UH-60M Black Hawk vs UH-1Y Venom / AH-1Z Viper: Jakou cestou se vydá Armáda ČR?

UH-60M Black Hawk vs UH-1Y Venom / AH-1Z Viper: Jakou cestou se vydá Armáda ČR?
S-70M Black Hawk se střelami Hellfire / Lockheed Martin (Zvětšit)

České ministerstvo obrany (MO ČR) posuzuje akvizici vrtulníků UH-60M Black Hawk nebo dua vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Současný výběr vrtulníků je klíčový, protože předurčí podobu českého vrtulníkového letectva na několik desítek let dopředu a orámuje schopnosti budovaného výsadkového pluku.

Podoba českého vrtulnikového letectva do roku 2050

Nákup amerických vrtulníků v březnu letošního roku potvrdil český premiér Andrej Babiš po návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa. O neamerické nabídce vrtulníků je zbytečné polemizovat, protože žádná taková není a nebude na stole, tedy pokud bude stále Andrej Babiš premiérem a dodrží to, na čem se s Donaldem Trumpem dohodli.

Přesnou podobu nabídek se dozvíme až po podpisu smlouvy. Zatím víme, že za:

  • osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bojové AH-1Z Viper zaplatíme 645,9 milionu dolarů (14,5 miliardy korun);
  • za 12 víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk zaplatíme 589,9 milionu dolarů (13,2 miliardy korun).

Obsah nabídek není znám, ale pochopitelně součástí je celý výcvikový, provozní a servisní ekosystém (stroje, nástroje, přípravky, měřidla, atd.), náhradní díly, elektronické, komunikační, navigační, obranné a zbraňové systémy, munice (včetně raketové), výcvik pilotů, technická podpora, atd. atd. Nákup vrtulníků proběhne skrz systém zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sales), přes který Spojené státy prodávají svým spojencům nejpokročilejší zbraňové systémy.

Klíčové je uvědomit si, že každá z nabídek předurčí podobu českého vrtulníkového letectva na několik desítek let dopředu (minimálně do roku 2050). Stejně tak je nutné si uvědomit, že každá z nabídek předurčí další nákupy vrtulníků (zřejmě nejen pro vojenské účely, viz. níže) a také schopnosti budovaného výsadkového pluku.


UH-1Y Venom

Vládní rozpočet financuje hned několik vrtulníkových silových / záchranných / výcvikových složek:

  • Armáda ČR má vrtulníkové (Mi-171, Mi-24/35 + budoucí stroje) a menší dopravní letectvo (Mi-8/17 a W-3);
  • Letecká služba Policie ČR provozuje cca 13 vrtulníků (8×EC135 a 2-3×Bell 412);
  • Centrum leteckého výcviku Pardubice (LOM Praha) – vojenská škola s vrtulníky Enstrom 480 + zapůjčené Mi-17 od Armády ČR (dceřiná LOM Trade navíc buduje v Hradci civilní školu pro zahraniční vojáky opět s vrtulníky Enstrom);
  • Letecká záchranná služba (LZS), civilní vrtulníky placené ze státního rozpočtu;
  • LOM Praha jako údržbové centrum MRO (Maintenance, Repair & Overhaul) pro vrtulníky a motory. 

Kromě armády chce dva nové velké vrtulníky i Útvar rychlého nasazení (URNA) a počítá se s náhradou vrtulníků Mi-8/17 u 24. Základny dopravního letectva v Kbelích. Výhledově je nutná samozřejmě náhrada vrtulníků W-3 Sokol a Mi-171.

Armáda ČR v současnosti neřeší jen čistě vojenské úkoly, ale působí také v civilním Integrovaném záchranném systému (IZS) a navíc zajišťuje LZS v plzeňském a jihočeském kraji. Samozřejmě všechny výše uvedené civilní úkoly komplikují výběr vrtulníků. Pokud Armáda ČR omezí roli v IZS jen na dobu katastrof a zcela opustí provozování LZS, výběr vrtulníků se zjednoduší.

Pokud zůstane Armáda ČR pouze u vojenských úkolů, postačí dva typy vojenských přepravních (víceúčelových) vrtulníků, a to střední a velký stroj (případně ještě čistě útočný vrtulník). Dva typy strojů jsou praktické, protože umožní fungování vrtulníkového letectva, pokud jeden z typů zůstane na delší dobu uzemněn (např. kvůli nehodě). Pokud armáda zůstane u suplování civilních vrtulníkových složek (LZS, IZS), zřejmě bude nutné se podívat ještě po lehčím třetím typu.

V každém případě podle Magdy Dvořákové, z tiskového oddělení MO ČR, je stávající „koncepce výstavby AČR stále platná, nicméně, v současné době je připravována její aktualizace.“ Rozsah aktualizace, včetně pasáže o vrtulníkovém letectvu, není znám. Dodejme, že původně Armáda ČR požadovala lehčí vrtulníky, ale například Black Hawk už spadá do kategorie středních vrtulníků, naopak UH-1 je na spodním okraji středních vrtulníků.


Palubní střelci na Mi-171Š. Po další modernizaci (viz níže) půjde lafetovat Miniguny do obou dveří.

Klíčová informace je, že Armáda ČR plánuje modernizaci všech 15 kusů vrtulníků Mi-171. „Cílem této modernizace bude zabezpečit splnění standardů NATO – IFF (Identifikace vlastní/cizí) a splnění požadavků EU (EASA a EUROCONTROL -  Council Decision (EU)), které jsou kladené na státní letadla pohybující se v evropském vzdušném prostoru. V rámci této plánované modernizace tak bude modernizováno i osm dosud nemodernizovaných vrtulníků Mi-171Š – bez rampy. S vrtulníky Mi-171Š počítá AČR za horizont roku 2030,“ uvedla pro Armádní noviny Dvořáková.

Navíc sedm modernizovaných Mi-171Š s rampou (osmý byl bohužel zničen) projde další modernizací, při které bude mimo jiné posílená pancéřová ochrana a dojde k zabudování systému pro rychloupínání nákladu podle standardů NATO.

Výkony Mi-171 a vrtulníků Black Hawk jsou podobné. Nicméně Mi-171 je výkonnější stroj s maximální startovací hmotností 13 000 kg oproti maximální startovací hmotnosti 10 660 kg u Black Hawku. Klíčové je, že najezdová rampa a vnitřní nákladový prostor Mi-171 (s rampou) dokáží přepravit vozidla o výšce 1,76 metru a šířce 1,50 metru (omezení nájezdové rampy).

Mi-171 v kabině přepraví až 4000 kg nákladu. V podvěsu Mi-171 přepraví rovněž až 4000 kg, stejně jako Black Hawk. UH-1Y Venom přepraví v podvěsu zhruba 2000 kg.

Výsadkový pluk

Jedním z hlavních úkolů vrtulníků Armády ČR bude podpora aeromobilních operací budovaného výsadkového pluku, který poslouží jako jednotka velmi rychlé reakce pro řešení krizových situací.

Výsadkový pluk bude řešit následující úkoly:

  1. Vzdušně-výsadkové operace;
  2. Operace v týlu nepřítele;
  3. Boj na zdrženou;
  4. Operace vyhledej a znič;
  5. Taktická záchrana leteckých osádek;
  6. Přepadové operace;
  7. Operace s využitím léček;
  8. Operace na ovládnutí;
  9. Operace na evakuaci nekombatantů (civilistů);
  10. Stabilizační a poradenské operace;

Jak bylo uvedeno výše, modernizované Mi-171 zůstanou ve výzbroji Armády ČR minimálně do roku 2030. Navíc podle výše uvedené modernizace vrtulníků Mi-171 se dá očekávat, že výsadkový pluk pro své aeromobilní operace využije především modernizované výkonné vrtulníky Mi-171 s rampou.

Na dotaz, zda budování výsadkového pluku nějak ovlivní akvizice vrtulníkového letectva, Dvořáková uvedla: „Budování výsadkového pluku nemá dopad na akvizice vrtulníkového letectva. Nicméně, AČR počítá s úzkou spoluprací výsadkového pluku a novou platformou vrtulníků.“

Je také nutné uvědomit si, že u výsadkového pluku bude potřebné vrtulníky (a letadly) přepravit i taktická vozidla 4×4 pluku. Výsadkový pluk má zájem o následující vozidla:

  • Lehká útočná vozidla (LÚV) s lafetovanou výzbrojí a hmotností větší než 3500 kg. LÚV nepůjde přepravit lehkými dopravními letadly (C-295) nebo středními vrtulníky (Black Hawk, Mi-171). Doprava je možná pouze středními transportními letadly (C-130, KC-390);
  • Lehká výsadková vozidla (LVV), neboli buginy, určené pro výsadkové operace s hmotností do 3500 kg. Schopnost přepravy středními vrtulníky i možnost výsadku na padácích;
  • Ultralehká výsadková vozidla (UVV), v podstatě čtyřkolky do 1000 kg, pro přepravu jednotlivých osob nebo dvojic (průzkumníci a odstřelovači).


UH-60M Black Hawk

Výsadkový pluk bude tedy potřebovat přepravit LVV a UVV vrtulníky, což zvládne v podvěsu Black Hawk i Mi-171. Pokud se podíváme na klasického zástupce LVV, vozidlo Polaris MRZR D4, tak díky svým rozměrům (š×v; 151,5×187,5 cm) by dokonce s menšími úpravami šlo přepravovat uvnitř Mi-171. V podvěsu dokáže MRZR D4 přepravit i Venom.

Výsadkový pluk chce získat schopnost vysadit na padácích nebo aeromobilním výsadkem jedno komando. V dalších vlnách budou podle potřeby vysazována další komanda. Velikost komanda je utajovaná informace, ale výsadkový pluk by měl mít čtyři komanda (plus jedno v rámci Aktivní zálohy).

Z výše uvedeného je patrné, že pro potřeby výsadkového pluku (podle názoru Armádních novin) se hodí z výkonnostního hlediska (provozní náklady, bezpečnost dodávek náhradních dílů neřešíme) modernizované Mi-171 s rampou, které umožní vnitřní přepravu LVV. Nákup Black Hawků se tak na první pohled nezdá příliš logický, protože výkonnostně podobné Mi-171 budou létat minimálně do roku 2030.

Avšak, co dále? Po nákupu prvních osmi UH-1Y Venom a AH-1Z Viper bude muset následovat (podle neoficiálních informací „bude následovat“) nákup dalších těchto vrtulníků, až do dosažení počtu 12 víceúčelových UH-1Y a 12 útočných AH-1Z. Tím odpadne i problém s centrem LOM Praha, které díky 24 (12 + 12) vrtulníkům (s 85 % stejnými díly) může vytvořit životaschopný ekonomický projekt pro údržbu draků, motorů a převodovek UH-1Y/UH-1Z.

V případě nákupu pouze 12 Black Hawků by zřejmě bylo nutné vytvářet společná údržbová centra s Polskem nebo Slovenskem.

Navíc motory General Electric T700 na vrtulnících UH-1Y/UH-1Z najdeme i na vrtulnících Black Hawk, takže se naskýtá šance zajišťovat servis slovenským, polským či rakouským Black Hawkům. Dominantně ale musí program vojenských vrtulníků LOM Praha pokrývat zakázky od Armády ČR. Firma General Electric má navíc v České republice (v Praze-Letňanech) velké investiční záměry s turbovrtulovými motory ATP (Advanced Turboprop), které se budou v ČR vyrábět. Naskýtá se tak příležitost na spolupráci ohledně údržby a oprav motorů T700, pokud tedy bude někdo chtít…


CH-47F Chinook

Chinook jako náhrada za Mi-171

Jaký vtulník má však později UH-1 a AH-1 (případně Black Hawk) v Armádě ČR doplnit, resp. později nahradit Mi-171? Pokud chceme budovat u výsadkového pluku plnohodnotné aeromobilní schopnosti, tedy schopnosti provádět „kolmé“ výsadky vojáků a kolové techniky na vzdálenost několika stovek kilometrů, v úvahu (z výkonostního hlediska) připadá jen dvoumotorový vrtulník CH-47F Chinook, případně třímotorový CH-53K King Stallion.

Při nákupu těchto strojů nebudeme rozhodně osamocení, protože práve CH-47F Chinook nebo CH-53K King Stallion si v Německu zvolí jako náhradu za staré CH-53G. Vrtulníky CH-53K King Stallion čeká dlouhá budoucnost a americká armáda počítá s provozem CH-47F Chinook minimálně do roku 2050. Vrtulníky CH-47F přitom již létají v Nizozemsku, Itálii, Španělsku, Řecku, Kanadě, Turecku a ve Velké Británii. V případě nákupu CH-53K je ale třeba si uvědomit, že jeden stroj stojí jako nové stíhací letadlo...

Jeden CH-47F přepraví uvnitř až 55 vojáků nebo 10 886 kg nákladu. Chinook tak bez problémů přepraví až tři buginy MRZR D4 nebo dvě větší útočná vozidla Polaris DAGOR. Chinooky navíc půjde využít i pro potřeby 601. skupiny speciálních sil (lze uvažovat i o speciálních verzích MH-47G Chinook) a dokonce také pro zásahovou jednotku URNA nebo přepravu VIP osob. Jednou z výhod Chinooků je schopnost přepravit v podvěsu až 12 000 kg nákladu (je možné přepravit i útočná vozidla LÚV) a také mimořádná stabilita ve visu (vhodné například pro slaňování nebo přepravu nákladu v podvěsu). 

Pro potřeby jednotky URNA a dopravního vrtulníkového letectva je tak možné nakoupit menší počet Chinooků (cca čtyři až šest; náhrada za Mi-8/Mi-17) a po roce 2030 další Chinooky nakoupit s postupným vyřazováním Mi-171.

Za Armádní noviny tak ideální podoba vrtulníkového letectva Armády ČR do roku 2050 vypadá následovně:

  • 12x UH-1Y Venom;
  • 12x AH-1Z Viper;
  • do roku 2030 15 modernizovaných Mi-171;
  • po roce 2030 podobný počet CH-47F Chinook. 

