UH-60M Black Hawk vs UH-1Y Venom / AH-1Z Viper: Jakou cestou se vydá Armáda ČR?

UH-60M Black Hawk vs UH-1Y Venom / AH-1Z Viper: Jakou cestou se vydá Armáda ČR?
S-70M Black Hawk se střelami Hellfire / Lockheed Martin (Zvětšit)

České ministerstvo obrany (MO ČR) posuzuje akvizici vrtulníků UH-60M Black Hawk nebo dua vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Současný výběr vrtulníků je klíčový, protože předurčí podobu českého vrtulníkového letectva na několik desítek let dopředu a orámuje schopnosti budovaného výsadkového pluku.

Podoba českého vrtulnikového letectva do roku 2050

Nákup amerických vrtulníků v březnu letošního roku potvrdil český premiér Andrej Babiš po návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa. O neamerické nabídce vrtulníků je zbytečné polemizovat, protože žádná taková není a nebude na stole, tedy pokud bude stále Andrej Babiš premiérem a dodrží to, na čem se s Donaldem Trumpem dohodli.

Přesnou podobu nabídek se dozvíme až po podpisu smlouvy. Zatím víme, že za:

 • osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bojové AH-1Z Viper zaplatíme 645,9 milionu dolarů (14,5 miliardy korun);
 • za 12 víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk zaplatíme 589,9 milionu dolarů (13,2 miliardy korun).

Obsah nabídek není znám, ale pochopitelně součástí je celý výcvikový, provozní a servisní ekosystém (stroje, nástroje, přípravky, měřidla, atd.), náhradní díly, elektronické, komunikační, navigační, obranné a zbraňové systémy, munice (včetně raketové), výcvik pilotů, technická podpora, atd. atd. Nákup vrtulníků proběhne skrz systém zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sales), přes který Spojené státy prodávají svým spojencům nejpokročilejší zbraňové systémy.

Klíčové je uvědomit si, že každá z nabídek předurčí podobu českého vrtulníkového letectva na několik desítek let dopředu (minimálně do roku 2050). Stejně tak je nutné si uvědomit, že každá z nabídek předurčí další nákupy vrtulníků (zřejmě nejen pro vojenské účely, viz. níže) a také schopnosti budovaného výsadkového pluku.


UH-1Y Venom

Vládní rozpočet financuje hned několik vrtulníkových silových / záchranných / výcvikových složek:

 • Armáda ČR má vrtulníkové (Mi-171, Mi-24/35 + budoucí stroje) a menší dopravní letectvo (Mi-8/17 a W-3);
 • Letecká služba Policie ČR provozuje cca 13 vrtulníků (8×EC135 a 2-3×Bell 412);
 • Centrum leteckého výcviku Pardubice (LOM Praha) – vojenská škola s vrtulníky Enstrom 480 + zapůjčené Mi-17 od Armády ČR (dceřiná LOM Trade navíc buduje v Hradci civilní školu pro zahraniční vojáky opět s vrtulníky Enstrom);
 • Letecká záchranná služba (LZS), civilní vrtulníky placené ze státního rozpočtu;
 • LOM Praha jako údržbové centrum MRO (Maintenance, Repair & Overhaul) pro vrtulníky a motory. 

Kromě armády chce dva nové velké vrtulníky i Útvar rychlého nasazení (URNA) a počítá se s náhradou vrtulníků Mi-8/17 u 24. Základny dopravního letectva v Kbelích. Výhledově je nutná samozřejmě náhrada vrtulníků W-3 Sokol a Mi-171.

Armáda ČR v současnosti neřeší jen čistě vojenské úkoly, ale působí také v civilním Integrovaném záchranném systému (IZS) a navíc zajišťuje LZS v plzeňském a jihočeském kraji. Samozřejmě všechny výše uvedené civilní úkoly komplikují výběr vrtulníků. Pokud Armáda ČR omezí roli v IZS jen na dobu katastrof a zcela opustí provozování LZS, výběr vrtulníků se zjednoduší.

Pokud zůstane Armáda ČR pouze u vojenských úkolů, postačí dva typy vojenských přepravních (víceúčelových) vrtulníků, a to střední a velký stroj (případně ještě čistě útočný vrtulník). Dva typy strojů jsou praktické, protože umožní fungování vrtulníkového letectva, pokud jeden z typů zůstane na delší dobu uzemněn (např. kvůli nehodě). Pokud armáda zůstane u suplování civilních vrtulníkových složek (LZS, IZS), zřejmě bude nutné se podívat ještě po lehčím třetím typu.

V každém případě podle Magdy Dvořákové, z tiskového oddělení MO ČR, je stávající „koncepce výstavby AČR stále platná, nicméně, v současné době je připravována její aktualizace.“ Rozsah aktualizace, včetně pasáže o vrtulníkovém letectvu, není znám. Dodejme, že původně Armáda ČR požadovala lehčí vrtulníky, ale například Black Hawk už spadá do kategorie středních vrtulníků, naopak UH-1 je na spodním okraji středních vrtulníků.


Palubní střelci na Mi-171Š. Po další modernizaci (viz níže) půjde lafetovat Miniguny do obou dveří.

Klíčová informace je, že Armáda ČR plánuje modernizaci všech 15 kusů vrtulníků Mi-171. „Cílem této modernizace bude zabezpečit splnění standardů NATO – IFF (Identifikace vlastní/cizí) a splnění požadavků EU (EASA a EUROCONTROL -  Council Decision (EU)), které jsou kladené na státní letadla pohybující se v evropském vzdušném prostoru. V rámci této plánované modernizace tak bude modernizováno i osm dosud nemodernizovaných vrtulníků Mi-171Š – bez rampy. S vrtulníky Mi-171Š počítá AČR za horizont roku 2030,“ uvedla pro Armádní noviny Dvořáková.

Navíc sedm modernizovaných Mi-171Š s rampou (osmý byl bohužel zničen) projde další modernizací, při které bude mimo jiné posílená pancéřová ochrana a dojde k zabudování systému pro rychloupínání nákladu podle standardů NATO.

Výkony Mi-171 a vrtulníků Black Hawk jsou podobné. Nicméně Mi-171 je výkonnější stroj s maximální startovací hmotností 13 000 kg oproti maximální startovací hmotnosti 10 660 kg u Black Hawku. Klíčové je, že najezdová rampa a vnitřní nákladový prostor Mi-171 (s rampou) dokáží přepravit vozidla o výšce 1,76 metru a šířce 1,50 metru (omezení nájezdové rampy).

Mi-171 v kabině přepraví až 4000 kg nákladu. V podvěsu Mi-171 přepraví rovněž až 4000 kg, stejně jako Black Hawk. UH-1Y Venom přepraví v podvěsu zhruba 2000 kg.

Výsadkový pluk

Jedním z hlavních úkolů vrtulníků Armády ČR bude podpora aeromobilních operací budovaného výsadkového pluku, který poslouží jako jednotka velmi rychlé reakce pro řešení krizových situací.

Výsadkový pluk bude řešit následující úkoly:

 1. Vzdušně-výsadkové operace;
 2. Operace v týlu nepřítele;
 3. Boj na zdrženou;
 4. Operace vyhledej a znič;
 5. Taktická záchrana leteckých osádek;
 6. Přepadové operace;
 7. Operace s využitím léček;
 8. Operace na ovládnutí;
 9. Operace na evakuaci nekombatantů (civilistů);
 10. Stabilizační a poradenské operace;

Jak bylo uvedeno výše, modernizované Mi-171 zůstanou ve výzbroji Armády ČR minimálně do roku 2030. Navíc podle výše uvedené modernizace vrtulníků Mi-171 se dá očekávat, že výsadkový pluk pro své aeromobilní operace využije především modernizované výkonné vrtulníky Mi-171 s rampou.

Na dotaz, zda budování výsadkového pluku nějak ovlivní akvizice vrtulníkového letectva, Dvořáková uvedla: „Budování výsadkového pluku nemá dopad na akvizice vrtulníkového letectva. Nicméně, AČR počítá s úzkou spoluprací výsadkového pluku a novou platformou vrtulníků.“

Je také nutné uvědomit si, že u výsadkového pluku bude potřebné vrtulníky (a letadly) přepravit i taktická vozidla 4×4 pluku. Výsadkový pluk má zájem o následující vozidla:

 • Lehká útočná vozidla (LÚV) s lafetovanou výzbrojí a hmotností větší než 3500 kg. LÚV nepůjde přepravit lehkými dopravními letadly (C-295) nebo středními vrtulníky (Black Hawk, Mi-171). Doprava je možná pouze středními transportními letadly (C-130, KC-390);
 • Lehká výsadková vozidla (LVV), neboli buginy, určené pro výsadkové operace s hmotností do 3500 kg. Schopnost přepravy středními vrtulníky i možnost výsadku na padácích;
 • Ultralehká výsadková vozidla (UVV), v podstatě čtyřkolky do 1000 kg, pro přepravu jednotlivých osob nebo dvojic (průzkumníci a odstřelovači).


UH-60M Black Hawk

Výsadkový pluk bude tedy potřebovat přepravit LVV a UVV vrtulníky, což zvládne v podvěsu Black Hawk i Mi-171. Pokud se podíváme na klasického zástupce LVV, vozidlo Polaris MRZR D4, tak díky svým rozměrům (š×v; 151,5×187,5 cm) by dokonce s menšími úpravami šlo přepravovat uvnitř Mi-171. V podvěsu dokáže MRZR D4 přepravit i Venom.

Výsadkový pluk chce získat schopnost vysadit na padácích nebo aeromobilním výsadkem jedno komando. V dalších vlnách budou podle potřeby vysazována další komanda. Velikost komanda je utajovaná informace, ale výsadkový pluk by měl mít čtyři komanda (plus jedno v rámci Aktivní zálohy).

Z výše uvedeného je patrné, že pro potřeby výsadkového pluku (podle názoru Armádních novin) se hodí z výkonnostního hlediska (provozní náklady, bezpečnost dodávek náhradních dílů neřešíme) modernizované Mi-171 s rampou, které umožní vnitřní přepravu LVV. Nákup Black Hawků se tak na první pohled nezdá příliš logický, protože výkonnostně podobné Mi-171 budou létat minimálně do roku 2030.

Avšak, co dále? Po nákupu prvních osmi UH-1Y Venom a AH-1Z Viper bude muset následovat (podle neoficiálních informací „bude následovat“) nákup dalších těchto vrtulníků, až do dosažení počtu 12 víceúčelových UH-1Y a 12 útočných AH-1Z. Tím odpadne i problém s centrem LOM Praha, které díky 24 (12 + 12) vrtulníkům (s 85 % stejnými díly) může vytvořit životaschopný ekonomický projekt pro údržbu draků, motorů a převodovek UH-1Y/UH-1Z.

V případě nákupu pouze 12 Black Hawků by zřejmě bylo nutné vytvářet společná údržbová centra s Polskem nebo Slovenskem.

Navíc motory General Electric T700 na vrtulnících UH-1Y/UH-1Z najdeme i na vrtulnících Black Hawk, takže se naskýtá šance zajišťovat servis slovenským, polským či rakouským Black Hawkům. Dominantně ale musí program vojenských vrtulníků LOM Praha pokrývat zakázky od Armády ČR. Firma General Electric má navíc v České republice (v Praze-Letňanech) velké investiční záměry s turbovrtulovými motory ATP (Advanced Turboprop), které se budou v ČR vyrábět. Naskýtá se tak příležitost na spolupráci ohledně údržby a oprav motorů T700, pokud tedy bude někdo chtít…


CH-47F Chinook

Chinook jako náhrada za Mi-171

Jaký vtulník má však později UH-1 a AH-1 (případně Black Hawk) v Armádě ČR doplnit, resp. později nahradit Mi-171? Pokud chceme budovat u výsadkového pluku plnohodnotné aeromobilní schopnosti, tedy schopnosti provádět „kolmé“ výsadky vojáků a kolové techniky na vzdálenost několika stovek kilometrů, v úvahu (z výkonostního hlediska) připadá jen dvoumotorový vrtulník CH-47F Chinook, případně třímotorový CH-53K King Stallion.

Při nákupu těchto strojů nebudeme rozhodně osamocení, protože práve CH-47F Chinook nebo CH-53K King Stallion si v Německu zvolí jako náhradu za staré CH-53G. Vrtulníky CH-53K King Stallion čeká dlouhá budoucnost a americká armáda počítá s provozem CH-47F Chinook minimálně do roku 2050. Vrtulníky CH-47F přitom již létají v Nizozemsku, Itálii, Španělsku, Řecku, Kanadě, Turecku a ve Velké Británii. V případě nákupu CH-53K je ale třeba si uvědomit, že jeden stroj stojí jako nové stíhací letadlo...

Jeden CH-47F přepraví uvnitř až 55 vojáků nebo 10 886 kg nákladu. Chinook tak bez problémů přepraví až tři buginy MRZR D4 nebo dvě větší útočná vozidla Polaris DAGOR. Chinooky navíc půjde využít i pro potřeby 601. skupiny speciálních sil (lze uvažovat i o speciálních verzích MH-47G Chinook) a dokonce také pro zásahovou jednotku URNA nebo přepravu VIP osob. Jednou z výhod Chinooků je schopnost přepravit v podvěsu až 12 000 kg nákladu (je možné přepravit i útočná vozidla LÚV) a také mimořádná stabilita ve visu (vhodné například pro slaňování nebo přepravu nákladu v podvěsu). 

Pro potřeby jednotky URNA a dopravního vrtulníkového letectva je tak možné nakoupit menší počet Chinooků (cca čtyři až šest; náhrada za Mi-8/Mi-17) a po roce 2030 další Chinooky nakoupit s postupným vyřazováním Mi-171.

Za Armádní noviny tak ideální podoba vrtulníkového letectva Armády ČR do roku 2050 vypadá následovně:

 • 12x UH-1Y Venom;
 • 12x AH-1Z Viper;
 • do roku 2030 15 modernizovaných Mi-171;
 • po roce 2030 podobný počet CH-47F Chinook. 

Rádi se dočteme kritiku a náměty v diskuzi.

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bitevní vrtulník AH-1Z Viper pro Českou republiku a Polsko

Na Dnech NATO americká firma Bell Helicopter představila simulátor vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y ...

Polsko nakoupí vrtulníky S-70i Black Hawk

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk ...

S-70i Black Hawk pro polské speciální síly

Polské letectvo do konce roku převezme čtyři víceúčelové vrtulníky S-70i Black Hawk vyráběné v ...

Armáda ČR: UH-60M Black Hawk vs. UH-1Y Venom / AH-1Z Viper

Armáda ČR porovnává dvě americké nabídky na nové vojenské vrtulníky. V úvahu připadá UH-60M Black ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Argonaut.CZ
  09:30 10.09.2019

  https://www.novinky.cz/domaci/...

  A perla na konec: "Ve strojích Bell budou střelci v zimě mrznout. „Tomu jsme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.novinky.cz/domaci/...

  A perla na konec: "Ve strojích Bell budou střelci v zimě mrznout. „Tomu jsme nepřikládali žádnou váhu. Kdyby mi voják řekl, že mu bude zima, tak bych s ním do války jít nechtěl,“ podotkl pilot Synek."

  Fakt bych chtěl vidět ta kritéria. Např. při rychlosti 60km/h a -15°C je pocitovka -30. Kolik bude asi při 150km/h.
  Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
   09:59 10.09.2019

   Zrovna střelec/technik je poměrně dobře nabalený ;-) Každopádně i u BH musí být otevřené okno, čili to není takový rozdíl. USMC lítá v Arktidě a zvládají to...

   Zrovna střelec/technik je poměrně dobře nabalený ;-) Každopádně i u BH musí být otevřené okno, čili to není takový rozdíl. USMC lítá v Arktidě a zvládají to...

  • Scotty
   11:55 10.09.2019

   Tak dveře musí být otevřené jen ve chvíli kdy chce střelec pálit. Za letu můžou být normálně zavřené otevřou je až při příletu do oblasti výsadku.

   Tak dveře musí být otevřené jen ve chvíli kdy chce střelec pálit. Za letu můžou být normálně zavřené otevřou je až při příletu do oblasti výsadku.

 • strikehawk
  11:28 26.08.2019

  Ještě připojuji naprosto tristní počet a množství nakupované výzbroje : 14 ks Hellfire - to nestačí ani na plné vyzbrojení všech 4 AH-1Z (8 x 4 = 32 ks )

  Ještě připojuji naprosto tristní počet a množství nakupované výzbroje : 14 ks Hellfire - to nestačí ani na plné vyzbrojení všech 4 AH-1Z (8 x 4 = 32 ks )

  • skelet
   15:29 26.08.2019

   Počet Hellfire je ve smlouvě uveden, kvůli celkové ceně. Je jen na nás, kolik jich nakonec koupíme.

   Počet Hellfire je ve smlouvě uveden, kvůli celkové ceně. Je jen na nás, kolik jich nakonec koupíme.

   • Olaf
    19:56 29.08.2019

    Připomínám, kolik jsme dokupovali munice k Alkám a Gripenům. Prakticky nic. Stikehawkova skepse je více než na místě.

    Připomínám, kolik jsme dokupovali munice k Alkám a Gripenům. Prakticky nic. Stikehawkova skepse je více než na místě.

 • strikehawk
  11:16 26.08.2019

  Člověk je na jednu stranu rád, že se konečně něco pohnulo ale vidím bohužel opět více otázek než odpovědí :

  1 ) 4 ks AH-1Z - takový počet je pro obranu nepodstatný resp téměř k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Člověk je na jednu stranu rád, že se konečně něco pohnulo ale vidím bohužel opět více otázek než odpovědí :

  1 ) 4 ks AH-1Z - takový počet je pro obranu nepodstatný resp téměř k ničemu. Pokud to má být jen první fáze přezbrojení z Mi-24 bylo by žádoucí aby MO nebo GŠ zveřejnil časový plán doplnění těchto 4 ks dalšími a plánovaný cílový stav ( 8, 12, 16 ks ??? ) resp obecně plány na stav vrtulníkového letectva např do roku 2030. Plány a úvahy našeho GŠ a MO a jejich tutlání překonává dalece to co zveřejňuje MO RF a ti fakt nikdy nebyli moc sdílní ( řečeno diplomaticky )

  2 ) 8 ks UH-1Y - opět nedostatečný počet a nedostatečná kapacita. Cílový stav nebo potřeby? Opět ticho. Původně bylo specifikováno 12 ks lehkých až středních vrtulníků najednou stačí 8 ks - z užšího výběru s nejmenší kapacitou

  3 ) Absolutně mě chybí širší koncepce a vysvětlení jak do toho zapadá nákup 4+8 ks AH-1Z/UH-1Y. Uvědom me si prosím, že pro státy velikosti ČR je využitelnost bitevních vrtulníků pro obranu vysoce sporná. Řada států velikosti ČR rezignuje na bitevní vrtulník a místo toho buduje přiměřeně silné stíhací letectvo - viz Finsko, Švýcarsko, Švédsko ….. a rozhodně se nejedná o státy které by na obranu dávaly malé prostředky a nemohly si to dovolit

  4 ) marketingově zdůrazňovaná logistická výhoda shodnosti obou typů značně bledne když si uvědomíme, že oba typy používají rozdílné modifikace motorů T700-GE-701D / T-700 GE 401C . Nebo jsou snad zaměnitelné a záměna v obou typech je schválená výrobcem?

  zatím mě to dává v součtu další kontroverzní nákup který armádě odčerpá spoustu financí ale zvýšení bojových schopností a obranyschopnosti je diskutabilní
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  10:15 26.08.2019

  Při pohledu na vybavení Venomu a BH lze napsat jediné. Venom je Blackhawk s malým doletem a přepravní kapacitou.

  A nebo obráceně. Blackhawk vznikl ze zkušeností s předchůdcem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Při pohledu na vybavení Venomu a BH lze napsat jediné. Venom je Blackhawk s malým doletem a přepravní kapacitou.

  A nebo obráceně. Blackhawk vznikl ze zkušeností s předchůdcem Venomu. Zadání znělo větší dolet a větší přepravní kapacita.

  Bojový rádius 220km vs. 592km je více než vypovídající. Nádrž BH je velká jak půlka kabiny Venomu.

  Asi to klukům z Dejvic stačí. Ovšem když přemýšlím o vysadkovém pluku, Venom je tak na cvičení na Doupově.
  Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
   13:14 26.08.2019

   Obdobu UH-60 ovšem máme – Mi-171š, chtěli jsme menší vrtulník. Ty BH tam podle mě byly především pro dojem, že jsme nekývli rovnou na americkou nabídku (ale v tom se můžu mýlit). ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Obdobu UH-60 ovšem máme – Mi-171š, chtěli jsme menší vrtulník. Ty BH tam podle mě byly především pro dojem, že jsme nekývli rovnou na americkou nabídku (ale v tom se můžu mýlit). BH a Venom prostě mají jiné úlohy.
   Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
   13:33 26.08.2019

   Nemá náhodou UH-60M nádrž na 360 gal., zatímco UH-1Y na 388?

   Nemá náhodou UH-60M nádrž na 360 gal., zatímco UH-1Y na 388?

 • royal
  19:31 25.08.2019

  Ví se, jak to bude vypadat se základnou ve Kbelech? V nejbližší době bude potřeba nahradit snad všechny stroje. Jsou nějaké možnosti náhrady W-3A a Mi-8/17? Například UH-1Y + NH90 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ví se, jak to bude vypadat se základnou ve Kbelech? V nejbližší době bude potřeba nahradit snad všechny stroje. Jsou nějaké možnosti náhrady W-3A a Mi-8/17? Například UH-1Y + NH90 nebo CH-47F? Rovněž mě zaujali Starlightovy nápady a možnosti budoucnosti této základny.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:35 25.08.2019

   Četl jsem spekulace že po dolétání Mi-17 by do Kbel mohli přijít Mi-171 s vraty.

   Četl jsem spekulace že po dolétání Mi-17 by do Kbel mohli přijít Mi-171 s vraty.

  • cejkis
   10:03 26.08.2019

   Doufám, že někoho napadne základnu ve Kbelích zrušit.

   Logistiku má AČR v Pardubicích. Je zde i délkou vhodnější runway. Pár strojů pro ústavní činitele pojme jeden hangár na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Doufám, že někoho napadne základnu ve Kbelích zrušit.

   Logistiku má AČR v Pardubicích. Je zde i délkou vhodnější runway. Pár strojů pro ústavní činitele pojme jeden hangár na Ruzyni při druhé plánované dráze.

   Kbely mohou být vládním centrem s novými vhodnými budovami.

   Tolik má vize základny Kbely.
   Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  07:22 25.08.2019

  No bude zajimave co v případne smlouve všechno bude, jestli to bude nejak osekane pripadne tam bude komplet vybava...a jestli něco navesi i na venom nebo ne. Taky je jestli pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No bude zajimave co v případne smlouve všechno bude, jestli to bude nejak osekane pripadne tam bude komplet vybava...a jestli něco navesi i na venom nebo ne. Taky je jestli pro Viper pujdou jen ciste na protizemní vybavu a nebo i strely vzduch vzduch. Ono i par desítek střel Hellfire celkem muze zvedat tu sumu, ale mozna to tam je uz obsažené v té kalkulaci..Taky jestli Venomy budou mit i nejake systemu ochrany proti střelam ze země.

  mimoto nikde sem se nedočetl co se stane pripadne v 2023 s Hindy. jestli je uzemni, prodaji nebo budou letat spolecne..na to by asi nebylo dost pilotů.

  ještě dotaz..vysadkový pluk se bude delit na komanda..zvladne tato letka kompletni vysadek jednoho komanda nebo to bude malo?
  Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   07:29 25.08.2019

   Smlouva by mela zahrnovat vse. Sam jsem zvedav na konkretni munici.

   Hindy uzemni a mozna prodaji.

   Ukol na prepravu komand bude plnit zakladna, kridlo...takze pristavi klidne ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Smlouva by mela zahrnovat vse. Sam jsem zvedav na konkretni munici.

   Hindy uzemni a mozna prodaji.

   Ukol na prepravu komand bude plnit zakladna, kridlo...takze pristavi klidne kombinaci 171 a UH1.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:26 25.08.2019

    Tak že nakonec kombinace UH Mi? Tzn, že požadavek na cestovní rychlost agilitu byl zbytečný. Parametry pro LZ také. To vypadá jako vyhození peněz z okna. Ale je jasné, že při ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak že nakonec kombinace UH Mi? Tzn, že požadavek na cestovní rychlost agilitu byl zbytečný. Parametry pro LZ také. To vypadá jako vyhození peněz z okna. Ale je jasné, že při variantě pouze osmi UH z toho budou jen alegoricke objekty na statické ukázky.
    Ještě máš bude mrzet, že se nepořídilo za takové peníze 14-15 UH 60.
    Skrýt celý příspěvek

    • tomas.kotnour
     23:03 25.08.2019

     14-15 UH-60 za 14,5 mld Kč mohlo být těžko, když za 12 chtěli 13,2. Navíc ani tento počet strojů by nedokázal přepravit celé výsadkové komando, takže by beztak musely letět i velké ...
     Zobrazit celý příspěvek

     14-15 UH-60 za 14,5 mld Kč mohlo být těžko, když za 12 chtěli 13,2. Navíc ani tento počet strojů by nedokázal přepravit celé výsadkové komando, takže by beztak musely letět i velké transportní stroje. S tím samozřejmě souvisí otázka, jak moc je logické nasazovat velký počet UHček na přepravu vojáků. V Afg. poslali Amíci pro naše výsadkáře místo 4 UH-60 raději 2 CH-47. Pokud by se realizoval nějaký velký přesun vzduchem, budou hlavní síly přepravovány transportními vrtulníky a Venomy budou přepravovat průzkumníky, odstřelovače či plnit úlohu vzdušného místa velení pro úvodní fázi operace.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:49 26.08.2019

      Na přerpavu použijete to co máte k dipozici, pokud půjde o jednu LZ s větším počtem, tak pokud je k dispozici Chinook, není co řešit.
      V našem případě jsou to snadné počty. 8 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na přerpavu použijete to co máte k dipozici, pokud půjde o jednu LZ s větším počtem, tak pokud je k dispozici Chinook, není co řešit.
      V našem případě jsou to snadné počty. 8 Venomů znamená kapacitu až 64 vojáků. 12 Black Hawků uveze až 132 vojáků. O 100% více! Cenově je to přitom podobný stroj.
      US Army a USAF prakticky vše řeší pouze UH 60 a CH 47, Venomy nemají. A to je USAF kolos, který si může typovou rozmanitost dovolit.
      Popisujete dobře rozdělení úkolů, jak se patří pro lehčí a větší vrtulníky, ale co Vám zbyde z osmi strojů? ...určitě nebudou mít 100% dostupnost. Stále si myslím, žepři podobné technické dostupnosti bude kapacita o dost větší v případě UH 60.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      10:31 26.08.2019

      https://www.armadninoviny.cz/b...

      Tak ona je otázka, kolik by stála polská verze s izraelskou výzbrojí. Varianta, která by se mi líbila nejvíc v případě, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      https://www.armadninoviny.cz/b...

      Tak ona je otázka, kolik by stála polská verze s izraelskou výzbrojí. Varianta, která by se mi líbila nejvíc v případě, že jsou požadavky nepřekročitelné ...a navíc je i "americký".
      Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     21:50 26.08.2019

     Na fabulace fakt už nebudu reagovat. Vy víte kolik bude lidí v komandu na konkrétní úkol? Co je špatně na konfiguraci 2x Mi 171 a 2x UH1 a 2x AH1 proplnění úkolu TVV? Jak si TVV ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Na fabulace fakt už nebudu reagovat. Vy víte kolik bude lidí v komandu na konkrétní úkol? Co je špatně na konfiguraci 2x Mi 171 a 2x UH1 a 2x AH1 proplnění úkolu TVV? Jak si TVV představujete? Na jakou vzdálenost? Sám jste alegorickým vozem...

     Uvědomte si, že požadavky letectva jsou trochu jiné než vaše představy...btw, ani ty BH byste neměl všechny dostupné. Dnes máte jen 15 mi 171 s přepravní kapacitou a 10 Mi24 s bitevní schopností (jako). Za rok budete mít 15 Mi171, například 2x UH1, 1x AH1 a 7 Mi 24...což je stále navýšení schopností oproti původnímu stavu.

     USAF má UH1N, US Army se drží spíše UH60 a NAVY s Marines má UH/AH1...což nijak systém nediskriminuje k našemu užití.
     Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   09:28 25.08.2019

   Myslím že PLŘS v nabídce nebyli. Ovšem letectvo používá AIM-9M a do budoucna je chtějí nahradit modernější střelou. Po nákupu Viperů by to tedy měla logicky být AIM-9X, tady je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Myslím že PLŘS v nabídce nebyli. Ovšem letectvo používá AIM-9M a do budoucna je chtějí nahradit modernější střelou. Po nákupu Viperů by to tedy měla logicky být AIM-9X, tady je ovšem problém že tato střela není zatím integrována do Gripenu.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:27 25.08.2019

    Budeme rádi za peníze pro munici do kulometů :-) Ani 9 jsou pro naše meritko6 hvězdné války.

    Budeme rádi za peníze pro munici do kulometů :-) Ani 9 jsou pro naše meritko6 hvězdné války.

  • ruleta
   11:31 25.08.2019

   To se da celkem snadno dohledat, maximum v ceně 575 + 205 mio dolarů je tohle:

   AH-1Z
   - (4) AH-1Z attack helicopters
   - eight (8) T700-GE-701D engines (installed)
   - eight (8) ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To se da celkem snadno dohledat, maximum v ceně 575 + 205 mio dolarů je tohle:

   AH-1Z
   - (4) AH-1Z attack helicopters
   - eight (8) T700-GE-701D engines (installed)
   - eight (8) Honeywell Embedded Global Positioning Systems with Inertial Navigation (EGI) and Precise Positioning Service (PPS) (installed)

   Zbraně:
   - fourteen (14) AGM-114 Hellfire missiles.
   - M197 20mm machine guns

   Další:
   - Also included is communication equipment
   - electronic warfare systems
   - Target Sight System
   - support equipment
   - spare engine containers
   - spare and repair parts
   - tools and test equipment
   - technical data and publications
   - personnel training and training equipment
   - U.S. government and contractor engineering
   - technical, and logistics support services, and other related elements of logistics and program support.

   UH-1Y (adekvátně se sníží počty dle odebraných kusů z 12 na 8)
   - twelve (12) UH-1Y utility helicopters
   - twenty-five (25) T-700 GE 401C engines (twenty-four (24) installed, one (1) spare)
   - thirteen (13) Honeywell Embedded GPS/INS (EGI)
   - (twelve (12) installed one (1) spare)

   Zbraně + ostatní:
   - twelve (12) 7.62mm M240 Machine Guns
   - This request also includes Brite Star II FLIR system
   - Aircraft Survivability Equipment (ASE) (includes the AN/AAR-47 Missile Warning and Laser Detection System
   - AN/ALE-47 Counter Measure Dispensing System (CMDS)
   - AN/APR-39 Radar Warning Receiver (RWR))
   - Joint Mission Planning Systems
   - Helmet Mounted Displays
   - communication equipment
   - small caliber gun systems including GAU-17A and GAU-21
   - electronic warfare systems
   - Identification Friend or Foe (IFF) Mode 4/5 transponder
   - support equipment
   - spare engine containers
   - spare and repair parts
   - tools and test equipment
   - technical data and publications
   - personnel training and training equipment
   - U.S. government and contractor engineering
   - technical, and logistics support services
   - and other related elements of logistics and program support.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    12:01 25.08.2019

    Nejvtipnější na tom je že piloti Vipreů a Venomů budou vybaveni o hodně pokročilejší přilbou než stíhací piloti na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nejvtipnější na tom je že piloti Vipreů a Venomů budou vybaveni o hodně pokročilejší přilbou než stíhací piloti na Gripenu.
    https://www.thalesgroup.com/en...
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:30 25.08.2019

     To je dobře, budou jej více potřebovat než na gripenu.

     To je dobře, budou jej více potřebovat než na gripenu.

   • petres
    13:12 25.08.2019

    Již jsem tu před pár týdny upozorňoval na jednu věc ve schválené nabídce od Bellu americkým Kongresem a to rozdíl v typu motorů proti technickým údajům na stránkách výrobce.
    Zde ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Již jsem tu před pár týdny upozorňoval na jednu věc ve schválené nabídce od Bellu americkým Kongresem a to rozdíl v typu motorů proti technickým údajům na stránkách výrobce.
    Zde je uváděn pro oba typy shodný motor GE T-700 GE 401C, ale v nabídce Viperů jsou výkonnější GE T700-GE-701D (stejné jako UH-60M nebo AH-64), u Venomů je uveden GE T-700 GE 401C. Je to chyba z přepsání? Vzhledem k oficiálnosti zdroje si chybou nejsem úplně jist. Samozřejmě vyšší výkon motorů by svedl výkon celého stroje, to je pozitivní, ale o kolik se tím zhorší logistika, i když oba motory jsou prakticky totožné, je otázka. Naopak by byla výhoda shodnost motorů s těma provozovanými na AH-64 (mimo britských) a UH-60M.
    Pokud si dobře vzpomínám, Bell nabízel, že pokud by se účastnil tendru pro náhradu starých UH-1N pro jednotku pro ochranu jaderných sil USA, instaloval by tyto výkonnější motory i u UH-1Y pro zvýšení požadované rychlosti (nakonec vítěz MH-139).
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:04 25.08.2019

     petres
     Dokud se nepodepíše finální smlouva můžeme jen spekulovat. Ovšem troufnu si tvrdit že konfigurace vrtulníků bude prakticky stejná jako u strojů USMC.

     petres
     Dokud se nepodepíše finální smlouva můžeme jen spekulovat. Ovšem troufnu si tvrdit že konfigurace vrtulníků bude prakticky stejná jako u strojů USMC.

 • ruleta
  01:27 25.08.2019

  #VimeCoChceme

  Těžko mohu být označen za ruského trolla, přesto tomuto rozhodnutí vůbec nerozumím.

  Ve všech dokumentech armády ČR se hovoří o víceúčelových vrtulnících s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  #VimeCoChceme

  Těžko mohu být označen za ruského trolla, přesto tomuto rozhodnutí vůbec nerozumím.

  Ve všech dokumentech armády ČR se hovoří o víceúčelových vrtulnících s parametry jako přeprava vojáku, materiálu, schopnost se účastnit CASEVAC a také spolupráce s IZS.

  1)V modernizačních projektech Armáda ČR výhradně hovoří o víceúčelových vrtulnících.

  - "Pořízením víceúčelových vrtulníků (náhrada Mi-35/24V) ",
  - "Letecká služba pátrání a záchrany a bojová záchrana osob;",
  - "Letecký odsun raněných – CASEVAC;",
  - "Přeprava min. 8 vojáků (pozemní síly) s výstrojí a výzbrojí;", (...)

  http://www.acr.army.cz/assets/...

  2)Ve výhledu do roku 2025 hovoří o tom, že se musí teprve do roku 2024 rozhodnout o potřebě pořízení bitevních vrtulníků.

  " do roku 2024 rozhodnout o potřebě pořízení bitevních vrtulníků "

  http://www.acr.army.cz/assets/...

  3)V dlouhodobém výhledu 2030 se pro jistotu o bitevních vrtulnících vůbec nehovoří.

  "Vrtulníkové letectvo bude nenahraditelnou součástí AČR a  klíčovým příspěvkem pro zahraniční mise. Vrtulníkové letectvo bude rozvíjeno k plnění širokého spektra operačních úkolů včetně
  úkolů ve  prospěch speciálních sil a  integrovaného záchranného systému. Hlavní část bude tvořena středními transportními vrtulníky a  víceúčelovými vrtulníky. "

  http://www.acr.army.cz/assets/...

  4)Samotný Venom tyto parametry chtěné armádou nesplňuje, například - má pouze miniguny a kulomety. Viper z logiky věci už vůbec ne (přeprava, víceúčelovost atp.).

  5)V reálu bude připravených k operačnímu použití kolik Viperů - 2?
  Naprosto marginální množství. Totální luxus pro naší armádu. Pokud jde o zachování bitevních vrtulníků a výcviku, pilotů atp. , tak pak je na místě otázka - proč součástí není opce na pořízení dalších?

  A stejně i dalších 6-10 strojů - je naprostá marginálie, když se podíváme na naše možné ohrožení. V době životnosti těchto vrtulníků to bude jen a výhradně Ruská Federace s vyspělou PVO. Tj. v rámci hypotetického konfliktu bychom měli mnohem lepší příspěvěk v podobě víceúčelových vrtulníků v dostatečném množství než pár uzeměných bitevníků.

  Budujeme si tady elitu o počtu "10" bitevníkových pilotů a ani nemáme řádnou PVO anebo pozemní armádu obecně.

  6) Vůbec nerozumím novinářům, že tyto zjevné rozpory v rámci vlastní dokumentace nikdo nerozporuje s ministrem.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   07:29 25.08.2019

   už se to tu rozebíralo X krát. Víceúčelový vrtulník je pro plnění pestré škály úkolů kompromis. Každé kompromisní řešení znamená, že v průměrné kvalitě zvládne více účelů, ale ...
   Zobrazit celý příspěvek

   už se to tu rozebíralo X krát. Víceúčelový vrtulník je pro plnění pestré škály úkolů kompromis. Každé kompromisní řešení znamená, že v průměrné kvalitě zvládne více účelů, ale žádná sláva se nedá očekávat. Asi nepoletím cíleně likvidovat tanky s výsadkem v kabině. Proto je velice šikovné řešení, pokud se koupí přímo bitevní vrtulník, který má ale 85% shodných dílů s druhým nakupovaným vrtulníkem.
   Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    07:52 25.08.2019

    Tak, tylko dlaczego nie podpisano umowy z opcją dokupienia kolejnych maszyn?
    Bo każdy rozumie że wymiana floty będzie etapami. ale bez "opcji" ACR nie ma pewności jakie warunki ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak, tylko dlaczego nie podpisano umowy z opcją dokupienia kolejnych maszyn?
    Bo każdy rozumie że wymiana floty będzie etapami. ale bez "opcji" ACR nie ma pewności jakie warunki zakupu przedstawi Bell za kilka lat.


