Reznikov: Ukrajina chce maximalizovat cenu ruské agrese

Reznikov: Ukrajina chce maximalizovat cenu ruské agrese
Delegace vedená ukrajinským ministrem obrany Reznikovem jedná s litevským ministrem obrany / mil.gov.ua (Zvětšit)

Oleksij Reznikov (oficiální TW účet) zastává dva měsíce post ukrajinského ministra obrany. Za tuto dobu stihl navštívit Izrael, Spojené státy i Švédsko, se kterým navíc podepsal novou dohodu o obranné spolupráci. Aktivně též vystupuje vnitrostátně a ohlásil plán strukturálních reforem, k nimž se řadí změny v realizaci státních zakázek a revize vývojových projektů. Jeho postřehy a návrhy na řešení ukrajinských bezpečnostních problémů přibližují, kam jsou západní státy v podpoře Kyjeva ochotné zajít.

První vážnou výzvu musel Oleksij Reznikov řešit krátce poté, co se 4. listopadu minulého roku ujal úřadu. Mediální prostor v té době zahltily zprávy o hrozící ruské invazi na Ukrajinu. Reznikov na tuto bezprostřední hrozbu reagoval bez emocí a 100 000 vojáků podél rusko-ukrajinské hranice označil za srovnatelný stav v porovnání s loňským jarem a létem. Rusy vybudované zázemí pro 175 000 příslušníků ozbrojených sil k tomu označil za z velké části nevyužívané.

Naše zpravodajské služby analyzují všechny scénáře, včetně těch nejčernějších,“ uvedl začátkem prosince Reznikov. „Zaznamenaly, že riziko širokosáhlé ruské eskalace existuje. Nejpravděpodobněji bude moci být uskutečněna koncem ledna.“ Rusko ukrajinské předpovědi odmítá a kontruje, že je to právě Kyjev, kdo připravuje zahájení nové ofenzivy.

Od roku 2014 patří ke stěžejním úkolům každého ukrajinského ministra obrany zabránit opakování ruské agrese. Výjimkou není ani Reznikov, který nešetří kritikou západních států. Sedm let snah v rámci Normandského formátu, První minské dohody, Druhé minské dohody a jednání o Steinmeierově formuli nepřineslo žádné znatelné výsledky ve znovuobnovení územní celistvosti Ukrajiny. Řešení proto v krátkodobém výhledu vidí ve zvyšování ceny, jež Rusko bude nuceno za další agresi zaplatit: „Eskalace je pravděpodobný scénář, nikoliv nevyhnutelný, a naším úkolem je jí zabránit. Musíme učinit cenu za eskalaci neakceptovatelnou pro agresora.


Rozhovor s Oleksijem Reznikovem pro britský zahraničněpolitický institut Chatham House.

Dlouhodobé řešení spojuje ukrajinský ministr obrany s odchodem Ruska z Krymu a z východní Ukrajiny. Reznikov se jako realistický optimista domnívá, že Zelený úděl a konec spalovacích motorů v EU do roku 2030 významně sníží její závislost na ruské ropě a plynu. Pokud západní státy ještě přistoupí na ukrajinské výzvy a rozšíří protiruské hospodářské sankce, Moskva možná začne hledat cestu, jak ze zabraných ukrajinských území ustoupit. „Věřím, že celkem brzy budeme pozorovat deokupaci. Dojde k ní přitom za ruského souhlasu. To je jisté. Prostě nebudou mít jinou možnost. Ruská vláda ještě bude pokládat věnce k pomníkům obětí ruské agrese. To není vtip.“ Rusko podle Reznikova každoročně vynakládá na podporu Doněcké a Luhanské lidové republiky pět miliard dolarů.

Přístup mnoha evropských zemí ovšem vychází ze zásady „Rusko nedráždit“, což Reznikov pokládá za nefunkční a riskantní. „Přání neprovokovat Rusy a navazovat s nimi obchodní vztahy už vyústilo k částečné okupaci Gruzie a Ukrajiny, otravě v Salisbury, výbuchům skladů v Čechách a k pokusu o převrat v Černé Hoře… Jestli Rusy nezastavíme, budou se pohybovat dále.“ Následky setrvání při této politice ponese celá EU. Další rusko-ukrajinská válka dle Reznikova způsobí útěk milionů Ukrajinců do Evropy a ohrozí vývoz ukrajinského obilí.

Ukrajinský ministr obrany je připraven rozvíjet dvoustranné obranné spolupráce se západními zeměmi, které podporují protiruskou politiku Kyjeva. V polovině listopadu minulého roku se setkal se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. Vedle potlačování ruské agrese se má vzájemná spolupráce zaměřovat na bezpečnost v Černém moři, kyberbezpečnost a sdílení zpravodajských informací. Připomeňme, že Kyjev v minulosti získal americké protitankové střely Javelin. O měsíc později podepsal Reznikov novou smlouvu o obranné spolupráci se svým švédským protějškem Peterem Hultqvistem. Rozvíjí se i dánsko-ukrajinská obranná spolupráce. Trine Bramsenová, dánská ministryně obrany, při své prosincové návštěvě Ukrajiny označila za priority vzájemné spolupráce kyberbezpečnost, vojenská cvičení a zavedení standardů NATO. Spekuluje se též o společné turecko-ukrajinské výrobě útočných bezpilotních letounů.


Návštěva Reznikova na východě Ukrajiny. V roce 2021 v bojích s ruskou armádou padlo 65 ukrajinských vojáků (některé zdroje uvádějí 79) a 263 bylo zraněno. Letos již v bojích zemřelo minimálně sedm ukrajinských vojáků (zdroj).

Slibně se podle Reznikova rozvíjí i spolupráce se Spojeným královstvím. Londýn Kyjevu půjčil 1,7 miliardy liber na rozvoj schopností námořnictva. Podepsaná dohoda zahrnuje výstavbu dvou nových námořních základen, Očakivu západně od Krymu na břehu Černého moře a Berďansku východně od Krymu na břehu moře Azovského. Obě země se údajně dohodly i na společné výrobě nových raketových člunů. Reznikov vyjádřil i přání zřídit trvalou britskou, americkou či kanadskou vojenskou přítomnost v ukrajinských městech Charkov, Kramatorsk, Mariupol a Oděsa jako odstrašující prvek proti ruským útočným záměrům.

Na druhé straně se příliš pozitivně nerozvíjí vztahy s Německem. Reznikov ho společně s Francií vnímá jako hlavního aktéra, který v roce 2008 zablokoval vstup Ukrajiny do NATO. Minulý měsíc k tomu Berlín obvinil z blokování dodávek zbraní přes alianční akviziční agenturu NSPA (zkratka z anglického NATO Support and Procurement Agency). Německá vláda Angely Merkelové vetovala nákup litevských protidronových rušících pistolí EDM4S a velkorážních amerických odstřelovacích pušek Barrett M82. Po překvalifikování litevských pistolí na „nesmrtící“ zbraň Berlín jejich prodej nakonec povolil.

