Turecko versus Rusko: Konflikt na ostří nože

Foto: Ruský Suchoj Su-34 na syrském letišti v Latákíji,Mil.ru (http://stat.mil.ru/images/upload/2015/HJ7A0393.jpg) / Wikimedia Commons
Ruský Suchoj Su-34 na syrském letišti v Latákíji. / Mil.ru;Wikimedia Commons 

Měření sil Turecka a Ruska nabývá na intenzitě, válka nervů je rozehrána jako šachová partie. Jak tato bude dále eskalovat a jak skončí, je ve hvězdách. Leccos lze odvodit, leccos si můžeme poskládat jako puzzle dohromady, ale protože nejsme spekulanti ani pochybní analytici, jichž se vynořilo neskutečné množství v porevoluční době jako hub po dešti, soustředíme se v rámci objektivity na prostou zpravodajskou činnost „z té druhé strany“, vždyť nás vždy učili, že dopřát sluchu a prostoru musíme všem zúčastněným. Úsudek nechť si při zdravém rozumu a spravedlivém svědomí učiní každý sám. A tak je tento příspěvek prvním z řady dalších, jež budou z oné „druhé“ strany následovat.

Podle ministerstva zahraničí Turecka mělo narušit ruské letadlo Su-34 vzdušný prostor země 29. ledna v 11:46 (12:46 MSK), navzdory tomu, že bylo opakovaně varováno tureckými radarovými stanicemi rusky i anglicky. Ministerstvo zahraničí ještě téhož dne večer k sobě povolalo ruského velvyslance, aby mu předalo ostrý protest a vyjádřilo odsouzení v této věci.

Setkání potvrdil tiskový atašé velvyslanectví RF v Ankaře Igor Mitjakov, avšak nic bližšího o obsahu rozhovoru nesdělil. Nicméně v prohlášení ministra zahraničí Turecka nezaznělo přesné určení místa, kde mělo k narušení dojít.

„Veškerá prohlášení turecké strany týkající se tohoto případu, řečeno diplomatickým jazykem, neodpovídají skutečnosti,“ zdůraznil zdroj ruského ministerstva zahraničí, „žádné materiály ani údaje o tom, že ruské letadlo údajně narušilo turecký vzdušný prostor, turecká strana velvyslanectví RF v Ankaře nepředala.“

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov označil prohlášení turecké strany za ničím nepodloženou propagandu a sdělil, že ani ruské prostředky protivzdušné obrany v Sýrii, ani syrské radiolokační prostředky kontroly vzdušného prostoru žádné narušení syrsko-turecké hranice nezaznamenaly.

Že se již beztak napjaté vztahy mezi Tureckem a Ruskem ještě více přiostří, lze bezpochyby očekávat. Důkazem to je pohrůžka „strašlivými“ následky, již Turecko adresovalo Rusku. Kromě toho ministerstvo obrany vyhlásilo zvýšenou vojenskou pohotovost a piloti tureckých vzdušných sil obdrželi povolení sestřelit bez příkazu i souhlasu velení všechny narušitele vzdušné hranice státu.

Svou podporu Turecku a pokárání Ruska zveřejnilo vzápětí i NATO prostřednictvím generálního tajemníka Jense Stoltenberga: „Rusko by mělo přijmout veškerá nezbytná opatření, aby zajistilo, že takové porušování se nebude opakovat.“

Na odvetná opatření ruské strany se nečekalo příliš dlouho, ta totiž vydala pokyn k přesunu čtyř nejmodernějších bojových letounů Su-35S na syrskou základnu v Latákíji, kde v současnosti „parkuje“ více než 70 letounů a vrtulníků.

„Nový incident v tureckém vzdušném prostoru na pozadí války nervů zvyšuje riziko přímé konfrontace mezi Moskvou a Ankarou a hrozí regionu konfliktem s nepředvídatelnými následky,“ upozorňuje list Kommersant.

Od roku 2011 došlo již k několika incidentům na turecko-syrské hranici mezi syrským a tureckým letectvem, posléze i ruským (např. 3. října 2015 Su-30SM, 16. října 2015 sestřeleno bezpilotní letadlo ruské výroby bez identifikačních znaků), které rozproudily napjatý dialog mezi politickými reprezentacemi zúčastněných států.

