Ukořistěný ruský tank T-90M jako symbol konce 1. gardové tankové armády

Ukořistěný ruský tank T-90M jako symbol konce 1. gardové tankové armády
Snímky ukořistěného tanku T-90M / ukrajinská armáda, Twitter (Zvětšit)

Ukrajinská armáda během charkovské ofenzivy ukořistila nejnovější ruský tank T-90M. Tank patřil 1. gardové tankové armádě (1. GTA). Tato elitní formace je určena k ochraně Moskvy a pro boj s jednotkami NATO.

Ukrajinská armáda při charkovské ofenzivě osvobodila ukrajinské území až po řeku Oskil, od města Izjum až po ruskou hranici. Ukrajinci na osvobozeném území ukořistili / zničili stovky tanků, bojových vozidel pěchoty, obrněných transportérů, nákladních vozidel, houfnic a raketometů (zdroj).

Zdokumentováno je ukořistění / zničení minimálně sto ruských tanků, zejména T-72B3 a T-80U. Sto tanků stačí pro vyzbrojení třech tankových praporů. V součtu Rusové během ofenzívy přišli o bojovou techniku pro dvě až tři mechanizované brigády.

Těžké ztráty utrpěla zejména 1. GTA – ta kromě tanků T-72B3 a T-80U přišla o moderní T-80BVM, ale i o nejmodernější tank ve výzbroji ruské armády T-90M.

Pro potřebný vhled si nejdříve popišme typy tanků v jednotlivých formacích 1. GTA za rok 2021:

 • Samostatný tankový prapor 27. motostřelecké brigády – 40 tanků T-90A a T-90M (v roce 2021 bylo přijato osm tanků T-90M). Kromě toho bylo několik tanků T-14 přiřazeno k provádění vojenských zkoušek;
 • 6. tanková brigáda – tři tankové prapory – 93 tanků T-72B3M. Plus jedna cvičná rota tanků T-72B3.

2. motostřelecká divize

 • 1. tankový pluk – tři tankové prapory – 93 tanků T-72B3M;
 • Tankový prapor 1. motostřeleckého pluku – 27 tanků T-90A a 13 tanků T-72B3 (pluk od roku 2022 provozuje T-90M, zřejmě místo T-90A);
 • Tankový prapor 15. motostřeleckého pluku – 21 tanků T-72B3 a 10 tanků T-72B.

4. tanková divize

 • 12. tankový pluk – tři tankové prapory – 93 tanků T-80U a T-80UE-1 (varianta UE-1 je T-80BV s věží z T-80U/UD);
 • 13. tankový pluk – tři tankové prapory – 93 tanků T-80U a T-80UE-1;
 • Tankový prapor 423. motostřeleckého pluku – 21 tanků T-80BVM a 20 tanků T-80BV.


T-90M

Připomenutí – žádný oficiální seznam tanků v ruských vojenských jednotkách neexistuje. Výše zmíněný přehled vypracovali ruští blogeři na základě tiskových zprav, fotografií a videí. Výčet neberte tedy jak dogma, ale jako nejlepší odhad platný k datumu vydání přehledu (listopad 2021).

V ruské armádě tanky T-90M operačně provozuje pouze 27. motostřelecká brigáda a 1. motostřelecký pluk. Dodávky T-90M do konce roku 2021 postačily na vytvoření dvou tankových praporů – tedy jednoho praporu v 27. brigádě a jednoho praporu v 1. pluku.

Během charkovské ofenzívy o velký počet tanků T-80U a několik velmi moderních T-80BVM přišly také jednotky 4. tankové divize.

Nás (a západní rozvědku) ale zajímá především ukořistěný T-90M. Podle ruského blogu Gur Khan attacks! mělo jít o tank dodaný teprve v květnu letošního roku (celkově bylo v květnu dodáno deset T-90M).


T-80BVM

Podle fotografie tank přišel o pás (závada, mina) a osádka ho opustila. Šokující je, že se osádka nesnažila opuštěný T-90M zničit nebo poškodit. Znehodnocení cenného zbraňového systému (který může padnout do rukou nepřítele) patří přitom mezi základní povinnosti vštěpované vojákovi během základního výcviku.