Německý přístup k vývozu zbraní na Ukrajinu se velmi pravděpodobně nezmění ani za vlády Olafa Scholze. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková za Zelené na otázku prodeje obranných zbraní Kyjevu odpověděla vyhýbavě. „Státy G7 i Evropské unie se velmi jasně vyjádřily, že by další vojenská eskalace na ukrajinské hranici… a narušení ukrajinské suverenity měli masivní politické a hospodářské důsledky pro Rusko,“ prohlásila v prosinci Baerbocková. „Naší prioritou je teď nicméně zabránění další eskalaci. Toho lze dosáhnout jen prostřednictvím diplomacie v Normandském formátu, v Radě NATO-Rusko a v OBSE.“ Na přímou otázku, zda odmítá vývoz jakýchkoliv zbraní na Ukrajinu, uvedla: „Další vojenská eskalace by Ukrajině nepřinesla více bezpečí.


Ukrajina hodlá raketové systémy Vilcha ráže 300 milimetrů umístit na české podvozky Tatra.

Reznikov si uvědomuje, že lví podíl na zajištění ukrajinské obrany nese Ukrajina samotná. Dnes se v Kyjevě nemluví jen o raketovém dělostřeleckém systému Vilcha a pobřežním raketovém systému Neptun, ale i o výměně motorů 5TDF (700 hp) pro tanky T-64 za výkonnější 6TD-1 (1000 hp). Státní zakázky se nemají zaměřovat na úpěnlivou snahu utratit všechny přidělené prostředky a dokumentovat nákupy, ale na reálné zhodnocení, jak se investované peníze odráží na bojeschopnosti ozbrojených sil. Navíc má dojít k rozdělení tendrů po vzoru NATO na čistě vojenskou techniku a zboží nevojenského charakteru typu pohonných hmot a proviantu.

Palčivý problém představují finance. Přes 70 % rozpočtu ministerstva obrany jde na platy a jen malá část na výcvik a výzbroj. To se Reznikov chystá změnit a ve spolupráci s parlamentem získat pro svůj resort více finančních prostředků. Desetiprocentní meziroční nárůst rozpočtu oproti loňskému roku nepostačí na pokrytí všech potřeb a proto má ministr obrany také v úmyslu revidovat všechny vývojové projekty a ukončit ty neperspektivní. „Nemáme zdroje dělat všechno najednou a v potřebné kvantitě,“ uvedl ukrajinský ministr obrany. „Budeme si muset vybírat.“ Ukrajinské výdaje na bezpečnost a obranu letos dosáhnou 6 % HDP.

Oleksij Reznikov na postu ministra obrany začal velmi aktivně. Řadu pracovních návštěv v zahraničí doplňuje návrhy na zlepšení fungování svěřeného úřadu. Zřetelně se snaží o prohloubení spolupráce se západními zeměmi a o pozápadnění ukrajinských ozbrojených sil. Pozitivní odezvu nachází především v anglosaských zemích, postoj Německa k vzájemné obranné spolupráci zůstává i po změně vlády rezervovaný. Pokud ve stávajícím tempu vytrvá, pozitivní výsledky jeho práce se brzy dostaví. 

Zdroje: Flot2017, MK, Ukrinform, Liga, National Post, Financial Times, Auswärtiges Amt

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zbraně a bezpečnost 2021: Ukrajinské zbraně na podvozcích Tatra

V těchto dnech probíhá v Kyjevě vojenská výstava Zbraně a bezpečnost 2021. Výstava potvrdila zájem ...

Západ Ukrajinu neopustí, ale ani se kvůli ní „nepřetrhne“

První písemná zmínka o Němcích na Ukrajině pochází již z 10. století. Během tohoto období začali ...

Ukrajina patří k významným obchodním partnerům ČR

Již několik let patří Ukrajina mezi dvacet nejvýznamnějších obchodních partnerů České republiky. ...

První vozidla Tatra pro ukrajinské raketomety Burevij

Ukrajinský Opravárenský závod Šepetivka získal první tatrovky T815-7 8×8 pro raketomety Burevij ráže ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • cejkis
  13:50 18.01.2022

  Pokud někdo dokáže hájit zájmy Evropanů na mezinárodní scéně, tak jsou to Němci.

  Pro ČR jedině dobře. Dělejme pragmatickou politiku více azimutů jako Němci. Nebuďme nástrojem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud někdo dokáže hájit zájmy Evropanů na mezinárodní scéně, tak jsou to Němci.

  Pro ČR jedině dobře. Dělejme pragmatickou politiku více azimutů jako Němci. Nebuďme nástrojem Američanů.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:51 18.01.2022

   Copak, najednou nevadí, že jsme německou kolonií?

   Copak, najednou nevadí, že jsme německou kolonií?

  • Jan Grohmann
   13:56 18.01.2022

   Tyhle názory nás jednou všechny zabijí. Rusko je bezedná díra - můžete do ni narvat kolik chcete peněz, ale pořád to nebude stačit. Budou mít pořád málo. A až budou mít zase málo, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tyhle názory nás jednou všechny zabijí. Rusko je bezedná díra - můžete do ni narvat kolik chcete peněz, ale pořád to nebude stačit. Budou mít pořád málo. A až budou mít zase málo, použijí armádu, aby získali víc. Protože nic jiného nemají, neumí a nic jiného jim nezbývá.

   Tak to bude pořád dokola. A trpět budeme my.
   Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    22:58 18.01.2022

    Jestli nás ve smyslu národa něco zabije, tak to bude válka Američanů a Rusů v Evropě. Deeskalační jaderný úder na střední Evropu je totiž jedním z možných scénářů na ukončení ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jestli nás ve smyslu národa něco zabije, tak to bude válka Američanů a Rusů v Evropě. Deeskalační jaderný úder na střední Evropu je totiž jedním z možných scénářů na ukončení konfliktu.

    O té černé díře a že nic neumí. Překvapujete mne svým laciným škatulkováním. Obzvláště v době sankcí. Třeba aktuální téma. V počtu spuštěných reaktorů III. generace to na černou díru vypadá spíše u Westinghouse. Tedy červenou díru, když uvážím jejich hospodářské výsledky. V ČR vlastní LET Kunovice, podíl ve výzkumném ústavu v Řeži, Škodu JS, Kabex a další společnosti. Zahraniční investoři postavili v Rusku od Globusů, přes Hyundai až po mraky německých firem své výroby či alespoň zastoupení. Lidé, které jsem měl možnost potkat žijí podobné životy jako my. Řada Rusů studuje na západních školách. Mají úplně stejné žebříčky hodnot jako my.
    Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   14:12 18.01.2022

   Aha, jakmile jsou Němci na straně Ruska, Cejkis otáčí o 180° a Německo už nebudou nacisti snažící se vyhladit Čechy, ale výborný spojenec. Ty jsi tak průhledný Cejskisi až to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Aha, jakmile jsou Němci na straně Ruska, Cejkis otáčí o 180° a Německo už nebudou nacisti snažící se vyhladit Čechy, ale výborný spojenec. Ty jsi tak průhledný Cejskisi až to bolí...
   Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   14:16 18.01.2022

   Politiku více azimutů dělal od roku 1945 Beneš. Podařilo se mu ji provozovat 3 roky.

   Politiku více azimutů dělal od roku 1945 Beneš. Podařilo se mu ji provozovat 3 roky.

