UH-60M Black Hawk vs UH-1Y Venom / AH-1Z Viper: Jakou cestou se vydá Armáda ČR?

UH-60M Black Hawk vs UH-1Y Venom / AH-1Z Viper: Jakou cestou se vydá Armáda ČR?
S-70M Black Hawk se střelami Hellfire / Lockheed Martin (Zvětšit)

České ministerstvo obrany (MO ČR) posuzuje akvizici vrtulníků UH-60M Black Hawk nebo dua vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Současný výběr vrtulníků je klíčový, protože předurčí podobu českého vrtulníkového letectva na několik desítek let dopředu a orámuje schopnosti budovaného výsadkového pluku.

Podoba českého vrtulnikového letectva do roku 2050

Nákup amerických vrtulníků v březnu letošního roku potvrdil český premiér Andrej Babiš po návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa. O neamerické nabídce vrtulníků je zbytečné polemizovat, protože žádná taková není a nebude na stole, tedy pokud bude stále Andrej Babiš premiérem a dodrží to, na čem se s Donaldem Trumpem dohodli.

Přesnou podobu nabídek se dozvíme až po podpisu smlouvy. Zatím víme, že za:

 • osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bojové AH-1Z Viper zaplatíme 645,9 milionu dolarů (14,5 miliardy korun);
 • za 12 víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk zaplatíme 589,9 milionu dolarů (13,2 miliardy korun).

Obsah nabídek není znám, ale pochopitelně součástí je celý výcvikový, provozní a servisní ekosystém (stroje, nástroje, přípravky, měřidla, atd.), náhradní díly, elektronické, komunikační, navigační, obranné a zbraňové systémy, munice (včetně raketové), výcvik pilotů, technická podpora, atd. atd. Nákup vrtulníků proběhne skrz systém zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sales), přes který Spojené státy prodávají svým spojencům nejpokročilejší zbraňové systémy.

Klíčové je uvědomit si, že každá z nabídek předurčí podobu českého vrtulníkového letectva na několik desítek let dopředu (minimálně do roku 2050). Stejně tak je nutné si uvědomit, že každá z nabídek předurčí další nákupy vrtulníků (zřejmě nejen pro vojenské účely, viz. níže) a také schopnosti budovaného výsadkového pluku.


UH-1Y Venom

Vládní rozpočet financuje hned několik vrtulníkových silových / záchranných / výcvikových složek:

 • Armáda ČR má vrtulníkové (Mi-171, Mi-24/35 + budoucí stroje) a menší dopravní letectvo (Mi-8/17 a W-3);
 • Letecká služba Policie ČR provozuje cca 13 vrtulníků (8×EC135 a 2-3×Bell 412);
 • Centrum leteckého výcviku Pardubice (LOM Praha) – vojenská škola s vrtulníky Enstrom 480 + zapůjčené Mi-17 od Armády ČR (dceřiná LOM Trade navíc buduje v Hradci civilní školu pro zahraniční vojáky opět s vrtulníky Enstrom);
 • Letecká záchranná služba (LZS), civilní vrtulníky placené ze státního rozpočtu;
 • LOM Praha jako údržbové centrum MRO (Maintenance, Repair & Overhaul) pro vrtulníky a motory. 

Kromě armády chce dva nové velké vrtulníky i Útvar rychlého nasazení (URNA) a počítá se s náhradou vrtulníků Mi-8/17 u 24. Základny dopravního letectva v Kbelích. Výhledově je nutná samozřejmě náhrada vrtulníků W-3 Sokol a Mi-171.

Armáda ČR v současnosti neřeší jen čistě vojenské úkoly, ale působí také v civilním Integrovaném záchranném systému (IZS) a navíc zajišťuje LZS v plzeňském a jihočeském kraji. Samozřejmě všechny výše uvedené civilní úkoly komplikují výběr vrtulníků. Pokud Armáda ČR omezí roli v IZS jen na dobu katastrof a zcela opustí provozování LZS, výběr vrtulníků se zjednoduší.

Pokud zůstane Armáda ČR pouze u vojenských úkolů, postačí dva typy vojenských přepravních (víceúčelových) vrtulníků, a to střední a velký stroj (případně ještě čistě útočný vrtulník). Dva typy strojů jsou praktické, protože umožní fungování vrtulníkového letectva, pokud jeden z typů zůstane na delší dobu uzemněn (např. kvůli nehodě). Pokud armáda zůstane u suplování civilních vrtulníkových složek (LZS, IZS), zřejmě bude nutné se podívat ještě po lehčím třetím typu.

V každém případě podle Magdy Dvořákové, z tiskového oddělení MO ČR, je stávající „koncepce výstavby AČR stále platná, nicméně, v současné době je připravována její aktualizace.“ Rozsah aktualizace, včetně pasáže o vrtulníkovém letectvu, není znám. Dodejme, že původně Armáda ČR požadovala lehčí vrtulníky, ale například Black Hawk už spadá do kategorie středních vrtulníků, naopak UH-1 je na spodním okraji středních vrtulníků.


Palubní střelci na Mi-171Š. Po další modernizaci (viz níže) půjde lafetovat Miniguny do obou dveří.

Klíčová informace je, že Armáda ČR plánuje modernizaci všech 15 kusů vrtulníků Mi-171. „Cílem této modernizace bude zabezpečit splnění standardů NATO – IFF (Identifikace vlastní/cizí) a splnění požadavků EU (EASA a EUROCONTROL -  Council Decision (EU)), které jsou kladené na státní letadla pohybující se v evropském vzdušném prostoru. V rámci této plánované modernizace tak bude modernizováno i osm dosud nemodernizovaných vrtulníků Mi-171Š – bez rampy. S vrtulníky Mi-171Š počítá AČR za horizont roku 2030,“ uvedla pro Armádní noviny Dvořáková.

Navíc sedm modernizovaných Mi-171Š s rampou (osmý byl bohužel zničen) projde další modernizací, při které bude mimo jiné posílená pancéřová ochrana a dojde k zabudování systému pro rychloupínání nákladu podle standardů NATO.

Výkony Mi-171 a vrtulníků Black Hawk jsou podobné. Nicméně Mi-171 je výkonnější stroj s maximální startovací hmotností 13 000 kg oproti maximální startovací hmotnosti 10 660 kg u Black Hawku. Klíčové je, že najezdová rampa a vnitřní nákladový prostor Mi-171 (s rampou) dokáží přepravit vozidla o výšce 1,76 metru a šířce 1,50 metru (omezení nájezdové rampy).

Mi-171 v kabině přepraví až 4000 kg nákladu. V podvěsu Mi-171 přepraví rovněž až 4000 kg, stejně jako Black Hawk. UH-1Y Venom přepraví v podvěsu zhruba 2000 kg.

Výsadkový pluk

Jedním z hlavních úkolů vrtulníků Armády ČR bude podpora aeromobilních operací budovaného výsadkového pluku, který poslouží jako jednotka velmi rychlé reakce pro řešení krizových situací.

Výsadkový pluk bude řešit následující úkoly:

 1. Vzdušně-výsadkové operace;
 2. Operace v týlu nepřítele;
 3. Boj na zdrženou;
 4. Operace vyhledej a znič;
 5. Taktická záchrana leteckých osádek;
 6. Přepadové operace;
 7. Operace s využitím léček;
 8. Operace na ovládnutí;
 9. Operace na evakuaci nekombatantů (civilistů);
 10. Stabilizační a poradenské operace;

Jak bylo uvedeno výše, modernizované Mi-171 zůstanou ve výzbroji Armády ČR minimálně do roku 2030. Navíc podle výše uvedené modernizace vrtulníků Mi-171 se dá očekávat, že výsadkový pluk pro své aeromobilní operace využije především modernizované výkonné vrtulníky Mi-171 s rampou.

Na dotaz, zda budování výsadkového pluku nějak ovlivní akvizice vrtulníkového letectva, Dvořáková uvedla: „Budování výsadkového pluku nemá dopad na akvizice vrtulníkového letectva. Nicméně, AČR počítá s úzkou spoluprací výsadkového pluku a novou platformou vrtulníků.“

Je také nutné uvědomit si, že u výsadkového pluku bude potřebné vrtulníky (a letadly) přepravit i taktická vozidla 4×4 pluku. Výsadkový pluk má zájem o následující vozidla:

 • Lehká útočná vozidla (LÚV) s lafetovanou výzbrojí a hmotností větší než 3500 kg. LÚV nepůjde přepravit lehkými dopravními letadly (C-295) nebo středními vrtulníky (Black Hawk, Mi-171). Doprava je možná pouze středními transportními letadly (C-130, KC-390);
 • Lehká výsadková vozidla (LVV), neboli buginy, určené pro výsadkové operace s hmotností do 3500 kg. Schopnost přepravy středními vrtulníky i možnost výsadku na padácích;
 • Ultralehká výsadková vozidla (UVV), v podstatě čtyřkolky do 1000 kg, pro přepravu jednotlivých osob nebo dvojic (průzkumníci a odstřelovači).


UH-60M Black Hawk

Výsadkový pluk bude tedy potřebovat přepravit LVV a UVV vrtulníky, což zvládne v podvěsu Black Hawk i Mi-171. Pokud se podíváme na klasického zástupce LVV, vozidlo Polaris MRZR D4, tak díky svým rozměrům (š×v; 151,5×187,5 cm) by dokonce s menšími úpravami šlo přepravovat uvnitř Mi-171. V podvěsu dokáže MRZR D4 přepravit i Venom.

Výsadkový pluk chce získat schopnost vysadit na padácích nebo aeromobilním výsadkem jedno komando. V dalších vlnách budou podle potřeby vysazována další komanda. Velikost komanda je utajovaná informace, ale výsadkový pluk by měl mít čtyři komanda (plus jedno v rámci Aktivní zálohy).

Z výše uvedeného je patrné, že pro potřeby výsadkového pluku (podle názoru Armádních novin) se hodí z výkonnostního hlediska (provozní náklady, bezpečnost dodávek náhradních dílů neřešíme) modernizované Mi-171 s rampou, které umožní vnitřní přepravu LVV. Nákup Black Hawků se tak na první pohled nezdá příliš logický, protože výkonnostně podobné Mi-171 budou létat minimálně do roku 2030.

Avšak, co dále? Po nákupu prvních osmi UH-1Y Venom a AH-1Z Viper bude muset následovat (podle neoficiálních informací „bude následovat“) nákup dalších těchto vrtulníků, až do dosažení počtu 12 víceúčelových UH-1Y a 12 útočných AH-1Z. Tím odpadne i problém s centrem LOM Praha, které díky 24 (12 + 12) vrtulníkům (s 85 % stejnými díly) může vytvořit životaschopný ekonomický projekt pro údržbu draků, motorů a převodovek UH-1Y/UH-1Z.

V případě nákupu pouze 12 Black Hawků by zřejmě bylo nutné vytvářet společná údržbová centra s Polskem nebo Slovenskem.

Navíc motory General Electric T700 na vrtulnících UH-1Y/UH-1Z najdeme i na vrtulnících Black Hawk, takže se naskýtá šance zajišťovat servis slovenským, polským či rakouským Black Hawkům. Dominantně ale musí program vojenských vrtulníků LOM Praha pokrývat zakázky od Armády ČR. Firma General Electric má navíc v České republice (v Praze-Letňanech) velké investiční záměry s turbovrtulovými motory ATP (Advanced Turboprop), které se budou v ČR vyrábět. Naskýtá se tak příležitost na spolupráci ohledně údržby a oprav motorů T700, pokud tedy bude někdo chtít…


CH-47F Chinook

Chinook jako náhrada za Mi-171

Jaký vtulník má však později UH-1 a AH-1 (případně Black Hawk) v Armádě ČR doplnit, resp. později nahradit Mi-171? Pokud chceme budovat u výsadkového pluku plnohodnotné aeromobilní schopnosti, tedy schopnosti provádět „kolmé“ výsadky vojáků a kolové techniky na vzdálenost několika stovek kilometrů, v úvahu (z výkonostního hlediska) připadá jen dvoumotorový vrtulník CH-47F Chinook, případně třímotorový CH-53K King Stallion.

Při nákupu těchto strojů nebudeme rozhodně osamocení, protože práve CH-47F Chinook nebo CH-53K King Stallion si v Německu zvolí jako náhradu za staré CH-53G. Vrtulníky CH-53K King Stallion čeká dlouhá budoucnost a americká armáda počítá s provozem CH-47F Chinook minimálně do roku 2050. Vrtulníky CH-47F přitom již létají v Nizozemsku, Itálii, Španělsku, Řecku, Kanadě, Turecku a ve Velké Británii. V případě nákupu CH-53K je ale třeba si uvědomit, že jeden stroj stojí jako nové stíhací letadlo...

Jeden CH-47F přepraví uvnitř až 55 vojáků nebo 10 886 kg nákladu. Chinook tak bez problémů přepraví až tři buginy MRZR D4 nebo dvě větší útočná vozidla Polaris DAGOR. Chinooky navíc půjde využít i pro potřeby 601. skupiny speciálních sil (lze uvažovat i o speciálních verzích MH-47G Chinook) a dokonce také pro zásahovou jednotku URNA nebo přepravu VIP osob. Jednou z výhod Chinooků je schopnost přepravit v podvěsu až 12 000 kg nákladu (je možné přepravit i útočná vozidla LÚV) a také mimořádná stabilita ve visu (vhodné například pro slaňování nebo přepravu nákladu v podvěsu). 

Pro potřeby jednotky URNA a dopravního vrtulníkového letectva je tak možné nakoupit menší počet Chinooků (cca čtyři až šest; náhrada za Mi-8/Mi-17) a po roce 2030 další Chinooky nakoupit s postupným vyřazováním Mi-171.

Za Armádní noviny tak ideální podoba vrtulníkového letectva Armády ČR do roku 2050 vypadá následovně:

 • 12x UH-1Y Venom;
 • 12x AH-1Z Viper;
 • do roku 2030 15 modernizovaných Mi-171;
 • po roce 2030 podobný počet CH-47F Chinook. 

Rádi se dočteme kritiku a náměty v diskuzi.

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bitevní vrtulník AH-1Z Viper pro Českou republiku a Polsko

Na Dnech NATO americká firma Bell Helicopter představila simulátor vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y ...

Polsko nakoupí vrtulníky S-70i Black Hawk

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk ...

S-70i Black Hawk pro polské speciální síly

Polské letectvo do konce roku převezme čtyři víceúčelové vrtulníky S-70i Black Hawk vyráběné v ...

Armáda ČR: UH-60M Black Hawk vs. UH-1Y Venom / AH-1Z Viper

Armáda ČR porovnává dvě americké nabídky na nové vojenské vrtulníky. V úvahu připadá UH-60M Black ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Argonaut.CZ
  09:30 10.09.2019

  https://www.novinky.cz/domaci/... A perla na konec: "Ve strojích Bell budou střelci v zimě mrznout. „Tomu jsme ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.novinky.cz/domaci/...

  A perla na konec: "Ve strojích Bell budou střelci v zimě mrznout. „Tomu jsme nepřikládali žádnou váhu. Kdyby mi voják řekl, že mu bude zima, tak bych s ním do války jít nechtěl,“ podotkl pilot Synek."

  Fakt bych chtěl vidět ta kritéria. Např. při rychlosti 60km/h a -15°C je pocitovka -30. Kolik bude asi při 150km/h.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
   09:59 10.09.2019

   Zrovna střelec/technik je poměrně dobře nabalený ;-) Každopádně i u BH musí být otevřené okno, čili to není takový rozdíl. USMC lítá v Arktidě a zvládají to...

   Zrovna střelec/technik je poměrně dobře nabalený ;-) Každopádně i u BH musí být otevřené okno, čili to není takový rozdíl. USMC lítá v Arktidě a zvládají to...

  • Scotty
   11:55 10.09.2019

   Tak dveře musí být otevřené jen ve chvíli kdy chce střelec pálit. Za letu můžou být normálně zavřené otevřou je až při příletu do oblasti výsadku.

   Tak dveře musí být otevřené jen ve chvíli kdy chce střelec pálit. Za letu můžou být normálně zavřené otevřou je až při příletu do oblasti výsadku.

 • strikehawk
  11:28 26.08.2019

  Ještě připojuji naprosto tristní počet a množství nakupované výzbroje : 14 ks Hellfire - to nestačí ani na plné vyzbrojení všech 4 AH-1Z (8 x 4 = 32 ks )

  Ještě připojuji naprosto tristní počet a množství nakupované výzbroje : 14 ks Hellfire - to nestačí ani na plné vyzbrojení všech 4 AH-1Z (8 x 4 = 32 ks )

  • skelet
   15:29 26.08.2019

   Počet Hellfire je ve smlouvě uveden, kvůli celkové ceně. Je jen na nás, kolik jich nakonec koupíme.

   Počet Hellfire je ve smlouvě uveden, kvůli celkové ceně. Je jen na nás, kolik jich nakonec koupíme.

   • Olaf
    19:56 29.08.2019

    Připomínám, kolik jsme dokupovali munice k Alkám a Gripenům. Prakticky nic. Stikehawkova skepse je více než na místě.

    Připomínám, kolik jsme dokupovali munice k Alkám a Gripenům. Prakticky nic. Stikehawkova skepse je více než na místě.

