Turecko versus Rusko: Konflikt na ostří nože

Foto: Ruský Suchoj Su-34 na syrském letišti v Latákíji,Mil.ru (http://stat.mil.ru/images/upload/2015/HJ7A0393.jpg) / Wikimedia Commons
Ruský Suchoj Su-34 na syrském letišti v Latákíji. / Mil.ru;Wikimedia Commons 

Měření sil Turecka a Ruska nabývá na intenzitě, válka nervů je rozehrána jako šachová partie. Jak tato bude dále eskalovat a jak skončí, je ve hvězdách. Leccos lze odvodit, leccos si můžeme poskládat jako puzzle dohromady, ale protože nejsme spekulanti ani pochybní analytici, jichž se vynořilo neskutečné množství v porevoluční době jako hub po dešti, soustředíme se v rámci objektivity na prostou zpravodajskou činnost „z té druhé strany“, vždyť nás vždy učili, že dopřát sluchu a prostoru musíme všem zúčastněným. Úsudek nechť si při zdravém rozumu a spravedlivém svědomí učiní každý sám. A tak je tento příspěvek prvním z řady dalších, jež budou z oné „druhé“ strany následovat.

Podle ministerstva zahraničí Turecka mělo narušit ruské letadlo Su-34 vzdušný prostor země 29. ledna v 11:46 (12:46 MSK), navzdory tomu, že bylo opakovaně varováno tureckými radarovými stanicemi rusky i anglicky. Ministerstvo zahraničí ještě téhož dne večer k sobě povolalo ruského velvyslance, aby mu předalo ostrý protest a vyjádřilo odsouzení v této věci.

Setkání potvrdil tiskový atašé velvyslanectví RF v Ankaře Igor Mitjakov, avšak nic bližšího o obsahu rozhovoru nesdělil. Nicméně v prohlášení ministra zahraničí Turecka nezaznělo přesné určení místa, kde mělo k narušení dojít.

„Veškerá prohlášení turecké strany týkající se tohoto případu, řečeno diplomatickým jazykem, neodpovídají skutečnosti,“ zdůraznil zdroj ruského ministerstva zahraničí, „žádné materiály ani údaje o tom, že ruské letadlo údajně narušilo turecký vzdušný prostor, turecká strana velvyslanectví RF v Ankaře nepředala.“

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov označil prohlášení turecké strany za ničím nepodloženou propagandu a sdělil, že ani ruské prostředky protivzdušné obrany v Sýrii, ani syrské radiolokační prostředky kontroly vzdušného prostoru žádné narušení syrsko-turecké hranice nezaznamenaly.

Že se již beztak napjaté vztahy mezi Tureckem a Ruskem ještě více přiostří, lze bezpochyby očekávat. Důkazem to je pohrůžka „strašlivými“ následky, již Turecko adresovalo Rusku. Kromě toho ministerstvo obrany vyhlásilo zvýšenou vojenskou pohotovost a piloti tureckých vzdušných sil obdrželi povolení sestřelit bez příkazu i souhlasu velení všechny narušitele vzdušné hranice státu.

Svou podporu Turecku a pokárání Ruska zveřejnilo vzápětí i NATO prostřednictvím generálního tajemníka Jense Stoltenberga: „Rusko by mělo přijmout veškerá nezbytná opatření, aby zajistilo, že takové porušování se nebude opakovat.“

Na odvetná opatření ruské strany se nečekalo příliš dlouho, ta totiž vydala pokyn k přesunu čtyř nejmodernějších bojových letounů Su-35S na syrskou základnu v Latákíji, kde v současnosti „parkuje“ více než 70 letounů a vrtulníků.

„Nový incident v tureckém vzdušném prostoru na pozadí války nervů zvyšuje riziko přímé konfrontace mezi Moskvou a Ankarou a hrozí regionu konfliktem s nepředvídatelnými následky,“ upozorňuje list Kommersant.

Od roku 2011 došlo již k několika incidentům na turecko-syrské hranici mezi syrským a tureckým letectvem, posléze i ruským (např. 3. října 2015 Su-30SM, 16. října 2015 sestřeleno bezpilotní letadlo ruské výroby bez identifikačních znaků), které rozproudily napjatý dialog mezi politickými reprezentacemi zúčastněných států.

Z poslední doby však máme doposud jistě v živé paměti sestřelení ruského nadzvukového dvoumístného bombardéru Su-24M raketou vzduch-vzduch vystřelenou ze stíhací F-16C tureckých vzdušných sil 24. 11. 2015 za narušení vzdušného prostoru Turecka během intervenční akce poblíž syrsko-turecké hranice.

