U.S. Army se opět připravuje na masivní konflikt

Foto: Dvojice M1 Abrams v akci; větší foto / Public Domain
Dvojice M1 Abrams v akci; větší foto / Public Domain 

Po 15 letech bojů proti povstalcům se americká pozemní armáda (U.S. Army) začíná opět důrazněji připravovat na střetnutí velké intenzity. V posledních měsících a letech americká armáda opět připravuje velká cvičení s masivním zapojením tanků, dělostřelectva, raketových jednotek, obrněných vozidel a samozřejmě nově i dronů.

Odkaz protipovstaleckého boje

Války v Iráku a Afghánistánu americkou armádu (pozemní vojsko) postavily před nové protivníky. V obou zemích se musela americká armáda naučit vypátrat, sledovat, zaměřit a nakonec zničit malé skupiny bojovníků, často vmísené mezi civilní obyvatelstvo. Protivníci se pohybovali v civilních autech a skrývali se v nejrůznějším terénu, často v městském prostředí.

Válka v Iráku a Afghánistánu dala vzniknout nové technice i taktice. Američané investovali desítky miliard dolarů do boje s fenoménem “improvizované výbušné systémy” IED (Improvised Explosive Device). IED v Iráku a Afghánistánu způsobily ⅔ všech koaličních ztrát.

Americká armáda má nyní obrovské zkušenosti, techniku i vypracovanou taktiku v protipovstaleckém boji.

V současné době však opět roste potřeba “oprášit” schopnosti ve vedení masivních vševojskových bojových operací, často vedené na obrovské vzdálenosti.

“Armáda získala obrovské množství zkušeností. Má hluboké zkušenosti, ale potřebuje je více rozšířit. Jsme dobří v protipovstaleckých operacích a v operacích zajišťující ochranu velkých území. Nyní se budeme muset více zaměřit na manévry mechanizovaných jednotek ve velkých vzdálenostech,” uvedl Rickey Smith, zástupce náčelníka štábu Výcvikového a doktrinálního velitelství americké armády TRADOC (Training and Doctrine Command).

Návrat ke kořenům. Americká armáda opět klade větší důraz ve vedení mechanizovaného boje proti rovnocenému protivníkovi

Návrat ke kořenům s novou technikou

Vedení protipovstaleckých operací zůstává důležitou součástí výcviku americké armády. Ostatně protipovstalecký boj i zajištění bezpečnosti rozlehlých území je klíčové při řešení výzev tzv. hybridní války.

Současně ale bude americká armáda cvičit své schopnosti ve vedení rozsáhlých bojových operací proti vyspělému protivníkovi, jako je Čína a Rusko.

Výcvik americké armády nebude samozřejmě vysloveně zaměřen na boj s výše zmíněnými zeměmi. Klíčové je spíše sledovat a rozpoznat rychle se měnící bezpečnostní prostředí, které zahrnuje mimo jiné napětí a rivalitu mezi vojenskými mocnostmi. Jednou z úrovní rivality mezi mocnostmi je právě schopnost vést masivní vševojskové operace.

I když je boj proti povstalcům a boj proti vyspělému protivníkovi samozřejmě zcela odlišný, lze v obou konfliktech použít některé společné zbraňové systémy. Americká armáda například v minulých letech zavedla nové přesné zbraně, jako satelitem naváděnou dělostřeleckou a raketovou munici.

Například naváděná munice Excalibur ráže 155 mm umožňuje dělostřelectvu na 30 km ničit cíle s kruhovou odchylkou pouze 30 m. Excalibur ničí bodové cíle nebo poskytuje blízkou palebnou podporu vlastním silám. Stejně tak americká armáda zavedla do výzbroje satelitem naváděné střely raketometu GLMRS (Guided Multiple-Launch Rocket System).

Střely dokáží ničit jednotlivé budovy, shromáždění bojovníků nebo další bodové cíle až na vzdálenost 70 km. V případě rozsáhlých střetů mechanizovaných jednotek mohou podobné zbraně ničit sklady munice/paliva za nepřátelskou linií i jednotlivá bojová vozidla.

