Reznikov: Ukrajina chce maximalizovat cenu ruské agrese

Reznikov: Ukrajina chce maximalizovat cenu ruské agrese
Delegace vedená ukrajinským ministrem obrany Reznikovem jedná s litevským ministrem obrany / mil.gov.ua (Zvětšit)

Oleksij Reznikov (oficiální TW účet) zastává dva měsíce post ukrajinského ministra obrany. Za tuto dobu stihl navštívit Izrael, Spojené státy i Švédsko, se kterým navíc podepsal novou dohodu o obranné spolupráci. Aktivně též vystupuje vnitrostátně a ohlásil plán strukturálních reforem, k nimž se řadí změny v realizaci státních zakázek a revize vývojových projektů. Jeho postřehy a návrhy na řešení ukrajinských bezpečnostních problémů přibližují, kam jsou západní státy v podpoře Kyjeva ochotné zajít.

První vážnou výzvu musel Oleksij Reznikov řešit krátce poté, co se 4. listopadu minulého roku ujal úřadu. Mediální prostor v té době zahltily zprávy o hrozící ruské invazi na Ukrajinu. Reznikov na tuto bezprostřední hrozbu reagoval bez emocí a 100 000 vojáků podél rusko-ukrajinské hranice označil za srovnatelný stav v porovnání s loňským jarem a létem. Rusy vybudované zázemí pro 175 000 příslušníků ozbrojených sil k tomu označil za z velké části nevyužívané.

Naše zpravodajské služby analyzují všechny scénáře, včetně těch nejčernějších,“ uvedl začátkem prosince Reznikov. „Zaznamenaly, že riziko širokosáhlé ruské eskalace existuje. Nejpravděpodobněji bude moci být uskutečněna koncem ledna.“ Rusko ukrajinské předpovědi odmítá a kontruje, že je to právě Kyjev, kdo připravuje zahájení nové ofenzivy.

Od roku 2014 patří ke stěžejním úkolům každého ukrajinského ministra obrany zabránit opakování ruské agrese. Výjimkou není ani Reznikov, který nešetří kritikou západních států. Sedm let snah v rámci Normandského formátu, První minské dohody, Druhé minské dohody a jednání o Steinmeierově formuli nepřineslo žádné znatelné výsledky ve znovuobnovení územní celistvosti Ukrajiny. Řešení proto v krátkodobém výhledu vidí ve zvyšování ceny, jež Rusko bude nuceno za další agresi zaplatit: „Eskalace je pravděpodobný scénář, nikoliv nevyhnutelný, a naším úkolem je jí zabránit. Musíme učinit cenu za eskalaci neakceptovatelnou pro agresora.


Rozhovor s Oleksijem Reznikovem pro britský zahraničněpolitický institut Chatham House.

Dlouhodobé řešení spojuje ukrajinský ministr obrany s odchodem Ruska z Krymu a z východní Ukrajiny. Reznikov se jako realistický optimista domnívá, že Zelený úděl a konec spalovacích motorů v EU do roku 2030 významně sníží její závislost na ruské ropě a plynu. Pokud západní státy ještě přistoupí na ukrajinské výzvy a rozšíří protiruské hospodářské sankce, Moskva možná začne hledat cestu, jak ze zabraných ukrajinských území ustoupit. „Věřím, že celkem brzy budeme pozorovat deokupaci. Dojde k ní přitom za ruského souhlasu. To je jisté. Prostě nebudou mít jinou možnost. Ruská vláda ještě bude pokládat věnce k pomníkům obětí ruské agrese. To není vtip.“ Rusko podle Reznikova každoročně vynakládá na podporu Doněcké a Luhanské lidové republiky pět miliard dolarů.

Přístup mnoha evropských zemí ovšem vychází ze zásady „Rusko nedráždit“, což Reznikov pokládá za nefunkční a riskantní. „Přání neprovokovat Rusy a navazovat s nimi obchodní vztahy už vyústilo k částečné okupaci Gruzie a Ukrajiny, otravě v Salisbury, výbuchům skladů v Čechách a k pokusu o převrat v Černé Hoře… Jestli Rusy nezastavíme, budou se pohybovat dále.“ Následky setrvání při této politice ponese celá EU. Další rusko-ukrajinská válka dle Reznikova způsobí útěk milionů Ukrajinců do Evropy a ohrozí vývoz ukrajinského obilí.

Ukrajinský ministr obrany je připraven rozvíjet dvoustranné obranné spolupráce se západními zeměmi, které podporují protiruskou politiku Kyjeva. V polovině listopadu minulého roku se setkal se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. Vedle potlačování ruské agrese se má vzájemná spolupráce zaměřovat na bezpečnost v Černém moři, kyberbezpečnost a sdílení zpravodajských informací. Připomeňme, že Kyjev v minulosti získal americké protitankové střely Javelin. O měsíc později podepsal Reznikov novou smlouvu o obranné spolupráci se svým švédským protějškem Peterem Hultqvistem. Rozvíjí se i dánsko-ukrajinská obranná spolupráce. Trine Bramsenová, dánská ministryně obrany, při své prosincové návštěvě Ukrajiny označila za priority vzájemné spolupráce kyberbezpečnost, vojenská cvičení a zavedení standardů NATO. Spekuluje se též o společné turecko-ukrajinské výrobě útočných bezpilotních letounů.


Návštěva Reznikova na východě Ukrajiny. V roce 2021 v bojích s ruskou armádou padlo 65 ukrajinských vojáků (některé zdroje uvádějí 79) a 263 bylo zraněno. Letos již v bojích zemřelo minimálně sedm ukrajinských vojáků (zdroj).

Slibně se podle Reznikova rozvíjí i spolupráce se Spojeným královstvím. Londýn Kyjevu půjčil 1,7 miliardy liber na rozvoj schopností námořnictva. Podepsaná dohoda zahrnuje výstavbu dvou nových námořních základen, Očakivu západně od Krymu na břehu Černého moře a Berďansku východně od Krymu na břehu moře Azovského. Obě země se údajně dohodly i na společné výrobě nových raketových člunů. Reznikov vyjádřil i přání zřídit trvalou britskou, americkou či kanadskou vojenskou přítomnost v ukrajinských městech Charkov, Kramatorsk, Mariupol a Oděsa jako odstrašující prvek proti ruským útočným záměrům.

Na druhé straně se příliš pozitivně nerozvíjí vztahy s Německem. Reznikov ho společně s Francií vnímá jako hlavního aktéra, který v roce 2008 zablokoval vstup Ukrajiny do NATO. Minulý měsíc k tomu Berlín obvinil z blokování dodávek zbraní přes alianční akviziční agenturu NSPA (zkratka z anglického NATO Support and Procurement Agency). Německá vláda Angely Merkelové vetovala nákup litevských protidronových rušících pistolí EDM4S a velkorážních amerických odstřelovacích pušek Barrett M82. Po překvalifikování litevských pistolí na „nesmrtící“ zbraň Berlín jejich prodej nakonec povolil.

Německý přístup k vývozu zbraní na Ukrajinu se velmi pravděpodobně nezmění ani za vlády Olafa Scholze. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková za Zelené na otázku prodeje obranných zbraní Kyjevu odpověděla vyhýbavě. „Státy G7 i Evropské unie se velmi jasně vyjádřily, že by další vojenská eskalace na ukrajinské hranici… a narušení ukrajinské suverenity měli masivní politické a hospodářské důsledky pro Rusko,“ prohlásila v prosinci Baerbocková. „Naší prioritou je teď nicméně zabránění další eskalaci. Toho lze dosáhnout jen prostřednictvím diplomacie v Normandském formátu, v Radě NATO-Rusko a v OBSE.“ Na přímou otázku, zda odmítá vývoz jakýchkoliv zbraní na Ukrajinu, uvedla: „Další vojenská eskalace by Ukrajině nepřinesla více bezpečí.


Ukrajina hodlá raketové systémy Vilcha ráže 300 milimetrů umístit na české podvozky Tatra.

Reznikov si uvědomuje, že lví podíl na zajištění ukrajinské obrany nese Ukrajina samotná. Dnes se v Kyjevě nemluví jen o raketovém dělostřeleckém systému Vilcha a pobřežním raketovém systému Neptun, ale i o výměně motorů 5TDF (700 hp) pro tanky T-64 za výkonnější 6TD-1 (1000 hp). Státní zakázky se nemají zaměřovat na úpěnlivou snahu utratit všechny přidělené prostředky a dokumentovat nákupy, ale na reálné zhodnocení, jak se investované peníze odráží na bojeschopnosti ozbrojených sil. Navíc má dojít k rozdělení tendrů po vzoru NATO na čistě vojenskou techniku a zboží nevojenského charakteru typu pohonných hmot a proviantu.

Palčivý problém představují finance. Přes 70 % rozpočtu ministerstva obrany jde na platy a jen malá část na výcvik a výzbroj. To se Reznikov chystá změnit a ve spolupráci s parlamentem získat pro svůj resort více finančních prostředků. Desetiprocentní meziroční nárůst rozpočtu oproti loňskému roku nepostačí na pokrytí všech potřeb a proto má ministr obrany také v úmyslu revidovat všechny vývojové projekty a ukončit ty neperspektivní. „Nemáme zdroje dělat všechno najednou a v potřebné kvantitě,“ uvedl ukrajinský ministr obrany. „Budeme si muset vybírat.“ Ukrajinské výdaje na bezpečnost a obranu letos dosáhnou 6 % HDP.

Oleksij Reznikov na postu ministra obrany začal velmi aktivně. Řadu pracovních návštěv v zahraničí doplňuje návrhy na zlepšení fungování svěřeného úřadu. Zřetelně se snaží o prohloubení spolupráce se západními zeměmi a o pozápadnění ukrajinských ozbrojených sil. Pozitivní odezvu nachází především v anglosaských zemích, postoj Německa k vzájemné obranné spolupráci zůstává i po změně vlády rezervovaný. Pokud ve stávajícím tempu vytrvá, pozitivní výsledky jeho práce se brzy dostaví. 

Zdroje: Flot2017, MK, Ukrinform, Liga, National Post, Financial Times, Auswärtiges Amt

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zbraně a bezpečnost 2021: Ukrajinské zbraně na podvozcích Tatra

V těchto dnech probíhá v Kyjevě vojenská výstava Zbraně a bezpečnost 2021. Výstava potvrdila zájem ...

Západ Ukrajinu neopustí, ale ani se kvůli ní „nepřetrhne“

První písemná zmínka o Němcích na Ukrajině pochází již z 10. století. Během tohoto období začali ...

Ukrajina patří k významným obchodním partnerům ČR

Již několik let patří Ukrajina mezi dvacet nejvýznamnějších obchodních partnerů České republiky. ...

První vozidla Tatra pro ukrajinské raketomety Burevij

Ukrajinský Opravárenský závod Šepetivka získal první tatrovky T815-7 8×8 pro raketomety Burevij ráže ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Fiagy
  10:14 27.01.2022

  To si dělají prd.l. To má jedna baterie tak do ...Zobrazit celý příspěvek

  To si dělají prd.l. To má jedna baterie tak do oběda¨.
  https://www.ceskenoviny.cz/zpr... Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   21:19 27.01.2022

   je to na úrovni symbolického gesta, no
   lepší než Zemanovo "je třeba přijmout status quo na Krymu", ale přesto, od té 5-koalice bych čekal reálnou pomoc.

   je to na úrovni symbolického gesta, no
   lepší než Zemanovo "je třeba přijmout status quo na Krymu", ale přesto, od té 5-koalice bych čekal reálnou pomoc.

  • Rase
   23:03 27.01.2022

   Takoví Litevci jim chtějí dát celé své letectvo - jediný L39 co jim zbyl. Teď vážně - ti alespoň dělají co můžou, v Evropě je hodně států, co by jim bylo schopno přezbrojit celé ...Zobrazit celý příspěvek

   Takoví Litevci jim chtějí dát celé své letectvo - jediný L39 co jim zbyl.
   Teď vážně - ti alespoň dělají co můžou, v Evropě je hodně států, co by jim bylo schopno přezbrojit celé letectvo. Tyhle státy jim ale pošlou pár přileb a polní nemocnici.
   ps. čekal jsem že jim pošleme cca 40 000 kusů munice a né 4 000. Klidně je ale možné (školácká chyba), že nemáme 60 tisíc granátů, ale jen 6 000, pak by to bylo adekvátní množství.Skrýt celý příspěvek

   • Fiagy
    12:04 28.01.2022

    Já právě taky doufal ve větší množství. I když je to asi lepší, než 5000 přileb :-) Třeba to bude větší pomoc, pokud nedejbůh opravdu zaútočí. Potom by asi bylo dobré uklidit ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Já právě taky doufal ve větší množství. I když je to asi lepší, než 5000 přileb :-) Třeba to bude větší pomoc, pokud nedejbůh opravdu zaútočí. Potom by asi bylo dobré uklidit ve skladech. Ale hlavně rychle objednat novou munici. Ať ty muničáky nejsou jen ráj pro pavouky a myši.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  08:48 24.01.2022

  Máte někdo ověřitelné informace o ochotě Británie vytvořit s Ukrajinou a Polskem ...Zobrazit celý příspěvek

  Máte někdo ověřitelné informace o ochotě Británie vytvořit s Ukrajinou a Polskem alianci?

  https://echo24.cz/a/SiLx5/kyje... Skrýt celý příspěvek

 • danny
  20:37 23.01.2022

  Průzkumy Levady se opakovaně prokázaly jako velmi relevantní. K několika výstupům jsem si pročítal kompletní dokumentaci, určitě bych neměl problém si od nich výzkum objednat. ...Zobrazit celý příspěvek

  Průzkumy Levady se opakovaně prokázaly jako velmi relevantní. K několika výstupům jsem si pročítal kompletní dokumentaci, určitě bych neměl problém si od nich výzkum objednat.
  Jsem si celkem jistý, že přes značnou nelibost k tomu, co občas zveřejňuje, je Levada nějak trpěna právě proto, že jejich výstupy v Kremlu pečlivě čtou a jejich vstupy značně ovlivňují strategické uvažování.

