Uhlíkově neutrální vojenské operace? NATO hledá rovnováhu mezi změnou klimatu a bezpečností

Uhlíkově neutrální vojenské operace? NATO hledá rovnováhu mezi změnou klimatu a bezpečností
Ukrajinské válečné muzeum v Kyjevě; ilustrační foto / depositphotos.com (Zvětšit)

Světové ekonomické fórum považuje geopolitické soupeření za silnou překážku pro investice do budoucího růstu, lidského rozvoje a zelených technologií. Pokud svět nezačne účinněji spolupracovat na zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se, povede to v příštím desetiletí údajně k dalšímu globálnímu oteplování a ekologickému kolapsu. Rovnováhu mezi ekologií a bezpečností se snaží nalézt i NATO, jež letos na toto téma uspořádalo historicky první odbornou konferenci.

Akce pojmenované „Změna klimatu a vojenské schopnosti“ se na konci ledna v Bruselu zúčastnilo více než 150 představitelů členských států Severoatlantické aliance a zástupců průmyslu. Diskutovalo se o využití inovativních a ekologicky šetrných technologií, aniž by byla ohrožena úderná síla ozbrojených sil nebo existence vojenské infrastruktury. Diskutovalo se také o vývoji udržitelných pohonných hmot pro pozemní, vzdušné a námořní použití. Závěrečná tisková zpráva uznává, že změna klimatu znásobuje hrozby a ovlivňuje bezpečnost, operace a mise NATO.

Podobná témata se poprvé objevila v aliančních dokumentech po summitu v Lisabonu v roce 2010. Akční plán byl poprvé přijat na vrcholné schůzce NATO v Bruselu 14. června 2021. Změna klimatu podle bruselských závěrů ztíží armádě plnění jejích úkolů. „Alianční lídři se dohodli na budoucí roli NATO jako vedoucí organizace v chápání a přizpůsobování se bezpečnostním důsledkům změny klimatu,“ stojí v prohlášení ze summitu. „Dohodli jsme se na výrazném snížení emisí skleníkových plynů z vojenských činností a zařízení, aniž by byla ohrožena bezpečnost personálu, operační účinnost a naše odstrašující a obranné postavení.

Prohlášení pokračuje: „Žádáme generálního tajemníka, aby formuloval realistický a konkrétní cíl pro snížení emisí skleníkových plynů politickými a vojenskými strukturami a zařízeními NATO a aby posoudil možnost dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Rovněž zahájíme pravidelný dialog na vysoké úrovni o klimatu a bezpečnosti za účelem výměny názorů a koordinací dalších opatření.

Michael Rudloff, německý odborník na vojenství, připomíná též loňskou vrcholnou schůzku Severoatlantické aliance v Madridu. V jejím průběhu se účastníci dohodli na opatřeních v boji proti změně klimatu, včetně snížení emisí skleníkových plynů NATO. Rudloff k tomu zmiňuje unijní Strategický kompas v oblasti bezpečnosti a obrany. Dokument schválený loni v březnu formuluje konkrétní kroky k posílení odolnosti vůči změně klimatu, přírodním katastrofám a mimořádným událostem. Do roku 2025 mají mít všechny mise a operace v rámci společné bezpečnostní a obranné politiky EU poradce pro životní prostředí a podávat zprávy o své ekologické stopě.

Německý odborník pokládá armádu za složku státu s nejvyššími emisemi. Spotřeba energie na vojenských základnách a spotřeba pohonných hmot při provozu vojenské techniky, ať už letadel, námořních plavidel nebo pozemních vozidel, se považuje za hlavní přispěvatele k emisím skleníkových plynů v ozbrojených silách. Vychází přitom z průzkumů britské organizace Conflict and Environment Observatory (CEOBS).

 „Podle výpočtů CEOBS je letectví zodpovědné za přibližně 3,5 % globálního oteplování, na čemž se vojenské letectvo podílí 8 % až 15 %. Námořní sektor je zodpovědný za 2,5 % globálních emisí skleníkových plynů a tento podíl se neustále zvyšuje,“ vypočítává Rudloff. „Vojenské výcvikové prostory a sídla pokrývají mezi 1 % a  6 %  světového povrchu, a proto způsob jejich využívání a správy může mít významný dopad na globální emise skleníkových plynů. Také likvidace vojenského odpadu představuje přibližně 3 % globálních emisí skleníkových plynů.

Dne 10. října loňského roku zveřejnila organizace Scientists for Future Österreich (Vědci pro budoucí Rakousko) technický dokument zabývající se evidencí vojenských emisí. V úvodu svého článku autor Martin Auer, podobně jako Rudloff, uvedl: „Armády patří k největším producentům emisí skleníkových plynů. Lze jim přičíst až 5 %, ve válečných letech 6 % procent, všech emisí na světě. Armády však nemohou své emise snížit, pokud je nezměří. Protože jim dlouho nebyly stanoveny cíle snižování emisí, jejich schopnost sledovat své emise zaostává za ostatními odvětvími.

Zmíněný výzkumný institut CEOBS proto vyvinul postup pro vykazování vojenských emisí podle Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. CEOBS spolupracuje s Harvard Law School, King's College London, univerzitami v Edinburghu a Leedsu a s různými nevládními organizacemi. Z dvaceti států s nejvyššími vojenskými výdaji splňují minimální požadavky OSN podle Auera pouze zprávy Německa. NATO oznámilo svůj záměr snížit své vojenské emise, ale zatím neposkytlo žádné informace o metodice. V celosvětovém měřítku jsou k dispozici některé údaje o spotřebě vojenských paliv, omezené údaje o jejich energetické spotřebě, velmi omezené údaje o emisích z dodavatelských řetězců a žádné údaje o emisích z válečných akcí.

NATO již v roce 2021 oznámilo záměr vypracovat metodiku výpočtu svých emisí. Již tehdy bylo jasné, že Aliance nemůže přijmout závazky ke snížení emisí. Členské státy totiž jednoduše nevědí, jak vysoké jejich emise vůbec jsou. NATO navíc možný systém výpočtu doposud nezveřejnilo. Pro nezúčastněné osoby tak v současné době není možné skutečně ověřit pokrok v oblasti ochrany životního prostředí. CEOBS požaduje, aby standardy pro vykazování vojenských emisí stanovila OSN společně s Mezivládním panelem pro změnu klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change).

Světové ekonomické fórum se ve své Zprávě o globálních rizicích pro rok 2023 věnuje nebezpečí permanentní krize a boji jednotlivých složek státu o zdroje. „V příštích letech budou vlády muset vyvažovat konkurenční zájmy obyvatelstva, životního prostředí a bezpečnosti,“ varuje Zpráva. „Krátkodobá geoekonomická rizika již nyní testují závazky uhlíkové neutrality a odhalují propast mezi z vědeckého hlediska nezbytným a politicky přijatelným. K omezení důsledků oteplování světa je zapotřebí dramaticky urychlit společná opatření k řešení klimatické krize.

Současně mohou bezpečnostní hlediska a rostoucí vojenské výdaje omezit fiskální prostor, který mají země na zmírnění dopadů dlouhodobé krize životních nákladů,“ dále rozvádí dokument Světového ekonomického fóra. „Pokud nedojde ke změně kurzu, mohou zranitelné země čelit trvalé krizi s následnými riziky, která budou příštím dvěma letům dominovat. K takovým rizikům patří hospodářská recese, rostoucí zadlužení, zvyšování životních nákladů, další polarizace společností prostřednictvím dezinformací, patová situace v otázce naléhavých opatření v oblasti klimatu a geoekonomická válka s nulovým součtem.

NATO se v posledním desetiletí začalo věnovat změně klimatu a s ní spojeným snižováním emisí skleníkových plynů. Cíle jako dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 a vypracování metodiky pro měření emisí nadále představují nejvyšší prioritu pro řadu zájmových skupin a organizací. Severoatlantická aliance je ovšem v první řadě bezpečnostní organizace a v kontextu ukrajinsko-ruské války musí být kladen důraz na její efektivitu a finanční zajištění. Unijní inovace typu vojenských poradců pro životní prostředí a zpráv o ekologické stopě provedených vojenských operací snad v dohledné době v NATO nezískají své zastánce.

Zdroje: World Economic Forum, Bundeswehr-Journal

Nahlásit chybu v článku


Související články

Český průmysl a elektrický tank T-72

Nejvyspělejší země světa studují možnost vývoje a zavedení čistě elektrických obrněných bojových ...

EDAT: Elektrický vyrovnávací rotor je nejlepší inovací v letectví

Na začátku letošního roku americká společnost Bell, součást konsorcia Textron, představila ...

Elektromobilita: Ukázková kolektivní stupidita

Pascal Canfin, předseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin ...

PREMIUM Ruské tanky míří na Západ, ale Evropa se dál utápí v „zeleném“ šílenství

Evropská unie intenzivně pracuje na ochraně klimatu, zdražování emisních povolenek a nových normách ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Shania
    09:40 21.02.2023

    realita ohledne koralu. trosku odlisny pohled od toho co prezentuji media a panikari... 1) "acidifikace" http://www.co2science.org/arti... In all actuality, ...Zobrazit celý příspěvek

    realita ohledne koralu. trosku odlisny pohled od toho co prezentuji media a panikari...

    1) "acidifikace"
    http://www.co2science.org/arti...
    In all actuality, however, it would appear that ocean acidification poses no threat to M. capitata since its influence carried no predictive power in their regression model of factors influencing net calcification. Thus, we find yet another study that does not support the ocean acidification scare stories of corals wasting away in the future because of rising atmospheric CO2.

    2) Vymirani koralu:
    https://www.thegwpf.org/conten...
    Executive summary
    Coral data
    • The most reliable long-term record of coral cover of a large area is
    from the Great Barrier Reef. Its cover varies greatly from year to year,
    but in 2022 was at the highest level since records began in 1985, and
    double the level in 2011.
    • Of the 3000 individual reefs of the Great Barrier Reef, none have
    been lost, and all have excellent coral, although there are large fluctuations in cover from year to year, mostly as a result of cyclones and
    starfish predation.
    • Data for other parts of the world is less reliable, and is only useful
    for the last two decades.
    • Aggregated over the whole world, the data does not support
    the proposition that there has been a major drop in coral cover. At
    worst, there might have been a reduction of 7% from 2000–19, but
    the stated error margin is of similar size to the difference. In addition,
    natural variability of the data is also around 10% – higher than the
    difference between 2000 and 2019.
    • Data for the East Asia Seas coral bioregion, with 30% of the world’s
    coral reefs, and containing the particularly diverse ‘Coral Triangle’,
    show no statistically significant net coral loss since records began.
    • Outside Australia, there is a need to improve standardisation and
    randomisation of data sets.
    Coral bleaching
    • The most comprehensive data, by far, on coral bleaching due to
    high water temperatures comes from the Great Barrier Reef. This indicates that the overall impacts are very minor. Current record coral
    cover comes despite four supposedly catastrophic bleaching events
    in the six years prior to 2022.
    • Coral usually takes at least 5–10 years to regrow from a major
    mortality event, so the record high coral levels in 2022 suggests reports of massive mortality events were erroneous. This raises serious
    questions about integrity in science institutions and in the media.
    • Coral bleaching occurs when corals expel the symbiotic algae
    (zooxanthellae) that live inside them, often subsequently replacing
    them with a different species when they recover. The process makes
    them highly adaptable to changing temperatures.
    • Most corals that bleach do not die.
    In conclusion, the future of the world’s reefs is much less discouraging than is often thought, at least from the impacts of climatic
    temperature variations. It is now clear that many of the institutional
    claims of massive permanent coral loss have been greatly exaggerated. It seems probable that a pessimistic groupthink has taken hold
    of large sections of the coral reef science community, affecting the
    clarity with which some in that community observe the world’s reefs.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
    18:32 18.02.2023

    Tyjo, tak na uhlíkovou neutralitu ve vojenské sféře (nerozhoduje jaké datum) ať honem rychle zapomenou, leda by se SNAD jednalo o to že při cvičení (nikoliv při bojové situaci!) by ...Zobrazit celý příspěvek

    Tyjo, tak na uhlíkovou neutralitu ve vojenské sféře (nerozhoduje jaké datum) ať honem rychle zapomenou, leda by se SNAD jednalo o to že při cvičení (nikoliv při bojové situaci!) by se možná za jistých okolností daly použít all-synthetic paliva...
    Asi tak nejrealističtějším příspěvkem ke snížení emisí CO2 by bylo stavění většího počtu (než dnes) velkých námořních jednotek (LL, C/DD) s jaderným pohonem... v této souvislosti docela zamrzí třída Queen Elizabeth, velká letadlovka komplet bez jaderného pohonu :(Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    14:21 18.02.2023

    Tak vidím, že i v NATO panují obavy z toho, že by Greta mohla najít další oběť.

    Tak vidím, že i v NATO panují obavy z toho, že by Greta mohla najít další oběť.

    • flanker.jirka
      15:46 18.02.2023

      Třeba má Turecko problém právě se švédskými ekoteroristy :-)

      Třeba má Turecko problém právě se švédskými ekoteroristy :-)

    • leir
      10:24 19.02.2023

      Ono se spíš i v NATO jaksi přichází na to, že to není jenom Grétovina... Akorát zase Češi jsou toho názoru, že jsou chytřejší než zbytek světa. Asi řetězové e-maily na "rychle než ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono se spíš i v NATO jaksi přichází na to, že to není jenom Grétovina...

