UH-1Y – dokonalý taktický vrtulník

UH-1Y Venom; větší foto / Public Domain

Vrtulník UH-1Y Yankee společnosti Bell Helicopter je v boji prověřený stroj, který je navržen tak, aby podporoval celosvětové mise Námořní pěchoty Spojených států na další čtyři desetiletí. 

UH-1Y Yankee je vybaven ofenzivními zbraněmi, dokáže se vypořádat s veškerými hrozbami, je vhodný pro převoz posádky a dokáže operovat ve složitých podmínkách, což z něj činí dokonalý taktický užitkový vrtulník

„Typ UH-1Y je v současnosti celosvětově jediným multifunkčním bojovým vrtulníkem ve výrobě s plně integrovanými zbrojními systémy a softwarem pro bojové mise, říká Joel Best, ředitel pro rozvoj obchodu pro Evropu ze společnosti Bell Helicopter, „UH-1Y byl prvním multifunkčním letounem, jenž prověřil a certifikoval rakety APKWS ráže 70 mm, které jsou nyní v konfiguraci Námořní pěchoty Spojených států amerických standardem."

Linie vrtulníku Huey, do které patří i typ UH-1Y, byla poprvé nasazena již v bojových akcích ve Vietnamu. Současný Yankee čerpá z historie této konstrukční linie, je to ale špičkový moderní armádní letoun. Bell UH-1Y je mnoho kroků napřed před svými předchozími generacemi, a to jak z hlediska efektivity, tak z hlediska výkonu a bezpečnosti.

Program H-1 je nedílnou součástí plánu modernizace letového parku Námořní pěchoty Spojených států. Na základě zkušeností z bezpočtu expedičních operací a misí je UH-1Y konstruován tak, aby byl robustní, všestranný a dokázal operovat za všech povětrnostních podmínek.

Nejnovější typ Bell H-1 byl poprvé nasazen v roce 2009. Podílel se na misích ve válečných konfliktech a byl nasazen také při humanitárních akcích po celém světě. Vrtulníky UH-1Y nalétaly od roku 2009 více než 25 tisíc bojových letových hodin, a navazují tak na dědictví nejsilnější platformy Huey.

UH-1Y je všestranná moderní platforma. Díky svým integrovaným systémům, velké užitečné nosnosti a flexibilitě může být letoun rychle překonfigurován, aby mohl být nasazen v nejrůznějších typech misí. Stroj má také 85% shodu s vrtulníkem typu AH-1Z Viper, což zjednodušuje celkovou logistiku a sdílení klíčových technických komponentů.


Výcvik pilotů UH-1Y Venom.

Díky vynikajícím vlastnostem platformy UH-1Y dokáže vrtulník zvládnout plné bojové zatížení, nést veškeré bojové vybavení včetně raket a kulometů a také množství obranných protiopatření. Letová posádka UH-1Y je vyškolena na plnění všech typů misí a špičkoví školitelé jsou absolventi lekcí pro instruktory zbraní a taktiky (WTI).

Jak je ukázáno v videu , WTI nabízí speciální sedmitýdenní výcvik k vylepšení bojových schopností, výcviku vzdušné podpory a nočních letových operací. Tento druh výcviku poskytuje vědomosti a zkušenosti, díky nimž je UH-1Y dokonalou multifunkční bojovou platformou.

Bell UH-1Y Yankee, který je v současné době zvažován Ministerstvem obrany ČR jako nový typ vrtulníku pro českou armádu, je efektivním, prověřeným a moderním letounem, který představuje skvělou možnost pro modernizaci letového parku české armády.

Redakčně upraveno

 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ROZHOVOR: Keith Flail o UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro Armádu ČR

Minulý týden proběhla v Praze konference Combat Helicopter, kde odborníci diskutovali o nejnovějších ...

Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ...

Čáslavští piloti bitevníků L-159 ALCA proti vrtulníkům

Více jak dvoutýdenní mezinárodní cvičení HTIC (Helicopter Tactical Instuctor Course), které se ...

Američané schválili prodej vrtulníků UH-1Y Venom do České republiky

Ministerstvo zahraničí Spojených států v pondělí schválilo potenciální prodej 12 víceúčelových ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • PavolR
  19:22 13.04.2019

  Kombináciu Venom-Viper budú mať aj Rumuni a ich stroje by sa mali vyrábať v Brašove: http://www.monitorulexpres.ro/...