Prezident Putin se tehdy k pohybu zmiňovaných letadel vyjádřil následovně: „Účastnili se operace, kterou je boj s ISIL, severní Lázikija je hornatou částí, ve které jsou soustředěni bojovníci, převážně pocházející z Ruské federace. V tomto smyslu plnili svůj bezprostřední úkol spočívající v preventivních úderech na pozice teroristů, kteří se každou vteřinu, prostě kdykoli mohli vrátit do Ruska. Jsou to samozřejmě lidé, které můžeme naprosto jasně zařadit mezi mezinárodní teroristy.“

Na základě vyšetřování, do nějž se zapojily i státy NATO, víme, že bombardér přeletěl hranici na několik sekund. Zasažen byl při návratu na základnu asi kilometr od tureckých hranic již nad syrským územím. Následky ovšem byly fatální.

Posádka se sice katapultovala, ale pilot, podplukovník Oleg Peškov, se při seskoku dostal do palby syrských Turkmenů poblíž vesnice Bayir Bucak a byl při seskoku zabit ještě na padáku, dle videa snad odkonce dobit až po doskoku turkmenskými radikály.

Navigátor a operátor zbraňových systémů, kapitán Konstantin Murachtin byl zachráněn ruským komandem a syrskými vojáky, které přepravovaly na záchrannou misi dva transportní vrtulníky Mil Mi-8AMTŠ . Jeden z nich musel ostřelován nouzově přistát a přitom zemřel ruský voják Alexandr Pozynič.

Poté došlo k ostré „kulometné“ palbě státníků a diplomatů, jejíž průběh netřeba líčit, neb se tím zabývala média po několik týdnů.

A jak to tak bývá, jedna strana tvrdila to, druhá zase ono: Tiskový mluvčí turecké armády uváděl, že se v blízkosti trecké hranice pohybovaly dva letouny, k nimž prý bylo vysláno předem několik varování před průnikem do tureckého vzdušného prostoru. Přesto byl turecký vzdušný prostor narušen. Ruská strana příjetí varování odmítla stejně jako sestřel letounů nad Tureckem.

Svým názorem přispěl i generál Thomas McInerney, bývalý zástupce náčelníka štábu US Air Force, který byl přesvědčen, že se Turecko dopustilo vážné chyby, když v blízkosti hranic se Sýrií sestřelilo Su-24, chybovalo prý ve svých výpočtech: „Prohlédl jsem si radarové záznamy. Ruské letadlo bylo v tureckém vzdušném prostoru 20-40 sekund, více ne, podle mých výpočtů bylo letadlo sestřeleno při rychlosti 400-500 uzlů (740,8 - 925,9 km / h), pohybovalo se v úhlu 180 stupňů, což znamená, že na jihu Sýrie. …Sloužil jsem v NORAD (United Aerospace Defense Command Severní Amerika) na Aljašce, a během čtyř let jsme měli velký počet takovýchto prostupů v oblasti, ale neudělali bychom nic takového.“

Výsledkem tohoto zásahu proti ruskému bombardéru byly následující kroky: zrušení setkání na mezistátní úrovni, zvýšená bojová pohotovost, drastické omezení obchodních kontaktů, pohybu osob za turistikou, studiem i za prací aj.

Situaci v té době vystihl ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek vcelku trefně: „Protože neexistuje jasná dohoda mezinárodního společenství na společné strategii a protože není ani jasně definovaný nepřítel, bojuje tu každý svou vlastní válku podle svých zájmů a můžeme se ocitnout ve střetu mezi sebou samými.“

Zdroje: Министерство обороны Российской Федерации, Министерство иностранных дел Российской Федерации  vybrané tiskové zdroje RF: TACC, РИА Новости, Российская газета, Коммерсант
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...

Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...

Války našeho věku

Příprava na budoucí války je palčivou otázkou zaměstnávající generální štáby, mezinárodní ...

Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S

Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • KOLT
  18:04 15.02.2016

  S těmi shíity na ústupu bych to nevidě až tak moc dramaticky. Írán díky zrušení embarga je naopak na vzestupu. A v podstatě dnes výrazně ovlivňuje dění v Iráku, protože po pádu velké části jeho sunnitského území do rukou IS je dnes Irák více šíitský než kdy v minulosti. Šíité se začínají ozývat i v dříve sunity řízených zemích (Jemen, SA...). Skoro mi přijde, že Sýrie je naopak výjimka, což ale není až tak překvapivé. Mám dojem, že v defenzivě naopak začíná být SA jakožto dominantní sunitská síla. Snaží se díky tomu posilovat své pozice, kde to jen jde. Včetně myšlenek na vyslání vojáků právě do Sýrie (osobně doufám, že pokud SA anebo Turecko skutečně přistoupí na ofenzivu do Sýrie, smázne je Rusko z oblohy i ze země; klidně bych jim v tom pomohl... a to nejsem kdovíjaký zastánce Assada ani ruské intervence).

 • flanker.jirka
  17:47 15.02.2016

  Shania: dík, mrknu na to.
  On je tam někdo, kdo si nechce upevnit moc v regionu? Šííte jsou všude v útlumu, tak se nedivím, že se brání proti Sunnitům.

  US takhle pomohla k výcviku a zbraním více skupinám, které jsou dnes na seznamech teroristů. A pořád se nepoučí, na hrubý pytel patří hrubá záplata.