 • strikehawk
  11:16 26.08.2019

  Člověk je na jednu stranu rád, že se konečně něco pohnulo ale vidím bohužel opět více otázek než odpovědí : 1 ) 4 ks AH-1Z - takový počet je pro obranu nepodstatný resp téměř k ...Zobrazit celý příspěvek

  Člověk je na jednu stranu rád, že se konečně něco pohnulo ale vidím bohužel opět více otázek než odpovědí :

  1 ) 4 ks AH-1Z - takový počet je pro obranu nepodstatný resp téměř k ničemu. Pokud to má být jen první fáze přezbrojení z Mi-24 bylo by žádoucí aby MO nebo GŠ zveřejnil časový plán doplnění těchto 4 ks dalšími a plánovaný cílový stav ( 8, 12, 16 ks ??? ) resp obecně plány na stav vrtulníkového letectva např do roku 2030. Plány a úvahy našeho GŠ a MO a jejich tutlání překonává dalece to co zveřejňuje MO RF a ti fakt nikdy nebyli moc sdílní ( řečeno diplomaticky )

  2 ) 8 ks UH-1Y - opět nedostatečný počet a nedostatečná kapacita. Cílový stav nebo potřeby? Opět ticho. Původně bylo specifikováno 12 ks lehkých až středních vrtulníků najednou stačí 8 ks - z užšího výběru s nejmenší kapacitou

  3 ) Absolutně mě chybí širší koncepce a vysvětlení jak do toho zapadá nákup 4+8 ks AH-1Z/UH-1Y. Uvědom me si prosím, že pro státy velikosti ČR je využitelnost bitevních vrtulníků pro obranu vysoce sporná. Řada států velikosti ČR rezignuje na bitevní vrtulník a místo toho buduje přiměřeně silné stíhací letectvo - viz Finsko, Švýcarsko, Švédsko ….. a rozhodně se nejedná o státy které by na obranu dávaly malé prostředky a nemohly si to dovolit

  4 ) marketingově zdůrazňovaná logistická výhoda shodnosti obou typů značně bledne když si uvědomíme, že oba typy používají rozdílné modifikace motorů T700-GE-701D / T-700 GE 401C . Nebo jsou snad zaměnitelné a záměna v obou typech je schválená výrobcem?

  zatím mě to dává v součtu další kontroverzní nákup který armádě odčerpá spoustu financí ale zvýšení bojových schopností a obranyschopnosti je diskutabilníSkrýt celý příspěvek

 • cejkis
  10:15 26.08.2019

  Při pohledu na vybavení Venomu a BH lze napsat jediné. Venom je Blackhawk s malým doletem a přepravní kapacitou. A nebo obráceně. Blackhawk vznikl ze zkušeností s předchůdcem ...Zobrazit celý příspěvek

  Při pohledu na vybavení Venomu a BH lze napsat jediné. Venom je Blackhawk s malým doletem a přepravní kapacitou.

  A nebo obráceně. Blackhawk vznikl ze zkušeností s předchůdcem Venomu. Zadání znělo větší dolet a větší přepravní kapacita.

  Bojový rádius 220km vs. 592km je více než vypovídající. Nádrž BH je velká jak půlka kabiny Venomu.

  Asi to klukům z Dejvic stačí. Ovšem když přemýšlím o vysadkovém pluku, Venom je tak na cvičení na Doupově.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
   13:14 26.08.2019

   Obdobu UH-60 ovšem máme – Mi-171š, chtěli jsme menší vrtulník. Ty BH tam podle mě byly především pro dojem, že jsme nekývli rovnou na americkou nabídku (ale v tom se můžu mýlit). ...Zobrazit celý příspěvek

   Obdobu UH-60 ovšem máme – Mi-171š, chtěli jsme menší vrtulník. Ty BH tam podle mě byly především pro dojem, že jsme nekývli rovnou na americkou nabídku (ale v tom se můžu mýlit). BH a Venom prostě mají jiné úlohy.Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
   13:33 26.08.2019

   Nemá náhodou UH-60M nádrž na 360 gal., zatímco UH-1Y na 388?

   Nemá náhodou UH-60M nádrž na 360 gal., zatímco UH-1Y na 388?

 • royal
  19:31 25.08.2019

  Ví se, jak to bude vypadat se základnou ve Kbelech? V nejbližší době bude potřeba nahradit snad všechny stroje. Jsou nějaké možnosti náhrady W-3A a Mi-8/17? Například UH-1Y + NH90 ...Zobrazit celý příspěvek

  Ví se, jak to bude vypadat se základnou ve Kbelech? V nejbližší době bude potřeba nahradit snad všechny stroje. Jsou nějaké možnosti náhrady W-3A a Mi-8/17? Například UH-1Y + NH90 nebo CH-47F? Rovněž mě zaujali Starlightovy nápady a možnosti budoucnosti této základny.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:35 25.08.2019

   Četl jsem spekulace že po dolétání Mi-17 by do Kbel mohli přijít Mi-171 s vraty.

   Četl jsem spekulace že po dolétání Mi-17 by do Kbel mohli přijít Mi-171 s vraty.

  • cejkis
   10:03 26.08.2019

   Doufám, že někoho napadne základnu ve Kbelích zrušit. Logistiku má AČR v Pardubicích. Je zde i délkou vhodnější runway. Pár strojů pro ústavní činitele pojme jeden hangár na ...Zobrazit celý příspěvek

   Doufám, že někoho napadne základnu ve Kbelích zrušit.

   Logistiku má AČR v Pardubicích. Je zde i délkou vhodnější runway. Pár strojů pro ústavní činitele pojme jeden hangár na Ruzyni při druhé plánované dráze.

   Kbely mohou být vládním centrem s novými vhodnými budovami.

   Tolik má vize základny Kbely.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  07:22 25.08.2019

  No bude zajimave co v případne smlouve všechno bude, jestli to bude nejak osekane pripadne tam bude komplet vybava...a jestli něco navesi i na venom nebo ne. Taky je jestli pro ...Zobrazit celý příspěvek

  No bude zajimave co v případne smlouve všechno bude, jestli to bude nejak osekane pripadne tam bude komplet vybava...a jestli něco navesi i na venom nebo ne. Taky je jestli pro Viper pujdou jen ciste na protizemní vybavu a nebo i strely vzduch vzduch. Ono i par desítek střel Hellfire celkem muze zvedat tu sumu, ale mozna to tam je uz obsažené v té kalkulaci..Taky jestli Venomy budou mit i nejake systemu ochrany proti střelam ze země.

  mimoto nikde sem se nedočetl co se stane pripadne v 2023 s Hindy. jestli je uzemni, prodaji nebo budou letat spolecne..na to by asi nebylo dost pilotů.

  ještě dotaz..vysadkový pluk se bude delit na komanda..zvladne tato letka kompletni vysadek jednoho komanda nebo to bude malo?Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   07:29 25.08.2019

   Smlouva by mela zahrnovat vse. Sam jsem zvedav na konkretni munici. Hindy uzemni a mozna prodaji. Ukol na prepravu komand bude plnit zakladna, kridlo...takze pristavi klidne ...Zobrazit celý příspěvek

   Smlouva by mela zahrnovat vse. Sam jsem zvedav na konkretni munici.

   Hindy uzemni a mozna prodaji.

   Ukol na prepravu komand bude plnit zakladna, kridlo...takze pristavi klidne kombinaci 171 a UH1.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:26 25.08.2019

    Tak že nakonec kombinace UH Mi? Tzn, že požadavek na cestovní rychlost agilitu byl zbytečný. Parametry pro LZ také. To vypadá jako vyhození peněz z okna. Ale je jasné, že při ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak že nakonec kombinace UH Mi? Tzn, že požadavek na cestovní rychlost agilitu byl zbytečný. Parametry pro LZ také. To vypadá jako vyhození peněz z okna. Ale je jasné, že při variantě pouze osmi UH z toho budou jen alegoricke objekty na statické ukázky.
    Ještě máš bude mrzet, že se nepořídilo za takové peníze 14-15 UH 60.Skrýt celý příspěvek

    • tomas.kotnour
     23:03 25.08.2019

     14-15 UH-60 za 14,5 mld Kč mohlo být těžko, když za 12 chtěli 13,2. Navíc ani tento počet strojů by nedokázal přepravit celé výsadkové komando, takže by beztak musely letět i velké ...Zobrazit celý příspěvek

     14-15 UH-60 za 14,5 mld Kč mohlo být těžko, když za 12 chtěli 13,2. Navíc ani tento počet strojů by nedokázal přepravit celé výsadkové komando, takže by beztak musely letět i velké transportní stroje. S tím samozřejmě souvisí otázka, jak moc je logické nasazovat velký počet UHček na přepravu vojáků. V Afg. poslali Amíci pro naše výsadkáře místo 4 UH-60 raději 2 CH-47. Pokud by se realizoval nějaký velký přesun vzduchem, budou hlavní síly přepravovány transportními vrtulníky a Venomy budou přepravovat průzkumníky, odstřelovače či plnit úlohu vzdušného místa velení pro úvodní fázi operace.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:49 26.08.2019

      Na přerpavu použijete to co máte k dipozici, pokud půjde o jednu LZ s větším počtem, tak pokud je k dispozici Chinook, není co řešit. V našem případě jsou to snadné počty. 8 ...Zobrazit celý příspěvek

      Na přerpavu použijete to co máte k dipozici, pokud půjde o jednu LZ s větším počtem, tak pokud je k dispozici Chinook, není co řešit.
      V našem případě jsou to snadné počty. 8 Venomů znamená kapacitu až 64 vojáků. 12 Black Hawků uveze až 132 vojáků. O 100% více! Cenově je to přitom podobný stroj.
      US Army a USAF prakticky vše řeší pouze UH 60 a CH 47, Venomy nemají. A to je USAF kolos, který si může typovou rozmanitost dovolit.
      Popisujete dobře rozdělení úkolů, jak se patří pro lehčí a větší vrtulníky, ale co Vám zbyde z osmi strojů? ...určitě nebudou mít 100% dostupnost. Stále si myslím, žepři podobné technické dostupnosti bude kapacita o dost větší v případě UH 60.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      10:31 26.08.2019

      https://www.armadninoviny.cz/b... Tak ona je otázka, kolik by stála polská verze s izraelskou výzbrojí. Varianta, která by se mi líbila nejvíc v případě, ...Zobrazit celý příspěvek

      https://www.armadninoviny.cz/b...

      Tak ona je otázka, kolik by stála polská verze s izraelskou výzbrojí. Varianta, která by se mi líbila nejvíc v případě, že jsou požadavky nepřekročitelné ...a navíc je i "americký".Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     21:50 26.08.2019

     Na fabulace fakt už nebudu reagovat. Vy víte kolik bude lidí v komandu na konkrétní úkol? Co je špatně na konfiguraci 2x Mi 171 a 2x UH1 a 2x AH1 proplnění úkolu TVV? Jak si TVV ...Zobrazit celý příspěvek

     Na fabulace fakt už nebudu reagovat. Vy víte kolik bude lidí v komandu na konkrétní úkol? Co je špatně na konfiguraci 2x Mi 171 a 2x UH1 a 2x AH1 proplnění úkolu TVV? Jak si TVV představujete? Na jakou vzdálenost? Sám jste alegorickým vozem...

     Uvědomte si, že požadavky letectva jsou trochu jiné než vaše představy...btw, ani ty BH byste neměl všechny dostupné. Dnes máte jen 15 mi 171 s přepravní kapacitou a 10 Mi24 s bitevní schopností (jako). Za rok budete mít 15 Mi171, například 2x UH1, 1x AH1 a 7 Mi 24...což je stále navýšení schopností oproti původnímu stavu.

     USAF má UH1N, US Army se drží spíše UH60 a NAVY s Marines má UH/AH1...což nijak systém nediskriminuje k našemu užití.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   09:28 25.08.2019

   Myslím že PLŘS v nabídce nebyli. Ovšem letectvo používá AIM-9M a do budoucna je chtějí nahradit modernější střelou. Po nákupu Viperů by to tedy měla logicky být AIM-9X, tady je ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím že PLŘS v nabídce nebyli. Ovšem letectvo používá AIM-9M a do budoucna je chtějí nahradit modernější střelou. Po nákupu Viperů by to tedy měla logicky být AIM-9X, tady je ovšem problém že tato střela není zatím integrována do Gripenu.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:27 25.08.2019

    Budeme rádi za peníze pro munici do kulometů :-) Ani 9 jsou pro naše meritko6 hvězdné války.

    Budeme rádi za peníze pro munici do kulometů :-) Ani 9 jsou pro naše meritko6 hvězdné války.

  • ruleta
   11:31 25.08.2019

   To se da celkem snadno dohledat, maximum v ceně 575 + 205 mio dolarů je tohle: AH-1Z - (4) AH-1Z attack helicopters - eight (8) T700-GE-701D engines (installed) - eight (8) ...Zobrazit celý příspěvek

   To se da celkem snadno dohledat, maximum v ceně 575 + 205 mio dolarů je tohle:

   AH-1Z
   - (4) AH-1Z attack helicopters
   - eight (8) T700-GE-701D engines (installed)
   - eight (8) Honeywell Embedded Global Positioning Systems with Inertial Navigation (EGI) and Precise Positioning Service (PPS) (installed)

   Zbraně:
   - fourteen (14) AGM-114 Hellfire missiles.
   - M197 20mm machine guns

   Další:
   - Also included is communication equipment
   - electronic warfare systems
   - Target Sight System
   - support equipment
   - spare engine containers
   - spare and repair parts
   - tools and test equipment
   - technical data and publications
   - personnel training and training equipment
   - U.S. government and contractor engineering
   - technical, and logistics support services, and other related elements of logistics and program support.

   UH-1Y (adekvátně se sníží počty dle odebraných kusů z 12 na 8)
   - twelve (12) UH-1Y utility helicopters
   - twenty-five (25) T-700 GE 401C engines (twenty-four (24) installed, one (1) spare)
   - thirteen (13) Honeywell Embedded GPS/INS (EGI)
   - (twelve (12) installed one (1) spare)

   Zbraně + ostatní:
   - twelve (12) 7.62mm M240 Machine Guns
   - This request also includes Brite Star II FLIR system
   - Aircraft Survivability Equipment (ASE) (includes the AN/AAR-47 Missile Warning and Laser Detection System
   - AN/ALE-47 Counter Measure Dispensing System (CMDS)
   - AN/APR-39 Radar Warning Receiver (RWR))
   - Joint Mission Planning Systems
   - Helmet Mounted Displays
   - communication equipment
   - small caliber gun systems including GAU-17A and GAU-21
   - electronic warfare systems
   - Identification Friend or Foe (IFF) Mode 4/5 transponder
   - support equipment
   - spare engine containers
   - spare and repair parts
   - tools and test equipment
   - technical data and publications
   - personnel training and training equipment
   - U.S. government and contractor engineering
   - technical, and logistics support services
   - and other related elements of logistics and program support.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    12:01 25.08.2019

    Nejvtipnější na tom je že piloti Vipreů a Venomů budou vybaveni o hodně pokročilejší přilbou než stíhací piloti na ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejvtipnější na tom je že piloti Vipreů a Venomů budou vybaveni o hodně pokročilejší přilbou než stíhací piloti na Gripenu.
    https://www.thalesgroup.com/en... Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:30 25.08.2019

     To je dobře, budou jej více potřebovat než na gripenu.

     To je dobře, budou jej více potřebovat než na gripenu.

   • petres
    13:12 25.08.2019

    Již jsem tu před pár týdny upozorňoval na jednu věc ve schválené nabídce od Bellu americkým Kongresem a to rozdíl v typu motorů proti technickým údajům na stránkách výrobce. Zde ...Zobrazit celý příspěvek

    Již jsem tu před pár týdny upozorňoval na jednu věc ve schválené nabídce od Bellu americkým Kongresem a to rozdíl v typu motorů proti technickým údajům na stránkách výrobce.
    Zde je uváděn pro oba typy shodný motor GE T-700 GE 401C, ale v nabídce Viperů jsou výkonnější GE T700-GE-701D (stejné jako UH-60M nebo AH-64), u Venomů je uveden GE T-700 GE 401C. Je to chyba z přepsání? Vzhledem k oficiálnosti zdroje si chybou nejsem úplně jist. Samozřejmě vyšší výkon motorů by svedl výkon celého stroje, to je pozitivní, ale o kolik se tím zhorší logistika, i když oba motory jsou prakticky totožné, je otázka. Naopak by byla výhoda shodnost motorů s těma provozovanými na AH-64 (mimo britských) a UH-60M.
    Pokud si dobře vzpomínám, Bell nabízel, že pokud by se účastnil tendru pro náhradu starých UH-1N pro jednotku pro ochranu jaderných sil USA, instaloval by tyto výkonnější motory i u UH-1Y pro zvýšení požadované rychlosti (nakonec vítěz MH-139).Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:04 25.08.2019

     petres
     Dokud se nepodepíše finální smlouva můžeme jen spekulovat. Ovšem troufnu si tvrdit že konfigurace vrtulníků bude prakticky stejná jako u strojů USMC.

     petres
     Dokud se nepodepíše finální smlouva můžeme jen spekulovat. Ovšem troufnu si tvrdit že konfigurace vrtulníků bude prakticky stejná jako u strojů USMC.

 • ruleta
  01:27 25.08.2019

  #VimeCoChceme Těžko mohu být označen za ruského trolla, přesto tomuto rozhodnutí vůbec nerozumím. Ve všech dokumentech armády ČR se hovoří o víceúčelových vrtulnících s ...Zobrazit celý příspěvek

  #VimeCoChceme

  Těžko mohu být označen za ruského trolla, přesto tomuto rozhodnutí vůbec nerozumím.

  Ve všech dokumentech armády ČR se hovoří o víceúčelových vrtulnících s parametry jako přeprava vojáku, materiálu, schopnost se účastnit CASEVAC a také spolupráce s IZS.

  1)V modernizačních projektech Armáda ČR výhradně hovoří o víceúčelových vrtulnících.

  - "Pořízením víceúčelových vrtulníků (náhrada Mi-35/24V) ",
  - "Letecká služba pátrání a záchrany a bojová záchrana osob;",
  - "Letecký odsun raněných – CASEVAC;",
  - "Přeprava min. 8 vojáků (pozemní síly) s výstrojí a výzbrojí;", (...)

  http://www.acr.army.cz/assets/...

  2)Ve výhledu do roku 2025 hovoří o tom, že se musí teprve do roku 2024 rozhodnout o potřebě pořízení bitevních vrtulníků.

  " do roku 2024 rozhodnout o potřebě pořízení bitevních vrtulníků "

  http://www.acr.army.cz/assets/...

  3)V dlouhodobém výhledu 2030 se pro jistotu o bitevních vrtulnících vůbec nehovoří.

  "Vrtulníkové letectvo bude nenahraditelnou součástí AČR a  klíčovým příspěvkem pro zahraniční mise. Vrtulníkové letectvo bude rozvíjeno k plnění širokého spektra operačních úkolů včetně
  úkolů ve  prospěch speciálních sil a  integrovaného záchranného systému. Hlavní část bude tvořena středními transportními vrtulníky a  víceúčelovými vrtulníky. "

  http://www.acr.army.cz/assets/...