Osádka tedy tank opustila v extrémních spěchu (čemuž se kvůli pouhému poškození pásu věří těžko) nebo šlo o extrémně nevycvičenou posádku. To, že ruská armáda posílá na ukrajinskou frontu tankisty prakticky bez jakéhokoliv výcviku, je fakt – někteří před nasazením do boje prodělali jen několik dnů čí týdnů dlouhý výcvik (video 1, video 2).

Ruský tankový odborník Alexej Chlopotov, majitel blogu Gur Khan attacks!, neměl pro osádku T-90M žádné slitování: „Vozidlo bylo jednoduše opuštěné. Bylo obtížné hodit granát do poklopu? Podle našeho názoru by takové jednání mělo být považováno za přímé úmyslné předání cenného technického vybavení nepříteli. Jde o přímou spoluvinu.“


Další snímky T-90M; větší foto / ukrajinská armáda, zdroj

Rusové tedy od 24. února přišli nejen o cca 1500 tanků (zničené, ukořistěné) ale zřejmě také o nejlepší tankové osádky. A vycvičit nové tankisty (bez jakýchkoliv zkušeností) není rozhodně otázka pár týdnů nebo měsíců. Tankista musí nejen ovládnout všechny systémy tanku (a umět řešit / obejít jejich závady), ale osvojit si také taktiku tankového boje, ať už v součinnosti s jinými tanky nebo pěchotou. Kvalitní výcvik tankisty pro obsluhu moderního tanku trvá dva roky.

Rusové ale do tanků posílají zcela nevycvičené vojáky… a „výsledky“ se dostavují.

Ukrajinci, a tedy i západní rozvědky (včetně české), tak získali unikátní přístup k nejnovějším ruským tankovým technologiím. Cenný je především vícekanálový zaměřovač střelce PNM-T. V podstatě jde o systém Sosna-U, avšak vyráběný v Rusku za použití výhradně ruských komponentů.

Zaměřovač Sosna-U vyvinula běloruská společnost Peleng. Pro potřeby ruské armády jej (i nejnovější PNM-T) vyrábí ruský Opticko-mechanický závod Vologda (VOMZ). Sosna-U se montuje zejména na tanky T-72B3, T-80BVM a T-90M. Součástí zaměřovače Sosna-U je francouzská termovizní optika Catherine od francouzské firmy Thales.


Na levém dolním snímku vidíme zaměřovač PNM-T (bílo-šedý dvoj-box s černým okulárem); větší foto / ukrajinská armáda, zdroj

Po první ruské invazi na Ukrajinu v roce 2014, a po spuštění protiruských sankcí, ale Rusové k francouzské termovizní optice ztratili přístup. Rusové se tedy pustili do vývoje vlastní termovize a v roce 2018 nebo 2019 se jim podařilo vyvinout zaměřovač PNM-T (tedy „čistokrevná ruská Sosna-U“). Zaměřovač vyvinula konstrukční kancelář Temp Avia.

Další zajímavostí je, že ukořistěný T-90M používal podkaliberní munici 3BM42 Mango. T-90M je podle ruských zdrojů vyzbrojen tankovým kanónem 2A82-1M (některé zdroje to ale popírají), který umožňuje vedení střelby jak vyvíjenými průbojnými náboji 3VBM69 Vakuum-1 a 3VBM70 Vakuum-2, tak všemi typy zavedeného střeliva ráže 125 mm, včetně Mango.

Nalezení munice Mango v T-90M ale naznačuje nedokončení vývoje munice Vakuum. Případně je výroba této munice silně omezená. Ostatně zda T-90M vůbec mohou používat munici Vakuum se dozvíme i podle použitého kanonu na ukořistěném T-90M. Střely Vakuum lze používat jen ve spojení s kanóny 2A82-1M a zřejmě i 2A82.


Ponížení dokonáno – ukořistěný T-72B3 táhne ukořistěný T-90M

Na tanku T-90M je řada dalších extrémně zajímavých věcí ke studiu – západní tajné služby bude jistě zajímat kompozitní pancéřování věže (včetně dynamické ochrany Relikt), systém řízení palby Kalina, maskovací kamufláž Nakidka nebo použitý motor. To vše poslouží nejen k přesnému popisu takticko-technických schopností T-90M, a tedy nalezení jeho slabých míst, ale také ke zjištění výrobních a technických možností ruského vojenského průmyslu.