Rádi se dočteme kritiku a náměty v diskuzi.

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bitevní vrtulník AH-1Z Viper pro Českou republiku a Polsko

Na Dnech NATO americká firma Bell Helicopter představila simulátor vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y ...

Polsko nakoupí vrtulníky S-70i Black Hawk

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk ...

S-70i Black Hawk pro polské speciální síly

Polské letectvo do konce roku převezme čtyři víceúčelové vrtulníky S-70i Black Hawk vyráběné v ...

Armáda ČR: UH-60M Black Hawk vs. UH-1Y Venom / AH-1Z Viper

Armáda ČR porovnává dvě americké nabídky na nové vojenské vrtulníky. V úvahu připadá UH-60M Black ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Gorn
    07:07 23.08.2019

    Opakovaně se setkávám s názory typu "v zimě to nelítá", "v evropě to nikdo neprovozuje", "zavřou linku" a vážně je nechápu. Bell 412 nikomu nic neříká? UH-1 je jen označení ...Zobrazit celý příspěvek

    Opakovaně se setkávám s názory typu "v zimě to nelítá", "v evropě to nikdo neprovozuje", "zavřou linku" a vážně je nechápu.

    Bell 412 nikomu nic neříká? UH-1 je jen označení americké armády, kdo huey kupoval od výrobce (a ne přes FMS) tak má Bell 412. Takže je to rozšířený stroj, v evropských armádách běžně používaný, lítá ve skandinávii i v alpách, "civilní" verze se stále celkem slušně prodává...
    Nehorší co se může stát je že Bell omezí výrobu nových strojů na pár desítek kusů ročně, což nás fakt trápit nemusí, servis existujících strojů jí udrží naživu pár desítek let.Skrýt celý příspěvek

  • Double
    01:33 23.08.2019

    Je smutne ze niekto berie nakup 8 venomov a 4 viperov ako uspech. Poliakom musi byt do smiechu.

    Je smutne ze niekto berie nakup 8 venomov a 4 viperov ako uspech. Poliakom musi byt do smiechu.

    • Jura99
      06:52 23.08.2019

      Je smutne, ze nekdo nevi, kolik Polaci nakoupili vrtulniku. Prakticky skoro zadne.

      Je smutne, ze nekdo nevi, kolik Polaci nakoupili vrtulniku. Prakticky skoro zadne.

      • Matesaax
        08:17 23.08.2019

        Polsko má sice rozsáhlé vrtulnikove letectvo, ale tazny typ je tam stále Mi-2 a staré Mi-24 a Mi-8.

        Polsko má sice rozsáhlé vrtulnikove letectvo, ale tazny typ je tam stále Mi-2 a staré Mi-24 a Mi-8.

      • Double
        10:23 23.08.2019

        Buduci rok im zacina tender na nakup 32 utocnych vrtulnikov. Hlavnym kandidatom je AH-64E. Vy planujete nakupit 4 kusy Viperov. Stale sa cudujes preco to je na smiech? Ale tak ...Zobrazit celý příspěvek

        Buduci rok im zacina tender na nakup 32 utocnych vrtulnikov. Hlavnym kandidatom je AH-64E. Vy planujete nakupit 4 kusy Viperov. Stale sa cudujes preco to je na smiech? Ale tak stale je mozne, ze padne vasa vlada, pripadne sa vymeni minister obrany a cely vyber vrtulnikov sa zrealizuje znovu.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          11:34 23.08.2019

          1) obchod stojí za premiérem (ANO) a ministrem obrany (ANO), přičemž premiér dal ministrovi obrany impuls co se má koupit (USA) 2) i kdyby padla současná vláda, tak za současným ...Zobrazit celý příspěvek

          1) obchod stojí za premiérem (ANO) a ministrem obrany (ANO), přičemž premiér dal ministrovi obrany impuls co se má koupit (USA)
          2) i kdyby padla současná vláda, tak za současným premiérem (ANO) stojí prezident. Takže jej znovu jmenuje
          3) i kdyby byly předčasné volby, tak strana ANO má relativně drtivou převahu nad ostatními stranami + za předsedou ANO stojí prezident, který jej opět jmenuje na post premiéra
          4) s Polskem se ČR nesrovnává, pro nás nejsou impulsem k tomu, aby jsme rozjeli závody ve zbrojení. Na to s nimi máme excelentní vztahy (leckdy mi přijde, že ze strany Poláků k nám jsou lepší, než ze strany Slováků k nám).
          5) Kupujeme systém H-1, což znamená, že nakupujeme dobré až výborné vrtulníky s možností palebné podpory, a to včetně protitankového boje. Počty jsou diskutabilní, ale stále je to lepší, než mít vrtulníky bez výzbroje, respektive jen vrtulníky vyzbrojené kulometem ráže 7,62mm.Skrýt celý příspěvek

          • Double
            14:01 23.08.2019

            To je kazdemu jasne, ze nemate zaujem o zavod v zbrojeni. Predsalen Polsko nakupuje 8x tolko utocnych helikopter ako ACR. Nehovorim, ze su to nekvalitne vrtulniky. Ale ten pocet 4 ...Zobrazit celý příspěvek

            To je kazdemu jasne, ze nemate zaujem o zavod v zbrojeni. Predsalen Polsko nakupuje 8x tolko utocnych helikopter ako ACR.
            Nehovorim, ze su to nekvalitne vrtulniky. Ale ten pocet 4 kusy je fakt komicky. Mozno sa uplatnia ako atrakcia na letecku show, ale to je asi tak vsetko.

            Mimochodom, toto je zivotnost "systemu H-1" v konflikte velmi nizkej intenzity.
            https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            15:52 23.08.2019

            Double: 1) není třeba srovnávat ČR s Polskem. Je to nesmysl. Taky nesrovnáváme ČR se SR, kde těch vojenských vrtulníků máme několikatinásobně více, a počtem se OSSR vyrovná ...Zobrazit celý příspěvek

            Double:
            1) není třeba srovnávat ČR s Polskem. Je to nesmysl. Taky nesrovnáváme ČR se SR, kde těch vojenských vrtulníků máme několikatinásobně více, a počtem se OSSR vyrovná leteckému sboru PČR. Prostě tohle poměřování je o ničem. Každý chápe, že ty 4 kusy jsou určené především pro udržení schopností.
            2) To co postuješ je vrtulník vyráběný v osmdesátých letech. Jak velkou mmodernizací prošel netuším, ale taky neporovnáváme slovenské F-16V s holandskými F-16AM, že?Skrýt celý příspěvek

          • Double
            20:12 23.08.2019

            Mna nejake stare sroty ci uz v PCR alebo ACR nezaujimaju. Bavime sa o nakupe novych strojov a kedze momentalne vsetky staty V4 obmenuju svoje vrtulniky tak je namieste porovnanie ...Zobrazit celý příspěvek

            Mna nejake stare sroty ci uz v PCR alebo ACR nezaujimaju. Bavime sa o nakupe novych strojov a kedze momentalne vsetky staty V4 obmenuju svoje vrtulniky tak je namieste porovnanie jednotlivych obstaravani.

            Napr. aby bol nakup ACR porovnatelny s OSSR tak by ste museli nakupit 18 BH. Namiesto toho ste kupili 8 UH-1 a 4 AH-1.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            22:19 23.08.2019

            Double: ajeje, zase machrovani a porovnavani. Proc by ACR mela kupovat 18 vrtulniku ? Ma jich dnes asi 50. Nic ve zlem, to u vas je tech 9 BH cele vrtulnikove letectvo, navic ...Zobrazit celý příspěvek

            Double: ajeje, zase machrovani a porovnavani. Proc by ACR mela kupovat 18 vrtulniku ? Ma jich dnes asi 50. Nic ve zlem, to u vas je tech 9 BH cele vrtulnikove letectvo, navic jedinou vyzbroji je bambi vak.Skrýt celý příspěvek

          • Double
            22:39 23.08.2019

            A kolko kusov ACR vyradzuje, pretoze to su zastarale sroty? U nas sa momentalne rokuje s Izraelom na dovybaveni Black Hawkov len tak mimochodom :)

            A kolko kusov ACR vyradzuje, pretoze to su zastarale sroty? U nas sa momentalne rokuje s Izraelom na dovybaveni Black Hawkov len tak mimochodom :)

          • Scotty
            22:46 23.08.2019

            Double Trochu demagogie co? My na rozdíl od vás novými vrtulníky nenahrazujeme svoje Mi-17/171. Naše AH-1/UH-1 nahrazují (nebo zatím budou spíš doplňovat) Mi-24 které jste na ...Zobrazit celý příspěvek

            Double
            Trochu demagogie co? My na rozdíl od vás novými vrtulníky nenahrazujeme svoje Mi-17/171. Naše AH-1/UH-1 nahrazují (nebo zatím budou spíš doplňovat) Mi-24 které jste na Slovensku vyřadili bez náhrady.
            Vy rokujete s Izraelem, ovšem naše vrtulníky přijdou už od výrobce plně vybavené.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            06:04 24.08.2019

            Double: rokovat s Izraelem muzete :). Je trochu bizarni chtit po 9ks vrtulniku, aby plnily uplne vsechno, vozily naklad, lidi, popr. spec sily, bitevni ucely a vc. civilnich ukolu ...Zobrazit celý příspěvek

            Double: rokovat s Izraelem muzete :). Je trochu bizarni chtit po 9ks vrtulniku, aby plnily uplne vsechno, vozily naklad, lidi, popr. spec sily, bitevni ucely a vc. civilnich ukolu jako je haseni pozaru. Z BH bitevni stroje nikdy nebudou. Madarska volba je o neco lepsi.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          11:38 23.08.2019

          Nic proti, ale polské tendry mají ještě delší průběh než ty naše. BVP, pušky dopravní vrtulníky to vše vybírají přes deset let. Caracaly dokonce vybrali a později zrušili. Není nic ...Zobrazit celý příspěvek

          Nic proti, ale polské tendry mají ještě delší průběh než ty naše. BVP, pušky dopravní vrtulníky to vše vybírají přes deset let. Caracaly dokonce vybrali a později zrušili. Není nic méně jistého, než výsledek nějakého polského tendru, který navíc začne až za rok. Psal jsem níže, že tento výběr Viper+Venom považuju za nejméně špatné ze špatných řešení, takže Ah-64 bych samozřejmě ocenil. Ovšem vzít pouze UH1 nebo dokonce UH-60 by byla chyba, jsou to transportní vrtulníky a k tomu se zastaralou koncepcí draku (byť naložené novou elektronikou či motory), rampu to nemá, kabina je stísněná, nízká, nosnost slušná, ale třeba UH-60 malá stoupavost.Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            14:30 23.08.2019

            Jura99 - váš názor že napr. BH je stroj so zastaralou koncepciou draku,preto že nemá rampu je trošku úsmevný....BH bol konštruovaný primárne pre us earomobilné nasadenie ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99 - váš názor že napr. BH je stroj so zastaralou koncepciou draku,preto že nemá rampu je trošku úsmevný....BH bol konštruovaný primárne pre us earomobilné nasadenie družstiev...to že sr/čr chce jeden druh vrtuľníku na "všetko",asi nebude chyba BH,prípadne jeho konštruktérov...
            súhlasím že rampa je fajn,ale ani bočné vysadenie nie je úplne zlý spôsob...minimálne traja vojaci môžu páliť zo sedu už pri pristávaní...
            a nemyslím že napr. BH by bol zastaralejší ako napr. uh-1...ktorý tuším tiež nemá rampu ... :)Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            16:32 23.08.2019

            HEKTOR: UH60 je pro transport osob OK, pro materiál má sice nosnost, ale už nikoliv příliš dobré vnitřní rozměry nebo vstupní otvory (vč. té rampy). AČR hledala stroj pro vzdušnou ...Zobrazit celý příspěvek

            HEKTOR: UH60 je pro transport osob OK, pro materiál má sice nosnost, ale už nikoliv příliš dobré vnitřní rozměry nebo vstupní otvory (vč. té rampy). AČR hledala stroj pro vzdušnou podporu a přepravu osob, protože pro náklady má Mi-17/171. Z nijak zvlášť skvělých nabídek (strojů koncepčně z 60-70let) se vybralo to nejméně špatné a přijde mi velice šikovné, že oba vrtulníky mají 85% dílů stejných, vč. kokpitu a pilotáže.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          11:52 23.08.2019

          Double
          V Polsku je AH-1Z také jedním z kandidátů na nahrazení Mi-24.

          Double
          V Polsku je AH-1Z také jedním z kandidátů na nahrazení Mi-24.

          • Double
            13:50 23.08.2019

            Tam ide skor o ten pocet, 3x vacsia krajina co sa tyka obyvatelstva kupuje 8x tolko bojovych vrtulnikov

            Tam ide skor o ten pocet, 3x vacsia krajina co sa tyka obyvatelstva kupuje 8x tolko bojovych vrtulnikov

          • stirling
            16:24 23.08.2019

            Double: no je to spíše 4x větší a na to, že nedávno jsme plánovali mi24 zrušit a nahradit univerzálem je to dobré pro začátek. Polsko je premiant ve zbrojení tak zase buďme nohama ...Zobrazit celý příspěvek

            Double: no je to spíše 4x větší a na to, že nedávno jsme plánovali mi24 zrušit a nahradit univerzálem je to dobré pro začátek.
            Polsko je premiant ve zbrojení tak zase buďme nohama na zemi. Hlavně ať se opravdu nakupuje a jen netlachá.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            16:33 23.08.2019

            Double: už kupuje jo ? :-). Kdy, kde a koho vybrali ? :-)

            Double: už kupuje jo ? :-). Kdy, kde a koho vybrali ? :-)

    • skelet
      07:12 23.08.2019

      nevšiml jsem si, že by se někdo poměřoval s Polskem. Proč taky?

      nevšiml jsem si, že by se někdo poměřoval s Polskem. Proč taky?

