Ukrajinské námořnictvo: Hlídkové čluny ano, korvety zatím ne

Ukrajinské námořnictvo: Hlídkové čluny ano, korvety zatím ne
Mark VI / US Navy (Zvětšit)

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej hlídkových člunů typu Mark VI Ukrajině. Washington tak chce Kyjevu pomoci s obnovou námořnictva. Ukrajinské válečné loďstvo nemá v současné podobě proti ruské Černomořské flotile šanci.

Ukrajinské námořnictvo přišlo po ruské anexi Krymu v roce 2014 o většinu svých větších lodí. Rusové jich později část vrátili. Vesměs však šlo o plavidla v příliš špatném stavu na to, aby je Kyjev mohl použít. Na stranu Ruska zběhla i část ukrajinských námořníků. Byli mezi nimi dokonce tři admirálové. 

V současnosti disponuje Ukrajina jen jedinou velkou válečnou lodí: fregatou Hetman Sahajdačnyj. Je to plavidlo třídy Krivak z roku 1992. K tomu má Kyjev asi devět menších hlídkových člunů a množství pomocných a specializovaných lodí. 

Výraznou posilou ukrajinského námořnictva, vzhledem k současnému stavu, se stane šestnáct nových člunů typu Mark VI americké výroby.

Lodě mají na délku 25,8 metru a výtlak 72 tun. Jejich trup je z hliníku. Pohon obstarávají dva dieselové motory prostřednictvím dvojice vodních trysek. Údaje o nejvyšší rychlosti člunů se v různých zdrojích navzájem hodně liší. Přímo na stránkách amerického námořnictva se však píše přes 35 uzlů (65 km/h). Cestovní rychlost je o deset uzlů nižší (46 km/h).

Posádku tvoří deset mužů. Střídají se ve dvou směnách. Na loď se vejde dalších osm lidí. Mohou to být třeba příslušníci speciálních jednotek. Hlavní výzbroj lodě představuje dvojice na dálku ovládaných kanónů ráže 25 milimetrů a šest kulometů ráže 12,7 milimetru. Diskutovalo se i o možnosti vybavit čluny řízenými střelami Griffin nebo Hellfire. 


Uvnitř hlídkového člunu Mark VI

Trumpovy trampoty

Cena za všechny lodě má být 600 milionů dolarů (asi 14 miliard korun). Čísla je však zatím třeba brát s rezervou. Obchod musí napřed schválit americký Kongres. Pokud to udělá, bude následovat další fáze vyjednávání. Během ní se může změnit jak cena, tak počet objednaných plavidel. Američané už v minulosti poslali Ukrajině vojenskou pomoc v ceně jedné a půl miliardy dolarů (35,4 miliardy korun). Zahrnovala také dva 34 metrů dlouhé kutry pobřežní stráže Cushing a Drummond. Ukrajinci je v roce 2018 zařadili do služby pod jmény Sloviansk a Starobilsk.

Letos přikleply Spojené státy Kyjevu další dodávku zbraní v hodnotě 250 milionů dolarů (5,9 miliardy korun). Část bude použita na nákup lodí Mark VI. Ale pouze 50 milionů dolarů může být použito na nákup letálních zbraní.

Na přelomu loňského a letošního roku došlo v USA v souvislosti s programem pomoci Ukrajině k tzv. impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa. Je to forma ústavní žaloby. Používá se, pokud je prezident podezřelý z nějakého zločinu, třeba vlastizrady, nebo zneužití moci. Trump měl od Ukrajiny chtít, aby výměnou za pomoc tamní úřady vyšetřovaly rodinu jeho politického soupeře Joea Bidena.

Při impeachmentu vznáší obvinění dolní komora Kongresu, Sněmovna reprezentantů. Horní komora, Senát, zase funguje jako soud. Senát Trumpa obvinění zprostil. V souvislosti s vyšetřováním ale došlo dočasně ke zmrazení vojenské pomoci Ukrajině ze strany Spojených států.


Gyurza-M

Čluny Gyurza-M

Pro článek o hlídkových člunech však není otázka viny amerického prezidenta podstatná. Důležitější je, že se Spojené státy snaží Ukrajině poskytnout pomoc v její válce s Ruskem.

Ruská Černomořská flota má nad ukrajinským námořnictvem drtivou převahu. Ukrajina ji nemá šanci dohnat. Snaží se proto narychlo vybudovat alespoň flotilu menších pobřežních člunů. Sami Ukrajinci staví dělové čluny třídy Gyurza-M. Jsou o něco menší než americký typ Mark VI. Dva z nich, Nikopol a Berďansk, se už stačily proslavit. V roce 2018 je společně s remorkérem Jany Kapu v Kerčském průlivu zajali Rusové.

