Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir

Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir
Bayraktar TB2 / Baykar Makina (Zvětšit)

Taktické a operační víceúčelové drony Bayraktar TB2 turecké společností Baykar Makina již překonaly 200 tisíc letových hodin. Turecké drony se v posledních měsících proslavily především ničením ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) Pancir v Sýrii a Libyi.

Bayraktar TB2 v Sýrii

První let tureckého dronu Bayraktar TB2, jednoho z nejúspěšnějších produktů tureckého vojenského průmyslu, se uskutečnil v roce 2014. Turecké ozbrojené síly dosud odebraly 107 dronů Bayraktar TB2, dalších šest koupil Katar a 12 dronů Ukrajina.

Již v roce 2014 se Bayraktar TB2 zúčastnil bojové operace ve východním Turecku. V roce 2016 se veřejnost poprvé dozvěděla o úspěšném použití turecké víceúčelové střely vzduch-země UMTS (Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi) proti kurdským jednotkám. Poté turecká armáda pravidelně nasazovala drony k průzkumu a leteckým útokům na tureckých hranicích. 

Podle dřívějších tiskových zpráv flotila dronů Bayraktar TB2 v polovině roku 2019 již měla za sebou 10 000 bojových letů a 130 000 letových hodin. Za poslední rok tak flotila tureckých dronů nalétala 70 000 letových hodin. To ukazuje na značný nárůst intenzity operací turecké armády.

Turecký dron Bayraktar TB2 se ale proslavil v únoru a březnu letošního roku v severní Sýrii. Během bojů v Idlibu turecké drony útočily pomocí přesných zbraní na asadová vojska. Podle oficiálních odhadů tureckého ministerstva obrany ztratil Bašár Asad během zmíněného období 200 obrněných vozidel, 50 dělostřeleckých a raketových systémů, 100 vozidel a údajně až 3000 vojáků.


Bayraktar TB2 v Sýrii

Většinu cílů zničil nebo zaměřil právě Bayraktar TB2. Současně se také na YouTube začaly objevovat videa, při kterých turecký dron ničí Ruskem dodané systémy PVO krátkého dosahu Pancir. Podle tureckých zdrojů měly být během bojů v Idlibu zasaženy tři komplety Pancir S1, tři odpalovací komplety S-125 Pečora, jeden naváděcí radiolokátor S-125 a jeden komplet Tor-M1. Na druhé straně Turecko údajně přišlo jen o dva drony Bayraktar TB2.

Během opotřebovací války, jakou vidíme v Sýrii, ale nejsou ani tak důležité počty zničené techniky, ale zejména ekonomické ztráty. Dron Bayraktar TB2 přitom stojí zřejmě méně než pět milionů dolarů, naopak ruský komplet Pancir kolem 14 milionů dolarů. Ukrajina například za 12 dronů Bayraktar TB2 a tři řídící stanice (zřejmě včetně munice, pozemního zabezpečení, služeb a náhradních dílů) zaplatila 69 milionů dolarů.

Stejně tak je v podobném typu konfliktu zásadní, jak průmysl a hospodářství dané země dokáže rychle nahrazovat zničené zbraňové systémy. V tomhle souboji má jednoznačnou převahu turecký dron. I při případné ztrátě tři dronů Bayraktar TB2 na jeden Pancir by bylo vedení války pro Turecko ekonomicky výhodnější než pro protivníky.


Ruské systémy Pancir nemají příliš dobrou taktickou (mají vysoké těžiště) ani strategickou mobilitu (nedají se například vcelku přepravovat železnicí), jsou proto při přesunu zranitelné.

Výhodou Bayraktar TB2 jsou výkonné elektrooptické senzory, které údajně dokáží zachytit člověka na vzdálenost několika desítek kilometrů. Senzory umožňují držet se dál od systémů PVO, sledovat cíl a vyčkávat na vhodnou příležitost k útoku. Bayraktar TB2 si udrží odstup například od ruských systémů PVO, jako je Pancir, Tor, Tunguska nebo Osa, a přesto umí získat souřadnice nepřátelské PVO vhodné k navedení vlastních nebo jiných přesných zbraní. Palubní zbraně tureckého dronu mají dosah osm kilometrů při laserovém navádění, nebo až 14 km při použití satelitní navigace.

Ostatně podobnou schopnost ocení ukrajinská armáda, pokud se bude opakovat invaze ruské armády na východní Ukrajinu. Během roku 2015 ruská armáda nasadila v ukrajinském Luhansku právě systémy PVO Pancir.


Zničený Pancir v Libyi

Válka dronů v Libyi

Bayraktar TB2 také ničí ruské systémy Pancir v Libyi. Zde turecká a katarská armáda podporuje OSN uznanou Vládu národní jednoty (GNA) a jejího předsedu Fajiz as-Sarradže. Proti GNA, Turecku a Kataru stojí libyjský generál Chalífa Haftar z neuznané Libyjské národní armády (LNA). Hafatra podporuje mimo jiné Francie a Saúdská Arábie. Mimochodem o víkendu Francie oficiálně vyjádřila znepokojení nad tureckým vojenským angažmá v Libyi.

Zřejmě nejzajímavější na celé situaci je, že proti Turecku nasadil v Libyi svou armádu Egypt. Před pár dny se na internetu objevila videa kolony obrněných vozidel egyptské armády, včetně egyptských tanků Abrams, které mířily do Libye. V Libyi ve prospěch LNA působí také ruské vojenské jednotky, podle OSN konkrétně 1200 příslušníků ruské Wagnerovy skupiny.

Mimochodem na Libyi platí zbrojní embargo, které, ale jak se zdá, nikdo moc nedodržuje. Do Libye zbraně i bojovníky GNA dodává Turecko i Katar.

Libye je v geopolitickém soupeření velmi lákavé sousto. Libye má jednak obrovské zásoby plynu a ropy, jednak je vstupní branou pro africké migranty do Evropy. Kdokoliv ovládne Libyi, může pomocí uprchlíků velmi efektivně ovládat vnitropolitickou, sociální a ekonomickou stabilitu Evropy.

V každém případě do konce května turecké drony zničily v Libyi 15 ruských systémů PVO Pancir. V Sýrii mělo být zičeno již osm kompletů Pancir. Jde o údaj ukrajinského webu Defense Express, který se odvolává na vlastní nejmenované zdroje.


Libyjská obsluha Pancir úspěšně zničila neznámý dron, možná Bayraktar TB2.

Letecké údery proti systémům Pancir jsou veřejně dostupné na YouTube. Pochopitelně ztráty jsou i na turecké straně. Na YouTube jsou videa několika zničených dronů Bayraktar TB2, přičemž odhady mluví o deseti zničených srojích.

Za úspěchem tureckých dronů stojí údajně i turecký pozemní systém elektronického boje Koral, který jednak dokáže rušit radiolokátory systému Pancir, ale i komunikaci mezi nepřátelskými drony a řídícím střediskem.

Většina zničených systémů Pancir v Libyi patřila Spojeným arabským emirátům, které podporují generála Haftara. Emirátské systémy Pancir jsou usazeny na německé platformě MAN-SX45. V Libyi se také objevují na straně Haftara systémy Pancir na podvozku Kamaz-6560 8×8, ale není veřejně známo, z jaké země pocházejí nebo kdo je obsluhuje. Babak Taghvaee, známý íránský letecký expert, na svém twitterovém účtu ale uvedl, že LNA dostala komplety Pancir přímo z Ruska.