  Proto bych si dovolil nadhodit možnou variantu ruského uvažování formou parafráze titulku: Rusko chce maximalizovat cenu ukrajinské agrese vůči DNR a LNR (a pokud se při tom povede zdecimovat jádro ukrajinské armády a zdiskreditovat prozápadní vládu, bude to vítaný side efect).
  Abychom se tak nesoustředili na obranu Kyjeva, že nám uniknou další možné scénáře a ono to snažení vyjde tak nějak do prázdna.
  Pokud se upneme na to, že je Putin prostě psychopat, který chce zašlapat nadějné kvítky demokracie a ovládat vše, co mu přijde pod ruku, připravíme se na "boj" jinak, než v případě, že jsou teoreticky záměry Kremlu jiné.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   21:46 23.01.2022

   danny napsal: "Rusko chce maximalizovat cenu ukrajinské agrese vůči DNR a LNR" :) Takže Rusko nechá Ukrajinu dobýt zpět Donbas? Pokládáš Rusko za natolik vojensky slabé, aby tomu ...Zobrazit celý příspěvek

   danny napsal: "Rusko chce maximalizovat cenu ukrajinské agrese vůči DNR a LNR"

   :) Takže Rusko nechá Ukrajinu dobýt zpět Donbas? Pokládáš Rusko za natolik vojensky slabé, aby tomu zabránilo, takže se Rusko bude muset spokojit s tím, že při dobývání Donbasu Ukrajina utrpí ztráty?

   Levada: Pokud Putin chce mít k dispozici relevantní informace o veřejném mínění, nepotřebuje aby ty informace byly zveřejňovány. Levadu by mohl zavřít, a její pracovníky zaplatit aby dělali průzkumy pro Kreml, které nepůjdou na veřejnost.
   Divil bych se, kdyby Levada byla zcela nezávislá na Kremlu, to by ve své branži těžko mohla přežít.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:52 24.01.2022

   Trochu mi připomínáš hodiny literatury na gymnáziu a rozbory básní "co tím chtěl básník říci". V tvém případě "čeho chce svým konáním docílit Putin". Jak u těch básní tak u toho ...Zobrazit celý příspěvek

   Trochu mi připomínáš hodiny literatury na gymnáziu a rozbory básní "co tím chtěl básník říci". V tvém případě "čeho chce svým konáním docílit Putin".

   Jak u těch básní tak u toho Putina je to ve skutečnosti mnohem přímočařejší, než komentátoři dedukují. Putin se chce zapsat do dějin jako vládce, který obnovil velikost Ruska a tak se snaží ovládnout bývalé ruské državy. Nemusí se to nutně udít silou, stačí, jako u Běloruska, kousek po kousku poutat bývalého vazala k sobě pomocí vděčného diktátora, ale rozhodně se nesmí stát, že v bývalé ruské gubernii začne vládnout prozápadní vláda a nasměřuje zemi do EU nebo , matičko boží chraň, do NATO.

   A to je celé. Putin není žádný brilantní stratég, jak jeho obdivovatelé vykreslují, je to taktik, který využije příležitost, ale nemá promyšlené následné tahy a nedomýšlí důsledky. Jeho aktuální kroky zcela jasně vycházejí ze sovětské propagandy, podle které je západ prohnilý, zhýčkaný a zbabělý. Je přesvědčen, že západ nebude riskovat klvůli Ukrajině válku.

   To možná skutečně nebude, ale může poskytnout Ukrajině zbraně, zpravodajské informace a možná i "dobrovolníky". Ukrajina má hodně vlastních vojáků, nepotřebuje nutně další. A navíc je dnes na západě i kupříkladu Polsko, a o tom by Putin měl vědět, že prohnilé, zhýčkané a zbabělé není.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    13:16 24.01.2022

    GE: Když čtu tvůj příspěvek, a řadu komentářů v médiích, tak právě tam nacházím podobné psychologické rozbory, jako jsi předvedl výše. Jo Putin se chce zapsat jako vládce, který ...Zobrazit celý příspěvek

    GE: Když čtu tvůj příspěvek, a řadu komentářů v médiích, tak právě tam nacházím podobné psychologické rozbory, jako jsi předvedl výše. Jo Putin se chce zapsat jako vládce, který obnovil velikost Ruska. Vidíš, tak já fakt nemám ambice pochopit, co se Vladimíru Vladimírovičovi děje v hlavě a jak na něj působí traumata z dětství, případně nevyjasněné vztahy s fotrem. Rozčilují mě ty výlety do sovětské propagandy a jak již nevím který car něco. Jsem přesvědčen, že rozhodování Kremlu mnohem víc řídí taktická situace a tvrdím, že jeho síla je ve flexibilní a odvážné hře s dost slabými kartami, co má v ruce. Z toho, co vidím, mi spíš připadá, že se snaží reagovat na příležitosti a rizika, která se náhle objevují. Že docela dobře čtou situaci, zaznamenávají klíčové události a jsou na ně schopni připravit adekvátní odpověď (viz. situace v Kazachstánu). Za konáním celého aparátu fakt nehledám nějakou Putinovu osobní obsesi zapsáním se do dějin. Myslím, že má Rusko sakra jiné problémy a není tak odtrženo od reality a vyloučeno z dění ve světě, jako např. severokorejský režim. Tam si teoreticky takové vylomeniny mohou dovolit.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     13:24 24.01.2022

     bohužel hrát se slabými kartama znamená napáchat spoustu škody, než se protistrana opravdu naštve a kopne do těch slabých karet. To se snad pomalu děje a Rusko se odepsalo na ...Zobrazit celý příspěvek

     bohužel hrát se slabými kartama znamená napáchat spoustu škody, než se protistrana opravdu naštve a kopne do těch slabých karet. To se snad pomalu děje a Rusko se odepsalo na desítky let z civilizovaného světa. Tam teď přijde pouze spekulativní kapitál a civilizovaný stát s nimi nebude chtít mít nic společného.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      16:47 24.01.2022

      Pokud se ještě zesílí sankce, tak tam žádný, a už vůbec ne spekulativní kapitál nepřiteče. Max. dojde k "repatriaci" kapitálu ruských oligarchů, kteří se budou obávat, že za svůj ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud se ještě zesílí sankce, tak tam žádný, a už vůbec ne spekulativní kapitál nepřiteče. Max. dojde k "repatriaci" kapitálu ruských oligarchů, kteří se budou obávat, že za svůj původ dostanou po čuni. Tak jako se stalo v r. 2014. Shodou okolností většina z něj pomohla postavit na nohy ruský agrární a potravinářský sektor. Chlapci zjistili, že se dá vydělávat i doma a že to při troše práce nese podobně, jako kšeftování s londýnskými nemovitostmi.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:44 25.01.2022

      Ruští podnikatelé se do Ruska nevrátí, protože ruský trh není volná soutěž. Místo oligarchy si člověk musí zasloužit loajalitou Kremlu a tak již jsou prebendy rozdány. Po nástupu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ruští podnikatelé se do Ruska nevrátí, protože ruský trh není volná soutěž. Místo oligarchy si člověk musí zasloužit loajalitou Kremlu a tak již jsou prebendy rozdány.
      Po nástupu Putina došlo k výměně jedněch oligarchů za jiné, jelcinovi museli od válu.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     13:43 24.01.2022

     danny Mně tedy Putin přijde spíš jako uzlíček emocí než geniální stratég. Protože takhle bohatou zemi jako je Rusko za těch 20 let mohl posunout o hodně dál než je okupace několika ...Zobrazit celý příspěvek

     danny
     Mně tedy Putin přijde spíš jako uzlíček emocí než geniální stratég. Protože takhle bohatou zemi jako je Rusko za těch 20 let mohl posunout o hodně dál než je okupace několika území v okolí. Znepřátelil si okolní země i Západ, jediné co Rusko dokáže vyrábět jsou zbraně, ale i v tom už technologicky zaostává, sociálně se rozevřely nůžky mezi běžnými Rusy a protekčními vrstvami ...

     Ano, takticky reaguje možná zajímavě, ale zcela nesprávným směrem, dlouhodobý efekt jeho kroků je tristní.

     Je to asi jako kdybych se pokoušel rozbít holýma rukama zeď místo abych prošel dveřmi. Ano, můžeme vyzdvihovat že používám zajímavé techniky jak omlátit omítku třeba pomocí úderů svého zadku, ale v souhrnu bude moje počínání prostě hloupé.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:33 24.01.2022

      Přijde mi to velice podobné ruské expanzi do Ameriky. Málokdo ví, že ruští lovci kožešin založili v severní Americe několik osad a dostali se až do oblasti dnešního San ...Zobrazit celý příspěvek

      Přijde mi to velice podobné ruské expanzi do Ameriky. Málokdo ví, že ruští lovci kožešin založili v severní Americe několik osad a dostali se až do oblasti dnešního San Francisca.
      Ale jediné, co z toho Rusko dokázalo vytěžit, bylo pár vydřích kožešin a pak 7 milionů dolarů za prodej Aljašky USA.

      Z dnešního pohledu neuvěřitelně promarněná příležitost. Jak využilo své zámořské kolonie Španělsko, Francie, Británie, Portugalsko, Holandsko,.... a jak Rusko?Skrýt celý příspěvek

     • danny
      16:57 24.01.2022

      Nějaké dávání Putina s geniální strategií zaznívá pouze z úst těch, kdo se to snaží vyvracet. Já tohle spojení nikdy nepoužil, mluvím o něm, jako o hráči, který se umí rychle ...Zobrazit celý příspěvek

      Nějaké dávání Putina s geniální strategií zaznívá pouze z úst těch, kdo se to snaží vyvracet. Já tohle spojení nikdy nepoužil, mluvím o něm, jako o hráči, který se umí rychle rozhodovat a čte slušně aktuální situaci. Takže Putinovu genialitu mi fakt nemusíš vyvracet.
      Ano, teoreticky se mohlo Rusko za těch 20 let posunout dál. Nebo taky ne. Dobře si pamatuju, kam se posunulo za roky, kdy tam caroval Jelcin s klikou velmi proamericky laděných reformátorů. Ještě jeden takový kamarádský strejda a Rusko by neexistovalo. To snad uznáš.
      A taky možná uznáš, že ne úplně přátelské vztahy mezi Ruskem a Západem jsou trošku nad rámec naší historické zkušenosti. Přetlačování o sféry vlivu probíhá již po staletí. Bez ohledu na to, kdo tam byl zrovna u vesla. Takže já na pohádky o tom, jak by se s nimi všichni kamarádili a nezištně jim pomáhali vybřednout ze sraček, úplně nevěřím. Říše si vždy konkurují a přetlačují se o vliv, zdroje, životní prostor a bude to tak i v případě, že bude putinův nástupce na Rudém náměstí osobně zahajovat Moscow-pride a svou výplatu bude posílat na podporu Memorialu.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      18:53 24.01.2022

      danny srovnávat úspěšnost Jelcina a Putina dost dobře nejde, protože za Putina byla ropa v průměru asi tak 5x dražší než za Jelcina. I vztahy Turecko-Evropa, USA-Japonsko nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      danny
      srovnávat úspěšnost Jelcina a Putina dost dobře nejde, protože za Putina byla ropa v průměru asi tak 5x dražší než za Jelcina.

      I vztahy Turecko-Evropa, USA-Japonsko nebo Francie-Německo byly po staletí antagonostické. Byly v minulosti až nenávistné, určitě horší než vztahy Rusko-USA nebo Rusko-Evropa. Přesto ty státy dnes dokáží dobře spolupracovat. Takže pokud by Rusko spolupracovat chtělo, nevidím důvod proč by to nemohlo fungovat.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:46 25.01.2022

      danny Ano Rusko je na tom tak dobře, že se v korupčním pořadí propadlo z 47. místa na 154. Bravo. Takhle úspěšná země to je. Nechala si korupcí prorůst celou svojí společnost. ...Zobrazit celý příspěvek

      danny
      Ano Rusko je na tom tak dobře, že se v korupčním pořadí propadlo z 47. místa na 154. Bravo. Takhle úspěšná země to je. Nechala si korupcí prorůst celou svojí společnost. Nynější vládnoucí třída udělala z korupce normu, kterou se ruská společnost naučila tolerovat a bere jí jako samozřejmost.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:53 25.01.2022

      Jelcin byl komunista a jeho reformy tomu odpovídaly, byly státem řízené. Zatímco u nás byla řada podniků prodána zahraničním korporacím a díky tomu pokračovala ve výrobě, byť s ...Zobrazit celý příspěvek

      Jelcin byl komunista a jeho reformy tomu odpovídaly, byly státem řízené. Zatímco u nás byla řada podniků prodána zahraničním korporacím a díky tomu pokračovala ve výrobě, byť s menším počtem zaměstnanců, v Rusku se pokusili o postupnou privatizaci vlastními silami (u nás se to totéž pokoušela vláda v případě Zetoru nebo Tatry a dalších). Tohle bylo základní nepochopení situace na světovém trhu. Co východním podnikům chybělo nebyly jen technologie a finance, ale hlavně prodejní a servisní síť. Takže na východní trhy se navalily produkty ze západu, ale východní výrobky si cestu na západ prokousávaly těžce.

      Sovětské průmyslové zboží bylo těžce zastaralé. Kdo by kupoval sovětskou televizi Jantar nebo Rubin, když mohl mít SONY? Žiguli, když mohl mít VW? Došlo k ohromnému propadu prodejů, následně výroby, následně rostla nezaměstnanost a v tu chvíli reformy zastavili.

      Když nastoupil Putin, jen využil rostoucích cen ropy a plynu. V ekonomice se jinak nic nelepšilo.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     13:58 24.01.2022

     Jenomže Putin problémy Ruska spíš vytváří, než řeší. Když se podíváš na to, co se již pár let v Rusku odehrává zjistíš že: 1. Jsou přijímány zákony zakazující kritiku ruských ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenomže Putin problémy Ruska spíš vytváří, než řeší.