Vloni na podzim Rusové lodě vrátili. Byly ovšem v dezolátním stavu. Jejich oprava bude proto ještě nějakou dobu trvat. Kyjev dosud stihl dokončit sedm člunů Gyurza-M. Má v plánu jich postavit celkem dvacet. Společně s americkými plavidly typu Mark VI to dá dohromady slušnou pobřežní flotilu. 

Hlavní výzbroj Gyurza-M tvoří dva zbraňové moduly KAU-30M s 30mm rychlopalnými kanony ZTM-1 a spřaženými 30mm granátomety a 7,62mm kulomety. Moduly lze vybavit dvojicí řízených střel Barrier.


Ukrajinská korveta Volodymyr Velykyj se staví od roku 2011; větší foto / Černomořské loděnice

Větší lodě

Obnova loďstva není pro Kyjev snadná. Ukrajina přišla s Krymem o většinu infrastruktury potřebné ke stavbě a opravám válečných lodí. Čluny Gyurza-M proto budují civilní loděnice. Navzdory tomu má Ukrajina časem v plánu i stavbu větších plavidel. Konkrétně jde o čtyři víceúčelové korvety. Vedoucí loď třídy se má jmenovat Volodymyr Velykyj. Je to na počest vládce Kyjevské Rusi z přelomu desátého a jedenáctého století.

Korveta už je rozestavěná. V červenci 2019 bylo dokončeno 80 % trupu a třetina korvety jako celku. Podle posledních zpráv ale není stavba korvet pro ukrajinské námořnictvo prioritou. Do roku 2022 se proto nepočítá s pokračováním stavby.

Ukrajinci v současné době preferují nákup hotových lodí a zejména opravy stávajících. Může za to hlavně nedostatek peněz a úpadek výrobce korvet, Černomořských loděnic. Celkové náklady za výstavbu čtyř korvet třídy Volodymyr Velykyj se nyní odhadují na dvě miliardy doalrů.

Další velké lodě mohou Ukrajinci získat od svých spojenců. Spojené státy nabídly v roce 2018 Ukrajině dvě své vyřazené fregaty třídy Oliver Hazard Perry. Je to nejpočetnější typ eskortních plavidel od druhé světové války. Kromě USA je stavěli také Austrálie, Tchaj-wan a Španělsko. Američané už všechny své lodě třídy Perry vyřadili. Dál však slouží v námořnictvech osmi zemí.

Fregaty vznikaly ve dvou variantách, delší a kratší. Pro Ukrajinu připadá v úvahu delší verze. Příslušná kancelář amerického námořnictva má pro případný prodej do zahraničí vyhrazeno hned pět vyřazených fregat. Kyjev však nejspíš nemá dostatek prostředků na oživení a modernizaci fregat, i kdyby je od Američanů dostal úplně zdarma.

Zdroje: NR, Navy.mil, DN, 2, 3, SP

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čluny Gjurza-M pro ukrajinské námořnictvo

Ukrajinské ministerstvo obrany plánuje v následujících třech letech nakoupit 20 nových hlídkových ...

Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě

O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se ...

Litevské námořnictvo kupuje vyřazenou britskou minolovku HMS Quorn

Litevské námořní síly odkoupí vyřazenou britskou minolovku HMS Quorn. Třímilionová země na břehu ...

Maďarsko poptává rychlé americké říční čluny SOC-R

Americký úřad pro odprodej přebytečného majetku eviduje žádost o transfer dvou člunů typu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • padre
  19:16 14.07.2020

  Ukrajina je příkladem toho jak dopadne stát ,který se dostane do sféry vlivu Ruska.Nejdřive ho pod vedením ruských loutek ekonomicky vysají,vytvoří superkorupční prostředí ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajina je příkladem toho jak dopadne stát ,který se dostane do sféry vlivu Ruska.Nejdřive ho pod vedením ruských loutek ekonomicky vysají,vytvoří superkorupční prostředí ,prakticky mu zlikvidují armádu a později ,když už je totálně ekonomicky na huntě a má tendenci se trhnout a z ruského područí uniknout ,tak ho poplivou ,pomocí páté kolony vytvoří ohniska napětí a pošlou tam zelené mužíky.Velmi poučné.Skrýt celý příspěvek

