Turecko versus Rusko: Konflikt na ostří nože

Foto: Ruský Suchoj Su-34 na syrském letišti v Latákíji,Mil.ru (http://stat.mil.ru/images/upload/2015/HJ7A0393.jpg) / Wikimedia Commons
Ruský Suchoj Su-34 na syrském letišti v Latákíji. / Mil.ru;Wikimedia Commons 

Měření sil Turecka a Ruska nabývá na intenzitě, válka nervů je rozehrána jako šachová partie. Jak tato bude dále eskalovat a jak skončí, je ve hvězdách. Leccos lze odvodit, leccos si můžeme poskládat jako puzzle dohromady, ale protože nejsme spekulanti ani pochybní analytici, jichž se vynořilo neskutečné množství v porevoluční době jako hub po dešti, soustředíme se v rámci objektivity na prostou zpravodajskou činnost „z té druhé strany“, vždyť nás vždy učili, že dopřát sluchu a prostoru musíme všem zúčastněným. Úsudek nechť si při zdravém rozumu a spravedlivém svědomí učiní každý sám. A tak je tento příspěvek prvním z řady dalších, jež budou z oné „druhé“ strany následovat.

Podle ministerstva zahraničí Turecka mělo narušit ruské letadlo Su-34 vzdušný prostor země 29. ledna v 11:46 (12:46 MSK), navzdory tomu, že bylo opakovaně varováno tureckými radarovými stanicemi rusky i anglicky. Ministerstvo zahraničí ještě téhož dne večer k sobě povolalo ruského velvyslance, aby mu předalo ostrý protest a vyjádřilo odsouzení v této věci.

Setkání potvrdil tiskový atašé velvyslanectví RF v Ankaře Igor Mitjakov, avšak nic bližšího o obsahu rozhovoru nesdělil. Nicméně v prohlášení ministra zahraničí Turecka nezaznělo přesné určení místa, kde mělo k narušení dojít.

„Veškerá prohlášení turecké strany týkající se tohoto případu, řečeno diplomatickým jazykem, neodpovídají skutečnosti,“ zdůraznil zdroj ruského ministerstva zahraničí, „žádné materiály ani údaje o tom, že ruské letadlo údajně narušilo turecký vzdušný prostor, turecká strana velvyslanectví RF v Ankaře nepředala.“

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov označil prohlášení turecké strany za ničím nepodloženou propagandu a sdělil, že ani ruské prostředky protivzdušné obrany v Sýrii, ani syrské radiolokační prostředky kontroly vzdušného prostoru žádné narušení syrsko-turecké hranice nezaznamenaly.

Že se již beztak napjaté vztahy mezi Tureckem a Ruskem ještě více přiostří, lze bezpochyby očekávat. Důkazem to je pohrůžka „strašlivými“ následky, již Turecko adresovalo Rusku. Kromě toho ministerstvo obrany vyhlásilo zvýšenou vojenskou pohotovost a piloti tureckých vzdušných sil obdrželi povolení sestřelit bez příkazu i souhlasu velení všechny narušitele vzdušné hranice státu.

Svou podporu Turecku a pokárání Ruska zveřejnilo vzápětí i NATO prostřednictvím generálního tajemníka Jense Stoltenberga: „Rusko by mělo přijmout veškerá nezbytná opatření, aby zajistilo, že takové porušování se nebude opakovat.“

Na odvetná opatření ruské strany se nečekalo příliš dlouho, ta totiž vydala pokyn k přesunu čtyř nejmodernějších bojových letounů Su-35S na syrskou základnu v Latákíji, kde v současnosti „parkuje“ více než 70 letounů a vrtulníků.

„Nový incident v tureckém vzdušném prostoru na pozadí války nervů zvyšuje riziko přímé konfrontace mezi Moskvou a Ankarou a hrozí regionu konfliktem s nepředvídatelnými následky,“ upozorňuje list Kommersant.

Od roku 2011 došlo již k několika incidentům na turecko-syrské hranici mezi syrským a tureckým letectvem, posléze i ruským (např. 3. října 2015 Su-30SM, 16. října 2015 sestřeleno bezpilotní letadlo ruské výroby bez identifikačních znaků), které rozproudily napjatý dialog mezi politickými reprezentacemi zúčastněných států.

Z poslední doby však máme doposud jistě v živé paměti sestřelení ruského nadzvukového dvoumístného bombardéru Su-24M raketou vzduch-vzduch vystřelenou ze stíhací F-16C tureckých vzdušných sil 24. 11. 2015 za narušení vzdušného prostoru Turecka během intervenční akce poblíž syrsko-turecké hranice.

Prezident Putin se tehdy k pohybu zmiňovaných letadel vyjádřil následovně: „Účastnili se operace, kterou je boj s ISIL, severní Lázikija je hornatou částí, ve které jsou soustředěni bojovníci, převážně pocházející z Ruské federace. V tomto smyslu plnili svůj bezprostřední úkol spočívající v preventivních úderech na pozice teroristů, kteří se každou vteřinu, prostě kdykoli mohli vrátit do Ruska. Jsou to samozřejmě lidé, které můžeme naprosto jasně zařadit mezi mezinárodní teroristy.“

Na základě vyšetřování, do nějž se zapojily i státy NATO, víme, že bombardér přeletěl hranici na několik sekund. Zasažen byl při návratu na základnu asi kilometr od tureckých hranic již nad syrským územím. Následky ovšem byly fatální.

Posádka se sice katapultovala, ale pilot, podplukovník Oleg Peškov, se při seskoku dostal do palby syrských Turkmenů poblíž vesnice Bayir Bucak a byl při seskoku zabit ještě na padáku, dle videa snad odkonce dobit až po doskoku turkmenskými radikály.

Navigátor a operátor zbraňových systémů, kapitán Konstantin Murachtin byl zachráněn ruským komandem a syrskými vojáky, které přepravovaly na záchrannou misi dva transportní vrtulníky Mil Mi-8AMTŠ . Jeden z nich musel ostřelován nouzově přistát a přitom zemřel ruský voják Alexandr Pozynič.

Poté došlo k ostré „kulometné“ palbě státníků a diplomatů, jejíž průběh netřeba líčit, neb se tím zabývala média po několik týdnů.

A jak to tak bývá, jedna strana tvrdila to, druhá zase ono: Tiskový mluvčí turecké armády uváděl, že se v blízkosti trecké hranice pohybovaly dva letouny, k nimž prý bylo vysláno předem několik varování před průnikem do tureckého vzdušného prostoru. Přesto byl turecký vzdušný prostor narušen. Ruská strana příjetí varování odmítla stejně jako sestřel letounů nad Tureckem.

Svým názorem přispěl i generál Thomas McInerney, bývalý zástupce náčelníka štábu US Air Force, který byl přesvědčen, že se Turecko dopustilo vážné chyby, když v blízkosti hranic se Sýrií sestřelilo Su-24, chybovalo prý ve svých výpočtech: „Prohlédl jsem si radarové záznamy. Ruské letadlo bylo v tureckém vzdušném prostoru 20-40 sekund, více ne, podle mých výpočtů bylo letadlo sestřeleno při rychlosti 400-500 uzlů (740,8 - 925,9 km / h), pohybovalo se v úhlu 180 stupňů, což znamená, že na jihu Sýrie. …Sloužil jsem v NORAD (United Aerospace Defense Command Severní Amerika) na Aljašce, a během čtyř let jsme měli velký počet takovýchto prostupů v oblasti, ale neudělali bychom nic takového.“

Výsledkem tohoto zásahu proti ruskému bombardéru byly následující kroky: zrušení setkání na mezistátní úrovni, zvýšená bojová pohotovost, drastické omezení obchodních kontaktů, pohybu osob za turistikou, studiem i za prací aj.

Situaci v té době vystihl ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek vcelku trefně: „Protože neexistuje jasná dohoda mezinárodního společenství na společné strategii a protože není ani jasně definovaný nepřítel, bojuje tu každý svou vlastní válku podle svých zájmů a můžeme se ocitnout ve střetu mezi sebou samými.“

Zdroje: Министерство обороны Российской Федерации, Министерство иностранных дел Российской Федерации  vybrané tiskové zdroje RF: TACC, РИА Новости, Российская газета, Коммерсант
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...

Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...

Války našeho věku

Příprava na budoucí války je palčivou otázkou zaměstnávající generální štáby, mezinárodní ...

Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S

Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  18:04 15.02.2016

  S těmi shíity na ústupu bych to nevidě až tak moc dramaticky. Írán díky zrušení embarga je naopak na vzestupu. A v podstatě dnes výrazně ovlivňuje dění v Iráku, protože po pádu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S těmi shíity na ústupu bych to nevidě až tak moc dramaticky. Írán díky zrušení embarga je naopak na vzestupu. A v podstatě dnes výrazně ovlivňuje dění v Iráku, protože po pádu velké části jeho sunnitského území do rukou IS je dnes Irák více šíitský než kdy v minulosti. Šíité se začínají ozývat i v dříve sunity řízených zemích (Jemen, SA...). Skoro mi přijde, že Sýrie je naopak výjimka, což ale není až tak překvapivé. Mám dojem, že v defenzivě naopak začíná být SA jakožto dominantní sunitská síla. Snaží se díky tomu posilovat své pozice, kde to jen jde. Včetně myšlenek na vyslání vojáků právě do Sýrie (osobně doufám, že pokud SA anebo Turecko skutečně přistoupí na ofenzivu do Sýrie, smázne je Rusko z oblohy i ze země; klidně bych jim v tom pomohl... a to nejsem kdovíjaký zastánce Assada ani ruské intervence).
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:47 15.02.2016

  Shania: dík, mrknu na to.
  On je tam někdo, kdo si nechce upevnit moc v regionu? Šííte jsou všude v útlumu, tak se nedivím, že se brání proti Sunnitům.

  US takhle pomohla k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: dík, mrknu na to.
  On je tam někdo, kdo si nechce upevnit moc v regionu? Šííte jsou všude v útlumu, tak se nedivím, že se brání proti Sunnitům.

  US takhle pomohla k výcviku a zbraním více skupinám, které jsou dnes na seznamech teroristů. A pořád se nepoučí, na hrubý pytel patří hrubá záplata.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:22 15.02.2016

  KOLT: jj, dík.

  KOLT: jj, dík.

 • KOLT
  07:57 15.02.2016

  Shania: Nemyslel jste sunity (na začátku druhého odstavce)?

  Sýrie je proxy konflikt. Jenže ne Západu a Ruska, jak je to mnohdy prezentováno, nýbrž Saudské arábie a Íránu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Nemyslel jste sunity (na začátku druhého odstavce)?

  Sýrie je proxy konflikt. Jenže ne Západu a Ruska, jak je to mnohdy prezentováno, nýbrž Saudské arábie a Íránu. Polívčičku si pochopitelně přihřívá kde kdo...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:41 15.02.2016

  flanker.jirka: zkoukni si moje posty u merkavy (pár dní zpět) a najdeš tam zdroje.

  Šíty mnohem víc zajímá boj o moc s Iranem než ISIS, takže mužeš očekávat další a další vlny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: zkoukni si moje posty u merkavy (pár dní zpět) a najdeš tam zdroje.

  Šíty mnohem víc zajímá boj o moc s Iranem než ISIS, takže mužeš očekávat další a další vlny islamistů (tzv mladých můžů bez prace a budoucnosti) kterých mají opravdu hodně. Takže poměr zahraničních bojovníku na obou stranách jen a jen poroste... a odnesou to Syřani a my, protože uprchlická vlna bude pokračovat.

  US toho asi moc nevycvičili, protože případní zájemci prostě mají jiné priority než bojovat proti ISIS. Ale to je prostě problém Amíků a ne místních, že mají blbou strategii.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:57 14.02.2016

  Shania

  "Syrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze."

  Stejná odpověď jako kdybyste položil otázku co je AČR?

  Možná jste si nevšiml, ale armáda Sýrie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  "Syrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze."

  Stejná odpověď jako kdybyste položil otázku co je AČR?

  Možná jste si nevšiml, ale armáda Sýrie bojuje již 5 let proti terorismu a fundamentálním islamistům.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:46 14.02.2016

  Shania: evidentně, protože nemáme tolik informací co vy, pokud je tam mnohem více íranců, tak sem s nějakým odkazem ať nám tu rozšíříte rozhled, od toho tu ta diskuse je.
  Možná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: evidentně, protože nemáme tolik informací co vy, pokud je tam mnohem více íranců, tak sem s nějakým odkazem ať nám tu rozšíříte rozhled, od toho tu ta diskuse je.
  Možná také asi půjde o to tolik skloňované mezinárodní právo, které tu spousta lidí zmiňovalo v diskusích o Ukrajině, íránci a rusové jsou tam "na pozvání." Jako šííty je určitě znepokojuje co se tam děje, pokud by IS & spol zesílil, tak se mohou vrhnout i na ně. A jak se tam chovají? ...určitě ne tak jako Turci v Arménii, toho už by tu byla plná média a na státní televizi by kvůli tomu nedávali ani předpověď počasí.

  Pokud máte další otevřené zdroje na internetu, tak neváhejte něco poslat, více by mně zajímal výčet i z druhé strany, kolik oveček třeba vycvičily USA, i když tvrdí, že jejich program výcviku zkrachoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:08 14.02.2016

  Syrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze.

  Menší procento IRGC?

  ORBAT pro nynější ofenzivu je:

  - 4th Division (at least two brigades, though both ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Syrská armáda je prosím vás co? jsem moc zvědav co z vás vyleze.

  Menší procento IRGC?

  ORBAT pro nynější ofenzivu je:

  - 4th Division (at least two brigades, though both consisting of NDF battalions)
  - 2 brigades of Hezbollah
  - 6 brigades of IRGC and Hezbollah/Iraq

  A i zformování NDF má na svědomí IRGC a jiný název pro NDF je Hyzbalah Syria.

  Ale pořád mi uniká, proč se tak zarytě držíte toho, že Iranci mají jen malou roli v tomto konfliktu, když ve skutečnosti jen díky nim se režim vůbec udržel.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:18 14.02.2016

  semtam: Shania chtěl potvrdit, že se toho účastní i menší procento z IRCG a ve svých zájmových oblastech i Hezbollah. :-)
  Nynější ofenzívu má pod palcem syrská armáda s poradci. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Shania chtěl potvrdit, že se toho účastní i menší procento z IRCG a ve svých zájmových oblastech i Hezbollah. :-)
  Nynější ofenzívu má pod palcem syrská armáda s poradci. A už se na obklíčení podílí i Kurdové.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:36 14.02.2016

  Shania

  Stručně: Syrská armáda, Kurdové a ruské letectvo v Sýrii.

  Shania

  Stručně: Syrská armáda, Kurdové a ruské letectvo v Sýrii.

 • Shania
  18:48 14.02.2016

  flanker.jirka: za asada pak teda bojuje kdo? Kdo vede nynější ofenzivu?

  flanker.jirka: za asada pak teda bojuje kdo? Kdo vede nynější ofenzivu?

 • flanker.jirka
  17:42 14.02.2016

  Shania: koukám, že je máte všechny "spočítané" zajimal by mne zdroj ohledně činnosti IRGC a Hezbollahu v okolí Aleppa, co vim tak, přes zimu se velká část IRGC stáhla do Íránu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: koukám, že je máte všechny "spočítané" zajimal by mne zdroj ohledně činnosti IRGC a Hezbollahu v okolí Aleppa, co vim tak, přes zimu se velká část IRGC stáhla do Íránu.
  Potíž tohoto druhu konfliktu je v tom, že všichni čistí všechny. Vidět to bylo i v Jugoslávii. O nastolení pořádku nikdo z "nevměšujicích" se sousedů nestál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:40 14.02.2016

  flanker.jirka: 3,5 mil je počet civilistů žijících na území držené rebely okolo Aleppa, do toho ISIS ani Kurdy nepočítám.