Nakonec ukořistění tanku T-90M symbolicky podtrhuje rozpad ruské 1. GTA – elitní formace určené k ochraně Moskvy a k boji s NATO. 1. GTA již utrpěla těžké ztráty v bitvě o Kyjev a další ztráty při ukrajinské ofenzívě u Charkova. Podle britské rozvědky potrvá roky do obnovení jejich schopností.

„S 1. tankovou armádou a dalšími formacemi západního vojenského okruhu, které utrpěly velké ztráty, jsou ruské konvenční síly určené k boji proti NATO značně oslabené. Rusku pravděpodobně potrvá roky, než tuto schopnost obnoví,“ uvádí Britové s tím, že 1. GTA „byla jednou z nejprestižnějších ruských armádních formací, určená k obraně Moskvy a určená k vedení protiútoků v případě války s NATO.“

1. GTA byla založena v roce 1942 a zúčastnila se všech slavných operací Sovětské armády, ať už bitvy o Stalingrad nebo dobývaní Berlína. Její zničení Ukrajinci během „třídenní speciální operace“ je potupným koncem její slavné historie.

Zdroj: Defence Express, Twitter,

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tajemství ruského „super“ kanónu 2A82-1M pro tank T-90M a T-14 Armata

Blog „Gur Khan útočí“ zveřejnil zajímavý materiál „Průbojný podkaliberní náboj „Vakuum: jak posunout ...

Uralvagonzavod dokončil montáž prvních tanků T-90M

Podle informací ruské veřejné televize (OTR) firma Uralvagonzavod (UVZ) z Nižního Tagilu dokončila ...

Ruská armáda dostala další tanky T-90M

Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) z Nižního Tagilu předala ruskému ministerstvu obrany dalších deset ...

PREMIUM Armija 2022: Ruská armáda sází na BTR-82A, BMP-2, T-80BV a T-90M

V neděli skončilo ruské vojensko-technické fórum Armija 2022. Podle oficiálních informací ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Flader
  21:37 02.10.2022

  Keď to takto pôjde ďalej tak sa Ukrajina stane najväčším používateľom T-90x ...

  Keď to takto pôjde ďalej tak sa Ukrajina stane najväčším používateľom T-90x ...

 • Strycek-Tomas
  22:44 19.09.2022

  Z druhe nejsilnejsi armady na svete se behem pul roku stala nejbizardnejsi potemkinovska kulisa historie.
  Cisar je nahy....

  Z druhe nejsilnejsi armady na svete se behem pul roku stala nejbizardnejsi potemkinovska kulisa historie.
  Cisar je nahy....

 • Eiffelos
  22:39 19.09.2022

  Ukrajinci taky zajali "poklad" AFAIK 1v1003 Velitelské vozidlo , brzo to teď hodně na TW

  Ukrajinci taky zajali "poklad" AFAIK 1v1003 Velitelské vozidlo , brzo to teď hodně na TW

 • lukus
  17:11 19.09.2022

  To, že přijdou o nejnovější techniku, museli vědět. To, že vojáci neudělají, co mají, musí předpokládat. Teď je čeká historická potupa, ekonomická krize, zabrzdění vývoje a ...Zobrazit celý příspěvek

  To, že přijdou o nejnovější techniku, museli vědět. To, že vojáci neudělají, co mají, musí předpokládat.
  Teď je čeká historická potupa, ekonomická krize, zabrzdění vývoje a ztráta mocenské pozice ve světě. (doteď stejně Rusko hodně čerpalo z vývoje zbraní SSSR).
  Hlavně aby neudělalo velení chybu, která dojde do dějin.
  Osobně si myslím, že stále existuje riziko použití ZHN.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:25 19.09.2022

  Izrael údajně zrovna spustil výrobu Merkavy V.
  Cosi mi našeptává, že bude trošku modernější než tento nejlepší vcélommírenětanalóga ruský tank...

  Izrael údajně zrovna spustil výrobu Merkavy V.
  Cosi mi našeptává, že bude trošku modernější než tento nejlepší vcélommírenětanalóga ruský tank...

  • Bismarck
   14:37 20.09.2022

   Naproti tomu Česko a Slovensko kupujú takmer 40 ročné tanky...tiež vám to niečo našepkáva? Zjavne sa tiež máme čím chváliť...