 • Shania
  10:22 15.02.2016

  KOLT: jj, dík.

 • KOLT
  07:57 15.02.2016

  Shania: Nemyslel jste sunity (na začátku druhého odstavce)?

  Sýrie je proxy konflikt. Jenže ne Západu a Ruska, jak je to mnohdy prezentováno, nýbrž Saudské arábie a Íránu. Polívčičku si pochopitelně přihřívá kde kdo...

 • Shania
  00:41 15.02.2016

  flanker.jirka: zkoukni si moje posty u merkavy (pár dní zpět) a najdeš tam zdroje.

  Šíty mnohem víc zajímá boj o moc s Iranem než ISIS, takže mužeš očekávat další a další vlny islamistů (tzv mladých můžů bez prace a budoucnosti) kterých mají opravdu hodně. Takže poměr zahraničních bojovníku na obou stranách jen a jen poroste... a odnesou to Syřani a my, protože uprchlická vlna bude pokračovat.

  US toho asi moc nevycvičili, protože případní zájemci prostě mají jiné priority než bojovat proti ISIS. Ale to je prostě problém Amíků a ne místních, že mají blbou strategii.

 • semtam
  22:57 14.02.2016

  Shania

  "Syrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze."

  Stejná odpověď jako kdybyste položil otázku co je AČR?

  Možná jste si nevšiml, ale armáda Sýrie bojuje již 5 let proti terorismu a fundamentálním islamistům.

 • flanker.jirka
  22:46 14.02.2016

  Shania: evidentně, protože nemáme tolik informací co vy, pokud je tam mnohem více íranců, tak sem s nějakým odkazem ať nám tu rozšíříte rozhled, od toho tu ta diskuse je.
  Možná také asi půjde o to tolik skloňované mezinárodní právo, které tu spousta lidí zmiňovalo v diskusích o Ukrajině, íránci a rusové jsou tam "na pozvání." Jako šííty je určitě znepokojuje co se tam děje, pokud by IS & spol zesílil, tak se mohou vrhnout i na ně. A jak se tam chovají? ...určitě ne tak jako Turci v Arménii, toho už by tu byla plná média a na státní televizi by kvůli tomu nedávali ani předpověď počasí.

  Pokud máte další otevřené zdroje na internetu, tak neváhejte něco poslat, více by mně zajímal výčet i z druhé strany, kolik oveček třeba vycvičily USA, i když tvrdí, že jejich program výcviku zkrachoval.

 • Shania
  22:08 14.02.2016

  Syrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze.

  Menší procento IRGC?

  ORBAT pro nynější ofenzivu je:

  - 4th Division (at least two brigades, though both consisting of NDF battalions)
  - 2 brigades of Hezbollah
  - 6 brigades of IRGC and Hezbollah/Iraq

  A i zformování NDF má na svědomí IRGC a jiný název pro NDF je Hyzbalah Syria.

  Ale pořád mi uniká, proč se tak zarytě držíte toho, že Iranci mají jen malou roli v tomto konfliktu, když ve skutečnosti jen díky nim se režim vůbec udržel.

 • flanker.jirka
  20:18 14.02.2016

  semtam: Shania chtěl potvrdit, že se toho účastní i menší procento z IRCG a ve svých zájmových oblastech i Hezbollah. :-)
  Nynější ofenzívu má pod palcem syrská armáda s poradci. A už se na obklíčení podílí i Kurdové.

 • semtam
  19:36 14.02.2016

  Shania

  Stručně: Syrská armáda, Kurdové a ruské letectvo v Sýrii.

 • Shania
  18:48 14.02.2016

  flanker.jirka: za asada pak teda bojuje kdo? Kdo vede nynější ofenzivu?

 • flanker.jirka
  17:42 14.02.2016

  Shania: koukám, že je máte všechny "spočítané" zajimal by mne zdroj ohledně činnosti IRGC a Hezbollahu v okolí Aleppa, co vim tak, přes zimu se velká část IRGC stáhla do Íránu.
  Potíž tohoto druhu konfliktu je v tom, že všichni čistí všechny. Vidět to bylo i v Jugoslávii. O nastolení pořádku nikdo z "nevměšujicích" se sousedů nestál.

 • Shania
  16:40 14.02.2016

  flanker.jirka: 3,5 mil je počet civilistů žijících na území držené rebely okolo Aleppa, do toho ISIS ani Kurdy nepočítám.

  Vzhledem k tomu, že oblasti etnicky čistí IRGC a Hezbolah, tak hádej kam půjdou až rebelové ztratí kontrolu.

 • flanker.jirka
  15:29 14.02.2016

  Shania: to už takové válkách bývá, že to odnesou nejvíce ti, kteří válku nechtějí. Tech 3,5 milionu je jen odhad upraveny o to kdo ty statistiky dělá. Kolik z nich je spokojeno s tím, že jsou pod nadvládou IS a rebelů a kolik z nich by rádo bylo zpět pod Asada už neříká nikdo.