      Akorát zase Češi jsou toho názoru, že jsou chytřejší než zbytek světa. Asi řetězové e-maily na "rychle než to smažou"...Skrýt celý příspěvek

      • Riiiederner
        21:25 21.02.2023

        Aaaa další co má komplex z toho, že je Čech...o jakém zbytku světa hovoříme když uz jsme u toho ? Evropa zvláště pak ta západni to rozhodně není. V Africe ani neví co je to ...Zobrazit celý příspěvek

        Aaaa další co má komplex z toho, že je Čech...o jakém zbytku světa hovoříme když uz jsme u toho ? Evropa zvláště pak ta západni to rozhodně není. V Africe ani neví co je to katalizátor, v Asii se možná někdo najde především spíše v Japonsku a Číně kde je mít elektro ne hlavně kůli ekologii , v Jižní Americe se asi také nemá ani cenu bavit a v té severní si může někdo zkusit zakázat auto na benzín a "jih znovu povstane". Tak nevím co tu plácáš za nesmysly.Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
    23:07 17.02.2023

    To že sa otepľuje neznamená, že bude všade sucho. Zmení sa distribúcia zrážok, niekde bude pršať menej, niekde viac a to aj v subtropických oblastiach. V Holocéne bolo niekoľko ...Zobrazit celý příspěvek

    To že sa otepľuje neznamená, že bude všade sucho. Zmení sa distribúcia zrážok, niekde bude pršať menej, niekde viac a to aj v subtropických oblastiach.
    V Holocéne bolo niekoľko teplých období, ktoré zasiahli strednú europu, stredomorie aj subtropy. Minojské optimum, rímske optimum, naposledy stredoveké optimum pred tisíc rokmi. Tzv. Bondov cyklus. Každé trvalo niekoľko storočí.
    Počas týchto období stredomorie prekvitalo, pretože zároveň viac pršalo (sezónne). Klíma bola teplá a stabilná. Rozvíjali sa civilizácie bronzovej doby, neskôr rímska ríša
    https://historylab.dennikn.sk/...
    Dlhé suchá tam nastali po skončení optim, keď sa ochladzovalo, o čom svedčia historické záznamy. Ochladenie pred 4000 rokmi (4.2k event) spôsobilo kolaps civilizácií sredomoria a blízkeho východu.
    V malej dobe ľadovej bolo v europe daždivo a chladno ale v subtropoch boli na mnohých miestach silné suchá: https://www.science.smith.edu/...

    V USA na juhozápade boli megasuchá napríklad pred 800 rokmi, 1200 rokmi, čo spôsobilo odchod tamojších národov - Anasazi, Mayov ale aj predkov aztékov.

    V eurázii bola teplejšia a vlhkejšia napríklad celá doba atlantik (niekoľko tisíc rokov dlhá) https://en.wikipedia.org/wiki/... , počas ktorej bola sahara a arabský polostrov zelená.

    Rovnako ako v holocene teplejšie a studenšie obdobia boli aj v predchádzajúcej medziľadovej dobe - eemiane zvanej aj riss wurm. V Europe vegetovali africké slony, nosorožce, hrochy spolu s medveďmi, jeleňmi, zubrami, koňmi .... https://i.pinimg.com/736x/da/2...
    Mamutom bolo moc teplo a odsťahovali sa na sibír. More bolo o 5-7 metrov vyššie ako dnes a hranica lesa o 600 kilometrov severnejšie. Mimochodom, aby stúplo more o 7 metrov, musel sa rozpustiť objem ľadu, ktorý má dnes Grónsko.

    Čo chcem tým povedať - pleistocén je klimaticky najdivokejšia doba od začiatku kenozoika, príroda zažila aj drsnejšie zmeny ako dnes. Zmeny donútili ľudí aj zvieratá migrovať alebo vymrieť, a nebude to iné ani v tejto dobe. Planéta nosí 8 miliard obyvateľov, presťahovať miliardy niet kam okrem južnej sibíri a severu kanady. Takže podobne ako vymrela väčšina megafauny, zredukuje sa aj množstvo ľudí. Bude to drsné no takto to fungovalo od kedy existuje živá príroda.

    Okrem zmien v oceánskych osciláciách je otázne, ako sa budú v subtropoch posúvať monzuny. Od nich záleží, kde bude voda a kde vyprahnutá krajina. Je možné, že sa do niekoľkých storočí posunie západoafrický monzún na sever a sahara sa znova zazelená. V jej historii sa to stalo viac než 200 krát.Skrýt celý příspěvek

    • leir
      09:13 19.02.2023

      Bohužel jsou jiné vstupní podmínky. Matematické modely různých přístupů se víceméně shodují, jak to bude probíhat. Příroda se s tím nějak vyrovná (byť třeba zánik korálových útesů ...Zobrazit celý příspěvek

      Bohužel jsou jiné vstupní podmínky. Matematické modely různých přístupů se víceméně shodují, jak to bude probíhat.

      Příroda se s tím nějak vyrovná (byť třeba zánik korálových útesů v pacifiku bude znamenat katastrofu pro značnou část fauny v celém oceánu, protože zkolabují potravní řetězce).

      Problém je lidská civilizace - ta se s tím vyrovnat moc nedokáže a zhroutí se.Skrýt celý příspěvek

      • Shania
        15:09 19.02.2023

        1. sklenikovy efekt ocean neohriva, max zpomaluje transfer tepla z vody --> atmosfery --> vesmiru. oceany zahriva slunce a je to silne ovlivneno oblacnosti a ta je ovlivnena ...Zobrazit celý příspěvek

        1. sklenikovy efekt ocean neohriva, max zpomaluje transfer tepla z vody --> atmosfery --> vesmiru.
        oceany zahriva slunce a je to silne ovlivneno oblacnosti a ta je ovlivnena fazemi oceanu. A asi podvodni tepelne zdroje, ale o tom vime relativne malo, stejne tak o teplote oceanu a podobne, vzhledem k tomu, ze argo bojky se zacali rozmistovat teprve v 2000
        2. koraly jsou na tom lip nez pred 40 lety, predstava ze je teplejsi voda nejak ovlivni je fakt blbej vtip, vzhledem k tomu, ze vetsina z nich zije v nejteplejsich morich a vyvinula se v teplejsich podminkach a dokazali prezit vsechny brutalni zmeny klimatu...Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          19:57 19.02.2023

          1) Skleníkových efekt zrychluje odpařování vody = více tepla přidám více se odpařování směr vesmír. To nevypadá jako problém, dokud vám nedojde, ze to znamená více silnějších ...Zobrazit celý příspěvek

          1) Skleníkových efekt zrychluje odpařování vody = více tepla přidám více se odpařování směr vesmír.
          To nevypadá jako problém, dokud vám nedojde, ze to znamená více silnějších tropických bouří, a přivalovych srážek.

          2) Korali netrápí až tak teplota vody, jako její PH. Více Co2 = nemožnost vytvářet ochranné schránky. A tohle se netýká jen korálů.
          A že to není problém? Tak právě tyhle potvůrky tvoří zaklani kámen celého ekosystémů moři. Otázka opravdu nezní zda přežije někde v ideálních podmínkách pár korálů, ale zdá budou mít rybáři co lovit...Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            21:35 19.02.2023

            1) no podle nekterych vedcu je prave az 90% zachyceneho tepla z SKE v oceanech. a mechanika toho jevu je ze teplejsi vzduch snizuje mnozstvi tepla uvolneneho do atmosfery. pokud by ...Zobrazit celý příspěvek

            1) no podle nekterych vedcu je prave az 90% zachyceneho tepla z SKE v oceanech. a mechanika toho jevu je ze teplejsi vzduch snizuje mnozstvi tepla uvolneneho do atmosfery. pokud by se voda vic odparovala, tak je teplo naopak vypousteno do atmosfery.
            nicmene elnino faze nema zadny problem vypustit obrovske mnozstvi tepla a zvednout globalni teplotu.

            2. acidifikace je nesmysl, jednak je to PR nazev a zadruhe vetsina vapence je z dob, kdy bylo CO2 nekolikanasobne vic. navic za zmeny ph muze daleko vic proudeni.
            dalsi alarmisticke teorie na rpc 8.5 je, ze nebude dost O2 v teplejsim oceanu a dojde k masivnimu vymirani...Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            13:15 20.02.2023

            Shania: Snaha je nastolit teplotní rovnováhu. Vše stejne teplé. Do teplejsiho vzduchu lze uložit větší množství vodní páry. Z rostoucí teplotou oceánu bude růst ten odpar, až do ...Zobrazit celý příspěvek

            Shania: Snaha je nastolit teplotní rovnováhu. Vše stejne teplé.
            Do teplejsiho vzduchu lze uložit větší množství vodní páry. Z rostoucí teplotou oceánu bude růst ten odpar, až do teploty varu. Kdy přidávání tepla neroste teplota, ale pouze odpar (za cca stálého tlaku).
            K varu mají oceny poněkud daleko.

            Vápenec je z dob kdy darujeme v řádech milionu let. A jeho existence je existence miliard mrtvých živočichů. Celé živočišné druhy co jsou dnes jen fosilie.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            09:53 21.02.2023

            povrchova teplota pri soucasnem atm. tlaku je max cca 30C a zase cim vetsi vlkost, tim vic energie je treba na ohrati vzduchu. Ano trvalo to miliony let a v oceanech bylo diky ...Zobrazit celý příspěvek

            povrchova teplota pri soucasnem atm. tlaku je max cca 30C a zase cim vetsi vlkost, tim vic energie je treba na ohrati vzduchu.

            Ano trvalo to miliony let a v oceanech bylo diky vysoke koncentraci CO2 velmi zivo..., ocean v podstate vysava a uklada CO2 z atmosfery az do te miry, ze behem pristich par milionu let by hrozil zanik zivota mimo oceany. Limit pro rostliny je okolo 150ppm. Takze kdyz uz nic jsme tohle oddalili. Z pohledu nas civilizace je to asi naprosto bezvyznamne, ale to je napr i tani ledu.. klimakrize roztala jen neco malo pod 0.03% (vetsina toho je na antarktide, kde klimakrize neni) z celkove hmotnosti a to jeste hlavne 0.2% z celkove hmotnosti Gronskeho ledu.Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            23:32 21.02.2023

            Shania: je pravda, že väčšinu kenozoika aj mezozoika bolo značne teplejšie ako v pleistocéne. Pleistocén a jeho doba ľadová je anomália za posledných 250 milionov rokov. Teplejšie ...Zobrazit celý příspěvek

            Shania: je pravda, že väčšinu kenozoika aj mezozoika bolo značne teplejšie ako v pleistocéne. Pleistocén a jeho doba ľadová je anomália za posledných 250 milionov rokov.
            Teplejšie bude postupne , no je to viacmenej návrat do stabilnejšej teplej doby.Skrýt celý příspěvek

        • leir
          22:35 19.02.2023

          Aha, já jsem nevěděl, že kromě experta na F-16 jste taky klimatolog. Možná byste to mohl přijít na PřF MU, nebo třeba kolegům na MFF UK, vysvětlit, že to všechno my i naši kolegové ...Zobrazit celý příspěvek

          Aha, já jsem nevěděl, že kromě experta na F-16 jste taky klimatolog. Možná byste to mohl přijít na PřF MU, nebo třeba kolegům na MFF UK, vysvětlit, že to všechno my i naši kolegové z Caltechu a Oxfordu počítáme blbě, a kde. Přesně na vás všichni čekáme, předpokládám u vás Nobelovku za fyziku v příštím roce. Největší krize v dějinách lidstva zažehnána!

          (Ano, jsem arogantní; protože tyhle sebevědomé nesmysly čítám dnes a denně. Chirurgovi taky radíte, jak jiným vyříznout slepák?)

          1. Samozřejmě, že oceány se ohřívají slunečním zářením přímo na základě poklesu albeda z důvodu mizení oceánského ledu, na volné hladině se sníh fakt neudrží. A samozřejmě daleko nejvíc se ohřívají zpětným odrazem tepelného záření od atmosféry. Víte vůbec, co je to skleníkový efekt a jak to funguje? Co je to tepelné vyzařování tělesa? Třeba oceánské masy? Co jsou Milankovićovy cykly a proč a jak nyní průměrná sluneční aktivita klesá? Podle vašeho příspěvku to tak opravdu nevypadá. Vytrháváte věci z kontextu a snažíte se dokazovat ani není jasné co přesně.

          2. Jak podotkl kolega výše, koráli jsou extrémně citliví na kyselost vody, kterou vyšší koncentrace CO2 zvyšuje (vzniká slabá kyselina uhličitá). To jaksi korálům rychleji rozpouští jejich vápnité schránky a ti pak nejsou schopni dorůstat a hynou. Všechno ještě “vylepšuje” rychlejší vzestup hladiny, takže se dostávají mimo zónu optimální teploty a slunečního svitu.

          Například Velký australský bariérový útes je už ze 40 % mrtvý (oproti roku 1960) a 98 % rozlohy útesu už je nějak negativně zasaženo. To má vliv na celý potravní řetězec v Pacifiku, včetně velkých kytovců a ptáků. Na oceánu jsou závislé miliardy lidí.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            00:09 20.02.2023

            no ze to pocitate spatne muzu rict se 100% jistotou... a byt tebou, tak zacnu s pokorou a tim ze toho o klimatu stale moc nevite a ze nejistoty jsou obrovske a data s kterym ...Zobrazit celý příspěvek

            no ze to pocitate spatne muzu rict se 100% jistotou... a byt tebou, tak zacnu s pokorou a tim ze toho o klimatu stale moc nevite a ze nejistoty jsou obrovske a data s kterym pracujete maji obrovske mezery, obzvlast pred 1970.. mozna pak bych te zacal poslouchat...

            Co se tyka toho oceanu, tak to jestli je na polech led a nebo neni ovlivnuje hlavne to, kolik tepla ocean do atmosfery v danem miste vypusti, vzhledem k tomu ze led teplejsi vodu od atmosfery izoluje.