Z poslední doby však máme doposud jistě v živé paměti sestřelení ruského nadzvukového dvoumístného bombardéru Su-24M raketou vzduch-vzduch vystřelenou ze stíhací F-16C tureckých vzdušných sil 24. 11. 2015 za narušení vzdušného prostoru Turecka během intervenční akce poblíž syrsko-turecké hranice.

Prezident Putin se tehdy k pohybu zmiňovaných letadel vyjádřil následovně: „Účastnili se operace, kterou je boj s ISIL, severní Lázikija je hornatou částí, ve které jsou soustředěni bojovníci, převážně pocházející z Ruské federace. V tomto smyslu plnili svůj bezprostřední úkol spočívající v preventivních úderech na pozice teroristů, kteří se každou vteřinu, prostě kdykoli mohli vrátit do Ruska. Jsou to samozřejmě lidé, které můžeme naprosto jasně zařadit mezi mezinárodní teroristy.“

Na základě vyšetřování, do nějž se zapojily i státy NATO, víme, že bombardér přeletěl hranici na několik sekund. Zasažen byl při návratu na základnu asi kilometr od tureckých hranic již nad syrským územím. Následky ovšem byly fatální.

Posádka se sice katapultovala, ale pilot, podplukovník Oleg Peškov, se při seskoku dostal do palby syrských Turkmenů poblíž vesnice Bayir Bucak a byl při seskoku zabit ještě na padáku, dle videa snad odkonce dobit až po doskoku turkmenskými radikály.

Navigátor a operátor zbraňových systémů, kapitán Konstantin Murachtin byl zachráněn ruským komandem a syrskými vojáky, které přepravovaly na záchrannou misi dva transportní vrtulníky Mil Mi-8AMTŠ . Jeden z nich musel ostřelován nouzově přistát a přitom zemřel ruský voják Alexandr Pozynič.

Poté došlo k ostré „kulometné“ palbě státníků a diplomatů, jejíž průběh netřeba líčit, neb se tím zabývala média po několik týdnů.

A jak to tak bývá, jedna strana tvrdila to, druhá zase ono: Tiskový mluvčí turecké armády uváděl, že se v blízkosti trecké hranice pohybovaly dva letouny, k nimž prý bylo vysláno předem několik varování před průnikem do tureckého vzdušného prostoru. Přesto byl turecký vzdušný prostor narušen. Ruská strana příjetí varování odmítla stejně jako sestřel letounů nad Tureckem.

Svým názorem přispěl i generál Thomas McInerney, bývalý zástupce náčelníka štábu US Air Force, který byl přesvědčen, že se Turecko dopustilo vážné chyby, když v blízkosti hranic se Sýrií sestřelilo Su-24, chybovalo prý ve svých výpočtech: „Prohlédl jsem si radarové záznamy. Ruské letadlo bylo v tureckém vzdušném prostoru 20-40 sekund, více ne, podle mých výpočtů bylo letadlo sestřeleno při rychlosti 400-500 uzlů (740,8 - 925,9 km / h), pohybovalo se v úhlu 180 stupňů, což znamená, že na jihu Sýrie. …Sloužil jsem v NORAD (United Aerospace Defense Command Severní Amerika) na Aljašce, a během čtyř let jsme měli velký počet takovýchto prostupů v oblasti, ale neudělali bychom nic takového.“

Výsledkem tohoto zásahu proti ruskému bombardéru byly následující kroky: zrušení setkání na mezistátní úrovni, zvýšená bojová pohotovost, drastické omezení obchodních kontaktů, pohybu osob za turistikou, studiem i za prací aj.

Situaci v té době vystihl ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek vcelku trefně: „Protože neexistuje jasná dohoda mezinárodního společenství na společné strategii a protože není ani jasně definovaný nepřítel, bojuje tu každý svou vlastní válku podle svých zájmů a můžeme se ocitnout ve střetu mezi sebou samými.“

Zdroje: Министерство обороны Российской Федерации, Министерство иностранных дел Российской Федерации  vybrané tiskové zdroje RF: TACC, РИА Новости, Российская газета, Коммерсант
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...

Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...

Války našeho věku

Příprava na budoucí války je palčivou otázkou zaměstnávající generální štáby, mezinárodní ...

Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S

Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KYRYS
  08:49 05.02.2016

  Kozlus - ja sa s formičkami nehrám. To premyslcz tu stavia hrady z piesku o tom, ako pozná tajné plány CIA a Turecka staré 10 rokov. Ako to, že ich nepoznal Vladimír Putin, keď sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus - ja sa s formičkami nehrám. To premyslcz tu stavia hrady z piesku o tom, ako pozná tajné plány CIA a Turecka staré 10 rokov. Ako to, že ich nepoznal Vladimír Putin, keď sa ešte vlani objímal s Erdoganom a plánovali plynovod cez Turecko? Aha, vy agenti Minárici.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:25 05.02.2016

  Myslím, že kus problému je v tom, že Putin a Erdogan jsou si v některých aspektech podobní. Zdůrazňuji některých. Oba mají despotické sklony a neumí couvat. Oba potřebují doma ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že kus problému je v tom, že Putin a Erdogan jsou si v některých aspektech podobní. Zdůrazňuji některých. Oba mají despotické sklony a neumí couvat. Oba potřebují doma vystupovat jako silní vládci (do jisté míry je to objektivní situace - prostě ty země to chtějí a osobně to nepovažuji za jednoznačně špatné).
  Tím ale společné končí. Za prvé Erdogan razí nepokrytě středověkou ideologii a nemá problém kousat do ruky, po které chce, aby ho chránila a hladila (NATO a EU) a za druhé se mi zdá, že Putin (no, spíš asi Šojgu a Lavrov) kalkuluje a plánuje hodně tahů dopředu, zatím co Turek vždycky vyvede nějakou blbost a pak se běží schovat za NATO.
  V místě konfliktu má navrch sice Turecko. Rusů je v Syrii pár a Erdogan má za kopcem (místy i před kopcem) na poměry regionu velmi kvalitní a přitom i početnou armádu. Takže ano, kdyby Erdogan vletěl do Syrie, nepochybně smete SAA i Rusy během pár dní. Ovšem má to háček v tom, že by dělal účty bez hostinského, resp. byl v pozici Máši, když medvědi ještě nepřišli do chaloupky. Nedávno rozvinutý S400 a Iskandery v Arménii jsou jen symbolickým vzkazem Erdoganovi, že Turecko může kousat do Syrie, ale může mu to zlomit páteř.
  Erdogan se schovává za NATO a hrozí, že svojí kombinací ega a islamismu zatáhne NATO do konfliktu, který je pro NATO zbytečný. Putin se opírá o svoje vlastní síly a za nikoho se nemusí schovávat. Jediné řešení je, aby si NATO Erdogana uvázalo u boudy, protože panáček si myslí, že NATO je přívěšek turecké armády.
  Situace na Blízkém východě je a už bude jiná, než před rokem. Zásadně jiná. A tuto chvíli je otázka, zda si opravdu potřebujeme pěstovat zmagořené Turecko a jednoznačně odporný režim v Saudské Arabii. Technicky je v řadě věcí potřebujeme, ale myslím, že tato mesaliance nás totálně morálně devastuje. Zní to jako fráze a klišé, ale Západu opravdu nechybí (zatím) technika a síla, ale morálka, sebedůvěra, přesvědčení o sobě. A to nikdy nezískáme lezením do zadku středověkým režimům, ani preferováním islámu v Evropě před domácími zvyky, lidmy a kulturou. Západ by měl zvednout hlavu, přestat si hrát na vinu bílého muže a podobná neomarxistická klišé. Pokud už není pozdě.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:11 05.02.2016

  Crusader Zeby som o tom hovoril vo svojom prispevku? ;) Proste nejaké predstavy o jednotnosti Kurdov a pod. sú úplne mimo.To etnikum bolo rozdelené príis dlho. Ostatne bolo ...Zobrazit celý příspěvek

  Crusader

  Zeby som o tom hovoril vo svojom prispevku? ;)

  Proste nejaké predstavy o jednotnosti Kurdov a pod. sú úplne mimo.To etnikum bolo rozdelené príis dlho. Ostatne bolo to vidno i keď nedávno obsadzovali nejaké miesto a PKK s pesmergami sa horko ťažko dohodla na kooperacii a rozdeleni pravomocii.

  A vďaka kseftom Turecko - Iracky Kurdistan by sme boli možno prekvapený či by ich aj Turci nepodporili.

  Každopádne nikto tu nemá všetky informácie o zakulisnych tahoch a pod a vestime tu z vodySkrýt celý příspěvek

 • crusader
  08:05 05.02.2016

  Slavoslav to je odpověď na tvůj příspěvek ohledně Kurdů, odkliknul jsem to dřív než jsem si všimnul, že si odpovídal na další příspěvek. OT. Pro Jana Grohmana Nedalo by se ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav
  to je odpověď na tvůj příspěvek ohledně Kurdů, odkliknul jsem to dřív než jsem si všimnul, že si odpovídal na další příspěvek.