    Co do 85% a ktoś wie jak to było liczone?
    Bo wiesz - części częściom nie są równe...
    A marketing ma swoje prawa...
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     12:29 25.08.2019

     Ještě nabyla žádá smlouva podepsána, takže nemůžeme vědět co v ní nakonec bude nebo nebude. Jediné co je z vyjádření ministra Metnara jasné je počet a typ vrtulníků které se budou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ještě nabyla žádá smlouva podepsána, takže nemůžeme vědět co v ní nakonec bude nebo nebude. Jediné co je z vyjádření ministra Metnara jasné je počet a typ vrtulníků které se budou momentálně kupovat.
     Nejsem si jist jestli přes FMS jde sjednat opce na další kusy, možná by to věděl Starlight.
     Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      16:40 25.08.2019

      @Scotty

      Pokud koupíme 8 x UH-1Y, tak v rámci stávajícího souhlasu Kongresu můžeme mít ve smlouvě „opci“ na další 4 x UH-1Y. Jen tam asi bude poměrně krátké okno na její uplatnění ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty

      Pokud koupíme 8 x UH-1Y, tak v rámci stávajícího souhlasu Kongresu můžeme mít ve smlouvě „opci“ na další 4 x UH-1Y. Jen tam asi bude poměrně krátké okno na její uplatnění – asi do okamžiku dříve než se začne vyrábět náš osmý UH-1Y, protože pak by pravděpodobně došlo k navýšení ceny.

      V budoucnu samozřejmě nebude problém přes systém FMS požádat vládu o další dodávky H-1 s novým souhlasem Kongresu. Cena bude hodně záviset od toho, zda ještě poběží linka. V rámci ČR to bude ale interní rozhodovací proces AČR/MO a vlády. Už nebude potřeba zdlouhavý výběr.

      Mimochodem. Pakistán objednal 15 AH-1Z (mají odstraněny některé utajované NATO systémy/funkce). V červnu vláda USA na dodávky do Pakistánu uvalila embargo. V té době byly vyrobeny 3 stroje. V březnu 2019 bylo v arizonské poušti u 309th AMARG prý celkem skladováno 9 pakistánských AH-1Z.
      Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      17:01 25.08.2019

      @Scotty

      Update ohledně pakistánských AH-1Z. V červenci 2019 do 309th AMARG v Tucsonu, Arizona přiletěli po vlstní ose další dva pakistánské AH-1Z, které se byly uskladněny v na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty

      Update ohledně pakistánských AH-1Z. V červenci 2019 do 309th AMARG v Tucsonu, Arizona přiletěli po vlstní ose další dva pakistánské AH-1Z, které se byly uskladněny v na zkušební základně NAS Patuxent River v Marylandu. Podle výrobních čísel to vypadá, že spotterům jeden stroj unikl, takže u 309th AMARG Tedy celkem 12 strojů obalených stříkanou vinylovou fólií, které čekají na další osud.
      Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    10:23 25.08.2019

    Chápete, že já porovnávam co říká Armáda ČR a co pak dělá? Jde o konzistentnost armády ČR potažmo všech strategií, které mají na webu.

    Vůbec neřeším, že obecně je specializace ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Chápete, že já porovnávam co říká Armáda ČR a co pak dělá? Jde o konzistentnost armády ČR potažmo všech strategií, které mají na webu.

    Vůbec neřeším, že obecně je specializace lepší - no samozřejmě, že je.
    Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   07:32 25.08.2019

   Nebudte smutny. Ja se ve svych komentarich snazil nektere duvody vysvetlit, ale jak tady tak koukam uplne marne

   Nebudte smutny. Ja se ve svych komentarich snazil nektere duvody vysvetlit, ale jak tady tak koukam uplne marne

   • ruleta
    10:32 25.08.2019

    Omlouvám se, ale vaše příspěvky k mým námitkám nevidím. Nekonzistentnost dokumentů a rozhodnutí, nekonzistentnost chtěných parametrů, množství - poptávají 12 ks s přepravní ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Omlouvám se, ale vaše příspěvky k mým námitkám nevidím. Nekonzistentnost dokumentů a rozhodnutí, nekonzistentnost chtěných parametrů, množství - poptávají 12 ks s přepravní kapacitou 8 vojáků - teď dostanou 8 s 8, to ty 4 x 8 chybět nebudou? Potom se asi můžu ptát na jakém základě došel někdo k číslu 12, když teď je OK číslo 8. Kde je opce? a další.

    Obecně jsem rád, že budete mít své hračky, že bude nová technika.
    Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  22:48 24.08.2019

  Krátké představení AH-1Z/UH-1Y od Tomáše Souška redaktora časopisu Letectví a kosmonautika v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Krátké představení AH-1Z/UH-1Y od Tomáše Souška redaktora časopisu Letectví a kosmonautika v ČT.
  https://ct24.ceskatelevize.cz/...
  Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   23:12 24.08.2019

   Myslím, že byl objektivní, nezazdil to, že z Ruska by se daly taky koupit víceméně moderní stroje, ale, je to z Ruska...

   Myslím, že byl objektivní, nezazdil to, že z Ruska by se daly taky koupit víceméně moderní stroje, ale, je to z Ruska...

   • TF_HU
    07:34 25.08.2019

    ...z Ruska uz stroje nikdo nechce. Proto ani nebyli osloveni a proto ani nic nenabizeli. Nase zkusenost s ruskou logistikou a dodrzovanim smluv je jasna.

    ...z Ruska uz stroje nikdo nechce. Proto ani nebyli osloveni a proto ani nic nenabizeli. Nase zkusenost s ruskou logistikou a dodrzovanim smluv je jasna.

    • skelet
     11:22 25.08.2019

     jak moc bude velký problém to, že H-1 nemají odmrazování rotorových listů, při působení z Náměště?

     jak moc bude velký problém to, že H-1 nemají odmrazování rotorových listů, při působení z Náměště?

     • TF_HU
      22:14 26.08.2019

      Odmrazovací systém je takovým evergreenem. Neznám úplně technicky jak ten systém je postaven a funguje, ale znám operační postupy, keré říkají, že při vlétnutí do námrazy vrtulník ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Odmrazovací systém je takovým evergreenem. Neznám úplně technicky jak ten systém je postaven a funguje, ale znám operační postupy, keré říkají, že při vlétnutí do námrazy vrtulník prostor opouští, oblétává atd...UH1 má systém odstranění námrazy řešen jinak, ale vsadím se, že operační postup bude stále stejný...při vlétnutí do takových podmínek, otočení, oblétnutí atd...
      Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     12:27 25.08.2019

     Ano, souhlasím a ocenil jsem, že to Rusko i tak zmínil.

     Ano, souhlasím a ocenil jsem, že to Rusko i tak zmínil.

    • Larry
     15:29 25.08.2019

     Alespoň řekněte, jak to je skutečně. MO ČR nakupuje přes prostředníky a dodavatelské firmy, nikoliv přímo na východě. Navíc politická nechuť nakupovat z východu umocněná nechuťí ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Alespoň řekněte, jak to je skutečně. MO ČR nakupuje přes prostředníky a dodavatelské firmy, nikoliv přímo na východě. Navíc politická nechuť nakupovat z východu umocněná nechuťí cokoliv zaplatit. Potom se objevují použité rotorové listy z Bulharska a Ukrajiny s přeraženými výrobními čísly a podobná zvěrstva, za které by měl jaxi někdo sedět ehmmm.
     To, že tyhle armádní nákupy jsou poněkud velké sousto, svědčí i letošní "tak trochu skromný Ample Strike" jelikož je krize na samém počátku, ještě to nikoho moc netrápí ale rád by jsem viděl konečný účet po pár letech provozu oněch 12ti strojů. viz zde:
     https://www.radovanvich.cz/201...

     No a dnes už víme o čem se bavil v pracovně W.H. celých 40minut Andrej s Donaldem.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:55 25.08.2019

      Tak myslím že to co si myslí poslanec Vích nemůže nikdo brát vážně. Je tam tolik manipulací a zjevných lží že se tím nemá cenu ani zabývat.
      To že se nekupuje ne východě rozhodně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak myslím že to co si myslí poslanec Vích nemůže nikdo brát vážně. Je tam tolik manipulací a zjevných lží že se tím nemá cenu ani zabývat.
      To že se nekupuje ne východě rozhodně není pravda viz. https://www.lidovky.cz/byznys/...
      Navíc LOM, jako ruským výrobcem certifikovaná firma pro opravy vrtulníků Mil, si nemůže kupovat díly kde jí napadne.
      Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     17:43 25.08.2019

     aha, to že teprve nakoupí (článek z konce 6/2019) tak rozhodně tady nebudou rotorové listy zítra a a navíc je to výsledek vygradování letitého průšvihu MO. to jsou ty s ...
     Zobrazit celý příspěvek

     aha, to že teprve nakoupí (článek z konce 6/2019) tak rozhodně tady nebudou rotorové listy zítra a a navíc je to výsledek vygradování letitého průšvihu MO. to jsou ty s přeraženými čísly odněkud z Bulharska. Te´d se budou do konce roku dohadovat o smlouvě, no když to dobře půjde 6/2020 budou v ČR.
     Radovana Vícha bych rozhodně vážně bral. Vite co dělal a jaké má vzdělání a kde působil??? Na rozdíl od zdejších pisálků. Navíc má skutečně jako člen výboru informace které tady nikdo nemá.
     http://www.cbap.cz/archiv/3693...
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:31 25.08.2019

      Víchův životopis pochopitelně znám, ale vím taky za koho kope v PS. V případě nákupů z Ameriky neberu ovšem nikoho z SPD vážně, na vypjatém antiamerikanizmu založili část svého PR. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Víchův životopis pochopitelně znám, ale vím taky za koho kope v PS. V případě nákupů z Ameriky neberu ovšem nikoho z SPD vážně, na vypjatém antiamerikanizmu založili část svého PR. Proto ho nepovažuji za nezávislého odborníka. Navíc pokud vím někdy u vrtulníkového letectva nasloužil. Proto ho nepovažuji za nezávislého odborníka.
      Součástky na vrtulníky Mil se nakupovali už loni.
      https://www.euro.cz/politika/z...
      Armádě spadly v poslední době dva vrtulníky Mi-24, ale problém rozhodně nebyl v rotorových listech.
      Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     19:35 25.08.2019

     To Scotty: Nevíte ani to co pan Vích ze své pozice a to má jiné info, takže o manipulacích to není, pravda může být někde jinde.
     Nehody vrtulníků, nejsou nehody. To je úmyslné ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To Scotty: Nevíte ani to co pan Vích ze své pozice a to má jiné info, takže o manipulacích to není, pravda může být někde jinde.
     Nehody vrtulníků, nejsou nehody. To je úmyslné ničení vrtulníků zátěžovými testy motorů. Zničí se 2 vrtulníky, práskne se s nima na beton ze 2m a drak má problém.
     Pilot tak bouli na hlavě.
     A daňovému poplatníkovi se to líčí jako ruský šmejd a bere jako argument do diskuze o nutnosti nákupu jiných strojů.
     Oni velice dobře při plánování vědí, že to co dělají je na hranici možností a ještě připomenou špatnou kvalitu oprav. LOM bude jako obětní beránek.
     Vite, něco požadují politici a jiná věc je odborný názor létajícího personálu.
     Politici, těm jde o bakšiš, tedy "provizi za zprostředkování" což je obecně známo, v těchto kšeftech bývá zpravidla okolo 10% ceny zakázky. Zájmem politiků je utratit co nejvíce peněz bez ohledu na názory a požadavky odborníků.
     Mimochodem, u letectva je taky pěkný bordel. Za tím si stojím.
     Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      19:43 25.08.2019

      RE. ten článek berte s rezervou. Je dost zavádějící. Vůbec se nedozvíte, jak nákup probíhal, jetli přímo nebo přes prostředníka a hlavně Mi-35 by měli být v nejlepší kondici. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      RE. ten článek berte s rezervou. Je dost zavádějící. Vůbec se nedozvíte, jak nákup probíhal, jetli přímo nebo přes prostředníka a hlavně Mi-35 by měli být v nejlepší kondici. Dodány 2006 novovýroba jako deblokace dluhu a předpokládaná životnost minimálně 30let. Jaké zastarávání?? Jako mediální masáž p.t. čtenářů fakt dobrý :-)))
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:19 25.08.2019

      První nehoda byla při zátěžovém testu Mi-24 po opravě. Řekl bych že je to běžná praxe. Motor nevydržel a došlo k pádu vrtulníku.
      Druhá nehoda se stala pří operačním letu na Libavé. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      První nehoda byla při zátěžovém testu Mi-24 po opravě. Řekl bych že je to běžná praxe. Motor nevydržel a došlo k pádu vrtulníku.
      Druhá nehoda se stala pří operačním letu na Libavé. Opět destrukce motoru a nouzové přistání.
      To o kvalitě oprav a použitých dílů motorů něco vypovídá. Rád bych viděl pilota který úmyslně přivede motor k destrukci za letu. To je ta nejdebilnější konspirace co jsem za poslední dobu četl.
      Samotní piloti si při návštěvě Babiše a Metnara stěžovali na nízkou kvalitu oprav v LOM.
      https://www.idnes.cz/jihlava/z...
      Vrtulníky sice dodány v roce 2006 byly, teď ovšem 10 Mi-24 prochází nebo procházelo generální opravou a prodloužením letového resursu o dalších deset let.
      Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      21:39 25.08.2019

      Ale on s tím nepraští za letu, "jenom" ze 2m nad zemí. To stačí ke zničení draku. Riskuje tím převrácení stroje, to ano... . Zátěžové testy motorů se dělají na zkušebních stendech ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale on s tím nepraští za letu, "jenom" ze 2m nad zemí. To stačí ke zničení draku. Riskuje tím převrácení stroje, to ano... . Zátěžové testy motorů se dělají na zkušebních stendech stejně jako u dopravních letadel Airbus, Boeing ....
      Tady to dělá třeba v areálu firma TRW Stará Boleslav (ex Motorlet)
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:03 25.08.2019

      První nehoda:
      http://www.natoaktual.cz/vrtul...
      Druhá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      První nehoda:
      http://www.natoaktual.cz/vrtul...
      Druhá nehoda:
      http://www.natoaktual.cz/bitev...

      Ještě citace z článku který jsem dával víš:
      Piloti z letecké základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku si postěžovali premiérovi Andreji Babišovi na nekvalitní práci státního podniku LOM Praha, který jim opravuje vrtulníky. Obávají se kvůli tomu o svoji bezpečnost. „Mají pocit, že by to mohlo ohrožovat je osobně. To je velice špatná zpráva,“ uvedl premiér po čtvrtečním setkání na letišti.
      Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      08:57 26.08.2019

      To Scotty:
      Víte, vojáci si nemají co stěžovat předsedovi vlády před médii. Existuje něco, čemu se říká "služební postup" tedy přes své nadřízené. Ty plky o bezpečnosti by se dali ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To Scotty:
      Víte, vojáci si nemají co stěžovat předsedovi vlády před médii. Existuje něco, čemu se říká "služební postup" tedy přes své nadřízené. Ty plky o bezpečnosti by se dali vyložit i jako šíření poplašné zprávy. Vždy se po problému či průseru hledá v armádě viník a objektivní příčiny a nikdy "černý petr" nezůstane na velení. Nedodržení sl. postupu je na potrestání zůčastněných.
      To z čeho vychází web s vašimi odkazy, jsou ofiko vyjádření MO, ale to může být od skutečnosti daleko.
      Když jsme u vrtulníků, zajímala by mne smlouva MO s firmou DSA a LOM- CLV na poskytování výcviku a vztahy mezi nima. Mnohdy si připadám, že DSA je filiálkou LOM - CLV.
      Třeba by mne i zajímalo, jak pokročilo vyšetřování tohoto: Informace =0 a dokonce mlčí i ÚZPLN. Není to uvedeno ani v seznamu nehod a katastrof.
      https://www.tyden.cz/rubriky/d...
      Let byl výcvikový pro zahraničního žáka, budoucího vojenského pilota.
      Protože je kousek aeroklubové letiště, mám tam nějaké konexe. Upozornili mne na jednu TV reportáž, kde svědek - tamní obyvatel vyprávěl, že viděl vrtulník....... a najednou z něho vylétly doklady a potom bunda. Vím koho cvičí, vysvětlení mám své a jistě se nebudu mýlit. Počkám si na informace., protože technická závada nepřichází v úvahu.
      Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      22:26 26.08.2019

      LARRY

      Vy jste dobrej patlal. Já mám informace o nákupu ND z první ruky a moc dobře vím, kde a jak se nakupuje. Rozhodně to není fantasmagorie jak popisujete vy.

      Tvrdit, že piloti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      LARRY

      Vy jste dobrej patlal. Já mám informace o nákupu ND z první ruky a moc dobře vím, kde a jak se nakupuje. Rozhodně to není fantasmagorie jak popisujete vy.

      Tvrdit, že piloti si sednou do mašiny a úmyslně s ní spadnou je důkaz vašeho chorého mozku. Všechny mašiny mají zapisovače, úmyslné překročení provozních podmínek, pravidel a instrukcí se na těchto zapisovačích projeví a zpětná kontrola je odhalí.

      Příčina pádu, závady jde za materiálem, technickým stavem...nechci psát konkrétní chybu, protože nevím jak dopadlo vyšetřování, mám informaci jen od lidí, které tam znám.

      Stáří stroje není to samé jako u vaší škodovky. Stáří techniky a opotřebování se řídí letovými hodinami do generálních oprav, tzv. resurs...pokud je dolétáte, je úplně jedno, kdy byl vrtulník vyroben, prostě bude generálkován, nebo vyřazen, do vzduchu nepůjde.

      Vy budete asi dost nemocný...
      Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      22:34 26.08.2019

      Pardon...ať ma admin třeba smaže...ale vy jste kokot. Jako, že by za letu ve dvou metrech švihl mašinou o zem? Vy jste se asi zbláznil, že? Já ty kluky znám a nikdo není takovej ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pardon...ať ma admin třeba smaže...ale vy jste kokot. Jako, že by za letu ve dvou metrech švihl mašinou o zem? Vy jste se asi zbláznil, že? Já ty kluky znám a nikdo není takovej magor jako jste vy.

      Vy vůbec netušíte o čem mluvíte. Vaříte z vody a vymýšlíte si nesmysly. To je neskutečné.

      Pokud pilot za letu zjistí jakékoli nestandardní chování stroje, ten jde okamžitě na kontrolu. Technici se snaží najít příčinu takového chování a preventivně takovou příčinu odstranit. Po každé, zvláště pokud se jedná o kontrolu...opravu...na motoru se dělá tzv. motorová zkouška...vrtulník je ve visu a motory a rotor se roztáčí do předepsaných otáček. Ověřuje se tak správný chod. Je to běžný postup. Žádná konspirace. Je to jako byste dělal "test fire" na palubních zbraních.
      Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      01:27 27.08.2019

      TF HU :
      KOKOTA si to si nechte pro svého tatínka, případně podřízené a velitele. My jsme spolu husy nepásli a do školy nechodili.
      Docela dobře ztrácíte rovnováku když se něco ...
      Zobrazit celý příspěvek

      TF HU :
      KOKOTA si to si nechte pro svého tatínka, případně podřízené a velitele. My jsme spolu husy nepásli a do školy nechodili.
      Docela dobře ztrácíte rovnováku když se něco pánovi nelíbí :-)))
      Jistě nemáte ani vojenské vzdělání.
      Jaký je problém z visu ve 2m s mašinou prásknout na beton?? Žádný.
      Pochybuji, že stroje Mi35 z r. 2006 mají dolétané do rusursu. To zkoušejte na někoho jiného.
      Aby jste věděl jaký odborníci jsou v armádě u letectva :
      V roce 96 se dostavělo stanoviště letecké záchranné služby v jednom krajském městě. Na střeše heliport- betonová deska. Jistý nápad vyzkoušet heliport zatížením, se pokusil převést do reálu zelený mužík, kterého napadlo na tu desku posadit Mi24 který má 8tun. Vrtulníky LZS mají okolo 3tun. Naštěstí se našel orientovaný člověk, který tohle zastavil.
      Jaký je problém dělat zátěžové testy na zkušební stolici stejně jako se dělají pro Airbus, Boeing?? Žádný! Trochu práce a firma která to umí je 15km za Prahou. Bez ohrožení posádky a přepravovaných osob a materiálu.
      A pokud vám to nestačí, běžte se zeptat o dvoje dveře vedle ke kolegům na dopravku.
      Jak je možné že L-410 ev.č. 2601 callsign CABBY21 si sedl přes vydaný NOTAM na uzavřené LKPO dne 9.4 letošního roku?? Zeptejte se jich jak se provádí předletová příprava posádek a kdo let naplánoval??
      Budete mě tvrdit, že u vás vrtulníkářů to je lepší???
      Za sebe, jelikož jistou licenci mám, bych si tohle nedovolil.
      Do kokotů můžete nadávat po těch vašich kancelářích a zcela oprávněně.
      Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      01:30 27.08.2019

      To TFHU:
      Nevím jakou popelnici jezdíte Vy. Já mám 2 roky staré auto, které jsem koupil jako nové. Již zaplacené. Na rozdíl od Vás si auto mohu dát do nákladů.
      Když nevíte, řeči si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To TFHU:
      Nevím jakou popelnici jezdíte Vy. Já mám 2 roky staré auto, které jsem koupil jako nové. Již zaplacené. Na rozdíl od Vás si auto mohu dát do nákladů.
      Když nevíte, řeči si nechte, ale chápu je potřeba urazit.....
      Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:34 25.08.2019

    Rusové jsou neduveryhodni a neprofesionální partneři. Nekoupil bych od nich ani sirku

    Rusové jsou neduveryhodni a neprofesionální partneři. Nekoupil bych od nich ani sirku

    • RiMr71
     12:28 25.08.2019

     Souhlasím a to tak, že zcela!

     Souhlasím a to tak, že zcela!

    • Larry
     15:32 25.08.2019

     Já jsem kupoval a nemůžu si stěžovat. Dodrželi jsme smlouvu všichni. Na rozdíl od MO jsem neměl problém zaplatit.

     Já jsem kupoval a nemůžu si stěžovat. Dodrželi jsme smlouvu všichni. Na rozdíl od MO jsem neměl problém zaplatit.

     • SYN_
      02:26 26.08.2019

      Huh, takže tu máme nějaké HINDy v soukromých rukou? :-)

      Huh, takže tu máme nějaké HINDy v soukromých rukou? :-)

     • TF_HU
      22:35 26.08.2019

      Armáda nemá problém s placením. Rus má problém s termíny a kvalitou ND, nemluvě o jeho ochotě dodat specifický díl, kterým ovlivňuje schopnost plnit úkoly. Čím dříve se jich ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Armáda nemá problém s placením. Rus má problém s termíny a kvalitou ND, nemluvě o jeho ochotě dodat specifický díl, kterým ovlivňuje schopnost plnit úkoly. Čím dříve se jich zbavíme, tím lépe...

      Vaše fantasmagorie na tom nic nezmění...
      Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:30 24.08.2019

  Dodávky Venomu pro USMC skončily. Dodávky Cobry poběží do 2022.

  Ještě Bahrajn, Pákistán a ČR pár strojů a linku zavřou.

  Neperspektivní stroj.

  Dodávky Venomu pro USMC skončily. Dodávky Cobry poběží do 2022.

  Ještě Bahrajn, Pákistán a ČR pár strojů a linku zavřou.

  Neperspektivní stroj.

  • Scotty
   22:41 24.08.2019

   Uvidíme....

   Uvidíme....

   • cejkis
    22:48 24.08.2019

    Uvidíme za 14mld. Tohle není akvizice s péčí řádného hospodáře. To je polibek americké zadnice. O nic jiného nešlo. Dokonce. Stropnický po odstoupení přiznal tento důvod.

    Na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Uvidíme za 14mld. Tohle není akvizice s péčí řádného hospodáře. To je polibek americké zadnice. O nic jiného nešlo. Dokonce. Stropnický po odstoupení přiznal tento důvod.

    Na počátku byl požadavek na light utility helicopter a ještě na větším počátku, za ministrování Vondry bylo vládou odsouhlaseno zrušení bitevních vrtulníků bez náhrady.

    Dejvice mne baví a moc. Už tam chybí na chodbách jen automaty na alkohol.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:03 24.08.2019

     O tom že má Rumunsko zájem o 12 UH-1 a 12 AH-1 jste předpokládám neslyšel.
     To že by Stropnický něco přiznával nevím, ale vzhledem k jeho tragickému působení na MO se k téhle ...
     Zobrazit celý příspěvek

     O tom že má Rumunsko zájem o 12 UH-1 a 12 AH-1 jste předpokládám neslyšel.
     To že by Stropnický něco přiznával nevím, ale vzhledem k jeho tragickému působení na MO se k téhle kapitole svého života celkem pochopitelně moc nevyjadřuje.
     Na začátku nebyly peníze na plnohodnotný vojenský stroj ( ovšem zvažoval se i americký AH-6). To se postupem času měnilo a poté padla politická volba na stroje z USA. Ovšem AH-1Z a UH-1Y nemají díky své koncepci téměř žádnou konkurenci.
     Preferoval by jste raději vyřazení bitevních helikoptér bez náhrady?
     Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      15:34 25.08.2019

      To že mají zájem zdaleká neznamená, že již kupují. Ani rúzné dohody o vzájemném porozuměmí nic neřeší a nemají žádnou váhu. Významově asi tak, že "věc beru na vědomí"

      To že mají zájem zdaleká neznamená, že již kupují. Ani rúzné dohody o vzájemném porozuměmí nic neřeší a nemají žádnou váhu. Významově asi tak, že "věc beru na vědomí"

    • RiMr71
     23:14 24.08.2019

     ...už nekňourej... já taky musel skousnout toho vašeho zpitého mužika na Hradě... a to ty vrtulníky přitom budou sloužit této zemi, kdežto mužik na Hradě slouží zemi jiné...

     ...už nekňourej... já taky musel skousnout toho vašeho zpitého mužika na Hradě... a to ty vrtulníky přitom budou sloužit této zemi, kdežto mužik na Hradě slouží zemi jiné...

     • Jan Grohmann
      12:12 25.08.2019

      Rimr71. Nechte si svoje politické pocity pro sebe. Děkuji.

      Rimr71. Nechte si svoje politické pocity pro sebe. Děkuji.

     • RiMr71
      00:33 26.08.2019

      "Rimr71. Nechte si svoje politické pocity pro sebe. Děkuji."

      OK, váš web, vaše pravidla, snad budete tak úzkostlivý i v jiných případech mnohem závažnějších porušení politické ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Rimr71. Nechte si svoje politické pocity pro sebe. Děkuji."

      OK, váš web, vaše pravidla, snad budete tak úzkostlivý i v jiných případech mnohem závažnějších porušení politické neutrality či přímo příspěvků hraničících se zákonem na vašem webu.
      Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      22:37 26.08.2019

      ...nic si z toho nedělejte...mě bude asi muset smazat, už jsem to nevydržel a toho sedmilháře Larryho jsem označil...od plic :-) :-)

      ...nic si z toho nedělejte...mě bude asi muset smazat, už jsem to nevydržel a toho sedmilháře Larryho jsem označil...od plic :-) :-)

 • skelet
  17:36 24.08.2019

  jinak je legrační porovnávat české a polské diskuze. Zatímco u nás se hejtí, tak Poláci většinou závidí.
  A když čtu jejich diskuze.. kolik Raků je možno dostat za našich 17 Mi-35?
  Zobrazit celý příspěvek

  jinak je legrační porovnávat české a polské diskuze. Zatímco u nás se hejtí, tak Poláci většinou závidí.
  A když čtu jejich diskuze.. kolik Raků je možno dostat za našich 17 Mi-35?
  Skrýt celý příspěvek

  • petres
   08:32 25.08.2019

   Koukám, že nejsem jediný, kdo si tohoto všiml. S trochou nadhledu se člověk docela pobaví :-).
   Nesouhlasím s tím, že u nás se hejtí, tak Poláci většinou závidí. Pokud se v Čechách ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Koukám, že nejsem jediný, kdo si tohoto všiml. S trochou nadhledu se člověk docela pobaví :-).
   Nesouhlasím s tím, že u nás se hejtí, tak Poláci většinou závidí. Pokud se v Čechách (AN) článek o polské technice, Češi závidí a hejtí směrem ke své armádě, pokud je v Polsku (např. Defence24) článek o české technice je to přesně naopak, Poláci závidí a hejtí směrem ke své armádě.
   Příklad z poslední doby - Defence24 o českých vrtulnících (viz diskuze pod články):
   https://www.defence24.pl/czesk... (velmi zajímavý článek)
   https://www.defence24.pl/czech...
   Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  00:14 24.08.2019

  Na jednu stranu jsem rád,že bitevní vrtulníky u nás budou pokračovat a to dokonce v podobě výkonných AH-1,ale na druhou stranu,když to porovnám s madarskou volbou,tak mám takový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na jednu stranu jsem rád,že bitevní vrtulníky u nás budou pokračovat a to dokonce v podobě výkonných AH-1,ale na druhou stranu,když to porovnám s madarskou volbou,tak mám takový pocit,že jejich volba je možná lepší.Jedna letka víceúčelových H145M a jedna letka velkých H225 ,oba typy navíc ve slušném počtu znamená,že mají vrtulníky pořešené na roky dopředu.
  Oproti tomu u nás se utratí 14 miliard za něco co vyžaduje výhledově další investice,protože 4 bitevní vrtulníky nic neřeší a 8 Venomů také není zrovna ideál.stačí poslat 4 stroje někam do zahraničí a doma zůstanou tak 1-2 provozuschopné stroje a to v lepším případě..navíc do poslední chvíle armáda tvrdila,že potřebuje víceúčelové vrtulníky a najednou pořizuje i bitevní stroje,čímž opět dokazují,že pořádně neví co chtějí.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   00:25 24.08.2019

   To co popisujete je řešení, které zvolili v Maďarsku, kombinace 225 a 145 vybavené systémem H Force. Je v tom zásadní problém pro naše politiky, je to málo americké řešení.

   To co popisujete je řešení, které zvolili v Maďarsku, kombinace 225 a 145 vybavené systémem H Force. Je v tom zásadní problém pro naše politiky, je to málo americké řešení.

   • Nesher
    09:09 24.08.2019

    A pro tebe zase moc, že? Jenže antiamerikanismus není racionální argument do diskuse, ale pouze a jenom tvůj osobní problém. H 145 je vhodná max. na ozbrojený průzkum a hlídání ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A pro tebe zase moc, že? Jenže antiamerikanismus není racionální argument do diskuse, ale pouze a jenom tvůj osobní problém. H 145 je vhodná max. na ozbrojený průzkum a hlídání hranic, H 225 je ekvivalentem Mi 171, armáda od počátku deklaruje, že chce menší, ale zároveň vojenský vrtulník.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:17 24.08.2019

     Tím souslovím "málo americké" jsem narážel na to, že de facto nebylo umožněno si vybrat z ničeho jiného. Pokud to politici dostali do takovéto fáze a pak mají ještě drzost říct, že ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tím souslovím "málo americké" jsem narážel na to, že de facto nebylo umožněno si vybrat z ničeho jiného. Pokud to politici dostali do takovéto fáze a pak mají ještě drzost říct, že výběr nechají na armádě, protože vojáci vědí co chtějí, tak je to na pováženou. Viz vyjádření ministra obrany níže na odkazu
     Výběr pouze od jednoho dodavatele je vždy problém, jsou to obchodníci, pokud ucítí slabost na druhé straně, nemají důvod jít s cenou níže, nikdo je nepřinutí k investicem u nás. Když se podívaté na jiné zakázky, tak se vždy kladlo důraz i na offsety, zapojení domácího průmyslu, (nejen trafiku pro LOM), nějaký přenos technologií.
     V tomto případě se na to víceméně rezignovalo, zůstane u toho, že se to u nás bude servisovat, ovšem z komponent vožených přes moře, přitom objem zakázky je podobný jako při nákupu Pandurů.
     Dostanou alespoň naše zbrojovky možnost vyrábět munici pro takové vrtulníky? Získá někdo možnost přístupu k použitým technologiím na mašině, například DICOM, ERA, MEOPTA, RETIA ...?
     Děje se u nás opak, nabízeli nám i UH 60, přitom minulý rok amíci stáhli část výrobního programu, který zaměstnával lidi ve Vodochodech, tak si od nich na oplátku koupíme předražené stroje, super logika.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:18 24.08.2019

      zde slova nejvyšších představitelů
      https://ct24.ceskatelevize.cz/...

      zde slova nejvyšších představitelů
      https://ct24.ceskatelevize.cz/...

     • Nesher
      14:01 24.08.2019

      Vojáci chtěli Venom od začátku, to za prvé. Opata to řekl jasně, "chceme skutečně vojenský vrtulník". V této kategorii si můžeš koupit vojenský vrtulník pouze v USA. Viper je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vojáci chtěli Venom od začátku, to za prvé. Opata to řekl jasně, "chceme skutečně vojenský vrtulník". V této kategorii si můžeš koupit vojenský vrtulník pouze v USA. Viper je jenom taková třešnička na dortu, to za druhé.
      A za třetí, nákup zbraní, obzvláště když ho dělají geopoliticky slabší země je v první řadě o politice. Řečeno slovy klasika, můžeš s tím nesouhlasit, můžeš proti tomu protestovat, ale to je vše co s tím můžeš dělat. Tak se s tím smiř.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      14:24 24.08.2019

      Není pravda, že v této kategorii lze koupit vojenský vrtulník pouze v USA.
      To jenom ukazuje na nedostatek rozhledu ve vojenské technice.

      Není pravda, že v této kategorii lze koupit vojenský vrtulník pouze v USA.
      To jenom ukazuje na nedostatek rozhledu ve vojenské technice.

     • Gorn
      17:15 24.08.2019

      Luky má pravdu, já jsem si zpočátku naivně myslel že má šanci AW159 Wildcat.

      Jinak bych řekl že máte divnou představu o leteckém průmyslu v čechách. Fakt netuším co za technologie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky má pravdu, já jsem si zpočátku naivně myslel že má šanci AW159 Wildcat.

      Jinak bych řekl že máte divnou představu o leteckém průmyslu v čechách. Fakt netuším co za technologie z této zakázky by tady mohl stát nacpat nějakému státnímu, nedejbože soukromému, subjektu. ČR nemá žádný státní podnik s ambicí na výrobu vrtulníků, narozdíl od Polska třeba
      Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      18:50 24.08.2019

      Pro Gorn
      Jakiego przędsiębiorstwa?

      Ani Świdnik ani Mielec nie są państwowymi przedsiębiorstwami! (dostały sprzedane ponad 10 lat temu)
      Nawet cenę remontu W3 Sokół dyktują Włosi

      Pro Gorn
      Jakiego przędsiębiorstwa?

      Ani Świdnik ani Mielec nie są państwowymi przedsiębiorstwami! (dostały sprzedane ponad 10 lat temu)
      Nawet cenę remontu W3 Sokół dyktują Włosi

     • Scotty
      19:18 24.08.2019

      Luky tak nám rozšiřte obzor jaký vojenský vrtulník se dá sehnat ve váhové a přepravní kategorii Venomu. Jako vojenský myslím vrtulník který je od začátku vyvíjen pro armádu. Žádný ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky tak nám rozšiřte obzor jaký vojenský vrtulník se dá sehnat ve váhové a přepravní kategorii Venomu. Jako vojenský myslím vrtulník který je od začátku vyvíjen pro armádu. Žádný na zeleno nastříkaný civil.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      10:09 25.08.2019

      Je naprosto zbytečné snažit se mě přesvědčit, že nabídka musela být pouze z USA.
      Ano, když jsem to psal, měl jsem na mysli Wildcat, tedy stroj z rodiny Lynx.

      Vrtulníků je po ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je naprosto zbytečné snažit se mě přesvědčit, že nabídka musela být pouze z USA.
      Ano, když jsem to psal, měl jsem na mysli Wildcat, tedy stroj z rodiny Lynx.

      Vrtulníků je po světě celá řada, ale namám potřebu zabředávat do vazké diskuze s vámi definovanými parametry co je čistě vojenské a co není. Jako by existence civilního derivátu byl nějaký problém a parametr k vyřazení.

      Lynx je čistě vojenský, nová verze naprosto moderní a šitá na míru britským požadavkům. Neobstojí argument jestli uveze o pár vojáků míň, jednak protože se původně hledal LUH (k čemuž je Lynx blíž než Venom) a jednak kvůli tomu, že kdyby šlo o maximální břepravu, vyhrál by Blackhawk.
      Lynxe klidně do tendru přizvat mohli, vytvořilo by se alespoň konkurenční prostředí. Pak si mohli vybrat H1.

      Takže se laskavě držte toho, co jste ostatně všichni napsali. Politické zadání bylo koupit z USA. Není potřeba to potom žehlit výmyslem, že jiný stroj neexistuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:38 25.08.2019

      AW159 Wildcat je jistě zajímavý vrtulník ovšem přepravní kapacita 5 vojáků je nedostatečná (přitom nenabízí oproti Venomu nic navíc). Hlavně v žádné fázi výběru vrtulníku nám ...
      Zobrazit celý příspěvek

      AW159 Wildcat je jistě zajímavý vrtulník ovšem přepravní kapacita 5 vojáků je nedostatečná (přitom nenabízí oproti Venomu nic navíc). Hlavně v žádné fázi výběru vrtulníku nám nebyl nabídnut.
      Armáda LUH už dávno nehledala, kdyby ano nebyla by v požadavcích přeprava minimálně osmi vojáků.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      10:43 25.08.2019

      Tak on Lynx má v parametrech 2-3 osádka + 8 pasažérů...