  • infi
   21:06 14.07.2020

   Po majdanu je tam "ukrajinska" politika a situace pro normalni lidi se cim dal tim vice jenom zhorsuje kazdym rokem. Proste korupce a bordel je narodni sport. Neni tam potreba ...Zobrazit celý příspěvek

   Po majdanu je tam "ukrajinska" politika a situace pro normalni lidi se cim dal tim vice jenom zhorsuje kazdym rokem. Proste korupce a bordel je narodni sport. Neni tam potreba vytvaret zadne superkorupcni prostredi jak rikas, to je tam odnepameti, to same oligarchove a banditi obecne. Ale samozrejme je tezke si to priznat, tak se vzdy za vsechno hleda vinik, to je mnohem snazsi.Skrýt celý příspěvek

   • padre
    21:28 14.07.2020

    Korupční prostředí samozřejmě nikde není odnepaměti,ale musí jej tam někdo zavést.Zajimavé je ,že na území Ukrajiny ,které bylo do 1. světové války součástí Rakouska Uherska se ...Zobrazit celý příspěvek

    Korupční prostředí samozřejmě nikde není odnepaměti,ale musí jej tam někdo zavést.Zajimavé je ,že na území Ukrajiny ,které bylo do 1. světové války součástí Rakouska Uherska se korupce objevovala pouze v míře obdobné Rakouským zemím ,o nějakých banditech ani nemá smysl mluvit.Takže je evidentní že korupce ,bordel a vláda oligarchů je historicky spíše národním specifikem Ruska a jeho hlavním příspěvkem ke kulturnímu obohacení zemí ,které se mu dostanou do pařátů.Skrýt celý příspěvek

    • infi
     11:12 15.07.2020

     logik: Zkus pobirat prumerny UA duchod a prezit tam aspon pul mesice, kdyz ceny potravin jsou pomalu stejne jak tady :) padre: ano je to mysleno tak, ze to prostredi je tam jiz X ...Zobrazit celý příspěvek

     logik: Zkus pobirat prumerny UA duchod a prezit tam aspon pul mesice, kdyz ceny potravin jsou pomalu stejne jak tady :)

     padre: ano je to mysleno tak, ze to prostredi je tam jiz X generaci a z toho bych soucasne rusko nevinil, nebo bych to nepovazoval jako podstatne. Kdyz uz tak sovetsky svaz a to zejmena v prvni pulce 20.stoleti kdy nechali vymrit nekolik milionu lidi hladem. Nevim teda jak to bylo s korupci za R-U, ale uz kdyz nam pripadla cast zapadnich karpat, tak to byl ekonomicky a socialni pruser...a to uz je 100 let zpet. Je treba hledat chybu jeste hloubeji do historie?

     Nic to nemeni na faktu, ze drtiva vetsina obyvatelstva UA je zavisla na praci v zahranici a posilani penez od tech, keri utekli na zapad. Bohuzel to tak je, vim o cem mluvim :) Vyhled obyvatel na zmenu k lepsimu je bohuzel naprosto nulovy...ani za 10 let ani za 30 let to nebude jine a misto toho aby se premyslelo jak to zmenit, tak se kouka do 100let stare historie a hleda se vinik. Je to jako rict, ze za situaci v Africe muzou kolonizatori. Ale to uz je takovy offtopic, ktery se nas netyka a webu o voj.technice uz vubec ne.Skrýt celý příspěvek

   • Tango23
    23:30 14.07.2020

    https://youtu.be/-ibS6YMrf6w... ... komentář kopírovat nebudu.... můžeš si ho přečíst o kousek níže...link, ale ano, protože objasňuje složitosti, kterými musí mnohé ukrajinské ...Zobrazit celý příspěvek

    https://youtu.be/-ibS6YMrf6w...

    ... komentář kopírovat nebudu.... můžeš si ho přečíst o kousek níže...link, ale ano, protože objasňuje složitosti, kterými musí mnohé ukrajinské podniky procházet a mají svou historickou logiku.... Je to memento pro všechny co čekají od "ruského míru" cokoliv jiného, než svrab a neštovice.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    10:15 15.07.2020

    Infi - proč lžeš? Ukrajina má po majdanu - po propadu hospodářsrví způsobeném napadním z Ruska (mimo současnou koronakrizi) stabiliní hospodářský růst 5%. Když to srovnám např. s ...Zobrazit celý příspěvek

    Infi - proč lžeš?
    Ukrajina má po majdanu - po propadu hospodářsrví způsobeném napadním z Ruska (mimo současnou koronakrizi) stabiliní hospodářský růst 5%. Když to srovnám např. s na Rusko více napojeným Běloruskem, tak na tom rozhodně není hůř.
    https://tradingeconomics.com/b...
    https://tradingeconomics.com/u... Skrýt celý příspěvek

