in total, 1st & 2nd planes today. MChS Rossii Russian Federation Min for Emergency Situations Il76TD arrived from Yekaterinburg Koltsovo & Aviacon Zitotrans Il76TD flew from Moscow Vnukovo
    https://twitter.com/YorukIsik/...
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:21 19.07.2019
     • (4)
     Oblíbený příspěvek

     Ale to se fakt nedá číst. Nevím, co ti platí, ale i kdyby to byla zlámaná kopějka, ani tu si za takhle odbytou práci nezasloužíš.

     Ale to se fakt nedá číst. Nevím, co ti platí, ale i kdyby to byla zlámaná kopějka, ani tu si za takhle odbytou práci nezasloužíš.

     • givicz
      14:28 19.07.2019
      • (10)

      GlobeElement schválně si všimni, že na invektivy většinou nereaguji... je mi to v podstatě jedno... ale udělám jednu výjimku :) pokud to přeložíš lépe budu jedině rád... protože ...
      Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement schválně si všimni, že na invektivy většinou nereaguji... je mi to v podstatě jedno... ale udělám jednu výjimku :) pokud to přeložíš lépe budu jedině rád... protože pokud postuji nějaké ruské zdroje tak jsou to zdroje které používá i redakce armádních novin ... schválně se někdy podívej (klidně i zpětně) pokud je zde nějaký článek o ruské armádní technice tak dole mají uvedeno, kde čerpají informace ... jsou to naprosto stejné zdroje z jaký postuji já ...
      Skrýt celý příspěvek

     • Lukash
      14:37 19.07.2019
      • (4)
      Oblíbený příspěvek

      Vsetci vedia ze nereagujes. Pretoze to nieje tvojou ulohou. Argumentovat. Tvojou ulohou je iba kopirovat propagandu z ruskych serverov :)

      Vsetci vedia ze nereagujes. Pretoze to nieje tvojou ulohou. Argumentovat. Tvojou ulohou je iba kopirovat propagandu z ruskych serverov :)

     • Scotty
      14:45 19.07.2019

      givicz
      Pokud nezvládáš kvalitní překlad ze své mateřštiny do češtiny co takhle raději nepřekládat nic.

      givicz
      Pokud nezvládáš kvalitní překlad ze své mateřštiny do češtiny co takhle raději nepřekládat nic.

    • Lukash
     14:22 19.07.2019
     Oblíbený příspěvek

     Pozri givi mna tesi tvoje snazenie len tu utvrdzujes svoju poziciu a povest ;) inak osobne som naopak rad tomuto kroku, lebo ma tesi ze turci nebudu mat f35, to bolo dolezite ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pozri givi mna tesi tvoje snazenie len tu utvrdzujes svoju poziciu a povest ;) inak osobne som naopak rad tomuto kroku, lebo ma tesi ze turci nebudu mat f35, to bolo dolezite rozhodnutie. A takisto budem poteseny ked sa utlmia vztahy demokratickych zapadnych statov s touto diktaturou a ideal by bolo dostat turkov z NATO. Uz tam potrebnya ani ziaduci niesu.
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:52 19.07.2019

      Po tureckém odklonu od Izraele tato situace jistě těší i Izrael.

      Po tureckém odklonu od Izraele tato situace jistě těší i Izrael.

     • Grugh
      21:45 22.07.2019

      Myslím, že nákup systémů S-400 Tureckem Izrael nepotěšil. Zvlášť za okolnosti, že při jednom z prvních bojových nasazení byla jedna F-35 poškozena syrskou raketou S-200 ze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že nákup systémů S-400 Tureckem Izrael nepotěšil. Zvlášť za okolnosti, že při jednom z prvních bojových nasazení byla jedna F-35 poškozena syrskou raketou S-200 ze sedmdesátých let.
      F-35 je nepovedený kočkopes a není určen pro vybudování vzdušné převahy. Od toho je mnohem lepší F-22, která ale není určena pro vývoz a její výroba byla z neznámých příčin ukončena.
      F-35 je mnohem pomalejší i než náš (resp. námi pronajatý) gripen (1930km/h vs 2204km/h). Vychvalovaná radarová neviditelnost je udájně při aktuálním nedávném rozvoji IRST systémů přeceňovaná.
      Místo řečech o diktaturách a demokracii se věnujte spíše technickým parametrům. Protože Saúdská Arábie, pro kterou občas USA dělají špinavou práci, není zrovna tím nejlepším příkladem. Brutální vražda novináře na ambasádě zorganizovaná korunním princem snad jako důkaz stačí.
      Skrýt celý příspěvek

  • Falko
   21:19 19.07.2019

   Kludne to daj v azbuke alebo anglictine ,bude tomu vacsina fora viac rozumiet ,ako s tychto nepodarenych prekladov ale google translator......dennodenne prekladam odborne veci z a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kludne to daj v azbuke alebo anglictine ,bude tomu vacsina fora viac rozumiet ,ako s tychto nepodarenych prekladov ale google translator......dennodenne prekladam odborne veci z a do ruštiny a keby som to robil takto tak som bez prace....A sledujem aj ruske media,ale nie stale lebo su veľmi nepresné same ak ,keby...a okrem ruskych zariadeni tam ziadne ine nie su
   Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:42 19.07.2019

  Stale sa tu maluje scenar, akoby nakupom S-400 vznikol Turecku nejaky geopoliticky problém. Ten problem ale vznikol USA a NATO. Turecko je uplne v pohode a realne mu politicky ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stale sa tu maluje scenar, akoby nakupom S-400 vznikol Turecku nejaky geopoliticky problém. Ten problem ale vznikol USA a NATO. Turecko je uplne v pohode a realne mu politicky ani vojensky nič nehrozi a môže nadalej celkom beztrestne likvidovat Kurdov a to aj napriek tomu, že Kurdi su spojenci a chranenci USA. Ale ak sa zavedu sankcie a bude sa Turecko ostrakizovat dôjde k tureckemu radikalizmu.
  Prave preto ma Trump problem, lebo plati zakon zaviest sankcie, ale rozhadat sa s Turkami, pre chyby Obamu je predsa blbost. Najlepšim riešenim by bolo klasicke riešenie manželskej nevery: "Nevidel som, nepočul som, neviem." Lenže to Trumpovi nedovolia demokrati a jastraby v oboch stranach. (Ešte, že sa toho nedožil McCain.)
  Nakoniec to skonči tak, že blbci v USA a politruci v NATO budu eskalovat napätie s Tureckom a na Blizkom východe vznikne panturansky islamsky štat pravdepodobne s atomovkou, ktory bude mat silne turecke kolonie v najdôležitejšich krajinach Zapadnej Europy. My si toho našho Mustafu, čo robi u nas kebab postražime, ale čo urobi Nemecko o 30 rokov, ked padne navrh zaviest v Bundestagu turečštinu ako rokovaci jazyk.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:44 19.07.2019
   Oblíbený příspěvek

   Napsal jsem to v jiné diskusi, ale zde to zopakuji:
   Erdogana dohnala jeho blízkovýchodní macho politika. Zřejmě předpokládal, že vzhledem ke strategické důležitosti Turecka se může ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Napsal jsem to v jiné diskusi, ale zde to zopakuji:
   Erdogana dohnala jeho blízkovýchodní macho politika. Zřejmě předpokládal, že vzhledem ke strategické důležitosti Turecka se může vymezit vůči USA, aby si vylepšil pozici s Ruskem a projde mu to. A když to neprošlo, nemůže zařadit zpátečku, aby v očích horkokrevných Turků nevypadal jako zbabělec a slaboch.
   Skutečně se může dostat do spirály, která dostane Turecko do izolace a de facto přestane být spojencem NATO, i když formálně v NATO zřejmě zůstane.

   To bude ovšem značné bezpečnostní riziko i pro Turecko. NATO jistě Turecko potřebuje, ale Turecko je na NATO závislé nesrovnatelně více. Jestliže před rozpadem socialistického bloku Turecko znamenalo klín vražený mezi SSSR, Bulharsko a Rumunsko, dnes jsou Bulharsko a Rumunsko členy NATO, Ukrajina, Gruzie, Arménie a Azerbajdžán jsou nezávislé státy a nikoli součást SSSR a některé z nich mají ambice stát se když ne členy, tak alespoň přáteli NATO.
   USA jsou přítomny v Iráku, Saudské arábii. NATO se rozhodně v případě nutnosti bez Turecka obejde, ale obejde se Turecko bez NATO?
   Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    14:43 19.07.2019

    A načo je Turecku v dnešnom svete NATO? kto je pre neho bezpečnostne riziko, ked nebude chamtive? Hrozi mu snad vojna s Ruskom? Nehrozi a ostatni naokolo su a budu v porovnani s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A načo je Turecku v dnešnom svete NATO? kto je pre neho bezpečnostne riziko, ked nebude chamtive? Hrozi mu snad vojna s Ruskom? Nehrozi a ostatni naokolo su a budu v porovnani s Tureckom zufale existencie.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:55 19.07.2019

     Nikdy nelze vědět dopředu, co všechno se stane. V regionu okolo Turecka jsou státy, se kterými má spory - Sýrie, Irák, Řecko. A kdo ví, jak se bude situace vyvíjet dále. NATO ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nikdy nelze vědět dopředu, co všechno se stane. V regionu okolo Turecka jsou státy, se kterými má spory - Sýrie, Irák, Řecko. A kdo ví, jak se bude situace vyvíjet dále. NATO existuje 70 let, co všechno se během té doby seběhlo? Kolik států vzniklo a zaniklo?

     NATO (nebo jiné silné spojenectví) je pojistka. Je lepší ji mít, než nemít.
     Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      16:47 19.07.2019

      Poistka pre koho? Doteraz sme lem My a Vi Cesi drzali Americanom chrbat v ich agresii voci Afganu, Srbsku, Iraku, podporovali cez tretiu stranu dzihadistov zbranami.

      Poistka pre koho? Doteraz sme lem My a Vi Cesi drzali Americanom chrbat v ich agresii voci Afganu, Srbsku, Iraku, podporovali cez tretiu stranu dzihadistov zbranami.

    • major
     20:04 19.07.2019

     No napr. si teraz môžu dovoliť viac proti Kurdom než keby v NATO neboli.

     No napr. si teraz môžu dovoliť viac proti Kurdom než keby v NATO neboli.

     • Scotty
      21:36 19.07.2019

      Právě naopak, to že jsou kurdském území stále přítomni jejich "spojenci" z NATO drží Turky alespoň trochu na uzdě.

      Právě naopak, to že jsou kurdském území stále přítomni jejich "spojenci" z NATO drží Turky alespoň trochu na uzdě.

     • Horny
      11:54 21.07.2019

      Scotty - to sice zní rozumně, ale když to obrátíme: mohli by si turci dovolit proti kurdům víc, kdyby na kurdském území byli přítomni jejich nepřátelé z NATO?

      Scotty - to sice zní rozumně, ale když to obrátíme: mohli by si turci dovolit proti kurdům víc, kdyby na kurdském území byli přítomni jejich nepřátelé z NATO?

     • Scotty
      17:36 21.07.2019

      Horny
      No Turci se snaží aby se nedostali do střetu s vojáky NATO kteří operují na kurdském území. To by se vysvětlovalo o poznání hůř než nákup ruských zbraní. Pokud by byli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Horny
      No Turci se snaží aby se nedostali do střetu s vojáky NATO kteří operují na kurdském území. To by se vysvětlovalo o poznání hůř než nákup ruských zbraní. Pokud by byli nepřátelé jistě by Turci takové ohledy neměli.
      Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      14:58 23.07.2019

      Scotty - jasně, ale hypoteticky: při střetu tureckých a amerických vojáků - kdo by asi tak vyhrál? Aby pak "náhodou" nedošlo k vypráskání turků ze Sýrie a vzniku americe podstatně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - jasně, ale hypoteticky: při střetu tureckých a amerických vojáků - kdo by asi tak vyhrál? Aby pak "náhodou" nedošlo k vypráskání turků ze Sýrie a vzniku americe podstatně více nakloněnému Kurdistánu... To by pak Erdogan taky mohl splakat nad výdělkem.
      Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:51 19.07.2019

  Čekám zde čl. na téma sestřelní dronu, myslím, že vzhledem ke vzdálenosti sestřelu od plavidla a možné verze se skoro dá za určitých okolností i věřit prokalmacím Iránu. Docela mě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čekám zde čl. na téma sestřelní dronu, myslím, že vzhledem ke vzdálenosti sestřelu od plavidla a možné verze se skoro dá za určitých okolností i věřit prokalmacím Iránu. Docela mě bližší info zajímá.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:35 19.07.2019

   Pokud to spadlo do moře, nikdy nikdo objektivně neurčí, co se stalo a kde přesně.

   A asi to není ani nic hrozného - předpokládám, že se jednalo o malý špionážní dron, ztráta ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud to spadlo do moře, nikdy nikdo objektivně neurčí, co se stalo a kde přesně.

   A asi to není ani nic hrozného - předpokládám, že se jednalo o malý špionážní dron, ztráta takového stroje moc nebolí.
   Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:44 19.07.2019

  Projekt lilicara postupně štěpit fční struktury se daří i přes téměř hlad jeho obyvatel. Podívejme, jak se mu to vede u nás, vidí, že jsme citliví v otázce migrace, ekologie a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Projekt lilicara postupně štěpit fční struktury se daří i přes téměř hlad jeho obyvatel. Podívejme, jak se mu to vede u nás, vidí, že jsme citliví v otázce migrace, ekologie a nařízení. V každým fóru na téma Eu a NATO nic jiného snad ani už nezní. Turky vidí, jako nespolehlivé členy, tak je v tom i za cenu možných ztrát(když se mu to podaří doúplna tak naopak) přiživuje. Typickej Rus, neumí tvořit, bude tedy ničit! Nepovedlo se mu postavit Rusko, roze..re celej svět, "dobrá" ambice jednoho uctívanýho tvora.
  Skrýt celý příspěvek

  • petris
   11:07 19.07.2019

   Ty si dobre vypláchnutý, človeče... Choď sa radšej niekde prejsť na vzduch.

   Ty si dobre vypláchnutý, človeče... Choď sa radšej niekde prejsť na vzduch.

   • Míša
    11:47 19.07.2019

    Snaha urazit je copak za argument? Pocity si řeš s odborníky.

    Snaha urazit je copak za argument? Pocity si řeš s odborníky.

    • fido
     12:21 19.07.2019

     ..Přečti si po sobě ten svůj oduševnělý výplod a raději pomlč ohledně urážek, či "argumentace"... troubo ;-)

     ..Přečti si po sobě ten svůj oduševnělý výplod a raději pomlč ohledně urážek, či "argumentace"... troubo ;-)

     • Míša
      12:31 19.07.2019

      Každý má právo na znemožnění se, ale důvtipný pochopí dané souvislosti. Nemusím zde psát dlouhý elaborát pro ňoumy. Ale díky, troubu beru.