   Naproti tomu Česko a Slovensko kupujú takmer 40 ročné tanky...tiež vám to niečo našepkáva? Zjavne sa tiež máme čím chváliť...

   • Standa
    15:38 20.09.2022

    Jenže to, že se to jmenuje Leopard 2, tak ještě neznamená, že to je 40 let stará technologie. L2A4 ano, jenže ty jsou na seznámení se západní technikou, zbytek je L2A7, to je úplně ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže to, že se to jmenuje Leopard 2, tak ještě neznamená, že to je 40 let stará technologie. L2A4 ano, jenže ty jsou na seznámení se západní technikou, zbytek je L2A7, to je úplně jiná dimenze.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    06:41 21.09.2022

    Bismark: Podle téhle logiky:
    -Merkava = 1974 (vyroba)
    -Leoparad 2 = 1979 (vyroba)

    Čím se mají chlubit, když začnou vyrábět ještě starší tanky....

    Bismark: Podle téhle logiky:
    -Merkava = 1974 (vyroba)
    -Leoparad 2 = 1979 (vyroba)

    Čím se mají chlubit, když začnou vyrábět ještě starší tanky....

   • Klimesov
    07:26 21.09.2022

    Jako je asi pravděpodobné, že se nakonec nakoupí ty L2A7, ale momentálně není žádná smlouva podepsaná, takže o jakém nákupu to vlastně mluvíte? Vše je stále v řešení. Jediné co AČR ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako je asi pravděpodobné, že se nakonec nakoupí ty L2A7, ale momentálně není žádná smlouva podepsaná, takže o jakém nákupu to vlastně mluvíte? Vše je stále v řešení. Jediné co AČR nyní dostane je 14 ks L2A4 na výcvik, což je velice dobrá nabídka, protože to urychlí přezbrojení AČR na západní typ MBT. To je vše co se zatím ví. Zbytek jsou spekulace.Skrýt celý příspěvek

    • Badysak
     07:55 21.09.2022

     Čistě technicky m4cz je tank západního typu zůstal jen základní pancíř vše ostatní je západní technologie jedinny rozdíl je pro osádky ve velikosti a průchodnosti.

     Čistě technicky m4cz je tank západního typu zůstal jen základní pancíř vše ostatní je západní technologie jedinny rozdíl je pro osádky ve velikosti a průchodnosti.

     • Jirosi
      08:44 21.09.2022

      T-72M4CZ hlavně zůstala většina problémů původní T72+,přibyli nové z nedostatkem komponent pro udržování provozu.

      T-72M4CZ hlavně zůstala většina problémů původní T72+,přibyli nové z nedostatkem komponent pro udržování provozu.

     • Badysak
      13:07 21.09.2022

      Technický stav jde na vrub vlády, ale osadky i technici přecházejí ze zapadnich technologii na zapadni nebude to takovy problem. Slovaci se budou učit od píky.

      Technický stav jde na vrub vlády, ale osadky i technici přecházejí ze zapadnich technologii na zapadni nebude to takovy problem. Slovaci se budou učit od píky.

     • SYN_
      07:42 22.09.2022

      Bohužel ne jen pancíř, ale taky kanón zůstal původní, ruské ráže, s nedostatečnými výkony a bez pokročilé munice... Prostě to horší z obou světů.

      Bohužel ne jen pancíř, ale taky kanón zůstal původní, ruské ráže, s nedostatečnými výkony a bez pokročilé munice... Prostě to horší z obou světů.

     • SYN_
      07:45 22.09.2022

      Bohužel ne jen pancíř, ale taky kanón zůstal původní, ruské ráže, s nedostatečnými výkony a bez pokročilé munice... Prostě to horší z obou světů.

      Bohužel ne jen pancíř, ale taky kanón zůstal původní, ruské ráže, s nedostatečnými výkony a bez pokročilé munice... Prostě to horší z obou světů.

     • Laci
      09:27 25.09.2022

      Čisté technicky, NE.

      Čisté technicky, NE.

