Americká špionážní letadla vs. severokorejské balistické rakety

Americká špionážní letadla vs. severokorejské balistické rakety
RC-135V/W Rivet Joint / John5199, CC BY 2.0 (Zvětšit)

Na Boží hod hlídala demilitarizovanou zónu u Severní Koreje hned čtyři americká špionážní letadla. Měla sledovat test nové severokorejské balistické rakety, k němuž nakonec nedošlo.

Současné americké spory s Íránem na čas poněkud zastínily jiný vleklý bezpečnostní problém: snahu o formální ukončení korejské války. Ta je od roku 1953 pouze přerušená příměřím. 

Nejnovější pokus uzavření míru začal setkáním jihokorejského prezidenta Mun Če-ina se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na jaře roku 2018. Složitých jednání se kromě obou Korejí účastní i Spojené státy a Čína. Součástí dohody má být i denuklearizace poloostrova. Americký prezident Donald Trump se zpočátku holedbal, že díky svým vynikajícím vyjednavačským schopnostem záležitost rychle vyřeší.

Zatím se mu to však příliš nedaří. Kim se vloni na jaře vyjádřil, že dá Američanům do konce roku čas, aby přehodnotili svůj postoj k jadernému odzbrojení Severní Koreje. Třetího prosince citovala severokorejská tisková agentura KCNA zástupce ministra zahraničí Ri Jong-hoa. Podle něj se konec roční lhůty blížil a bylo „jen na Spojených státech, jaký vánoční dárek si vyberou.“

Američané to zřejmě pochopili (asi i na základě informací z dalších zdrojů) tak, že se Pchjongjang o Vánocích chystá otestovat novou mezikontinentální balistickou střelu, zřejmě Hwasong-15 s doletem 13 000 km.

Podle webu The Hill, který se zabývá hlavně politikou, byznysem a mezinárodními vztahy, se Američané na předpokládaný test důkladně připravili.


RC-135 Rivet Joint V/W

Zklamané publikum

Pětadvacátého prosince (v anglosaských zemích se rozbalují dárky o den později než u nás) poslali Američané do vzduchu čtveřici špionážních letadel různých typů. The Hill píše, že přeletěly přímo nad severokorejským územím. 

Podle serveru Popular Mechanics je to však nepravděpodobné. Byla by to příliš velká provokace. Špionážní letouny za podobných okolností létají na jih od nechvalně proslulé demilitarizované zóny, která už 67 let dělí Korejský poloostrov na dvě části. Test nové rakety se ale nakonec nekonal.

Sbírka špionážních letadel, která ho měla pozorovat, byla však i tak zajímavá. Podle The Hillu nasadili Američané dvě verze průzkumných letounů RC-135V/W a RC-135S. Doplňoval je dron RQ-4 Global Hawk a průzkumný stroj E-8 Joint STARS. Všechna tato letadla jsou napěchovaná špičkovým pozorovacím a špionážním vybavením. 

Každé z nich má ale odlišné schopnosti a používá se k jiným účelům. Současné použití všech čtyř strojů mělo zajistit, že Američanům z očekávaného raketového testu nic neunikne.

Přímo na pozorování testů (startů) balistických raket je specializovaný letoun RC-135S Cobra Ball. Tato unikátní letadla jsou na celém světě už jen tři a dokáží zachytit a sledovat startující nebo letící balistickou raketu.


Čtveřice RC-135S Cobra Ball (2001); větší foto / USAF

Elektronické uši

Kdybyste se s některým z nich náhodou někdy potkali (což je nepravděpodobné), snadno ho poznáte podle pravého křídla nabarveného na černo. Je to ochrana proti světelným odleskům, které by mohly rušit kamery a další optické senzory.

Hlavním úkolem RC-135V/W Rivet Joint je naopak elektronický průzkum. Má k tomu nevzhledné hranaté výstupky na obou stranách přední části trupu. Letadlo Rivet Joint je vybavené ke sledování veškerých frekvencí elektromagnetického spektra. Nebo alespoň těch, které nějak využívají lidé.