    • infi
     10:39 15.07.2020

     logik:
     Ukraine inflation rate for 2019 was 7.89%
     Ukraine inflation rate for 2018 was 10.95%
     Ukraine inflation rate for 2017 was 14.44%
     Ukraine inflation rate for 2016 was 13.91%

     logik:
     Ukraine inflation rate for 2019 was 7.89%
     Ukraine inflation rate for 2018 was 10.95%
     Ukraine inflation rate for 2017 was 14.44%
     Ukraine inflation rate for 2016 was 13.91%

    • JirkaM
     17:07 16.07.2020

     Proč pak tolik miliónů Ukrajinců jezdí za prací do Ruska?

     Těch 5% vypadá jako naprostý nesmysl.

     Proč pak tolik miliónů Ukrajinců jezdí za prací do Ruska?

     Těch 5% vypadá jako naprostý nesmysl.

     • logik
      12:41 17.07.2020

      Proč? Protože je Rusko aktuálně země s vyššími platy. To neříká nic o současném vývoji, ale o historii, která na Ukrajině byla tristní.

      Proč? Protože je Rusko aktuálně země s vyššími platy. To neříká nic o současném vývoji, ale o historii, která na Ukrajině byla tristní.

  • danny
   10:38 15.07.2020

   padre: jak vysvětlíš zcela jiné výsledky existence ve sféře Ruska v Bělorusku?

   padre: jak vysvětlíš zcela jiné výsledky existence ve sféře Ruska v Bělorusku?

   • padre
    16:02 15.07.2020

    Obavám se ze situace v Bělorusku se silně podobá stavu na Ukrajině před 10 lety.

    Obavám se ze situace v Bělorusku se silně podobá stavu na Ukrajině před 10 lety.

    • JirkaM
     17:10 16.07.2020

     Jako že se tam dá provést protiruský převrat, který sníží HDP na polovinu a množství obyvatel o desítky procent? Doufám že ne.

     Jako že se tam dá provést protiruský převrat, který sníží HDP na polovinu a množství obyvatel o desítky procent? Doufám že ne.

     • satai
      18:11 16.07.2020

      Neblábol.

      Neblábol.

     • padre
      22:56 16.07.2020

      Převrat proti současné garnituře v Kremlu by nebyl protiruským převratem ,ale návratem do normálních civilizovaných poměrů.Ale v tom je Bělorusko právě těch 10 let za Ukrajinou.

      Převrat proti současné garnituře v Kremlu by nebyl protiruským převratem ,ale návratem do normálních civilizovaných poměrů.Ale v tom je Bělorusko právě těch 10 let za Ukrajinou.

 • danny
  18:28 14.07.2020

  Nákup Mark VI jednoznačně chválím, stavbu fregat považuji za pitomost. Ukrajina by měla potenciál domácích loděnic využít spíš na stavbu pro civilní sektor a zase se loďařinu ...Zobrazit celý příspěvek

  Nákup Mark VI jednoznačně chválím, stavbu fregat považuji za pitomost. Ukrajina by měla potenciál domácích loděnic využít spíš na stavbu pro civilní sektor a zase se loďařinu naučit, než se pouštět do zbytečně ambiciozních projektů.
  Pro začátek bude úplně stačit, pokud zvládnou provoz, opravy a event. reaktivaci za levno získaných vyřazených plavidel. A když se budou snažit, možná časem dostanou darem třeba Bonhomme Richarda. To je samozřejmě nejapný ftip.Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  14:13 14.07.2020

  Ja by som nesúhlasil s posledným odstavcom. Ukrajina neprišla o vačšinu lodiarskych kapacít obsadením Krymu. Vačšina lodiarskych kapacít Ukrajiny - lodenice v Nikolajeve skončila ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja by som nesúhlasil s posledným odstavcom. Ukrajina neprišla o vačšinu lodiarskych kapacít obsadením Krymu. Vačšina lodiarskych kapacít Ukrajiny - lodenice v Nikolajeve skončila rozpálená v Kovošrote. A lode-Gyurzy-M od civilných lodeníc sa nakupovali len kvoli majiteľovi... https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • Tango23
   23:23 14.07.2020

   ...ano, po éře prosperity s holandskymi majiteli loděnice odkoupil a nechal zbankrotovaly ruský oligarcha Jusufov. Přesně ve stylu, a z důvodů, které výše uvádí např. "padre". ...Zobrazit celý příspěvek