  A všimol som si pozoruhodnú vec - podobne, ako si Maďari objednali tanky mesiac po tom, ako nákup leopardom ohlásili Rumuni, aj nákup prvej várky vrtuľníkov ohlásili iba niečo vyše mesiaca po rumunskom nákupe. ;-)

  • semtam
   03:49 14.04.2019

   PavolR

   Prosím už nemysli.
   Rumunsko dne 4. 12. 2018 projevilo zájem nahradit své tanky TR-85 typem Leopard 2.
   http://dmilt.com/europe/romani...

   Maďarsko dne 19. 12. 2018 podepsalo smlouvu o nákupu 44 Leopard 2A7 + nájem 12 Leopard 2A4.
   Pokud si myslíš, že Rumuni projeví zájem o Leopardy (nikoliv nákup) a Maďaři kvůli tomuto uprdnutí za dva týdny udělají řádný nákup, tak to o tobě mnohé hovoří.

   Ohledně vrtulníků jsi opět vedle jak ta jedle, rumunská firma IAR podepsala s firmou Bell v roce 2016 memorandum o porozumění, což vůbec není smlouva o nákupu a v roce 2017 Rumunsko podepsalo s firmou Bell úmluvu pro vytvoření společného podniku, pokud Rumunsko objedná AH-1Z. Rumunsko k dnešnímu dni nic neobjednalo.

   Jak vidno maďarská modernizace armády je nezávislá na rumunských krocích, jak se snažíš diletantsky "dokázat".

 • Molle
  21:29 20.03.2019
  • Jan Grohmann
   15:54 21.03.2019

   Podle ifnormací AN se jen ví, že to budou americké vrtulníky.

 • KOLT
  16:18 12.02.2018

  Místo toho se to udělalo jako s CZ-805 BREN, fraška na kvadrát. Jen tentokrát je ta ostuda na mezinárodním poli podstatně větší a horší...

  kazd, AČR, respektive GŠ tu modernizaci DANA ještě podporuje! Jestli mě něčím Šlechtová překvapila, tak tím, že naprosto rozumně řekla: "Proč?" A když dostala tu blbou odpověď ohledně munice, tak se šprajcla. Zaplaťpánbůhzatydary.

 • Nesher
  16:13 12.02.2018

  kazd
  To je jasný, ale proč předstírat, že dělá tendr, je vážně nepochopitelné.
  Prostě vojáci Venom chtějí, nějaké gesto vůči USA (když téměř všechny větší zakázky dáváme do Evropy a pokud možno ještě neutrálním státům) je také OK. Tak otevřeně začnu jednat s USA a klidně si jako podmínku můžeme dát, že Doník přijme Miloše se vší parádou v Bílém domě. :-)
  Hotovo, vyřízeno a všichni spokojení

 • kazd
  16:01 12.02.2018

  Stropnickému je a byla armáda u zadele.
  US nabídku preferoval kvůli Zemanovi.
  Což nemuselo být primárně špatné, pokud by donutili Bell rozšířit zbraňovou paletu na Venomu nebo "naskočili" do nějakého tendru FMS
  třeba : http://www.janes.com/article/7...

  jenže k tomu se připočetli lobisté - Šedivý atd.. a skončilo to ve stylu jak jsme viděli.
  On si to Stropnický vyzkoušel na Sokolech, prošlo mu to tak se cítil jistý. To že se Armáda nepostavila proti sokolům a modernizaci DAN je její největší selhání za posledních x let.

 • KOLT
  15:50 12.02.2018

  Jestli je to pravda, tak je Stropnický ještě větší idiot, než jsme si mysleli...

 • Nesher
  15:40 12.02.2018

  Tak Sikorski/LM již ohlásil, že vrtulníky S-70M / S-70i byly certifikovány k používání PTŘS Hellfire. Integrace PTŘS je plně propojena s palubními přístroji.
  AČR má po problému, vysněný univerzál je na trhu :-)
  http://www.defence24.pl/przeci...