  Vzhledem k tomu, že oblasti etnicky čistí IRGC a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: 3,5 mil je počet civilistů žijících na území držené rebely okolo Aleppa, do toho ISIS ani Kurdy nepočítám.

  Vzhledem k tomu, že oblasti etnicky čistí IRGC a Hezbolah, tak hádej kam půjdou až rebelové ztratí kontrolu.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  15:29 14.02.2016

  Shania: to už takové válkách bývá, že to odnesou nejvíce ti, kteří válku nechtějí. Tech 3,5 milionu je jen odhad upraveny o to kdo ty statistiky dělá. Kolik z nich je spokojeno s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: to už takové válkách bývá, že to odnesou nejvíce ti, kteří válku nechtějí. Tech 3,5 milionu je jen odhad upraveny o to kdo ty statistiky dělá. Kolik z nich je spokojeno s tím, že jsou pod nadvládou IS a rebelů a kolik z nich by rádo bylo zpět pod Asada už neříká nikdo.

  KOLT: máte na mysli ty 4 miliony, které vyhnalo sunitsko turecké nevměšování se do syrského konfliktu?http://zpravy.e15.cz/zahranicn...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:24 13.02.2016

  A to nemluvíme o těch, kteří jsou v uprchlických táborech a kteří by se po válce i klidně vrátili, jenže díky postupu SyAA a RA nebudou mít kam, takže raději zamíří do Evropy :-( ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A to nemluvíme o těch, kteří jsou v uprchlických táborech a kteří by se po válce i klidně vrátili, jenže díky postupu SyAA a RA nebudou mít kam, takže raději zamíří do Evropy :-( Čímž ani tak moc nenadávám Rusku, je naše blbost, že je sem pustíme. Spíš upozorňuju na to, že imigrační vlna může být ještě mnooohem horší. Přičemž Syřané, na rozdíl od hromady ekonomických migrantů, mají aspoň jakýs-takýs legitimní nárok na statut emigranta z bezpečnostních důvodů...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:32 13.02.2016

  flanker.jirka: jen tě upozorním na fakt, že na územích držených povstalci (Aleppo, Idlib) je ještě pořád 3,5 milionu civilistů

  flanker.jirka: jen tě upozorním na fakt, že na územích držených povstalci (Aleppo, Idlib) je ještě pořád 3,5 milionu civilistů

 • flanker.jirka
  22:08 09.02.2016

  Seawolf: ano, způsob statistiky si rusové upravují, tak aby to vypadalo megalomansky, tyto sklony mají ve všem. Fakta si tu, konec konců, upravují všichni podle sebe, USA a NATO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Seawolf: ano, způsob statistiky si rusové upravují, tak aby to vypadalo megalomansky, tyto sklony mají ve všem. Fakta si tu, konec konců, upravují všichni podle sebe, USA a NATO nevyjímaje (stačí se podívat na wikileaks jak vlastně vypadá pravda).
  Vážně si pořád ještě někdo myslí, že "chirurgické nálety" něco vyřeší?
  Je tam tolik mobilních a flexiblních cílů, že to nepomůže, všichni vědí, že IS a ostatní podobné složky vytlačí jen pozemní operace, kdo ji tam vede? Zatím jen Asad a Kurdové. Kurdům pomáháme, ale na druhé straně musíme opatrně, protože to si zase koledujeme o to, že Erdogan nám pošle "dárečky" do Evropy (minulý týden se provalilo, že EU stejně jen vydírá).

  Vy víte kdo vlastně je v Allepu? Jsou tam snad květinové děti a pořádají Woodstock?
  To že je Allepo blíže než území ovládané ISIL tak se to musí vyřešit, nelze jít dál a riskovat odříznutí vlastních jednotek. Osobně si myslím, že odříznutí spojení s Tureckem pomůže v odříznutí hada od hlavy v podobě logistiky pro IS.
  Z Allepa už větišna lidí dávno prchla do Turecka, zůstávají hlavně sympatizanti.
  Uzavření přístupových cest se dá předpokládat jako dočasné, tak tomu bylo už dříve při bojích o místa západněji v Syrii, jen se o tom moc nepsalo.
  Takové uzavření je nutné k vytvoření evakuačního koridoru je tam zapotřebí vybudovat kontrolně propouštěcí místa, aby podchytili "bad boys" protože když utečou ze Syrie tak se nevrátí domů, ale vynoří se zase o kus dále, klidně na jiném kontinentu. Takhle tu "cestují" nejrůznější "bojovníci za svobodu" po celém blízkém východě. Klidně se může stát, že utečou do Turecka a tam nafasují loď do Řecka a tam už jsou u nás.

  Vojensky se rusové s Asadem chovají jinak než USA, nehodlají utrácet za drahé pumy. Řeší problém s tím čeho mají dostatek.
  Pro srovnání se podívejte jak těžce zaplatily USA dobývání Falludži. Pravidla nasazení sil měli takové, že "ručníkář" beze zbraně na ulici byl v klidu, nesměli na něj střílet, tak si vesele přecházeli z domu do domu a v domech měli schované zbraně. Výsledkem byly ztráty vlastních sil. Na velké ohledy je tam už pozdě, ty města jsou dávno vybydlené a budovy zralé na srovnání se zemí. Už jde jen o to, aby se přestalo střílet.

  Frantíci tam nezvládli absolutně nic, jediný kdo tam mohl něco účinně udělat jsou USA, ale do chvíle než se do toho vrhla neřízená munice rusů, moc ani nechtěli něco dělat, sledují tam opačné cíle, pořád spoléhali, že nědko odstraní Asada, je to jeden z jejich cílů, pro ně je to jejich "cesta pro stabilizaci regionu." Už se jim to "povedlo" v Afghanistánu, Iráku, tak proč ne v Syrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  07:26 09.02.2016

  flanker.jirka
  Tentokrát jsi to popsal skoro přesně. Díky aktuálním "chirurgickým" náletům Rusů na Aleppo se tlačí extrémní vlna uprchlíků z Aleppa na Tureckých hranicích. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka
  Tentokrát jsi to popsal skoro přesně. Díky aktuálním "chirurgickým" náletům Rusů na Aleppo se tlačí extrémní vlna uprchlíků z Aleppa na Tureckých hranicích.

  Uznávám, že Frantíci ani USA nezvládli za ty 3 roky zmasakrovat tolik civilistu kolik Rusové za 4 měsíce.

  Především v Aleppo je evidentně přecpáno islamisty z IS.

  Ještě detail: NATO počítá za útok v Sýrii jeden bojový let ( i více strojů najednou ) útočících na jeden bod. A Rusové počítají každou bombu kterou podvěsili pod letadlo. Takže "lehký" matematický nepoměr.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:33 08.02.2016

  Shania: Otázkou je, co je efektivnější? Rozhodně ne o co tam celou dobu provozuje koalice USA. Kde jsou dnes frantíci s nálety nebo něčím podobným, kde britové, právě to jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Otázkou je, co je efektivnější? Rozhodně ne o co tam celou dobu provozuje koalice USA. Kde jsou dnes frantíci s nálety nebo něčím podobným, kde britové, právě to jsou státy, které měly ještě v minulém století tyto území ve svých državách.
  Když srovnáte čas, po který tam Rusko působí oproti tomu jak dlouho se tam "nevměšuje" USA, k tomu připočtěte na jedné straně ochotu s tím alespoň něco udělat oproti neochotě a propagačním náletům do pouště. IS ani "umírněná opozice" zkrátka nikdy nebudou partneři euroatlantické civilizace.
  Až letošní migrace do Evropy a intervence Ruska rozhýbala akce. Spíše se divím, že se novináři více neptají USA co tam vlastně celou tu dobu dělají? :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:43 08.02.2016

  článek o ničem, popisující to co bylo jinde i tady už stokrát popsané, s rozsáhlou diskuzí diskutující to, co tady bylo už stokrát odiskutováno ze všech možných stran pískoviště s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  článek o ničem, popisující to co bylo jinde i tady už stokrát popsané, s rozsáhlou diskuzí diskutující to, co tady bylo už stokrát odiskutováno ze všech možných stran pískoviště s bábovičkami a skluzavkou...

  TO se skutečně neděje ve světe vojenství a mezin. vztahů nic zajímavějšího?
  Co třeba situace kolem palestinské vesnice Kabátija?
  Skrýt celý příspěvek

 • qaaa
  14:31 08.02.2016

  zmätocny clanok-pekny kopec chyb,tvrdenia co uz boli odhalene ako klamne atd

  zmätocny clanok-pekny kopec chyb,tvrdenia co uz boli odhalene ako klamne atd

 • jobr23
  14:13 08.02.2016

  Vše to je sice hezké, ale když se podíváte do minulosti a přečtete si třeba jenom tyto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vše to je sice hezké, ale když se podíváte do minulosti a přečtete si třeba jenom tyto stránky:
  http://www.strategic-culture.o... , tak potom lze učinit pouze jeden závěr. Ropné zásoby se budou snižovat a vstoupí na řadu plyn v opravdu nebývalé míře. Takže je třeba někoho ustřihnout.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:36 08.02.2016

  Nerad to říkám, ale oni se hodí kde komu :-( Koneckonců Rusům taky – mohou intervenovat v Sýrii a vyhlašovat to jako válku proti terorismu (což do značné míry je!), aniž by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nerad to říkám, ale oni se hodí kde komu :-( Koneckonců Rusům taky – mohou intervenovat v Sýrii a vyhlašovat to jako válku proti terorismu (což do značné míry je!), aniž by dostávali zásadní kapky, že jen zachraňují Asada před jeho vlastním lidem (ať už je to pravda nebo ne, případně jak moc).

  Pokud IS neudělá tu chybu, že se pustí do Izraele, může přežívat docela dlouho. Sice proti Izraeli verbálně vystupují, ale osobně pochybuju, že jsou tak pitomí, aby si s ním něco začali. Musí jim být jasné, že by to byl jejich konec, protože Izrael by se s nějakými ohledy na mezinárodní společenství či na "hostující" státy moc nezabýval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:36 08.02.2016

  Luky: Izraelci musí být přímo nadšení, nějaká šance že by v nejbližší době Sýrie požadovala zpět golanské výšiny se naprosto ztratila + všichni jejich nepřátelé v oblasti mají na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Izraelci musí být přímo nadšení, nějaká šance že by v nejbližší době Sýrie požadovala zpět golanské výšiny se naprosto ztratila + všichni jejich nepřátelé v oblasti mají na dlouho jiné starosti než řešit Izrael.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:24 08.02.2016

  Mě ze všeho nejvíc fascinuje, když nějaký Američan nebo Izraelec mluví o Islámském státu, tak vždycky říkají, že se s nimi musí počítat do budoucna, že mají obrovskou atraktivitu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě ze všeho nejvíc fascinuje, když nějaký Američan nebo Izraelec mluví o Islámském státu, tak vždycky říkají, že se s nimi musí počítat do budoucna, že mají obrovskou atraktivitu pro lidi, že vždycky budou a budou mít dost zdrojů...je to směšný, hodí se jim taková lumpenbanda prostě do krámu...

  Ale úspech Rusáků zase musí verbálně zpochybnit jalovými kydy o zmateném medvědovi a podobnými blbostmi. Nestranný není nikdo, jasně že má každý své zájmy, ale tyhle rádoby objektivní rozhovory mají jasný účel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:35 08.02.2016

  sanityangel1: to co jsme tvrdil, tvrdím pořád a to že je RuAF neefektivní..

  To se vztahuje na mizernou přesnost, velké % nefunkční munice, špatný výběr cílů, tady i jejich ISR, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: to co jsme tvrdil, tvrdím pořád a to že je RuAF neefektivní..

  To se vztahuje na mizernou přesnost, velké % nefunkční munice, špatný výběr cílů, tady i jejich ISR, velmi špatná koordinace s pozemními jednotkami, velmi omezená CAS, a hlavně špatná strategie (nebo naopak dobrá, záleží co je vlastně jejich cílem) atd... proti někomu kdo by se dokázal branit by měli těžké ztráty...

  Ale aby někomu nepraskla žilka, je to prostě dáno nedostatkem zdrojů, zkušeností (předpokládám, že se toho dost naučili) a chaotickou situací na zemi, tím že rebelové mají síť včasného varovní atd. A myslím si, že kdyby podobné situaci čelili US v 90 letech, výsledky by byli podobné, chyběli by jim roky zkušeností a technologie.


  No ale to se týká jen letectva, intervence jako taková vliv samozřejmě měla. To co mi před pár měsíci vadilo, že je jen nedostatečná a to se za tu dobu změnilo, jak z jejich strany, tak hlavně z té Iránské... + tam teď mají celou řadu spotřebních žoldáků...

  No a taky nezapomenout na jako vždy mistrovské využití mírových rozhovorů a hlavně kudlu do zad co jim strčil Obama FSA (aby je dotlačil k vyjednávání, tak donutil státy co je zásobují, aby dodávky přiškrtili).
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  10:33 08.02.2016

  sanityangel1
  Odkazy na 3 defakto identické články ( tedy článku, přepisu tohoto článku a blogu s odkazem na první článek aby jsme byli přesní ) které vychází z jednoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1
  Odkazy na 3 defakto identické články ( tedy článku, přepisu tohoto článku a blogu s odkazem na první článek aby jsme byli přesní ) které vychází z jednoho komentáře/článku na washingtonpost.com jsou tedy bernou mincí celého konfliktu. A jasně dokazuje že Rus aktivně vystupuje proti IS a USA tento boj zcela vzdává.

  Tak nějak mi to připomíná prohlášení po prvotní informaci o "S-400" v Sýrii kdy "aliance a arabská koalice zcela zděšeni výkony S-400 přestaly létat nad Sýrii". Nakonec se ukázalo, že to byla jen Ruská kachna.

  Rusové v září 2015 hlásili vítěství do 3-4 měsíců a máme tu únor 2016...
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:37 08.02.2016

  Tady výborný rozhovor, který myslím výborně popisuje situaci ze všech stran a pro koho co je výhodné. Vše v naší mateřštině. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady výborný rozhovor, který myslím výborně popisuje situaci ze všech stran a pro koho co je výhodné. Vše v naší mateřštině.
  http://nazory.euro.e15.cz/rozh...

  sanityangel1: vykašli se na nějaké útočné posty, proč prostě nemůžeš dát pro tebe důležité linky k věci a okomentovat to bez napadání lidí se kterými nesouhlasíš?
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:47 07.02.2016

  No,

  tak na to, jak mistni odbornici hodnotili ucinnost ruskych naletu - napr. Shania a Seawolf, pokud si dobre vzpominam, tak to vypada, ze amici maji jiny nazor na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No,

  tak na to, jak mistni odbornici hodnotili ucinnost ruskych naletu - napr. Shania a Seawolf, pokud si dobre vzpominam, tak to vypada, ze amici maji jiny nazor na vec:

  https://www.washingtonpost.com...

  http://www.middleeasteye.net/n...

  http://www.literarky.cz/blogy/...
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  15:50 06.02.2016

  DJW
  Íránský parlament má 290 členů. Z toho 190 křesel mají Konzervativní islámsté a to je i ústavní většina. Těchto 190 křesel zaručuje islamistum ústava a počet nemůže byt mensi. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW
  Íránský parlament má 290 členů. Z toho 190 křesel mají Konzervativní islámsté a to je i ústavní většina. Těchto 190 křesel zaručuje islamistum ústava a počet nemůže byt mensi. Menšiny mají nárok na 1 svého zástupce, mensin je uznán 5 a mají tak v 290 členem parlamentu 5 zástupců. V Íránu není parlamentní systém ale cosi jako prezidentskothekracie kdy vládne papírové prezident ale je zde ještě ajatolah který schvaluje vše co predlozi parlament a prezident. Volby jsou tedy jen komedie a s definici demokracie nemá tento systém společného nic.