 • Torong
  13:45 18.01.2022

  Další zajímavá zpráva. Britská letadla dopravující protitankové zbraně na Ukrajinu se vyhnuly Německému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Další zajímavá zpráva. Britská letadla dopravující protitankové zbraně na Ukrajinu se vyhnuly Německému prostoru.
  https://www.novinky.cz/zahrani...
  S tím co přede mnou napsal Jan Grohmann se potvrzuje to co půšu už delší dobu. Německo stojí na straně Ruska. Z toho pro nás moc pěkné vyhlídky nevyplývají...
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:34 18.01.2022

   Někteří se toho nebojí!

   Někteří se toho nebojí!

 • Jan Grohmann
  13:14 18.01.2022

  Německo se otevřeně postavilo na stranu Ruska. Zdá se, že Berlín hodlá (zatím ne vojenskými prostředky) bránit ostatními zemím pomáhat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Německo se otevřeně postavilo na stranu Ruska. Zdá se, že Berlín hodlá (zatím ne vojenskými prostředky) bránit ostatními zemím pomáhat Ukrajině.

  https://twitter.com/ALanoszka/...

  BTW: Těch náznaků je více. Berlí například uvedl, že v případě ruské invaze nevyloučí Rusko z platebního styku SWIFT. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock letěla do Moskvy s prosbou, aby Rusko neútočilo na Ukrajinu.
  Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   13:51 18.01.2022

   Snad nejste při svém přehledu překvapen. Budoucí mise iniciovaná ze strany Evropanů se bude pravděpodobně jmenovat UAFOR.

   Snad nejste při svém přehledu překvapen. Budoucí mise iniciovaná ze strany Evropanů se bude pravděpodobně jmenovat UAFOR.

  • GlobeElement
   13:55 18.01.2022

   Německo je závislé na ruském plynu a jeho politika je poněkud schizofrenní. Plyn na jedné straně zatracuje, na druhé straně staví NS2. Našlapuje kolem Ruska jak kočka polem horké ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Německo je závislé na ruském plynu a jeho politika je poněkud schizofrenní. Plyn na jedné straně zatracuje, na druhé straně staví NS2. Našlapuje kolem Ruska jak kočka polem horké kaše.
   Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    14:42 18.01.2022

    NS2 dává částečně smysl, slevní Němcům ruský plyn a zbaví je závislosti na Polsku a Ukrajině (dnes tranzitní země).

    Strategicky by pro Němce bylo rozumnější postavit zároveň ...
    Zobrazit celý příspěvek

    NS2 dává částečně smysl, slevní Němcům ruský plyn a zbaví je závislosti na Polsku a Ukrajině (dnes tranzitní země).

    Strategicky by pro Němce bylo rozumnější postavit zároveň terminály pro tankery se stlačeným plynem. Tím by se zbavili té hlavní závislosti - na dodavateli.

    Jenže on NS2 nebyl strategický projekt německá vlády, ale komerční iniciativa německých firem + strategie Ruska. Jediná německá strategie byla přechod ze všeho na zelené technologie...
    Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   14:09 18.01.2022

   Ať byl Trumo jaký byl, myslím, že by dokázal trefně a "skandálně" (protože pravdivě) pojmenovat současnou německou pokryteckou politiku. A tím rozvířit i debatu a názory uvnitř EU. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ať byl Trumo jaký byl, myslím, že by dokázal trefně a "skandálně" (protože pravdivě) pojmenovat současnou německou pokryteckou politiku. A tím rozvířit i debatu a názory uvnitř EU. Protože na co Německo (správně) spoléhá je, že proti rajchstágu nikdo otevřeně nevystoupí. Možná Poláci.
   Bohužel Biden je senilní želé obklopené neoliberály jako Kamala a těm jde hlavně o barvy kůže.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    14:20 18.01.2022

    Biden jako první neudělal stejnou chybu jako Obama a Trump: nezkusil se na počátku svého období s Ruskem kamarádit.
    Zvlášť od Trumpa to bylo hloupé, protože měl informaci jak to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Biden jako první neudělal stejnou chybu jako Obama a Trump: nezkusil se na počátku svého období s Ruskem kamarádit.
    Zvlášť od Trumpa to bylo hloupé, protože měl informaci jak to vyšlo Obamovi.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     14:31 18.01.2022

     Obamovi to vyšlo tak moc, až Rusko zachránilo Asada, anektovalo Krym a vytvořilo v Luhansku a Donbase odštěpenecké pseudostáty.

     Obamovi to vyšlo tak moc, až Rusko zachránilo Asada, anektovalo Krym a vytvořilo v Luhansku a Donbase odštěpenecké pseudostáty.

     • Jan Padesátýpátý
      19:38 18.01.2022

      Přesně tak. Trump to všechno viděl, a přesto to na začátku zkusil taky.

      Přesně tak. Trump to všechno viděl, a přesto to na začátku zkusil taky.

     • flanker.jirka
      20:39 18.01.2022

      Ještě se tu může objevit i to, že USA uznaly anexi golanských výšin, což je svým způsobem také návod pro rusko v případě Krymu. Ukrajinci jim za tento krok jistě poděkují :-)

      Ještě se tu může objevit i to, že USA uznaly anexi golanských výšin, což je svým způsobem také návod pro rusko v případě Krymu. Ukrajinci jim za tento krok jistě poděkují :-)

  • StandaBlabol
   14:39 18.01.2022

   Nemyslím, že Němci jsou na straně Ruska. Spíš věří, že s Ruskem se dá rozumně domluvit. Podle mě jsou naivní, ale není to tak, že by schvalovali to, že Rusko chce Ukrajinu ve své ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nemyslím, že Němci jsou na straně Ruska. Spíš věří, že s Ruskem se dá rozumně domluvit. Podle mě jsou naivní, ale není to tak, že by schvalovali to, že Rusko chce Ukrajinu ve své sféře vlivu.

   Podle mě je jediný způsob, jak se z toho vymanit je silná armáda nebo spojenci (NATO), Nejlíp obojí. Až pak je Rusko ochotné jednat jako rovný s rovným, bez hrozeb silou.
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:35 18.01.2022

   Jan Grohmann
   A nebo také ne :-D
   https://theaviationist.com/202...

   Jan Grohmann
   A nebo také ne :-D
   https://theaviationist.com/202...

 • StandaBlabol
  10:19 18.01.2022

  Británie dodala Ukrajině "lehké protitankové zbraně". Už jsou na místě a britští voáci mají zajistit i výcvik v jejich používání. Ohledně typu Britové asi záměrně mlží, někde se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Británie dodala Ukrajině "lehké protitankové zbraně". Už jsou na místě a britští voáci mají zajistit i výcvik v jejich používání. Ohledně typu Britové asi záměrně mlží, někde se mluví o Javelinu, někde o méně výkonném systému.

  Nedávno se k USA přidalo i Estonsko a chce dodat část svých Javelinů Kyjevu. Vypadá to, že pokud se Rusko rozhodne k agresi, setkají se jejich síly s moderní a početnou protitankovou obranou.