   ...ano, po éře prosperity s holandskymi majiteli loděnice odkoupil a nechal zbankrotovaly ruský oligarcha Jusufov. Přesně ve stylu, a z důvodů, které výše uvádí např. "padre". Cílená likvidace/tunelování podniků se strategickým potenciálem ve třetích zemích zájmů RF je jednou z aktivit ruských tajných služeb i ruských OPG. Mnohdy se jejich zájmy prolínají.... I u nás má BIS proč být na pozoru ...od jaderného strojírenství, letectví až po bankovní licence !
   https://youtu.be/-ibS6YMrf6w... Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:24 14.07.2020

  V článku se píše o pokusu o impeachment presidenta Trumpa, ale už se zamlčuje fakt, že Obama a Biden vydíráním donutili ukrajinského prezidenta odvolat generálního prokurátora, ...Zobrazit celý příspěvek

  V článku se píše o pokusu o impeachment presidenta Trumpa, ale už se zamlčuje fakt, že Obama a Biden vydíráním donutili ukrajinského prezidenta odvolat generálního prokurátora, který si dovolil vyšetřovat firmu, kde byl Bidenův syn členem nejvyššího vedení. Takže ti dva skutečně zneužili svou moc a spáchali zločin, ze kterého byl Trump obviněn.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   18:17 14.07.2020

   Sharku, o řádění Huntera Bidena v boardu plynárenské společnosti Burisma a tátově snažení ho pak z průšvihu vysekat, se tady moc nepíše. Ale třeba mu problémy s drogama započítají ...Zobrazit celý příspěvek

   Sharku, o řádění Huntera Bidena v boardu plynárenské společnosti Burisma a tátově snažení ho pak z průšvihu vysekat, se tady moc nepíše. Ale třeba mu problémy s drogama započítají jako polehčující okolnost. A že se otec pokouší nezvedeného synka zachránit, a ještě k tomu pomoci Ukrajině, to mu snad nikdo nemůže mít za zlé:-) https://www.reuters.com/articl... Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  11:55 14.07.2020

  Trochu smutné konštatovanie, že rozlohou najväčšia krajina Európy a jedna z najľudnatejších, a s prístupom k moru prakticky nemá námorníctvo, aj keď v minulosti stavala lietadlové ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu smutné konštatovanie, že rozlohou najväčšia krajina Európy a jedna z najľudnatejších, a s prístupom k moru prakticky nemá námorníctvo, aj keď v minulosti stavala lietadlové lode pre mocný ZSSR. Treba však aj konštatovať, že Ukrajina má aj napriek svojej veľkosti HDP len o niečo väčší ako HDP Slovenska. Jednak sa im po rozpade ZSSR nepodarilo rozvinúť svoj potenciál priemyselnej krajiny, ale tiež je neustále terčom Ruska v snahe aby sa Ukrajina ekonomicky, politicky a morálne zrútila.

  V lete roku 2019 Vladimír Žirinovskij porovnal situáciu na Ukrajine s „rakovinou štvrtého štádia“ (ekonómia sa zrútila, ľudia masovo odchádzajú), pričom sa choroba podľa jeho mienky skončí najprv rozdelením Ukrajiny počas nového „krvavého“ majdanu, a potom záverečným návratom Ukrajiny do zostavy Ruskej federácie počas zhruba dvoch rokov.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:20 14.07.2020

   To samé by se dalo napsat o Ruské federaci, která má rozlohu a přírodní bohatství téměř jako Čína a USA dohromady, a přitom její hospodářský výkon je na úrovni Itálie a za poslední ...Zobrazit celý příspěvek

   To samé by se dalo napsat o Ruské federaci, která má rozlohu a přírodní bohatství téměř jako Čína a USA dohromady, a přitom její hospodářský výkon je na úrovni Itálie a za poslední dekády z ní utekly miliony lidí.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    13:02 14.07.2020

    Export nerastného bohatstva je to najmenej. Avšak priemyselné krajiny (Kde patrí aj Rusko) nevytvárajú pridané hodnoty. keďže 2/3 ruskej ekonomiky tvorí export nerastného ...Zobrazit celý příspěvek

    Export nerastného bohatstva je to najmenej. Avšak priemyselné krajiny (Kde patrí aj Rusko) nevytvárajú pridané hodnoty. keďže 2/3 ruskej ekonomiky tvorí export nerastného bohatstva. Horšie sú na tom len krajiny ktoré majú ekonomiku postavenú na poľnohospodárstve (Väčšina krajín Afriky kde pracuje na poli aj 90% obyvateľstva). Rusko má však šťastie, že má ten plyn a tú ropu (okrem iného), takže obišli rozhodne lepšie ako Ukrajina. Ukrajina sa nemohla spoliehať na export nerastných surovín ale len na preniknutie na západné trhy s priemyselným tovarom. A to sa im podarilo len v minimálnej miere.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     13:48 14.07.2020

     Ukrajina má těžký průmysl, který tam založili Britové v XIX století, a díky tomu si vytvořila nějakou průmyslovou tradici.

