Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir

Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir
Bayraktar TB2 / Baykar Makina (Zvětšit)

Taktické a operační víceúčelové drony Bayraktar TB2 turecké společností Baykar Makina již překonaly 200 tisíc letových hodin. Turecké drony se v posledních měsících proslavily především ničením ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) Pancir v Sýrii a Libyi.

Bayraktar TB2 v Sýrii

První let tureckého dronu Bayraktar TB2, jednoho z nejúspěšnějších produktů tureckého vojenského průmyslu, se uskutečnil v roce 2014. Turecké ozbrojené síly dosud odebraly 107 dronů Bayraktar TB2, dalších šest koupil Katar a 12 dronů Ukrajina.

Již v roce 2014 se Bayraktar TB2 zúčastnil bojové operace ve východním Turecku. V roce 2016 se veřejnost poprvé dozvěděla o úspěšném použití turecké víceúčelové střely vzduch-země UMTS (Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi) proti kurdským jednotkám. Poté turecká armáda pravidelně nasazovala drony k průzkumu a leteckým útokům na tureckých hranicích. 

Podle dřívějších tiskových zpráv flotila dronů Bayraktar TB2 v polovině roku 2019 již měla za sebou 10 000 bojových letů a 130 000 letových hodin. Za poslední rok tak flotila tureckých dronů nalétala 70 000 letových hodin. To ukazuje na značný nárůst intenzity operací turecké armády.

Turecký dron Bayraktar TB2 se ale proslavil v únoru a březnu letošního roku v severní Sýrii. Během bojů v Idlibu turecké drony útočily pomocí přesných zbraní na asadová vojska. Podle oficiálních odhadů tureckého ministerstva obrany ztratil Bašár Asad během zmíněného období 200 obrněných vozidel, 50 dělostřeleckých a raketových systémů, 100 vozidel a údajně až 3000 vojáků.


Bayraktar TB2 v Sýrii

Většinu cílů zničil nebo zaměřil právě Bayraktar TB2. Současně se také na YouTube začaly objevovat videa, při kterých turecký dron ničí Ruskem dodané systémy PVO krátkého dosahu Pancir. Podle tureckých zdrojů měly být během bojů v Idlibu zasaženy tři komplety Pancir S1, tři odpalovací komplety S-125 Pečora, jeden naváděcí radiolokátor S-125 a jeden komplet Tor-M1. Na druhé straně Turecko údajně přišlo jen o dva drony Bayraktar TB2.

Během opotřebovací války, jakou vidíme v Sýrii, ale nejsou ani tak důležité počty zničené techniky, ale zejména ekonomické ztráty. Dron Bayraktar TB2 přitom stojí zřejmě méně než pět milionů dolarů, naopak ruský komplet Pancir kolem 14 milionů dolarů. Ukrajina například za 12 dronů Bayraktar TB2 a tři řídící stanice (zřejmě včetně munice, pozemního zabezpečení, služeb a náhradních dílů) zaplatila 69 milionů dolarů.

Stejně tak je v podobném typu konfliktu zásadní, jak průmysl a hospodářství dané země dokáže rychle nahrazovat zničené zbraňové systémy. V tomhle souboji má jednoznačnou převahu turecký dron. I při případné ztrátě tři dronů Bayraktar TB2 na jeden Pancir by bylo vedení války pro Turecko ekonomicky výhodnější než pro protivníky.


Ruské systémy Pancir nemají příliš dobrou taktickou (mají vysoké těžiště) ani strategickou mobilitu (nedají se například vcelku přepravovat železnicí), jsou proto při přesunu zranitelné.

Výhodou Bayraktar TB2 jsou výkonné elektrooptické senzory, které údajně dokáží zachytit člověka na vzdálenost několika desítek kilometrů. Senzory umožňují držet se dál od systémů PVO, sledovat cíl a vyčkávat na vhodnou příležitost k útoku. Bayraktar TB2 si udrží odstup například od ruských systémů PVO, jako je Pancir, Tor, Tunguska nebo Osa, a přesto umí získat souřadnice nepřátelské PVO vhodné k navedení vlastních nebo jiných přesných zbraní. Palubní zbraně tureckého dronu mají dosah osm kilometrů při laserovém navádění, nebo až 14 km při použití satelitní navigace.

Ostatně podobnou schopnost ocení ukrajinská armáda, pokud se bude opakovat invaze ruské armády na východní Ukrajinu. Během roku 2015 ruská armáda nasadila v ukrajinském Luhansku právě systémy PVO Pancir.


Zničený Pancir v Libyi

Válka dronů v Libyi

Bayraktar TB2 také ničí ruské systémy Pancir v Libyi. Zde turecká a katarská armáda podporuje OSN uznanou Vládu národní jednoty (GNA) a jejího předsedu Fajiz as-Sarradže. Proti GNA, Turecku a Kataru stojí libyjský generál Chalífa Haftar z neuznané Libyjské národní armády (LNA). Hafatra podporuje mimo jiné Francie a Saúdská Arábie. Mimochodem o víkendu Francie oficiálně vyjádřila znepokojení nad tureckým vojenským angažmá v Libyi.

Zřejmě nejzajímavější na celé situaci je, že proti Turecku nasadil v Libyi svou armádu Egypt. Před pár dny se na internetu objevila videa kolony obrněných vozidel egyptské armády, včetně egyptských tanků Abrams, které mířily do Libye. V Libyi ve prospěch LNA působí také ruské vojenské jednotky, podle OSN konkrétně 1200 příslušníků ruské Wagnerovy skupiny.

Mimochodem na Libyi platí zbrojní embargo, které, ale jak se zdá, nikdo moc nedodržuje. Do Libye zbraně i bojovníky GNA dodává Turecko i Katar.

Libye je v geopolitickém soupeření velmi lákavé sousto. Libye má jednak obrovské zásoby plynu a ropy, jednak je vstupní branou pro africké migranty do Evropy. Kdokoliv ovládne Libyi, může pomocí uprchlíků velmi efektivně ovládat vnitropolitickou, sociální a ekonomickou stabilitu Evropy.

V každém případě do konce května turecké drony zničily v Libyi 15 ruských systémů PVO Pancir. V Sýrii mělo být zičeno již osm kompletů Pancir. Jde o údaj ukrajinského webu Defense Express, který se odvolává na vlastní nejmenované zdroje.


Libyjská obsluha Pancir úspěšně zničila neznámý dron, možná Bayraktar TB2.

Letecké údery proti systémům Pancir jsou veřejně dostupné na YouTube. Pochopitelně ztráty jsou i na turecké straně. Na YouTube jsou videa několika zničených dronů Bayraktar TB2, přičemž odhady mluví o deseti zničených srojích.

Za úspěchem tureckých dronů stojí údajně i turecký pozemní systém elektronického boje Koral, který jednak dokáže rušit radiolokátory systému Pancir, ale i komunikaci mezi nepřátelskými drony a řídícím střediskem.

Většina zničených systémů Pancir v Libyi patřila Spojeným arabským emirátům, které podporují generála Haftara. Emirátské systémy Pancir jsou usazeny na německé platformě MAN-SX45. V Libyi se také objevují na straně Haftara systémy Pancir na podvozku Kamaz-6560 8×8, ale není veřejně známo, z jaké země pocházejí nebo kdo je obsluhuje. Babak Taghvaee, známý íránský letecký expert, na svém twitterovém účtu ale uvedl, že LNA dostala komplety Pancir přímo z Ruska.

Turecko se aktivně vojensky účastní operací v Libyi od prosince 2019. Masivní nasazení tureckých dronů a tureckých systémů PVO mělo výrazný vliv na bojové úspěchy GNA. Jednotkám GNA se například 18. května podařilo obsadit základnu Al-Watiya, což bylo hlavní opěrné, logistické a zásobovací centrum LNA. Haftarovy jednotky musely nakonec ustoupit, protože Bayraktary TB2 kompletně zničily PVO základny Al-Watiya, kterou tvořily ruské systémy Pancir.

To byla zřejmě poslední kapka pro Egypt, který začal následně do Libye posílat své obrněné jednotky. Také Rusko na pomoc Hafartovi poslalo ze Sýrie dva stíhací letouny MiG-29 a útočné stroje Su-24. Přelet kryly dva ruské letouny Su-35.


Zajatý Pancir na základně Al-Watiya

V každém případě v Libyi nyní zuří největší válka dronů na světě. Podle OSN bylo v Libyi provedeno více než 1000 leteckých úderů pomocí dronů. Drony používá i LNA, konkrétně čínské drony Wing Loong od Spojených arabských emirátů. 

Zmocněnec Organizace spojených národů (OSN) pro Libyi Ghassan Salamé v záři uvedl, že nasazení dronů v Libyi komplikuje přesuny obyvatel. Drony zejména na západě útočí na letiště, což velmi komplikuje používání civilní osobní a nákladní letecké dopravy. Na letiště jsou údajně každý den prováděny údery pomocí dronů i pilotovaných letadel.

Drony jsou v Libyi úspěšné z mnoha důvodů. Bayraktar TB2 stojí (akvizičně i provozně) řádově méně, než nejnovější útočný vrtulník nebo proudový stíhací letoun. Bayraktar TB2 představuje také velmi malý cíl – na zemi zabírá výrazně menší plochu, než například útočný vrtulník AH-64 Apache nebo turbovrtulové letadlo A-29 Super Tucano. Štíhlý Bayraktar TB2 je také cíl s velmi nízkým čelním radarovým průřezem (RCS) a nízkou tepelnou stopou.

Bayraktar TB2 se ve vzduchu udrží 27 hodin a obvykle působí do 300 km od řídící stanice. Dron umí provádět sledování, průzkum nebo zpravodajství. V případě potřeby dokáže na cíl navést vlastní palubní zbraně nebo předá souřadnice cíle na velitelství pro další využití.


Výkonné senzory tureckého dronu dokáží z bezpečné vzdálenosti sledovat systémy PVO.

Navíc rovinatý a pouštní terén Libye je ideální pro letecké operace, protože na zemi není příliš míst, kde lze pozemní techniku ukrýt.

Operace v Libyi rozhodně ukazují na obrovskou efektivitu nízkonákladových dronů proti nepřátelské PVO. Zejména v případě déletrvajícího konfliktu, kdy o výsledku střetnutí rozhoduje logistická a průmyslová základna soupeřících stran, je nasazení dronů proti složitým a drahým systémům PVO velmi efektivní.

Podmínkou úspěšného nasazení dronů je ale robustní průmyslová základna, která dokáže vyrábět drony a příslušnou munici velmi rychle a levně. Klíčová je rovněž přesná letecká munice s dostatečným dosahem.

Pokud přijmeme deklarace obou stran o počtech zničených systémů, tak ekonomické ztráty jsou 50 milionů dolarů za deset zničených dronů Bayraktar TB2, proti 210 milionům dolarů za 15 zničených systémů Pancir. I při 40 sestřelených dronech je výhoda v rámci opotřebovací války na turecké straně. Nebo jiný pohled – Turecko dokáže případných 40 zničených dronů znovuvyrobit mnohem rychleji a levněji než Rusko 15 systémů PVO Pancir.

Turecko, posíleno bojovými úspěchy svých dronů, navíc pokračuje ve vývoji výkonějších bojových bezpilotních letadel. Začátkem prosince 2019 poprvé vzlétl dvoumotorový dron Bayraktar Akıncı o maximální startovní hmotnosti 5500 kg, nosnosti 1350 kg a maximální rychlosti 360 km/h. Bayraktar Akıncı je svými výkony srovnatelný s americkým dronem MQ-9 Reaper.

Zdroj: Al-Jazzera, Defense Express, 2, 3,

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský dron zničil systém protivzdušné obrany Pancir-S1

Izrael ve čtvrtek provedl odvetný letecký úder na íránské cíle v Sýrii a podle tiskové zprávy ...