  4)Samotný Venom tyto parametry chtěné armádou nesplňuje, například - má pouze miniguny a kulomety. Viper z logiky věci už vůbec ne (přeprava, víceúčelovost atp.).

  5)V reálu bude připravených k operačnímu použití kolik Viperů - 2?
  Naprosto marginální množství. Totální luxus pro naší armádu. Pokud jde o zachování bitevních vrtulníků a výcviku, pilotů atp. , tak pak je na místě otázka - proč součástí není opce na pořízení dalších?

  A stejně i dalších 6-10 strojů - je naprostá marginálie, když se podíváme na naše možné ohrožení. V době životnosti těchto vrtulníků to bude jen a výhradně Ruská Federace s vyspělou PVO. Tj. v rámci hypotetického konfliktu bychom měli mnohem lepší příspěvěk v podobě víceúčelových vrtulníků v dostatečném množství než pár uzeměných bitevníků.

  Budujeme si tady elitu o počtu "10" bitevníkových pilotů a ani nemáme řádnou PVO anebo pozemní armádu obecně.

  6) Vůbec nerozumím novinářům, že tyto zjevné rozpory v rámci vlastní dokumentace nikdo nerozporuje s ministrem.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   07:29 25.08.2019

   už se to tu rozebíralo X krát. Víceúčelový vrtulník je pro plnění pestré škály úkolů kompromis. Každé kompromisní řešení znamená, že v průměrné kvalitě zvládne více účelů, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   už se to tu rozebíralo X krát. Víceúčelový vrtulník je pro plnění pestré škály úkolů kompromis. Každé kompromisní řešení znamená, že v průměrné kvalitě zvládne více účelů, ale žádná sláva se nedá očekávat. Asi nepoletím cíleně likvidovat tanky s výsadkem v kabině. Proto je velice šikovné řešení, pokud se koupí přímo bitevní vrtulník, který má ale 85% shodných dílů s druhým nakupovaným vrtulníkem.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    07:52 25.08.2019

    Tak, tylko dlaczego nie podpisano umowy z opcją dokupienia kolejnych maszyn? Bo każdy rozumie że wymiana floty będzie etapami. ale bez "opcji" ACR nie ma pewności jakie warunki ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak, tylko dlaczego nie podpisano umowy z opcją dokupienia kolejnych maszyn?
    Bo każdy rozumie że wymiana floty będzie etapami. ale bez "opcji" ACR nie ma pewności jakie warunki zakupu przedstawi Bell za kilka lat.


    Co do 85% a ktoś wie jak to było liczone?
    Bo wiesz - części częściom nie są równe...
    A marketing ma swoje prawa...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     12:29 25.08.2019

     Ještě nabyla žádá smlouva podepsána, takže nemůžeme vědět co v ní nakonec bude nebo nebude. Jediné co je z vyjádření ministra Metnara jasné je počet a typ vrtulníků které se budou ...Zobrazit celý příspěvek

     Ještě nabyla žádá smlouva podepsána, takže nemůžeme vědět co v ní nakonec bude nebo nebude. Jediné co je z vyjádření ministra Metnara jasné je počet a typ vrtulníků které se budou momentálně kupovat.
     Nejsem si jist jestli přes FMS jde sjednat opce na další kusy, možná by to věděl Starlight.Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      16:40 25.08.2019

      @Scotty Pokud koupíme 8 x UH-1Y, tak v rámci stávajícího souhlasu Kongresu můžeme mít ve smlouvě „opci“ na další 4 x UH-1Y. Jen tam asi bude poměrně krátké okno na její uplatnění ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty

      Pokud koupíme 8 x UH-1Y, tak v rámci stávajícího souhlasu Kongresu můžeme mít ve smlouvě „opci“ na další 4 x UH-1Y. Jen tam asi bude poměrně krátké okno na její uplatnění – asi do okamžiku dříve než se začne vyrábět náš osmý UH-1Y, protože pak by pravděpodobně došlo k navýšení ceny.

      V budoucnu samozřejmě nebude problém přes systém FMS požádat vládu o další dodávky H-1 s novým souhlasem Kongresu. Cena bude hodně záviset od toho, zda ještě poběží linka. V rámci ČR to bude ale interní rozhodovací proces AČR/MO a vlády. Už nebude potřeba zdlouhavý výběr.

      Mimochodem. Pakistán objednal 15 AH-1Z (mají odstraněny některé utajované NATO systémy/funkce). V červnu vláda USA na dodávky do Pakistánu uvalila embargo. V té době byly vyrobeny 3 stroje. V březnu 2019 bylo v arizonské poušti u 309th AMARG prý celkem skladováno 9 pakistánských AH-1Z.Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      17:01 25.08.2019

      @Scotty Update ohledně pakistánských AH-1Z. V červenci 2019 do 309th AMARG v Tucsonu, Arizona přiletěli po vlstní ose další dva pakistánské AH-1Z, které se byly uskladněny v na ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty

      Update ohledně pakistánských AH-1Z. V červenci 2019 do 309th AMARG v Tucsonu, Arizona přiletěli po vlstní ose další dva pakistánské AH-1Z, které se byly uskladněny v na zkušební základně NAS Patuxent River v Marylandu. Podle výrobních čísel to vypadá, že spotterům jeden stroj unikl, takže u 309th AMARG Tedy celkem 12 strojů obalených stříkanou vinylovou fólií, které čekají na další osud.Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    10:23 25.08.2019

    Chápete, že já porovnávam co říká Armáda ČR a co pak dělá? Jde o konzistentnost armády ČR potažmo všech strategií, které mají na webu. Vůbec neřeším, že obecně je specializace ...Zobrazit celý příspěvek

    Chápete, že já porovnávam co říká Armáda ČR a co pak dělá? Jde o konzistentnost armády ČR potažmo všech strategií, které mají na webu.

    Vůbec neřeším, že obecně je specializace lepší - no samozřejmě, že je.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   07:32 25.08.2019

   Nebudte smutny. Ja se ve svych komentarich snazil nektere duvody vysvetlit, ale jak tady tak koukam uplne marne

   Nebudte smutny. Ja se ve svych komentarich snazil nektere duvody vysvetlit, ale jak tady tak koukam uplne marne

   • ruleta
    10:32 25.08.2019

    Omlouvám se, ale vaše příspěvky k mým námitkám nevidím. Nekonzistentnost dokumentů a rozhodnutí, nekonzistentnost chtěných parametrů, množství - poptávají 12 ks s přepravní ...Zobrazit celý příspěvek

    Omlouvám se, ale vaše příspěvky k mým námitkám nevidím. Nekonzistentnost dokumentů a rozhodnutí, nekonzistentnost chtěných parametrů, množství - poptávají 12 ks s přepravní kapacitou 8 vojáků - teď dostanou 8 s 8, to ty 4 x 8 chybět nebudou? Potom se asi můžu ptát na jakém základě došel někdo k číslu 12, když teď je OK číslo 8. Kde je opce? a další.

    Obecně jsem rád, že budete mít své hračky, že bude nová technika.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  22:48 24.08.2019

  Krátké představení AH-1Z/UH-1Y od Tomáše Souška redaktora časopisu Letectví a kosmonautika v ...Zobrazit celý příspěvek

  Krátké představení AH-1Z/UH-1Y od Tomáše Souška redaktora časopisu Letectví a kosmonautika v ČT.
  https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   23:12 24.08.2019

   Myslím, že byl objektivní, nezazdil to, že z Ruska by se daly taky koupit víceméně moderní stroje, ale, je to z Ruska...

   Myslím, že byl objektivní, nezazdil to, že z Ruska by se daly taky koupit víceméně moderní stroje, ale, je to z Ruska...

   • TF_HU
    07:34 25.08.2019

    ...z Ruska uz stroje nikdo nechce. Proto ani nebyli osloveni a proto ani nic nenabizeli. Nase zkusenost s ruskou logistikou a dodrzovanim smluv je jasna.

    ...z Ruska uz stroje nikdo nechce. Proto ani nebyli osloveni a proto ani nic nenabizeli. Nase zkusenost s ruskou logistikou a dodrzovanim smluv je jasna.

    • skelet
     11:22 25.08.2019

     jak moc bude velký problém to, že H-1 nemají odmrazování rotorových listů, při působení z Náměště?

     jak moc bude velký problém to, že H-1 nemají odmrazování rotorových listů, při působení z Náměště?

     • TF_HU
      22:14 26.08.2019

      Odmrazovací systém je takovým evergreenem. Neznám úplně technicky jak ten systém je postaven a funguje, ale znám operační postupy, keré říkají, že při vlétnutí do námrazy vrtulník ...Zobrazit celý příspěvek

      Odmrazovací systém je takovým evergreenem. Neznám úplně technicky jak ten systém je postaven a funguje, ale znám operační postupy, keré říkají, že při vlétnutí do námrazy vrtulník prostor opouští, oblétává atd...UH1 má systém odstranění námrazy řešen jinak, ale vsadím se, že operační postup bude stále stejný...při vlétnutí do takových podmínek, otočení, oblétnutí atd...Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     12:27 25.08.2019

     Ano, souhlasím a ocenil jsem, že to Rusko i tak zmínil.

     Ano, souhlasím a ocenil jsem, že to Rusko i tak zmínil.

    • Larry
     15:29 25.08.2019

     Alespoň řekněte, jak to je skutečně. MO ČR nakupuje přes prostředníky a dodavatelské firmy, nikoliv přímo na východě. Navíc politická nechuť nakupovat z východu umocněná nechuťí ...Zobrazit celý příspěvek

     Alespoň řekněte, jak to je skutečně. MO ČR nakupuje přes prostředníky a dodavatelské firmy, nikoliv přímo na východě. Navíc politická nechuť nakupovat z východu umocněná nechuťí cokoliv zaplatit. Potom se objevují použité rotorové listy z Bulharska a Ukrajiny s přeraženými výrobními čísly a podobná zvěrstva, za které by měl jaxi někdo sedět ehmmm.
     To, že tyhle armádní nákupy jsou poněkud velké sousto, svědčí i letošní "tak trochu skromný Ample Strike" jelikož je krize na samém počátku, ještě to nikoho moc netrápí ale rád by jsem viděl konečný účet po pár letech provozu oněch 12ti strojů. viz zde:
     https://www.radovanvich.cz/201...

     No a dnes už víme o čem se bavil v pracovně W.H. celých 40minut Andrej s Donaldem.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:55 25.08.2019

      Tak myslím že to co si myslí poslanec Vích nemůže nikdo brát vážně. Je tam tolik manipulací a zjevných lží že se tím nemá cenu ani zabývat. To že se nekupuje ne východě rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak myslím že to co si myslí poslanec Vích nemůže nikdo brát vážně. Je tam tolik manipulací a zjevných lží že se tím nemá cenu ani zabývat.
      To že se nekupuje ne východě rozhodně není pravda viz. https://www.lidovky.cz/byznys/...
      Navíc LOM, jako ruským výrobcem certifikovaná firma pro opravy vrtulníků Mil, si nemůže kupovat díly kde jí napadne.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     17:43 25.08.2019

     aha, to že teprve nakoupí (článek z konce 6/2019) tak rozhodně tady nebudou rotorové listy zítra a a navíc je to výsledek vygradování letitého průšvihu MO. to jsou ty s ...Zobrazit celý příspěvek

     aha, to že teprve nakoupí (článek z konce 6/2019) tak rozhodně tady nebudou rotorové listy zítra a a navíc je to výsledek vygradování letitého průšvihu MO. to jsou ty s přeraženými čísly odněkud z Bulharska. Te´d se budou do konce roku dohadovat o smlouvě, no když to dobře půjde 6/2020 budou v ČR.
     Radovana Vícha bych rozhodně vážně bral. Vite co dělal a jaké má vzdělání a kde působil??? Na rozdíl od zdejších pisálků. Navíc má skutečně jako člen výboru informace které tady nikdo nemá.
     http://www.cbap.cz/archiv/3693... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:31 25.08.2019

      Víchův životopis pochopitelně znám, ale vím taky za koho kope v PS. V případě nákupů z Ameriky neberu ovšem nikoho z SPD vážně, na vypjatém antiamerikanizmu založili část svého PR. ...Zobrazit celý příspěvek

      Víchův životopis pochopitelně znám, ale vím taky za koho kope v PS. V případě nákupů z Ameriky neberu ovšem nikoho z SPD vážně, na vypjatém antiamerikanizmu založili část svého PR. Proto ho nepovažuji za nezávislého odborníka. Navíc pokud vím někdy u vrtulníkového letectva nasloužil. Proto ho nepovažuji za nezávislého odborníka.
      Součástky na vrtulníky Mil se nakupovali už loni.
      https://www.euro.cz/politika/z...
      Armádě spadly v poslední době dva vrtulníky Mi-24, ale problém rozhodně nebyl v rotorových listech.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     19:35 25.08.2019

     To Scotty: Nevíte ani to co pan Vích ze své pozice a to má jiné info, takže o manipulacích to není, pravda může být někde jinde. Nehody vrtulníků, nejsou nehody. To je úmyslné ...Zobrazit celý příspěvek

     To Scotty: Nevíte ani to co pan Vích ze své pozice a to má jiné info, takže o manipulacích to není, pravda může být někde jinde.
     Nehody vrtulníků, nejsou nehody. To je úmyslné ničení vrtulníků zátěžovými testy motorů. Zničí se 2 vrtulníky, práskne se s nima na beton ze 2m a drak má problém.
     Pilot tak bouli na hlavě.
     A daňovému poplatníkovi se to líčí jako ruský šmejd a bere jako argument do diskuze o nutnosti nákupu jiných strojů.
     Oni velice dobře při plánování vědí, že to co dělají je na hranici možností a ještě připomenou špatnou kvalitu oprav. LOM bude jako obětní beránek.
     Vite, něco požadují politici a jiná věc je odborný názor létajícího personálu.
     Politici, těm jde o bakšiš, tedy "provizi za zprostředkování" což je obecně známo, v těchto kšeftech bývá zpravidla okolo 10% ceny zakázky. Zájmem politiků je utratit co nejvíce peněz bez ohledu na názory a požadavky odborníků.
     Mimochodem, u letectva je taky pěkný bordel. Za tím si stojím.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      19:43 25.08.2019

      RE. ten článek berte s rezervou. Je dost zavádějící. Vůbec se nedozvíte, jak nákup probíhal, jetli přímo nebo přes prostředníka a hlavně Mi-35 by měli být v nejlepší kondici. ...Zobrazit celý příspěvek

      RE. ten článek berte s rezervou. Je dost zavádějící. Vůbec se nedozvíte, jak nákup probíhal, jetli přímo nebo přes prostředníka a hlavně Mi-35 by měli být v nejlepší kondici. Dodány 2006 novovýroba jako deblokace dluhu a předpokládaná životnost minimálně 30let. Jaké zastarávání?? Jako mediální masáž p.t. čtenářů fakt dobrý :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:19 25.08.2019

      První nehoda byla při zátěžovém testu Mi-24 po opravě. Řekl bych že je to běžná praxe. Motor nevydržel a došlo k pádu vrtulníku. Druhá nehoda se stala pří operačním letu na Libavé. ...Zobrazit celý příspěvek

      První nehoda byla při zátěžovém testu Mi-24 po opravě. Řekl bych že je to běžná praxe. Motor nevydržel a došlo k pádu vrtulníku.
      Druhá nehoda se stala pří operačním letu na Libavé. Opět destrukce motoru a nouzové přistání.
      To o kvalitě oprav a použitých dílů motorů něco vypovídá. Rád bych viděl pilota který úmyslně přivede motor k destrukci za letu. To je ta nejdebilnější konspirace co jsem za poslední dobu četl.
      Samotní piloti si při návštěvě Babiše a Metnara stěžovali na nízkou kvalitu oprav v LOM.
      https://www.idnes.cz/jihlava/z...
      Vrtulníky sice dodány v roce 2006 byly, teď ovšem 10 Mi-24 prochází nebo procházelo generální opravou a prodloužením letového resursu o dalších deset let.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      21:39 25.08.2019

      Ale on s tím nepraští za letu, "jenom" ze 2m nad zemí. To stačí ke zničení draku. Riskuje tím převrácení stroje, to ano... . Zátěžové testy motorů se dělají na zkušebních stendech ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale on s tím nepraští za letu, "jenom" ze 2m nad zemí. To stačí ke zničení draku. Riskuje tím převrácení stroje, to ano... . Zátěžové testy motorů se dělají na zkušebních stendech stejně jako u dopravních letadel Airbus, Boeing ....
      Tady to dělá třeba v areálu firma TRW Stará Boleslav (ex Motorlet)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:03 25.08.2019

      První nehoda: http://www.natoaktual.cz/vrtul... Druhá ...Zobrazit celý příspěvek

      První nehoda:
      http://www.natoaktual.cz/vrtul...
      Druhá nehoda:
      http://www.natoaktual.cz/bitev...