     Ukrajina má těžký průmysl, který tam založili Britové v XIX století, a díky tomu si vytvořila nějakou průmyslovou tradici.

     • Torong
      14:10 14.07.2020

      U nás ho zase povětšinou založili Němci...

      U nás ho zase povětšinou založili Němci...

     • Miroslav
      16:01 14.07.2020

      To je v poriadku. Problém však je, že ten plyn predsa len skôr predáš na západnom trhu ako lokomotívu či BVP. Preto Ukrajina pocítila rozpad Sojuzu ťažšie ako Rusko

      To je v poriadku. Problém však je, že ten plyn predsa len skôr predáš na západnom trhu ako lokomotívu či BVP. Preto Ukrajina pocítila rozpad Sojuzu ťažšie ako Rusko

  • Jura99
   14:40 14.07.2020

   První odstavec se dá napsat o každé postvýchodní zemi, vč. Slovenska, které vyrábělo stovky tanků a dnes by nevyrobilo ani jeden. HDP Ukrajiny by vyběhlo také rychle, pokud by země ...Zobrazit celý příspěvek

   První odstavec se dá napsat o každé postvýchodní zemi, vč. Slovenska, které vyrábělo stovky tanků a dnes by nevyrobilo ani jeden. HDP Ukrajiny by vyběhlo také rychle, pokud by země byla v EU a západní firmy by tam přesunuly výrobu, jako se to stalo u nás a dalších východních zemích. Je to do značné míry chlubení cizím peřím, protože HDP je z větší části zásluhou zahraničního kapitálu a paradoxně je nemalá část našeho HDP zásluhou zahraničních dělníků i těch z UA. Ukrajina má rovněž specifikum nemalého podílu šedé ekonomiky, která se ve statistice neprojeví. Citovat Žirinovského, není to škoda textu ?Skrýt celý příspěvek

   • danny
    18:23 14.07.2020

    Jura99: Citace Žirinovského mě vždy překvapí. Je to tak na úrovni toho, když v ruské televizi pro doklad názorů českých politiků citují Novotného. Pro mě je ideální srovnání stavu ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: Citace Žirinovského mě vždy překvapí. Je to tak na úrovni toho, když v ruské televizi pro doklad názorů českých politiků citují Novotného.
    Pro mě je ideální srovnání stavu Ukrajiny Bělorusko. Mělo horší výchozí podmínky, pod stejným vlivem Ruska, ze Západu platí, že se s ním nekamarádíme. A takový mizérie to není. I bez zahraničního kapitálu.
    Jinak shadow ekonomika tvoří na Ukrajině ohromný podíl. Chudé vrstvy a senioři jsou na ní prakticky 100% závislí.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    21:53 14.07.2020

    Ale to sa nestane lebo Ukrajinské snahy o vstup do EÚ budú vždy podkopané záujmami Moskvy. Rusko si nemôže dovoliť nechať Ukrajinu vstúpiť do západných štruktúr lebo by to ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale to sa nestane lebo Ukrajinské snahy o vstup do EÚ budú vždy podkopané záujmami Moskvy. Rusko si nemôže dovoliť nechať Ukrajinu vstúpiť do západných štruktúr lebo by to znamenalo definitívny koniec snáh o ZSSR 2.0.

    Čo sa týka toho vyjadrenia Žirinovského, zo je len malá ukážka toho ako Rusi pristupujú k Ukrajine. Žirinovský by síce nikde na svete nebol štandardným človekom, tobôž nie politikom (aj keď jeden podobný je prezidentom USA) ale taký Putin je len jeho kultúrnejšou verziou. Sám povedal, že rozpad Sojuzu bola najväčšia tragédia ruského národaSkrýt celý příspěvek

    • padre
     22:14 14.07.2020

     Rusko se v otázce Ukrajiny chová jako slon v porcelánu a jeho konfrontační politika a podpora iredentistických sil posílila ukrajinské národní uvědomění a pocit sounáležitosti.Co ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusko se v otázce Ukrajiny chová jako slon v porcelánu a jeho konfrontační politika a podpora iredentistických sil posílila ukrajinské národní uvědomění a pocit sounáležitosti.Co jiného sjednotí národ než oběti a společný nepřítel.Rusko si v podstatě samo a zbytečně vytvořilo na své hranici nepřátelskou mocnost.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     10:36 15.07.2020