Turecko se aktivně vojensky účastní operací v Libyi od prosince 2019. Masivní nasazení tureckých dronů a tureckých systémů PVO mělo výrazný vliv na bojové úspěchy GNA. Jednotkám GNA se například 18. května podařilo obsadit základnu Al-Watiya, což bylo hlavní opěrné, logistické a zásobovací centrum LNA. Haftarovy jednotky musely nakonec ustoupit, protože Bayraktary TB2 kompletně zničily PVO základny Al-Watiya, kterou tvořily ruské systémy Pancir.

To byla zřejmě poslední kapka pro Egypt, který začal následně do Libye posílat své obrněné jednotky. Také Rusko na pomoc Hafartovi poslalo ze Sýrie dva stíhací letouny MiG-29 a útočné stroje Su-24. Přelet kryly dva ruské letouny Su-35.


Zajatý Pancir na základně Al-Watiya

V každém případě v Libyi nyní zuří největší válka dronů na světě. Podle OSN bylo v Libyi provedeno více než 1000 leteckých úderů pomocí dronů. Drony používá i LNA, konkrétně čínské drony Wing Loong od Spojených arabských emirátů. 

Zmocněnec Organizace spojených národů (OSN) pro Libyi Ghassan Salamé v záři uvedl, že nasazení dronů v Libyi komplikuje přesuny obyvatel. Drony zejména na západě útočí na letiště, což velmi komplikuje používání civilní osobní a nákladní letecké dopravy. Na letiště jsou údajně každý den prováděny údery pomocí dronů i pilotovaných letadel.

Drony jsou v Libyi úspěšné z mnoha důvodů. Bayraktar TB2 stojí (akvizičně i provozně) řádově méně, než nejnovější útočný vrtulník nebo proudový stíhací letoun. Bayraktar TB2 představuje také velmi malý cíl – na zemi zabírá výrazně menší plochu, než například útočný vrtulník AH-64 Apache nebo turbovrtulové letadlo A-29 Super Tucano. Štíhlý Bayraktar TB2 je také cíl s velmi nízkým čelním radarovým průřezem (RCS) a nízkou tepelnou stopou.

Bayraktar TB2 se ve vzduchu udrží 27 hodin a obvykle působí do 300 km od řídící stanice. Dron umí provádět sledování, průzkum nebo zpravodajství. V případě potřeby dokáže na cíl navést vlastní palubní zbraně nebo předá souřadnice cíle na velitelství pro další využití.


Výkonné senzory tureckého dronu dokáží z bezpečné vzdálenosti sledovat systémy PVO.

Navíc rovinatý a pouštní terén Libye je ideální pro letecké operace, protože na zemi není příliš míst, kde lze pozemní techniku ukrýt.

Operace v Libyi rozhodně ukazují na obrovskou efektivitu nízkonákladových dronů proti nepřátelské PVO. Zejména v případě déletrvajícího konfliktu, kdy o výsledku střetnutí rozhoduje logistická a průmyslová základna soupeřících stran, je nasazení dronů proti složitým a drahým systémům PVO velmi efektivní.

Podmínkou úspěšného nasazení dronů je ale robustní průmyslová základna, která dokáže vyrábět drony a příslušnou munici velmi rychle a levně. Klíčová je rovněž přesná letecká munice s dostatečným dosahem.

Pokud přijmeme deklarace obou stran o počtech zničených systémů, tak ekonomické ztráty jsou 50 milionů dolarů za deset zničených dronů Bayraktar TB2, proti 210 milionům dolarů za 15 zničených systémů Pancir. I při 40 sestřelených dronech je výhoda v rámci opotřebovací války na turecké straně. Nebo jiný pohled – Turecko dokáže případných 40 zničených dronů znovuvyrobit mnohem rychleji a levněji než Rusko 15 systémů PVO Pancir.

Turecko, posíleno bojovými úspěchy svých dronů, navíc pokračuje ve vývoji výkonějších bojových bezpilotních letadel. Začátkem prosince 2019 poprvé vzlétl dvoumotorový dron Bayraktar Akıncı o maximální startovní hmotnosti 5500 kg, nosnosti 1350 kg a maximální rychlosti 360 km/h. Bayraktar Akıncı je svými výkony srovnatelný s americkým dronem MQ-9 Reaper.

Zdroj: Al-Jazzera, Defense Express, 2, 3,

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský dron zničil systém protivzdušné obrany Pancir-S1

Izrael ve čtvrtek provedl odvetný letecký úder na íránské cíle v Sýrii a podle tiskové zprávy ...

Bayraktar TB2: Ukrajina nakupuje bitevní drony z Turecka

Podle známého ukrajinského novináře Jurije Butusova ukrajinská vláda s tureckou společností Baykar ...

Ukrajina převzala první turecké bitevní drony Bayraktar TB2

Podle tiskové zprávy ukrajinského koncernu UkrOboronProm ukrajinská armáda převzala první turecké ...

Problematický Pancir-S1: Ruské ministerstvo obrany hledá náhradu

Podle webu Defence Blog, který se odvolává na nejmenovaný (!) zdroj z ruského ministerstva obrany, ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • StandaBlabol
  21:49 08.07.2020

  Zajímavé ruské články, které se snaží "vysvětlit" ztráty Pancířů v ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé ruské články, které se snaží "vysvětlit" ztráty Pancířů v Libyi.

  https://zvezdaweekly.ru/news/t...
  https://zvezdaweekly.ru/news/t...

  Jdou na to následovně:

  1) Dlouze popisují extra levnou exportní verze Pancíře bez radaru, pouze s optoelektronickým systémem pro detekci cílů a navádění střel. A že taková verze je prostě nevhodná pro boj proti dronům. Už pak nepíšou, že to ale není případ Pancířů dodaných ze SAE do Libye. Ty radary mají. Mimochodem pro verzi s radarem je jako jediná odlišnost exportní verze zmíněn jiný systém rozpoznávání "vlastní x cizí". Takže žádná výrazně "osekaná" verze...

  2) Popírají, že by radar Pancíře měl problém s detekcí dronů. A tvrdí, že drony dosahují úspěchů díky útokům ze "slepého úhlu" přímo nad Pancířem. Radar Pancíře má sice kruhové pokrytí 360 stupňů, ale ve vertikální rovině je to maximálně 60-80 stupňů. Nikde už ale není vysvětleno, jak se dron přímo nad cíl dostane, aniž by byl při příletu detekován radarem Pancíře a sestřelen. Tedy pokud Pancíř nemá problém s jeho detekcí...

  A pak už jen relativizují čísla uvedená i v článku AN. Ztráty Pancířů jsou "údajné podle islamistů", zatímco ztráty dronů jsou prezentovány jako fakta. Je uváděna vysoká cena za dron (5 mil. USD), ale o trojnásobné ceně Pancíře se nezmiňují. A na závěr je tradičně obviňována arabská obsluha z neschopnosti...Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  09:40 23.06.2020

  Už dlho upozorňujem, že naše armády by sa mali prezbrojiť najmä drónmi a získavať cenné skúsenosti. Vyvíjať umelú inteligenciu k tým drónom, senzorom a hardwéru. To nejde za mesiac ...Zobrazit celý příspěvek