Další oblastí využitelnou pro masivní střety jsou bezpilotní letadla. Na začátku války v Iráku a Afghánistánu americká armáda provozovala jen několik bezpilotních letadel. Na konci hlavních válečných operací létalo nad Irákem a Afghánistánem stovky dronů všech kategorií, které pátraly po protivníkovi, zaměřovaly cíle pro bojová letadla a dělostřelectvo nebo pomoci vlastních zbraní ničily protivníka.

Podobné uplatnění najdou drony i při střetu s rovnocenným protivníkem. Stejně tak drony mohou sledovat pozice vlastních sil a poskytovat velitelům lepší situační povědomí o stavu bojiště.

“Tohle není návrat do budoucnosti… tohle je pohyb vpřed do budoucnosti, kde síly Armády budou čelit přízpůsobivému nepříteli s větší ničivostí. Dnešní generace velitelů Armády bude současně řídit vševojskový boj a bezpečnost na rozsáhlém území,” vysvětluje Smith.

“Armáda musí být připravena na celý rozsah vojenských operací. Jednou z nich jsou operace s podobně vyspělým protivníkem, s kterým jsme poslední roky nebojovali,” dodává Smith.

Bojiště budoucnosti zaplní desítky nebo stovky dronů nejrůznějších kategorií.

Nová technika a taktika

Americká armáda se nevrací jen ke starým technikám boje s rovnocenným protivníkem. Nové prostředky řízení boje umožní především nebývalým způsobem sjednotit akce nejrůznějších jednotek - průzkumných/bojových dronů, bitevních vrtulníků, letadel, dělostřelectva, tanků i pěších jednotek.

Americká armáda chce například dotáhnout k dokonalosti získávání pozic protivníka pomocí dronů (nebo jiných prostředků na zemi, včetně jednotlivých vojáků) a okamžitě navést na tyto pozice vlastní přesné (a vhodným způsobem zvolené) letecké, raketové a dělostřelecké zbraně.

Pentagon si uvědomuje, že klíčem je podchytit vývoj nových zbraní, systémů a taktik protivníka a co nejrychleji se na nové prostředí adaptovat. Na druhou stranu - naopak vytvářet takové systémy a taktiky, na které protivník nedokáže okamžitě reagovat, resp. reagovat jen za vynaložení obrovských finančních, lidských a surovinových prostředků.

Kromě nejrůznějších dronů a robotů tak bude klíčové dokončení vývoje taktiky nasazení rojů malých bezpilotních letadel, nasazení moderních výpočetních a řídících systémů, rozpracováni taktiky moderního tankového boje, zavedení nejnovějších systémů elektronického boje, obrana proti letadlům a přesným zbraním protivníka, včetně obrany proti protitankovým řízeným střelám a naváděné dělostřelecké a raketové munice protivníka.

Smith závěrem popisuje budoucí vedení vševojskových operací americké armády jako “dirigování orchestru”, kde se každý nástroj prolíná s dalším nástrojem a společně vytvářejí jednotné hudební představení.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...

Centauro II: Italský tank na kolech

Italská firma Iveco-Oto Melara představila na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 novou generaci ...

Mariňáci vyhlíží první obojživelná vozidla ACV

Americká námořní pěchota (US Marine Corps) v rámci programu nových obojživelných vozidel ACV ...

Ruské tanky T-90 v syrské občanské válce

Moskva nepodporuje Damašek pouze leteckými údery na pozice povstalců, ale také dodávkami moderní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Rase
    09:13 03.07.2016

    stirling: ve Španělsku se vyráběly (vyrábějí) i první vozidla Ajax pro Británii. U Santa Bárbara Sistemas jsou tedy zařízení velice dobře. Otázkou ale je, jestli chceme mít ...Zobrazit celý příspěvek

    stirling:
    ve Španělsku se vyráběly (vyrábějí) i první vozidla Ajax pro Británii. U Santa Bárbara Sistemas jsou tedy zařízení velice dobře. Otázkou ale je, jestli chceme mít Pandury, Tanky (nové Leo2), i BVP (ASCOD2) vše od jednoho výrobce: koncernu General Dynamics (!)Skrýt celý příspěvek