      Každý má právo na znemožnění se, ale důvtipný pochopí dané souvislosti. Nemusím zde psát dlouhý elaborát pro ňoumy. Ale díky, troubu beru.

     • Míša
      12:32 19.07.2019

      í

      í

  • RiMr71
   14:18 19.07.2019

   ...rusáky taky nemusím, ale tohle je nějaká zhulenina, sorryjako...

   ...rusáky taky nemusím, ale tohle je nějaká zhulenina, sorryjako...

   • Míša
    19:28 19.07.2019

    V zásadě souhlas, je to tak.

    V zásadě souhlas, je to tak.

 • danny
  10:43 19.07.2019

  Hodně se tady diskutovaly dopady ztráty zakázek na Tureckou ekonomiku. Přikládám odkaz s celkem slušně rozepsanými aspekty turecké ekonomické krize: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hodně se tady diskutovaly dopady ztráty zakázek na Tureckou ekonomiku. Přikládám odkaz s celkem slušně rozepsanými aspekty turecké ekonomické krize: https://www.info.cz/svet/hlavn...

  K tomu nadhazuji úvahu, která se mi včera urodila po pár pivech. Tak by mě zajímaly vaše názory:
  Erdogan není pitomec, aby nevěděl, že ztráta podílu na programu F-35 přinese ekonomické ztráty a má je pečlivě vyhodnocené. Přes obrovský tlak se rozhodl tak, jak se rozhodl. Takže musí mít velkou motivaci to udělat. O jednom důvodu (potřeba mít systém, který nemá problém vystřelit na západní letadlo) už jsem psal, ale ty ekonomické faktory jsou fakt silné.

  Tak mě napadlo, že by tím ekonomickým mohla být dohoda o licenční výrobě exportní verze S-400 nejen pro Turecko, ale také pro další zahraniční zájemce, kteří by se v budoucnu mohli stát obětí CAATSA za nákup systému přímo z Ruska. Ale takhle koupit lehce westernizovanou verzi vyrobenou členským státem NATO, to je jiný kafe, ne?
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   11:16 19.07.2019

   Najprv zareagujem na časť "osobná ochrana proti západným lietadlám" - Turecko už dokáže samo vytvoriť systémy PVO krátkeho a stredného dosahu, čiže jeho ctenému zadku zo strany ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Najprv zareagujem na časť "osobná ochrana proti západným lietadlám" - Turecko už dokáže samo vytvoriť systémy PVO krátkeho a stredného dosahu, čiže jeho ctenému zadku zo strany západných strojom nič moc nehrozí. Čo zatiaľ nedokážu, je PVO dlhého dosahu a protiraketová obrana. Výroba kompletného systému S-400 zrejme na území Turecka nikdy prebiehať nebude, išlo hlavne o získanie schopnosti vyrábať tie časti systému, s ktorými si turecký vojenský priemysel buď nevedel rady, alebo by vývoj trval príliš dlho a stál možno aj viac, než tento nákup. Tureckou ambíciou je vyrábať a predávať vlastné zbraňové systémy, nemajú potrebu deliť sa o zisk s Ruskom.
   Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:37 19.07.2019

   Aktuálne tureckom vyvinuté systémy krátkeho a stredného doletu: https://en.wikipedia.org/wiki/...
   PVO portfólio firmy ROKETSAN: ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Aktuálne tureckom vyvinuté systémy krátkeho a stredného doletu: https://en.wikipedia.org/wiki/...
   PVO portfólio firmy ROKETSAN: http://www.roketsan.com.tr/en/...
   Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  08:48 19.07.2019

  Prohra Erdogana v Istanbulu, Ankaře a dalších velkých městech, sankce a zastavení rozhovorů ze strany EU kvůli akcím na Kypru, možné a dost pravděpodobné sankce ze strany USA a k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prohra Erdogana v Istanbulu, Ankaře a dalších velkých městech, sankce a zastavení rozhovorů ze strany EU kvůli akcím na Kypru, možné a dost pravděpodobné sankce ze strany USA a k tomu ekonomika, která jde krásně dolů. Tohle je doufejme konečně začátek konce Erdogana. Prohře v Istanbulu se bránil zuby nehty a přesto Istanbul ztratil. Další volby prohraje právě s mužem, který Istanbul získal - už aby to bylo!
  Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   10:29 19.07.2019

   Tento tah mu nahraje. Kdyby byly volby nyní, tak věřím v to, že výsledek bude mnohem optimističtější.

   Tento tah mu nahraje. Kdyby byly volby nyní, tak věřím v to, že výsledek bude mnohem optimističtější.

  • danny
   10:58 19.07.2019

   Supreme: nevím. Sankce, propad měny a další ekonomické problémy, s tím spojené kolísání popularity, se táhne už od cca r. 2012. Tak bych se moc neradoval. Jedinou výraznou změnou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Supreme: nevím. Sankce, propad měny a další ekonomické problémy, s tím spojené kolísání popularity, se táhne už od cca r. 2012. Tak bych se moc neradoval. Jedinou výraznou změnou je prohra v Istanbulu, jen aby to nebylo něco jako Piráti na pražském magistrátu...
   A jinak mi připadá poněkud krátkozraké doufat v revoluční změnu v Turecku, když neznáme alternativu. Abychom se ještě nedivili, co může Erdogana nahradit. O případné občanské válce nebo krachu ekonomiky ani nemluvím.
   Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  08:42 19.07.2019

  Americký jaderný štít v Evropě. Kde Amerika umístila své ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Americký jaderný štít v Evropě. Kde Amerika umístila své bomby
  https://topwar.ru/uploads/post...

  https://topwar.ru/160264-jader...

  Incirlik. 50 bomb

  Největší množství amerických jaderných bomb je umístěno v Turecku - nejdůležitějším donedávna, spojencem a partnerem Spojených států v oblasti Středomoří. Strategická pozice Turecka je zajímavá pro Američany, protože země je v Evropě a Asii, ovládá výstup z Černého moře, umožňuje vám kontrolovat situaci nejen ve východním Středomoří a v oblasti Černého moře, ale také na Blízkém východě, v sousedství Sýrie, Iráku a Íránu. .
  Letecká základna Incirlik - nejvýchodnější základna US Air Force Command v Evropě. Na této základně je umístěno 39. letectvo křídla USAF, 10. letectva, 2. velení tureckého letectva. Od základny Incirlik americká letadla létají k provádění bojových misí na Středním východě.

  V současné době je v základně Incirlik uloženo minimálně 50 amerických jaderných bomb. V létě 2016, po neúspěšném pokusu o vojenský převrat, však Recep Erdogan zakázal leteckou komunikaci se základnou Incirlik. Poté se vztahy mezi Spojenými státy a Tureckem začaly rychle zhoršovat. Nyní USA přemýšlejí nad zavedením kdysi blízkého spojence sankcí v důsledku nákupu ruského systému protivzdušné obrany Ankara S-400. Washington zatím odmítl dodávat letadla F-35 do Ankary.

  Není vyloučeno, že prohloubení konfliktu mezi Spojenými státy a Tureckem povede k tomu, že americké velení odstraní jaderné bomby z území země a umístí je do jedné z nejbližších členských zemí NATO, například v Rumunsku nebo v Řecku.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:54 19.07.2019

   O možnom presune tých bômb do Rumunska sa písalo už pred troma rokmi - Turecko bolo dosť nedôveryhodné už vtedy (možno tie bomby v Turecku už dávno nie sú): ...
   Zobrazit celý příspěvek

   O možnom presune tých bômb do Rumunska sa písalo už pred troma rokmi - Turecko bolo dosť nedôveryhodné už vtedy (možno tie bomby v Turecku už dávno nie sú): https://www.euractiv.com/secti...
   Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    09:05 19.07.2019

    Vtip je v tom, že ten dokument z kterého ofiko unikly informace a jaderných bombách v Evropě je naprosto nový a aktuální ...

    " Dokument nazvaný „Nová éra jaderného odstrašování? ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vtip je v tom, že ten dokument z kterého ofiko unikly informace a jaderných bombách v Evropě je naprosto nový a aktuální ...

    " Dokument nazvaný „Nová éra jaderného odstrašování? Modernizace, kontrola zbrojení a spojenecké jaderné síly“ se datují 16. dubnem, a 1. června bylo posouzeno na plenárním zasedání Parlamentního shromáždění v Bratislavě "

    Jinak si dovoluji zdejší diskutující upozornit, že veškeré jaderné bomby Ruské federace jsou výlučně na území Ruska.... chtěl bych vidět co by se dělo, kdyby Rusko chtělo umístit část svého jaderného arzenálu v blízkosti USA ....
    Skrýt celý příspěvek

    • givicz
     09:13 19.07.2019

     https://www.demorgen.be/nieuws...

     Het ...
     Zobrazit celý příspěvek

     https://www.demorgen.be/nieuws...

     Het zinnetje komt uit ‘A new era for nuclear deterrence? Modernisation, arms control, and allied nuclear forces’, een officieel document dat werd opgesteld door de rapporteur van het Defense and Security Committee (DSC) van het NAVO-parlement. Het dateert van 16 april 2019 en werd op 1 juni besproken tijdens de plenaire sessie van het parlement in de Slowaakse hoofdstad Bratislava.
     Skrýt celý příspěvek

    • Pilot
     09:47 19.07.2019

     No, to by je musel na svém území někdo chtít, ne?
     A druhá věc: Je někdo z ruských spojenců natolik důvěryhodný, aby tam své A-zbraně Rusko umístilo? Myslím, že ani sami Rusové ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No, to by je musel na svém území někdo chtít, ne?
     A druhá věc: Je někdo z ruských spojenců natolik důvěryhodný, aby tam své A-zbraně Rusko umístilo? Myslím, že ani sami Rusové něvěří žádnému ze svých spojenců natolik, aby tam A-zbraně umístili. Ať jsou jací jsou, tak rozhodně nejsou na hlavu padlí až tak moc. A co si budeme nalhávat, ruští spojenci nepatří zrovna mezi vyspělé státy se spolehlivými vládami.
     Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      10:05 19.07.2019

      Pilot co třeba na Kubu (pokud by s tím Kubánci samozřejmě souhlasili) vždyť v rámci reciprocity by nikdo přeci z logiky věci nemohl říci ani popel... vždyť současná situace je na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pilot co třeba na Kubu (pokud by s tím Kubánci samozřejmě souhlasili) vždyť v rámci reciprocity by nikdo přeci z logiky věci nemohl říci ani popel... vždyť současná situace je na hlavu postavená .. atomové zbraně USA jsou rozmístěny nedaleko Ruských hranic tak proč by atomové zbraně Ruska nemohli být u hranic USA ???
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:59 19.07.2019

      Americké jaderné zbraně byly z Turecka po karibské krizi staženy - právě z tohoto důvodu.
      Po rozpadu SSSR ovšem Turecko s Ruskem přímo nesousedí.

      Je jistě možné na tuto kartu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Americké jaderné zbraně byly z Turecka po karibské krizi staženy - právě z tohoto důvodu.
      Po rozpadu SSSR ovšem Turecko s Ruskem přímo nesousedí.

      Je jistě možné na tuto kartu hrát, patrně by to opět skončilo odsunem amerických jaderných zbraní někam jinam.
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      13:24 19.07.2019

      Globe Emelent
      Zase kecáte. Američania jadrové bomby z Turecka nikdy nestiahli. Stiahli odtiaľ rakety stredného doletu.

      Globe Emelent
      Zase kecáte. Američania jadrové bomby z Turecka nikdy nestiahli. Stiahli odtiaľ rakety stredného doletu.

     • GlobeElement
      13:36 19.07.2019

      gangut - ano, uznávám, šlo o rakety středního doletu.

      gangut - ano, uznávám, šlo o rakety středního doletu.

    • Lukash
     10:41 19.07.2019

     Givi zlatý moj, o tých jadrových bombách v europe sa vie dávno. Aké tajné dokumenty? Že sú v holandsku, nemecku, taliansku, belgicku a turecku sa vedelo už pred x rokmi. Turecko uz ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Givi zlatý moj, o tých jadrových bombách v europe sa vie dávno. Aké tajné dokumenty? Že sú v holandsku, nemecku, taliansku, belgicku a turecku sa vedelo už pred x rokmi. Turecko uz svoju geopolitickú výhodnosť v rámci NATO stratilo, kedže o umiestnenie týchto jadrových zbraní prejavilo záujem polsko a je tu možnosti ich umiestnit aj v rumunsku. Ruské jhadrové hlavice boli aj v krajinách VZ ak si pamatáíš aj v čssr. To že ich nemá teraz nikde bude tým že nemá spojencov :)
     Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      13:26 19.07.2019

      Ruské jadrové hlavice nikdy v krajinách VZ neboli. A či tam niekedy boli sovietske, o tom panujú len dohady.

      Ruské jadrové hlavice nikdy v krajinách VZ neboli. A či tam niekedy boli sovietske, o tom panujú len dohady.

     • Lukash
      13:42 19.07.2019

      zase další mudrlant typu "všetko negatívne v ruskej minulosti" - sovietske, "všetko pozitívne" - ruské? Ale no tak :) Rusi boli, sú a budú zmrdi ktorým zaleží len na ich záujmoch. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      zase další mudrlant typu "všetko negatívne v ruskej minulosti" - sovietske, "všetko pozitívne" - ruské? Ale no tak :) Rusi boli, sú a budú zmrdi ktorým zaleží len na ich záujmoch. No a samozrejme sovietske jadrové zbrane tu boli len "údajne". Rusi neverili svojim spojencom nikdy natolko aby to aspon priznali. Vdaka že sme sa ich zbavili a nikdy viac ich tu nedopustime.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:54 19.07.2019

      gangut
      Tak proč tedy ČSSR a ostatní státy východního bloku stavěly depoty pro uložení jaderných hlavic? Myslíte že tam Sověti skladovali onuce?

      gangut
      Tak proč tedy ČSSR a ostatní státy východního bloku stavěly depoty pro uložení jaderných hlavic? Myslíte že tam Sověti skladovali onuce?