            Rovnikove pasno je ale to misto, kde se extra energie do oceanu uklada a to je zcela ovlivneno oblacnosti.. tedy fazemi oceanu, elnina ocean nabira teplo, ktere uklada a pri elnino ho cast vypousti. Vzhledem k tomu, ze pri fazich lanina globlani telota nestoupa a deje se tak jen pri elnino, tak to ma zcela zasadni dopad na globalni oteplovani.

            Jim ma o tom dobra videa na jeho kanalu
            https://www.youtube.com/@jimst...

            2. jasne a okolik? o to jde ne. Koraly vznikly kdyz byla koncetrace co2 2000-6000ppm, prezili vsechny zmeny klimatu a katastrofy, obrovke zmeny vodni hladiny, megaboure a tsunami a nakonec i ty koralove atoly stale rostou a nepotapi se... Z pohledu koraru je tahle klimakrize uplna pohoda..
            A porad ma nejvetsi problem VBU a koraly vic na sever v daleko teplejsi vode ne a pak se vzdycky vedci divy, ze se utes vzpamatuje... a obcas za to nekoho vyhodi z univerzity...Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            16:17 20.02.2023

            Na to že si z PřF MU, tak niekoré veciach čo si tu popísal od začiatku sú mierne povedané kraviny. Možno v analýze ste dobrí a tiež v panikárení. Ale návrhy ako riešiť problémy ...Zobrazit celý příspěvek

            Na to že si z PřF MU, tak niekoré veciach čo si tu popísal od začiatku sú mierne povedané kraviny.
            Možno v analýze ste dobrí a tiež v panikárení.
            Ale návrhy ako riešiť problémy energetiky, poľnohospodárstva a populácie prosím radšej nechajte na ľudí z praxe.

            Nepochybujem že skleníkový efekt funguje a silne sa otepľuje. Ale už si vysvetlil ako je možné že v eemiane bola teplota vyššia ako dnes a hladina mora bola o 7 metrov vyššie ?

            Aj keď je možné, že keď sa bude silne otepľovať, skončia ľadové doby a dožijeme sa pliocénnej klímy.Skrýt celý příspěvek

      • pjaro77
        15:53 20.02.2023

        Máš ma za vola, že si neviem nájsť posledné správu IPCC ? Na ich webe majú aj pdf pre jednotlivé kontinenty . Povrdzujú, že v niektorých regionoch bude suchšie , inde vlhkejšie. ...Zobrazit celý příspěvek

        Máš ma za vola, že si neviem nájsť posledné správu IPCC ?
        Na ich webe majú aj pdf pre jednotlivé kontinenty . Povrdzujú, že v niektorých regionoch bude suchšie , inde vlhkejšie.
        Monzúny silnejšie budú.
        O korálových útesoch sa nehádam.Skrýt celý příspěvek

  • Marlow
    18:04 17.02.2023

    Zrejme jsme na zlomu krachu petrodolaru. Uz na takove objemy ropy aj jednoduse nebudeme mit.

    Zrejme jsme na zlomu krachu petrodolaru. Uz na takove objemy ropy aj jednoduse nebudeme mit.

  • meyla
    15:29 17.02.2023

    Ekologicka armada mi prijde jako oxymoron. Pokud bereme valceni jako pokracovani politiky jinymi zpusoby a pokud chapeme armadu jako nastroj ke zniceni protivnika za kazdou cenu ...Zobrazit celý příspěvek

    Ekologicka armada mi prijde jako oxymoron. Pokud bereme valceni jako pokracovani politiky jinymi zpusoby a pokud chapeme armadu jako nastroj ke zniceni protivnika za kazdou cenu (mj. abych usetril lidske zivoty svych lidi za KAZDOU cenu), pak je jakakoliv snaha o hlidani (jakychkoliv) pochybnych udajne neekologickych emisi jen obrovskou pretvarkou elit, ktere de facto nikdy nebudou muset bojovat. Nemam nic proti elektrickemu tanku nebo proti pouziti elektropohonu kdekoliv je to vhodne, ale VZDY A POUZE za predpokladu, ze neexistuje zadna lepsi (tj. zivot svych vojaku chranici) technologicka varianta. Pokusy WEF zavest tohle tema do verejne diskuse je opravdu zhovadilost, protoze armade de facto nakazuje priority, ktere nemuze zodpovedne plnit. Mozna ta sto let jiz nebudou tanky, mozna nebudou letadla ci delostrelectvo, to opravdu nevim. Ale princip armady (tj. obrana sveho uzemi s nejefektivnejsimi technologiemi vzdy s ohledem na maximalni moznou ochranu vlastnich lidskych zivotu) se podle mne nezmeni nikdy. Resp. az do te doby, kdy lide prestanou resit sve spory vojensky a silou - tedy opet nikdy, protoze jako lide jsme porad lide.Skrýt celý příspěvek

    • leir
      17:34 17.02.2023

      Nejde o “ekologickou armádu”, ale o plánování vojenské činnosti s co nejmenšími dopady na životní prostředí při zachování a dalším rozvoji vojenských schopností. Armáda se ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejde o “ekologickou armádu”, ale o plánování vojenské činnosti s co nejmenšími dopady na životní prostředí při zachování a dalším rozvoji vojenských schopností.

      Armáda se ekologii musí věnovat už teď a taky to dělá - odpady, ochrana přírody ve vojenských újezdech, dopad cvičení a převozu materiálu na obyvatele včetně hlukových omezení letectva. Dělat všechno “na prasáka”, to už předvedli sověti v Milovicích, Ralsku a jinde a to snad opravdu nikdo nechce.Skrýt celý příspěvek

      • Shania
        11:25 18.02.2023

        no nevim, zahledl jsem v clanku net zero do 2050.. coz mimochodme i US prave opustili... https://rogerpielkejr.substack... A net zero rozhodne ...Zobrazit celý příspěvek

        no nevim, zahledl jsem v clanku net zero do 2050.. coz mimochodme i US prave opustili...
        https://rogerpielkejr.substack...

        A net zero rozhodne znamena neco jineho nez nebyt totalni prase.Skrýt celý příspěvek

        • leir
          09:14 19.02.2023

          U armády tomu nikdo nevěří, ale malý člověk, co si dává malé cíle.

          U armády tomu nikdo nevěří, ale malý člověk, co si dává malé cíle.

      • SYN_
        18:38 18.02.2023

        No ano, teoreticky to nezní až tak špatně, ale po zkušenosti se šílenými rakušáky a s německým "atomausstiegem" mám vždy podezření že obranyschopnost se posune až na druhou ...Zobrazit celý příspěvek

        No ano, teoreticky to nezní až tak špatně, ale po zkušenosti se šílenými rakušáky a s německým "atomausstiegem" mám vždy podezření že obranyschopnost se posune až na druhou úroveň... a bude se jásat jak je dobře!Skrýt celý příspěvek

    • Riiiederner
      08:39 18.02.2023

      O nic jiného než přetvářku elit, ale ani nikdy nešlo na ekologické fórum soukromím tryskáčem pak vrtulníkem a nakonec v8 G wagen. Kouknou tam na reklamu od Lea na nového ...Zobrazit celý příspěvek

      O nic jiného než přetvářku elit, ale ani nikdy nešlo na ekologické fórum soukromím tryskáčem pak vrtulníkem a nakonec v8 G wagen. Kouknou tam na reklamu od Lea na nového elektrického fiata 500 který si za honorář z ní postavil na jachtě druhý heliport a celá estráda zase zpátky domu. "Chčijou nám na hlavu a ani se to nesnaží vydávat za déšť."Skrýt celý příspěvek

      • SYN_
        18:56 18.02.2023

        Bohužel, je to tak, sice chápu že se dá jistým způsobem říct že čas nějakého prezidenta je příliš cenný na to aby jezdil vlakem, ale pak holt dává špatný příklad, a ani nepovažuje ...Zobrazit celý příspěvek

        Bohužel, je to tak, sice chápu že se dá jistým způsobem říct že čas nějakého prezidenta je příliš cenný na to aby jezdil vlakem, ale pak holt dává špatný příklad, a ani nepovažuje za vhodné se o tom nějak zmínit (jakože "sorry lidi rád bych cestoval ekologicky ale bohužel rychlost má přednost") to ho ani nenapadne. Pak samozřejmě si špičkoví průmyslníci řeknou "copak jsme nějaký ořezávátka? nám projdou rukama ještě větší prachy než těm politikům, na nás záleží ještě víc!" a letí si taky, no a pak taková ta "lepší střední vrstva" si potřebuje dokázat že "voni jsou už taky skoro na špici" a jde to dál a dál...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    14:34 17.02.2023

    Listvo může velikost klimatických změn pouze zmírnit. Naprostá většina změn souvisí s tím, že se ve 20. století populace lidí několika násobně zvětšila. Každý člověk produkuje CO2, ...Zobrazit celý příspěvek

    Listvo může velikost klimatických změn pouze zmírnit. Naprostá většina změn souvisí s tím, že se ve 20. století populace lidí několika násobně zvětšila. Každý člověk produkuje CO2, každý chce oblečení, boty, bydlení, používat elektřinu .... A to vše co potřebuje ke svému životu nikdy nebude uhlíkově neutrální. Fyziku a chemii ekoextrémsisti nepřeperou. To skončilo v době, kdy se člověk nespokojil s tím, že si ulehčí lidskou práci a že začal v místech, kde jej příroda neuživí.Skrýt celý příspěvek

    • leir
      17:36 17.02.2023

      Ne, více než polovina emisí CO2 v atmosféře navíc oproti normálu je z let 1980 - dnes. Děje se to teď, žádná historie.

      Ne, více než polovina emisí CO2 v atmosféře navíc oproti normálu je z let 1980 - dnes. Děje se to teď, žádná historie.

      • flanker.jirka
        18:43 17.02.2023

        To sedí, nárůst obyvatel není lineární, ale od 70. let zrychluje více. Je nutné počítat s nějakou prodlevou než se změny projeví a než si jich lidé začnou všímat. Díky "zásobám" ...Zobrazit celý příspěvek

        To sedí, nárůst obyvatel není lineární, ale od 70. let zrychluje více. Je nutné počítat s nějakou prodlevou než se změny projeví a než si jich lidé začnou všímat. Díky "zásobám" ledu v ledovcích i z malé doby ledové se vše projevuje později. Čím méně ledu v zásobách a čím intenzivnější plenění pralesů a lesů nastává tím se vše urychluje. Není už tolik čím "chladit" a kam ukládat přirozenou cestou CO2. K tomu se změnila bilance koloběhu vodní páry v atmosféře.Skrýt celý příspěvek

        • leir
          20:13 17.02.2023

          Tím chcete tvrdit, že ekonomická projekce spotřeby na osobu světových ekonomických autorit je špatně a zvýšená spotřeba je způsobena pouze populačním nárůstem? Tedy že Ind, ...Zobrazit celý příspěvek

          Tím chcete tvrdit, že ekonomická projekce spotřeby na osobu světových ekonomických autorit je špatně a zvýšená spotřeba je způsobena pouze populačním nárůstem? Tedy že Ind, Nigerijec nebo Indonésan má stejnou spotřebu jako Američan nebo Němec?

          To snad ne…Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            23:14 17.02.2023

            Isteže nie, ale spotreba rastie aj u indov, číňanov, arabov, egypťanov a ďalších, takže kumulatívne uvoľnia množsvo emisií ako "rozožranci" USA alebo europa dohromady. Čína je v ...Zobrazit celý příspěvek

            Isteže nie, ale spotreba rastie aj u indov, číňanov, arabov, egypťanov a ďalších, takže kumulatívne uvoľnia množsvo emisií ako "rozožranci" USA alebo europa dohromady. Čína je v emisiách prvá na svete , USA druhé a India tretia. A ty to dobre vieš.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            19:05 18.02.2023

            Ne jistěžě doposud není průměrná produkce skleníkových plynů stejná u Evropana jako třeba u toho Inda nebo Nigerijce, ale zatímco populace rozvinutých zamí vesměs stagnuje a ...Zobrazit celý příspěvek

            Ne jistěžě doposud není průměrná produkce skleníkových plynů stejná u Evropana jako třeba u toho Inda nebo Nigerijce, ale zatímco populace rozvinutých zamí vesměs stagnuje a spotřeba "na hlavu" (konečně) začíná klesat, u méně rozvinutých zemí je tu oboje, produkce se zvyšuje a zároveň stoupá populace...Skrýt celý příspěvek

          • leir
            09:16 19.02.2023

            Jistě, že ostatní na světě taky "chtějí mít životní úroveň západu". Protože ten příklad mají.

            Nicméně průměrný Američan stále spotřebuje 200× víc zdrojů než průměrný Afričan.

            Jistě, že ostatní na světě taky "chtějí mít životní úroveň západu". Protože ten příklad mají.

            Nicméně průměrný Američan stále spotřebuje 200× víc zdrojů než průměrný Afričan.

      • SYN_
        18:59 18.02.2023

        A kdy se asi tak (znovu) zdvojnásobila populace Země? To je přesně toto období...

        A kdy se asi tak (znovu) zdvojnásobila populace Země? To je přesně toto období...

        • leir
          09:18 19.02.2023

          Bože... Já vás nebudu přesvědčovat o základních faktech. Buďto vás zajímají, a pak si je najdete, vám nebo jde o to, za každou cenu si obhájit svůj názor, a toho se opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

          Bože... Já vás nebudu přesvědčovat o základních faktech. Buďto vás zajímají, a pak si je najdete, vám nebo jde o to, za každou cenu si obhájit svůj názor, a toho se opravdu nepotřebuju účastnit.Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            08:03 20.02.2023

            Fajn, jděte laskavě s tou vaší pseudovědeckou demagogogií někam.

            Fajn, jděte laskavě s tou vaší pseudovědeckou demagogogií někam.