  Už dlho upozorňujem, že naše armády by sa mali prezbrojiť najmä drónmi a získavať cenné skúsenosti. Vyvíjať umelú inteligenciu k tým drónom, senzorom a hardwéru. To nejde za mesiac rok. To je dlhodobá záležitosť. Možno by sa naše štáty mali spojiť pri vývoji a výrobe. Možno by neodmietli ani Poliaci, či napríklad aj Švajčiari a podobne.
  Na vývoj superstíhačiek nemáme ani financie, ani technické zázemie, skúsenosti. Ale naše štáty by sa kľudne mohli presadiť vo vývoji a výrobe drónov. Poprípade by bol nemalý prínos s ich predaja. Tie skúsenosti by už boli. Mali by sme v nich už svoj hardwer a softwer. Lebo ich môžeme draho kúpiť, ale veľmi často aj s backdoormi. A potom sa budeme čudovať, že nám v niektorých kritických okamihov nefungovali. Tie lepšie dróny nekúpili ani Poliaci od USA. Pritom USA všeličo Poliakom predaju, aj F-35 aj rakety Tomahawk! Taká je citlivá otázka s drónmi. K tým drónom treba vyvinúť aj citlivé senzory, kamery, zbraňové systémy a najmä komunikáciu. Komunikáciu ťažko hecknuteľnu, aby ju nešlo dobre rušiť. Tie dróny by bolo možné nasadiť aj na hliadkovanie hraníc, monitorovanie nepokojov, živelných katastróf a podobne.
  Tá prevádzka drónov oproti vrtuľníkom, stíhačkám, musí byť riadne lacnejšia. Tie dróny nepotrebujú rôzne podpory, života.
  Tie dróny môžeme posielať do vysoko rizikových misii, kde by velitelia riadne zvažovali posielať stihačky, vrtuľníky. Dróny môžeme aj obetovať na samovražednú misiu.
  Až po modernizácii našich armád s drónmi by mohli za riadne ušetrené náklady v armáde nakupovať tie predražené tanky a podobne.
  Tie dróny majú aj podľa autora ...Štíhlý Bayraktar TB2 je také cíl s velmi nízkým čelním radarovým průřezem (RCS) a nízkou tepelnou stopou... Teda riadna výhoda oproti vrtuľníkom a stíhačkám.
  Tie dróny môžu operovať viac ako deň. Také veci ide dlhodobo ťažko prevádzkovať so stíhačkami, vrtuľníkmi.
  Ide aj o ekonomiku. Celkom dobre to popísal autor!Skrýt celý příspěvek

 • damik
  14:52 17.06.2020

  >> StandaBlabol : a já zase nerozporuji, že obsluha je to nejdůležitější:) to ja hlavne problem Ruske vojenske techniky s minimalnim mnozstvim automatizace a umele inteligence; ...Zobrazit celý příspěvek

  >> StandaBlabol : a já zase nerozporuji, že obsluha je to nejdůležitější:)

  to ja hlavne problem Ruske vojenske techniky s minimalnim mnozstvim automatizace a umele inteligence; no to celkem brzo Ruske vojenske technologie dojedou ...

  My wingman was a brand new F-35A pilot, seven or eight flights out of training. He gets on the radio and tells an experienced, 3,000-hour pilot in a very capable fourth-generation aircraft. ‘Hey bud, you need to turn around. You’re about to die. There’s a threat off your nose.’”Skrýt celý příspěvek

  • damik
   14:59 17.06.2020

   Tohle s Ruskou technikou hned tak nepujde: In the Harrier, I needed to practice hover because hovering was hard, especially if it was windy out. In the F-35, hovering is so easy ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle s Ruskou technikou hned tak nepujde:

   In the Harrier, I needed to practice hover because hovering was hard, especially if it was windy out. In the F-35, hovering is so easy that there have been pictures of pilots with their hands above the canopy rails showing, “Look, no hands” because once you put it where you want, it’s going to stay there until you tell it to move or it runs out of gas.Skrýt celý příspěvek

  • omacka
   16:26 17.06.2020

   Mizivá automatizace u PVO? Gibka-S, Sosna-R, Pancir, Tor-M1/M2, Buk-M2/M3, S-300PMU2/400/350. Tolik typů moderních vysoce mobilních PVO komplexů (krátkého, středního a dalekého ...Zobrazit celý příspěvek

   Mizivá automatizace u PVO? Gibka-S, Sosna-R, Pancir, Tor-M1/M2, Buk-M2/M3, S-300PMU2/400/350. Tolik typů moderních vysoce mobilních PVO komplexů (krátkého, středního a dalekého dosahu) všechny schopné vést zcela autonomně i bez přítomnosti obsluhy bojovou činnost. Schopné spolupracovat spolu navzájem přes mobilní automatické systémy řízení, které je úkolují a distribuují cíle na svěřené prostředky. Vše v režimu zcela automatickém bez zásahu člověka do těchto procesů, včetně schopnosti vest efektivní bojovou činnost koordinovaně a postřelovat vzdušné cíle s různými PVO prostředky od Panciru a Toru až po S-400/500. Jestli v nějaké automatizaci Rusové vynikají, tak je to právě v PVO systémech, nikdo se jim tou komplexností zautomatizované mnohovrstevné mobilní PVO schopné vést efektivní bojovou činnost i bez obsluhy zatím ani nepřiblížil. To má vcelku logický důvod, protože se podívejte, kolik různých moderních typů PVO komplexů krátkého a středního dosahu se vyvíjí a kde je zavedeno, podívejte se na tuto kategorii ve světě, ani když spočtete celý svět dohromady, tak se jim v tomto kvalitou ani kvantitou typů a řešení nepřiblíží. Pravda ale je, že zcela zautomatizované vedení bojové činnosti se nehodí do konfliktů nízké intenzity, protože vám tam létají i civilní letouny na letiště do Tripolisu, LNA například sestřelila USA MQ-9 Reaper 25.11.2019, pár dní před (21.11.2019) sestřelily Italům jejích MQ-9 nad Libyí.

   Vedení zcela zautomatizované bojové činnosti mnohovrstevné PVO se hodí defakto jen do vojenských konfliktů o vysoké intenzitě, kdy lidský faktor (obsluhy u PVO) v rozhodovacích procesech vás obírá o spoustu drahocenného času.., kdy se dá spolehnout přes IFF systémy na to, že vše, co je ve vzduchu jsou vojenské stroje vaše, nebo nepřátelské a nemusíte řešit ty neznáme, a v konfliktech o malé intenzitě je zas logicky preferován v rozhodovacích procesech i u PVO lidský faktor, protože se tak dá zabránit spoustě případných tragických omylů.

   Pro milovníky AI, S-350 už ji má využívat, i moderní ASU komplexy ji mají v nějaké formě, toto je jistě budoucnost nejen u PVO a její význam určitě poroste v automatizovaných procesech, to samé platí pro moderní letouny F-35/Su-57 a čínské stealthy, které všechny už mají v nějaké formě na ni postaveného druhého elektronického "pilota" podporujícího informačně toho živého v kokpitu.

   Většina těch UAE Panciru na podvozku MAN byla zničená buď při převážení na tahačích, nebo někde schovaná, kdy nevedla žádnou bojovou činnost. Je to asi tak stejná logika jako říci, že letka F-35 byla zničen ještě na letišti, proto je to letoun na nic a jeho schopnosti se neprokázali. Vzhledem k okolnostem, za kterých tam ty Pancire UAE nasadilo a kolik toho turkům už sestřelily, si nevedou opravdu zle, když se nad tím zamyslíte, jak je to vzdálené působeníSkrýt celý příspěvek

   • damik
    16:28 17.06.2020

    No nejak skvele vysledky te Ruske automatizace v Syrii nebo Libii jsem jeste nevidel ...

    No nejak skvele vysledky te Ruske automatizace v Syrii nebo Libii jsem jeste nevidel ...

   • omacka
    16:30 17.06.2020

    .. od regulárních PVO jednotek v jakékoliv armádě s jejich vybudovaným zázemími.

    .. od regulárních PVO jednotek v jakékoliv armádě s jejich vybudovaným zázemími.