     Miroslav: Jdeš na to moc ideologicky. Je to víc o businessu. Když máš k někomu blízko, je to pro tebe důležitý trh i dodavatel, tak prostě nechceš, aby vstoupil do ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav: Jdeš na to moc ideologicky. Je to víc o businessu. Když máš k někomu blízko, je to pro tebe důležitý trh i dodavatel, tak prostě nechceš, aby vstoupil do nekompatibilního ekonomického systému, který ohrožuje tvůj trh. Kdyby na ruský trh vtrhly zprostředkovaně EU dotace, tak se jim to zhroutí.
     Stejně tak tě můžu ujistit, že by do EU USA nikdy nedovolily vstoupit ani Mexiku, ani Kanadě. I za cenu vojenské intervence.

     Žirinovského vyjádření není ukázka vůbec ničeho, maximálně myšlení extremistického šaška, který má nulový vliv a stojí na totálním okraji politického spektra. Žirinovský může sloužit jako dobrý příklad toho, jací exoti se skrývají v ruské opozici, nad jejímž každým záchvěvem na Západě nadšeně hýkáme, protože jediný, co nám stačí je, že řekl něco škaredého o Putinovi.

     Putinův výrok o tragédii rozpadu SSSR vytrháváš z kontextu a dezinterpretuješ. "SSSR se v roce 1991 rozpadl z vnitřních příčin, hlavně kvůli neudržitelnosti politického a hospodářského systému, prohlásil ruský prezident. Putin prohlásil, že rozpad SSSR byl katastrofou, především humanitární. "V důsledku rozpadu se 25 milionů etnických Rusů ocitlo rázem a bez vlastního přičinění v cizině. Ruský národ se stal nejvíce rozděleným národem na světě, což je nepochybně tragédie. Rozpadl se sociální systém, zhroutila se ekonomika. Byla zastaralá a neefektivní, ale zhroutila se a zavinila zbídačení milionů lidí," řekl Putin." https://zahranicni.ihned.cz/c1...
     Tvoje interpretace je velmi podobná lidové slovesnosti spojené s Havlovým "humanitárním bombardováním".Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      17:34 15.07.2020

      "Stejně tak tě můžu ujistit, že by do EU USA nikdy nedovolily vstoupit ani Mexiku, ani Kanadě. I za cenu vojenské intervence." Máš nějaký reálný základ, na základě kterého si to ...Zobrazit celý příspěvek

      "Stejně tak tě můžu ujistit, že by do EU USA nikdy nedovolily vstoupit ani Mexiku, ani Kanadě. I za cenu vojenské intervence."

      Máš nějaký reálný základ, na základě kterého si to myslíš? Nebo se jenom snažíš omluvit Rusko, které tohle udělalo vůči Ukrajině?

      USA by se takovým krokem izolovaly a zcela vydělily z euroatlantického společenství, a nejenom z něj. Pro USA by taková intervence znamenala katastrofu.

      "Ruský národ se stal nejvíce rozděleným národem na světě, což je nepochybně tragédie."

      Ta věta velmi dobře dokládá dobyvačné myšlení v Putinově Rusku.

      Je snad tragédií i to, že německý národ je rozdělený mezi Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálii, Francii, Dánsko ...?
      Z pohledu nacistů, kteří usilovali o Třetí říši, to tragédie byla. Ovšem dnešní Německo už není rozpínavé, a proto Němci nemají žádný problém s tím, že se německy mluví i za hranicemi.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      22:37 15.07.2020

      Jan55: nemám žádný reálný základ pro omluvu Ruska. Ale mám reálný základ pro tvrzení, že se velmoce, včetně těch regionálních, takto chovají. Dodnes se ve střední Asii hraje "Velká ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan55: nemám žádný reálný základ pro omluvu Ruska. Ale mám reálný základ pro tvrzení, že se velmoce, včetně těch regionálních, takto chovají. Dodnes se ve střední Asii hraje "Velká hra" a na Monroove doktríně se změnilo pouze to, že se hranice amerického zadního dvorku značně rozšířily. V posledních desíti letech došlo také bezprecedentnímu zneužití nástrojů volného obchodu (SWIFT atd...) jako zbraní globálního ničení. Novinkou posledních let je bezprecedentní zneužívání nástrojů pro vypořádávání plateb v mezinárodním obchodě pro vynucování sankcí, které mají stále více charakter nekalé hospodářské soutěže.