  OT. Pro Jana Grohmana
  Nedalo by se přispívání do diskuze udělat tak, aby šel příspěvek po odeslání editovat?Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  08:00 05.02.2016

  Slavoslav No jestli to nebude tím, že irácký Kurdistán ovládá proturecký klan Masúda Barzáního. Tomu tečou prachy a zbraně od spojenců (včetně ČR - to je ta vojenská pomoc ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav
  No jestli to nebude tím, že irácký Kurdistán ovládá proturecký klan Masúda Barzáního.
  Tomu tečou prachy a zbraně od spojenců (včetně ČR - to je ta vojenská pomoc kurdům), tak proč by se spojoval s PKK - musel by se dělit, a není tak jasné jestli by si udržel svojí současnou moc.
  Navíc by si udělal z Turků nepřátele.Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  05:26 05.02.2016

  Včera som čítal originálny článok na Kommersante plus preletel očami pár dalších. Z ostatných ruských médii som mal pocit že to Kommersant nafukuje a plaší verejnosť. Vzhľadom na ...Zobrazit celý příspěvek

  Včera som čítal originálny článok na Kommersante plus preletel očami pár dalších. Z ostatných ruských médii som mal pocit že to Kommersant nafukuje a plaší verejnosť. Vzhľadom na jeho vlastníkov je to pochopiteľná agenda.

  Turci podľa všetkého sú schopní invázie do suverénneho štátu (nejdem teraz špekuľovať o tom, čo potom ešte hľadajú v NATO) ale neverím že by sa Rusko nechalo tak hlúpo vtiahnuť do priameho stretu. Skôr čakám dalšie kolo proxy vojny - Rusi akože predajú Sýrii nejaké moderné prostriedky aby to Turkom predražili, ale pevne verím že na 3. svetovú si ešte počkáme.

  Jura99: takých nechcených incidentov ako prenikutie zablúdených ozbrojených vojakov do Švajčiarska alebo zablúdená (tuším fínska) raketa dopadnutá na dánske územie bolo habadej a nikto po nikom nestrieľal. Rusi v Sýrii potláčajú islamistov (či ISIS alebo iných je jedno, umiernená "opozícia" je rovnaký blud ako "umiernený vrah") a bez ohľadu na sympatie k východu alebo západu robia +- dobrú vec. Turecko sa svojim činom priznalo z podpore terorizmu IS a podľa toho by sme sa k nemu mali správať.
  Veverka z tvojho prirovnania je v tomto prípade skôr fanatický krvilačný vlk a ak by si bránil susedovi ho odpraviť, tak sa prosím nad sebou zamysli. Sám píše že sused chodí s brokovnicou za "veverkou" a a nie za tebou - turci nemali ani najmenší dôvod si myslieť, že ich 17 sekundový prelet Su-24 ohrozí.

  Tiež si myslím že útočiť na ruskú PVO v Sýrii by bol drahý špás aj pre Turkov. Rusi vedeli prečo proti ukrajinským starým S-300 nevzlietlo absolútne nič a to ten systém dokonale poznajú.
  Navyše ruské postavenie bráni viacvrstvová obrana z BukM2 a Pantsirov s podporou Sučiek, to by musel byť masívny koordinovaný útok na ktorý by si bez ťažkých strát mohli trúfnuť asi jedine USAF za pomoci značného mnozstva klamných návnad.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  01:11 05.02.2016

  Rusove na tu invazi upozornujou uz par dni. Nekolik mesicu se stahuje turecka armada k hranici. Ted zatrhli RF pozorovaci let v ramci tprogramu Otevrene nebe. Ted bych se nedivil, ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusove na tu invazi upozornujou uz par dni. Nekolik mesicu se stahuje turecka armada k hranici. Ted zatrhli RF pozorovaci let v ramci tprogramu Otevrene nebe. Ted bych se nedivil, kdyby tam nechali nahromadit "uprchliky", pak do toho jejich kamaradi praskli par raket a "duvod" k intervenci je na svete.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  00:38 05.02.2016

  Kozlus: pevně doufám, že tento odkaz nebude ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: pevně doufám, že tento odkaz nebude pravdivý.http://zpravy.aktualne.cz/zahr... Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  00:16 05.02.2016

  Ked uz sme u Saudskej Arabii a Jemena. Taka mensia prehliadka jej obrnenej techniky, ale trocha inak... https://www.youtube.com/watch?...