     • gangut
      14:54 19.07.2019

      Lukas
      Ja by som povedal, že je to presne naopak a mudrlant ste vy. Ja používam presné označenie a vy si len kopete do Ruska. Vy používate názov Rusko a ruské, ked chcete pomenovat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Ja by som povedal, že je to presne naopak a mudrlant ste vy. Ja používam presné označenie a vy si len kopete do Ruska. Vy používate názov Rusko a ruské, ked chcete pomenovat niečo negatívne zo sovietskej éry. Ale Sovietsky zvaz nebol Rusko a Rusko nie je Sovietsky zvaz. To je ako keby som tvrdil, že L-39 je slovenské lietadlo a VSŽ košice česká fabrika.
      A čo sa týka "sovietskych" JZ na území ČSSR tak sú to skutočne len dohady. ČSLA ich vo výzbroji nikdy nemala. Podľa zmluvy vybudovala tri úložiská, ale o tom, či sa tam po Pražskej jari "sovieti" odhodlali uložiť nálože žiadne dostupné dokumenty neexistujú ,pokiaľ viem.
      Skrýt celý příspěvek

     • Lukash
      15:20 19.07.2019

      Gangut fakt ma chcete presviedcat o tom ze o zssr rozhodovali v kazachstane, litve alebo turkmenistane, ze rozhodovali tadzikovia alebo estonci? :) no ved uz trosku kritickeho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Gangut fakt ma chcete presviedcat o tom ze o zssr rozhodovali v kazachstane, litve alebo turkmenistane, ze rozhodovali tadzikovia alebo estonci? :) no ved uz trosku kritickeho myslenia by ti chcelo.
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      16:18 19.07.2019

      Nie , ja vás nechcem presviečať o ničom. Pri vašej indoktrinácii to nemá zmysel. Keď nedokážete pochopiť takú jednoduchú vec, že Sovietsky zvaz mal úplne inú ideológiu, politický a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nie , ja vás nechcem presviečať o ničom. Pri vašej indoktrinácii to nemá zmysel. Keď nedokážete pochopiť takú jednoduchú vec, že Sovietsky zvaz mal úplne inú ideológiu, politický a hospodársky systém, národnostné zloženie, záujmové oblasti atď., atď ako Rusko, tak to nie je prejavom nevedomosti ale indoktrinácie.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:38 19.07.2019

      gangut
      Samozřejmě že dokumenty o uložení JZ v ČSSR existují. Problém je že jsou uloženy Rusku a Rusové je odmítají zpřístupnit. Proč asi?

      gangut
      Samozřejmě že dokumenty o uložení JZ v ČSSR existují. Problém je že jsou uloženy Rusku a Rusové je odmítají zpřístupnit. Proč asi?

     • gangut
      21:10 19.07.2019

      Ešte raz pre vás, žiadne dostupné dokumenty neexistujú. Takže každé tvrdenie je len dohadom.

      Ešte raz pre vás, žiadne dostupné dokumenty neexistujú. Takže každé tvrdenie je len dohadom.

     • Scotty
      21:58 19.07.2019

      gangut
      Tak ještě jednou pro vás. Ty dokumenty existují, ale v Rusku. Snad nechcete tvrdit že tu SSSR provozoval přes 20 let slad jadrných hlavic a nevadli o tom žádné záznamy?
      O ...
      Zobrazit celý příspěvek

      gangut
      Tak ještě jednou pro vás. Ty dokumenty existují, ale v Rusku. Snad nechcete tvrdit že tu SSSR provozoval přes 20 let slad jadrných hlavic a nevadli o tom žádné záznamy?
      O tom že byly sklady předány do užívání sovětské straně záznamy existují.
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      06:57 20.07.2019

      Scotty zapracujte na chápaní písaného textu. Žiadne DOSTUPNE dokumenty neexistujú, takže každé tvrdenie o prítomnosti JZ sú len dohadom.
      To je to isté ako tvrdiť, že američania ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty zapracujte na chápaní písaného textu. Žiadne DOSTUPNE dokumenty neexistujú, takže každé tvrdenie o prítomnosti JZ sú len dohadom.
      To je to isté ako tvrdiť, že američania komunikujú s marťanmi, alebo CIA zabila Kennedyho a dokazy sú v Langley.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:36 20.07.2019

      Ty dokumenty bezesporu EXISTUJÍ a pokud by tu JZ nebyli proč by je Rusové dodnes utajovaly?

      Ty dokumenty bezesporu EXISTUJÍ a pokud by tu JZ nebyli proč by je Rusové dodnes utajovaly?

     • gangut
      09:15 20.07.2019

      Pretože sa tajné dokumenty podľa predpisov uvoľnujú až po x- rokoch?
      A keby aj uvolnili dokumenty, ktoré by to potvrdzovali, čo by sa tím zmenilo? Veď na skladovanie JZ bola ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pretože sa tajné dokumenty podľa predpisov uvoľnujú až po x- rokoch?
      A keby aj uvolnili dokumenty, ktoré by to potvrdzovali, čo by sa tím zmenilo? Veď na skladovanie JZ bola podpísaná zmluvy a depoty budovala čs. strana. Proste debata s človekom, ktorý nechce chápat je o ničom. Pokiaľ nebudú prístupné dokumenty ktoré prítomnosť JZ na území ČSSR potvrdia alebo vyvrátia tak sú to len dohady.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:56 21.07.2019

      Gangut: Nemusíš, mudrovat. Stačí když nám osvětlíš kdy vrátí Rusku JZ Ukrajině. :)

      Gangut: Nemusíš, mudrovat. Stačí když nám osvětlíš kdy vrátí Rusku JZ Ukrajině. :)

     • gangut
      09:20 22.07.2019

      :-D
      Dalsi vylupok.
      Ako to suvisi s temou?
      Preco by im mali nieco vracat?
      A mimochodom jadrove zbrane v ukrajinskych rukach pri tom bordeli ktory tam vladne moze chciet len idiot.

      :-D
      Dalsi vylupok.
      Ako to suvisi s temou?
      Preco by im mali nieco vracat?
      A mimochodom jadrove zbrane v ukrajinskych rukach pri tom bordeli ktory tam vladne moze chciet len idiot.

 • givicz
  08:19 19.07.2019

  Trump řekl, že Spojené státy zkoumají proveditelnost uvalení sankcí na Turecko kvůli C-400
  https://tass.ru/mezhdunarodnay...
  Americký vůdce nazval situaci nákupem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trump řekl, že Spojené státy zkoumají proveditelnost uvalení sankcí na Turecko kvůli C-400
  https://tass.ru/mezhdunarodnay...
  Americký vůdce nazval situaci nákupem ruského protiletadlového raketového systému Ankarou „velmi obtížným“

  WASHINGTON, 18. července. / Tass /. Americká vláda zkoumá proveditelnost uvalení jednostranných sankcí proti Turecku v souvislosti s akvizicí protiletadlového raketového systému S-400 z Ruska. Ve čtvrtek to potvrdil americký prezident Donald Trump.

  "Studujeme to. Studujeme to. Velmi, velmi obtížná situace z několika důvodů. Předchozí administrativa [Spojených států vedená prezidentem Barackem Obamou] mohla v této věci jednat lépe. Předchozí administrativa učinila velmi závažné chyby ve vztahu k Turecku" - Trump to řekl na setkání s předsedou vlády Nizozemska Markem Ruttem v Bílém domě. Novináři požádali amerického vůdce, aby objasnil, jak dříve naznačil , že orgány USA neberou v úvahu možnost uplatnění restriktivních opatření vůči Turecku poté, co Ankara koupila S-400.

  "Uvažujeme o tom. Podívejme se, co uděláme. Ještě jsme to neoznámili," dodal Trump s odkazem na možné sankce USA vůči Turecku.

  Turecký úředník říká, že cena F-35 může vzrůst po odstranění Ankary z programu
  https://tass.com/defense/10692...
  ANKARA, 18. července / TASS /. Cenovka stíhacího letounu F-35 může vzrůst po rozhodnutí Washingtonu odstranit Ankaru z programu F-35, řekl šéf tureckého ředitelství obranného průmyslu Ismail Demir ve čtvrtek.

  "Turkish defense companies may have to deal with temporary financial difficulties following the United States’ decision but the defense industry will only become stronger. Turkish companies will manage to offset their losses but other companies will face a seven to eight million dollar increase in the F-35 price tag," he said, as cited by the Yeni Safak newspaper.
  Skrýt celý příspěvek

  • Pilot
   09:50 19.07.2019

   Givi, tvá čeština je docela dobrá, ale občas ti to uteče a místo S400 napíšeš třeba C400 a tvé příspěvky jsou pak už ZCELA nedůvěryhodné a nesmyslné.

   Givi, tvá čeština je docela dobrá, ale občas ti to uteče a místo S400 napíšeš třeba C400 a tvé příspěvky jsou pak už ZCELA nedůvěryhodné a nesmyslné.

 • Charlie
  07:39 19.07.2019

  Je to celý zajímavý. Řekové si koupili Tory a třístovky a nikdo moc nebrblal (a to to byly podobně moderní systémy), Slováci jsou na svičeních, kam dotáhnou radary S-300 celkem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to celý zajímavý. Řekové si koupili Tory a třístovky a nikdo moc nebrblal (a to to byly podobně moderní systémy), Slováci jsou na svičeních, kam dotáhnou radary S-300 celkem ceněnej "OPFOR" a tady se takhle kope.

  Asi Američani moc nevěřej Turkům a bojej se, aby získaný data neposkytovali třetím stranám (třeba těm Rusům nebo Číně). Dost pochybuju, že je v těch čtyřstovkách zabudovanej modem, kterej automaticky bonzuje do Moskvy...

  Na druhou stranu, furt se omílá jak S-400 nejni kompatibilní s NATo systémama a nepude integrovat a kdesi cosi, což je z technickýho hlediska naprostej nesmysl. Všechny tyhle sovětský/ruský systémy jsou normálně integrovatelný do velitelskejch sítí a i kdyby měly NAPROSTO rozdílný protokoly, tkerejma to posílaj ven, nebude zas takovej problém udělat černou skříňku, která to předžvejká a vyplivne ve formátu, kterej alianční síť v pohodě stráví.

  Koneckonců, dokázali sme integrovat naše KUBy a nejsme sami, kdo starou sovětskou techniku, mnohdy ještě na elektronkách, modifikoval aby se dokázala domluvit se západníma sítěma.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:04 19.07.2019

   Řecko má S-300 někdy z roku 2000, kdy ruské zbraně nebyly problém, tak jako po anexi Krymu. Integrace S-400 do systémů NATO je celkem bezpředmětné téma, ale samozřejmě to zčásti ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Řecko má S-300 někdy z roku 2000, kdy ruské zbraně nebyly problém, tak jako po anexi Krymu. Integrace S-400 do systémů NATO je celkem bezpředmětné téma, ale samozřejmě to zčásti jde, ovšem to nikdy nemůže fungovat jako integrální součást systému NATO, asi jako když zapojíš do sítě dva počítače s rozdílným operačním systémem, nějaká data mezi nimi přeneseš, ale abys třeba jedním ovládal druhý a opačně, to ti nepůjde. Naše KUBy mají zcela novou elektroniku - řídící i naváděcí lokátor, pracoviště operátora a zapojení do systému velení. To je jako bys z S-400 nechal jen rakety, podvozky a antény a střeva udělal svoje, kompatibilní s NATO.
   Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    08:56 19.07.2019

    To není pravda. V druhé polovině 90tých let jsme instalovali systém ASOC (operační středisko vzdušné suverenity) od Lockheedu který běhal na UNIX/Solaris a počítače byli velice ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To není pravda. V druhé polovině 90tých let jsme instalovali systém ASOC (operační středisko vzdušné suverenity) od Lockheedu který běhal na UNIX/Solaris a počítače byli velice slušné SUNy, výkonově pěkně našlapané.
    Instalovalo se to z jistých důvodů, přitom od počátku 90tých let se budoval a používal systém SEKTOR (LETVIS) který běhal na Windowsech. Konverzi dat zajišťoval jeden desktop zapojený jako interface. Přeneslo se vše. Neztratil se bit. A přitom se zjistilo, že tento Clintonův dar, zdaleka neuměl to co dokázal SEKTOR. Tim netvrdím, že ASOC byl nepoužitelný ! sektor měl také své problémy (čas nutný pro obnovu zobrazení RL informace který vyhovoval civilnímu použití, nikoliv bojovému navedení) oproti brněnskému Gatracku.
    Nebylo problém, ASOC naučit, jen to bylo formou podpory od výrobce ala upgrade pack za pořádný ranec. Český SEKTOR byl po vstupu do NATO bez problémů připojen do aliančních systémů.
    KUB ala Retia není zrovna dobrý příklad. Ukázkovým je TTC 2000 Tesla Marconi.
    Skrýt celý příspěvek

    • Pilot
     09:59 19.07.2019

     1) Integrovat S400 do systému NATO by jistě šlo, ovšem jen VELICE ztěžka, zdlouhavě a hlavně draze. A vzhledem k tomu, že i v rámci NATO jsou potížes komaptibilitou, nedokážu si ...
     Zobrazit celý příspěvek

     1) Integrovat S400 do systému NATO by jistě šlo, ovšem jen VELICE ztěžka, zdlouhavě a hlavně draze. A vzhledem k tomu, že i v rámci NATO jsou potížes komaptibilitou, nedokážu si představit, jaké překážky by musely vývojáři překonat u systému S400.
     A určitě to není jenom o převodu z Unixu na Windows. To je ten nejmensší problém. Nakonec na Unixu běhá spoustu serverů, na které klienti přistupují z třeba z Windows.
     2) Proč by měla vůdčí země NATO riskovat, že si její geopolitická protiváha v klídku bude skenovat US zbraňový klenot a hledat jeho slabiny a způsoby, jak jej lépe detekovat?
     To přeci nedává smysl.
     3) S300 mají amíci na svém území, důkladně otestovanou a prozkoumanou a pro F-35 tedy nepředstavuje žádný problém.
     Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      10:53 19.07.2019