  KOLT: máte na mysli ty 4 miliony, které vyhnalo sunitsko turecké nevměšování se do syrského konfliktu?http://zpravy.e15.cz/zahranicn...

 • KOLT
  14:24 13.02.2016

  A to nemluvíme o těch, kteří jsou v uprchlických táborech a kteří by se po válce i klidně vrátili, jenže díky postupu SyAA a RA nebudou mít kam, takže raději zamíří do Evropy :-( Čímž ani tak moc nenadávám Rusku, je naše blbost, že je sem pustíme. Spíš upozorňuju na to, že imigrační vlna může být ještě mnooohem horší. Přičemž Syřané, na rozdíl od hromady ekonomických migrantů, mají aspoň jakýs-takýs legitimní nárok na statut emigranta z bezpečnostních důvodů...

 • Shania
  13:32 13.02.2016

  flanker.jirka: jen tě upozorním na fakt, že na územích držených povstalci (Aleppo, Idlib) je ještě pořád 3,5 milionu civilistů

 • flanker.jirka
  22:08 09.02.2016

  Seawolf: ano, způsob statistiky si rusové upravují, tak aby to vypadalo megalomansky, tyto sklony mají ve všem. Fakta si tu, konec konců, upravují všichni podle sebe, USA a NATO nevyjímaje (stačí se podívat na wikileaks jak vlastně vypadá pravda).
  Vážně si pořád ještě někdo myslí, že "chirurgické nálety" něco vyřeší?
  Je tam tolik mobilních a flexiblních cílů, že to nepomůže, všichni vědí, že IS a ostatní podobné složky vytlačí jen pozemní operace, kdo ji tam vede? Zatím jen Asad a Kurdové. Kurdům pomáháme, ale na druhé straně musíme opatrně, protože to si zase koledujeme o to, že Erdogan nám pošle "dárečky" do Evropy (minulý týden se provalilo, že EU stejně jen vydírá).

  Vy víte kdo vlastně je v Allepu? Jsou tam snad květinové děti a pořádají Woodstock?
  To že je Allepo blíže než území ovládané ISIL tak se to musí vyřešit, nelze jít dál a riskovat odříznutí vlastních jednotek. Osobně si myslím, že odříznutí spojení s Tureckem pomůže v odříznutí hada od hlavy v podobě logistiky pro IS.
  Z Allepa už větišna lidí dávno prchla do Turecka, zůstávají hlavně sympatizanti.
  Uzavření přístupových cest se dá předpokládat jako dočasné, tak tomu bylo už dříve při bojích o místa západněji v Syrii, jen se o tom moc nepsalo.
  Takové uzavření je nutné k vytvoření evakuačního koridoru je tam zapotřebí vybudovat kontrolně propouštěcí místa, aby podchytili "bad boys" protože když utečou ze Syrie tak se nevrátí domů, ale vynoří se zase o kus dále, klidně na jiném kontinentu. Takhle tu "cestují" nejrůznější "bojovníci za svobodu" po celém blízkém východě. Klidně se může stát, že utečou do Turecka a tam nafasují loď do Řecka a tam už jsou u nás.

  Vojensky se rusové s Asadem chovají jinak než USA, nehodlají utrácet za drahé pumy. Řeší problém s tím čeho mají dostatek.
  Pro srovnání se podívejte jak těžce zaplatily USA dobývání Falludži. Pravidla nasazení sil měli takové, že "ručníkář" beze zbraně na ulici byl v klidu, nesměli na něj střílet, tak si vesele přecházeli z domu do domu a v domech měli schované zbraně. Výsledkem byly ztráty vlastních sil. Na velké ohledy je tam už pozdě, ty města jsou dávno vybydlené a budovy zralé na srovnání se zemí. Už jde jen o to, aby se přestalo střílet.

  Frantíci tam nezvládli absolutně nic, jediný kdo tam mohl něco účinně udělat jsou USA, ale do chvíle než se do toho vrhla neřízená munice rusů, moc ani nechtěli něco dělat, sledují tam opačné cíle, pořád spoléhali, že nědko odstraní Asada, je to jeden z jejich cílů, pro ně je to jejich "cesta pro stabilizaci regionu." Už se jim to "povedlo" v Afghanistánu, Iráku, tak proč ne v Syrii.

 • SeaWolf
  07:26 09.02.2016

  flanker.jirka
  Tentokrát jsi to popsal skoro přesně. Díky aktuálním "chirurgickým" náletům Rusů na Aleppo se tlačí extrémní vlna uprchlíků z Aleppa na Tureckých hranicích.

  Uznávám, že Frantíci ani USA nezvládli za ty 3 roky zmasakrovat tolik civilistu kolik Rusové za 4 měsíce.

  Především v Aleppo je evidentně přecpáno islamisty z IS.