     Když se podíváš na to, co se již pár let v Rusku odehrává zjistíš že:

     1. Jsou přijímány zákony zakazující kritiku ruských historických kroků, například podílu na rozpoutání II. světové války.
     2. Jsou systematicky omezovány jakékoliv aktivity organizací, monitorujících zločiny komunistického režimu v SSSR - jasná snaha zbavit dějiny ošklivých míst
     3. Je likvidován nezávislý tisk
     4. Jsou omezovány činnosti jakýchkoliv organizací se zahraničním vlivem a to i marginálním (například se za zahraničního agenta musí označit i médium, které si předplatili zahraniční ambasády)
     5. Byla drasticky omezena činnost zahraničních investorů
     6. Zánik SSSR je označován za tragédii
     7. Ukončení okupace zemí střední Evropy je popisováno jako chyba

     V současnosti:

     8. Rusko požaduje stažení jednotek NATO se zemí přijatých po roce 1997
     9. Rusko naopak rozmisťuje své jednotky u hranic těchto zemí
     10. Rusko anektovalo příhraniční oblasti Gruzie, Krym a udržuje konflikt na východě Ukrajiny
     a k tomu mediálně - seriály o první světové válce a druhé světové válce, ve kterých Rusko, potažmo SSSR, vždy spravedlivě vítězí.

     Co to ukazuje? Sentiment po Rusku, velkém, silném, čistém, spravedlivém, které má vždy pravdu a všechno dělá správně. Která vždycky vítězí.

     Z ekonomického hlediska ruské kroky znamenaly ztrátu. Vyhození zahraničních firem z ruských ložisek vedlo ke snížení kapacity otevíraných ložisek, okupace Krymu vedla k ekonomickým sankcím. V konečném důsledku to znamená vyšší ceny a horší životní úroveň. Copak tohle je zájmem Ruska? Jaké problémy tím Rusko vyřešilo?

     Kreml musí žít ve stihomamu, ze západu Rusku skutečně žádné nebezpečí nehrozí a nehrozilo. Dokonce nehrozil ani ten démonizovaný vstup Ukrajiny do NATO. Do EU možná, po nějaké, patrně ne příliš krátké době, ale EU není vojenská organizace.

     Proč Putin haraší zbraněmi u ukrajinských hranic? Protože Ukrajina se s Ruskem už nekamarádí. A proč se s ním nekamarádí? Inu, protože Rusko porušilo smlouvy o přátelství a o uznání hranic a anektovalo ukrajinský Krym. Pokud v Kremlu považují nepřátelství Ukrajiny za problém, vytvořili si ho sami svým agresivním přístupem.

     Ale možná mi něco uniká. jaký problém podle tebe Rusko svým konáním vyřešilo?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:00 24.01.2022

      gramatická oprava - ambasády předplatily, měnil jsem větu a tohle je důsledek

      gramatická oprava - ambasády předplatily, měnil jsem větu a tohle je důsledek

 • Jan Padesátýpátý
  17:48 23.01.2022

  Z ...Zobrazit celý příspěvek

  Z médií:

  Německo:
  https://www.forum24.cz/rusko-n...
  https://www.forum24.cz/nemecko...
  admirál už odstoupil:
  https://www.seznamzpravy.cz/cl...

  Postoj Rusů k současné situaci Rusko-NATO
  https://plus.rozhlas.cz/zapad-...
  (nevím ale , nakolik je výzkum střediska Levada důvěryhodný, ačkoli je označováno za nezávislé)

  Evropa a plyn
  https://www.novinky.cz/ekonomi... Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   17:59 23.01.2022

   Přes 60% Rusů se bojí velké války.

   Putin by si to měl přečíst. Pokud vyvolá válku, možná ji dokáže svést na Ameriku, ale i tak radost svým voličům neudělá.

   Přes 60% Rusů se bojí velké války.

   Putin by si to měl přečíst. Pokud vyvolá válku, možná ji dokáže svést na Ameriku, ale i tak radost svým voličům neudělá.

  • Tesil
   18:13 23.01.2022

   Honzo, ještě si tam přidej odkaz na to jak Ukrajinci kecají Slovákům co mají dělat,pokud si ministr hospodářství dovolí vyslovit svůj názor.

   Honzo, ještě si tam přidej odkaz na to jak Ukrajinci kecají Slovákům co mají dělat,pokud si ministr hospodářství dovolí vyslovit svůj názor.

   • Jura99
    18:43 23.01.2022

    ministr hospodářství si nevidí na špičku nosu. Za to co řekl by měl sklapnout kufry zmizet z politiky. Ten admirál měl aspoň čest to udělat.

    ministr hospodářství si nevidí na špičku nosu. Za to co řekl by měl sklapnout kufry zmizet z politiky. Ten admirál měl aspoň čest to udělat.

   • Ján Paliga
    21:11 24.01.2022

    Lebo vedia, že dezinformačné spolky z toho budú vyrábať protiukrajinské lži....

    Lebo vedia, že dezinformačné spolky z toho budú vyrábať protiukrajinské lži....

   • Danik
    22:19 24.01.2022

    O co šlo?

    O co šlo?

  • flanker.jirka
   22:47 23.01.2022

   Jan55. Pěkný seznam, už se projevuje další německy hovořící země. Evidentně se na celou věc dívají jinak než zbytek civilizované části ...Zobrazit celý příspěvek

   Jan55.
   Pěkný seznam, už se projevuje další německy hovořící země. Evidentně se na celou věc dívají jinak než zbytek civilizované části Evropy.
   https://www.ceskenoviny.cz/zpr... Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    00:28 24.01.2022

    kope za OMV
    na druhou stranu "Nevyloučil odpojení Ruska z platebního bankovního systému SWIFT."

    kope za OMV
    na druhou stranu "Nevyloučil odpojení Ruska z platebního bankovního systému SWIFT."

    • flanker.jirka
     12:55 24.01.2022

     Jak by potom ten obchod s plynem probíhal?

     Jak by potom ten obchod s plynem probíhal?

     • Jan Padesátýpátý
      13:44 24.01.2022

      podobně jako by probíhal jakýkoli jiný ruský obchod

      podobně jako by probíhal jakýkoli jiný ruský obchod

     • flanker.jirka
      15:52 25.01.2022

      Jan55.
      Takové obchody nechodí přes západní banky?

      Jan55.
      Takové obchody nechodí přes západní banky?

     • Jan Padesátýpátý
      16:20 25.01.2022

      Možná přes západní, možná přes ruské. V každém případě po odstřižení Ruska od Swiftu budou muset obchody chodit jinak: Předpokládám, že každý kdo dřív prováděl mezinárodní platby ...Zobrazit celý příspěvek

      Možná přes západní, možná přes ruské. V každém případě po odstřižení Ruska od Swiftu budou muset obchody chodit jinak:
      Předpokládám, že každý kdo dřív prováděl mezinárodní platby přes ruskou banku (ruský stát, firma, jednotlivec), si bude muset založit účet v bance v nějaké cizí zemi, třeba v Číně. A bude třeba vyřešit problém jak peníze převádět mezi Ruskem a Čínou - jestli v kufrech nebo jestli Rusko s Čínou vytvoří nějaký systém pro bezhotovostní převody.Skrýt celý příspěvek

 • petres
  16:44 22.01.2022

  Překvapivě reagovalo i Španělsko a vysílá lodě do Černého moře a uvažuje o vyslání i ...Zobrazit celý příspěvek

  Překvapivě reagovalo i Španělsko a vysílá lodě do Černého moře a uvažuje o vyslání i stíhaček.
  https://echo24.cz/a/SCgVR/span... Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   17:00 22.01.2022

   Nizozemsko též, oficiálně prohlásilo, že pokud je UA požádá o zbraně, bude jejich reakce pozitivní.

   Nizozemsko též, oficiálně prohlásilo, že pokud je UA požádá o zbraně, bude jejich reakce pozitivní.

  • Jura99
   17:35 22.01.2022

   hodilo by se rozsáhlé společné cvičení UA-NATO na území Ukrajiny. Po ruském vzoru cvičení ohlásit, že bude probíhat únor 2022 až do odvolání (tedy kdovíkdy?) navagonovat techniku, ...Zobrazit celý příspěvek

   hodilo by se rozsáhlé společné cvičení UA-NATO na území Ukrajiny. Po ruském vzoru cvičení ohlásit, že bude probíhat únor 2022 až do odvolání (tedy kdovíkdy?) navagonovat techniku, navozit na východní UA hranici, pak nějaký hromadný vzdušný výsadek a cvičit. Pochybuji, že by v době cvičení mužik zaútočil.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    00:33 23.01.2022

    Jen aby takove ohlášení cvičení nevual jako důvod k invazi.

    Jen aby takove ohlášení cvičení nevual jako důvod k invazi.

    • Ján Paliga
     00:52 23.01.2022

     Skúsenosti s takýmto klamlivým scenárom už majú, však? Z roku 2014 Zelenými mužíkmi "Ich tam nět"....

     Skúsenosti s takýmto klamlivým scenárom už majú, však? Z roku 2014 Zelenými mužíkmi "Ich tam nět"....

     • flanker.jirka
      09:33 23.01.2022

      Právě, Putin se může chytnout všeho. V Rusku to mediálně podají tak, že vojska NATO vstoupí na Ukrajinu a má svůj vytoužený důvod jít na Ukrajinu.

      Právě, Putin se může chytnout všeho. V Rusku to mediálně podají tak, že vojska NATO vstoupí na Ukrajinu a má svůj vytoužený důvod jít na Ukrajinu.

     • Jan Padesátýpátý
      12:37 23.01.2022

      Putin buď chce zaútočit nebo nechce. Pokud chce, záminku si vždycky najde. Ale určitě se mu bude chtít útočit méně, pokud budou Ukrajinci lépe vyzbrojení, nebo pokud budou na ...Zobrazit celý příspěvek

      Putin buď chce zaútočit nebo nechce. Pokud chce, záminku si vždycky najde.

      Ale určitě se mu bude chtít útočit méně, pokud budou Ukrajinci lépe vyzbrojení, nebo pokud budou na Ukrajině jednotky NATO. A bude se mu útočit hůř, pokud budou dislokovány jednotky NATO v Pobaltí, v Polsku, v Rumunsku - tyto síly NATO budou vázat ruské síly, které nebudou moci být nasazeny na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:02 23.01.2022

      flanker - takže by NATO mělo zaútočit na Bělorusko, protože na jeho území vstoupila ruská vojska? Čím více vojáků NATO na Ukrajině bude, tím lépe pro Ukrajinu. Putin zjevně ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker - takže by NATO mělo zaútočit na Bělorusko, protože na jeho území vstoupila ruská vojska?

      Čím více vojáků NATO na Ukrajině bude, tím lépe pro Ukrajinu. Putin zjevně spoléhal na neochotu západu válčit, ale vypadá to, že se přepočítal. Dostal se do situace, kdy bude NATO pro Ukrajinu zárukou svobody - buďto proto, že pomůže odrazit ruský útok, nebo proto, že Rusko od útoku odradí.

      Skutečně si nedovedu představit lepší důvod, proč by měla Ukrajina chtít vstoupit do NATO.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:51 23.01.2022

      GlobeElement Proč by NATO útočilo na Bělorusko, které se s EU a NATO ani nechce kamarádit, když nebylo NATO schopno pořádně pomoci v roce 2014 ani státu, který chce mezi nás? Já ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement

      Proč by NATO útočilo na Bělorusko, které se s EU a NATO ani nechce kamarádit, když nebylo NATO schopno pořádně pomoci v roce 2014 ani státu, který chce mezi nás?

      Já tu píšu o něčem co může nastat dříve, než vojáci NATO na cvičení na Ukrajinu přijedou. Už jen při ohlášení úmyslu cvičení provést to může Putin spustit.
      Putin to použije jako tu dlouho hledanou záminku.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      17:11 23.01.2022

      flanker - pokud je cvičení NATO na Ukrajině důvodem k ruskému útoku, proč by cvičení Ruska v Bělorusku nebylo důvodem k útoku NATO?

      Zkus dodržovat vlastní logiku.

      flanker - pokud je cvičení NATO na Ukrajině důvodem k ruskému útoku, proč by cvičení Ruska v Bělorusku nebylo důvodem k útoku NATO?

      Zkus dodržovat vlastní logiku.

     • flanker.jirka
      18:25 23.01.2022

      GlobeElement "proč by cvičení Ruska v Bělorusku nebylo důvodem k útoku NATO?" Na západ od Běloruska žijí inteligentní tvorové, kterým jen tak hned nenamluvíte, že bělorusko - ruské ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      "proč by cvičení Ruska v Bělorusku nebylo důvodem k útoku NATO?"
      Na západ od Běloruska žijí inteligentní tvorové, kterým jen tak hned nenamluvíte, že bělorusko - ruské cvičení je natolik velké ohrožení bezpečnosti NATO, že proti němu bude třeba aktivně zasáhnout.
      Naproti tomu máte ruské obecenstvo, které je od roku 2014 pořád informačně masírováno, že se NATO blíží k jejich hranicím a je představuje to pro ně bezpečnostní problém, vidí problematiku mezinárodního cvičení na ukrajině jinou optikou a shodou okolonstí mají u hranic s Ukrajinou nachystanou techniky a vojáky (přesně takovou náhodou měl hitler své divize u polska v roce 1939).
      Za takové situace může být ohlášení takového cvičení na Ukrajině kontraproduktivní a vyvolat válku.
      Asi nemáme reálnou představu o tom jak moc do hlavy hučí ruští generálové. Jsou to gumy, přemýšlejí jinak. Mohou si to vyložit tak, že mají poslední naději na to zvrátit to silou.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:59 24.01.2022

      Moc hezká mnichovanská logika.

      Putin může cvičit v Bělorusku, ale my nemůžeme cvičit na Ukrajině, aby se nezlobil.

      Moc hezká mnichovanská logika.

      Putin může cvičit v Bělorusku, ale my nemůžeme cvičit na Ukrajině, aby se nezlobil.