   • logik
    17:28 17.06.2020

    Omacka: papír snese všechno, realita je zpravidla odlišná. Např. není problém udělat PVO, která střílí proti každému ptákovi, co se zobrazí na radaru. A máš automatickou zbraň. Jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Omacka: papír snese všechno, realita je zpravidla odlišná.
    Např. není problém udělat PVO, která střílí proti každému ptákovi, co se zobrazí na radaru. A máš automatickou zbraň. Jen ji nikdo v automatickém módu používat nebude.
    A vzlhedem k ztrátám tu Ruskou evidentně v tomto módu nepoužívají.

    "kdy se dá spolehnout přes IFF systémy na to, že vše, co je ve vzduchu jsou vojenské stroje vaše, nebo nepřátelské"
    Ne, to fakt není ten problém. Problém je rozpoznat cíle, které má smysl postřelovat, od těch ostatních. Ať už jde o ptáky (kteří mají podobné RCS jako dnešní drony), falešné cíle, artefakty vzniklé rušením.

    "nebo někde schovaná, kdy nevedla žádnou bojovou činnost."
    Jasně. Mám drahý komplet PVO, který by se uměl sám bránit, a já ho radši schovám, kde mi ho zničej. Tak co udělám? Schovám i ty ostatní.
    A teď tu o Karůlce....Skrýt celý příspěvek

   • Echo
    17:39 17.06.2020

    Je to ruske je to smejd. Rus aj keby postavil Hviezdu smrti tak to bude pre tunajsich diskutujucich smejd alebo nejaky fake. Na druhej strane ale medzi galakticku USS Enterprise do ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to ruske je to smejd. Rus aj keby postavil Hviezdu smrti tak to bude pre tunajsich diskutujucich smejd alebo nejaky fake. Na druhej strane ale medzi galakticku USS Enterprise do roku 2050 beru ako nevyvratitelny fakt.Skrýt celý příspěvek

    • damik
     18:53 17.06.2020

     Tak si porovnej kolik penez, lidi, vyzkumu, firem, etc se vrazi do vojenskeho prumyslu v zemich NATO a v Ruske federaci. 10x vice? Kazda sranda neco stoji: Raytheon vyvíjí pumu ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak si porovnej kolik penez, lidi, vyzkumu, firem, etc se vrazi do vojenskeho prumyslu v zemich NATO a v Ruske federaci. 10x vice?

     Kazda sranda neco stoji:

     Raytheon vyvíjí pumu GBU-53/B od roku 2010. Vývojové náklady dosáhly k dnešním dnům dvě miliardy dolarů. Za nákup více než 17 000 pum GBU-53/B pak Pentagon zaplatí dalších 3,2 miliardy dolarů.Skrýt celý příspěvek

     • Echo
      19:59 17.06.2020

      Nie nadarmo sa hovori, ze Rus s americkym rozpoctom by uz bojoval na druhom konci galaxie :D ..... ale vies, co mne je to jedno ... kludne sa potlapkajme po vajciach, ze sme borci, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie nadarmo sa hovori, ze Rus s americkym rozpoctom by uz bojoval na druhom konci galaxie :D ..... ale vies, co mne je to jedno ... kludne sa potlapkajme po vajciach, ze sme borci, len potom nechapem preco sa tu stale strasi RuskomSkrýt celý příspěvek

   • dusan
    21:59 17.06.2020

    Vojna nie je "férovka", kde jedna strana si to chce otvorene "rozdať" s druhým a oznámi protivníkovi aby bol pripravený na boj : ) Ak je možnosť tak každý zničí lietadlo na zemi, ...Zobrazit celý příspěvek

    Vojna nie je "férovka", kde jedna strana si to chce otvorene "rozdať" s druhým a oznámi protivníkovi aby bol pripravený na boj : )

    Ak je možnosť tak každý zničí lietadlo na zemi, či PVO systém v prepravnej konfigurácii.

    Pár Pancirov však bolo zničených za prevádzky ...jeden z toho v Líbyi.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    14:22 18.06.2020

    V Rusku mají skvělou funkční PVO Ai! Ale nezapínají ji, protože si nedokáže poradit z civilní provozem :)))

    V Rusku mají skvělou funkční PVO Ai! Ale nezapínají ji, protože si nedokáže poradit z civilní provozem :)))

 • dusan
  20:08 16.06.2020

  Turecko vraj chce zabezpečiť PVO GNA pomocou Ukrajiny - cez systémy S-125. Logiku to má. Ukrajina s tým nebude mať "psychický" problém a pre Turkov by to bolo celkom lacné. ...Zobrazit celý příspěvek

  Turecko vraj chce zabezpečiť PVO GNA pomocou Ukrajiny - cez systémy S-125. Logiku to má. Ukrajina s tým nebude mať "psychický" problém a pre Turkov by to bolo celkom lacné.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   21:33 16.06.2020

   Turci už rozmiestnili na Majtige systémy Hawk. ...Zobrazit celý příspěvek

   Turci už rozmiestnili na Majtige systémy Hawk. https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
   22:58 16.06.2020

   Vypadá to na odměnu za drony dodané ukrajině. Každopádně tyto systémy budou pravděpodobně použity na obranu letišť dovážející Turecké posily a jejich dosah je moc krátký na to aby ...Zobrazit celý příspěvek

   Vypadá to na odměnu za drony dodané ukrajině. Každopádně tyto systémy budou pravděpodobně použity na obranu letišť dovážející Turecké posily a jejich dosah je moc krátký na to aby z Tripolisu pokryli Syrtu, na to se jim více hodí ty fregaty u moře.

   To gangut:
   Není to poprvé, nějaké už měli okolo Tripolisu rozmístěné během posledních měsíců, mám dojem, že dva byly zničeny (jeden dělostřeleckou palbou a druhý letectvem).Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
   01:21 17.06.2020

   Toto je otázne. Ukrajina je v súčasnosti používaná ako baranidlo na Rusko, ale tiež sa vie až kam ju možno použiť. USA nedovolí Ukrajine viesť vlastnú politiku a to ju síce stále ...Zobrazit celý příspěvek

   Toto je otázne. Ukrajina je v súčasnosti používaná ako baranidlo na Rusko, ale tiež sa vie až kam ju možno použiť. USA nedovolí Ukrajine viesť vlastnú politiku a to ju síce stále stavia proti Rusku, ale aj USA vie, že bez Ruska by Ukrajina skončila katastrofálne. Vzájomný obchod, história, rodiny atď.... Turci ? No nech sa to skúsi. Počkáme si na RF/ FR/ SA .. vs Turci ?Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    13:57 17.06.2020

    Ukrajina už Rusko životne nepotrebuje ... napr. export do Ruska klesol v rokoch 2013 - 2018 z 24 % na 8 % celkového exportu a dnes je určite ešte nižší .... Najväčším partnerom ...Zobrazit celý příspěvek

    Ukrajina už Rusko životne nepotrebuje ... napr. export do Ruska klesol v rokoch 2013 - 2018 z 24 % na 8 % celkového exportu a dnes je určite ešte nižší ....

    Najväčším partnerom je pre Ukrajinu už EÚ.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   08:20 17.06.2020

   Turecko ms v Libyi Hawky a kanony Korkut. Podobně jsou na tom i v syrskem Idlibu. ... V případě Libye je zjevna impotence EU s problémem, který způsobili cokoliv dělat. Az jim ...Zobrazit celý příspěvek

   Turecko ms v Libyi Hawky a kanony Korkut. Podobně jsou na tom i v syrskem Idlibu.
   ... V případě Libye je zjevna impotence EU s problémem, který způsobili cokoliv dělat. Az jim turek uzavře východ středomoří tak se budou divit.Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  08:57 16.06.2020

  Když už je řeč o dronech - česká firma Primoco UAV, založená před 5 lety (!!!) prodává ročně až 250 kusů dronů i pro vojenský sektor s rostoucí tendencí prodeje (údajně výraznou). ...Zobrazit celý příspěvek

  Když už je řeč o dronech - česká firma Primoco UAV, založená před 5 lety (!!!) prodává ročně až 250 kusů dronů i pro vojenský sektor s rostoucí tendencí prodeje (údajně výraznou). Dolet 1500 km/15 hodin, unese 30 kilo. Takže to není modelářská garážová hračka.