Bayraktar TB2: Ukrajina nakupuje bitevní drony z Turecka

Podle známého ukrajinského novináře Jurije Butusova ukrajinská vláda s tureckou společností Baykar ...

Ukrajina převzala první turecké bitevní drony Bayraktar TB2

Podle tiskové zprávy ukrajinského koncernu UkrOboronProm ukrajinská armáda převzala první turecké ...

Problematický Pancir-S1: Ruské ministerstvo obrany hledá náhradu

Podle webu Defence Blog, který se odvolává na nejmenovaný (!) zdroj z ruského ministerstva obrany, ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • StandaBlabol
    21:49 08.07.2020

    Zajímavé ruské články, které se snaží "vysvětlit" ztráty Pancířů v ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé ruské články, které se snaží "vysvětlit" ztráty Pancířů v Libyi.

    https://zvezdaweekly.ru/news/t...
    https://zvezdaweekly.ru/news/t...

    Jdou na to následovně:

    1) Dlouze popisují extra levnou exportní verze Pancíře bez radaru, pouze s optoelektronickým systémem pro detekci cílů a navádění střel. A že taková verze je prostě nevhodná pro boj proti dronům. Už pak nepíšou, že to ale není případ Pancířů dodaných ze SAE do Libye. Ty radary mají. Mimochodem pro verzi s radarem je jako jediná odlišnost exportní verze zmíněn jiný systém rozpoznávání "vlastní x cizí". Takže žádná výrazně "osekaná" verze...

    2) Popírají, že by radar Pancíře měl problém s detekcí dronů. A tvrdí, že drony dosahují úspěchů díky útokům ze "slepého úhlu" přímo nad Pancířem. Radar Pancíře má sice kruhové pokrytí 360 stupňů, ale ve vertikální rovině je to maximálně 60-80 stupňů. Nikde už ale není vysvětleno, jak se dron přímo nad cíl dostane, aniž by byl při příletu detekován radarem Pancíře a sestřelen. Tedy pokud Pancíř nemá problém s jeho detekcí...

    A pak už jen relativizují čísla uvedená i v článku AN. Ztráty Pancířů jsou "údajné podle islamistů", zatímco ztráty dronů jsou prezentovány jako fakta. Je uváděna vysoká cena za dron (5 mil. USD), ale o trojnásobné ceně Pancíře se nezmiňují. A na závěr je tradičně obviňována arabská obsluha z neschopnosti...Skrýt celý příspěvek

  • Tonotime
    09:40 23.06.2020

    Už dlho upozorňujem, že naše armády by sa mali prezbrojiť najmä drónmi a získavať cenné skúsenosti. Vyvíjať umelú inteligenciu k tým drónom, senzorom a hardwéru. To nejde za mesiac ...Zobrazit celý příspěvek

    Už dlho upozorňujem, že naše armády by sa mali prezbrojiť najmä drónmi a získavať cenné skúsenosti. Vyvíjať umelú inteligenciu k tým drónom, senzorom a hardwéru. To nejde za mesiac rok. To je dlhodobá záležitosť. Možno by sa naše štáty mali spojiť pri vývoji a výrobe. Možno by neodmietli ani Poliaci, či napríklad aj Švajčiari a podobne.
    Na vývoj superstíhačiek nemáme ani financie, ani technické zázemie, skúsenosti. Ale naše štáty by sa kľudne mohli presadiť vo vývoji a výrobe drónov. Poprípade by bol nemalý prínos s ich predaja. Tie skúsenosti by už boli. Mali by sme v nich už svoj hardwer a softwer. Lebo ich môžeme draho kúpiť, ale veľmi často aj s backdoormi. A potom sa budeme čudovať, že nám v niektorých kritických okamihov nefungovali. Tie lepšie dróny nekúpili ani Poliaci od USA. Pritom USA všeličo Poliakom predaju, aj F-35 aj rakety Tomahawk! Taká je citlivá otázka s drónmi. K tým drónom treba vyvinúť aj citlivé senzory, kamery, zbraňové systémy a najmä komunikáciu. Komunikáciu ťažko hecknuteľnu, aby ju nešlo dobre rušiť. Tie dróny by bolo možné nasadiť aj na hliadkovanie hraníc, monitorovanie nepokojov, živelných katastróf a podobne.
    Tá prevádzka drónov oproti vrtuľníkom, stíhačkám, musí byť riadne lacnejšia. Tie dróny nepotrebujú rôzne podpory, života.
    Tie dróny môžeme posielať do vysoko rizikových misii, kde by velitelia riadne zvažovali posielať stihačky, vrtuľníky. Dróny môžeme aj obetovať na samovražednú misiu.
    Až po modernizácii našich armád s drónmi by mohli za riadne ušetrené náklady v armáde nakupovať tie predražené tanky a podobne.
    Tie dróny majú aj podľa autora ...Štíhlý Bayraktar TB2 je také cíl s velmi nízkým čelním radarovým průřezem (RCS) a nízkou tepelnou stopou... Teda riadna výhoda oproti vrtuľníkom a stíhačkám.
    Tie dróny môžu operovať viac ako deň. Také veci ide dlhodobo ťažko prevádzkovať so stíhačkami, vrtuľníkmi.
    Ide aj o ekonomiku. Celkom dobre to popísal autor!Skrýt celý příspěvek

  • damik
    14:52 17.06.2020

    >> StandaBlabol : a já zase nerozporuji, že obsluha je to nejdůležitější:) to ja hlavne problem Ruske vojenske techniky s minimalnim mnozstvim automatizace a umele inteligence; ...Zobrazit celý příspěvek

    >> StandaBlabol : a já zase nerozporuji, že obsluha je to nejdůležitější:)

    to ja hlavne problem Ruske vojenske techniky s minimalnim mnozstvim automatizace a umele inteligence; no to celkem brzo Ruske vojenske technologie dojedou ...

    My wingman was a brand new F-35A pilot, seven or eight flights out of training. He gets on the radio and tells an experienced, 3,000-hour pilot in a very capable fourth-generation aircraft. ‘Hey bud, you need to turn around. You’re about to die. There’s a threat off your nose.’”Skrýt celý příspěvek

    • damik
      14:59 17.06.2020

      Tohle s Ruskou technikou hned tak nepujde: In the Harrier, I needed to practice hover because hovering was hard, especially if it was windy out. In the F-35, hovering is so easy ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle s Ruskou technikou hned tak nepujde:

      In the Harrier, I needed to practice hover because hovering was hard, especially if it was windy out. In the F-35, hovering is so easy that there have been pictures of pilots with their hands above the canopy rails showing, “Look, no hands” because once you put it where you want, it’s going to stay there until you tell it to move or it runs out of gas.Skrýt celý příspěvek

    • omacka
      16:26 17.06.2020

      Mizivá automatizace u PVO? Gibka-S, Sosna-R, Pancir, Tor-M1/M2, Buk-M2/M3, S-300PMU2/400/350. Tolik typů moderních vysoce mobilních PVO komplexů (krátkého, středního a dalekého ...Zobrazit celý příspěvek

      Mizivá automatizace u PVO? Gibka-S, Sosna-R, Pancir, Tor-M1/M2, Buk-M2/M3, S-300PMU2/400/350. Tolik typů moderních vysoce mobilních PVO komplexů (krátkého, středního a dalekého dosahu) všechny schopné vést zcela autonomně i bez přítomnosti obsluhy bojovou činnost. Schopné spolupracovat spolu navzájem přes mobilní automatické systémy řízení, které je úkolují a distribuují cíle na svěřené prostředky. Vše v režimu zcela automatickém bez zásahu člověka do těchto procesů, včetně schopnosti vest efektivní bojovou činnost koordinovaně a postřelovat vzdušné cíle s různými PVO prostředky od Panciru a Toru až po S-400/500. Jestli v nějaké automatizaci Rusové vynikají, tak je to právě v PVO systémech, nikdo se jim tou komplexností zautomatizované mnohovrstevné mobilní PVO schopné vést efektivní bojovou činnost i bez obsluhy zatím ani nepřiblížil. To má vcelku logický důvod, protože se podívejte, kolik různých moderních typů PVO komplexů krátkého a středního dosahu se vyvíjí a kde je zavedeno, podívejte se na tuto kategorii ve světě, ani když spočtete celý svět dohromady, tak se jim v tomto kvalitou ani kvantitou typů a řešení nepřiblíží. Pravda ale je, že zcela zautomatizované vedení bojové činnosti se nehodí do konfliktů nízké intenzity, protože vám tam létají i civilní letouny na letiště do Tripolisu, LNA například sestřelila USA MQ-9 Reaper 25.11.2019, pár dní před (21.11.2019) sestřelily Italům jejích MQ-9 nad Libyí.

      Vedení zcela zautomatizované bojové činnosti mnohovrstevné PVO se hodí defakto jen do vojenských konfliktů o vysoké intenzitě, kdy lidský faktor (obsluhy u PVO) v rozhodovacích procesech vás obírá o spoustu drahocenného času.., kdy se dá spolehnout přes IFF systémy na to, že vše, co je ve vzduchu jsou vojenské stroje vaše, nebo nepřátelské a nemusíte řešit ty neznáme, a v konfliktech o malé intenzitě je zas logicky preferován v rozhodovacích procesech i u PVO lidský faktor, protože se tak dá zabránit spoustě případných tragických omylů.

      Pro milovníky AI, S-350 už ji má využívat, i moderní ASU komplexy ji mají v nějaké formě, toto je jistě budoucnost nejen u PVO a její význam určitě poroste v automatizovaných procesech, to samé platí pro moderní letouny F-35/Su-57 a čínské stealthy, které všechny už mají v nějaké formě na ni postaveného druhého elektronického "pilota" podporujícího informačně toho živého v kokpitu.

      Většina těch UAE Panciru na podvozku MAN byla zničená buď při převážení na tahačích, nebo někde schovaná, kdy nevedla žádnou bojovou činnost. Je to asi tak stejná logika jako říci, že letka F-35 byla zničen ještě na letišti, proto je to letoun na nic a jeho schopnosti se neprokázali. Vzhledem k okolnostem, za kterých tam ty Pancire UAE nasadilo a kolik toho turkům už sestřelily, si nevedou opravdu zle, když se nad tím zamyslíte, jak je to vzdálené působeníSkrýt celý příspěvek

      • damik
        16:28 17.06.2020

        No nejak skvele vysledky te Ruske automatizace v Syrii nebo Libii jsem jeste nevidel ...

        No nejak skvele vysledky te Ruske automatizace v Syrii nebo Libii jsem jeste nevidel ...

      • omacka
        16:30 17.06.2020

        .. od regulárních PVO jednotek v jakékoliv armádě s jejich vybudovaným zázemími.

        .. od regulárních PVO jednotek v jakékoliv armádě s jejich vybudovaným zázemími.

      • logik
        17:28 17.06.2020

        Omacka: papír snese všechno, realita je zpravidla odlišná. Např. není problém udělat PVO, která střílí proti každému ptákovi, co se zobrazí na radaru. A máš automatickou zbraň. Jen ...Zobrazit celý příspěvek

        Omacka: papír snese všechno, realita je zpravidla odlišná.
        Např. není problém udělat PVO, která střílí proti každému ptákovi, co se zobrazí na radaru. A máš automatickou zbraň. Jen ji nikdo v automatickém módu používat nebude.
        A vzlhedem k ztrátám tu Ruskou evidentně v tomto módu nepoužívají.

        "kdy se dá spolehnout přes IFF systémy na to, že vše, co je ve vzduchu jsou vojenské stroje vaše, nebo nepřátelské"
        Ne, to fakt není ten problém. Problém je rozpoznat cíle, které má smysl postřelovat, od těch ostatních. Ať už jde o ptáky (kteří mají podobné RCS jako dnešní drony), falešné cíle, artefakty vzniklé rušením.