      Že nám nebyl nabídnut nic neznamená. To předkolo bylo zmatečné s naprosto jinou cenou i požadovanými vlastnostmi. Do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak on Lynx má v parametrech 2-3 osádka + 8 pasažérů...

      Že nám nebyl nabídnut nic neznamená. To předkolo bylo zmatečné s naprosto jinou cenou i požadovanými vlastnostmi. Do finální ceny by se vešli.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      10:54 25.08.2019

      ....oproti Venomu nabízí plné spektrum integrované výzbroje.
      Tento "nedostatek" Venomu je kompenzován Viperem, který má ale nulovou přepravní kapacitu, takže ve výsledku je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ....oproti Venomu nabízí plné spektrum integrované výzbroje.
      Tento "nedostatek" Venomu je kompenzován Viperem, který má ale nulovou přepravní kapacitu, takže ve výsledku je transport stejně menší.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:19 25.08.2019

      Westland Lynx který patrně myslíte má opravdu přepravní kapacitu 8 vojáků. Má ovšem ten problém že se už nějaký ten rok nevyrábí a v britském letectvu byly poslední vyřazeny ze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Westland Lynx který patrně myslíte má opravdu přepravní kapacitu 8 vojáků. Má ovšem ten problém že se už nějaký ten rok nevyrábí a v britském letectvu byly poslední vyřazeny ze služby loni. Nahrazuje je právě AW159 Wildcat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:14 25.08.2019

      To je stejně jedno, Lynxů stále létá spousta verzí a výrobce nabízí MLU.
      Proč je dle prospektu výrobce Wildcat 2 + 6 crashworthy passenger oproti dřívějším 8, tak to pravděpodobně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je stejně jedno, Lynxů stále létá spousta verzí a výrobce nabízí MLU.
      Proč je dle prospektu výrobce Wildcat 2 + 6 crashworthy passenger oproti dřívějším 8, tak to pravděpodobně souvisí s reálným nárůstem hmotnosti a objemu pěšáka (spacáky).
      Výsledek je pak stejný jako u osmi Venomů
      6 * 12 = 72
      9 * 8 = 72
      Každopádně pokud někdo řekne, že vojenský vrtulník této kategorie ve světě neexistuje je to prostě blbost. Medium utility s kapacitou 8+ lidí existují i mimo USA. Účastnil se Blackhawk a ten má ekvivalenty.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:22 25.08.2019

      Blackhawk je taky větší vrtulník a spíš konkurent Mi-17. Jelikož armáda upřednostnila Venom je jasné že vrtulník téhle kategorie zatím nehledá.
      Je sice pěkné že 8x Venom má ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Blackhawk je taky větší vrtulník a spíš konkurent Mi-17. Jelikož armáda upřednostnila Venom je jasné že vrtulník téhle kategorie zatím nehledá.
      Je sice pěkné že 8x Venom má stejnou kapacitu jako 12x Wildcat ovšem my získáme ještě 4x Viper. Žádnou podobnou kombinaci evropští výrobci prostě nabídnout nemůžou.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      14:55 25.08.2019

      H1 dvojsystém je unikátní a mohl by díky tomu porazit i neamerického konkurenta. Žádný se ale bohužel neúčastnil.

      AČR by ale dokázala úkoly plnit i s jiným typem, protože nabídka ...
      Zobrazit celý příspěvek

      H1 dvojsystém je unikátní a mohl by díky tomu porazit i neamerického konkurenta. Žádný se ale bohužel neúčastnil.

      AČR by ale dokázala úkoly plnit i s jiným typem, protože nabídka ve světě existuje.
      Líbilo by se mi, kdyby v budoucnu díky H1 poptávali i LUH a Heavy a tam evropani dostali šanci. Vítězná kombinace je špička pro mise NATO.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:40 25.08.2019

      Luky
      Souhlasím s tím že pokud se bude poptávat skutečně LUH mohl by být klidně nakoupen H145M nebo H135M. V téhle kategorii má Evropa co nabídnout.

      Luky
      Souhlasím s tím že pokud se bude poptávat skutečně LUH mohl by být klidně nakoupen H145M nebo H135M. V téhle kategorii má Evropa co nabídnout.

     • Starlight
      18:26 25.08.2019

      Luky a jeho výklad parametrů vrtulníků :-))). I Wikipedie má lepší data.

      Žádný Westland Lynx nebo Super Lynx se opravdu už nevyrábí. Leonardo vyrábí jen novější AW159 Wildcat. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky a jeho výklad parametrů vrtulníků :-))). I Wikipedie má lepší data.

      Žádný Westland Lynx nebo Super Lynx se opravdu už nevyrábí. Leonardo vyrábí jen novější AW159 Wildcat. Ten má sice dva piloty a v přepravním prostoru kapacitu 6 až míst, ale to je bez bočního střelce a jeho zbraně. V případě, že se instaluje kulomet (pouze jeden na levoboku, Britové zpravidla instalují velkorážný M3M), tak kapacita klesá. Levé dveře jsou blokovány kulometem a k výsadku, jeřábování se používají jen pravé dveře.

      AČR požaduje dva piloty + 2 střelce i s kulomety + kapacitu 8 míst pro vojáky v plné polní. A to je přesně návrhová kapacita UH-1Y Venom. UH-60M v konfiguraci US ARMY má 2 piloty + 2 střelce i s kulomety + 11 vojáků v plné polní.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      18:50 25.08.2019

      Však jsem to srovnával férově - plné obsazení Wildcatu vs plně obsazené sedačky Venomu bez bočních střelců.
      6 vs 9 (jestli se dobře pamatuju 2 po každé straně skříně do boku, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Však jsem to srovnával férově - plné obsazení Wildcatu vs plně obsazené sedačky Venomu bez bočních střelců.
      6 vs 9 (jestli se dobře pamatuju 2 po každé straně skříně do boku, zepředu na skříni 3 a zády k pilotům 2, celkem 9)

      Ve chvíli, když budu vycházet natvrdo z nově definovaných požadavků, budu muset vybírat z medium utility. Čili i ekvivalenty Blackhawku, které strčí i Venom do kapsy. A Viper taky nesplňuje požadavky přepravní kapacity, tak proč ten dogmatismus?
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:35 25.08.2019

      Nesher
      A chtěli jich 8 nebo 12? A není v tom i něco jiného, například, že zprvu se nikdy neuvažovalo o UH 60, které nyní k dispozici jsou?

      Nesher
      A chtěli jich 8 nebo 12? A není v tom i něco jiného, například, že zprvu se nikdy neuvažovalo o UH 60, které nyní k dispozici jsou?

     • Starlight
      23:50 25.08.2019

      @ Luky

      Vůbec netuším, co se mi snažíš říci. Jestli se mi po tolika letech na AN snažíš dokázat, že máš „dostatek rozhledu ve vojenské technice“, tak si to běž zkoušet na někoho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ Luky

      Vůbec netuším, co se mi snažíš říci. Jestli se mi po tolika letech na AN snažíš dokázat, že máš „dostatek rozhledu ve vojenské technice“, tak si to běž zkoušet na někoho jiného. Ani na několikátý pokus nejsi schopen opsat data výrobce, že UH-1Y, který se na AN už probírá několik let, může mít v nákladovém prostoru až 10 sedaček pohlcujících energii při pádu.

      AW 159 jich může mít až 6. Jenže žádných 10 vs. 6 pasažérů se stejně nekoná, protože oba typy mají minimální posádku 2 piloti a jeden palubní technik. Tedy odvoze maximálně 9 vs. 5 převážených pasažérů na sedačkách. To jsi mi měl tady napsat ty, ne já teď tobě. Pokud se vrtulník vyzbrojí bočními kulomety, tak AW159 má posádku 2 piloti + 1 palubní technik/střelec + 4 převážení vojáci v sedačkách. UH-1Y má 2 +2 + 8. To je dvakrát vetší kapacita UH-1Y než má AW159.

      A přesně tato čísla (2+2+8) MO/AČR zveřejnilo jako své požadavky. Vůbec netuším, o jakých jiných požadavcích tady pořád mluvíš. Zato vím, že zcela chybně porovnáváš dvě rozdílné kategorie vrtulníků. Tedy dosud jsi ničím nepodložil své tvrzení, že víš o neamerickém vojenském vrtulníku ve stejné kategorii jako je UH-1Y.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      00:29 26.08.2019

      Chtěl jsem tím říci, že pokud by byl nepřekročitelný požadavek 8 v plné polní, 2 dveřní střelci a PTŘS, tak stejně všechno musí hledat v kategorii medium utility helicopter, čili ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Chtěl jsem tím říci, že pokud by byl nepřekročitelný požadavek 8 v plné polní, 2 dveřní střelci a PTŘS, tak stejně všechno musí hledat v kategorii medium utility helicopter, čili UH60....a tam jsou i neamerické stroje.
      Říci, že UH 60 je moc velký, proto se nehodí je přeci nesmysl, když to byl jediný konkurent zařazený do soutěže.

      Pokud ale třetina vítězných strojů má nulovou přepravní kapacitu a žádné dveřní střelce - pak to beru jako takovou volnou soutěžičku.
      A do ní můžu zařadit i lehčí stroje s menší přepravní kapacitou, pokud jsou vyzbrojeny PTŘS. Například i zmíněný Wildcat. A netvrď mi, že by vrtulníkářům neposloužil.

      Vždyť se soutěžila i varianta 12x Venom a ta nemá žádné PTŘS. Tak o jakých jasných požadavcích se tu bavíme.
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      23:31 31.08.2019

      Co si tu budeme věšet bulíky na nos, armáda parametry VŘ upravila tak aby nakonec vedly na jednu jedinou možnou kombinaci, a udělala to docela nápaně (a nenápaditě). Jako neříkám ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Co si tu budeme věšet bulíky na nos, armáda parametry VŘ upravila tak aby nakonec vedly na jednu jedinou možnou kombinaci, a udělala to docela nápaně (a nenápaditě). Jako neříkám že nakoupí vysloveně špatně, ale proč lhát o tom že "tak to vyšlo ve VŘ"? Vždyť je to absolutně jasné že se napřed dohodlo že se nakoupí od Američanů (jako ano, nějaká vděčnost za to že nás přijali do spolku asi není špatná, ale zase ne za každou cenu X milard!), pak nám dali na výběr z toho co můžou dodat a pak teprve došlo k definitivnímu výběru (a upravení už dlouho běžícího VŘ tak "aby to vyšlo").
      Mně osobně nemrzí to že budeme mít docela dobrý bojový stroje, bohužel to bude v dosti stopovém množství, a pořád nebudeme mít nic přiměřeně levného (hlavně na provoz) s čím by se mohli v míru vozit zranění/VIP/spojovací služba atd... Na takové věci tedy nadále budeme honit nejmíň Sokol nebo Venom nebo Mi17/171 - velké žravé dvoumotorové mrchy...
      Ten H145 by armádě v míru hodně pomohl k efektivnějšímu provozu i výcviku, a teď už pravděpodobně nedostane šanci :(
      Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   05:48 24.08.2019

   Madarska volba je fajn, ale oni obmenuji komplet vrtulnikove letectvo, u nas kategorie H225 nebude jeste 15let potreba. Me se na nasi volbe libi, ze to jsou dva typy vrtulniku ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Madarska volba je fajn, ale oni obmenuji komplet vrtulnikove letectvo, u nas kategorie H225 nebude jeste 15let potreba. Me se na nasi volbe libi, ze to jsou dva typy vrtulniku podle ucelu urceni, ale udrzbou a ovladanim jde prakticky o jediny typ (stejne dily z 85%).
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    07:38 24.08.2019

    Pokud by HH 225 byly dostupné za podobnou sumu peněz, kterou nás budou stát vládou vybrané vrtulníky, tak proč nechtít vrtulníky s větší přepravní kapacitou? Vždyť bez této menší ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud by HH 225 byly dostupné za podobnou sumu peněz, kterou nás budou stát vládou vybrané vrtulníky, tak proč nechtít vrtulníky s větší přepravní kapacitou? Vždyť bez této menší kategorie vrtulníků jsme se doposud obešli.
    Maďarsko se vedle této akvizice snaží reinkarnovat i Mi 24
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     08:58 24.08.2019

     Třeba proto že se za poslední roky do Mi-171 investovalo celkem dost peněz?

     Třeba proto že se za poslední roky do Mi-171 investovalo celkem dost peněz?

    • Nesher
     09:03 24.08.2019

     Proč? Protože je VS nepotřebují, Mi 171 jsou pro spoustu věcí overkill. Také si nevezmeš tirák když stačí transit.
     Maďarské Mi 24 budou, stejně jako naše sloužit do doby než dorazí ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Proč? Protože je VS nepotřebují, Mi 171 jsou pro spoustu věcí overkill. Také si nevezmeš tirák když stačí transit.
     Maďarské Mi 24 budou, stejně jako naše sloužit do doby než dorazí nové stroje.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:40 24.08.2019

      Co je to spousta věcí? Pokud by to byl nepřekonatelný problém, tak už tu jinou kategorii vrtulníků dávno máme pořízenou. Považoval bych za logické Mi 24 nahrazovat bitevníky, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Co je to spousta věcí? Pokud by to byl nepřekonatelný problém, tak už tu jinou kategorii vrtulníků dávno máme pořízenou. Považoval bych za logické Mi 24 nahrazovat bitevníky, jejich přepravní kapacity jsou využívány sotva z 1%.
      Každé stroje jednou doslouží a budou nahrazeny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:07 24.08.2019

      Nemáme, neb SSSR nic takového nevyráběl a před pár lety byla armáda ráda, že má na faktury za elektřinu.
      Jinak když potřebuješ např. převézt 6 vojáků, je Mi 171 overkill. Ostatně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nemáme, neb SSSR nic takového nevyráběl a před pár lety byla armáda ráda, že má na faktury za elektřinu.
      Jinak když potřebuješ např. převézt 6 vojáků, je Mi 171 overkill. Ostatně to tu několikrát vysvětloval TF HU.
      Prostě tu jen demagogicky plácáš a tvoje rádoby argumenty mají zakrýt tvůj skutečný problém, zastydlý antiamerikanismus.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      16:26 24.08.2019

      No tak zrovna maďarské Mi 24 bojovými vrtuľníkmi nahrádzané nebudú - bude to istiť HForce na H145M-kách.

      No tak zrovna maďarské Mi 24 bojovými vrtuľníkmi nahrádzané nebudú - bude to istiť HForce na H145M-kách.

     • Scotty
      19:23 24.08.2019

      PavolR
      I to je cesta ovšem jako pilot Mi-24 bych určitě raději přesedal do AH-1/UH-1 než do H145M. Čímž neříkám že je to špatný vrtulník, ovšem je to takový evropský Little Bird s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR
      I to je cesta ovšem jako pilot Mi-24 bych určitě raději přesedal do AH-1/UH-1 než do H145M. Čímž neříkám že je to špatný vrtulník, ovšem je to takový evropský Little Bird s větší přepravní kapacitou.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     09:05 24.08.2019

     H225 není plnohodnotná náhrada Mi-17, prostě mu chybí ta rampa. Pro AČR se rýsují za cca 10let že ve výzbroji zůstanou jen UH/AH1 a k tomu koupit CH-47. Vše ostatní vyřadit, pokud ...
     Zobrazit celý příspěvek

     H225 není plnohodnotná náhrada Mi-17, prostě mu chybí ta rampa. Pro AČR se rýsují za cca 10let že ve výzbroji zůstanou jen UH/AH1 a k tomu koupit CH-47. Vše ostatní vyřadit, pokud bude LZS pod armádou, tak přikoupit H145 jen pro účely LZS.
     Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     07:44 25.08.2019

     ...proc asi? Protoze HH225 nebyly nabidnuty, protoze asi nejsou za stejny peniz a hlavne, je to kategorie, kterou letectvo nehledalo.

     Pochopte, letectvo volalo po malem vrtulniku ...
     Zobrazit celý příspěvek

     ...proc asi? Protoze HH225 nebyly nabidnuty, protoze asi nejsou za stejny peniz a hlavne, je to kategorie, kterou letectvo nehledalo.

     Pochopte, letectvo volalo po malem vrtulniku od doby, co odesla Mi2...ale az dnes jsme konecne mohli...jen do te doby, nez s tim zase politici chteli vyresit dalsi problem.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:49 25.08.2019

      Máte pravdu HH 225 nejsou za stejné peníze, nejsou náhodou levnější než Venom?
      Jak ukázali politici, tak veškeré jiné nabídky nebyly vůbec reflektovany. Tak že věcí jako plnění ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Máte pravdu HH 225 nejsou za stejné peníze, nejsou náhodou levnější než Venom?
      Jak ukázali politici, tak veškeré jiné nabídky nebyly vůbec reflektovany. Tak že věcí jako plnění technických parametrů a ceny jsou spekulací. Všude ve světě se ukazuje, že na obchodníky se zbraněmi funguje pouze konkurence, jinak zakazniky stáhnou z kůže.
      Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:45 25.08.2019

     Nesher
     Pojem antiamerikanismus není mým problémem. Z variant co nabízí USA je nejlepší 12 UH 60. BH jsou prostě lepší a vojenské mašiny. Ti co vybrali je předražená hloupost. A ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nesher
     Pojem antiamerikanismus není mým problémem. Z variant co nabízí USA je nejlepší 12 UH 60. BH jsou prostě lepší a vojenské mašiny. Ti co vybrali je předražená hloupost. A proč se bavit pouze o USA co S 70 vyráběné v Polsku?
     Je tu i logistiky důvod. Naším partnerem v akcích bude US Army a USAF, které mají BH a Venomy. S USMC spolupracovat moc nebudem.
     Pri variantě 12 AW 139 vám pak zbyde do 14,5 mld i na bitevniky. Pak už by měla smysl i varianta prodat Mi 35 a Mi 24 a prihodit peníze na 12 AH 64.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:50 25.08.2019

      ...samozřejmě, chtěl jsem napsat, že US army venomy nemá

      ...samozřejmě, chtěl jsem napsat, že US army venomy nemá

  • TF_HU
   07:38 25.08.2019

   U nas po osloveni bylo v nabidkach to, co bylo. Porizeni, tedy zmena poctu a typu, je kompromisem. Kdyz se spoji dva problemy v jeden. Puvodne jsme vybirali maly steoj, pak nekdo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   U nas po osloveni bylo v nabidkach to, co bylo. Porizeni, tedy zmena poctu a typu, je kompromisem. Kdyz se spoji dva problemy v jeden. Puvodne jsme vybirali maly steoj, pak nekdo prisel s tim, ze je treba zachranit piloty, nahradit bitevniky...tak proto ten kompromis. Nasi politici by neunesli nakup 12 ks UH a dalsi nakup 16 ks AH.
   Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    15:43 25.08.2019

    Nejde o politiky, ale o jejich zodpovědnost za státní rozpočet. Bude problém zaplatit i těch 12 kousků, protože to není jediná akvizice MO.
    Můžete si snížit platy a na vrtulníky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nejde o politiky, ale o jejich zodpovědnost za státní rozpočet. Bude problém zaplatit i těch 12 kousků, protože to není jediná akvizice MO.
    Můžete si snížit platy a na vrtulníky stříknout: Stroj eč. xxxx létá za vydatného sponzoringu soudruha prap.XY. Když se ještě přestanou vyplácet důchody, potom možná zbyde i na vysněných 26 kousků.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:02 25.08.2019

     Představa že nákup vrtulníků za 14 miliard zrujnuje státní kasu a položí rozpočet MO je víc než směšná. Co říkáte na takovou akvizici jako nové BVP, které má přijít na cca. 50 ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Představa že nákup vrtulníků za 14 miliard zrujnuje státní kasu a položí rozpočet MO je víc než směšná. Co říkáte na takovou akvizici jako nové BVP, které má přijít na cca. 50 miliard?
     Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      17:45 25.08.2019

      Myslíte že by 50miliard zaplatili najednou z rozpočtu MO?? Ani náhodou, proto běhali za paní Schillerovou na MF a škemrali o peníze.

      Myslíte že by 50miliard zaplatili najednou z rozpočtu MO?? Ani náhodou, proto běhali za paní Schillerovou na MF a škemrali o peníze.

     • Scotty
      18:35 25.08.2019

      Těch 14 miliard taky nezaplatí naráz.

      Těch 14 miliard taky nezaplatí naráz.

    • flanker.jirka
     22:53 25.08.2019

     Peněz je evidentně dost, když se vybírá nejdražší varianta. Pokud bude ekonomika kolisat, dopadne to jako s Pandur, seskrtaji počet kusů variant a vznikne u sedmičky další ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Peněz je evidentně dost, když se vybírá nejdražší varianta. Pokud bude ekonomika kolisat, dopadne to jako s Pandur, seskrtaji počet kusů variant a vznikne u sedmičky další kockopes.
     Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     22:41 26.08.2019

     Doporučuji vám studený ručník...

     Doporučuji vám studený ručník...

 • Olaf
  00:01 24.08.2019

  Dokud nebude podepsána smlouva, bych to nadšení krotil. Už jenom ten titulek s kondicionálem na na army.cz: ..vrtulníkáři by měli dostat stroje Venom a Viper.. dává tušit zadní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dokud nebude podepsána smlouva, bych to nadšení krotil. Už jenom ten titulek s kondicionálem na na army.cz: ..vrtulníkáři by měli dostat stroje Venom a Viper.. dává tušit zadní vrátka.

  Za 20 let v NATU vybíráme v tendrech zbraně paradoxně ze států mimo NATO, Gripen proti F-16 , Pandur, rbs 70. Potažmo přímo z Ruska v rámci deblokace dluhu u vrtulníků. Od Američanů kupujeme jen Amraamy. Skoro vše ostatní, co je z USA, je darem, sidewindry, UAV eagle eye, pyrotechnické roboty, modernizace Hipů.
  A teď budem pořizovat bojové vrtulník přímo z USA a ke všemu za peníze? Takže i když smlouva klapne, jsem k celkovému dojmu dost skeptický, protože pokud mocná ruská lobby nechá něco takového projít, nebude to jen tak.

  Vtírá se bizarní obraz čtyřech Viperů jak střeží bezpečnost Ruskem modernizovaného Temelína a Dukovan..
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   00:28 24.08.2019

   Popisujete politické kroky, které se mohou zdát bizarní, ale pro představu, zkuste se zamyslet, zda by někdo těsně po listopadu 1989 někdy řekl, že budeme se Slováky rozděleni a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Popisujete politické kroky, které se mohou zdát bizarní, ale pro představu, zkuste se zamyslet, zda by někdo těsně po listopadu 1989 někdy řekl, že budeme se Slováky rozděleni a vstoupíme do NATO :-D
   ...deblokace dluhů nebyly jen vrtulníky a další vojenský materiál, ale i nějaké nákladní lodě. Upřímně, nedostat tehdy ty vrtulníky, tak dnes vrtulníkové letectvo nemáme.
   Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  23:43 23.08.2019

  ...jen za to kňourání zdejších rusomilů to stojí... :)
  _______
  Jo, 4 bitevníky je málo, ale dávají takřka jistotu udržení schopnosti armády a šance na pořízení dalších strojů v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...jen za to kňourání zdejších rusomilů to stojí... :)
  _______
  Jo, 4 bitevníky je málo, ale dávají takřka jistotu udržení schopnosti armády a šance na pořízení dalších strojů v budoucnu.
  Vyřazení bitevních vrtulníků dává jistotu ztráty schopnosti.
  A než někdo zase začne blábolit o překonaném typu zbraně a dronech, tak ať si poposedne...
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   09:12 24.08.2019

   Bohužel máš pravdu, spousta argumentů by se spíše hodila na schůzi pitomiovců, bolševiků či zemanovců a nikoliv do racionální diskuse.

   Bohužel máš pravdu, spousta argumentů by se spíše hodila na schůzi pitomiovců, bolševiků či zemanovců a nikoliv do racionální diskuse.

   • Luky
    14:21 24.08.2019

    To bylo uboze fialovsko-kraďouskovské.

    To bylo uboze fialovsko-kraďouskovské.

    • RiMr71
     18:00 24.08.2019

     ...ještě Luky zapomněls na tvoje oblíbené židozednáře v pozadí co to všechno řídí... :)

     ...ještě Luky zapomněls na tvoje oblíbené židozednáře v pozadí co to všechno řídí... :)

     • Luky
      20:57 24.08.2019

      Všeho s mírou RiMre.
      ....no ale, že jsi to ty, tady máš jeden pro sobotní večer:
      Víš, jak se řekne Maďarsky Barevná revoluce?... Naséreš Séreš
      A jak se řekne “demokracie”? ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Všeho s mírou RiMre.
      ....no ale, že jsi to ty, tady máš jeden pro sobotní večer:
      Víš, jak se řekne Maďarsky Barevná revoluce?... Naséreš Séreš
      A jak se řekne “demokracie”? ....Neséreš Séreš
      Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      12:35 25.08.2019

      "Všeho s mírou RiMre."

      ...měl by ses toho tedy Luky sám držet. Ale já to chápu, že názor který tobě připadá jako racionální argument, mě připadá jako naprostá mimózovina pro ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Všeho s mírou RiMre."

      ...měl by ses toho tedy Luky sám držet. Ale já to chápu, že názor který tobě připadá jako racionální argument, mě připadá jako naprostá mimózovina pro CHocholouška a naopak to samé.
      Já to mám tak, že s tvým názorem můžu vášnivě nesouhlasit (pokud se to nezvrtne do Giviho propagandy nebo Semtamova osobního vyhrožování), ale tvrdě budu hájit tvé právo ho vyslovit.
      TO je mimochodem jeden z rozdílů mezi "západem" a "východem". Někdy je ten západní přístup neskutečně otravný, ale pořád je to menší zlo než ten ruský nebo nedejbože čínský způsob kde sem tam někdo zmizí a je zmizeléj......
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      15:12 25.08.2019

      Popravdě, mnohem raději se dohaduju o stíhačkách, mixérech nebo lodičkách.
      Blbý je, že jsem natolik bytostně přesvědčen o svém náhledu, že cítím potřebu ředit ten "rozumný" proud, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Popravdě, mnohem raději se dohaduju o stíhačkách, mixérech nebo lodičkách.
      Blbý je, že jsem natolik bytostně přesvědčen o svém náhledu, že cítím potřebu ředit ten "rozumný" proud, jehož protagonisty ale vůbec nevnímám jako blázny. Jen mi přijdou neinformovaní, případně zkažení :D
      Ve výsledku se stane co se má stát a odneseme to všichni nebo z toho budeme profitovat...takže nejdůležitější je opravdu láska a tolerance.

      Ale abych nekončil moc optimisticky, na západě taky mizí nepohodlní lidé, případně celé rodiny. U nás jsou zatím jen první vlaštovky v podobě nespravedlivě odsouzených, případně "zvláštních a neprůstřelných" závěrů policie - viz mladá Rodová (její maminku znám léta). Ale je fakt, že dokud neprojde "předsudečná nenávist", budeme to moci alespoň drbat.
      Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    19:42 24.08.2019

    Divím se že sem ještě nepřišel semtam a nevysvětlil nám že jsme všichni zmanipulovaní slouhové Ameriky a vůbec tomu nerozumíme.

    Divím se že sem ještě nepřišel semtam a nevysvětlil nám že jsme všichni zmanipulovaní slouhové Ameriky a vůbec tomu nerozumíme.

 • cejkis
  21:11 23.08.2019

  Dle očekávání. 4ks na dny NATO a pak zavření výrobní linky.

  Dle očekávání. 4ks na dny NATO a pak zavření výrobní linky.

  • Gorn
   21:52 23.08.2019

   jakou linku myslíte? Že by snad huey jako definitivně končil? No obtěžoval jsem se navštívit web výrobce a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   jakou linku myslíte? Že by snad huey jako definitivně končil? No obtěžoval jsem se navštívit web výrobce a hle
   http://news.bellflight.com/en-...
   Japonci si dokonce myslí že huey je perspektivní a Subaru ho zase o kousek vylepší. Takže jestli budeme kupovat další stroje tak těba Bell může nabídnout zase o kousek lepší rotory.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    00:30 24.08.2019

    Bell 412 stále není Venom, má to společné možná kliky od vrat a dveří. 412 má jiné motory, reduktory, listy. Venom je vojenský speciál, tak že uvnitř najdete velké množství změn ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Bell 412 stále není Venom, má to společné možná kliky od vrat a dveří. 412 má jiné motory, reduktory, listy. Venom je vojenský speciál, tak že uvnitř najdete velké množství změn oproti jakékoliv verzi 412.
    Skrýt celý příspěvek

    • Gorn
     06:59 24.08.2019

     Nebudu se tady přít o to jaký je rozdíl mezi jednotlivýma verzema, pointa je jasná - dokud existuje linka na 412 tak má Bell schopnost výroby UH-1Y. Stejně tak by mělo být jasné že ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nebudu se tady přít o to jaký je rozdíl mezi jednotlivýma verzema, pointa je jasná - dokud existuje linka na 412 tak má Bell schopnost výroby UH-1Y. Stejně tak by mělo být jasné že pokud Subaru přijde s lepší technologií pro výrobu rotorů tak se v budoucnu můžou kupovat mašiny s lepším rotorem.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:40 24.08.2019

      Samozřejmě, máme linku na výrobu škodovek, tak můžeme zpět vyrábět i škodu Favorit. :-) Montážní linka je jedna věc, další věc jsou výrobní kapacity komponent u subdodavatelů. Pro ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě, máme linku na výrobu škodovek, tak můžeme zpět vyrábět i škodu Favorit. :-) Montážní linka je jedna věc, další věc jsou výrobní kapacity komponent u subdodavatelů. Pro Bell 412 jde o jiné komponenty. To že to na lince dají do podobné kastle asi moc nepomůže.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      16:34 24.08.2019

      Je naprosto běžné že výroba klíčových komponent běží po celou životnost produktu. Co se ostatních komponent týče - opravdu je problém že by za 10 let šlo vyrobit UH-1Y jen s jinými ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je naprosto běžné že výroba klíčových komponent běží po celou životnost produktu. Co se ostatních komponent týče - opravdu je problém že by za 10 let šlo vyrobit UH-1Y jen s jinými komponenty? Motory se budou vyrábět pořád, maximálně lehce vylepšené, takže se bavíme o čem? ˇˇZe tam budeme muset mít lepší avioniku? A to by byl problém proč? Normální armády provozují různé varianty stejného vrtulníku různě modernizované/nemodernizované vedle sebe naprosto běžně, namátkou třeba Mi-8/Mi-17/Mi-171 u AČR
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:26 24.08.2019

      flanker.jirka
      Dokud bude H-1 sloužit u USMC rozhodně nebude problém s výrobou potřebných komponent. Náhradní díly budou potřeba po celou dobu jejich služby.

      flanker.jirka
      Dokud bude H-1 sloužit u USMC rozhodně nebude problém s výrobou potřebných komponent. Náhradní díly budou potřeba po celou dobu jejich služby.

  • Scotty
   23:29 23.08.2019

   Nebo taky možné otevření výrobní linky v Rumunsku...

   Nebo taky možné otevření výrobní linky v Rumunsku...

 • Lukas
  20:36 23.08.2019

  Wybacz ale jak z 4 maszyn 3 będą sprawne to będzie to super wynik

  W praktyce spodziewaj się 2 - "paczki z USA" długo idą...

  Dlatego nie rozumiem kontraktu bez opcji
  Powinno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wybacz ale jak z 4 maszyn 3 będą sprawne to będzie to super wynik

  W praktyce spodziewaj się 2 - "paczki z USA" długo idą...

  Dlatego nie rozumiem kontraktu bez opcji
  Powinno od razu kupić się minimum 4+4 Vipery

  Inaczej zobaczycie jak Bell "oskubie" ACR
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   00:49 24.08.2019

   Souhlasím, přesně tak to dopadne. Budeme se dívat na stojící vrtulníky čekající na dodávky dílů. Krátkodobě bude AČR muset řešit zajímavou logistiku. Kdy armáda s celkovým počtem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím, přesně tak to dopadne. Budeme se dívat na stojící vrtulníky čekající na dodávky dílů. Krátkodobě bude AČR muset řešit zajímavou logistiku. Kdy armáda s celkovým počtem cca 50 vrtulníků bude provozovat hned tyto typy: W3A Sokol, Mi 35, Mi 171, UH 1 a AH 1 a Enstrom 480 ve výcvikovém středisku.
   ...snad jsem na žádný nezapomněl, možná ještě budou v provotu nějaké staré Mi 17 a Mi 8 v salonní verzi.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    06:43 24.08.2019

    Okolo 2023, kdy tyto vrtulniky dorazi, zbydou nejspis jen Mi17/171 a tyto UH/AH1. Sokolum bude koncit generalka, Mi35 asi take pomalu pujdou do muzea.

    Okolo 2023, kdy tyto vrtulniky dorazi, zbydou nejspis jen Mi17/171 a tyto UH/AH1. Sokolum bude koncit generalka, Mi35 asi take pomalu pujdou do muzea.

    • flanker.jirka
     07:45 24.08.2019

     Pokud je situace, taková, že i Sokoly jdou do kopru, tak rozhodnutí vlády je velkou chybou a vyhazováním peněz.
     Mi 35 jsou v polovině životnosti, tuším, že armáda stále počítá s ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud je situace, taková, že i Sokoly jdou do kopru, tak rozhodnutí vlády je velkou chybou a vyhazováním peněz.
     Mi 35 jsou v polovině životnosti, tuším, že armáda stále počítá s generálkami, nebo se zase něco změnilo?
     Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      08:57 24.08.2019

      Víš o tom houby, ale všechno kritizuješ. Sokoly v minulých letech prošly GO v Polsku což jim umožní létat min. do 2025-26. Další prodloužení životnosti se už neplánuje, hlavně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Víš o tom houby, ale všechno kritizuješ. Sokoly v minulých letech prošly GO v Polsku což jim umožní létat min. do 2025-26. Další prodloužení životnosti se už neplánuje, hlavně kvůli ceně, Poláci chtějí za jednu GO přes 100 mil. Kč. Mi 35, aby se udržely ve vzduchu, prochází, lépe řečeno prošly, periodickou opravou v LOMu a budou postupně vyřazovány a nabízeny k odprodeji tak, jak budou nové stroje a hlavně jejich posádky získávat operační schopnosti.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:08 24.08.2019

      Sokoly nejdou do kopru, ale teprve půjdou do kopru :-). Ty UH/AH1 také nepřijdou zítra, ale cca od 2023. Tou dobou začnou sokoly končit s tou generálkou a další se nejspíš ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sokoly nejdou do kopru, ale teprve půjdou do kopru :-). Ty UH/AH1 také nepřijdou zítra, ale cca od 2023. Tou dobou začnou sokoly končit s tou generálkou a další se nejspíš nevyplatí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:18 24.08.2019

      Mi-24/35 postupně prochází generálkami od roku 2015. To znamená že první teoreticky doslouží v roce 2025. Což se pěkně kryje s dokončením dodávek H-1 a získáním operačních ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mi-24/35 postupně prochází generálkami od roku 2015. To znamená že první teoreticky doslouží v roce 2025. Což se pěkně kryje s dokončením dodávek H-1 a získáním operačních schopností pilotů. Všechno bude nejspíš záležet na tom jestli zůstanou po příchodu H-1 nějaké volné posádky pro MI-24. Cellově se počítá s generálkou 10 Mi-24, je ovšem otázkou kolik se jich let 2025-2027 opravdu dožije. V poslední době přišla AČR o dva Mi-24 a piloti si stěžují na nízkou kvalitu oprav prováděních v LOM (možná špatná kvalita dodávaných ruských dílů?).
      https://www.idnes.cz/jihlava/z...
      Skrýt celý příspěvek

     • JP--
      09:25 24.08.2019

      2025 by se měli vyřadit Sokoly, jestli zbyde záchranka armádě se teprve bude řešit, Mi 35 půjdou kus za kus s příchodem Uh/Ah. Takže zbyde +- 11 Mi 171 + 12 Ah/Uh a nějaký Mi 17 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      2025 by se měli vyřadit Sokoly, jestli zbyde záchranka armádě se teprve bude řešit, Mi 35 půjdou kus za kus s příchodem Uh/Ah. Takže zbyde +- 11 Mi 171 + 12 Ah/Uh a nějaký Mi 17 ky uvidíme kolik a hlavně jestli se LOM vzpamatuje jestli ne tak se stejně bude muset resit i náhrada 17tek před rokem 2030.
      Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    13:38 24.08.2019

    v době dodání H-1 budou vyřazeny Mi-35, a bude se vybírat (nebo již bude vybrán) nástupce W-3.
    Dá se předpokládat, že po roce 2025 bude AČR provozovat LUH (H145), H-1, Mi-171 a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    v době dodání H-1 budou vyřazeny Mi-35, a bude se vybírat (nebo již bude vybrán) nástupce W-3.
    Dá se předpokládat, že po roce 2025 bude AČR provozovat LUH (H145), H-1, Mi-171 a možná CH-47/AW101
    Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     07:53 25.08.2019

     Doufam...

     Doufam...

    • Scotty
     12:35 25.08.2019

     Kombinace H145M, AH-1/UH-1 a něco většího ideálně s rampou by bylo ideální složení vrtulníkového letectva.

     Kombinace H145M, AH-1/UH-1 a něco většího ideálně s rampou by bylo ideální složení vrtulníkového letectva.