  Turecko je i přes snahu Erdogana sekularni parlamentní demokracie. A parlament je opravdu parlament nikoli jen cosi jako poradní snem. Kurdové mají i v Tureckem parlamentu díky volbam vice zástupu než mají Kurdové v íránské pseudoparlamentu.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  12:56 06.02.2016

  Předpokládám, že naši předci moc dobře věděli proč Turky hnali od Vídně pryč!

  Předpokládám, že naši předci moc dobře věděli proč Turky hnali od Vídně pryč!

 • sanityangel1
  11:31 06.02.2016

  To leviathan:

  Neuveritelne blbe kecy o ruske propagande - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To leviathan:

  Neuveritelne blbe kecy o ruske propagande -
  http://www.securitymagazin.cz/...
  http://www.novinky.cz/zahranic...

  Nebo ten narust z 644 v roce 2013 na 2244 v roce 2014 zpusobili Rusove? A Tsipras je asi podle Tebe prevleceny Putin. Dej si studeny obklad s tou ruskou propagandou.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  09:42 06.02.2016

  Grecko a narusenie jeho vzdusneho priestoru:

  Tu je problem v tom, ze medzi GRE a TUR je spor o par malych ostrovov v Egejskom mori, podla ktorych sa potom urcuje hranica ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grecko a narusenie jeho vzdusneho priestoru:

  Tu je problem v tom, ze medzi GRE a TUR je spor o par malych ostrovov v Egejskom mori, podla ktorych sa potom urcuje hranica vzdusneho priestoru. Smzrjm. TUR tieto ostrovy povazuje za svoje a lieta okolo, ako keby boli vo svojom vzdusnom priestore. GRE kedze nechce eskalovat napatie a nema prachy, pravidelne a uplne satiricky eviduje kazdy prelet, ako narusenie svojho VP. To je cele. Robia to tak uz 90 rokov. Je to folklor, ktory teraz objavila ruska propaganda.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  02:09 06.02.2016

  K vojne: to nie len len o "hurá do boja". Čo by Turci dosiahli? Síce by neveľký ruský kontingent istotne porazili, no ruská odpoveď by bola určite bolestivá. Už len na základe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K vojne: to nie len len o "hurá do boja". Čo by Turci dosiahli? Síce by neveľký ruský kontingent istotne porazili, no ruská odpoveď by bola určite bolestivá. Už len na základe veľkosti TR armády by rusi asi určite turkov nezvalcovali, no škody by spôsobili veľké.

  Politicky by to znamenalo: v Rusku jednoznačné víťazstvo Putinovho Jendotného Ruska vo voľbách 2016 a pravdepodobne ústavnú väčšinu bez ohľadu na dopady západných sankci.
  V euro časti NATO pravdepodobne rozkol medzi členmi - je tu dlhý zoznam krajín ktoré by v dnešnej ekon.situácii na podporu Turecka nemali záujem vyčleniť ani jedno euro, politická vôľa tiež nebude najsilnejšia.
  Turci sa neodvážia na taký riskantný krok pokiaľ by nemali podporu USA. Podporu istých mocných kruhov však žiaľ nemožno vylúčiť, Obama je prakticky bez moci a útok na rusov by mohol pomôcť v kampani kandidátom s protiruskou rétorikou ako Hillary Clinton.
  Ako dôležitý vidím postoj a budúcnosť Nemecka - ak otočí od súčasne politiky, je šanca že to Putin uhrá a rozbíjať Sýriu nebude mať veľký zmysel. Orientácia energonosičov na Nemecko je síce riziko hry jednej karty, no ako sa zdá ľudia typu Seehofer majú záujem sa s rusmi dohodnúť a teda Putin to hrá dobre (pre Rusko, žiaľ nie pre Slovensko).
  Uvidíme ako do toho celého zapadnú možné dohody o produkcii ropy v blízkej budúcnosti a z toho vyplývajúce ekonomické rentability všetkých čo majú záujem o Sýriu a tiež vplyv na ekonomickú situáciu v Rusku.

  K tej Izraelskej armáde - tú ťažko porovnávať s väčšinou ostatných svete - od úrovne výcviku, vedecko-technicko-priemyselného zabezpečenia, morálky... V dobrom im to závidím.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  01:55 06.02.2016

  Velmi pekne shrnuti situace:
  http://www.literarky.cz/blogy/...

  Velmi pekne shrnuti situace:
  http://www.literarky.cz/blogy/...

 • DJW_
  01:36 06.02.2016

  Seawolf: dovolím si oponovať, čo sa Iránu týka - v jeho parlamente sedí pár žien a tuším 5 židovských poslancov (každá minorita tam má zo zákona garantovaného aspoň jedného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Seawolf: dovolím si oponovať, čo sa Iránu týka - v jeho parlamente sedí pár žien a tuším 5 židovských poslancov (každá minorita tam má zo zákona garantovaného aspoň jedného zástupcu). Áno, oproti európe je to pri islamskom štáte s ajatoláhom na čele trochu divné nazvať čímsi ako demokracia, ale vždy oveľa lepšie ako naši "spojenci" z Saudskej Arábie a spol.
  V Rusku detto, reálna opozícia v podobe nacionalistov, komunistov funguje - volia ju milióny. O tom práve písal Jirka, že piate kolóny fungujúce z neznámych peňazí zo zahraničia s podporou v promile, typu nebohý Nemcov sú "opozíciou" jedine pre ich sponzorov.
  Bez toho aby bol človek fanúšikom Ruska (komunizmu, etc) je zarážajúce, ako dokážu niektoré najdemokratickejšie krajiny vytýkať iným to, čo sami drzo robia dlhé roky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Atlan
  00:53 06.02.2016

  J.Vraja: na to bych nesázel, víme jak dopadají tyto na papíře skvěle vyzbrojené východní armády. Ať už za válek s Izraelem či v současnosti SA versus jemenští rebelové. Turecká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  J.Vraja: na to bych nesázel, víme jak dopadají tyto na papíře skvěle vyzbrojené východní armády. Ať už za válek s Izraelem či v současnosti SA versus jemenští rebelové. Turecká armáda má zkušenosti akorát s utlačováním Kurdů, ze silnějšího soupeře mají vítr, proto to schovávání za NATO. Záleží jestli Erdogan udrží své sny o osmanském impériu na uzdě nebo se nechá zatáhnout do mlýnku ze kterého nebude cesty zpět...
  Skrýt celý příspěvek

 • Atlan
  00:43 06.02.2016

  sice to vypadá na jednoznačnou podporu Erdogana, ale aby se šeredně nespletl. USA nerady příliš silné "spojence". Tahle hra je komplikovanější než to na první pohled vypadá....

  sice to vypadá na jednoznačnou podporu Erdogana, ale aby se šeredně nespletl. USA nerady příliš silné "spojence". Tahle hra je komplikovanější než to na první pohled vypadá....

 • Kozlus
  22:41 05.02.2016

  " Navíc by si tím Erdogan zavřel cestu do Evropy."
  pokud se mezi evropskou politickou reprezentaci najde vice mozkovych bunek, nez je soucet jejich hlav, tak je ta cesta uz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  " Navíc by si tím Erdogan zavřel cestu do Evropy."
  pokud se mezi evropskou politickou reprezentaci najde vice mozkovych bunek, nez je soucet jejich hlav, tak je ta cesta uz uzavrena.

  J.Vraja:
  Samozrejme, ze tech par ruskych letadel a trocha PVO by v Syrii pod naporem celeho tureckeho letectva padlo. Jenze to nejde posuzovat takhle oddelene. Jednak Syrie taky ma nejake Buky a Pancire, ale hlavni je, ze timhle Turecko vyhlasi valku RF a to odpaluje poradnou varku raket na turecka letiste, PVO, delostrelectvo a vsechny dalsi zakladny.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:22 05.02.2016

  pro flanker.jirka: Pěkná slovní hříčka ;-) Odpověď je nasnadě :-(

  pro flanker.jirka: Pěkná slovní hříčka ;-) Odpověď je nasnadě :-(

 • user1312
  22:16 05.02.2016

  Nevím, zda to zde již někdo neuvedl, ale pro zajímavost předkládám:
  27. listopad 2015 - 01:12

  Sociální média a řecké noviny jsou plné zpráv o typické turecké politice dvojího ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, zda to zde již někdo neuvedl, ale pro zajímavost předkládám:
  27. listopad 2015 - 01:12

  Sociální média a řecké noviny jsou plné zpráv o typické turecké politice dvojího metru, protože jejich stíhačky během roku 2014 porušily řecký vzdušný prostor 2.244 krát. Co by se asi stalo, pokud by se Řecko chovalo jako Turecko?Kolik by bylo sestřelených tureckých letadel? Každý den porušují turecká letadla řecký vzdušný prostor. Píše se v komentáři na německém blogu Alles Schall und Rauch

  Řecká média zveřejnila statistiku o tureckém porušování vzdušného prostoru Řecka. Je zde prudký nárůst, z 636 událostí v roce 2013 na 2.244 v roce 2014. V letošním roce by to mělo být ještě více.

  Já k tomu dodávám, že v roce 2015 od ledna do srpna došlo k 1306 narušení vzdušného prostoru Řecka.
  Graf četnosti narušení vzdušného prostoru zveřejněný řeckou vládou najdete na:
  http://prvnizpravy.parlamentni...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:57 05.02.2016

  J. Vraja: obavám se, že v tomto případě by na loďstvo an nedošlo. Navíc by si tím Erdogan zavřel cestu do Evropy.

  J. Vraja: obavám se, že v tomto případě by na loďstvo an nedošlo. Navíc by si tím Erdogan zavřel cestu do Evropy.

 • flanker.jirka
  21:50 05.02.2016

  Sorge 227: Josef Švejk:"vojna s turkem musí bejt, to je marný " :-)
  Pokud by Turecko vstoupilo otevřeně do války proti Asadovi a tun proti Rusku, tak by to mělo absolutně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge 227: Josef Švejk:"vojna s turkem musí bejt, to je marný " :-)
  Pokud by Turecko vstoupilo otevřeně do války proti Asadovi a tun proti Rusku, tak by to mělo absolutně nepředvídatelné následky. Bylo by zajímavé zjistit zda jim opravdu jde o boj s islamisty nebo o boj "s islamisty"
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  20:29 05.02.2016

  Sorge-227: tak pokud to psali v novinách tak je to tutovka... No ikdyž Turka nemusím, tak si myslím že jediný kdo chce do Sýrie je Erdogan a jeho nochsledi. Nezdá se mi, že by u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227: tak pokud to psali v novinách tak je to tutovka... No ikdyž Turka nemusím, tak si myslím že jediný kdo chce do Sýrie je Erdogan a jeho nochsledi. Nezdá se mi, že by u Turecké veřejnosti proto panovalo nějaké super velké nadšení.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  20:20 05.02.2016

  Pánové už za 1.světové války loďstvo jejího Veličenstva (také to byla světová velmoc) to v bitvě bitvě o Gallipoli (1915–1916) projelo,jen se obávám aby totéž nečekalo Putino ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové už za 1.světové války loďstvo jejího Veličenstva (také to byla světová velmoc) to v bitvě bitvě o Gallipoli (1915–1916) projelo,jen se obávám aby totéž nečekalo Putino letectvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  19:54 05.02.2016

  Chcem sa opytat. Bude valka medzi Ruskom a Tureckom? Ked v novinach pisali ze Turecko sa chysta do Syrie spolu so Saudami?

  Chcem sa opytat. Bude valka medzi Ruskom a Tureckom? Ked v novinach pisali ze Turecko sa chysta do Syrie spolu so Saudami?

 • flanker.jirka
  15:40 05.02.2016

  Seawolf: za paušál považuji jen to jak se ta která "opozice" chová, když se v Evropě vyskytnul Hitler, tak se všude ve státech opozice s vládnoucími stranami dala dohromady a cíl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Seawolf: za paušál považuji jen to jak se ta která "opozice" chová, když se v Evropě vyskytnul Hitler, tak se všude ve státech opozice s vládnoucími stranami dala dohromady a cíl byl jasný, tady si hraje každý na svém písečku a snaží se prosadit jen svoje, nejsou schopni kompromisu a nebo ke kompromisu nedostávají pokyny. Ve výsledku je pak efektivnější pro celý svět držet nad nimi "přísný bič" diktátora, svou relativní svobodu získali až po druhé světové válce, to vše je pořád produkt chování se k nim jako ke "zvěři" koloniálními mocnostmi.

  Shania, Lukyi: novější radary na palubách stíhaček mívají schopnost nazývající se Non cooperative target recognition, dokáží si "očichat" letadlo obdobně jako při pozemním SAR mapování a při možnosti získávat informace o cíli z více vektorů pak si vytváří to nejcennější, databázi cílů, následně pak dokáží takový letoun s jistou pravděpodobností zařadit do příslušné kategorie, přímo konkrétní verze letounu půjde poznat různě, stopa RCS se mění v závislosti na tom co má letoun podvěšen. Ale rozhodně půjde poznat zda letí třeba SU 30 nebo SU 24 a podobně naopak rozdíl mezi F 16 nebo F 15.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:55 05.02.2016

  nie len to, ISIS zalozil vysoky dostojnik Saddamovej tajnej sluzby ktory bol vyskoleny KGB.. stara laska nehrdzavie, nie je velmi prekvapujuce ze z Ruska je najviac clenov ISIS... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nie len to, ISIS zalozil vysoky dostojnik Saddamovej tajnej sluzby ktory bol vyskoleny KGB.. stara laska nehrdzavie, nie je velmi prekvapujuce ze z Ruska je najviac clenov ISIS... predsa len maju 15% populacie moslimov..
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  13:41 05.02.2016

  OPRAVA: Většinová část velících struktur IS jsou ex důstojníci Irácké Sadámovské armády a nebo občané Ruska ( Kavkaz jak sám tvrdí Putin ).

  OPRAVA: Většinová část velících struktur IS jsou ex důstojníci Irácké Sadámovské armády a nebo občané Ruska ( Kavkaz jak sám tvrdí Putin ).

 • SeaWolf
  13:40 05.02.2016

  flanker.jirka
  Já komentoval odkaz a komentovaný text od premyslcz a mícháš sem něco co vtom textu ani není. Mohu jen kontrovat, že Rusko a Irán podporují Hizbalah kterému dodává ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka
  Já komentoval odkaz a komentovaný text od premyslcz a mícháš sem něco co vtom textu ani není. Mohu jen kontrovat, že Rusko a Irán podporují Hizbalah kterému dodává zbraně a finance, i když je na seznamu teroristická organizace signovaný Ruskem. Většinová část velících struktur jsou ex důstojníci Irácké Sadámovské armády a nebo občané Ruska ( Kavkaz jak sám tvrdí Putin ).
  A rozdíly jsou u každé země tady i u každé opozice. Nemůžeš na jednu stranu nepokrytě paušalizovat, a když je třeba tak jednu opozici porovnávat s druhou.

  premyslcz
  V zemích s totalitními režimy defakto žádná vnitřní opozice neexistuje protože režimy se snaží o její dokonalé potírání nebo alespoň k naprosté izolaci ( Bělorusko, Rusko, Irán, KLDR, .... atd. ) Proto je jedinou možností opozice ( tím myslím i aktivisty ) fungovat ze zahraničí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:20 05.02.2016

  Lukyi: ano moderní radary dokáží rozpoznat typ letadla, např podle pohybu lopatek motororu atd. Technologie dostupná už asi 40 let.

