Tým expertů z OPCW dorazil do Damašku

Inspektoři mířící z Bejrútu do Sýrie - zdroj reuters

Tým mezinárodních odzbrojovacích expertů dorazil do Damašku po přenocování v libanonském Bejrůtu a začíná s inventarizací a následnou likvidací chemického arzenálu.

Je to poprvé, kdy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW - Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) byla požádána o zničení chemických zbraní v průběhu války. Jak dodal syrský ministr zahraničí Walid Muallem, úkol to nebude lehký, už i z toho důvodu, že 7 z 19 míst, kde jsou chemické zbraně uskladněny, se nachází v zónách ostrých bojů.

Experti z OPCW potvrdili, že při útocích poblíž Damašku dne 21. srpna, byl použit sarin. Nebylo ovšem dosud upřesněno, kdo jej skutečně použil, zda-li vzbouřenci, či režim Bašára Assada.

Na základě americko-ruské dohody předala Sýrie seznam svých chemických zbraní a jejich umístění. Celkem se jedná o více než 1000 tun sarinu, yperitu a dalších chemických látek. Zástupci OPCW sdělili v neděli agentuře AFP, že nemají v tuto chvíli jediný důvod nevěřit podkladům dodaným syrskou vládou.

Sýrie potvrdila spolupráci s Radou bezpečnosti OSN, které předcházela rusko-americká dohoda. Jak dodal prezident Bašár al-Asad v neděli při rozhovoru pro italskou televizi: ,,Historie dokazuje, že vždy ctíme dohody, které jsme podepsali."

Dle dohody bude veškerý chemický arzenál zničen, včetně prostředků k jeho výrobě a munice, ve které by mohl být použit. Likvidace bude probíhat jak přímo v Sýrii, tak i mimo její území. Kontrola zbraní a inventarizace proběhne do konce listopadu, poté bude probíhat likvidace materiálu, což by mělo být hotovo do července příštího roku.

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Úder v Sýrii – stará písnička od nové kapely

Napětí kolem Sýrie vzrostlo v posledních dnech takřka několikanásobně a po silném tlaku Francie a ...

Bitva o Sýrii zuří také v Americe

Poslední srpnové dny se odehrály v očekávání vývoje situace v Sýrii a mnozí odpočítávali dny nebo i ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...