     • Ján Paliga
      21:23 24.01.2022

      @ Flanker "...a shodou okolonstí mají u hranic s Ukrajinou nachystanou techniky a vojáky (přesně takovou náhodou měl hitler své divize u polska v roce 1939). " A náhodou mal ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Flanker

      "...a shodou okolonstí mají u hranic s Ukrajinou nachystanou techniky a vojáky (přesně takovou náhodou měl hitler své divize u polska v roce 1939). "

      A náhodou mal nachystané svoje divízie pri hraniciach Poľska aj Josif Stalin.... A to dokonca aj v septembri 1938, kedy na tom hraničnom území prebehla veľká protipoľská čistka rukami NKVD....Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     07:19 23.01.2022

     jen abychom chudaka agresora nevyprovokovali. Kde jsem to uz slysel a stejne to nepomohlo?

     jen abychom chudaka agresora nevyprovokovali. Kde jsem to uz slysel a stejne to nepomohlo?

     • flanker.jirka
      14:55 23.01.2022

      Máte pravdu, ale NATO a EU svými pomocnými kroky moc Ukrajině nepomáhají. Je to přesně jako v roce 1939, když ČR padla bez boje a polákům naši věrní spojenci FRA a UK pomohli pouze ...Zobrazit celý příspěvek

      Máte pravdu, ale NATO a EU svými pomocnými kroky moc Ukrajině nepomáhají. Je to přesně jako v roce 1939, když ČR padla bez boje a polákům naši věrní spojenci FRA a UK pomohli pouze tím, že formálně vyhlásili Německu válku a nepodnikli žádnou akci, jen tupě čekali na to až je o rok později přejel německý blitzkrieg.Poplácáme se po zádech, že tam pošleme munici, ale, jak se zdá, nejsme ochotni tam poslat žádné jednotky, které by dokázaly efektivně vést konvenční boj s tím co tam má ruská armáda na druhé straně.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      17:11 23.01.2022

      Ona i ta munice je pomoc, ale ty bys, jak vidno, chtěl pomáhat spíše Rusku.

      Ona i ta munice je pomoc, ale ty bys, jak vidno, chtěl pomáhat spíše Rusku.

     • flanker.jirka
      18:36 23.01.2022

      GlobeElement K tomuto vašemu výlevu: "Ona i ta munice je pomoc, ale ty bys, jak vidno, chtěl pomáhat spíše Rusku." V diskusi o pomoci v podobě munice jsem se nicku Nesher níže ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      K tomuto vašemu výlevu:
      "Ona i ta munice je pomoc, ale ty bys, jak vidno, chtěl pomáhat spíše Rusku."

      V diskusi o pomoci v podobě munice jsem se nicku Nesher níže vyjádřil takto:

      "152 mm s větší pravděpodobností použijí v jiných houfnicích než v DANA M2, bude chvíli trvat než ty houfnice dostanou a začnou používat.
      Ale čekal bych, že bude naše vláda velkorysejší, zatím se píše pouze o 5000 kusech munice. ˇČekal bych alespoň o nulu na konci čísla více.
      Pokud by to bylo pro Dany, kterých si objednali 26, tak při 40 kusech munice je to s bídou 5 palebných průměrů. (pokud si nepovezou až 60 kusů, jak to mu je u původních dan)"

      Jestli máte nějaké zdravotní problémy se kterými se dlouhodobě léčíte, tak si nechte předepsat jiné prášky. To, že zde o něčem diskutujeme a máme na to rozdílný názor nemusí nutně znamenat, že ten kdo má jiný názor než vy, musí nutně být rusofil.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:59 24.01.2022

      Á, staré dobré osobní invektivy, mňamky mňamky.

      Á, staré dobré osobní invektivy, mňamky mňamky.

     • Ján Paliga
      21:27 24.01.2022

      @ Flanker "...a polákům naši věrní spojenci FRA a UK pomohli pouze tím, že formálně vyhlásili Německu válku a nepodnikli žádnou akci, jen tupě čekali na to až je o rok později ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Flanker

      "...a polákům naši věrní spojenci FRA a UK pomohli pouze tím, že formálně vyhlásili Německu válku a nepodnikli žádnou akci, jen tupě čekali na to až je o rok později přejel německý blitzkrieg."

      Hádaj, ako dlho trval plán mobilizácie francúzskej armády? Cca 30 dní.... A to si ešte nespomenul dýku do poľského chrbta po niečo vyše dvoch týždňov bojov....Skrýt celý příspěvek

    • danny
     17:04 24.01.2022

     Rusko si může dovolit cvičit v Bělorusku, protože jsou členy obranného paktu. NATO nemá moc argumentů pro pořádání cvičení na Ukrajině, protože ta není členem žádného obranného ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusko si může dovolit cvičit v Bělorusku, protože jsou členy obranného paktu. NATO nemá moc argumentů pro pořádání cvičení na Ukrajině, protože ta není členem žádného obranného spolku a nemá podepsány spojenecké smlouvy. Ukrajina navíc soustavně tvrdí, že je ve válečném konfliktu s Ruskem. Pokud se tedy na jejím území budou odehrávat masivní manévry dalších státních aktérů, vzbuzuje to minimálně podezření, že pod rouškou cvičení probíhá intenzivní podpora bojující strany, např. průzkum, zpravodajská činnost. To je fakt trochu jiná situace než v případě cvičení na území Běloruska, které netvrdí, že je v konfliktu s kýmkoli.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      00:11 25.01.2022

      nechápu co ti vadí na intenzivní podpoře napadeného státu na jeho vlastním území ??!

      nechápu co ti vadí na intenzivní podpoře napadeného státu na jeho vlastním území ??!

 • J.Kolousek@post.cz
  20:15 21.01.2022

  Zpráva TASS: K ruské ponorce se nečekaně přiblížily norské břehy a k tomu známá hádanka. S kým sousedí Rusko? S kým chce.

  Zpráva TASS: K ruské ponorce se nečekaně přiblížily norské břehy a k tomu známá hádanka. S kým sousedí Rusko? S kým chce.

  • Nesher
   20:12 22.01.2022

   Kvíz Rádia Jerevan: Co se stane pokud by Rusko obsadilo Saharu?
   Odpověď: Pár let nic a pak začnou dovážet písek.

   Kvíz Rádia Jerevan: Co se stane pokud by Rusko obsadilo Saharu?
   Odpověď: Pár let nic a pak začnou dovážet písek.

 • Jan Padesátýpátý
  20:02 21.01.2022

  Nerozumím o co Putinovi jde. Zatím dosáhl toho, že dochází k dalšímu sbližování Ukrajiny se Západem, a už i Němci řekli, že v případě ruského útoku jsou připraveni na opatření ...Zobrazit celý příspěvek

  Nerozumím o co Putinovi jde.
  Zatím dosáhl toho, že dochází k dalšímu sbližování Ukrajiny se Západem, a už i Němci řekli, že v případě ruského útoku jsou připraveni na opatření která Německu přivodí ekonomické ztráty.

  Přijde mi to jako Putinova ztráta soudnosti a neschopnost dívat se na svět reálnýma očima. Řekl bych, že P. už zapudil všechny lidi, kteří byli schopni říkat mu pravdu.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   23:30 21.01.2022

   O prodej řešení Luhanska a Donětska za co největší cenu.

   O prodej řešení Luhanska a Donětska za co největší cenu.

   • Jura99
    12:24 22.01.2022

    nějaký Luhansk nebo Doněck Putina vůbec nezajímá, on chce větší sousta. Nejprve Ukrajinu, následně východní Evropu. Proto ty nesmysly ať se NATO vrátí do roku 1997.

    nějaký Luhansk nebo Doněck Putina vůbec nezajímá, on chce větší sousta. Nejprve Ukrajinu, následně východní Evropu. Proto ty nesmysly ať se NATO vrátí do roku 1997.

    • Jan Padesátýpátý
     15:12 22.01.2022

     Z dlouhodobého hlediska ano, ale co chce teď hned? Jenom vysílá balonky?

     Z dlouhodobého hlediska ano, ale co chce teď hned? Jenom vysílá balonky?

     • Jura99
      15:34 22.01.2022

      ted hned doufa v mnichovsky scenar, ze NATO za rucicku dovede k dohode, ktera mu odevzda UA. Nutno rict, ze iniciativu a tlak generuje Rusko, NATO docela neohrabane reaguje a dela ...Zobrazit celý příspěvek

      ted hned doufa v mnichovsky scenar, ze NATO za rucicku dovede k dohode, ktera mu odevzda UA. Nutno rict, ze iniciativu a tlak generuje Rusko, NATO docela neohrabane reaguje a dela chyby.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      17:12 22.01.2022

      Mnichovský scénář je ta ztráta soudnosti, o které mluvím
      Západu to spíš pomůže sjednotit se, než že by se rozpadl.

      Mnichovský scénář je ta ztráta soudnosti, o které mluvím
      Západu to spíš pomůže sjednotit se, než že by se rozpadl.

  • Marky
   18:42 22.01.2022

   Jiří má asi podle některých VˇŠŽ: https://www.youtube.com/watch?... Tak jsem si pročetl diskuzi a moc nechápu, čemu se tady pořád divíte (posledních pár let ...Zobrazit celý příspěvek

   Jiří má asi podle některých VˇŠŽ:
   https://www.youtube.com/watch?...

   Tak jsem si pročetl diskuzi a moc nechápu, čemu se tady pořád divíte (posledních pár let dokola).
   Vždyť už před lety ten pán nahoře v odkazu vysvětlil, že Evropa a Rusko nesmí začít spolupracovat, jinak to zničí USA. Taky řekl, že je to tak důležité, že kvůli tomu už šly USA vícekrát do války, a půjdou znovu. Pak ještě řekl, že tlak se musí stupňovat, a že to bude vypadat, že jsou Rusáci agresor, ale že se budou ve skutečnosti bránit. Dále povídal, že klíčový bude postoj Německa.
   A Německo dalo jasně najevo, že chce ze spolupráce s Ruskem profitovat. Francouzi to cítí obecně podobně. Takže buď budeme mít klidnou, bezpečnou a prosperující Evropu, která bude bez problému zásobována surovinami po souši - nad touto trasou bohužel nebudou mít USA kontrolu, ale proč by tím Evropa trpěla a měla se kát? Když budou lepší ceny i jinde, může diverzifikovat po moři či jinými trubkami.
   Taková prosperující Evropa časem vytlačí USA z pozice hlavní rezervní měny. Proces se přirozeně a nenásilně nastartoval už před více než 20 lety. Až se tak stane, proč by to mělo Evropě vadit?
   Vzhledem k tomu, že olympiády jsou v posledních dekádách předzvěstí konfliktů, vůbec mě nepřekvapuje současná příprava jeviště.
   Není třeba se stále dokola divit a hledat složitosti v celkem banálním problému, který pro Evropany vlastně ani problémem není. Můžeme snad za to, že máme tak skvělou polohu? Máme se za to omlouvat a nechat si sugerovat sebemrskačství? Proč proboha, vždyť prosperovat lze tak snadno.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    19:26 22.01.2022

    Tohle si opsal ze sputniku? Krásná ukázka pitomé ruské propagandy. Dlouhodobě je nějaká spolupráce mezi demokratickým zeměmi EU a fašistickým a čím dál tím více agresivním ...Zobrazit celý příspěvek

    Tohle si opsal ze sputniku? Krásná ukázka pitomé ruské propagandy. Dlouhodobě je nějaká spolupráce mezi demokratickým zeměmi EU a fašistickým a čím dál tím více agresivním severoasijským režimem nesmysl. Rusko se, po té co prohrálo Studenou válku, mohlo včlenit do globálního systému, který USA, co by vítěz obou předchozích globálních konfliktů, nastavily. Stejně jako třeba Německo či Japonsko. Pak mohli prodávat to jediné čím jsou zajímaví (tedy suroviny) dle libosti, modernizovat ekonomiku a společnost a stát se tak normální civilizovanou zemí. Místo toho se dali na dráhu revizionismu, konfrontace a fašismu. Už to, že mezi ruskými spojenci nenajdeme jedinou cibvilizovanou zemi, ale pouze různé obskurní diktatury typů Běloruska, Venezuely atd., ukazuje, že spolupráce se Severní Asií není pro nikoho zajímavá.Skrýt celý příspěvek

    • Marky
     19:55 22.01.2022

     STRATFOR určitě sputnik není, takže video pana Friedmana, které odhaluje teze, které jsem jen připomněl (lidé mají mělkou pamět), rozhodně není ruská propaganda. Jestli neumíš ...Zobrazit celý příspěvek

     STRATFOR určitě sputnik není, takže video pana Friedmana, které odhaluje teze, které jsem jen připomněl (lidé mají mělkou pamět), rozhodně není ruská propaganda. Jestli neumíš Anglicky, mohu ti najít nějaký český nebo ruský překlad.