        "nebo někde schovaná, kdy nevedla žádnou bojovou činnost."
        Jasně. Mám drahý komplet PVO, který by se uměl sám bránit, a já ho radši schovám, kde mi ho zničej. Tak co udělám? Schovám i ty ostatní.
        A teď tu o Karůlce....Skrýt celý příspěvek

      • Echo
        17:39 17.06.2020

        Je to ruske je to smejd. Rus aj keby postavil Hviezdu smrti tak to bude pre tunajsich diskutujucich smejd alebo nejaky fake. Na druhej strane ale medzi galakticku USS Enterprise do ...Zobrazit celý příspěvek

        Je to ruske je to smejd. Rus aj keby postavil Hviezdu smrti tak to bude pre tunajsich diskutujucich smejd alebo nejaky fake. Na druhej strane ale medzi galakticku USS Enterprise do roku 2050 beru ako nevyvratitelny fakt.Skrýt celý příspěvek

        • damik
          18:53 17.06.2020

          Tak si porovnej kolik penez, lidi, vyzkumu, firem, etc se vrazi do vojenskeho prumyslu v zemich NATO a v Ruske federaci. 10x vice? Kazda sranda neco stoji: Raytheon vyvíjí pumu ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak si porovnej kolik penez, lidi, vyzkumu, firem, etc se vrazi do vojenskeho prumyslu v zemich NATO a v Ruske federaci. 10x vice?

          Kazda sranda neco stoji:

          Raytheon vyvíjí pumu GBU-53/B od roku 2010. Vývojové náklady dosáhly k dnešním dnům dvě miliardy dolarů. Za nákup více než 17 000 pum GBU-53/B pak Pentagon zaplatí dalších 3,2 miliardy dolarů.Skrýt celý příspěvek

          • Echo
            19:59 17.06.2020

            Nie nadarmo sa hovori, ze Rus s americkym rozpoctom by uz bojoval na druhom konci galaxie :D ..... ale vies, co mne je to jedno ... kludne sa potlapkajme po vajciach, ze sme borci, ...Zobrazit celý příspěvek

            Nie nadarmo sa hovori, ze Rus s americkym rozpoctom by uz bojoval na druhom konci galaxie :D ..... ale vies, co mne je to jedno ... kludne sa potlapkajme po vajciach, ze sme borci, len potom nechapem preco sa tu stale strasi RuskomSkrýt celý příspěvek

      • dusan
        21:59 17.06.2020

        Vojna nie je "férovka", kde jedna strana si to chce otvorene "rozdať" s druhým a oznámi protivníkovi aby bol pripravený na boj : ) Ak je možnosť tak každý zničí lietadlo na zemi, ...Zobrazit celý příspěvek

        Vojna nie je "férovka", kde jedna strana si to chce otvorene "rozdať" s druhým a oznámi protivníkovi aby bol pripravený na boj : )

        Ak je možnosť tak každý zničí lietadlo na zemi, či PVO systém v prepravnej konfigurácii.

        Pár Pancirov však bolo zničených za prevádzky ...jeden z toho v Líbyi.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        14:22 18.06.2020

        V Rusku mají skvělou funkční PVO Ai! Ale nezapínají ji, protože si nedokáže poradit z civilní provozem :)))

        V Rusku mají skvělou funkční PVO Ai! Ale nezapínají ji, protože si nedokáže poradit z civilní provozem :)))

  • dusan
    20:08 16.06.2020

    Turecko vraj chce zabezpečiť PVO GNA pomocou Ukrajiny - cez systémy S-125. Logiku to má. Ukrajina s tým nebude mať "psychický" problém a pre Turkov by to bolo celkom lacné. ...Zobrazit celý příspěvek

    Turecko vraj chce zabezpečiť PVO GNA pomocou Ukrajiny - cez systémy S-125. Logiku to má. Ukrajina s tým nebude mať "psychický" problém a pre Turkov by to bolo celkom lacné.

    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

    • gangut
      21:33 16.06.2020

      Turci už rozmiestnili na Majtige systémy Hawk. ...Zobrazit celý příspěvek

      Turci už rozmiestnili na Majtige systémy Hawk. https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

    • Strategist
      22:58 16.06.2020

      Vypadá to na odměnu za drony dodané ukrajině. Každopádně tyto systémy budou pravděpodobně použity na obranu letišť dovážející Turecké posily a jejich dosah je moc krátký na to aby ...Zobrazit celý příspěvek

      Vypadá to na odměnu za drony dodané ukrajině. Každopádně tyto systémy budou pravděpodobně použity na obranu letišť dovážející Turecké posily a jejich dosah je moc krátký na to aby z Tripolisu pokryli Syrtu, na to se jim více hodí ty fregaty u moře.

      To gangut:
      Není to poprvé, nějaké už měli okolo Tripolisu rozmístěné během posledních měsíců, mám dojem, že dva byly zničeny (jeden dělostřeleckou palbou a druhý letectvem).Skrýt celý příspěvek

    • rabo123
      01:21 17.06.2020

      Toto je otázne. Ukrajina je v súčasnosti používaná ako baranidlo na Rusko, ale tiež sa vie až kam ju možno použiť. USA nedovolí Ukrajine viesť vlastnú politiku a to ju síce stále ...Zobrazit celý příspěvek

      Toto je otázne. Ukrajina je v súčasnosti používaná ako baranidlo na Rusko, ale tiež sa vie až kam ju možno použiť. USA nedovolí Ukrajine viesť vlastnú politiku a to ju síce stále stavia proti Rusku, ale aj USA vie, že bez Ruska by Ukrajina skončila katastrofálne. Vzájomný obchod, história, rodiny atď.... Turci ? No nech sa to skúsi. Počkáme si na RF/ FR/ SA .. vs Turci ?Skrýt celý příspěvek

      • dusan
        13:57 17.06.2020

        Ukrajina už Rusko životne nepotrebuje ... napr. export do Ruska klesol v rokoch 2013 - 2018 z 24 % na 8 % celkového exportu a dnes je určite ešte nižší .... Najväčším partnerom ...Zobrazit celý příspěvek

        Ukrajina už Rusko životne nepotrebuje ... napr. export do Ruska klesol v rokoch 2013 - 2018 z 24 % na 8 % celkového exportu a dnes je určite ešte nižší ....

        Najväčším partnerom je pre Ukrajinu už EÚ.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      08:20 17.06.2020

      Turecko ms v Libyi Hawky a kanony Korkut. Podobně jsou na tom i v syrskem Idlibu. ... V případě Libye je zjevna impotence EU s problémem, který způsobili cokoliv dělat. Az jim ...Zobrazit celý příspěvek

      Turecko ms v Libyi Hawky a kanony Korkut. Podobně jsou na tom i v syrskem Idlibu.
      ... V případě Libye je zjevna impotence EU s problémem, který způsobili cokoliv dělat. Az jim turek uzavře východ středomoří tak se budou divit.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
    08:57 16.06.2020

    Když už je řeč o dronech - česká firma Primoco UAV, založená před 5 lety (!!!) prodává ročně až 250 kusů dronů i pro vojenský sektor s rostoucí tendencí prodeje (údajně výraznou). ...Zobrazit celý příspěvek

    Když už je řeč o dronech - česká firma Primoco UAV, založená před 5 lety (!!!) prodává ročně až 250 kusů dronů i pro vojenský sektor s rostoucí tendencí prodeje (údajně výraznou). Dolet 1500 km/15 hodin, unese 30 kilo. Takže to není modelářská garážová hračka.

    Když si to porovnám s těma šaškama v Aeru, s historií ne 5 let ale víc jak 50 let, tak je to k smíchu. Nevím, co tam mají za manažery, ale vznik L-39NG je fakt komický. Za tu dobu a s mnohem větším potenciálem a perfektní základnou mohli zcela bez problémů nabízet drony á la Reaper. Jak vidno, výmluvy na americký a kdejaký jiný lobbing zase až tak moc neplatí, když se české drony určené i pro armádu prodávají jako housky na krámě.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      09:41 16.06.2020

      ,,Za peníze i v Praze dům" Dnes je to všetko o tom, že keď zoženieš peniaze na projekt, tak je vysoko pravdepodobné, že budeš úspešný. Všetko ostatné sa už dnes získať dá. Na nete ...Zobrazit celý příspěvek

      ,,Za peníze i v Praze dům"

      Dnes je to všetko o tom, že keď zoženieš peniaze na projekt, tak je vysoko pravdepodobné, že budeš úspešný. Všetko ostatné sa už dnes získať dá. Na nete nie je problém objednať aj prúdový motor alebo akúkoľvek dostupnú literatúru či software. Na trhu sú firmy ktoré ti na zákazku vyrobia podľa CAD modelu akýkoľvek tvar z akéhokoľvek materiálu.

      Jediné obmedzenie sú tie peniaze a ešte ochota sa do projektu vôbec pustiť. Všetko ostatné sa dá získať z pohodlia obývačkySkrýt celý příspěvek

      • balm
        20:10 17.06.2020

        I ve světě globálního komerčního trhu existuje omezení a regulace chráněných materiálů a technologií, které si jednotlivé státy přísně hlídají. Ani prakticky neomezené finanční ...Zobrazit celý příspěvek

        I ve světě globálního komerčního trhu existuje omezení a regulace chráněných materiálů a technologií, které si jednotlivé státy přísně hlídají. Ani prakticky neomezené finanční prostředky a armáda bílých koni ve službách Číny není schopná získat stroje, technologie a vlastně ani hotové keramicko-kovové matrice vyráběné např.: Mitsubishi. Respektive oni nejsou vyráběné přímo Mitsubishi, ale jejím komerčním sub-dodavatelem. Stejně tak si nemohou nechat vyrobit a vytvarovat vysoce pružné a pevné ocelové pláty (např. na stavbu lodí a ponorek) komerční společností Clecim - Primetals sídlící ve Francii. Pro zajímavost, Clecim/Primetals patří mezi sub-dodavatele společnosti DCNS, ktera staví např.: ponorky třídy Barracuda, fregaty La Fayette apod.

        Koupíš mnohé, ale všechno ne a je to tak správně. Jsou výrobky (materiály a technologie), které se nesmí dostat do cizích rukou.Skrýt celý příspěvek

    • peter111
      09:55 16.06.2020

      S tím vojenským sektorem bych brzdil. Majitel nedělá a nechce dělat vojenské stroje. ...Zobrazit celý příspěvek

      S tím vojenským sektorem bych brzdil. Majitel nedělá a nechce dělat vojenské stroje. https://byznys.ihned.cz/c1-667... Skrýt celý příspěvek

    • tryskac
      11:52 16.06.2020

      Riaditeľ predaja v Primoco je p. J. Fojtik, ktorý bol viceprezidentom Aera pre vojenské predaje. Takže istá prepojenosť tam je, ale v zmysle personálnom. Moderné firmy ozaj ...Zobrazit celý příspěvek

      Riaditeľ predaja v Primoco je p. J. Fojtik, ktorý bol viceprezidentom Aera pre vojenské predaje. Takže istá prepojenosť tam je, ale v zmysle personálnom. Moderné firmy ozaj nepotrebujú skostnateny aparát a tisíce zamestnancov..Skrýt celý příspěvek

  • infi
    22:53 15.06.2020

    10 ztracenych kusu celkem?

    Jenom v Libyi prisli o 18 potvrzenych pripadu:
    https://lostarmour.info/libya/...

    V Syrii take nekolik kusu...

    10 ztracenych kusu celkem?

    Jenom v Libyi prisli o 18 potvrzenych pripadu:
    https://lostarmour.info/libya/...

    V Syrii take nekolik kusu...

    • flanker.jirka
      23:41 15.06.2020

      Pěkně srovnané i s fotodokumentací.

      Pěkně srovnané i s fotodokumentací.