  • RiMr71
    22:09 22.08.2019

    ...v to jsem ani nedoufal... ...i pokažené hodiny ukazují dvakrát denně správný čas.. a tohle je ten moment, kdy mafiánský estébák coby premiér ve dvojce se zpitým mužikem na ...Zobrazit celý příspěvek

    ...v to jsem ani nedoufal...
    ...i pokažené hodiny ukazují dvakrát denně správný čas.. a tohle je ten moment, kdy mafiánský estébák coby premiér ve dvojce se zpitým mužikem na Hradě prostě ukázali "správný čas".
    Tahle mafie odejde a ať už přijde jiná, ještě horší, nebo "nedejbože" si tento knedlonárod zase na nějaký čas zvolí někoho jiného než to nejhorší z nejhoršího (čemuž bohužel nevěřím), bitevní helikoptéry a tedy (a hlavně) tato schopnost armády tu zůstane.
    Nejde o těch pár (parádních a účelných a prověřených) Viperů, ale o tu schopnost naší armády.
    Být pilotem helin v AČR tak se mám na co těšit, takto bych si říkal, jak dlouho bude asi trvat, než mě přeškolí na ozbrojeného Blaníka...Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      22:54 22.08.2019

      no s tím nadšením v AČR bych byl opatrný. V několika skupinách na facebooku to vrtulníkáři dost hejtí, ale co tak jsem vypozoroval, tak jsou to hlavně Kbelisti. Zkrátka APKWS není ...Zobrazit celý příspěvek

      no s tím nadšením v AČR bych byl opatrný. V několika skupinách na facebooku to vrtulníkáři dost hejtí, ale co tak jsem vypozoroval, tak jsou to hlavně Kbelisti.
      Zkrátka APKWS není protizemní střela, H-1 může lítat jen v létě apod.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        23:17 22.08.2019

        Jelikož se Kbelisti k AH1/UH1 nedostanou může jim to být celkem jedno. Pro nesení protizemích střel se přece pořizuje právě AH-1Z. Bell tvrdí že jejich vrtulníky jsou nasaditelné ...Zobrazit celý příspěvek

        Jelikož se Kbelisti k AH1/UH1 nedostanou může jim to být celkem jedno. Pro nesení protizemích střel se přece pořizuje právě AH-1Z. Bell tvrdí že jejich vrtulníky jsou nasaditelné ve všech klimatických zónách, ostatně možnost nasazení po celém světě je jedna ze schopností USMC.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        09:47 23.08.2019

        Pokud mají námitky tohoto druhu, pak bych je nebral zas tak vážně :-). Źe by tak zkušená a ostřílená armáda, jako je USMC, provozovala tak špatný zbraňový systém ? To bych se dost ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud mají námitky tohoto druhu, pak bych je nebral zas tak vážně :-). Źe by tak zkušená a ostřílená armáda, jako je USMC, provozovala tak špatný zbraňový systém ? To bych se dost divilSkrýt celý příspěvek

      • RiMr71
        10:58 23.08.2019

        "APKWS není protizemní střela"
        ...a AGM-114 Hellfire je dostatečně protizemní?

        "APKWS není protizemní střela"
        ...a AGM-114 Hellfire je dostatečně protizemní?

        • TF_HU
          08:15 25.08.2019

          APKWS je protizemni raketa s laserovym navedenim. Neco jako nase slepa S5...nebo S8. Na zemi dost ucina, jako delostrelecka munice. Oznacenim strela, jsou oznacovany ty strely, ...Zobrazit celý příspěvek

          APKWS je protizemni raketa s laserovym navedenim. Neco jako nase slepa S5...nebo S8. Na zemi dost ucina, jako delostrelecka munice.

          Oznacenim strela, jsou oznacovany ty strely, ktere jsou rizene, navadene nejakym presnym systemem...kamera, laser, radio ci radar. Vetsinou se jedna o protitankove, protiletecke atd. strely.Skrýt celý příspěvek

          • RiMr71
            12:50 25.08.2019

            Já to vím, reagoval jsem na "směroplatná tvrzení" Skeleta:

            "Zkrátka APKWS není protizemní střela, H-1 může lítat jen v létě apod."
            Nebo ti "Kbelisti", to jsem z toho nepochopil.

            Já to vím, reagoval jsem na "směroplatná tvrzení" Skeleta:

            "Zkrátka APKWS není protizemní střela, H-1 může lítat jen v létě apod."
            Nebo ti "Kbelisti", to jsem z toho nepochopil.

      • TF_HU
        08:10 25.08.2019

        ...Kbelaci? Muhehe...ti at to hejti. Ti vubec netusi o cem se mluvi.

        ...Kbelaci? Muhehe...ti at to hejti. Ti vubec netusi o cem se mluvi.

    • flanker.jirka
      01:16 24.08.2019

      Rimre, žádnej strach, ona "konstruktivní" pravicová opozice v ČR proti předražené zakázce z USA zvedat hlas a ruku nebude, ti pracují taky pro ně. :-)

      Rimre, žádnej strach, ona "konstruktivní" pravicová opozice v ČR proti předražené zakázce z USA zvedat hlas a ruku nebude, ti pracují taky pro ně. :-)

  • Jura99
    21:51 22.08.2019

    Je to nejmene spatne ze spatnych reseni, ja jsem spokojen. Hlavne ze to budou vyzbrojene masiny a zachovani bitevnich helikopter je skvela zprava. Cena je samozrejme ohromujici, ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to nejmene spatne ze spatnych reseni, ja jsem spokojen. Hlavne ze to budou vyzbrojene masiny a zachovani bitevnich helikopter je skvela zprava. Cena je samozrejme ohromujici, pri dokoupeni dalsich to vyjde bezmala jak cena mechanizovane brigady.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      08:28 23.08.2019

      S tou cenou jste to malinko přehnal :-). Mechanizovaná brigáda bude samozřejmě řádově dražší. Jen BVP mají stát 50 miliard, a to bez tanků, minometů, dělostřelectva, PVO a mnoha ...Zobrazit celý příspěvek

      S tou cenou jste to malinko přehnal :-). Mechanizovaná brigáda bude samozřejmě řádově dražší. Jen BVP mají stát 50 miliard, a to bez tanků, minometů, dělostřelectva, PVO a mnoha dalších podpůrných a zabezpečovacích záležitostí.Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        11:50 23.08.2019

        však jo :-). Cenu mech. brigády v nějakém rozhovoru zmínil gen. Opata na 80mld. Kč, že i cena hrála roli proč je onen třetí manévrový prvek výsadkový pluk místo další mech. ...Zobrazit celý příspěvek

        však jo :-). Cenu mech. brigády v nějakém rozhovoru zmínil gen. Opata na 80mld. Kč, že i cena hrála roli proč je onen třetí manévrový prvek výsadkový pluk místo další mech. brigády. Za těch 30mld., co by stály vrtulníky po dokoupení na dvajnásobek, by byl tak tankový pluk. Otázka, jestli by nepřítele zastavil lépe tankový pluk, nebo těch 12+12 vrtulníků.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          12:23 23.08.2019

          Kdybych byl náhodou NGŠ, chtěl bych mít jak výsadkový, tak tankový pluk jednoduše proto, že to poskytuje mnohem širší a efektivnější možnosti řešení vojenských situací. Pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

          Kdybych byl náhodou NGŠ, chtěl bych mít jak výsadkový, tak tankový pluk jednoduše proto, že to poskytuje mnohem širší a efektivnější možnosti řešení vojenských situací. Pokud se skutečně podaří vybudovat výsadkový pluk (na vrtulnících a letadlech), přezbrojit 7. mbr (na BVP a tancích) a dokončit 4. brn (na Pandurech), bude mít AČR všechny základní druhy manévrových sil. Kdyby teklo hodně do bot, bylo by možné transformovat 4. brn na další mbr (s tanky a BVP, které budou zrovna po ruce) a Pandury použít pro záložnické motorizované pěší útvary.
          Co se týče zastavování, je to vždy otázka dané situace, podmínek, rychlosti a efektivity. Smečka bitevních vrtulníků zvládne za hodinu zarazit nepřítele na druhém konci republiky, zatímco tankový pluk by na to potřeboval celý den a bylo by to mnohem dražší.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            13:44 23.08.2019

            přesně tak. To by mělo být úplné minimum, 4.brn, 7.br, 43.vp a k tomu ještě samostatný tankový pluk. Vše samozřejmě na moderní výbroji, vč. samohybných děl, minometů a raketometů. ...Zobrazit celý příspěvek

            přesně tak. To by mělo být úplné minimum, 4.brn, 7.br, 43.vp a k tomu ještě samostatný tankový pluk. Vše samozřejmě na moderní výbroji, vč. samohybných děl, minometů a raketometů. A pak letku bitevních vrtulníků.Skrýt celý příspěvek

  • lemkin
    17:15 22.08.2019

    Začínám být přesvědčený o tom, že je AČR (potažmo MO) banda blbečků - ...Zobrazit celý příspěvek

    Začínám být přesvědčený o tom, že je AČR (potažmo MO) banda blbečků - https://domaci.ihned.cz/c1-666...

    4ks bitevních helikoptér - no na bahna nebo Nato days asi ok, ale jinak? Pro tohle množství nemá smysl pořizovat ani výzbroj, navíc odlišnou od té, kterou mají pandury ve svých pouzdrech.

    Navíc kupovat stroje na konci výroby, těsně před zavřením výrobní linky - dá se říci už hodně za zenitem.....Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      17:44 22.08.2019

      Kto má obavy zo zatvorenia výrobnej linky, tomu už odteraz neostáva než dúfať, že sa Rumunom podarí vyjednať výrobu u nich v Ghimbave, neďaleko Brašova. ;-)

      Kto má obavy zo zatvorenia výrobnej linky, tomu už odteraz neostáva než dúfať, že sa Rumunom podarí vyjednať výrobu u nich v Ghimbave, neďaleko Brašova. ;-)

    • HibbsCZ
      19:00 22.08.2019

      Zavření linky se neobávám. Jelikož Austrálie není spokojena s Tygry, které testuje i na lodích a plánuje náhradu, tak počítám s tím, že jako spojenec USA právě šáhne po Viperu ...Zobrazit celý příspěvek

      Zavření linky se neobávám. Jelikož Austrálie není spokojena s Tygry, které testuje i na lodích a plánuje náhradu, tak počítám s tím, že jako spojenec USA právě šáhne po Viperu jelikož je odzkoušen na a lodích. Jinak doufám, že to později armáda otočí a dokoupí 8 + 4 .Skrýt celý příspěvek

      • Luky
        19:14 22.08.2019

        ...jo, teď za patnáct miliard, pak za patnáct miliard...k tomu provoz, to bude raketa. Fakt super výsledek. Dnes jsem viděl Mi-17 s rampou nad Rokytnicí, potom Hinda nad Českým ...Zobrazit celý příspěvek

        ...jo, teď za patnáct miliard, pak za patnáct miliard...k tomu provoz, to bude raketa. Fakt super výsledek.

        Dnes jsem viděl Mi-17 s rampou nad Rokytnicí, potom Hinda nad Českým Šternberkem a říkal si "kolem vrtulí se něco stane".Skrýt celý příspěvek

        • PavolR
          20:53 22.08.2019

          Tak sa dobre obzerajte, či neuvidíte aj nejaké BVP2. ;-) Chcelo by to trocha pohnúť.

          Tak sa dobre obzerajte, či neuvidíte aj nejaké BVP2. ;-) Chcelo by to trocha pohnúť.

          • Luky
            09:58 23.08.2019

            Dobře, zajdu si přes kopec do Lešan.....třeba se to pak rozjede :D

            Dobře, zajdu si přes kopec do Lešan.....třeba se to pak rozjede :D

          • Scotty
            11:09 23.08.2019

            S BVP se teď nic hmatatelného neděje. Probíhají vyjednávání o návrzích kupních smluv. Další zajímavá fáze bude až přistavení prototypů ke zkouškám.

            S BVP se teď nic hmatatelného neděje. Probíhají vyjednávání o návrzích kupních smluv. Další zajímavá fáze bude až přistavení prototypů ke zkouškám.

        • RiMr71
          22:03 22.08.2019

          ...přidej ještě deset miliard a máš jen letošní schodek státního rozpočtu pod vedením agenta Bureše a jeho sekty... tohle jsou drobné..

          ...přidej ještě deset miliard a máš jen letošní schodek státního rozpočtu pod vedením agenta Bureše a jeho sekty... tohle jsou drobné..

          • Luky
            09:48 23.08.2019

            pak jsou pro tebe asi drobné i ten schodek... :)

            pak jsou pro tebe asi drobné i ten schodek... :)

        • GlobeElement
          09:50 23.08.2019

          Agrofert dostává státní zakázky za 40 mld, takže pořád je odkud brát.

          Agrofert dostává státní zakázky za 40 mld, takže pořád je odkud brát.

        • TF_HU
          08:18 25.08.2019

          Vy jste usmevnej...17 rampu nemaji. Myslel jste asi 171, ze?

          Vy jste usmevnej...17 rampu nemaji. Myslel jste asi 171, ze?

    • SecretService
      23:11 22.08.2019

      Mate pravdu. Vy jste odbornik, ktery tomu rozumi vic, nez ti co o tom rozhoduji. Co se na to podívat jiným úhlem pohledu? Třeba že Venomy a Vipery operují i u USMC spolu, tak jak ...Zobrazit celý příspěvek

      Mate pravdu. Vy jste odbornik, ktery tomu rozumi vic, nez ti co o tom rozhoduji.