 • Nesher
  15:34 12.02.2018

  Zajímavý článek: Dle vyjádření bývalého MO Stropnického byl reálně zvažován vždy jen UH-1Y, nejen kvůli svým parametrům, ale i jako zahraničně-politické gesto vůči USA, na čemž není nic zlého, nicméně pak spolu s autorem článku nechápu proč se to udělalo tak blbě, prostě armáda chce Bell, politicky to dává více než smysl, tak ho prostě koupím a hotovo (stejně postupovali Slováci).
  Proč do toho tahat další země a vytvářet dojem tendru a zbytečně si dělat problémy ve vztazích s Itálií či Francií je opravdu těžko pochopitelné.
  https://www.euro.cz/blogy/kryc...

 • Flader
  13:55 12.02.2018

  Ešte som zvedavý ako budú vyzerať tie stroje pre Tunisko na budúci rok :D

 • Rase
  10:07 12.02.2018

  Lukas:
  mno osobně si takový stroj umím dost dobře představit. Třeba takový AH-60L Arpia IV vypadá moc dobře - ještě drsněji. Za mě rozhodně lepší než UH-1Y :D

  https://i.pinimg.com/600x315/7...

 • Lukas
  08:18 12.02.2018

  Zawsze za Mi 24 można kupić to
  http://www.konflikty.pl/wp-con...


  Żart :-)

 • Flader
  08:07 12.02.2018

  Už viackrát to tu bolo spomenuté:

  Potrebuje vôbec AČR "bitevné" vrtulníky, keď má celú letku L-159?

 • Rase
  07:11 12.02.2018

  cejkis
  Puvodne se mely Mi24 zrusit bez nahrady. Az Stropnicky prisel s tim, ze se zmodernizuji a jedeme dal. Stropnicky ale taky lhal o mnoha vecech, tak berme jeho plany s rezervou. Dalsi veci je, ze snad nikdy se neresil nakup plnohodnotneho bitevniku pro AČR - jen udrzovani stavajicich, nebo nakupem mensiho stroje co zvladne vyzbroj.

 • Scotty
  06:39 12.02.2018

  cejkis
  To je tvůj dojem, nebo máš pro své tvrzení konkrétní zdroj?

 • KOLT
  00:41 12.02.2018

  Skutečná náhrada bitevních vrtulníků se bude řešit až ve chvíli, kdy Mi-35 půjdou do šrotu nebo na prodej...

 • cejkis
  23:53 11.02.2018

  Šlachtová pokračuje v nákupu. Bitevní Mi35 budou nahrazeny dopravními vrtulníky s nespecifikovanou výzbrojí.

  Prosím celou řadu chytráků píšící o Cobrách, aby přestali snít. Tahle země právě končí s bitevními vrtulníky navždy.

 • KOLT
  18:38 11.02.2018

  Naše Mi-171 nemají AFAIK kabeláž pro žádné zbraně, všechno by se muselo dodělat atd. Kašlat na to, za deset let je stejně můžeme odprodávat...

  Malé LUH mohou dělat "bitevní" akce, vizme právě AH-6 (proti nimž v AČR bych nic neměl ;-) ). Těžko mohou ale dělat ozbrojený doprovod větším strojům kupříkladu při CSAR. Tedy mohou, ale riziko je fakt veliké.

  Především by si to chtělo ujasnit, kolik kategorií je ČR ochotna provozovat. Podle mě by byly ideální čtyři – 1) LUH, 2) UH, 3) CH, 4) AH. Ale obávám se, že to neprojde, takže budeme muset škrtnout minimálně CH, pravděpodobně i AH :-/
  Škrtnutím CH musíme UH pořizovat dostatečně velký, tedy minimálně na úrovni Mi-171 (což BH skutečně není, ani ne tak výkony, jako ložnou plochou a způsobem nakládání materiálu).
  Škrtnutím AH buď musíme pořídit LUH, který bude mít schopnost nést PTŘS nebo se prostě smíříme s tím, že o tu schopnost přijdeme. Částečně by se to dalo suplovat integrací PTŘS do L-159 (což by tak jako tak nebylo od věci).

 • skelet
  18:12 11.02.2018

  Ale proč si komplikovat život, když pro L-159, nové vrtulníky a Gripeny budeš kupovat "70"?
  Nicméně nemyslím, že by se to kdy stalo..

 • Luky
  13:04 11.02.2018

  Já v tom taky nevidím nic zásadně důležitého Skelete. Ona i ta Mi-24 má spíš takovou protipovstaleckou bitevní hodnotu. A protože unese víc salvových raket než LUH, někomu by to mohlo chybět. Proto jsem psal, že by se v poslední době dokoupená výzbroj mohla užít na Mi-171, která toho dokonce uveze víc. Možná ale nakupovali jen tolik, aby to dostříleli do vyřazení Hindů...a od ČSLA už nic nemají, nevím.