  • Irving
    23:00 02.07.2016

    raziel87 - A proc by musel byt pristi hypoteticky konflikt v Evrope zrovna vysoke intenzity? Podivejte se, co se ted v Evrope deje - Brexit, narust nacionalistickych stran ve ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87 - A proc by musel byt pristi hypoteticky konflikt v Evrope zrovna vysoke intenzity? Podivejte se, co se ted v Evrope deje - Brexit, narust nacionalistickych stran ve vsech evropskych zemich. Je docela mozne, ze se to bude dale eskalovat, dojde k rozpadu EU a to by pak mohlo vest k malym lokalnim konfliktum - treba s Polskem mame stale nevyresene uzemni otazky, jsou tu uzemni a majetkove naroky odsunutych nemcu a podobne. A v takovem pripade by i mala, ale dobre vybavena armada mohla byt dost platna, minimalne v odstraseni protivniku. Doufam teda, ze se niceho podobneho nedoziju ani ja, ani moji potomci, ale jak pravi klasik - doufej v nejlepsi ale pripravuj se na nejhorsi.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    12:47 30.06.2016

    juhelak: to je právě naopak, pokud budu mít německý tank tak budu chtít bvp z jiné země, stejně jako to děla např. usa, kdy se snaží rozdělit zakázky mezi více firem. Pokud totiž ...Zobrazit celý příspěvek

    juhelak: to je právě naopak, pokud budu mít německý tank tak budu chtít bvp z jiné země, stejně jako to děla např. usa, kdy se snaží rozdělit zakázky mezi více firem. Pokud totiž máš pak moc věcí od jedné tak jsi velice snadno vydíratelný.
    Sen: nakoupit leo2A6 v počtu cca 60-70 a t72m4cz jako AZ, tak budeme mít cca 100ks tanků a tomu se asi moc věřit nedá, ale možná, že španělé prodají levněji leo a na oplátku u nich necháme vyrobit první várku ASCODů zbytek pak dodá CSG. To je samozřejmě jen můj výplod, ani nevím jestli ještě mají v provozu nějakou továrnu na ASCOD a ty krásné počty tanků také nejsou reálné.Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    09:14 30.06.2016

    Rase, Kozlus: pokud by si ty 2A6 opatřili (pokud o tom opravdu uvažují tak počítejte nekdy koncem roku až budou opět vedet že se jim nepodaří vyčerpat rozpočet tak to zaplacnou ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase, Kozlus: pokud by si ty 2A6 opatřili (pokud o tom opravdu uvažují tak počítejte nekdy koncem roku až budou opět vedet že se jim nepodaří vyčerpat rozpočet tak to zaplacnou tohle rychlou akcí) tak bych počítal zě T72M4CZ půjdou postupně k nově budovaným tankovým AZ a budou cvicit spolu...dál by se pak měli zamyslet jestli chtějí mít nové BVP sladěné s tanky..stejná země původu dává velkou šanci na stejné dodavatele náhradních dílů a něteré stejné součásti..ASCOD a CV90 asi nejde sladit s nicim..určitě ne tolik jako třeba Leo2 - Linx (Puma), Merkava- Namer, K2- nevzpomenu si na jmeno jejich BVP, T14- T15.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    07:26 30.06.2016

    2 radovan, jenik david. také znám příručku vedení boje vojína Vomáčky z Horní dolní, ale pořád moc nerozumím, proč jí chcete naroubovat k České republice. Vidím to tak, že ...Zobrazit celý příspěvek

    2 radovan, jenik david.

    také znám příručku vedení boje vojína Vomáčky z Horní dolní, ale pořád moc nerozumím, proč jí chcete naroubovat k České republice. Vidím to tak, že Evropa je nesourodá, v případě hypotetického konfliktu vysoké intenzity (Rusko, Čína) by každá z Evropských zemí hasila problém především na svém píšečku a věřím, že nás by s prolitím krokodýlích slz objetovali zas....toť celé. V4? když myslíteSkrýt celý příspěvek

  • jenikdavid
    21:58 29.06.2016

    raziel87: Podle tvé logiky by vlastně všechny armády světa, co jsou papírově slabší než jiné supervelmoci, by to měly zabalit, protože jsou porazitelné...Vezmi si to třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87:

    Podle tvé logiky by vlastně všechny armády světa, co jsou papírově slabší než jiné supervelmoci, by to měly zabalit, protože jsou porazitelné...Vezmi si to třeba takhle. I sebemenší armáda dává svým politickým představitelům jednu zásadní věc - a sice čas. Pokud by se někdo rozhodl, že nás obsadí a bez odporu by to trvalo pár hodin, tak je naše vyjednávací pozice velice slabá. Ale pokud bychom se dokázali bránit alespoň několik dnů, nebo třeba i jen hodin, tak stále je čas získat mezinárodní podporu. Jestli by to k něčemu bylo, to neví nikdo. Ale alespoň tu možnost máme. Za další. Nejsem voják, ale umím si představit, že když to dneska rozpustíme a třeba za 50 let se vyhrotí mezinárodní situace tak, že armádu budeme potřebovat, jak dlouho pak bude trvat ji dát dohromady ? Dalších 10-15 let ? A zdá se ti nereálné, že náš nejbližší soused by na nás nikdy nevlítl ? A co třeba soused vedle souseda ? Vem si posledních 50 let - studená válka. Před tím 50 let. 2x světová válka. Co myslíš že bude za 50 let ? Nikdo neví, ale je lepší být připraven než překvapen.Skrýt celý příspěvek

  • Maroš
    17:29 29.06.2016

    Jura99 Mám to chápať tak že ked USA náš ˇˇspojenec,, Zaútočí na nejaké územie kde (ne) násilne zvrhne vládu a dosadí si svoju je v záujme mieru, demokracie a dobrého fungovania ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 Mám to chápať tak že ked USA náš ˇˇspojenec,, Zaútočí na nejaké územie kde (ne) násilne zvrhne vládu a dosadí si svoju je v záujme mieru, demokracie a dobrého fungovania štátu?? Ked to isté urobí Rusko je to agresívny akt a treba ho čím skôr zastaviť?? Čo vlastne Rusko urobilo? Porušilo Rusko medzinárodné právo? no Iste. V tom nie je žiadny spor. Porušilo ho rovnako ako NATO v Juhoslávii, Spojené štáty v Iraku, Izrael v Libanone, Turecko v severoirackej kurdskej oblasti a západní spojenci v Líbyi... Podľa mňa Každý kto chce tvrdiť že Rusko nemá rovnaké právo intervenovať z humanitárnych dôvodov ako USA, robí zo seba obyčajného hlupáka. tak ako to je s vami??Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    16:42 29.06.2016

    Ikdyby se to ted vyresilo ojetym Leo2, tak nekdy 2035 je muzeme posunout AZ a koupit neco noveho. Do nedavna jsme slintali nad ojetyma 2A4 a bali se, ze se zrusi i tech par T-72, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ikdyby se to ted vyresilo ojetym Leo2, tak nekdy 2035 je muzeme posunout AZ a koupit neco noveho. Do nedavna jsme slintali nad ojetyma 2A4 a bali se, ze se zrusi i tech par T-72, takze bych ted asi za uspech povazoval cokoliv koupeneho.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    16:26 29.06.2016

    K tankům: je klidně možné, že by to byly tanky nové (Bulhaři chtějí kupovat minimálně 24 nových asi verze 2A6). I pokud by ty tanky byly ojeté, tak špěnělské jsou v podstatě nové ...Zobrazit celý příspěvek

    K tankům:
    je klidně možné, že by to byly tanky nové (Bulhaři chtějí kupovat minimálně 24 nových asi verze 2A6). I pokud by ty tanky byly ojeté, tak špěnělské jsou v podstatě nové a málo ojeté - ne jak ty německé nebo nizozemské atd.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    15:39 29.06.2016

    raziel87: nemáš pravdu. Potencionální útočník vždy zvažuje co ho agrese bude stát. A pokud máš i jen malou, ale dobře vyzbrojenou a vycvičenou armádu, tak už musí svou motivaci ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87: nemáš pravdu. Potencionální útočník vždy zvažuje co ho agrese bude stát. A pokud máš i jen malou, ale dobře vyzbrojenou a vycvičenou armádu, tak už musí svou motivaci proč zaútočit o mnoho víc zvedat. Protože třeba i jen kvůli několika dobrým bateriím PVO, už musí uvažovat a nasadit letectvo jinak, než když PVO vůbec neexistuje. Stojí ho to víc rizika, víc úsilí a mnohokrát to útočníka odradí. I když by totálním útokem protivníka smázl, nestojí mu to nakonec za to.
    A pak přeci jsme v nějakém spojku, kde každý trochu přispívá. 5 zemí, kde má každá třeba 50 tanků, dohromady dělá tanků 250.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    15:20 29.06.2016