      • infi
        09:46 16.06.2020

        Celkem potvrzenych sesetrelu by se dalo dohledat kolem 25ks, coz je 1/4 toho co turci objednali. Jaka je realita nevime., ale drzme se u minima... Samozrejme obrovskou vyhodou ...Zobrazit celý příspěvek

        Celkem potvrzenych sesetrelu by se dalo dohledat kolem 25ks, coz je 1/4 toho co turci objednali. Jaka je realita nevime., ale drzme se u minima... Samozrejme obrovskou vyhodou dronu je, ze operator je v bezpeci, dostane novy stroj a jede se dal. Dalsi obrovskou vyhodou dronu vs PVO je nacasovani utoku, to si vzdy vybere operator dronu, zatimco PVO musi byt vlastne nonstop v bojove pohotovosti a vzhledem k tomu, ze v Libyji tvori PVO asi jenom tech par pantsiru S1 s allah akbar obsluhou, tak mi to naopak prijde jako dobry vysledek pro pantsir. Proc kdyz pantsir sestreli TB2 tak se vlastne nic nedeje, a kdyz tam pak turci znici nejake pantsiry na tahaci, tak je z toho medialni trhak?

        Nemluve o tom, ze vetsinu pantsiru znicili pri presunu, kdyz jen tak staly atd...takze realne ten pocet neni 1:1,5 jak uvadi Autor clanku, ale spise 3:1. Samozrejme nasazeni TB2 melo v Libyji velky dopad, ale jak jiz tady psali jini, turci tam maji tisice operatoru, lode, rusicky, PVO stredniho dosahu, radiolokatory...denne jim tam litaji C130 tam a zpet s vybavenim. Bez toho vseho by to byl jen kram, ktery by sam nedokazal nic extra, aniz by mel zazemi a podporu druhe nejvetsi armady v NATO, ktera tam bojuje s typkama v bvp1... O nejake PVO wagnerovcu bych si nedelal iluze, vime jak dopadli u Deir Ezzoru, kde byli jak na strelnici. O vojenskych uspesich/schopnostech saudu radsi ani nepisu...Skrýt celý příspěvek

        • StandaBlabol
          12:18 16.06.2020

          ""...s allah akbar obsluhou..." Tohle Rusové tvrdí vždy, když jejich zbraně někde nezafungují. Když to naposled předhazovali Egyptu v 70. letech, tak to mohli dokázat. Do Egypta ...Zobrazit celý příspěvek

          ""...s allah akbar obsluhou..."

          Tohle Rusové tvrdí vždy, když jejich zbraně někde nezafungují. Když to naposled předhazovali Egyptu v 70. letech, tak to mohli dokázat. Do Egypta poslali a proti Izraeli nasadili vlastní gardový stíhací pluk s nejnovějšími Mig-21. V prvním souboji přišli o 7 stíhaček, Izrael ani o jednu. A s ostudou je radši stáhli zpátky domů...

          Taky nevěřím, že Wagnerovcům poskytuje PVO "allah akbar" obsluha. Nejspíš to bude jako u těch Migů a Sůček, která tam narychlo poslali. Posádky jsou taky Wagnerovci.

          Pancíře ze SAE měli v roce 2019 projít upgradem, který zajišťoval výrobce. Ale čeho se týkal, to jsem nenašel.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            12:31 16.06.2020

            StandaBlabol: no, myslím, že zrovna ta jednadvacítka je hezkou ukázkou, jak se stejným strojem zahýbe obsluha. Když srovnáš ne moc slavné nasazení syrských a egyptských proti velmi ...Zobrazit celý příspěvek

            StandaBlabol: no, myslím, že zrovna ta jednadvacítka je hezkou ukázkou, jak se stejným strojem zahýbe obsluha. Když srovnáš ne moc slavné nasazení syrských a egyptských proti velmi slušnému indickému a skvělému vietnamskému, tak je vidět sakra rozdílné skóre.
            Zbytek nerozporuji.Skrýt celý příspěvek

          • infi
            15:10 16.06.2020

            Jo, je zavadejici tvrdit kdo za tim sedi...I kdyby tam byl Chuck Norris, tak bez pomoci dalsich slozek PVO to proste sam neda :-)

            Jo, je zavadejici tvrdit kdo za tim sedi...I kdyby tam byl Chuck Norris, tak bez pomoci dalsich slozek PVO to proste sam neda :-)

          • StandaBlabol
            19:23 16.06.2020

            to Danny,

            a já zase nerozporuji, že obsluha je to nejdůležitější:).

            to Danny,

            a já zase nerozporuji, že obsluha je to nejdůležitější:).

          • stronger.p
            19:48 16.06.2020

            Žádný gardový pluk pilotů tam neposlali. Byli to řadoví piloti, povětšinou nováčci. Měli chránit Káhiru, padli do připravené, dlouho plánové ...Zobrazit celý příspěvek

            Žádný gardový pluk pilotů tam neposlali. Byli to řadoví piloti, povětšinou nováčci.
            Měli chránit Káhiru, padli do připravené, dlouho plánové pasti.
            https://www.valka.cz/14815-Rus...
            https://www.stoplusjednicka.cz...
            MiG-21 byl schopný letoun, což ve Vietnamu dostatečně prokázal.
            Většinou píšete rozumně, nechápu ty "posměšky" z Vaší strany.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:30 16.06.2020

            stronger: Dokázal dobře přepadat útočná letadla díky své rychlosti. Ale proti Phantomům se nijak nevyznamenal, poměr kill:loss ratio měli nic moc. Při správný taktice F-4 proti ...Zobrazit celý příspěvek

            stronger: Dokázal dobře přepadat útočná letadla díky své rychlosti. Ale proti Phantomům se nijak nevyznamenal, poměr kill:loss ratio měli nic moc.
            Při správný taktice F-4 proti Migu to dopadalo dost jednostranně, třeba 7:0

            Mig-21 nebyl špatný letadlo, ale oproti Phantomu je to v podstatě ještě o generaci starší letadlo. Sice jsou od sebe pár let, ale Mig ještě byl designovanej dle starý školy jako stíhač na blízko, nic moc radar, rakety na pár kilometrů.

            Phantom byl stroj s výkonným radarem a podstatně delším dostřelem svých raket, když správně využil svých předností, tak ho Mig ani nebyl schopen ohrozit.
            Přes tradovanej mýtus vůbec nebyl problém absence kanónu Phantomu (většinu zásahů měl i po zavedení kanónu raketama), problém byl ve výcviku pilotů, ten když se zlepšil, tak ztrátovost migů prudce stoupla a do otevřených soubojů se pokud možno nepouštěly.

            https://www.historynet.com/gre...
            https://www.airforcemag.com/ar... Skrýt celý příspěvek

    • rabo123
      00:54 17.06.2020

      Tu je to aj s fotkami - https://lostarmour.info/libya/...
      ak sa to nezobrazí tak si to treba naťukať.

      Tu je to aj s fotkami - https://lostarmour.info/libya/...
      ak sa to nezobrazí tak si to treba naťukať.

  • SofF
    22:39 15.06.2020

    zajímavé shrnutí, jen bych podotkl že vývozní verze "Pancířů" není totéž co má Rusko, navíc o slabinách toho systému dávno ví, proto už se dělá podstatně odolnější verze hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

    zajímavé shrnutí, jen bych podotkl že vývozní verze "Pancířů" není totéž co má Rusko, navíc o slabinách toho systému dávno ví, proto už se dělá podstatně odolnější verze hlavně vůči rušení. Plus také záleží kolik měl Haftar munice, přecejen se asi moc nepředpokládal tak razantní vstup tureckých jednotek.
    No a jestli se do toho opře Egypt tak z toho může konflikt přerůst, protože ani jedna velká země nebude chtít ustoupit. Egypt poslední roky dost modernizoval armádu i námořnictvo takže je hodně důstojným soupeřem Turecka - mají moderní západní i ruskou techniku, jen třeba ty výsadkové lodě co byly původně pro Rusko slušně posílily námořnictvo. Proti takovému střetu by bylo syrské a libyjské tažení jen dětskou hrou na vojáčky.Skrýt celý příspěvek

    • SofF
      22:46 15.06.2020

      P.S: když se na to dívám strategicky tak to může být dobrá léčka na Erdogana - ač člen OTAN tak je tzv ostatním "osinou", takže když by byl ponížen Egyptem ani Spojené státy by se ...Zobrazit celý příspěvek

      P.S: když se na to dívám strategicky tak to může být dobrá léčka na Erdogana - ač člen OTAN tak je tzv ostatním "osinou", takže když by byl ponížen Egyptem ani Spojené státy by se určitě nezlobily...Skrýt celý příspěvek

    • Larry
      07:48 16.06.2020

      Jenom k tomu Pantsiru. Výsledky co tam předvádí jsou ještě velmi dobré. Stačí se podívat na video, co mají za obsluhy v Lybii. Jestli jsou gramotní jest otázka. "allah akbar" Bez ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenom k tomu Pantsiru. Výsledky co tam předvádí jsou ještě velmi dobré. Stačí se podívat na video, co mají za obsluhy v Lybii. Jestli jsou gramotní jest otázka. "allah akbar"
      Bez dlouhého zkoumání, to co je vidět na monitoru, je asi hodně ořezaná exportní verze.
      Podíval jsem se co nasadili před 4 lety na základně v Syrii Rusové. Už na první pohled je to S2 a jiný radar.
      Rusové zcela reálně očekávali, že tamní obsluhy prostě z techniky utečou a nechají svému osudu a nemají zájem, aby "plnotučné verze" Pantsiru padli do rukou Turkům.
      Haftar nekoupil nic. Rusové vyrobili a dodali, zaplatili Saudi. Egypt je výcviková a logistická základna pro Haftarovy lidi. Výhodná poloha sousedního státu. Vůbec by mne nepřekvapilo, pokud by tam Rusko mělo základny REBu (EW) a získaná data a informace poskytovali Haftarovi a využívali sami pro svoji potřebu. A nebudou to vojáci. Pozemky si koupí nebo pronajme soukromá firma z Ruska a nachá tam působit odborníky , zaměstnance od výrobců systému REB, kontraktory - bývalé vojáky.
      Egypt bude rejdiště Tureckých tajných služeb.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
    20:57 15.06.2020

    "Jde o údaj ukrajinského webu Defense Express, který se odvolává na vlastní nejmenované zdroje." - to myslíte vážně, nebo si děláte srandu?

    "Jde o údaj ukrajinského webu Defense Express, který se odvolává na vlastní nejmenované zdroje." - to myslíte vážně, nebo si děláte srandu?

  • JirkaM
    20:54 15.06.2020

    Na tomhle souboji dronů proti Pancirům se nejspíš obě strany hodně naučí. To není jako házet bomby na ručníkáře. A jestli ty Pancire byly od přátel z perského zálivu, docela ...Zobrazit celý příspěvek

    Na tomhle souboji dronů proti Pancirům se nejspíš obě strany hodně naučí. To není jako házet bomby na ručníkáře.

    A jestli ty Pancire byly od přátel z perského zálivu, docela věřím, že je dokážou nakupovat rychleji než zvládnout Turci vyrábět drony.Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
    19:13 15.06.2020

    Na tomto zdroji (stejně "kvalitní" jak ten podle kterého byl sepsán článek výše) se uvádí, že ztráty na Pantsirech jsou zřejmě 12ks, ale ztráty na dronech jsou 33ks TB2, 3 ks Anka ...Zobrazit celý příspěvek

    Na tomto zdroji (stejně "kvalitní" jak ten podle kterého byl sepsán článek výše) se uvádí, že ztráty na Pantsirech jsou zřejmě 12ks, ale ztráty na dronech jsou 33ks TB2, 3 ks Anka a 2 ks RQ1

    https://colonelcassad.livejour... Skrýt celý příspěvek

    • Анатолий
      08:33 16.06.2020

      Souhlasím s tím že dronů bylo zničeno víc než udává turecká strana, jde o to, že drony zřejmě ničí i celou řadu jiných pozemních cílů, kdežto ve vzduchu se nasazují především ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasím s tím že dronů bylo zničeno víc než udává turecká strana, jde o to, že drony zřejmě ničí i celou řadu jiných pozemních cílů, kdežto ve vzduchu se nasazují především drony.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    18:15 15.06.2020

    Další příklad toho, že bez možnosti útočit na základny nepřátelského letectva nebo míst, ze kterých vzdušné prostředky nepřítele působi, je úsilí pozemní PVO vždy marné. Kdo chce ...Zobrazit celý příspěvek

    Další příklad toho, že bez možnosti útočit na základny nepřátelského letectva nebo míst, ze kterých vzdušné prostředky nepřítele působi, je úsilí pozemní PVO vždy marné. Kdo chce budovat opravdu účinnou PVO, musí začít kvalitním letectvem a zbraněmi schopnými napadnout nepřítele už na zemi než vůbec vzlétne.
    Jinými slovy, pokud by Haftara muslimáči ze zálivu a Egypta opravdu měli účinně podporovat, tak si musí vytvořit A2/AD oblast, letadel mají dost. Protože jim chybí opravdový deštník PVO, takové sporadické nasazení je k ničemu.