      Co se na to podívat jiným úhlem pohledu?
      Třeba že Venomy a Vipery operují i u USMC spolu, tak jak můžou v budoucnu operovat u nás ve smíšené letce. Takže to není počet Venomů a počet Viperů, ale poměr Venomů a Viperů v jednom množství, což platí hlavně kvůli následujícímu. A to řeba, že to jsou prakticky (z 80%) totožné vrtulníky, dokonce tak, že i na oba typy piloti cvičí na jednom simulátoru. Nebo že i v tom, prozatím malém počtu to bude obrovský kvalitativní skok pro naše piloty bitevních větráků a i v tomto počtu budou v boji účinější, než všechny naše doposud létající nemodernizované slepé hindy dohromady, pokud ovšem nepreferujete zasypat cílový prostor neřízenýma raketama, protože na efektivní vyhledání maskovaného cíle nemáte prostředky, na místo před zničení cíle jedním výstřelem, po nalezení a identifikování cíle pomocí flir. A to píšu jako fanda Mil/Mi24 Hind... Co se týče výzbroje, mícháte hrušky s jabkama... Letectvo by mělo mít stejnou/podobnou výzbroj pro všechna svá letadla a pozemní armáda zase stejnou/podobnou pro všechna svá vozidla... Ať má KBVP stejne střely jako BVP, ale nechtějte cpát třeba "spiky" na Gripena, Alcu a další. Nehledě na to že Spike ER, která se montuje na vrtulníky má mít větší průměr a vyšší hmotnost než u nás zavedené Spike LR. Ale mohu se mýlit. No a nakonec... Co je na Venomu a Viperu za zenitem? Jsou to zcela nové vrtulníky, které pouze jen zdaleka připomínají své předchůdce Huey a Cobra.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        07:16 23.08.2019

        Nepřítele spíše zasypete těmi Mi-24/35 nebo Mi-17/171, než raketami z nich.

        Nepřítele spíše zasypete těmi Mi-24/35 nebo Mi-17/171, než raketami z nich.

        • liberal shark
          08:30 23.08.2019

          Na dnešním bojišti bych se nepokjoušel někoho zasypávat vrtulníky. To bych jej také mohl zasypat troskami vrtulníků a těly osádek.

          Na dnešním bojišti bych se nepokjoušel někoho zasypávat vrtulníky. To bych jej také mohl zasypat troskami vrtulníků a těly osádek.

  • Argonaut.CZ
    15:52 22.08.2019

    no dokud tu nestojí na letišti, tak bych řekl, že je pořád šance, že to nedopadne a z mého pohledu je to, co vymysleli, největší blbost, která šla.

    no dokud tu nestojí na letišti, tak bych řekl, že je pořád šance, že to nedopadne a z mého pohledu je to, co vymysleli, největší blbost, která šla.

    • liberal shark
      08:31 23.08.2019

      Co kdybyste zkusil napsat, proč si to myslíte ? Takhle je váš příspěvek bezcenný.

      Co kdybyste zkusil napsat, proč si to myslíte ? Takhle je váš příspěvek bezcenný.

      • Argonaut.CZ
        11:21 23.08.2019

        už jsem to psal dříve. Nicméně je to kombinace toho, co je tu již dříve uvedeno. Za hlavní problém považuji poměr cena x výkon. Nejde o to, že by to byly špatné vrtulníky, ale za ...Zobrazit celý příspěvek

        už jsem to psal dříve. Nicméně je to kombinace toho, co je tu již dříve uvedeno.

        Za hlavní problém považuji poměr cena x výkon. Nejde o to, že by to byly špatné vrtulníky, ale za tu cenu se dalo pořídit lépe, třeba evropská nabídka. Když se podíváte na hospodaření státu a vývoj ekonomiky na západě, těžko lze předpokládat, že ČR bude v takové finanční kondici, aby počty Viperů min. ztrojnásobila, aby to dávalo smysl.

        Zbytek armády (např. dělostřelectvo, radary, PVO,...) to je tragedie. Tady zmizí 15 miliard a další půjdou do provozu. Kdyby se peníze nacpaly do něčeho z výše uvedeného, bude to mít větší hodnotu.

        Pokud budeme hodnotit skutečnou bojovou hodnotu, tak v těch počtech je směšná, protože nedovedete dopˇlňovat ztráty (za jak dlouho by z USA dorazily náhradní díly?) a také to předpokládá, že se nakoupí dost raket a munice...

        Za mě to považuji za politické zadání, aby se od USA něco dostatečně drahého koupilo, abychom ukázali loyalitu.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          13:14 23.08.2019

          Neviděl bych to tak tragicky 1) Nezakládáme nové vrtulníkové útvary, ale přezbrojujeme ty existující. Provoz Mi24/35 také stojí hromadu peněz a jejich budoucím vyřazením ušetříme. ...Zobrazit celý příspěvek

          Neviděl bych to tak tragicky
          1) Nezakládáme nové vrtulníkové útvary, ale přezbrojujeme ty existující. Provoz Mi24/35 také stojí hromadu peněz a jejich budoucím vyřazením ušetříme. Pořizovací náklady tvoří menší část celkových nákladů na vlastnictví.
          2) Souhlas, ale opět je třeba odečíst náklady na provoz existujících muzeálních kousků. Nemá smysl rozvíjet jen některé schopnosti, armáda by měla mít všechny.
          3) Tyto počty jsou (doufám) jen začátek přezbrojení, určený k výcviku personálu.
          4) USA za nás zajišťují družice, ochranu námořních obchodních tras, fungování trhu s ropou a dalšími strategickými surovinami, strategické letectvo a jaderné odstrašení. Tento miniaturní kšeftík za pár miliard je jako plivnutí do moře.Skrýt celý příspěvek

        • TF_HU
          08:21 25.08.2019

          Nekonecne michani jablek s hruskami za neustaleho brekotu nad necim, co v nabidce vubec nebylo.

          Nekonecne michani jablek s hruskami za neustaleho brekotu nad necim, co v nabidce vubec nebylo.

  • Molle
    15:44 22.08.2019

    A už je to tady ! Asi četli Armadní noviny ...Zobrazit celý příspěvek

    A už je to tady !
    Asi četli Armadní noviny :)


    https://l.facebook.com/l.php?u... Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      09:40 23.08.2019

      Slyšel jste někdy pojem Crowd wisdom :-).

      Slyšel jste někdy pojem Crowd wisdom :-).

      • Molle
        10:38 23.08.2019

        Moudrost davu?
        Spíš to bylo usněvně myšleno jako že si vzali inspiraci a s nadsazkou ,, koncepci ,, vrtulníkoveho letectva od p.Grochmanna .

        Moudrost davu?
        Spíš to bylo usněvně myšleno jako že si vzali inspiraci a s nadsazkou ,, koncepci ,, vrtulníkoveho letectva od p.Grochmanna .

  • hanzh92
    13:28 22.08.2019

    Tady doplňuji další odkaz:
    https://www.novinky.cz/domaci/...

    Tady doplňuji další odkaz:
    https://www.novinky.cz/domaci/...

  • Nesher
    12:57 22.08.2019

    A je rozhodnuto, bude to kombinace Venom a Viper. Dnes to Metnar oznámil v ...Zobrazit celý příspěvek

    A je rozhodnuto, bude to kombinace Venom a Viper. Dnes to Metnar oznámil v Náměšti.

    https://www.euro.cz/byznys/arm... Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
      15:12 22.08.2019

      Nejak nevim co si o tom myslet. Kazda dobra vec na tom co se porizuje je vyvazena jinou, ktera je prozmenu spatne. Nejvic me asi zajima jestli je soucasti obchodu i nejaka opce na ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejak nevim co si o tom myslet. Kazda dobra vec na tom co se porizuje je vyvazena jinou, ktera je prozmenu spatne. Nejvic me asi zajima jestli je soucasti obchodu i nejaka opce na dalsi kusy.Skrýt celý příspěvek

      • Nesher
        15:32 22.08.2019

        Na tomhle nic zásadně špatně není, osobně si nejsem jist těmi Vipery, ale pro zachování schopností je to asi dobré řešení. Nevím jak je to s těmi opcemi, zda je to u FMS vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

        Na tomhle nic zásadně špatně není, osobně si nejsem jist těmi Vipery, ale pro zachování schopností je to asi dobré řešení. Nevím jak je to s těmi opcemi, zda je to u FMS vůbec možné. Na druhou stranu, právě díky tomu, že je to FMS, tak v budoucnu stačí požádat o dodání dalších, cena se bude vždy odvíjet od momentální ceny pro USA a výběrko se dělat nemusí, vzhledem k tomu, že se jedná o dokoupení již zavedeného systému, tak by to šlo na výjimku.Skrýt celý příspěvek

        • Clanek
          16:12 22.08.2019

          Mno, jde se kupovat neco co nikdo kolem nema, za nemale penize, ale hlavne v titernych poctech. Realne tu taky hrozi, ze nez se CR rozhoupe k dokoupeni, tak jiz nebude kde ...Zobrazit celý příspěvek

          Mno, jde se kupovat neco co nikdo kolem nema, za nemale penize, ale hlavne v titernych poctech. Realne tu taky hrozi, ze nez se CR rozhoupe k dokoupeni, tak jiz nebude kde nakupovat neb bude linka zavrena, zakonzervovana, zapomenuta. Proto zminuju tu opci, ta by znamenala ze si CR pravo na dalsi kusy dopredu zajistila A POKUD je v budoucnu i objedna, pak nebudu mit problem. Zachovani plnokrevniku, oba skutecne vojenske masiny, v rozumnych poctech... Proc ne, ale az pak. Ted jsem zatim na vazkach.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            16:20 22.08.2019

            A k čemu by nám bylo, že to někdo okolo má? Casy mají např. Poláci a máme z toho nějaký benefit?

            A k čemu by nám bylo, že to někdo okolo má? Casy mají např. Poláci a máme z toho nějaký benefit?

          • Clanek
            19:11 22.08.2019

            Pokud je nasi ambici jen neco mit a v case miru se nekde predvest, pak skutecne nezalezi zda ma podobnou techniku i nekdo kolem. Pokud ale budujeme armadu i na tu nehezkou ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud je nasi ambici jen neco mit a v case miru se nekde predvest, pak skutecne nezalezi zda ma podobnou techniku i nekdo kolem. Pokud ale budujeme armadu i na tu nehezkou prilezitost konfliktu NATO s rovnocenym protivnikem, treba i na nasem uzemi, pak je exoticka technika v stopovych poctech spis k nicemu a ano, to ze maji CASA zavedeno i polaci je v takovrm pripade zase k uzitku. Stejne spatny by byl imho nakup jednoho praporu K2 pokud jej nebude mit i nekdo kolem a tak muzeme pokracovat.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            20:14 22.08.2019

            Clanek Pokud půjdeme do války s rovnocenným protivníkem, tak to bude nejspíš ve spolupráci s USA. Jinak, těch 9 slovenských BH (nikdo jiný v okolí UH 60M nemá a asi mít nebude) by ...Zobrazit celý příspěvek

            Clanek
            Pokud půjdeme do války s rovnocenným protivníkem, tak to bude nejspíš ve spolupráci s USA. Jinak, těch 9 slovenských BH (nikdo jiný v okolí UH 60M nemá a asi mít nebude) by nehrálo žádnou roli. Rozhodně spíše dostane náhradní díly a případně nové stroje z USA než z Polska. Tedy není důležitá zda to má někdo okolo, ale zda to má někdo kdo nás dokáže podpořit.Skrýt celý příspěvek

          • Clanek
            23:27 22.08.2019

            Ale no tak :) To do te valky pujdete s americkymi marinaky? Jinak argument Slovenskem nechapu, kdyz to dela blbe i nekdo kolem neznamena ze to ja delam dobre. Nehlede na to ze ta ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale no tak :) To do te valky pujdete s americkymi marinaky? Jinak argument Slovenskem nechapu, kdyz to dela blbe i nekdo kolem neznamena ze to ja delam dobre. Nehlede na to ze ta slovenska "hloupost" je v alianci radove rozsirenejsi...Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            08:32 23.08.2019

            Clanek Ne do té války půjdeme s USA, jestli někdo z našich spojenců bude schopen nás logisticky podporovat, tak to budou právě USA, zbytek bude rád, že je rád. Jinak, když tak ...Zobrazit celý příspěvek

            Clanek
            Ne do té války půjdeme s USA, jestli někdo z našich spojenců bude schopen nás logisticky podporovat, tak to budou právě USA, zbytek bude rád, že je rád.
            Jinak, když tak voláš po volbě něčeho co má někdo ze sousedů, tak mi řekni co by to mělo být, když to vezmeš po pořádně tak: Pl má staré Mi 17, W3A a 4 S70i, SK 9 UH 60M a pár Mi 17. DE UH 1 a postupně přecházejí na NH 90. AT je neutrální, tedy nemá ani smysl ho počítat. Takže nějaká orientace na sousedy nemá smysl, každý si jde vlastní cestou.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    16:54 31.07.2019

    TF_HU Bez urážky, vy víte jaké jsou potřeby AČR v rámci vrtulníkového letectva? Za celou dobu svého působení v diskuzích na AN neděláte nic jiného, než že bráníte rozhodnutí ...Zobrazit celý příspěvek

    TF_HU

    Bez urážky, vy víte jaké jsou potřeby AČR v rámci vrtulníkového letectva?
    Za celou dobu svého působení v diskuzích na AN neděláte nic jiného, než že bráníte rozhodnutí GŠ. To vám v podstatě nevyčítám a je mi to milejší, než věčné remcání.
    Ovšem v průběhu času a je to již cca 7-8 let co je známo, že armáda má zájem o nové "víceúčelové" vrtulníky se už X krát změnilo to, které typy budou nové stroje nahrazovat či doplňovat. Zadání kupodivu ne (zásadně), jen se přešlo od lehkých strojů spíše k třídě střední.

    Celý proces pořizování již asi nemá moc cenu řešit v rámci potřeb AČR, ale na zadání má již dominantní vliv politický aspekt.