  Ked uz sme u Saudskej Arabii a Jemena. Taka mensia prehliadka jej obrnenej techniky, ale trocha inak... https://www.youtube.com/watch?...

 • Kozlus
  23:54 04.02.2016

  U SA je zajimave, ze vubec s takovym navrhem prisli. Asi nejaky narychlo vymysleny plan, aby zachranili aspon nekoho ze svych svatych bojovniku. Vzhledem k Jemenu, je otazka jestli ...Zobrazit celý příspěvek

  U SA je zajimave, ze vubec s takovym navrhem prisli. Asi nejaky narychlo vymysleny plan, aby zachranili aspon nekoho ze svych svatych bojovniku. Vzhledem k Jemenu, je otazka jestli vubec maji co vyslat do te Syrie a taky kudy to chcou poslat. Pres Turecko? Pres Irak? Ten je posle nekam a bude to brat jako invazi. V Jemenu se taky ukazuje, ze ta jejich slavna armada za moc nestoji a ze je to sakra drahe dobrodruzstvi. Vladnouci rodina asi sotva potrebuje dalsi podobnej vyprask.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:45 04.02.2016

  Rusko svou přítomnosti skřižuje plán zemím, které si už území Sýrie ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko svou přítomnosti skřižuje plán zemím, které si už území Sýrie rozdělily.http://zpravy.idnes.cz/nemecko...

  Dnes dokonce ti samí saudove přišli s tím, že mohou vyslat pozemní jednotky, ale jen pod vedením USA, zvláštní, že na Jemen si troufli sami :-)http://zpravy.idnes.cz/islamsk... Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:26 04.02.2016

  KYRYS: Copak, nekdo ti slapl na babovicku? BTW: bylo by zajimave vedet, jak uspesne bylo provedeni cistek v turecke armade a jestli tam jeste zustalo par lidi, co Edrogana ...Zobrazit celý příspěvek

  KYRYS: Copak, nekdo ti slapl na babovicku?
  BTW: bylo by zajimave vedet, jak uspesne bylo provedeni cistek v turecke armade a jestli tam jeste zustalo par lidi, co Edrogana odstavi, kdyz bude hrozit, ze to podela uplne. Nad Aleppem se zda, ze se rozpada fronta a podlne nekterych zprav se spousta islamistu, pardon, demokratickych bojovniku snazi dostat do Turecka pres prechod Azaz. A uz je na netu taky zprava, ze tam neco vybuchlo. Turci v te oblasti prohravaji vsechno, tak se to pokusi nahrat, ze Syrie/IS utoci na uprchliky a turecka armada tam vyrazi udelat" poradek".Skrýt celý příspěvek

 • KYRYS
  23:08 04.02.2016

  premyslcz - a čo spravodajská služba Ruska GRU? Má tiež zákonom zakázané prevraty v zahraničí? Dajú sa dohľadať nejaké dokumenty na webe? Čo hovorí Assange o ruských plánoch s ...Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz - a čo spravodajská služba Ruska GRU? Má tiež zákonom zakázané prevraty v zahraničí? Dajú sa dohľadať nejaké dokumenty na webe? Čo hovorí Assange o ruských plánoch s Tureckom? Sú niekde na webe ukradnuté dokumenty ruskej rozviedky? He?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:04 04.02.2016

  Dušan - pokud by Turecko vletělo na Rusy v Syrii, je to jasné vyhlášení války podle všech úhlů pohledu. Rusové mají s propleskáváním Turků celkem bohaté zkušenosti a je jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan - pokud by Turecko vletělo na Rusy v Syrii, je to jasné vyhlášení války podle všech úhlů pohledu. Rusové mají s propleskáváním Turků celkem bohaté zkušenosti a je jen otázkou, zda by reakce Ruska byla "jen" formou Iskanderů a Kalibrů, nebo by nedejbože šel do vzduchu nějaký Topol. Nemohli by si dovolit nechat se v Syrii zmlátitTurkem, svěsit ocas a jít domů. Istanbul je pro ruské rakety dost lákavý a měkký cíl a Ankara je ještě blíž. Erdogan je nepochybně islamistický magor, ale počítat, doufejme, umí.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  23:03 04.02.2016

  dusan: Turecko disponuje v prevaznej miere F 16 C (Blog 30, 40 a 50+). V sucasnej dobe sa sa odohrava 95 % leteckych subojov za hranicou viditelnosti. Cize ak myslis "ferovkami" ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan: Turecko disponuje v prevaznej miere F 16 C (Blog 30, 40 a 50+). V sucasnej dobe sa sa odohrava 95 % leteckych subojov za hranicou viditelnosti. Cize ak myslis "ferovkami" manovrove dog fighty, tak tie su uz skor vynimkou ako pravidlom.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:16 04.02.2016