    ...turci nejsou ořezávátka, když uvidí, že má nepřítel PVO s malým dosahem, tak evidentně vědí jak na něj. Z pozic stand off.

    Pantsir bych úplně nezatracoval, je to schopný systém, ale bez ostatní podpory a při bezmyšlenkovitém nasazení je vždy překonatelný.
    Zkuste si spočítat kolik záběrů ze zničení bylo opravdu na aktivní systém a kolik na odstavený nebo pouze na přesunu.

    Dalším příkladem z článku je i to, jaké opravdové trendy na bojišti jsou, jinými slovy, my žádné AH1 nepotřebujeme! Dnes si kapesní letectvo v podobě UAV může vozit pomalu každý prapor v ISO kontejnerech a přímo je nasazovat.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      19:32 15.06.2020

      Souhlasím s tím, že roli bitevníku na bojišti přebírají drony. A kupovat dnes bitevní vrtulníky je, ehm, konzervativní přístup. Jinak k tomu nízkému RCS a problémům Pancíře drona ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasím s tím, že roli bitevníku na bojišti přebírají drony. A kupovat dnes bitevní vrtulníky je, ehm, konzervativní přístup.

      Jinak k tomu nízkému RCS a problémům Pancíře drona detekovat, které se tu řeší i v diskuzi. To se u stealth letadel pohybuje výrazně pod úrovní RCS ptáků. Takže u malého dronu konstruovaného s přihlédnutím ke stealth a letícímu pomalu může být problémem nikoliv samotná detekce cíle, ale schopnost jeho správné identifikace a kvalita řídícího software. Prostě ten cíl klasifikuje jako ptáka a ignoruje ho.

      Jinak super článek, o souboji Pancířů s tureckými drony se toho teď na netu plno. Problémem je, že jeden den vyjde článek, že Pancíř je zabijákem Bayraktarů a druhý den je to naopak. Takže se skutečnou výší ztrát bych byl opatrný. Poněkud obskurní web Avia Pro například tvrdí, že Pancíře sestřelily 60 Bayraktarů v Libyi a dalších 30 v Sýrii. Dopočítat se nějakých přesných ztrát na obou stranách asi možné nebude.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        20:10 15.06.2020

        Zajímavé že samy Američané které snad nikdo nemůže přezdívat z podceňování dronů rozjíždí projekt FARA na průzkumně/bitevní vrtulník nové generace. To svědčí o tom že klasický ...Zobrazit celý příspěvek

        Zajímavé že samy Američané které snad nikdo nemůže přezdívat z podceňování dronů rozjíždí projekt FARA na průzkumně/bitevní vrtulník nové generace. To svědčí o tom že klasický bitevní vrtulník rozhodně není překonaná záležitost.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          22:44 15.06.2020

          Mezi AH1 pro AČR a projektem FARA je rozdíl, u FARA se počítá se standoff možnostmi a ovládáním bezpilotních prostředků. A systémově má stroj z projektu FARA nahrazovat Kiowy. To ...Zobrazit celý příspěvek

          Mezi AH1 pro AČR a projektem FARA je rozdíl, u FARA se počítá se standoff možnostmi a ovládáním bezpilotních prostředků. A systémově má stroj z projektu FARA nahrazovat Kiowy. To nebude "klasický bitevní vrtulník" to je už jiná liga oproti AH 1. Tam kde se AH 1 bude muset přiblížit ohrožené zóně bude FARA používat UAS nebo standoff munici, tak jako TB2Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            07:53 16.06.2020

            Tak Invictus se koncepcí zas tak od AH-1Z neliší. Samozřejmě je to novější návrh u kterého se klade důraz zejména na rychlost. Ovládání dronů je v plánu do budoucna i pro Viper, ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak Invictus se koncepcí zas tak od AH-1Z neliší. Samozřejmě je to novější návrh u kterého se klade důraz zejména na rychlost.
            Ovládání dronů je v plánu do budoucna i pro Viper, takže tuhle schopnost získá jistě dřív než AČR nějaké reálně nakoupí.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            11:57 16.06.2020

            CR asi nikdy nebude kupovat top zaváděný systém, co pomalu je ještě ve stadii vývoje.

            CR asi nikdy nebude kupovat top zaváděný systém, co pomalu je ještě ve stadii vývoje.

      • flanker.jirka
        23:05 15.06.2020

        Pouze pár lidí asi bude znát pravdu o skutečných ztrátách, zráty budou vždy sloužit i jako propagace protizbraní a k rozvíření debat fanatiků obou stran. TB2 není žádný neviditelný ...Zobrazit celý příspěvek

        Pouze pár lidí asi bude znát pravdu o skutečných ztrátách, zráty budou vždy sloužit i jako propagace protizbraní a k rozvíření debat fanatiků obou stran. TB2 není žádný neviditelný zázrák, při hlídání ruské základny v Sýrii byl Pantsir prokazatalně schopný ničit mnohem menší a pomalejší cíle. Už jen koule s optikou a závěsy s výzbrojí pod TB2 dnes postačí pro odraz k radaru, jde o to na jakou vzdálenost. Na tomto odkaze jsou k vidění starší údaje o předpokládaných detekčních schopnostech Pantsiru: (pokud by toto platilo, tak by Pantsir viděl tyto cíle sotva na 12 km, což je málo vzhledem k tomu, jaký dosah má výzbroj TB2 nebo jakou UAS podporuje svou informací) a píše se tu i o možném působení vlivem elektronického rušení, jehož efektivitu na systém se také reálně nedozvíme, může dojít k dalšímu zkrácení dosahů.
        https://www.ausairpower.net/AP...
        Problém může být ve způsobu nasazení Pantsiru, rusové k systému nabízí i přehledový radar včasné výstrahy, cíl který vidí samotný TELAR Pantsiru na 15 km tento přehledový radar vidí na cca 100 km. S využitím takové informace může Pantsir efektivněji působit v pasivním režimu. https://commons.wikimedia.org/... Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          07:25 16.06.2020

          Také myslím, že problém bude spíše v taktice a absenci integrované PVO, než v systému Pancíř samotném.

          Také myslím, že problém bude spíše v taktice a absenci integrované PVO, než v systému Pancíř samotném.

      • flanker.jirka
        23:12 15.06.2020

        Tady na odkaze jsou i nějaké zmínky o tom co na jakou vzdálenost měl Pantsir sundat v Sýrii. https://thaimilitaryandasianre... Na systém s ...Zobrazit celý příspěvek

        Tady na odkaze jsou i nějaké zmínky o tom co na jakou vzdálenost měl Pantsir sundat v Sýrii. https://thaimilitaryandasianre...
        Na systém s dosahem 20 km je to slušné, ale pokud si postavíte útočný systém se zbraněmi s delším dosahem, tak prostě UAV zůstane mimo dosah Pantsiru a PVO prostředek, v tomto případě Pantsir, bude odkázán na možnost postřelovat mnohem menší řízenou střelu na něj letící. ...tak že schopnost C-RAM a to bude u Pantsiru hodně omezené, pokud vůbec možné.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    16:18 15.06.2020

    Tento článok by mal byť vytesaný na večnosť do tej najtvrdšej žuly čiernej pre všetkých Sputnikovcov, Zemavekovcov a iných vyznávačov kotlebovskej bandy ktorí neochvejne tvrdia, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Tento článok by mal byť vytesaný na večnosť do tej najtvrdšej žuly čiernej pre všetkých Sputnikovcov, Zemavekovcov a iných vyznávačov kotlebovskej bandy ktorí neochvejne tvrdia, že treba zrušiť nadzvukové letectvo a nakúpiť S-300.

    Proste nikde na svete vzdušná obrana nestojí a ani nemôže stáť na
    pozemnej PVO bez leteckej podpory.Skrýt celý příspěvek

    • Lukash
      17:27 15.06.2020

      Presne na ten vyrok toho nasho nazi oberkkta som si vybavil ked som ten clanok docital.

      Presne na ten vyrok toho nasho nazi oberkkta som si vybavil ked som ten clanok docital.

  • dusan
    14:31 15.06.2020

    https://www.armadnymagazin.sk/... Naši "sputnikovci" predstavili určité riešenie proti dronom, ale ja som v tomto smere posimista. ...Zobrazit celý příspěvek

    https://www.armadnymagazin.sk/...

    Naši "sputnikovci" predstavili určité riešenie proti dronom, ale ja som v tomto smere posimista. Všetko aktívne na vyspelom bojisku stáva cieľom a aktívny systém rušenia dronov si "koleduje" o to, že pritiahne pozornosť na to určených "kamikaze" systémov pri dronovom útoku. Samovražebnému dronovi vôbec nebude vadiť rušenie ... práve naopak, bude to pre neho navádzanie a bude útočiť v plne pasívnom režime.

    Má to zmysel len ako prevencia ´ďalej od fronty, blízko fronty to nemôže prežiť.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      15:43 15.06.2020

      Především proti směrovým datalinkům to bude mít jen dosti omezenou účinnost. Ale zas směrovej datalink je podstatně dražší, než všesměrové antény, takže jako prvek "ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek

      Především proti směrovým datalinkům to bude mít jen dosti omezenou účinnost. Ale zas směrovej datalink je podstatně dražší, než všesměrové antény, takže jako prvek "ekonomické války" to smysl má.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        18:21 15.06.2020

        Kolik UAV má skutečně směrový datalink???

        Kolik UAV má skutečně směrový datalink???

        • logik
          21:20 15.06.2020

          Např. tady Indové tvrdí, že mají směrový datalink: https://www.vayuaerospace.in/I... KZO od Rheinmetalu ho má ...Zobrazit celý příspěvek

          Např. tady Indové tvrdí, že mají směrový datalink:
          https://www.vayuaerospace.in/I...
          KZO od Rheinmetalu ho má taky:
          https://www.eurocontrol.int/ee...
          takže žádná rarita to evidentně není.

          Kolik je na bojištích reálně nasazeno repelentů? Srovnávejme srovnatelné - buďto současný stav (bez repelentu), nebo co jde nasadit v případě, kdy protivník Repelenty nasadí...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:28 16.06.2020

            logik
            pěkné odkazy, ale poněkud obsáhlé, kde jsou tam zmíněny směrové datalinky?

            logik
            pěkné odkazy, ale poněkud obsáhlé, kde jsou tam zmíněny směrové datalinky?

          • logik
            18:10 16.06.2020

            V indickém si dej vyhledat directional.
            U Rheinmetalu str. 96.

            V indickém si dej vyhledat directional.
            U Rheinmetalu str. 96.