  Achilovou patou Ukrajiny zůstává letetvo a PVO. Tam nevidím šanci na rychlé řešení, Stingery s dosahem do 6.000 m to rozhodně nevytrhnou. A nákup něčeho většího (F-16/NASAMS/Patriot) je drahý a zavádění do výzbroje trvá roky...

  P.S. Pikantní je, že ten C-17, který je tam dopravil, musel obletět Německo.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   10:37 18.01.2022

   Ukrajina má systémy PVO ještě ze sovětských dob. Buk, S-200, S-300, Kub, Tor a další.
   Možná nejsou nejmodernější, ale oni Rusové taky nemají jen SU-35.

   Ukrajina má systémy PVO ještě ze sovětských dob. Buk, S-200, S-300, Kub, Tor a další.
   Možná nejsou nejmodernější, ale oni Rusové taky nemají jen SU-35.

   • flanker.jirka
    20:45 18.01.2022

    Ukrajinská PVO je v hodně zbědovaném stavu, mají vše prakticky v původním provedení se střelami 30 let starými. Velkou nevýhodou je, že jde o původní verze systémů, které rusové ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ukrajinská PVO je v hodně zbědovaném stavu, mají vše prakticky v původním provedení se střelami 30 let starými. Velkou nevýhodou je, že jde o původní verze systémů, které rusové sami znají a modernizovali je tak, aby odstranili jejich slabiny při vedení elektronického boje. Jediné moderní co mají jsou malé radary Sentinel z USA, které umí jak sledování dělostřelecké činnosti, ale používají se i u systému NASAMS.
    Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   11:09 18.01.2022

   Jak píše GlobeElement, Ukrajina má PVO po SSSR a navíc umí dělat jak rakety, tak radary. Zvlášť BUK, S300 jsou pořád slušné a pokud mají i TOR a Tungusku ta jsou natom líp než ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jak píše GlobeElement, Ukrajina má PVO po SSSR a navíc umí dělat jak rakety, tak radary. Zvlášť BUK, S300 jsou pořád slušné a pokud mají i TOR a Tungusku ta jsou natom líp než mnohé země NATO. Otázkou spíš je, v jakém jsou stavu, a to nejen komplexy, ale i radary včasného varování, velení a řízení a spoje.
   Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    11:27 18.01.2022

    Jestli toho mají dost, tak o stav bych se úplně nebál. Na provozuschopnost vojenské techniky se Ukrajinci zaměřili a od roku 2014 by času dost na to, dohnat zanedbanou údržbu a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jestli toho mají dost, tak o stav bych se úplně nebál. Na provozuschopnost vojenské techniky se Ukrajinci zaměřili a od roku 2014 by času dost na to, dohnat zanedbanou údržbu a výcvik.
    Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:10 18.01.2022

   Podle vyjádření britských činitelů se má jednat o "zbraně krátkého dosahu určené k sebeobraně". Tento popis používají pro tohle:
   https://www.saab.com/products/...

   Podle vyjádření britských činitelů se má jednat o "zbraně krátkého dosahu určené k sebeobraně". Tento popis používají pro tohle:
   https://www.saab.com/products/...

  • ruleta
   13:25 18.01.2022

   Wallace would not say what the system was, although it is understood to be the next-generation light anti-tank weapon (NLAW), which can take out a tank from 800m away and penetrate ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Wallace would not say what the system was, although it is understood to be the next-generation light anti-tank weapon (NLAW), which can take out a tank from 800m away and penetrate armour more than 500mm thick.

   https://www.thetimes.co.uk/art...
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    13:56 18.01.2022

    Skoro to vypadá, že čteme stejné noviny.

    Skoro to vypadá, že čteme stejné noviny.

 • rabo123
  02:22 17.01.2022

  Ak je Ukrajina v takom ohrození, čakám mobilizáciu . Ak nenastane. tak čo mi tu riešime ?

  Ak je Ukrajina v takom ohrození, čakám mobilizáciu . Ak nenastane. tak čo mi tu riešime ?

  • Rase
   18:09 17.01.2022

   Problém Ukrajiny není málo pěšáků, nebo snad málo tanků. Jejich problémem jsou moderní systémy elektronického boje, PVO, dělostřelectvo, letectvo atd. Tedy věci co mobilizace ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Problém Ukrajiny není málo pěšáků, nebo snad málo tanků. Jejich problémem jsou moderní systémy elektronického boje, PVO, dělostřelectvo, letectvo atd. Tedy věci co mobilizace neřeší.
   Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:20 17.01.2022

   Rabo, nevieš, že Ukrajina je v ohrození od roku 2014, keď bola napadnutá svojim východným "bratským" susedom?

   Rabo, nevieš, že Ukrajina je v ohrození od roku 2014, keď bola napadnutá svojim východným "bratským" susedom?

 • Rase
  18:23 16.01.2022

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ázerbájdžánský protějšek Ilham Alijev podepsali v pátek 14. ledna Společnou deklaraci o prohlubování strategického partnerství mezi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ázerbájdžánský protějšek Ilham Alijev podepsali v pátek 14. ledna Společnou deklaraci o prohlubování strategického partnerství mezi zeměmi a řadu dalších bilaterálních dohod.
  Ázerbájdžán tak v podstatě navazuje na spolupráci mezi Tureckem a Ukrajinou, která již nese docela zajímavé plody (obecně známé jsou drony). Celkově je ono sbližování mezi Ukrajinou a Tureckem velice zajímavé a Rusové z toho nejspíš nejsou zrovna nadšení.

  https://en.defence-ua.com/even...
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:23 16.01.2022

   Vůbec se mi nelíbí spojovat se s muslimákama, ale aktuálně Ukrajina nemůže jinak.

   Vůbec se mi nelíbí spojovat se s muslimákama, ale aktuálně Ukrajina nemůže jinak.

   • danny
    11:50 17.01.2022

    Turci ani Azerové nejsou žádní fanatici. Navíc obě země celkem technologicky na výši, tedy hlavně Turecko. A pro Ukrajinu je to momentálně jediný povolený partner. Navíc jedni z ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Turci ani Azerové nejsou žádní fanatici. Navíc obě země celkem technologicky na výši, tedy hlavně Turecko. A pro Ukrajinu je to momentálně jediný povolený partner. Navíc jedni z mála, kdo je ochoten jít do oboustranné výměny technologií. Nejen prodávat, ale i nakupovat. Což je to, co Ukrajina zoufale potřebuje.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     13:12 17.01.2022

     Ono je to s těmi náboženstvími šišaté.

     Turecko jsou muslimové, ale nemají se rádi s Iránem, což jsou taky muslimové, i když šíité. Irán je ovšem spojencem Arménie, které je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ono je to s těmi náboženstvími šišaté.

     Turecko jsou muslimové, ale nemají se rádi s Iránem, což jsou taky muslimové, i když šíité. Irán je ovšem spojencem Arménie, které je křesťanská. Arménie má nepřátelské vztahy s Azerbajdžánem, který je muslimský, jenomže šíitský. A Azerbajdžán má spojeneckou spolupráci s Tureckem, sunnitským. A obě tyto země navazují spolupráci s Ukrajinou, která má stejné náboženství, jako Arménie.