    Proto obrana GŠ AČR je v tomto případě zarážející, protože GŠ AČR se spíše přizpůsobuje politickému řešení této akvizice, než aby ji cíleně řídil. Jinak by nemohli vznikat tyto veletoče.Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
    21:36 30.07.2019

    Doufám, že Italové dostanou ještě šannci, vrtulníky z USA jsou čistě politická záležitost a nemají s potřebami AČR nic společného, už ta změna a rozšíření nabídky ze strany USA je ...Zobrazit celý příspěvek

    Doufám, že Italové dostanou ještě šannci, vrtulníky z USA jsou čistě politická záležitost a nemají s potřebami AČR nic společného, už ta změna a rozšíření nabídky ze strany USA je podivné. Rozdělení zakázky na 8 UH-1 a 4 AH-1 je nesmysl, mít 4 bitevní vrtulníky ničemu nepomůže stejně budou neustále 2 v servisu jeden na výcvik... Nabídka na UH-60 je taky nesmysl, pokud by je chtěla AČR za MI-17/171 tak bych s tím neměl problém, ale provozovat 2 druhy vrtulníků stejné kategorie je ekonomická sebevražda.
    Italské řešení se mi zdá: nejekonomičtější, logisticky nejméně náročné a taky nejrozumnější. Ano, je to předělaný civilní vrtulník, ale už počet uživatelů a další zákazníci dokazují jeho kvality.
    Udělat pořádné výběropvé řízení je nejlepší možnost!!!
    Ať si Andrej domluví s USA jiný kšeft, hlavně ne vrtulníky a jádroSkrýt celý příspěvek

    • faraonamumu
      21:39 30.07.2019

      Navíc jsme ve středu Evropy, proč se nezapokit do výroby/vývoje? Aero by si mohlo taky kousek zakázky urvat, vždyť dřív taky dělalo součástky pro vrtulníky . Nejlepší je posilovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Navíc jsme ve středu Evropy, proč se nezapokit do výroby/vývoje? Aero by si mohlo taky kousek zakázky urvat, vždyť dřív taky dělalo součástky pro vrtulníky . Nejlepší je posilovat spolupráci v rámci Evropy a ne sypat peníze do černé díry přes oceán.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        08:33 23.08.2019

        Jestli chcete vědět, jak vypadá lokalizace v praxi, tak se podívejte na "výrobu" Su-30MKI v Indii. Letadlo z Ruska 42 M USD, letadlo z Indie 72 M USD. Polovina dílů se stejně ...Zobrazit celý příspěvek

        Jestli chcete vědět, jak vypadá lokalizace v praxi, tak se podívejte na "výrobu" Su-30MKI v Indii. Letadlo z Ruska 42 M USD, letadlo z Indie 72 M USD. Polovina dílů se stejně dováíží. A o kvalitě se raději nepíše.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        08:35 23.08.2019

        A s posilováním "Evropy" jděte laskavě někam. Ta takzvaná Evropa je Francie, Německo a Rusko, které postupují bez ohledu na nás, eventuálně proti nám.

        A s posilováním "Evropy" jděte laskavě někam. Ta takzvaná Evropa je Francie, Německo a Rusko, které postupují bez ohledu na nás, eventuálně proti nám.

    • TF_HU
      15:03 31.07.2019

      Hua...a jaké jsou potřeby AČR? Jak je splňuje AW139M, když ne UH1Y? Jak posuzujete ekonomičnost, dle ceny projektu? Už víte, zda AW dodá i zbraně a munici? Nebo integraci zbraní a ...Zobrazit celý příspěvek

      Hua...a jaké jsou potřeby AČR? Jak je splňuje AW139M, když ne UH1Y? Jak posuzujete ekonomičnost, dle ceny projektu? Už víte, zda AW dodá i zbraně a munici? Nebo integraci zbraní a munice budeme platit?

      Nechci se dvojice AH a UH zastávat, ale víte proč nerozumíte té nabídce na 8x UH a 4x AH? protože vůbec netušíte s jakými potřebami a problémy se letectvo v oblasti vrtulníkového letectva (potažmo dopravního) nachází.

      Ty čtyři AH by primárně vůbec nebyly k nějakému navyšování bojových schopností. Primárním úkolem by bylo udržet schopnost vlastního výcviku pilotů bitevních vrtulníků. Tyto čtyři stroje by pomohli překlenout tu dobu, kdy skončí Mi24 a než vybereme nový bitevní vrtulník. Jedná se jen o udržení schopnosti...protože případné budování od píky, by bylo dražší jak teď mít čtyři AH, jejeich díly jsou z 85 % totožné.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    11:52 30.07.2019

    tady je další dnešní:
    https://ekonomicky-denik.cz/ob...

    tady je další dnešní:
    https://ekonomicky-denik.cz/ob...

  • tryskac
    09:38 30.07.2019

    https://www.e15.cz/domaci/naku...

    Kde sa opäť stala chyba?

    https://www.e15.cz/domaci/naku...

    Kde sa opäť stala chyba?

    • PavolR
      10:36 30.07.2019

      Taliani skúšali tie vrtuľníky predať aj nám a nevyšlo im to: https://www.armadninoviny.cz/a... Ak sa bude AČR držať slovenského ...Zobrazit celý příspěvek

      Taliani skúšali tie vrtuľníky predať aj nám a nevyšlo im to: https://www.armadninoviny.cz/a... Ak sa bude AČR držať slovenského postupu, tak by žaloba hroziť nemala. Zaujímavejšie je, že sa to ešte stále označuje iba ako prieskum trhu. Že by nechceli príliš dráždiť komančov?Skrýt celý příspěvek

      • HEKTOR
        11:07 30.07.2019

        ak je ale tento článok pravdivý ...Zobrazit celý příspěvek

        ak je ale tento článok pravdivý :

        ekonomicky-denik.cz/skandal-obrane-dil-3-prestoze-pozadavcich-ceske-armady-italske-vrtulniky-vyrazne-predcily-americke-ministerstvo-chtelo-presto-nakupovat-usa/?fbclid=IwAR0bAmADOuBdUmHYSfPyvfauOXmDGlr5_VZNZhopmxUwsvGpMvjOJFyjLL8

        tak výber,by mal byť pomerne jasný...Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          11:47 30.07.2019

          HEKTOR Ta srovnávací tabulka je nějaká hodně divná. Například pro velení a řízení jsou vrtulníky UH-1Y používány běžně, nebo není důvod proč by měl AW139 zvládat líp ...Zobrazit celý příspěvek

          HEKTOR
          Ta srovnávací tabulka je nějaká hodně divná. Například pro velení a řízení jsou vrtulníky UH-1Y používány běžně, nebo není důvod proč by měl AW139 zvládat líp optoelektronický průzkum.

          PavolR
          Přesně, do slovanského nákupu bez výběrového řízení taky Evropská komise nijak nezasahovala.Skrýt celý příspěvek

        • TF_HU
          15:31 31.07.2019

          V tom článku je dosti zajímavých informací a dle mého i nepřesností. Osobně už to vidím spíše na politické hry...na které právě vždy armáda dojela. Protože třeba: Vrtulník AW139M ...Zobrazit celý příspěvek

          V tom článku je dosti zajímavých informací a dle mého i nepřesností. Osobně už to vidím spíše na politické hry...na které právě vždy armáda dojela. Protože třeba:

          Vrtulník AW139M (Military) je militarizovaná verze civilního stroje AW139. Hlavní odlišností „M" verze je schopnost nést nejrůznější výzbroj, včetně řízených střel. (toto je citace z článku, kde se mluvilo o vrtulníkách pro SR)

          Opakuji, v době, kdy jsme měli možnost být u prezentace stroje AW139M u základny, vrtulník nebyl nikde zaveden v ozbrojené verzi. Italové neměli ani jednu raketu na tento vrtulník integrovánu a bylo jasně řečeno, jak by to probíhalo.

          Dále se mi pak nezdá:
          Ze sdílených snímků prezentace by mě zajímalo. Chápu, že UH1 řeší námrazu jinak, než jsou naši piloti naučení, ale co brání vrtulníku provádět vizuální a optoelektronický průzkum? Co chybí UH1 a má AW139M? Co k takovému průzkumu potřebuji?

          Přenos dat, je jen otázkou správného datalinku...nemáme jen ani na ALCA, ani na MI24 a ani na modernizovaných Mi171. Cože to hraje takovou roli až teď? Co brání UH1 provádět lety s úkolem C2? Pokud se nepletu v USMC jej plní...a nakonec, co chybí UH1, že nedokáže plnit úkoly SAR případně CSAR? Jak bude AW139M bez výzbroje plnit úkoly CSAR? Jak je možné že ještě nedávno plnily úkoly SAR i Mi24, které jsou na tom daleko hůře jak UH1?Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    14:29 19.07.2019

    TF_HU

    Vaše servilita je zarážející.

    TF_HU

    Vaše servilita je zarážející.

    • TF_HU
      15:04 31.07.2019

      Vaše neznalost též...

      Vaše neznalost též...

  • zdeno
    11:19 17.07.2019

    Velmi zajímavá diskuze ohledně výzbroje, velikosti,použití, ale nakonec asi rozhodnou peníze - všimli jste si že menší 1-ničky jsou dražší protože zahrnují i výzbroj a sadu munice? ...Zobrazit celý příspěvek

    Velmi zajímavá diskuze ohledně výzbroje, velikosti,použití, ale nakonec asi rozhodnou peníze - všimli jste si že menší 1-ničky jsou dražší protože zahrnují i výzbroj a sadu munice? no i tak jsou drahé a asi by to chtělo vyjednávání. Nikdo se nezabýval letovou obálkou jednotlivých strojů - to bych tipoval že je důvod proč chtějí amíci 1-ničky za každou cenu prodat a zachovat minimální výrobu pro expediční síly námořní pěchoty ( 60ky a64ky jsou super, ale hory je dovedou pozlobit)Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      15:14 17.07.2019

      "Nikdo se nezabýval letovou obálkou jednotlivých strojů"

      ...svatá prostoto...

      "Nikdo se nezabýval letovou obálkou jednotlivých strojů"

      ...svatá prostoto...

  • Pavel88
    11:40 16.07.2019

    Zajímavý článek s překvapivým závěrem. já to vidím takto zadání: AČR hledá víceúčelový vrtulník s možnosti mít protizemní výzbroj včetně PTŘS- předpokládám, že stále ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavý článek s překvapivým závěrem.

    já to vidím takto
    zadání:
    AČR hledá víceúčelový vrtulník s možnosti mít protizemní výzbroj včetně PTŘS- předpokládám, že stále platí

    nabízeno:
    UH-60M: víceúčelový ANO, umí PTŘS ANO
    UH-1Y: víceúčelový ANO, umí PTŘS NE
    AH-1Z: víceúčelový NE, umí PTŘS ANO

    Jedinný UH-60M splňuje všechna základní kritéria

    nechápu velké diskuse, mě to je jasné
    a 4ks AH-1 je nevyžadaná nabídka a"vlastně vyhozené" 4+Mld CZK nás daňových poplatníků na něco, co AČR nechce a Bell nám mohutně vnucuje

    ledaže by AČR zadání změnila.... ale o tom nevím.

    PavelSkrýt celý příspěvek

    • skelet
      11:51 16.07.2019

      pokud vím, tak armáda již nepožaduje vysloveně PTŘS, ale řízené střely vzduch-země. Což UH-1Y splňuje "4. Výzbroj Střelecká výzbroj: Kanón nebo kulomet ovládaný pilotem a ...Zobrazit celý příspěvek

      pokud vím, tak armáda již nepožaduje vysloveně PTŘS, ale řízené střely vzduch-země. Což UH-1Y splňuje

      "4. Výzbroj
      Střelecká výzbroj: Kanón nebo kulomet ovládaný pilotem a kulomet ovládaný palubními střelci
      Raketová výzbroj: Protizemní řízené střely, neřízené rakety a laserem naváděné rakety
      Systémy aktivní a pasivní ochrany"

      http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvek

      • Luky
        12:31 16.07.2019

        To by ale byl ústup ze schopností " ještě větší než jsme doufali" :( Za mě pokud to teda musí být teď z USA (což nechápu): 12 xUH-60M (Lvl 1, zvážit zda potřeba Lvl 2 nebo 3 na ...Zobrazit celý příspěvek

        To by ale byl ústup ze schopností " ještě větší než jsme doufali" :(
        Za mě pokud to teda musí být teď z USA (což nechápu):

        12 xUH-60M (Lvl 1, zvážit zda potřeba Lvl 2 nebo 3 na mise) + min 8 full H-Force H-145M
        + časem 8 AW101 (6 CH-47) pro dopraváky a další alespoˇn 4 H-145M
        po roce 2035
        dalších 8 AW 101 (6 CH-47)

        Cílový stav:
        12 H-145M (min 8 Full H-force)
        12 UH-60M (z toho možná 4 Lvl 2, ale lépe custom EU nebo N-Los výzbroj)
        16 AW 101 (12 CH 47)...nevím jestli je dělit, ale na to jsou jiníSkrýt celý příspěvek

        • skelet
          12:45 16.07.2019

          byl to očekávaný ústup, jelikož PTŘS nenabízel žádný výrobce. Respektive jediný kdo je nabízel byla H145m, ale v přepočtu "na spacáky" je H145m k ničemu.

          byl to očekávaný ústup, jelikož PTŘS nenabízel žádný výrobce. Respektive jediný kdo je nabízel byla H145m, ale v přepočtu "na spacáky" je H145m k ničemu.

          • Luky
            12:58 16.07.2019

            Ono se tam pár spacáků a vařičů taky vleze.....ale v tom mým rozvrhu jsou jiní "tahači" ----------- Obecně je podle mě trochu blbost porovnávat max. dolety za plnýho zatížení, ...Zobrazit celý příspěvek

            Ono se tam pár spacáků a vařičů taky vleze.....ale v tom mým rozvrhu jsou jiní "tahači"
            -----------
            Obecně je podle mě trochu blbost porovnávat max. dolety za plnýho zatížení, pokud nepotřebuju plánovat společné mise na hranici doletu z LHD/LPD proti pláži s Bastionama a podobně.
            Prostě létat vrtulníkem několik set kilometrů je pomalé, vyčerpávající, neekonomické a neefektivní...je lepší zřídit FARP nebo podporu na FOB. A pak samozřejmě i ozbrojený LUH může pomahat těžším transportům (stejně jsou naložený, tak neletí maximálkou). A rozdíl v maximálce je i nižší než mezi tradičně kooperujícími UH-60-AH-6...Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            13:01 16.07.2019

            Luky prosím vezmi si kalkulačku a počítej ..