    • Tango23
      16:03 15.06.2020

      ..no tech reseni bude asi vic :) napr. Rosa-M https://kbradar.by/en/products... Nevim, jak moc kopiroval, kdo od koho, ale vychazi mi ...Zobrazit celý příspěvek

      ..no tech reseni bude asi vic :) napr. Rosa-M
      https://kbradar.by/en/products...
      Nevim, jak moc kopiroval, kdo od koho, ale vychazi mi oba dost podobne konstruckce a tech. dat... ale nejsem specialista...Skrýt celý příspěvek

    • danny
      16:53 15.06.2020

      dusan: pochybuju, že by Repelent nějak ohrozil dron kategorie Bayraktar TB2. Zatím všude, kde se k němu dají dohledat nějaké informace, píší o obraně před miniaturními drony. U TB2 ...Zobrazit celý příspěvek

      dusan: pochybuju, že by Repelent nějak ohrozil dron kategorie Bayraktar TB2. Zatím všude, kde se k němu dají dohledat nějaké informace, píší o obraně před miniaturními drony. U TB2 maximálně zamezí odesílání dat, ale těžko ho nějak vážně ohrozí nebo přinutí, aby se nevrátil zpět do bezpečí.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        17:54 15.06.2020

        Taky si říkám, že tohle je snad v kategorii jako dělané pro Pancir.

        Taky si říkám, že tohle je snad v kategorii jako dělané pro Pancir.

    • Jirosi
      18:18 15.06.2020

      Snad už jim to konečně vyjde, a nebude to jen další z řady zbraní co mají už konečně nepřítele vyřadit.

      Snad už jim to konečně vyjde, a nebude to jen další z řady zbraní co mají už konečně nepřítele vyřadit.

    • Анатолий
      08:50 16.06.2020

      Také jsem viděl použití takových směrových ručních rušiček pro zachycení menších dronů. Ty slouží především k zjištění pozic odstřelovačů, nebo obecně zmapování opevnění ...Zobrazit celý příspěvek

      Také jsem viděl použití takových směrových ručních rušiček pro zachycení menších dronů. Ty slouží především k zjištění pozic odstřelovačů, nebo obecně zmapování opevnění protivníka.
      To bude pro poziční boj výhodnější než veliká EW auta, ale samozřejmě nezachytí veliké bojové drony.Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
    13:55 15.06.2020

    Pár poznámek k údajům z článku. Tak zaprvé ty ztráty SAA za únor a březen jsou nadhodnocené, jako ne že by je Turci nezasáhli tvrdě, ale data vydané Tureckým ministerstvem obrany ...Zobrazit celý příspěvek

    Pár poznámek k údajům z článku.
    Tak zaprvé ty ztráty SAA za únor a březen jsou nadhodnocené, jako ne že by je Turci nezasáhli tvrdě, ale data vydané Tureckým ministerstvem obrany o ztrátách jejich protivníka bych bral s rezervou. Druhý bod, že většinu těchto ztrát způsobily Bayraktar TB2. Na toto je třeba se dívat z šiřšího pohledu. Bayraktar TB2 letály na Idlibem v hojných počtech, ale každý z těchto dronů unese pouze dvě MAM-L pumy (každá váží 22 kg, celková užitečná nosnost dronu 55kg). Tudíž na takové ztráty by jich tam muselo být více. Co se týče zaměřování tak je pravda, že Bayraktar TB2 má na svou kategorii dobré pozorovací přístroje (viz článek), tak v Sýrii na jaře operoval v tandemu s druhým tureckým dronem TAI Anka, který je neozbrojený, ale má navíc oproti TB2 radiolokátor. Celková sestava Tureckých sil fungovala na principu Anka sledování a průzkum, TB2 útoky na cenné cíle (velicí stanoviště, PVO, zásobovací konvoje) a plošné údery na podporu fronty byly prováděny pomocí dělostřelectva z poza hranice (jak hlavňového tak raketového), takže nejvyšší podíl na ztrátách bych spíše přikládal tomu tureckému dělostřelectvu.

    Co se týče Lybie, tak to je trochu nerovné bojiště, protože dodávky z Turecka pro GNA převyšují dodávky pro LNA od jejich spojenců (výjimku tvoří ty Migy a Su24 ale ty byly dodány nedávno a ztráty diskutované v článku s nimi nepočítají). Takže zatímco LNA má PVO ve formě Pancirů a zbytek její armády jsou nemoderní zbraně většinou ze Studené války, tak GNA má na podporu přímo Turecké specialisty, systémy elektronického boje a Tureckou techniku obsluhovanou tureckými vojáky (byly zdokumentovány jak houfnice tak raketomety T122) + již zmíněné TB2 v hojných počtech (mluví se i o M60A3 ale to zatím není potvrzeno) a v neposlední řadě Turecké fregaty na pobřeží bránící pobřeží před leteckými útoky LNA. Vzhledem k této asymetrii podpory a bojiště nelze s jistotou říct, že TB2 je zaručený zabiják PVO, protože ty Panciry jsou to jediné co proti těm dronům stojí zatímco v případě pokročilejšího protivníka (ať už Rusko nebo Egypt) by případná PVO byla vrstvená, letectvo by pomohlo s detekcí a řídící centra dronů by se staly cílemi leteckých útoků, což při technologičtější zaostalosti LNA oproti Turecké armádě nelze.

    Poslední pod, který bych chtěl upřesnit jsou ztráty Pancir vs TB2. Nevím odkud mají informace zdroje ze kterých článek čerpá, ale většinou se uvádí celkové ztráty 5-7 dronů pro Syrskou ofenzivu (mix TB2 a Anky). Je jasné, že se ty čísla budou trochu rozcházet, protože občas se vyfotí jeden dron 2x, občas spadne někam kde nejde vyfotit, občas se PVO netrefí, ale 10 dronů TB2 mi přijde hodně málo na to kolik sestřelů se hlásí z Lybie (ať už za předchozí měsíce nebo třeba i za minulé dny, kdy šly k zemi okolo Syrty 2 TB2). Ale podle Lost Armour se uvádí minimálně 18 dronů a podle některých jiných zdrojů se uvádí až čísla jako 75 sestřelených dronů, což už ten poměr vyrovnává (i za předpokladu, že 75 je nadhodnocené a bylo by to třeba ,,jenom,, 50). Souhlasím samozřejmě s tím, že je snažší ekonomicky vyrábět drony než Panciry, ale podle mých zdrojů je ten poměr ztracených dronů na jeden pancir vyšší než těch 1,5 co je uvedeno v článku.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      14:23 15.06.2020

      Určite sú Turisti "optimisti" ... ale to nemení nič na fakte, že ich drony "rozložili" PVO postavenú na ruských Panciroch. Samozrejme, že lepšia PVO (a podstatne drahšia) by bola ...Zobrazit celý příspěvek

      Určite sú Turisti "optimisti" ... ale to nemení nič na fakte, že ich drony "rozložili" PVO postavenú na ruských Panciroch. Samozrejme, že lepšia PVO (a podstatne drahšia) by bola účinnejšia, ale princíp, že by ťahala za kratší koniec by určite ostal. Stále platí, že jediná reálne fungujúca PVO je postavená na stíhačkách a všetky systémy PVO ju môžu len dopĺňať a vylepšiť. Bez stíhačiek je každá PVO pre vyspelejšieho protivníka len "potravou" ... čo sa potvrdilo xy-krát v histórii a potvrdzuje to i Sýria a Líbya.

      Preto Rusi "nedodali" stíhacie MiG-y 29 a ruské média už ohlásili, že zničili minimálne dva turecké drony.

      Skrátka treba zabudnúť na "zázračné" zbrane PVO a je jedno aké sú. Bez stíhačiek (i nepilotovaných) si neporadia so žiadnym sofistikovaným útokom.

      Tým netvrdím, že systémy PVO stratili význam. Stále vedia komplikovať život a obmedzovať protivníka, ale samé o sebe sú málo účinné a v prípade dronov, je ich efektivita už úplne malá.

      Môj názor je, že Pancir je zbytočne drahým "dinosaurom" a je lepšie mať násobne viac menej účinných prostriedkov PVO rozptýlených u menších jednotiek a použiteľných primárne proti dronom. Cestou je digitalizácia prenos informácii s jedného prostriedku na druhý tak aby sa vedeli maximálne využiť ich schopnosti. V prípade vyradenia pár členov ostáva efektivita PVO zasiahnutá menej a je protivníka nemožné ju vyradiť cielene, tak ako pri sofistikovaných PVO systémoch či už Pancir, alebo Buk.

      Do budúcnosti treba počítať napr. s tým, že každé obrnené vozidlo musí byť schopné paľbu na vzdušné ciele a to i na základe informácií zo senzorov ostatných členov bojového zoskupenia.

      Nemá zmysel mať superšpecializované vozidlá PVO. Ten 57 mm kanón na podvozku BMP-4 čo predstavili Rusi je celkom schodné riešenie. Síce PVO systém ale použiteľný i pri podpore na zemi.Skrýt celý příspěvek

      • Strategist
        21:27 15.06.2020

        Ano, to souhlasím, ale jak zmiňuji v druhém odstavci původního textu tak je to díky tomu, že ty panciry jsou jediná PVO co mají a pracují samostatně, zatímco kvalitní PVO by byla ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano, to souhlasím, ale jak zmiňuji v druhém odstavci původního textu tak je to díky tomu, že ty panciry jsou jediná PVO co mají a pracují samostatně, zatímco kvalitní PVO by byla vrstvená a propojená. S tím, že ke kvalitní PVO je třeba spolupráce SAM a stíhaček jednoznačně souhlasím, to bude taky ten důvod proč tam dodali ty Migy, jak píšete, takže v tom se shodneme.
        Tak ono záleží jak se ty Panciry použijou, v době kdy bylo LNA na dosah letiště v Misuratě bylo pro to pro Panciry výhodné protože mohli drony lovit při odletu a příletu. Samozřejmě že při přesunech je to horší, ale nepřijde mi, že by LNA popř. Rusové budovali v Lybii sofistikovanou síť PVO. Spíše bych řekl, že bylo ze začátku, když Turci ještě nebyli tolik rozjetí levnější a nenápadnější dodat několik pancirů ať si poradí s drony případně letadly GNA a až potom, co se Turci zapojili v plné parádě jim došlo, že to letectvo bude třeba tak ho zajistili, nevýhoda letectva v takovém konfliktu jako je Lybie je, že potřebujete zajistit jeho obranu a údržbu po celou dobu, což je náročnější než obsloužit Pancir.

        Obecně obrana proti takovým dronům takovéto kategorie je problém, protože na rušení/mikrovlné pušky apod jsou moc velké, ale na rakety S400, Patriot, Buk apod přílíš levné resp. je neekonomické na ně používat tyto rakety. Proto než se něco takového vyvine tak bude třeba používat systémy jako je Pancir, které původně nebyly navrženy čistě pro boj s drony, ale zvládají to ekonomičtěji než systémy PVO vyšší kategorie.

        Co se týče budoucnosti systémů PVO krátkého dosahu myslím si, že se nebude jednat o slepou vývojovou větev, stačí se podívat na US Army, která teďka hledá přesně něco takového, aby mohli čelit dronům a letectvu. Samotná útočná zbraň se asi časem změní a místo kanónů nastoupí lasery popř. mikrovlné zbraně a rušičky ale třída jako taková podle mě zůstane. Co se týče toho 57 mm kanónu tak nevím jaký má přesně mít dosah, ale už teďka byl problém, že kanóny Panciru na drony nestačily a bylo třeba raket, takže takové řešení mi do budoucna nepřijde moc perspektivní.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    13:42 15.06.2020

    Otázka je, nakolik je Defense Express důvěryhodný zdroj co se týče počtů zničených systémů. 15 ks mi připadá jako poněkud nadsazené číslo. Co si pamatuji, objednávali jich v r. ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázka je, nakolik je Defense Express důvěryhodný zdroj co se týče počtů zničených systémů. 15 ks mi připadá jako poněkud nadsazené číslo. Co si pamatuji, objednávali jich v r. 2005 50 kousků a nějak se mi nezdá, že by jich cca polovinu poslali do Libye...Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      14:03 15.06.2020

      Celkově bylo vyrobeno +- 200 ks Pancirů, desítky jsou v zemích Středního východu.