  Takže ok, pokud potřebujeme bitevní podporu v podobě vzdušné arty, dozbrojme Mi-171 západní a tuzemskou výzbrojí.

 • skelet
  12:17 11.02.2018

  Luky: dozbrojení našich Mi-171š výzbrojí UB32-57, B8V20 a UPK23-250 nemá moc smyslu. PPokud už by ses s tím chtěl babrat, tak už rovnou 70mm rakety (včetně laserem naváděných) a Plameny.

 • Jara
  12:11 11.02.2018

  Luky
  Jak jste asi poznal jsem pro zachování :)

 • Luky
  12:00 11.02.2018

  Klasický bitevní vrtulník kategorie Cobra, Apache, Tiger, Mangusta, Poštolka to samozřejmě není.
  Už jsme se o tom hodně bavili, zda tuto kategorii za ty prachy nepustit...

 • Luky
  11:57 11.02.2018

  V Namu létaly nejnebezpečnější mise AH-6 s podvěsy a dveřním střelcem.

  Tady můžou být dva dveřní střelci + podvěšená výzbroj v daleko větší účinnosti i přesnosti. Ten stroj má i výkon, o kterém se AH-6 nesnilo, větší výkon než Lakota.
  Odolnost to má taky větší, zdvojované systémy, pokročilý pancíř.

  Ale nepřu se o to, jestli je bitevník...i když AH-6 není OH-6. :)

 • Jara
  11:40 11.02.2018

  Luky
  Jestli je to tak ... OK, ale pak taky zapomínáte, že pro plnohodnotnou podporu sil a eskortni účely ( úlohy pro bitevní vrtulnik) má takový lehký vrtulnik jako H 145 zásadní omezení a to je odolnost ( pancéřování ) a proto je to i přes možnost použit moderní výzbroje ( ikdyž tady bude také velké omezení nosností malého vrtulníku) degradace schopnosti ....
  jako doplnění schopností AČR Ok,ale náhrada bitevniku to v žádném případě není

 • Luky
  11:18 11.02.2018

  podle mě hledala armáda LUH s AT schopností, aby ji po vyřazení Hindů neztratila (v Hindu ji měla dost omezenou imho)

  Težší typ zůstane v modernizované Mi-171, přimlouval bych se za její dozbrojení (6x S-5,S-8, 23mm, granátomety)...armáda by pak vlastně ani žádnou schopnost neztratila, jen by získala

  Pokud se budeme bavit o eskortních úkolech, LUH může nést i Stingery, takže zase jen získáváme.
  Do budoucna jako náhradu MiLů dává smysl H 225, který lze dokonce dozbrojit ovládanou kanonovou věžičkou nebo i raketnicemi. Osobně to nepokládám za nutné.
  Proti UH-60 nic nemám Kolte, ale pro zajišťování transportních úkolů to spíš chce něco většího.

 • Jara
  10:56 11.02.2018

  Ano to je přesně o čem mluvím srovnávají se neporovnatelné kategorie....
  Ano pro průzkum vysazování členů spec. Sil v městském prostředí se hodí “ malý ptáček” a nemám nic proti jeho koupi, ale vyřazením MI 24 bitevniky v AČR končí ( nemám nic proti vyřazování sovětských střepů) a náhrada by byl Tigr nebo AH1, úkoly bitevního vrtulníku není jen odpal PTŘS ze skrytí, ale třeba i doprovod a přímá podpora sil a k tomu se opravdu malý rachotický vrtulníček s raketkou nehodí .
  A za druhé k aeromobilnim operacím nad nepřátelským územím Medavac a případná palebna podpora na to se zas hodí těžší typy jako Venom, black hawk nebo evropský H 225 caracal.
  A já se tedy ptám co armáda chce??? Tohle si ujasnit je základ .

 • Nesher
  10:46 11.02.2018

  Kolt
  Může být, já to sem dal jako informací. Nicméně vzhledem k dnešní náladě v kongresu a naší staro-nové volbě prezidenta to může vyvolávat všelijaké pocity.
  To že jsme za babráky, to je myslím jisté.