            Luky prosím vezmi si kalkulačku a počítej ..

          • Luky
            13:05 16.07.2019

            Karkulačku tady mám, ale myslíš, že ji mají i tací, kterým vyšlo v ideálu 12 Viperů?
            Si na ni vyťukej jen Watáže cílového stavu....a toho mýho.

            Karkulačku tady mám, ale myslíš, že ji mají i tací, kterým vyšlo v ideálu 12 Viperů?
            Si na ni vyťukej jen Watáže cílového stavu....a toho mýho.

          • Luky
            13:11 16.07.2019

            jo a to AW101 vs CH47 znamená nebo...poznámka o dělení se týkala rozdělení na dopravní/Náměšť

            jo a to AW101 vs CH47 znamená nebo...poznámka o dělení se týkala rozdělení na dopravní/Náměšť

          • skelet
            17:16 16.07.2019

            tož bojovat proti "bych" cílovému stavu nemůžu. Takže se můžu podívat leda na požadavky AČR na vrtulník, a z toho vycházet. "Bych" si taky dokázal představit ledasco. Třeba to, ...Zobrazit celý příspěvek

            tož bojovat proti "bych" cílovému stavu nemůžu. Takže se můžu podívat leda na požadavky AČR na vrtulník, a z toho vycházet.
            "Bych" si taky dokázal představit ledasco.
            Třeba to, že po nákupu UH-60M se už těžší vrtulník nekoupí, nekoupí se bitevník a koupí se maximálně H135m.
            Ale třeba budeme mít kliku a nedopadneme jak Slováci.Skrýt celý příspěvek

      • Pavel88
        15:10 16.07.2019

        pokud nemusí být PTŘS (hellfire), tak by šlo i UH-1 jenže nabídka od USA není 12x UH-1 nebo 12x UH-60, které vyhovují ale jsou nám podsouvány nepoptávané AH-1, podle mne aby byly ...Zobrazit celý příspěvek

        pokud nemusí být PTŘS (hellfire), tak by šlo i UH-1
        jenže nabídka od USA není 12x UH-1 nebo 12x UH-60, které vyhovují
        ale jsou nám podsouvány nepoptávané AH-1, podle mne aby byly zaručeny budoucí nákupy.
        nic jiného než obchodní zájem v té kombinované nabídce U/AH-1 nevidím.....Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          15:29 16.07.2019

          Kombinace AH-1Z a UH-1Y rozhodně není podle požadavků armády nepoptávaná. Tahle kombinace rozšíří přepravní kapacity a zároveň přinese schopnosti moderního útočného vrtulníku. Díky ...Zobrazit celý příspěvek

          Kombinace AH-1Z a UH-1Y rozhodně není podle požadavků armády nepoptávaná. Tahle kombinace rozšíří přepravní kapacity a zároveň přinese schopnosti moderního útočného vrtulníku. Díky velkému počtu schodných dílů a stejné avionice se na tuhle kombinaci nadá dívat jako na dva odlišné vrtulníky. Také USMC je provozuje ve společných letkách kde se navzájem doplňují.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      19:34 22.08.2019

      UH-60 nepotřebujeme, máme Mi-171. Proč provozovat dva vrtulníky stejné kategorie ?

      UH-60 nepotřebujeme, máme Mi-171. Proč provozovat dva vrtulníky stejné kategorie ?

  • royal
    20:47 15.07.2019

    Francie zvažuje koupi CH-47F.
    https://defence-blog.com/news/...

    Francie zvažuje koupi CH-47F.
    https://defence-blog.com/news/...

    • Nesher
      21:23 15.07.2019

      Několik málo kusů pouze pro potřeby SF. Přeci jen jsou to Francouzi

      Několik málo kusů pouze pro potřeby SF. Přeci jen jsou to Francouzi

  • Proxy
    09:35 15.07.2019

    Nasazení AH-1Z Viper v takovýchto počtech by bylo dost nešikovné. Schopnost nosit Sidewinder je sice fajn, ale asi ne za cenu celého výsadku, to už radši plný počet UH-60, kde ...Zobrazit celý příspěvek

    Nasazení AH-1Z Viper v takovýchto počtech by bylo dost nešikovné. Schopnost nosit Sidewinder je sice fajn, ale asi ne za cenu celého výsadku, to už radši plný počet UH-60, kde každý nese výsadek a pro nouzi Stinger.

    Líbí se mi AW159 Wildcat, ale má asi příliš malý výsadek...Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      10:24 15.07.2019

      Myslím, že je naprosto evidentní, že nejpozději k datu vyřazení Mi-35 a W-3A by se musela koupit další várka v opačném gardu - tedy 4 UH-1Y a 8 AH-1Z.

      Myslím, že je naprosto evidentní, že nejpozději k datu vyřazení Mi-35 a W-3A by se musela koupit další várka v opačném gardu - tedy 4 UH-1Y a 8 AH-1Z.

      • Nesher
        12:01 15.07.2019

        Podle mě nedává smysl nahrazovat W3A vojenským vrtulníkem. Pro potřeby LZS (armádě zůstane do budoucna jen Plzeň), SAR a ideálně i přepravy VIP (namísto Mi 8S) by stačilo koupit ...Zobrazit celý příspěvek

        Podle mě nedává smysl nahrazovat W3A vojenským vrtulníkem.
        Pro potřeby LZS (armádě zůstane do budoucna jen Plzeň), SAR a ideálně i přepravy VIP (namísto Mi 8S) by stačilo koupit jakýkoliv dvoumotorový civilní vrtulník, který (mimo posádky) uveze 5-6 lidí a ani by jich nemuselo být 10 jako Sokolů, 6 by úplně stačilo.Skrýt celý příspěvek

        • Charfi
          19:39 15.07.2019

          Má opravdu smysl, aby armáda provozovala jedno stanoviště LZS a kvůli tomi nakupovala lehký civilní (militarizovaný) vrtulníky, ve válečným konfliktu těžko použitelný? Já mám ...Zobrazit celý příspěvek

          Má opravdu smysl, aby armáda provozovala jedno stanoviště LZS a kvůli tomi nakupovala lehký civilní (militarizovaný) vrtulníky, ve válečným konfliktu těžko použitelný? Já mám prostě pocit, že ne. Vojenský MEDAVAC, nebo SAR se dá dělat i s většíma vojenskýma vrtulníkama.

          LZS je sice zase trochu OT, ale tohle je věc, která budoucnost vrtulníků u AČR významně ovlivňuje. Dávali by LUH v naší armádě smysl i bez LZS? Pokud ne, není prostě lepší se na to jedno stanoviště vykašlat? V kolika západních zemí se o LZS stará armáda? Ať už to dělají soukromný společnosti, nebo nějaká nová statní (+ policie, když už má tu techniku), to už mi je vlastně jedno. Jestli mi někdo zasvěcenej odpoví na tyto otázky, budu rád.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            20:41 15.07.2019

            To není jen o LZS, ale i o SAR a VIP. Tohle armádě (i pokud by se nějak vyvlékla z LZS) bude muset řešit i nadále. A používat pro takovéto aktivity drahé víceúčelové vrtulníky je ...Zobrazit celý příspěvek

            To není jen o LZS, ale i o SAR a VIP. Tohle armádě (i pokud by se nějak vyvlékla z LZS) bude muset řešit i nadále. A používat pro takovéto aktivity drahé víceúčelové vrtulníky je podle mě pouhé plýtvání. Nesmíte také zapomenout, že VS mají dva druhy sil, taktické letectvo (řekněme "bojové") a dopravní. Obě tyto "síly" provozují vrtulníky, ale úkoly mají velmi odlišné. Samozřejmě je můžete vybavit stejnou výzbrojí, ale to znamená, že buď dáte "bojovým" silám nedostatečnou výzbroj, nebo dopravní letectvo dostane systém, který je pro jeho potřeby poněkud "over kill". Logicky z toho vychází, že Kbely budou kromě náhrady Mi 17 (což se snad vyřeší nákupem 4 kusů velkých dopravních vrtulníků někdy kolem roku 2025) potřebovat nahradit i Mi 8S pro přepravu VIP a W3A pro potřeby přepravy méně VIP činitelů, mise SAR a pravděpodobně i LZS neb se zdá, že se VS zcela LZS zbavit nechtějí (umožňuje to jejich posádkám relativně kvalitní výcvik). A právě k tomu by se hodil LUV, ve smyslu civilní, dvoumotorový stroj, s kapacitou 2+5-6Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            21:04 15.07.2019

            412EPI :))

            412EPI :))

          • Nesher
            21:15 15.07.2019

            Skelet Může být, schválně jsem se vyhnul jakémukoliv typu, těch možností je více. Byť, pokud se koupí pro Náměšť vrtulníky od Bell, by 412 dávala velký smysl, část dílů je shodná s ...Zobrazit celý příspěvek

            Skelet
            Může být, schválně jsem se vyhnul jakémukoliv typu, těch možností je více.
            Byť, pokud se koupí pro Náměšť vrtulníky od Bell, by 412 dávala velký smysl, část dílů je shodná s UH 1Y a používá je Policie.Skrýt celý příspěvek

          • Charfi
            23:05 15.07.2019

            Pokud jde o vrtulníky pro VIP, Mi-8s byly nedávno generálkovaný, včetně modernizace interiéru (minimálně ten jeden "prezidetský"), takže ty ještě nějakou dobu vydrží. A potom je ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud jde o vrtulníky pro VIP, Mi-8s byly nedávno generálkovaný, včetně modernizace interiéru (minimálně ten jeden "prezidetský"), takže ty ještě nějakou dobu vydrží. A potom je otázka jestli jsou takový vrtulníky vůbec potřeba. Zase se mužeme podívat za hranice, kolik evropských zemí má speciální vrtulníky na přepravu VIP? To totiž není uplně standard. Ano, mame ještě z dob minulých Mi-8s. Používejme je dokud to jde, ale pak je můžeme nahradit vojenskýma MUH, který i toho politika a generála v připadě potřeby přepraví.

            Jak už jsem psal, SAR můžou výkonávat i větší a těžší stroje. A ono se tak většinou i děje. V mnoha zemích mají težší vrtulníky, kombinující trasport a SAR (teď mě napadá...Norsko, Dánsko, Portugalsko - AW101. Švýcarsko - h215m. V několika případech NH90 atd.). Ekonomika provozu je samozřejmě horší, na druhou stranu kolikrát za rok lítají naši piloti k SAR akcím? To není jako LZS, kde se lítá prakticky každý den. Myslím, že SAR je špatnej důvod k tomu kupovat civilní LUH.Skrýt celý příspěvek

          • Starlight
            01:08 16.07.2019

            Charfi má pravdu. Respektive mohlo by jít ještě dále. V článku je soupis všech vrtulníků placených z veřejných prostředků v ČR. SAR dle platného AIP pro ČR už dnes zabezpečuje ...Zobrazit celý příspěvek

            Charfi má pravdu. Respektive mohlo by jít ještě dále. V článku je soupis všech vrtulníků placených z veřejných prostředků v ČR.

            SAR dle platného AIP pro ČR už dnes zabezpečuje primárně AČR:

            - pro Čechy ze střediska Praha-Kbely s typem Mi-17 (primárně). W-3A už méně, protože W-3A a posádky odsávají dvě stanoviště LZS plus procházejí generálkami. PČR s Bell 412 a EC135 je ze střediska Praha-Ruzyně další oficiální středisko SAR.

            - na východě území ČR dnes SAR službu primárně zabezpečuje AČR z Náměšti (!) s typem Mi-171Š. Připouští se i Mi-24/35. Opět je tu i PČR ze střediska Brna-Tuřany s EC-135 a Bell 412 (v tomto pořadí), kde je další oficiální středisko SAR.

            Záchranné koordinační středisko RCC primárně při zásahu nasadí AČR.

            Je tedy vidět, že AČR může v budoucnu nasadit nové víceúčelové vrtulníky v Náměšti do hotovosti SAR, stejně jako dnes velké Mi-171Š. Takže je více než logická otázka proč by stejný typ nemohl plnit stejnou službu i ze Kbel. Či dokonce jestli by nešlo lépe sladit úkoly, prostředky a počet SAR středisek AČR a PČR.

            Je tedy vidět, že AČR může v budoucnu nasadit nové víceúčelové vrtulníky v Náměšti do hotovosti SAR, stejně jako dnes velké Mi-171Š. Takže je více než logická otázka proč by stejný typ nemohl plnit stejnou službu i ze Kbel. Či dokonce jestli by nešlo lépe sladit úkoly, prostředky a počet SAR středisek AČR a PČR.

            Je tedy vidět, že AČR může v budoucnu nasadit nové víceúčelové vrtulníky v Náměšti do hotovosti SAR, stejně jako dnes velké Mi-171Š. Takže je více než logická otázka proč by stejný typ nemohl plnit stejnou službu i ze Kbel. Či dokonce jestli by nešlo lépe sladit úkoly, prostředky a počet SAR středisek AČR a PČR.