  Ještě detail: NATO počítá za útok v Sýrii jeden bojový let ( i více strojů najednou ) útočících na jeden bod. A Rusové počítají každou bombu kterou podvěsili pod letadlo. Takže "lehký" matematický nepoměr.

 • flanker.jirka
  16:33 08.02.2016

  Shania: Otázkou je, co je efektivnější? Rozhodně ne o co tam celou dobu provozuje koalice USA. Kde jsou dnes frantíci s nálety nebo něčím podobným, kde britové, právě to jsou státy, které měly ještě v minulém století tyto území ve svých državách.
  Když srovnáte čas, po který tam Rusko působí oproti tomu jak dlouho se tam "nevměšuje" USA, k tomu připočtěte na jedné straně ochotu s tím alespoň něco udělat oproti neochotě a propagačním náletům do pouště. IS ani "umírněná opozice" zkrátka nikdy nebudou partneři euroatlantické civilizace.
  Až letošní migrace do Evropy a intervence Ruska rozhýbala akce. Spíše se divím, že se novináři více neptají USA co tam vlastně celou tu dobu dělají? :-D

 • RiMr71
  14:43 08.02.2016

  článek o ničem, popisující to co bylo jinde i tady už stokrát popsané, s rozsáhlou diskuzí diskutující to, co tady bylo už stokrát odiskutováno ze všech možných stran pískoviště s bábovičkami a skluzavkou...

  TO se skutečně neděje ve světe vojenství a mezin. vztahů nic zajímavějšího?
  Co třeba situace kolem palestinské vesnice Kabátija?

 • qaaa
  14:31 08.02.2016

  zmätocny clanok-pekny kopec chyb,tvrdenia co uz boli odhalene ako klamne atd

 • jobr23
  14:13 08.02.2016

  Vše to je sice hezké, ale když se podíváte do minulosti a přečtete si třeba jenom tyto stránky:
  http://www.strategic-culture.o... , tak potom lze učinit pouze jeden závěr. Ropné zásoby se budou snižovat a vstoupí na řadu plyn v opravdu nebývalé míře. Takže je třeba někoho ustřihnout.

 • KOLT
  13:36 08.02.2016

  Nerad to říkám, ale oni se hodí kde komu :-( Koneckonců Rusům taky – mohou intervenovat v Sýrii a vyhlašovat to jako válku proti terorismu (což do značné míry je!), aniž by dostávali zásadní kapky, že jen zachraňují Asada před jeho vlastním lidem (ať už je to pravda nebo ne, případně jak moc).

  Pokud IS neudělá tu chybu, že se pustí do Izraele, může přežívat docela dlouho. Sice proti Izraeli verbálně vystupují, ale osobně pochybuju, že jsou tak pitomí, aby si s ním něco začali. Musí jim být jasné, že by to byl jejich konec, protože Izrael by se s nějakými ohledy na mezinárodní společenství či na "hostující" státy moc nezabýval.

 • Shania
  11:36 08.02.2016

  Luky: Izraelci musí být přímo nadšení, nějaká šance že by v nejbližší době Sýrie požadovala zpět golanské výšiny se naprosto ztratila + všichni jejich nepřátelé v oblasti mají na dlouho jiné starosti než řešit Izrael.

 • Luky
  11:24 08.02.2016

  Mě ze všeho nejvíc fascinuje, když nějaký Američan nebo Izraelec mluví o Islámském státu, tak vždycky říkají, že se s nimi musí počítat do budoucna, že mají obrovskou atraktivitu pro lidi, že vždycky budou a budou mít dost zdrojů...je to směšný, hodí se jim taková lumpenbanda prostě do krámu...

  Ale úspech Rusáků zase musí verbálně zpochybnit jalovými kydy o zmateném medvědovi a podobnými blbostmi. Nestranný není nikdo, jasně že má každý své zájmy, ale tyhle rádoby objektivní rozhovory mají jasný účel.

 • Shania
  10:35 08.02.2016

  sanityangel1: to co jsme tvrdil, tvrdím pořád a to že je RuAF neefektivní..

  To se vztahuje na mizernou přesnost, velké % nefunkční munice, špatný výběr cílů, tady i jejich ISR, velmi špatná koordinace s pozemními jednotkami, velmi omezená CAS, a hlavně špatná strategie (nebo naopak dobrá, záleží co je vlastně jejich cílem) atd... proti někomu kdo by se dokázal branit by měli těžké ztráty...

  Ale aby někomu nepraskla žilka, je to prostě dáno nedostatkem zdrojů, zkušeností (předpokládám, že se toho dost naučili) a chaotickou situací na zemi, tím že rebelové mají síť včasného varovní atd. A myslím si, že kdyby podobné situaci čelili US v 90 letech, výsledky by byli podobné, chyběli by jim roky zkušeností a technologie.


  No ale to se týká jen letectva, intervence jako taková vliv samozřejmě měla. To co mi před pár měsíci vadilo, že je jen nedostatečná a to se za tu dobu změnilo, jak z jejich strany, tak hlavně z té Iránské... + tam teď mají celou řadu spotřebních žoldáků...