     Pokud někdo snad postnul na sputnik mé myšlenky pod odkazem, za to já nemohu. Na sputnik nechodím a nevím, co tam píšou.
     Takže věcně. Pokud je spolupráce se sousedními zeměmi z principu nemožná a neatraktivní, nerozumím tomu, proč jí musí severoamerický režim tak aktivně bránit?
     Např. Evropanům nevadí, když USA obchodují s Kanadou a Mexikem. Určitě bychom jim přáli i prosperitu s Brazílií a celou Jižní Amerikou.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:16 22.01.2022

      On tomu nebrání severoamerických režim, brání se tomu vlády evropských zemích, včetně té naší. Navíc ty země mají demokratickým zvolené vlády. Narozdil od Severní Asie. Anglicky ...Zobrazit celý příspěvek

      On tomu nebrání severoamerických režim, brání se tomu vlády evropských zemích, včetně té naší. Navíc ty země mají demokratickým zvolené vlády. Narozdil od Severní Asie.
      Anglicky mluvím určitě lépe jak ty, ale tohle je prostě pitomost.Skrýt celý příspěvek

     • Marky
      21:08 22.01.2022

      Takže budeš popírat, co v tom projevu zaznělo. Budeš také asi popírat části debat pod tímto článkem a dalšími, kde se dohadujete nad "zradou" Německa s NS2 a pod. NS2 a suroviny z ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže budeš popírat, co v tom projevu zaznělo. Budeš také asi popírat části debat pod tímto článkem a dalšími, kde se dohadujete nad "zradou" Německa s NS2 a pod. NS2 a suroviny z Ruska, stejně jako suroviny ze zálivu nebo např. Sýrie totiž nikdo nechce, protože nejsou demokratické. :D
      Vypadá to, že některé vlády Evropy vůbec nejsou proti surovinám z Ruska, to je právě problém USA (ale k tomu je potřeba tu angličtinu i používat).
      Celá tato záležitost s válkou na východě není ničím jiným, než bránit spuštění NS2 a dál prohlubovat rozkol. Rozhodně to není v zájmu Rusů. Ale to tu stejně víte, jen se potřebujete poplacávat a přifukovat svou sociální bublinu. Tak hezký večer.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      06:27 23.01.2022

      Já to nebudu popírat, protože takové slátaniny nebudu vůbec otevírat. S Ruskem EU spolupracovala, i USA spolupracovaly, ale |Rusku to nestačí. Rusko chce vládnout. A v tom je ten ...Zobrazit celý příspěvek

      Já to nebudu popírat, protože takové slátaniny nebudu vůbec otevírat.

      S Ruskem EU spolupracovala, i USA spolupracovaly, ale |Rusku to nestačí. Rusko chce vládnout. A v tom je ten problém.

      Sýrie se nesnaží ovládnou své sousedy, proto se s ní dá vycházet.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:26 23.01.2022

      Já ten článek nepopírám, jen tvrdím, že je to pitomost. To jak se Německo chová je víc než nešťastné a je to v přímém rozporu se základními zájmy ČR, což je základní etapou jímž ...Zobrazit celý příspěvek

      Já ten článek nepopírám, jen tvrdím, že je to pitomost. To jak se Německo chová je víc než nešťastné a je to v přímém rozporu se základními zájmy ČR, což je základní etapou jímž bychom měli poděkovat vše. A ten vybájený systém idylické spolupráce mezi demokratickým státy Evropy a zaostalou fašistickou Severní Asií je, i pokud by to fungovalo, v přímém rozporu s našimi zájmy. Ono by to totiž znamenalo i zvýšený vliv Severní Asie na vliv v Evropě, víme? Jinak pohádky jak se EU opřená o ruské suroviny stane rozhodujícím centrem světa je ohraná písnička ruské propagandy, říkají tomu Euroasijmus. Takže tu, evidentně nevědomě, papouškuješ ruské bláboly. Jinak zastydlý antiamerikanismus z tebe kouká jak sláma z ruských bot.Skrýt celý příspěvek

     • Marky
      16:06 23.01.2022

      Jste nějak zmatení. To přeci není článek, ale projev, který byl také publikován také na AN. V tom projevu dopředu zaznělo, oč tu běží a o čem se bude rozhodovat. Žádný vybájený ...Zobrazit celý příspěvek

      Jste nějak zmatení. To přeci není článek, ale projev, který byl také publikován také na AN. V tom projevu dopředu zaznělo, oč tu běží a o čem se bude rozhodovat.

      Žádný vybájený systém idylické spolupráce není, jde jen o směřování. Buď se investuje energie do rozkolu nebo do spolupráce, ostatní už vyplyne. Zatím se investovalo do rozkolu, proto se sklízí současnost. Realita ale není tak jednoznačná jako vaše přání a výtahy ve zprávách.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      17:13 23.01.2022

      Krádež Krymu a soustředění 100 000 vojáků na hranicích Ukrajiny je investice do spolupráce, nebo do rozkolu?

      Krádež Krymu a soustředění 100 000 vojáků na hranicích Ukrajiny je investice do spolupráce, nebo do rozkolu?

     • pjaro77
      22:15 23.01.2022

      Marky: Ty fakt nevidíš aká propaganda sa v rusku vedie proti západnej Europe ? Až zmiznú z velenia Ruska také postvy ako Putin, Lavrov a rusi prestanú spievať báje o budúcej ...Zobrazit celý příspěvek

      Marky: Ty fakt nevidíš aká propaganda sa v rusku vedie proti západnej Europe ? Až zmiznú z velenia Ruska také postvy ako Putin, Lavrov a rusi prestanú spievať báje o budúcej veľkej sláve matičky rusi, vstúpia si do svedomia, uznajú svoj podiel viny na rôznych dejinných udalostiach (aj na 2.svetovej vojne) , potom sa s nimi bude dať viac spolupracovať. Dnes sú vzťahy ako za brežnevizmu.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:58 22.01.2022

     Nesher
     Tak jsem asi jediný, kdo neví co je zkratka VŠŽ? :-)

     Nesher
     Tak jsem asi jediný, kdo neví co je zkratka VŠŽ? :-)

     • Marky
      23:01 22.01.2022

      "Vysoká škola života" je termín, kterým rád Nesher hanlivě označuje nedostatečně indoktrinované jedince, kteří se alespoň trochu snaží používat selský rozum.

      "Vysoká škola života" je termín, kterým rád Nesher hanlivě označuje nedostatečně indoktrinované jedince, kteří se alespoň trochu snaží používat selský rozum.

     • flanker.jirka
      00:37 23.01.2022

      Jeden můj velký vzor, který v jednom filmu dokázal krásně popsat celou ameriku tam použil moudrou větu. "Stupid is as stupid does."

      Jeden můj velký vzor, který v jednom filmu dokázal krásně popsat celou ameriku tam použil moudrou větu. "Stupid is as stupid does."

     • Nesher
      10:16 23.01.2022

      Označují tak osoby, často opravdu ducha malého, kteří místo na zájem vlastní země hledí na zajem Severní Asie.

      Označují tak osoby, často opravdu ducha malého, kteří místo na zájem vlastní země hledí na zajem Severní Asie.

     • Nesher
      10:32 23.01.2022

      Flanker Vidíš a přesto je to nejsilnější země světa. Já zase miluji jiný citát, kterým jeden velký Čech popsal Severní Asii "Rusko je země otroků a otroků, která jednou za čas ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Vidíš a přesto je to nejsilnější země světa.
      Já zase miluji jiný citát, kterým jeden velký Čech popsal Severní Asii "Rusko je země otroků a otroků, která jednou za čas spodní velkého ducha, aby nad tou bídou ronil krvavé slzy".Skrýt celý příspěvek

     • Marky
      16:10 23.01.2022

      A jak budeme označovat jedince, kteří místo na zájem vlastní země hledí na zájem Severní Ameriky? Jsou to absolventi základní školy života, tedy ZŠŽ. K dostudování ZŠŽ není potřeba ...Zobrazit celý příspěvek

      A jak budeme označovat jedince, kteří místo na zájem vlastní země hledí na zájem Severní Ameriky? Jsou to absolventi základní školy života, tedy ZŠŽ. K dostudování ZŠŽ není potřeba žádná inteligence ani žádné úsilí, protože je povinná.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      18:01 23.01.2022

      Svoboda Ukrajiny není zájmem severní Ameriky, ale nás.

      Což protuský troll dobře ví, ale chce si zasloužit svou misku pelmeňů.

      Svoboda Ukrajiny není zájmem severní Ameriky, ale nás.

      Což protuský troll dobře ví, ale chce si zasloužit svou misku pelmeňů.

     • flanker.jirka
      00:00 24.01.2022

      Nesher Srovnávat Friedmana se Sputnikem, to už je opravdu na medaili. Tipnul bych si, že vy VŠŽ nemáte, ale co hůře, nejspíše Vás otitulovali na nějaká kvalitní vojenské škole. O ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Srovnávat Friedmana se Sputnikem, to už je opravdu na medaili. Tipnul bych si, že vy VŠŽ nemáte, ale co hůře, nejspíše Vás otitulovali na nějaká kvalitní vojenské škole.
      O to více bych doporučil prostudovat si více prací nejen od výše odkazovaného George Friedmana, ale i Henry Kissingera a Zbignewa Brzezinskeho. Na téma východ-západ toho zpracovali hodně.

      "Označují tak osoby, často opravdu ducha malého, kteří místo na zájem vlastní země hledí na zajem Severní Asie."
      To je Váš osobní problém, možná je to pouze tím, že jsme všichni pod palbou informačních, dezinformačních kampaní a propagandou z obou stran. A tak nějak už je pod Vaší rozlišovací schopnost přijmout to, že Země je kulatá a barvy nejsou jen modré a rudé nebo černé a bílé. A tak automaticky předpokládáte, že když někdo nesdílí Váš, správný, názor tak musí nutně patřit k druhé straně probíraného konfliktu.
      Zájem Ruska, jak tu občas titulujete "severní Asie" je mi volný. Pamatuji dobu, kdy jsme byli v jejich područí a rozhodně netoužím potom, aby se takový režim znovu vrátil. Jen díky svobodě a výdobytkům vědy v podobě internetu zde můžeme diskutovat. Kapela Kabát zpívala "nemusíme nosti rudý trenky, nebudu proto zpívat yesterday"
      Zájmy Ruska, jak to občas titulujete "severní Asie" jsou mi volné.
      Bepečnostní situace v Evropě není dobrá, ale je nutné začít hledat chyby především i na naší straně. Hitler nastoupil v roce 1933 a dlouho ho nikdo nebral vážně. Putin svůj názor na zónu blízko Ruska jasně formuloval na summitu NATO v roce 2008. Nastal problém v Gruzii, to jsme se zmohli pouze na malé spíše symbolické ekonomické sankce, v roce 2014 jsme se zmohli zase jen na ekonomické sankce. Je rok 2022 a jsme stále tam kde jsme, ... a za to, kde jsme, Putin opravdu nemůže.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:05 24.01.2022

      flanker - fajn, reakce západu na ruský výpad do Gruzie byla nedostatečná, což chceš kompenzovat tím, že Rusko nebudeme dráždit a budeme chyby hledat především u sebe. Výborně. ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker - fajn, reakce západu na ruský výpad do Gruzie byla nedostatečná, což chceš kompenzovat tím, že Rusko nebudeme dráždit a budeme chyby hledat především u sebe.

      Výborně. Myslím, že to je formulováno jasně.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:32 22.01.2022

    Rusko agresorom jednoznačne je, ak neveríš, opýtaj sa na Ukrajine..... "Takže buď budeme mít klidnou, bezpečnou a prosperující Evropu, která bude bez problému zásobována ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko agresorom jednoznačne je, ak neveríš, opýtaj sa na Ukrajine.....

    "Takže buď budeme mít klidnou, bezpečnou a prosperující Evropu, která bude bez problému zásobována surovinami po souši..."
    To sa skončilo anšlusom Krymu a napadnutím Ukrajiny.... Neži v ilúzii...

    "Taková prosperující Evropa časem vytlačí USA z pozice hlavní rezervní měny. "
    To ťažko. Byrokratizácia a nárokový sociálny štát všetko zarežú....

    "Můžeme snad za to, že máme tak skvělou polohu? Máme se za to omlouvat a nechat si sugerovat sebemrskačství? Proč proboha, vždyť prosperovat lze tak snadno."
    A čo Vrbětice? Odvtedy je ČR na TOP zozname nepriateľov....Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    21:35 22.01.2022

    marky napsal: "Není třeba se stále dokola divit a hledat složitosti v celkem banálním problému, který pro Evropany vlastně ani problémem není." Anexe území slabšího souseda, to se ...Zobrazit celý příspěvek

    marky napsal:
    "Není třeba se stále dokola divit a hledat složitosti v celkem banálním problému, který pro Evropany vlastně ani problémem není."

    Anexe území slabšího souseda, to se v Evropě od 2. sv. války nestalo, a je to zásadní problém. Opravdu nechci aby se to v Evropě stalo standardem.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:57 21.01.2022

  Kromě hackerského útoku na ukrajinské veřejnosprávní weby "neznámí" pachatelé oznámili stovky údajných výbušnin na všelijakých lokacích v UA, včetně škol a zdravotnických zařízení. ...Zobrazit celý příspěvek

  Kromě hackerského útoku na ukrajinské veřejnosprávní weby "neznámí" pachatelé oznámili stovky údajných výbušnin na všelijakých lokacích v UA, včetně škol a zdravotnických zařízení. Máme co do činění s absolutní lůzou, která se neštítí ničeho.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:54 21.01.2022

   Tak už jim tam nevolejte. :-)

   Tak už jim tam nevolejte. :-)

  • Ján Paliga
   22:35 21.01.2022

   Veď v Rostove na Done si dávnejšie načapali svojich z FSB, že tam umiestňovali po domoch vlastné bomby.... Vraj cvičenie - to ale v tom čase tam vybuchovali aj reálne bomby....

   Veď v Rostove na Done si dávnejšie načapali svojich z FSB, že tam umiestňovali po domoch vlastné bomby.... Vraj cvičenie - to ale v tom čase tam vybuchovali aj reálne bomby....

 • Jan Padesátýpátý
  16:30 21.01.2022

  „Ukrajinu nevyzbrojíme.“ Do válčícího Egypta ale Německo zbraně ...Zobrazit celý příspěvek

  „Ukrajinu nevyzbrojíme.“ Do válčícího Egypta ale Německo zbraně vyváží
  https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:02 21.01.2022

   Možná si chtějí udržet odstup v případě jednání normandské čytřky. Berte i tak, že němci nemají moc dobrou reputaci ve východní Evropě od druhé světové války a na někoho by to ...Zobrazit celý příspěvek

   Možná si chtějí udržet odstup v případě jednání normandské čytřky. Berte i tak, že němci nemají moc dobrou reputaci ve východní Evropě od druhé světové války a na někoho by to mohlo působit více emotivně, pokud by se tam objevily zbraně made in germany.