 • KOLT
  10:13 11.02.2018

  Pokud armáda řekne, že chce skutečně LUH (což Venom už tak úplně není, nebo je minimálně na horní hranici), schopnost odpalovat PTŘS a nepožaduje plnění misí CSAR, tak je to přesně tak, jak píšete, Luky. H154M je moderní, mrštná a poměrně levná potvůrka, která by toto měla přesně splňovat (to by je tam úmyslně, protože momentálně to nesplňuje, jen je to v plánech, nicméně jsou to plány, které se velmi pravděpodobně uskuteční). V tom případě bych ale větší vrtulníky nakupoval v USA (což vy samozřejmě ne :-) ). Čímž se nabízí UH-60, který je ale menší a méně universální než Mi-171, nebo CH-47, čemuž zase moc nevěřím, že bychom skutečně udělali...

 • Luky
  10:04 11.02.2018

  Kdyby to všechno bylo jen o jednom typu vrtulníku, tak bude třeba ten velmi drahý UH-1Y dávat smysl. Je to takový průnik velikostí i schopností.
  Pokud těch typů stejně bude víc a ono bude, tak jsem z H154M nadšený.
  Takže by mohli teď vzít "levné" EC na ozbrojený průzkum, AT role, transport speciálů, ochranu hranic, MEDEVAC atd. Cenově i provozně by to vyšlo parádně a získali by spoustu schopností a menší stroj, který opravdu chybí.

  Do budoucna už by se pořizoval velký transportní typ, který by nebyl zatěžován zbytečnými AT požadavky a podobně.

  @kazd
  super video

  @jara
  "plnohodnotná náhrada" - i takto lehký stroj s laserem řízenou raketnicí a Spike je v podpoře mnohem dál, než působivý Mi-24. Ona totiž kromě salvových raketnic nic moc nepřináší. A ty by šli spolu s 23mm kanóny integrovat na Mi-171...

 • KOLT
  09:57 11.02.2018

  Nesher, nechci se hádat, ale mám dojem, že Kongres schvaluje hromady nabídek, z kterých se neuskuteční kde co. Takže budeme maximálně za babráky, co šest let nedokázali ani pořádně specifikovat, co vlastně chtějí...

 • Jara
  21:05 10.02.2018

  Jsem opravdu zvědavý jestli se nikdy veřejně dozvíme co je vlastně požadováno a co je nabízeno ? Ano konec MI 24 Ok . Ale H145 a UH 1 jsou oba technicky a kategoricky rozdílné vrtulníky. A ani jeden není bitevní .....beru,že naší armádě by se hodil střední transportní vrtulnik (něco menšího než Mi17)schopný třeba i palebně podporovat pěchotu ... v tom případě by ale Uh 1 měl soutěžit s Black Havkem nebo H 225...... a náhrada bitevníku,by měl být zas bitevnik jestli například H 145( jakoby malinký bitevníček) nahradí Mi 24 , tak to samozřejmě nemůže být považováno za plnohodnotnou náhradu...

 • Nesher
  14:17 09.02.2018

  Ono to totiž může mít pro ČR i celkem negativní mezinárodní dopady
  Nechat si US kongresem schválit nabídku a pak říci, sorry jako, my si to rozmysleli a začínáme znova nevypadá zrovna důvěryhodně
  https://www.euro.cz/byznys/co-...

 • kazd
  14:10 09.02.2018

  nicnéně gen. Šedivý to asi nevzdá tak lehce

  "Šlechtová 4:58 - 9. 2. 2018 :
  Rozhodnutí o vrtulnících jde do finále. Jsem si vědoma potřeb armády a voják je u mě vždy na prvním místě. Zpřesnění specifikací, na kterém jsme se dnes s velením armády shodli, je správným krokem ve správný čas"

 • kazd
  13:53 09.02.2018

  každopádně vývoj H145M jde rychle dopředu
  testování laser guided 70 mm ve švédsku
  https://www.youtube.com/watch?...

  "Guided munitions, including the Lockheed Martin AGM-114 and Rafael Spike anti-tank missiles, will follow in 2019."
  BTW: po Srbsku asi zvažuje koupi asi někdo další z našeho regionu
  "Serbia is the launch customer for the modification, but Fanchini says it has secured an additional Eastern European customer for HForce on the H145M.."

  Nabídku USA beru jako neverending story
  https://www.flightglobal.com/n...