  Když si to porovnám s těma šaškama v Aeru, s historií ne 5 let ale víc jak 50 let, tak je to k smíchu. Nevím, co tam mají za manažery, ale vznik L-39NG je fakt komický. Za tu dobu a s mnohem větším potenciálem a perfektní základnou mohli zcela bez problémů nabízet drony á la Reaper. Jak vidno, výmluvy na americký a kdejaký jiný lobbing zase až tak moc neplatí, když se české drony určené i pro armádu prodávají jako housky na krámě.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   09:41 16.06.2020

   ,,Za peníze i v Praze dům" Dnes je to všetko o tom, že keď zoženieš peniaze na projekt, tak je vysoko pravdepodobné, že budeš úspešný. Všetko ostatné sa už dnes získať dá. Na nete ...Zobrazit celý příspěvek

   ,,Za peníze i v Praze dům"

   Dnes je to všetko o tom, že keď zoženieš peniaze na projekt, tak je vysoko pravdepodobné, že budeš úspešný. Všetko ostatné sa už dnes získať dá. Na nete nie je problém objednať aj prúdový motor alebo akúkoľvek dostupnú literatúru či software. Na trhu sú firmy ktoré ti na zákazku vyrobia podľa CAD modelu akýkoľvek tvar z akéhokoľvek materiálu.

   Jediné obmedzenie sú tie peniaze a ešte ochota sa do projektu vôbec pustiť. Všetko ostatné sa dá získať z pohodlia obývačkySkrýt celý příspěvek

   • balm
    20:10 17.06.2020

    I ve světě globálního komerčního trhu existuje omezení a regulace chráněných materiálů a technologií, které si jednotlivé státy přísně hlídají. Ani prakticky neomezené finanční ...Zobrazit celý příspěvek

    I ve světě globálního komerčního trhu existuje omezení a regulace chráněných materiálů a technologií, které si jednotlivé státy přísně hlídají. Ani prakticky neomezené finanční prostředky a armáda bílých koni ve službách Číny není schopná získat stroje, technologie a vlastně ani hotové keramicko-kovové matrice vyráběné např.: Mitsubishi. Respektive oni nejsou vyráběné přímo Mitsubishi, ale jejím komerčním sub-dodavatelem. Stejně tak si nemohou nechat vyrobit a vytvarovat vysoce pružné a pevné ocelové pláty (např. na stavbu lodí a ponorek) komerční společností Clecim - Primetals sídlící ve Francii. Pro zajímavost, Clecim/Primetals patří mezi sub-dodavatele společnosti DCNS, ktera staví např.: ponorky třídy Barracuda, fregaty La Fayette apod.

    Koupíš mnohé, ale všechno ne a je to tak správně. Jsou výrobky (materiály a technologie), které se nesmí dostat do cizích rukou.Skrýt celý příspěvek

  • peter111
   09:55 16.06.2020

   S tím vojenským sektorem bych brzdil. Majitel nedělá a nechce dělat vojenské stroje. ...Zobrazit celý příspěvek

   S tím vojenským sektorem bych brzdil. Majitel nedělá a nechce dělat vojenské stroje. https://byznys.ihned.cz/c1-667... Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   11:52 16.06.2020

   Riaditeľ predaja v Primoco je p. J. Fojtik, ktorý bol viceprezidentom Aera pre vojenské predaje. Takže istá prepojenosť tam je, ale v zmysle personálnom. Moderné firmy ozaj ...Zobrazit celý příspěvek

   Riaditeľ predaja v Primoco je p. J. Fojtik, ktorý bol viceprezidentom Aera pre vojenské predaje. Takže istá prepojenosť tam je, ale v zmysle personálnom. Moderné firmy ozaj nepotrebujú skostnateny aparát a tisíce zamestnancov..Skrýt celý příspěvek

 • infi
  22:53 15.06.2020

  10 ztracenych kusu celkem?

  Jenom v Libyi prisli o 18 potvrzenych pripadu:
  https://lostarmour.info/libya/...

  V Syrii take nekolik kusu...

  10 ztracenych kusu celkem?

  Jenom v Libyi prisli o 18 potvrzenych pripadu:
  https://lostarmour.info/libya/...

  V Syrii take nekolik kusu...

  • flanker.jirka
   23:41 15.06.2020

   Pěkně srovnané i s fotodokumentací.

   Pěkně srovnané i s fotodokumentací.

   • infi
    09:46 16.06.2020

    Celkem potvrzenych sesetrelu by se dalo dohledat kolem 25ks, coz je 1/4 toho co turci objednali. Jaka je realita nevime., ale drzme se u minima... Samozrejme obrovskou vyhodou ...Zobrazit celý příspěvek

    Celkem potvrzenych sesetrelu by se dalo dohledat kolem 25ks, coz je 1/4 toho co turci objednali. Jaka je realita nevime., ale drzme se u minima... Samozrejme obrovskou vyhodou dronu je, ze operator je v bezpeci, dostane novy stroj a jede se dal. Dalsi obrovskou vyhodou dronu vs PVO je nacasovani utoku, to si vzdy vybere operator dronu, zatimco PVO musi byt vlastne nonstop v bojove pohotovosti a vzhledem k tomu, ze v Libyji tvori PVO asi jenom tech par pantsiru S1 s allah akbar obsluhou, tak mi to naopak prijde jako dobry vysledek pro pantsir. Proc kdyz pantsir sestreli TB2 tak se vlastne nic nedeje, a kdyz tam pak turci znici nejake pantsiry na tahaci, tak je z toho medialni trhak?

    Nemluve o tom, ze vetsinu pantsiru znicili pri presunu, kdyz jen tak staly atd...takze realne ten pocet neni 1:1,5 jak uvadi Autor clanku, ale spise 3:1. Samozrejme nasazeni TB2 melo v Libyji velky dopad, ale jak jiz tady psali jini, turci tam maji tisice operatoru, lode, rusicky, PVO stredniho dosahu, radiolokatory...denne jim tam litaji C130 tam a zpet s vybavenim. Bez toho vseho by to byl jen kram, ktery by sam nedokazal nic extra, aniz by mel zazemi a podporu druhe nejvetsi armady v NATO, ktera tam bojuje s typkama v bvp1... O nejake PVO wagnerovcu bych si nedelal iluze, vime jak dopadli u Deir Ezzoru, kde byli jak na strelnici. O vojenskych uspesich/schopnostech saudu radsi ani nepisu...Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     12:18 16.06.2020

     ""...s allah akbar obsluhou..." Tohle Rusové tvrdí vždy, když jejich zbraně někde nezafungují. Když to naposled předhazovali Egyptu v 70. letech, tak to mohli dokázat. Do Egypta ...Zobrazit celý příspěvek

     ""...s allah akbar obsluhou..."

     Tohle Rusové tvrdí vždy, když jejich zbraně někde nezafungují. Když to naposled předhazovali Egyptu v 70. letech, tak to mohli dokázat. Do Egypta poslali a proti Izraeli nasadili vlastní gardový stíhací pluk s nejnovějšími Mig-21. V prvním souboji přišli o 7 stíhaček, Izrael ani o jednu. A s ostudou je radši stáhli zpátky domů...