      Celkově bylo vyrobeno +- 200 ks Pancirů, desítky jsou v zemích Středního východu.

      • danny
        15:19 15.06.2020

        S tím souhlasím. Dodávky do SAE končily někdy kolem r. 2015, nikde jsem nečetl, že by objednávka byla dodatečně redukována. Takže SAE by mely mít 50 ks. Pokud by z nich o 15 ks ...Zobrazit celý příspěvek

        S tím souhlasím. Dodávky do SAE končily někdy kolem r. 2015, nikde jsem nečetl, že by objednávka byla dodatečně redukována. Takže SAE by mely mít 50 ks. Pokud by z nich o 15 ks přišly v Libyi, dá se předpokládat, že by tam celkově měly umístěny 20 - 25 ks, což je polovina všech, které mají SAE ve výzbroji. I v aktuálních záběrech lze stále zahlédnout aktivní systémy, takže nemohly být zničeny všechny. Pokud by byly a systém se prokázal jako zcela neefektivní, není pravděpodobné, že by tam SAE komplikovaně dopravovaly další kousky.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        16:35 15.06.2020

        Len podľa Wikipédie je to takmer 300.

        https://sk.m.wikipedia.org/wik...

        Len podľa Wikipédie je to takmer 300.

        https://sk.m.wikipedia.org/wik...

    • Strategist
      14:13 15.06.2020

      Kolik přesně jich dodali do Lybie to nevím, ale ten počet zničených Pancirů je cca kolem 10, 15 už mi přijde taky moc. Oni přišli o tak 8 během stahování od Tripolisu a zmíněné ...Zobrazit celý příspěvek

      Kolik přesně jich dodali do Lybie to nevím, ale ten počet zničených Pancirů je cca kolem 10, 15 už mi přijde taky moc. Oni přišli o tak 8 během stahování od Tripolisu a zmíněné letecké základny, z toho mám dojem 3 byly zničené během přesunu na tahačích. On v té době byl také problém, že Rusové nechtěli dodat LNA další rakety pro Panciry, kvůli diplomatické roztržce a tak Panciry měly sníženou efektivitu proti těm dronům a do toho ten ústup, takže počítejte, že tak těch 10 padlo z toho minimálně tři při přesunu, dva zůstaly zničené na letecké základně a zbytek už si nevzpomínám, kde přesně to bylo.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        15:25 15.06.2020

        Dopočítal jsem se osmi, takže mě to číslo překvapilo. Jak u ukrajinských, tak tureckých zdrojů mám určité obavy z nadhodnocování, stejně jako u ruských, syrských a haftarových z ...Zobrazit celý příspěvek

        Dopočítal jsem se osmi, takže mě to číslo překvapilo. Jak u ukrajinských, tak tureckých zdrojů mám určité obavy z nadhodnocování, stejně jako u ruských, syrských a haftarových z téhož ale v opačném gardu.
        Spory ohledně dodávky raket a likvidaci neaktivních systémů na podvalu jsem zaznamenal. Co mě překvapilo, tak byl právě ten kamazí podvozek v jednom případě.Skrýt celý příspěvek

        • Strategist
          20:59 15.06.2020

          Řekl bych, že oni to všichni nadhodnocují, akorát že dokud se pohybujeme okolo těch 10 kusů tak se to dá ještě dopočítat podle fotek, ale u těch dronů už se to určuje hůře jestli ...Zobrazit celý příspěvek

          Řekl bych, že oni to všichni nadhodnocují, akorát že dokud se pohybujeme okolo těch 10 kusů tak se to dá ještě dopočítat podle fotek, ale u těch dronů už se to určuje hůře jestli jich bylo zničeno 36 nebo 41.
          Co se týče toho Kamazu, tak to těžko říct, možná mohl pomáhat Wagnerovcům s obranou jejich letiště a při přesunu ho zasáhli potom.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        17:56 15.06.2020

        " On v té době byl také problém, že Rusové nechtěli dodat LNA další rakety pro Panciry, kvůli diplomatické roztržce"

        Podle některých mají tyhle problémy jen západní zbraně. :))

        " On v té době byl také problém, že Rusové nechtěli dodat LNA další rakety pro Panciry, kvůli diplomatické roztržce"

        Podle některých mají tyhle problémy jen západní zbraně. :))

        • Strategist
          21:00 15.06.2020

          Nechápu narážku, jakože Ruské zbraně nepotřebují doplňovat munici stejně jako každý jiný bojový stroj?

          Nechápu narážku, jakože Ruské zbraně nepotřebují doplňovat munici stejně jako každý jiný bojový stroj?

          • Jirosi
            11:56 16.06.2020

            Narážka byla na to, že třeba Francie nedodala Mistrali, atd.
            Někteří tu často tvrdí, že u východních zbraní není třeba se obávat nedodávek.

            Narážka byla na to, že třeba Francie nedodala Mistrali, atd.
            Někteří tu často tvrdí, že u východních zbraní není třeba se obávat nedodávek.

          • Strategist
            12:33 16.06.2020

            To Jirosi: Jo takhle, tak to bych řekl, že riziko nedodávek se může nacházet u každé velmoci pokud její vazal/nákupčí odporuje politice výrobce/výrobního státu. Rozdíl bude asi v ...Zobrazit celý příspěvek

            To Jirosi:
            Jo takhle, tak to bych řekl, že riziko nedodávek se může nacházet u každé velmoci pokud její vazal/nákupčí odporuje politice výrobce/výrobního státu. Rozdíl bude asi v tom, že zatímco obě strany zastaví dodávky v případě porušení politických a vojenských cílů, tak západ má tendence rušit dodávky kvůli věcem jako lidská práva i když politicky mají stejné cíle. Takže v tomto bude rozdíl, ale dodávky můžou vypnout obě strany.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    13:01 15.06.2020

    "Všechny zničené systémy Pancir v Libyi patří Spojeným arabským emirátům, které podporují generála Haftara.L Toto nie je pravda. Minimálne jeden zničený Pancir bol na podvozku ...Zobrazit celý příspěvek

    "Všechny zničené systémy Pancir v Libyi patří Spojeným arabským emirátům, které podporují generála Haftara.L

    Toto nie je pravda. Minimálne jeden zničený Pancir bol na podvozku Kamaz - z najväčšou pravdepodobnosťou patriaci ruskej armáde.Skrýt celý příspěvek

    • gangut
      13:43 15.06.2020

      A keby bol na podvozku Kamazu tak nemohol byť dodaný Emirátmi?

      A keby bol na podvozku Kamazu tak nemohol byť dodaný Emirátmi?

      • dusan
        14:09 15.06.2020

        Maximálne mohol byť zaplatený, ale SAE používajú len systémy na podvozkoch MAN. Ešte mohol byť teoreticky sýrsky, ale keďže v Líbyi sprevádzajú ruských wagnerovcov tak pochybujem, ...Zobrazit celý příspěvek

        Maximálne mohol byť zaplatený, ale SAE používajú len systémy na podvozkoch MAN. Ešte mohol byť teoreticky sýrsky, ale keďže v Líbyi sprevádzajú ruských wagnerovcov tak pochybujem, že to nie sú ruské ...Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    12:28 15.06.2020

    Podle všeho to jsou "starší" verze S1 nebo nějaká obdobná varianta a ty mají krátkej dosah - rakety jen 20km a hlavně radar obdobně. Navíc, nevíme jak citlivý radar je, takže ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle všeho to jsou "starší" verze S1 nebo nějaká obdobná varianta a ty mají krátkej dosah - rakety jen 20km a hlavně radar obdobně. Navíc, nevíme jak citlivý radar je, takže takhle malé cíle může mít problém zachytit na maximální vzdálenosti (pokud má dron "dostřel" cca 10km tak se může nacházet na hraně efektivního dosahu radaru systému).

    U těhle malejch mrch není ani tak problém je trefit (většinou nedokážou vyvinout vysokou rychlost ani provádět agresivní manévrování), ale právě je vůbec odhalit, což bude příčina takhle masivních ztrát. Je očividný, že u Almaze mají co dohánět, verze S2 a hlavně SM s prodlouženým dosahem radaru je horká novinka a i tak je otázkou, jak se poprali s algoritmama pro odhalování malorozměrových, relativně pomalu letících cílů.

    Nebál bych se říct, že Pancíře jsou trochu obětí vlastního marketingu. Dělala se kolem nich gloriola "zázračnýho" systému, přitom to je víceméně převozitelnej systém určenej na PVO stacionárních cílů, pro krytí frontovejch jednotek byla určená Tunguska na pásovým podvozku (kterou ovšem jakožto exportně ne tak atraktivní docela zanedbávaj).

    Dlužno dodat, že se ukazuje jak extrémně důležité je správně vrstvit PVO - dosah zbraní i radarů u Pancíře by byl dostatečnej, jenže potřebuje nadřazený systémy zjišťování vzdušný situace a detekce cílů a systém delšího dosahu, kterej by pokrýval vzdálenosti 20-40+km (aby si drony nemohly courat za efektivním dostřelem SHORADů bez rizika sestřelení), kterejm naoplátku zabezpečí bezprostřední okolí proti cílům který "proklouznou".Skrýt celý příspěvek

    • gangut
      13:40 15.06.2020

      Neviem, či má gloriolu zázračného systému, každopádne tie pancire boli sprevidla zničené pri transporte. Inak dosť pochybujem o tých počtoch. Pred dvoma týždňami som zachytil ...Zobrazit celý příspěvek

      Neviem, či má gloriolu zázračného systému, každopádne tie pancire boli sprevidla zničené pri transporte. Inak dosť pochybujem o tých počtoch. Pred dvoma týždňami som zachytil informáciu o 4 zničených, z toho jeden ukoristený po dobití základne Al Watija, kde boli rozmiestnené 2 ks miesto zničených batérií Kubov.Skrýt celý příspěvek

      • achi67
        15:19 15.06.2020

        Ale o tom to právě je, o taktice. Nemá smysl útočit, když je protivník připravený a v plné bojové pohotovosti... Kdy je mobilní systém nejzranitelnější? Při přesunu. Od toho se ...Zobrazit celý příspěvek

        Ale o tom to právě je, o taktice. Nemá smysl útočit, když je protivník připravený a v plné bojové pohotovosti... Kdy je mobilní systém nejzranitelnější? Při přesunu. Od toho se odvíjí bojová taktika dronů, že mohou čekat doslova desítky hodin na příležitost, sledovat a vyčkávat, dokonce si dovedu představit že AI je na takové úrovni, že dokáže tuto činnost po ověření cíle vykonávat autonomně, včetně výběru toho správného cíle, např. naváděcí nebo řídící stanoviště...Skrýt celý příspěvek

        • gangut
          16:06 15.06.2020

          Iste že je to o použitej taktike, ale potom to o schopnostiach systému ako takého nič nevypovedá. To je asi tak, ako tento článok dáva gloriolu zázračného systému "zabijákovy ...Zobrazit celý příspěvek

          Iste že je to o použitej taktike, ale potom to o schopnostiach systému ako takého nič nevypovedá. To je asi tak, ako tento článok dáva gloriolu zázračného systému "zabijákovy Pancirú"... :-DSkrýt celý příspěvek

      • satai
        16:02 15.06.2020

        To nebylo fair! To nepla!

        To nebylo fair! To nepla!

    • danny
      15:30 15.06.2020

      Charlie: SAE mají S1 podepsanou v r. 2005. Jinak máš pravdu. V Libyii je krásně vidět, jak i slušnej SHORAD bez krytí aspoň pár výkonnými radary a centralizovaným systémem řízení ...Zobrazit celý příspěvek

      Charlie: SAE mají S1 podepsanou v r. 2005. Jinak máš pravdu. V Libyii je krásně vidět, jak i slušnej SHORAD bez krytí aspoň pár výkonnými radary a centralizovaným systémem řízení PVO je jen drahá kachna.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        15:48 15.06.2020

        Jenže zas těch pár drahých radarů je tak drahých, že se vyplatí na ně použít drahou techniku (JASSM-Er apod) a zas je problém.