     Jediný, kdo je alespoň trochu konzistentní, je v tomto případě Rusko, které se nemá rádo vůbec s nikým, bez ohledu na náboženství, jen v Arménii má vojenskou základnu.
     Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      18:15 17.01.2022

      Ještě doplním, že Armény nemají rádi ani v té Gruzii, kde paradoxně dobře vycházejí s Azery. A do toho kotlíku si ještě přihoďme sunnitu Kadyrova, největšího kamaráda strejdy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ještě doplním, že Armény nemají rádi ani v té Gruzii, kde paradoxně dobře vycházejí s Azery. A do toho kotlíku si ještě přihoďme sunnitu Kadyrova, největšího kamaráda strejdy Putina, s jeho Čečenci, kteří ale bojují i na straně Ukrajinců.
      Skrýt celý příspěvek

     • danny
      13:49 18.01.2022

      Přesně tak. My jak slyšíme o Koránu, tak tady diskuse většinou končí. Ale ty vztahy tam jsou mnohem barvitější a propletenejsi.

      Přesně tak. My jak slyšíme o Koránu, tak tady diskuse většinou končí. Ale ty vztahy tam jsou mnohem barvitější a propletenejsi.

 • Jan Padesátýpátý
  08:38 16.01.2022

  Chvíli jsem si myslel, že Rusko na Ukrajinu možná zaútočí, ale už si to nemyslím. V podstatě mě Putin zklamal, myslel jsem že jeho schopnosti hrát vydírací hru jsou mnohem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chvíli jsem si myslel, že Rusko na Ukrajinu možná zaútočí, ale už si to nemyslím. V podstatě mě Putin zklamal, myslel jsem že jeho schopnosti hrát vydírací hru jsou mnohem výše.

  Kremlu došly vydírací náboje, tak střílí slepými:
  - balonky, že Rusko teda postaví základny na Kubě a v Nikaragui
  - předvčerejší kybernetický útok na Ukrajinu bez toho, že by následoval útok vojenský. Nikdo kdo chce zaútočit reálně by předčasně nevystřílel svůj kybernetický prach.

  Zvlášť ta Nikaragua/Kuba je trapná: úplně z toho čiší "nesežrali jste nám útok na Ukrajinu, tak to zkusíme jinak". Kdyby u toho trochu mysleli, budou vyhrožovat od začátku do konce jenom jednou věcí, tedy Ukrajinou.
  (Rusko vážně nechce mít své základny na Kubě v situaci, kdy Ukrajina není v NATO a nejsou tam její základny. Pokud by je Rusko na Kubě zřídilo, vlastně by to byla pobídka NATO "no a vy si postavte svoje na Ukrajině")
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   10:07 16.01.2022

   Ten kybernetický útok nebyl nijak silný. Pokud by se rozhodli zaútočit přišli by s větším kalibrem, který by měl za cíl ochromit alespoň část Ukrajiny.

   Ten kybernetický útok nebyl nijak silný. Pokud by se rozhodli zaútočit přišli by s větším kalibrem, který by měl za cíl ochromit alespoň část Ukrajiny.

   • Jan Padesátýpátý
    10:13 16.01.2022

    Proč by ale nepřítele upozorňovali na jeho slabiny?

    Proč by ale nepřítele upozorňovali na jeho slabiny?

    • Scotty
     10:24 16.01.2022

     To že zaútočí na pár úřadů je spíš takové připomenutí co dokáží. Ochromení státu před útokem by vypadalo naprosto jinak.

     To že zaútočí na pár úřadů je spíš takové připomenutí co dokáží. Ochromení státu před útokem by vypadalo naprosto jinak.

     • Jan Padesátýpátý
      10:35 16.01.2022

      pokud chci doopravdy útočit, opravdu nebudu připomínat co dokážu a využiju moment překvapení

      pokud chci doopravdy útočit, opravdu nebudu připomínat co dokážu a využiju moment překvapení

   • flanker.jirka
    20:25 16.01.2022

    Scotty
    Třeba zkoušeli "přijít s větším kalibrem" ale nevyšlo jim to.
    Ale určitě by takový útok vedly na jiné instituce a servery.

    Scotty
    Třeba zkoušeli "přijít s větším kalibrem" ale nevyšlo jim to.
    Ale určitě by takový útok vedly na jiné instituce a servery.

     • flanker.jirka
      23:56 17.01.2022

      Na odkaze popisují mezinárodní zásah, mimo jiné na Ukrajině. To už je Putin tak zákeřný, že si najímá i hodné urkajince?

      Na odkaze popisují mezinárodní zásah, mimo jiné na Ukrajině. To už je Putin tak zákeřný, že si najímá i hodné urkajince?

     • danny
      13:51 18.01.2022

      Asi jo. Celkem dlouho všichni věděli, že to byl ruský utok. Tak tohle museli být zjevně vlastizrádci a revansiste.

      Asi jo. Celkem dlouho všichni věděli, že to byl ruský utok. Tak tohle museli být zjevně vlastizrádci a revansiste.

     • Jan Padesátýpátý
      14:29 18.01.2022

      flanker.jirka

      Putin je ještě zákeřnější než bys myslel.
      Putin najímá nejen hodné Ukrajince, ale třeba i lidumily Klause, Zemana a Okamuru nebo vzorňáka Schrodera.

      flanker.jirka

      Putin je ještě zákeřnější než bys myslel.
      Putin najímá nejen hodné Ukrajince, ale třeba i lidumily Klause, Zemana a Okamuru nebo vzorňáka Schrodera.

     • flanker.jirka
      22:33 18.01.2022

      Jan55.
      I tito politici mají nárok na svůj názor.
      Raději nevědět, kdo všechno tahá za nitky současným vládním loutkám.

      Jan55.
      I tito politici mají nárok na svůj názor.
      Raději nevědět, kdo všechno tahá za nitky současným vládním loutkám.

  • GlobeElement
   14:02 16.01.2022

   S tou Kubou - jakou základnu by tam chtěli mít? Jediné, co by z ruského hlediska dávalo smysl, je jaderná základna, ale tu tam udělat nesmí, ledaže by porušili dohodu z 60. let (a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S tou Kubou - jakou základnu by tam chtěli mít? Jediné, co by z ruského hlediska dávalo smysl, je jaderná základna, ale tu tam udělat nesmí, ledaže by porušili dohodu z 60. let (a umožnili tak USA obnovit jadernou základnu v Turecku).
   Jakákoliv jiná základna by byla jen plýtvání penězi - ani si nikdo nemyslí, že by bylo Rusko schopno postavit tam základnu k invazi do USA a k čemu jinému by jim to bylo? Mohou tam mít radar, ale ten tam už mají.

   Anexe Krymu byla obrovskou strategickou chybou, prokázala, že pro Rusko neplatí žádné smlouvy a nelze se tedy gentlemansky dohodnout. Západ nemá jinou možnost než se proti Rusku jistit a to znamená vojenskou přítomnost v citlivých oblastech. Všechny neutrální země , pokud se chtějí uchránit ruské agrese, nemají jinou možnost než členství v NATO, smlouva o garanci hranic s Ruskem nemá žádnou váhu.