      AD 1/ To si nelze představit, pokud nemáte jakékoliv informace o SW/HW, neznáme jejich rozhraní a jediné co předpokládáme je, kompatibilita s S-300
      takže to bude podobné. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      AD 1/ To si nelze představit, pokud nemáte jakékoliv informace o SW/HW, neznáme jejich rozhraní a jediné co předpokládáme je, kompatibilita s S-300
      takže to bude podobné. Schopnosti a TTD budou výrazně lepší. Jak a co se můžeme jenom domnívat.
      Správně naprogramovat a nastavit komunikaci mezi microftími produkty a OS Unix/Solaris není jednoduché, ale jak píšete jde to.
      2/ Oskenovaný F-35 nepochybně Rusové mají ze Syrie. ostatně Pentagon přiznal, že syrie byla pro ruský EW/REB studnice vědomostí. Z druhé strany v jiných prohlášeních tvrdí, že ruský EW/REB je vynikajicí kondici na soudobé úrovni. (zřejmě vycházeli ze zpravodajských informací při takovém prohlášení) Přitom se jedná o elektroniku HW/SW, kde jsou Rusové 100let pozadu.... O jeho schopnostech v podstatě nic nevíme .
      3/ Ano máte pravdu, díky geopolitickým změnám se k S-300 dostali. Stejně jako k řadě jiných utajených věcí např. Tamaře z Tesly Pardubice. S určitostí hraničící s jistotou lze tvrdit, že testovali zachycení F-35 na systému Věra jako součást stealth testů.
      Američané a NATO obecně když viděli v 90 roce díky slaboduchosti sametových politiků Tamaru na polygonu byli v tranzu a jen z nich "vypadlo" že jsme 20let před nima. Ti byli tak v tranzu proto, že taková příležitost se naskytne 1x za život.
      Naprosto stejně se dostali k MiGu 29 které koupili v Moldavii, tam je zase fascinovala přilba pilota, nápodobně k ukrajinským Su-27 r. výroby 1990 !
      Vše rozebrali, jako by to přišlo v rozsypu.
      Schopnosti a možnosti ruského letectva a PVO byly zcela rozkryty. nic záviděnihodného.
      Osobně jsem viděl reakci delegace odborníků NATO když v rámci jednání o vstupu do aliance poprvé stáli in natura před RDP SEKTORu, co vím od kolegy naprosto stejně byli překvapení až to zapoměli skrýt když viděli v Kecskemétu systém Dunaj. Prvotně byli v Rumunsku kde podle vyprávění experta od Lockheedu byl sál bojového řízení VS s velkým stolem plným hrnků od kafe a zaprášené planžety.
      S-300 co mají v USA k dispozici odpovídá slovenské S-300 z konce 80tých let.
      takže ty zkoušky s S-300 bych viděl "jen pro formu a dobrý pocit" Rozhodně to není PMU 2 s prvky S-400 mnohem výkonnějším balistickým počítačem atd.... , trvale podporovaný výrobcem, s dílčími upgrade.
      Oba komplety neviděli technici z Almazu - Antey 30let a u slovenského jsem přesvědčený, že je nebojeschopná. Zvláště pokud k tomu přistupují v Nitre jako k MiGům -29 na Sliači. Že by to bylo lepší neočekávám.
      Skrýt celý příspěvek

     • Charlie
      12:41 19.07.2019

      Larry: slovenská S-300 by měla být bojeschopná, minimálně některé její prvky. Nedávno absolvovali ostré střelby a simulované dělají taky docela často. Radar a velící centrum celkem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Larry: slovenská S-300 by měla být bojeschopná, minimálně některé její prvky. Nedávno absolvovali ostré střelby a simulované dělají taky docela často. Radar a velící centrum celkem často vyvážejí na různá letecká cvičení jako protivníka, aby měli piloti proti čemu cvičit, a co jsem ěnkde četl tak jim i s tím veteránem celkem zatápějí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sokrates
      13:31 19.07.2019

      Larry, mne sa strašne páči, že ty si všade bol, všetko videl a ešte aj o tých MiGoch-29 máš zaručené informácie. Jediná vec, čo ti na tomto svete unikla, je bojaschopnosť ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Larry, mne sa strašne páči, že ty si všade bol, všetko videl a ešte aj o tých MiGoch-29 máš zaručené informácie. Jediná vec, čo ti na tomto svete unikla, je bojaschopnosť slovenskej S-300. :-)
      Ešte že máš o tom na nete dostatok informácií, môžeš dovzdelať (viď. link nižšie, str. 17):
      https://www.mod.gov.sk/data/di...
      Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      14:59 19.07.2019

      To Sokrates:
      v r.92-93 jsem sloužil u PVO v Rožňave jako mladý a svobodný rotmistr.( náš útvar tam byl redislokován) a velice často jsme jezdili na nadřízený stupeň do Zvolena a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To Sokrates:
      v r.92-93 jsem sloužil u PVO v Rožňave jako mladý a svobodný rotmistr.( náš útvar tam byl redislokován) a velice často jsme jezdili na nadřízený stupeň do Zvolena a také do Nitry pod Zobor.
      Pravěké počátky OSSR (ASR) :-)))
      P.S. O LZSL a Migoch vím své. Dodnes tam mám spolužáka z VSOŠ. (ostatní jsou již roky v civilu) Přítelkyně pochází ze Slovenska ( od. r 88 v Čechách a krom jiného hovoří plynule česky, zná gramatiku :-)) lépe než někteří zdejší čtenáři.) a tak tam občas zajedu. Do ZH. To je kousek..... Když jsem byl v Nitre naposledy, požádal jsem, zda bych mohl nahlédnout do kroniky našeho regimentu, kterou mají uloženou. Byli velice ochotní a vtřícní. Takže asi tak.....
      Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      15:05 19.07.2019

      Já vždy říkám, že Slovensko 1/93 - 11/93 byla moje první zahraniční mise a služba v cizí armádě, na kterou jsem byl vyslán personálním rozkazem MO ČR.
      Což mě ovšem náležitě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Já vždy říkám, že Slovensko 1/93 - 11/93 byla moje první zahraniční mise a služba v cizí armádě, na kterou jsem byl vyslán personálním rozkazem MO ČR.
      Což mě ovšem náležitě připomněl NBÚ a vše chtěli "vysvětlit" ačkoliv měli k dispozici můj "osobní spis VZP" Ten první co jsem měl se "ztratil" na Slovensku.
      ačkoliv se jedná o utajovaný materiál tak to dokázali :-))) Do Čech za mnou už nepřišel....
      Skrýt celý příspěvek

   • Pilot
    09:59 19.07.2019

    S300 mají amíci na svém území, důkladně otestovanou a prozkoumanou a pro F-35 tedy nepředstavuje žádný problém.

    S300 mají amíci na svém území, důkladně otestovanou a prozkoumanou a pro F-35 tedy nepředstavuje žádný problém.

   • Pilot
    10:00 19.07.2019

    Špatný vlákno

    Špatný vlákno

  • Pilot
   10:00 19.07.2019

   S300 mají amíci na svém území, důkladně otestovanou a prozkoumanou a pro F-35 tedy nepředstavuje žádný problém.

   S300 mají amíci na svém území, důkladně otestovanou a prozkoumanou a pro F-35 tedy nepředstavuje žádný problém.

   • gangut
    13:27 19.07.2019

    Čo znamená, že pre F-35 nepredstavuje žiadny problém?

    Čo znamená, že pre F-35 nepredstavuje žiadny problém?

    • logik
     13:47 19.07.2019

     Že je natolik "zastaralá", že její detekční schopnosti neohrožují F-35. O kvalitách S-400 se neví, tak to pochopitelně USA nechce riskovat.

     Že je natolik "zastaralá", že její detekční schopnosti neohrožují F-35. O kvalitách S-400 se neví, tak to pochopitelně USA nechce riskovat.

     • gangut
      15:01 19.07.2019

      A sú o tom aj nejaké relevantné informácie, alebo je to len vaša svatá viera? To len na margo toho, že detekčné schopnosti predpotopnej S-125 stačili na F-117.

      A sú o tom aj nejaké relevantné informácie, alebo je to len vaša svatá viera? To len na margo toho, že detekčné schopnosti predpotopnej S-125 stačili na F-117.

 • Sokrates
  06:42 19.07.2019

  Konečne sa Turecko vymanilo z toho nevýhodného kontraktu a rozviazalo si ruky pre nákup inej techniky. Teraz im už nič nebráni v tom, aby si kúpili najlepšie stíhačky na svete: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Konečne sa Turecko vymanilo z toho nevýhodného kontraktu a rozviazalo si ruky pre nákup inej techniky. Teraz im už nič nebráni v tom, aby si kúpili najlepšie stíhačky na svete: Su-35.
  Nie že by zrovna Turecko bolo oázou demokracie na Blízkom východe, ale ak by Recept potreboval, Putin s novými lietadlami ochotne dodá aj patričnú dávku ruskej propagandy, ktorú môžu turecké médiá naservírovať vlastnému obyvateľstvu. Nepriestrelné argumenty predsa hovoria samé zaseba: Suchoje sú rýchlejšie ako F-35, majú kanón väčšej ráže a špičkový optický senzor, ktorým nepozorovane odfotili aj F-22 v Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

  • Pilot
   10:08 19.07.2019

   Su-35 jsou nejlepší, nejrychlejší, maji největší kanón, nejlevnější ve své třídě, ...... Bla bla bla

   "Nepozorovaně odfotily" :D Fotit se dá nepororovaně i telefonem.
   Jenom by mě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Su-35 jsou nejlepší, nejrychlejší, maji největší kanón, nejlevnější ve své třídě, ...... Bla bla bla

   "Nepozorovaně odfotily" :D Fotit se dá nepororovaně i telefonem.
   Jenom by mě zajimala ta fotka, máš odkaz? Na jakou vzdálenost? A je nutno říct, že na takovou vzdálenost se nad Sýrií přiblížit a) nemohli, protože to by byl průser nebo b) mohli, věděli o sobě, komunikovali spolu a pak pořídit takovou fotku není žádný zázrak. Ostatně fotek F22 je na webu poměrně dost. Asi tak 150 tisíc.
   Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    12:15 19.07.2019

    Fotografie uděláte slušné i na zemi. pokud "fotíte" na telefon tak to není fotografování.
    Jeden čas jsem něco dělal pro jistého leteckého fandu. Krátce po r. 2005.
    Tehdy mne jako ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Fotografie uděláte slušné i na zemi. pokud "fotíte" na telefon tak to není fotografování.
    Jeden čas jsem něco dělal pro jistého leteckého fandu. Krátce po r. 2005.
    Tehdy mne jako protislužbu nabídl necenzurované fotografie kokpitu Jas-39 Gripen. Armáda nedovolovala jaékoliv fotografování, občas se objevily "oficiální snímky" přesněji retuše z photoshopu, které měli do skutečnosti daleko. Mohlo to být i součástí smlouvy o pronájmu.....těžko říci.
    Faktem je, že na ruských leteckých serverech byli volně ke stažení fotografie z kokpitu Gripenu i s popisy a odpovídalo to skutečnosti. Ergonomie a ovládání strojů a zařízení je zajímavé téma pro zákazníky.
    V druhé půli 90tých let se ještě fotografovalo na kinofilm. mám rád fotografii a tak jsem vyrazil na jeden letecký festival. Bokem na statické ukázce stála An-26 tzv. "obletová laboratoř" Personál jezdil z Limericku a letadlo tedy stálo obehnané páskou v dostatečné vzdálenosti. Vše střežili vojáci se Sa.58
    Protože jsem si chtěl snímky jistých detailů, vytáhl jsem SLR + zoom 300mm. vojáčci hned volali jistého důstojníka "na pomoc" protože v záplavě lidí kde měl občas někdo jakýsi rodinný kompakt tohle fakt nečekali.
    Nicméně jsem si odfotil co jsem chtěl.
    Později jsem na webu veřejné správy našel kupní smlouvu včetně zadávací dokumentace a schválené specifikace pro ostravský Autocont, který zajišťoval zástavbu PC instalaci a zhotovení LAN kabeláže, do té jinak pečlivě utajované obletové laboratoře.
    Holdt bojujeme proti korupci :-)))
    Skrýt celý příspěvek

   • Sokrates
    13:25 19.07.2019

    To bola irónia, Pilot. :-)

    To bola irónia, Pilot. :-)

 • PetrTechnik
  23:35 18.07.2019

  Pozice Erdogana je životně závislá na vývoji ekonomiky Turecka. Zatím je to dost bída. Byť mohu konstatovat ,že Rusko a Turecko jsou dnes největšími zákazníky ,co se týká dovozu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pozice Erdogana je životně závislá na vývoji ekonomiky Turecka. Zatím je to dost bída. Byť mohu konstatovat ,že Rusko a Turecko jsou dnes největšími zákazníky ,co se týká dovozu obráběcích strojů. Je možné, že Rusové se s Turky dohodli na nějaké formě kooperace při výrobě S-400, klidně může jít o nějakou light verzi pro ty státy, které si nemohou dovolit a nebo jim nikdo neprodá například systém Patriot. Masivnější rozšíření S-400, byť v té levnější variantě, by mohlo i celosvětově výrazně nabourat vojenskou dominanci USA, už jen proto ,že to svojí sílu projektuje prostřednictvím letadlových lodí.
  Rusové mají problém s udržením kvality při sériové výrobě čehokoliv složitějšího než je budík. Tento stav stále přetrvává a změnu přinese (snad) až výměna generací. Turecko by jim tedy výrazně pomohlo.
  V tomto případě by USA jen bezmocně přihlížely, protože si nemohou dovolit, nějakým tvrdým postupem ztratit Turecko jako spojence. Vedlo toho jsou F-35 pro Turecko, spíše jen pomíjející nepříjemnost, protože , si myslím, že je od USA během několika let stejně dostanou. Zejména , pokud se Trump stane znovu prezidentem USA a v druhém volebním období mu už o nic nepůjde.
  Jinak , kdo Erdogana nazývá diktátorem , tak je tak trochu dost mimo. Určitě to není demokrat a jeho způsoby vlády mají autokratické znaky, ale diktátor byl třeba Adolf Hitler, J.V.Stalin a nebo ten čuník ze Severní Koreje.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:43 19.07.2019

   Tak ty poslední Erdoganovy kroky - čistky v armádě, pronásledování opozice, změny v ústavě, opakování prohraných voleb - ty neukazují na nějakou bytostně demokratickou podstatu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak ty poslední Erdoganovy kroky - čistky v armádě, pronásledování opozice, změny v ústavě, opakování prohraných voleb - ty neukazují na nějakou bytostně demokratickou podstatu stávajícího prezidenta.
   Erdoganovo Turecko je zákeřné a oportunistické a Rusko si je toho velmi dobře vědomo. Navíc se zájmy Ruska a Turecka na blízkém východě kříží. Pro Rusko je dodávka S-400 Turecku potenciálně rizikový krok, protože se tím NATO dostane k Ruským technologiím, ale, jak tady již zaznělo, patrně je už stejně znají, takže to takový problém není. Ovšem zároveň se podařilo zhoršit vztahy Turecka k USA a taky Turecko nebude mít F-35, což je pro Rusko výhodné, oslabilo letectvo potenciálního nepřítele. 100 tureckých F-35 je více, než kolik bude mít Rusko S-57.
   Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    13:37 19.07.2019

    Zkuste si přečíst můj příspěvek znovu a pomalu. Nepsal jsem,ze je, ale že není demokrat. Převratu a čistky do téhle části světa patří. S demokracii verze EU, by jste tam pohorel. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zkuste si přečíst můj příspěvek znovu a pomalu. Nepsal jsem,ze je, ale že není demokrat. Převratu a čistky do téhle části světa patří. S demokracii verze EU, by jste tam pohorel. Až ho někdo nahradí bu se chovat stejně, akorát když bude kamarád s USA, tak Vám budou lít do hlavy, jak se tam ujala demokracie.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     13:47 19.07.2019

     V Turecku byla předtím vláda vojenské junty, žádná demokracie, nedělám si iluze.
     A ano, souhlasím, není důležité, jaká forma vlády či jaký režim v dané zemi je, ale jak se tato ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V Turecku byla předtím vláda vojenské junty, žádná demokracie, nedělám si iluze.
     A ano, souhlasím, není důležité, jaká forma vlády či jaký režim v dané zemi je, ale jak se tato země chová vůči nám.
     Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   08:31 19.07.2019

   Když se rozebírá výměna generací tak starší generace 40+ byla zvyklá (technický) problém
   řešit, improvizovat. Moderní generace vám řekne že "to nejde" a více se neobtěžuje myslet. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Když se rozebírá výměna generací tak starší generace 40+ byla zvyklá (technický) problém
   řešit, improvizovat. Moderní generace vám řekne že "to nejde" a více se neobtěžuje myslet. Za ně myslí google. :-))) To je celoevropský problém, nejenom Ruska.
   A ve východních zemích EU ani jednatelé, akcionáři a majitelé montoven nepotřebují aby opičky mysleli. Myšlení a nápady, jsou jevy nežádoucí. Čest vyjímkám. Existují a pokud na na takového člověka narazíte, je to radost s ním spolupracovat.
   Skrýt celý příspěvek

   • major
    10:41 19.07.2019

    Každá mladá generácia je horšia než staršia... staré dobré jaskynné časy. Prečo len tí mladí liezli von?