  Maroš F-16C je "strááášne široký pojem. Čisto akademicky by "staré" nemali šancu ... nové to už zrovnávajú .... taký F-16V už podľa mňa Su-30SM prekoná.Ale samozrejme "férovky" sú ...Zobrazit celý příspěvek

  Maroš
  F-16C je "strááášne široký pojem. Čisto akademicky by "staré" nemali šancu ... nové to už zrovnávajú .... taký F-16V už podľa mňa Su-30SM prekoná.Ale samozrejme "férovky" sú poslednou možnosťou, každý sa snaží zlikvidovať nepriateľa "neférovo" tj. najlepšie keď o ňom ešte nevie.
  Už za prvej svetovej vojny sa snažili prví stíhači "neférovo" zaútočiť prekvapivo od slnka tak aby ich súper ani neuvidel.
  Dnes pôsobia letecké sily komplexne s podporou rôznych zložiek a "férovky" určite nik nevyhľadáva. A v tomto má myslím navrch USA.
  Ak sa bavíme o Sýrii - tak by Turci urobili s Rusmi zrejme krátky proces. Jednoducho sú tam doma, majú k dispozícii kompletnú infraštruktúru. Rusi sú už len logisticky dosť obmedzený a prípadná turecká masívna pozemná invázia by rýchlo skončila s Asadom i s ruským kontingentom .. a zrejme by ostala uviaznutá v opotrebovacej vojne s Iránom ...Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  22:14 04.02.2016

  premyslcz a ako by mal ten cip fungovat? lebo ak myslis, ze vysiela svoju polohu a vedia ho tak vystopovat je to blbost s ktorou by si vedeli poradit aj handrohlavci. Uz len ...Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz

  a ako by mal ten cip fungovat?
  lebo ak myslis, ze vysiela svoju polohu a vedia ho tak vystopovat je to blbost s ktorou by si vedeli poradit aj handrohlavci.

  Uz len baterie ktore by potreboval pre vysielanie svojej polohy s dostatocnym vykonom aby to yachytili dalej ako za najblizsim humnom by z dlhodobeho hladiska boli problemSkrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  22:10 04.02.2016

  Našel jsem článek na Reuters z roku 2012 ( ješte že ten internet máme), že tam USA dodávala MANPAD a da se dohledat že to byla ...Zobrazit celý příspěvek

  Našel jsem článek na Reuters z roku 2012 ( ješte že ten internet máme), že tam USA dodávala MANPAD a da se dohledat že to byla FN-6
  http://www.reuters.com/article...
  Moje otázka
  1) Jaká je učinost proti moderním letadlům, jestli je to vůbec hrozba
  2) někde jsem četl že od války v Afganistánu mají všechny MANDAPY západní výroby lokalizační čip, aby se nedaly zneužít, je to pravda ?Skrýt celý příspěvek

 • niko
  22:04 04.02.2016

  to sanytyangel1: velmi pochybujem, ze maju rusi v Syrii 8 divizii S 400.

  to sanytyangel1: velmi pochybujem, ze maju rusi v Syrii 8 divizii S 400.

 • Rase
  22:02 04.02.2016

  sanityangel1: "Genocida Kurdů", nic proti Kurdům, ale tohle je poměrně vtipné spojení. Přeci jen to byli Kurdové, kdo se aktivně podílel na genocidě Arménů. Kurdští vojáci byli ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1:
  "Genocida Kurdů", nic proti Kurdům, ale tohle je poměrně vtipné spojení. Přeci jen to byli Kurdové, kdo se aktivně podílel na genocidě Arménů. Kurdští vojáci byli loajílní Osmanské říši* a fungovali jako dozor atd. byť plán pocházel od špiček turecké generality a německých poradců.
  *To je jeden z důvodů proč jiné národnosti nemají Kurdy v lásce a proč už dávno nevznikl Kurdistán.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 8