   • Misonek 76
    05:45 25.09.2022

    Vzdycky zasnu ze se najde nekdo kdo musi dat komentar k necemu o cem evidentne nevi vubec nic nebo jen ze sebe dela hlupaka ze pane kolego Bismarcku :)

    Vzdycky zasnu ze se najde nekdo kdo musi dat komentar k necemu o cem evidentne nevi vubec nic nebo jen ze sebe dela hlupaka ze pane kolego Bismarcku :)

 • Klimesov
  13:59 19.09.2022

  Oni všeobecně budou mít západní zpravodajské služby na Ukrajině žně. A to ne jen z ukořistěné, či zničené techniky, ale i všemožné data z pozorovacích přístrojů a průzkumných ...Zobrazit celý příspěvek

  Oni všeobecně budou mít západní zpravodajské služby na Ukrajině žně. A to ne jen z ukořistěné, či zničené techniky, ale i všemožné data z pozorovacích přístrojů a průzkumných prostředků o tom jak Rusko dokáže vést velké operace a kombinovat jednotky budou k nezaplacení.Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  13:55 19.09.2022

  - Vsude ctu, ze 1.GTA skoncila. Dal si nekdo praci s odhadem ztrat? - Navic se take pise, ze cerstve zformovana armada byla tez rozprasena. Prijde mi, ze tyto ztraty ...Zobrazit celý příspěvek

  - Vsude ctu, ze 1.GTA skoncila. Dal si nekdo praci s odhadem ztrat?

  - Navic se take pise, ze cerstve zformovana armada byla tez rozprasena.

  Prijde mi, ze tyto ztraty neodpovidaji odhadum ztrat, ktere ruske sily maji u Charkova.

  - Posledni poznamka, pokud je ten tank funglovka, tak by mne zajimalo v jakem stavu se ty funglovky dodavaj :DSkrýt celý příspěvek

  • ruleta
   13:56 19.09.2022

   A jeste jedna vec, chtel bych videt video vojaka, jak haze granat do tanku :D Bolt hadra.

   A jeste jedna vec, chtel bych videt video vojaka, jak haze granat do tanku :D Bolt hadra.

  • Rošťák
   17:09 19.09.2022

   Ted si budu hrát s koulema ( křišťálovými ) :D Ale 1) v průběhu února / března dle dokumentů 4. tanková ztratila něco mezi 40%-50% techniky dle dokumentů, co se hejbají na ...Zobrazit celý příspěvek

   Ted si budu hrát s koulema ( křišťálovými ) :D
   Ale
   1) v průběhu února / března dle dokumentů 4. tanková ztratila něco mezi 40%-50% techniky dle dokumentů, co se hejbají na twitteru, nicméně v té době už na orixu, bylo zaznamenáno 60 ks vozidel řady 80U / 80UE což bylo v té době něco kolem 30%.
   Pak pár vozidel ztratily při ofenzivní činnosti ( květen ) a dlouho jsme byly na počtech 70 ks.
   V tuto chvíli jsme na 91 ks. takže na 48,9 % tj.
   To znamená že jeden ze 2 tankových pluků 4 divize přestal existovat.

   2) Jediným útvarem provozujícím T-80BVM je 423. motostřeleckej.
   Na počátku kampaně bylo 8 tanků BVM lokalizováno v přítomnosti T-80U a nyní 6 ks, což nám může napovědět že se jedná o tanky z tankového praporu 423.

   3) T-80BV byly v počtu 20 ks u 423. a díky podobnosti s T-80U byly podle mě jako náhrada vozidel T-780U ztracených v jarních měsících. Počtově je to nějakých cca 22 ks jen za posledních 14 dní.

   3) U T-72B3M je situace složitější, jedná se o rozšířený typ vozidla nicméně, v prostoru Iziumu bylo ukořistěno / zničeno za posledních 14 dní 18 vozidel.

   Dále bylo v prostoru ukořistěno / zničeno 34 ks vozidel T-72B3 ale u nich je otázka, zda je to materiál jednotek 1.GTA ( doplněk za ztracené T-72B3M ), nebo jde o jiné útvary......Skrýt celý příspěvek

 • krizzdenek
  13:25 19.09.2022

  Hezký text. Byl by ještě hezčí, kdyby nepoužíval slovo posádka pro označení osádky tanku. Jde o detail. To je pravda. Jeden by se ale mohl zeptat, že když je ale špatně tento ...Zobrazit celý příspěvek