Kromě odposlouchávání umí samozřejmě také zaměřit, odkud signál přichází. Dokáže přijmout, rozpoznat a analyzovat prakticky cokoliv, od VHF komunikace, přes GSM, až po radarový signál. Stroje Rivet Joint provozuje kromě amerického také britské letectvo.

Třetí nevšední stroj, který byl podle The Hillu na Boží hod ve vzduchu, byl letoun E-8 Joint STARS. Je to letadlo specializované hlavně na radiolokační sledování pozemních cílů, jako jsou například vojenská vozidla. Slovo STARS v názvu je zkratka ze Surveillance Target Attack Radar System. Celý název proto v překladu znamená něco „společný sledovací, zaměřovací a útočný radarový systém.“ 


E-8 Joint STARS; větší foto / USAF


RQ-4 Global Hawk; větší foto / Public Domain

Ježíšek nepřišel

Slovem společný je míněno, že E-8 Joint STARS vznikl ve spolupráci amerického letectva a armády. Vyznačuje se nastavitelnou anténou pod břichem, která může sledovat prostor na pravoboku i levoboku letadla. Dokáže současně registrovat až šest stovek cílů na ploše padesát tisíc kilometrů (necelé dvě třetiny plochy ČR).

Poslední z letounů byl − čtenářům Armádních novin asi nejlépe známý − bezpilotní RQ-4 Global Hawk. Plocha, kterou dokáže pozorovat je dvojnásobná. Kromě mocného radaru se syntetickou aperturou má i infračervené a další senzory.

Zatímco Global Hawk měl sloužit k pozorování příprav na vlastní balistický test, letadlo E-8 mělo hledat mobilní odpalovací zařízení a jejich podpůrná vozidla.

Letoun Cobra Ball se chystal na analýzu trajektorie severokorejské rakety a Rivet Joint pátral po severokorejské radiové komunikaci během testu.

Američané tak byli nachystáni zjistit o pchjongjangském dárku všechno, co se pomocí současné techniky zjistit dá. Ježíšek se ale neukázal.

Zdroje: The Hill, af.mil, CNBC, Military, 2, 3

Nahlásit chybu v článku


Související články

Joint STARS: Americké oči na obloze

Radarový letoun Northrop Grumman E-8 Joint STARS je létající základna vybavená systémem průzkumu ...

První průzkumný dron Global Hawk pro NATO vzlétl

Dne 19. prosince loňského roku proběhl v Palmdale v Kalifornii první let bezpilotního letounu Global ...

Nad Kalifornií se proháněl špionážní U-2 s volacím znakem vesmírné lodě Enterprise

Americké špionážní letadlo U-2 létá s novým typem maskování. Předstírá, že přiletělo z budoucnosti, ...

Izrael zničil syrský komplet S-200, který sestřelil ruský špionážní letoun Il-20

„Slepý jsem, nevidím…“ Tak možná zní obsah veškeré komunikace obsluh syrské protivzdušné obrany ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • SofF
  22:36 10.01.2020

  Ale přišel, jen poněkud jinak než demonstrací vojenské techniky. Velmi vstřícné gesto a je na Američanech jak si to přeberou, jestli jako slabost, podobně jako byly nyní spekulace ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale přišel, jen poněkud jinak než demonstrací vojenské techniky. Velmi vstřícné gesto a je na Američanech jak si to přeberou, jestli jako slabost, podobně jako byly nyní spekulace u Íránu že na "víc nemají peníze", nebo jako podanou ruku k normálnímu jednání bez harašení zbraněmi. Trump jak se zdá pochopil, viz jeho blahopřání Kimovi. Ovšem jeho pozice je zatím vratká, takže Pchjongjangu nezbývá nic než čekat jak se vyřeší pokus o jeho odvolání, pak by mohl mít volnější ruce.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  17:46 10.01.2020

  Donald Trump je najneschopnejší prezident USA za posledných 100 rokov a možno aj v celej histórii USA. Pred voľbami v USA sa našimi fórami začala šíriť nezmyselná vlna ...Zobrazit celý příspěvek

  Donald Trump je najneschopnejší prezident USA za posledných 100 rokov a možno aj v celej histórii USA.