   Němci vyváží i do jiných arabystánů, záleží co si redaktor vybere. Také jednání vůči Íránu je v případě Německa dost jiné než u jiných demokratických států.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  11:03 21.01.2022

  Pokud chtěl Putin zabráit rozmístění jednotek NATO blíže Rusku, zatím dosáhl prvého ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud chtěl Putin zabráit rozmístění jednotek NATO blíže Rusku, zatím dosáhl prvého opaku.

  https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   11:54 21.01.2022

   Zdá se mi to nebo Francie tak nějak zmizela z dění?

   Zdá se mi to nebo Francie tak nějak zmizela z dění?

   • GlobeElement
    12:17 21.01.2022

    Francie má vojáky v Estonsku. Ale jinak se moc neprojevuje, kde ty slavné doby jsou. Faktem je, že Británie není na Rusku závislá co se týče surovin. Kdyby šel obchod na nulu, ...Zobrazit celý příspěvek

    Francie má vojáky v Estonsku. Ale jinak se moc neprojevuje, kde ty slavné doby jsou.

    Faktem je, že Británie není na Rusku závislá co se týče surovin. Kdyby šel obchod na nulu, přežije to. Nevím, jestli by Francie či Německo dlouhodobě vydržely bez ruského plynu.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:38 21.01.2022

     Francie ano, Němci by měli problém. Otázka ovšem je jak dlouho by Severní Asie přežila bez peněz za dodávky surovin.

     Francie ano, Němci by měli problém. Otázka ovšem je jak dlouho by Severní Asie přežila bez peněz za dodávky surovin.

     • flanker.jirka
      19:06 21.01.2022

      Přejdou na válečné hospodářství a přídely potravin. Zbytek bude záležet na tom jak se k sankcím postaví Čína.

      Přejdou na válečné hospodářství a přídely potravin. Zbytek bude záležet na tom jak se k sankcím postaví Čína.

     • Nesher
      19:49 21.01.2022

      Flanker opět v akci, sice tomu vůbec nerozumím, zato mám "názor", že? Číňané samozřejmě sankce nezavedou, ale platbu budou chtít v dolarech, které jaksi Severní Asie nebude mít k ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker opět v akci, sice tomu vůbec nerozumím, zato mám "názor", že?
      Číňané samozřejmě sankce nezavedou, ale platbu budou chtít v dolarech, které jaksi Severní Asie nebude mít k dispozici. Rubl totiž nebude mít žádnou hodnotu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:47 21.01.2022

      Nesher Hlavní je, že tomu rozumíte vy. :-) Je to diktatura, která si šíří svou pravdu a když jim car zavelí, že všichni okolo jsou zrádci tak tam prostě budou žrát klidně trávu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Hlavní je, že tomu rozumíte vy. :-)
      Je to diktatura, která si šíří svou pravdu a když jim car zavelí, že všichni okolo jsou zrádci tak tam prostě budou žrát klidně trávu, protože to řekl car Jak sám píšete, je to Asie. A zavedou-li proti nim opravdu sankce, jak to prezentují, tak jim toho moc nezbude. Protože se všichni postarají i o to, že je jen tak nebudou moci obcházet, například přeprodejem plynu přes prostředníky. Pak se ukáže, zda si budou lidi ochotni hrát na hrdiny, nebo zase vypálí z Aurory a půjdou proti carovi. Míra jejich tolernace jednou přeteče.
      Čína samotná je nevytrhne, to je z čísel patrné.
      Rozhodně tam hrozí i to, že spustí své nouzové plány, jak jsem psal, přechod na válečné hospodařství. To neznamená, že ze zeleniny budou vyrábět hned zbraně, ale vše bude mít pod palcem stát, tedy zbytek toho co tam ještě funguje mimo jeho kontrolu.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:19 21.01.2022

      Flanker Nejsa absolventem VŠŽ, tak ano rozumím tomu. Rozhodně víc než ty. Protože jsem reagoval na tvůj nesmysl, že záleží na Číně, moje odpověď je taková, že Čína samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Nejsa absolventem VŠŽ, tak ano rozumím tomu. Rozhodně víc než ty.
      Protože jsem reagoval na tvůj nesmysl, že záleží na Číně, moje odpověď je taková, že Čína samozřejmě sankce na Severní Asii uplatňovat nebude, jen bude chtít za dodávky zboží dolary, které Severní Asie nebude mít. Válečné hospodářství vyhlásit mohou, ale v reálu to jen prohloubí jejich zaostalost. Takže ať tak nebo tak, jenom tím urychlí svůj úpadek. Otázka je jak dlouho mužík výdrží jenom o pohance (a to ještě když bude dobrá sklizeň).Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:04 21.01.2022

      Nesher Možná už je jejich společnost už trochu nahlodaná i spotřebním způsobem života a už jim jen pohanka stačit nebude. To je něco, co by mohlo odbrzdit změny z k lepšímu v tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Možná už je jejich společnost už trochu nahlodaná i spotřebním způsobem života a už jim jen pohanka stačit nebude. To je něco, co by mohlo odbrzdit změny z k lepšímu v tom našem západním slova smyslu.
      Čína možná sankce uplatňovat nebude, ale bude si moci více diktovat ceny, když jiným státům rusové nebudou moci prodávat, což může Rusko pomoci také srazit níže.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:59 21.01.2022

    Francie má obchodní zájmy na UA a nebude kopírovat Němce.

    Francie má obchodní zájmy na UA a nebude kopírovat Němce.

   • flanker.jirka
    18:55 21.01.2022

    Klimesov
    Francie nikdy nezklame :-)

    Klimesov
    Francie nikdy nezklame :-)

  • Jura99
   18:03 21.01.2022

   Pokud aktuální situaci Ukrajina ustojí, paradoxně ji to víc přiblíží k západu. Železná opona spadne na východní hranici UA, bude nutné masivně zainvestovat do konvenční výzbroje a ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud aktuální situaci Ukrajina ustojí, paradoxně ji to víc přiblíží k západu. Železná opona spadne na východní hranici UA, bude nutné masivně zainvestovat do konvenční výzbroje a mužiky nechat ať si hrají na vojáčky třeba s Čínou.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    22:29 23.01.2022

    Otázka je, či to ustojí vcelku alebo oklieštená o územie ešte viac ako doteraz. V takom prípade by asi nastalo masívne zatýkanie a presuny rusov z celého východu europy do ruska, ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázka je, či to ustojí vcelku alebo oklieštená o územie ešte viac ako doteraz. V takom prípade by asi nastalo masívne zatýkanie a presuny rusov z celého východu europy do ruska, lebo nikto viac nebude riskovať, že Rusko vpadne k niekomu chrániť ublíženú ruskú menšinu .Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  21:41 20.01.2022

  'Ministerstva obrany, zahraničních věcí a další experti jednají o možné pomoci Ukrajině, řekl po dnešním jednání s hejtmany novinářům premiér Petr Fiala. ... Fiala neupřesnil, ...Zobrazit celý příspěvek

  'Ministerstva obrany, zahraničních věcí a další experti jednají o možné pomoci Ukrajině, řekl po dnešním jednání s hejtmany novinářům premiér Petr Fiala.
  ...
  Fiala neupřesnil, jak by Ukrajině mohlo Česko pomoci. „Probíhají jednání mezi ministerstvy obrany, zahraničních věcí a experty, jak pomoci Ukrajině. Až dospějeme k nějakému výsledku, tak budeme veřejnost informovat,“ uvedl předseda vlády.'Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:54 20.01.2022

   Přesně tak si představuji rychlou a rozhodnou pomoc spojencům :-)

   Přesně tak si představuji rychlou a rozhodnou pomoc spojencům :-)

  • Nesher
   12:39 21.01.2022

   Tak ta pomoc je jasná, dodávky munice ráže 152 mm.

   Tak ta pomoc je jasná, dodávky munice ráže 152 mm.

   • flanker.jirka
    19:07 21.01.2022

    Ještě, že tu jsou železné zásoby.

    Ještě, že tu jsou železné zásoby.

    • Nesher
     19:51 21.01.2022

     Ne je to ideální příležitost jak se zbavit něčeho co sami už nebudeme potřebovat a ještě to někomu pomůže.

     Ne je to ideální příležitost jak se zbavit něčeho co sami už nebudeme potřebovat a ještě to někomu pomůže.

     • flanker.jirka
      20:54 21.01.2022

      Popravdě, čekal jsem, že dojde na to, že se Dany předají AZ. Ale údajně té munice máme stále dost i na toto. Chybí ještě se zbavit munice pro BVP 1, které jsme tam dávali. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Popravdě, čekal jsem, že dojde na to, že se Dany předají AZ. Ale údajně té munice máme stále dost i na toto. Chybí ještě se zbavit munice pro BVP 1, které jsme tam dávali.
      Ale zase z toho může něco být pro průmysl. Už si testovali modernizovanou Danu. To by se jim šiklo ještě více, hounice s novým SŘP, schopnosti MRSI a shoot and scoot.
      https://www.armadninoviny.cz/u... Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:24 21.01.2022

      Flanker Dany nikdy neměly jít k AZ, ale do mobilizacních skladů (a to ještě ne všechny), AZ u dělostřelců budou cvičit na Ceasarech. Ukrajina modernizované Dana objednala, už ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Dany nikdy neměly jít k AZ, ale do mobilizacních skladů (a to ještě ne všechny), AZ u dělostřelců budou cvičit na Ceasarech. Ukrajina modernizované Dana objednala, už se v EA dělají. Navíc tu munici lze použít I do jiných systémů než DANA.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:09 21.01.2022

      Nesher 152 mm s větší pravděpodobností použijí v jiných houfnicích než v DANA M2, bude chvíli trvat než ty houfnice dostanou a začnou používat. Ale čekal bych, že bude naše vláda ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      152 mm s větší pravděpodobností použijí v jiných houfnicích než v DANA M2, bude chvíli trvat než ty houfnice dostanou a začnou používat.
      Ale čekal bych, že bude naše vláda velkorysejší, zatím se píše pouze o 5000 kusech munice. ˇČekal bych alespoň o nulu na konci čísla více.
      Pokud by to bylo pro Dany, kterých si objednali 26, tak při 40 kusech munice je to s bídou 5 palebných průměrů. (pokud si nepovezou až 60 kusů, jak to mu je u původních dan)Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:59 22.01.2022

      Flanker Množství ještě nikdo oficiálně nepotvrdil, 50 000 to jistě nebude, to je zhruba vše co máme. Ale ať, tak nebo tak, je to alespoň něco. Jsme jedni z mála co nabízejí ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Množství ještě nikdo oficiálně nepotvrdil, 50 000 to jistě nebude, to je zhruba vše co máme.
      Ale ať, tak nebo tak, je to alespoň něco. Jsme jedni z mála co nabízejí konkrétní pomoc, navíc to nemusí být vše. Letos se mají vyřadit relativně nové Mi 35, máme ještě relativně dost munice 7,62x39 a určitě by se našlo ještě něco jiného co by UA mohlo pomoc. Když si to srovnám např. s našimi ex federální i "bratry" či Poláky (tak oblíbenými u zdejší redakce), kteří zatím mlčí, nemáme se za co stydět. Samozřejmě 2000 NTLAW, které poslalo UK to není, ale určitě to pomůže.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:33 20.01.2022

  V současnosti by konflikt na Ukrajině pomohl hlavně Bidenovi,ten se zrovna neutápí v moři důvěry voličů.
  Mohl by tím zabodovat,ostatně na to má své poradce.

  V současnosti by konflikt na Ukrajině pomohl hlavně Bidenovi,ten se zrovna neutápí v moři důvěry voličů.
  Mohl by tím zabodovat,ostatně na to má své poradce.

  • Ján Paliga
   22:19 20.01.2022

   Konflikt chýba Vodcovi v inej časti sveta.... on chrastí zbraňami, tak sa vyhecoval....

   Konflikt chýba Vodcovi v inej časti sveta.... on chrastí zbraňami, tak sa vyhecoval....

  • GlobeElement
   07:56 21.01.2022

   Že by mu šel Putin tak na ruku? Napadne Ukrajinu, aby pomohl Bidenovi?

   Že by mu šel Putin tak na ruku? Napadne Ukrajinu, aby pomohl Bidenovi?

   • Tesil
    11:38 21.01.2022

    To jsem opravdu napsal tak složitě,nepochopitelné těch pár slov?

    To jsem opravdu napsal tak složitě,nepochopitelné těch pár slov?

    • GlobeElement
     12:17 21.01.2022

     Záleží na tom. Cos chtěl napsat?

     Záleží na tom. Cos chtěl napsat?

   • Torong
    13:27 21.01.2022

    Ne. Jen jisi opět napsal pitomost, kterou jsi dostal sám sebe...

    Ne. Jen jisi opět napsal pitomost, kterou jsi dostal sám sebe...

   • flanker.jirka
    18:58 21.01.2022

    Pořád je šance, že se na něčem přijatelném pro UA a RU dokáží dohodnout státy normandské čtyřky.

    Pořád je šance, že se na něčem přijatelném pro UA a RU dokáží dohodnout státy normandské čtyřky.

  • Nesher
   12:41 21.01.2022

   A proto severoasijský vůdce klade čím dál nestoudnější požadavky, např. vojenské stažení z Rumunska a Bulharska?
   Spíše to vypadá, že se Severní Asie už pro válku rozhodla.

   A proto severoasijský vůdce klade čím dál nestoudnější požadavky, např. vojenské stažení z Rumunska a Bulharska?
   Spíše to vypadá, že se Severní Asie už pro válku rozhodla.

   • flanker.jirka
    19:08 21.01.2022

    To už tu bylo minulý týden, jen to více specifikovali. Ale jsou hodně naivní.

    To už tu bylo minulý týden, jen to více specifikovali. Ale jsou hodně naivní.

    • Nesher
     19:54 21.01.2022

     Naivní nejsou, jen zcela nestoudní, co ale chtít od stepních barbarů.

     Naivní nejsou, jen zcela nestoudní, co ale chtít od stepních barbarů.

     • flanker.jirka
      23:10 21.01.2022

      Plyn a ropu :-D víc nemají

      Plyn a ropu :-D víc nemají

     • Nesher
      19:41 22.01.2022

      Naštěstí nejsou jediní.