  Hezký text. Byl by ještě hezčí, kdyby nepoužíval slovo posádka pro označení osádky tanku. Jde o detail. To je pravda. Jeden by se ale mohl zeptat, že když je ale špatně tento detail, kde je záruka, že ostatní je dobře?
  Pamatuji si ale ještě, jak ve zlatých devadesátkách tehdy mladý nadporučík Ján Kerdík ve Vyškově malinko prudil, když jsme jako velitelská ještě mladší embrya zaveleli "posádko sesednout". Nikdo to neudělal vícekrát než jednou. :)
  Nic ve zlým, ale málo přece stačí, aby byl text dokonalý.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   15:15 19.09.2022

   Pro dokonalost všechno. ;) Díky, upraveno.

   Pro dokonalost všechno. ;) Díky, upraveno.

  • Ričrd
   17:35 19.09.2022

   https://digitalnicestovatel.cz...

   A teď bábo raď...

   https://digitalnicestovatel.cz...

   A teď bábo raď...

   • krizzdenek
    20:03 19.09.2022

    Baba vůbec radit nemusí. Je zcela jedno, jaký je etymologický původ slova. V československé vojenské terminologii se pro tank etablovala osádka. Osádka sesedá, nasedá, ošetřuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Baba vůbec radit nemusí. Je zcela jedno, jaký je etymologický původ slova.
    V československé vojenské terminologii se pro tank etablovala osádka. Osádka sesedá, nasedá, ošetřuje tank atd. Týká se i jiných dopravních prostředků.
    Tankán v 90. letech řekl posádka tanku jenom když byl v preembryonálním stavu, na začátku výcviku.
    Nevím, jak se povelová technika změnila nebo vyvinula. Ale vzhledem k tomu, že Ker´ďas ještě v roce 2018 velel tankovému praporu 7. mechanizované brigády, už ne jako mladý nadpodručík ale podplukovník v nejlepších letech :), tak se vsadím, že "posádka tanku" se nestihla etablovat. :)Skrýt celý příspěvek

    • matu
     09:48 20.09.2022

     Ano je to tak, v AČR ma technika osádku. Posádku má město (a loď).

     Ano je to tak, v AČR ma technika osádku. Posádku má město (a loď).

     • Spalda
      18:52 23.09.2022

      No, např u DANY sem byl upozorněn, že nejde o osadku, ale obsluhu.... tak nevím....

      No, např u DANY sem byl upozorněn, že nejde o osadku, ale obsluhu.... tak nevím....

 • Knightrider
  13:06 19.09.2022

  Stejně na mě z toho vnitřku dýchá přelom roku 2000. když to člověk porovná s vnitřkem třeba Leopardu 2A7 , tak je to závan minulé generace. A to je to absolutně nejlepší, co mají. ...Zobrazit celý příspěvek

  Stejně na mě z toho vnitřku dýchá přelom roku 2000. když to člověk porovná s vnitřkem třeba Leopardu 2A7 , tak je to závan minulé generace. A to je to absolutně nejlepší, co mají. Jsou prostě o generaci jinde a teď po sankcemi už to bude jen horší. Budoucnost nejen tanků bude o situačním povědomí a v tom budou ztrácet nejvíc. Kanon 2A82-1M- jestli bude asi dobrý. Panceřování možná dobrý, aktivní ochrana možná dobrá, ale když to dostanete jako první a nevíte odkud, tak je to jedno.
  A stejný příběh bude u motorů, na moderní powerpacky můžou zapomenout.
  Hezké porovnání interiéru https://twitter.com/TheDeadDis... Skrýt celý příspěvek

  • zdeno
   12:00 20.09.2022

   jak je vidět je to jen evoluce T72, (automat nabíjení, převodovky,stabilizátor), něco vyměnili (zaměřovače jsou stále oddělené a podle ovládacích prvků samostatně nastavitelné což ...Zobrazit celý příspěvek

   jak je vidět je to jen evoluce T72, (automat nabíjení, převodovky,stabilizátor), něco vyměnili (zaměřovače jsou stále oddělené a podle ovládacích prvků samostatně nastavitelné což nebývá dobré pro nezkušenou posádku a přesnost, trochu to připomíná balistické počítače z 80. let), dobré je dálkově NSVčko, na takhle postavený tank je obtížné vycvičit posádku v nějak zkrácené doběSkrýt celý příspěvek

  • Bismarck
   21:28 20.09.2022

   Asi taký rozdiel ako medzi Panther a T-34... A výsledok vojny? Asi vieme...