            Trvalá služba 24/7/365 po desítky let v civilním systému LZS je pro AČR jen mrhání drahými kapacitami vojenského personálu s omezenou dobou aktivní služby. To samé platí o technice. Na tuto mírovou službu nepotřebuji ozbrojené síly a podle mne ani policejní/polovojenské (ozbrojené) síly pro vnitřní bezpečnost.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            17:20 16.07.2019

            Charfi, Starlight Obávám se, že každý mluvíme o něčem jiném. Vy o tom co by VS měly či neměly dělat (LZS, VIP...). Já o tom co dělají, případně dělat budou. A do toho výčtu spadá ...Zobrazit celý příspěvek

            Charfi, Starlight
            Obávám se, že každý mluvíme o něčem jiném. Vy o tom co by VS měly či neměly dělat (LZS, VIP...). Já o tom co dělají, případně dělat budou. A do toho výčtu spadá jak LZS, tak převoz VIP, tak i SAR.
            A teď k jednotlivostem:
            - převoz VIP, ano jeden Mi8S byl nedávno podroben GO v LOMu, ostatně GO nedávno prošly i W3A. Tedy je jasné, že mluvíme o době někdy kolem roku 2026 či později. Vzhledem k tomu, že v tu dobu bude ten stroj více než 30 let starý, bude muset být nahrazen. O tom, že by se VS měly vzdát této kompetence nikdy nepadlo ani slovo, předpokládám, že bude v nějaké podobě zachována.
            - LZS - v podstatě obdobná situace jako u VIP. nyní řešena W3A po GO. Tj. někdy kolem roku 2026-2027 bude nutné rozhodnout jak dál. Vzhledem k ceně GO (100 mil. Kč/kus) u polského výrobce se dá čekat, že AČR nebude chtít dát takové peníze na další prodloužení životnosti, pokud by to vůbec bylo možné. A protože poslední známá koncepce hovoří o tom, že stanoviště Plzeň bude nadále provozovat AČR, bude potřeba nového stroje.
            - SAR - samozřejmě, že je možné pro tento druh činnosti používat UH-1/60M. Nicméně otázka je zda to dává smysl, aby se pro něco takového používal akvizičně i provozně drahý "vojenský" vrtulník. Případně se ještě už z tak omezeného počtu dva stroje předisponovaly do Kbel a ubírala se tak kapacita taktického letectva.
            Tedy, někdy za 6-7 let skončí životnost dvou typů strojů, které plně zajišťují některé schopnosti VS (LZS, VIP) a částečně ještě i třetí (SAR) a pokud se na tom, že tyto úkoly zajišťují VS (čemuž nic nenasvědčuje) nic nezmění, tak to bude potřeba nějak řešit. A podle mě je lepší koupit 6 kusů civilního dvoumotorového vrtulníku s kapacitou 2+5-6, které plně zajistí úkoly v LZS a VIP a částečně i SAR (minimálně ve Kbelích) než to řešit používáním drahých vojenských strojů. Pokud by, ale ČR zbyla jen SAR, byly by to zcela jiná situace. Nicméně o tom zřejmě nikdo neuvažuje.Skrýt celý příspěvek

          • Starlight
            22:06 16.07.2019

            @ Nesher a) Já tu píšu k tématu článku. Ten se zabývá směřováním vrtulníkového letectva po akvizici 12 nových vrtulníků s výhledem do roku 2050. Tedy článek a má diskuse stejně ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Nesher

            a)
            Já tu píšu k tématu článku. Ten se zabývá směřováním vrtulníkového letectva po akvizici 12 nových vrtulníků s výhledem do roku 2050. Tedy článek a má diskuse stejně jako ty předpokládá, že vrtulníkové akvizice budou v následujícím desetiletí pokračovat s cílem řešit vrtulníky dopravního letectva v Praze-Kbelích.

            Záměrně článek obsahuje výčet všech vrtulníků, které jsou v ČR placeny z veřejných prostředků. Tedy ani já se nijak neomezuji na to, co dnes AČR, nebo PČR, dělá nebo nedělá. Historicky se to nějak vyvinulo a není zatím důvod, proč by se to nemohlo vyvinout dále.

            Já si myslím, že nyní je dobrá doba klást si otázky, co ČR s 10 miliony obyvatel, nějakým konečným rozpočtem rozděleným mezi MO, MV, MZ může více nebo méně řešit jinak než tomu bylo dodnes. Tedy pokud se na to někdo skutečně podívá s nadhledem.

            Například musí stát na činnosti jako je LZS nasazovat z pár stanovišť AČR a PČR, když většinu území už pokrývají jiní provozovatelé? Musí mít takovou roztříštěnou službu SAR, kde jsou všichni jednookým králem (nejlepší vybavení má PČR, ale AČR je primární složkou)? Musíme mít pro převoz vojenských a ústavních činitelů armádní salonní vrtulníky jako jen některé velké a bohaté státy, zato jako každá banánová republika, kde potřeby vládce jsou nadřazeny všemu? Nestačil by standartní transportní vrtulník jako například USAF, které rozváží vojenské a ústavní VIP (s výjimkou amerického rezidenta) v oblasti Washington D.C.v klasických UH-1N.

            Neměli bychom mít naopak státní vrtulníkové složky, které budou primárně plnit svoje hlavní role, které za ně nikdo neudělá? AČR by tak měla být skutečně schopna nasazení v ozbrojených konfliktech různé úrovně a různé vzdálenosti od ČR. A to jinak samostatně, tak i jako platný a kompatibilní člen Aliance. PČR by měla být schopna zajištovat vnitřní bezpečnost (to je i ostraha čár a prostorů, přeprava a výsadek URNY, podpora IZS jako je hašení lesních požárů, atd...).

            b)
            V letech 1989/1993 až 2019 se nám tu vytvořil doslova vrtulníkový ráj. Jen PČR má 10-11 vrtulníků dvou hmotnostních kategorií (a chce třetí). AČR k 1.1.2019 oficiálně deklarovla 51 (!) vojenských vrtulníků (bez LOMu). Z toho 17 bojových vrtulníků Mi-24/35 (smluvní limit máme 50) a 34 neozbrojených vrtulníků W-3A, M-8/17/171Š. Plus k tomu „vojenské“ vrtulníky u státního LOMu a piloti LZS jsou taky většinou ex-AČR.

            PČR je díky moderní technice principiálně v pohodě. Kritizované polské W-3A AČR jsou relativně moderně vybaveny pro mírové úkoly v rámci ČR. Ale AČR má problém, který nechce nikdo nahlas z různých příčin pojmenovat. Díky „koncepčnímu” nákupu 33 zastaralých a NATO nekompatibilních vrtulníků z ruského dluhu, v době kdy jsme už dávno byli členy NATO, jsem na tom bídně s reálnou schopností efektivního nasazení našich vrtulníků v ostré akci (optikou starých členů, pochopitelně :-) ).

            c)
            Z plejády 41 deklarovaných sovětských/ruských strojů, je pouze tabulkových 7 kusů Mi-171ŠM možno označit za vrtulník vhodný do ozbrojeného konfliktu současnosti. A přesto to stále není ono, prakticky nové vrtulníky prodělají x-tou vlnu modernizace v LOMu : http://czechairforce.com/news/...

            A přestože tuto sedmičku strojů už více než jednu dekádu modernizujeme, tak nové UH-1Y a UH-60M jsou stále technicky mnohem dále. Nemodernizované Mi-171Š bez rampy se sice dočkají modernizace, ale ta bude zřejmě omezena jen na avionické systémy potřebné k mírovému provozu. Tedy na cvičení a dny pro veřejnost to bude dobré, ale výsadkový pluk a skupina speciálních operací se budou přetahovat hlavně o sedmičku Mi-171ŠM a 12 nových vrtulníků (v reálu jich bude nasaditelných méně)

            Jinými slovy AČR se nedostává moderních vojenských vrtulníků. Současná akvizice 12 kusů nových moderních vrtulníků pro náměšťské „vrtulníkové letectvo“ je málo. Všichni ti vědí. Finančně si ale nebudeme nikdy moci dovolit nahradit stávajících 51 starých vrtulníků novými v poměru 1:1. Stejně jsou a budou problémy s napleněním a udržením velkých počtu vrtulníkových posádek u AČR a PČR. Česká vrtulníková letectva tedy dříve nebo později projdou početní redukcí.

            d)
            Je mým názorem, že si pak nebudeme moci dovolit držet tolik specializovaných typů a jejich podvariant. Kbely mají dnes dva typy - W-3W a M-8/17. A každý tento typ má dvě podvarianty. Náměšť má dva typy Mi-171Š (dvě odlišné podvarianty, které už očividně není snaha sjednotit) a Mi-24/35. Nákupem nových 12 nových vrtulníků to zůstane (nebo se rozšíří v případě kombinace UH-1+AH-1).

            Pokud tedy budeme řešit nové vrtulníky pro dopravní letectvo v Praze-Kbelích je tu možná cesta, jak to dělat jinak než je tomu dnes. Bavíme se o Praze se dvěma vrtulníkoví základnami v jednom městě, tak proč například nevytvořit „společně“ řízené a úkolované vrtulníkové letectvo AČR a PČR?

            Například pro převoz VIP po ČR. PČR má hodně malých vrtulníků a pár středních. Proč je nepoužít tam, kde je jejich kapacita dostatečná. AČR si může řešit střední a větší vrtulníky s větší kapacitou. Proč to nesloučit na jednu základnu s moderním zázemím? Pro nové vrtulníky ve Kbelích se stejně bude muset vybudovat nové a PČR naopak dnes sídlí na staré Ruzyni v hangáru z 2. světové války. A je to na něm vidět.

            SAR služba? Může ji řešit PČR s vrtulníky Bell 412? Ano může. Posílíme tedy PČR na úkor AČR? Mimochodem je to levnější než do AČR kupovat zcela nový na zeleno natřený civilní stroj. Nebo naopak, proč do Kbel na SAR službu nekoupit stejný bojový typ nového středního dopravního vrtulníku jako do Náměšti. A tak sjednotit a sdílet logistiku, typový výcvik, zastupitelnost techniky i personálu mezi početnější Náměští a menšími Kbely. To bude celkové navýšení možností AČR jako bojové síly a finančně se také zužitkují investici do přechodu na nový typ v Náměšti.

            Proč kbelské posádky v SAR službě degradovat jen na mírové „dopravní“ letectvo, jak je tomu dnes (ano dělají i civilní LZS, rozvoz VIP a další nebojové úkoly). Co si přestat hrát u našich malých Vzdušných sil AČR na bojové „vrtulníkové letectvo“ a nebojové „dopravní letectvo“. Jinými slovy Kbely „povýšit“ také na regulérní „bojové“ vrtulníkové letectvo s příslušným výcvikem a bojovou připraveností. S novými bojovými vrtulníky si mohou k civilní SAR službě například přidat i úkoly a výcvik pro bojový CSAR/Personnel Recovery. Opět dojde k navýšení schopností letectva jako celku. Mohou tak odlehčit úkolově Náměšti nebo tuto schopnost kapacitně zdvojit. S civilními nazeleno natřenými stroji se takto neposunou.

            Nebo například UH-1Y jsou u USMC standardně nasazovány jako ozbrojené zvědné vrtulníky a jako vzdušní předsunutí dělostřelečtí a letečtí návodčí. AČR tyto úkoly u vrtulníků nepoužívá (ani nejsou v požadavcích na nové), ale kdyby se tomu někdo začal věnovat, tak opět dramatický nárůst schopností. A mám obavy, že Náměšť bude speciálními silami a výsadkovým plukem tak vytížená, že na tyto specializovanější hrátky nebude mít čas, i kdyby chtěli.

            e)
            Závěrem. Co bude nebo nebude, nikdo neví. Já jsem chtěl hlavně ukázat, že cest je velké množství, ale hodně záleží na tom, jaký je vlastně konečný cíl cesty.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            23:01 16.07.2019

            Starlight Já se přeci v tomhle se tebou nepřu. Ty tady řešíš směřování vrtulníkového letectva, to je samozřejmě OK a v mnohém máš pravdu. Byť ten nápad na sloučení LS PČR a ...Zobrazit celý příspěvek

            Starlight
            Já se přeci v tomhle se tebou nepřu. Ty tady řešíš směřování vrtulníkového letectva, to je samozřejmě OK a v mnohém máš pravdu. Byť ten nápad na sloučení LS PČR a vrtulníků z 24. ZDL považuji za poněkud radikální.
            Já jen tvrdím, že z toho co je veřejně známo, nikdo z odpovědných činitelů neuvažuje tebou nastíněným směrem, tedy, že věci zůstanou více méně tak jak jsou a tím pádem prostě potřeba civilních mašin ve výzbroji VS AČR vyvstane.Skrýt celý příspěvek

          • Starlight
            23:22 16.07.2019

            @ Nesher Co není, může být :-))) Jinak diskusí na téma Kbely předbíháme současné dění. Ještě jsme nekoupili, natož zavedli do provozu 12 nových vrtulníků pro Náměšť. I když ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Nesher

            Co není, může být :-)))

            Jinak diskusí na téma Kbely předbíháme současné dění. Ještě jsme nekoupili, natož zavedli do provozu 12 nových vrtulníků pro Náměšť.

            I když kdyby někdo měl širší koncepci (ona už tu v roce 2015 ostatně jedna byla oficiálně. Já jsem ji jen obrátil, že místo 18 LUH to vidím na 18 UH :-))) ), tak by tato koncepce mohla mít vliv i na výběr ze současných amerických variant. Proč asi tak tento článek na AN asi je, že?