    Ešteže minulý režim tak krásne podporoval slobodné myslenie a iniciatívu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Každá mladá generácia je horšia než staršia... staré dobré jaskynné časy. Prečo len tí mladí liezli von?

    Ešteže minulý režim tak krásne podporoval slobodné myslenie a iniciatívu ľudí. Odkiaľ si prišiel? Z Marsu?

    To, že si niekto bastlí niečo na kolene je pekné - a stále je takých ľudí dosť. Pokiaľ je ale nútený bastliť niečo v práci (desktop ako súčasť PVO!), tak to nie je nič hodné obdivu. Je to naopak dôkaz fatálneho rozkladu danej organizácie. PVO nie sú automaticky otvárané dvere od kurníku!

    A že niečo funguje za pár korún je tiež krása. Bude to ale fungovať aj keď napr. upratovačka vytiahne kábel zo steny? Robustnosť nie je zadarmo.
    Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     15:44 19.07.2019

     Za těch komančů jsem si opravdu zabastlil. ve Svazarmu nás v mezích možnosti podporovali. vyřazený materiál od armády, tykačka s přáteli v Aeroklubu i Radioklubu. Tam si všichni ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Za těch komančů jsem si opravdu zabastlil. ve Svazarmu nás v mezích možnosti podporovali. vyřazený materiál od armády, tykačka s přáteli v Aeroklubu i Radioklubu. Tam si všichni tykali a hlavně jsem si solidně zalétal jako plachtař. Ty to musíš dětem zaplatit. Já to měl zadarmo, stačilo mít zájem a snahu. Hodně jsme se tehdy naučili. Přednášky ing. E. Smutného který svým dětem postavil první 8 bitový mikropočítač v ČSSR. (vyšlo to i v Amaterském Radiu)
     tehdy nám řekl když jsme se bavili o připojování periferií "Chlapci pamatujte si, IBM bude standart" ten chlap měl pravdu!
     Po návratu z Sk 93 jsem odešel od PVO k 1.SMLS kde jem opravoval přístroje pro meteorology do 97. To byla doba computerizace nejen společnosti ale i armády.
     V té době se řešil problém s tiskem meteo map. Používali se ruské faxové přístroje,které pomocí struny vypalovaly do elektrochemického papíru obraz.
     Ten elektrochemický papír byl najednou za 30 USD/role .
     Tehdy jsem sehnal NZ zásobu německý EKD 300 (zdařilá kopie Rohde a Schwarz) kterým jsem nahradil Volnu K. V té době jsem postavil "jednoduchý modem"
     https://www.pervisell.com/ham/...
     A nejen to. Tenhle jednoduchý modem dokázal nahradit i Siemens T100 dálnopis.
     prostě to umělo (R)TTY . takto se "luftem" vysílali i buletiny z Povětrnostního ústředí.
     S jedním Operačním zesilovačem a připojený přes seriový port RS232 do PC 386.
     Najednou bylo možné mapy ukládat, pracovat s nimi v PC, tisknout na traktorový papír s jehličkovou tiskárnou FX1000 od Epsonu.
     Desky PCB jsem maloval v programu Ferda Mravenec .
     Podobně později se stavěly scanconvertory a extraktory pro ruské radary aby se digitalizovala RLI pro systém Sektor, podobně se bastlilo rozhraní k digitálním ústřednám Alcatel (ne to už jsem fakt nedělal)
     A mimochodem firma udělá to samé, jen si to nechá pořádně zaplatit.
     Také postaví desktop z Čínských komponentů, bude bastlit se součástkami z Číny
     a armáda bude jenom cálovat.
     Dnes se příliš nebastlí. kupují se hotové moduly z Číny. Já to dělám také tak nejen pro zákazníky, ale i pro sebe a přátele.
     Skrýt celý příspěvek

     • major
      19:34 19.07.2019

      Keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté. Ak by to aj bolo "len" o prepojení čínskych komponentov (čo na to BIS, NKÚ, ...), tak rozdiel je minimálne v tom, že firma dodá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté. Ak by to aj bolo "len" o prepojení čínskych komponentov (čo na to BIS, NKÚ, ...), tak rozdiel je minimálne v tom, že firma dodá armáde jednotné riešenie, zatiaľčo bastlič niečo upraví na jednom útvare. Navyše ak z armády odíde, tak to typicky skončí tak, že po sebe nezanechá žiadnu dokumentáciu a celé jeho "bastlířske" snaženie funguje do prvej poruchy.

      Takže pohľad zdola - "toto zvládnem sám s pájkovačkou" je zaujímavý, ale treba sa na to pozrieť aj z väčšej perspektívy.

      K Svazarmu - ono to totiž bola jediná (!) možnosť ako reálne pričuchnúť k PC (PMD-85 jedine pre organizácie a aj to za neskutočných 20 000 Kčs - teda dnes 220 000 Kč). Počítače legálne neboli k dispozícii. Až v roku 1985 sa dostali prvé počítače do Tuzexu, kde ale mena "Kčs" nefungovala. Podobne ak sa PC objavili v obchodoch, tak to ešte neznamenalo, že ich človek "zohnal" a najľahšia cesta k vlastnému stroju tak bolo prepašovať nejaký zo západu - no prosto socialistická idylka, ktorá našťastie čoskoro skončila v prachu dejín.

      A ešte k počítaču Ondra SPO 186, čo bola obdoba západného Sinclair ZX-81 a malo to byť riešenie zúfalého nedostatku počítačov v ČSSR. (Inak v ČSSR nebol prvým, už 3 roky predtým vzniklo PMI-80 - stále však 5 rokov po západných vzoroch.) Procesor z NDR, ktorý bol kópiou Z80 - vinou zobrazovania v režime DMA ale reálny výkon procesoru bol 20 % (odrolovanie obrazovky o 1 riadok trvalo sekundu). Nepoužiteľná klávesnica s piatimi shiftami, cena "ľudových" 3200 Kčs (dnes 35 000 Kč), problémy s dodávkami dielov a výsledkom bolo len 2000 vyrobených kusov.
      Skrýt celý příspěvek

     • major
      19:42 19.07.2019

      Inak o 8-bitoch je elektronicky voľne k dizpozícii knižka od Martina Malého - Porty, bajty, osmibity, ktorá nadväzuje na skvelú Hradla, volty, jednočipy (tiež voľne k ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Inak o 8-bitoch je elektronicky voľne k dizpozícii knižka od Martina Malého - Porty, bajty, osmibity, ktorá nadväzuje na skvelú Hradla, volty, jednočipy (tiež voľne k dozpozícii):
      https://knihy.nic.cz/#osmibity...
      Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      13:52 20.07.2019

      Je dnes naprosto jedno kdo a co vyrobí. 90% elektroniky se vyrábí v Asii, nebo čínských firmách s pobočkou v EU. Součástky v 95%. (Čest vyjímkám jako je Elektronické součástky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je dnes naprosto jedno kdo a co vyrobí. 90% elektroniky se vyrábí v Asii, nebo čínských firmách s pobočkou v EU. Součástky v 95%. (Čest vyjímkám jako je Elektronické součástky Ostrava ) I PC nasazené v armádě ASR/AČR jsou vyrobené v Číně, čínských firmách a brandované pro obchodníka, který tomu "dá značku" např. Compaq, HP.....
      Potom se objeví firma (CZ/SK ....) která provede "certifikaci" . U velkoobchodníka nakoupí třeba ten PC a udělí tomu certifikát, protože má takové oprávnění.
      To způsobí nárust ceny přímo gigantický. Ten samý PC si vy koupíte jako běžný občan za 700 euro, ale ten "certifikovaný" je prodán zákazníkovi za 10 000 euro.
      To je celé tajemství.
      Jednotné řešení.... asi myslíte opakovatelnost výroby. Zrovna v tom konkretním případě to bylo natolik jednoduché, že se to neřeší. Ale budiž.
      Dnes bych to nakreslil klidně ve freewarové verzi eagle, gerber data bych poslal mailem do seeedu v Číně a co jsem si objednal dostanu za pár drobných ve špičkové kvalitě. Pokud se s nima dohodnu, tak to i osadí a otestují. Zvlášť ve větších počtech. Na tohle nemusíte být podnikatel ani genius v elektronice.
      Dokumentaci + prohlášení o shodě si vyrobím když mám podklady kdykoliv.
      Historie 8mi bitů byla zajímavá. Vyskytovalo se i IQ151, slušovické výrobky....
      Dělalo se to po různu
      https://www.sprut.de/misc/rip....
      Dostupnost 8mi bytů byla i jiná. Spolužákova babička pracovala v PZO Tuzex jako vedoucí prodejny.
      Od obchodního zástupce donesla domů Sinclair, který dostala "na vyzkoušení" s tím, že ho nemusí vracet. Tak jim zůstal. :-))
      Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:20 18.07.2019

  Historická odbočka - na konci článku je zmienený prípad Osmanského spojenctva s Nemeckom počas 1. svetovej vojny. Jedným z posledných impulzov, ktoré preklopili misky váh v rámci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Historická odbočka - na konci článku je zmienený prípad Osmanského spojenctva s Nemeckom počas 1. svetovej vojny. Jedným z posledných impulzov, ktoré preklopili misky váh v rámci osmanského vedenia na stranu zástancov vstupu do vojny na strane Nemecka, bolo zabratie dvoch bojových lodí, ktoré sa na osmanskú objednávku stavali v Británi (na dôvažok bola ich stavba financovaná národnou zbierkou) : https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Podobný scenár, žiaľ, nehrozí, pretože Turecko je nútené zotrvávať v NATO kvôli Grécku a kvôli udržaniu okupácie severného Cypru. Akýkoľvek rozkol s alianciou ako takou, by jeho lokálnu situáciu značne skomplikoval. Píšem žiaľ preto, lebo by išlo o jedinečnú príležitosť oslobodiť okupovanú časť Cypru, lebo povedzme si na rovinu, rokovania nikam nepovedú.
  Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   21:45 18.07.2019

   souhlasím, jen dodám, že dva ze tří bejů byli pro spojenectví s Němci (investovali do železnice a celkově byli aktivní), proti byl pouze bej, který měl na starost právě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   souhlasím, jen dodám, že dva ze tří bejů byli pro spojenectví s Němci (investovali do železnice a celkově byli aktivní), proti byl pouze bej, který měl na starost právě námořnictvo. Obecně námořnictvo mělo dlouhodobě pozitivní vztah k Británii. Rovněž za Krymské války jim koalice vedená Brity velmi pomohla. Obecně ty mocenské vztahy byly dost složité.

   Němci měli výhodu v tom, že nehodlali moc zasahovat do dění v Osmanské říši, v době, kdy si každý chtěl kus utrhnout. Zkrátka byli dost daleko, měli hodně peněz, kvalitní zbraně atd. V případě vítězství by mohli znovu získat mnohá ztracená území na Kavkaze a asi i Egypt. Dohoda neměla moc co nabídnout.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    08:03 19.07.2019

    Dohoda byla především historický soupeř. Rusko s Osmany dlouhodobě válčilo o oblast okolo Černého moře, požadovalo protektorát nad tureckými državami, Francie byla hlavní ruský ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dohoda byla především historický soupeř. Rusko s Osmany dlouhodobě válčilo o oblast okolo Černého moře, požadovalo protektorát nad tureckými državami, Francie byla hlavní ruský spojenec, Britové se cpali do Afriky.
    Zato s Rakouskem mělo Turecko dobré vztahy, stejně tak s Německem. Německo stavělo turecké železnice (Orient Express), chtělo se přes Turecko dostat ke koloniím v Africe a do Indie.

    Co se toho Kypru týče - to není tak jednoduché. Vznik severokyperské turecké republiky byl reakcí na nacionalistické snahy řecké části o spojení s Řeckem (navíc v době řecké vojenské junty), turečtí obyvatelé Kypru si takovou věc skutečně nepřáli. Jediné rozumné řešení musí vycházet z dohody řecké a turecké části Kypru na uspořádání společných věcí.
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
     09:33 19.07.2019

     GE: máš pravdu, na podmínky, za nichž došlo k okupaci Severního Kypru se dost často zapomíná.

     GE: máš pravdu, na podmínky, za nichž došlo k okupaci Severního Kypru se dost často zapomíná.