  Pred voľbami v USA sa našimi fórami začala šíriť nezmyselná vlna optimizmu. DT vraj zruší NATO, USA odídu z Európy a ukončí všetky vojny. A teraz najväčší blaf... Trump spolu s kamarátom Putinom držiac sa za ruky porazia svetový židovský kapitalizmus a nastolia nový svetový poriadok. Jeho protikandidátku Hillary Clintonovú pritom nazývali posmešne Killery. Keď som sa im snažil vysvetliť, že Trump je len obyčajný egoista a narcis a ešte si spomenú na Obamu, smiali sa mi alebo nadávali

  Každému súdnemu človeku muselo byť jasné, že ide len o zbožné prianie tzv internetových rusofilov. To, čo Obama vyrokoval s Iránom Trump šmahom ruky zničil. Naopak, miesto budovaniu vzťahov s Iránom či Kubou sa tento neschopák objíma s Kimom ktorý nikdy nebude serióznym partnerom.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   17:57 10.01.2020

   Obama? Jako fakt?

   Obama? Jako fakt?

  • Janko Paliga
   00:34 11.01.2020

   "Každému súdnemu človeku muselo byť jasné, že ide len o zbožné prianie tzv internetových rusofilov. To, čo Obama vyrokoval s Iránom Trump šmahom ruky zničil. Naopak, miesto ...Zobrazit celý příspěvek

   "Každému súdnemu človeku muselo byť jasné, že ide len o zbožné prianie tzv internetových rusofilov. To, čo Obama vyrokoval s Iránom Trump šmahom ruky zničil. Naopak, miesto budovaniu vzťahov s Iránom či Kubou sa tento neschopák objíma s Kimom ktorý nikdy nebude serióznym partnerom."

   Miro, putinofilov, nie rusofilov....
   Ak by boli rusofili, záleží im viac na občanovi RF. Naopak podpora Vodcovi neznamená podporu slušného života občana RF.

   Obamovho "kočkopsa" by som sa tiež nezastával. Čo je to za dohodu, keď inšpektori nemôžu navštíviť všetky objekty, kde majú podozrenie z nelegálneho výskumu. To sa deje vo vojenských objektoch, kam komisia prístup nemá. Prístup majú tuším len do priznaných objektov, odkiaľ sa výskum presťahoval inam a do civilných objektov. Irán teda aj za naše peniaze si robí výskum jadrových prskaviek a smeje sa nám hurónskym smiechom.

   Obama je typ politika, ktorých dnes ľudia volia, keďže je im bližší populizmus a ťahanie medových motúzov popod nos, ako vyhrnuté rukávy a uťahovanie opaskov. Poznáme to aj na Slovensku - "ľudia chcú istoty". Lenže to sú jedine dane a smrť.... :-DSkrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   00:46 11.01.2020

   ...užvaněný prolhaný Obama i s tou jeho rasistickou dračicí co má za ženu, se všemi jejich restarty a prázdným klábosením odtrženým od reality jen opakovaně ukazoval slabost ...Zobrazit celý příspěvek

   ...užvaněný prolhaný Obama i s tou jeho rasistickou dračicí co má za ženu, se všemi jejich restarty a prázdným klábosením odtrženým od reality jen opakovaně ukazoval slabost hegemona. Ruku v ruce s neomarxistickou EU...Skrýt celý příspěvek

   • Janko Paliga
    13:24 12.01.2020

    ... rasistickou dračicí? To som netušil ... :-D Ke´ď sa o nich nezaujímaš, resp. ak náhodou na niečo o nich nechtiac nenatrafíš, ani sa to nedozvieš...

    ... rasistickou dračicí? To som netušil ... :-D Ke´ď sa o nich nezaujímaš, resp. ak náhodou na niečo o nich nechtiac nenatrafíš, ani sa to nedozvieš...

Načítám diskuzi...