      Ještě citace z článku který jsem dával víš:
      Piloti z letecké základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku si postěžovali premiérovi Andreji Babišovi na nekvalitní práci státního podniku LOM Praha, který jim opravuje vrtulníky. Obávají se kvůli tomu o svoji bezpečnost. „Mají pocit, že by to mohlo ohrožovat je osobně. To je velice špatná zpráva,“ uvedl premiér po čtvrtečním setkání na letišti.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      08:57 26.08.2019

      To Scotty: Víte, vojáci si nemají co stěžovat předsedovi vlády před médii. Existuje něco, čemu se říká "služební postup" tedy přes své nadřízené. Ty plky o bezpečnosti by se dali ...Zobrazit celý příspěvek

      To Scotty:
      Víte, vojáci si nemají co stěžovat předsedovi vlády před médii. Existuje něco, čemu se říká "služební postup" tedy přes své nadřízené. Ty plky o bezpečnosti by se dali vyložit i jako šíření poplašné zprávy. Vždy se po problému či průseru hledá v armádě viník a objektivní příčiny a nikdy "černý petr" nezůstane na velení. Nedodržení sl. postupu je na potrestání zůčastněných.
      To z čeho vychází web s vašimi odkazy, jsou ofiko vyjádření MO, ale to může být od skutečnosti daleko.
      Když jsme u vrtulníků, zajímala by mne smlouva MO s firmou DSA a LOM- CLV na poskytování výcviku a vztahy mezi nima. Mnohdy si připadám, že DSA je filiálkou LOM - CLV.
      Třeba by mne i zajímalo, jak pokročilo vyšetřování tohoto: Informace =0 a dokonce mlčí i ÚZPLN. Není to uvedeno ani v seznamu nehod a katastrof.
      https://www.tyden.cz/rubriky/d...
      Let byl výcvikový pro zahraničního žáka, budoucího vojenského pilota.
      Protože je kousek aeroklubové letiště, mám tam nějaké konexe. Upozornili mne na jednu TV reportáž, kde svědek - tamní obyvatel vyprávěl, že viděl vrtulník....... a najednou z něho vylétly doklady a potom bunda. Vím koho cvičí, vysvětlení mám své a jistě se nebudu mýlit. Počkám si na informace., protože technická závada nepřichází v úvahu.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      22:26 26.08.2019

      LARRY Vy jste dobrej patlal. Já mám informace o nákupu ND z první ruky a moc dobře vím, kde a jak se nakupuje. Rozhodně to není fantasmagorie jak popisujete vy. Tvrdit, že piloti ...Zobrazit celý příspěvek

      LARRY

      Vy jste dobrej patlal. Já mám informace o nákupu ND z první ruky a moc dobře vím, kde a jak se nakupuje. Rozhodně to není fantasmagorie jak popisujete vy.

      Tvrdit, že piloti si sednou do mašiny a úmyslně s ní spadnou je důkaz vašeho chorého mozku. Všechny mašiny mají zapisovače, úmyslné překročení provozních podmínek, pravidel a instrukcí se na těchto zapisovačích projeví a zpětná kontrola je odhalí.

      Příčina pádu, závady jde za materiálem, technickým stavem...nechci psát konkrétní chybu, protože nevím jak dopadlo vyšetřování, mám informaci jen od lidí, které tam znám.

      Stáří stroje není to samé jako u vaší škodovky. Stáří techniky a opotřebování se řídí letovými hodinami do generálních oprav, tzv. resurs...pokud je dolétáte, je úplně jedno, kdy byl vrtulník vyroben, prostě bude generálkován, nebo vyřazen, do vzduchu nepůjde.

      Vy budete asi dost nemocný...Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      22:34 26.08.2019

      Pardon...ať ma admin třeba smaže...ale vy jste kokot. Jako, že by za letu ve dvou metrech švihl mašinou o zem? Vy jste se asi zbláznil, že? Já ty kluky znám a nikdo není takovej ...Zobrazit celý příspěvek

      Pardon...ať ma admin třeba smaže...ale vy jste kokot. Jako, že by za letu ve dvou metrech švihl mašinou o zem? Vy jste se asi zbláznil, že? Já ty kluky znám a nikdo není takovej magor jako jste vy.

      Vy vůbec netušíte o čem mluvíte. Vaříte z vody a vymýšlíte si nesmysly. To je neskutečné.

      Pokud pilot za letu zjistí jakékoli nestandardní chování stroje, ten jde okamžitě na kontrolu. Technici se snaží najít příčinu takového chování a preventivně takovou příčinu odstranit. Po každé, zvláště pokud se jedná o kontrolu...opravu...na motoru se dělá tzv. motorová zkouška...vrtulník je ve visu a motory a rotor se roztáčí do předepsaných otáček. Ověřuje se tak správný chod. Je to běžný postup. Žádná konspirace. Je to jako byste dělal "test fire" na palubních zbraních.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      01:27 27.08.2019

      TF HU : KOKOTA si to si nechte pro svého tatínka, případně podřízené a velitele. My jsme spolu husy nepásli a do školy nechodili. Docela dobře ztrácíte rovnováku když se něco ...Zobrazit celý příspěvek

      TF HU :
      KOKOTA si to si nechte pro svého tatínka, případně podřízené a velitele. My jsme spolu husy nepásli a do školy nechodili.
      Docela dobře ztrácíte rovnováku když se něco pánovi nelíbí :-)))
      Jistě nemáte ani vojenské vzdělání.
      Jaký je problém z visu ve 2m s mašinou prásknout na beton?? Žádný.
      Pochybuji, že stroje Mi35 z r. 2006 mají dolétané do rusursu. To zkoušejte na někoho jiného.
      Aby jste věděl jaký odborníci jsou v armádě u letectva :
      V roce 96 se dostavělo stanoviště letecké záchranné služby v jednom krajském městě. Na střeše heliport- betonová deska. Jistý nápad vyzkoušet heliport zatížením, se pokusil převést do reálu zelený mužík, kterého napadlo na tu desku posadit Mi24 který má 8tun. Vrtulníky LZS mají okolo 3tun. Naštěstí se našel orientovaný člověk, který tohle zastavil.
      Jaký je problém dělat zátěžové testy na zkušební stolici stejně jako se dělají pro Airbus, Boeing?? Žádný! Trochu práce a firma která to umí je 15km za Prahou. Bez ohrožení posádky a přepravovaných osob a materiálu.
      A pokud vám to nestačí, běžte se zeptat o dvoje dveře vedle ke kolegům na dopravku.
      Jak je možné že L-410 ev.č. 2601 callsign CABBY21 si sedl přes vydaný NOTAM na uzavřené LKPO dne 9.4 letošního roku?? Zeptejte se jich jak se provádí předletová příprava posádek a kdo let naplánoval??
      Budete mě tvrdit, že u vás vrtulníkářů to je lepší???
      Za sebe, jelikož jistou licenci mám, bych si tohle nedovolil.
      Do kokotů můžete nadávat po těch vašich kancelářích a zcela oprávněně.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      01:30 27.08.2019

      To TFHU: Nevím jakou popelnici jezdíte Vy. Já mám 2 roky staré auto, které jsem koupil jako nové. Již zaplacené. Na rozdíl od Vás si auto mohu dát do nákladů. Když nevíte, řeči si ...Zobrazit celý příspěvek

      To TFHU:
      Nevím jakou popelnici jezdíte Vy. Já mám 2 roky staré auto, které jsem koupil jako nové. Již zaplacené. Na rozdíl od Vás si auto mohu dát do nákladů.
      Když nevíte, řeči si nechte, ale chápu je potřeba urazit.....Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:34 25.08.2019

    Rusové jsou neduveryhodni a neprofesionální partneři. Nekoupil bych od nich ani sirku

    Rusové jsou neduveryhodni a neprofesionální partneři. Nekoupil bych od nich ani sirku

    • RiMr71
     12:28 25.08.2019

     Souhlasím a to tak, že zcela!

     Souhlasím a to tak, že zcela!

    • Larry
     15:32 25.08.2019

     Já jsem kupoval a nemůžu si stěžovat. Dodrželi jsme smlouvu všichni. Na rozdíl od MO jsem neměl problém zaplatit.

     Já jsem kupoval a nemůžu si stěžovat. Dodrželi jsme smlouvu všichni. Na rozdíl od MO jsem neměl problém zaplatit.

     • SYN_
      02:26 26.08.2019

      Huh, takže tu máme nějaké HINDy v soukromých rukou? :-)

      Huh, takže tu máme nějaké HINDy v soukromých rukou? :-)

     • TF_HU
      22:35 26.08.2019

      Armáda nemá problém s placením. Rus má problém s termíny a kvalitou ND, nemluvě o jeho ochotě dodat specifický díl, kterým ovlivňuje schopnost plnit úkoly. Čím dříve se jich ...Zobrazit celý příspěvek

      Armáda nemá problém s placením. Rus má problém s termíny a kvalitou ND, nemluvě o jeho ochotě dodat specifický díl, kterým ovlivňuje schopnost plnit úkoly. Čím dříve se jich zbavíme, tím lépe...

      Vaše fantasmagorie na tom nic nezmění...Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:30 24.08.2019

  Dodávky Venomu pro USMC skončily. Dodávky Cobry poběží do 2022.

  Ještě Bahrajn, Pákistán a ČR pár strojů a linku zavřou.

  Neperspektivní stroj.

  Dodávky Venomu pro USMC skončily. Dodávky Cobry poběží do 2022.

  Ještě Bahrajn, Pákistán a ČR pár strojů a linku zavřou.

  Neperspektivní stroj.

  • Scotty
   22:41 24.08.2019

   Uvidíme....

   Uvidíme....

   • cejkis
    22:48 24.08.2019

    Uvidíme za 14mld. Tohle není akvizice s péčí řádného hospodáře. To je polibek americké zadnice. O nic jiného nešlo. Dokonce. Stropnický po odstoupení přiznal tento důvod. Na ...Zobrazit celý příspěvek

    Uvidíme za 14mld. Tohle není akvizice s péčí řádného hospodáře. To je polibek americké zadnice. O nic jiného nešlo. Dokonce. Stropnický po odstoupení přiznal tento důvod.

    Na počátku byl požadavek na light utility helicopter a ještě na větším počátku, za ministrování Vondry bylo vládou odsouhlaseno zrušení bitevních vrtulníků bez náhrady.

    Dejvice mne baví a moc. Už tam chybí na chodbách jen automaty na alkohol.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:03 24.08.2019

     O tom že má Rumunsko zájem o 12 UH-1 a 12 AH-1 jste předpokládám neslyšel. To že by Stropnický něco přiznával nevím, ale vzhledem k jeho tragickému působení na MO se k téhle ...Zobrazit celý příspěvek

     O tom že má Rumunsko zájem o 12 UH-1 a 12 AH-1 jste předpokládám neslyšel.
     To že by Stropnický něco přiznával nevím, ale vzhledem k jeho tragickému působení na MO se k téhle kapitole svého života celkem pochopitelně moc nevyjadřuje.
     Na začátku nebyly peníze na plnohodnotný vojenský stroj ( ovšem zvažoval se i americký AH-6). To se postupem času měnilo a poté padla politická volba na stroje z USA. Ovšem AH-1Z a UH-1Y nemají díky své koncepci téměř žádnou konkurenci.
     Preferoval by jste raději vyřazení bitevních helikoptér bez náhrady?Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      15:34 25.08.2019

      To že mají zájem zdaleká neznamená, že již kupují. Ani rúzné dohody o vzájemném porozuměmí nic neřeší a nemají žádnou váhu. Významově asi tak, že "věc beru na vědomí"

      To že mají zájem zdaleká neznamená, že již kupují. Ani rúzné dohody o vzájemném porozuměmí nic neřeší a nemají žádnou váhu. Významově asi tak, že "věc beru na vědomí"

    • RiMr71
     23:14 24.08.2019

     ...už nekňourej... já taky musel skousnout toho vašeho zpitého mužika na Hradě... a to ty vrtulníky přitom budou sloužit této zemi, kdežto mužik na Hradě slouží zemi jiné...

     ...už nekňourej... já taky musel skousnout toho vašeho zpitého mužika na Hradě... a to ty vrtulníky přitom budou sloužit této zemi, kdežto mužik na Hradě slouží zemi jiné...

     • Jan Grohmann
      12:12 25.08.2019

      Rimr71. Nechte si svoje politické pocity pro sebe. Děkuji.

      Rimr71. Nechte si svoje politické pocity pro sebe. Děkuji.

     • RiMr71
      00:33 26.08.2019

      "Rimr71. Nechte si svoje politické pocity pro sebe. Děkuji." OK, váš web, vaše pravidla, snad budete tak úzkostlivý i v jiných případech mnohem závažnějších porušení politické ...Zobrazit celý příspěvek

      "Rimr71. Nechte si svoje politické pocity pro sebe. Děkuji."

      OK, váš web, vaše pravidla, snad budete tak úzkostlivý i v jiných případech mnohem závažnějších porušení politické neutrality či přímo příspěvků hraničících se zákonem na vašem webu.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      22:37 26.08.2019

      ...nic si z toho nedělejte...mě bude asi muset smazat, už jsem to nevydržel a toho sedmilháře Larryho jsem označil...od plic :-) :-)

      ...nic si z toho nedělejte...mě bude asi muset smazat, už jsem to nevydržel a toho sedmilháře Larryho jsem označil...od plic :-) :-)

 • skelet
  17:36 24.08.2019

  jinak je legrační porovnávat české a polské diskuze. Zatímco u nás se hejtí, tak Poláci většinou závidí. A když čtu jejich diskuze.. kolik Raků je možno dostat za našich 17 Mi-35? Zobrazit celý příspěvek

  jinak je legrační porovnávat české a polské diskuze. Zatímco u nás se hejtí, tak Poláci většinou závidí.
  A když čtu jejich diskuze.. kolik Raků je možno dostat za našich 17 Mi-35?Skrýt celý příspěvek

  • petres
   08:32 25.08.2019

   Koukám, že nejsem jediný, kdo si tohoto všiml. S trochou nadhledu se člověk docela pobaví :-). Nesouhlasím s tím, že u nás se hejtí, tak Poláci většinou závidí. Pokud se v Čechách ...Zobrazit celý příspěvek

   Koukám, že nejsem jediný, kdo si tohoto všiml. S trochou nadhledu se člověk docela pobaví :-).
   Nesouhlasím s tím, že u nás se hejtí, tak Poláci většinou závidí. Pokud se v Čechách (AN) článek o polské technice, Češi závidí a hejtí směrem ke své armádě, pokud je v Polsku (např. Defence24) článek o české technice je to přesně naopak, Poláci závidí a hejtí směrem ke své armádě.
   Příklad z poslední doby - Defence24 o českých vrtulnících (viz diskuze pod články):
   https://www.defence24.pl/czesk... (velmi zajímavý článek)
   https://www.defence24.pl/czech... Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  00:14 24.08.2019

  Na jednu stranu jsem rád,že bitevní vrtulníky u nás budou pokračovat a to dokonce v podobě výkonných AH-1,ale na druhou stranu,když to porovnám s madarskou volbou,tak mám takový ...Zobrazit celý příspěvek

  Na jednu stranu jsem rád,že bitevní vrtulníky u nás budou pokračovat a to dokonce v podobě výkonných AH-1,ale na druhou stranu,když to porovnám s madarskou volbou,tak mám takový pocit,že jejich volba je možná lepší.Jedna letka víceúčelových H145M a jedna letka velkých H225 ,oba typy navíc ve slušném počtu znamená,že mají vrtulníky pořešené na roky dopředu.
  Oproti tomu u nás se utratí 14 miliard za něco co vyžaduje výhledově další investice,protože 4 bitevní vrtulníky nic neřeší a 8 Venomů také není zrovna ideál.stačí poslat 4 stroje někam do zahraničí a doma zůstanou tak 1-2 provozuschopné stroje a to v lepším případě..navíc do poslední chvíle armáda tvrdila,že potřebuje víceúčelové vrtulníky a najednou pořizuje i bitevní stroje,čímž opět dokazují,že pořádně neví co chtějí.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   00:25 24.08.2019

   To co popisujete je řešení, které zvolili v Maďarsku, kombinace 225 a 145 vybavené systémem H Force. Je v tom zásadní problém pro naše politiky, je to málo americké řešení.

   To co popisujete je řešení, které zvolili v Maďarsku, kombinace 225 a 145 vybavené systémem H Force. Je v tom zásadní problém pro naše politiky, je to málo americké řešení.

   • Nesher
    09:09 24.08.2019

    A pro tebe zase moc, že? Jenže antiamerikanismus není racionální argument do diskuse, ale pouze a jenom tvůj osobní problém. H 145 je vhodná max. na ozbrojený průzkum a hlídání ...Zobrazit celý příspěvek

    A pro tebe zase moc, že? Jenže antiamerikanismus není racionální argument do diskuse, ale pouze a jenom tvůj osobní problém. H 145 je vhodná max. na ozbrojený průzkum a hlídání hranic, H 225 je ekvivalentem Mi 171, armáda od počátku deklaruje, že chce menší, ale zároveň vojenský vrtulník.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:17 24.08.2019

     Tím souslovím "málo americké" jsem narážel na to, že de facto nebylo umožněno si vybrat z ničeho jiného. Pokud to politici dostali do takovéto fáze a pak mají ještě drzost říct, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Tím souslovím "málo americké" jsem narážel na to, že de facto nebylo umožněno si vybrat z ničeho jiného. Pokud to politici dostali do takovéto fáze a pak mají ještě drzost říct, že výběr nechají na armádě, protože vojáci vědí co chtějí, tak je to na pováženou. Viz vyjádření ministra obrany níže na odkazu
     Výběr pouze od jednoho dodavatele je vždy problém, jsou to obchodníci, pokud ucítí slabost na druhé straně, nemají důvod jít s cenou níže, nikdo je nepřinutí k investicem u nás. Když se podívaté na jiné zakázky, tak se vždy kladlo důraz i na offsety, zapojení domácího průmyslu, (nejen trafiku pro LOM), nějaký přenos technologií.
     V tomto případě se na to víceméně rezignovalo, zůstane u toho, že se to u nás bude servisovat, ovšem z komponent vožených přes moře, přitom objem zakázky je podobný jako při nákupu Pandurů.
     Dostanou alespoň naše zbrojovky možnost vyrábět munici pro takové vrtulníky? Získá někdo možnost přístupu k použitým technologiím na mašině, například DICOM, ERA, MEOPTA, RETIA ...?
     Děje se u nás opak, nabízeli nám i UH 60, přitom minulý rok amíci stáhli část výrobního programu, který zaměstnával lidi ve Vodochodech, tak si od nich na oplátku koupíme předražené stroje, super logika.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:18 24.08.2019

      zde slova nejvyšších představitelů
      https://ct24.ceskatelevize.cz/...

      zde slova nejvyšších představitelů
      https://ct24.ceskatelevize.cz/...

     • Nesher
      14:01 24.08.2019

      Vojáci chtěli Venom od začátku, to za prvé. Opata to řekl jasně, "chceme skutečně vojenský vrtulník". V této kategorii si můžeš koupit vojenský vrtulník pouze v USA. Viper je ...Zobrazit celý příspěvek

      Vojáci chtěli Venom od začátku, to za prvé. Opata to řekl jasně, "chceme skutečně vojenský vrtulník". V této kategorii si můžeš koupit vojenský vrtulník pouze v USA. Viper je jenom taková třešnička na dortu, to za druhé.
      A za třetí, nákup zbraní, obzvláště když ho dělají geopoliticky slabší země je v první řadě o politice. Řečeno slovy klasika, můžeš s tím nesouhlasit, můžeš proti tomu protestovat, ale to je vše co s tím můžeš dělat. Tak se s tím smiř.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      14:24 24.08.2019

      Není pravda, že v této kategorii lze koupit vojenský vrtulník pouze v USA.
      To jenom ukazuje na nedostatek rozhledu ve vojenské technice.