  Lukyi: ano moderní radary dokáží rozpoznat typ letadla, např podle pohybu lopatek motororu atd. Technologie dostupná už asi 40 let.

 • flanker.jirka
  13:08 05.02.2016

  Seawolf: každá podpora "opozice" v cizím státě je už vměšování se do jeho vnitřních záležitostí, to podle představitelů EU a USA nikdo z nich nedělá :-D
  A když už dělá, tak jim k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Seawolf: každá podpora "opozice" v cizím státě je už vměšování se do jeho vnitřních záležitostí, to podle představitelů EU a USA nikdo z nich nedělá :-D
  A když už dělá, tak jim k pokynům posílají květiny a hudební nástroje, jako třeba klarinety :-D bohužel při překročení státní hranice se z toho stávají zbraně.
  Nejlepším zdrojem jsou pak neziskovky žijící z prostředků od "neznámých dárců" kteří vůbec neprofitují na pěstování máku a konopí v Afghanistánu, kde mimochodem, produkce opia stoupla desetkrát, to vše během internacionální pomoci afghánskému lidu ze strany USA a NATO.

  Je rozdíl podporovat opozici v podobě v jaké to činili emigranti z bývalého československa lidem okolo charty a nebo posílat tam fanatiky a zbraně.
  Skrýt celý příspěvek

 • KYRYS
  12:50 05.02.2016

  No konečne! Premyslcz prečítaj si, čo napísal DJW_ v pozadí ruského postoja voči Turecku nie je zďaleka len zostrel ruského lietadla, alebo akýsi boj proti teroristom. Ide o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No konečne! Premyslcz prečítaj si, čo napísal DJW_ v pozadí ruského postoja voči Turecku nie je zďaleka len zostrel ruského lietadla, alebo akýsi boj proti teroristom. Ide o ekonomické záujmy v oblasi a o predaj zbraní. Plonk a bublina splaskla. Odtiaľ pramení to čo nazýva DJW_ "urputný ruský odpor". Rusku ide o moc a peniaze a v čase krízy obzvlášť. Ako každému druhému samozrejme. Hrdinstvo sa nekoná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  12:45 05.02.2016

  Jak ten radar poznal že to bylo SU34? ;) To radar pozná i typ stroje? :D A vůbec ,kdy aspon zveřejní nějaké fyzické důkazy?

  Jak ten radar poznal že to bylo SU34? ;) To radar pozná i typ stroje? :D A vůbec ,kdy aspon zveřejní nějaké fyzické důkazy?

 • DJW_
  10:51 05.02.2016

  Kyrys: hra na bielych a čiernych, modrých a červených atď funguje tak do veku 15 rokov. Potom nastupujú odtiene a kompromisy dospelých, pri ktorých ide o ekonomické aspekty často ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kyrys: hra na bielych a čiernych, modrých a červených atď funguje tak do veku 15 rokov. Potom nastupujú odtiene a kompromisy dospelých, pri ktorých ide o ekonomické aspekty často až na prvom mieste.
  Pre väčšinu ludí bežná vec. Pre Rusov bola južná trasa výborná možnosť ako diverzifikvať a nebyť závislí len na nemcoch. To že turci uprednostnili vlastné projekty zo Saudskej Arábie / Katarua a chcú Sýriu rozbiť, je pochopiteľné, ale rovnako sa čudujem že nerátali s urputným ruským odporom.
  Nehovoriac že o tom, že bojové nasadenie S-400, Su-35S a dalších drahých noviniek je výborné promo pre potencionálnych zákazníkov, tréning obslúh, test ostrého operačného nasadenia..
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  10:47 05.02.2016

  Ruské zdroje nepoužívám a azbuku neumím, na objasnění informací mě stačí západní zdroje a google.
  Jsem po článkem Turecko a Rusko, až zde bude zahraniční politika "Východní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ruské zdroje nepoužívám a azbuku neumím, na objasnění informací mě stačí západní zdroje a google.
  Jsem po článkem Turecko a Rusko, až zde bude zahraniční politika "Východní bloku" můžeme si dokazovat kdo ho má větš....

  The Middle East saw abnormally heavy NATO air traffic this week: Unmarked cargo planes landing in waves at air bases in Turkey were quietly airlifting fighters and weapons for the anti-Assad Free Syrian Army-FSA from Libya.
  The fighters are being recruited from the various Libyan militias which fought the Qaddafi regime. About 3,000 have volunteered to fight with anti-Assad forces, accepting the purse offered of $1,000 plus a monthly wage of $450.
  Upon landing in Turkey, the Libyan fighters and the arms shipments are trucked by night to FSA bases, most of which are located in the Iskenderun region of Turkey on the border of northwestern Syria
  The arms distributed to the rebels are flown in from Tripoli and Benghazi, Libya, as well as Bulgaria, Romania and Montenegro. In Libya, arms dealers go around the big arsenals remaining there and buy up weapons on the lists received from Turkey. In East Europe, the arms merchants follow lists received from Western intelligence agents and local military officials.
  The estimated size of the Free Syrian Army fluctuates wildly between 5,000 and 15,000 fighting men. The figure is hard to pin down – not least because of the varying rate of defections from the Syrian military.
  Of late, the stream of Syrian deserters reaching these camps has swelled from a few dozen a week to several hundred.
  https://warsclerotic.wordpress...
  Skrýt celý příspěvek

 • KYRYS
  10:34 05.02.2016

  premyslcz - ale predsa je dobré poznať tiež dokumenty ruskej strany, bez nich je informácia neúplná. Niečo od nejakého ruského Julija Asanžoviče a Jevgenije Snonwdenoviče? Niečo o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz - ale predsa je dobré poznať tiež dokumenty ruskej strany, bez nich je informácia neúplná. Niečo od nejakého ruského Julija Asanžoviče a Jevgenije Snonwdenoviče? Niečo o tajných operáciách Ruska na Blízkom východe. O ich zámeroch a cieľoch. Niečo z nezávislých ruských zdrojov, niečo z ruských alternatívnych serverov. Neveríš hádam oficálním ruským médiám, tie klamú rovnako ako tie západné. Máš také niečo?
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  10:28 05.02.2016

  Rusové o vnější podpoře vědeli viz Vitaly Churkin při OSN z roku 2012
  We have received information that in Libya, with the support of the authorities, there is a special training ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusové o vnější podpoře vědeli viz Vitaly Churkin při OSN z roku 2012
  We have received information that in Libya, with the support of the authorities, there is a special training center for the Syrian revolutionaries and people are sent to Syria to attack the legal government," Russia's ambassador to the United Nations, Vitaly Churkin, told the U.N. Security Council.
  http://www.reuters.com/article...

  Opozice má přijít zevnitř státu, ne že leží po hotelích v Kataru nebo Londýně a připravuje za cizí peníze převrat. Opozice je definice politiky, to nemá nic společného se zahraničnímy žoldnéry.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  10:18 05.02.2016

  premyslcz
  Syrská opozice v zahraničí je placena úplně stejně jako je placena například Kubánská opozice. Ono jak si má exilový politik případně aktivista opatřovat zdroje? Rusové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz
  Syrská opozice v zahraničí je placena úplně stejně jako je placena například Kubánská opozice. Ono jak si má exilový politik případně aktivista opatřovat zdroje? Rusové zase platí Asadovu vládu, vedení Donbasu a Luhansku, protože kde by tyhle "organizace" jinde měli šanci vybrat nějaké peníze ( daně )? Americký občan Snowden žije z peněz Ruska na Ruském území. Stejně tak Turci podporují Turkmeny aby měli na obživu v aktuálně nefungujícím Syrském státě.

  ČR třeba posílá peníze na Kubu kubánské opozici.

  Ukazuješ na něco co dělá jak USA tak Rusko tak ostatní země. Myslíš že Svobodná Evropa byla do roku 1989 placena z ČSSR ?
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  10:03 05.02.2016

  Odkážu zase na veřejné informace na článek z roku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odkážu zase na veřejné informace na článek z roku 2011
  https://www.washingtonpost.com...

  Kdo chce si informace najde, kdo má klapky na očích bude plkat.
  Na wikileaks jsou stovky tisíc dokumentů, které se uveřejnují od konce roku 2010. Analyzovat to trvá měsíce ne-li roky.
  https://cs.m.wikipedia.org/wik...
  Dalsí zdroj informací je portál amerického govermentu, kde jsou dokumenty uveřejněny dle Zákona o svobodném přístupu k informacím a další dokumenty jsou zveřejnovány z vyšetřovaní pan Clintonové a jejiho soukromého emailu. I když ty se také začínají lustrovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • KYRYS
  08:49 05.02.2016

  Kozlus - ja sa s formičkami nehrám. To premyslcz tu stavia hrady z piesku o tom, ako pozná tajné plány CIA a Turecka staré 10 rokov. Ako to, že ich nepoznal Vladimír Putin, keď sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus - ja sa s formičkami nehrám. To premyslcz tu stavia hrady z piesku o tom, ako pozná tajné plány CIA a Turecka staré 10 rokov. Ako to, že ich nepoznal Vladimír Putin, keď sa ešte vlani objímal s Erdoganom a plánovali plynovod cez Turecko? Aha, vy agenti Minárici.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:25 05.02.2016

  Myslím, že kus problému je v tom, že Putin a Erdogan jsou si v některých aspektech podobní. Zdůrazňuji některých. Oba mají despotické sklony a neumí couvat. Oba potřebují doma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že kus problému je v tom, že Putin a Erdogan jsou si v některých aspektech podobní. Zdůrazňuji některých. Oba mají despotické sklony a neumí couvat. Oba potřebují doma vystupovat jako silní vládci (do jisté míry je to objektivní situace - prostě ty země to chtějí a osobně to nepovažuji za jednoznačně špatné).
  Tím ale společné končí. Za prvé Erdogan razí nepokrytě středověkou ideologii a nemá problém kousat do ruky, po které chce, aby ho chránila a hladila (NATO a EU) a za druhé se mi zdá, že Putin (no, spíš asi Šojgu a Lavrov) kalkuluje a plánuje hodně tahů dopředu, zatím co Turek vždycky vyvede nějakou blbost a pak se běží schovat za NATO.
  V místě konfliktu má navrch sice Turecko. Rusů je v Syrii pár a Erdogan má za kopcem (místy i před kopcem) na poměry regionu velmi kvalitní a přitom i početnou armádu. Takže ano, kdyby Erdogan vletěl do Syrie, nepochybně smete SAA i Rusy během pár dní. Ovšem má to háček v tom, že by dělal účty bez hostinského, resp. byl v pozici Máši, když medvědi ještě nepřišli do chaloupky. Nedávno rozvinutý S400 a Iskandery v Arménii jsou jen symbolickým vzkazem Erdoganovi, že Turecko může kousat do Syrie, ale může mu to zlomit páteř.
  Erdogan se schovává za NATO a hrozí, že svojí kombinací ega a islamismu zatáhne NATO do konfliktu, který je pro NATO zbytečný. Putin se opírá o svoje vlastní síly a za nikoho se nemusí schovávat. Jediné řešení je, aby si NATO Erdogana uvázalo u boudy, protože panáček si myslí, že NATO je přívěšek turecké armády.
  Situace na Blízkém východě je a už bude jiná, než před rokem. Zásadně jiná. A tuto chvíli je otázka, zda si opravdu potřebujeme pěstovat zmagořené Turecko a jednoznačně odporný režim v Saudské Arabii. Technicky je v řadě věcí potřebujeme, ale myslím, že tato mesaliance nás totálně morálně devastuje. Zní to jako fráze a klišé, ale Západu opravdu nechybí (zatím) technika a síla, ale morálka, sebedůvěra, přesvědčení o sobě. A to nikdy nezískáme lezením do zadku středověkým režimům, ani preferováním islámu v Evropě před domácími zvyky, lidmy a kulturou. Západ by měl zvednout hlavu, přestat si hrát na vinu bílého muže a podobná neomarxistická klišé. Pokud už není pozdě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:11 05.02.2016

  Crusader

  Zeby som o tom hovoril vo svojom prispevku? ;)

  Proste nejaké predstavy o jednotnosti Kurdov a pod. sú úplne mimo.To etnikum bolo rozdelené príis dlho. Ostatne bolo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Crusader

  Zeby som o tom hovoril vo svojom prispevku? ;)

  Proste nejaké predstavy o jednotnosti Kurdov a pod. sú úplne mimo.To etnikum bolo rozdelené príis dlho. Ostatne bolo to vidno i keď nedávno obsadzovali nejaké miesto a PKK s pesmergami sa horko ťažko dohodla na kooperacii a rozdeleni pravomocii.

  A vďaka kseftom Turecko - Iracky Kurdistan by sme boli možno prekvapený či by ich aj Turci nepodporili.

  Každopádne nikto tu nemá všetky informácie o zakulisnych tahoch a pod a vestime tu z vody
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  08:05 05.02.2016

  Slavoslav
  to je odpověď na tvůj příspěvek ohledně Kurdů, odkliknul jsem to dřív než jsem si všimnul, že si odpovídal na další příspěvek.

  OT. Pro Jana Grohmana
  Nedalo by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav
  to je odpověď na tvůj příspěvek ohledně Kurdů, odkliknul jsem to dřív než jsem si všimnul, že si odpovídal na další příspěvek.

  OT. Pro Jana Grohmana
  Nedalo by se přispívání do diskuze udělat tak, aby šel příspěvek po odeslání editovat?
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  08:00 05.02.2016

  Slavoslav
  No jestli to nebude tím, že irácký Kurdistán ovládá proturecký klan Masúda Barzáního.
  Tomu tečou prachy a zbraně od spojenců (včetně ČR - to je ta vojenská pomoc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav
  No jestli to nebude tím, že irácký Kurdistán ovládá proturecký klan Masúda Barzáního.
  Tomu tečou prachy a zbraně od spojenců (včetně ČR - to je ta vojenská pomoc kurdům), tak proč by se spojoval s PKK - musel by se dělit, a není tak jasné jestli by si udržel svojí současnou moc.
  Navíc by si udělal z Turků nepřátele.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  05:26 05.02.2016

  Včera som čítal originálny článok na Kommersante plus preletel očami pár dalších. Z ostatných ruských médii som mal pocit že to Kommersant nafukuje a plaší verejnosť. Vzhľadom na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Včera som čítal originálny článok na Kommersante plus preletel očami pár dalších. Z ostatných ruských médii som mal pocit že to Kommersant nafukuje a plaší verejnosť. Vzhľadom na jeho vlastníkov je to pochopiteľná agenda.

  Turci podľa všetkého sú schopní invázie do suverénneho štátu (nejdem teraz špekuľovať o tom, čo potom ešte hľadajú v NATO) ale neverím že by sa Rusko nechalo tak hlúpo vtiahnuť do priameho stretu. Skôr čakám dalšie kolo proxy vojny - Rusi akože predajú Sýrii nejaké moderné prostriedky aby to Turkom predražili, ale pevne verím že na 3. svetovú si ešte počkáme.