     • skelet
      19:08 25.08.2019

      osobně předpokládám, že se místo W-3 nakoupí spíše H135 po vzoru PČR

      osobně předpokládám, že se místo W-3 nakoupí spíše H135 po vzoru PČR

     • Scotty
      19:39 25.08.2019

      I to by byla dobrá volba.

      I to by byla dobrá volba.

   • TF_HU
    07:50 25.08.2019

    Dobrej pokus.
    Myslim, ze osmicky uz neletaji, ve Kbelich maji proto sedmnactky. Mi 35 doleta, jakmile dojdou vsechny AH prejde se na ne. Myslim, ze dlouho letat soubezne nebudou. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dobrej pokus.
    Myslim, ze osmicky uz neletaji, ve Kbelich maji proto sedmnactky. Mi 35 doleta, jakmile dojdou vsechny AH prejde se na ne. Myslim, ze dlouho letat soubezne nebudou. Enstrom neni Armady.
    Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:23 23.08.2019

  Zajímavá slova to pronesl pan ministr pro ČT, prý výběr nechá na vojácích, protože jsou to odborníci. Jak si pozapomněl na to, že vybrat si už mohli jen a pouze ze dvou nabídek z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá slova to pronesl pan ministr pro ČT, prý výběr nechá na vojácích, protože jsou to odborníci. Jak si pozapomněl na to, že vybrat si už mohli jen a pouze ze dvou nabídek z USA a nic jiného. Dát vojákům na začátků rozpočet 14,5 mld Kč, tak si jistě dokázali vybrat a naspecifikovat lepší věci. Takhle je to tragedie a může se jen modlit, aby co nejdříve padla vláda.

  Pokud je pravdou, že italská nabídka zněla na 12 kusů AW 139 v takové výbavě, že splní naše požadavky za 7,5 mld Kč. Tak by při této volbě stále zbývalo dalších 7 mld Kč na něco jiného, třeba na bitevní vrtulníky. Nebo by se při takové kalkulaci dokázalo pořídit 24 AW 139M, co už by byla pěkná flotila.

  Jenomže rozkaz z Moskwintonu zněl jasně, v tomto případě by se mi za 14,5 mld více líbilo 15 kusů UH 60.

  Při reálném provozu budou nějaké mašiny na servisu, občas stát pro poruchy a protože UH a AH 1 provozují takoví velcí bratři jako Bahrain a Pakistán, bude logistika velmi snadná, dopadne to tak, že se budou zánovní mašiny kanibalizovat.

  Argument, že se jedná o pravé vojenské vrtulníky, které jsou odolnější bude platit pouze pro minulou válku proti ručníkářům. Pokud dojde na boj proti nepříteli vybaveným posledními generacemi PTŘS, BVP s 30 mm kanony a nebo systémy VSHORAD a SHORAD, tak ta mašina pujde stejně rychle dolů, jako nezodolněná.
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   18:43 23.08.2019

   pokud je pravdou.. a pravdou je jen to, že Leonardo nikdy neuvedl jestli ta poloviční cena je systémová nebo kusová. A že na to měl času dost ..
   (o tom, že dodnes nemá ...
   Zobrazit celý příspěvek

   pokud je pravdou.. a pravdou je jen to, že Leonardo nikdy neuvedl jestli ta poloviční cena je systémová nebo kusová. A že na to měl času dost ..
   (o tom, že dodnes nemá certifikováno, co nám bylo přislíbeno před x-lety, a v roli, kterou po něm chtěla ˇACR ho dosud nikdo nepoužívá ani nemluvě)
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    00:44 24.08.2019

    nabídku od italské firmy lze brát již pouze jako teoretickou, jak se ostatně všichni výrobci, kteří předtím šli do výběru vrtulníků pro AČR vyjádřili. AČR chtěla něco co žádný ...
    Zobrazit celý příspěvek

    nabídku od italské firmy lze brát již pouze jako teoretickou, jak se ostatně všichni výrobci, kteří předtím šli do výběru vrtulníků pro AČR vyjádřili. AČR chtěla něco co žádný pořádně nevyrábí, tak že by všichni dělat dodatečné modifikace a testy. Ostatně, jedním z požadavků byly i PTŘS, proto Bell nabídl kombinaci Venomu a Viperů a ne samotné Venomy, na které PTŘS integrované nemá.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     13:36 24.08.2019

     nabídka byla praktická a i po takové době ji všichni (včetně Leonarda) drží v mlze. Takže ta poloviční cena byla velmi pravděpodobně jen PR.
     AW13M nikdo v roli, kterou chceme, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     nabídka byla praktická a i po takové době ji všichni (včetně Leonarda) drží v mlze. Takže ta poloviční cena byla velmi pravděpodobně jen PR.
     AW13M nikdo v roli, kterou chceme, nepoužívá a dodnes nemá žádný certifikát. Bell certifikáty má a s PTŘS pro UH-1Y poslal do špic, respektive za účetním.
     Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:30 23.08.2019

   Pravdou je že to co armáda požadovala plnil AW-139 jen na papíře.
   Pravda je taky že hlavní uživatel je USMC, které provozuje víc těchto strojů než kolik má mnoho evropských armád ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pravdou je že to co armáda požadovala plnil AW-139 jen na papíře.
   Pravda je taky že hlavní uživatel je USMC, které provozuje víc těchto strojů než kolik má mnoho evropských armád vrtulníků v celém letectvu.
   Vrtulník by se ideálně do PL palby vůbec dostat neměl, ale pokud se tak stane vždycky bych raději seděl v UH-1Y. Nejde jen o odolnost konstrukce, ale hlavně o prověřené systémy vlastní ochrany.
   Skrýt celý příspěvek

   • Gorn
    21:18 23.08.2019

    "Pravda je taky že hlavní uživatel je USMC"
    Hlavní uživatel je USMC protože jen varianty které zavede americká armáda dostanou označení UH-1. Takže jak se tady snažím vtlouct lidem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Pravda je taky že hlavní uživatel je USMC"
    Hlavní uživatel je USMC protože jen varianty které zavede americká armáda dostanou označení UH-1. Takže jak se tady snažím vtlouct lidem do hlavy je potřeba se dívat hlavně strojích které prodává/prodával Bell pod svým označením (Huey přes FMS je vlastně novinka).
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:25 23.08.2019

     USMC je hlavní uživatel UH-1Y, přeci jen Bell 412 sice používá některé celky které jsou společné s UH-1Y ovšem stejný vrtulník to není.

     USMC je hlavní uživatel UH-1Y, přeci jen Bell 412 sice používá některé celky které jsou společné s UH-1Y ovšem stejný vrtulník to není.

    • flanker.jirka
     00:34 24.08.2019

     Podobně jako to psal Scotty, 412 s Venomem nelze srovnávat, 412 má jiné rotory, reduktory, listy, motory a uvnitř je to pořád přizpůsobené jinému než vojenský speciál.
     AW 139M ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Podobně jako to psal Scotty, 412 s Venomem nelze srovnávat, 412 má jiné rotory, reduktory, listy, motory a uvnitř je to pořád přizpůsobené jinému než vojenský speciál.
     AW 139M byla pouze teoretická možnost jiné volby, o které se blíže už nic nedozvíme, protože žádné srovnávací testy nebudou.
     Ale možná by vás mohlo zajímat, že původně AW 139 měla označení AB 139, tedy původně to byl projekt Augusta Bell, z něhož se stal Augusta Westland. Při pohledu ze předu jsou rysy podobné kapoty zřejmé také.
     Skrýt celý příspěvek

     • Gorn
      07:43 24.08.2019

      Srovnávat to lze. Existují verze 412 které jsou vojenský speciál, nejnovější je asi Japonský UH-X. UH-1Y není stroj který by spadl z čistého nebe a rozhodně to není stroj který nic ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Srovnávat to lze. Existují verze 412 které jsou vojenský speciál, nejnovější je asi Japonský UH-X. UH-1Y není stroj který by spadl z čistého nebe a rozhodně to není stroj který nic nezmění - ty motory jsou asi něco co uvidíme i v nějaké další verzi 412.
      add AB 139 vím. Ačkoliv ty společné rysy bych spíš připsal tomu že Augusta vyráběla v licenci huey. Nejlepší způsob jak eliminovat náklady na zavedení nového výrobku je použít co nejvíce existující výrobní zázemí, samozdřejmě je to spekulace z mé strany.
      Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    00:41 24.08.2019

    Scotty, pokud bude někde PL palba, tak budete rád doma sedět za počítačem a ne ve vrtulníku. Když se podíváte na systémy vlastní ochrany Venomu a Viperu, tak tam nenajdete nic co ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Scotty, pokud bude někde PL palba, tak budete rád doma sedět za počítačem a ne ve vrtulníku. Když se podíváte na systémy vlastní ochrany Venomu a Viperu, tak tam nenajdete nic co vás uchrání před žádnou PTŘS nebo kanonem z BVP. Možná účinnost bude pouze proti velmi starým manpadům.
    Je úplně jedno kolik Venomů a Viperů má USMC, kolik jednotek s nimi operuje v Evropě? Troufám si říct, že žádná, oproti tomu tu stál ve hře UH 60, těch je tu dost, protože uživatelem je krom evropských států i USAF a US Army, se kterými vedeme operace. A v některých verzích se montuje v sousedním Polsku.
    Troufám si tvrdit, že nejdůkladnější zkoušky a testy pro výběr vrtulníků provedlo v nedávné době právě Polsko, kde se po dlouhých diskusích vybral HH 225 Caracal, pak zafungovaly výhružky, pardon politika, a jsou z toho Black hawky.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     05:57 24.08.2019

     UH60 v Evrope ze statu NATO take nikdo moc nema. Ten stroj se nehodi pro vzdusnou podporu, je to transportni vrtulnik s malou stoupavosti (obratnosti). Hodi se jako neprilis ...
     Zobrazit celý příspěvek

     UH60 v Evrope ze statu NATO take nikdo moc nema. Ten stroj se nehodi pro vzdusnou podporu, je to transportni vrtulnik s malou stoupavosti (obratnosti). Hodi se jako neprilis odpovidajici nahrada Mi17 a to nepotrebujeme. Polaci zatim misto H225 nevybrali nic.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:48 24.08.2019

      To co popisujete je potřeba bitevních vrtulníků a ne strojů tvářících se, že budou umět všechno.
      Polsko má místo HH 225 brát Black Hawky, jedním z důvodů je i montáž v polských ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To co popisujete je potřeba bitevních vrtulníků a ne strojů tvářících se, že budou umět všechno.
      Polsko má místo HH 225 brát Black Hawky, jedním z důvodů je i montáž v polských pobočkách US firem.
      https://www.defensenews.com/gl...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:12 24.08.2019

      flanker.jirka: caracalů mělo být 50ks, ty black hawky, resp. S-70i jsou objednané v počtu 8ks pro speciální síly. Takže bych ještě nemluvil o tom, že Polsko má brát BH místo H225, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: caracalů mělo být 50ks, ty black hawky, resp. S-70i jsou objednané v počtu 8ks pro speciální síly. Takže bych ještě nemluvil o tom, že Polsko má brát BH místo H225, i když to tak nejspíš jednou dopadne.
      Skrýt celý příspěvek

  • Gorn
   20:58 23.08.2019

   Mě se líbí ten argument že bude problém s logistikou, protože tu mašinu používají jen v zemích třetího světa. Obzvláště v kontextu s tou preferencí AW 139M... roztomilé

   Abych to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Mě se líbí ten argument že bude problém s logistikou, protože tu mašinu používají jen v zemích třetího světa. Obzvláště v kontextu s tou preferencí AW 139M... roztomilé

   Abych to upřesnil
   AW 139M je papírový stroj, který jednou, možná, bude v sériové produkci. Je to varianta AW 139 u které Leonardo uvedl "přes 1000 prodáno, přes 900 v provozu" v roce 2018.
   UH-1Y je v sériové produkci asi od roku 2008. Je to varianta UH-1, respektive jeden z členů "Huey rodiny" která má přes 16000 kusů a jen bůh ví kolik tisíc je stále v provozu. Jen v evropě provozuje Bell 412, 212, 205 atd. minimálně 5 armád.

   mimochodem armáda Itálie provozuje celkově 150 UH-1 a 15 AW-139. Což je samozdřejmě dáno z drtivé většiny tím že se tam huey vyráběl v licenci desítky let. Nicméně když chcete razit teorii čím rozšířenější, tím snadnější logistika (což je do určité míry pravda) tak tady to máte...

   Mimochodem huey má i PČR, ty nejstarší jsou z devadesátých let a nejnovější tušim 2016. Fakt nech´´ápu proč musíme řešit cokoliv kolem- má PČR problém s dostupností vrtulníků? Nemá, servis funguje naprosto normálně.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    01:01 24.08.2019

    Ano, AW 139M je v konfiguraci nabízené pro AČR z části pouze na papíře, protože po nich doposud nepožadoval integraci PTŘS a zbraní v takovém rozsahu, jako to chtěla AČR, podívejte ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano, AW 139M je v konfiguraci nabízené pro AČR z části pouze na papíře, protože po nich doposud nepožadoval integraci PTŘS a zbraní v takovém rozsahu, jako to chtěla AČR, podívejte se na to jakou cestou se výběr vrtuníků ubíral, škudlilo se na ceně a hledalo se super turbo extra univerzální řešení, občas zaznělo i to, že vrtulník, který s takovými možnostmi nikdo nevyrábí (proto Bell nabízí kombinaci Venom a Viper, protože AČR chtěla PTŘS, které Venom neumí). Předtím rozhodoval cenový limit někde okolo 7 až 10 mld Kč, přes co se nesmělo jít. A najednou nevadí ani 14,5 mld Kč. Pokud by hned od začátku probíhal výběr, tak že by se nehledělo na cenu, dokázali by si vojáci naspecifikovat mnohem lépe to co potřebují. Ale nebyli by to naši politici, aby to nepokazili, ostatně jako v dalších případech akvizic pro armádu.
    Z toho co prošlo politickým sítem výběru by, podle mne, bylo lepší za 14,5 mld (když už cena nehraje roli) mít 15 Black hawků než tento kočkopes s pár vrtulníky.
    Jak jsem psal jinde, verze vrtulníků Bell, které popisujete, i kdyby jich bylo v Evropě milion nejsou Venom ani Viper a nejsou shodné na logistické zabezpečení.
    Podívejte se kolik vrtulníků PČR používá a jaké typy, nemá pouze Belly a nepočítá s nimi ve společném nasazení s ostatními evropskými armádami NATO nebo USAF a US Army.
    Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     08:01 25.08.2019

     Tech 15 UH60 by nijak neresil nasi potrebu preklenuti bitevni schopnosti.

     Tech 15 UH60 by nijak neresil nasi potrebu preklenuti bitevni schopnosti.

  • TF_HU
   07:56 25.08.2019

   ...blablabla...opakujete dokola stale stejne nesmysly. Ze vas to bavi...uz nekolikrat tu zaznelo, ze nic jineho ve vyberu nebylo. Taky tu zaznelo proc tahle kombinace atd. Ze by se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ...blablabla...opakujete dokola stale stejne nesmysly. Ze vas to bavi...uz nekolikrat tu zaznelo, ze nic jineho ve vyberu nebylo. Taky tu zaznelo proc tahle kombinace atd. Ze by se vam osobne neco libilo, neznamena, ze to splnovalo podminky armady.
   Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:45 23.08.2019

  Asi reakce na posilování tankových sil v okolních státech..akorát nevim kolik by jsme jich museli mít aby se pomer sil vyrovnal..a jak si ten viper vede proti pvo.

  Asi reakce na posilování tankových sil v okolních státech..akorát nevim kolik by jsme jich museli mít aby se pomer sil vyrovnal..a jak si ten viper vede proti pvo.

  • Nesher
   15:40 23.08.2019

   Spíš snaha udržet schopnost v oblasti bitevních vrtulníků. Ty 4 Vipery budou primárně sloužit k výcviku VS i PS, případně sloužit k doprovodu transportních vrtulníků v případě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Spíš snaha udržet schopnost v oblasti bitevních vrtulníků. Ty 4 Vipery budou primárně sloužit k výcviku VS i PS, případně sloužit k doprovodu transportních vrtulníků v případě aeromobilních operací. A řekněme si otevřeně, že 4 Vipery s dobře vycvičenými posádkami představují v případě nějakého konfliktu mnohem větší sílu než všechny naše Mi 24 dohromady. A dá li pánbůh, tohle je jen první várka a ještě 2 či 4 Vipery plus aspoň 4 Venomy ještě dokoupíme.
   Skrýt celý příspěvek

   • juhelak
    16:05 23.08.2019

    taky věřim ze když se osvedčí a budou pozitivní reakce od pilotu..ze pokud bude v rozpočtu zbývat tak sáhnou po nejake opci. akorát nevím jakou životnost ten vrtulník má v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    taky věřim ze když se osvedčí a budou pozitivní reakce od pilotu..ze pokud bude v rozpočtu zbývat tak sáhnou po nejake opci. akorát nevím jakou životnost ten vrtulník má v porovníním třeba s Apache atd. a aby to nesundala kazda ušmudlana igla.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     16:08 23.08.2019

     tak US Marines je nejnasazovanější složka USA, o tohle bych se moc nebál .

     tak US Marines je nejnasazovanější složka USA, o tohle bych se moc nebál .

    • Nesher
     18:29 23.08.2019

     Tak Igla stejně jako Stinger sundá jakýkoliv vrtulník., trik je v tom nedostat se na dostřel.

     Tak Igla stejně jako Stinger sundá jakýkoliv vrtulník., trik je v tom nedostat se na dostřel.

     • Nesher
      18:37 23.08.2019

      Nevím co se stalo, ale většina mého příspěvku se neuložily, tak doplňují. Kromě udržení schopnosti považuji za hlavní benefit Viperů v tom, že výrazně zkvalitní výcvik posádek i PS ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nevím co se stalo, ale většina mého příspěvku se neuložily, tak doplňují. Kromě udržení schopnosti považuji za hlavní benefit Viperů v tom, že výrazně zkvalitní výcvik posádek i PS a umožní nám opustit chybnou ruskou taktiku ztělesněnou Mi 24, tedy jakéhosi létajícího "gunship" či po Rusku "létajícího BVP", které působí přímo nad bojištěm a přejít k západní taktice působení z krytu a z dálky. Prostě další krok k moderní armádě spojený i změnou myšlení.
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      22:11 23.08.2019

      to Nesher
      JJ, taktika použití Mi-24 byla klasický ruský Urá styl :-).

      to Nesher
      JJ, taktika použití Mi-24 byla klasický ruský Urá styl :-).

     • flanker.jirka
      01:04 24.08.2019

      Existují i systémy aktivní ochrany určené pro dopravní letadla a vrutlníky na bázi IR čidel a laserů, rusové mají v používaní například ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Existují i systémy aktivní ochrany určené pro dopravní letadla a vrutlníky na bázi IR čidel a laserů, rusové mají v používaní například toto
      https://www.youtube.com/watch?...

      Ale pro vrtulník v bojové zóně budou představovat problém i PTŘS a kanony BVP a velkorážné kulomety.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      08:45 24.08.2019

      Flanker
      Což bude fungovat a ještě omezeně jen proti raketám s ič naváděním, např. proti našim RBS 70 je to k ničemu, pokud tě operátor zaměří, tak sbohem Natašo a vzpomínej na mě v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Což bude fungovat a ještě omezeně jen proti raketám s ič naváděním, např. proti našim RBS 70 je to k ničemu, pokud tě operátor zaměří, tak sbohem Natašo a vzpomínej na mě v dobrém. K těm kanónům, ano ty jistě představují hrozbu se kterou západní taktika počítá, vrtulníky proto působí skrytě, kryty budovami, stromy a jinými terénními překážkami a možnosti nepřátelského zaměření se vystavují jen po naprosto nezbytnou dobu nutnou k zaměření a odpálení vlastních zbraní. Tohle s Mi 24 není možné.
      Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     08:02 25.08.2019

     Stejnou.
     Opce nebude na zaklade "spokojenosti" pilotu, ale dle realnych potreb letectva a hlavne, hlavne...na politicke vuli stavet a budovat vojenske schopnosti.

     Stejnou.
     Opce nebude na zaklade "spokojenosti" pilotu, ale dle realnych potreb letectva a hlavne, hlavne...na politicke vuli stavet a budovat vojenske schopnosti.

 • JiriR
  10:54 23.08.2019

  IMHO je fajn, že se zvolila ta bojovější varianta nabídek (oproti italské či další US nabídce). Jinak místní dojem, že bude nějaké navýšení (přes opci) na zrcadlovou 8+4 já ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IMHO je fajn, že se zvolila ta bojovější varianta nabídek (oproti italské či další US nabídce). Jinak místní dojem, že bude nějaké navýšení (přes opci) na zrcadlovou 8+4 já rozhodně nemám a nesdílím. Nahradil se plný počet aktivních MI24 formou UH/AH1, což jsou (až na čelní plechy, sklo, křídla kanon -to co vidíš zvenku) shodné stroje (shoda 85%). Tato kombinace ale těžko nahradí sokoly či Mi17. „Směšný“ počet bitevních AH1 bych neřešil – nemám pocit, že by byl směšnější než léta páně r. 2019 zavedený MI24 v česku, polsku, madarsku, popř. v bojové zóně nepoužitelný slovenský BH. Pokud bude někde působit výsadkový pluk a bude používat těchto 12 vrtulníků, bude mít nepochybně skvělou palebnou a přepravní kapacitu pro část/komando pluku.
  Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
   12:47 23.08.2019

   Ale osobně bych se přimlouval k přikoupení 2 ks AH a 1 ks UH, na stav 6+9. běžně se na třetině techniky dělá údržba, na další výcvik a poslední je zařazena u jednotky..pokud není ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ale osobně bych se přimlouval k přikoupení 2 ks AH a 1 ks UH, na stav 6+9. běžně se na třetině techniky dělá údržba, na další výcvik a poslední je zařazena u jednotky..pokud není velké mezinárodní cvičení anebo bojová mise…6AH +9UH je cíl.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   13:46 23.08.2019

   No, možná budeme mít více bojeschopných bojových vrtulníků, než kolik má Německo Tigerů.

   No, možná budeme mít více bojeschopných bojových vrtulníků, než kolik má Německo Tigerů.

   • flanker.jirka
    18:04 23.08.2019

    Předpokládám, že šlo o ironii. Jak to asi bude vypadat, když začnou první servisní cykly a nějaká závada k tomu, ze čtyř mašin schopné dvě a z osmi zbyde pět?

    Předpokládám, že šlo o ironii. Jak to asi bude vypadat, když začnou první servisní cykly a nějaká závada k tomu, ze čtyř mašin schopné dvě a z osmi zbyde pět?

  • stirling
   16:09 23.08.2019

   Souhlasím, že asi nebylo špatné volby z těch dvou na druhou stranu mám stále pocit, že bydlíme v chatrči a místo peněz do budování nového domu jsme si koupili mercedes.
   Když, ale ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím, že asi nebylo špatné volby z těch dvou na druhou stranu mám stále pocit, že bydlíme v chatrči a místo peněz do budování nového domu jsme si koupili mercedes.
   Když, ale zvolili místo jen univerzálu i bojový stroj tak snad opravdu v 23 roce vyřadí a prodaj rovnou mi24 a objednají ještě aspoň 2 ale lépe 4 ks AH a případně 4 ks UH.

   No jestli se podepíšou letos k titusům, tatrám ještě vrtulníky, radary a breny a hlavně se pohne vyběrko na bvp tak konečně za sebou budem mít po dlouhé době rok, který nás někam posune.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    01:10 24.08.2019

    Máte na mysli to výběkro BVP, které ještě prakticky nezačalo a mělo být hotové do konce srpna? :-) Nebo radary, které měly být podepsány již v roce 2016?
    Vrtulníky nejspíše budou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Máte na mysli to výběkro BVP, které ještě prakticky nezačalo a mělo být hotové do konce srpna? :-) Nebo radary, které měly být podepsány již v roce 2016?
    Vrtulníky nejspíše budou jenom protože, dostali nůž na krk od amíků a není kam uhnout, tak se to hold podepíše.
    Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:37 23.08.2019

  Na jednu stranu jsem rád, že armáda má Vipery a že se MO konečně rozhoupalo k nějakému výsledku. Jenže na druhou mi přijde, že ty počty jsou směšné (i s ohledem na čistě teoretické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na jednu stranu jsem rád, že armáda má Vipery a že se MO konečně rozhoupalo k nějakému výsledku. Jenže na druhou mi přijde, že ty počty jsou směšné (i s ohledem na čistě teoretické navýšení).
  Prostě to je opět koupě techniky v počtech, aby se dala ukazovat na Bahnech a přehlídkách, ale reálnou bojovou hodnotu to má vzhledem k vynaloženým prostředkům diskutabilní.
  Čím dál víc se přikláním k tomu, že AČR nemá mít vševojskovou armádu, protože na to prostě nemá techniku ani lidi. Buď ať se to kupuje v odpovídajících počtech nebo ať se změní struktura vojska jako takového na čistě podpůrné. Beztak když se něco semele, tak budeme hrát pouze druhé housle. A ano vím o závazku vůči NATO o tom, že máme mít i tankové vojsko.
  Každá vláda se bije do prsou jak armádě pořídila (pokud vůbec) něco, přičemž během jejího vládnutí další dvě věci spadnou do kategorie "100 let za opicemi". Kulička toho historického panoptika se přitom čím dál tím víc nabaluje a nic na tom nezmění ta blyštivá slupka relativně nových kusovek.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:12 23.08.2019

   To může vypadat logicky vzhledem k dnešnímu stavu vztahů ve světě, ale kdo ví, co bude za 50 let. Izrael je počtem obyvatel podobný a má vševojskovou armádu, dokonce včetně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To může vypadat logicky vzhledem k dnešnímu stavu vztahů ve světě, ale kdo ví, co bude za 50 let. Izrael je počtem obyvatel podobný a má vševojskovou armádu, dokonce včetně námořnictva. Takže když se chce, tak to jde.
   Vše je jen otázkou priorit.
   Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    12:37 23.08.2019

    To je hodně blbé přirovnání. Izrael má kromě pravidelné armády i základní službu, všichni tam vědí, že je armáda chrání před zničením a tomu odpovídají výdaje a náležitá podpora ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je hodně blbé přirovnání. Izrael má kromě pravidelné armády i základní službu, všichni tam vědí, že je armáda chrání před zničením a tomu odpovídají výdaje a náležitá podpora obyvatel a hlavně politiků. Navíc ročně dostávají z USA na obranu téměř 4 miliardy dolarů.
    V ČR na armádu všichni plivou a nejraději by jí zrušili úplně. MO má obrovské problémy nahrazovat lidi, kteří odcházejí do civilu natož aby dokázalo naplnit útvary nedej bože navýšit počty. A v tomhle ohledu bude hůř.
    Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  09:05 23.08.2019

  Uh-60 by se mě líbil více, ale co doufám, že v historicky dohledný době se pak dokoupí další alespoň do víc použitelnýho počtu 6 Ah-1z a 12 Uh- 1y. Pokud jde o schopnosti tak 4 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uh-60 by se mě líbil více, ale co doufám, že v historicky dohledný době se pak dokoupí další alespoň do víc použitelnýho počtu 6 Ah-1z a 12 Uh- 1y. Pokud jde o schopnosti tak 4 vipery sežerou 10 našich Mi 24rek k večeři toho bych se nebál.
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   09:08 23.08.2019

   Čekám, že další várka bude dokoupena nejpozději k datu vyřazení M-24/35 a W-3A Sokól. Stejně tak očekávám, že těžké vrtulníky (nebo konvertoplány) budou nakoupeny, až dojde ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Čekám, že další várka bude dokoupena nejpozději k datu vyřazení M-24/35 a W-3A Sokól. Stejně tak očekávám, že těžké vrtulníky (nebo konvertoplány) budou nakoupeny, až dojde životnost Mi-17/171.
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   01:12 24.08.2019

   V historicky dohledné době spíše dojde na to, že nově pořízené věci nebude mít kdo obsluhovat a hlavně nebudou peníze na provoz. U všeho nového jsou ceny servisu a náhradních dílů ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V historicky dohledné době spíše dojde na to, že nově pořízené věci nebude mít kdo obsluhovat a hlavně nebudou peníze na provoz. U všeho nového jsou ceny servisu a náhradních dílů o pár úrovní výše než u současné techniky.
   Kolik asi budou stát náhradní díly na vrtulníky s prodejní cenou skoro jako u stíhacího letadla?
   Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    08:49 24.08.2019

    Takže co navrhuješ? Zrušit armádu? Do nekonečna udržovat staré ruské systémy, které jsou nekompatibilní a v moderní válce z větší části k ničemu?

    Takže co navrhuješ? Zrušit armádu? Do nekonečna udržovat staré ruské systémy, které jsou nekompatibilní a v moderní válce z větší části k ničemu?

 • Gorn
  07:07 23.08.2019

  Opakovaně se setkávám s názory typu "v zimě to nelítá", "v evropě to nikdo neprovozuje", "zavřou linku" a vážně je nechápu.

  Bell 412 nikomu nic neříká? UH-1 je jen označení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opakovaně se setkávám s názory typu "v zimě to nelítá", "v evropě to nikdo neprovozuje", "zavřou linku" a vážně je nechápu.

  Bell 412 nikomu nic neříká? UH-1 je jen označení americké armády, kdo huey kupoval od výrobce (a ne přes FMS) tak má Bell 412. Takže je to rozšířený stroj, v evropských armádách běžně používaný, lítá ve skandinávii i v alpách, "civilní" verze se stále celkem slušně prodává...
  Nehorší co se může stát je že Bell omezí výrobu nových strojů na pár desítek kusů ročně, což nás fakt trápit nemusí, servis existujících strojů jí udrží naživu pár desítek let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  01:33 23.08.2019

  Je smutne ze niekto berie nakup 8 venomov a 4 viperov ako uspech. Poliakom musi byt do smiechu.

  Je smutne ze niekto berie nakup 8 venomov a 4 viperov ako uspech. Poliakom musi byt do smiechu.

  • Jura99
   06:52 23.08.2019

   Je smutne, ze nekdo nevi, kolik Polaci nakoupili vrtulniku. Prakticky skoro zadne.

   Je smutne, ze nekdo nevi, kolik Polaci nakoupili vrtulniku. Prakticky skoro zadne.

   • Matesaax
    08:17 23.08.2019

    Polsko má sice rozsáhlé vrtulnikove letectvo, ale tazny typ je tam stále Mi-2 a staré Mi-24 a Mi-8.

    Polsko má sice rozsáhlé vrtulnikove letectvo, ale tazny typ je tam stále Mi-2 a staré Mi-24 a Mi-8.

   • Double
    10:23 23.08.2019

    Buduci rok im zacina tender na nakup 32 utocnych vrtulnikov. Hlavnym kandidatom je AH-64E. Vy planujete nakupit 4 kusy Viperov. Stale sa cudujes preco to je na smiech? Ale tak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Buduci rok im zacina tender na nakup 32 utocnych vrtulnikov. Hlavnym kandidatom je AH-64E. Vy planujete nakupit 4 kusy Viperov. Stale sa cudujes preco to je na smiech? Ale tak stale je mozne, ze padne vasa vlada, pripadne sa vymeni minister obrany a cely vyber vrtulnikov sa zrealizuje znovu.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     11:34 23.08.2019

     1) obchod stojí za premiérem (ANO) a ministrem obrany (ANO), přičemž premiér dal ministrovi obrany impuls co se má koupit (USA)
     2) i kdyby padla současná vláda, tak za současným ...
     Zobrazit celý příspěvek

     1) obchod stojí za premiérem (ANO) a ministrem obrany (ANO), přičemž premiér dal ministrovi obrany impuls co se má koupit (USA)
     2) i kdyby padla současná vláda, tak za současným premiérem (ANO) stojí prezident. Takže jej znovu jmenuje
     3) i kdyby byly předčasné volby, tak strana ANO má relativně drtivou převahu nad ostatními stranami + za předsedou ANO stojí prezident, který jej opět jmenuje na post premiéra
     4) s Polskem se ČR nesrovnává, pro nás nejsou impulsem k tomu, aby jsme rozjeli závody ve zbrojení. Na to s nimi máme excelentní vztahy (leckdy mi přijde, že ze strany Poláků k nám jsou lepší, než ze strany Slováků k nám).
     5) Kupujeme systém H-1, což znamená, že nakupujeme dobré až výborné vrtulníky s možností palebné podpory, a to včetně protitankového boje. Počty jsou diskutabilní, ale stále je to lepší, než mít vrtulníky bez výzbroje, respektive jen vrtulníky vyzbrojené kulometem ráže 7,62mm.
     Skrýt celý příspěvek

     • Double
      14:01 23.08.2019

      To je kazdemu jasne, ze nemate zaujem o zavod v zbrojeni. Predsalen Polsko nakupuje 8x tolko utocnych helikopter ako ACR.
      Nehovorim, ze su to nekvalitne vrtulniky. Ale ten pocet 4 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je kazdemu jasne, ze nemate zaujem o zavod v zbrojeni. Predsalen Polsko nakupuje 8x tolko utocnych helikopter ako ACR.
      Nehovorim, ze su to nekvalitne vrtulniky. Ale ten pocet 4 kusy je fakt komicky. Mozno sa uplatnia ako atrakcia na letecku show, ale to je asi tak vsetko.

      Mimochodom, toto je zivotnost "systemu H-1" v konflikte velmi nizkej intenzity.
      https://www.youtube.com/watch?...
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:52 23.08.2019

      Double:
      1) není třeba srovnávat ČR s Polskem. Je to nesmysl. Taky nesrovnáváme ČR se SR, kde těch vojenských vrtulníků máme několikatinásobně více, a počtem se OSSR vyrovná ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Double:
      1) není třeba srovnávat ČR s Polskem. Je to nesmysl. Taky nesrovnáváme ČR se SR, kde těch vojenských vrtulníků máme několikatinásobně více, a počtem se OSSR vyrovná leteckému sboru PČR. Prostě tohle poměřování je o ničem. Každý chápe, že ty 4 kusy jsou určené především pro udržení schopností.
      2) To co postuješ je vrtulník vyráběný v osmdesátých letech. Jak velkou mmodernizací prošel netuším, ale taky neporovnáváme slovenské F-16V s holandskými F-16AM, že?
      Skrýt celý příspěvek

     • Double
      20:12 23.08.2019

      Mna nejake stare sroty ci uz v PCR alebo ACR nezaujimaju. Bavime sa o nakupe novych strojov a kedze momentalne vsetky staty V4 obmenuju svoje vrtulniky tak je namieste porovnanie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mna nejake stare sroty ci uz v PCR alebo ACR nezaujimaju. Bavime sa o nakupe novych strojov a kedze momentalne vsetky staty V4 obmenuju svoje vrtulniky tak je namieste porovnanie jednotlivych obstaravani.

      Napr. aby bol nakup ACR porovnatelny s OSSR tak by ste museli nakupit 18 BH. Namiesto toho ste kupili 8 UH-1 a 4 AH-1.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      22:19 23.08.2019

      Double: ajeje, zase machrovani a porovnavani. Proc by ACR mela kupovat 18 vrtulniku ? Ma jich dnes asi 50. Nic ve zlem, to u vas je tech 9 BH cele vrtulnikove letectvo, navic ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Double: ajeje, zase machrovani a porovnavani. Proc by ACR mela kupovat 18 vrtulniku ? Ma jich dnes asi 50. Nic ve zlem, to u vas je tech 9 BH cele vrtulnikove letectvo, navic jedinou vyzbroji je bambi vak.
      Skrýt celý příspěvek

     • Double
      22:39 23.08.2019

      A kolko kusov ACR vyradzuje, pretoze to su zastarale sroty? U nas sa momentalne rokuje s Izraelom na dovybaveni Black Hawkov len tak mimochodom :)

      A kolko kusov ACR vyradzuje, pretoze to su zastarale sroty? U nas sa momentalne rokuje s Izraelom na dovybaveni Black Hawkov len tak mimochodom :)

     • Scotty
      22:46 23.08.2019

      Double
      Trochu demagogie co? My na rozdíl od vás novými vrtulníky nenahrazujeme svoje Mi-17/171. Naše AH-1/UH-1 nahrazují (nebo zatím budou spíš doplňovat) Mi-24 které jste na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Double
      Trochu demagogie co? My na rozdíl od vás novými vrtulníky nenahrazujeme svoje Mi-17/171. Naše AH-1/UH-1 nahrazují (nebo zatím budou spíš doplňovat) Mi-24 které jste na Slovensku vyřadili bez náhrady.
      Vy rokujete s Izraelem, ovšem naše vrtulníky přijdou už od výrobce plně vybavené.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      06:04 24.08.2019

      Double: rokovat s Izraelem muzete :). Je trochu bizarni chtit po 9ks vrtulniku, aby plnily uplne vsechno, vozily naklad, lidi, popr. spec sily, bitevni ucely a vc. civilnich ukolu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Double: rokovat s Izraelem muzete :). Je trochu bizarni chtit po 9ks vrtulniku, aby plnily uplne vsechno, vozily naklad, lidi, popr. spec sily, bitevni ucely a vc. civilnich ukolu jako je haseni pozaru. Z BH bitevni stroje nikdy nebudou. Madarska volba je o neco lepsi.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     11:38 23.08.2019

     Nic proti, ale polské tendry mají ještě delší průběh než ty naše. BVP, pušky dopravní vrtulníky to vše vybírají přes deset let. Caracaly dokonce vybrali a později zrušili. Není nic ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nic proti, ale polské tendry mají ještě delší průběh než ty naše. BVP, pušky dopravní vrtulníky to vše vybírají přes deset let. Caracaly dokonce vybrali a později zrušili. Není nic méně jistého, než výsledek nějakého polského tendru, který navíc začne až za rok. Psal jsem níže, že tento výběr Viper+Venom považuju za nejméně špatné ze špatných řešení, takže Ah-64 bych samozřejmě ocenil. Ovšem vzít pouze UH1 nebo dokonce UH-60 by byla chyba, jsou to transportní vrtulníky a k tomu se zastaralou koncepcí draku (byť naložené novou elektronikou či motory), rampu to nemá, kabina je stísněná, nízká, nosnost slušná, ale třeba UH-60 malá stoupavost.
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      14:30 23.08.2019

      Jura99 - váš názor že napr. BH je stroj so zastaralou koncepciou draku,preto že nemá rampu je trošku úsmevný....BH bol konštruovaný primárne pre us earomobilné nasadenie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - váš názor že napr. BH je stroj so zastaralou koncepciou draku,preto že nemá rampu je trošku úsmevný....BH bol konštruovaný primárne pre us earomobilné nasadenie družstiev...to že sr/čr chce jeden druh vrtuľníku na "všetko",asi nebude chyba BH,prípadne jeho konštruktérov...
      súhlasím že rampa je fajn,ale ani bočné vysadenie nie je úplne zlý spôsob...minimálne traja vojaci môžu páliť zo sedu už pri pristávaní...
      a nemyslím že napr. BH by bol zastaralejší ako napr. uh-1...ktorý tuším tiež nemá rampu ... :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:32 23.08.2019

      HEKTOR: UH60 je pro transport osob OK, pro materiál má sice nosnost, ale už nikoliv příliš dobré vnitřní rozměry nebo vstupní otvory (vč. té rampy). AČR hledala stroj pro vzdušnou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: UH60 je pro transport osob OK, pro materiál má sice nosnost, ale už nikoliv příliš dobré vnitřní rozměry nebo vstupní otvory (vč. té rampy). AČR hledala stroj pro vzdušnou podporu a přepravu osob, protože pro náklady má Mi-17/171. Z nijak zvlášť skvělých nabídek (strojů koncepčně z 60-70let) se vybralo to nejméně špatné a přijde mi velice šikovné, že oba vrtulníky mají 85% dílů stejných, vč. kokpitu a pilotáže.
      Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     11:52 23.08.2019

     Double
     V Polsku je AH-1Z také jedním z kandidátů na nahrazení Mi-24.