  No a taky nezapomenout na jako vždy mistrovské využití mírových rozhovorů a hlavně kudlu do zad co jim strčil Obama FSA (aby je dotlačil k vyjednávání, tak donutil státy co je zásobují, aby dodávky přiškrtili).

 • SeaWolf
  10:33 08.02.2016

  sanityangel1
  Odkazy na 3 defakto identické články ( tedy článku, přepisu tohoto článku a blogu s odkazem na první článek aby jsme byli přesní ) které vychází z jednoho komentáře/článku na washingtonpost.com jsou tedy bernou mincí celého konfliktu. A jasně dokazuje že Rus aktivně vystupuje proti IS a USA tento boj zcela vzdává.

  Tak nějak mi to připomíná prohlášení po prvotní informaci o "S-400" v Sýrii kdy "aliance a arabská koalice zcela zděšeni výkony S-400 přestaly létat nad Sýrii". Nakonec se ukázalo, že to byla jen Ruská kachna.

  Rusové v září 2015 hlásili vítěství do 3-4 měsíců a máme tu únor 2016...

 • stirling
  09:37 08.02.2016

  Tady výborný rozhovor, který myslím výborně popisuje situaci ze všech stran a pro koho co je výhodné. Vše v naší mateřštině.
  http://nazory.euro.e15.cz/rozh...

  sanityangel1: vykašli se na nějaké útočné posty, proč prostě nemůžeš dát pro tebe důležité linky k věci a okomentovat to bez napadání lidí se kterými nesouhlasíš?

 • sanityangel1
  21:47 07.02.2016

  No,

  tak na to, jak mistni odbornici hodnotili ucinnost ruskych naletu - napr. Shania a Seawolf, pokud si dobre vzpominam, tak to vypada, ze amici maji jiny nazor na vec:

  https://www.washingtonpost.com...

  http://www.middleeasteye.net/n...

  http://www.literarky.cz/blogy/...

 • SeaWolf
  15:50 06.02.2016

  DJW
  Íránský parlament má 290 členů. Z toho 190 křesel mají Konzervativní islámsté a to je i ústavní většina. Těchto 190 křesel zaručuje islamistum ústava a počet nemůže byt mensi. Menšiny mají nárok na 1 svého zástupce, mensin je uznán 5 a mají tak v 290 členem parlamentu 5 zástupců. V Íránu není parlamentní systém ale cosi jako prezidentskothekracie kdy vládne papírové prezident ale je zde ještě ajatolah který schvaluje vše co predlozi parlament a prezident. Volby jsou tedy jen komedie a s definici demokracie nemá tento systém společného nic.

  Turecko je i přes snahu Erdogana sekularni parlamentní demokracie. A parlament je opravdu parlament nikoli jen cosi jako poradní snem. Kurdové mají i v Tureckem parlamentu díky volbam vice zástupu než mají Kurdové v íránské pseudoparlamentu.

 • flanker.jirka
  12:56 06.02.2016

  Předpokládám, že naši předci moc dobře věděli proč Turky hnali od Vídně pryč!

 • sanityangel1
  11:31 06.02.2016

  To leviathan:

  Neuveritelne blbe kecy o ruske propagande -
  http://www.securitymagazin.cz/...
  http://www.novinky.cz/zahranic...

  Nebo ten narust z 644 v roce 2013 na 2244 v roce 2014 zpusobili Rusove? A Tsipras je asi podle Tebe prevleceny Putin. Dej si studeny obklad s tou ruskou propagandou.

 • leviathan
  09:42 06.02.2016

  Grecko a narusenie jeho vzdusneho priestoru:

  Tu je problem v tom, ze medzi GRE a TUR je spor o par malych ostrovov v Egejskom mori, podla ktorych sa potom urcuje hranica vzdusneho priestoru. Smzrjm. TUR tieto ostrovy povazuje za svoje a lieta okolo, ako keby boli vo svojom vzdusnom priestore. GRE kedze nechce eskalovat napatie a nema prachy, pravidelne a uplne satiricky eviduje kazdy prelet, ako narusenie svojho VP. To je cele. Robia to tak uz 90 rokov. Je to folklor, ktory teraz objavila ruska propaganda.

 • DJW_
  02:09 06.02.2016

  K vojne: to nie len len o "hurá do boja". Čo by Turci dosiahli? Síce by neveľký ruský kontingent istotne porazili, no ruská odpoveď by bola určite bolestivá. Už len na základe veľkosti TR armády by rusi asi určite turkov nezvalcovali, no škody by spôsobili veľké.