    • major
      17:54 17.02.2023

      "A to vše co potřebuje ke svému životu nikdy nebude uhlíkově neutrální." - bude musieť byť. Inak sa tu "uškvaríme". Klíma sa prosto dostane do nejakého rovnovážneho stavu a pri ...Zobrazit celý příspěvek

      "A to vše co potřebuje ke svému životu nikdy nebude uhlíkově neutrální." - bude musieť byť. Inak sa tu "uškvaríme". Klíma sa prosto dostane do nejakého rovnovážneho stavu a pri súčasných trendoch sa ten rovnovážny stav nebude páčiť nikomu z nás.

      Takže buď sa uhlíkovo neutrálnymi staneme dobrovoľne alebo sa o to príroda postará sama. Nebolo by to prvé a zrejme ani posledné masové vyhynutie druhov, čo naša planéta zažila.Skrýt celý příspěvek

      • pjaro77
        00:15 18.02.2023

        Bez ohľadu na masívne uvoľnovanie uhlíka posledných sto rokov, suchá a neúroda tu boli aj v stredoveku a staroveku. Na to doplatili celé civilizácie - v stredomorí staré civil. ...Zobrazit celý příspěvek

        Bez ohľadu na masívne uvoľnovanie uhlíka posledných sto rokov, suchá a neúroda tu boli aj v stredoveku a staroveku. Na to doplatili celé civilizácie - v stredomorí staré civil. bronzovej doby, v stredovekej amerike mayovia, aztekovia, anasazi, mogollon, hohokam.
        V afrike detto. Vyschnutie sahary pomohlo vytvoriť egyptskú ríšu.

        V takej situácii to riešili migráciou, proste sa zdvihol celý kmeň / národ a odišiel. Nezriedka vytvorili tlak na iné národy, občas sa medzi sebou pomleli, jeden vyhnal druhý. Aj sťahovanie národov v piatom storočí mohlo byť spôsobené klimatickou zmenou.
        Dnes je ľudí veľa, nie je možné presídliť miliardy.

        Slovenskí historici vydali nedávno knihu na túto tému - Klíma v dejinách , https://www.martinus.sk/?uItem... Skrýt celý příspěvek

        • Shania
          11:05 18.02.2023

          nepotrebujes presouvat lidi, kdyz se da vse co lidi potrebuji dovezt, k tomu ovsem potrebujes efektivni vyrobu energie a jeji skladovnani. Proto pocasi nezpusobuje hladomory a ...Zobrazit celý příspěvek

          nepotrebujes presouvat lidi, kdyz se da vse co lidi potrebuji dovezt, k tomu ovsem potrebujes efektivni vyrobu energie a jeji skladovnani. Proto pocasi nezpusobuje hladomory a sireni nemoci, jak tomu bylo jeste pred par desitkami let.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            19:09 18.02.2023

            Samotné přežití už dnes opravdu není až takový problém jako bylo dříve, skoro bych řekl že se stává dost jednoduchým. Takže ač se nám různé projevy nebudou skoro určitě líbit, "o ...Zobrazit celý příspěvek

            Samotné přežití už dnes opravdu není až takový problém jako bylo dříve, skoro bych řekl že se stává dost jednoduchým. Takže ač se nám různé projevy nebudou skoro určitě líbit, "o život" ještě nepůjde asi několika generacím...Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            19:59 18.02.2023

            Aj vodu dokážeš dovážať vo veľkom ?
            Niektoré oblasti sa vysušia viac ako dnes., s tým počítam.

            Aj vodu dokážeš dovážať vo veľkom ?
            Niektoré oblasti sa vysušia viac ako dnes., s tým počítam.

          • Badysak
            21:16 18.02.2023

            Nepostavil nejakej Kadáfí největší vodovod v Africe pod Saharou.

            Nepostavil nejakej Kadáfí největší vodovod v Africe pod Saharou.

          • pjaro77
            21:34 18.02.2023

            Postavil. Na vodu v hlbokom podzemí, ktorá tam zasiakla počas zelenej sahary.
            Časom by ju vyčerpali a koniec. To sa stalo aj v Saudskej arábii.

            Postavil. Na vodu v hlbokom podzemí, ktorá tam zasiakla počas zelenej sahary.
            Časom by ju vyčerpali a koniec. To sa stalo aj v Saudskej arábii.

          • leir
            09:22 19.02.2023

            Pokud ti lidi nemají zdroj obživy, stéhovat se budou stejně. To platí i v ČR, kde vznikají vnitřní i vnější periferie (Karlovarský kraj, Rakovnicko...) a stát s tím není ochoten ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud ti lidi nemají zdroj obživy, stéhovat se budou stejně.

            To platí i v ČR, kde vznikají vnitřní i vnější periferie (Karlovarský kraj, Rakovnicko...) a stát s tím není ochoten nic dělat.

            Jak si jako myslíte, že to bude probíhat v 1000× větším světovém měřítku, kde ani žádná centrální autorita není?Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            10:19 19.02.2023

            Nepostavil. V devadesátých letech se v Libyi skutečně rozjel projekt na využití tamních velkých zásob podzemní vody za účelem vybudování závlahové zemědělské produkce. Přičemž ...Zobrazit celý příspěvek

            Nepostavil. V devadesátých letech se v Libyi skutečně rozjel projekt na využití tamních velkých zásob podzemní vody za účelem vybudování závlahové zemědělské produkce. Přičemž záměrem bylo až po letech dojde k vyčerpání podzemní vody přejít na odsolování mořské vody. Jenže jak to velkolepě začalo tak to rychle skončilo aniž by se alespoň něco dokončilo a uvedlo do provozu. Evidentně došly prachy z důvodu místní absolutní korupce a kaddáfího hrabání pod sebe a hraní si na vojáčky ve velkém.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            10:34 19.02.2023

            leir: v tom ma ale klima malo co spolecneho, prelidnene oblasti jsou zejmena velka mesta. zmena klimatu je naprosto bezvyznamna zalezitost pohledu vyzev co predstavuje zpleseni ...Zobrazit celý příspěvek

            leir: v tom ma ale klima malo co spolecneho, prelidnene oblasti jsou zejmena velka mesta. zmena klimatu je naprosto bezvyznamna zalezitost pohledu vyzev co predstavuje zpleseni zivotni urovne v chudych statech.

            Boj s klimakrizi tohle jeste zhorsuje, jako napr kdyz evropa zkoupi LNG, dotuje zemedelstvi a biopaliva, blokovani investic, atd.. tohle vse ma daleko horsi dopady na ty staty nez zmena klimatu..Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            20:08 19.02.2023

            Shania: Pokud jsou dle vás dotace zemědělství zlo. Pak mám otázku jaky dopad by mělo ponechání půdy v Eu ladem, vás kupovat z dovozu? (Levnejsi) Biopaliva jsou chyba, ale ani ...Zobrazit celý příspěvek

            Shania: Pokud jsou dle vás dotace zemědělství zlo. Pak mám otázku jaky dopad by mělo ponechání půdy v Eu ladem, vás kupovat z dovozu?
            (Levnejsi)

            Biopaliva jsou chyba, ale ani armáda nefunguje na první dobrou. Zase to otevřelo dveře dalším projektům.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            21:42 19.02.2023

            lepsi hospodareni s pudou by bylo rozhodne plus. dotace na biopaliva zdrazila potraviny v chudsich zemich, takze problem. dalsi problem zemedelstvi v africe je, ze male farmy to ...Zobrazit celý příspěvek

            lepsi hospodareni s pudou by bylo rozhodne plus. dotace na biopaliva zdrazila potraviny v chudsich zemich, takze problem. dalsi problem zemedelstvi v africe je, ze male farmy to delaji neefektivně. zrovna vlákno na Twitteru z dneska

            https://mobile.twitter.com/Jus... Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            00:29 20.02.2023

            Jirosi: nevím jestli jste o tom informován, ale docela slušná část dotací v rámci zemědělské politiky EU (velmi! velký kus koláče který přerozděluje EU, a má to obrovskou tradici, ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi: nevím jestli jste o tom informován, ale docela slušná část dotací v rámci zemědělské politiky EU (velmi! velký kus koláče který přerozděluje EU, a má to obrovskou tradici, od samého založení) je zaměřena právě na to aby část zemědělské půdy ležela ladem (případně se využívala méně intenzívně, např. pastviny anebo pěstování nepotravinářských produktů - třeba palivové dřeviny nebo řepka na methylester). Celkově je totiž výkonnost moderního zemědělství na takové úrovni že by pro obživu zde žijících obyvatel bohatě postačovalo a přebytky by tlačily ceny dolů, s nepříjemnými následky pro zemědělce (a následně sociální neklid, neřízené zmatky na polích, devastace krajiny). Takže jde o částečné nechání ladem, alternativní využívání a taky podporu vývozu...
            Samozřejmě existují plodiny a komodity kde soběstační nejsme, obvykle dáno nepříhodným klimatem.

            Shania: s tou neefektivitou malých farem bych to až tak nepřeháněl, oblíbený pohled na toto téma např. zde:
            https://mapy.cz/s/bekoferepe...
            Je to hranice ČR-Rakousko, tu vidět jak nám tu stále zůstávají ty "sjednocené lány" z časů JZD a nijak se to na vyšší efektivitě neprojevuje... když už nějak tak spíš naopak. Takže jde kdyžtak o techniku, vědomosti a tak, ne primárně o velikost.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            09:54 20.02.2023

            SYN_: evropske male farmy jsou ok, a nejspis je to pro evropu/US lepsi mit male farmy vs korporaty. to vlakno na twiteru je ale africe, kde to male farmy porad jeste delaji ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN_: evropske male farmy jsou ok, a nejspis je to pro evropu/US lepsi mit male farmy vs korporaty.

            to vlakno na twiteru je ale africe, kde to male farmy porad jeste delaji postaru a potrebuji to dotahnout na nasi uroven.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            13:22 20.02.2023

            SYN: Čas půdy nechávat odpočinout už vymyslely ve středověku.... Ale proč za to nenadavat EU. Shajia: Zdražení potravin ve světě je sranda, proti tomu co by nastalo kdyby to ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN: Čas půdy nechávat odpočinout už vymyslely ve středověku....
            Ale proč za to nenadavat EU.

            Shajia: Zdražení potravin ve světě je sranda, proti tomu co by nastalo kdyby to většina zemědělecu z důvodu neekonomiky položila.
            Hezký příklad je, jak se vypořádat svět z evropskou poptávkou po LNG.Skrýt celý příspěvek

  • juko
    14:01 17.02.2023

    Drahi spoludiskutujuci- uvedomte si, ze Ceska republika a Slovenska republika nemaju temer ziadne loziska fosilnych paliv a sme teda 100% zavisli na ich dovoze. Cim rychlejsie sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Drahi spoludiskutujuci- uvedomte si, ze Ceska republika a Slovenska republika nemaju temer ziadne loziska fosilnych paliv a sme teda 100% zavisli na ich dovoze. Cim rychlejsie sa ich zbavime, tym menej nachylna na zasobovanie z vonku a viac sebestacna nasa obrana bude. To iste plati aj pre energetiku ako taku, sme zavisli od tretich krajin viac nez by bolo zdrave.....Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      14:19 17.02.2023

      To aby jste obnovil vojenské chovy koní. Najal koláře, kováře a truhláře.

      To aby jste obnovil vojenské chovy koní. Najal koláře, kováře a truhláře.

      • Ján Paliga
        14:39 17.02.2023

        Počkaj, ale kone produkujú metán... :)

        Počkaj, ale kone produkujú metán... :)

        • flanker.jirka
          18:47 17.02.2023

          :-) tak bobky budou sbírat a dávat do bioplynové stanice

          :-) tak bobky budou sbírat a dávat do bioplynové stanice

          • Ján Paliga
            23:25 17.02.2023

            Tak zasa mrva je vysoko žiadaná u záhradkárov, napríklad na pareniská... :)

            Tak zasa mrva je vysoko žiadaná u záhradkárov, napríklad na pareniská... :)

          • pjaro77
            00:20 18.02.2023

            Nič horšie ako dávať uhlík do bioplyniek asi vymyslieť nešlo.
            A potom, že prečo klesá organika v pôde.

            Nič horšie ako dávať uhlík do bioplyniek asi vymyslieť nešlo.
            A potom, že prečo klesá organika v pôde.

          • flanker.jirka
            11:06 18.02.2023

            pjaro77 Ktěm bioplynovým stanicím. Dotační politiku EU nezastavíte. Pěstovat kukuřici a čirok nikoliv jako krmivo, ale jako palivo, na to jen tak nikdo nepřijde. A celé to muset ...Zobrazit celý příspěvek

            pjaro77
            Ktěm bioplynovým stanicím. Dotační politiku EU nezastavíte. Pěstovat kukuřici a čirok nikoliv jako krmivo, ale jako palivo, na to jen tak nikdo nepřijde. A celé to muset hnojit hnojivy vyráběnými ze zemního plynu a ropy.Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            20:05 18.02.2023

            To bude fungovať len do času, než sa organika z pôdy úplne stratí. Som zvedavý čo potom dopestujú v polopúšti. Ak máš chuť, môžeš si prečítať od odborníka elaborát na tému ...Zobrazit celý příspěvek

            To bude fungovať len do času, než sa organika z pôdy úplne stratí. Som zvedavý čo potom dopestujú v polopúšti.

            Ak máš chuť, môžeš si prečítať od odborníka elaborát na tému využívania biomasy. Rozpísané je tam deailne, koľko je možné biomasy brať, bez toho aby to poškodilo krajinu :
            https://oenergetice.cz/nazory/... Skrýt celý příspěvek

        • pjaro77
          20:58 17.02.2023

          Na kone, bizony, nosorožce, slony nesiahať prosím. Všeobecne bylinožravce sequestrujú uhlík do pôdy. Spolupracujú pritom koprofágne chrobáky, pôdny hmyz, huby ... Posielam na ...Zobrazit celý příspěvek

          Na kone, bizony, nosorožce, slony nesiahať prosím.
          Všeobecne bylinožravce sequestrujú uhlík do pôdy.
          Spolupracujú pritom koprofágne chrobáky, pôdny hmyz, huby ...