        Bez stíhacího letectva to prostě nejde.

        Jenže zas těch pár drahých radarů je tak drahých, že se vyplatí na ně použít drahou techniku (JASSM-Er apod) a zas je problém.

        Bez stíhacího letectva to prostě nejde.

  • Míša
    11:54 15.06.2020

    Když se vrátím k AČR, měli bychom vytvářet nové strategie a následné nákupy. Už totiž přestávám věřit nejen v účinnost PVO, ale v budoucnu též v dělostřelectvo. Koncept letadel, ...Zobrazit celý příspěvek

    Když se vrátím k AČR, měli bychom vytvářet nové strategie a následné nákupy. Už totiž přestávám věřit nejen v účinnost PVO, ale v budoucnu též v dělostřelectvo. Koncept letadel, coby uzlů s letkou dronů s nákladem microdronů mi přijde lepší volba. My jdeme cestou konzervativní a ta se nikdy nevyplácela.Skrýt celý příspěvek

    • Míša
      11:55 15.06.2020

      Dodám, že bitevní letectvo i vrtulníky mají své dny také sečteny.

      Dodám, že bitevní letectvo i vrtulníky mají své dny také sečteny.

      • satai
        12:10 15.06.2020

        Kdybych dostal korunu pokazde, kdyz nekde ctu, co ma svoje dny sectene, a po par letech vidim, jak to zaziva renesanci...

        Kdybych dostal korunu pokazde, kdyz nekde ctu, co ma svoje dny sectene, a po par letech vidim, jak to zaziva renesanci...

        • Míša
          12:11 15.06.2020

          Drony snad dělají horší práci, s vyšším rizikem a cenově výš?

          Drony snad dělají horší práci, s vyšším rizikem a cenově výš?

          • Charlie
            12:34 15.06.2020

            Aplikujete konkrétní situaci v jednom určitým, velmi netypickým konfliktu na situaci AČR, která musí umět mnohem víc. Proti US ARMY by si tolik nedovolili, protože má mnohem lepší ...Zobrazit celý příspěvek

            Aplikujete konkrétní situaci v jednom určitým, velmi netypickým konfliktu na situaci AČR, která musí umět mnohem víc. Proti US ARMY by si tolik nedovolili, protože má mnohem lepší ELINT a SIGINT a brzo by z řídících středisek zbyly kouřící trosky (což je imho nejefektivnější způsob jak aktivitu dronů potlačit). Bez nich by ale z defacto každý západní armády zbyly kromady šrotu, protože vojsková PVO nikde nedosahuje kvalit ani těch Pancířů a systémy jako je Patriot jsou drahý, mají mizernou mobilitu a je jich málo. A efektivita konvenčního letectva proti temhle malejm mouchám? No ani nevím jestli něco takovýho nacvičujou...Skrýt celý příspěvek

          • satai
            12:44 15.06.2020

            V tehle situaci delaji drony prima praci. Ale to rika malo o jinych situacich. Chtel bych je videt, jak se trebas vrhaji proti A2/AD oblasti...

            V tehle situaci delaji drony prima praci. Ale to rika malo o jinych situacich. Chtel bych je videt, jak se trebas vrhaji proti A2/AD oblasti...

          • Poly
            12:46 15.06.2020

            Dělostřelectvo mělo být zastaralé, hloupé bomby měly být zastaralé, tanky měly být zastaralé... pořád dokola.

            Mimochodem, on jako vrtulník nesmí být UAV aby byl levný?

            Dělostřelectvo mělo být zastaralé, hloupé bomby měly být zastaralé, tanky měly být zastaralé... pořád dokola.

            Mimochodem, on jako vrtulník nesmí být UAV aby byl levný?

          • Míša
            12:53 15.06.2020

            Už třeba jen síť internet je decentralizována. Podobně by mohla fungovat mobilní velitelství, následné pilotované uzly, které by botům nařizovali útoky. Pokud vím, tak AČR právě ...Zobrazit celý příspěvek

            Už třeba jen síť internet je decentralizována. Podobně by mohla fungovat mobilní velitelství, následné pilotované uzly, které by botům nařizovali útoky. Pokud vím, tak AČR právě není schopna ufinancovat každý archaický prvek a na nové nezbývá. PVO všobecně už nyní selhává(nejen zdejší popis), vznikají hypersonické prostředky(PRO i PVO typu s-400+P jdou do starého železa) a níže máme popisované drony.Skrýt celý příspěvek

          • Míša
            13:41 15.06.2020

            Asi jsem to dobře pochopil, konzervativní web a jeho stejní čtenáři. Některým to prostě trvá se pohnout z místa. Poslední dodatek a odpověď na otázku obrana proti dronům. Zde už ...Zobrazit celý příspěvek

            Asi jsem to dobře pochopil, konzervativní web a jeho stejní čtenáři. Některým to prostě trvá se pohnout z místa. Poslední dodatek a odpověď na otázku obrana proti dronům. Zde už nám poslouží jen paprsek světla, detekce z minibalónů-vzducholodí? Nový stav výzbroje vytváří nové větve.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            14:41 15.06.2020

            Charlie dost zásadním problémem dronů je právě onen fakt, že nemá posádku a k tomu, aby něco dělal potřebuje signál. Problém rušení prozatím nevyřešil nikdo ničím. Nedivil bych ...Zobrazit celý příspěvek

            Charlie
            dost zásadním problémem dronů je právě onen fakt, že nemá posádku a k tomu, aby něco dělal potřebuje signál. Problém rušení prozatím nevyřešil nikdo ničím. Nedivil bych kdyby elektrogiganti á la Čína časem dokázali rozlousknout problém získání nadvlády nějaké nepřátelského UAV.Skrýt celý příspěvek

          • Kichot
            14:46 15.06.2020

            Problém nejsou konzervativní čtenáři, ale naivní přispěvovatelé, kteří se zaměří na jím oblíbenou zbraň a myslí si , že s ní vyhrají válku. Otázka za 100 bodů: Jak pak by dopadly ...Zobrazit celý příspěvek

            Problém nejsou konzervativní čtenáři, ale naivní přispěvovatelé, kteří se zaměří na jím oblíbenou zbraň a myslí si , že s ní vyhrají válku. Otázka za 100 bodů: Jak pak by dopadly ty Turecké pomalu letící zázraky třeba v Izraeli? Obrana státu je komplexní věc a né záležitost jedné byť, aktuálně úspěšně složky...Skrýt celý příspěvek

          • Míša
            15:17 15.06.2020

            @ Kichot : Proč tedy nejmocnější armáda světa opouští bitevní stroje a zavádí F-35(eNode). Já všude vidím vývoj i stav , který mě vyvádí z omylu, který zde zastáváte. Možná, jako ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Kichot :

            Proč tedy nejmocnější armáda světa opouští bitevní stroje a zavádí F-35(eNode). Já všude vidím vývoj i stav , který mě vyvádí z omylu, který zde zastáváte. Možná, jako ve všem pravda bude mezi, ale mini armáda našeho formátu by neměla investovat do přežitků.Skrýt celý příspěvek

          • Kichot
            16:51 15.06.2020

            Bitevníky nekončí, jen v letectvu jejich úlohu přebírají F/A a drony. Jde o to, že teprve praxe ukáže, který směr bude perspektivní. Třeba teď se hodně sází na stealth a boj se ...Zobrazit celý příspěvek

            Bitevníky nekončí, jen v letectvu jejich úlohu přebírají F/A a drony. Jde o to, že teprve praxe ukáže, který směr bude perspektivní. Třeba teď se hodně sází na stealth a boj se vede na velkou vzdálenost. No a co , když obě strany budou mít podobné stroje? Tudíž se díky stealth neuvidí a přijde zas na řadu starý dobrý dogfight (modifikovaný). Stačí si vzpomenout na omyl Američanů myslím, že před Vietnamem se zrušením kanónu ve stíhačkách... Jde o to se na všechno dívat pohledem z více stran. Nebo zdánlivý konec tanků a dělostřelectva, stačí jeden Luhansk trochu jiná válka a už je vše jinak. Podporují drony, je to budoucnost, ale postupná.Skrýt celý příspěvek

          • Míša
            17:28 15.06.2020

            I když vidím. Že se těším všeobecné oblibě. Jsem přeci jen rád za reakci. I když jde třeba jen o snahu můj možná uzkoprsý názor vyvrátit. Stále se však domnívám, že je lepší ...Zobrazit celý příspěvek

            I když vidím. Že se těším všeobecné oblibě. Jsem přeci jen rád za reakci. I když jde třeba jen o snahu můj možná uzkoprsý názor vyvrátit. Stále se však domnívám, že je lepší vyzbrojovat armádu s vyšší odvahou, než využívat prověřené a tím případnému nepříteli známé prostředky.Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            19:38 15.06.2020

            to Poly, "Nedivil bych kdyby elektrogiganti á la Čína časem dokázali rozlousknout problém získání nadvlády nějaké nepřátelského UAV". Tak to já bych se zase divil, kdyby to ...Zobrazit celý příspěvek

            to Poly,

            "Nedivil bych kdyby elektrogiganti á la Čína časem dokázali rozlousknout problém získání nadvlády nějaké nepřátelského UAV".

            Tak to já bych se zase divil, kdyby to dokázali. Dnešní šifrovací metody není možné prolomit v reálném čase, chybí na to prostě výpočetní výkon. Takže ani teoreticky. Zarušit ten dron a zbavit ho kontroly ano, pak ho zblbnout pomocí falešných GPS signálů, aby nenašel sám cestu zpět, ano. Ale převzít kontrolu ... moc se díváš na bondovky.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            20:17 15.06.2020

            Míša Podle čeho soudíte že klasický bitevní vrtulník nemá v US Army budoucnost? Projekt FARA svědčí o něčem ...Zobrazit celý příspěvek

            Míša
            Podle čeho soudíte že klasický bitevní vrtulník nemá v US Army budoucnost? Projekt FARA svědčí o něčem jiném.
            https://www.armadninoviny.cz/f... Skrýt celý příspěvek

          • Míša
            09:50 16.06.2020

            Scotty Bitevní letectvo - přezbrojování z A-10 na F-35 a příklon k UAV. To že Amerika má peněz na mnoho dalších projektů uznávám, jenže naše armáda na plnohodnotné moderní ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty

            Bitevní letectvo - přezbrojování z A-10 na F-35 a příklon k UAV. To že Amerika má peněz na mnoho dalších projektů uznávám, jenže naše armáda na plnohodnotné moderní bitevní vrtulníky už nejspíš finance nikdy nenajde. Proto vznikl první krátký příspěvek, bez upřesňujícího obsahu. Beztak si myslím, že za pár let budete zastávat stejný názor, až se ukáže, že zastaralá Cobra-Viper v pár kusech extra k užitku nebude. Dělostřelectvo vyřídí do pár chvil letka dronů, tak jako zde pancíře(před lety zde vychvalované), které měli s nimi umět bojovat. Ale stejně si nikdo za několik let ani nevzpomene, co jsem zde uváděl. Doba už pokročila a my jen stojíme.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            15:39 16.06.2020

            Míša Tak oni to nejsou jen vrtulníky. SOCOM nedávno oznámil záměr nakoupit 75 lehkých útočných letounů. Zkrátka pilovaným strojům ještě zdaleka neodzvonilo. Naše armáda už ...Zobrazit celý příspěvek

            Míša
            Tak oni to nejsou jen vrtulníky. SOCOM nedávno oznámil záměr nakoupit 75 lehkých útočných letounů. Zkrátka pilovaným strojům ještě zdaleka neodzvonilo.
            Naše armáda už plnohodnotný moderní bitevní vrtulník nakoupila. Jestli se najdou peníze na další kusy je otázka.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2