      Naštěstí nejsou jediní.

 • Jan Padesátýpátý
  16:03 20.01.2022

  'Názory, že by Německo nemělo sledovat pouze ekonomickou výhodnost projektu, dosud zaznívaly hlavně od koaličních Zelených, kteří se už v minulosti stavěli k Nord Streamu odmítavě. ...Zobrazit celý příspěvek

  'Názory, že by Německo nemělo sledovat pouze ekonomickou výhodnost projektu, dosud zaznívaly hlavně od koaličních Zelených, kteří se už v minulosti stavěli k Nord Streamu odmítavě. Ministryně zahraničí za Zelené Annalena Baerbocková se po úterním jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Moskvě vyjadřovala velmi sebevědomě a prohlásila, že Německo bude každopádně bránit společné hodnoty „i za vysokou ekonomickou cenu“.'Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  00:32 20.01.2022

  "O dodávce zbraní a munice Kyjevu podle ministryně obrany Jany Černochové uvažuje i česká vláda, uvedl v úterý deník Hospodářské noviny."

  "O dodávce zbraní a munice Kyjevu podle ministryně obrany Jany Černochové uvažuje i česká vláda, uvedl v úterý deník Hospodářské noviny."

  • GlobeElement
   07:54 20.01.2022

   Bylo by to fajn gesto. Se spoustou přínosů: 1. Ukrajina by měla o něco víc munice (asi nic zásadního, ale každý kousek se počítá) 2. Lipavský by musel zaujmout jasný postoj 3. ...Zobrazit celý příspěvek

   Bylo by to fajn gesto. Se spoustou přínosů:

   1. Ukrajina by měla o něco víc munice (asi nic zásadního, ale každý kousek se počítá)
   2. Lipavský by musel zaujmout jasný postoj
   3. Zemana by šlehlo
   4. Povzbudilo by to morálku Ukrajinců
   5. Němci by měli nad čím přemýšletSkrýt celý příspěvek

   • Torong
    08:53 20.01.2022

    Kouká, že větší přínos než pro Ukrajince by to mělo pro nás...

    Kouká, že větší přínos než pro Ukrajince by to mělo pro nás...

    • GlobeElement
     11:26 20.01.2022

     Podle mne nepochybně.

     Podle mne nepochybně.

 • ARES
  19:43 19.01.2022

  Německo uvažuje dál než ostatní zaangažovaní v ukrajinsko-ruském konfliktu. Je si vědomo, že válečné řešení tohoto konfliktu nemá žádné pozitivní východisko. A navíc je zde ...Zobrazit celý příspěvek

  Německo uvažuje dál než ostatní zaangažovaní v ukrajinsko-ruském konfliktu. Je si vědomo, že válečné řešení tohoto konfliktu nemá žádné pozitivní východisko. A navíc je zde nebezpečí, že jeho řešení se vymkne z rukou se zcela opačným výsledkem než se očekává. V tomto směru lze nalézt řadu příkladů. Však nedávná i současná historie Evropy je toho dokladem. První světová válka místo vítězství Německa přinesla nejen pád tří evropských velmocí, ale i počátek sesuvu významu Evropy na světové dění. Druhá světová mimo porážky Německa jen urychlila tempo poklesu moci Evropy, což se promítlo nejen do rozpadu koloniálního uspořádání spojené především s poklesem významnosti evropských "koloniálních" zemí, ale především do vzniku nových afrických a asijských států z bývalých kolonií a jejich rozmach tak, že politické a ekonomické dění se přesouvá do Asie. A to přeci nebylo záměrem vítězství ve druhé světové válce.

  Vojenské řešení konfliktu Ukrajina-Rusko hrozí tím, že může vyústit v rozvrat současného evropského uspořádání a EU se všemi politickými a sociálně-ekonomickými negativními dopady. Však v tomto směru máme za poslední dobu nemálo příkladů. Pro Německo "Maximalizovat cenu ruské agrese ve prospěch Ukrajiny" tak znamená vážné ohrožení jeho ambicí stát se hegemonem EU a vzdání se realizace svého snu "Green Dealu". Uvědomění si sebezáchovy je přednější než hájení cizích zájmů. Že do konfliktu Ukrajina-Rusko "hází vidle", tak vůbec nemůže být něčím překvapivým.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:58 19.01.2022

   V rusko-ukrajinskom konflikte je najviac zaangažované Rusko. Stačí vrátiť stav spred roka 2014 a zaplatiť Ukrajine škody... Žiaľ, zmarené ukrajinské životy a životy civilistov letu ...Zobrazit celý příspěvek

   V rusko-ukrajinskom konflikte je najviac zaangažované Rusko. Stačí vrátiť stav spred roka 2014 a zaplatiť Ukrajine škody... Žiaľ, zmarené ukrajinské životy a životy civilistov letu MH17 už sa nahradiť nedajú...Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:56 20.01.2022

   Pokud nemá dojít k vojenskému řešení, musí být Ukrajina dost silná na to, aby se Rusko neodvážilo agrese. Pokud někomu hrozí rozpad, je to Rusko. Porážka na Ukrajině by znamenala ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud nemá dojít k vojenskému řešení, musí být Ukrajina dost silná na to, aby se Rusko neodvážilo agrese.

   Pokud někomu hrozí rozpad, je to Rusko. Porážka na Ukrajině by znamenala konec Putina. A povzbuzení pro všechny separatisty, co jich v Rusku je.Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    16:26 20.01.2022

    Nemecko ide formou ústupkov Putinovmu Rusku. Kľudne obetuje Ukrajinu, keď sa bude dať Pobaltie a ďalšie štáty. Politika Nemecka povoľuje posilňovanie vplyvu Putinovho Ruska v EU, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemecko ide formou ústupkov Putinovmu Rusku. Kľudne obetuje Ukrajinu, keď sa bude dať Pobaltie a ďalšie štáty. Politika Nemecka povoľuje posilňovanie vplyvu Putinovho Ruska v EU, ktorý si dupne a Nemec sa zľakne. Len aby malo samo kľud, spamätá sa možno až vtedy keď budú Ruské tanky stáť na Odre a Putin si klásť ďalšie pravidlá hry. Presne to sa stane, keď odíde USA z EU. Pretože západné štáty EU nemajú vojenskú kapacitu obhájiť si svoje záujmy a ani to vlastne nepotrebujú. Vedia že Putinov plán je obnova Sovietskeho zväzu a obnova Ruského vplyvu vo východnej a strednej EU. Čo sme my pre Nemca? Lacná výrobná linka. Nič viac. To je ich mentalita, vždy sme boli a vždy budeme pre tento národ niečo menej. Oni majú svoju hrdosť a toto ich zmýšľanie sa nezmenilo po stáročia. Západné krajiny spravia kompromis a obetujú nás pre vlastnú bezpečnosť. Potom podpíšu s Ruskom pakt o neútočení, pakt o vzájomnej hospodárskej spolupráci a bude vybavené. Ale to bude ich začiatok konca, ako pred II. svetovou vojnou a ústupkami Hitlerovmu Nemecku.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     19:42 20.01.2022

     Měl jsem nedávno dobrý rozhovor s jedním Německým kolegou. Pocit že sme jen levná výrobna vyvracel tvrzením, že pro Německo, jakožto exportní ekonomiku, je mnohem výhodnější, když ...Zobrazit celý příspěvek

     Měl jsem nedávno dobrý rozhovor s jedním Německým kolegou. Pocit že sme jen levná výrobna vyvracel tvrzením, že pro Německo, jakožto exportní ekonomiku, je mnohem výhodnější, když se nám bude dařit dobře a tedy budeme kupovat víc jejich zboží. logiku to má a docela se mi líbí.

     Obecně to jde vztáhnout i na Německou zahraniční politiku - oni zkrátka chtějí klid, aby si mohli vyrábět ta svá auta, nakupovat levné suroviny a všechno bylo v pohodě. Jakákoliv konfrontace v Evropě by tenhle klídeček rozvrátila a nedejbože by museli začít vyrábět zbraně, čehož se štítí (teď zbraně vyrábějí jen aby se neřeklo). Nejsem si ale jistý, zda ona politika "chci být se všemi kamarád" je pro budoucnost Německa vhodná - zkrátka ambice nevalné. Trochu mi tím připomínají dvoumetrového tlustého šprta s brýlemi, kterého všichni ve třídě šikanují a zesměšňují. Potom mu ale rupne v kouli a zbije všechny spolužáky i s učitelem. Tak nějak si myslím, že pro nás a Evropu je lepší, když je Německo v tom stavu hodného "ňoumy" než opačném extrému...Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  15:45 19.01.2022

  Nad švédskými jadernými elektrárnami a vládními budovami létají velké vojenské průzkumné "drony" neznámého původu, už několik dní po sobě. Podezřelé jsou dvě ruské lodě, které se ...Zobrazit celý příspěvek

  Nad švédskými jadernými elektrárnami a vládními budovami létají velké vojenské průzkumné "drony" neznámého původu, už několik dní po sobě. Podezřelé jsou dvě ruské lodě, které se už třetí den zdržují u švédského pobřeží.

  Rusko začalo o víkendu postupně evakuovat diplomatický personál z Ukrajiny, britské MZV má od pondělka krizovou pohotovost. Ukrajina urychluje mobilizaci jednotek územní obrany.

  Někdo také posílá švédským dětem výhrůžky válkou s Ruskem přes TikTok. Případ šetří policie.

  Přísun letectva do blízkosti hranice, ať už na Krym, nebo do Běloruska, je další předpokládaný indikátor, že se čas krátí. Obdobně jako nejméně 36 odpalovacích zařízení operačně taktických střel Iskander.

  Rusko začalo o víkendu postupně evakuovat diplomatický personál z Ukrajiny, britské MZV má od pondělka krizovou pohotovost. Ukrajina urychluje mobilizaci jednotek územní obrany.

  https://www.blisty.cz/art/1066... Skrýt celý příspěvek

 • Petr xx
  12:56 19.01.2022

  cejkis Evropa musí začít hájit své zájmy a to nejsou americké zájmy. -------------------------------------------------------------------------- Asi to nevíš Evropa a USA+ Kanada ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis
  Evropa musí začít hájit své zájmy a to nejsou americké zájmy.
  --------------------------------------------------------------------------
  Asi to nevíš Evropa a USA+ Kanada jsou spojenci a sdílejí stejné
  hodnoty.
  Dle tebe nejspíž Evropa má se podvolit Rusku a hájit zájmy jejich
  oligarchů .Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   18:37 19.01.2022

   Spojenectví neznamená, že máte v každém koutě světa stejné zájmy. Ostatní nekomentuji.

   Spojenectví neznamená, že máte v každém koutě světa stejné zájmy. Ostatní nekomentuji.

 • cejkis
  12:35 19.01.2022

  V záplavě informačního balastu , pohybů zbraní jako součást vyjednávací taktiky čtenář zapomene kdo má jaké cíle. Cílem Ruska není bojovat na Ukrajině. Pro ně je udržení Donbasu ...Zobrazit celý příspěvek

  V záplavě informačního balastu , pohybů zbraní jako součást vyjednávací taktiky čtenář zapomene kdo má jaké cíle.

  Cílem Ruska není bojovat na Ukrajině. Pro ně je udržení Donbasu a Luhansku nákladné a mají zájem řešení prodat. Výměnou za záruky, že nebudou mít americké základny u svých hranic což lze interpretovat vstupem do NATO. Věřím, že se podaří najít i jiné záruky. Například členství Ukrajiny v NATO, se závazkem, že zde nebudou americké základny a jednotky po dobu více než x. Německo může skrytě nabídnout, že Ukrajinu navenek podpoří v členství, ale už ji nikdy posléze neschválí. Řešení tedy existuje, stejně tak pro Gruzii, což je úplně identický scénář Americkoruského konfliktu.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:48 19.01.2022

   Jak do toho zapadá anexe Krymu, Osetie, Abcházie a ve své podstatě i podněstří? Rusko nikomu nevěří, protože "podle sebe soudím tebe" - samo žádné dohody nedodržuje. A když ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak do toho zapadá anexe Krymu, Osetie, Abcházie a ve své podstatě i podněstří?

   Rusko nikomu nevěří, protože "podle sebe soudím tebe" - samo žádné dohody nedodržuje.

   A když neexistuje možnost dohody, jak lze zabránit orientaci Ukrajiny na západ? Jedině její okupací.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    18:36 19.01.2022

    Dtto níže

    Možnost dohody naopak existuje.

    Dtto níže

    Možnost dohody naopak existuje.

    • GlobeElement
     19:43 19.01.2022

     Dohody, kterou obě strany dodrží? Jako smlouvu o uznání hranic nebo Budapešťské memorandum? Dohoda, u které není jisté její dodržení, není dohodou. Možnost dohody tedy neexistuje. Zobrazit celý příspěvek

     Dohody, kterou obě strany dodrží? Jako smlouvu o uznání hranic nebo Budapešťské memorandum?

     Dohoda, u které není jisté její dodržení, není dohodou. Možnost dohody tedy neexistuje.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:23 19.01.2022

   "Cílem Ruska není bojovat na Ukrajině." Tak proč tam bojují? Proč jsou ruští vojáci v Doněcké a Luhanské oblasti? Proč Rusové vojensky anektovali Krym? Proč shromáždili okolo 100 ...Zobrazit celý příspěvek

   "Cílem Ruska není bojovat na Ukrajině."
   Tak proč tam bojují? Proč jsou ruští vojáci v Doněcké a Luhanské oblasti? Proč Rusové vojensky anektovali Krym? Proč shromáždili okolo 100 000 vojáků i s těžkou technikou a vyhrožují válkou?
   Když teda oni válku nechtějí?