 • Rase
  13:23 09.02.2018

  petres:
  neskutečně zajímavé informace. Já s tím vlastně ani nemám problém. Navíc MO má teď jako prioritu modernizaci pozemních sil a utrácení desítek miliard jen za vrtulníky není zrovna vhodné. MO ukáže že konečně nakupuje techniku, MF to nebude moc stát, AČR si může odškrtnout náhradu zastaralých strojů a vlastně je to dobré i pro vojáky, jelikož cokoliv je lepší než nic.

  ps. UH60 můžeme koupit třeba jako náhradu zase něčeho jiného .))
  On totiž UH-1Y a Augusta nejsou zrovna ideální (což ostatně ani H145M)

 • petres
  12:42 09.02.2018

  Možná dochází k posunu zájmu o konkrétní typ. Zajímali by mne alespoň rámcově (co je možné zveřejnit), jestli upravené specifikace, které měly být do konce ledna jsou blíže těžšímu UH-1Y nebo lehčímu H145M.

  https://www.securitymagazin.cz...

 • kazd
  10:30 09.02.2018

  trochu OT, ale dobré srovnání
  Představa, že jde dělat práci s Mi17 nebo dronem je dost děsivá z hlediska nákladů.
  Po x letém placení výcviku CLV na Mi2 (aby měli v LOMu co servisovat), který nahradí lehké Enstromy (nákladově řádově jinde) ...další ukázka jak lze věci dělat a jak se dělají.

  http://www.vtusp.cz/news/do-te...
  vs
  https://liberecky.denik.cz/zpr...

 • TF_HU
  13:34 25.01.2018

  Rase

  Pardon, co to melete?
  Cože to vojáci šijí? Vy jste byl u toho?

 • Rase
  10:40 25.01.2018

  kazd:
  uvidíme jak svoje požadavky formulují vojáci. zda to bude šité na míru jednomu stroji (nebo spíš výrobci - Bell), nebo zda bude umožněna soutěž mezi více stroji. Reálně se jede všechno znovu.

 • kazd
  09:38 25.01.2018
 • Jara
  15:05 11.01.2018

  Flader
  Diky! Ale zajímala by mě i Italská kazd děla ze by mohl něco vědět tak uvidime....

 • Jara
  14:57 11.01.2018

  Kazd
  Ano náznaky americké nabídky jsou diky americkému kongresu zhruba známy. Já vás vyzval na to aby jste mi prozradil zdroj ze kterého čerpáte co se tyče té italské?
  Kdo se ztrapní v diskusi se teprve uvidí.... já se ptám protože mě to opravdu zajima a s tím mým ztrapněnim nemějte starost já to kdyžtak prežiju...

 • Flader
  14:40 11.01.2018

  Jara osprvedlňujem sa, bolo to hneď vo vedľajšom vlákne:

  Americké ministerstvo zahraničí ve vydaném prohlášení schválilo prodej 12 vrtulníků UH-1Y Venom, 25 motorů General Electric T-700 GE 401C (jeden náhradní), 13 navigačních systémů Honeywell Embedded GPS/INS a 12 kulometů M240 ráže 7,62 mm.

  Zdroj: http://www.armadninoviny.cz/am...

 • kazd
  14:32 11.01.2018

  je tam jeden náhradní motor 12x2 +1
  chcete se dál v diskuzi ztrapňovat ?

 • Flader
  14:31 11.01.2018

  Jara, prejdi si túto diskusiu, riešilo sa to tu myslím aj so zdrojom o pár strán dozadu.

 • Jara
  14:22 11.01.2018

  Nevím na co si tu hrajete a začínáte s nějakým Rambo? Měl jsem na mysli reálné nasazení třeba v Afghánistánu,nebo tam vrtulníky normálně nelítají nad povstaleckymi územími? Ale dobra tak co je součástí balíku Američanů známe aspoň z hruba .... třeba je tam i 25 náhradních motoru
  A mohl by jste mi prosím vás prozradit váš zdroj,moc rad bych videl nabídku Italů a třeba se pak zdržel i zbytečných komentářů. Diskuze v tomto občas nebývají moc platné ..... protože já napsal ze pokud nevíme přesně co je součástí nabídek nemůžeme porovnat cenu. Takže ? Prozradite mi vás zdroj na italskou a případně i americkou nabídku? Protože jestli ne tak s tím venomem s kulometem a italským po zuby vyzbrojeným a přesto levnějším strojem pěkně kecate....

