Účinná palebná podpora – hlavní úkol dělostřelectva

česká armáda
Foto: Přímá střelba ze samohybné kanónové houfnice Dana / vrchní praporčík 131.do Robert Ševčík

Ve dnech 15. – 19. dubna se ve Výcvikovém táboře Jince konal nácvik střelby a řízení palby s bojovou ostrou střelbou úkolového uskupení na bázi 131. dělostřeleckého oddílu s názvem „Grim Campaigner – Arty“.

Cvičení, které řídil velitel oddílu podplukovník Pavel Louda, mělo za cíl prověřit odborné dovednosti dělostřelců a dalších prvků při poskytování palebné podpory brigádnímu úkolovému uskupení v konvenčním prostředí boje.

Jednotky 131. dělostřeleckého oddílu s prvky baterie STA (radiolokátory Arthur) a roty logistiky 13. dělostřelecké brigády vyrazily do Brd hned první den ráno. Cvičení, jemuž předcházela důsledná příprava,  začalo na dopadové ploše Brda palebným úkolem pro přímou střelbu. Vypálené dělostřelecké projektily s jistotou ničily cíle ve vzdálenosti jednoho kilometru.

Druhý a třetí den na řadu přišla nepřímá střelba. Po provedení rekognoskace a průzkumu bojové sestavy a sladění systému koordinace a řízení palby oddílu, mohli velitelé 1. a 2. palebné baterie hlásit veliteli oddílu pohotovost k plnění  ostrých palebných úkolů. Jejich děla zaujala palebná postavení v prostoru Sýkorek a Felbabky.

Po nastavení a kontrole prvků pro střelbu a následném povelu k palbě, byly už jen slyšet výbuchy dopadajících dělostřeleckých granátů. Díky důsledné odborné přípravě a příznivým klimatickým podmínkám byly opravy pro střelbu minimální a střely přesně nacházely svůj cíl.

V rámci střeleb proběhlo i plnění palebných úkolů příslušníky 13. dělostřelecké brigády zařazených do kurzu dělostřeleckých návodčích tzv. AFO (Artillery Forward Observer). Jejich úkolem bylo pod vedením zkušených instruktorů  rotmistra Petra Menharta a rotného Ondřeje Hoška vyžádat a navést dělostřeleckou palbu na stanovené cíle. Z hlediska nasazení těchto vojáků v mnohonárodních operacích byl velký důraz kladen na komunikaci v anglickém jazyce.

„Ostré střelby jsou pro nás jedinečnou příležitostí jak si v praxi reálně prověřit doposud nabyté znalosti a dovednosti“, řekl v závěru týdenního vyvedení podplukovník Louda, který následně dodal: „I když všechny palebné úkoly byly splněny, neznamená to, že bylo všechno stoprocentní. Cvičení nám odhalilo i drobné nedostatky, na jejichž odstranění se musíme zaměřit v dalším období“.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace dělostřelectva Armády České republiky

Dělostřelectvo v Armádě České republiky stojí na důležité křižovatce. V nejbližších letech musí ...

Oslavy devátého výročí založení 13. dělostřelecké brigády

Oslavy v Jincích započal výstřel z děla, následovalo ohlédnutí za úspěchy dělostřelectva ve válečném ...

Upgrade dělostřelecké munice

Dělostřelectvo je králem bojiště. Moderní dělostřelecké systémy umějí zasahovat drtivou silou cíle ...

Nová dalekonosná munice pro dělostřelectvo

Dělostřelectvo hraje klíčovou roli na bojišti. Žádný jiný zbraňový systém nedokáže tak rychle, levně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Serža
  10:58 19.07.2013

  jo, už to vidím, tak měli i nepřímé...
  na kolik km se střílelo?

  jo, už to vidím, tak měli i nepřímé...
  na kolik km se střílelo?

 • Serža
  10:56 19.07.2013

  furt stejný - stále jen přímé střelby, co já jsem v Jincích byl, tak jsme neměli ani jedny nepřímý, přitom to je hlavní smysl houfnic - střílet "přes kopec" na tuhle krátkou ...Zobrazit celý příspěvek

  furt stejný - stále jen přímé střelby, co já jsem v Jincích byl, tak jsme neměli ani jedny nepřímý, přitom to je hlavní smysl houfnic - střílet "přes kopec"
  na tuhle krátkou vzdálenost je míření skoro zbytečný, navíc DANA je snadný a lákavý cíl a stejnou práci by udělal minomet, nebo bezzákluzové dělo...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...