   Rusko se nyní pokouší o neskutečně naivní obchod, proto trolí farma chrlí příspěvky na téma !východ je proruský, západ Ukrajiny si vezme Polsko" - podle mne Rusko skutečně nabízí západu, aby tedy anektoval západ Ukrajiny a nechal Rusko anektovat východ Ukrajiny. Kremlu nedochází, že NATO není říše, nemá vládce, který by mohl takto rozhodovat a že Polsko rozhodně netouží po tom, aby se násilím zmocnilo nekontrolovatelného území s desítkami milionů chudých a nadto nepřátelsky naladěných (protože okupovaných) Ukrajinců.
   A navíc by se Rusko ocitlo na hranicích NATO na Dněpru, ale tak daleko asi nepřemýšlejí.

   Putin teď vrší chybu na chybu, vůbec neví, co má dělat, aby se z toho srabu, který způsobil anexí Krymu a zelenými mužíky na Donbase dostat.
   Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    19:01 16.01.2022

    Ministr zahraničí USA 9. února 1990 se v sále svaté Kateřiny v Kremlu vyjádřil takto. Bakerovými slovy by nedošlo k „žádnému rozšíření jurisdikce NATO pro síly NATO jeden palec na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ministr zahraničí USA 9. února 1990 se v sále svaté Kateřiny v Kremlu vyjádřil takto. Bakerovými slovy by nedošlo k „žádnému rozšíření jurisdikce NATO pro síly NATO jeden palec na východ“, pokud by Sověti souhlasili s členstvím sjednoceného Německa v NATO.
    Gorbačov souhlasil někdy v květnu 1990.
    Pochopitelně nejedná se o žádnou oboustranně ratifikovanou smlouvu,ale přece jen.
    Podobných vyjádření bylo více.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     20:02 16.01.2022

     Neboli sbírka ruských bajek.

     Ve skutečnosti se jednalo o sjednocení Německa a snahu SSSR, aby se východní Německo nestalo členem NATO - ale v případě sjednocení je taková ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Neboli sbírka ruských bajek.

     Ve skutečnosti se jednalo o sjednocení Německa a snahu SSSR, aby se východní Německo nestalo členem NATO - ale v případě sjednocení je taková představa nesmyslná, proto nakonec Gorbačov, kterému byly prezentovány dvě varianty - nekontrolovatelné sjednocené Německo a Německo kontrolované NATO - přistoupil na verzi 2.

     Jiných zemí se žádné dohody netýkaly, protože ty byly stále členy Varšavské smlouvy a Gorbačova ani jiné sovětské představitele nenapadlo, že by VS mohla zaniknout. Pro pořádek - Německo se sjednotilo na počátku roku 1990. Varšavská smlouva zanikla až o rok později (přesně 1. července 1991). A abychom to měli komplet, 19. srpna 1991 vypukl v SSSR vojenský puč proti vládě Gorbačova, který napomohl potlačit Jelcin a ten také vystoupením Ruska ze SSSR ukončil existenci SSSR.
     Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      21:57 16.01.2022

      https://www.patria.cz/zpravoda...
      Nevím zda jsou to všechno bajky,možná jiný pohled na věc.

      https://www.patria.cz/zpravoda...
      Nevím zda jsou to všechno bajky,možná jiný pohled na věc.

     • GlobeElement
      07:38 17.01.2022

      Bajky. Například pobaltské země v té době byly součástí SSSR, skutečně by Gorbačov požadoval slib, že se kus SSSR nestane členem NATO?

      Bajky. Například pobaltské země v té době byly součástí SSSR, skutečně by Gorbačov požadoval slib, že se kus SSSR nestane členem NATO?

     • GlobeElement
      08:39 17.01.2022

      Zde text smlouvy o sjednocení Německa (výňatek):

      ARTICLE 5

      (1) Until the completion of the withdrawal of the Soviet armed forces for the territory of the present German ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zde text smlouvy o sjednocení Německa (výňatek):

      ARTICLE 5

      (1) Until the completion of the withdrawal of the Soviet armed forces for the territory of the present German Democratic Republic and of Berlin in accordance with Article 4 of the present Treaty, only German territorial defence units which are not integrated into the alliance structures to which German armed forces in the rest of German territory are assigned will be stationed in that territory as armed forces of the united Germany. During that period and subject to the provisions of paragraph 2 of this Article, armed forces of other states will not be stationed in that territory or carry out any other military activity there.

      (2) For the duration of the presence of Soviet armed forces in the territory of the present German Democratic Republic and of Berlin, armed forces of the French Republic, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and the United States of America will, upon German request, remain stationed in Berlin by agreement to this effect between the Government of the united Germany and the Govenments of the states concerned. The number of troops and the amount of equipment of all non-German armed forces stationed in Berlin will not be greater than at the time of signature of the present Treaty. New categories of weapons will not be introduced there by non-German armed forces. The Government of the united Germany will conclude with the Governments of those states which have armed forces stationed in Berlin treaties with conditions which are fair taking account of the relations existing with the states concerned.

      (3) Following the completion of the withdrawal of the Soviet armed forces from the territory of the present German Democratic Republic and of Berlin, units of German armed forces assigned to military alliance structures in the same way as those in the rest of German territory may also be stationed in that part of Germany, but without nuclear weapon carriers. This does not apply to conventional weapon systems which may have other capabilities in addition to conventional ones but which in that part of Germany are equipped for a conventional role and designated only for such. Foreign armed forces and nuclear weapons or their carriers will not be stationed in that part of Germany or deployed there.

      ARTICLE 6

      The right of the united Germany to belong to alliances, with all the rights and responsibilities arising therefrom, shall not be affected by the present Treaty.

      Jediné omezení je PO DOBU PŘÍTOMNOSTI sovětských vojsk ve východním Německu, kdy na toto území neměly být přesouvány armády jiných zemí. A nesmí tam být umístěny jaderné zbraně.

      Nic víc. Německo nemá žádné omezení členství v aliancích a o jiných zemích nikde ani písmeno.

      https://usa.usembassy.de/etext...
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      12:14 17.01.2022

      Já to naprosto chápu,pokud někdo něco z principu odmítá,pak nemá smysluplná diskuse význam.

      Já to naprosto chápu,pokud někdo něco z principu odmítá,pak nemá smysluplná diskuse význam.

    • Ján Paliga
     20:37 16.01.2022

     V sovietskej okupačnej zóne v Nemecku dodnes nie je žiadna základňa, ktorá by mala iného pána ako Nemecko. Dohodu Nemci dodržali.

     V sovietskej okupačnej zóne v Nemecku dodnes nie je žiadna základňa, ktorá by mala iného pána ako Nemecko. Dohodu Nemci dodržali.

     • Tesil
      22:11 16.01.2022

      Prosím pěkně přečti si znovu můj příspěvek,Baker hovořil o nerozšiřování NATO na východ pokud SSSR bude souhlasit se sjednocením Němacka.

      Prosím pěkně přečti si znovu můj příspěvek,Baker hovořil o nerozšiřování NATO na východ pokud SSSR bude souhlasit se sjednocením Němacka.

     • GlobeElement
      07:40 17.01.2022

      Kde je tam uvedeno, že se jedná o jiné země, než je Německo?