    Sorry za offtopic, ale nemůžu si pomoc. Moc nechápu lidi co píší, že by naší armádě pomohl ten a ten počet tanků a ten a ten počet letadel. Nám - České republice nepomůže vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorry za offtopic, ale nemůžu si pomoc. Moc nechápu lidi co píší, že by naší armádě pomohl ten a ten počet tanků a ten a ten počet letadel. Nám - České republice nepomůže vůbec nic. Rakušáci na nás s mávajícím cepem nevlítnou, Slováci taky ne, tak proti komu tu armádu chcete budovat zelení mozkové?

    Ani rapidní zvýšení stavů obrněné a letecké techniky nebude v našem případě nikdy nic znamenat. Proč? protože jsme Češi, jsme malí, slabí, bez reálných spojenců, kteří by se za nás postavili v případě konfliktu. Takže jestli máme 30 T-72 M4CZ nebo 80 Leo2 2A7 je úplně jedno. Nemáme vůbec nic, ani území, které by bylo dostatečně velké, aby mohlo sloužit jako nárazníková zóna. Poláci by v případě velkého průšvihu dopadli úplně stejně jako v září 1939 a současné navyšování vojenské techniky by to oddálilo tak max o 24h.

    A že se s tímle přístupem můžu jít vysrat a jsem prdlajs patriot? :) možná jsem realista. Současný stav AČR by diametrálně nezměnil ani 10x větší rozpočet po dobu 20 let.........pořád budem malá země, s málo lidmi a bez spojenců. Pro západ jsme bejvalej východ a póvl........ a pro východ zase nejsme dostatečnými "slovany". Radši ty prachy sypte do vědySkrýt celý příspěvek

  • juhelak
    14:23 29.06.2016

    sterling : taky sem to četl..mělo by jít o Leo2A6 Spanelsko jich ma skoro 400 kasů a s tím jak se tam k moci dere ta levičácká sebranka tak by je zřejmě prodali levně.

    sterling : taky sem to četl..mělo by jít o Leo2A6 Spanelsko jich ma skoro 400 kasů a s tím jak se tam k moci dere ta levičácká sebranka tak by je zřejmě prodali levně.

  • martinmekuta
    13:49 29.06.2016

    stirling Osobně se mi moc líbí K2 Black Panter a Typ 10. I když ještě nemají bezosádkové věže, mají automatické nabíjení, což znamená 3 členové osádky místo 4. U K2ky je uvedená ...Zobrazit celý příspěvek

    stirling

    Osobně se mi moc líbí K2 Black Panter a Typ 10. I když ještě nemají bezosádkové věže, mají automatické nabíjení, což znamená 3 členové osádky místo 4. U K2ky je uvedená rychlost nabíjení 15 ran za minutu a oba dva tanky mají rovněž měnitelnou výšku podvozku a to všemi možnými způsoby, což velmi zlepšuje elevaci kanónu a rovněž jízdní vlastnosti. K2 má delší kanón. Jejich potenciál je rozhodně jinde, než u tanků USA a Evropy.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    13:26 29.06.2016

    Jak píše asdf: "taktika, co v najkratsom case vysypat 5, 6 nabojov" ...a ještě pokud možno aby dopadly projektily současně, než se bigoši schovají do díry. Představa hodinové ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak píše asdf: "taktika, co v najkratsom case vysypat 5, 6 nabojov"
    ...a ještě pokud možno aby dopadly projektily současně, než se bigoši schovají do díry.

    Představa hodinové palebné přípravy stovkami a tisícovkami hlavní ve směru průniku jako za 2. sv. je už dneska nereálná...