     • PavolR
      10:34 19.07.2019

      Nebude to tým, že sa podmienky odvtedy zásadne zmenili (povedal by som skoro až o 180 stupňov), zatiaľ čo situácia na ostrove stále ostáva bez akéhokoľvek prijateľného zdôvodnenia ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nebude to tým, že sa podmienky odvtedy zásadne zmenili (povedal by som skoro až o 180 stupňov), zatiaľ čo situácia na ostrove stále ostáva bez akéhokoľvek prijateľného zdôvodnenia rovnaká? K tomu sa pridružuje aj úplne nový element v podobe hrozby drancovania cyperského nerastného bohatstva okupačnou mocnosťou ...
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:32 19.07.2019

      Nevstoupíš dvakrát do jedné řeky.
      Kypr byl součástí osmanské říše nebýt jejímu slábnutí v 19. století, byl by dnes součástí Turecka. Po získání nezávislosti (na Britech - holt ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nevstoupíš dvakrát do jedné řeky.
      Kypr byl součástí osmanské říše nebýt jejímu slábnutí v 19. století, byl by dnes součástí Turecka. Po získání nezávislosti (na Britech - holt strategicky důležitá poloha) se okamžitě objevily spory mezi řeckou a tureckou částí. Byl to sice jeden stát, ale vnitřně se svářící.
      Spojit dnes obě části dohromady je jako spojit zpět Bosnu a Srbsko. Sami obyvatelé to nechtějí - ledaže by tam vládla ta jejich polovina.
      Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:36 18.07.2019

  Velkou otázkou bude asi to proč Turecko investuje tolik to protiraketové obrany a proč z Ruska? Vychází dobře i s Íránem, Ruskem. A stále se vzdalují "civilizované" EU.
  Pro Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velkou otázkou bude asi to proč Turecko investuje tolik to protiraketové obrany a proč z Ruska? Vychází dobře i s Íránem, Ruskem. A stále se vzdalují "civilizované" EU.
  Pro Rusko je zakázka výhrou, i kdyby se Turecko otočilo, tak je lepší pro Rusko mít proti sobě Turecko se systémy, které rusové postavili sami, než Patrioty, které neznají.
  Zatím nejvíce vše vadí obchodu s USA, bez F 35 se budou muset odejít. Vyčíslit potencionální zakázky pro turecké firmy až na 9 miliard je spíše spekulací.
  Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   20:56 18.07.2019

   Prečo špekuláciou..

   Počet objednaných lietadiel vieme, aj počet dielov, ktoré do nich vyrábajú Turci..

   9mld je za celé obdobie výstavby a udržiavania f-35 do roku 2050..
   Lebo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Prečo špekuláciou..

   Počet objednaných lietadiel vieme, aj počet dielov, ktoré do nich vyrábajú Turci..

   9mld je za celé obdobie výstavby a udržiavania f-35 do roku 2050..
   Lebo dovtedy je ten projekt prepočítaný..

   Môže to byť o čosi viac alebo aj menej..
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:25 18.07.2019

    No právě, do roku 2050. To budou hodně přesné kalkulace! A zahrnuje ta kalkulace i to, že turecké společnosti budou dělat i na jiných svých projektech? Nebo jen to, že tam nebude ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No právě, do roku 2050. To budou hodně přesné kalkulace! A zahrnuje ta kalkulace i to, že turecké společnosti budou dělat i na jiných svých projektech? Nebo jen to, že tam nebude projekt F 35?
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:06 21.07.2019

     Když se uvádí kalkulace ceny F-35 uvádí se suma do 2070 :)

     Když se uvádí kalkulace ceny F-35 uvádí se suma do 2070 :)

 • Starec
  18:00 18.07.2019

  Nechám protiruské hysterické slinty jiným, kteří si zde v hojné míře léčí mindráky a zaměřil bych se spíše na to, co tenhle obchod může přinést zmiňované zemi. Již dlouho prodávají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechám protiruské hysterické slinty jiným, kteří si zde v hojné míře léčí mindráky a zaměřil bych se spíše na to, co tenhle obchod může přinést zmiňované zemi. Již dlouho prodávají Rusové své "nejmodernější" zbraně potenciálním protivníkům. Zejména Čině. Teď přistoupili na prodej přímo členovi NATO. Vypadá to, že si Rusové
  zcela dobrovolně podřezávají větev na které sedí. Není nic jednoduššího, než prověřit schopnosti nainstalovaného systému S-400 v Turecku specialisty NATO. Tak nechápu, proč USA Turecko trestají. Jedině snad proto, že už o tomto systému téměř vše vědí a tím pádem už pro ně není zajímavý. A trest patří spíše přímo Erdoganovi. Je známé, že na území USA se nachází systém S-300 a provádí se na něm zkoušky. Vynikl v tom zejména Izrael, který tam intenzivně trénoval se svými letadly a vypadá to, že našel určité mezery, kterými se dá tento systém přelstít. A důvod, proč se Rusové dali touto cestou je ryze ekonomický. A pro nás všechny je to špatně, protože už jim zůstanou v záloze pouze jaderné zbraně.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:41 18.07.2019

   Skutečně je důvod pouze ekonomický? Myslím, že Rusové jsou velice spokojení, že poškodili vztahy uvnitř NATO.

   Skutečně je důvod pouze ekonomický? Myslím, že Rusové jsou velice spokojení, že poškodili vztahy uvnitř NATO.

  • Larry
   19:02 18.07.2019

   Rusové pod sebou nepodřezávají větev ani nááhodou. Lze předpokládat že turecké systémy jsou exportní verze a budou mít daleko do schopností systémů určených pro ruské PVO. Navíc ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rusové pod sebou nepodřezávají větev ani nááhodou. Lze předpokládat že turecké systémy jsou exportní verze a budou mít daleko do schopností systémů určených pro ruské PVO. Navíc ruské PVO se připravuje na přezbrojení na S-500 (podle některých zdrojů údajně budou přezbrojovány nejdříve útvary se systémy S-300)
   AČR již řadu let od cca 2000 nacvičuje a studuje způsoby překonávání ruské PVO. Tedy ruských systémů. To není žádné nové zjištění.
   Experti USA a NATO se dostali k řadě ruských moderních vojenských systémů díky geopolitickým změnám po r. 90.
   por. 90koupili moldavské MiGy-29, dostali se i k československé S-300, Po r. 91 ukrajinci "zpřístupnili" Su-27, Tu-22M3 a Tu-160. Ruské letectvo a PVO se ocitlo v nezáviděníhodné situaci.
   To, že nějaké problémy systémy ze 70tých let mít budou je jasné, lze předpokládat že "weak points" se snažili rusové u moderního S-400 vyřešit.
   Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  17:12 18.07.2019

  No, konečně někdo tou rukou do stolu uhodil. Následky budou nepříjemné, ale alespoň jasné a situace přehledná.

  No, konečně někdo tou rukou do stolu uhodil. Následky budou nepříjemné, ale alespoň jasné a situace přehledná.

 • Argonaut.CZ
  17:09 18.07.2019

  Tak když jsme u těch konspiračních teorií - mě by zajímalo, proč Turci ještě pár měsíců nepočkali. Stačilo počkat na přelet jediné F-35.

  Můj osobní názor proto je, že je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak když jsme u těch konspiračních teorií - mě by zajímalo, proč Turci ještě pár měsíců nepočkali. Stačilo počkat na přelet jediné F-35.

  Můj osobní názor proto je, že je to celé demonstrativní akce. Jak USA, aby všichni poslouchali, tak Erdogana, aby vytvořil dojem vnějšího nepřítele a posílil svou pozici, že se neskloní před nikým.
  Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   17:16 18.07.2019

   Už dlouhé roky Erdogan hraje na jakousi strunu falešného povrchního vlastenectví. Jde mu o koryto. Nějaké F-35 nebo S-400, blaho lidu, jsou mu u prdele. Diktátor nesmí ztratit ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Už dlouhé roky Erdogan hraje na jakousi strunu falešného povrchního vlastenectví. Jde mu o koryto. Nějaké F-35 nebo S-400, blaho lidu, jsou mu u prdele. Diktátor nesmí ztratit autoritu. A to jak to "natřel" amíkům jen posílí jeho pozici.
   Skrýt celý příspěvek

  • Qaxi
   09:42 19.07.2019

   Taky je mi to divné.

   Můj názor je, že Turci ví, že jsou ekonomicky v pr...

   Z toho vyplývá, že:
   1. nemohou si dovolit F-35 - ani kontrakt na výrobu dílů by to nezachránil
   2. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Taky je mi to divné.

   Můj názor je, že Turci ví, že jsou ekonomicky v pr...

   Z toho vyplývá, že:
   1. nemohou si dovolit F-35 - ani kontrakt na výrobu dílů by to nezachránil
   2. nemohou si dovolit ani koupit Patrioty
   3. Rusová jim rádi dodají S-400 a to na úvěr

   Pro Turky je to win, mají protiraketový systém zadarmo
   Pro US je to win, zbavili se - z pohledu F-35 nespolehlivého (ekonomicky i partnersky) Turecka

   Jediný kdo prohrává je Rusko
   - dodá do NATO S-400 aby si ho mohli prohlídnout
   - dá to Turecku na úvěr který možná někdy dostane zaplaceno
   (pro ty kdo to nepamatují - Rusko, Česká socialistická republika a další dodávali mnoho zbraní do celého světa - a za podmínek které byli velice výhodné pro kupujícího ... některé kontrakty nejsou zaplaceny doteď)
   - a pokud Rusové budou dodávat i ty Su-35, tak si saturují výrobní kapacity a zase nebudu mít kde vyrábět Su-57
   - a ty Su-35 by ještě mohly být na úvěr ...

   Prostě paráda ...
   Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:00 18.07.2019
  • (11)

  Rusko přispěchalo na pomoc Turecku. Nabízí náhradu za americké stíhačky
  Více na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko přispěchalo na pomoc Turecku. Nabízí náhradu za americké stíhačky
  Více na https://www.e15.cz/zahranicni/...

  17 letadlo !!!!!! za 7 dní přistálo v Turecku se částmi systému S400...
  S400 Triumf component delivery for the seventh day in a row: 17th plane in total, 3rd plane today. MChS Rossii, Ил-76ТД МЧС России Russian Federation Ministry for Emergency Situations Ilyushin Il76TD flew from Yekaterinburg Koltsovo Кольцово to TurAFB Mürted for the delivery.
  https://twitter.com/YorukIsik/...
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   16:06 18.07.2019
   • (3)
   Oblíbený příspěvek

   Mne to ako pomoc nepríde. Proste im niečo chcú predať. Mimochodom, to je nejaká paradigma, že musím byť za niečo predajcovi vďačný? Lebo na diskusiách toto čítam pomerne často, že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Mne to ako pomoc nepríde. Proste im niečo chcú predať. Mimochodom, to je nejaká paradigma, že musím byť za niečo predajcovi vďačný? Lebo na diskusiách toto čítam pomerne často, že treba byť Rusku vďačný za to, že nám predávajú plyn a ropu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Englbert
    16:17 18.07.2019
    • (5)
    Oblíbený příspěvek

    Takhle oni si to rusaci predstavuji. A ne jen u ropy, ale i treba u druhe svetove valky. Oni meli nejvetsi ztraty ( i vlastni vinnou a typem strategie huraaaaaa...) a proto by jsme ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Takhle oni si to rusaci predstavuji. A ne jen u ropy, ale i treba u druhe svetove valky. Oni meli nejvetsi ztraty ( i vlastni vinnou a typem strategie huraaaaaa...) a proto by jsme jim meli byt vdecni 50, 100, 200 let. Proste na vecne casy.
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     17:59 18.07.2019

     V pomere v poctu obyvatelov mala najvacsie straty Ukrajina.

     V pomere v poctu obyvatelov mala najvacsie straty Ukrajina.

    • Grugh
     22:54 22.07.2019

     Vděčnost je zvláštní věc.
     Při americkém náletu na Prahu v únoru 1945 zahynulo 701 lidí a 11000 jich bylo bez přístřeší. Mezi mrtvými byla i teta mé matky. Celý dům, ve kterém ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vděčnost je zvláštní věc.
     Při americkém náletu na Prahu v únoru 1945 zahynulo 701 lidí a 11000 jich bylo bez přístřeší. Mezi mrtvými byla i teta mé matky. Celý dům, ve kterém bydlela lehl popelem a její rodina se ocitla na ulici jenom v tom co měli na sobě.
     Američané věděli, že jsou dávno v Čechách, příkaz zněl bomby na někoho shodit. Část svazu údajně dokonce odmítla provést bombardování a neuposlechla rozkaz.
     Oběti americké pozemní armády při osvobozování Československa byly cca 102 mužů (to není vtip), a to včetně nehod a střelby do vlastních.
     Když pomineme Sověty, tak dalším národem s největším počtem obětí při osvobozování ČS byli Rumuni, cca 30000 lidí. Kdo je u nás ale oslavuje a projevuje jim za to vděk? Nikdo. Nemají tak dobře zmáknutý marketing.
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:04 23.07.2019

      Při bombardování Normandie před vyloděním zahynulo 20 000 Francouzů. Tehdejší přesnost nebyla nijak ohromující a vedlejší ztráty byly mnohem větší, než ztráty nepřítele. Co z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Při bombardování Normandie před vyloděním zahynulo 20 000 Francouzů. Tehdejší přesnost nebyla nijak ohromující a vedlejší ztráty byly mnohem větší, než ztráty nepřítele. Co z toho?

      Taktika západních spojenců byly založena na masivním bombardování a následném postupu pozemní armády za co nejmenších ztrát. V Německu je spousta měst, která byla bombardována ještě v dubnu 1945, jen dny nebo týdny před obsazením americkou armádou. Bylo to vůči civilistům kruté, ale velení dávalo přednost ochraně vlastních vojáků.

      A Rumuni - ti to měli, chudáci, složité. Nejdřív je napadl SSSR, pak bojovali na straně Německa, aby po kapitulaci naopak bojovali proti Německu a nakonec museli vyjadřovat vděčnost SSSR za údajné osvobození, které je stálo tisíce mrtvých a pořádný kus území.
      Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    16:34 18.07.2019

    Keby si diskutoval o procesoroch, operačnych systemoch, CocaCole, slobode vycestovat a umyvat v Londyne zachody, .... pomerne často by si čital, že za to mame byt vdačni Amerike. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Keby si diskutoval o procesoroch, operačnych systemoch, CocaCole, slobode vycestovat a umyvat v Londyne zachody, .... pomerne často by si čital, že za to mame byt vdačni Amerike. Ale to je dobre. tak to ma byt. Talianom sme vdačni za pizzu, Poliakom za posypovu sol a salmonelu, bratom Čechom za nepasterizovane Plzenske z tanku. len ti Madari, tisic rokov poroby. :)
    Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     17:19 18.07.2019

     Zákazník nemá byť prečo vďačný dodávateľovi keďže si tovar kupuje. Svoju vďaku prejavuje peniazmi alebo iným tovarom resp. službou. Zákazník je najdôležitejší element v každom ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Zákazník nemá byť prečo vďačný dodávateľovi keďže si tovar kupuje. Svoju vďaku prejavuje peniazmi alebo iným tovarom resp. službou. Zákazník je najdôležitejší element v každom obchodnom vzťahu pretože bez zákazníka dodávateľ neprežije. Naopak, zákazník si na trhu môže vyberať. Preto je to obchod lebo obe strany by mali dosiahnuť určité uspokojenie (tovarom, službou, ziskom...).
     Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      19:50 18.07.2019

      Ach jaj. priznaj sa, že si nebolo v škole, ked sa preberalo obchodne embargo. Stihačky nie su galoše.