     Double
     V Polsku je AH-1Z také jedním z kandidátů na nahrazení Mi-24.

     • Double
      13:50 23.08.2019

      Tam ide skor o ten pocet, 3x vacsia krajina co sa tyka obyvatelstva kupuje 8x tolko bojovych vrtulnikov

      Tam ide skor o ten pocet, 3x vacsia krajina co sa tyka obyvatelstva kupuje 8x tolko bojovych vrtulnikov

     • stirling
      16:24 23.08.2019

      Double: no je to spíše 4x větší a na to, že nedávno jsme plánovali mi24 zrušit a nahradit univerzálem je to dobré pro začátek.
      Polsko je premiant ve zbrojení tak zase buďme nohama ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Double: no je to spíše 4x větší a na to, že nedávno jsme plánovali mi24 zrušit a nahradit univerzálem je to dobré pro začátek.
      Polsko je premiant ve zbrojení tak zase buďme nohama na zemi. Hlavně ať se opravdu nakupuje a jen netlachá.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:33 23.08.2019

      Double: už kupuje jo ? :-). Kdy, kde a koho vybrali ? :-)

      Double: už kupuje jo ? :-). Kdy, kde a koho vybrali ? :-)

  • skelet
   07:12 23.08.2019

   nevšiml jsem si, že by se někdo poměřoval s Polskem. Proč taky?

   nevšiml jsem si, že by se někdo poměřoval s Polskem. Proč taky?

 • RiMr71
  22:09 22.08.2019

  ...v to jsem ani nedoufal...
  ...i pokažené hodiny ukazují dvakrát denně správný čas.. a tohle je ten moment, kdy mafiánský estébák coby premiér ve dvojce se zpitým mužikem na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...v to jsem ani nedoufal...
  ...i pokažené hodiny ukazují dvakrát denně správný čas.. a tohle je ten moment, kdy mafiánský estébák coby premiér ve dvojce se zpitým mužikem na Hradě prostě ukázali "správný čas".
  Tahle mafie odejde a ať už přijde jiná, ještě horší, nebo "nedejbože" si tento knedlonárod zase na nějaký čas zvolí někoho jiného než to nejhorší z nejhoršího (čemuž bohužel nevěřím), bitevní helikoptéry a tedy (a hlavně) tato schopnost armády tu zůstane.
  Nejde o těch pár (parádních a účelných a prověřených) Viperů, ale o tu schopnost naší armády.
  Být pilotem helin v AČR tak se mám na co těšit, takto bych si říkal, jak dlouho bude asi trvat, než mě přeškolí na ozbrojeného Blaníka...
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   22:54 22.08.2019

   no s tím nadšením v AČR bych byl opatrný. V několika skupinách na facebooku to vrtulníkáři dost hejtí, ale co tak jsem vypozoroval, tak jsou to hlavně Kbelisti.
   Zkrátka APKWS není ...
   Zobrazit celý příspěvek

   no s tím nadšením v AČR bych byl opatrný. V několika skupinách na facebooku to vrtulníkáři dost hejtí, ale co tak jsem vypozoroval, tak jsou to hlavně Kbelisti.
   Zkrátka APKWS není protizemní střela, H-1 může lítat jen v létě apod.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    23:17 22.08.2019

    Jelikož se Kbelisti k AH1/UH1 nedostanou může jim to být celkem jedno. Pro nesení protizemích střel se přece pořizuje právě AH-1Z. Bell tvrdí že jejich vrtulníky jsou nasaditelné ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jelikož se Kbelisti k AH1/UH1 nedostanou může jim to být celkem jedno. Pro nesení protizemích střel se přece pořizuje právě AH-1Z. Bell tvrdí že jejich vrtulníky jsou nasaditelné ve všech klimatických zónách, ostatně možnost nasazení po celém světě je jedna ze schopností USMC.
    Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    09:47 23.08.2019

    Pokud mají námitky tohoto druhu, pak bych je nebral zas tak vážně :-). Źe by tak zkušená a ostřílená armáda, jako je USMC, provozovala tak špatný zbraňový systém ? To bych se dost ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud mají námitky tohoto druhu, pak bych je nebral zas tak vážně :-). Źe by tak zkušená a ostřílená armáda, jako je USMC, provozovala tak špatný zbraňový systém ? To bych se dost divil
    Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    10:58 23.08.2019

    "APKWS není protizemní střela"
    ...a AGM-114 Hellfire je dostatečně protizemní?

    "APKWS není protizemní střela"
    ...a AGM-114 Hellfire je dostatečně protizemní?

    • TF_HU
     08:15 25.08.2019

     APKWS je protizemni raketa s laserovym navedenim. Neco jako nase slepa S5...nebo S8. Na zemi dost ucina, jako delostrelecka munice.

     Oznacenim strela, jsou oznacovany ty strely, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     APKWS je protizemni raketa s laserovym navedenim. Neco jako nase slepa S5...nebo S8. Na zemi dost ucina, jako delostrelecka munice.

     Oznacenim strela, jsou oznacovany ty strely, ktere jsou rizene, navadene nejakym presnym systemem...kamera, laser, radio ci radar. Vetsinou se jedna o protitankove, protiletecke atd. strely.
     Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      12:50 25.08.2019

      Já to vím, reagoval jsem na "směroplatná tvrzení" Skeleta:

      "Zkrátka APKWS není protizemní střela, H-1 může lítat jen v létě apod."
      Nebo ti "Kbelisti", to jsem z toho nepochopil.

      Já to vím, reagoval jsem na "směroplatná tvrzení" Skeleta:

      "Zkrátka APKWS není protizemní střela, H-1 může lítat jen v létě apod."
      Nebo ti "Kbelisti", to jsem z toho nepochopil.

   • TF_HU
    08:10 25.08.2019

    ...Kbelaci? Muhehe...ti at to hejti. Ti vubec netusi o cem se mluvi.

    ...Kbelaci? Muhehe...ti at to hejti. Ti vubec netusi o cem se mluvi.

  • flanker.jirka
   01:16 24.08.2019

   Rimre, žádnej strach, ona "konstruktivní" pravicová opozice v ČR proti předražené zakázce z USA zvedat hlas a ruku nebude, ti pracují taky pro ně. :-)

   Rimre, žádnej strach, ona "konstruktivní" pravicová opozice v ČR proti předražené zakázce z USA zvedat hlas a ruku nebude, ti pracují taky pro ně. :-)

 • Jura99
  21:51 22.08.2019

  Je to nejmene spatne ze spatnych reseni, ja jsem spokojen. Hlavne ze to budou vyzbrojene masiny a zachovani bitevnich helikopter je skvela zprava. Cena je samozrejme ohromujici, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to nejmene spatne ze spatnych reseni, ja jsem spokojen. Hlavne ze to budou vyzbrojene masiny a zachovani bitevnich helikopter je skvela zprava. Cena je samozrejme ohromujici, pri dokoupeni dalsich to vyjde bezmala jak cena mechanizovane brigady.
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:28 23.08.2019

   S tou cenou jste to malinko přehnal :-). Mechanizovaná brigáda bude samozřejmě řádově dražší. Jen BVP mají stát 50 miliard, a to bez tanků, minometů, dělostřelectva, PVO a mnoha ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S tou cenou jste to malinko přehnal :-). Mechanizovaná brigáda bude samozřejmě řádově dražší. Jen BVP mají stát 50 miliard, a to bez tanků, minometů, dělostřelectva, PVO a mnoha dalších podpůrných a zabezpečovacích záležitostí.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    11:50 23.08.2019

    však jo :-). Cenu mech. brigády v nějakém rozhovoru zmínil gen. Opata na 80mld. Kč, že i cena hrála roli proč je onen třetí manévrový prvek výsadkový pluk místo další mech. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    však jo :-). Cenu mech. brigády v nějakém rozhovoru zmínil gen. Opata na 80mld. Kč, že i cena hrála roli proč je onen třetí manévrový prvek výsadkový pluk místo další mech. brigády. Za těch 30mld., co by stály vrtulníky po dokoupení na dvajnásobek, by byl tak tankový pluk. Otázka, jestli by nepřítele zastavil lépe tankový pluk, nebo těch 12+12 vrtulníků.
    Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     12:23 23.08.2019

     Kdybych byl náhodou NGŠ, chtěl bych mít jak výsadkový, tak tankový pluk jednoduše proto, že to poskytuje mnohem širší a efektivnější možnosti řešení vojenských situací. Pokud se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kdybych byl náhodou NGŠ, chtěl bych mít jak výsadkový, tak tankový pluk jednoduše proto, že to poskytuje mnohem širší a efektivnější možnosti řešení vojenských situací. Pokud se skutečně podaří vybudovat výsadkový pluk (na vrtulnících a letadlech), přezbrojit 7. mbr (na BVP a tancích) a dokončit 4. brn (na Pandurech), bude mít AČR všechny základní druhy manévrových sil. Kdyby teklo hodně do bot, bylo by možné transformovat 4. brn na další mbr (s tanky a BVP, které budou zrovna po ruce) a Pandury použít pro záložnické motorizované pěší útvary.
     Co se týče zastavování, je to vždy otázka dané situace, podmínek, rychlosti a efektivity. Smečka bitevních vrtulníků zvládne za hodinu zarazit nepřítele na druhém konci republiky, zatímco tankový pluk by na to potřeboval celý den a bylo by to mnohem dražší.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:44 23.08.2019

      přesně tak. To by mělo být úplné minimum, 4.brn, 7.br, 43.vp a k tomu ještě samostatný tankový pluk. Vše samozřejmě na moderní výbroji, vč. samohybných děl, minometů a raketometů. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      přesně tak. To by mělo být úplné minimum, 4.brn, 7.br, 43.vp a k tomu ještě samostatný tankový pluk. Vše samozřejmě na moderní výbroji, vč. samohybných děl, minometů a raketometů. A pak letku bitevních vrtulníků.
      Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  17:15 22.08.2019

  Začínám být přesvědčený o tom, že je AČR (potažmo MO) banda blbečků - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Začínám být přesvědčený o tom, že je AČR (potažmo MO) banda blbečků - https://domaci.ihned.cz/c1-666...

  4ks bitevních helikoptér - no na bahna nebo Nato days asi ok, ale jinak? Pro tohle množství nemá smysl pořizovat ani výzbroj, navíc odlišnou od té, kterou mají pandury ve svých pouzdrech.

  Navíc kupovat stroje na konci výroby, těsně před zavřením výrobní linky - dá se říci už hodně za zenitem.....
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   17:44 22.08.2019

   Kto má obavy zo zatvorenia výrobnej linky, tomu už odteraz neostáva než dúfať, že sa Rumunom podarí vyjednať výrobu u nich v Ghimbave, neďaleko Brašova. ;-)

   Kto má obavy zo zatvorenia výrobnej linky, tomu už odteraz neostáva než dúfať, že sa Rumunom podarí vyjednať výrobu u nich v Ghimbave, neďaleko Brašova. ;-)

  • HibbsCZ
   19:00 22.08.2019

   Zavření linky se neobávám. Jelikož Austrálie není spokojena s Tygry, které testuje i na lodích a plánuje náhradu, tak počítám s tím, že jako spojenec USA právě šáhne po Viperu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zavření linky se neobávám. Jelikož Austrálie není spokojena s Tygry, které testuje i na lodích a plánuje náhradu, tak počítám s tím, že jako spojenec USA právě šáhne po Viperu jelikož je odzkoušen na a lodích. Jinak doufám, že to později armáda otočí a dokoupí 8 + 4 .
   Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    19:14 22.08.2019

    ...jo, teď za patnáct miliard, pak za patnáct miliard...k tomu provoz, to bude raketa. Fakt super výsledek.

    Dnes jsem viděl Mi-17 s rampou nad Rokytnicí, potom Hinda nad Českým ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ...jo, teď za patnáct miliard, pak za patnáct miliard...k tomu provoz, to bude raketa. Fakt super výsledek.

    Dnes jsem viděl Mi-17 s rampou nad Rokytnicí, potom Hinda nad Českým Šternberkem a říkal si "kolem vrtulí se něco stane".
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     20:53 22.08.2019

     Tak sa dobre obzerajte, či neuvidíte aj nejaké BVP2. ;-) Chcelo by to trocha pohnúť.

     Tak sa dobre obzerajte, či neuvidíte aj nejaké BVP2. ;-) Chcelo by to trocha pohnúť.

     • Luky
      09:58 23.08.2019

      Dobře, zajdu si přes kopec do Lešan.....třeba se to pak rozjede :D

      Dobře, zajdu si přes kopec do Lešan.....třeba se to pak rozjede :D

     • Scotty
      11:09 23.08.2019

      S BVP se teď nic hmatatelného neděje. Probíhají vyjednávání o návrzích kupních smluv. Další zajímavá fáze bude až přistavení prototypů ke zkouškám.

      S BVP se teď nic hmatatelného neděje. Probíhají vyjednávání o návrzích kupních smluv. Další zajímavá fáze bude až přistavení prototypů ke zkouškám.

    • RiMr71
     22:03 22.08.2019

     ...přidej ještě deset miliard a máš jen letošní schodek státního rozpočtu pod vedením agenta Bureše a jeho sekty... tohle jsou drobné..

     ...přidej ještě deset miliard a máš jen letošní schodek státního rozpočtu pod vedením agenta Bureše a jeho sekty... tohle jsou drobné..

     • Luky
      09:48 23.08.2019

      pak jsou pro tebe asi drobné i ten schodek... :)

      pak jsou pro tebe asi drobné i ten schodek... :)

    • GlobeElement
     09:50 23.08.2019

     Agrofert dostává státní zakázky za 40 mld, takže pořád je odkud brát.

     Agrofert dostává státní zakázky za 40 mld, takže pořád je odkud brát.

    • TF_HU
     08:18 25.08.2019

     Vy jste usmevnej...17 rampu nemaji. Myslel jste asi 171, ze?

     Vy jste usmevnej...17 rampu nemaji. Myslel jste asi 171, ze?

  • SecretService
   23:11 22.08.2019

   Mate pravdu. Vy jste odbornik, ktery tomu rozumi vic, nez ti co o tom rozhoduji.

   Co se na to podívat jiným úhlem pohledu?
   Třeba že Venomy a Vipery operují i u USMC spolu, tak jak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Mate pravdu. Vy jste odbornik, ktery tomu rozumi vic, nez ti co o tom rozhoduji.

   Co se na to podívat jiným úhlem pohledu?
   Třeba že Venomy a Vipery operují i u USMC spolu, tak jak můžou v budoucnu operovat u nás ve smíšené letce. Takže to není počet Venomů a počet Viperů, ale poměr Venomů a Viperů v jednom množství, což platí hlavně kvůli následujícímu. A to řeba, že to jsou prakticky (z 80%) totožné vrtulníky, dokonce tak, že i na oba typy piloti cvičí na jednom simulátoru. Nebo že i v tom, prozatím malém počtu to bude obrovský kvalitativní skok pro naše piloty bitevních větráků a i v tomto počtu budou v boji účinější, než všechny naše doposud létající nemodernizované slepé hindy dohromady, pokud ovšem nepreferujete zasypat cílový prostor neřízenýma raketama, protože na efektivní vyhledání maskovaného cíle nemáte prostředky, na místo před zničení cíle jedním výstřelem, po nalezení a identifikování cíle pomocí flir. A to píšu jako fanda Mil/Mi24 Hind... Co se týče výzbroje, mícháte hrušky s jabkama... Letectvo by mělo mít stejnou/podobnou výzbroj pro všechna svá letadla a pozemní armáda zase stejnou/podobnou pro všechna svá vozidla... Ať má KBVP stejne střely jako BVP, ale nechtějte cpát třeba "spiky" na Gripena, Alcu a další. Nehledě na to že Spike ER, která se montuje na vrtulníky má mít větší průměr a vyšší hmotnost než u nás zavedené Spike LR. Ale mohu se mýlit. No a nakonec... Co je na Venomu a Viperu za zenitem? Jsou to zcela nové vrtulníky, které pouze jen zdaleka připomínají své předchůdce Huey a Cobra.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    07:16 23.08.2019

    Nepřítele spíše zasypete těmi Mi-24/35 nebo Mi-17/171, než raketami z nich.

    Nepřítele spíše zasypete těmi Mi-24/35 nebo Mi-17/171, než raketami z nich.

    • liberal shark
     08:30 23.08.2019

     Na dnešním bojišti bych se nepokjoušel někoho zasypávat vrtulníky. To bych jej také mohl zasypat troskami vrtulníků a těly osádek.

     Na dnešním bojišti bych se nepokjoušel někoho zasypávat vrtulníky. To bych jej také mohl zasypat troskami vrtulníků a těly osádek.

 • Argonaut.CZ
  15:52 22.08.2019

  no dokud tu nestojí na letišti, tak bych řekl, že je pořád šance, že to nedopadne a z mého pohledu je to, co vymysleli, největší blbost, která šla.

  no dokud tu nestojí na letišti, tak bych řekl, že je pořád šance, že to nedopadne a z mého pohledu je to, co vymysleli, největší blbost, která šla.

  • liberal shark
   08:31 23.08.2019

   Co kdybyste zkusil napsat, proč si to myslíte ? Takhle je váš příspěvek bezcenný.

   Co kdybyste zkusil napsat, proč si to myslíte ? Takhle je váš příspěvek bezcenný.

   • Argonaut.CZ
    11:21 23.08.2019

    už jsem to psal dříve. Nicméně je to kombinace toho, co je tu již dříve uvedeno.

    Za hlavní problém považuji poměr cena x výkon. Nejde o to, že by to byly špatné vrtulníky, ale za ...
    Zobrazit celý příspěvek

    už jsem to psal dříve. Nicméně je to kombinace toho, co je tu již dříve uvedeno.

    Za hlavní problém považuji poměr cena x výkon. Nejde o to, že by to byly špatné vrtulníky, ale za tu cenu se dalo pořídit lépe, třeba evropská nabídka. Když se podíváte na hospodaření státu a vývoj ekonomiky na západě, těžko lze předpokládat, že ČR bude v takové finanční kondici, aby počty Viperů min. ztrojnásobila, aby to dávalo smysl.

    Zbytek armády (např. dělostřelectvo, radary, PVO,...) to je tragedie. Tady zmizí 15 miliard a další půjdou do provozu. Kdyby se peníze nacpaly do něčeho z výše uvedeného, bude to mít větší hodnotu.

    Pokud budeme hodnotit skutečnou bojovou hodnotu, tak v těch počtech je směšná, protože nedovedete dopˇlňovat ztráty (za jak dlouho by z USA dorazily náhradní díly?) a také to předpokládá, že se nakoupí dost raket a munice...

    Za mě to považuji za politické zadání, aby se od USA něco dostatečně drahého koupilo, abychom ukázali loyalitu.
    Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     13:14 23.08.2019

     Neviděl bych to tak tragicky
     1) Nezakládáme nové vrtulníkové útvary, ale přezbrojujeme ty existující. Provoz Mi24/35 také stojí hromadu peněz a jejich budoucím vyřazením ušetříme. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Neviděl bych to tak tragicky
     1) Nezakládáme nové vrtulníkové útvary, ale přezbrojujeme ty existující. Provoz Mi24/35 také stojí hromadu peněz a jejich budoucím vyřazením ušetříme. Pořizovací náklady tvoří menší část celkových nákladů na vlastnictví.
     2) Souhlas, ale opět je třeba odečíst náklady na provoz existujících muzeálních kousků. Nemá smysl rozvíjet jen některé schopnosti, armáda by měla mít všechny.
     3) Tyto počty jsou (doufám) jen začátek přezbrojení, určený k výcviku personálu.
     4) USA za nás zajišťují družice, ochranu námořních obchodních tras, fungování trhu s ropou a dalšími strategickými surovinami, strategické letectvo a jaderné odstrašení. Tento miniaturní kšeftík za pár miliard je jako plivnutí do moře.
     Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     08:21 25.08.2019

     Nekonecne michani jablek s hruskami za neustaleho brekotu nad necim, co v nabidce vubec nebylo.

     Nekonecne michani jablek s hruskami za neustaleho brekotu nad necim, co v nabidce vubec nebylo.

 • Molle
  15:44 22.08.2019

  A už je to tady !
  Asi četli Armadní noviny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A už je to tady !
  Asi četli Armadní noviny :)


  https://l.facebook.com/l.php?u...
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   09:40 23.08.2019

   Slyšel jste někdy pojem Crowd wisdom :-).

   Slyšel jste někdy pojem Crowd wisdom :-).

   • Molle
    10:38 23.08.2019

    Moudrost davu?
    Spíš to bylo usněvně myšleno jako že si vzali inspiraci a s nadsazkou ,, koncepci ,, vrtulníkoveho letectva od p.Grochmanna .

    Moudrost davu?
    Spíš to bylo usněvně myšleno jako že si vzali inspiraci a s nadsazkou ,, koncepci ,, vrtulníkoveho letectva od p.Grochmanna .

 • hanzh92
  13:28 22.08.2019

  Tady doplňuji další odkaz:
  https://www.novinky.cz/domaci/...

  Tady doplňuji další odkaz:
  https://www.novinky.cz/domaci/...

 • Nesher
  12:57 22.08.2019

  A je rozhodnuto, bude to kombinace Venom a Viper. Dnes to Metnar oznámil v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A je rozhodnuto, bude to kombinace Venom a Viper. Dnes to Metnar oznámil v Náměšti.

  https://www.euro.cz/byznys/arm...
  Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   15:12 22.08.2019

   Nejak nevim co si o tom myslet. Kazda dobra vec na tom co se porizuje je vyvazena jinou, ktera je prozmenu spatne. Nejvic me asi zajima jestli je soucasti obchodu i nejaka opce na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nejak nevim co si o tom myslet. Kazda dobra vec na tom co se porizuje je vyvazena jinou, ktera je prozmenu spatne. Nejvic me asi zajima jestli je soucasti obchodu i nejaka opce na dalsi kusy.
   Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    15:32 22.08.2019

    Na tomhle nic zásadně špatně není, osobně si nejsem jist těmi Vipery, ale pro zachování schopností je to asi dobré řešení. Nevím jak je to s těmi opcemi, zda je to u FMS vůbec ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Na tomhle nic zásadně špatně není, osobně si nejsem jist těmi Vipery, ale pro zachování schopností je to asi dobré řešení. Nevím jak je to s těmi opcemi, zda je to u FMS vůbec možné. Na druhou stranu, právě díky tomu, že je to FMS, tak v budoucnu stačí požádat o dodání dalších, cena se bude vždy odvíjet od momentální ceny pro USA a výběrko se dělat nemusí, vzhledem k tomu, že se jedná o dokoupení již zavedeného systému, tak by to šlo na výjimku.
    Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     16:12 22.08.2019

     Mno, jde se kupovat neco co nikdo kolem nema, za nemale penize, ale hlavne v titernych poctech. Realne tu taky hrozi, ze nez se CR rozhoupe k dokoupeni, tak jiz nebude kde ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Mno, jde se kupovat neco co nikdo kolem nema, za nemale penize, ale hlavne v titernych poctech. Realne tu taky hrozi, ze nez se CR rozhoupe k dokoupeni, tak jiz nebude kde nakupovat neb bude linka zavrena, zakonzervovana, zapomenuta. Proto zminuju tu opci, ta by znamenala ze si CR pravo na dalsi kusy dopredu zajistila A POKUD je v budoucnu i objedna, pak nebudu mit problem. Zachovani plnokrevniku, oba skutecne vojenske masiny, v rozumnych poctech... Proc ne, ale az pak. Ted jsem zatim na vazkach.
     Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:20 22.08.2019

      A k čemu by nám bylo, že to někdo okolo má? Casy mají např. Poláci a máme z toho nějaký benefit?

      A k čemu by nám bylo, že to někdo okolo má? Casy mají např. Poláci a máme z toho nějaký benefit?

     • Clanek
      19:11 22.08.2019

      Pokud je nasi ambici jen neco mit a v case miru se nekde predvest, pak skutecne nezalezi zda ma podobnou techniku i nekdo kolem. Pokud ale budujeme armadu i na tu nehezkou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud je nasi ambici jen neco mit a v case miru se nekde predvest, pak skutecne nezalezi zda ma podobnou techniku i nekdo kolem. Pokud ale budujeme armadu i na tu nehezkou prilezitost konfliktu NATO s rovnocenym protivnikem, treba i na nasem uzemi, pak je exoticka technika v stopovych poctech spis k nicemu a ano, to ze maji CASA zavedeno i polaci je v takovrm pripade zase k uzitku. Stejne spatny by byl imho nakup jednoho praporu K2 pokud jej nebude mit i nekdo kolem a tak muzeme pokracovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:14 22.08.2019

      Clanek
      Pokud půjdeme do války s rovnocenným protivníkem, tak to bude nejspíš ve spolupráci s USA. Jinak, těch 9 slovenských BH (nikdo jiný v okolí UH 60M nemá a asi mít nebude) by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Pokud půjdeme do války s rovnocenným protivníkem, tak to bude nejspíš ve spolupráci s USA. Jinak, těch 9 slovenských BH (nikdo jiný v okolí UH 60M nemá a asi mít nebude) by nehrálo žádnou roli. Rozhodně spíše dostane náhradní díly a případně nové stroje z USA než z Polska. Tedy není důležitá zda to má někdo okolo, ale zda to má někdo kdo nás dokáže podpořit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      23:27 22.08.2019

      Ale no tak :) To do te valky pujdete s americkymi marinaky? Jinak argument Slovenskem nechapu, kdyz to dela blbe i nekdo kolem neznamena ze to ja delam dobre. Nehlede na to ze ta ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak :) To do te valky pujdete s americkymi marinaky? Jinak argument Slovenskem nechapu, kdyz to dela blbe i nekdo kolem neznamena ze to ja delam dobre. Nehlede na to ze ta slovenska "hloupost" je v alianci radove rozsirenejsi...
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      08:32 23.08.2019

      Clanek
      Ne do té války půjdeme s USA, jestli někdo z našich spojenců bude schopen nás logisticky podporovat, tak to budou právě USA, zbytek bude rád, že je rád.
      Jinak, když tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Ne do té války půjdeme s USA, jestli někdo z našich spojenců bude schopen nás logisticky podporovat, tak to budou právě USA, zbytek bude rád, že je rád.
      Jinak, když tak voláš po volbě něčeho co má někdo ze sousedů, tak mi řekni co by to mělo být, když to vezmeš po pořádně tak: Pl má staré Mi 17, W3A a 4 S70i, SK 9 UH 60M a pár Mi 17. DE UH 1 a postupně přecházejí na NH 90. AT je neutrální, tedy nemá ani smysl ho počítat. Takže nějaká orientace na sousedy nemá smysl, každý si jde vlastní cestou.
      Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:54 31.07.2019

  TF_HU

  Bez urážky, vy víte jaké jsou potřeby AČR v rámci vrtulníkového letectva?
  Za celou dobu svého působení v diskuzích na AN neděláte nic jiného, než že bráníte rozhodnutí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU

  Bez urážky, vy víte jaké jsou potřeby AČR v rámci vrtulníkového letectva?
  Za celou dobu svého působení v diskuzích na AN neděláte nic jiného, než že bráníte rozhodnutí GŠ. To vám v podstatě nevyčítám a je mi to milejší, než věčné remcání.
  Ovšem v průběhu času a je to již cca 7-8 let co je známo, že armáda má zájem o nové "víceúčelové" vrtulníky se už X krát změnilo to, které typy budou nové stroje nahrazovat či doplňovat. Zadání kupodivu ne (zásadně), jen se přešlo od lehkých strojů spíše k třídě střední.

  Celý proces pořizování již asi nemá moc cenu řešit v rámci potřeb AČR, ale na zadání má již dominantní vliv politický aspekt.

  Proto obrana GŠ AČR je v tomto případě zarážející, protože GŠ AČR se spíše přizpůsobuje politickému řešení této akvizice, než aby ji cíleně řídil. Jinak by nemohli vznikat tyto veletoče.
  Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  21:36 30.07.2019

  Doufám, že Italové dostanou ještě šannci, vrtulníky z USA jsou čistě politická záležitost a nemají s potřebami AČR nic společného, už ta změna a rozšíření nabídky ze strany USA je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doufám, že Italové dostanou ještě šannci, vrtulníky z USA jsou čistě politická záležitost a nemají s potřebami AČR nic společného, už ta změna a rozšíření nabídky ze strany USA je podivné. Rozdělení zakázky na 8 UH-1 a 4 AH-1 je nesmysl, mít 4 bitevní vrtulníky ničemu nepomůže stejně budou neustále 2 v servisu jeden na výcvik... Nabídka na UH-60 je taky nesmysl, pokud by je chtěla AČR za MI-17/171 tak bych s tím neměl problém, ale provozovat 2 druhy vrtulníků stejné kategorie je ekonomická sebevražda.
  Italské řešení se mi zdá: nejekonomičtější, logisticky nejméně náročné a taky nejrozumnější. Ano, je to předělaný civilní vrtulník, ale už počet uživatelů a další zákazníci dokazují jeho kvality.
  Udělat pořádné výběropvé řízení je nejlepší možnost!!!
  Ať si Andrej domluví s USA jiný kšeft, hlavně ne vrtulníky a jádro
  Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   21:39 30.07.2019

   Navíc jsme ve středu Evropy, proč se nezapokit do výroby/vývoje? Aero by si mohlo taky kousek zakázky urvat, vždyť dřív taky dělalo součástky pro vrtulníky . Nejlepší je posilovat ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Navíc jsme ve středu Evropy, proč se nezapokit do výroby/vývoje? Aero by si mohlo taky kousek zakázky urvat, vždyť dřív taky dělalo součástky pro vrtulníky . Nejlepší je posilovat spolupráci v rámci Evropy a ne sypat peníze do černé díry přes oceán.
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:33 23.08.2019

    Jestli chcete vědět, jak vypadá lokalizace v praxi, tak se podívejte na "výrobu" Su-30MKI v Indii. Letadlo z Ruska 42 M USD, letadlo z Indie 72 M USD. Polovina dílů se stejně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jestli chcete vědět, jak vypadá lokalizace v praxi, tak se podívejte na "výrobu" Su-30MKI v Indii. Letadlo z Ruska 42 M USD, letadlo z Indie 72 M USD. Polovina dílů se stejně dováíží. A o kvalitě se raději nepíše.
    Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:35 23.08.2019

    A s posilováním "Evropy" jděte laskavě někam. Ta takzvaná Evropa je Francie, Německo a Rusko, které postupují bez ohledu na nás, eventuálně proti nám.

    A s posilováním "Evropy" jděte laskavě někam. Ta takzvaná Evropa je Francie, Německo a Rusko, které postupují bez ohledu na nás, eventuálně proti nám.

  • TF_HU
   15:03 31.07.2019

   Hua...a jaké jsou potřeby AČR? Jak je splňuje AW139M, když ne UH1Y? Jak posuzujete ekonomičnost, dle ceny projektu? Už víte, zda AW dodá i zbraně a munici? Nebo integraci zbraní a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hua...a jaké jsou potřeby AČR? Jak je splňuje AW139M, když ne UH1Y? Jak posuzujete ekonomičnost, dle ceny projektu? Už víte, zda AW dodá i zbraně a munici? Nebo integraci zbraní a munice budeme platit?

   Nechci se dvojice AH a UH zastávat, ale víte proč nerozumíte té nabídce na 8x UH a 4x AH? protože vůbec netušíte s jakými potřebami a problémy se letectvo v oblasti vrtulníkového letectva (potažmo dopravního) nachází.

   Ty čtyři AH by primárně vůbec nebyly k nějakému navyšování bojových schopností. Primárním úkolem by bylo udržet schopnost vlastního výcviku pilotů bitevních vrtulníků. Tyto čtyři stroje by pomohli překlenout tu dobu, kdy skončí Mi24 a než vybereme nový bitevní vrtulník. Jedná se jen o udržení schopnosti...protože případné budování od píky, by bylo dražší jak teď mít čtyři AH, jejeich díly jsou z 85 % totožné.
   Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:52 30.07.2019

  tady je další dnešní:
  https://ekonomicky-denik.cz/ob...

  tady je další dnešní:
  https://ekonomicky-denik.cz/ob...

 • tryskac
  09:38 30.07.2019

  https://www.e15.cz/domaci/naku...

  Kde sa opäť stala chyba?

  https://www.e15.cz/domaci/naku...

  Kde sa opäť stala chyba?

  • PavolR
   10:36 30.07.2019

   Taliani skúšali tie vrtuľníky predať aj nám a nevyšlo im to: https://www.armadninoviny.cz/a... Ak sa bude AČR držať slovenského ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Taliani skúšali tie vrtuľníky predať aj nám a nevyšlo im to: https://www.armadninoviny.cz/a... Ak sa bude AČR držať slovenského postupu, tak by žaloba hroziť nemala. Zaujímavejšie je, že sa to ešte stále označuje iba ako prieskum trhu. Že by nechceli príliš dráždiť komančov?
   Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    11:07 30.07.2019

    ak je ale tento článok pravdivý ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ak je ale tento článok pravdivý :

    ekonomicky-denik.cz/skandal-obrane-dil-3-prestoze-pozadavcich-ceske-armady-italske-vrtulniky-vyrazne-predcily-americke-ministerstvo-chtelo-presto-nakupovat-usa/?fbclid=IwAR0bAmADOuBdUmHYSfPyvfauOXmDGlr5_VZNZhopmxUwsvGpMvjOJFyjLL8

    tak výber,by mal byť pomerne jasný...
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     11:47 30.07.2019

     HEKTOR
     Ta srovnávací tabulka je nějaká hodně divná. Například pro velení a řízení jsou vrtulníky UH-1Y používány běžně, nebo není důvod proč by měl AW139 zvládat líp ...
     Zobrazit celý příspěvek

     HEKTOR
     Ta srovnávací tabulka je nějaká hodně divná. Například pro velení a řízení jsou vrtulníky UH-1Y používány běžně, nebo není důvod proč by měl AW139 zvládat líp optoelektronický průzkum.

     PavolR
     Přesně, do slovanského nákupu bez výběrového řízení taky Evropská komise nijak nezasahovala.
     Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     15:31 31.07.2019

     V tom článku je dosti zajímavých informací a dle mého i nepřesností. Osobně už to vidím spíše na politické hry...na které právě vždy armáda dojela. Protože třeba:

     Vrtulník AW139M ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V tom článku je dosti zajímavých informací a dle mého i nepřesností. Osobně už to vidím spíše na politické hry...na které právě vždy armáda dojela. Protože třeba:

     Vrtulník AW139M (Military) je militarizovaná verze civilního stroje AW139. Hlavní odlišností „M" verze je schopnost nést nejrůznější výzbroj, včetně řízených střel. (toto je citace z článku, kde se mluvilo o vrtulníkách pro SR)

     Opakuji, v době, kdy jsme měli možnost být u prezentace stroje AW139M u základny, vrtulník nebyl nikde zaveden v ozbrojené verzi. Italové neměli ani jednu raketu na tento vrtulník integrovánu a bylo jasně řečeno, jak by to probíhalo.

     Dále se mi pak nezdá:
     Ze sdílených snímků prezentace by mě zajímalo. Chápu, že UH1 řeší námrazu jinak, než jsou naši piloti naučení, ale co brání vrtulníku provádět vizuální a optoelektronický průzkum? Co chybí UH1 a má AW139M? Co k takovému průzkumu potřebuji?