  Politicky by to znamenalo: v Rusku jednoznačné víťazstvo Putinovho Jendotného Ruska vo voľbách 2016 a pravdepodobne ústavnú väčšinu bez ohľadu na dopady západných sankci.
  V euro časti NATO pravdepodobne rozkol medzi členmi - je tu dlhý zoznam krajín ktoré by v dnešnej ekon.situácii na podporu Turecka nemali záujem vyčleniť ani jedno euro, politická vôľa tiež nebude najsilnejšia.
  Turci sa neodvážia na taký riskantný krok pokiaľ by nemali podporu USA. Podporu istých mocných kruhov však žiaľ nemožno vylúčiť, Obama je prakticky bez moci a útok na rusov by mohol pomôcť v kampani kandidátom s protiruskou rétorikou ako Hillary Clinton.
  Ako dôležitý vidím postoj a budúcnosť Nemecka - ak otočí od súčasne politiky, je šanca že to Putin uhrá a rozbíjať Sýriu nebude mať veľký zmysel. Orientácia energonosičov na Nemecko je síce riziko hry jednej karty, no ako sa zdá ľudia typu Seehofer majú záujem sa s rusmi dohodnúť a teda Putin to hrá dobre (pre Rusko, žiaľ nie pre Slovensko).
  Uvidíme ako do toho celého zapadnú možné dohody o produkcii ropy v blízkej budúcnosti a z toho vyplývajúce ekonomické rentability všetkých čo majú záujem o Sýriu a tiež vplyv na ekonomickú situáciu v Rusku.

  K tej Izraelskej armáde - tú ťažko porovnávať s väčšinou ostatných svete - od úrovne výcviku, vedecko-technicko-priemyselného zabezpečenia, morálky... V dobrom im to závidím.

 • sanityangel1
  01:55 06.02.2016

  Velmi pekne shrnuti situace:
  http://www.literarky.cz/blogy/...

 • DJW_
  01:36 06.02.2016

  Seawolf: dovolím si oponovať, čo sa Iránu týka - v jeho parlamente sedí pár žien a tuším 5 židovských poslancov (každá minorita tam má zo zákona garantovaného aspoň jedného zástupcu). Áno, oproti európe je to pri islamskom štáte s ajatoláhom na čele trochu divné nazvať čímsi ako demokracia, ale vždy oveľa lepšie ako naši "spojenci" z Saudskej Arábie a spol.
  V Rusku detto, reálna opozícia v podobe nacionalistov, komunistov funguje - volia ju milióny. O tom práve písal Jirka, že piate kolóny fungujúce z neznámych peňazí zo zahraničia s podporou v promile, typu nebohý Nemcov sú "opozíciou" jedine pre ich sponzorov.
  Bez toho aby bol človek fanúšikom Ruska (komunizmu, etc) je zarážajúce, ako dokážu niektoré najdemokratickejšie krajiny vytýkať iným to, čo sami drzo robia dlhé roky.

 • Atlan
  00:53 06.02.2016

  J.Vraja: na to bych nesázel, víme jak dopadají tyto na papíře skvěle vyzbrojené východní armády. Ať už za válek s Izraelem či v současnosti SA versus jemenští rebelové. Turecká armáda má zkušenosti akorát s utlačováním Kurdů, ze silnějšího soupeře mají vítr, proto to schovávání za NATO. Záleží jestli Erdogan udrží své sny o osmanském impériu na uzdě nebo se nechá zatáhnout do mlýnku ze kterého nebude cesty zpět...

 • Atlan
  00:43 06.02.2016

  sice to vypadá na jednoznačnou podporu Erdogana, ale aby se šeredně nespletl. USA nerady příliš silné "spojence". Tahle hra je komplikovanější než to na první pohled vypadá....

 • Kozlus
  22:41 05.02.2016

  " Navíc by si tím Erdogan zavřel cestu do Evropy."
  pokud se mezi evropskou politickou reprezentaci najde vice mozkovych bunek, nez je soucet jejich hlav, tak je ta cesta uz uzavrena.

  J.Vraja:
  Samozrejme, ze tech par ruskych letadel a trocha PVO by v Syrii pod naporem celeho tureckeho letectva padlo. Jenze to nejde posuzovat takhle oddelene. Jednak Syrie taky ma nejake Buky a Pancire, ale hlavni je, ze timhle Turecko vyhlasi valku RF a to odpaluje poradnou varku raket na turecka letiste, PVO, delostrelectvo a vsechny dalsi zakladny.

 • KOLT
  22:22 05.02.2016

  pro flanker.jirka: Pěkná slovní hříčka ;-) Odpověď je nasnadě :-(

 • user1312
  22:16 05.02.2016

  Nevím, zda to zde již někdo neuvedl, ale pro zajímavost předkládám:
  27. listopad 2015 - 01:12

  Sociální média a řecké noviny jsou plné zpráv o typické turecké politice dvojího metru, protože jejich stíhačky během roku 2014 porušily řecký vzdušný prostor 2.244 krát. Co by se asi stalo, pokud by se Řecko chovalo jako Turecko?Kolik by bylo sestřelených tureckých letadel? Každý den porušují turecká letadla řecký vzdušný prostor. Píše se v komentáři na německém blogu Alles Schall und Rauch

  Řecká média zveřejnila statistiku o tureckém porušování vzdušného prostoru Řecka. Je zde prudký nárůst, z 636 událostí v roce 2013 na 2.244 v roce 2014. V letošním roce by to mělo být ještě více.