    Docela mě zaujalo, že v té koncepci nejsou žádné "nereálné" nebo neodzkoušené technologie. Žádný laser, EMG, kráčející tanky... což je dobře, reálný pohled.

    Ještě k té ceně chytré munice - co je levnější? Poslat tam bigoše a nechat jich tam půlku dekapitovat a pak to schytat od médií a voličů (po právu)? Nebo tam poslat A-10 s ratatatatata (i tak s jedním "ta" za 1000USD za JEDNU střelu z och. uranu) a nechat je sestřelit z oblohy jak kachny manpady které má už i dnes skoro kde kdo, co teprve regulerní protivník? Nebo to "přejet" tou palebnou přípravou z tisíce hlavní nebo kobercem z letadel ala Grozný a pak to schytávat ze všech stran za civilní oběti?
    Co vyjde "levněji" v celkové ceně?
    Samozřejmě, ještě pořád tu máme tu možnost, abychom šli tvrdě a bez prodlení zaútočili skutečně masovou letákovou kampaní, a zatímco se z ní bude nepřítel sbírat, nasadíme cirkusáky, alegorické vozy, pouliční divadlo a možná i dobročinné koncerty, ano? A pokud to bude málo, lituji, ale přijde čas triček: „Mutanti ven!“, „Vesmírní chameleoni? Ne, děkuji!“ ... a pokud je tohle nevyžene, pak už nevím co…Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    13:17 29.06.2016

    asdf: hlavně poslední trendem jsou dělostřelecké systémy, které umí vypálit v rychlém sledu těch pět, šest ran, ale s různým náměrem, takže všechny granáty ze salvy dopadnou na cíl ...Zobrazit celý příspěvek

    asdf: hlavně poslední trendem jsou dělostřelecké systémy, které umí vypálit v rychlém sledu těch pět, šest ran, ale s různým náměrem, takže všechny granáty ze salvy dopadnou na cíl ve stejný čas - první salva je ta nejúčinnější.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    13:02 29.06.2016

    K naším tankům, zrovna nedávno jsem někde četl, že jsme snad jednali nebo jednáme o nákupu tanků od Španělů, ale už nebylo uvedeno o jaký tank se jedná, v jakém počtu a jak starý. ...Zobrazit celý příspěvek

    K naším tankům, zrovna nedávno jsem někde četl, že jsme snad jednali nebo jednáme o nákupu tanků od Španělů, ale už nebylo uvedeno o jaký tank se jedná, v jakém počtu a jak starý. Takže asi jen řeči, ale pro vylepšení diskuze proč ne.:)
    Bylo by to ale pěkné a k těm 20 letům životnosti například nejmodernějšího leo 2 později vylepšen o 130 mm kanon by nám vydržel s další modernizací klidně do roku 50. K tomu modernějšímu bych přidal i Leclerc a trochu specifickou Merkavu Mk 4.Skrýt celý příspěvek

  • asdf
    12:15 29.06.2016

    Strategist > ono k tomu delostrelectvu. Zacina byt taktika, co v najkratsom case vysypat 5, 6 nabojov a urychlene zdrhnut, aby som sa nestal tercom odvetnej palby. Nie je cas ...Zobrazit celý příspěvek

    Strategist > ono k tomu delostrelectvu. Zacina byt taktika, co v najkratsom case vysypat 5, 6 nabojov a urychlene zdrhnut, aby som sa nestal tercom odvetnej palby.

    Nie je cas na vystrelit naboj, pockat kym dopadne a previest opravu. Ono pri moznostiach pozemnych delostreleckych radarov mozno dalsi vystrel by sa uz neuskutocnil. Uz by nebolo cim strielat.