     Přenos dat, je jen otázkou správného datalinku...nemáme jen ani na ALCA, ani na MI24 a ani na modernizovaných Mi171. Cože to hraje takovou roli až teď? Co brání UH1 provádět lety s úkolem C2? Pokud se nepletu v USMC jej plní...a nakonec, co chybí UH1, že nedokáže plnit úkoly SAR případně CSAR? Jak bude AW139M bez výzbroje plnit úkoly CSAR? Jak je možné že ještě nedávno plnily úkoly SAR i Mi24, které jsou na tom daleko hůře jak UH1?
     Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:29 19.07.2019

  TF_HU

  Vaše servilita je zarážející.

  TF_HU

  Vaše servilita je zarážející.

  • TF_HU
   15:04 31.07.2019

   Vaše neznalost též...

   Vaše neznalost též...

 • zdeno
  11:19 17.07.2019

  Velmi zajímavá diskuze ohledně výzbroje, velikosti,použití, ale nakonec asi rozhodnou peníze - všimli jste si že menší 1-ničky jsou dražší protože zahrnují i výzbroj a sadu munice? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velmi zajímavá diskuze ohledně výzbroje, velikosti,použití, ale nakonec asi rozhodnou peníze - všimli jste si že menší 1-ničky jsou dražší protože zahrnují i výzbroj a sadu munice? no i tak jsou drahé a asi by to chtělo vyjednávání. Nikdo se nezabýval letovou obálkou jednotlivých strojů - to bych tipoval že je důvod proč chtějí amíci 1-ničky za každou cenu prodat a zachovat minimální výrobu pro expediční síly námořní pěchoty ( 60ky a64ky jsou super, ale hory je dovedou pozlobit)
  Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   15:14 17.07.2019

   "Nikdo se nezabýval letovou obálkou jednotlivých strojů"

   ...svatá prostoto...

   "Nikdo se nezabýval letovou obálkou jednotlivých strojů"

   ...svatá prostoto...

 • Pavel88
  11:40 16.07.2019

  Zajímavý článek s překvapivým závěrem.

  já to vidím takto
  zadání:
  AČR hledá víceúčelový vrtulník s možnosti mít protizemní výzbroj včetně PTŘS- předpokládám, že stále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý článek s překvapivým závěrem.

  já to vidím takto
  zadání:
  AČR hledá víceúčelový vrtulník s možnosti mít protizemní výzbroj včetně PTŘS- předpokládám, že stále platí

  nabízeno:
  UH-60M: víceúčelový ANO, umí PTŘS ANO
  UH-1Y: víceúčelový ANO, umí PTŘS NE
  AH-1Z: víceúčelový NE, umí PTŘS ANO

  Jedinný UH-60M splňuje všechna základní kritéria

  nechápu velké diskuse, mě to je jasné
  a 4ks AH-1 je nevyžadaná nabídka a"vlastně vyhozené" 4+Mld CZK nás daňových poplatníků na něco, co AČR nechce a Bell nám mohutně vnucuje

  ledaže by AČR zadání změnila.... ale o tom nevím.

  Pavel
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   11:51 16.07.2019

   pokud vím, tak armáda již nepožaduje vysloveně PTŘS, ale řízené střely vzduch-země. Což UH-1Y splňuje

   "4. Výzbroj
   Střelecká výzbroj: Kanón nebo kulomet ovládaný pilotem a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   pokud vím, tak armáda již nepožaduje vysloveně PTŘS, ale řízené střely vzduch-země. Což UH-1Y splňuje

   "4. Výzbroj
   Střelecká výzbroj: Kanón nebo kulomet ovládaný pilotem a kulomet ovládaný palubními střelci
   Raketová výzbroj: Protizemní řízené střely, neřízené rakety a laserem naváděné rakety
   Systémy aktivní a pasivní ochrany"

   http://czechairforce.com/news/...
   Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    12:31 16.07.2019

    To by ale byl ústup ze schopností " ještě větší než jsme doufali" :(
    Za mě pokud to teda musí být teď z USA (což nechápu):

    12 xUH-60M (Lvl 1, zvážit zda potřeba Lvl 2 nebo 3 na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To by ale byl ústup ze schopností " ještě větší než jsme doufali" :(
    Za mě pokud to teda musí být teď z USA (což nechápu):

    12 xUH-60M (Lvl 1, zvážit zda potřeba Lvl 2 nebo 3 na mise) + min 8 full H-Force H-145M
    + časem 8 AW101 (6 CH-47) pro dopraváky a další alespoˇn 4 H-145M
    po roce 2035
    dalších 8 AW 101 (6 CH-47)

    Cílový stav:
    12 H-145M (min 8 Full H-force)
    12 UH-60M (z toho možná 4 Lvl 2, ale lépe custom EU nebo N-Los výzbroj)
    16 AW 101 (12 CH 47)...nevím jestli je dělit, ale na to jsou jiní
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     12:45 16.07.2019

     byl to očekávaný ústup, jelikož PTŘS nenabízel žádný výrobce. Respektive jediný kdo je nabízel byla H145m, ale v přepočtu "na spacáky" je H145m k ničemu.

     byl to očekávaný ústup, jelikož PTŘS nenabízel žádný výrobce. Respektive jediný kdo je nabízel byla H145m, ale v přepočtu "na spacáky" je H145m k ničemu.

     • Luky
      12:58 16.07.2019

      Ono se tam pár spacáků a vařičů taky vleze.....ale v tom mým rozvrhu jsou jiní "tahači"
      -----------
      Obecně je podle mě trochu blbost porovnávat max. dolety za plnýho zatížení, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ono se tam pár spacáků a vařičů taky vleze.....ale v tom mým rozvrhu jsou jiní "tahači"
      -----------
      Obecně je podle mě trochu blbost porovnávat max. dolety za plnýho zatížení, pokud nepotřebuju plánovat společné mise na hranici doletu z LHD/LPD proti pláži s Bastionama a podobně.
      Prostě létat vrtulníkem několik set kilometrů je pomalé, vyčerpávající, neekonomické a neefektivní...je lepší zřídit FARP nebo podporu na FOB. A pak samozřejmě i ozbrojený LUH může pomahat těžším transportům (stejně jsou naložený, tak neletí maximálkou). A rozdíl v maximálce je i nižší než mezi tradičně kooperujícími UH-60-AH-6...
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:01 16.07.2019

      Luky prosím vezmi si kalkulačku a počítej ..

      Luky prosím vezmi si kalkulačku a počítej ..

     • Luky
      13:05 16.07.2019

      Karkulačku tady mám, ale myslíš, že ji mají i tací, kterým vyšlo v ideálu 12 Viperů?
      Si na ni vyťukej jen Watáže cílového stavu....a toho mýho.

      Karkulačku tady mám, ale myslíš, že ji mají i tací, kterým vyšlo v ideálu 12 Viperů?
      Si na ni vyťukej jen Watáže cílového stavu....a toho mýho.

     • Luky
      13:11 16.07.2019

      jo a to AW101 vs CH47 znamená nebo...poznámka o dělení se týkala rozdělení na dopravní/Náměšť

      jo a to AW101 vs CH47 znamená nebo...poznámka o dělení se týkala rozdělení na dopravní/Náměšť

     • skelet
      17:16 16.07.2019

      tož bojovat proti "bych" cílovému stavu nemůžu. Takže se můžu podívat leda na požadavky AČR na vrtulník, a z toho vycházet.
      "Bych" si taky dokázal představit ledasco.
      Třeba to, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tož bojovat proti "bych" cílovému stavu nemůžu. Takže se můžu podívat leda na požadavky AČR na vrtulník, a z toho vycházet.
      "Bych" si taky dokázal představit ledasco.
      Třeba to, že po nákupu UH-60M se už těžší vrtulník nekoupí, nekoupí se bitevník a koupí se maximálně H135m.
      Ale třeba budeme mít kliku a nedopadneme jak Slováci.
      Skrýt celý příspěvek

   • Pavel88
    15:10 16.07.2019

    pokud nemusí být PTŘS (hellfire), tak by šlo i UH-1
    jenže nabídka od USA není 12x UH-1 nebo 12x UH-60, které vyhovují
    ale jsou nám podsouvány nepoptávané AH-1, podle mne aby byly ...
    Zobrazit celý příspěvek

    pokud nemusí být PTŘS (hellfire), tak by šlo i UH-1
    jenže nabídka od USA není 12x UH-1 nebo 12x UH-60, které vyhovují
    ale jsou nám podsouvány nepoptávané AH-1, podle mne aby byly zaručeny budoucí nákupy.
    nic jiného než obchodní zájem v té kombinované nabídce U/AH-1 nevidím.....
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:29 16.07.2019

     Kombinace AH-1Z a UH-1Y rozhodně není podle požadavků armády nepoptávaná. Tahle kombinace rozšíří přepravní kapacity a zároveň přinese schopnosti moderního útočného vrtulníku. Díky ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kombinace AH-1Z a UH-1Y rozhodně není podle požadavků armády nepoptávaná. Tahle kombinace rozšíří přepravní kapacity a zároveň přinese schopnosti moderního útočného vrtulníku. Díky velkému počtu schodných dílů a stejné avionice se na tuhle kombinaci nadá dívat jako na dva odlišné vrtulníky. Také USMC je provozuje ve společných letkách kde se navzájem doplňují.
     Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   19:34 22.08.2019

   UH-60 nepotřebujeme, máme Mi-171. Proč provozovat dva vrtulníky stejné kategorie ?

   UH-60 nepotřebujeme, máme Mi-171. Proč provozovat dva vrtulníky stejné kategorie ?

 • royal
  20:47 15.07.2019

  Francie zvažuje koupi CH-47F.
  https://defence-blog.com/news/...

  Francie zvažuje koupi CH-47F.
  https://defence-blog.com/news/...

  • Nesher
   21:23 15.07.2019

   Několik málo kusů pouze pro potřeby SF. Přeci jen jsou to Francouzi

   Několik málo kusů pouze pro potřeby SF. Přeci jen jsou to Francouzi

 • Proxy
  09:35 15.07.2019

  Nasazení AH-1Z Viper v takovýchto počtech by bylo dost nešikovné. Schopnost nosit Sidewinder je sice fajn, ale asi ne za cenu celého výsadku, to už radši plný počet UH-60, kde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nasazení AH-1Z Viper v takovýchto počtech by bylo dost nešikovné. Schopnost nosit Sidewinder je sice fajn, ale asi ne za cenu celého výsadku, to už radši plný počet UH-60, kde každý nese výsadek a pro nouzi Stinger.

  Líbí se mi AW159 Wildcat, ale má asi příliš malý výsadek...
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   10:24 15.07.2019

   Myslím, že je naprosto evidentní, že nejpozději k datu vyřazení Mi-35 a W-3A by se musela koupit další várka v opačném gardu - tedy 4 UH-1Y a 8 AH-1Z.

   Myslím, že je naprosto evidentní, že nejpozději k datu vyřazení Mi-35 a W-3A by se musela koupit další várka v opačném gardu - tedy 4 UH-1Y a 8 AH-1Z.

   • Nesher
    12:01 15.07.2019

    Podle mě nedává smysl nahrazovat W3A vojenským vrtulníkem.
    Pro potřeby LZS (armádě zůstane do budoucna jen Plzeň), SAR a ideálně i přepravy VIP (namísto Mi 8S) by stačilo koupit ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Podle mě nedává smysl nahrazovat W3A vojenským vrtulníkem.
    Pro potřeby LZS (armádě zůstane do budoucna jen Plzeň), SAR a ideálně i přepravy VIP (namísto Mi 8S) by stačilo koupit jakýkoliv dvoumotorový civilní vrtulník, který (mimo posádky) uveze 5-6 lidí a ani by jich nemuselo být 10 jako Sokolů, 6 by úplně stačilo.
    Skrýt celý příspěvek

    • Charfi
     19:39 15.07.2019

     Má opravdu smysl, aby armáda provozovala jedno stanoviště LZS a kvůli tomi nakupovala lehký civilní (militarizovaný) vrtulníky, ve válečným konfliktu těžko použitelný? Já mám ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Má opravdu smysl, aby armáda provozovala jedno stanoviště LZS a kvůli tomi nakupovala lehký civilní (militarizovaný) vrtulníky, ve válečným konfliktu těžko použitelný? Já mám prostě pocit, že ne. Vojenský MEDAVAC, nebo SAR se dá dělat i s většíma vojenskýma vrtulníkama.

     LZS je sice zase trochu OT, ale tohle je věc, která budoucnost vrtulníků u AČR významně ovlivňuje. Dávali by LUH v naší armádě smysl i bez LZS? Pokud ne, není prostě lepší se na to jedno stanoviště vykašlat? V kolika západních zemí se o LZS stará armáda? Ať už to dělají soukromný společnosti, nebo nějaká nová statní (+ policie, když už má tu techniku), to už mi je vlastně jedno. Jestli mi někdo zasvěcenej odpoví na tyto otázky, budu rád.
     Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:41 15.07.2019

      To není jen o LZS, ale i o SAR a VIP. Tohle armádě (i pokud by se nějak vyvlékla z LZS) bude muset řešit i nadále. A používat pro takovéto aktivity drahé víceúčelové vrtulníky je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To není jen o LZS, ale i o SAR a VIP. Tohle armádě (i pokud by se nějak vyvlékla z LZS) bude muset řešit i nadále. A používat pro takovéto aktivity drahé víceúčelové vrtulníky je podle mě pouhé plýtvání. Nesmíte také zapomenout, že VS mají dva druhy sil, taktické letectvo (řekněme "bojové") a dopravní. Obě tyto "síly" provozují vrtulníky, ale úkoly mají velmi odlišné. Samozřejmě je můžete vybavit stejnou výzbrojí, ale to znamená, že buď dáte "bojovým" silám nedostatečnou výzbroj, nebo dopravní letectvo dostane systém, který je pro jeho potřeby poněkud "over kill". Logicky z toho vychází, že Kbely budou kromě náhrady Mi 17 (což se snad vyřeší nákupem 4 kusů velkých dopravních vrtulníků někdy kolem roku 2025) potřebovat nahradit i Mi 8S pro přepravu VIP a W3A pro potřeby přepravy méně VIP činitelů, mise SAR a pravděpodobně i LZS neb se zdá, že se VS zcela LZS zbavit nechtějí (umožňuje to jejich posádkám relativně kvalitní výcvik). A právě k tomu by se hodil LUV, ve smyslu civilní, dvoumotorový stroj, s kapacitou 2+5-6
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      21:04 15.07.2019

      412EPI :))

      412EPI :))

     • Nesher
      21:15 15.07.2019

      Skelet
      Může být, schválně jsem se vyhnul jakémukoliv typu, těch možností je více.
      Byť, pokud se koupí pro Náměšť vrtulníky od Bell, by 412 dávala velký smysl, část dílů je shodná s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      Může být, schválně jsem se vyhnul jakémukoliv typu, těch možností je více.
      Byť, pokud se koupí pro Náměšť vrtulníky od Bell, by 412 dávala velký smysl, část dílů je shodná s UH 1Y a používá je Policie.
      Skrýt celý příspěvek

     • Charfi
      23:05 15.07.2019

      Pokud jde o vrtulníky pro VIP, Mi-8s byly nedávno generálkovaný, včetně modernizace interiéru (minimálně ten jeden "prezidetský"), takže ty ještě nějakou dobu vydrží. A potom je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud jde o vrtulníky pro VIP, Mi-8s byly nedávno generálkovaný, včetně modernizace interiéru (minimálně ten jeden "prezidetský"), takže ty ještě nějakou dobu vydrží. A potom je otázka jestli jsou takový vrtulníky vůbec potřeba. Zase se mužeme podívat za hranice, kolik evropských zemí má speciální vrtulníky na přepravu VIP? To totiž není uplně standard. Ano, mame ještě z dob minulých Mi-8s. Používejme je dokud to jde, ale pak je můžeme nahradit vojenskýma MUH, který i toho politika a generála v připadě potřeby přepraví.

      Jak už jsem psal, SAR můžou výkonávat i větší a těžší stroje. A ono se tak většinou i děje. V mnoha zemích mají težší vrtulníky, kombinující trasport a SAR (teď mě napadá...Norsko, Dánsko, Portugalsko - AW101. Švýcarsko - h215m. V několika případech NH90 atd.). Ekonomika provozu je samozřejmě horší, na druhou stranu kolikrát za rok lítají naši piloti k SAR akcím? To není jako LZS, kde se lítá prakticky každý den. Myslím, že SAR je špatnej důvod k tomu kupovat civilní LUH.
      Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      01:08 16.07.2019

      Charfi má pravdu. Respektive mohlo by jít ještě dále. V článku je soupis všech vrtulníků placených z veřejných prostředků v ČR.

      SAR dle platného AIP pro ČR už dnes zabezpečuje ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Charfi má pravdu. Respektive mohlo by jít ještě dále. V článku je soupis všech vrtulníků placených z veřejných prostředků v ČR.

      SAR dle platného AIP pro ČR už dnes zabezpečuje primárně AČR:

      - pro Čechy ze střediska Praha-Kbely s typem Mi-17 (primárně). W-3A už méně, protože W-3A a posádky odsávají dvě stanoviště LZS plus procházejí generálkami. PČR s Bell 412 a EC135 je ze střediska Praha-Ruzyně další oficiální středisko SAR.

      - na východě území ČR dnes SAR službu primárně zabezpečuje AČR z Náměšti (!) s typem Mi-171Š. Připouští se i Mi-24/35. Opět je tu i PČR ze střediska Brna-Tuřany s EC-135 a Bell 412 (v tomto pořadí), kde je další oficiální středisko SAR.

      Záchranné koordinační středisko RCC primárně při zásahu nasadí AČR.

      Je tedy vidět, že AČR může v budoucnu nasadit nové víceúčelové vrtulníky v Náměšti do hotovosti SAR, stejně jako dnes velké Mi-171Š. Takže je více než logická otázka proč by stejný typ nemohl plnit stejnou službu i ze Kbel. Či dokonce jestli by nešlo lépe sladit úkoly, prostředky a počet SAR středisek AČR a PČR.

      Je tedy vidět, že AČR může v budoucnu nasadit nové víceúčelové vrtulníky v Náměšti do hotovosti SAR, stejně jako dnes velké Mi-171Š. Takže je více než logická otázka proč by stejný typ nemohl plnit stejnou službu i ze Kbel. Či dokonce jestli by nešlo lépe sladit úkoly, prostředky a počet SAR středisek AČR a PČR.

      Je tedy vidět, že AČR může v budoucnu nasadit nové víceúčelové vrtulníky v Náměšti do hotovosti SAR, stejně jako dnes velké Mi-171Š. Takže je více než logická otázka proč by stejný typ nemohl plnit stejnou službu i ze Kbel. Či dokonce jestli by nešlo lépe sladit úkoly, prostředky a počet SAR středisek AČR a PČR.

      Trvalá služba 24/7/365 po desítky let v civilním systému LZS je pro AČR jen mrhání drahými kapacitami vojenského personálu s omezenou dobou aktivní služby. To samé platí o technice. Na tuto mírovou službu nepotřebuji ozbrojené síly a podle mne ani policejní/polovojenské (ozbrojené) síly pro vnitřní bezpečnost.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:20 16.07.2019

      Charfi, Starlight
      Obávám se, že každý mluvíme o něčem jiném. Vy o tom co by VS měly či neměly dělat (LZS, VIP...). Já o tom co dělají, případně dělat budou. A do toho výčtu spadá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Charfi, Starlight
      Obávám se, že každý mluvíme o něčem jiném. Vy o tom co by VS měly či neměly dělat (LZS, VIP...). Já o tom co dělají, případně dělat budou. A do toho výčtu spadá jak LZS, tak převoz VIP, tak i SAR.
      A teď k jednotlivostem:
      - převoz VIP, ano jeden Mi8S byl nedávno podroben GO v LOMu, ostatně GO nedávno prošly i W3A. Tedy je jasné, že mluvíme o době někdy kolem roku 2026 či později. Vzhledem k tomu, že v tu dobu bude ten stroj více než 30 let starý, bude muset být nahrazen. O tom, že by se VS měly vzdát této kompetence nikdy nepadlo ani slovo, předpokládám, že bude v nějaké podobě zachována.
      - LZS - v podstatě obdobná situace jako u VIP. nyní řešena W3A po GO. Tj. někdy kolem roku 2026-2027 bude nutné rozhodnout jak dál. Vzhledem k ceně GO (100 mil. Kč/kus) u polského výrobce se dá čekat, že AČR nebude chtít dát takové peníze na další prodloužení životnosti, pokud by to vůbec bylo možné. A protože poslední známá koncepce hovoří o tom, že stanoviště Plzeň bude nadále provozovat AČR, bude potřeba nového stroje.
      - SAR - samozřejmě, že je možné pro tento druh činnosti používat UH-1/60M. Nicméně otázka je zda to dává smysl, aby se pro něco takového používal akvizičně i provozně drahý "vojenský" vrtulník. Případně se ještě už z tak omezeného počtu dva stroje předisponovaly do Kbel a ubírala se tak kapacita taktického letectva.
      Tedy, někdy za 6-7 let skončí životnost dvou typů strojů, které plně zajišťují některé schopnosti VS (LZS, VIP) a částečně ještě i třetí (SAR) a pokud se na tom, že tyto úkoly zajišťují VS (čemuž nic nenasvědčuje) nic nezmění, tak to bude potřeba nějak řešit. A podle mě je lepší koupit 6 kusů civilního dvoumotorového vrtulníku s kapacitou 2+5-6, které plně zajistí úkoly v LZS a VIP a částečně i SAR (minimálně ve Kbelích) než to řešit používáním drahých vojenských strojů. Pokud by, ale ČR zbyla jen SAR, byly by to zcela jiná situace. Nicméně o tom zřejmě nikdo neuvažuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      22:06 16.07.2019

      @ Nesher

      a)
      Já tu píšu k tématu článku. Ten se zabývá směřováním vrtulníkového letectva po akvizici 12 nových vrtulníků s výhledem do roku 2050. Tedy článek a má diskuse stejně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ Nesher

      a)
      Já tu píšu k tématu článku. Ten se zabývá směřováním vrtulníkového letectva po akvizici 12 nových vrtulníků s výhledem do roku 2050. Tedy článek a má diskuse stejně jako ty předpokládá, že vrtulníkové akvizice budou v následujícím desetiletí pokračovat s cílem řešit vrtulníky dopravního letectva v Praze-Kbelích.

      Záměrně článek obsahuje výčet všech vrtulníků, které jsou v ČR placeny z veřejných prostředků. Tedy ani já se nijak neomezuji na to, co dnes AČR, nebo PČR, dělá nebo nedělá. Historicky se to nějak vyvinulo a není zatím důvod, proč by se to nemohlo vyvinout dále.

      Já si myslím, že nyní je dobrá doba klást si otázky, co ČR s 10 miliony obyvatel, nějakým konečným rozpočtem rozděleným mezi MO, MV, MZ může více nebo méně řešit jinak než tomu bylo dodnes. Tedy pokud se na to někdo skutečně podívá s nadhledem.

      Například musí stát na činnosti jako je LZS nasazovat z pár stanovišť AČR a PČR, když většinu území už pokrývají jiní provozovatelé? Musí mít takovou roztříštěnou službu SAR, kde jsou všichni jednookým králem (nejlepší vybavení má PČR, ale AČR je primární složkou)? Musíme mít pro převoz vojenských a ústavních činitelů armádní salonní vrtulníky jako jen některé velké a bohaté státy, zato jako každá banánová republika, kde potřeby vládce jsou nadřazeny všemu? Nestačil by standartní transportní vrtulník jako například USAF, které rozváží vojenské a ústavní VIP (s výjimkou amerického rezidenta) v oblasti Washington D.C.v klasických UH-1N.

      Neměli bychom mít naopak státní vrtulníkové složky, které budou primárně plnit svoje hlavní role, které za ně nikdo neudělá? AČR by tak měla být skutečně schopna nasazení v ozbrojených konfliktech různé úrovně a různé vzdálenosti od ČR. A to jinak samostatně, tak i jako platný a kompatibilní člen Aliance. PČR by měla být schopna zajištovat vnitřní bezpečnost (to je i ostraha čár a prostorů, přeprava a výsadek URNY, podpora IZS jako je hašení lesních požárů, atd...).

      b)
      V letech 1989/1993 až 2019 se nám tu vytvořil doslova vrtulníkový ráj. Jen PČR má 10-11 vrtulníků dvou hmotnostních kategorií (a chce třetí). AČR k 1.1.2019 oficiálně deklarovla 51 (!) vojenských vrtulníků (bez LOMu). Z toho 17 bojových vrtulníků Mi-24/35 (smluvní limit máme 50) a 34 neozbrojených vrtulníků W-3A, M-8/17/171Š. Plus k tomu „vojenské“ vrtulníky u státního LOMu a piloti LZS jsou taky většinou ex-AČR.

      PČR je díky moderní technice principiálně v pohodě. Kritizované polské W-3A AČR jsou relativně moderně vybaveny pro mírové úkoly v rámci ČR. Ale AČR má problém, který nechce nikdo nahlas z různých příčin pojmenovat. Díky „koncepčnímu” nákupu 33 zastaralých a NATO nekompatibilních vrtulníků z ruského dluhu, v době kdy jsme už dávno byli členy NATO, jsem na tom bídně s reálnou schopností efektivního nasazení našich vrtulníků v ostré akci (optikou starých členů, pochopitelně :-) ).

      c)
      Z plejády 41 deklarovaných sovětských/ruských strojů, je pouze tabulkových 7 kusů Mi-171ŠM možno označit za vrtulník vhodný do ozbrojeného konfliktu současnosti. A přesto to stále není ono, prakticky nové vrtulníky prodělají x-tou vlnu modernizace v LOMu : http://czechairforce.com/news/...

      A přestože tuto sedmičku strojů už více než jednu dekádu modernizujeme, tak nové UH-1Y a UH-60M jsou stále technicky mnohem dále. Nemodernizované Mi-171Š bez rampy se sice dočkají modernizace, ale ta bude zřejmě omezena jen na avionické systémy potřebné k mírovému provozu. Tedy na cvičení a dny pro veřejnost to bude dobré, ale výsadkový pluk a skupina speciálních operací se budou přetahovat hlavně o sedmičku Mi-171ŠM a 12 nových vrtulníků (v reálu jich bude nasaditelných méně)

      Jinými slovy AČR se nedostává moderních vojenských vrtulníků. Současná akvizice 12 kusů nových moderních vrtulníků pro náměšťské „vrtulníkové letectvo“ je málo. Všichni ti vědí. Finančně si ale nebudeme nikdy moci dovolit nahradit stávajících 51 starých vrtulníků novými v poměru 1:1. Stejně jsou a budou problémy s napleněním a udržením velkých počtu vrtulníkových posádek u AČR a PČR. Česká vrtulníková letectva tedy dříve nebo později projdou početní redukcí.

      d)
      Je mým názorem, že si pak nebudeme moci dovolit držet tolik specializovaných typů a jejich podvariant. Kbely mají dnes dva typy - W-3W a M-8/17. A každý tento typ má dvě podvarianty. Náměšť má dva typy Mi-171Š (dvě odlišné podvarianty, které už očividně není snaha sjednotit) a Mi-24/35. Nákupem nových 12 nových vrtulníků to zůstane (nebo se rozšíří v případě kombinace UH-1+AH-1).

      Pokud tedy budeme řešit nové vrtulníky pro dopravní letectvo v Praze-Kbelích je tu možná cesta, jak to dělat jinak než je tomu dnes. Bavíme se o Praze se dvěma vrtulníkoví základnami v jednom městě, tak proč například nevytvořit „společně“ řízené a úkolované vrtulníkové letectvo AČR a PČR?

      Například pro převoz VIP po ČR. PČR má hodně malých vrtulníků a pár středních. Proč je nepoužít tam, kde je jejich kapacita dostatečná. AČR si může řešit střední a větší vrtulníky s větší kapacitou. Proč to nesloučit na jednu základnu s moderním zázemím? Pro nové vrtulníky ve Kbelích se stejně bude muset vybudovat nové a PČR naopak dnes sídlí na staré Ruzyni v hangáru z 2. světové války. A je to na něm vidět.

      SAR služba? Může ji řešit PČR s vrtulníky Bell 412? Ano může. Posílíme tedy PČR na úkor AČR? Mimochodem je to levnější než do AČR kupovat zcela nový na zeleno natřený civilní stroj. Nebo naopak, proč do Kbel na SAR službu nekoupit stejný bojový typ nového středního dopravního vrtulníku jako do Náměšti. A tak sjednotit a sdílet logistiku, typový výcvik, zastupitelnost techniky i personálu mezi početnější Náměští a menšími Kbely. To bude celkové navýšení možností AČR jako bojové síly a finančně se také zužitkují investici do přechodu na nový typ v Náměšti.

      Proč kbelské posádky v SAR službě degradovat jen na mírové „dopravní“ letectvo, jak je tomu dnes (ano dělají i civilní LZS, rozvoz VIP a další nebojové úkoly). Co si přestat hrát u našich malých Vzdušných sil AČR na bojové „vrtulníkové letectvo“ a nebojové „dopravní letectvo“. Jinými slovy Kbely „povýšit“ také na regulérní „bojové“ vrtulníkové letectvo s příslušným výcvikem a bojovou připraveností. S novými bojovými vrtulníky si mohou k civilní SAR službě například přidat i úkoly a výcvik pro bojový CSAR/Personnel Recovery. Opět dojde k navýšení schopností letectva jako celku. Mohou tak odlehčit úkolově Náměšti nebo tuto schopnost kapacitně zdvojit. S civilními nazeleno natřenými stroji se takto neposunou.

      Nebo například UH-1Y jsou u USMC standardně nasazovány jako ozbrojené zvědné vrtulníky a jako vzdušní předsunutí dělostřelečtí a letečtí návodčí. AČR tyto úkoly u vrtulníků nepoužívá (ani nejsou v požadavcích na nové), ale kdyby se tomu někdo začal věnovat, tak opět dramatický nárůst schopností. A mám obavy, že Náměšť bude speciálními silami a výsadkovým plukem tak vytížená, že na tyto specializovanější hrátky nebude mít čas, i kdyby chtěli.

      e)
      Závěrem. Co bude nebo nebude, nikdo neví. Já jsem chtěl hlavně ukázat, že cest je velké množství, ale hodně záleží na tom, jaký je vlastně konečný cíl cesty.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      23:01 16.07.2019

      Starlight
      Já se přeci v tomhle se tebou nepřu. Ty tady řešíš směřování vrtulníkového letectva, to je samozřejmě OK a v mnohém máš pravdu. Byť ten nápad na sloučení LS PČR a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Starlight
      Já se přeci v tomhle se tebou nepřu. Ty tady řešíš směřování vrtulníkového letectva, to je samozřejmě OK a v mnohém máš pravdu. Byť ten nápad na sloučení LS PČR a vrtulníků z 24. ZDL považuji za poněkud radikální.
      Já jen tvrdím, že z toho co je veřejně známo, nikdo z odpovědných činitelů neuvažuje tebou nastíněným směrem, tedy, že věci zůstanou více méně tak jak jsou a tím pádem prostě potřeba civilních mašin ve výzbroji VS AČR vyvstane.
      Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      23:22 16.07.2019

      @ Nesher

      Co není, může být :-)))

      Jinak diskusí na téma Kbely předbíháme současné dění. Ještě jsme nekoupili, natož zavedli do provozu 12 nových vrtulníků pro Náměšť.

      I když ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ Nesher

      Co není, může být :-)))

      Jinak diskusí na téma Kbely předbíháme současné dění. Ještě jsme nekoupili, natož zavedli do provozu 12 nových vrtulníků pro Náměšť.

      I když kdyby někdo měl širší koncepci (ona už tu v roce 2015 ostatně jedna byla oficiálně. Já jsem ji jen obrátil, že místo 18 LUH to vidím na 18 UH :-))) ), tak by tato koncepce mohla mít vliv i na výběr ze současných amerických variant. Proč asi tak tento článek na AN asi je, že?

      Aby nedošlo k mýlce - leteckou službu PČR a 24. základnu dopravního letectva možná integruji úkolově a lokací, ale stále to zůstávají samostatnou součástí PČR nebo AČR. Jen jsou více „Joint“.
      Skrýt celý příspěvek

     • kazd
      09:51 17.07.2019

      Starlight :
      "Co si přestat hrát u našich malých Vzdušných sil AČR na bojové „vrtulníkové letectvo“ a nebojové „dopravní letectvo“.
      O tom jsem zde diskutoval před lety s TF_HU a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Starlight :
      "Co si přestat hrát u našich malých Vzdušných sil AČR na bojové „vrtulníkové letectvo“ a nebojové „dopravní letectvo“.
      O tom jsem zde diskutoval před lety s TF_HU a málem ho trefil šlak.
      Jinak 100 % souhlas, něco takového zde (i když ne tak rozvitě) píšu x let.
      Jenom k tomu ještě zastávám názor, že v okamžiku kdy se různé složky a instituce státu současně soudí/hádají o letiště (resp. přilehlé pozemky, provedené práce apod) v Líních a Milovicích. V podstatě krachuje projekt letiště Vodochod (více než 100 podmínek EIA, které není nikdo schopen splnit), letiště v Přerově si vyžádalo dost "nepřímých" investic (jen prasárny co se dělaly kvůli dálnici na popud armády) - ve výsledku se tam možná přesune jen část výcviku LOMu z Pardubic. Letiště v Budějovicích těžkosti čekají....
      se ve výsledku ještě dočkáme zrušení letiště Kbely (přesunu na jiné letiště)- což by zaplatilo část investic do vrtulí ve Kbelích a bylo rozhodně výhodnější než dávat praze 60 mld na okruh aby povolila Andrejovi jeho sen o čtvrti v Letňanech, která je 500 m od předimenzovaného letiště.
      Dále je v ČR obecně velký prostor v synergii - při prvotním výciku vystřídá pilot tři typy vrtulníků takže by mělo být triviální aby vojenští piloti lítali LZS a SAR na policjeních vrtulnících (když už ty hodiny tak nutně potřebují nalétat - i když myslím, že je nový pluk v Chrudimi z toho vyvede.)
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:22 17.07.2019

      Starlight
      Jak říkám, já se s tebou nepřu. Jen si myslím, že se nic z toho se nestane.
      Jinak ten článek tu je hlavně proto, aby AN měly více čtenářů a tím více peněz z reklamy, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Starlight
      Jak říkám, já se s tebou nepřu. Jen si myslím, že se nic z toho se nestane.
      Jinak ten článek tu je hlavně proto, aby AN měly více čtenářů a tím více peněz z reklamy, která je živí. :-)
      Skrýt celý příspěvek

  • rabl
   11:20 15.07.2019

   Proxy to už možná raději ten H-76 Eagle https://1000aircraftphotos.com...

   Proxy to už možná raději ten H-76 Eagle https://1000aircraftphotos.com...

   • skelet
    11:25 15.07.2019

    H-76 se snad ani nikdy nevyráběla.

    H-76 se snad ani nikdy nevyráběla.

    • rabl
     20:31 15.07.2019

     skelet myslim , že v této konfiguraci ji ještě nikdo nekoupil :(

     skelet myslim , že v této konfiguraci ji ještě nikdo nekoupil :(

 • cejkis
  16:39 14.07.2019

  Ohledně myšlenek v článku mám odlišnou představu.

  1) modernizace Mi171 bez rampy považuji za neperspektivní a s cílem jen poslat peníze bylvalým vojákům do LOMu.

  2) Považuji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně myšlenek v článku mám odlišnou představu.

  1) modernizace Mi171 bez rampy považuji za neperspektivní a s cílem jen poslat peníze bylvalým vojákům do LOMu.

  2) Považuji za neperspektivní nakupovat viper a venom v počtech, které vyžadují další akvizice stejného typu v okamžiku, kdy výrobce avizuje ukončení produkce. Reálně hrozí, že další nákup nebude možný.

  3) Vraťme se k jádru původní definice zadání. Zvažme zda stále platí prohlášení o ekonomičnosti univerzálnosti a různých smart defence a vraťme se zpátky na Zem.

  4) Až někdo položí na stůl celorepublikové řešení LZS, zavedení nové složky pohraniční stráže, tak se můžeme bavit o LUH v podobě H135.

  5) Až skončí životnost Mi171 můžeme se bavit zda střední vrtulník UH60 a k tomu velký CH53 a nebo jeden stroj o velikosti Mi171 v podobě S92, EH101 nebo H225.

  V tuto chvíli máme k dispozici Mi171, u W3A probíhají generální opravy a u toho běží akvizice dalších strojů které se svými výkony překrývají ovšem bitevní stroje chybí.

  Řešení je akvizice 10-12ks AH64, zastavení modernizace Mi171 s dveřmi a lepší plánování.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   22:37 14.07.2019

   Asi nebude zase tak velký rozdíl v tom, zda má vrtulník rampu nebo vrata, v kolika procentech misí rampu využívá?
   Pořizovat nyní AH 64 by bylo na jednu stranu pěkné, ale na druhou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Asi nebude zase tak velký rozdíl v tom, zda má vrtulník rampu nebo vrata, v kolika procentech misí rampu využívá?
   Pořizovat nyní AH 64 by bylo na jednu stranu pěkné, ale na druhou stranu, s nadsázkou, by to bylo jako beznohému koupit boty.
   Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    21:47 15.07.2019

    Mi171 bez rampy nikdo používat nechce. Vrata neumožňují rychlý výsadek.

    Cena za 10-12 AH64 je podobná jako u nabízených variant.

    Mi171 bez rampy nikdo používat nechce. Vrata neumožňují rychlý výsadek.

    Cena za 10-12 AH64 je podobná jako u nabízených variant.