  Jura99: takých nechcených incidentov ako prenikutie zablúdených ozbrojených vojakov do Švajčiarska alebo zablúdená (tuším fínska) raketa dopadnutá na dánske územie bolo habadej a nikto po nikom nestrieľal. Rusi v Sýrii potláčajú islamistov (či ISIS alebo iných je jedno, umiernená "opozícia" je rovnaký blud ako "umiernený vrah") a bez ohľadu na sympatie k východu alebo západu robia +- dobrú vec. Turecko sa svojim činom priznalo z podpore terorizmu IS a podľa toho by sme sa k nemu mali správať.
  Veverka z tvojho prirovnania je v tomto prípade skôr fanatický krvilačný vlk a ak by si bránil susedovi ho odpraviť, tak sa prosím nad sebou zamysli. Sám píše že sused chodí s brokovnicou za "veverkou" a a nie za tebou - turci nemali ani najmenší dôvod si myslieť, že ich 17 sekundový prelet Su-24 ohrozí.

  Tiež si myslím že útočiť na ruskú PVO v Sýrii by bol drahý špás aj pre Turkov. Rusi vedeli prečo proti ukrajinským starým S-300 nevzlietlo absolútne nič a to ten systém dokonale poznajú.
  Navyše ruské postavenie bráni viacvrstvová obrana z BukM2 a Pantsirov s podporou Sučiek, to by musel byť masívny koordinovaný útok na ktorý by si bez ťažkých strát mohli trúfnuť asi jedine USAF za pomoci značného mnozstva klamných návnad.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  01:11 05.02.2016

  Rusove na tu invazi upozornujou uz par dni. Nekolik mesicu se stahuje turecka armada k hranici. Ted zatrhli RF pozorovaci let v ramci tprogramu Otevrene nebe. Ted bych se nedivil, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusove na tu invazi upozornujou uz par dni. Nekolik mesicu se stahuje turecka armada k hranici. Ted zatrhli RF pozorovaci let v ramci tprogramu Otevrene nebe. Ted bych se nedivil, kdyby tam nechali nahromadit "uprchliky", pak do toho jejich kamaradi praskli par raket a "duvod" k intervenci je na svete.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  00:38 05.02.2016

  Kozlus: pevně doufám, že tento odkaz nebude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: pevně doufám, že tento odkaz nebude pravdivý.http://zpravy.aktualne.cz/zahr...
  Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  00:16 05.02.2016

  Ked uz sme u Saudskej Arabii a Jemena. Taka mensia prehliadka jej obrnenej techniky, ale trocha inak... https://www.youtube.com/watch?...

  Ked uz sme u Saudskej Arabii a Jemena. Taka mensia prehliadka jej obrnenej techniky, ale trocha inak... https://www.youtube.com/watch?...

 • Kozlus
  23:54 04.02.2016

  U SA je zajimave, ze vubec s takovym navrhem prisli. Asi nejaky narychlo vymysleny plan, aby zachranili aspon nekoho ze svych svatych bojovniku. Vzhledem k Jemenu, je otazka jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U SA je zajimave, ze vubec s takovym navrhem prisli. Asi nejaky narychlo vymysleny plan, aby zachranili aspon nekoho ze svych svatych bojovniku. Vzhledem k Jemenu, je otazka jestli vubec maji co vyslat do te Syrie a taky kudy to chcou poslat. Pres Turecko? Pres Irak? Ten je posle nekam a bude to brat jako invazi. V Jemenu se taky ukazuje, ze ta jejich slavna armada za moc nestoji a ze je to sakra drahe dobrodruzstvi. Vladnouci rodina asi sotva potrebuje dalsi podobnej vyprask.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:45 04.02.2016

  Rusko svou přítomnosti skřižuje plán zemím, které si už území Sýrie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko svou přítomnosti skřižuje plán zemím, které si už území Sýrie rozdělily.http://zpravy.idnes.cz/nemecko...

  Dnes dokonce ti samí saudove přišli s tím, že mohou vyslat pozemní jednotky, ale jen pod vedením USA, zvláštní, že na Jemen si troufli sami :-)http://zpravy.idnes.cz/islamsk...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:26 04.02.2016

  KYRYS: Copak, nekdo ti slapl na babovicku?
  BTW: bylo by zajimave vedet, jak uspesne bylo provedeni cistek v turecke armade a jestli tam jeste zustalo par lidi, co Edrogana ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KYRYS: Copak, nekdo ti slapl na babovicku?
  BTW: bylo by zajimave vedet, jak uspesne bylo provedeni cistek v turecke armade a jestli tam jeste zustalo par lidi, co Edrogana odstavi, kdyz bude hrozit, ze to podela uplne. Nad Aleppem se zda, ze se rozpada fronta a podlne nekterych zprav se spousta islamistu, pardon, demokratickych bojovniku snazi dostat do Turecka pres prechod Azaz. A uz je na netu taky zprava, ze tam neco vybuchlo. Turci v te oblasti prohravaji vsechno, tak se to pokusi nahrat, ze Syrie/IS utoci na uprchliky a turecka armada tam vyrazi udelat" poradek".
  Skrýt celý příspěvek

 • KYRYS
  23:08 04.02.2016

  premyslcz - a čo spravodajská služba Ruska GRU? Má tiež zákonom zakázané prevraty v zahraničí? Dajú sa dohľadať nejaké dokumenty na webe? Čo hovorí Assange o ruských plánoch s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz - a čo spravodajská služba Ruska GRU? Má tiež zákonom zakázané prevraty v zahraničí? Dajú sa dohľadať nejaké dokumenty na webe? Čo hovorí Assange o ruských plánoch s Tureckom? Sú niekde na webe ukradnuté dokumenty ruskej rozviedky? He?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:04 04.02.2016

  Dušan - pokud by Turecko vletělo na Rusy v Syrii, je to jasné vyhlášení války podle všech úhlů pohledu. Rusové mají s propleskáváním Turků celkem bohaté zkušenosti a je jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan - pokud by Turecko vletělo na Rusy v Syrii, je to jasné vyhlášení války podle všech úhlů pohledu. Rusové mají s propleskáváním Turků celkem bohaté zkušenosti a je jen otázkou, zda by reakce Ruska byla "jen" formou Iskanderů a Kalibrů, nebo by nedejbože šel do vzduchu nějaký Topol. Nemohli by si dovolit nechat se v Syrii zmlátitTurkem, svěsit ocas a jít domů. Istanbul je pro ruské rakety dost lákavý a měkký cíl a Ankara je ještě blíž. Erdogan je nepochybně islamistický magor, ale počítat, doufejme, umí.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  23:03 04.02.2016

  dusan: Turecko disponuje v prevaznej miere F 16 C (Blog 30, 40 a 50+). V sucasnej dobe sa sa odohrava 95 % leteckych subojov za hranicou viditelnosti. Cize ak myslis "ferovkami" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: Turecko disponuje v prevaznej miere F 16 C (Blog 30, 40 a 50+). V sucasnej dobe sa sa odohrava 95 % leteckych subojov za hranicou viditelnosti. Cize ak myslis "ferovkami" manovrove dog fighty, tak tie su uz skor vynimkou ako pravidlom.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:16 04.02.2016

  Maroš
  F-16C je "strááášne široký pojem. Čisto akademicky by "staré" nemali šancu ... nové to už zrovnávajú .... taký F-16V už podľa mňa Su-30SM prekoná.Ale samozrejme "férovky" sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maroš
  F-16C je "strááášne široký pojem. Čisto akademicky by "staré" nemali šancu ... nové to už zrovnávajú .... taký F-16V už podľa mňa Su-30SM prekoná.Ale samozrejme "férovky" sú poslednou možnosťou, každý sa snaží zlikvidovať nepriateľa "neférovo" tj. najlepšie keď o ňom ešte nevie.
  Už za prvej svetovej vojny sa snažili prví stíhači "neférovo" zaútočiť prekvapivo od slnka tak aby ich súper ani neuvidel.
  Dnes pôsobia letecké sily komplexne s podporou rôznych zložiek a "férovky" určite nik nevyhľadáva. A v tomto má myslím navrch USA.
  Ak sa bavíme o Sýrii - tak by Turci urobili s Rusmi zrejme krátky proces. Jednoducho sú tam doma, majú k dispozícii kompletnú infraštruktúru. Rusi sú už len logisticky dosť obmedzený a prípadná turecká masívna pozemná invázia by rýchlo skončila s Asadom i s ruským kontingentom .. a zrejme by ostala uviaznutá v opotrebovacej vojne s Iránom ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  22:14 04.02.2016

  premyslcz

  a ako by mal ten cip fungovat?
  lebo ak myslis, ze vysiela svoju polohu a vedia ho tak vystopovat je to blbost s ktorou by si vedeli poradit aj handrohlavci.

  Uz len ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz

  a ako by mal ten cip fungovat?
  lebo ak myslis, ze vysiela svoju polohu a vedia ho tak vystopovat je to blbost s ktorou by si vedeli poradit aj handrohlavci.

  Uz len baterie ktore by potreboval pre vysielanie svojej polohy s dostatocnym vykonom aby to yachytili dalej ako za najblizsim humnom by z dlhodobeho hladiska boli problem
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  22:10 04.02.2016

  Našel jsem článek na Reuters z roku 2012 ( ješte že ten internet máme), že tam USA dodávala MANPAD a da se dohledat že to byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Našel jsem článek na Reuters z roku 2012 ( ješte že ten internet máme), že tam USA dodávala MANPAD a da se dohledat že to byla FN-6
  http://www.reuters.com/article...
  Moje otázka
  1) Jaká je učinost proti moderním letadlům, jestli je to vůbec hrozba
  2) někde jsem četl že od války v Afganistánu mají všechny MANDAPY západní výroby lokalizační čip, aby se nedaly zneužít, je to pravda ?
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  22:04 04.02.2016

  to sanytyangel1: velmi pochybujem, ze maju rusi v Syrii 8 divizii S 400.

  to sanytyangel1: velmi pochybujem, ze maju rusi v Syrii 8 divizii S 400.

 • Rase
  22:02 04.02.2016

  sanityangel1:
  "Genocida Kurdů", nic proti Kurdům, ale tohle je poměrně vtipné spojení. Přeci jen to byli Kurdové, kdo se aktivně podílel na genocidě Arménů. Kurdští vojáci byli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1:
  "Genocida Kurdů", nic proti Kurdům, ale tohle je poměrně vtipné spojení. Přeci jen to byli Kurdové, kdo se aktivně podílel na genocidě Arménů. Kurdští vojáci byli loajílní Osmanské říši* a fungovali jako dozor atd. byť plán pocházel od špiček turecké generality a německých poradců.
  *To je jeden z důvodů proč jiné národnosti nemají Kurdy v lásce a proč už dávno nevznikl Kurdistán.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:56 04.02.2016

  sanityangel1

  s Kurdmi to nieje az take jednoznace. Co sa tyka tych Irackych tak sa na nich Turecko mozno pozera s obavou, ale napriek tomu snimi obchoduje a ich predstavitelia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1

  s Kurdmi to nieje az take jednoznace. Co sa tyka tych Irackych tak sa na nich Turecko mozno pozera s obavou, ale napriek tomu snimi obchoduje a ich predstavitelia navstevuju Ankaru.

  A co sa tyka tych Tureckych z PKK tak velke pochopenie pre nich nema ani Iracky Kurdistan. Odahdovat tu dalsi vyvoj je vestenie z vody
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  21:54 04.02.2016

  Maroš: Já bych teda raději seděl v Sučku, ale to by pak jasně vyhrálo efko :-)

  Maroš: Já bych teda raději seděl v Sučku, ale to by pak jasně vyhrálo efko :-)

 • sanityangel1
  21:47 04.02.2016

  Jeno pro Niko k S400 a jeji schopnosti zamknout vzdusny prostor pro turecke letectvo:

  Vse zalezi na tom v jake konfiguraci tam S400 je - z wiki:

  Just one system comprising up ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeno pro Niko k S400 a jeji schopnosti zamknout vzdusny prostor pro turecke letectvo:

  Vse zalezi na tom v jake konfiguraci tam S400 je - z wiki:

  Just one system comprising up to 8 divisions (battalions) can control up to 72 launchers, with a maximum of 384 missiles

  91N6E[10] Panoramic radar detection system (range of 600 km) with protection against jamming. Mounted on an MZKT-7930. 300 targets. Decimetric band (S).[11]
  6 battalions of 98ZH6E Surface-to-air missile systems consisting of (an independent combat system for autonomous operation):[12] Each battalion can hit no more than 6 targets on their own.[13]+2 another battalions if they are within range 40 km.

  92N6(or 2)E Multi-functional radar (range of 400 km). 100 targets.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:39 04.02.2016

  No, ja bych rekl, ze pokud si Kurdove v Iraku odhlasuji samostatnost, tak Turecko bude velmi co delat, aby to ustali ve stejnych hranicich, ktere maji ted. Ono na Zapade by nebyla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, ja bych rekl, ze pokud si Kurdove v Iraku odhlasuji samostatnost, tak Turecko bude velmi co delat, aby to ustali ve stejnych hranicich, ktere maji ted. Ono na Zapade by nebyla moc popularni genocida Kurdu = jakakoliv podpora Turecka neprichazi v uvahu a nepochybuji o tom, ze to Rusove mohou vratit vyzbrojenim kurdskych separatistu.

  http://www.bloomberg.com/news/...

  Dale podle tohoto:
  http://www.literarky.cz/blogy/...

  Asad ovlada 80% obyvatelstva a aktualne jede na vitezne vlne, takze realny stret opravdu hrozi, pokud se Turci nevzdaji mocenskych ambici a snahou uloupnout si kus Syrie pro sebe.
  Jinak ja ted vnimam pouziti strel Kalibr uplne jinak - ono to mohlo byt krome PR na prodej i varovani pro Tureckou armadu, aby neprekracovala hranice.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  21:10 04.02.2016

  Ktorá stíhačka by podľa vás vyhrala stret 1 na 1 (pokojne aj 5 na 5 ak chcete) SU-30SM vs F-16C. Dúfam že sa ich stretu nedočkáme ale trochu teorie nezaškodí:)

  Ktorá stíhačka by podľa vás vyhrala stret 1 na 1 (pokojne aj 5 na 5 ak chcete) SU-30SM vs F-16C. Dúfam že sa ich stretu nedočkáme ale trochu teorie nezaškodí:)

 • premyslcz
  20:58 04.02.2016

  Ano je to věc výkladu. CIA má dokonce zákonem zákázano dělat převraty, takže se to dělá přes různé fondy a nevládní organizace a je uplně jedno jak to nazveme, ale to jsem nepatří. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano je to věc výkladu. CIA má dokonce zákonem zákázano dělat převraty, takže se to dělá přes různé fondy a nevládní organizace a je uplně jedno jak to nazveme, ale to jsem nepatří. Na internetu jsou k tomu dohledatelné další dokumenty a Assagne to popisuje v knize Wikileaks files. Nedávno v létě 2015 to podložil dalšimi podklady s ukradené databáze ministerstva zahraničí Saudské arabie, kde se odkazuje na dohodu Turecka, Saudské Arabie a Kataru z roku 2012. Je v ní uveden jako jeden z kroků vysídlení Syrie od obyvatelstva ( řízená migrace). Jestli si to někdo spojí se současnou migrační vlnou záleží zase na úhlu pohledu.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  20:57 04.02.2016

  Syrie a mozna i Irak asi budou po valce existovat v jinych hranicich. Jestli to ale bude lepsi pro mistni, to ukaze az cas. Mam obavy, ze uprednostnovany budou jine zajmy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Syrie a mozna i Irak asi budou po valce existovat v jinych hranicich. Jestli to ale bude lepsi pro mistni, to ukaze az cas. Mam obavy, ze uprednostnovany budou jine zajmy. Kazdopadne pro Evropu je dalsi posilovani Turecka nevyhodne. Evropsti politici, by meli udelat vse pro to, aby Turci oslabili, tedy pokud jim zalezi na Evrope jako takove a na narodech v ni zijicich. Uvidite, ze od Turecka se Evropa niceho dobreho nedocka. Prave probihajici uspesna islamizace Evropy je toho dobrym prikladem.
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  20:52 04.02.2016

  Je jedno, ako sa rozdelia, tie rôzne etniká sa nenávidia, a tak to aj zrejme bude.