      Jak vidíš, pro USA nebyly žádnou tragédii ani zfalšované důkazy pro válku v Iráku, ani uvalování sankcí na spojence nebo vydírání v zájmu amerických firem, ani např. uvalení sankcí na členy tribunálu v Haagu, pokud si dovolí zapojit se do vyšetřování zločinů amerických vojáků. Takže nějaká intervence, pokud ji správně zabalí kvalitní PR agentura...

      Na selektivní výběr hodicich se pasáží Putinova projevu místo vnímání kontextu máš právo, které respektuji. Stejně tak pocit, který to v tobě vyvolává. Byť ho chápu jinak.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      23:59 15.07.2020

      danny: 1) intervence USA v Mexiku a v Kanadě Především si myslím, že mícháš hrušky a bévépéčka. Je zásadní rozdíl mezi ekonomickými sankcemi/Swiftem a vojenskou intervencí. A je ...Zobrazit celý příspěvek

      danny:
      1) intervence USA v Mexiku a v Kanadě

      Především si myslím, že mícháš hrušky a bévépéčka. Je zásadní rozdíl mezi ekonomickými sankcemi/Swiftem a vojenskou intervencí.
      A je zásadní rozdíl mezi intervencí v diktátorském režimu jako byl Irák a intervencí v Kanadě.
      Mimochodem, ekonomické vazby Iráku se ani po intervenci nezměnily. Z cca 20 těžebních licencí, které jsou nyní v Iráku vydány, získaly USA 2 licence. Čína 3 licence, Rusko 2 licence.

      Monroova doktrína neplatí minimálně od doby, kdy na Kubě vznikl komunistický režim, a to pod taktovkou ůhlavního nepřitele USA.

      2) Putinův výrok o rozpadu SSSR

      Putina jsi citoval takto:

      "V důsledku rozpadu se 25 milionů etnických Rusů ocitlo rázem a bez vlastního přičinění v cizině. Ruský národ se stal nejvíce rozděleným národem na světě, což je nepochybně tragédie. Rozpadl se sociální systém, zhroutila se ekonomika. Byla zastaralá a neefektivní, ale zhroutila se a zavinila zbídačení milionů lidí,"

      Co je selektivního na tom, jak jsem rozdělil tvou citaci Putinových slov? Putinova tvrzení o SOCIÁLNÍM SYSTÉMU a ZHROUCENÍ EKONOMIKY nijak neoslabují jeho tvrzení o ROZDĚLENÍ NÁRODA.

      Putin chápe všechny Rusy v Evropě jako jediný národ. Kdyby analogický výrok o Němcích řekla Merkelová, sesypou se na ní nejenom Rakušané a Švýcaři, ale celý civilizovaný svět.Skrýt celý příspěvek

 • satai
  11:07 14.07.2020

  Ukrajina může zapracovat na asymetrické odpovědi a dát Rusům ochutnat jejich medicínu v podobě A2/AD.

  I malé lodi a drony mohou předat informace pobřežím bateriím.

  Ukrajina může zapracovat na asymetrické odpovědi a dát Rusům ochutnat jejich medicínu v podobě A2/AD.

  I malé lodi a drony mohou předat informace pobřežím bateriím.

  • liberal shark
   12:21 14.07.2020

   Přesně tak, na jejich místě bych investoval do inteligentních min a podvodních dronů.

   Přesně tak, na jejich místě bych investoval do inteligentních min a podvodních dronů.

   • satai
    12:25 14.07.2020

    Nic nepotesi tak, jako kdyz zjistis, ze ti nekdo zaminoval pristav, co okupujes...

    Nic nepotesi tak, jako kdyz zjistis, ze ti nekdo zaminoval pristav, co okupujes...

    • liberal shark
     13:49 14.07.2020

     JJ, a s těmi krásnými lodičkami se neodvážíš ani pohnout :-).

     JJ, a s těmi krásnými lodičkami se neodvážíš ani pohnout :-).

     • omacka
      16:08 14.07.2020

      Ale odváží, ale musí se dát převést po zemi na podvalnících do Mariupolu, 72t a 26m to by možná šlo. Pak s nimi mohou plachtit po Azovském moři a natočit nějaké pěkné záběry.

      Ale odváží, ale musí se dát převést po zemi na podvalnících do Mariupolu, 72t a 26m to by možná šlo. Pak s nimi mohou plachtit po Azovském moři a natočit nějaké pěkné záběry.

Načítám diskuzi...