      Rusové trvali na podrobném zápisu z každého jednání, kdepak je nějaký slib o nerozšiřování NATO?

      Kde je tam uvedeno, že se jedná o jiné země, než je Německo?

      Rusové trvali na podrobném zápisu z každého jednání, kdepak je nějaký slib o nerozšiřování NATO?

     • Tesil
      19:14 17.01.2022

      Nikdo,nikde,nikdy,nic nezpochybnil ohledně Německa.
      A já tady pořád čtu:Německo dodrželo,splnilo atd.O to přece nejde,v tom odkazu je to popsáno.
      Ale jak jsem psal,pokud někdo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nikdo,nikde,nikdy,nic nezpochybnil ohledně Německa.
      A já tady pořád čtu:Německo dodrželo,splnilo atd.O to přece nejde,v tom odkazu je to popsáno.
      Ale jak jsem psal,pokud někdo nechce připustit že by druhá strana mohla mít alespoň částečnou pravdu je to těžká věc.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      21:02 17.01.2022

      Tesil
      Ve tvém odkaze jsou spekulace, vycucané z prstu, co kdo řekl na uzavřeném jednání.
      A i kdyby na tom jednání Baker slíbil Gorbačovovi, že celá Evropa vystoupí z NATO a vstoupí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tesil
      Ve tvém odkaze jsou spekulace, vycucané z prstu, co kdo řekl na uzavřeném jednání.
      A i kdyby na tom jednání Baker slíbil Gorbačovovi, že celá Evropa vystoupí z NATO a vstoupí do Varšavského paktu, NATO ani státy Západu to k ničemu nezavazuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:13 18.01.2022

      "pokud někdo nechce připustit že by druhá strana mohla mít alespoň částečnou pravdu je to těžká věc"
      Těžklo můžeš očekávat, ž by někdo připustil, že máš alespoň částečnou pravdu, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "pokud někdo nechce připustit že by druhá strana mohla mít alespoň částečnou pravdu je to těžká věc"
      Těžklo můžeš očekávat, ž by někdo připustil, že máš alespoň částečnou pravdu, když ji nemáš.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     00:45 17.01.2022

     Tohle je šílená konstrukce.
     Pokud by Gorbačov chtěl dohodu o nerozšiřování na východ, je ta dohoda na papíře. Gorbačov byl inteligentní člověk a věděl, že Baker nemá pravomoc ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tohle je šílená konstrukce.
     Pokud by Gorbačov chtěl dohodu o nerozšiřování na východ, je ta dohoda na papíře. Gorbačov byl inteligentní člověk a věděl, že Baker nemá pravomoc zavázat ani své následníky ani parlamenty všech zemí NATO.
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:05 17.01.2022

      Podle mne ruská věrchnuška dává Gorbačovovi za vinu, že se NATO rozšířilo a on se snaží nějak ospravedlnit vymýšlením neexistujících slibů.

      Podle mne ruská věrchnuška dává Gorbačovovi za vinu, že se NATO rozšířilo a on se snaží nějak ospravedlnit vymýšlením neexistujících slibů.

     • Torong
      08:53 17.01.2022

      Gorbačov nic neospravedlňuje. Nedávno prohlásil, že žádný slib neexistoval. Samozřejmě Ruské a místní vlastizrádné weby tomu nevěnují pozornost...

      Gorbačov nic neospravedlňuje. Nedávno prohlásil, že žádný slib neexistoval. Samozřejmě Ruské a místní vlastizrádné weby tomu nevěnují pozornost...

   • flanker.jirka
    20:28 16.01.2022

    GlobeElement
    Nemusí v těch zemích mít nutně jaderný arzenál. Už jen to, že by tam získaly logistickou podporu pro lodě, ponorky a letadla by bylo pro USA zhoršení bezpečnosti.
    Ale ...
    Zobrazit celý příspěvek

    GlobeElement
    Nemusí v těch zemích mít nutně jaderný arzenál. Už jen to, že by tam získaly logistickou podporu pro lodě, ponorky a letadla by bylo pro USA zhoršení bezpečnosti.
    Ale připadá mi to od nich spíše pokus o blufování, stálo by je to hodně peněz a investic.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:06 17.01.2022

     Pro jaké lodě? K čemu by jim tam byly? Rusko není námořní velmoc a mít námořní základnu v místě, kam potenciální nepřítel dohodí šutrem je nesmysl.

     Pro jaké lodě? K čemu by jim tam byly? Rusko není námořní velmoc a mít námořní základnu v místě, kam potenciální nepřítel dohodí šutrem je nesmysl.

     • Tesil
      12:09 17.01.2022

      Pokud jde o Kubu,tak před časem proběhla informace o možnosti obnovení radarové základny.

      Pokud jde o Kubu,tak před časem proběhla informace o možnosti obnovení radarové základny.

     • GlobeElement
      13:16 17.01.2022

      Ano, to jediné by mělo smysl.

      Ale nijak to nesouvisí s aktuálním děním, tohle je roky stará úvaha.

      Ano, to jediné by mělo smysl.

      Ale nijak to nesouvisí s aktuálním děním, tohle je roky stará úvaha.

     • flanker.jirka
      22:39 18.01.2022

      GlobeElement
      Jenomže tím šutrem můžete efektivně a rychle hodit z takového místa také do USA. Proto jim vadily základny na Kubě.
      Čím blíž máte základnu, kde se dá byť jen ...
      Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      Jenomže tím šutrem můžete efektivně a rychle hodit z takového místa také do USA. Proto jim vadily základny na Kubě.
      Čím blíž máte základnu, kde se dá byť jen logisticky zásobovat cokoliv z jaderné triády, tím se zkracuje čas letu na cíl a tím i zkrátit čas druhé straně na možnost adekvátní reakce. Proto se rusům nelíbí to co roste v Rumunsku.
      Skrýt celý příspěvek

 • zdeno
  16:31 15.01.2022

  nestraním ani ukrajincům ani rusům, čistě machiavelisticky - případná válka mezi nimi:
  ztráty vojenské a ekonomické - Ukrajina,Rusko
  ztráty ekonomické - EU(tedy i Česko p.s.přímý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nestraním ani ukrajincům ani rusům, čistě machiavelisticky - případná válka mezi nimi:
  ztráty vojenské a ekonomické - Ukrajina,Rusko
  ztráty ekonomické - EU(tedy i Česko p.s.přímý obchod s Ruskem je nevelký ale je i nepřímý)
  zisky ekonomické - USA, blízkovýchodní ropné velmoci, Čína
  doufám že si to spočítali v kremlu a skončí to studenou válkou
  Skrýt celý příspěvek

  • danny
   20:29 15.01.2022

   Mě z jakéhokoli handrkování vycházejí jako největší beneficienti Číňani. Bohužel... U Zálivu nevím, ale všichni ostatní je ztráty.

   Mě z jakéhokoli handrkování vycházejí jako největší beneficienti Číňani. Bohužel... U Zálivu nevím, ale všichni ostatní je ztráty.