  Je jedno, ako sa rozdelia, tie rôzne etniká sa nenávidia, a tak to aj zrejme bude.

 • leviathan
  20:12 04.02.2016

  premysl.cz + flanker.jirka: ten vyslanec vobec nepopisoval ako zvrhnut vladu, v tom texte nic take nie je. Vykladat si slova:

  "This cable summarizes our assessment of these ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premysl.cz + flanker.jirka: ten vyslanec vobec nepopisoval ako zvrhnut vladu, v tom texte nic take nie je. Vykladat si slova:

  "This cable summarizes our assessment of these vulnerabilities and suggests that there may be actions, statements, and signals that the USG can send that will improve the likelihood of such opportunities arising. These proposals will need to be fleshed out and converted into real actions and we need to be ready to move quickly to take advantage of such opportunities." .

  .. ako planovanie prevratu, je naozaj trosku paranoidne. Jednoducho ide o hodnotenie moznych rizik Assadovho rezimu, ktore moze USA vyuzit. Konkretne To , ale neznamena prevrat. To, ze USA mali k Assadovi nepriatelsky postoj nebolo predsa nijak tajne. Ako Izraelsky spojenec c.1 nemohli USA nebrat vazne vsetky mozne hrozby plynuce zo Syrie.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:45 04.02.2016

  Rase

  Je to tak ...tie hranice namaľovali "múdri" na Parížskej konferencii s ohľadom na svoje záujmy ... domácich sa samozrejme nik nepýtal.

  Tie hranice Iraku či Sýrie sú už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Je to tak ...tie hranice namaľovali "múdri" na Parížskej konferencii s ohľadom na svoje záujmy ... domácich sa samozrejme nik nepýtal.

  Tie hranice Iraku či Sýrie sú už dávno v realite minulosťou ..... otázkou je či sa dohodnú veľmoci na nových ... skôr to skončí nejakou "šedou zónou" ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:27 04.02.2016

  Napadl mě plán. Na Sever od Libanonu - přímořská kolonie pro Rusy (formálně pod Asadem, vhodné místo pro křes´tanské a jiné menšiny). Mezi Libanonem a Jordánsem území Asada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Napadl mě plán. Na Sever od Libanonu - přímořská kolonie pro Rusy (formálně pod Asadem, vhodné místo pro křes´tanské a jiné menšiny). Mezi Libanonem a Jordánsem území Asada (Damašek), na severovýchodě Kurdistán a zbytek rozdělit mezi Turky (prostor pro uprchlické tábory) a Sunnitský stát (východ Sýrie a Sever Iráku, dnešní Islámský Stát).
  Byla by to trocha práce s překreslováním map, ale všichni by byli spokojení. Současné hranice Sýrie a Iráku nemají smysl, třecí plochy jinak urovnat nejde
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  19:09 04.02.2016

  Pánové, některým z Vás nenávist k Rusku asi zatemnila mozek. Nejdříve je třeba si přiznat, jakou politiku Turci reálně dělají a srovnat si to v hlavě. Za druhé, by bylo dobré si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, některým z Vás nenávist k Rusku asi zatemnila mozek. Nejdříve je třeba si přiznat, jakou politiku Turci reálně dělají a srovnat si to v hlavě. Za druhé, by bylo dobré si uvědomit, jaký konflikt by chování Turecka mohlo vyvolat, pokud by se všechno vyvinulo špatně. Naštěstí, alespoň v to doufám, by vedoucí státy NATO sotva riskovaly kvůli Turecku, ztrátu byť jediného města na svém území.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:03 04.02.2016

  premyslcz: moc pěkný odkaz! Je vidět, že "imperialisté jsou pořád připraveni na jakékoliv zakolísání v zájmových státech"

  premyslcz: moc pěkný odkaz! Je vidět, že "imperialisté jsou pořád připraveni na jakékoliv zakolísání v zájmových státech"

 • Pavka
  19:02 04.02.2016

  Já bych v tom nehledal nic složitého, Turkům podporovaným povstalcům už i u hranic začíná téci do bot a Turecko se to velmi pravděpodobně ještě "nějak" pokusí zvrátit - na tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych v tom nehledal nic složitého, Turkům podporovaným povstalcům už i u hranic začíná téci do bot a Turecko se to velmi pravděpodobně ještě "nějak" pokusí zvrátit - na tom celkem nevidím nic nepřirozeného.

  Řekl bych že už dnes je jasné, že nebýt intervence Ruska, tak Turci už dávno vstoupili na sever Sýrie za nadšené podpory, nebo alespoň mlčení západu a už by je odtamtud nikdo v dohledné době nedostal.

  Otázka dne tedy zní jestli Turci i přes intervenci Ruska v oblasti zkusí v dohledné době vstoupit na území Sýrie a nebo ne. Dlouho to už odkládat nemohou.

  Takže jediným nevyzpytatelným prvkem, který je navíc na tahu, je teď evidentně Turecko a v tomto kontextu nikdo soudný nemůže být překvapen, že Rusko posiluje stíhací složku svého letectva v oblasti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  18:36 04.02.2016

  niko, precitaj si este raz celu diskusiu.
  Rusi ho pre Turkov de-facto uzavreli. Ich dobrodruzstvo vo forme bombardovania Kurdov sa skoncilo (aspon to letecke).

  Prečo tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko, precitaj si este raz celu diskusiu.
  Rusi ho pre Turkov de-facto uzavreli. Ich dobrodruzstvo vo forme bombardovania Kurdov sa skoncilo (aspon to letecke).

  Prečo tam Turci nemozu s ich F-16 vtrhnut som ti uz napisal.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:34 04.02.2016

  crusader

  Samozrejme toto je úplne od veci .... bola to nedbanlivosť ... blbosť ... alebo ako sa to dá nazvať ......na nižšej i vyššej úrovni ...

  "šaškovanie" samozrejme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  crusader

  Samozrejme toto je úplne od veci .... bola to nedbanlivosť ... blbosť ... alebo ako sa to dá nazvať ......na nižšej i vyššej úrovni ...

  "šaškovanie" samozrejme myslím, cielené provokovanie druhej strany k reakcii .. .čo sa dialo za studenej vojny .. a deje sa to i dnes .... myslím, že sa to dá pochopiť ....

  A myslím, že to chápeš i ty .. ale hľadáš "palicu" ....no našiel si .... kto hľadá nájde ...
  Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  18:26 04.02.2016

  Jura. Pisete, zeby Turecko mohlo vyzbrojit miestnych povstalcov protilietadlovymi raketami. No ono je to dvojsecna zbran. Potom by sa mohli objavit zhodou nahod podobne zbrane aj u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura. Pisete, zeby Turecko mohlo vyzbrojit miestnych povstalcov protilietadlovymi raketami. No ono je to dvojsecna zbran. Potom by sa mohli objavit zhodou nahod podobne zbrane aj u kurdov, a aj turek by ich uz tiez bal cezhranicne bombardovat, ak by mu zopar lietadiel popadalo. Nehladiac nato, ze by si dnes uz nikto nezobral na tricko darovat len tak protilietadlove zbrane, ved kto zaruci, ze nepadnu do nepovalanych ruk, a nesunda nim nejake velke zapadne alebo ruske civilne lietadlo. Aj ked na druhej strane turci sa uz moc neodvazuju na vypady do severnej Syrie, ked tam rusi dali S400. Navyse ako som sa dnes pozeral na spravy, tak kurdske jednitky YPG na severe Syrie, blizko tureckych hranic, obsadili niekolko casti povstaleckeho uzemia. Predtym sa vzdy podobne kurdske incidenty nezaobisli bez nalezitej pozornosti tureckych bombarderov. Uvidime ako to bude teraz...
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  18:06 04.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  dusan
  Tak to jsem rád, že uznáváš, že USA nejsou civilizovaní, cituji "civilizovaná krajina neohrozuje civilistov v rámci vojenského "šaškovania"-
  Říká ti něco rok 1998 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Tak to jsem rád, že uznáváš, že USA nejsou civilizovaní, cituji "civilizovaná krajina neohrozuje civilistov v rámci vojenského "šaškovania"-
  Říká ti něco rok 1998 a lanovka v Cavalese?
  Americký pilot "šaškoval"a uřízl křídlem lano lanovky, zahynulo 20 lidí a americký pilot byl osvobozen. Záhy ale byl obviněn znovu a to za maření spravedlnosti. Toho se dopustil tím, že zničil (společně s navigátorem) videozáznam z letadla ze dne nehody. Oba byli uznáni vinnými a propuštěni z armády. Pilot byl odsouzen na 6 měsíců nepodmíněně. Opravdu civilizovaný a spravedlivý trest.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:41 04.02.2016

  Jedna vec je "šaškovanie" vojakov .. .druhá ohrozovanie civilnej prevádzky ...

  Rusi už dva krát ohrozili nad Európou civilný let a v jednom prípade sa Boeing 737 len na poslednú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedna vec je "šaškovanie" vojakov .. .druhá ohrozovanie civilnej prevádzky ...

  Rusi už dva krát ohrozili nad Európou civilný let a v jednom prípade sa Boeing 737 len na poslednú chvíľu vyhol ruskému II-20.

  Pokaľ viem, tak formálne je to OK, lebo je to medzinárodný vzdušný priestor ... ale civilizovaná krajina neohrozuje civilistov v rámci vojenského "šaškovania" ....

  Oficiálne to nik nepovie .. ale v NATO si určite po zostrele Su-24 povedali, že "tak im treba" a to si myslím i ja.

  Radšej vidím jedného mŕtveho vojaka ... ako stovku civilov .... ak si už mám vybrať z menšieho zla ...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:58 04.02.2016

  v 2006 boli americania plne zamestnani vojnou v Iraku, sektarskym nasilim a prenikanim bojovnikov zo Syrie s Assadovou tichou podporou (Siitskym skupinam za Sadrom)... vyvodit z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v 2006 boli americania plne zamestnani vojnou v Iraku, sektarskym nasilim a prenikanim bojovnikov zo Syrie s Assadovou tichou podporou (Siitskym skupinam za Sadrom)... vyvodit z toho ze USA naplanovalo prevrat v Syrii je asi ako keby v USA obvinili Toma Clancyho z toho ze vo svojej knihe spominal to ze teroristi nasmeruju dopravne lietadlo na mrakodrap.. urcite veci sa skratka nemozu vytrhnut z kontextu podla toho ako sa to komu hodi... realita roku 2006 bola diametralne odlisna od reality 2012..
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  16:42 04.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  Jenom pokud se tady bavíme o sféře vlivu a diktování, odkážu zde na jeden kabelogram z Wikileaks od amerického velvyslance v Syrii z roku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenom pokud se tady bavíme o sféře vlivu a diktování, odkážu zde na jeden kabelogram z Wikileaks od amerického velvyslance v Syrii z roku 2006.
  https://wikileaks.org/plusd/ca...

  Syrské "jaro" začalo v lednu 2011 a je zde přesně vidět jak dlouho trvá destabilizovat zemi. Ten velvyslanec přesně popisoval v roce 2006 jak svrhnout vládu v Syrii.
  Dostat ji pod ekonomický tlak, odradit zahraniční investice, vytvoření sektařského nasílí mezi sunity a šíty, použití al-kajdy, vyzbrojení kurdů...
  Důležite je se podívat komu to bylo adresované.
  Turecko je v tomto malý hráč a je prodlouženou rukou USA bez jeho "požehnání" nebude nebo bude vyvíjet své vojenské aktivity např. Obsazení severu Syrie.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:26 04.02.2016

  Vestly: myslene tak, ze sa o nu nemusia usilovat, uz ju maju... to len Rusi si stale myslia ze pobaltske staty aj ked su v NATO, su stale v ich sfere vplyvu a mozu im diktovat... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: myslene tak, ze sa o nu nemusia usilovat, uz ju maju... to len Rusi si stale myslia ze pobaltske staty aj ked su v NATO, su stale v ich sfere vplyvu a mozu im diktovat... (uznavam, nenapisal som to dostatocne jasne prvy krat)
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  16:11 04.02.2016

  Vestly ty stale pises o nieco inom ako ja. Teraz neviem ci umyselne, ci sa len nerozumieme. Skusim to este posledny krat. Hadam sa pochopime.
  Netvrdim a ani som nikdy netvrdil, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly ty stale pises o nieco inom ako ja. Teraz neviem ci umyselne, ci sa len nerozumieme. Skusim to este posledny krat. Hadam sa pochopime.
  Netvrdim a ani som nikdy netvrdil, ze ulohou ruskeho kontingentu je bojovat proti tureckemu letectvu. Tvrdim ale, ze rusi momentalne nemaju v Syrii technicke prostriedky na uzavretie vzdusneho priestoru Syrie a teda ho ani neuzavreli. Si ineho nazoru ?
  jj284b: ja ta len doplnim, ze okrem AWACSov ma NATO v Turecku aj protilietadlove baterie Patriot. Okrem ineho v ich zostavach sluzia aj slovensky vojaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  16:06 04.02.2016

  Podla teba pobaltske staty uz nadalej nezavislost nechcu? Ze v pripadnom konflikte by sa dobrovolne pridali k Rusku? Zaujimava myslienka, neviem co by ti na to povedal taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podla teba pobaltske staty uz nadalej nezavislost nechcu? Ze v pripadnom konflikte by sa dobrovolne pridali k Rusku? Zaujimava myslienka, neviem co by ti na to povedal taky Estonec.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  16:01 04.02.2016

  jb, nevolas sa nahodou Sherlock?

  jb, nevolas sa nahodou Sherlock?

 • Vestly
  16:00 04.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  Ty ocividne nechapes jednu vec a to, že Rusky kontigent tam nema za ulohu bojovat proti celemu Tureckemu letectvu a ze v pripade stretu s Tureckom sa Rusi mozu stale spolahnut na x ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty ocividne nechapes jednu vec a to, že Rusky kontigent tam nema za ulohu bojovat proti celemu Tureckemu letectvu a ze v pripade stretu s Tureckom sa Rusi mozu stale spolahnut na x stoviek lietadiel, ktore sa nachadzaju v Rusku.