  • skelet
   23:37 14.07.2019

   Ad 1) s Mi-171 se pocita prakticky az do roku 2035. Jejich modernizace se tedy nabizi, a sjednoceni je logicke
   Ad 2) dalsi nakup mozny bude, je to ciste politicka zalezitost.
   Ad ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ad 1) s Mi-171 se pocita prakticky az do roku 2035. Jejich modernizace se tedy nabizi, a sjednoceni je logicke
   Ad 2) dalsi nakup mozny bude, je to ciste politicka zalezitost.
   Ad 3) univerzalni vrtulnik je kvuli tomu, aby armada mela aspon neco. Opet ciste politicka vec. Vojaci by urcite byli radeji, kdyby meli AH, UH a CH. No v realu se modli aspon za ty UH.
   4) funkcni LZS zrusil Babis. Statni letecky podnik je jen neco v cem se utopi penize a kamosi politiku. Tvrdik (a jemu podobni) se na to misto jiste uz trese. Pokud statni, tak at je to pod PČR nebo AČR.
   5) technicka zivotnost Mi-171 konci v roce 2035, stejne tak i i technicka zivotnost Mi-35. Ale v dohledne dobe bude koncit zivotnost Mi-17 (2023) a priblizne ve stejne dobe budou koncit i Sokoly.

   Takze je zde de facto na vyber
   A) ukoncit provoz Mi-17 bez nahrady, respektive je nahradi stavajici Mi-171
   Plusem jsou uspory, minusem pokles transportnich moznosti ACR
   B) vratit se na pocatek a nakoupit 16LUH, ktere nahradi Sokoly a castecne i Mi-17 a mi-35
   C) nakup 4 az 5 vrtulniku CH
   D) modernizace Mi-35 na uroven Mi-171 + spike
   Atd.
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    10:25 15.07.2019

    Pokud se pamatuji, tak funkční LZS zrušili socani, kteří nemohli přenést přes srdce, že je v soukromých rukou.

    Pokud se pamatuji, tak funkční LZS zrušili socani, kteří nemohli přenést přes srdce, že je v soukromých rukou.

    • skelet
     11:22 15.07.2019

     Sobotkova vláda, ale na popud ministra financí - Babiše

     Sobotkova vláda, ale na popud ministra financí - Babiše

   • Nesher
    11:52 15.07.2019

    K té LZS
    Poslední zveřejněná koncepce z února 2019 znamená návrat k původní podobě LZS (než se Babiš rozhodl ji rozvrat dle hesla "všici kradnů, iba já čerpám"). Tj. VS AČR opustí ...
    Zobrazit celý příspěvek

    K té LZS
    Poslední zveřejněná koncepce z února 2019 znamená návrat k původní podobě LZS (než se Babiš rozhodl ji rozvrat dle hesla "všici kradnů, iba já čerpám"). Tj. VS AČR opustí Jižní Čechy a LS PČR zase Jižní Moravu. Státu tak zůstanou jen dvě stanoviště (Plzeň - VS AČR, Praha - LS PČR), zbytek budou obsluhovat soukromí poskytovatelé, které v tendru vybere MZ.
    Tj. dříve nebo později se bude muset pořídit lehčí vrtulník jako náhrada Sokolů pro účely LZS, SAR a ideálně i jako náhrada Mi 8s (kvůli poletování prezidenta, jiných politiků či generálů po ČR podle mě není potřeba mít salónní vrtulník). Asi by úplně stačil jakýkoliv civilní, dvoumotorový vrtulník, který uveze (mimo posádku) alespoň 5-6 lidí.
    Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    21:55 15.07.2019

    Ad1) neoplývám nadšením v utápění peněz do ruských vrtulníků, ze kterých nelze rychle vylézt.

    Ad2) Výrobce plánuje uzavření linky, další objednávky nemá. Není to o politice, ale o ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ad1) neoplývám nadšením v utápění peněz do ruských vrtulníků, ze kterých nelze rychle vylézt.

    Ad2) Výrobce plánuje uzavření linky, další objednávky nemá. Není to o politice, ale o počtu objednávek.

    Ad3) Armáda má Mi171

    Ad4) LZS navrhl Babiš transformovat do polského modelu. A já s tím souhlasím. Nevidím důvod, proč by měl soukromý přepravce fungovat v prostředí, kde nelze mít konkurenci. Nikdo si nekoupí v předstihu letku vrtulníků, aby se mohl ucházet v tendru o zakázku.

    Ad5) Sokoly nahrazovat nebude třeba. Mi17 nechť skončí. Mi35 nahradit AH64 a prodat a před před ukončením životnosti Mi171 hledat náhradu.

    Stávající tendr je nesystémový a má jediný cíl. Políbit prsten Američana.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     22:19 15.07.2019

     Ad 1) pokud pomoci "vratovych" Mi-171 nahradis Mi-17, tak je musis plynule modernizovat, a mit bedle sebe dva typy vrtulniky s rozdilnou avionikou je nestastne
     Ad2) Bell se uchazi ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ad 1) pokud pomoci "vratovych" Mi-171 nahradis Mi-17, tak je musis plynule modernizovat, a mit bedle sebe dva typy vrtulniky s rozdilnou avionikou je nestastne
     Ad2) Bell se uchazi o par tendru ve svete, takze s jistottou to nevime, jinak je zde repas marinackych stroju. Ja vim, ze je to zde nepopularni, ale UH-1y je rozsirenejsi, nez AW139m
     Ad3) vyrazenim Mi-17 a jejich nahrazenim Mi-171 snizis prepravni kapacitu ACR.
     Ad4) predbabisovsky system LZS byl plne funkcni a byli s nim vsichni spokojenj. Ted se pomalu vraci tam, kde byl pred Babisem.
     A kdo by jej mel provozovat? Obrana, Vnitro, LOM? Novy podnik vedeny Tvrdikem?
     Ad5) kdyz Sokoly nenahradis, tak je musis modernizovat, pokud je vyradis klesne transportni kapacita

     Amikum je jedno jestli u nich koupis AH nebo UH, prsten polibis tak jako tak
     Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     07:52 16.08.2019

     Konkurence na poli LZS samozřejmě existuje. Proto se může pravidelně vypisovat výběrko na 10 let. Žádná státní služba nemůže být z principu levnější než komerční.

     Konkurence na poli LZS samozřejmě existuje. Proto se může pravidelně vypisovat výběrko na 10 let. Žádná státní služba nemůže být z principu levnější než komerční.

 • cejkis
  16:21 14.07.2019

  Trochu odlehčení..

  Zajímavým detailem a rozdílem mezi US s evropskými dopravními vrtulníky a letouny je obložení interiéru. Zatímco v amerických konstrukcích najdete hromadu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu odlehčení..

  Zajímavým detailem a rozdílem mezi US s evropskými dopravními vrtulníky a letouny je obložení interiéru. Zatímco v amerických konstrukcích najdete hromadu potrubí a kabeláže, v evropských strojích jsou interiéry obložené.
  Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   17:00 14.07.2019

   TO je pravda, když jsem v Ostravě prolézal V-22 tak jsem koukal jako blázen na stěny tvořené kabeláží a rozvodnými skříněmi a potrubím.
   https://youtu.be/uu2R9nU7QA4...

   TO je pravda, když jsem v Ostravě prolézal V-22 tak jsem koukal jako blázen na stěny tvořené kabeláží a rozvodnými skříněmi a potrubím.
   https://youtu.be/uu2R9nU7QA4...

  • liberal shark
   10:26 15.07.2019

   No schválně - co je v provozu lepší ? Co když budete odstraňovat závadu nebo bojové poškození ?

   No schválně - co je v provozu lepší ? Co když budete odstraňovat závadu nebo bojové poškození ?

   • cejkis
    21:58 15.07.2019

    Když budou mechanici odstraňovat závadu, budou mít demontáž obložení k tíži. A to je asi tak všechno.

    Když budou mechanici odstraňovat závadu, budou mít demontáž obložení k tíži. A to je asi tak všechno.

    • liberal shark
     07:55 16.08.2019

     Když budete odstraňovat za letu přerušenou elektriku nebo hydrauliku, určitě rád strávíte dodatečných 10 minut sundaváním tapecírunku :-).

     Když budete odstraňovat za letu přerušenou elektriku nebo hydrauliku, určitě rád strávíte dodatečných 10 minut sundaváním tapecírunku :-).

     • PavolR
      10:08 16.08.2019

      Radšej lietať s vedomím, že vzadu môže kedykoľvek niečo z toho náhodou pretrhnúť akýkoľvek nemotorný blbec? ;-)

      Radšej lietať s vedomím, že vzadu môže kedykoľvek niečo z toho náhodou pretrhnúť akýkoľvek nemotorný blbec? ;-)

  • Starlight
   00:28 16.07.2019

   Tak to bohužel v kontextu vrtulníků pro PČR a AČR není pravda. Vrtulníky jako Bell 412, UH-1Y nebo UH-60 mají interiér prostý viditelných systémů. Vše je zakryto.

   Větší CH-47 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak to bohužel v kontextu vrtulníků pro PČR a AČR není pravda. Vrtulníky jako Bell 412, UH-1Y nebo UH-60 mají interiér prostý viditelných systémů. Vše je zakryto.

   Větší CH-47 mají v nákladovém prostoru stěny pokryty polstrováním. Jediná část, bez obložení je v prostoru nákladové rampy.

   Vrtulníky, které mají systémy, trubky, dráty nezakryté v nákladovém prostoru jsou právě MV/CV-22 a také CH-53.
   Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  18:33 13.07.2019

  At to dopadne jak chce tak to bude hlavne pro ACR plus protože to odblokuje část vytížení akviziční sekce a bude prostor zacit nové zrejme i důležitejší věci..PVO, dělostrelectvo. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  At to dopadne jak chce tak to bude hlavne pro ACR plus protože to odblokuje část vytížení akviziční sekce a bude prostor zacit nové zrejme i důležitejší věci..PVO, dělostrelectvo. To same radary..nevím jak dlouho a kolik lidí už to blokuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  10:20 13.07.2019

  S vývody týkající se rozvoje vrtulníkového (i dopravního), které p. Grohmann uvádí v článku lze souhlasit, protože nepostrádají logiku.
  Možná by stálo za to více zdůraznit, že byť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S vývody týkající se rozvoje vrtulníkového (i dopravního), které p. Grohmann uvádí v článku lze souhlasit, protože nepostrádají logiku.
  Možná by stálo za to více zdůraznit, že byť se může mnohým zde diskutujícím zdát, že to tak není, tak rozvoj armády ( v tomto případě vrtulníkového letectva) se děje (měl by se dít) podle vládou schválených dokumentů. V tomto případě se jedná o Koncepce rozvoje dopravního a vrtulníkového letectva s výhledem do roku 2025 schválená v roce 2013. Když si ho přečtete (a mnohým bych to doporučoval) zjistíte, že se začíná současná realita lišit (třeba v případě pořízení UH-1+AH-1 bude zajímavé sledovat, jestli se dodrží v Koncepci uvedená struktura 2 letek VrL). Dle mého je to způsobeno minimálně 2 faktory - 1. zhoršenou mezinárodní situací po roce 2014, a 2. lepší finanční situací, než jsme byli v době vzniku koncepce, kdy končila krize. K těmto se přidává ještě jeden vnější faktor a to tlak USA na evropské spojence, aby plnili své závazky týkající výdajů na obranu a jeden vnitřní faktor (můj osobní názor) generační výměna na rozhodujích postech armády.
  Myslím si, že by nás mělo velmi zajímat, jak se do budoucnosti promítne v článku zmíněné: "V každém případě podle Magdy Dvořákové, z tiskového oddělení MO ČR, je stávající „koncepce výstavby AČR je stále platná, nicméně, v současné době je připravována její aktualizace.“ Rozsah aktualizace, včetně pasáže o vrtulníkovém letectvu, není znám." Aktualizovaná Koncepce by měla být doufám zpracována v dohledné době.
  Skrýt celý příspěvek

  • petres
   10:28 13.07.2019

   Po letech jsem se vrátil k diskuzím na onwar.eu z roku 2013 o výsadkových vojscích. (určitě zajímavé čtení - diskuzí se učastní např. I. Zelinka, A. Opata atd.). Když jsem v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Po letech jsem se vrátil k diskuzím na onwar.eu z roku 2013 o výsadkových vojscích. (určitě zajímavé čtení - diskuzí se učastní např. I. Zelinka, A. Opata atd.). Když jsem v minulém příspěvku psal "...generační výměna na rozhodujích postech armády" a tím mířil k tomuto okruhu lidí, kteří v roce 2013! psali " Ideální struktura Pozemních sil podle mne je o dvou velkých vševojskových brigádách, na pásech a kolové, commando pluku s integrovaným vrtulníkovým letectvem".
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    10:29 15.07.2019

    A právě zavedení výsadkového pluku ve velké míře předurčuje i budoucí podobu vrtulníkového letectva. Bez něj by asi nebylo potřeba zavádět těžké dopravní vrtulníky a možná ani ty ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A právě zavedení výsadkového pluku ve velké míře předurčuje i budoucí podobu vrtulníkového letectva. Bez něj by asi nebylo potřeba zavádět těžké dopravní vrtulníky a možná ani ty bitevní.
    Skrýt celý příspěvek

 • Malarkey
  08:49 13.07.2019

  Mám osobně trochu obavu, že brzo padne vláda a o vrtulnících, radarech a možná i nových BVP si můžem dalších pár let nechat zdát. Takže si myslím že do konce roku se stejně nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mám osobně trochu obavu, že brzo padne vláda a o vrtulnících, radarech a možná i nových BVP si můžem dalších pár let nechat zdát. Takže si myslím že do konce roku se stejně nic nepodepíše...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:59 13.07.2019

   Nevěřím, že padne vláda, resp. padnout může, ale povládne v demisi klidně do konce volebního období nebo bude znovu pověřený premiérem ten stávající, protože prezident je takový ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nevěřím, že padne vláda, resp. padnout může, ale povládne v demisi klidně do konce volebního období nebo bude znovu pověřený premiérem ten stávající, protože prezident je takový jaký je.
   Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   14:23 14.07.2019

   S těmi BVP ještě handrkování bude, ale s nákupem vrtulníků bych to viděl jako hotovou věc. Nezapomeňte, "Nikdy neodstoupím, nikdy. Ať si to všichni zapamatují. Nikdy¨". No a i ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S těmi BVP ještě handrkování bude, ale s nákupem vrtulníků bych to viděl jako hotovou věc. Nezapomeňte, "Nikdy neodstoupím, nikdy. Ať si to všichni zapamatují. Nikdy¨". No a i kdyby, tak Zeman musí nějakou vládu podržet, protože musí splatit velezrádský ruský a čínský desátek.
   Skrýt celý příspěvek

   • rabl
    16:35 14.07.2019

    Poly bohužel musím souhlasit , ale pozitivni je to ,že tu nebude na vždy -ohledně BVP co takhle někam poslat Bureše jako u vrtulníků by to domluvil a basta: já myslim , že at se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Poly bohužel musím souhlasit , ale pozitivni je to ,že tu nebude na vždy -ohledně BVP co takhle někam poslat Bureše jako u vrtulníků by to domluvil a basta: já myslim , že at se koupí cokoliv vše bude lepší ,než BVP2
    Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   10:30 15.07.2019

   Ještě větší průšvih by byl, kdyby došlo k dalšímu zdržení o stavbě nových jaderných bloků. Už současná situace v oboru je vlastně katastrofální :-(.

   Ještě větší průšvih by byl, kdyby došlo k dalšímu zdržení o stavbě nových jaderných bloků. Už současná situace v oboru je vlastně katastrofální :-(.

 • Pauli
  19:46 12.07.2019

  Probůh a co místo těch předraženin koupit i jako náhradu za W3 a místo uh60 Pumy? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Probůh a co místo těch předraženin koupit i jako náhradu za W3 a místo uh60 Pumy? https://upload.wikimedia.org/w...
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   19:55 12.07.2019

   to je nápad! Armáda hledá menší vrtulník, než je Mi-171 a koupí místo toho stejně velký vrtulník.

   to je nápad! Armáda hledá menší vrtulník, než je Mi-171 a koupí místo toho stejně velký vrtulník.

   • flanker.jirka
    21:27 12.07.2019

    Není to náhodou tak, že armáda hledá potencionální náhradu Mi 24 a proto chce výzbroj, včetně PTŘS?
    Hmotnostní kategorie je na druhém místě. Podstatná bude nejspíše výzbroj, když ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Není to náhodou tak, že armáda hledá potencionální náhradu Mi 24 a proto chce výzbroj, včetně PTŘS?
    Hmotnostní kategorie je na druhém místě. Podstatná bude nejspíše výzbroj, když trvají na PTŘS
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     21:38 12.07.2019

     ne, není. viz posledních pět let.

     ne, není. viz posledních pět let.

    • KOLT
     22:07 12.07.2019

     Kdybych nevěděl, že to tu čtete pravidelně, tak bych si myslel, že jste tu prvně ;-) Vzpomeňte si, co o tom od začátku psal MALI. AČR chtěla LUH, protože měla spoustu misí, na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kdybych nevěděl, že to tu čtete pravidelně, tak bych si myslel, že jste tu prvně ;-) Vzpomeňte si, co o tom od začátku psal MALI. AČR chtěla LUH, protože měla spoustu misí, na které byl Mi-171 moc velký a Sokolů je málo a jsou z velké části dedikované pro LZS. A jelikož se počítalo s vyřazováním Mi-35, měli jejich piloti přejít na tyto LUH. A zároveň byl požadavek na PTŘS, kvůli udržení alespoň této schopnosti (i když mám dojem, že tenhle požadavek zpočátku nebyl až tak silný, teprve když se zjistilo, že na to máme víc peněz, stala se schopnost odpalovat PTŘS „povinná“).
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:47 13.07.2019

      Ano, náhrada Mi 24/35. UH 60 a UH 1 jsou LUH??? Samozřejmě, jsou lehčí než Mi 171 a Mi 35, ale LUH bych viděl ještě lehčí.

      Ano, náhrada Mi 24/35. UH 60 a UH 1 jsou LUH??? Samozřejmě, jsou lehčí než Mi 171 a Mi 35, ale LUH bych viděl ještě lehčí.

     • skelet
      12:14 13.07.2019

      protože H145 neumí nic krom LZS, průzkumu a kurýrních služeb. Prostě je na to malá. Proto se výběr soustředil na AW139 a UH-1Y. UH-60M je politicky dosazená věc po akci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      protože H145 neumí nic krom LZS, průzkumu a kurýrních služeb. Prostě je na to malá. Proto se výběr soustředil na AW139 a UH-1Y. UH-60M je politicky dosazená věc po akci Babiš/Trump.
      mimochodem nejedná se o náhradu kus za kus, ale o vyřazení Mi-35, zrušení bitevních vrtulníků a zařazení jiného typu zbraně namísto něj.
      Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      12:49 13.07.2019

      skelet: To je hodně odvážné tvrzení že LUH nic jiného krom výše zmiňovaných věcí neumí. Své kvality ty malé ozbrojené potvory ukázaly v každém konfliktu, kde byly nasazeny. Ať už ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet: To je hodně odvážné tvrzení že LUH nic jiného krom výše zmiňovaných věcí neumí. Své kvality ty malé ozbrojené potvory ukázaly v každém konfliktu, kde byly nasazeny. Ať už to byl Vietnam nebo Irák. Vždy byly jedním, ze stěžejních prvků letectva. To, že je teď Amíci vyřadili bylo dáno jen škrty a snahou o nalezení nástupce KW. Navíc jejich vyřazení doprovází neutuchající volání o urychlenou náhradu protože AH-64 nezvládají úkoly, které KW obstarávaly. Není jich dost a provozní náklady jsou několikanásobné.
      To, že by se jich pár hodilo i AČR mi nikdo nevymluví. Mě se sice pořízení uh-1 nelíbí, ale za situace, kdy by bylo finální složení LUH, uh-1, ah-1 a CH-47 by i dávalo smysl.
      U toho ah-1 jsem stejně na vážkách. Stačí se podívat, že tanků i letadel máme jen pár kusů, tak aby to neskončilo u těch 4 ks.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:36 13.07.2019

      to není odvážné tvrzení, to je fyzika. Vem si kalkulačku a začni počítat.
      Mimochodem k čemu ty malé potvory ti tebou zmínění Američané použivali a používají ? Průzkum, kurýr, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to není odvážné tvrzení, to je fyzika. Vem si kalkulačku a začni počítat.
      Mimochodem k čemu ty malé potvory ti tebou zmínění Američané použivali a používají ? Průzkum, kurýr, výcvik, k přepravě vojáků ne.. maximálně speciálních komand na krátké vzdálenosti.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:57 13.07.2019

      Skelet
      To vysvělete Maďarům, že je to jen pro kurýrní službu :-)
      https://www.youtube.com/watch?...
      https://www.airbus.com/helicop...

      Skelet
      To vysvělete Maďarům, že je to jen pro kurýrní službu :-)
      https://www.youtube.com/watch?...
      https://www.airbus.com/helicop...

     • skelet
      14:06 13.07.2019

      flanker: jéé Hforce.. (sarkasmus)
      to mám pod tím průzkumem. Příště napíšu ozbrojený průzkum, ať je ti to jasné.

      flanker: jéé Hforce.. (sarkasmus)
      to mám pod tím průzkumem. Příště napíšu ozbrojený průzkum, ať je ti to jasné.

     • flanker.jirka
      15:59 13.07.2019

      Skelet
      taky do toho vkládám občas kousek ironie. Ale H force zase tak na nic není, o kolik toho efektivně unese více například Venom?
      H 145 M je dobrá v tom, že je menší a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      taky do toho vkládám občas kousek ironie. Ale H force zase tak na nic není, o kolik toho efektivně unese více například Venom?
      H 145 M je dobrá v tom, že je menší a agilnější.
      Maďarská kombinace H 145 M a H 225 M s H force je pěkná.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:02 13.07.2019

      Skelet
      H Force je dobrá stavebnice o kterou by šlo jednoduše vylepšit naše Mi 171 a i Mi 35. Efektivita nasazení v noci a za snížené viditelnosti by byla na úrovni nových ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      H Force je dobrá stavebnice o kterou by šlo jednoduše vylepšit naše Mi 171 a i Mi 35. Efektivita nasazení v noci a za snížené viditelnosti by byla na úrovni nových vrtulníků.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:06 13.07.2019

      OMG

      OMG

     • flanker.jirka
      16:33 13.07.2019

      skelet
      Proč hned OMG? Když se plánuje provoz Mi 171 ještě nějaký ten pátek, tak proč na to nedat třeba H Force? H Force dnes umí neřízenou munici, kanony, kulomety, PTŘS a 70 mm ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Proč hned OMG? Když se plánuje provoz Mi 171 ještě nějaký ten pátek, tak proč na to nedat třeba H Force? H Force dnes umí neřízenou munici, kanony, kulomety, PTŘS a 70 mm APKWS. A mít na palubě sice super termosku, ale beze zbraně je na půli cesty. (jen nevím jak jsme na tom s dohodami o počtu konvenčních zbraní, protože by taková úprava spadala asi už mezi bitevní vrtulníky)
      Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      18:15 13.07.2019

      skelet: Používali je na Doprovody konvojů, průzkum, vyhledávání a ničení protivníků, zaměřování pro stíhací letadla. Jasně, že se to všechno dá dělat i mnohem těžšíma vtrulníkama, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet: Používali je na Doprovody konvojů, průzkum, vyhledávání a ničení protivníků, zaměřování pro stíhací letadla. Jasně, že se to všechno dá dělat i mnohem těžšíma vtrulníkama, ale tady hraje roli i ekonomika. Navíc třeba takový KW byl vyvinut jako PT platforma a jako průzkumník pro AH-64. To je něco co Venom nebo BH už dokáží jen papírově. Na to jsou moc velké, hlučné a neohrabané.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:43 13.07.2019

      Cervus díky.. takže k tomu co jsem napsal.

      Cervus díky.. takže k tomu co jsem napsal.

     • flanker.jirka
      19:54 13.07.2019

      Skelet, cervus
      Náhradou OH 58 Kiowa má být stroj na bázi S 97 Raider. A už snad konečně i nějaký dron, který si Apache bude moct sám ovládat.

      Skelet, cervus
      Náhradou OH 58 Kiowa má být stroj na bázi S 97 Raider. A už snad konečně i nějaký dron, který si Apache bude moct sám ovládat.

    • Luky
     14:36 13.07.2019

     Popravdě já tuhle redukci stroje na nosnost moc nemusím. Starlight měl spoustu kvalitních příspěvků, ale kolikrát mu IMO trochu v datech unikala podstata.
     Téma stíhač - nejlepší ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Popravdě já tuhle redukci stroje na nosnost moc nemusím. Starlight měl spoustu kvalitních příspěvků, ale kolikrát mu IMO trochu v datech unikala podstata.
     Téma stíhač - nejlepší F-16 protože nosnost, téma LUH nejlepší ten nejsilnější, protože nosnost....když to přeženu ve výsledku je nejlepší stíhač B-1B a nejlepší mixér CH-53...
     Pro ty lehké stroje samozřejmě využití bylo je a bude.
     Chápu, že na transport vojáků v reálu posílají dva silnější stroje, než 4 nebo 6 menších....ale jsou prostě akce, kde menší je lepší. Menší stroje mají úplně jiné vlastnosti a pilot si může dovolit mnohem agresivnější pilotáž, která za určitých okolností rozhoduje. A zrovna malý AH nemizí.
     Skelet sice může napsat "průzkum, kurýr"....ale co třeba ozbrojené patroly podél hranic? Jasně, přidám do sezamu jednu položku, ale co když právě tento typ misí bude tvořit 75% všech létaných misí. Nebudu potřebovat přemisťovat četu, ale patrolovat s dvojicí střelců a tady to zvládnu třeba za čtvrtinovou cenu.
     Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      15:02 13.07.2019

      Prostě tendr se nám překlopil do medium utility (ano i UH-1Y je MUH), vybíráme ze dvou typů se stejnými nebo obdobnými motory. Žrát to bude podobně, drahý to bude podobně a přitom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Prostě tendr se nám překlopil do medium utility (ano i UH-1Y je MUH), vybíráme ze dvou typů se stejnými nebo obdobnými motory. Žrát to bude podobně, drahý to bude podobně a přitom jeden je kapacitně větší.
      Koupil bych ten větší (nebo to zrušil) a na levnější poletování koupil levnější mixér s menšími a ekonomičtějšími motory.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:42 13.07.2019

      no kdyby někdo hledal mašiny, které píšeš, tak by to vyhovovalo. Jenže on je u nás nikdo nehledal, a pak už je to holt o té nosnosti. Konec příběhu.

      no kdyby někdo hledal mašiny, které píšeš, tak by to vyhovovalo. Jenže on je u nás nikdo nehledal, a pak už je to holt o té nosnosti. Konec příběhu.

     • Luky
      15:58 13.07.2019

      Domnívám se, že ze začátku hledali. Pak se řeklo 8 ve výsadku a nosnost začala být velkým tématem...

      Domnívám se, že ze začátku hledali. Pak se řeklo 8 ve výsadku a nosnost začala být velkým tématem...

     • skelet
      16:14 13.07.2019

      Luky od roku 2013 armáda chce stroj velikosti Sokola
      https://www.armadninoviny.cz/n...

      Luky od roku 2013 armáda chce stroj velikosti Sokola
      https://www.armadninoviny.cz/n...

     • flanker.jirka
      16:29 13.07.2019

      Luky, je to jednoduché, bude vojákům něco vybráno. Kdy, co, a za kolik, to už asi nikdo neovlivní. Čím častěji se dočítám na internetu, že "jsme armáda, vímé co chceme" tak se pak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky, je to jednoduché, bude vojákům něco vybráno. Kdy, co, a za kolik, to už asi nikdo neovlivní. Čím častěji se dočítám na internetu, že "jsme armáda, vímé co chceme" tak se pak můžeme domnívat, že jde pouze o PR. Zajímavým příkladem je to, že BVP Puma prošla společně s dalšími do dalšího kola, i když "armáda ví co chce" tj. osádkovou věž a větší počet přepravovaných osob. Obojí je u Pumy problém. Jen doufám, že letectvo - piloti opravdu ví co chtějí. Politicky se výběr natolik zúžil, že nic jiného než UH 1, 60 to nebude. A bez řádné soutěže se jim už asi nepodaří dostat cenu na přijatelnější úroveň.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:40 13.07.2019

      flanker.jirka
      Výrobce BVP Puma se písemně zavázal že je chopen obě podmínky armády splnit. Jelikož budou muset v průběhu výběru dodat funkční vzorek je jen na PSM jak toho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Výrobce BVP Puma se písemně zavázal že je chopen obě podmínky armády splnit. Jelikož budou muset v průběhu výběru dodat funkční vzorek je jen na PSM jak toho dosáhnou.
      Jelikož bude nákup UH-60/UH-1 probíhat v rámci FMS nepřipadá žádné vyjednávání o ceně v úvahu. AČR bude nakupovat za ceny které má vyjednané s výrobcem americká armáda.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      17:03 13.07.2019

      @Skelet
      ale i v tom článku z roku 2013 je UH-72 a ani EC nemá problém s osmi pasažéry (o kterých se onehdá ani nepsalo).
      Nemůžeš říci, že původně LUH nikdo nechtěl.
      Až když začneš ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Skelet
      ale i v tom článku z roku 2013 je UH-72 a ani EC nemá problém s osmi pasažéry (o kterých se onehdá ani nepsalo).
      Nemůžeš říci, že původně LUH nikdo nechtěl.
      Až když začneš počítat plnou polní, spacáky, bazooky s dveřní střelce, posuneš se jinam...což nemusí být nutně problém, ale pak je asi férové přiznat, že jde o diverzifikaci k Mi-171 a plně NATo kompatibilní stroj do misí a pak a tak.
      Ani jedna z těch US nabídek nebude létat za levno.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:02 13.07.2019

      Luky no a jelikož někdo začal počítat ty spacáky, tak H145m začal být outsider a začalo se to posouvat k AW139.
      A mezi UH-1Y a Aw139 zas tak hmotnostní a velikostní rozdíl není. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky no a jelikož někdo začal počítat ty spacáky, tak H145m začal být outsider a začalo se to posouvat k AW139.
      A mezi UH-1Y a Aw139 zas tak hmotnostní a velikostní rozdíl není. UH-60 už je prostě (politický) ústřel.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:07 13.07.2019

      Skelet
      Mezi UH 1 a AW 139 je rozdíl především v ceně a pak v mnoha detailech, které nejlépe popsal Starlight.

      Skelet
      Mezi UH 1 a AW 139 je rozdíl především v ceně a pak v mnoha detailech, které nejlépe popsal Starlight.

 • analytic
  18:00 12.07.2019

  To TF_HU

  Ona by jedna letka UAV VzS slušela. Třeba HERMÉS 450 (4x průzkumná verze a 8x bojová). Pro Prostějov něco menšího.

  To TF_HU

  Ona by jedna letka UAV VzS slušela. Třeba HERMÉS 450 (4x průzkumná verze a 8x bojová). Pro Prostějov něco menšího.

 • cirdo
  15:16 12.07.2019

  Vidim to tak ze ACR nakonec koupi zcela hole a neozbrojene UH-1Y Venomy a k tomu par bojovych AH-1Z Viperov, aby se nereklo. Chinooky by byl taky supr i kdyz jenom ve zcela holé a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vidim to tak ze ACR nakonec koupi zcela hole a neozbrojene UH-1Y Venomy a k tomu par bojovych AH-1Z Viperov, aby se nereklo. Chinooky by byl taky supr i kdyz jenom ve zcela holé a nevyzbrojené verzi.
  CSG urcite lobuje co muze za Blackhawky kdyz uz maji to vycvikove centrum s trenazerem + nejake starsi UH-60A
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:29 12.07.2019

  Osobne zastávam názor, že české letectvo potrebuje len 2 druhy vrtuľníkov a to viacúčelový stroj a ťažší transportný vrtuľník. Viacúčelové vrtuľníky dokážu plniť široké spektrum ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobne zastávam názor, že české letectvo potrebuje len 2 druhy vrtuľníkov a to viacúčelový stroj a ťažší transportný vrtuľník. Viacúčelové vrtuľníky dokážu plniť široké spektrum úloh od záchranných operácií napríklad pri živelných pohromách až po podporu pozemných síl. Jasné BH nie je čistokrvný bojový stroj ale svoje si zastane. Navyše, BH máme aj my čo môže pomôcť k spolupráci. V hľadiska prírodných podmienok však SR aj ČR potrebuje mať aj ťažší transportný stroj s rampou ktorý nahradí Mi-8/17. Mať čistokrvného bojovníka je iste pekné ale určite sa vyplatí mať viac ozbrojený viacúčelový UH-60 ako Viper ktorý sa reálne okrem výcviku a leteckých dní využiť nedá.
  Skrýt celý příspěvek

  • danny
   15:07 12.07.2019

   Miroslav: z nabídnutých variant mi to připadá také jako nejméně špatné řešení. Kombinace osm víceúčelových vrtulníků Venom a čtyři bojové Viper mi připadá jako naprosto nejhorší. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Miroslav: z nabídnutých variant mi to připadá také jako nejméně špatné řešení. Kombinace osm víceúčelových vrtulníků Venom a čtyři bojové Viper mi připadá jako naprosto nejhorší. Tak prostě nebude dost ani transportních, ani bojových. Při čtyřech kusech (předpokládám dva v provozu, dva na servisu), je to tak trochu...
   Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    15:18 12.07.2019

    Kupovať 4 vrtuľníky je pre mňa proste nenormálne. To vôbec nemá žiadnu hodnotu mať 4 stroje. My sme kupovali 9 BH s opciou na ďalších 9 + sa (ne)kúpili 9 ks Bell 429 (objednané ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kupovať 4 vrtuľníky je pre mňa proste nenormálne. To vôbec nemá žiadnu hodnotu mať 4 stroje. My sme kupovali 9 BH s opciou na ďalších 9 + sa (ne)kúpili 9 ks Bell 429 (objednané ale obchod sa kdesi zasekol) a teraz vyvstala otázka, že treba kúpiť tiež minimálne 9 veľkých transportných strojov. Celé to bude výhodnejšie keď budete mať BH plus spolu nakúpime veľké mašiny.
    Skrýt celý příspěvek

    • stirling
     19:34 12.07.2019

     No on už by byl dost velký unikát ve "výběrku" na víceúčelový vrtulník pořídit bojové stroje, za mě je možné jen BH jinak se musí změnit poptávka a celá koncepce.
     Mám AN rád, ale ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No on už by byl dost velký unikát ve "výběrku" na víceúčelový vrtulník pořídit bojové stroje, za mě je možné jen BH jinak se musí změnit poptávka a celá koncepce.
     Mám AN rád, ale ten plán co tu je nastíněn mě přijde mimo realitu v době kdy potřebujeme vše investovat jen cca 30 mld do Venom a Viper a tom dalším ani nemluvě. Za mě do budoucna základ BH a pár Chinook plus případně lehký stroj. Luxus v podobě čistě bojových vrtulníků si můžeme dovolit až budeme mít kompletně moderní PVO, bvp, tanky, houfnice, rakotemty atd....
     Skrýt celý příspěvek

   • KOLT
    22:18 12.07.2019

    Mně zas tak špatná nepřipadá. Sice jsou 4 ks skutečně málo, nicméně
    a) zvyšuje to šanci, že si kategorii AH udržíme (pokud koupíme UH-60, nevsadil bych na to ani pěťák...);
    b) ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Mně zas tak špatná nepřipadá. Sice jsou 4 ks skutečně málo, nicméně
    a) zvyšuje to šanci, že si kategorii AH udržíme (pokud koupíme UH-60, nevsadil bych na to ani pěťák...);
    b) využití těch strojů, jak je předpokládané, stejně bude znamenat, že s přepravní konfigurací poletí bitevní jako podpora, čili je vcelku jedno, jestli poletí dva neozbrojené a jeden ozbrojený Venom nebo dva Venomy a jeden Viper;
    c) Viper je spíš menší a poměrně rychlý, čili jej lze použít i jako průzkumný stroj se schopností ničit cíle a bránit se (dokonce letadlům);
    d) s ohledem na do značné míry shodnou součástkovou základnu obou typů to není až tak riskantní, jak kdybychom pořizovali kupř. 8 ks UH-60 a 4 ks AH-64.

    Ale jinak ano, 16 ks Venomů a 8 ks Viperů by mi také dávalo větší smysl ;-D
    Skrýt celý příspěvek

  • balm
   18:12 12.07.2019

   Osobně si umím představit efektivní využití více typů strojů ve službách AČR. Pravdou však zůstává, že upřednostňuji stroje z Evropské produkce, kde se vývoj, spolupráce a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Osobně si umím představit efektivní využití více typů strojů ve službách AČR. Pravdou však zůstává, že upřednostňuji stroje z Evropské produkce, kde se vývoj, spolupráce a integrace řetězce navazuje nepoměrně lépe, než v případě strojů vyrobených v USA.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    19:18 12.07.2019

    Tuto variantu politici zcela ignorují. Kam zařadit vrtulníky BH vyráběné v Polsku?

    Tuto variantu politici zcela ignorují. Kam zařadit vrtulníky BH vyráběné v Polsku?

    • balm
     20:15 12.07.2019

     Kam? Mezi trapné a velice provokativní otázky.

     Kam? Mezi trapné a velice provokativní otázky.

     • rabl
      20:21 12.07.2019

      balm a proč co je na těch Polských špatně? je to licence né ?

      balm a proč co je na těch Polských špatně? je to licence né ?

     • skelet
      20:27 12.07.2019

      Licence nikoliv, pobočka Sikorského

      Licence nikoliv, pobočka Sikorského

     • flanker.jirka
      21:29 12.07.2019

      No, v Polsku vyrábí UH. Je to americký stroj, ale vyrobený za humny. Samozřejmě, nevím do jaké míry je to výroba nebo pouze montáž, to budete vědět vy.