     Taky nevěřím, že Wagnerovcům poskytuje PVO "allah akbar" obsluha. Nejspíš to bude jako u těch Migů a Sůček, která tam narychlo poslali. Posádky jsou taky Wagnerovci.

     Pancíře ze SAE měli v roce 2019 projít upgradem, který zajišťoval výrobce. Ale čeho se týkal, to jsem nenašel.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      12:31 16.06.2020

      StandaBlabol: no, myslím, že zrovna ta jednadvacítka je hezkou ukázkou, jak se stejným strojem zahýbe obsluha. Když srovnáš ne moc slavné nasazení syrských a egyptských proti velmi ...Zobrazit celý příspěvek

      StandaBlabol: no, myslím, že zrovna ta jednadvacítka je hezkou ukázkou, jak se stejným strojem zahýbe obsluha. Když srovnáš ne moc slavné nasazení syrských a egyptských proti velmi slušnému indickému a skvělému vietnamskému, tak je vidět sakra rozdílné skóre.
      Zbytek nerozporuji.Skrýt celý příspěvek

     • infi
      15:10 16.06.2020

      Jo, je zavadejici tvrdit kdo za tim sedi...I kdyby tam byl Chuck Norris, tak bez pomoci dalsich slozek PVO to proste sam neda :-)

      Jo, je zavadejici tvrdit kdo za tim sedi...I kdyby tam byl Chuck Norris, tak bez pomoci dalsich slozek PVO to proste sam neda :-)

     • StandaBlabol
      19:23 16.06.2020

      to Danny,

      a já zase nerozporuji, že obsluha je to nejdůležitější:).

      to Danny,

      a já zase nerozporuji, že obsluha je to nejdůležitější:).

     • stronger.p
      19:48 16.06.2020

      Žádný gardový pluk pilotů tam neposlali. Byli to řadoví piloti, povětšinou nováčci. Měli chránit Káhiru, padli do připravené, dlouho plánové ...Zobrazit celý příspěvek

      Žádný gardový pluk pilotů tam neposlali. Byli to řadoví piloti, povětšinou nováčci.
      Měli chránit Káhiru, padli do připravené, dlouho plánové pasti.
      https://www.valka.cz/14815-Rus...
      https://www.stoplusjednicka.cz...
      MiG-21 byl schopný letoun, což ve Vietnamu dostatečně prokázal.
      Většinou píšete rozumně, nechápu ty "posměšky" z Vaší strany.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:30 16.06.2020

      stronger: Dokázal dobře přepadat útočná letadla díky své rychlosti. Ale proti Phantomům se nijak nevyznamenal, poměr kill:loss ratio měli nic moc. Při správný taktice F-4 proti ...Zobrazit celý příspěvek

      stronger: Dokázal dobře přepadat útočná letadla díky své rychlosti. Ale proti Phantomům se nijak nevyznamenal, poměr kill:loss ratio měli nic moc.
      Při správný taktice F-4 proti Migu to dopadalo dost jednostranně, třeba 7:0

      Mig-21 nebyl špatný letadlo, ale oproti Phantomu je to v podstatě ještě o generaci starší letadlo. Sice jsou od sebe pár let, ale Mig ještě byl designovanej dle starý školy jako stíhač na blízko, nic moc radar, rakety na pár kilometrů.

      Phantom byl stroj s výkonným radarem a podstatně delším dostřelem svých raket, když správně využil svých předností, tak ho Mig ani nebyl schopen ohrozit.
      Přes tradovanej mýtus vůbec nebyl problém absence kanónu Phantomu (většinu zásahů měl i po zavedení kanónu raketama), problém byl ve výcviku pilotů, ten když se zlepšil, tak ztrátovost migů prudce stoupla a do otevřených soubojů se pokud možno nepouštěly.

      https://www.historynet.com/gre...
      https://www.airforcemag.com/ar... Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
   00:54 17.06.2020

   Tu je to aj s fotkami - https://lostarmour.info/libya/...
   ak sa to nezobrazí tak si to treba naťukať.

   Tu je to aj s fotkami - https://lostarmour.info/libya/...
   ak sa to nezobrazí tak si to treba naťukať.

 • SofF
  22:39 15.06.2020

  zajímavé shrnutí, jen bych podotkl že vývozní verze "Pancířů" není totéž co má Rusko, navíc o slabinách toho systému dávno ví, proto už se dělá podstatně odolnější verze hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

  zajímavé shrnutí, jen bych podotkl že vývozní verze "Pancířů" není totéž co má Rusko, navíc o slabinách toho systému dávno ví, proto už se dělá podstatně odolnější verze hlavně vůči rušení. Plus také záleží kolik měl Haftar munice, přecejen se asi moc nepředpokládal tak razantní vstup tureckých jednotek.
  No a jestli se do toho opře Egypt tak z toho může konflikt přerůst, protože ani jedna velká země nebude chtít ustoupit. Egypt poslední roky dost modernizoval armádu i námořnictvo takže je hodně důstojným soupeřem Turecka - mají moderní západní i ruskou techniku, jen třeba ty výsadkové lodě co byly původně pro Rusko slušně posílily námořnictvo. Proti takovému střetu by bylo syrské a libyjské tažení jen dětskou hrou na vojáčky.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
   22:46 15.06.2020

   P.S: když se na to dívám strategicky tak to může být dobrá léčka na Erdogana - ač člen OTAN tak je tzv ostatním "osinou", takže když by byl ponížen Egyptem ani Spojené státy by se ...Zobrazit celý příspěvek

   P.S: když se na to dívám strategicky tak to může být dobrá léčka na Erdogana - ač člen OTAN tak je tzv ostatním "osinou", takže když by byl ponížen Egyptem ani Spojené státy by se určitě nezlobily...Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   07:48 16.06.2020

   Jenom k tomu Pantsiru. Výsledky co tam předvádí jsou ještě velmi dobré. Stačí se podívat na video, co mají za obsluhy v Lybii. Jestli jsou gramotní jest otázka. "allah akbar" Bez ...Zobrazit celý příspěvek

   Jenom k tomu Pantsiru. Výsledky co tam předvádí jsou ještě velmi dobré. Stačí se podívat na video, co mají za obsluhy v Lybii. Jestli jsou gramotní jest otázka. "allah akbar"
   Bez dlouhého zkoumání, to co je vidět na monitoru, je asi hodně ořezaná exportní verze.
   Podíval jsem se co nasadili před 4 lety na základně v Syrii Rusové. Už na první pohled je to S2 a jiný radar.
   Rusové zcela reálně očekávali, že tamní obsluhy prostě z techniky utečou a nechají svému osudu a nemají zájem, aby "plnotučné verze" Pantsiru padli do rukou Turkům.
   Haftar nekoupil nic. Rusové vyrobili a dodali, zaplatili Saudi. Egypt je výcviková a logistická základna pro Haftarovy lidi. Výhodná poloha sousedního státu. Vůbec by mne nepřekvapilo, pokud by tam Rusko mělo základny REBu (EW) a získaná data a informace poskytovali Haftarovi a využívali sami pro svoji potřebu. A nebudou to vojáci. Pozemky si koupí nebo pronajme soukromá firma z Ruska a nachá tam působit odborníky , zaměstnance od výrobců systému REB, kontraktory - bývalé vojáky.
   Egypt bude rejdiště Tureckých tajných služeb.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  20:57 15.06.2020

  "Jde o údaj ukrajinského webu Defense Express, který se odvolává na vlastní nejmenované zdroje." - to myslíte vážně, nebo si děláte srandu?

  "Jde o údaj ukrajinského webu Defense Express, který se odvolává na vlastní nejmenované zdroje." - to myslíte vážně, nebo si děláte srandu?