      Není pravda, že v této kategorii lze koupit vojenský vrtulník pouze v USA.
      To jenom ukazuje na nedostatek rozhledu ve vojenské technice.

     • Gorn
      17:15 24.08.2019

      Luky má pravdu, já jsem si zpočátku naivně myslel že má šanci AW159 Wildcat. Jinak bych řekl že máte divnou představu o leteckém průmyslu v čechách. Fakt netuším co za technologie ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky má pravdu, já jsem si zpočátku naivně myslel že má šanci AW159 Wildcat.

      Jinak bych řekl že máte divnou představu o leteckém průmyslu v čechách. Fakt netuším co za technologie z této zakázky by tady mohl stát nacpat nějakému státnímu, nedejbože soukromému, subjektu. ČR nemá žádný státní podnik s ambicí na výrobu vrtulníků, narozdíl od Polska třebaSkrýt celý příspěvek

     • Lukas
      18:50 24.08.2019

      Pro Gorn
      Jakiego przędsiębiorstwa?

      Ani Świdnik ani Mielec nie są państwowymi przedsiębiorstwami! (dostały sprzedane ponad 10 lat temu)
      Nawet cenę remontu W3 Sokół dyktują Włosi

      Pro Gorn
      Jakiego przędsiębiorstwa?

      Ani Świdnik ani Mielec nie są państwowymi przedsiębiorstwami! (dostały sprzedane ponad 10 lat temu)
      Nawet cenę remontu W3 Sokół dyktują Włosi

     • Scotty
      19:18 24.08.2019

      Luky tak nám rozšiřte obzor jaký vojenský vrtulník se dá sehnat ve váhové a přepravní kategorii Venomu. Jako vojenský myslím vrtulník který je od začátku vyvíjen pro armádu. Žádný ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky tak nám rozšiřte obzor jaký vojenský vrtulník se dá sehnat ve váhové a přepravní kategorii Venomu. Jako vojenský myslím vrtulník který je od začátku vyvíjen pro armádu. Žádný na zeleno nastříkaný civil.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      10:09 25.08.2019

      Je naprosto zbytečné snažit se mě přesvědčit, že nabídka musela být pouze z USA. Ano, když jsem to psal, měl jsem na mysli Wildcat, tedy stroj z rodiny Lynx. Vrtulníků je po ...Zobrazit celý příspěvek

      Je naprosto zbytečné snažit se mě přesvědčit, že nabídka musela být pouze z USA.
      Ano, když jsem to psal, měl jsem na mysli Wildcat, tedy stroj z rodiny Lynx.

      Vrtulníků je po světě celá řada, ale namám potřebu zabředávat do vazké diskuze s vámi definovanými parametry co je čistě vojenské a co není. Jako by existence civilního derivátu byl nějaký problém a parametr k vyřazení.

      Lynx je čistě vojenský, nová verze naprosto moderní a šitá na míru britským požadavkům. Neobstojí argument jestli uveze o pár vojáků míň, jednak protože se původně hledal LUH (k čemuž je Lynx blíž než Venom) a jednak kvůli tomu, že kdyby šlo o maximální břepravu, vyhrál by Blackhawk.
      Lynxe klidně do tendru přizvat mohli, vytvořilo by se alespoň konkurenční prostředí. Pak si mohli vybrat H1.

      Takže se laskavě držte toho, co jste ostatně všichni napsali. Politické zadání bylo koupit z USA. Není potřeba to potom žehlit výmyslem, že jiný stroj neexistuje.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:38 25.08.2019

      AW159 Wildcat je jistě zajímavý vrtulník ovšem přepravní kapacita 5 vojáků je nedostatečná (přitom nenabízí oproti Venomu nic navíc). Hlavně v žádné fázi výběru vrtulníku nám ...Zobrazit celý příspěvek

      AW159 Wildcat je jistě zajímavý vrtulník ovšem přepravní kapacita 5 vojáků je nedostatečná (přitom nenabízí oproti Venomu nic navíc). Hlavně v žádné fázi výběru vrtulníku nám nebyl nabídnut.
      Armáda LUH už dávno nehledala, kdyby ano nebyla by v požadavcích přeprava minimálně osmi vojáků.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      10:43 25.08.2019

      Tak on Lynx má v parametrech 2-3 osádka + 8 pasažérů... Že nám nebyl nabídnut nic neznamená. To předkolo bylo zmatečné s naprosto jinou cenou i požadovanými vlastnostmi. Do ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak on Lynx má v parametrech 2-3 osádka + 8 pasažérů...

      Že nám nebyl nabídnut nic neznamená. To předkolo bylo zmatečné s naprosto jinou cenou i požadovanými vlastnostmi. Do finální ceny by se vešli.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      10:54 25.08.2019

      ....oproti Venomu nabízí plné spektrum integrované výzbroje. Tento "nedostatek" Venomu je kompenzován Viperem, který má ale nulovou přepravní kapacitu, takže ve výsledku je ...Zobrazit celý příspěvek

      ....oproti Venomu nabízí plné spektrum integrované výzbroje.
      Tento "nedostatek" Venomu je kompenzován Viperem, který má ale nulovou přepravní kapacitu, takže ve výsledku je transport stejně menší.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:19 25.08.2019

      Westland Lynx který patrně myslíte má opravdu přepravní kapacitu 8 vojáků. Má ovšem ten problém že se už nějaký ten rok nevyrábí a v britském letectvu byly poslední vyřazeny ze ...Zobrazit celý příspěvek

      Westland Lynx který patrně myslíte má opravdu přepravní kapacitu 8 vojáků. Má ovšem ten problém že se už nějaký ten rok nevyrábí a v britském letectvu byly poslední vyřazeny ze služby loni. Nahrazuje je právě AW159 Wildcat.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:14 25.08.2019

      To je stejně jedno, Lynxů stále létá spousta verzí a výrobce nabízí MLU. Proč je dle prospektu výrobce Wildcat 2 + 6 crashworthy passenger oproti dřívějším 8, tak to pravděpodobně ...Zobrazit celý příspěvek

      To je stejně jedno, Lynxů stále létá spousta verzí a výrobce nabízí MLU.
      Proč je dle prospektu výrobce Wildcat 2 + 6 crashworthy passenger oproti dřívějším 8, tak to pravděpodobně souvisí s reálným nárůstem hmotnosti a objemu pěšáka (spacáky).
      Výsledek je pak stejný jako u osmi Venomů
      6 * 12 = 72
      9 * 8 = 72
      Každopádně pokud někdo řekne, že vojenský vrtulník této kategorie ve světě neexistuje je to prostě blbost. Medium utility s kapacitou 8+ lidí existují i mimo USA. Účastnil se Blackhawk a ten má ekvivalenty.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:22 25.08.2019

      Blackhawk je taky větší vrtulník a spíš konkurent Mi-17. Jelikož armáda upřednostnila Venom je jasné že vrtulník téhle kategorie zatím nehledá. Je sice pěkné že 8x Venom má ...Zobrazit celý příspěvek

      Blackhawk je taky větší vrtulník a spíš konkurent Mi-17. Jelikož armáda upřednostnila Venom je jasné že vrtulník téhle kategorie zatím nehledá.
      Je sice pěkné že 8x Venom má stejnou kapacitu jako 12x Wildcat ovšem my získáme ještě 4x Viper. Žádnou podobnou kombinaci evropští výrobci prostě nabídnout nemůžou.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      14:55 25.08.2019

      H1 dvojsystém je unikátní a mohl by díky tomu porazit i neamerického konkurenta. Žádný se ale bohužel neúčastnil. AČR by ale dokázala úkoly plnit i s jiným typem, protože nabídka ...Zobrazit celý příspěvek

      H1 dvojsystém je unikátní a mohl by díky tomu porazit i neamerického konkurenta. Žádný se ale bohužel neúčastnil.

      AČR by ale dokázala úkoly plnit i s jiným typem, protože nabídka ve světě existuje.
      Líbilo by se mi, kdyby v budoucnu díky H1 poptávali i LUH a Heavy a tam evropani dostali šanci. Vítězná kombinace je špička pro mise NATO.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:40 25.08.2019

      Luky
      Souhlasím s tím že pokud se bude poptávat skutečně LUH mohl by být klidně nakoupen H145M nebo H135M. V téhle kategorii má Evropa co nabídnout.

      Luky
      Souhlasím s tím že pokud se bude poptávat skutečně LUH mohl by být klidně nakoupen H145M nebo H135M. V téhle kategorii má Evropa co nabídnout.

     • Starlight
      18:26 25.08.2019

      Luky a jeho výklad parametrů vrtulníků :-))). I Wikipedie má lepší data. Žádný Westland Lynx nebo Super Lynx se opravdu už nevyrábí. Leonardo vyrábí jen novější AW159 Wildcat. ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky a jeho výklad parametrů vrtulníků :-))). I Wikipedie má lepší data.

      Žádný Westland Lynx nebo Super Lynx se opravdu už nevyrábí. Leonardo vyrábí jen novější AW159 Wildcat. Ten má sice dva piloty a v přepravním prostoru kapacitu 6 až míst, ale to je bez bočního střelce a jeho zbraně. V případě, že se instaluje kulomet (pouze jeden na levoboku, Britové zpravidla instalují velkorážný M3M), tak kapacita klesá. Levé dveře jsou blokovány kulometem a k výsadku, jeřábování se používají jen pravé dveře.

      AČR požaduje dva piloty + 2 střelce i s kulomety + kapacitu 8 míst pro vojáky v plné polní. A to je přesně návrhová kapacita UH-1Y Venom. UH-60M v konfiguraci US ARMY má 2 piloty + 2 střelce i s kulomety + 11 vojáků v plné polní.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      18:50 25.08.2019

      Však jsem to srovnával férově - plné obsazení Wildcatu vs plně obsazené sedačky Venomu bez bočních střelců. 6 vs 9 (jestli se dobře pamatuju 2 po každé straně skříně do boku, ...Zobrazit celý příspěvek

      Však jsem to srovnával férově - plné obsazení Wildcatu vs plně obsazené sedačky Venomu bez bočních střelců.
      6 vs 9 (jestli se dobře pamatuju 2 po každé straně skříně do boku, zepředu na skříni 3 a zády k pilotům 2, celkem 9)

      Ve chvíli, když budu vycházet natvrdo z nově definovaných požadavků, budu muset vybírat z medium utility. Čili i ekvivalenty Blackhawku, které strčí i Venom do kapsy. A Viper taky nesplňuje požadavky přepravní kapacity, tak proč ten dogmatismus?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:35 25.08.2019

      Nesher
      A chtěli jich 8 nebo 12? A není v tom i něco jiného, například, že zprvu se nikdy neuvažovalo o UH 60, které nyní k dispozici jsou?

      Nesher
      A chtěli jich 8 nebo 12? A není v tom i něco jiného, například, že zprvu se nikdy neuvažovalo o UH 60, které nyní k dispozici jsou?

     • Starlight
      23:50 25.08.2019

      @ Luky Vůbec netuším, co se mi snažíš říci. Jestli se mi po tolika letech na AN snažíš dokázat, že máš „dostatek rozhledu ve vojenské technice“, tak si to běž zkoušet na někoho ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Luky

      Vůbec netuším, co se mi snažíš říci. Jestli se mi po tolika letech na AN snažíš dokázat, že máš „dostatek rozhledu ve vojenské technice“, tak si to běž zkoušet na někoho jiného. Ani na několikátý pokus nejsi schopen opsat data výrobce, že UH-1Y, který se na AN už probírá několik let, může mít v nákladovém prostoru až 10 sedaček pohlcujících energii při pádu.

      AW 159 jich může mít až 6. Jenže žádných 10 vs. 6 pasažérů se stejně nekoná, protože oba typy mají minimální posádku 2 piloti a jeden palubní technik. Tedy odvoze maximálně 9 vs. 5 převážených pasažérů na sedačkách. To jsi mi měl tady napsat ty, ne já teď tobě. Pokud se vrtulník vyzbrojí bočními kulomety, tak AW159 má posádku 2 piloti + 1 palubní technik/střelec + 4 převážení vojáci v sedačkách. UH-1Y má 2 +2 + 8. To je dvakrát vetší kapacita UH-1Y než má AW159.

      A přesně tato čísla (2+2+8) MO/AČR zveřejnilo jako své požadavky. Vůbec netuším, o jakých jiných požadavcích tady pořád mluvíš. Zato vím, že zcela chybně porovnáváš dvě rozdílné kategorie vrtulníků. Tedy dosud jsi ničím nepodložil své tvrzení, že víš o neamerickém vojenském vrtulníku ve stejné kategorii jako je UH-1Y.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      00:29 26.08.2019

      Chtěl jsem tím říci, že pokud by byl nepřekročitelný požadavek 8 v plné polní, 2 dveřní střelci a PTŘS, tak stejně všechno musí hledat v kategorii medium utility helicopter, čili ...Zobrazit celý příspěvek

      Chtěl jsem tím říci, že pokud by byl nepřekročitelný požadavek 8 v plné polní, 2 dveřní střelci a PTŘS, tak stejně všechno musí hledat v kategorii medium utility helicopter, čili UH60....a tam jsou i neamerické stroje.
      Říci, že UH 60 je moc velký, proto se nehodí je přeci nesmysl, když to byl jediný konkurent zařazený do soutěže.

      Pokud ale třetina vítězných strojů má nulovou přepravní kapacitu a žádné dveřní střelce - pak to beru jako takovou volnou soutěžičku.
      A do ní můžu zařadit i lehčí stroje s menší přepravní kapacitou, pokud jsou vyzbrojeny PTŘS. Například i zmíněný Wildcat. A netvrď mi, že by vrtulníkářům neposloužil.

      Vždyť se soutěžila i varianta 12x Venom a ta nemá žádné PTŘS. Tak o jakých jasných požadavcích se tu bavíme.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      23:31 31.08.2019

      Co si tu budeme věšet bulíky na nos, armáda parametry VŘ upravila tak aby nakonec vedly na jednu jedinou možnou kombinaci, a udělala to docela nápaně (a nenápaditě). Jako neříkám ...Zobrazit celý příspěvek

      Co si tu budeme věšet bulíky na nos, armáda parametry VŘ upravila tak aby nakonec vedly na jednu jedinou možnou kombinaci, a udělala to docela nápaně (a nenápaditě). Jako neříkám že nakoupí vysloveně špatně, ale proč lhát o tom že "tak to vyšlo ve VŘ"? Vždyť je to absolutně jasné že se napřed dohodlo že se nakoupí od Američanů (jako ano, nějaká vděčnost za to že nás přijali do spolku asi není špatná, ale zase ne za každou cenu X milard!), pak nám dali na výběr z toho co můžou dodat a pak teprve došlo k definitivnímu výběru (a upravení už dlouho běžícího VŘ tak "aby to vyšlo").
      Mně osobně nemrzí to že budeme mít docela dobrý bojový stroje, bohužel to bude v dosti stopovém množství, a pořád nebudeme mít nic přiměřeně levného (hlavně na provoz) s čím by se mohli v míru vozit zranění/VIP/spojovací služba atd... Na takové věci tedy nadále budeme honit nejmíň Sokol nebo Venom nebo Mi17/171 - velké žravé dvoumotorové mrchy...
      Ten H145 by armádě v míru hodně pomohl k efektivnějšímu provozu i výcviku, a teď už pravděpodobně nedostane šanci :(Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   05:48 24.08.2019

   Madarska volba je fajn, ale oni obmenuji komplet vrtulnikove letectvo, u nas kategorie H225 nebude jeste 15let potreba. Me se na nasi volbe libi, ze to jsou dva typy vrtulniku ...Zobrazit celý příspěvek

   Madarska volba je fajn, ale oni obmenuji komplet vrtulnikove letectvo, u nas kategorie H225 nebude jeste 15let potreba. Me se na nasi volbe libi, ze to jsou dva typy vrtulniku podle ucelu urceni, ale udrzbou a ovladanim jde prakticky o jediny typ (stejne dily z 85%).Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    07:38 24.08.2019

    Pokud by HH 225 byly dostupné za podobnou sumu peněz, kterou nás budou stát vládou vybrané vrtulníky, tak proč nechtít vrtulníky s větší přepravní kapacitou? Vždyť bez této menší ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud by HH 225 byly dostupné za podobnou sumu peněz, kterou nás budou stát vládou vybrané vrtulníky, tak proč nechtít vrtulníky s větší přepravní kapacitou? Vždyť bez této menší kategorie vrtulníků jsme se doposud obešli.
    Maďarsko se vedle této akvizice snaží reinkarnovat i Mi 24Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     08:58 24.08.2019

     Třeba proto že se za poslední roky do Mi-171 investovalo celkem dost peněz?

     Třeba proto že se za poslední roky do Mi-171 investovalo celkem dost peněz?