      Ach jaj. priznaj sa, že si nebolo v škole, ked sa preberalo obchodne embargo. Stihačky nie su galoše.

     • pks_
      10:32 19.07.2019

      Pokud dodavatel nenabídne to, co zákazník chce, tak ten si nic nekoupí a může se své peníze strčit do ... banky.
      Zákazník svým chováním - redukcí vztahu na "vďaku prejavuje ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud dodavatel nenabídne to, co zákazník chce, tak ten si nic nekoupí a může se své peníze strčit do ... banky.
      Zákazník svým chováním - redukcí vztahu na "vďaku prejavuje peniazmi" a "zákazník si na trhu môže vyberať" snadno dosáhne toho, že už nebude mít z čeho vybírat, protože dodavatelé zkrachují a co si dříve mohl koupit za 100$ dnes s obtížemi sežene za 350$.
      Skrýt celý příspěvek

  • Kikirík
   16:13 18.07.2019

   17 lietadlo!!!!!! Sedemnásté!!!!
   Čo by si ty bez výkričníkov a capslocku robil...
   Koľkokrát si sa už urobil z tých správičiek trollík?

   17 lietadlo!!!!!! Sedemnásté!!!!
   Čo by si ty bez výkričníkov a capslocku robil...
   Koľkokrát si sa už urobil z tých správičiek trollík?

   • satai
    16:17 18.07.2019
    • (5)
    Oblíbený příspěvek

    Je nadšený, že už sedmnáct ruských letadel zvládlo vzlétnout a pak přistát na místě určení.

    Je nadšený, že už sedmnáct ruských letadel zvládlo vzlétnout a pak přistát na místě určení.

    • achi67
     18:34 18.07.2019

     To je nepřesné, co se dá víceméně říci je to, že 17 "letadlo!!!!!!" přistálo v Turecku

     To je nepřesné, co se dá víceméně říci je to, že 17 "letadlo!!!!!!" přistálo v Turecku

  • Englbert
   16:13 18.07.2019

   Pomoc praktikovala tak mozna RVHP. Tady jde o kseft a misto na trhu. Amici se nesmi divit, ze si turci koupili s400, kdyz jim nechteli prodat patrioty. Nicmene ve finale na tom ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pomoc praktikovala tak mozna RVHP. Tady jde o kseft a misto na trhu. Amici se nesmi divit, ze si turci koupili s400, kdyz jim nechteli prodat patrioty. Nicmene ve finale na tom trati turci, mit s400 a nemit f35 je spatna volba. A ztratit zakazky za 9 mld dolaru jim take neprospeje.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    16:15 18.07.2019

    Patrioty jim prodat chtěli. Ale nechtěli k tomu přibalit know-how a umožnit Turkům vyrábět vlastní P-3.
    Nevím, jestli k S-400 budou mít výrobní dokumentaci.

    Patrioty jim prodat chtěli. Ale nechtěli k tomu přibalit know-how a umožnit Turkům vyrábět vlastní P-3.
    Nevím, jestli k S-400 budou mít výrobní dokumentaci.

    • Jara
     16:40 18.07.2019
     Oblíbený příspěvek

     Rusové zoufale potřebují peníze i na další vývoj prodají Turkům co si řeknou stejně jako Číně být třeba nějákou starší technologii ale prodají

     Rusové zoufale potřebují peníze i na další vývoj prodají Turkům co si řeknou stejně jako Číně být třeba nějákou starší technologii ale prodají

   • Qaxi
    09:45 19.07.2019

    Ta S-400 je na úvěr ...
    Úvěr poskytlo Rusko Turecku aby si Turecko mohlo koupit Ruské zboží.
    Rusové k žádným penězům nepřišli, jen si udělali vnitřní dluh.

    Ta S-400 je na úvěr ...
    Úvěr poskytlo Rusko Turecku aby si Turecko mohlo koupit Ruské zboží.
    Rusové k žádným penězům nepřišli, jen si udělali vnitřní dluh.

 • danny
  15:45 18.07.2019

  Jinak jsem kdesi zahlédl zajímavou úvahu, kdy u Erdoganů uzrálo rozhodnutí pro nákup ruského systému.
  Převrat před dvěma lety organizovali lidi kolem letectva. Plánovaná fyzická ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak jsem kdesi zahlédl zajímavou úvahu, kdy u Erdoganů uzrálo rozhodnutí pro nákup ruského systému.
  Převrat před dvěma lety organizovali lidi kolem letectva. Plánovaná fyzická likvidace Erdogana měla také proběhnout pomocí leteckého útoku. Takže Sultán má k letadlům a lidem kolem nich přirozenou nedůvěru a hledá nějakou bezpečnostní pojistku. No a kdyby se situace někdy opakovala, asi by bylo obtížné přesvědčit Patriota, aby střílel po americkém letadle, což zase ruskému systému není úplně proti srsti.
  S-400 mu navíc zlepšují vyjednávací pozici vůči Saudům a Izraeli, kdyby náhodou došlo k nějakému nedorozumění.
  Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   15:57 18.07.2019

   To nie je o vztahu k letadlúm a lidem kolem nich. V prevrate mali prsty ludia z velenia armády a letectva, pravdepodobne totožný s tými, ktorý stoja za zostrelením ruského ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To nie je o vztahu k letadlúm a lidem kolem nich. V prevrate mali prsty ludia z velenia armády a letectva, pravdepodobne totožný s tými, ktorý stoja za zostrelením ruského lietadla nad Sýriou. Ľudia, ktorí majú vazby na američanov. Ľudia, ktorí majú americký výcvik a školy a plnia americké príkazy.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    18:15 18.07.2019

    Tak jakože ten pilot a jeho nadřízení nebyli okamžitě po sestřelení zatčení vojáky a policii kteří byli věrní Erdoganovi? Tím by Rusku ukázal že není za tento čin odpovědný a mohl ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak jakože ten pilot a jeho nadřízení nebyli okamžitě po sestřelení zatčení vojáky a policii kteří byli věrní Erdoganovi? Tím by Rusku ukázal že není za tento čin odpovědný a mohl by provést čistky v armádě ještě před takzvaným povstáním. Mnohem logičtější vysvětlení je že Erdogan o celé akci dobře věděl a sám ji schválil.
    Skrýt celý příspěvek

    • gangut
     18:38 18.07.2019

     Erdogan bol podľa všetkého zaskočený rovnako ako rusi. Bol postavený do nejakej situácie v ktorej musel reagovať. Nemohol predsa potrestať vojakov ktorý "bránili tureckú ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Erdogan bol podľa všetkého zaskočený rovnako ako rusi. Bol postavený do nejakej situácie v ktorej musel reagovať. Nemohol predsa potrestať vojakov ktorý "bránili tureckú suverenitu", a hlavne po reakciách médií a spojencov z NATO. To by ho zlikvidovalo. Preto po počiatočnom pokuse o výhovorku, že si mysleli, že sa jedná o sýrske lietadlo musel držať mustru o narušení vzdušného priestoru. Logicky. Keby sa jednalo o momentálnu situáciu s narušením vzdušného priestoru, ťažko by si vojaci stihli požiadať o povolenie z najvyšších miest. Podľa všetkého išlo o pripravenú pascu. Ale aký by mal Erdogan osobne záujem, po tom,čo začal s rusmi a iráncami hľadať dohodu o Sýrii takto nezmyselne rusov provokovať?
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:15 18.07.2019

      V té době rozhodně Turci a Rusové dobré vztahy neměli Stačí si vzpomenout na obvinění Turků z podpory ISIL které mohutně tlačili Rusové. Pokud by vojáci jednali svévolně mohl je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V té době rozhodně Turci a Rusové dobré vztahy neměli Stačí si vzpomenout na obvinění Turků z podpory ISIL které mohutně tlačili Rusové. Pokud by vojáci jednali svévolně mohl je snadno zlikvidovat a nikdo by proti tomu nemohl nic říct. Porušení rozkazu nebo jednání proti rozkazu se trestá v každé armádě.
      Informace že onen pilot byl gülenovec se objevila až po potlačení takzvaného povstání společně se snahou o zlepšení vztahů s Ruskem. Tohle obvinění ovšem smrdí účelovostí na sto honů.
      Celá akce na jejímž konci bylo sestřelené letadlo byla snaha o to ukázat Rusům kdo je v okolí Turecka pánem. Což na politiku Erdogana naprosto sedí.
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      23:41 18.07.2019

      To he hlupost a dalsi vyvoj tomu nasvedcuje. Erdogan nemal situaciu tak pod kontrolou ako sa to musel snazit prezentovat. Ten puc bolo co? Kto ho vlastne zorganizoval? A preco sa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To he hlupost a dalsi vyvoj tomu nasvedcuje. Erdogan nemal situaciu tak pod kontrolou ako sa to musel snazit prezentovat. Ten puc bolo co? Kto ho vlastne zorganizoval? A preco sa potom ospravedlnili a zaplatili kompenzacie? To bola ta ukazka, kto he panem?
      Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  15:42 18.07.2019

  "Rusku sa podarilo využiť predaj zbraní na svoju ekonomickú a politickú výhodu s ochotným partnerom, ktorý prehliada zjavné bezpečnostné problémy a ignoruje spoločnú zodpovednosť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Rusku sa podarilo využiť predaj zbraní na svoju ekonomickú a politickú výhodu s ochotným partnerom, ktorý prehliada zjavné bezpečnostné problémy a ignoruje spoločnú zodpovednosť za kolektívnu obranu pri nakupe zbrani. Výsledkom je bezpochyby obrovské diplomatické víťazstvo Ruska, pretože S-400 v Turecku spochybňuje základné zásady zdieľania bremena spoločnej obrany." Aaron Stein, vedúci pracovnik Atlantic Council’s Rafik Hariri Center pre Stredny východ.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:31 18.07.2019

  Mě se asi nejvíc líbila odpověď Trachtenberga na otázku, jaký vzkaz posílají dalším zemím, jako je např. Indie a které by zvažují nákup S-400: I think the message we are sending is ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě se asi nejvíc líbila odpověď Trachtenberga na otázku, jaký vzkaz posílají dalším zemím, jako je např. Indie a které by zvažují nákup S-400: I think the message we are sending is that we want to make sure that other countries are not -- are not purchasing equipment that is designed to counter our sophisticated fifth-generation aircraft... Z konkrétní odpovědi na přístup k Indii se ale vykroutil.
  Každopádně musím říct, že ta poslední věta vybízí k zajímavým spekulacím....

  Jinak je zajímavé, kolikrát se během tiskovky opakuje, jak se vlastně nic neděje, a jak jsou Turci nejlepší kamarádi a nejskvělejší spojenci. To je tam snad 30krát.
  https://dod.defense.gov/News/T...
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  15:13 18.07.2019

  uvidíme kdo tuhle nasmlouvanou varku dostane..a nebo se vyradi a ti co byli v objednávce za nimi dostanou dřív..no pro nás moc brzo a pro svk moc pozdě :) za deset let budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  uvidíme kdo tuhle nasmlouvanou varku dostane..a nebo se vyradi a ti co byli v objednávce za nimi dostanou dřív..no pro nás moc brzo a pro svk moc pozdě :) za deset let budou levnejsi s lepsi výbavou.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   15:25 18.07.2019

   Treba ešte trochu počkať. Už teraz šla cena pod 80M. Predpokladá sa, že by sa mohla pri ďalších sériách pohybovať niekde okolo 70M. Obstarávacia cena je tým pádom prijateľná. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Treba ešte trochu počkať. Už teraz šla cena pod 80M. Predpokladá sa, že by sa mohla pri ďalších sériách pohybovať niekde okolo 70M. Obstarávacia cena je tým pádom prijateľná. Uvidíme ako na tom budú prevádzkové náklady. Tie sú podľa mňa na masovú stíhačku dosť vysoko
   Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  15:11 18.07.2019

  Toto je jen další krok postupného neoficiálního odchodu Turecka z NATO. Zdá se že Erdogan opravdu věří v možnost jakési renesance Osmanské říše a členství v alianci už pro něj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Toto je jen další krok postupného neoficiálního odchodu Turecka z NATO. Zdá se že Erdogan opravdu věří v možnost jakési renesance Osmanské říše a členství v alianci už pro něj ztratilo význam.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   15:21 18.07.2019

   Přirozeným soupeřem Turecka je Rusko. Stačí se podívat na mapu.
   Copak si myslí, že je Rusko tak slabé?

   Přirozeným soupeřem Turecka je Rusko. Stačí se podívat na mapu.
   Copak si myslí, že je Rusko tak slabé?

   • Scotty
    15:44 18.07.2019

    Kdyby vnímali Rusko jako svého nepřítele nekupují od něj zbraně a neusilují o hlubší spolupráci. Dlouholetým nepřítelem Turecka je Řecko a kurdští povstalci. Přes Řecko se otevírá ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kdyby vnímali Rusko jako svého nepřítele nekupují od něj zbraně a neusilují o hlubší spolupráci. Dlouholetým nepřítelem Turecka je Řecko a kurdští povstalci. Přes Řecko se otevírá cesta na Balkán a přes kurdská území cesta do Iráku, Íránu a Sýrie.....
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     16:03 18.07.2019

     Turci dodávají povstalcům v Sýrii zbraně a Rusko proti těmto povstalcům bojuje. Nyní již napřímo i s nasazením pozemní armády. Rusko je tradičním podporovatelem Kypru (toho ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Turci dodávají povstalcům v Sýrii zbraně a Rusko proti těmto povstalcům bojuje. Nyní již napřímo i s nasazením pozemní armády. Rusko je tradičním podporovatelem Kypru (toho pravoslavného) a Turecko polovinu ostrova de facto anektovalo. Turecko sestřelilo Rusku letadlo (což byla chyba, předtím se Putin choval k Erdoganovi vstřícně), Rusko následně uvalilo na Turecko sankce a zrušilo je až po nastavení výrazně pro Rusko výhodnějších podmínek. Rusko (ale i USA) poslali do kytek turecký plán na koridor v Sýrii a zabránili mu v kontrole příhraničních syrských měst.

     A Rusko s Tureckem jsou i historičtí nepřátelé - vedli spolu více než deset válek.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:18 18.07.2019

      Tak zahájení a provedení operace Štít Eufratu a Olivová ratolest nedokázali zabráni ani Američani ani Rusové. To že Turci podporují syrské rebely kteří bojují jak proti Asadovi tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak zahájení a provedení operace Štít Eufratu a Olivová ratolest nedokázali zabráni ani Američani ani Rusové. To že Turci podporují syrské rebely kteří bojují jak proti Asadovi tak proti Kurdům souvisí s tím otvíráním cest Turecké expanze o které jsem psal. Ovšem zjevně si to Rusové vyhodnotili jako přijatelné riziko když prodali Turkům své zbraně.
      Sestřelení ruského letadla bylo takové klepnutí přes prsty a demonstrace toho kdo je v regionu vojensky silným hráčem.
      Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     17:23 18.07.2019

     O žádné velké hlubší spolupráci nesní. Tohle byl sňatek z rozumu. Řečičky o spolupráci maskují napjatou situaci.