   Omyl milý pane. Rusko možná nechce reálně bojovat na Ukrajině, ale bohužel tou stupidní politikou Putina a svých politických představitelů se dostali do takové situace, ze které není východisko. Já si moc dobře pamatuji, jak v roce 2014 se obsazení Krymu popisovalo jako geniální Putinův tah, kterým vytřel západu zrak a ejhle. Nyní se tyto kroky začínají obracet proti Rusku. Ukrajina je bezpečnostním klíčem v Evropě a pro Rusko. Jenomže Ukrajina jaksik už není ochotna jednat o své neutralitě, protože zjistili že to k ničemu nevede. Putinovi geniální tahy vehnaly Ukrajinu NATO přímo do náruče. A tím pádem Putin svou geniální politikou naprosto podkopal bezpečnost Ruska jako takového.
   Samozřejmě, že "jednoduché" východisko z této situace je. Navrátit Krym, stáhnout se z Luhanska a Doněcka, nabídnout reparace za způsobené škody a začít vyjednávat se samotnou Ukrajinou a nesnažit se prosadit své záměry skrze třetí stranu.
   Ovšem to po ruských politicích a Putinovi chtít nemůžeme, protože by tím přiznali, že celách 8 let lhali světu, lhali svému národu, lhali o tom že západ ohrožuje Rusko atd. atd.
   Ruští politici si bezpečnostní situaci Ruska rozjebali sami. Teď neví jak z toho ven a snaží se na NATO a jiných zemích vynutit si ústupky tím, že vyhrožují válkou.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    13:32 19.01.2022

    Putin nemůže Krym vrátit. Vzpomeň na ruský propagandistický seriál o I. světové válce (kterou, podle toho seriálu, Rusko vlastně úplně samo vyhrálo, ale to jen na okraj). V ...Zobrazit celý příspěvek

    Putin nemůže Krym vrátit. Vzpomeň na ruský propagandistický seriál o I. světové válce (kterou, podle toho seriálu, Rusko vlastně úplně samo vyhrálo, ale to jen na okraj).
    V posledním (?) díle byl silně kritizován brest-litevský mír. Bylo tam jasně řečeno zhruba toto: "Rusko se během dějin účastnilo mnoha válek. ne všechny skončily pro Rusko vítězně. Ale nikdy neplatilo ani rubl reparací a neodevzdalo ani metr svého území".

    Ztratit území, to je z ruského pohledu absolutní prohra a nepřijatelná potupa. Proto nemůže Krym vrátit.

    Ale bez toho se zase neusmíří s Ukrajinou. Dostalo se do pasti, ze které nemůže ven. Putin může zaútočit už jen proto, že neví, co má dělat.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:06 19.01.2022

     Vodca Severnej Ázie, respektíve jeho následníci zistia, ako precedens anšlusu Krymu sa obráti voči nim, ak si Čína vezme naspäť svoju časť Sibíri, ktorú jej imperiálne Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

     Vodca Severnej Ázie, respektíve jeho následníci zistia, ako precedens anšlusu Krymu sa obráti voči nim, ak si Čína vezme naspäť svoju časť Sibíri, ktorú jej imperiálne Rusko ukradlo v polovici 19. storočia.... Zatiaľ ju kolonizuje svojim obyvateľstvom...Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    18:35 19.01.2022

    Oblasti v Gruzii - aby Gruzie nemohla vstoupit do NATO a tím Američané umístit svou základnu u ruských hranic. Oblasti na Ukrajině - aby Ukrajina nemohla vstoupit do NATO a tím ...Zobrazit celý příspěvek

    Oblasti v Gruzii - aby Gruzie nemohla vstoupit do NATO a tím Američané umístit svou základnu u ruských hranic.

    Oblasti na Ukrajině - aby Ukrajina nemohla vstoupit do NATO a tím Američané umístit svou základnu u ruských hranic.

    Krym - již kopíruji, jsou to pořad stejné otázky

    Diskuze, kde jsem poukazoval na jednostranný pohled zde v minulosti byly rozsáhlé. A v podstatě vždy skončí urážkami.

    Píšete o roztahování Ruska a ohrožení české suverenity a postavení ˇČR ve společnosti západních zemí. Když na aktuální dění koukáte pohledem, kdy obsazení Krymu a východní Ukrajiny je rok 0, tak budu mít pro tento pohled pochopení.
    Kdo chce vidět více, musí se podívat do vývoje Ukrajiny před obsazením Krymu. A teď by mohla následovat kopie mnoha příspěvků o vývoji, o návrhu pro Ukrajinu nevýhodné asociační dohody s EU atd. Přestavte si scénář, který měl následovat. Majdan v době olympiády v Soči s cílem dosadit proamerický režim. Střídání již poněkolikáté. Ruský modus operandi jsou asi více otravy než americké neziskovky a burcovaní davů. Následovalo mělo vypovězení smlouvy o základně na Krymu. Rusko mělo přijít o domovský přístav své Černomořské flotily. Nový přístav pro mělké vody nikdy nemohli stihnout dokončit. Rusko mělo ztratit schopnost promítat svou sílu ve Středozemí v době probíhajícího konfliktu v Sýrii. A místo Rusů se v Černém moři na Krymu mělo zabydlet americké ná´mořnictvo. Tak přesně tímto způsobem ohrozili zájmy Ruska na celém Blízkém východě a Šojgu tuto hrozbu vyřešil bez jediného výstřelu obsazením Krymu. To je pro Vás rok 0. Pro mne nikoliv. Je to jen ukázka čeho jsou Rusové schopni, když je budou hnát Američané skrze Evropany do kouta.

    Proč má u hranic armádu? Protože ji mají na druhé straně Ukrajinci a hlavně je to součást vyjednávání. Je to poker. Vyjednávání bez tlaku na mezinárodní scéně nic neznamená. Dělají to všichni, kteří mají karty.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     19:45 19.01.2022

     Kopíruješ ruskou paranoiu, to je všechno. Tímto způsobem Rusové obhájí cokoliv. Kde se poděl bezpečnostní zájem Ukrajiny? Není podstatný, záleží jen na ruském? No pak se nediv, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Kopíruješ ruskou paranoiu, to je všechno. Tímto způsobem Rusové obhájí cokoliv.

     Kde se poděl bezpečnostní zájem Ukrajiny? Není podstatný, záleží jen na ruském? No pak se nediv, že sousedi Ruska chtějí do NATO.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:19 19.01.2022

     "Ano existovali,ale mnohe poprepustali mnoho ludi i preto na Slovensku,bola v roku 1992 nezanestnanost uz vyse 10 percent a v Cechach asi 2 percenta!Vlada prezidenta Havla,nic pre ...Zobrazit celý příspěvek

     "Ano existovali,ale mnohe poprepustali mnoho ludi i preto na Slovensku,bola v roku 1992 nezanestnanost uz vyse 10 percent a v Cechach asi 2 percenta!Vlada prezidenta Havla,nic pre zachranu zbrojoviek neurobila,naopak,pamatam si ako Havel tvrdil,ze vyrabat zbrane je neludske...Ja som vy tch rokoch pracoval v jednej takej zbrojovke a viem ako to bolo."

     Skús nám tu teda rozobrať výhody a nevýhody zmluvy Ukrajiny s EÚ a rovnako to analogicky porovnať s navrhovanou zmluvou medzi Ukrajinou a Ruskom....

     "Přestavte si scénář, který měl následovat. Majdan v době olympiády v Soči s cílem dosadit proamerický režim."
     To nebolo vôbec cieľom Majdanu.... A Majdanu o Spokojné štáty nešlo už vôbec....

     "Následovalo mělo vypovězení smlouvy o základně na Krymu."
     Krátko predtým predĺžili zmluvu, no ešte to tak, aby Ukrajina platila sankcie za nedodržanie zmluvy....

     "Rusko mělo ztratit schopnost promítat svou sílu ve Středozemí v době probíhajícího konfliktu v Sýrii."
     To by stratilo tak či tak, stačí zablokovať Bospor a Dardanely... Rusko premietalo svoju silu bombardovaním civilných štvrtí v Sýrii neriadenými bombami.... Hrdinské... Ako v Groznom, obývanom cca 25% ruským obyvateľstvom v roku 1994....

     "A místo Rusů se v Černém moři na Krymu mělo zabydlet americké ná´mořnictvo. "
     Načo by to robilo, pozri si krajiny NATO, ktoré omýva Čierne more.... Čierne more stačí zaštupľovať v najužšom mieste.

     "Tak přesně tímto způsobem ohrozili zájmy Ruska na celém Blízkém východě a Šojgu tuto hrozbu vyřešil bez jediného výstřelu obsazením Krymu."
     Prečo teda bránia ukrajinským civilným lodiam prechod do svojho Azovského mora? Mierumilovní bratskí Slovania....

     "Proč má u hranic armádu? Protože ji mají na druhé straně Ukrajinci a hlavně je to součást vyjednávání. Je to poker. Vyjednávání bez tlaku na mezinárodní scéně nic neznamená. Dělají to všichni, kteří mají karty."
     No na slabú Ukrajinu si trúfnu, geroji.... Len aby v Severnej Ázii nestratili nervy, ako sa to neraz stalo....Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     07:36 20.01.2022

     Cejkis. Takže Rusové chtějí válčit. Uvědomujete si, že jste tímhle příspěvkem naprosto popřel své předchozí tvrzení? Válčili v Gruzii aby zabránili vybudování nějaké imaginární ...Zobrazit celý příspěvek

     Cejkis.
     Takže Rusové chtějí válčit.
     Uvědomujete si, že jste tímhle příspěvkem naprosto popřel své předchozí tvrzení?
     Válčili v Gruzii aby zabránili vybudování nějaké imaginární základny NATO nebo USA.
     Takže tím potvrzujete, že Rusko válčit chce.

     A ten zbytek. Je to tak, ale vlastně úplně jinak že.
     Je mi líto, ale já nemám náladu bavit se o hypotetických možnostech vývoje ala co by kdyby. "Není to pravda, ale mohla by být" To je alibizmus, lži, nesmysly atd. atd.
     Podobnou rétoriku používal svého času Hitler a kdejaký fanatický pošuk. "My jsme tu válku nechtěli, ale vy jste nás k ní donutili" Sračka. Naprosto stupidní argument.
     To co jste napsal, se totiž nikdy nestalo.
     Realita je taková, že to bylo Rusko, které napadlo Ukrajinu. Byla to Ruská armáda, která překročila Rusko - Ukrajinské hranice bez oficiálního vyhlášení války. Je to Ruská armáda a její vojáci co zabíjejí Ukrajince pod falešnou záminkou. Rusko je zde agresorem. Tohle jsou fakta a tohle je realita. Pokud to chcete omlouvat budiž...

     Nic o roztahování Ruska a ohrožení suverenity ČR nepíšu.
     Jasně jsem popsal, že nynější situaci si Rusko může zcela samo. Bezohledná politika Putina a ruských politických představitelů dostala Rusko do této situace. Situace, kterou oni nejsou schopni vyřešit. Nikdo jiný za to nemůže. A proto šíří Rusáci tyhle propagandistické, alibistické bludy které jste tu opsal, aby se ospravedlnili, ale jasně v roce 2014 by údajná výpověď základny na Krymu zhoršila zásobování Ruských jednotek v Sýrii, které tam sice jsou až od roku 2015, ale to je jen detail že.

     Aha. Takže najednou ta Ruská rétorika, "že na svém území si smí vláda přesouvat své vojska jak chce" neplatí?
     Ukrajina má své vojska na hranici s Ruskem, protože to byla Ruská armáda, která jako první překročila hranice, napadla Ukrajinu a destabilizovala krajinu.
     Takže asi tak. :-)Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     10:11 20.01.2022

     Základne USA sú nezmyselná argumentácia, pretože členstvo v NATO nie je podmienkou ich zriadenia - môžu ich tam mať aj na základe obyčajnej obojstrannej zmluvy, ako inde ... :-D

     Základne USA sú nezmyselná argumentácia, pretože členstvo v NATO nie je podmienkou ich zriadenia - môžu ich tam mať aj na základe obyčajnej obojstrannej zmluvy, ako inde ... :-D

    • pjaro77
     00:04 21.01.2022

     Rusko má najväčšie územie na svete aj po rozpade ZSSR. Prístav bol dejure ukrajinský a bola ich vec, koho tam pozvú. Taktiež je ich vec či tam zavedú proamerický režim alebo iný. ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusko má najväčšie územie na svete aj po rozpade ZSSR. Prístav bol dejure ukrajinský a bola ich vec, koho tam pozvú. Taktiež je ich vec či tam zavedú proamerický režim alebo iný.
     Rus (z hľadiska geopolitiky) má problém so svojou mentalitou, myslí si, kam v minulosti došiel, tam to je jeho až do konca sveta. S tým mali problém aj iné veľmoci v minulosti, väčšine už došlo, že sa staré časy nevrátia, rusku nie.

     Tu sa pozri ako funguje ruský politický fanatizmus. Už tým nakazili aj deti. (zoberieme si späť aljašku a podobné bláboly)
     https://hlidacipes.org/predsko... Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:18 19.01.2022

  Ten oblet Německa možná nebyl tak skandální:
  https://twitter.com/bopanc/sta...

  To, že jde ale Německo na ruku Rusku, stále platí.

  Ten oblet Německa možná nebyl tak skandální:
  https://twitter.com/bopanc/sta...

  To, že jde ale Německo na ruku Rusku, stále platí.

  • cejkis
   11:56 19.01.2022

   :-)))) Rozšiřuji o další položku do sbírky výmluv.

   :-)))) Rozšiřuji o další položku do sbírky výmluv.

   • Torong
    09:02 20.01.2022

    A proč, vždyť jsi za to nedávno Německo chválil?

    A proč, vždyť jsi za to nedávno Německo chválil?

  • petres
   13:13 20.01.2022

   Problém je, že tak letěli i zpět do GB. Takže se řídili pravidlem RAF pro leteckou přepravu vojenského materiálu vyhýbat se létání nad hustě obydlenými oblastmi i s prázdným ...Zobrazit celý příspěvek

   Problém je, že tak letěli i zpět do GB. Takže se řídili pravidlem RAF pro leteckou přepravu vojenského materiálu vyhýbat se létání nad hustě obydlenými oblastmi i s prázdným letadlem?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3