  Turecke lietadla do Syrie v poslednej dobe ani nepachnu. Preco? Lebo vedia, že Rusi radi vyuziju akukolvek moznost aby sa pomstili za ich zostrelene lietadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:53 04.02.2016

  vestly: Pobaltske staty nezavislost nechcu... Pobaltske staty nezavislost maju od 1991... no a utok na Turecko by znamenal aktivaciu NATO podla clanku 5...

  kazdopadne, nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vestly: Pobaltske staty nezavislost nechcu... Pobaltske staty nezavislost maju od 1991... no a utok na Turecko by znamenal aktivaciu NATO podla clanku 5...

  kazdopadne, nad Tureckom uz dnes lietaju stroje AWACS, ktore dozeraju na vzdusny priestor. NATO chce mat vlastne info o tom ci,kde a kedy Rusi narusili Turecky vzdusny priestor...
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:28 04.02.2016

  No Vestly hluposti pises ty. Pozorne si precitaj na co som reagoval. Napisal som to tu dvakrat . Tak este raz pre tych, ktorim je tazko citat starsie prispevky a reaguju po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No Vestly hluposti pises ty. Pozorne si precitaj na co som reagoval. Napisal som to tu dvakrat . Tak este raz pre tych, ktorim je tazko citat starsie prispevky a reaguju po precitani prvych troch. Pisal som, ze tvrdit, ze Rusi uzavreli cely syrsky vzdusny priestor pred Turkami za pouziti prostriedkov PVO (rozumej 8 stihacov a 2 PLRS) je hlupost. Hlavne ked ocividne ani netahaju hotovost. A tiez, ze Turci obmedzili lety cez hranicu, aby neeskalovali napätie. A za tym si aj stojim.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:19 04.02.2016

  niko pises hluposti, tych 200 F-16 by nebojovalo iba nad Syriou, ale aj nad celym Tureckom a to proti Ruskemu letectvu z celeho regionu. Treba vziat do uvahy aj Syrske letectvo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko pises hluposti, tych 200 F-16 by nebojovalo iba nad Syriou, ale aj nad celym Tureckom a to proti Ruskemu letectvu z celeho regionu. Treba vziat do uvahy aj Syrske letectvo, ktore by tiez zohralo svoju rolu, Ruske takticke rakety v oblasti (ktore by vo velkom zrovnavali so zemou Turecke letiska a zakladne), atd.

  A na NATO by som sa moc nespoliehal, kedze je rozdiel medzi podporovanim pobaltskych statov, ktore chcu od Ruska nezavislost a Turecka, ktore sa snazi o reinkarnaciu Osmanskej ríše.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  15:09 04.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  Celý problém začal už krátce po odstartování nepokojů v Syrii, jisté země se svým pověstným "nevměšováním" začaly snažit o podporu každého magora, a jediné co měli tito magoři ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celý problém začal už krátce po odstartování nepokojů v Syrii, jisté země se svým pověstným "nevměšováním" začaly snažit o podporu každého magora, a jediné co měli tito magoři společného bylo to, že neměli rádi Asada.
  Otázkou je proti komu a s jakým úsilím vlastně bojují jednotky vedené USA?
  U Rusů je to jasné jdou proti všem odpůrcům Asada a evidentně jen moc nezajímá zda je u nás nazýváme i umírněnou opozicí. Mají s islamisty dlouholeté zkušenosti a tak si u nich nemohou politici dovolit lhát lidem o tom jací jsou to lidumilové a jaký přínos by přinesli jejich ekonomice svou pracovitostí a pílí.

  Turecká hranice je prostupná pro pašování a zásobování jednotek stojících na straně IS, ten ruský bombardér tam neletěl protože by se nudil, ale byl tam jistě naveden na vyhledání konkrétních cílů.
  Rusové tak budou létat v nejtěsnější blízkosti tureckých hranic stále, když vědí, že tam mají protistrany v konfliktu svoje jednotky. A ty je tam mají právě z toho důvodu, že logistické zabezpečení teroristů ze strany tohoto člena NATO funguje až moc spolehlivě. Také možná počítají na jejich přikrytí ze strany našeho spojence. Není to poprvé kdy tu státy NATO živí a podporují teroristy, i když se jim zprvu teroristi neříkalo.
  Jestli dojde ke konfliktu nebo nakonec ke spolupráci se uvidí, turci jsou jako neřízená střela, pokud budou nadále hrát dvojí hru tak jim nelze než popřát hodně štěstí při vzniku Kurdistánu.
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  13:54 04.02.2016

  Proti Turecku sa jadrové zbrane nepoužijú, pretože nimi disponujú i Turci (v rámci zdieľania jadrových zbraní v NATO), v princípe obdobná situácia ako v Československu, kedy sme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proti Turecku sa jadrové zbrane nepoužijú, pretože nimi disponujú i Turci (v rámci zdieľania jadrových zbraní v NATO), v princípe obdobná situácia ako v Československu, kedy sme neboli štát vlastniaci jadrové zbrane, ale boli u nás uskladnené, mali sme nosiče a v prípade vojny sme ich mali doručiť my. Potom tu máme medzinárodnú izoláciu, ktorá by nastala a Ruské hospodárstvo by už ďalšiu železnú oponu neprežilo.

  Navyše prečo by ich Rusi používali, keď majú dostatok konvenčných prostriedkov na spôsobenie rozsiahlych škôd Turecku a to bez politických následkov použitia jadrových zbraní. Obľúbené ciele pri podobných stretoch sú lode, pretože nehrozia civilné obete, sú nákladné a majú veľký význam pre národnú obranu.

  Čo sa týka Bosporu a Dardanel, podľa medzinárodného práva Turci nemajú právo zamedziť vstup pre Rusko a Rusko má dokonca právo sa brániť v prípade, ak by sa o to Turci pokúsili. Podľa práva pokojného prieplavu majú Rusi právo na prieplav, pričom sa nesmú dopustiť účelného zastrašovania (dnes už trochu bezpredmetné, v minulosti sa jednalo o prieplav krížnikov s namierenými hlavňami na priľahlý prístav), no ak by bola odôvodnená obava, má štát, vykonávajúci právo pokojného prieplavu, právo vykonať nevyhnutné opatrenia na zaistenie bezpečnosti posádky a lodí. Nevykladajte to zas príliš široko, nemožno konať preventívne.

  Tiež zdôrazňujem, že sa jedná o všeobecnú úpravu. Na Bospor sa vzťahuje viacero samostatných dohôd a nepoznám presné znenie každej z nich, takže môže byť viacero odchýlok, no základné princípy platia vždy. Každopádne Turci nemôžu svojvoľne zamedziť vstup.

  Môžem to rozpísať trochu podrobnejšie, ale nechcem ísť príliš od témy.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  13:29 04.02.2016

  A kolko z tych 300 stihaciek si Turecko moze dovolit stratit nad Syriou ?

  A kolko z tych 300 stihaciek si Turecko moze dovolit stratit nad Syriou ?

 • niko
  13:17 04.02.2016

  asfd: Nemienim sa s tebou dotahovat na somarinach. Na take blbosti chod na forum sme. Tvrdil si, ze Rusi uzavreli vzdusny priestor pre Turkov, lebo tam nastahovali svojhu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asfd: Nemienim sa s tebou dotahovat na somarinach. Na take blbosti chod na forum sme. Tvrdil si, ze Rusi uzavreli vzdusny priestor pre Turkov, lebo tam nastahovali svojhu techniku. Ja som ti myslim, ze celkom jasne vysvetlil, ze 8 stihackami a dvoma protilietadlovymi systemami sa nemozes uzavriet vzdusny priestor pre 300 tureckym F 16. To, ze turci nelietaju, je preto, ze nechcu eskalovat situaciu. A to je podla mna aj dobre.
  Cely cas citam v mediach, ako Turci zostrelili ruske SU 24. Aki su Rusi chudacikovia. No, ze ruske SU 30 cez hranicu zameriavali a uzamykali na radaroch turecke F 16 (vid pripad zamknutia na 5 minut 40 sekund ! ) nad tureckym uzemim a dookola provokovali to uz je teraz zabudnute. Esteze ma Rusko poslusnych vojakov ako asfd, ktori uveria vsetkemu
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:11 04.02.2016

  asfd: ano prisli, a prave preto strielali po tom Su-24M... predpokladali ze je Syrsky, kedze s Rusmi mali dohodu o nahlasovani letov a tento nahlaseny nebol a lietadlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asfd: ano prisli, a prave preto strielali po tom Su-24M... predpokladali ze je Syrsky, kedze s Rusmi mali dohodu o nahlasovani letov a tento nahlaseny nebol a lietadlo neodpovedalo...
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  13:05 04.02.2016

  kazda > Asi tak. Z toho incidentu vytazil najviac Rusi. Turci do Syrie uz letecky nepachnu a Rusi si robia v syrii dalej co chcu len si mozno viacej davaju pozor.

  kazda > Asi tak. Z toho incidentu vytazil najviac Rusi. Turci do Syrie uz letecky nepachnu a Rusi si robia v syrii dalej co chcu len si mozno viacej davaju pozor.

 • Rase
  13:03 04.02.2016

  jsk1:
  pokud by se spokojili jen s vnitrozemím a Asadovi nechali Damašek a Rusům přímoří, tak asi nic. Kdyby na ruinách postavili tábory pro migranty, tak jim to schválí a zaplatí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsk1:
  pokud by se spokojili jen s vnitrozemím a Asadovi nechali Damašek a Rusům přímoří, tak asi nic. Kdyby na ruinách postavili tábory pro migranty, tak jim to schválí a zaplatí EU - a ještě rádi :D
  Mno a pak už je problém jen co s Kurdy
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  13:03 04.02.2016

  jsk1 > A preco by nemohol pouzit jadrove zbrane. Byt Tureckom mal by si istotu ze by ich Rusko nepouzilo. Myslis ze by sa staty NATO postavili za Turecko, keby toto urobilo. Ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsk1 > A preco by nemohol pouzit jadrove zbrane. Byt Tureckom mal by si istotu ze by ich Rusko nepouzilo. Myslis ze by sa staty NATO postavili za Turecko, keby toto urobilo. Ze napadne Rusov v Syrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  12:57 04.02.2016

  jsk1 > Pokial by to urobili Turci, tak by mohli oficialne vtrhnut Rusy na Dombas a potom aj mali pravo odtrhnut Krym ?

  jsk1 > Pokial by to urobili Turci, tak by mohli oficialne vtrhnut Rusy na Dombas a potom aj mali pravo odtrhnut Krym ?

 • kazd
  12:56 04.02.2016

  Ve vašem případě je soused v díře a máte pocit, že jste něco vyřešil.
  Rusáci si v Sýrii dělají to samé, možná ještě víc než před sestřelem.
  Z hlediska Tureckých zájmů sestřel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ve vašem případě je soused v díře a máte pocit, že jste něco vyřešil.
  Rusáci si v Sýrii dělají to samé, možná ještě víc než před sestřelem.
  Z hlediska Tureckých zájmů sestřel nic nevyřešil.
  Narušení hranic bylo technického rázu, nebylo to testování turecké PVO, operace neplnila cíl na tureckém území.
  Z hlediska využití situace pro hájení svých zájmů udělalo Turecko to nejhorší co mohlo.

  Srovnejte si to s izraelcema co postříleli "aktivisty" na lodi do Gazy.
  Mezinárodní sklandál, ale po pár letech odškodnili rodiny a jedeme dál.
  Ten účel (udržet blokádu gazy) to splnilo, náklady vesměs malé.
  Takhle se to dělá.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  12:55 04.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  niko > Co opravnuje Turkov vletiet do Syrskeho vzdusneho priestoru a bombardovat kohokolvek na uzemi Syrie ?
  To by som chcel vidiet, ako by sa NATO postavilo za Turkov, keby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko > Co opravnuje Turkov vletiet do Syrskeho vzdusneho priestoru a bombardovat kohokolvek na uzemi Syrie ?
  To by som chcel vidiet, ako by sa NATO postavilo za Turkov, keby vleteli na uzemie Syrie a hocikto by ich zostrelil v Syrskom vzdusnom priestore. Turci prisli uz o jedno RF-4 v roku 2012 a vtedy im ho zostrelil Assad.
  Nezachytil som, ze by vtedy NATO vyhlasovalo vojnu Syrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  12:49 04.02.2016

  Docela by mě zajímalo, co by Putin udělal, kdyby turci vtrhli do Sýrie, ruské systémy PVO zlikvidovali dělostřrelectvem...těch pár moderních Su by nic nezměnilo, za chvíli by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela by mě zajímalo, co by Putin udělal, kdyby turci vtrhli do Sýrie, ruské systémy PVO zlikvidovali dělostřrelectvem...těch pár moderních Su by nic nezměnilo, za chvíli by neměli ani kde přistát. Pokužil by jaderné zbraně? Nebo by se za urputného prpagandistického lomozu stáhnul?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:39 04.02.2016

  asdf: článek 5 jsem četl pozorně a útok na člena NATO je útokem na všechny členy. Případná pasivita členů NATO by znamenala, že nehodlají plnit své závazky a NATO by ztratilo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf: článek 5 jsem četl pozorně a útok na člena NATO je útokem na všechny členy. Případná pasivita členů NATO by znamenala, že nehodlají plnit své závazky a NATO by ztratilo důvěryhodnost, případně by se rozpadlo.
  Pokud by se Rusům podařilo vyrobit konflikt takový, že by agresorem mediálně bylo Turecko a Rusové oběť, pak by to byla nepříjemná situace, protože článek 5 se aktivuje jen v případě napadení a nepochybně by váhaví členové NATO a věční špekulanti namítali, že je to věc Turků, protože by skočili na špek ruské propagandě. Druhá věc je ta, že Rusová nemají tak silnou konvenční armádu jako Turecko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:30 04.02.2016

  asdf: Co že by tím získali ? Rusové potřebují ukojit i domácí publikum, pocit porážky od Turků (sestřel jejich letadla) dlouhodobě nestrpí. Jsou tradičně pomstychtiví a potřebují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf: Co že by tím získali ? Rusové potřebují ukojit i domácí publikum, pocit porážky od Turků (sestřel jejich letadla) dlouhodobě nestrpí. Jsou tradičně pomstychtiví a potřebují své vítězství. Dále pokud poukazujete na turecký útok na Sýrii, tak agresorem je dnes v Sýrii kde kdo, včetně vládních sil, které na části území ztratily legitimitu domácí síly (podobně např. jugoslávská armáda svého času ztratila legitimitu domácí síly třeba v Chorvatsku a stala se nepřítelem na "svém" bývalém území). Pokud by například Asadovo letectvo zaútočilo na turecké letadlo kdekoliv nad Sýrií, asi bychom se na to dívali z pohledu legálního válečného konfliktu. Naproti tomu se tady bavíme o narušení vzdušného prostoru Turecka třetím státem (Ruskem), a tam má Turecko plné právo narušitele sestřelit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:20 04.02.2016

  kazd: Váš příklad zde neplatí, nejedná se o hraniční spor. Zde by se hodil jiný příklad, - máte souseda, který má branku ze svého pozemku na opačné straně, než čas od času ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: Váš příklad zde neplatí, nejedná se o hraniční spor. Zde by se hodil jiný příklad, - máte souseda, který má branku ze svého pozemku na opačné straně, než čas od času potřebuje chodit. Místo aby obcházel zahradu, prostě přeskočí plot k Vám, ujde si pár metrů po Vaší zahradě, přeskočí Váš druhý plot a je na místě kam potřeboval. Vám se to moc nelíbí, protože má na zádech ostře nabitou brokovnici (chodí tam číhat na veverku) a navíc se moc vzájemně rádi nemáte, protože usiluje o jiný sousední pozemek, který chcete získat taky, takže proč byste mu měl cokoliv tolerovat. Tak ho upozorníte, aby Vám laskavě nelezl přes zahradu, ale on Vás místo toho obviní ze lži, že jste si to vymyslel a že na zahradu Vám vůbec neleze. Tak si za plotem na svém pozemku vykopete jámu, přikryjete větví a soused se Vám do ní příště chytí.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  12:17 04.02.2016

  teda 29.1.2016

  teda 29.1.2016

 • niko
  12:16 04.02.2016

  to asfd: Netreba verit len ruskej propagande. Vazne myslis, ze jednou S 300, jednou S 400 a 8 stihacmi dokazali Rusi uzavriet vzdusny priestor Syrie pre Turkov ? Hlavne, ked SU 30 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to asfd: Netreba verit len ruskej propagande. Vazne myslis, ze jednou S 300, jednou S 400 a 8 stihacmi dokazali Rusi uzavriet vzdusny priestor Syrie pre Turkov ? Hlavne, ked SU 30 robia takmer vyhradne doprovody bombarderov, pripadne funkciu mini AWACSu a SU 35 v podstate iba doprovody. Ak som spravne pochopil PVOS je stale v rukach Syrcanov na MIG 29.
  Turci proste nelietaju cez hranicu, lebo nechceju eskalovat napätie. Co povazujem za rozumne. Na druhej strane povazujem za absolutne nerozumne dalsie ruske provokacie ako ta z 29.1.2019.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  12:15 04.02.2016

  Rase: Zavrit Dardanely nemuzou, neni to turecke uzemi, maji to jen ve sprave a dle mezinarodnih dohod to muzou uzavrit jen pokud jsou s dotycnym statem ve valce.
  Jura99: Zatim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Zavrit Dardanely nemuzou, neni to turecke uzemi, maji to jen ve sprave a dle mezinarodnih dohod to muzou uzavrit jen pokud jsou s dotycnym statem ve valce.
  Jura99: Zatim jeste nikdo nebyl takovej silenec, aby tem magorum dodal MANPADy, protoze by nejspis spadlo i nejake to dopravni letadlo v Kataru, SA nebo v Turecku.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  12:00 04.02.2016

  Rase > Po tom by sa mohlo stat, ze by Kurdom niekto zahadne dodal najnovsie protilietadlove strely, municiu a zasoby plastickej trhaviny. A zrazu by zacali silna podpra pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase > Po tom by sa mohlo stat, ze by Kurdom niekto zahadne dodal najnovsie protilietadlove strely, municiu a zasoby plastickej trhaviny. A zrazu by zacali silna podpra pre vytvorenie vlastneho statu Kurdov. Ked sa mohlo odtrhnut Kosovo, preco by nemohol vzniknut Kurdistan.
  To by sa zase nemuselo pacit Turkom.