     O žádné velké hlubší spolupráci nesní. Tohle byl sňatek z rozumu. Řečičky o spolupráci maskují napjatou situaci.

   • gangut
    15:49 18.07.2019
    • (10)

    Jak pozeram do mapy tak pozerám... Prečo by malo byť Turecko prirodzeným súperom Ruska? Zase propagandistické žvásty?

    Jak pozeram do mapy tak pozerám... Prečo by malo byť Turecko prirodzeným súperom Ruska? Zase propagandistické žvásty?

    • GlobeElement
     15:54 18.07.2019

     Jasně že jo. Co jiného bys čekal?

     Že se jedná o dvě mocnosti přetahující se o ovládnutí Černého moře a oblasti kolem něj, tím se nedej rozptylovat.

     Jasně že jo. Co jiného bys čekal?

     Že se jedná o dvě mocnosti přetahující se o ovládnutí Černého moře a oblasti kolem něj, tím se nedej rozptylovat.

     • gangut
      16:09 18.07.2019

      Zase prázdne propagandistické heslá. Typické.
      Čo si tak predstavujete pod pojmom ovládnutí Černého moře a oblastí kolem nej? Viete uviesť jediný racionálny dovod prečo by sa , ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zase prázdne propagandistické heslá. Typické.
      Čo si tak predstavujete pod pojmom ovládnutí Černého moře a oblastí kolem nej? Viete uviesť jediný racionálny dovod prečo by sa , mali Rusko s Tureckom miesto spolupráce preťahovať? A o čo?
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      16:17 18.07.2019

      O tuto oblast vedly 11 válek. Nejspíš bezdůvodně?

      O tuto oblast vedly 11 válek. Nejspíš bezdůvodně?

     • gangut
      16:56 18.07.2019

      Miesto odpovede zase blábol. Viete koľko vojen viedli francúzi a angličania? Francúzi a nemci? Uvedte jeden racionálny dovod prečo by sa rusi s turkami mali naťahovať. Nemajú ani ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miesto odpovede zase blábol. Viete koľko vojen viedli francúzi a angličania? Francúzi a nemci? Uvedte jeden racionálny dovod prečo by sa rusi s turkami mali naťahovať. Nemajú ani spoločné hranice. Odpadla ideológia. Rusko potrebuje mať dobré vzťahy s Tureckom kvoli prechodu cez Dardanely. Turecko potrebuje mať dobré vzťahy s Ruskom kvoli obchodu a dodávkam surovín. V Turecku určite existuje skupina ľudí, ktorá by si želala vyprovokovať konflikt, ale nie v záujme Turecka ale USA. A tým Erdogan po prevrate "zatnul tipec
      Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      17:29 18.07.2019
      Oblíbený příspěvek

      gangut
      Žádný blábol. To, že v Evropě není válka je zázrak. Zázrak díky EU. Před tím byla situace válečná a nebo minimálně napjatá nonstop. Turecko bylo a je rivalem Ruska. To je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      gangut
      Žádný blábol. To, že v Evropě není válka je zázrak. Zázrak díky EU. Před tím byla situace válečná a nebo minimálně napjatá nonstop. Turecko bylo a je rivalem Ruska. To je prostě fakt, který nijak neukecáš. Rusko rozhodně nemá proč hledat spojence v Turecku. Jediné, co se mu bude hodit je oslabení NATO a vnášení rozkolu. Paktování se s Tureckem byla vždycky chyba. Putin to ví a Západ udělal chybu, když vpustil Turecko do NATO.
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      18:46 18.07.2019

      Poly
      Tak v akej oblasti je Turecko rivalom Ruska? Definujte mi ten fakt ktorý neukecám. Vy žijete v 19. storočí?
      Turecko s Ruskom žiadnu vojnu nikdy neviedlo. Cárske Rusko viedlo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Poly
      Tak v akej oblasti je Turecko rivalom Ruska? Definujte mi ten fakt ktorý neukecám. Vy žijete v 19. storočí?
      Turecko s Ruskom žiadnu vojnu nikdy neviedlo. Cárske Rusko viedlo vojnu len s Osmanskou ríšou. A vtedy to bola najma otázka náboženstva a panslávizmu. Dokážete pochopiť že dnešná situácia je úplne iná?
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:00 18.07.2019

      Turecko bylo přijato do aliance pouze pro svou geografickou polohu.
      Mimo jiné NATO z území Turecka monitorovalo jaderné a raketové testy v SSSR.K tomu účelu bylo zřízeno několik ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Turecko bylo přijato do aliance pouze pro svou geografickou polohu.
      Mimo jiné NATO z území Turecka monitorovalo jaderné a raketové testy v SSSR.K tomu účelu bylo zřízeno několik desítek stanovišť.
      Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    15:59 18.07.2019

    ...
    Zobrazit celý příspěvek

    https://zpravy.aktualne.cz/zah...

    Dosť ma to pobavilo, že asadova armáda je v ofenzíve, lebo sledujem situáciu na
    https://syria.liveuamap.com/...
    a tam som si všimol len to, že asadova armáda armáda asi dva mesiace na juhu intenzívnejšie bojuje s islamistami a počas tej "ofenzívy" zrejme viac územia stratila ako získala a to napriek masívnemu nasadeniu ruského letectva a celkovej početnej i technologickej prevahe ....

    Rusi síce na ANNA NEWS neustále básnia o "statočnom boji" sýrskej armády, ale realita je naozaj pre Rusko dosť zúfalá ....
    Ich spojenec nedokáže poraziť islamistov i napriek ich masívnej leteckej podpore a modernému vybaveniu a Rusko utráca milióny na "ofenzívu" ktorá má nulové výsledky.

    Samozrejme, že tento "zázrak" je možný len preto, že sa do Idlibu dostávajú neustále zbrane vrátane PT rakiet, ktoré sú tradične nejväčším strašiakom asadových obrnencov. Tá výzbroj a zrejme i "živá sila" sa tam dostáva evidentne hlavne z Turecka.

    Vzhľadom na to, že Rusi si nerobia ťažkú hlavu zo sýrskych civilistov je zrejmé, že ruské letecké údery nie sú veľmi účinné a islamisti sa s nimi jednoducho "naučili žiť" a vedia sa vyhnúť ťažkým stratám i napriek masívnym náletom. Jedine čo Rusi dokážu celkom účinne ničiť je obrnená technika, ktorá sa pochopiteľne ťažšie skryje a sú schopný zničiť menšie obrnené jednotky islamistov buď pomocou letectva, alebo pomocou navádzania navádzaných delostreleckých projektilov.

    Tak či tak sa Rusi dostali tam kde nechceli .... do otvoreného boja ruskej armády a islamistov skryto podporovaných Tureckom .... (doposiaľ oficiálne Rusi priamo masovo nasadzovali len žoldákov, nie regulárnu armádu).

    Skôr či neskôr sa Rusko s Tureckom dostane do konfliktu a nepochybujem, že na tajnom diplomatickom fronte to už Rusi riešia i keď sa na Erdogana oficiálne usmievajú.
    Skrýt celý příspěvek

    • gangut
     16:16 18.07.2019

     Prečo je realita pre Rusko zúfalá? Rusi sa dostali do otvoreného boja ruskej armády a islamistov? Kde? Rusko utráca milióny na "ofenzívu"?
     Človeče vy máte dosť...

     Prečo je realita pre Rusko zúfalá? Rusi sa dostali do otvoreného boja ruskej armády a islamistov? Kde? Rusko utráca milióny na "ofenzívu"?
     Človeče vy máte dosť...

     • GlobeElement
      16:23 18.07.2019

      https://zpravy.aktualne.cz/zah...
      ¨
      Má dost - jistě, má dost informací.

      https://zpravy.aktualne.cz/zah...
      ¨
      Má dost - jistě, má dost informací.

     • givicz
      16:26 18.07.2019

      Tak Ruští speciálové tam operují (myšleno v Sýrii dlouhodobě) ... dovoluji si upozornit, že zrovna v těchto dnech Rusové letadlem IL 76 stáhli prapor Ruské vojenské policie z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak Ruští speciálové tam operují (myšleno v Sýrii dlouhodobě) ... dovoluji si upozornit, že zrovna v těchto dnech Rusové letadlem IL 76 stáhli prapor Ruské vojenské policie z Čečenska ...
      https://www.fort-russ.com/2019...

      Overall, more than 300 service members of the Southern Military District have returned home after accomplishing special assignments in Syria. They were transported by Il-76 military transport planes to an airfield in North Ossetia, the press office specified.
      Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      17:18 18.07.2019

      Globe Emelent
      Ano, tvrdí povstalečtí velitelé. Super zdroj.
      Situácia v Idlíbe je o niečom inom. Sú tam v rámci dohod o prímerí vytvorené takzvané zóny deeskalácie. T.j. územia, z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Globe Emelent
      Ano, tvrdí povstalečtí velitelé. Super zdroj.
      Situácia v Idlíbe je o niečom inom. Sú tam v rámci dohod o prímerí vytvorené takzvané zóny deeskalácie. T.j. územia, z ktorých by mala byť stiahnutá ťažká výzbroj a situáciu by mali kontrolovať na vládnych územiach rusi a na povstaleckých turci. Turci to "nezvládajú" a povstalci prepadávajú vládne územia. Vládne sily odpovedajú a situácia je tam značne neprehľadná. Takže ak sa dostala "ruská armáda" do otvoreného boja, tak maximálne nejaký špeciáli-čo je bežné od začiatku ruského angažmá, alebo vojenská polícia ktorá tam dohliada na prímerie.
      V čom je situácia pre Rusko zúfalá som sa tiež nedozvedel. Asadova vláda sa stabilizovala, zbrane sa úspešne testujú, predvádzajú a predávajú, a islamisti z bývalých republík ZSSR uspešne likvidujú... A že by utrácali nejaké extra milióny. niekde som čítal, že na operáciu v Sýrii neutratia oveľa viac ako by utratili na výcvik doma...
      Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      15:46 19.07.2019

      Koľko asi stoja desiatky letov na podporu sýrskej armády každý deň ?

      A výsledok ? .... nula bodov ... vyhodené peniaze .... napriek masívnej leteckej podpore.

      Koľko asi stoja desiatky letov na podporu sýrskej armády každý deň ?

      A výsledok ? .... nula bodov ... vyhodené peniaze .... napriek masívnej leteckej podpore.

   • givicz
    16:03 18.07.2019

    ještě bych doplnil kromě Řecka a Kurdů, malého satana tzn. Izrael... :)

    ještě bych doplnil kromě Řecka a Kurdů, malého satana tzn. Izrael... :)

  • danny
   15:37 18.07.2019

   Scotty: blbost. NATO si nemůže dovolit Turka ztratit a pokud jsou jeho špičky aspoň trochu příčetné, tak udělají vše pro to, aby si je udobřili něčím jiným. A Erdogan se svými ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Scotty: blbost. NATO si nemůže dovolit Turka ztratit a pokud jsou jeho špičky aspoň trochu příčetné, tak udělají vše pro to, aby si je udobřili něčím jiným. A Erdogan se svými pokusy o expanzi už taky dostal přes prsty a pochopil, že by to taková legrace nebyla. Vždyť teď mají plné brejle Idlíbu. Raději bude pokračovat v ekonomické a kulturní kolonizaci Balkánu a přilehlého okolí pomocí soft power.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:41 18.07.2019

    Tak Turecko z NATO nemůže být vyhozeno, můžu odejít pouze pokud budou samy chtít což nepředpokládám. Ovšem ostatní členové se od Turecka můžou odstřihnou neoficiálně, tím že s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak Turecko z NATO nemůže být vyhozeno, můžu odejít pouze pokud budou samy chtít což nepředpokládám. Ovšem ostatní členové se od Turecka můžou odstřihnou neoficiálně, tím že s Tureckem přestanou spolupracovat a sdílet s ním informace. Aliance se bez Turecka obejde bez problému, ostatně už dnes s nimi jako se spojenci nemůže nikdo vážně počítat. Ostatně jedna členská země NATO s taky ne úplně malou armádou by případný odchod Turecka jistě přijala s nadšením.
    Rozšiřování vlivu Turecka se může realizovat jak prostředky soft power tak vojenskými, to bude samozřejmě záležet na situaci. Ovšem zrovna ten Idlíb je dobrý příklad, vzbouřenci podporovaní Turky drží pozice už hodně dlouho a přitom dnes mají proti sobě celou asadovu armádu plus ruské expediční síly.
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
     10:49 19.07.2019

     Scotty: v podstatě jsme ve shodě, i když to odstřižení sdílení informací není úplně jednoduché.
     Ten Idlíb považuji za takovou ukázku maximálního možného a těžké ráně Tureckým ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Scotty: v podstatě jsme ve shodě, i když to odstřižení sdílení informací není úplně jednoduché.
     Ten Idlíb považuji za takovou ukázku maximálního možného a těžké ráně Tureckým ambicím. Určitě si chtěli ze Sýrie kousnout větší část, včetně Allepa a až někde po Eufrat. A k tomu nenápadně přidat kus Iráku. Ale zjistili, že to taková prdel není.
     Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:43 18.07.2019

  Bolo to viacmenej jasné a nevratné rozhodnutie. USA určite nemajú záujem o to, aby Turecko dostalo možnosť testovať F-35 a S-400 na jednom mieste. Bolo by to kontraproduktívne a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bolo to viacmenej jasné a nevratné rozhodnutie. USA určite nemajú záujem o to, aby Turecko dostalo možnosť testovať F-35 a S-400 na jednom mieste. Bolo by to kontraproduktívne a nezodpovedné. Nedá sa ani vylúčiť, že Rusko poskytlo Turecku nejaké kompenzácie za možnosť otestovať F-35 v prostredí ruskej PVO
  Skrýt celý příspěvek

 • Kikirík
  14:28 18.07.2019
  • (3)
  Oblíbený příspěvek

  Výborne, chválim reakciu USA. Ešte by mohli aj viac pritvrdiť na Turkov.

  Výborne, chválim reakciu USA. Ešte by mohli aj viac pritvrdiť na Turkov.

  • givicz
   15:55 18.07.2019

   Také velmi chválím toto rozhodnutí USA ..... :)

   Také velmi chválím toto rozhodnutí USA ..... :)