      No, v Polsku vyrábí UH. Je to americký stroj, ale vyrobený za humny. Samozřejmě, nevím do jaké míry je to výroba nebo pouze montáž, to budete vědět vy.

     • PavolR
      21:52 12.07.2019

      flanker.jirka: Nie je to americký stroj, iba americká konštrukcia! Je tam úplne iná elektronika a značná časť dielov sa vyrába v Turecku - to je snáď ešte väčšie bezpečnostné ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Nie je to americký stroj, iba americká konštrukcia! Je tam úplne iná elektronika a značná časť dielov sa vyrába v Turecku - to je snáď ešte väčšie bezpečnostné riziko, než keby išlo o ruské súčiastky, keďže Erdoganov režim je výrazne hysterickejší a neváha kedykoľvek komukoľvek otvorene hroziť nedodaním komponentov.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:01 12.07.2019

      PavolR: to ohrožení by vzniklo, kdyby k nim Erdogan vlastnil patenty a práva, ale to asi nehrozí. Jeho obstrukce by byly nepříjemné, ale to je tak vše.

      PavolR: to ohrožení by vzniklo, kdyby k nim Erdogan vlastnil patenty a práva, ale to asi nehrozí. Jeho obstrukce by byly nepříjemné, ale to je tak vše.

     • rabl
      08:19 13.07.2019

      tak at objednaji h-76 eagle a v aeru jim s tim pomuzou a je to.

      tak at objednaji h-76 eagle a v aeru jim s tim pomuzou a je to.

     • flanker.jirka
      08:49 13.07.2019

      PavolR
      ano, to máte pravdu, balm psal o "případě strojů vyrobených v USA" ne o americké konstrukci :-)

      PavolR
      ano, to máte pravdu, balm psal o "případě strojů vyrobených v USA" ne o americké konstrukci :-)

   • Miroslav
    19:55 12.07.2019

    Ja s tým plne súhlasím. V prípade ťažkých vrtuľníkov by som určite šiel do európskeho riešenia. Veľká škoda, že projekt Euromilu sa skončil fiaskom. Potom sa nám núka ešte NH-90 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ja s tým plne súhlasím. V prípade ťažkých vrtuľníkov by som určite šiel do európskeho riešenia. Veľká škoda, že projekt Euromilu sa skončil fiaskom. Potom sa nám núka ešte NH-90 (ten však má menšiu nosnosť) alebo Caracal ktorý však nemá zadnú rampu. Čo sa týka viacúčelových strojov, tam buď BH alebo zmilitarizovaná AW
    Skrýt celý příspěvek

    • KOLT
     22:10 12.07.2019

     NH90 je příšerně drahý na svoji velikost (cca stejná cena jako CH-47). Nevím, kolik stojí AW101, nicméně ten by vcelku šel (AFAIK to není zmilitarizovaný civil, ale nechci kecat). ...
     Zobrazit celý příspěvek

     NH90 je příšerně drahý na svoji velikost (cca stejná cena jako CH-47). Nevím, kolik stojí AW101, nicméně ten by vcelku šel (AFAIK to není zmilitarizovaný civil, ale nechci kecat). Caracal nemá rampu, což bych u velkého vrtulníku nerad oželel.
     Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:02 13.07.2019

      Tú AW101 by som bral. Cena podľa Wikipédie 20 miliónov v roku 2009. Myslím, že má aj rampu ak sa nemýlim. To by bol dôstojný nástupca Mi-8/17. A ako viacúčelový kľudne aj AW109

      Tú AW101 by som bral. Cena podľa Wikipédie 20 miliónov v roku 2009. Myslím, že má aj rampu ak sa nemýlim. To by bol dôstojný nástupca Mi-8/17. A ako viacúčelový kľudne aj AW109

   • flanker.jirka
    21:31 12.07.2019

    Nejde už o stroj vyrobeny v USA.

    Nejde už o stroj vyrobeny v USA.

   • skelet
    14:07 13.07.2019

    rabi: S-76 se v Aero už nedělá a tuším, že ho chce Sikorski zrušit komplet.

    rabi: S-76 se v Aero už nedělá a tuším, že ho chce Sikorski zrušit komplet.

    • rabl
     19:01 13.07.2019

     skelet : já vím , že už v Aeru S-76 ani kokpity na BH nejedou ,ale je to škoda mohli jsme si něco málo vyrobit sami ps: jak moc velký problém by bylo tu linku zase rozjet? třeba na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     skelet : já vím , že už v Aeru S-76 ani kokpity na BH nejedou ,ale je to škoda mohli jsme si něco málo vyrobit sami ps: jak moc velký problém by bylo tu linku zase rozjet? třeba na ty BH?
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:08 13.07.2019

      BH se dělají všude možně, nejblíž se dělají v Polsku. To už je větší šance tu dostat nějakou výrobu od Bellu.

      BH se dělají všude možně, nejblíž se dělají v Polsku. To už je větší šance tu dostat nějakou výrobu od Bellu.

 • Lukas
  11:56 12.07.2019

  Ma związek - musi mieć...

  Po co kupować śmigłowce, którymi nie będziesz mógł przetransportować etatowego sprzętu lekkiej piechoty?
  Do wożenia ziemniaków?

  Jeśli kupujemy i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ma związek - musi mieć...

  Po co kupować śmigłowce, którymi nie będziesz mógł przetransportować etatowego sprzętu lekkiej piechoty?
  Do wożenia ziemniaków?

  Jeśli kupujemy i nie analizujemy wszystkich "możliwych do przewidzenia" potrzeb - to faktycznie nie ma sensu kupować...

  Lepiej wydać te 600 mln USD na
  artylerię - 6-8x M-142 i 12-16 haubic można kupić
  albo 2 baterie SHORAD

  I dalej latać na Sokołach i czekać na "lepszą okazje"
  Bo łatwo popelnić kosztowny błąd
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  11:17 12.07.2019

  ...akvizice vrtulníků nemá se vznikem výsadkového pluku žádnou souvislost, krom té, že se jedná o stejnou armádu.

  ...akvizice vrtulníků nemá se vznikem výsadkového pluku žádnou souvislost, krom té, že se jedná o stejnou armádu.

  • KOLT
   11:49 12.07.2019

   Z vyjádření některých vojáků mám dojem, že to jistý vliv na výběr mít může. Ale nejsem insider, takže je to jen dojem.

   Z vyjádření některých vojáků mám dojem, že to jistý vliv na výběr mít může. Ale nejsem insider, takže je to jen dojem.

   • flanker.jirka
    15:16 12.07.2019

    Jistě že to má nějakou souvislost, bez letectva by mohli výsadkáři akorát vysazovat stromky v lese.

    Jistě že to má nějakou souvislost, bez letectva by mohli výsadkáři akorát vysazovat stromky v lese.

    • skelet
     16:33 12.07.2019

     dovolím si připomenout, že už teď máme 15x Mi-171 a 5x Mi-17 (Sokolíky nepočítaje).
     Nám se kapacita nákupem navyšuje, nikoliv buduje.

     dovolím si připomenout, že už teď máme 15x Mi-171 a 5x Mi-17 (Sokolíky nepočítaje).
     Nám se kapacita nákupem navyšuje, nikoliv buduje.

     • flanker.jirka
      21:36 12.07.2019

      Ano, tak proč již teď trvat na nových vrtulnících? :-)

      Ano, tak proč již teď trvat na nových vrtulnících? :-)

     • skelet
      21:39 12.07.2019

      protože armáda je chce od roku 2014? a politici to protahují a protahují..

      protože armáda je chce od roku 2014? a politici to protahují a protahují..

 • kazd
  10:25 12.07.2019

  Koupit teď 8x Venom a 4x Viper a NEMÍT v ruce opci na další 12ks je výraz naprostého šílenství.
  - zcela ztratíme jakoukoli vyjednávací pozici - dodavatel je na koni
  - budem v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koupit teď 8x Venom a 4x Viper a NEMÍT v ruce opci na další 12ks je výraz naprostého šílenství.
  - zcela ztratíme jakoukoli vyjednávací pozici - dodavatel je na koni
  - budem v obnově vrtulí plně závislí na USA
  - ukončením výroby budem pod tlakem rychle dokoupit 12 ks
  - zcela rezignujeme na budoucí vývoj - drony namísto AH, AH64 namísto Viperu, evropské řešení náhrady Mi24 atd.
  - cena Viper a Venom ukazuje, že shodnost dílů nemá na pořizovací cenu vliv a vliv úspory provozu v řádu desítek % je velmi diskutabilní
  Mít opci znamená zapracovat to do rozpočtového výhledu a tam ty peníze nejsou.
  Souběh UH60 a Mi 17 řeší ten hlavní důvod akvizice = nebýt závislý na ruských/ukrajinských ND a mít možnost plnit část úkolů Mi17 jiným strojem v případě výpadku ND.
  Samotný provoz vrtulníků v AČR (bez ošetření rizika ruských ND) bylo možno v klidu do r. 2030 -35 držet na postupné modernizaci Mi171 a koupení H145M místo sokolů.
  Z hlediska cash flow to bylo v podstatě neutrální pro rozpočet- cena H145M byla krytá z ceny prodloužení sokolů+vratka nevyčerpaného rozpočtu MO.
  Nemodernizace Mi171 vyvolá insolvenci LOM resp. dotace na jeho existenci - takže zde z hledika peněz není na výběr - zmizí tak jako tak.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   10:30 12.07.2019

   Tak provozovat Mi-171 je v plánu ještě dlouhou dobu. To s nákupem amerických vrtulníků nijak nesouvisí.

   Tak provozovat Mi-171 je v plánu ještě dlouhou dobu. To s nákupem amerických vrtulníků nijak nesouvisí.

   • Luky
    12:02 12.07.2019

    Ale tady se problematikou ND u MiLů hodně argumentovalo.

    Ale tady se problematikou ND u MiLů hodně argumentovalo.

    • Scotty
     12:14 12.07.2019

     To že je vrtulníkové letectvo závislé na dodávkách z Ruska určitě problém je. Proto bude jen dobře že vrtulníkové letectvo diverzifikuje svoje složení nákupem amerických strojů.

     To že je vrtulníkové letectvo závislé na dodávkách z Ruska určitě problém je. Proto bude jen dobře že vrtulníkové letectvo diverzifikuje svoje složení nákupem amerických strojů.

    • skelet
     12:44 12.07.2019

     to sice ano, ale především u Mi-35, které by jinak musely projít rozsáhlou modernizací (minimálně na úroveň Superhind Mk.3)

     to sice ano, ale především u Mi-35, které by jinak musely projít rozsáhlou modernizací (minimálně na úroveň Superhind Mk.3)

     • Luky
      12:53 12.07.2019

      Však já obvykle argumentoval, že 171 mají ukrajinské motory, ale bývalo mi vysvětleno, že je to furt problém.

      Však já obvykle argumentoval, že 171 mají ukrajinské motory, ale bývalo mi vysvětleno, že je to furt problém.

     • Scotty
      13:00 12.07.2019

      Tady je hlavní problém v tom že LOM je certifikovaný pro opravy vrtulníků Mil od jejich výrobce. Pokud si chce tuhle certifikaci udržet nemůže do naších vrtulníků montovat díly ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tady je hlavní problém v tom že LOM je certifikovaný pro opravy vrtulníků Mil od jejich výrobce. Pokud si chce tuhle certifikaci udržet nemůže do naších vrtulníků montovat díly které výrobce neschválil. Co myslíte že ruský výrobce řekne na nápad že by jsme nakupovali motory přímo od Ukrajinců?
      Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      13:12 12.07.2019

      Niekoniecznie
      To wszystko zależy od "wymagań" armii - zmodernizować maszynę to możliwości EC665 HAP można zrobić taniej...

      Niekoniecznie
      To wszystko zależy od "wymagań" armii - zmodernizować maszynę to możliwości EC665 HAP można zrobić taniej...

  • TF_HU
   10:53 12.07.2019

   Netvrdím, že to co píšete nedává smysl. Jen je vidět, že nevidíte to vnitřních procesů, které napovídají, že to co píšete nemusí vůbec nastat.

   Nehodnotím teď samotnou variantu, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Netvrdím, že to co píšete nedává smysl. Jen je vidět, že nevidíte to vnitřních procesů, které napovídají, že to co píšete nemusí vůbec nastat.

   Nehodnotím teď samotnou variantu, ale jak já chápu 8/4 ks...vzhledem k široké zaměnitelnosti až 85% ND nabízí tato varianta možnost udržet výcvik a schopnost bitevního pilota, použití PTŘS. Ve spojení s tím, pokud se zamýšlí pokračování doplnění v jiném poměru, dává to smysl a umožní to posun vpřed. Pak to není špatná varianta, možná pro někoho neoblíbená, ale ne špatná.

   V tom nejčernějším případě se 4 ks AH dolétají a zaniknou. Což lze akceptovat vzhledem k zaměnitelnosti tak vysokého procenta ND. V případě, že by pak došlo k nákupu jiného typu atd. Napadají mě další varianty využitý samotných 4 ks AH...ale to jindy.

   Na UAV a jeho ozbrojené varianty nerezignujeme. Jen například nemusí být začleněny pod VzS...atd.

   Souběh UH a Mi nic neřeší. Provozování obou typů současně uvedený problém neřeší, ten bude řešen až ukončením provozu, nebo náhradou typu Mil. To je jiná story.

   Tak jak probíhá modernizace u nás, patronace LOM a ruská certifikace a dodávky ND z Ruska, zásadně ovlivňuje délku udržování provozuschopnosti flotily ruských vrtulníků.

   Modernizace, tedy projekt, stále běží, je to však jediná aktivita LOMu...ten do stínu míří tak i tak, jednou...dle mého.
   Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   12:15 12.07.2019

   Souhlasím s Kazd s tím, že nemohu nezavzpomínat na dobu, kdy ten tendr začínal a já tu "tlačil" Wildcat a sýčkoval, že nakonec koupí 4 Cobry, z toho budou dvě letuschopné pro ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím s Kazd s tím, že nemohu nezavzpomínat na dobu, kdy ten tendr začínal a já tu "tlačil" Wildcat a sýčkoval, že nakonec koupí 4 Cobry, z toho budou dvě letuschopné pro CIAF.
   Pak jsem se nadchnul pro EC.

   Teď když čtu článek o tom, jak si sami budeme dělat jenerálky...zní to podmanivě.
   Nic to nemění na tom, že sejčkování mělo cosi do sebe a cesta Bellu je taková podivná.
   Navíc pozemáci používají Spike a teď se bude dokupovat trošku Hellfire, možná i trošku 9X...jeden by přitom očekával, že se vydáme směrem Meteorů a IRIST.....
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:12 12.07.2019

    Pokud dojde na nákup AH-1Z bylo by dobré sjednotit u letectva PLŘS krátkého dosahu na AIM-9X. Tady je problém že Gripen nemá zatím tuhle střelu integrovanou. Ovšem na případný ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud dojde na nákup AH-1Z bylo by dobré sjednotit u letectva PLŘS krátkého dosahu na AIM-9X. Tady je problém že Gripen nemá zatím tuhle střelu integrovanou. Ovšem na případný nákup střel Meteor by to nemělo vliv.
    Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     13:41 12.07.2019

     Ona je otázka zda ty Hellfire jsou tak trendy. Samozřejmě je to zachovaná schopnost, navíc kvalitativně dál než staré AT-6, to bez debat. Na první pohled bez problému.

     Mě jako ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ona je otázka zda ty Hellfire jsou tak trendy. Samozřejmě je to zachovaná schopnost, navíc kvalitativně dál než staré AT-6, to bez debat. Na první pohled bez problému.

     Mě jako nadějného amerikanofilního gympláka na začátku devadesátek moc bavil Gunshit2000, člověk si ladil svůj roj, čachroval kolik Stingerů a kolik Hellfire/Hyder (i zrušený Sidearm) na co navěsí....a pak tam byl myslím Hellstrike, s tím se dalo pálit po všem :D
     Už ani nevím, zda to byla fikce nebo v USA takový program existoval. Ale pokud vím, tak ruský Vichr (údajně příliš nerozšířen) je na všechny cíle, stejně tak jeho modernější nástupce. V Evropě jde do výroby taky univerzální střela, v USA myslím to samé.
     Prostě Venom+Viper je najednu stranu ověřené, ale zároveň takové zakonzervované řešení.
     Blackhawk toho umí tolik a přijde mi jako otevřenější platforma, ale je otázka zda ten nabízený taky nebude nějak "zapečetěn".
     Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:56 12.07.2019

      Samozřejmě jsem to psal s plným vědomím, že každá střela má své plusy a mínusy a nelze to odbýt hláškou "je na všechno". V minulosti taky docházelo v bojové zóně k sestřelům nízko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě jsem to psal s plným vědomím, že každá střela má své plusy a mínusy a nelze to odbýt hláškou "je na všechno". V minulosti taky docházelo v bojové zóně k sestřelům nízko a pomalu letících cílů pomocí TOW, případně 12,7mm Mi-24 sundala Fantoma. To jsou ale špeky.
      Aim-9x určitě dokáže víc než Stinger, natož nějaká víceúčelová střela.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:12 12.07.2019

      nebyl to Hellstrike, ale Starstreak a mohl sis ho na AH-64 podvěsit místo Stingerů.
      Program je reálný a používají ho Britové

      nebyl to Hellstrike, ale Starstreak a mohl sis ho na AH-64 podvěsit místo Stingerů.
      Program je reálný a používají ho Britové

     • Luky
      15:02 12.07.2019

      čéče, to jsi mi nasadil brouka do hlavy....tak jsem zagůglil obrázky a Hellstrike nikde - jenomže ho uměl nosit jen Longbow a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      čéče, to jsi mi nasadil brouka do hlavy....tak jsem zagůglil obrázky a Hellstrike nikde - jenomže ho uměl nosit jen Longbow a Comanche:
      http://simhq.com/forum/files/u...

      Jinak Starstreak má impozantní parametry, ale zdá se, že je čistě proti vzdušným cílům (ať už jako AA nebo SA Manpad)...ačkoli pro svou vysokou rychlost ublížit může a testovali jej (nemá na to ale hlavici).
      To spíš až její pokračovatel Martlet je multifunkční (i když mnohem lehčí než Hellfire):
      https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Dávají to na Wildcat.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:34 12.07.2019

      tož on se tam používal jako alternativa k Stingeru, jen díky laserovému navádění byl lehce víceúčelový :)

      tož on se tam používal jako alternativa k Stingeru, jen díky laserovému navádění byl lehce víceúčelový :)

     • Luky
      18:13 12.07.2019

      Měli to tak udělat Skelete, protože by to dávalo logiku, jelikož tato fiktivní střela byla zjevně inspirována britským programem, ze kterého nakonec vzešla lehčí PL střela. Oni z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Měli to tak udělat Skelete, protože by to dávalo logiku, jelikož tato fiktivní střela byla zjevně inspirována britským programem, ze kterého nakonec vzešla lehčí PL střela. Oni z toho ale udělali víceúčelový superrychlý hmotnostní ekvivalent Hellfire, který za víceúčelovost platí slabší hlavicí (dolet 7 km mezi Hellfire A a B)
      8x Helstreak na Longbow:
      https://imgur.com/5waQcIz...
      8x mikrovlnný HellfireB na Longbow:
      https://imgur.com/9Orio9M...
      Jsem to nainstaloval :D...co taky, když jsem si zrakvil nohu (neskákejte do kalných vod)

      Závěr je, že se pravděpodobně za víceúčelovost platí i u reálných PTŘS.
      AGM-179 JAGM zůstává protizemní a vyloženě AA má ze západních střel deklarován německý TRIGAT-LR.
      Nadruhou stranu Izraelci s mikrovlnným Hellfirem sundali Cessnu....asi je to jen o chuti
      Skrýt celý příspěvek

     • KOLT
      22:27 12.07.2019

      Tuším ještě Javelin má schopnost postřelovat helikoptéry, ale jen v malých výškách a rychlostech. TRIGAT je pochopitelně jiná liga. Mmchd, nevíte, jak je na tom v tomto ohledu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tuším ještě Javelin má schopnost postřelovat helikoptéry, ale jen v malých výškách a rychlostech. TRIGAT je pochopitelně jiná liga. Mmchd, nevíte, jak je na tom v tomto ohledu Spike?
      Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     17:59 12.07.2019

     Przepraszam
     A czym AH-1Z ma wykrywać "cel" dla AIM-9X?

     Przepraszam
     A czym AH-1Z ma wykrywać "cel" dla AIM-9X?

     • Luky
      18:28 12.07.2019

      Tam to asi půjde jenom krz seeker a tón...právě proto mi u vrtulníků obecně přijde praktičtější mít víceúčelové střely, případně ty lehké jako Stinger/Mistral, které tolik neváží a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tam to asi půjde jenom krz seeker a tón...právě proto mi u vrtulníků obecně přijde praktičtější mít víceúčelové střely, případně ty lehké jako Stinger/Mistral, které tolik neváží a rychle akcelerují.
      Těžší AiM-9X nebo R-73 mi dávají smysl na námořních Cobrách (Kamovech). Přeci jen nad širým mořem se můžou snáze dostat do půtky s nějakým nahaněčem.
      Skrýt celý příspěvek

     • KOLT
      22:39 12.07.2019

      Viper umí odpalovat AIM-9X pomocí HMD, ale nevím jestli i v LOAL režimu.

      Viper umí odpalovat AIM-9X pomocí HMD, ale nevím jestli i v LOAL režimu.

 • Warnost
  10:25 12.07.2019

  Možná už to tu padlo, těch příspěvků je tu už kvanta, ale měl bych otázku. Čistokrevné bitevníky měli nahradit univerzální stroje, protože armáda měla malý rozpočet. Proč tedy v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná už to tu padlo, těch příspěvků je tu už kvanta, ale měl bych otázku. Čistokrevné bitevníky měli nahradit univerzální stroje, protože armáda měla malý rozpočet. Proč tedy v době, kdy se rozpočet navyšuje, se bitevníky nenahradí zase bitevníky, tedy AH-1Z?
  Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
   11:51 12.07.2019

   Zas tak moc se nenavyšuje :-( AH-1Z v této zakázce zajišťují použití PTŘS. Mi-35 zatím zůstávají. Až odejdou do důchodu, bude je možné nahradit právě Vipery. Pokud teď koupíme ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zas tak moc se nenavyšuje :-( AH-1Z v této zakázce zajišťují použití PTŘS. Mi-35 zatím zůstávají. Až odejdou do důchodu, bude je možné nahradit právě Vipery. Pokud teď koupíme UH-60, je docela dobře možné, že po vyřazení Hindů žádné bitevní vrtulníky nepořídíme.
   Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  10:08 12.07.2019

  Ako tu uz mnohi diskutujuci napisali, oba ponukane riesenia (UH60, UH1+AH1) su vyhovujuce a hanbu nespravia nikde na svete. Otazka tak znie, ci naozaj take jednostranne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako tu uz mnohi diskutujuci napisali, oba ponukane riesenia (UH60, UH1+AH1) su vyhovujuce a hanbu nespravia nikde na svete. Otazka tak znie, ci naozaj take jednostranne uprednostnovanie aeromobilnych jednotiek bez vhodnej tazkej podpory je to spravne. Je potesitelne, ze ACR nema o personalne naplnenie nudzu (teda dufam ze nechcu opakovat husitov a vydat sa na plienenie Slovenska) a dari sa budovat nove utvary. Samozrejme kazdy mlady bazant chce byt radsej vysadkarom ako kucharom ci spojarom...
  Je ale na stole otazka, ci by 3 baterie HIMARSov nespravili vacsiu paradu a ci by tie nestastne KUBy tiez nestali o nahradu. Americania maju siroky sortiment ako minut peniaze na zbrane a municiu. Aby nakoniec ten elitny vysadkovy pluk vysadeny niekde pri Minsku neutrpel fatalne straty práve pre to, ze im nebude mat kto pomoct. Operacia Market-Garden nech je mementom.
  Ako spravne poznamenal diskujuci po Polsky, CARGO stroje nemusia byt najnovsie a pomocou snad partnerov na Ukrajine by sa stroje Mi17(1) mohli u vás pouzivat este dlho.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   10:21 12.07.2019

   25 let jsme výsadkový pluk nepotřebovali, na aeromobilní operace lze vycvičit všechny útvary pozemních sil, jsou to profíci, jen je tam doveze vrtulník a ne auto. Berte to tak, že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   25 let jsme výsadkový pluk nepotřebovali, na aeromobilní operace lze vycvičit všechny útvary pozemních sil, jsou to profíci, jen je tam doveze vrtulník a ne auto. Berte to tak, že náčelník generálního štábu je výsadkář, dělostřelcům zatím moc pšenka nepokvete.
   Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    10:35 12.07.2019

    Ja len dufam, ze poslednu vetu ste napisali len ako vtip. Ak ste ju mysleli vazne a naozaj aj plati, tak je to znamka amazerizmu a nie profesionality. Nacelnik gen stabu ma mat ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ja len dufam, ze poslednu vetu ste napisali len ako vtip. Ak ste ju mysleli vazne a naozaj aj plati, tak je to znamka amazerizmu a nie profesionality. Nacelnik gen stabu ma mat zaujem o co najvyššiu bojaschopnost celej armady a nie len protezovanie jednotiek, z ktorych pochadza.
    Da sa ale tomu rozumiet aj tak, ze ACR bude naozaj expedicny zbor po vzore cudzineckej legie (tam by sa ta husitska tradícia hodila - len namiesto vozov by boli vrtulniky).
    Skrýt celý příspěvek

    • tryskac
     10:40 12.07.2019

     Clanok pojednava aj o mentalite Opaty...
     https://www.lidovky.cz/lide/ve...

     Clanok pojednava aj o mentalite Opaty...
     https://www.lidovky.cz/lide/ve...

     • skelet
      11:23 12.07.2019

      jako myslíš chladnokrevnost?

      jako myslíš chladnokrevnost?

     • tryskac
      11:47 12.07.2019

      V nedavnej dobe bol incident, pri ktorom zahynuli CR vojaci v Afganistane. Opata vyhlasil, ze nikto nebude zabijat beztrestne CR vojakov niekde v zahranici. Nasledovala tajna ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V nedavnej dobe bol incident, pri ktorom zahynuli CR vojaci v Afganistane. Opata vyhlasil, ze nikto nebude zabijat beztrestne CR vojakov niekde v zahranici. Nasledovala tajna operacia, kde asi vyriesili tuto zalezitost. Neviem ci ste zachytili utajovanu notu CR MZ od Afganskej strany, obsah ani ja nepoznam, ale domnievam sa, ze slo o ohradenie sa voci vykonavaniu "spravodlivosti" na uzemii suverénneho statu cudzimi vojskami, ktore tam su na udrziavanie, podporu a vycvik PARTNERSKYCH jednotiek. Neviem ako by sa vam pacilo, keby Rusi robili nieco podobne na uzemii CSSR po roku 1968,asi nie tiez moc. Na margo mentality...
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      12:00 12.07.2019

      Opata prostě telegrafem britské koloniální společnosti vypípal: "SMAHNETE TY KOZO**** " a bylo vymalováno...

      Opata prostě telegrafem britské koloniální společnosti vypípal: "SMAHNETE TY KOZO**** " a bylo vymalováno...

     • skelet
      12:03 12.07.2019

      domnívat se znamená, nic nevědět. V té nótě může být cokoliv, včetně požadavku, aby naši vojáci mimo základny nebyly vybaveni vepřovým masem.
      Dělat ze dvou článků psychologický ...
      Zobrazit celý příspěvek

      domnívat se znamená, nic nevědět. V té nótě může být cokoliv, včetně požadavku, aby naši vojáci mimo základny nebyly vybaveni vepřovým masem.
      Dělat ze dvou článků psychologický rozbor je dosti odvážné. V jednom článku je popsána jeho chladnokrevnost, v druhém je popsána jeho "nasertivnost". Z obou tak maximálně vyplývá, že nemá rád, když se mu na jeho druhy ve zbrani šahá :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:05 12.07.2019

      Akce 601.skss byla probírána na bezpečnostní radě sněmovny a bylo rozhodnuto o tom že nepřekročila mandát který mají čeští vojáci. Co se v afghánské nótě píše nikdo z nás nemůže ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Akce 601.skss byla probírána na bezpečnostní radě sněmovny a bylo rozhodnuto o tom že nepřekročila mandát který mají čeští vojáci. Co se v afghánské nótě píše nikdo z nás nemůže vědět a ani čeho se týká. Připomíná že události o kterých spekulujete se odehráli před rokem. Nechápu proč by čekali s případnou stížností tak dlouho.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:15 12.07.2019

      Opata je velkej bojovník, ale nadhled evidentně chybí. Slova generála Pavla musíte brát s rezervou, čím více se vyjadřuje v tom smyslu, že do politiky nechce, tím častěji se v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Opata je velkej bojovník, ale nadhled evidentně chybí. Slova generála Pavla musíte brát s rezervou, čím více se vyjadřuje v tom smyslu, že do politiky nechce, tím častěji se v médiích k politice vyjadřduje ;-)
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:18 12.07.2019

      Scotty
      za časovým odstupem může být i jejich vlastní vyšetřování všech událostí, které nějaký čas určitě trvalo, nebo pouze politické pozadí

      Scotty
      za časovým odstupem může být i jejich vlastní vyšetřování všech událostí, které nějaký čas určitě trvalo, nebo pouze politické pozadí

     • Scotty
      13:36 12.07.2019

      flanker.jirka
      Kromě pár vtípků a celkem oprávněné kritiky na adresu Zemana jsem od Pavla žádné přímé vyjádření k politice zatím neslyšel.
      Co je za Afghánskou nótou se opravdu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Kromě pár vtípků a celkem oprávněné kritiky na adresu Zemana jsem od Pavla žádné přímé vyjádření k politice zatím neslyšel.
      Co je za Afghánskou nótou se opravdu můžeme jen dohadovat. Také to může souviset z druhým incidentem při kterém padl náš psovod a pachatel tohoto útoku zemřel za řekněme nevyjasněných okolností. Tam by byla případná stížnost afghánské vlády namístě.
      Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     10:48 12.07.2019

     Velení armády se rozhodlo že je třeba vybudovat další manévrový prvek ke stávajícím dvěma brigádám. Přitom výsadkový pluk bude moct být postaven nejrychleji a za přijatelné ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Velení armády se rozhodlo že je třeba vybudovat další manévrový prvek ke stávajícím dvěma brigádám. Přitom výsadkový pluk bude moct být postaven nejrychleji a za přijatelné náklady. Stavět další mechanizovanou brigádu je mimo finanční možnosti ministerstva obrany.
     Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      10:57 12.07.2019

      Zajímavé... :-)

      Zajímavé... :-)

     • flanker.jirka
      13:23 12.07.2019

      Scotty, pokud bude platit to, že výsadkový pluk bude plnit těch 10 bodů úkolů v článku tak to moc další manevrový prvek nebude. Bude pouze vypomáhat v operacích konvečnějšího ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, pokud bude platit to, že výsadkový pluk bude plnit těch 10 bodů úkolů v článku tak to moc další manevrový prvek nebude. Bude pouze vypomáhat v operacích konvečnějšího charakteru.
      A na vytvoření čtyř posílených rot (říkají jim komanda) postačuje stále úroveň praporu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:34 12.07.2019

      Stávající výsadkový prapor se má početně zdvojnásobit zhruba na 1000 vojáků. Početně tedy bude odpovídat pluku, to že nebude rozdělen na
      dva prapory, ale na něco čemu říkají ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Stávající výsadkový prapor se má početně zdvojnásobit zhruba na 1000 vojáků. Početně tedy bude odpovídat pluku, to že nebude rozdělen na
      dva prapory, ale na něco čemu říkají komanda není důležité.
      Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    10:40 12.07.2019

    Nasazení výsadkového pluku není zdaleka jen o aeromobilních operacích.... Jak už jsem psal níž má to být elitní lehká pěchota typu Rangers.

    Nasazení výsadkového pluku není zdaleka jen o aeromobilních operacích.... Jak už jsem psal níž má to být elitní lehká pěchota typu Rangers.

   • TF_HU
    10:58 12.07.2019

    Hm, to sice lze. Ale pokud tankistu vycvičíte na TVV...bude vám pak chybět tankista. Fakt doba univerzálů je pryč. Doufám.

    Hm, to sice lze. Ale pokud tankistu vycvičíte na TVV...bude vám pak chybět tankista. Fakt doba univerzálů je pryč. Doufám.

   • skelet
    11:25 12.07.2019

    uvědomuješ si, že celé se to spustilo, když tam byl Bečvář = dělostřelec?

    uvědomuješ si, že celé se to spustilo, když tam byl Bečvář = dělostřelec?

    • flanker.jirka
     13:29 12.07.2019

     Pan Bečvář byl od počátku 90. let u vzniku vojenské policie a celá kariéra po převratu je u něj s VP svázaná.

     Pan Bečvář byl od počátku 90. let u vzniku vojenské policie a celá kariéra po převratu je u něj s VP svázaná.

     • skelet
      14:30 12.07.2019

      což opět nepotvrzuje tvou teorii ;)

      což opět nepotvrzuje tvou teorii ;)

  • TF_HU
   10:55 12.07.2019

   To je o prioritách...nemá smysl se u letectva bavit o dělostřelectvu. Jiný projekt, jiné peníze. Jiná priorita.

   To je o prioritách...nemá smysl se u letectva bavit o dělostřelectvu. Jiný projekt, jiné peníze. Jiná priorita.

 • liberal shark
  10:06 12.07.2019

  Ještě si dovolím nastolit otázku do diskuse: CH-47F Chinook nebo raději konvertoplán třídy V-22 Osprey ? To by umožnilo nahradit malá dopravní letadla třídy L-410.

  Ještě si dovolím nastolit otázku do diskuse: CH-47F Chinook nebo raději konvertoplán třídy V-22 Osprey ? To by umožnilo nahradit malá dopravní letadla třídy L-410.

  • flanker.jirka
   10:26 12.07.2019

   Osprey bude asi hodně drahej, spíše možná Valor by dokázal L 410 nahradit, i když nemá stejnou kapacitu přepravy. Na těžkou přepravu Chinook, ale koupí nám to někdo? :-)

   Osprey bude asi hodně drahej, spíše možná Valor by dokázal L 410 nahradit, i když nemá stejnou kapacitu přepravy. Na těžkou přepravu Chinook, ale koupí nám to někdo? :-)

 • Lukas
  09:41 12.07.2019

  Użytowników S-70 w Europie jest sporo
  Słowacja, PL, Austria, Szwecja, Turcja, Chorwacja

  Ja bym nie sugerował się ceną Ch-47 dla Holandii - oni już mają Ch-47 więc nie muszą ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Użytowników S-70 w Europie jest sporo
  Słowacja, PL, Austria, Szwecja, Turcja, Chorwacja

  Ja bym nie sugerował się ceną Ch-47 dla Holandii - oni już mają Ch-47 więc nie muszą kupować "pełnego pakietu"

  Acz takie podejście (najpierw ciężkie) też ma sens - o ile zmodernizuje się kolejne Mi-17. (Tak jak te)

  Ale najpierw trzeźwa ocena - co chcemy mieć? Jakie zdolności.

  Załóżmy że chcemy aby pułk powietrznodesantowy składał się z
  kompani dowodzenia
  3 kompani szturmowych (+1 w aktywnej rezerwie)
  1 kompani wsparcia (cięższe uzbrojenie)

  Czy śmigłowce ACR będą w stanie przerzucić cały pułk "na raz" - nie.

  Prawdopodobnie nikt z wojskowych tego nie oczekuje.
  Za to flota śmigłowców ma być zdolna do przerzutu "grupy zadaniowej" w wielkości kompani
  I teraz pytanie jak ma wyglądać "modelowa grupa zadaniowa" - bo ilość żołnierzy i sprzętu determinuje ile jakich śmigłowców potrzebuje ACR.

  Załóżmy że owa "grupa zadaniowa" to
  - dwa plutony (po 28 żołnierzy)
  - pluton wsparcia (sekcja ATGM - dwa lekkie pojazdy jak te ->https://pbs.twimg.com/media/Cx...
  sekcja moździerzy 81 mm - dwa pojazdy - ciągniki moździerza 81 mm)
  sekcja logistyczna - 3 lekkie pojazdy "logistyczne" jak Supacat )
  - drużyna dowodzenia (7-8 żołnierzy)

  Żeby to przewieźć na przykład duetem S-70 i CH-47 potrzeba

  9 S-70 (realnie 1 drużyna do 1 S-70 )
  + przyda się 1-2 maszyny do eskorty -> 11 maszyn
  4 CH-47

  Przy 70% wskaźniku gotowości maszyn, by móc przerzucić taką małą grupę potrzeba minimum
  16 S-70
  6 Ch-47

  A przecież to śmiesznie mała grupa...

  Dlatego problem uważam za dużo bardziej skomplikowany niż tylko rozważania co jest "dobre"
  Nawet analiza udźwigu maszyn, czy liczy foteli to za mało...

  Trzeba konkretne wiedzieć - jak ma wyglądać pluton-kompania-pułk powietrznodesantowy, w co będzie wyposażony.
  Czy tylko lekkie quady czy może większe pojazdy 4x4, czy będą moździerze 81/120mm czy tylko 60mm

  Trzeba mieć konkretną wizje użycia jednostki.
  A dopiero po to zdefiniować "potrzeby transportowe" - i kupować śmigłowce...
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   10:25 12.07.2019

   Pokud vím, tak se plánuje nasazovat maximálně jedno komando najednou - v podstatě posílená samostatná výsadková rota s vybavením podle typu mise.

   Pokud vím, tak se plánuje nasazovat maximálně jedno komando najednou - v podstatě posílená samostatná výsadková rota s vybavením podle typu mise.

   • tomas.kotnour
    13:55 12.07.2019