 • JirkaM
  20:54 15.06.2020

  Na tomhle souboji dronů proti Pancirům se nejspíš obě strany hodně naučí. To není jako házet bomby na ručníkáře. A jestli ty Pancire byly od přátel z perského zálivu, docela ...Zobrazit celý příspěvek

  Na tomhle souboji dronů proti Pancirům se nejspíš obě strany hodně naučí. To není jako házet bomby na ručníkáře.

  A jestli ty Pancire byly od přátel z perského zálivu, docela věřím, že je dokážou nakupovat rychleji než zvládnout Turci vyrábět drony.Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  19:13 15.06.2020

  Na tomto zdroji (stejně "kvalitní" jak ten podle kterého byl sepsán článek výše) se uvádí, že ztráty na Pantsirech jsou zřejmě 12ks, ale ztráty na dronech jsou 33ks TB2, 3 ks Anka ...Zobrazit celý příspěvek

  Na tomto zdroji (stejně "kvalitní" jak ten podle kterého byl sepsán článek výše) se uvádí, že ztráty na Pantsirech jsou zřejmě 12ks, ale ztráty na dronech jsou 33ks TB2, 3 ks Anka a 2 ks RQ1

  https://colonelcassad.livejour... Skrýt celý příspěvek

  • Анатолий
   08:33 16.06.2020

   Souhlasím s tím že dronů bylo zničeno víc než udává turecká strana, jde o to, že drony zřejmě ničí i celou řadu jiných pozemních cílů, kdežto ve vzduchu se nasazují především ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím s tím že dronů bylo zničeno víc než udává turecká strana, jde o to, že drony zřejmě ničí i celou řadu jiných pozemních cílů, kdežto ve vzduchu se nasazují především drony.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:15 15.06.2020

  Další příklad toho, že bez možnosti útočit na základny nepřátelského letectva nebo míst, ze kterých vzdušné prostředky nepřítele působi, je úsilí pozemní PVO vždy marné. Kdo chce ...Zobrazit celý příspěvek

  Další příklad toho, že bez možnosti útočit na základny nepřátelského letectva nebo míst, ze kterých vzdušné prostředky nepřítele působi, je úsilí pozemní PVO vždy marné. Kdo chce budovat opravdu účinnou PVO, musí začít kvalitním letectvem a zbraněmi schopnými napadnout nepřítele už na zemi než vůbec vzlétne.
  Jinými slovy, pokud by Haftara muslimáči ze zálivu a Egypta opravdu měli účinně podporovat, tak si musí vytvořit A2/AD oblast, letadel mají dost. Protože jim chybí opravdový deštník PVO, takové sporadické nasazení je k ničemu.

  ...turci nejsou ořezávátka, když uvidí, že má nepřítel PVO s malým dosahem, tak evidentně vědí jak na něj. Z pozic stand off.

  Pantsir bych úplně nezatracoval, je to schopný systém, ale bez ostatní podpory a při bezmyšlenkovitém nasazení je vždy překonatelný.
  Zkuste si spočítat kolik záběrů ze zničení bylo opravdu na aktivní systém a kolik na odstavený nebo pouze na přesunu.

  Dalším příkladem z článku je i to, jaké opravdové trendy na bojišti jsou, jinými slovy, my žádné AH1 nepotřebujeme! Dnes si kapesní letectvo v podobě UAV může vozit pomalu každý prapor v ISO kontejnerech a přímo je nasazovat.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   19:32 15.06.2020

   Souhlasím s tím, že roli bitevníku na bojišti přebírají drony. A kupovat dnes bitevní vrtulníky je, ehm, konzervativní přístup. Jinak k tomu nízkému RCS a problémům Pancíře drona ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím s tím, že roli bitevníku na bojišti přebírají drony. A kupovat dnes bitevní vrtulníky je, ehm, konzervativní přístup.

   Jinak k tomu nízkému RCS a problémům Pancíře drona detekovat, které se tu řeší i v diskuzi. To se u stealth letadel pohybuje výrazně pod úrovní RCS ptáků. Takže u malého dronu konstruovaného s přihlédnutím ke stealth a letícímu pomalu může být problémem nikoliv samotná detekce cíle, ale schopnost jeho správné identifikace a kvalita řídícího software. Prostě ten cíl klasifikuje jako ptáka a ignoruje ho.

   Jinak super článek, o souboji Pancířů s tureckými drony se toho teď na netu plno. Problémem je, že jeden den vyjde článek, že Pancíř je zabijákem Bayraktarů a druhý den je to naopak. Takže se skutečnou výší ztrát bych byl opatrný. Poněkud obskurní web Avia Pro například tvrdí, že Pancíře sestřelily 60 Bayraktarů v Libyi a dalších 30 v Sýrii. Dopočítat se nějakých přesných ztrát na obou stranách asi možné nebude.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:10 15.06.2020

    Zajímavé že samy Američané které snad nikdo nemůže přezdívat z podceňování dronů rozjíždí projekt FARA na průzkumně/bitevní vrtulník nové generace. To svědčí o tom že klasický ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé že samy Američané které snad nikdo nemůže přezdívat z podceňování dronů rozjíždí projekt FARA na průzkumně/bitevní vrtulník nové generace. To svědčí o tom že klasický bitevní vrtulník rozhodně není překonaná záležitost.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:44 15.06.2020

     Mezi AH1 pro AČR a projektem FARA je rozdíl, u FARA se počítá se standoff možnostmi a ovládáním bezpilotních prostředků. A systémově má stroj z projektu FARA nahrazovat Kiowy. To ...Zobrazit celý příspěvek

     Mezi AH1 pro AČR a projektem FARA je rozdíl, u FARA se počítá se standoff možnostmi a ovládáním bezpilotních prostředků. A systémově má stroj z projektu FARA nahrazovat Kiowy. To nebude "klasický bitevní vrtulník" to je už jiná liga oproti AH 1. Tam kde se AH 1 bude muset přiblížit ohrožené zóně bude FARA používat UAS nebo standoff munici, tak jako TB2Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:53 16.06.2020

      Tak Invictus se koncepcí zas tak od AH-1Z neliší. Samozřejmě je to novější návrh u kterého se klade důraz zejména na rychlost. Ovládání dronů je v plánu do budoucna i pro Viper, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak Invictus se koncepcí zas tak od AH-1Z neliší. Samozřejmě je to novější návrh u kterého se klade důraz zejména na rychlost.
      Ovládání dronů je v plánu do budoucna i pro Viper, takže tuhle schopnost získá jistě dřív než AČR nějaké reálně nakoupí.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:57 16.06.2020

      CR asi nikdy nebude kupovat top zaváděný systém, co pomalu je ještě ve stadii vývoje.

      CR asi nikdy nebude kupovat top zaváděný systém, co pomalu je ještě ve stadii vývoje.