          Posielam na doškolovák :
          https://www.ceska-krajina.cz/2... Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            11:07 18.02.2023

            jo na boji proti kravam je videt, jak stupidne se tahle 'valka' vede.

            jo na boji proti kravam je videt, jak stupidne se tahle 'valka' vede.

          • flanker.jirka
            11:08 18.02.2023

            Ano, do doby objeveního parního stroje a spalovacího motoru byla celá suchozemská doprava závislá na tažných zvířatech, které jely na biopalivo. (tráva, seno, zrní)

            Ano, do doby objeveního parního stroje a spalovacího motoru byla celá suchozemská doprava závislá na tažných zvířatech, které jely na biopalivo. (tráva, seno, zrní)

          • leir
            09:25 19.02.2023

            Flanker - to je dost omyl. Tažná zvířata hrála minimální úlohu. Hlavní dopravní silou v dálkové dopravě byl vítr (=solární energie) a v místní dopravě to byly lidské nohy. ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker - to je dost omyl. Tažná zvířata hrála minimální úlohu. Hlavní dopravní silou v dálkové dopravě byl vítr (=solární energie) a v místní dopravě to byly lidské nohy.

            Animální trakce měla opravdu zlomkový podíl.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            20:10 19.02.2023

            Proto taky fakticky žádná doprava ve smyslu jako ji známe dnes, vůbec neexistovala.

            Proto taky fakticky žádná doprava ve smyslu jako ji známe dnes, vůbec neexistovala.

      • juko
        16:37 17.02.2023

        To by asi ohrozilo bojaschopnost nasich armad, mali by sme to robit s rozumom tak ako to technologicky pokrok dovoli, nikdy nie na ukor niecoho podstatnejsieho :)

        To by asi ohrozilo bojaschopnost nasich armad, mali by sme to robit s rozumom tak ako to technologicky pokrok dovoli, nikdy nie na ukor niecoho podstatnejsieho :)

        • flanker.jirka
          18:48 17.02.2023

          ještě za druhé světové války hrály koně velkou roli v logistice armád

          ještě za druhé světové války hrály koně velkou roli v logistice armád

      • leir
        17:56 17.02.2023

        Masový chov koní má značné ekologické dopady. Tudy opravdu ne, přátelé. ;-)

        Masový chov koní má značné ekologické dopady. Tudy opravdu ne, přátelé. ;-)

        • flanker.jirka
          18:50 17.02.2023

          Proto emise a oteplení začalo zrychlovat po útlumu chovů a jejich nahrazení spalovacím motorem.

          Proto emise a oteplení začalo zrychlovat po útlumu chovů a jejich nahrazení spalovacím motorem.

          • leir
            20:16 17.02.2023

            Utlumil se chov koní, ale mnohonásobně vzrostl chov dobytka, jehož produkce metanu je oproti koním až trojnásobná.

            Utlumil se chov koní, ale mnohonásobně vzrostl chov dobytka, jehož produkce metanu je oproti koním až trojnásobná.

          • flanker.jirka
            11:10 18.02.2023

            leir Ano, ale chov dobytka souvisí s počtem obyvatel a jejich stravováním. Zase jsme u toho, že se v některých částech lidstvo přemnožilo a bylo nutné zintenzivnit zemědělství a ...Zobrazit celý příspěvek

            leir
            Ano, ale chov dobytka souvisí s počtem obyvatel a jejich stravováním. Zase jsme u toho, že se v některých částech lidstvo přemnožilo a bylo nutné zintenzivnit zemědělství a potravinářský průmysl za použití uměle vyráběných hnojiv z ropy a plynu.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            11:11 18.02.2023

            metan je v atmosfere jen 12 let a je ho tam fakt hodne malo. zakazovat chov dobytka, obvzlast volne se pasouciho je totalni blbost. Hlavne ze se snazime zpatky obnovit stada bizonu ...Zobrazit celý příspěvek

            metan je v atmosfere jen 12 let a je ho tam fakt hodne malo. zakazovat chov dobytka, obvzlast volne se pasouciho je totalni blbost. Hlavne ze se snazime zpatky obnovit stada bizonu a zubru v rezervacich, aby pomohli s 'destrukci' prostredi a tim ho zplesili.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            15:53 18.02.2023

            Sháním Metan má více nasobnou schopnost vázání tepla v atmosféře tak, že při menších procentech dokáže udělat větší efekt. A metan produkujeme všichni. Problém s metan ovlivnit ...Zobrazit celý příspěvek

            Sháním
            Metan má více nasobnou schopnost vázání tepla v atmosféře tak, že při menších procentech dokáže udělat větší efekt. A metan produkujeme všichni. Problém s metan ovlivnit zcela nelze, je v permafrostu, na dně moří a spolu s dalšími plyny se uvolňuje do ovzduší i při důlní činnosti a těžbě ropy.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            07:44 19.02.2023

            methan ani se 100x nasobnou ucinosti proti CO2(a to je jen kratkodoba) je v koncentraci 2000ppb (2ppm) vs +400ppm u CO2, zdvojnasobeni/ztrojnasobeni koncentrace si klidne muzeme ...Zobrazit celý příspěvek

            methan ani se 100x nasobnou ucinosti proti CO2(a to je jen kratkodoba) je v koncentraci 2000ppb (2ppm) vs +400ppm u CO2, zdvojnasobeni/ztrojnasobeni koncentrace si klidne muzeme dovolit. Oba to jsou vzacne plyny a methan obzvlast.

            Tim nerikam, ze mame metan zbytecne vypoustet, tam kde to jde a vyplati se to ho zachytavat. Ale rozhodne ani metan z permafrostu zadnej tiping point neni.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            09:32 19.02.2023

            Primárně to souvisí s koupěschopností, ne velikostí populace. Dřív si mohli hovězí dovolit pouze velmi bohatí, chudiny ať bylo kolik chtělo, vliv na počty skotu to fakt ...Zobrazit celý příspěvek

            Primárně to souvisí s koupěschopností, ne velikostí populace.

            Dřív si mohli hovězí dovolit pouze velmi bohatí, chudiny ať bylo kolik chtělo, vliv na počty skotu to fakt nemělo.

            Dneska je to béžná část jídelníčku 90 procent osob v ČR.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            09:35 19.02.2023

            Shania: Bohužel se pletete. Urychlení ohřívání, který tento metan způsobí, nám jako civilizaci kriticky zkracuje čas na reakci. Takže místo toho, abychom museli na bezemisní stav ...Zobrazit celý příspěvek

            Shania:
            Bohužel se pletete. Urychlení ohřívání, který tento metan způsobí, nám jako civilizaci kriticky zkracuje čas na reakci. Takže místo toho, abychom museli na bezemisní stav přejít až v roce 2050, musíme už 2035.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            10:46 19.02.2023

            leir: asi ti jeste nedoslo, ze za posledni dekady se odhadovane otepleni planety znacne snizilo.. a pomalu, velmi pomalu vedecke komunite, a pak jeste pomaleji politikum a ...Zobrazit celý příspěvek

            leir: asi ti jeste nedoslo, ze za posledni dekady se odhadovane otepleni planety znacne snizilo.. a pomalu, velmi pomalu vedecke komunite, a pak jeste pomaleji politikum a mediimbude dochazet, jak se situace zmenila...

            https://rogerpielkejr.substack...

            A zadny bezemisni stav nebude ani v 2050, natoz v 2035. A to obzvlast pokud to potahnou podobni lidi jako v nemecku...

            Vubec nechapu jak na takove stupidity jako net zero muze vubec nekdo prosazovat, obzvlast pokud indie a cina maji povoleno emise zvysovat jest par dekad...

            Dekarbonizace mozna je, ale silene draha a bude trvat dlouho... a je treba resit to efektivne... predstava ze to provedeme elektrifikaci pohanenou vetrem a sluncem je uplne mimo realitu, natoz to vydavat za ekologicke reseni co zachranuje planetu...Skrýt celý příspěvek

        • pjaro77
          21:01 17.02.2023

          Ale houby, za ľadovej doby bolo na celom svete obrovské množstvo kopytníkov, slonov, mamutov atď. Megafauna po celom svete, niekoľko stoviek milionov kusov. Napriek tomu bolo ...Zobrazit celý příspěvek

          Ale houby, za ľadovej doby bolo na celom svete obrovské množstvo kopytníkov, slonov, mamutov atď. Megafauna po celom svete, niekoľko stoviek milionov kusov. Napriek tomu bolo chladno.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            09:29 19.02.2023

            Nebylo ho zdaleka tolik, kolik je dnes krav v kravíně. Jaksi průmyslové zemědělství má i 8× vyšší výnosy, takže lze nakrmit mnohem více dobytka - jeho produkce je řádově levnější.

            Nebylo ho zdaleka tolik, kolik je dnes krav v kravíně. Jaksi průmyslové zemědělství má i 8× vyšší výnosy, takže lze nakrmit mnohem více dobytka - jeho produkce je řádově levnější.

          • pjaro77
            15:38 20.02.2023

            Prepáč ale o paleoekologii a paleontologii napriek univerzite toho veľa nevieš .

            Prepáč ale o paleoekologii a paleontologii napriek univerzite toho veľa nevieš .

        • pjaro77
          21:04 17.02.2023

          Pochop jedno, bez kopytníkov bude ťažké obnoviť humus v pôde. Pôda bez humusu nedrží dobre vodu. Vysychanie a degradácia pôdy je vážnejšia vec do budúcna než CO2 a metán.

          Pochop jedno, bez kopytníkov bude ťažké obnoviť humus v pôde. Pôda bez humusu nedrží dobre vodu. Vysychanie a degradácia pôdy je vážnejšia vec do budúcna než CO2 a metán.

    • Miroslav
      15:11 17.02.2023

      Ako sebestačný by si chcel byť v energetike? Jadrovú elektráreň si navrhnúť a postaviť nevieme, na tepelné nemáme palivo, vodné vadia ochranárom a veterné či solárne sú ...Zobrazit celý příspěvek

      Ako sebestačný by si chcel byť v energetike? Jadrovú elektráreň si navrhnúť a postaviť nevieme, na tepelné nemáme palivo, vodné vadia ochranárom a veterné či solárne sú nedostatočne efektívne.Skrýt celý příspěvek

    • leir
      17:40 17.02.2023

      Přesně tak. Vše kromě tvrdých konzumentů elektřiny - tj. těžký a chemický průmysl a těžká nákladní doprava - lze už dnešními technologiemi řešit z obnovitelných zdrojů na našem ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně tak. Vše kromě tvrdých konzumentů elektřiny - tj. těžký a chemický průmysl a těžká nákladní doprava - lze už dnešními technologiemi řešit z obnovitelných zdrojů na našem území a úsporou. Slunce nám tady svítí dost, biomasy a odpadů máme taky dost.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        18:59 17.02.2023

        Obecně platí, že nejlépe se ušetří elektřina a tím i emise, když energii nebudu potřebovat. Příklad, dříve měli lidé práci ve větší míře v místě bydliště nebo v dochůzné ...Zobrazit celý příspěvek

        Obecně platí, že nejlépe se ušetří elektřina a tím i emise, když energii nebudu potřebovat. Příklad, dříve měli lidé práci ve větší míře v místě bydliště nebo v dochůzné vzdálenosti. Dnes vidíme, že dojíždějí několik desítek a i přes sto km denně za prací. To obsahuje emise nutné na výrobu a provoz dopravních prostředků. Je pak rozdíl dotovat dvoutunové elektroauto nebo když stačí na dojíždění elektrokolo nebo elektroskutr. Velké rezervy jsou stále v ekologicky šetrném bydlení. Také transformace zemědělství na průmysl přesýpávající spoustu materiálu mezi kontinenty nebo z jedné strany na druhou je zátěž. Soja, v jižní americe zničí prales, pěstují místo toho soju, ale ne protože by tam byl hladomor, ale na vývoz, vozí se například do dánska, kde vykrmí pašíky a ty pak pošlou oklikou do číny k nakrmení komunistů.
        Panuje zde globální kocourkov a mnohde je to tak daleko, že si lidé přiloží dřevěnou briketou v krbu, která objela půlku světa zatímco za domem v lese tlí nevyužité dřevo.Skrýt celý příspěvek

      • pjaro77
        00:35 18.02.2023

        Krisova noha. Spravil si si aspoň základnú energetickú bilanciu - spotreba vs dopyt, že toto bohorovne píšeš ? Bez obrovských úložisk energie nie je možné staviať energetiku ...Zobrazit celý příspěvek

        Krisova noha. Spravil si si aspoň základnú energetickú bilanciu - spotreba vs dopyt, že toto bohorovne píšeš ?
        Bez obrovských úložisk energie nie je možné staviať energetiku na OZE. Máme 5 mesiacov zimy, slnko je 20 stupňov nad obzorom, sú časté inverzie a mraky. A fúka málo. Spotreba v zime je niekoľko TWh energie v malých republikách ako ČR a SR.
        Tie úložiská nemá nikto na svete vyriešené, batériové úložiská nie sú vhodná technologia na dlhé uskladnenie, majú kapacitu zopár GWh, aj malý štát by ich musel mať tisíce.
        Europa chce vymeniť autá za elektrické, dopyt po elektrine ešte stúpne.