  Dardanely > Turci su len spravcom dopravy. Nie je to ich vysostne uzemie. Len tak hoci komu ich nemozu uzavriet. Skus si precitat dohodu z Montrelau.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kratas
  11:59 04.02.2016

  redakce:

  omlouvam se az ted jsem cetl dal a zjistil, ze jde o jiny incident.

  redakce:

  omlouvam se az ted jsem cetl dal a zjistil, ze jde o jiny incident.

 • Kubiš
  11:59 04.02.2016

  Samozřejmě že v jiných případech je chování přinejmenším sporné, ale pokud tu hodláme řešit všechny prohřešky jednotlivých států, tak to bude dlouhá diskuze.

  Sestřel byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozřejmě že v jiných případech je chování přinejmenším sporné, ale pokud tu hodláme řešit všechny prohřešky jednotlivých států, tak to bude dlouhá diskuze.

  Sestřel byl zbytečný, ale musíte uznat, že nikdo nečekal že to Turci udělají (nakonec samo Rusko to nečekalo)

  Případ se sloupkem je celkem dobrý. Teda pokud by ten soused souseda několikrát nevaroval ať si dá pozor kam ten sloupek dá, že se hodlá hádat o každý cm.

  Chování typu - "hele nechod mi sem nebo se naseru" "no a co uděláš?" - mě taky vadí.

  Snad ten AWACS situaci uklidní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kratas
  11:58 04.02.2016

  redakce:

  hned v prvni vete za uvodem uvadite, ze slo u Su-34. Ale turci sestrelili Su-24.

  redakce:

  hned v prvni vete za uvodem uvadite, ze slo u Su-34. Ale turci sestrelili Su-24.

 • asdf
  11:50 04.02.2016

  Jura99 > Dajme tomu, ze by rusi znovu preleteli turecke hranice a zostrelili nejake turecke lietadlo v ich vzdusnom priestore. Co by tym ziskali ?

  Po tom zostrele Su-24 tam Rusi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 > Dajme tomu, ze by rusi znovu preleteli turecke hranice a zostrelili nejake turecke lietadlo v ich vzdusnom priestore. Co by tym ziskali ?

  Po tom zostrele Su-24 tam Rusi oficialne natahali do Syrie PVO a turecke letectvo tam az ani neprdlo. Rusi uzavreli vzdusny priestor Syrie pre Turkov. To im stacit.

  Par clankov ako sa Turci spravaju k Syrii.

  http://www.hlavnespravy.sk/tur...

  http://spravy.pravda.sk/svet/c...

  http://www.noviny.sk/c/zahrani...
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  11:34 04.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  Jura99 > Na iternete sa da najst video, ako turecke delostrelectvo nedavno0 ostreluje uzemie v Syrii. Nie je to ak agresie voci susednemu statu ? Dalej bombardovanie kurdskej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 > Na iternete sa da najst video, ako turecke delostrelectvo nedavno0 ostreluje uzemie v Syrii. Nie je to ak agresie voci susednemu statu ? Dalej bombardovanie kurdskej mensiny v Syrii tureckom nie je akt agresie ?
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  11:31 04.02.2016

  Jura99 > Nedavno som videl video. Chlapik v teplakoch a koseli sa pokusal odpalit RPG-7. Trafili fo. Zbehlo sa k nemu dalsich par tak isto oblecenych chlapikov s kalasnikmi. Kludne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 > Nedavno som videl video. Chlapik v teplakoch a koseli sa pokusal odpalit RPG-7. Trafili fo. Zbehlo sa k nemu dalsich par tak isto oblecenych chlapikov s kalasnikmi. Kludne mohli to RPG a kalasniky odlozit do krovia a zavaolat novinarov. Aha, ako zly asadovci strielaju po civilistoch.

  Cital si ho poriadne ten clanok 5. Tam sa hovori aj nieco taketo. Ze kazdy stat vykona “…akcie, ktoré považuje za potrebné…”. Nie automaticky vyhlasenie vojny. To znamena, ze kazdy stat sa rozhodne, ktore akcie poklada za potrebne.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:10 04.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  To narušení hranice je jako když vám geodet vyměří hranici pozemku s přesností 10 cm a vy jdete stavět plot.
  Pokud máte souseda blbce, tak se začně hádat, že osa toho plotového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To narušení hranice je jako když vám geodet vyměří hranici pozemku s přesností 10 cm a vy jdete stavět plot.
  Pokud máte souseda blbce, tak se začně hádat, že osa toho plotového sloupku o průměru 5 cm má být přesně na hranici vyměřené geodetem a centimetr vedle je na žalobu.
  V dnešní době z toho narušení mohlo Turecko udělat přes média perfektní akci + jednání rady bezpečnosti, vypovídání velvyslance = zlé Rusko porušující pravidla a hodné Turecko bráníci náš západní svět přes IS atd.
  Ale jsou to matláci, tak radši setřel, který jim v ničem nepomohl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:08 04.02.2016

  Pepa: článek 5 smlouvy NATO neřeší, jestli členský stát pomoc potřebuje či ne. Tam se útok na člena považuje za útok na celé NATO. A pokud by při hypotetickém útoku na Turecko NATO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pepa: článek 5 smlouvy NATO neřeší, jestli členský stát pomoc potřebuje či ne. Tam se útok na člena považuje za útok na celé NATO. A pokud by při hypotetickém útoku na Turecko NATO nehnulo brvou, byl by to pro agresora precedent a povzbuzení k demontáži vztahů uvnitř NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:05 04.02.2016

  Muž, co zírá na kozy: úplně by stačilo, kdyby Rusové nenarušovali cizí vzdušný prostor. Pokud to udělali opakovaně (jak tvrdí Turci), pak si o sestřel vyloženě koledovali. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Muž, co zírá na kozy: úplně by stačilo, kdyby Rusové nenarušovali cizí vzdušný prostor. Pokud to udělali opakovaně (jak tvrdí Turci), pak si o sestřel vyloženě koledovali. V kontextu chování jejich letců v mezinárodním vzdušném prostoru, kde vyvolávají kolizní situace, bych je za nevinné nepovažoval. Zabití pilota na padáku je věc druhá, ovšem platí v té válce nějaká pravidla? Vyhýbají se Rusové bombardování civilních cílů?
  Jinak i během války SSSR v Afghánistánu došlo k sestřelům sovětských letounů, pro změnu ze strany Pákistánu, po narušení jeho vzdušného prostoru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:26 04.02.2016

  Jura99:
  to je dost možné, ale dřív bych čekal nějaké akce ve stylu zelených mužíčků atd. Klidně i příchod zelených mužíčků na Karabach (z jedné i druhé strany) atd. záhadné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  to je dost možné, ale dřív bych čekal nějaké akce ve stylu zelených mužíčků atd. Klidně i příchod zelených mužíčků na Karabach (z jedné i druhé strany) atd. záhadné sestřelování letadel, potápění lodí atd.
  Sankce proti Turecku, bolely i samotné rusy. Přeci jen bylo turecko překladištěm zboží z EU do Turecka, v rusku působí různé turecké firmy atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muž, co zírá na kozy
  10:22 04.02.2016

  jj248b: Vrtulník nouzově přistál po palbě ze země a teprve poté byl zničen TOWem.

  Jura99: Ono by úplně stačilo kdyby turci uplatňovali standardní pravidla pro navázání kontaktu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj248b: Vrtulník nouzově přistál po palbě ze země a teprve poté byl zničen TOWem.

  Jura99: Ono by úplně stačilo kdyby turci uplatňovali standardní pravidla pro navázání kontaktu s narušitelem, tak jak to naznačuje McInerney v článku. Ostatně asi před měsícem proběhla v médiích zpráva, že NATO posílá do Turecka AWACS aby údajně posílilo jeho PVO. Ve skutečnosti to však každý politolog komentoval tak, že to mělo hlavně udržet horkokrevné turky trochu na uzdě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  10:18 04.02.2016

  Jura99:

  Zásadní rozdíl mezi pobaltím a Tureckem je v tom, že Turecko ničí pomoc nepotřebuje...

  Jura99:

  Zásadní rozdíl mezi pobaltím a Tureckem je v tom, že Turecko ničí pomoc nepotřebuje...

 • Jura99
  10:00 04.02.2016

  Rase: ten incident ještě zdaleka neskončil, naposledy došlé Su-35 jsou toho důkazem. Teď je otázka, kdo to jak myslí vážně. Jestli např. Rusové naschvál naruší vzdušný prostor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: ten incident ještě zdaleka neskončil, naposledy došlé Su-35 jsou toho důkazem. Teď je otázka, kdo to jak myslí vážně. Jestli např. Rusové naschvál naruší vzdušný prostor Turecka a budou chtít zařídit vzdušný souboj. Pak samozřejmě popřou narušení vzdušného prostoru a domácí propaganda řekne, že zlí Turci opět zákeřně zaútočili na pokojně letící ruský bombardér v Sýrii, ale udatné stíhací letectvo RF jej ubránilo. Vtipné by bylo, kdyby zastaralá turecká F-16 sundala nejmodernější Su-35. Ale celkem bez legrace, je to hraní si se zapalovačem nad sudem benzínu, rozhodně bych turecko-ruské vztahy nepovažoval za něco, kde "není co psát". Také je to test soudržnosti NATO, všichni si myslíme, že testem je ochota jít bránit Pobaltí, ale bude NATO ochotné jít bránit Turecko? Navíc, když ruská propaganda pro domácí publikum šikovně vyrobí agresi a útok ze strany Turecka?
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:51 04.02.2016

  mate v texte jednu chybu - ten vrtulnik to schytal po pristani, Turkmeni uverejnili video ako nan odpaluju strelu TOW s naslednym zasahom.

  mate v texte jednu chybu - ten vrtulnik to schytal po pristani, Turkmeni uverejnili video ako nan odpaluju strelu TOW s naslednym zasahom.

 • Jura99
  09:49 04.02.2016

  Pepa: Mě teda překročení nebo nepřekročení hranice sestřeleným Su-24 důležité přijde, bez ohledu na to, jestli Turci jen hledali příležitost dát Rusům za vyučenou. Existují nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pepa: Mě teda překročení nebo nepřekročení hranice sestřeleným Su-24 důležité přijde, bez ohledu na to, jestli Turci jen hledali příležitost dát Rusům za vyučenou. Existují nějaké mezinárodní pravidla a pokud bojový letoun ověšený ostrou municí překročí hranici suverénního státu, musí počítat se sestřelem.

  Též by mě zajímalo, jestli Turci předpokládali ruskou reakci (sankce, odliv turistů) a jestli jsou s ní spokojení. Proč nešli "ruskou" cestou, tedy dodat své spřátelené menšině na území Sýrie nějakou tu pokročilejší PLŘS, aby to vyřídila za ně? Případně dodat i obsluhu převlečenou do zelených montérek bez označení. Mělo by to lepší výsledek v tom, že Turci by byli nevinní a Rus by se bál bombardovat, když opozičník umí sestřelovat letadla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:46 04.02.2016

  až Turci uzavřou ruským lodím Dardanely, až zablokují zásobování ruské základny, až se přesunou turečtí vojáci do Azerbajdžanu, až budou mít rusové v Arménii bojovou pohotovost a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  až Turci uzavřou ruským lodím Dardanely, až zablokují zásobování ruské základny, až se přesunou turečtí vojáci do Azerbajdžanu, až budou mít rusové v Arménii bojovou pohotovost a začnou rachotit s tanky, tak pak bude o čem psát. Zatím je to jen rozmazavání jednoho incidentu.
  Situace mohla velice snadno vyeskalovat
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:21 04.02.2016

  Souhlas, že nic moc nového napsáno nebylo a souhlasím s pepou, každému je jasné, že narušení hranice byla jen záminka a proto rozbor jak dlouho letadlo tam vlastně bylo, jestli to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas, že nic moc nového napsáno nebylo a souhlasím s pepou, každému je jasné, že narušení hranice byla jen záminka a proto rozbor jak dlouho letadlo tam vlastně bylo, jestli to bylo správné či snad jestli se někdo spletl... mě přijdou jako naprosté nepochopení situace či dokonce značnou naivitu.
  Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  09:04 04.02.2016

  prepáčte, ale postrádam tu zmysel tohoto článku, jeho uverejnenie...nepriniesol nič nové, nič, čo by sme už dávno nevedeli, toto všetko, aj ako súhrn už bolo dávno pred týmto, 250 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  prepáčte, ale postrádam tu zmysel tohoto článku, jeho uverejnenie...nepriniesol nič nové, nič, čo by sme už dávno nevedeli, toto všetko, aj ako súhrn už bolo dávno pred týmto, 250 000 x uverejnené kade tade, snáď aj v katolíckom týždenníku
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  08:51 04.02.2016

  Já bych to tak nedramatizoval. Rusové bombardovali Turkmény, kteří jsou pod Tureckou ochranou obdobně jako saparatisti na Ukrajině pod ochranou Ruska.

  Na turecké varování, ať si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych to tak nedramatizoval. Rusové bombardovali Turkmény, kteří jsou pod Tureckou ochranou obdobně jako saparatisti na Ukrajině pod ochranou Ruska.

  Na turecké varování, ať si bombarduje koho chce, ale Turkmény na Turecké hranici nechá na pokoji Putin kašlal a dělal si co chtěl, tak mu Turci vysvětlili, že to myslí vážně a počítám, že už bude klid.

  To jestli letadlo přeletělo hranice není ani tak důležité, Turci chtěli Rusům jedno sestřelit jako výstrahu a jen čekali na vhodnou příležitost.
  Skrýt celý příspěvek