 • kazd
  13:02 11.01.2018

  Jara:
  nemá smysl zde opakovat 1000 napsané, možná byste si mohl přečíst diskuzi
  - tendr zrušený ani pozastavený není
  - žádné špičkové senzory, vymetnice klamnych cílů, nesenou výzbroj pro podporu pěchoty HU1 Y oproti ostatním nabídkám nemá, je to právě naopak, je nabízen beze zbraní jen s kulometem 7.62mm aby vyšla aspoň trochu přijatelná cena. Na rozdíl od nabídek Leonarda a Airbusu, kde za cca 1/2 ceny je plnohodnotná výzbroj včetně PTŘS a možnosti nést A-A rakety (na cvičení našich gripenů proti vrtulníkům jsem kdysi dával odkaz, realita ve válce na Falklandech se dá taky najít).
  - váš námět nasazení samotného UH1-Y s kulometem nad nepřátelské území naprosto neodpovídá realitě bojových operací, teda kromě Rambo II

 • Jara
  12:42 11.01.2018

  Tak jsem docela rad ze ten tendr zrušily nebo pozastavily než vlastně armáda řekne co chce za vrtulníky a jak bude vypadat vrtulníkové letectvo....
  S cenou Venom bych to tak nepřeháněl je dráhy z jednoduchého důvodu a ten je ze to je 100centi vojensky vrtulnik a je podle toho vybaven At už se jedna o špičkové senzory, vymetnice klamnych cílů nesena výzbroj pro podporu pěchoty....
  Kdežto konkurence nabídla civ stroje s vojenským rádiem a zeleným nátěrem.
  Požadavky MO byly nesmyslné a každý mohl nabídnout co ho napadlo takže cena se nedá srovnávat.
  Za druhé doufám ze nikoho nenapadne vyměnit bitevním za nějaký civ stroj bitevní, doprovodné úkoly přeci nemůže plnit stroj který k zemi pošlete “devitkou”
  Až se vystribri co armáda potřebuje ( podle mě je to transportní vrtulnik schopny přežít na nepřátelském území a plnohodnotný bitevní stroj) tak se nabídka Bellu musí ukázat jako velice zajímavá i s ohledem na už existující zázemí a silné vazby na nás průmysl ( dodavatel motoru pro bell vyrábí i u nás například ) . A pro tu záchranku se muže koupit cistokrevny levný civ stroj ten má v bell také v nabídce a už s nim léta naše policie.... Tak podle mě není co vymyslet

 • KOLT
  11:41 11.01.2018

  TF_HU, když už "vás tu máme" :-) mohu se zeptat, jakou dáváte šanci tomu, že se aktuální "tenrd" zruší a bude se vybírat znovu?

 • CerVus
  09:11 11.01.2018

  TF_HU: Tím menší jsem myslel zhruba H225M nebo spíše levnější H215M. Na takovou NH90 mít už nebudeme. Stejný výrobce jako u menších strojů by snad byla potom i výhoda v rámci servisu.
  Ono to samé může nabídnout i Leonardo v podobě aw109 Power (aw109LUH je o dost dražší) a aw149.
  Já třeba chápu výhody Venomu. Jenže ten už je váhově na samém okraji středních vrtulníků a cena je astronomická. Plus potom co jsem viděl dokument vývoji vrtulníků kde konstrukce UH-60 ustála nouzové přistání s dotekem přes ocas, zatímco UH-1 se zlomil jako sirka a když jim během testování UH-60 nouzově přistála v lese a za dva dny po výměně rotoru opět odlétla, je celkem pochopitelné, že v americké armádě je jejich počet rozložený v poměru 10:1 a stále klesá.
  Každopádně zpět k 145M. I když je menší, tak má své výhody. Zatímco Venom by byl ozbrojený a zároveň vezl vojáky, tak tady díky teoreticky vyšším počtům mohou některé 145M být čistě "ozbrojený" doprovod. Větší počet je i lepší pro vyšší dostupnost strojů s ohledem na servis. Levnější letová hodina je jasná. Oba ty stroje mají navíc jen dva zbraňové závěsy což je vzhledem k nosnosti a možnostem uh-1 gunshipů ve Vietnamu u Venomu zarážející.

Stránka 1 z 3