    • Nesher
     09:03 24.08.2019

     Proč? Protože je VS nepotřebují, Mi 171 jsou pro spoustu věcí overkill. Také si nevezmeš tirák když stačí transit. Maďarské Mi 24 budou, stejně jako naše sloužit do doby než dorazí ...Zobrazit celý příspěvek

     Proč? Protože je VS nepotřebují, Mi 171 jsou pro spoustu věcí overkill. Také si nevezmeš tirák když stačí transit.
     Maďarské Mi 24 budou, stejně jako naše sloužit do doby než dorazí nové stroje.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:40 24.08.2019

      Co je to spousta věcí? Pokud by to byl nepřekonatelný problém, tak už tu jinou kategorii vrtulníků dávno máme pořízenou. Považoval bych za logické Mi 24 nahrazovat bitevníky, ...Zobrazit celý příspěvek

      Co je to spousta věcí? Pokud by to byl nepřekonatelný problém, tak už tu jinou kategorii vrtulníků dávno máme pořízenou. Považoval bych za logické Mi 24 nahrazovat bitevníky, jejich přepravní kapacity jsou využívány sotva z 1%.
      Každé stroje jednou doslouží a budou nahrazeny.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:07 24.08.2019

      Nemáme, neb SSSR nic takového nevyráběl a před pár lety byla armáda ráda, že má na faktury za elektřinu. Jinak když potřebuješ např. převézt 6 vojáků, je Mi 171 overkill. Ostatně ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemáme, neb SSSR nic takového nevyráběl a před pár lety byla armáda ráda, že má na faktury za elektřinu.
      Jinak když potřebuješ např. převézt 6 vojáků, je Mi 171 overkill. Ostatně to tu několikrát vysvětloval TF HU.
      Prostě tu jen demagogicky plácáš a tvoje rádoby argumenty mají zakrýt tvůj skutečný problém, zastydlý antiamerikanismus.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      16:26 24.08.2019

      No tak zrovna maďarské Mi 24 bojovými vrtuľníkmi nahrádzané nebudú - bude to istiť HForce na H145M-kách.

      No tak zrovna maďarské Mi 24 bojovými vrtuľníkmi nahrádzané nebudú - bude to istiť HForce na H145M-kách.

     • Scotty
      19:23 24.08.2019

      PavolR I to je cesta ovšem jako pilot Mi-24 bych určitě raději přesedal do AH-1/UH-1 než do H145M. Čímž neříkám že je to špatný vrtulník, ovšem je to takový evropský Little Bird s ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR
      I to je cesta ovšem jako pilot Mi-24 bych určitě raději přesedal do AH-1/UH-1 než do H145M. Čímž neříkám že je to špatný vrtulník, ovšem je to takový evropský Little Bird s větší přepravní kapacitou.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     09:05 24.08.2019

     H225 není plnohodnotná náhrada Mi-17, prostě mu chybí ta rampa. Pro AČR se rýsují za cca 10let že ve výzbroji zůstanou jen UH/AH1 a k tomu koupit CH-47. Vše ostatní vyřadit, pokud ...Zobrazit celý příspěvek

     H225 není plnohodnotná náhrada Mi-17, prostě mu chybí ta rampa. Pro AČR se rýsují za cca 10let že ve výzbroji zůstanou jen UH/AH1 a k tomu koupit CH-47. Vše ostatní vyřadit, pokud bude LZS pod armádou, tak přikoupit H145 jen pro účely LZS.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     07:44 25.08.2019

     ...proc asi? Protoze HH225 nebyly nabidnuty, protoze asi nejsou za stejny peniz a hlavne, je to kategorie, kterou letectvo nehledalo. Pochopte, letectvo volalo po malem vrtulniku ...Zobrazit celý příspěvek

     ...proc asi? Protoze HH225 nebyly nabidnuty, protoze asi nejsou za stejny peniz a hlavne, je to kategorie, kterou letectvo nehledalo.

     Pochopte, letectvo volalo po malem vrtulniku od doby, co odesla Mi2...ale az dnes jsme konecne mohli...jen do te doby, nez s tim zase politici chteli vyresit dalsi problem.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:49 25.08.2019

      Máte pravdu HH 225 nejsou za stejné peníze, nejsou náhodou levnější než Venom? Jak ukázali politici, tak veškeré jiné nabídky nebyly vůbec reflektovany. Tak že věcí jako plnění ...Zobrazit celý příspěvek

      Máte pravdu HH 225 nejsou za stejné peníze, nejsou náhodou levnější než Venom?
      Jak ukázali politici, tak veškeré jiné nabídky nebyly vůbec reflektovany. Tak že věcí jako plnění technických parametrů a ceny jsou spekulací. Všude ve světě se ukazuje, že na obchodníky se zbraněmi funguje pouze konkurence, jinak zakazniky stáhnou z kůže.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:45 25.08.2019

     Nesher Pojem antiamerikanismus není mým problémem. Z variant co nabízí USA je nejlepší 12 UH 60. BH jsou prostě lepší a vojenské mašiny. Ti co vybrali je předražená hloupost. A ...Zobrazit celý příspěvek

     Nesher
     Pojem antiamerikanismus není mým problémem. Z variant co nabízí USA je nejlepší 12 UH 60. BH jsou prostě lepší a vojenské mašiny. Ti co vybrali je předražená hloupost. A proč se bavit pouze o USA co S 70 vyráběné v Polsku?
     Je tu i logistiky důvod. Naším partnerem v akcích bude US Army a USAF, které mají BH a Venomy. S USMC spolupracovat moc nebudem.
     Pri variantě 12 AW 139 vám pak zbyde do 14,5 mld i na bitevniky. Pak už by měla smysl i varianta prodat Mi 35 a Mi 24 a prihodit peníze na 12 AH 64.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:50 25.08.2019

      ...samozřejmě, chtěl jsem napsat, že US army venomy nemá

      ...samozřejmě, chtěl jsem napsat, že US army venomy nemá

  • TF_HU
   07:38 25.08.2019

   U nas po osloveni bylo v nabidkach to, co bylo. Porizeni, tedy zmena poctu a typu, je kompromisem. Kdyz se spoji dva problemy v jeden. Puvodne jsme vybirali maly steoj, pak nekdo ...Zobrazit celý příspěvek

   U nas po osloveni bylo v nabidkach to, co bylo. Porizeni, tedy zmena poctu a typu, je kompromisem. Kdyz se spoji dva problemy v jeden. Puvodne jsme vybirali maly steoj, pak nekdo prisel s tim, ze je treba zachranit piloty, nahradit bitevniky...tak proto ten kompromis. Nasi politici by neunesli nakup 12 ks UH a dalsi nakup 16 ks AH.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    15:43 25.08.2019

    Nejde o politiky, ale o jejich zodpovědnost za státní rozpočet. Bude problém zaplatit i těch 12 kousků, protože to není jediná akvizice MO. Můžete si snížit platy a na vrtulníky ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejde o politiky, ale o jejich zodpovědnost za státní rozpočet. Bude problém zaplatit i těch 12 kousků, protože to není jediná akvizice MO.
    Můžete si snížit platy a na vrtulníky stříknout: Stroj eč. xxxx létá za vydatného sponzoringu soudruha prap.XY. Když se ještě přestanou vyplácet důchody, potom možná zbyde i na vysněných 26 kousků.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:02 25.08.2019

     Představa že nákup vrtulníků za 14 miliard zrujnuje státní kasu a položí rozpočet MO je víc než směšná. Co říkáte na takovou akvizici jako nové BVP, které má přijít na cca. 50 ...Zobrazit celý příspěvek

     Představa že nákup vrtulníků za 14 miliard zrujnuje státní kasu a položí rozpočet MO je víc než směšná. Co říkáte na takovou akvizici jako nové BVP, které má přijít na cca. 50 miliard?Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      17:45 25.08.2019

      Myslíte že by 50miliard zaplatili najednou z rozpočtu MO?? Ani náhodou, proto běhali za paní Schillerovou na MF a škemrali o peníze.

      Myslíte že by 50miliard zaplatili najednou z rozpočtu MO?? Ani náhodou, proto běhali za paní Schillerovou na MF a škemrali o peníze.

     • Scotty
      18:35 25.08.2019

      Těch 14 miliard taky nezaplatí naráz.

      Těch 14 miliard taky nezaplatí naráz.

    • flanker.jirka
     22:53 25.08.2019

     Peněz je evidentně dost, když se vybírá nejdražší varianta. Pokud bude ekonomika kolisat, dopadne to jako s Pandur, seskrtaji počet kusů variant a vznikne u sedmičky další ...Zobrazit celý příspěvek

     Peněz je evidentně dost, když se vybírá nejdražší varianta. Pokud bude ekonomika kolisat, dopadne to jako s Pandur, seskrtaji počet kusů variant a vznikne u sedmičky další kockopes.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     22:41 26.08.2019

     Doporučuji vám studený ručník...

     Doporučuji vám studený ručník...

 • Olaf
  00:01 24.08.2019

  Dokud nebude podepsána smlouva, bych to nadšení krotil. Už jenom ten titulek s kondicionálem na na army.cz: ..vrtulníkáři by měli dostat stroje Venom a Viper.. dává tušit zadní ...Zobrazit celý příspěvek

  Dokud nebude podepsána smlouva, bych to nadšení krotil. Už jenom ten titulek s kondicionálem na na army.cz: ..vrtulníkáři by měli dostat stroje Venom a Viper.. dává tušit zadní vrátka.

  Za 20 let v NATU vybíráme v tendrech zbraně paradoxně ze států mimo NATO, Gripen proti F-16 , Pandur, rbs 70. Potažmo přímo z Ruska v rámci deblokace dluhu u vrtulníků. Od Američanů kupujeme jen Amraamy. Skoro vše ostatní, co je z USA, je darem, sidewindry, UAV eagle eye, pyrotechnické roboty, modernizace Hipů.
  A teď budem pořizovat bojové vrtulník přímo z USA a ke všemu za peníze? Takže i když smlouva klapne, jsem k celkovému dojmu dost skeptický, protože pokud mocná ruská lobby nechá něco takového projít, nebude to jen tak.

  Vtírá se bizarní obraz čtyřech Viperů jak střeží bezpečnost Ruskem modernizovaného Temelína a Dukovan..Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   00:28 24.08.2019

   Popisujete politické kroky, které se mohou zdát bizarní, ale pro představu, zkuste se zamyslet, zda by někdo těsně po listopadu 1989 někdy řekl, že budeme se Slováky rozděleni a ...Zobrazit celý příspěvek

   Popisujete politické kroky, které se mohou zdát bizarní, ale pro představu, zkuste se zamyslet, zda by někdo těsně po listopadu 1989 někdy řekl, že budeme se Slováky rozděleni a vstoupíme do NATO :-D
   ...deblokace dluhů nebyly jen vrtulníky a další vojenský materiál, ale i nějaké nákladní lodě. Upřímně, nedostat tehdy ty vrtulníky, tak dnes vrtulníkové letectvo nemáme.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  23:43 23.08.2019

  ...jen za to kňourání zdejších rusomilů to stojí... :) _______ Jo, 4 bitevníky je málo, ale dávají takřka jistotu udržení schopnosti armády a šance na pořízení dalších strojů v ...Zobrazit celý příspěvek

  ...jen za to kňourání zdejších rusomilů to stojí... :)
  _______
  Jo, 4 bitevníky je málo, ale dávají takřka jistotu udržení schopnosti armády a šance na pořízení dalších strojů v budoucnu.
  Vyřazení bitevních vrtulníků dává jistotu ztráty schopnosti.
  A než někdo zase začne blábolit o překonaném typu zbraně a dronech, tak ať si poposedne...Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   09:12 24.08.2019

   Bohužel máš pravdu, spousta argumentů by se spíše hodila na schůzi pitomiovců, bolševiků či zemanovců a nikoliv do racionální diskuse.

   Bohužel máš pravdu, spousta argumentů by se spíše hodila na schůzi pitomiovců, bolševiků či zemanovců a nikoliv do racionální diskuse.

   • Luky
    14:21 24.08.2019

    To bylo uboze fialovsko-kraďouskovské.

    To bylo uboze fialovsko-kraďouskovské.

    • RiMr71
     18:00 24.08.2019

     ...ještě Luky zapomněls na tvoje oblíbené židozednáře v pozadí co to všechno řídí... :)

     ...ještě Luky zapomněls na tvoje oblíbené židozednáře v pozadí co to všechno řídí... :)

     • Luky
      20:57 24.08.2019

      Všeho s mírou RiMre. ....no ale, že jsi to ty, tady máš jeden pro sobotní večer: Víš, jak se řekne Maďarsky Barevná revoluce?... Naséreš Séreš A jak se řekne “demokracie”? ...Zobrazit celý příspěvek

      Všeho s mírou RiMre.
      ....no ale, že jsi to ty, tady máš jeden pro sobotní večer:
      Víš, jak se řekne Maďarsky Barevná revoluce?... Naséreš Séreš
      A jak se řekne “demokracie”? ....Neséreš SérešSkrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      12:35 25.08.2019

      "Všeho s mírou RiMre." ...měl by ses toho tedy Luky sám držet. Ale já to chápu, že názor který tobě připadá jako racionální argument, mě připadá jako naprostá mimózovina pro ...Zobrazit celý příspěvek

      "Všeho s mírou RiMre."

      ...měl by ses toho tedy Luky sám držet. Ale já to chápu, že názor který tobě připadá jako racionální argument, mě připadá jako naprostá mimózovina pro CHocholouška a naopak to samé.
      Já to mám tak, že s tvým názorem můžu vášnivě nesouhlasit (pokud se to nezvrtne do Giviho propagandy nebo Semtamova osobního vyhrožování), ale tvrdě budu hájit tvé právo ho vyslovit.
      TO je mimochodem jeden z rozdílů mezi "západem" a "východem". Někdy je ten západní přístup neskutečně otravný, ale pořád je to menší zlo než ten ruský nebo nedejbože čínský způsob kde sem tam někdo zmizí a je zmizeléj......Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      15:12 25.08.2019

      Popravdě, mnohem raději se dohaduju o stíhačkách, mixérech nebo lodičkách. Blbý je, že jsem natolik bytostně přesvědčen o svém náhledu, že cítím potřebu ředit ten "rozumný" proud, ...Zobrazit celý příspěvek

      Popravdě, mnohem raději se dohaduju o stíhačkách, mixérech nebo lodičkách.
      Blbý je, že jsem natolik bytostně přesvědčen o svém náhledu, že cítím potřebu ředit ten "rozumný" proud, jehož protagonisty ale vůbec nevnímám jako blázny. Jen mi přijdou neinformovaní, případně zkažení :D
      Ve výsledku se stane co se má stát a odneseme to všichni nebo z toho budeme profitovat...takže nejdůležitější je opravdu láska a tolerance.

      Ale abych nekončil moc optimisticky, na západě taky mizí nepohodlní lidé, případně celé rodiny. U nás jsou zatím jen první vlaštovky v podobě nespravedlivě odsouzených, případně "zvláštních a neprůstřelných" závěrů policie - viz mladá Rodová (její maminku znám léta). Ale je fakt, že dokud neprojde "předsudečná nenávist", budeme to moci alespoň drbat.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    19:42 24.08.2019

    Divím se že sem ještě nepřišel semtam a nevysvětlil nám že jsme všichni zmanipulovaní slouhové Ameriky a vůbec tomu nerozumíme.

    Divím se že sem ještě nepřišel semtam a nevysvětlil nám že jsme všichni zmanipulovaní slouhové Ameriky a vůbec tomu nerozumíme.

 • cejkis
  21:11 23.08.2019

  Dle očekávání. 4ks na dny NATO a pak zavření výrobní linky.

  Dle očekávání. 4ks na dny NATO a pak zavření výrobní linky.

  • Gorn
   21:52 23.08.2019

   jakou linku myslíte? Že by snad huey jako definitivně končil? No obtěžoval jsem se navštívit web výrobce a ...Zobrazit celý příspěvek

   jakou linku myslíte? Že by snad huey jako definitivně končil? No obtěžoval jsem se navštívit web výrobce a hle
   http://news.bellflight.com/en-...
   Japonci si dokonce myslí že huey je perspektivní a Subaru ho zase o kousek vylepší. Takže jestli budeme kupovat další stroje tak těba Bell může nabídnout zase o kousek lepší rotory.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    00:30 24.08.2019

    Bell 412 stále není Venom, má to společné možná kliky od vrat a dveří. 412 má jiné motory, reduktory, listy. Venom je vojenský speciál, tak že uvnitř najdete velké množství změn ...Zobrazit celý příspěvek

    Bell 412 stále není Venom, má to společné možná kliky od vrat a dveří. 412 má jiné motory, reduktory, listy. Venom je vojenský speciál, tak že uvnitř najdete velké množství změn oproti jakékoliv verzi 412.Skrýt celý příspěvek

    • Gorn
     06:59 24.08.2019

     Nebudu se tady přít o to jaký je rozdíl mezi jednotlivýma verzema, pointa je jasná - dokud existuje linka na 412 tak má Bell schopnost výroby UH-1Y. Stejně tak by mělo být jasné že ...Zobrazit celý příspěvek

     Nebudu se tady přít o to jaký je rozdíl mezi jednotlivýma verzema, pointa je jasná - dokud existuje linka na 412 tak má Bell schopnost výroby UH-1Y. Stejně tak by mělo být jasné že pokud Subaru přijde s lepší technologií pro výrobu rotorů tak se v budoucnu můžou kupovat mašiny s lepším rotorem.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:40 24.08.2019

      Samozřejmě, máme linku na výrobu škodovek, tak můžeme zpět vyrábět i škodu Favorit. :-) Montážní linka je jedna věc, další věc jsou výrobní kapacity komponent u subdodavatelů. Pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě, máme linku na výrobu škodovek, tak můžeme zpět vyrábět i škodu Favorit. :-) Montážní linka je jedna věc, další věc jsou výrobní kapacity komponent u subdodavatelů. Pro Bell 412 jde o jiné komponenty. To že to na lince dají do podobné kastle asi moc nepomůže.Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      16:34 24.08.2019

      Je naprosto běžné že výroba klíčových komponent běží po celou životnost produktu. Co se ostatních komponent týče - opravdu je problém že by za 10 let šlo vyrobit UH-1Y jen s jinými ...Zobrazit celý příspěvek

      Je naprosto běžné že výroba klíčových komponent běží po celou životnost produktu. Co se ostatních komponent týče - opravdu je problém že by za 10 let šlo vyrobit UH-1Y jen s jinými komponenty? Motory se budou vyrábět pořád, maximálně lehce vylepšené, takže se bavíme o čem? ˇˇZe tam budeme muset mít lepší avioniku? A to by byl problém proč? Normální armády provozují různé varianty stejného vrtulníku různě modernizované/nemodernizované vedle sebe naprosto běžně, namátkou třeba Mi-8/Mi-17/Mi-171 u AČRSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:26 24.08.2019

      flanker.jirka
      Dokud bude H-1 sloužit u USMC rozhodně nebude problém s výrobou potřebných komponent. Náhradní díly budou potřeba po celou dobu jejich služby.

      flanker.jirka
      Dokud bude H-1 sloužit u USMC rozhodně nebude problém s výrobou potřebných komponent. Náhradní díly budou potřeba po celou dobu jejich služby.