        Poďme ďalej - pozrime akú má spotrebu elektriny Nemecko - viac než 500 TWh ročne .
        Spomenul som len elektrinu, celková spotreba energie v Nemecku je 3300 TWh ročne.Skrýt celý příspěvek

      • Shania
        11:16 18.02.2023

        slunce je knicemu 5mesicu v roce ztoho 3 uplne k nicemu. Vitr muze foukat malo delsi dobu. Tak ja kse to stalo v prosinci, 20dni bez vetru a od te dobu tu mame uz nekolik epizod ...Zobrazit celý příspěvek

        slunce je knicemu 5mesicu v roce ztoho 3 uplne k nicemu. Vitr muze foukat malo delsi dobu. Tak ja kse to stalo v prosinci, 20dni bez vetru a od te dobu tu mame uz nekolik epizod 5-6dni bez vetru. Takze vodik, plyn a nebo neco podobneho je potreba aby se tyhle obdobi prekonali, baterie jso dobre max na jednotky dni.

        Pro CR je totalni blbost investovat do OZE, kdyz by nam stacilo zdvojnasobit kapacitu jadra ...Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          15:57 18.02.2023

          Vše OZE by muselo být naddimenzovano a vybaveno systémy akumulace. Nejen bateriemi, ale například přečerpávací elektrárny, zásoby vodíku. Pořád zůstává problem s vysokou potřebou ...Zobrazit celý příspěvek

          Vše OZE by muselo být naddimenzovano a vybaveno systémy akumulace. Nejen bateriemi, ale například přečerpávací elektrárny, zásoby vodíku. Pořád zůstává problem s vysokou potřebou energie.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            07:45 19.02.2023

            No a spotreba i pres zvysovani efektivity jde nahoru, protoze se vse elektrifikuje.

            No a spotreba i pres zvysovani efektivity jde nahoru, protoze se vse elektrifikuje.

    • Badysak
      18:39 17.02.2023

      A uhlí je co? To že je neekonomické ho u nás těžit neznamená že tu není už němci z něj dělali palivo pro armádu.

      A uhlí je co? To že je neekonomické ho u nás těžit neznamená že tu není už němci z něj dělali palivo pro armádu.

    • SYN_
      19:10 18.02.2023

      Předpokládám že formulace "se jich zbavíme" nebyla myšlená tak že "pojdme je co nejdřív spotřebovat" :)

      Předpokládám že formulace "se jich zbavíme" nebyla myšlená tak že "pojdme je co nejdřív spotřebovat" :)

  • liberal shark
    13:01 17.02.2023

    Nesmyslný boj proti klimatické změně vyvolal válku na Ukrajině a brzy způsobí i ekonomický a společenský kolaps.

    Nesmyslný boj proti klimatické změně vyvolal válku na Ukrajině a brzy způsobí i ekonomický a společenský kolaps.

    • leir
      17:43 17.02.2023

      Hehe. Klimatická změna už vyvolala krize v Etiopii, Eritreji, Sýrii a Jemenu. Zjevně vám je to ale málo. Společenský a ekonomický kolaps nastane právě z důvodu toho, že to lidé ...Zobrazit celý příspěvek

      Hehe. Klimatická změna už vyvolala krize v Etiopii, Eritreji, Sýrii a Jemenu. Zjevně vám je to ale málo.

      Společenský a ekonomický kolaps nastane právě z důvodu toho, že to lidé jako vy odmítají vidět, akceptovat a řešit. Žijete pořád v roce 1990.Skrýt celý příspěvek

      • Badysak
        18:45 17.02.2023

        Krize tam dole vznikla proto, že ti lidé serou na efektivní/udržitelné zemědělství místo toho si řežou hlavy kvůli koze. Místo, aby se poučili od kolonistů jak se jim muže žít ...Zobrazit celý příspěvek

        Krize tam dole vznikla proto, že ti lidé serou na efektivní/udržitelné zemědělství místo toho si řežou hlavy kvůli koze. Místo, aby se poučili od kolonistů jak se jim muže žít dobře. Jsem vyléčenéj z pomáhání lidem co si nechcou sami zlepšit životní úroveˇn.Skrýt celý příspěvek

        • leir
          20:22 17.02.2023

          Jak kdo a jak kde. Například syrské hladové bouře, které způsobilo stále se prohlubující sucho, zapříčinily tamější občanskou válku, protože Assad nebyl schopen reagovat. Že pak tu ...Zobrazit celý příspěvek

          Jak kdo a jak kde. Například syrské hladové bouře, které způsobilo stále se prohlubující sucho, zapříčinily tamější občanskou válku, protože Assad nebyl schopen reagovat. Že pak tu revoluci unesli extremisti, je věc druhá.

          Takových situací bude v ohrožených pásmech subtropů přibývat s tím, jak se ta ohrožená pásma budou vlivem oteplování a změnami proudění vzduchu a srážek stále rozšiřovat. Celá severní Afrika a Blízký východ se prostě začnou postupně sunout do Evropy, protože je tam bude čekat jenom smrt.Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            21:07 17.02.2023

            A my môžeme za to, že sa v subtropoch namnožili miliardy obyvateľov ktorí sa neuživia z vlastnej zeme ? Naprklad egypt kedysi obilnica ríma, dnes má sto milionov stravníkov a ...Zobrazit celý příspěvek

            A my môžeme za to, že sa v subtropoch namnožili miliardy obyvateľov ktorí sa neuživia z vlastnej zeme ?
            Naprklad egypt kedysi obilnica ríma, dnes má sto milionov stravníkov a tlačia sa na rozlohe tretiny ČR. Bez obilia z euroázijských a amerických planín sú v prdeli.
            Jedna vec je istá, to nemôže pokračovať takto ďalších 200 rokov.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            21:48 17.02.2023

            Oni se uživí. V současném klimatu a efektivním zemědělství. Ne po krizi. Každopádně máte tak obrovský bezpečnostní problém, že ho musíte řešit. Nebo ty lidi budete střílet po ...Zobrazit celý příspěvek

            Oni se uživí. V současném klimatu a efektivním zemědělství. Ne po krizi.

            Každopádně máte tak obrovský bezpečnostní problém, že ho musíte řešit. Nebo ty lidi budete střílet po milionech, když se tedy “přemnožili”?Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            23:28 17.02.2023

            A stopka predaja pšenice z RF. Asad radšej investoval do tankov, ako do retenčných nádrží (napríklad na Golanoch). Odporúčam pozrieť na googlemaps, zelená v Izraeli, hnedá v Sýrii. Zobrazit celý příspěvek

            A stopka predaja pšenice z RF. Asad radšej investoval do tankov, ako do retenčných nádrží (napríklad na Golanoch). Odporúčam pozrieť na googlemaps, zelená v Izraeli, hnedá v Sýrii.Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            23:38 17.02.2023

            Oni sa neuživia ani teraz a neuživia sa ani v budúcnosti . Niet z čoho v púšťach a polopúšťach. Skrouhni import obilia z mierneho pásma do subtropov (nechce sa mi menovať krajiny) ...Zobrazit celý příspěvek

            Oni sa neuživia ani teraz a neuživia sa ani v budúcnosti . Niet z čoho v púšťach a polopúšťach. Skrouhni import obilia z mierneho pásma do subtropov (nechce sa mi menovať krajiny) a nastanú do roka hladomory.

            Čo je u teba efektívne poľnohospodárstvo ? Len vďaka tomu že je poľnohospodárstvo na steroidoch (umelé hnojivá a jedy sypané na polia) je možné nasýtiť miliardy . O tom bola tá zelená revolúcia. Príroda nepracuje tak rýchlo, aby stihla vyrobiť toľko potravín.
            Ak poznáš nejaký lepší spôsob ako dopestovat jedlo pre obrie zástupy, napíš.

            Akokoľvek to vylepšíme, všetko má svoje hranice. 8 miliard ľudí - taká situácia nemala ani nastať. Platí ,čo som napísal, takto nie je možné pokračovať dokenkonečna. Pôda sa huntuje, vysychá a stráca humus. Umelých hnojív tiež nebude donekonečna. Napríklad fosfáty začnú zanedlho dochádzať. Sucho na mnohých miestach sveta ešet prileje olej do ohňa. Tu si prečítaj ako dopadli černozeme na Morave pritom tam prší relatívne dosť https://www.idnes.cz/brno/zpra...
            Sú miesta v subtropoch kde je ešte horší stav. Zasolená a zdegradovaná pôda na milionoch kilometroch štvorcových. Tak vyzerá súčasná efektivita.
            Naviac zelení tupci chcú vybíjať kopytníky, ktoré by mohli hnojením zlepšiť kvalitu pôdy.

            Bezpečnostný problém to je, ja natvrdom počítaj s tým, že budú hladomory, ktorými sa premnoženie zníži. A inváziu do europy dostaneme.Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            00:00 18.02.2023

            Ján Paliga - mohol by som ti dať X článkov , ako bodajú na životné prostredie, aj zachytávanie vody a manažment pôdy v Pákistáne, Iráne , austrálii, afrike atď. Pritom v týchto ...Zobrazit celý příspěvek

            Ján Paliga - mohol by som ti dať X článkov , ako bodajú na životné prostredie, aj zachytávanie vody a manažment pôdy v Pákistáne, Iráne , austrálii, afrike atď. Pritom v týchto subtropoch ohrozovaných suchom už tisícročia poznajú jednoduché techniky aby zlepšili záchyt vody a kvalitu pôdy. V Burkina Faso dokázal nevzdelaný farmár Yacouba Sawadogo viac, než zástup doktorov vied.
            https://www.youtube.com/watch?...
            Vo východnej afrike u masajov tieto techniky priniesla jedna holandská organizácia ako nejaký zázrak
            https://www.youtube.com/watch?...
            Semiti poznajú podobné techniky od staroveku. Preborníci v tých časoch boli nabatejci.

            Indovia v strednej Indii na zachytávanie vody s..ali desaťročia, než zistili, že si vypumpovali vodu z podzemia. Vrtané studne za veľké peniaze im zrazu boli nanič. Pritom tam ročne spadne 4000 kubických kilometrov vody z monzunov. . Až v roku 2015 sa spamätali a vrámci veľkej akcie Z začali budovať svejly, jazierka, rigoly, hrádze po tisíckach. Majú teraz mnohoročné programy na úpravu krajiny aby získala viac vody, viac lesov a kvalitnejšiu pôdu.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            11:07 19.02.2023

            leir: hele jen par dekad zpatky sucha a podobne extremni pocasi rocne zabijeli miliony lidi, 20 stoleti je sice hodne mirne, obzvlast proti tomu co jsme tu meli predtim, ale zadne ...Zobrazit celý příspěvek

            leir: hele jen par dekad zpatky sucha a podobne extremni pocasi rocne zabijeli miliony lidi, 20 stoleti je sice hodne mirne, obzvlast proti tomu co jsme tu meli predtim, ale zadne stabilni klima nikdy nebylo a nikdo se nemuze spolehat, ze se nezmeni, my se prakticky snazime zpomalit neco, cemu nerozumime a nemame nejmensi tuseni jaky bude vysledek...

            Evropa se napriklad vraci do klimatickeho optima i kdyz se otepluje rychleji nez zbytek planety. Letos bylo krasne videt, ze benefity teplejsi zimy jsou obrovske, zmenen je treba se prizpusobit a vytezit z ni maximum a omezit ty negativni stranky. Malokomu namluvite, ze MWP bylo horsi obdobi nez LIA v Evrope..Skrýt celý příspěvek

        • leir
          20:26 17.02.2023

          O nechuti zlepšit si životní úroveň tady můžete z tepla obýváku s plným žaludkem pokrytecky kázat; bez střechy nad hlavou a prázdným žaludkem z vás ale bude stejné zvíře. Mezi ...Zobrazit celý příspěvek

          O nechuti zlepšit si životní úroveň tady můžete z tepla obýváku s plným žaludkem pokrytecky kázat; bez střechy nad hlavou a prázdným žaludkem z vás ale bude stejné zvíře.

          Mezi civilizací a chaosem jsou jen tři teplá jídla (Lenin?).Skrýt celý příspěvek

          • Badysak
            23:09 17.02.2023

            Jako že místo, abych obdělal svoje pole tak pujdu podřezat souseda?

            Jako že místo, abych obdělal svoje pole tak pujdu podřezat souseda?

          • pjaro77
            00:43 18.02.2023

            Ano ? Tak si pozri tento indický dokumenárny seriál - India water revolution a máš tam vysvelené aj prečo s tým ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano ? Tak si pozri tento indický dokumenárny seriál - India water revolution a máš tam vysvelené aj prečo s tým začali
            https://www.youtube.com/watch?...

            A vo tom to je a platí to v celom živote - kto je ochotný pohnúť zadkom, pomôcť aj sadarmo v prospech spoločnosti a kto celý život hľadá najmä zábavu a plane žvaní .Skrýt celý příspěvek

          • leir
            09:39 19.02.2023

            Znovu opakuju: Jen se chcete vyvléct z odpovědnosti. Jak to dopadne, ukazuje teorie her naprosto jasně. Buď z této dětské hry na to, kdo za co může, vystoupíte, nebo sám nebudete ...Zobrazit celý příspěvek

            Znovu opakuju: Jen se chcete vyvléct z odpovědnosti.

            Jak to dopadne, ukazuje teorie her naprosto jasně. Buď z této dětské hry na to, kdo za co může, vystoupíte, nebo sám nebudete mít nic. Když je necháte si to tam ničit, dojedete na to taky.

            Poučení z vývoje 1. vs. 2. světová holt žádné...Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            15:42 20.02.2023

            Ja sa chcem vyvliecť zo zodpovednosti ?
            Zodpovednosti za čo ? Kamaráde , ja tiež chodím sadiť lesy ako dobrovoľník.

            Ja sa chcem vyvliecť zo zodpovednosti ?
            Zodpovednosti za čo ? Kamaráde , ja tiež chodím sadiť lesy ako dobrovoľník.