   • flanker.jirka
    23:05 15.06.2020

    Pouze pár lidí asi bude znát pravdu o skutečných ztrátách, zráty budou vždy sloužit i jako propagace protizbraní a k rozvíření debat fanatiků obou stran. TB2 není žádný neviditelný ...Zobrazit celý příspěvek

    Pouze pár lidí asi bude znát pravdu o skutečných ztrátách, zráty budou vždy sloužit i jako propagace protizbraní a k rozvíření debat fanatiků obou stran. TB2 není žádný neviditelný zázrák, při hlídání ruské základny v Sýrii byl Pantsir prokazatalně schopný ničit mnohem menší a pomalejší cíle. Už jen koule s optikou a závěsy s výzbrojí pod TB2 dnes postačí pro odraz k radaru, jde o to na jakou vzdálenost. Na tomto odkaze jsou k vidění starší údaje o předpokládaných detekčních schopnostech Pantsiru: (pokud by toto platilo, tak by Pantsir viděl tyto cíle sotva na 12 km, což je málo vzhledem k tomu, jaký dosah má výzbroj TB2 nebo jakou UAS podporuje svou informací) a píše se tu i o možném působení vlivem elektronického rušení, jehož efektivitu na systém se také reálně nedozvíme, může dojít k dalšímu zkrácení dosahů.
    https://www.ausairpower.net/AP...
    Problém může být ve způsobu nasazení Pantsiru, rusové k systému nabízí i přehledový radar včasné výstrahy, cíl který vidí samotný TELAR Pantsiru na 15 km tento přehledový radar vidí na cca 100 km. S využitím takové informace může Pantsir efektivněji působit v pasivním režimu. https://commons.wikimedia.org/... Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     07:25 16.06.2020

     Také myslím, že problém bude spíše v taktice a absenci integrované PVO, než v systému Pancíř samotném.

     Také myslím, že problém bude spíše v taktice a absenci integrované PVO, než v systému Pancíř samotném.

   • flanker.jirka
    23:12 15.06.2020

    Tady na odkaze jsou i nějaké zmínky o tom co na jakou vzdálenost měl Pantsir sundat v Sýrii. https://thaimilitaryandasianre... Na systém s ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady na odkaze jsou i nějaké zmínky o tom co na jakou vzdálenost měl Pantsir sundat v Sýrii. https://thaimilitaryandasianre...
    Na systém s dosahem 20 km je to slušné, ale pokud si postavíte útočný systém se zbraněmi s delším dosahem, tak prostě UAV zůstane mimo dosah Pantsiru a PVO prostředek, v tomto případě Pantsir, bude odkázán na možnost postřelovat mnohem menší řízenou střelu na něj letící. ...tak že schopnost C-RAM a to bude u Pantsiru hodně omezené, pokud vůbec možné.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  16:18 15.06.2020

  Tento článok by mal byť vytesaný na večnosť do tej najtvrdšej žuly čiernej pre všetkých Sputnikovcov, Zemavekovcov a iných vyznávačov kotlebovskej bandy ktorí neochvejne tvrdia, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Tento článok by mal byť vytesaný na večnosť do tej najtvrdšej žuly čiernej pre všetkých Sputnikovcov, Zemavekovcov a iných vyznávačov kotlebovskej bandy ktorí neochvejne tvrdia, že treba zrušiť nadzvukové letectvo a nakúpiť S-300.

  Proste nikde na svete vzdušná obrana nestojí a ani nemôže stáť na
  pozemnej PVO bez leteckej podpory.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   17:27 15.06.2020

   Presne na ten vyrok toho nasho nazi oberkkta som si vybavil ked som ten clanok docital.

   Presne na ten vyrok toho nasho nazi oberkkta som si vybavil ked som ten clanok docital.

 • dusan
  14:31 15.06.2020

  https://www.armadnymagazin.sk/... Naši "sputnikovci" predstavili určité riešenie proti dronom, ale ja som v tomto smere posimista. ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.armadnymagazin.sk/...

  Naši "sputnikovci" predstavili určité riešenie proti dronom, ale ja som v tomto smere posimista. Všetko aktívne na vyspelom bojisku stáva cieľom a aktívny systém rušenia dronov si "koleduje" o to, že pritiahne pozornosť na to určených "kamikaze" systémov pri dronovom útoku. Samovražebnému dronovi vôbec nebude vadiť rušenie ... práve naopak, bude to pre neho navádzanie a bude útočiť v plne pasívnom režime.

  Má to zmysel len ako prevencia ´ďalej od fronty, blízko fronty to nemôže prežiť.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   15:43 15.06.2020

   Především proti směrovým datalinkům to bude mít jen dosti omezenou účinnost. Ale zas směrovej datalink je podstatně dražší, než všesměrové antény, takže jako prvek "ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek

   Především proti směrovým datalinkům to bude mít jen dosti omezenou účinnost. Ale zas směrovej datalink je podstatně dražší, než všesměrové antény, takže jako prvek "ekonomické války" to smysl má.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:21 15.06.2020

    Kolik UAV má skutečně směrový datalink???

    Kolik UAV má skutečně směrový datalink???

    • logik
     21:20 15.06.2020

     Např. tady Indové tvrdí, že mají směrový datalink: https://www.vayuaerospace.in/I... KZO od Rheinmetalu ho má ...Zobrazit celý příspěvek

     Např. tady Indové tvrdí, že mají směrový datalink:
     https://www.vayuaerospace.in/I...
     KZO od Rheinmetalu ho má taky:
     https://www.eurocontrol.int/ee...
     takže žádná rarita to evidentně není.

     Kolik je na bojištích reálně nasazeno repelentů? Srovnávejme srovnatelné - buďto současný stav (bez repelentu), nebo co jde nasadit v případě, kdy protivník Repelenty nasadí...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:28 16.06.2020

      logik
      pěkné odkazy, ale poněkud obsáhlé, kde jsou tam zmíněny směrové datalinky?

      logik
      pěkné odkazy, ale poněkud obsáhlé, kde jsou tam zmíněny směrové datalinky?

     • logik
      18:10 16.06.2020

      V indickém si dej vyhledat directional.
      U Rheinmetalu str. 96.

      V indickém si dej vyhledat directional.
      U Rheinmetalu str. 96.

  • Tango23
   16:03 15.06.2020

   ..no tech reseni bude asi vic :) napr. Rosa-M https://kbradar.by/en/products... Nevim, jak moc kopiroval, kdo od koho, ale vychazi mi ...Zobrazit celý příspěvek

   ..no tech reseni bude asi vic :) napr. Rosa-M
   https://kbradar.by/en/products...
   Nevim, jak moc kopiroval, kdo od koho, ale vychazi mi oba dost podobne konstruckce a tech. dat... ale nejsem specialista...Skrýt celý příspěvek

  • danny
   16:53 15.06.2020

   dusan: pochybuju, že by Repelent nějak ohrozil dron kategorie Bayraktar TB2. Zatím všude, kde se k němu dají dohledat nějaké informace, píší o obraně před miniaturními drony. U TB2 ...Zobrazit celý příspěvek

   dusan: pochybuju, že by Repelent nějak ohrozil dron kategorie Bayraktar TB2. Zatím všude, kde se k němu dají dohledat nějaké informace, píší o obraně před miniaturními drony. U TB2 maximálně zamezí odesílání dat, ale těžko ho nějak vážně ohrozí nebo přinutí, aby se nevrátil zpět do bezpečí.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    17:54 15.06.2020

    Taky si říkám, že tohle je snad v kategorii jako dělané pro Pancir.

    Taky si říkám, že tohle je snad v kategorii jako dělané pro Pancir.

  • Jirosi
   18:18 15.06.2020

   Snad už jim to konečně vyjde, a nebude to jen další z řady zbraní co mají už konečně nepřítele vyřadit.

   Snad už jim to konečně vyjde, a nebude to jen další z řady zbraní co mají už konečně nepřítele vyřadit.

  • Анатолий
   08:50 16.06.2020

   Také jsem viděl použití takových směrových ručních rušiček pro zachycení menších dronů. Ty slouží především k zjištění pozic odstřelovačů, nebo obecně zmapování opevnění ...Zobrazit celý příspěvek

   Také jsem viděl použití takových směrových ručních rušiček pro zachycení menších dronů. Ty slouží především k zjištění pozic odstřelovačů, nebo obecně zmapování opevnění protivníka.
   To bude pro poziční boj výhodnější než veliká EW auta, ale samozřejmě nezachytí veliké bojové drony.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2