  • Scotty
   23:29 23.08.2019

   Nebo taky možné otevření výrobní linky v Rumunsku...

   Nebo taky možné otevření výrobní linky v Rumunsku...

 • Lukas
  20:36 23.08.2019

  Wybacz ale jak z 4 maszyn 3 będą sprawne to będzie to super wynik W praktyce spodziewaj się 2 - "paczki z USA" długo idą... Dlatego nie rozumiem kontraktu bez opcji Powinno ...Zobrazit celý příspěvek

  Wybacz ale jak z 4 maszyn 3 będą sprawne to będzie to super wynik

  W praktyce spodziewaj się 2 - "paczki z USA" długo idą...

  Dlatego nie rozumiem kontraktu bez opcji
  Powinno od razu kupić się minimum 4+4 Vipery

  Inaczej zobaczycie jak Bell "oskubie" ACRSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   00:49 24.08.2019

   Souhlasím, přesně tak to dopadne. Budeme se dívat na stojící vrtulníky čekající na dodávky dílů. Krátkodobě bude AČR muset řešit zajímavou logistiku. Kdy armáda s celkovým počtem ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím, přesně tak to dopadne. Budeme se dívat na stojící vrtulníky čekající na dodávky dílů. Krátkodobě bude AČR muset řešit zajímavou logistiku. Kdy armáda s celkovým počtem cca 50 vrtulníků bude provozovat hned tyto typy: W3A Sokol, Mi 35, Mi 171, UH 1 a AH 1 a Enstrom 480 ve výcvikovém středisku.
   ...snad jsem na žádný nezapomněl, možná ještě budou v provotu nějaké staré Mi 17 a Mi 8 v salonní verzi.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    06:43 24.08.2019

    Okolo 2023, kdy tyto vrtulniky dorazi, zbydou nejspis jen Mi17/171 a tyto UH/AH1. Sokolum bude koncit generalka, Mi35 asi take pomalu pujdou do muzea.

    Okolo 2023, kdy tyto vrtulniky dorazi, zbydou nejspis jen Mi17/171 a tyto UH/AH1. Sokolum bude koncit generalka, Mi35 asi take pomalu pujdou do muzea.

    • flanker.jirka
     07:45 24.08.2019

     Pokud je situace, taková, že i Sokoly jdou do kopru, tak rozhodnutí vlády je velkou chybou a vyhazováním peněz. Mi 35 jsou v polovině životnosti, tuším, že armáda stále počítá s ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud je situace, taková, že i Sokoly jdou do kopru, tak rozhodnutí vlády je velkou chybou a vyhazováním peněz.
     Mi 35 jsou v polovině životnosti, tuším, že armáda stále počítá s generálkami, nebo se zase něco změnilo?Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      08:57 24.08.2019

      Víš o tom houby, ale všechno kritizuješ. Sokoly v minulých letech prošly GO v Polsku což jim umožní létat min. do 2025-26. Další prodloužení životnosti se už neplánuje, hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš o tom houby, ale všechno kritizuješ. Sokoly v minulých letech prošly GO v Polsku což jim umožní létat min. do 2025-26. Další prodloužení životnosti se už neplánuje, hlavně kvůli ceně, Poláci chtějí za jednu GO přes 100 mil. Kč. Mi 35, aby se udržely ve vzduchu, prochází, lépe řečeno prošly, periodickou opravou v LOMu a budou postupně vyřazovány a nabízeny k odprodeji tak, jak budou nové stroje a hlavně jejich posádky získávat operační schopnosti.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:08 24.08.2019

      Sokoly nejdou do kopru, ale teprve půjdou do kopru :-). Ty UH/AH1 také nepřijdou zítra, ale cca od 2023. Tou dobou začnou sokoly končit s tou generálkou a další se nejspíš ...Zobrazit celý příspěvek

      Sokoly nejdou do kopru, ale teprve půjdou do kopru :-). Ty UH/AH1 také nepřijdou zítra, ale cca od 2023. Tou dobou začnou sokoly končit s tou generálkou a další se nejspíš nevyplatí.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:18 24.08.2019

      Mi-24/35 postupně prochází generálkami od roku 2015. To znamená že první teoreticky doslouží v roce 2025. Což se pěkně kryje s dokončením dodávek H-1 a získáním operačních ...Zobrazit celý příspěvek

      Mi-24/35 postupně prochází generálkami od roku 2015. To znamená že první teoreticky doslouží v roce 2025. Což se pěkně kryje s dokončením dodávek H-1 a získáním operačních schopností pilotů. Všechno bude nejspíš záležet na tom jestli zůstanou po příchodu H-1 nějaké volné posádky pro MI-24. Cellově se počítá s generálkou 10 Mi-24, je ovšem otázkou kolik se jich let 2025-2027 opravdu dožije. V poslední době přišla AČR o dva Mi-24 a piloti si stěžují na nízkou kvalitu oprav prováděních v LOM (možná špatná kvalita dodávaných ruských dílů?).
      https://www.idnes.cz/jihlava/z... Skrýt celý příspěvek

     • JP--
      09:25 24.08.2019

      2025 by se měli vyřadit Sokoly, jestli zbyde záchranka armádě se teprve bude řešit, Mi 35 půjdou kus za kus s příchodem Uh/Ah. Takže zbyde +- 11 Mi 171 + 12 Ah/Uh a nějaký Mi 17 ...Zobrazit celý příspěvek

      2025 by se měli vyřadit Sokoly, jestli zbyde záchranka armádě se teprve bude řešit, Mi 35 půjdou kus za kus s příchodem Uh/Ah. Takže zbyde +- 11 Mi 171 + 12 Ah/Uh a nějaký Mi 17 ky uvidíme kolik a hlavně jestli se LOM vzpamatuje jestli ne tak se stejně bude muset resit i náhrada 17tek před rokem 2030.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    13:38 24.08.2019

    v době dodání H-1 budou vyřazeny Mi-35, a bude se vybírat (nebo již bude vybrán) nástupce W-3. Dá se předpokládat, že po roce 2025 bude AČR provozovat LUH (H145), H-1, Mi-171 a ...Zobrazit celý příspěvek

    v době dodání H-1 budou vyřazeny Mi-35, a bude se vybírat (nebo již bude vybrán) nástupce W-3.
    Dá se předpokládat, že po roce 2025 bude AČR provozovat LUH (H145), H-1, Mi-171 a možná CH-47/AW101Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     07:53 25.08.2019

     Doufam...

     Doufam...

    • Scotty
     12:35 25.08.2019

     Kombinace H145M, AH-1/UH-1 a něco většího ideálně s rampou by bylo ideální složení vrtulníkového letectva.

     Kombinace H145M, AH-1/UH-1 a něco většího ideálně s rampou by bylo ideální složení vrtulníkového letectva.

     • skelet
      19:08 25.08.2019

      osobně předpokládám, že se místo W-3 nakoupí spíše H135 po vzoru PČR

      osobně předpokládám, že se místo W-3 nakoupí spíše H135 po vzoru PČR

     • Scotty
      19:39 25.08.2019

      I to by byla dobrá volba.

      I to by byla dobrá volba.

   • TF_HU
    07:50 25.08.2019

    Dobrej pokus. Myslim, ze osmicky uz neletaji, ve Kbelich maji proto sedmnactky. Mi 35 doleta, jakmile dojdou vsechny AH prejde se na ne. Myslim, ze dlouho letat soubezne nebudou. ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrej pokus.
    Myslim, ze osmicky uz neletaji, ve Kbelich maji proto sedmnactky. Mi 35 doleta, jakmile dojdou vsechny AH prejde se na ne. Myslim, ze dlouho letat soubezne nebudou. Enstrom neni Armady.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:23 23.08.2019

  Zajímavá slova to pronesl pan ministr pro ČT, prý výběr nechá na vojácích, protože jsou to odborníci. Jak si pozapomněl na to, že vybrat si už mohli jen a pouze ze dvou nabídek z ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá slova to pronesl pan ministr pro ČT, prý výběr nechá na vojácích, protože jsou to odborníci. Jak si pozapomněl na to, že vybrat si už mohli jen a pouze ze dvou nabídek z USA a nic jiného. Dát vojákům na začátků rozpočet 14,5 mld Kč, tak si jistě dokázali vybrat a naspecifikovat lepší věci. Takhle je to tragedie a může se jen modlit, aby co nejdříve padla vláda.

  Pokud je pravdou, že italská nabídka zněla na 12 kusů AW 139 v takové výbavě, že splní naše požadavky za 7,5 mld Kč. Tak by při této volbě stále zbývalo dalších 7 mld Kč na něco jiného, třeba na bitevní vrtulníky. Nebo by se při takové kalkulaci dokázalo pořídit 24 AW 139M, co už by byla pěkná flotila.

  Jenomže rozkaz z Moskwintonu zněl jasně, v tomto případě by se mi za 14,5 mld více líbilo 15 kusů UH 60.

  Při reálném provozu budou nějaké mašiny na servisu, občas stát pro poruchy a protože UH a AH 1 provozují takoví velcí bratři jako Bahrain a Pakistán, bude logistika velmi snadná, dopadne to tak, že se budou zánovní mašiny kanibalizovat.

  Argument, že se jedná o pravé vojenské vrtulníky, které jsou odolnější bude platit pouze pro minulou válku proti ručníkářům. Pokud dojde na boj proti nepříteli vybaveným posledními generacemi PTŘS, BVP s 30 mm kanony a nebo systémy VSHORAD a SHORAD, tak ta mašina pujde stejně rychle dolů, jako nezodolněná.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   18:43 23.08.2019

   pokud je pravdou.. a pravdou je jen to, že Leonardo nikdy neuvedl jestli ta poloviční cena je systémová nebo kusová. A že na to měl času dost .. (o tom, že dodnes nemá ...Zobrazit celý příspěvek

   pokud je pravdou.. a pravdou je jen to, že Leonardo nikdy neuvedl jestli ta poloviční cena je systémová nebo kusová. A že na to měl času dost ..
   (o tom, že dodnes nemá certifikováno, co nám bylo přislíbeno před x-lety, a v roli, kterou po něm chtěla ˇACR ho dosud nikdo nepoužívá ani nemluvě)Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    00:44 24.08.2019

    nabídku od italské firmy lze brát již pouze jako teoretickou, jak se ostatně všichni výrobci, kteří předtím šli do výběru vrtulníků pro AČR vyjádřili. AČR chtěla něco co žádný ...Zobrazit celý příspěvek

    nabídku od italské firmy lze brát již pouze jako teoretickou, jak se ostatně všichni výrobci, kteří předtím šli do výběru vrtulníků pro AČR vyjádřili. AČR chtěla něco co žádný pořádně nevyrábí, tak že by všichni dělat dodatečné modifikace a testy. Ostatně, jedním z požadavků byly i PTŘS, proto Bell nabídl kombinaci Venomu a Viperů a ne samotné Venomy, na které PTŘS integrované nemá.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     13:36 24.08.2019

     nabídka byla praktická a i po takové době ji všichni (včetně Leonarda) drží v mlze. Takže ta poloviční cena byla velmi pravděpodobně jen PR. AW13M nikdo v roli, kterou chceme, ...Zobrazit celý příspěvek

     nabídka byla praktická a i po takové době ji všichni (včetně Leonarda) drží v mlze. Takže ta poloviční cena byla velmi pravděpodobně jen PR.
     AW13M nikdo v roli, kterou chceme, nepoužívá a dodnes nemá žádný certifikát. Bell certifikáty má a s PTŘS pro UH-1Y poslal do špic, respektive za účetním.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:30 23.08.2019

   Pravdou je že to co armáda požadovala plnil AW-139 jen na papíře. Pravda je taky že hlavní uživatel je USMC, které provozuje víc těchto strojů než kolik má mnoho evropských armád ...Zobrazit celý příspěvek

   Pravdou je že to co armáda požadovala plnil AW-139 jen na papíře.
   Pravda je taky že hlavní uživatel je USMC, které provozuje víc těchto strojů než kolik má mnoho evropských armád vrtulníků v celém letectvu.
   Vrtulník by se ideálně do PL palby vůbec dostat neměl, ale pokud se tak stane vždycky bych raději seděl v UH-1Y. Nejde jen o odolnost konstrukce, ale hlavně o prověřené systémy vlastní ochrany.Skrýt celý příspěvek

   • Gorn
    21:18 23.08.2019

    "Pravda je taky že hlavní uživatel je USMC" Hlavní uživatel je USMC protože jen varianty které zavede americká armáda dostanou označení UH-1. Takže jak se tady snažím vtlouct lidem ...Zobrazit celý příspěvek

    "Pravda je taky že hlavní uživatel je USMC"
    Hlavní uživatel je USMC protože jen varianty které zavede americká armáda dostanou označení UH-1. Takže jak se tady snažím vtlouct lidem do hlavy je potřeba se dívat hlavně strojích které prodává/prodával Bell pod svým označením (Huey přes FMS je vlastně novinka).Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:25 23.08.2019

     USMC je hlavní uživatel UH-1Y, přeci jen Bell 412 sice používá některé celky které jsou společné s UH-1Y ovšem stejný vrtulník to není.

     USMC je hlavní uživatel UH-1Y, přeci jen Bell 412 sice používá některé celky které jsou společné s UH-1Y ovšem stejný vrtulník to není.

    • flanker.jirka
     00:34 24.08.2019

     Podobně jako to psal Scotty, 412 s Venomem nelze srovnávat, 412 má jiné rotory, reduktory, listy, motory a uvnitř je to pořád přizpůsobené jinému než vojenský speciál. AW 139M ...Zobrazit celý příspěvek

     Podobně jako to psal Scotty, 412 s Venomem nelze srovnávat, 412 má jiné rotory, reduktory, listy, motory a uvnitř je to pořád přizpůsobené jinému než vojenský speciál.
     AW 139M byla pouze teoretická možnost jiné volby, o které se blíže už nic nedozvíme, protože žádné srovnávací testy nebudou.
     Ale možná by vás mohlo zajímat, že původně AW 139 měla označení AB 139, tedy původně to byl projekt Augusta Bell, z něhož se stal Augusta Westland. Při pohledu ze předu jsou rysy podobné kapoty zřejmé také.Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      07:43 24.08.2019

      Srovnávat to lze. Existují verze 412 které jsou vojenský speciál, nejnovější je asi Japonský UH-X. UH-1Y není stroj který by spadl z čistého nebe a rozhodně to není stroj který nic ...Zobrazit celý příspěvek

      Srovnávat to lze. Existují verze 412 které jsou vojenský speciál, nejnovější je asi Japonský UH-X. UH-1Y není stroj který by spadl z čistého nebe a rozhodně to není stroj který nic nezmění - ty motory jsou asi něco co uvidíme i v nějaké další verzi 412.
      add AB 139 vím. Ačkoliv ty společné rysy bych spíš připsal tomu že Augusta vyráběla v licenci huey. Nejlepší způsob jak eliminovat náklady na zavedení nového výrobku je použít co nejvíce existující výrobní zázemí, samozdřejmě je to spekulace z mé strany.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    00:41 24.08.2019

    Scotty, pokud bude někde PL palba, tak budete rád doma sedět za počítačem a ne ve vrtulníku. Když se podíváte na systémy vlastní ochrany Venomu a Viperu, tak tam nenajdete nic co ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty, pokud bude někde PL palba, tak budete rád doma sedět za počítačem a ne ve vrtulníku. Když se podíváte na systémy vlastní ochrany Venomu a Viperu, tak tam nenajdete nic co vás uchrání před žádnou PTŘS nebo kanonem z BVP. Možná účinnost bude pouze proti velmi starým manpadům.
    Je úplně jedno kolik Venomů a Viperů má USMC, kolik jednotek s nimi operuje v Evropě? Troufám si říct, že žádná, oproti tomu tu stál ve hře UH 60, těch je tu dost, protože uživatelem je krom evropských států i USAF a US Army, se kterými vedeme operace. A v některých verzích se montuje v sousedním Polsku.
    Troufám si tvrdit, že nejdůkladnější zkoušky a testy pro výběr vrtulníků provedlo v nedávné době právě Polsko, kde se po dlouhých diskusích vybral HH 225 Caracal, pak zafungovaly výhružky, pardon politika, a jsou z toho Black hawky.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     05:57 24.08.2019

     UH60 v Evrope ze statu NATO take nikdo moc nema. Ten stroj se nehodi pro vzdusnou podporu, je to transportni vrtulnik s malou stoupavosti (obratnosti). Hodi se jako neprilis ...Zobrazit celý příspěvek

     UH60 v Evrope ze statu NATO take nikdo moc nema. Ten stroj se nehodi pro vzdusnou podporu, je to transportni vrtulnik s malou stoupavosti (obratnosti). Hodi se jako neprilis odpovidajici nahrada Mi17 a to nepotrebujeme. Polaci zatim misto H225 nevybrali nic.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:48 24.08.2019

      To co popisujete je potřeba bitevních vrtulníků a ne strojů tvářících se, že budou umět všechno. Polsko má místo HH 225 brát Black Hawky, jedním z důvodů je i montáž v polských ...Zobrazit celý příspěvek

      To co popisujete je potřeba bitevních vrtulníků a ne strojů tvářících se, že budou umět všechno.
      Polsko má místo HH 225 brát Black Hawky, jedním z důvodů je i montáž v polských pobočkách US firem.
      https://www.defensenews.com/gl... Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:12 24.08.2019

      flanker.jirka: caracalů mělo být 50ks, ty black hawky, resp. S-70i jsou objednané v počtu 8ks pro speciální síly. Takže bych ještě nemluvil o tom, že Polsko má brát BH místo H225, ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: caracalů mělo být 50ks, ty black hawky, resp. S-70i jsou objednané v počtu 8ks pro speciální síly. Takže bych ještě nemluvil o tom, že Polsko má brát BH místo H225, i když to tak nejspíš jednou dopadne.Skrýt celý příspěvek

  • Gorn
   20:58 23.08.2019

   Mě se líbí ten argument že bude problém s logistikou, protože tu mašinu používají jen v zemích třetího světa. Obzvláště v kontextu s tou preferencí AW 139M... roztomilé Abych to ...Zobrazit celý příspěvek

   Mě se líbí ten argument že bude problém s logistikou, protože tu mašinu používají jen v zemích třetího světa. Obzvláště v kontextu s tou preferencí AW 139M... roztomilé

   Abych to upřesnil
   AW 139M je papírový stroj, který jednou, možná, bude v sériové produkci. Je to varianta AW 139 u které Leonardo uvedl "přes 1000 prodáno, přes 900 v provozu" v roce 2018.
   UH-1Y je v sériové produkci asi od roku 2008. Je to varianta UH-1, respektive jeden z členů "Huey rodiny" která má přes 16000 kusů a jen bůh ví kolik tisíc je stále v provozu. Jen v evropě provozuje Bell 412, 212, 205 atd. minimálně 5 armád.

   mimochodem armáda Itálie provozuje celkově 150 UH-1 a 15 AW-139. Což je samozdřejmě dáno z drtivé většiny tím že se tam huey vyráběl v licenci desítky let. Nicméně když chcete razit teorii čím rozšířenější, tím snadnější logistika (což je do určité míry pravda) tak tady to máte...