      • flanker.jirka
        19:06 17.02.2023

        ... celou dobu Izrael a okolí, to je boj o vodu, proto Izrael okupuje golany a ne sinaj. Sýrie dojíždí z části i na budování přehrad v Turecku, tam si s vodohospodářstvím hlavu ...Zobrazit celý příspěvek

        ... celou dobu Izrael a okolí, to je boj o vodu, proto Izrael okupuje golany a ne sinaj. Sýrie dojíždí z části i na budování přehrad v Turecku, tam si s vodohospodářstvím hlavu nelámou.Skrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          23:31 17.02.2023

          Len časť. Na Sýrskej strane takú vodu nezachytávajú... Pritom údolia pod Hermonom sú pekne zazelenané.

          Len časť. Na Sýrskej strane takú vodu nezachytávajú... Pritom údolia pod Hermonom sú pekne zazelenané.

      • Pavel 1
        10:30 18.02.2023

        Krize v Etiopii, Eritrei, Sýrii, Jemenu vznikly jen a pouze proto, že totalitní režimy respektive komunistické bandy financované Iránem místo do moderního zemědělství a efektivního ...Zobrazit celý příspěvek

        Krize v Etiopii, Eritrei, Sýrii, Jemenu vznikly jen a pouze proto, že totalitní režimy respektive komunistické bandy financované Iránem místo do moderního zemědělství a efektivního hospodářství investovali do získání či udržení totalitní moci, hraní si na vojáčky a podřezování krků nepřátel.Skrýt celý příspěvek

      • Shania
        11:18 18.02.2023

        no jasne, jemen i syrie zvladaji tri urody rocne. Nedostatek jidla je tam zpusobne necim zcela jinym...

        no jasne, jemen i syrie zvladaji tri urody rocne. Nedostatek jidla je tam zpusobne necim zcela jinym...

        • pjaro77
          20:19 18.02.2023

          Ono to ide, len musíš mať dostatok vody. Čo býva v subtropoch problém, pretože prší sezonne a počas sucha sa rýchlo vyparuje. Ak chceš tri úrody, nedá sa nič robiť len zaviesť ...Zobrazit celý příspěvek

          Ono to ide, len musíš mať dostatok vody. Čo býva v subtropoch problém, pretože prší sezonne a počas sucha sa rýchlo vyparuje.
          Ak chceš tri úrody, nedá sa nič robiť len zaviesť závlahové hospodárstvo. Kým prší, je nutné zhromažďovať zásoby vody.
          Nestačí v niekoľkch obrích priehradách, aj v podzemí a tisícoch jazierok a mokradí .
          Doteraz nechápem, koľko národov tam na to kašlalo.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            07:51 19.02.2023

            valka tam trva od 2011, ani v jendom pripade ma voda/klima na duvod tech valek hodne malo spolecneho. Navic to ukazuje, jak lide dokazi prezit i pres to, ze je jejich ...Zobrazit celý příspěvek

            valka tam trva od 2011, ani v jendom pripade ma voda/klima na duvod tech valek hodne malo spolecneho. Navic to ukazuje, jak lide dokazi prezit i pres to, ze je jejich infrastruktura systematicky nicena.

            Lidi pro zachytavani a ziskavani vody muzou udelat pomerne hodne.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            09:45 19.02.2023

            Shania: Přímo rozporujete známá fakta. Tamější zemědělci k tomu, co tady zase tak bohorovně popisujete, jako lusknutí prstem, nemají nástroje, a Assad jejich žádosti nejprve ...Zobrazit celý příspěvek

            Shania: Přímo rozporujete známá fakta.
            Tamější zemědělci k tomu, co tady zase tak bohorovně popisujete, jako lusknutí prstem, nemají nástroje, a Assad jejich žádosti nejprve ignoroval, a pak jejich vzpouuru rozstřílel.

            Že vzpouru v Sýrii způsobil trvalý nedostatek srážek (někde, kde dříve pršelo pravidelně, nepršelo před válkou už 14 let) je zcela prokázaný fakt. Bohužel vy stále dáváte přednost kmenovým motanicím a pak pro břevno nevidíte třísku.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            10:10 19.02.2023

            Jediný zcela prokázány fakt je to, že Izrael má stejné klima a působí na něj stejné vlivy jako na Sýrii. Přesto jaksi v Izraeli nepropukly demonstrace z hladu a z Izraele není ...Zobrazit celý příspěvek

            Jediný zcela prokázány fakt je to, že Izrael má stejné klima a působí na něj stejné vlivy jako na Sýrii. Přesto jaksi v Izraeli nepropukly demonstrace z hladu a z Izraele není pustina rozvrácená občanskou válkou jako ze Sýrie. Jinými slovy, Izrael včas a rozumně a dostatečně investoval i do civilního sektoru (včetně zemědělství), díky čemuž ten civilní sektor dnes zajišťuje Izraelcům rozumnou životní úroveň sucho nesucho. (A samozřejmě i izraelské zemědělství dokáže produkovat díky moderním technologiím i v případě nedostatku srážek. Viz Negev) Sýrie si desetiletí hraje na vojáčky (začal s tím už fotřík asad), civilní sektor zůstal nerozvinutý a zemědělství na úrovni 19. století, takže tamní zemědělci jsou zcela závislí na počasí a zároveň Sýrie nemá nic, za co by dovezla potraviny v případě neúrody. TO JE příčina toho proč vypuklo v Sýrii povstání.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            10:34 19.02.2023

            Izrael má prachy na drahé odsolovací technologie a až do mrtě využívá vodu z Golan. Přesto je tam vodní krize.

            Sýrie nemá kde vodu brát, když ji ve velkém zužitkovává Turecko.

            Izrael má prachy na drahé odsolovací technologie a až do mrtě využívá vodu z Golan. Přesto je tam vodní krize.

            Sýrie nemá kde vodu brát, když ji ve velkém zužitkovává Turecko.

          • Pavel 1
            14:44 19.02.2023

            Blábol, Sýrie má mnohem víc vody než Izrael. Mimo jiné Sýrií protéká Eufrat na jehož toku v Sýrii stojí velké přehradní jezero. Jinými slovy, Syřané narozdíl od Izraelců nemají ...Zobrazit celý příspěvek

            Blábol, Sýrie má mnohem víc vody než Izrael. Mimo jiné Sýrií protéká Eufrat
            na jehož toku v Sýrii stojí velké přehradní jezero.
            Jinými slovy, Syřané narozdíl od Izraelců nemají co žrát, protože asadovic famílie si desetiletí hraje na vojáčky ve snaze zlikvidovat původně mnohem chudšího souseda, místo toho, aby investovala a rozvíjela vlastní ekonomiku a zemědělství.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            22:13 19.02.2023

            leir: tak ono tam sucho bylo, ale vetsi/mensi sucha proste jednou za cas jsou.., to proc je v Syrii valka, za to muzou prevazne jine faktory... A Somalsko a nebo Jemen? Tam to s ...Zobrazit celý příspěvek

            leir: tak ono tam sucho bylo, ale vetsi/mensi sucha proste jednou za cas jsou.., to proc je v Syrii valka, za to muzou prevazne jine faktory...

            A Somalsko a nebo Jemen? Tam to s tim uz vubec nema co delat. V jemenu je hladomor diky valce a ne ze se tam nedari zemedelstvi...

            Proto spatna politika ma potencial udelat vic skod nez co nam zmena klimatu kdy dokaze zpusobit a do pruseru se lehce muzeme dostat velmi rychle i u nas na bohatem zapade.

            A co se sucha tyka, tak v evrope je pry sucho zpusobe klimakrizi, ale az na to ze to neni pravda a IPCC uvadi, ze u sucha uvidi signal oproti prirodni varibialite az pri 4C.. a to je rpc 8.5 scenar (extremni a temer nemozny scenar)
            https://twitter.com/RogerPielk... Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            15:45 20.02.2023

            Shania, až na ten posledný bod ti dávam plus.
            Sucho v Europe je spôsobené zmenami klímy, o tom sa nebudeme hádať.
            Iná vec je príčina alebo súbor príčin.

            Shania, až na ten posledný bod ti dávam plus.
            Sucho v Europe je spôsobené zmenami klímy, o tom sa nebudeme hádať.
            Iná vec je príčina alebo súbor príčin.

          • Shania
            00:01 21.02.2023

            pjaro: z pohledu ipcc zatim neni signal (stejne jako k vetsine extremniho pocasi) a ani nepredpokladaji, ze se projevi pred ...Zobrazit celý příspěvek

            pjaro: z pohledu ipcc zatim neni signal (stejne jako k vetsine extremniho pocasi) a ani nepredpokladaji, ze se projevi pred 2C.
            https://rogerpielkejr.substack...

            The bottom line:

            In Western and Central Europe — basically Atlantic France all the way to Moscow, north of the Mediterranean region and south of the North Sea region — the IPCC and the underlying peer reviewed research on which it assesses has concluded that drought has not increased and, logically, that increased drought cannot be attributed to human-caused climate change. The only exception here is that the IPCC has medium confidence in an increasing trend of soil moisture deficits in some subregions, however the IPCC has low confidence that this trend can be attributed to human-caused climate change. Looking to future, at temperature changes of 2C and more, at present the IPCC does not expect the current state of scientific understandings to change. But stay tuned — that’s why we do science.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    12:49 17.02.2023

    Žijeme veľmi zvláštnu dobu. Už sme tak "ekologickí a liberálni", že nesmerujeme k ekonomickej prosperite a demokracii, ale k ekonomickej a ekologickej nestabilite, nelogickým ...Zobrazit celý příspěvek

    Žijeme veľmi zvláštnu dobu. Už sme tak "ekologickí a liberálni", že nesmerujeme k ekonomickej prosperite a demokracii, ale k ekonomickej a ekologickej nestabilite, nelogickým nariadeniam a spoločenskej anarchii. To, že sa chlap už necíti ako chlap ale ako teplá stepná surikata je vraj normálne, ale brániť sa dostupnými prostriedkami je už problém lebo je to neekologické. A potom sa nám Rusi a Číňania budú smiať a budú si z nás robiť riť, lebo oni na rozdiel od nás také sprostosti riešiť nebudú.Skrýt celý příspěvek

    • Marlow
      13:01 17.02.2023

      Cina resi to same. Pokud nemame dostatek zdroju v bezpeci na vlastnim uzemi je hloupe stavet na nich svou ekonomiku i obranu jak se hezky ukazalo tento a minuly rok. A to je stale ...Zobrazit celý příspěvek

      Cina resi to same. Pokud nemame dostatek zdroju v bezpeci na vlastnim uzemi je hloupe stavet na nich svou ekonomiku i obranu jak se hezky ukazalo tento a minuly rok. A to je stale jeste silne lokalizovany konflikt. Trefit tanker, rafinerii ci plosinu je dnes pro armadu technicky proveditelne. Nicit kazdou jednotlivou FVE na rodinnych domcich uz trochu nakladnejsi (pokud to neprovedou updatem firmwaru kdyz vse dovazime z Ciny...). Hybridizace techniky pak dava smysl. Navic elektronika uz je nutnost i pro pesaky...Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        13:18 17.02.2023

        Problém je v tom, že FVE na střeše možná osvítí domek, ale určitě nezvládnou zásobovat města, továrny a vojenské základny.

        Problém je v tom, že FVE na střeše možná osvítí domek, ale určitě nezvládnou zásobovat města, továrny a vojenské základny.

        • kama12
          14:19 17.02.2023

          Ale urcite pomuzou diverzifikovat zdroje.

          Ale urcite pomuzou diverzifikovat zdroje.

      • Miroslav
        14:28 17.02.2023

        Aby bolo jasné, ja plne podporujem aby sa používali LED-ky miesto žiaroviek, plne podporujem aby sa viac elektriny vyrábalo z jadra a obnoviteľných zdrojov ako z uhlia, ale všetko ...Zobrazit celý příspěvek

        Aby bolo jasné, ja plne podporujem aby sa používali LED-ky miesto žiaroviek, plne podporujem aby sa viac elektriny vyrábalo z jadra a obnoviteľných zdrojov ako z uhlia, ale všetko má svoje medze a časový rámec. Včera aj naši europoslanci odhlasovali koniec spaľovacích motorov v EÚ v roku 2035. Samo o sebe by to bolo pekné keby sme mali už dnes elektromobily ktoré zvládnu 1000 km na jedno nabitie alebo aspoň jasnú víziu, že to do daného roku bude štandard. Lenže mi nič také nemáme.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          14:28 17.02.2023

          edit: my nič také nemáme.

          edit: my nič také nemáme.

        • leir
          17:50 17.02.2023

          Ale 99 procent lidí nepotřebuje žádné auto s dojezdem 1000 km na jedno nabití. Jak často těch 1000 kilometrů potřebujete jezdit? Zato ale jaksi 100 procent lidí potřebuje přístup ...Zobrazit celý příspěvek

          Ale 99 procent lidí nepotřebuje žádné auto s dojezdem 1000 km na jedno nabití. Jak často těch 1000 kilometrů potřebujete jezdit?

          Zato ale jaksi 100 procent lidí potřebuje přístup k pitné vodě, zdravotně nezávadným potravinám a hlavně bezpečné prostředí, kde se dá žít a podnikat.

          Klimatická změna je pro civilizaci větší hrozba, než celé Rusko.