   Asi taký rozdiel ako medzi Panther a T-34... A výsledok vojny? Asi vieme...

   • Jirosi
    06:46 21.09.2022

    Výsledek vojny víme:
    - SSSR cca 50tis ks T-34
    - USA/UK 50tis M4
    Vs
    - 6tis Pantheru (16-17:1)

    Výsledek vojny víme:
    - SSSR cca 50tis ks T-34
    - USA/UK 50tis M4
    Vs
    - 6tis Pantheru (16-17:1)

    • Badysak
     07:58 21.09.2022

     Výsledek války jsou tři fronty a rozdělení síly.

     Výsledek války jsou tři fronty a rozdělení síly.

 • Misonek 76
  13:04 19.09.2022

  Dobre jim tak.

  Dobre jim tak.

 • Eiffelos
  12:54 19.09.2022

  Chybí vám tam informace, že tank byl nalezený v situaci, kdy ho na to místo něco dotáhlo , je možné že poškozený tanky se snažili odtáhnout a zachránit a při tažení byli přepadení ...Zobrazit celý příspěvek

  Chybí vám tam informace, že tank byl nalezený v situaci, kdy ho na to místo něco dotáhlo , je možné že poškozený tanky se snažili odtáhnout a zachránit a při tažení byli přepadení Ukrajinci a buď zabití a nebo utekli. Posádka tanku , už tam být nemusela. Pro zajímavost , vlečení bylo prováděno pomocí pásu, který nahradil tažné lano ...Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   13:00 19.09.2022

   Zdroj?

   Zdroj?

   • Eiffelos
    13:17 19.09.2022

    Zdroj jsou fotky , je to na těch fotkách , v článku je máte nešikovně ořezané

    Zdroj jsou fotky , je to na těch fotkách , v článku je máte nešikovně ořezané

     • jj284b
      14:01 20.09.2022

      taha ho Ukrajinsky tank (je na nom viditelny biely kriz).. takze to video je z odtahovania T90M Ukrajincami...

      taha ho Ukrajinsky tank (je na nom viditelny biely kriz).. takze to video je z odtahovania T90M Ukrajincami...

     • donpepe
      06:30 21.09.2022

      Ano, tank je tažen Ukrajinci. Proto jsem to video vložil. Fotografie a video dokládání skutečnost, že Ukrajinci zajali tank, který si odtáhli. Jestli byl před tím tažen Rusy, to ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, tank je tažen Ukrajinci. Proto jsem to video vložil. Fotografie a video dokládání skutečnost, že Ukrajinci zajali tank, který si odtáhli. Jestli byl před tím tažen Rusy, to nelze říci.Skrýt celý příspěvek

  • Technista
   18:15 19.09.2022

   Taky mám z obrázků dojem, že T-90M již byl před UA vlečen RF. Ale mám dojem, že stejným způsobem, jako UA. Orkové tam nechtěli nechat pás, tak ho jednoduše takto zavěsili. Když se ...Zobrazit celý příspěvek

   Taky mám z obrázků dojem, že T-90M již byl před UA vlečen RF. Ale mám dojem, že stejným způsobem, jako UA. Orkové tam nechtěli nechat pás, tak ho jednoduše takto zavěsili. Když se ale UA blížila příliš rychle, tak vlečený T-90M odpřáhli i s jeho ocáskem z pásu a co nejrychleji ujeli s tažným vozidlem. Alespoň tak to na mě působí.Skrýt celý příspěvek

   • zdeno
    11:39 20.09.2022

    máte pravdu, je to běžný způsob odtažení - poškození podvozku nemožné opravit na místě- vleče ho jiný tank ( zajímavé na tom je že jiného typu, rusové zřejmě v jednotkách kombinují ...Zobrazit celý příspěvek

    máte pravdu, je to běžný způsob odtažení - poškození podvozku nemožné opravit na místě- vleče ho jiný tank ( zajímavé na tom je že jiného typu, rusové zřejmě v jednotkách kombinují tanky jak píše článek, a dělá to logistické potíže) ,nestačili jednotce no a ukrajinci je uloviliSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...