    Takze nejaka presne navadzana municia ti zaruci to, ze nebudes musiet cakat na opravu a nasypes to tam rovno prvou ranou.Skrýt celý příspěvek

  • martinmekuta
    11:41 29.06.2016

    S těmi tanky je to dost velký problém. Vemte si, že všechny západní konstrukce vychází ze 70.-80. let, což dělá 3-4 desetilití fungující systém. A i když se modernizují, jak ...Zobrazit celý příspěvek

    S těmi tanky je to dost velký problém. Vemte si, že všechny západní konstrukce vychází ze 70.-80. let, což dělá 3-4 desetilití fungující systém.
    A i když se modernizují, jak to jen jde, tak při nákupu tanků bude většina počítat s provozem na 3-5 dekát a to už budou nové konstrukce zaběhnuté a těm starým budou dávat pěknou sodu.
    Máme tedy na výběr tři možnosti:
    -Buď dát hodně peněz do tanků starší kontrukce, modernizacemi dovedené na dnešní standardy a s vyhlídkou, že za 20 let už budou zcela jistě zastaralé a překonané.
    -Nebo dát jěště více peněz do tanků modernějších konstrukcí (viz type 10, K2 Black Panter, ty jsou však principiálně pokračováním západní konstrukce)
    -Či dát hodně moc peněz do vývoje společně s jinými státy a získat tak tank zcela nové konstrukce s možnou životností 100 let, pokud nenastane nějaký nový převratný objev v armádní technice, který by učinil ze super tanků super těžítka.

    A pak je tu ještě Armata, ale ta je zatím neprůchodná. Ovšem, možná se to vzhledem k dnešní politické situaci změní.

    Také se tanků můžeme zbavit úplně, ale to už nebude armáda plně bojeschopná.Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
    11:36 29.06.2016

    palo satko: S tím Wehrmachtem to máte částečně pravdu no :D, ale hodně států se z jejich taktik poučilo a používají je. K tomu předchozímu ono není partyzánský boj jako ...Zobrazit celý příspěvek

    palo satko:
    S tím Wehrmachtem to máte částečně pravdu no :D, ale hodně států se z jejich taktik poučilo a používají je. K tomu předchozímu ono není partyzánský boj jako partyzánský boj. Ve vietnamu šlo o těžší truh povstalců a navíc nejistota z neustálého útoku severovietnamské armády, v iráku, afganu a tak je to spíš lehčí typ povstání(oba typy jsou nebezpečné) a hlavně v iráku a tak bylo nutné snižovat civilní ztráty, kvůli tisku a udržení dobré nálady s místníma. Taky zbraně a taktika těchto 2 válek je různá a musela se nově spracovat, takže odkud bude to s těma zkušenostma.Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
    11:30 29.06.2016

    Nejsem si úplně jistý zda tyto přesné munice jsou to pravé ořechové pro letadla je to to správné tam je důležité se přesně trefit, když to shazujete z tisíců metrů nad zemí. I když ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejsem si úplně jistý zda tyto přesné munice jsou to pravé ořechové pro letadla je to to správné tam je důležité se přesně trefit, když to shazujete z tisíců metrů nad zemí. I když jsem proti používání této DRAHÉ přesné letecké munice v protipovstaleckém boji jako v sýrii, iráku atd., její krása a správné použití byla vidět při operacích Desert Storm a Iraqi freedom, ale bombardovat s ní turbaníky s Ak je plýtvání a ždímání rozpočtu. V tomto si myslím to mají rusové s těmi kontejnery pro zaměřování a požívání ,,hloupé,, munice lépe vymyšlené.

    Co mě, ale znejisťuje jsou tyto přesné smart náboje do dělostřelectva(u těch raketových bych to ještě chápal tam je raketa drahá takže lepší se trefit napoprvé a můžu zaměřit např zásobovací pozici protivníka), protože já vždycky bral dělostřelectvo jako něco čeho má být hodně a silné, takže prostě prší nábojnice, Tyhle smart náboje mi přijdou jako obrovské zdražení munice a omezení právě té salvy nábojů, co dělostřelectvo reprezentuje. Protože někdy je třeba prostě palbou jenom odsřihnout protivníka nebo pokropit jeho linii obrany nebo útoku a lepší to udělat levně. Aby potom US army nevykrvácela, když je jedna střela do dělostřelectva bude stát 5x tolik, co nějakého číňana, co bude používat hloupé dělostřelectvo a bude kropit jejich pozice stovky levných ale stále smrtících nábojů, kde sice ne každý se trefí ale bude to mít oblastní efekt.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2