          Prostě si vyberte - buď si teď budete ještě 30 let jezdit autíčkem 1000 km “na jedno nabití”, ale pak vám zkolabuje demokracie a civilizace ve většině světa, nebo ne. Takhle jednoduché to je.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            18:18 17.02.2023

            Do Bratislavy to mám napríklad takmer 500 km. Načo by mi bola Tesla s dojazdom 400 km? Kedy by som sa vrátil keď budem musieť po ceste 2x nabíjať? Teraz mám Octavku s 1,9 TDi a ...Zobrazit celý příspěvek

            Do Bratislavy to mám napríklad takmer 500 km. Načo by mi bola Tesla s dojazdom 400 km? Kedy by som sa vrátil keď budem musieť po ceste 2x nabíjať? Teraz mám Octavku s 1,9 TDi a takú cestu urobím tam aj späť za jeden deň.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            20:32 17.02.2023

            A vy musíte vždy nutně do té Bratislavy vlastním pětimístným jedenapůltunovým autem? Neochota zamyslet se nad vlastní spotřebou je začátek a konec celého problému. Nic jiného. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

            A vy musíte vždy nutně do té Bratislavy vlastním pětimístným jedenapůltunovým autem?

            Neochota zamyslet se nad vlastní spotřebou je začátek a konec celého problému. Nic jiného. Ale proč bych se měl omezovat zrovna já, když ostatní na to dlabou, že?

            Tlak na udržitelné (a tedy kvalitní) formy dopravy je jediná cesta, jak zachovat mobilitu a přitom si nezničit prostředí k životu. Platí to jak ve městě, tak na celé planetě. Ale v autolandech ČR a SR něco naprosto okrajového…Skrýt celý příspěvek

          • Auron
            09:43 19.02.2023

            No zrovna z prahy dobratislavy se da dojet na jedno nabití…. A zastavit se na nabijecce na 15minut taky neni konec sveta

            No zrovna z prahy dobratislavy se da dojet na jedno nabití…. A zastavit se na nabijecce na 15minut taky neni konec sveta

        • Marlow
          17:54 17.02.2023

          Velka cast planett uz ma naseho zdimani plne zuby a injine velmoci ve hre. Nase absolutni zavislost na rope je slabina ktera nas muze potopit mnohem rychleji nez do roku 2030.

          Velka cast planett uz ma naseho zdimani plne zuby a injine velmoci ve hre. Nase absolutni zavislost na rope je slabina ktera nas muze potopit mnohem rychleji nez do roku 2030.

        • Shania
          11:23 18.02.2023

          koupil jsem si 3x LED svetla, prvni odeslo do mesice, dalsi dve po dvou letech. Svetlo za 500kc.. takze nevim jestli se na tom z ekologickeho pohledu vubec neco usetrilo... a ...Zobrazit celý příspěvek

          koupil jsem si 3x LED svetla, prvni odeslo do mesice, dalsi dve po dvou letech. Svetlo za 500kc.. takze nevim jestli se na tom z ekologickeho pohledu vubec neco usetrilo... a chtelo by to tedy resit veci trochu jinak. Ocividne jsme ochotni zaplatit vic pokud to bude mit smysl a vydrzi to.Skrýt celý příspěvek

          • Badysak
            21:19 18.02.2023

            Před pěti lety jsem koupil 4 ledky taky po 500k odešla jedna po pěti letech na elektrice se mi dávno zaplatili nahrazovali 100w novou jsem dnes koupil za 115 kč sori jako.

            Před pěti lety jsem koupil 4 ledky taky po 500k odešla jedna po pěti letech na elektrice se mi dávno zaplatili nahrazovali 100w novou jsem dnes koupil za 115 kč sori jako.

          • Shania
            07:56 19.02.2023

            sorry jako to neni nic proti ledkam, pouze to ze je treba vyrabet veci co vydri dele. Ocividne to co jsem koupil byla nejaka spatna serie a to co mi vymenili uz melo upravenou ...Zobrazit celý příspěvek

            sorry jako to neni nic proti ledkam, pouze to ze je treba vyrabet veci co vydri dele. Ocividne to co jsem koupil byla nejaka spatna serie a to co mi vymenili uz melo upravenou konstrukci a pravdepodobne by to slo i lehce opravit...

            Me to navic stalo jen problem s cestou do prodejny.. mluvim tu ale o celkove usetreni v ramci celeho systemu, ktere se v tomto pripade nestalo...Skrýt celý příspěvek

          • leir
            09:47 19.02.2023

            A já jsem si před 20 lety koupil 3 obyčejné žárovy, dvě mi praskly hned a jedna do měsíce.

            Tuhle ancdotal evidence snad ani nemá smysl komentovat...

            A já jsem si před 20 lety koupil 3 obyčejné žárovy, dvě mi praskly hned a jedna do měsíce.

            Tuhle ancdotal evidence snad ani nemá smysl komentovat...

          • Shania
            22:02 19.02.2023

            no vtipny, do puvodnich svetel jsem daval led zarovky, phillips a take min jedna rychle odesla, jediny problem byl znacny cenovy rozdil mezi led zarovkou a 60w topnym zarizenim, ...Zobrazit celý příspěvek

            no vtipny, do puvodnich svetel jsem daval led zarovky, phillips a take min jedna rychle odesla, jediny problem byl znacny cenovy rozdil mezi led zarovkou a 60w topnym zarizenim, kde to ze odejde zastolik nevadi.

            Nicmene jsem se pak rozhodl, ze svetla cela vymenim za led svetla, ktera pak mela popisovany problem. Takze nejen ze mam ve sklepe stare lampy a zarovky, ale pak se nekde na smetaku vali ty tri led lampy co predcasne odesli a kde se oprava jaksi neda resit vymenou praskle zarovky..

            Takze nakonec to setreni nasi planetu stalo nekolikanasobne vic nez ta usetrena spotreba el.

            Takze jen chci rict, ne vse co vypada jako skvele a efektvni reseni bude nakonec mit ten spavny dopad. Takze minimalne to chce, aby bud ty led svetla vydrzela a nebo se dali jednoduse opravit.Skrýt celý příspěvek

          • Badysak
            18:36 20.02.2023

            Problém je v tom kde ten značkový Philips vyrobil, protože se P vyráběl i u nás v Osramu svého času. Jestli si chytil nejakou značkovou Čínu tak za to led technologie nemůže.

            Problém je v tom kde ten značkový Philips vyrobil, protože se P vyráběl i u nás v Osramu svého času. Jestli si chytil nejakou značkovou Čínu tak za to led technologie nemůže.

    • Sergej7490
      13:23 17.02.2023

      Asi by ti ruka odpadla ak by si niekam nezamontoval ten “hnusny liberalizmus” (a samozrejme lgbt) ako univerzalneho vinnika vsetkeho zleho. Lebo to co je v clanku prezentovane, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi by ti ruka odpadla ak by si niekam nezamontoval ten “hnusny liberalizmus” (a samozrejme lgbt) ako univerzalneho vinnika vsetkeho zleho.
      Lebo to co je v clanku prezentovane, tak nema z liberalnymi hodnotami nic spolocne.
      Z povodne rozumnej myslenky (nevyzierajme planetu) sa stalo konzervativne nabozenstvo, ktore sa snazi o svoje vitazstvo na vsetkych frontoch. A ako obvykle, to je spojene aj s extremnymi myslienkami a cinmi…Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        14:54 17.02.2023

        Mne nevadí, že je niekto taký alebo onaký. Mne vadí akú pozornosť tomu venujeme miesto toho, aby sme sa venovali naozaj dôležitým veciam. Skoro nikto nevie, že na Slovensku sa ...Zobrazit celý příspěvek

        Mne nevadí, že je niekto taký alebo onaký. Mne vadí akú pozornosť tomu venujeme miesto toho, aby sme sa venovali naozaj dôležitým veciam. Skoro nikto nevie, že na Slovensku sa vyvinula vakcína proti Alzheimerovej chorobe a už je v štádiu testovania lebo o tom noviny nenapíšu ani prd. Zato som si vo včerajšom denníku prečítal rozhovor s nebinárnou Aničkou ktorá nevie či je chlapec alebo dievča. Keď je nebinárna, tak by som jej binárne naparil dane a ono ju prejdeSkrýt celý příspěvek

        • Marlow
          17:52 17.02.2023

          Ja uz mam par let pocit ze nemame tak uplne na vyber. Dalsi Irak uz nepujde tak snadno a petrodolar/ euro je na hrane. Zavislost ekonomiky a armady na rope kterou musime za neco ...Zobrazit celý příspěvek

          Ja uz mam par let pocit ze nemame tak uplne na vyber. Dalsi Irak uz nepujde tak snadno a petrodolar/ euro je na hrane. Zavislost ekonomiky a armady na rope kterou musime za neco koupit a dovezt ze zemi kde nemaji moc duvodu nas mit radi je obrovske riziko. Neverim ze v roce 2030 budem nezavisli ale cim vic tim lip. Tohle neni jenom o klimatu.Skrýt celý příspěvek

        • leir
          17:53 17.02.2023

          To, že posledních 200 let byla obecně přehlížena psychologie dospívajících, neznamená, že je to dobře. Bez ohledu na koncept binarity nebo čehokoli.

          To, že posledních 200 let byla obecně přehlížena psychologie dospívajících, neznamená, že je to dobře. Bez ohledu na koncept binarity nebo čehokoli.

          • flanker.jirka
            19:13 17.02.2023

            nikdy v historii neměli lidé tolik času přemýšlet nad blbostmi, protože se museli starat o svou obživu. Snad jen vrchnost v podobě šlechty před pádem Říma na tom byla stejně ...Zobrazit celý příspěvek

            nikdy v historii neměli lidé tolik času přemýšlet nad blbostmi, protože se museli starat o svou obživu. Snad jen vrchnost v podobě šlechty před pádem Říma na tom byla stejně špatně.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            20:39 17.02.2023

            Lidi nad sebou, svou identitou a osobností přemýšleli jaksi od té doby, co jsou lidmi. Posledních 200 let evoluce za to fakt nemůže. To, že neschopnost reflexe výchovy tvoří ...Zobrazit celý příspěvek

            Lidi nad sebou, svou identitou a osobností přemýšleli jaksi od té doby, co jsou lidmi. Posledních 200 let evoluce za to fakt nemůže.

            To, že neschopnost reflexe výchovy tvoří deprivanty, je v psychologii velmi dobře popsaný jev. Ostatně potýkáme se právě s ním - Putin je typický deprivant, stejně jako byli Hitler a Stalin.

            Ignorací problémů ostatních opravdu nic nezlepšíte, naopak je to cesta do propasti.Skrýt celý příspěvek

        • major
          18:22 17.02.2023

          1. načo čítaš rozhovor, ktorý ťa nezaujíma? 2. prečo chceš niekomu "napariť dane", ak ti neprekáža že je "taký alebo onaký"? Za komančov bol problém ak mal chlap dlhé vlasy. Teraz ...Zobrazit celý příspěvek

          1. načo čítaš rozhovor, ktorý ťa nezaujíma?
          2. prečo chceš niekomu "napariť dane", ak ti neprekáža že je "taký alebo onaký"?

          Za komančov bol problém ak mal chlap dlhé vlasy. Teraz je problém, že sa niekto s penisom oblieka ako žena. Moja rada - neserme sa do druhých ľudí.Skrýt celý příspěvek

          • Riiiederner
            08:31 18.02.2023

            Jenže přesně o to jde on to by to problém pro nikoho nebyl kdyby se nesraly do druhých. Stejně jako bylo špatné před staletími vychovávat děti v nesmyslné víře v boha je to samé ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenže přesně o to jde on to by to problém pro nikoho nebyl kdyby se nesraly do druhých. Stejně jako bylo špatné před staletími vychovávat děti v nesmyslné víře v boha je to samé dnes s CRT a lgbt které se dostalo na stejnou úroveň. At si každý v mezích zákona dělá co chce, ale vědět o tom nepotřebuji.Skrýt celý příspěvek

        • Sergej7490
          19:00 17.02.2023

          Nebinarna Anicka by sa netlacila do novin, keby jej tento stat (na cele s jedinym spravnym nabozenstvom) nemal potrebu urcovat ako ma kto zit. Ci sa moze vydat za nebinarneho Janka ...Zobrazit celý příspěvek

          Nebinarna Anicka by sa netlacila do novin, keby jej tento stat (na cele s jedinym spravnym nabozenstvom) nemal potrebu urcovat ako ma kto zit. Ci sa moze vydat za nebinarneho Janka alebo binarnu Evicku.
          Keby mali rovnake prava, tak nema potrebu na to upozornovat, pretoze tym nic nedocieli.
          O tej “vakcine” som samozrejme pred par dnami cital bud na Sme alebo N, o Anicke nie. Zalezi kto ake clanky preferuje.
          Vacsina populacie si radsej klikne na Anicku, a preto sa clanok drzi hore….
          Len mam pocit ze je to “iba” smer dalsieho mozneho vyskumu, nie hotova valcina. Kazdopadne vedci maju moje uznanie.Skrýt celý příspěvek

          • Riiiederner
            08:28 18.02.2023

            Jaká práva nemají ? Je to úplně samé jako s vírou. Nikdo nepotřebuje vědět v co věříte a vy jim to zase nemusíte nutit co si myslí, že jsou jim nikdo nebere, ale vědět to taky ...Zobrazit celý příspěvek

            Jaká práva nemají ? Je to úplně samé jako s vírou. Nikdo nepotřebuje vědět v co věříte a vy jim to zase nemusíte nutit co si myslí, že jsou jim nikdo nebere, ale vědět to taky nepotřebuji. To je celý problém.Skrýt celý příspěvek

          • leir
            09:53 19.02.2023

            Sorry jako, ale lidi o svých problémech jaksi mluví. To je podstata člověka.

            Že vy to neděláte neznamená ani to, že je to zdravé, a ani se tak opravdu nemusí chovat všichni.

            Sorry jako, ale lidi o svých problémech jaksi mluví. To je podstata člověka.

            Že vy to neděláte neznamená ani to, že je to zdravé, a ani se tak opravdu nemusí chovat všichni.

Načítám diskuzi...