  Já k tomu dodávám, že v roce 2015 od ledna do srpna došlo k 1306 narušení vzdušného prostoru Řecka.
  Graf četnosti narušení vzdušného prostoru zveřejněný řeckou vládou najdete na:
  http://prvnizpravy.parlamentni...

 • flanker.jirka
  21:57 05.02.2016

  J. Vraja: obavám se, že v tomto případě by na loďstvo an nedošlo. Navíc by si tím Erdogan zavřel cestu do Evropy.

 • flanker.jirka
  21:50 05.02.2016

  Sorge 227: Josef Švejk:"vojna s turkem musí bejt, to je marný " :-)
  Pokud by Turecko vstoupilo otevřeně do války proti Asadovi a tun proti Rusku, tak by to mělo absolutně nepředvídatelné následky. Bylo by zajímavé zjistit zda jim opravdu jde o boj s islamisty nebo o boj "s islamisty"

 • Pavka
  20:29 05.02.2016

  Sorge-227: tak pokud to psali v novinách tak je to tutovka... No ikdyž Turka nemusím, tak si myslím že jediný kdo chce do Sýrie je Erdogan a jeho nochsledi. Nezdá se mi, že by u Turecké veřejnosti proto panovalo nějaké super velké nadšení.

 • J.Vraja
  20:20 05.02.2016

  Pánové už za 1.světové války loďstvo jejího Veličenstva (také to byla světová velmoc) to v bitvě bitvě o Gallipoli (1915–1916) projelo,jen se obávám aby totéž nečekalo Putino letectvo.

 • Sorge-227
  19:54 05.02.2016

  Chcem sa opytat. Bude valka medzi Ruskom a Tureckom? Ked v novinach pisali ze Turecko sa chysta do Syrie spolu so Saudami?

 • flanker.jirka
  15:40 05.02.2016

  Seawolf: za paušál považuji jen to jak se ta která "opozice" chová, když se v Evropě vyskytnul Hitler, tak se všude ve státech opozice s vládnoucími stranami dala dohromady a cíl byl jasný, tady si hraje každý na svém písečku a snaží se prosadit jen svoje, nejsou schopni kompromisu a nebo ke kompromisu nedostávají pokyny. Ve výsledku je pak efektivnější pro celý svět držet nad nimi "přísný bič" diktátora, svou relativní svobodu získali až po druhé světové válce, to vše je pořád produkt chování se k nim jako ke "zvěři" koloniálními mocnostmi.

  Shania, Lukyi: novější radary na palubách stíhaček mívají schopnost nazývající se Non cooperative target recognition, dokáží si "očichat" letadlo obdobně jako při pozemním SAR mapování a při možnosti získávat informace o cíli z více vektorů pak si vytváří to nejcennější, databázi cílů, následně pak dokáží takový letoun s jistou pravděpodobností zařadit do příslušné kategorie, přímo konkrétní verze letounu půjde poznat různě, stopa RCS se mění v závislosti na tom co má letoun podvěšen. Ale rozhodně půjde poznat zda letí třeba SU 30 nebo SU 24 a podobně naopak rozdíl mezi F 16 nebo F 15.

 • jj284b
  13:55 05.02.2016

  nie len to, ISIS zalozil vysoky dostojnik Saddamovej tajnej sluzby ktory bol vyskoleny KGB.. stara laska nehrdzavie, nie je velmi prekvapujuce ze z Ruska je najviac clenov ISIS... predsa len maju 15% populacie moslimov..

 • SeaWolf
  13:41 05.02.2016

  OPRAVA: Většinová část velících struktur IS jsou ex důstojníci Irácké Sadámovské armády a nebo občané Ruska ( Kavkaz jak sám tvrdí Putin ).

 • SeaWolf
  13:40 05.02.2016

  flanker.jirka
  Já komentoval odkaz a komentovaný text od premyslcz a mícháš sem něco co vtom textu ani není. Mohu jen kontrovat, že Rusko a Irán podporují Hizbalah kterému dodává zbraně a finance, i když je na seznamu teroristická organizace signovaný Ruskem. Většinová část velících struktur jsou ex důstojníci Irácké Sadámovské armády a nebo občané Ruska ( Kavkaz jak sám tvrdí Putin ).
  A rozdíly jsou u každé země tady i u každé opozice. Nemůžeš na jednu stranu nepokrytě paušalizovat, a když je třeba tak jednu opozici porovnávat s druhou.

  premyslcz
  V zemích s totalitními režimy defakto žádná vnitřní opozice neexistuje protože režimy se snaží o její dokonalé potírání nebo alespoň k naprosté izolaci ( Bělorusko, Rusko, Irán, KLDR, .... atd. ) Proto je jedinou možností opozice ( tím myslím i aktivisty ) fungovat ze zahraničí.

Stránka 1 z 3