   Mimochodem huey má i PČR, ty nejstarší jsou z devadesátých let a nejnovější tušim 2016. Fakt nech´´ápu proč musíme řešit cokoliv kolem- má PČR problém s dostupností vrtulníků? Nemá, servis funguje naprosto normálně.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    01:01 24.08.2019

    Ano, AW 139M je v konfiguraci nabízené pro AČR z části pouze na papíře, protože po nich doposud nepožadoval integraci PTŘS a zbraní v takovém rozsahu, jako to chtěla AČR, podívejte ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, AW 139M je v konfiguraci nabízené pro AČR z části pouze na papíře, protože po nich doposud nepožadoval integraci PTŘS a zbraní v takovém rozsahu, jako to chtěla AČR, podívejte se na to jakou cestou se výběr vrtuníků ubíral, škudlilo se na ceně a hledalo se super turbo extra univerzální řešení, občas zaznělo i to, že vrtulník, který s takovými možnostmi nikdo nevyrábí (proto Bell nabízí kombinaci Venom a Viper, protože AČR chtěla PTŘS, které Venom neumí). Předtím rozhodoval cenový limit někde okolo 7 až 10 mld Kč, přes co se nesmělo jít. A najednou nevadí ani 14,5 mld Kč. Pokud by hned od začátku probíhal výběr, tak že by se nehledělo na cenu, dokázali by si vojáci naspecifikovat mnohem lépe to co potřebují. Ale nebyli by to naši politici, aby to nepokazili, ostatně jako v dalších případech akvizic pro armádu.
    Z toho co prošlo politickým sítem výběru by, podle mne, bylo lepší za 14,5 mld (když už cena nehraje roli) mít 15 Black hawků než tento kočkopes s pár vrtulníky.
    Jak jsem psal jinde, verze vrtulníků Bell, které popisujete, i kdyby jich bylo v Evropě milion nejsou Venom ani Viper a nejsou shodné na logistické zabezpečení.
    Podívejte se kolik vrtulníků PČR používá a jaké typy, nemá pouze Belly a nepočítá s nimi ve společném nasazení s ostatními evropskými armádami NATO nebo USAF a US Army.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     08:01 25.08.2019

     Tech 15 UH60 by nijak neresil nasi potrebu preklenuti bitevni schopnosti.

     Tech 15 UH60 by nijak neresil nasi potrebu preklenuti bitevni schopnosti.

  • TF_HU
   07:56 25.08.2019

   ...blablabla...opakujete dokola stale stejne nesmysly. Ze vas to bavi...uz nekolikrat tu zaznelo, ze nic jineho ve vyberu nebylo. Taky tu zaznelo proc tahle kombinace atd. Ze by se ...Zobrazit celý příspěvek

   ...blablabla...opakujete dokola stale stejne nesmysly. Ze vas to bavi...uz nekolikrat tu zaznelo, ze nic jineho ve vyberu nebylo. Taky tu zaznelo proc tahle kombinace atd. Ze by se vam osobne neco libilo, neznamena, ze to splnovalo podminky armady.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:45 23.08.2019

  Asi reakce na posilování tankových sil v okolních státech..akorát nevim kolik by jsme jich museli mít aby se pomer sil vyrovnal..a jak si ten viper vede proti pvo.

  Asi reakce na posilování tankových sil v okolních státech..akorát nevim kolik by jsme jich museli mít aby se pomer sil vyrovnal..a jak si ten viper vede proti pvo.

  • Nesher
   15:40 23.08.2019

   Spíš snaha udržet schopnost v oblasti bitevních vrtulníků. Ty 4 Vipery budou primárně sloužit k výcviku VS i PS, případně sloužit k doprovodu transportních vrtulníků v případě ...Zobrazit celý příspěvek

   Spíš snaha udržet schopnost v oblasti bitevních vrtulníků. Ty 4 Vipery budou primárně sloužit k výcviku VS i PS, případně sloužit k doprovodu transportních vrtulníků v případě aeromobilních operací. A řekněme si otevřeně, že 4 Vipery s dobře vycvičenými posádkami představují v případě nějakého konfliktu mnohem větší sílu než všechny naše Mi 24 dohromady. A dá li pánbůh, tohle je jen první várka a ještě 2 či 4 Vipery plus aspoň 4 Venomy ještě dokoupíme.Skrýt celý příspěvek

   • juhelak
    16:05 23.08.2019

    taky věřim ze když se osvedčí a budou pozitivní reakce od pilotu..ze pokud bude v rozpočtu zbývat tak sáhnou po nejake opci. akorát nevím jakou životnost ten vrtulník má v ...Zobrazit celý příspěvek

    taky věřim ze když se osvedčí a budou pozitivní reakce od pilotu..ze pokud bude v rozpočtu zbývat tak sáhnou po nejake opci. akorát nevím jakou životnost ten vrtulník má v porovníním třeba s Apache atd. a aby to nesundala kazda ušmudlana igla.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     16:08 23.08.2019

     tak US Marines je nejnasazovanější složka USA, o tohle bych se moc nebál .

     tak US Marines je nejnasazovanější složka USA, o tohle bych se moc nebál .

    • Nesher
     18:29 23.08.2019

     Tak Igla stejně jako Stinger sundá jakýkoliv vrtulník., trik je v tom nedostat se na dostřel.

     Tak Igla stejně jako Stinger sundá jakýkoliv vrtulník., trik je v tom nedostat se na dostřel.

     • Nesher
      18:37 23.08.2019

      Nevím co se stalo, ale většina mého příspěvku se neuložily, tak doplňují. Kromě udržení schopnosti považuji za hlavní benefit Viperů v tom, že výrazně zkvalitní výcvik posádek i PS ...Zobrazit celý příspěvek

      Nevím co se stalo, ale většina mého příspěvku se neuložily, tak doplňují. Kromě udržení schopnosti považuji za hlavní benefit Viperů v tom, že výrazně zkvalitní výcvik posádek i PS a umožní nám opustit chybnou ruskou taktiku ztělesněnou Mi 24, tedy jakéhosi létajícího "gunship" či po Rusku "létajícího BVP", které působí přímo nad bojištěm a přejít k západní taktice působení z krytu a z dálky. Prostě další krok k moderní armádě spojený i změnou myšlení.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      22:11 23.08.2019

      to Nesher
      JJ, taktika použití Mi-24 byla klasický ruský Urá styl :-).

      to Nesher
      JJ, taktika použití Mi-24 byla klasický ruský Urá styl :-).

     • flanker.jirka
      01:04 24.08.2019

      Existují i systémy aktivní ochrany určené pro dopravní letadla a vrutlníky na bázi IR čidel a laserů, rusové mají v používaní například ...Zobrazit celý příspěvek

      Existují i systémy aktivní ochrany určené pro dopravní letadla a vrutlníky na bázi IR čidel a laserů, rusové mají v používaní například toto
      https://www.youtube.com/watch?...

      Ale pro vrtulník v bojové zóně budou představovat problém i PTŘS a kanony BVP a velkorážné kulomety.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      08:45 24.08.2019

      Flanker Což bude fungovat a ještě omezeně jen proti raketám s ič naváděním, např. proti našim RBS 70 je to k ničemu, pokud tě operátor zaměří, tak sbohem Natašo a vzpomínej na mě v ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Což bude fungovat a ještě omezeně jen proti raketám s ič naváděním, např. proti našim RBS 70 je to k ničemu, pokud tě operátor zaměří, tak sbohem Natašo a vzpomínej na mě v dobrém. K těm kanónům, ano ty jistě představují hrozbu se kterou západní taktika počítá, vrtulníky proto působí skrytě, kryty budovami, stromy a jinými terénními překážkami a možnosti nepřátelského zaměření se vystavují jen po naprosto nezbytnou dobu nutnou k zaměření a odpálení vlastních zbraní. Tohle s Mi 24 není možné.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     08:02 25.08.2019

     Stejnou.
     Opce nebude na zaklade "spokojenosti" pilotu, ale dle realnych potreb letectva a hlavne, hlavne...na politicke vuli stavet a budovat vojenske schopnosti.

     Stejnou.
     Opce nebude na zaklade "spokojenosti" pilotu, ale dle realnych potreb letectva a hlavne, hlavne...na politicke vuli stavet a budovat vojenske schopnosti.

 • JiriR
  10:54 23.08.2019

  IMHO je fajn, že se zvolila ta bojovější varianta nabídek (oproti italské či další US nabídce). Jinak místní dojem, že bude nějaké navýšení (přes opci) na zrcadlovou 8+4 já ...Zobrazit celý příspěvek

  IMHO je fajn, že se zvolila ta bojovější varianta nabídek (oproti italské či další US nabídce). Jinak místní dojem, že bude nějaké navýšení (přes opci) na zrcadlovou 8+4 já rozhodně nemám a nesdílím. Nahradil se plný počet aktivních MI24 formou UH/AH1, což jsou (až na čelní plechy, sklo, křídla kanon -to co vidíš zvenku) shodné stroje (shoda 85%). Tato kombinace ale těžko nahradí sokoly či Mi17. „Směšný“ počet bitevních AH1 bych neřešil – nemám pocit, že by byl směšnější než léta páně r. 2019 zavedený MI24 v česku, polsku, madarsku, popř. v bojové zóně nepoužitelný slovenský BH. Pokud bude někde působit výsadkový pluk a bude používat těchto 12 vrtulníků, bude mít nepochybně skvělou palebnou a přepravní kapacitu pro část/komando pluku.Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
   12:47 23.08.2019

   Ale osobně bych se přimlouval k přikoupení 2 ks AH a 1 ks UH, na stav 6+9. běžně se na třetině techniky dělá údržba, na další výcvik a poslední je zařazena u jednotky..pokud není ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale osobně bych se přimlouval k přikoupení 2 ks AH a 1 ks UH, na stav 6+9. běžně se na třetině techniky dělá údržba, na další výcvik a poslední je zařazena u jednotky..pokud není velké mezinárodní cvičení anebo bojová mise…6AH +9UH je cíl.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   13:46 23.08.2019

   No, možná budeme mít více bojeschopných bojových vrtulníků, než kolik má Německo Tigerů.

   No, možná budeme mít více bojeschopných bojových vrtulníků, než kolik má Německo Tigerů.

   • flanker.jirka
    18:04 23.08.2019

    Předpokládám, že šlo o ironii. Jak to asi bude vypadat, když začnou první servisní cykly a nějaká závada k tomu, ze čtyř mašin schopné dvě a z osmi zbyde pět?

    Předpokládám, že šlo o ironii. Jak to asi bude vypadat, když začnou první servisní cykly a nějaká závada k tomu, ze čtyř mašin schopné dvě a z osmi zbyde pět?

  • stirling
   16:09 23.08.2019

   Souhlasím, že asi nebylo špatné volby z těch dvou na druhou stranu mám stále pocit, že bydlíme v chatrči a místo peněz do budování nového domu jsme si koupili mercedes. Když, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím, že asi nebylo špatné volby z těch dvou na druhou stranu mám stále pocit, že bydlíme v chatrči a místo peněz do budování nového domu jsme si koupili mercedes.
   Když, ale zvolili místo jen univerzálu i bojový stroj tak snad opravdu v 23 roce vyřadí a prodaj rovnou mi24 a objednají ještě aspoň 2 ale lépe 4 ks AH a případně 4 ks UH.

   No jestli se podepíšou letos k titusům, tatrám ještě vrtulníky, radary a breny a hlavně se pohne vyběrko na bvp tak konečně za sebou budem mít po dlouhé době rok, který nás někam posune.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    01:10 24.08.2019

    Máte na mysli to výběkro BVP, které ještě prakticky nezačalo a mělo být hotové do konce srpna? :-) Nebo radary, které měly být podepsány již v roce 2016? Vrtulníky nejspíše budou ...Zobrazit celý příspěvek

    Máte na mysli to výběkro BVP, které ještě prakticky nezačalo a mělo být hotové do konce srpna? :-) Nebo radary, které měly být podepsány již v roce 2016?
    Vrtulníky nejspíše budou jenom protože, dostali nůž na krk od amíků a není kam uhnout, tak se to hold podepíše.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:37 23.08.2019

  Na jednu stranu jsem rád, že armáda má Vipery a že se MO konečně rozhoupalo k nějakému výsledku. Jenže na druhou mi přijde, že ty počty jsou směšné (i s ohledem na čistě teoretické ...Zobrazit celý příspěvek

  Na jednu stranu jsem rád, že armáda má Vipery a že se MO konečně rozhoupalo k nějakému výsledku. Jenže na druhou mi přijde, že ty počty jsou směšné (i s ohledem na čistě teoretické navýšení).
  Prostě to je opět koupě techniky v počtech, aby se dala ukazovat na Bahnech a přehlídkách, ale reálnou bojovou hodnotu to má vzhledem k vynaloženým prostředkům diskutabilní.
  Čím dál víc se přikláním k tomu, že AČR nemá mít vševojskovou armádu, protože na to prostě nemá techniku ani lidi. Buď ať se to kupuje v odpovídajících počtech nebo ať se změní struktura vojska jako takového na čistě podpůrné. Beztak když se něco semele, tak budeme hrát pouze druhé housle. A ano vím o závazku vůči NATO o tom, že máme mít i tankové vojsko.
  Každá vláda se bije do prsou jak armádě pořídila (pokud vůbec) něco, přičemž během jejího vládnutí další dvě věci spadnou do kategorie "100 let za opicemi". Kulička toho historického panoptika se přitom čím dál tím víc nabaluje a nic na tom nezmění ta blyštivá slupka relativně nových kusovek.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:12 23.08.2019

   To může vypadat logicky vzhledem k dnešnímu stavu vztahů ve světě, ale kdo ví, co bude za 50 let. Izrael je počtem obyvatel podobný a má vševojskovou armádu, dokonce včetně ...Zobrazit celý příspěvek

   To může vypadat logicky vzhledem k dnešnímu stavu vztahů ve světě, ale kdo ví, co bude za 50 let. Izrael je počtem obyvatel podobný a má vševojskovou armádu, dokonce včetně námořnictva. Takže když se chce, tak to jde.
   Vše je jen otázkou priorit.Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    12:37 23.08.2019

    To je hodně blbé přirovnání. Izrael má kromě pravidelné armády i základní službu, všichni tam vědí, že je armáda chrání před zničením a tomu odpovídají výdaje a náležitá podpora ...Zobrazit celý příspěvek

    To je hodně blbé přirovnání. Izrael má kromě pravidelné armády i základní službu, všichni tam vědí, že je armáda chrání před zničením a tomu odpovídají výdaje a náležitá podpora obyvatel a hlavně politiků. Navíc ročně dostávají z USA na obranu téměř 4 miliardy dolarů.
    V ČR na armádu všichni plivou a nejraději by jí zrušili úplně. MO má obrovské problémy nahrazovat lidi, kteří odcházejí do civilu natož aby dokázalo naplnit útvary nedej bože navýšit počty. A v tomhle ohledu bude hůř.Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  09:05 23.08.2019

  Uh-60 by se mě líbil více, ale co doufám, že v historicky dohledný době se pak dokoupí další alespoň do víc použitelnýho počtu 6 Ah-1z a 12 Uh- 1y. Pokud jde o schopnosti tak 4 ...Zobrazit celý příspěvek

  Uh-60 by se mě líbil více, ale co doufám, že v historicky dohledný době se pak dokoupí další alespoň do víc použitelnýho počtu 6 Ah-1z a 12 Uh- 1y. Pokud jde o schopnosti tak 4 vipery sežerou 10 našich Mi 24rek k večeři toho bych se nebál.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   09:08 23.08.2019

   Čekám, že další várka bude dokoupena nejpozději k datu vyřazení M-24/35 a W-3A Sokól. Stejně tak očekávám, že těžké vrtulníky (nebo konvertoplány) budou nakoupeny, až dojde ...Zobrazit celý příspěvek

   Čekám, že další várka bude dokoupena nejpozději k datu vyřazení M-24/35 a W-3A Sokól. Stejně tak očekávám, že těžké vrtulníky (nebo konvertoplány) budou nakoupeny, až dojde životnost Mi-17/171.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   01:12 24.08.2019

   V historicky dohledné době spíše dojde na to, že nově pořízené věci nebude mít kdo obsluhovat a hlavně nebudou peníze na provoz. U všeho nového jsou ceny servisu a náhradních dílů ...Zobrazit celý příspěvek

   V historicky dohledné době spíše dojde na to, že nově pořízené věci nebude mít kdo obsluhovat a hlavně nebudou peníze na provoz. U všeho nového jsou ceny servisu a náhradních dílů o pár úrovní výše než u současné techniky.
   Kolik asi budou stát náhradní díly na vrtulníky s prodejní cenou skoro jako u stíhacího letadla?Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    08:49 24.08.2019

    Takže co navrhuješ? Zrušit armádu? Do nekonečna udržovat staré ruské systémy, které jsou nekompatibilní a v moderní válce z větší části k ničemu?

    Takže co navrhuješ? Zrušit armádu? Do nekonečna udržovat staré ruské systémy, které jsou nekompatibilní a v moderní válce z větší části k ničemu?

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5