            Aby nedošlo k mýlce - leteckou službu PČR a 24. základnu dopravního letectva možná integruji úkolově a lokací, ale stále to zůstávají samostatnou součástí PČR nebo AČR. Jen jsou více „Joint“.Skrýt celý příspěvek

          • kazd
            09:51 17.07.2019

            Starlight : "Co si přestat hrát u našich malých Vzdušných sil AČR na bojové „vrtulníkové letectvo“ a nebojové „dopravní letectvo“. O tom jsem zde diskutoval před lety s TF_HU a ...Zobrazit celý příspěvek

            Starlight :
            "Co si přestat hrát u našich malých Vzdušných sil AČR na bojové „vrtulníkové letectvo“ a nebojové „dopravní letectvo“.
            O tom jsem zde diskutoval před lety s TF_HU a málem ho trefil šlak.
            Jinak 100 % souhlas, něco takového zde (i když ne tak rozvitě) píšu x let.
            Jenom k tomu ještě zastávám názor, že v okamžiku kdy se různé složky a instituce státu současně soudí/hádají o letiště (resp. přilehlé pozemky, provedené práce apod) v Líních a Milovicích. V podstatě krachuje projekt letiště Vodochod (více než 100 podmínek EIA, které není nikdo schopen splnit), letiště v Přerově si vyžádalo dost "nepřímých" investic (jen prasárny co se dělaly kvůli dálnici na popud armády) - ve výsledku se tam možná přesune jen část výcviku LOMu z Pardubic. Letiště v Budějovicích těžkosti čekají....
            se ve výsledku ještě dočkáme zrušení letiště Kbely (přesunu na jiné letiště)- což by zaplatilo část investic do vrtulí ve Kbelích a bylo rozhodně výhodnější než dávat praze 60 mld na okruh aby povolila Andrejovi jeho sen o čtvrti v Letňanech, která je 500 m od předimenzovaného letiště.
            Dále je v ČR obecně velký prostor v synergii - při prvotním výciku vystřídá pilot tři typy vrtulníků takže by mělo být triviální aby vojenští piloti lítali LZS a SAR na policjeních vrtulnících (když už ty hodiny tak nutně potřebují nalétat - i když myslím, že je nový pluk v Chrudimi z toho vyvede.)Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            11:22 17.07.2019

            Starlight Jak říkám, já se s tebou nepřu. Jen si myslím, že se nic z toho se nestane. Jinak ten článek tu je hlavně proto, aby AN měly více čtenářů a tím více peněz z reklamy, ...Zobrazit celý příspěvek

            Starlight
            Jak říkám, já se s tebou nepřu. Jen si myslím, že se nic z toho se nestane.
            Jinak ten článek tu je hlavně proto, aby AN měly více čtenářů a tím více peněz z reklamy, která je živí. :-)Skrýt celý příspěvek

    • rabl
      11:20 15.07.2019

      Proxy to už možná raději ten H-76 Eagle https://1000aircraftphotos.com...

      Proxy to už možná raději ten H-76 Eagle https://1000aircraftphotos.com...

      • skelet
        11:25 15.07.2019

        H-76 se snad ani nikdy nevyráběla.

        H-76 se snad ani nikdy nevyráběla.

        • rabl
          20:31 15.07.2019

          skelet myslim , že v této konfiguraci ji ještě nikdo nekoupil :(

          skelet myslim , že v této konfiguraci ji ještě nikdo nekoupil :(

  • cejkis
    16:39 14.07.2019

    Ohledně myšlenek v článku mám odlišnou představu. 1) modernizace Mi171 bez rampy považuji za neperspektivní a s cílem jen poslat peníze bylvalým vojákům do LOMu. 2) Považuji ...Zobrazit celý příspěvek

    Ohledně myšlenek v článku mám odlišnou představu.

    1) modernizace Mi171 bez rampy považuji za neperspektivní a s cílem jen poslat peníze bylvalým vojákům do LOMu.

    2) Považuji za neperspektivní nakupovat viper a venom v počtech, které vyžadují další akvizice stejného typu v okamžiku, kdy výrobce avizuje ukončení produkce. Reálně hrozí, že další nákup nebude možný.

    3) Vraťme se k jádru původní definice zadání. Zvažme zda stále platí prohlášení o ekonomičnosti univerzálnosti a různých smart defence a vraťme se zpátky na Zem.

    4) Až někdo položí na stůl celorepublikové řešení LZS, zavedení nové složky pohraniční stráže, tak se můžeme bavit o LUH v podobě H135.

    5) Až skončí životnost Mi171 můžeme se bavit zda střední vrtulník UH60 a k tomu velký CH53 a nebo jeden stroj o velikosti Mi171 v podobě S92, EH101 nebo H225.

    V tuto chvíli máme k dispozici Mi171, u W3A probíhají generální opravy a u toho běží akvizice dalších strojů které se svými výkony překrývají ovšem bitevní stroje chybí.

    Řešení je akvizice 10-12ks AH64, zastavení modernizace Mi171 s dveřmi a lepší plánování.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      22:37 14.07.2019

      Asi nebude zase tak velký rozdíl v tom, zda má vrtulník rampu nebo vrata, v kolika procentech misí rampu využívá? Pořizovat nyní AH 64 by bylo na jednu stranu pěkné, ale na druhou ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi nebude zase tak velký rozdíl v tom, zda má vrtulník rampu nebo vrata, v kolika procentech misí rampu využívá?
      Pořizovat nyní AH 64 by bylo na jednu stranu pěkné, ale na druhou stranu, s nadsázkou, by to bylo jako beznohému koupit boty.Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        21:47 15.07.2019

        Mi171 bez rampy nikdo používat nechce. Vrata neumožňují rychlý výsadek.

        Cena za 10-12 AH64 je podobná jako u nabízených variant.

        Mi171 bez rampy nikdo používat nechce. Vrata neumožňují rychlý výsadek.

        Cena za 10-12 AH64 je podobná jako u nabízených variant.

    • skelet
      23:37 14.07.2019

      Ad 1) s Mi-171 se pocita prakticky az do roku 2035. Jejich modernizace se tedy nabizi, a sjednoceni je logicke Ad 2) dalsi nakup mozny bude, je to ciste politicka zalezitost. Ad ...Zobrazit celý příspěvek

      Ad 1) s Mi-171 se pocita prakticky az do roku 2035. Jejich modernizace se tedy nabizi, a sjednoceni je logicke
      Ad 2) dalsi nakup mozny bude, je to ciste politicka zalezitost.
      Ad 3) univerzalni vrtulnik je kvuli tomu, aby armada mela aspon neco. Opet ciste politicka vec. Vojaci by urcite byli radeji, kdyby meli AH, UH a CH. No v realu se modli aspon za ty UH.
      4) funkcni LZS zrusil Babis. Statni letecky podnik je jen neco v cem se utopi penize a kamosi politiku. Tvrdik (a jemu podobni) se na to misto jiste uz trese. Pokud statni, tak at je to pod PČR nebo AČR.
      5) technicka zivotnost Mi-171 konci v roce 2035, stejne tak i i technicka zivotnost Mi-35. Ale v dohledne dobe bude koncit zivotnost Mi-17 (2023) a priblizne ve stejne dobe budou koncit i Sokoly.

      Takze je zde de facto na vyber
      A) ukoncit provoz Mi-17 bez nahrady, respektive je nahradi stavajici Mi-171
      Plusem jsou uspory, minusem pokles transportnich moznosti ACR
      B) vratit se na pocatek a nakoupit 16LUH, ktere nahradi Sokoly a castecne i Mi-17 a mi-35
      C) nakup 4 az 5 vrtulniku CH
      D) modernizace Mi-35 na uroven Mi-171 + spike
      Atd.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        10:25 15.07.2019

        Pokud se pamatuji, tak funkční LZS zrušili socani, kteří nemohli přenést přes srdce, že je v soukromých rukou.

        Pokud se pamatuji, tak funkční LZS zrušili socani, kteří nemohli přenést přes srdce, že je v soukromých rukou.

        • skelet
          11:22 15.07.2019

          Sobotkova vláda, ale na popud ministra financí - Babiše

          Sobotkova vláda, ale na popud ministra financí - Babiše

      • Nesher
        11:52 15.07.2019

        K té LZS Poslední zveřejněná koncepce z února 2019 znamená návrat k původní podobě LZS (než se Babiš rozhodl ji rozvrat dle hesla "všici kradnů, iba já čerpám"). Tj. VS AČR opustí ...Zobrazit celý příspěvek

        K té LZS
        Poslední zveřejněná koncepce z února 2019 znamená návrat k původní podobě LZS (než se Babiš rozhodl ji rozvrat dle hesla "všici kradnů, iba já čerpám"). Tj. VS AČR opustí Jižní Čechy a LS PČR zase Jižní Moravu. Státu tak zůstanou jen dvě stanoviště (Plzeň - VS AČR, Praha - LS PČR), zbytek budou obsluhovat soukromí poskytovatelé, které v tendru vybere MZ.
        Tj. dříve nebo později se bude muset pořídit lehčí vrtulník jako náhrada Sokolů pro účely LZS, SAR a ideálně i jako náhrada Mi 8s (kvůli poletování prezidenta, jiných politiků či generálů po ČR podle mě není potřeba mít salónní vrtulník). Asi by úplně stačil jakýkoliv civilní, dvoumotorový vrtulník, který uveze (mimo posádku) alespoň 5-6 lidí.Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        21:55 15.07.2019

        Ad1) neoplývám nadšením v utápění peněz do ruských vrtulníků, ze kterých nelze rychle vylézt. Ad2) Výrobce plánuje uzavření linky, další objednávky nemá. Není to o politice, ale o ...Zobrazit celý příspěvek

        Ad1) neoplývám nadšením v utápění peněz do ruských vrtulníků, ze kterých nelze rychle vylézt.

        Ad2) Výrobce plánuje uzavření linky, další objednávky nemá. Není to o politice, ale o počtu objednávek.

        Ad3) Armáda má Mi171

        Ad4) LZS navrhl Babiš transformovat do polského modelu. A já s tím souhlasím. Nevidím důvod, proč by měl soukromý přepravce fungovat v prostředí, kde nelze mít konkurenci. Nikdo si nekoupí v předstihu letku vrtulníků, aby se mohl ucházet v tendru o zakázku.

        Ad5) Sokoly nahrazovat nebude třeba. Mi17 nechť skončí. Mi35 nahradit AH64 a prodat a před před ukončením životnosti Mi171 hledat náhradu.

        Stávající tendr je nesystémový a má jediný cíl. Políbit prsten Američana.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          22:19 15.07.2019

          Ad 1) pokud pomoci "vratovych" Mi-171 nahradis Mi-17, tak je musis plynule modernizovat, a mit bedle sebe dva typy vrtulniky s rozdilnou avionikou je nestastne Ad2) Bell se uchazi ...Zobrazit celý příspěvek

          Ad 1) pokud pomoci "vratovych" Mi-171 nahradis Mi-17, tak je musis plynule modernizovat, a mit bedle sebe dva typy vrtulniky s rozdilnou avionikou je nestastne
          Ad2) Bell se uchazi o par tendru ve svete, takze s jistottou to nevime, jinak je zde repas marinackych stroju. Ja vim, ze je to zde nepopularni, ale UH-1y je rozsirenejsi, nez AW139m
          Ad3) vyrazenim Mi-17 a jejich nahrazenim Mi-171 snizis prepravni kapacitu ACR.
          Ad4) predbabisovsky system LZS byl plne funkcni a byli s nim vsichni spokojenj. Ted se pomalu vraci tam, kde byl pred Babisem.
          A kdo by jej mel provozovat? Obrana, Vnitro, LOM? Novy podnik vedeny Tvrdikem?
          Ad5) kdyz Sokoly nenahradis, tak je musis modernizovat, pokud je vyradis klesne transportni kapacita

          Amikum je jedno jestli u nich koupis AH nebo UH, prsten polibis tak jako takSkrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          07:52 16.08.2019

          Konkurence na poli LZS samozřejmě existuje. Proto se může pravidelně vypisovat výběrko na 10 let. Žádná státní služba nemůže být z principu levnější než komerční.

          Konkurence na poli LZS samozřejmě existuje. Proto se může pravidelně vypisovat výběrko na 10 let. Žádná státní služba nemůže být z principu levnější než komerční.

  • cejkis
    16:21 14.07.2019

    Trochu odlehčení.. Zajímavým detailem a rozdílem mezi US s evropskými dopravními vrtulníky a letouny je obložení interiéru. Zatímco v amerických konstrukcích najdete hromadu ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu odlehčení..

    Zajímavým detailem a rozdílem mezi US s evropskými dopravními vrtulníky a letouny je obložení interiéru. Zatímco v amerických konstrukcích najdete hromadu potrubí a kabeláže, v evropských strojích jsou interiéry obložené.Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      17:00 14.07.2019

      TO je pravda, když jsem v Ostravě prolézal V-22 tak jsem koukal jako blázen na stěny tvořené kabeláží a rozvodnými skříněmi a potrubím.
      https://youtu.be/uu2R9nU7QA4...

      TO je pravda, když jsem v Ostravě prolézal V-22 tak jsem koukal jako blázen na stěny tvořené kabeláží a rozvodnými skříněmi a potrubím.
      https://youtu.be/uu2R9nU7QA4...

    • liberal shark
      10:26 15.07.2019

      No schválně - co je v provozu lepší ? Co když budete odstraňovat závadu nebo bojové poškození ?

      No schválně - co je v provozu lepší ? Co když budete odstraňovat závadu nebo bojové poškození ?

      • cejkis
        21:58 15.07.2019

        Když budou mechanici odstraňovat závadu, budou mít demontáž obložení k tíži. A to je asi tak všechno.

        Když budou mechanici odstraňovat závadu, budou mít demontáž obložení k tíži. A to je asi tak všechno.

        • liberal shark
          07:55 16.08.2019

          Když budete odstraňovat za letu přerušenou elektriku nebo hydrauliku, určitě rád strávíte dodatečných 10 minut sundaváním tapecírunku :-).

          Když budete odstraňovat za letu přerušenou elektriku nebo hydrauliku, určitě rád strávíte dodatečných 10 minut sundaváním tapecírunku :-).

          • PavolR
            10:08 16.08.2019

            Radšej lietať s vedomím, že vzadu môže kedykoľvek niečo z toho náhodou pretrhnúť akýkoľvek nemotorný blbec? ;-)

            Radšej lietať s vedomím, že vzadu môže kedykoľvek niečo z toho náhodou pretrhnúť akýkoľvek nemotorný blbec? ;-)

    • Starlight
      00:28 16.07.2019

      Tak to bohužel v kontextu vrtulníků pro PČR a AČR není pravda. Vrtulníky jako Bell 412, UH-1Y nebo UH-60 mají interiér prostý viditelných systémů. Vše je zakryto. Větší CH-47 ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to bohužel v kontextu vrtulníků pro PČR a AČR není pravda. Vrtulníky jako Bell 412, UH-1Y nebo UH-60 mají interiér prostý viditelných systémů. Vše je zakryto.

      Větší CH-47 mají v nákladovém prostoru stěny pokryty polstrováním. Jediná část, bez obložení je v prostoru nákladové rampy.

      Vrtulníky, které mají systémy, trubky, dráty nezakryté v nákladovém prostoru jsou právě MV/CV-22 a také CH-53.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5