  • Jan Padesátýpátý
   01:06 16.01.2022

   Já rozhodně straním Ukrajincům. To co se tam děje se nás zatraceně týká. Opravdu bych nerad, aby se problémy z Donbasu přesunuly ke Košicím.
   Ukrajina pro nás dělá špinavou práci a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Já rozhodně straním Ukrajincům. To co se tam děje se nás zatraceně týká. Opravdu bych nerad, aby se problémy z Donbasu přesunuly ke Košicím.
   Ukrajina pro nás dělá špinavou práci a zadržuje Rusy tam kde jsou. Zasloužila by mnohem větší podporu.
   Skrýt celý příspěvek

   • danny
    09:58 16.01.2022

    Problémy Donbasu se ke Košicím přesunou nemohou. Slovensko je přes všechny výhrady fungující rozvinutý, demokratický stát, který se k periferiím nechová tak přezíravě, že by ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Problémy Donbasu se ke Košicím přesunou nemohou. Slovensko je přes všechny výhrady fungující rozvinutý, demokratický stát, který se k periferiím nechová tak přezíravě, že by toužily po odtržení. A na Slovensku nikdy nebude tak dementní vláda, že by případné nepokoje v Košicích zkoušela potlačit střelbou ze Zuzan do centra města.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     10:26 16.01.2022

     Přezíravá politika? Maďaři se chtějí od Slovenska odtrhnout asi tak stejně jako Rusové na Donbase.

     Ruská menšina to Rusům ulehčila, ale rozhodně to neznamená, že země bez ruské ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Přezíravá politika? Maďaři se chtějí od Slovenska odtrhnout asi tak stejně jako Rusové na Donbase.

     Ruská menšina to Rusům ulehčila, ale rozhodně to neznamená, že země bez ruské menšiny jsou proti ruským nájezdům imunní. Když nebudou moci využít národnostní otázku, budou se snažit využít něco jiného. Sociální nepokoje, útok a la Glivice, nebo odmítnutí Slováků vystoupit z NATO, kterým je Velkorusko ohrožováno.

     Pokud by už Košice obsazovali místní Girkinové, mohlo by Slovensko Košice buď odepsat nebo nasadit ty Zuzany.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     11:23 16.01.2022

     dost nechutne krivis nedavnou historii, nepokoje dovolenkaru v karavanech typu T-72 by zrejme i Slovaci resili strelbou ze Zuzan.

     dost nechutne krivis nedavnou historii, nepokoje dovolenkaru v karavanech typu T-72 by zrejme i Slovaci resili strelbou ze Zuzan.

    • flanker.jirka
     20:17 16.01.2022

     Jestli se ruské tanky dostanou až k Luníku9, tak jim je místní rozeberou a prodají do sběrných surovin.

     Jestli se ruské tanky dostanou až k Luníku9, tak jim je místní rozeberou a prodají do sběrných surovin.

     • Torong
      11:20 18.01.2022

      To mně nenapadlo. Luník 9 je vlastně strongpoint...

      To mně nenapadlo. Luník 9 je vlastně strongpoint...

 • Rase
  16:16 15.01.2022

  Nejvíc by Rusům vytrhlo trn z paty, pokud by Poláci rozjeli svoje imperiální choutky a chtěli zabrat Západ Ukrajiny. To je důvod proč o tom rozdělení pořád mluví i tu rusofilové, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejvíc by Rusům vytrhlo trn z paty, pokud by Poláci rozjeli svoje imperiální choutky a chtěli zabrat Západ Ukrajiny. To je důvod proč o tom rozdělení pořád mluví i tu rusofilové, tady a jinde. Navíc by tím odvedli pozornost od dění na Východě a hlavně si mohli hrát na spasitele Ukrajiny, před zlovolnými Lachy...

  Poláci ale tuhle hru nehrají a místo zabírání území (Polsko samo už takto bylo několikrát děleno) se rozhodli vydat cestou spolupráce. Zapomněli na staré křivdy a to je myslím jen dobře. Vztahy mezi Polskem a Ukrajinou tak jsou nejlepší v historii, oproti tomu Ukrajinsko-Ruské snad nejhorší.

  Zajímavým aspektem je rovněž pozice ČR. Rusům vadíme v tom, že sme postsovětským státem, navíc obývaným "Slovany", kde se podařilo dosáhnout velmi vysoké životní úrovně a občanské společnosti. Navíc zde žije velké množství Ukrajinců (ale i těch Rusů, Kazachů atd.), kteří stejnou úroveň svobod očekávají i po návratu domů. To je ten důvod, proč je ČR na seznamu nepřátelských států spolu s USA. Zkrátka jim vadíme a není to jen tím, že máme lepší pivo. Nenásilně zkrátka ohrožujeme jejich mocenskou pozici ve Východní Evropě.

  Stejně je sranda, že my jsem pro Rusy největší nepřítel, ale Ukrajina se kterou jsou ve válce je v pohodě. Oni by asi i chtěli vykreslit Ukrajince jako spřízněný národ, kterému vládnou zlořádi, ale za posledních X desítek let si dokázali Ukrajince akorát znepřátelit. Rusové si obecně neumí dělat přátele, jen posluhy...
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   09:40 16.01.2022

   Nějaké polské pokusy už tu byli. Zcela nedávno si chtěli dát na své bankovky motivy měst Lvov a Vilnius. :-)

   Rozdíl mezi námi a Ukrajinou je jiný, oni se jim dokáží postavit. Naši ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nějaké polské pokusy už tu byli. Zcela nedávno si chtěli dát na své bankovky motivy měst Lvov a Vilnius. :-)

   Rozdíl mezi námi a Ukrajinou je jiný, oni se jim dokáží postavit. Naši politickou reprezentaci berou jen jako loutky USA.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    14:12 16.01.2022

    Nebyly to bankovky, ale příležitostný pas k výročí nezávislosti a jednalo se o motivy historických míst, asi jako kdyby na ČR k podobnému účelu použila motiv bitvy o Zvolen nebo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nebyly to bankovky, ale příležitostný pas k výročí nezávislosti a jednalo se o motivy historických míst, asi jako kdyby na ČR k podobnému účelu použila motiv bitvy o Zvolen nebo Dukelský průsmyk.
    Skrýt celý příspěvek

 • Upgrade
  12:32 15.01.2022

  Myslim, ze vacsina uvah o tom co Kremel spravi, vychadza z nepochopenia toho co Kremel vlastne je. Tie uvahy vzdy vychadzaju z toho, ze Putin je nieco medzi stredovekym Carom a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze vacsina uvah o tom co Kremel spravi, vychadza z nepochopenia toho co Kremel vlastne je. Tie uvahy vzdy vychadzaju z toho, ze Putin je nieco medzi stredovekym Carom a prvym tajomnikom UV KSS, ktory sa snazi obnovit zaslu slavu a moc Kremla. Myslim, ze to je velky omyl. Kremel je mexicky drogovy kartel so 6000 jadrovymi hlavicami a chce to iste, co kazda ina mafia - ovladat uzemie a ludi, ktorych moze vypalovat a znicit kazdeho, o kom si mysli, ze ich chce o tuto poziciu pripravit.

  Otazka teraz stoji, ako sa takato mafia da porazit.

  Ozbrojeny konflikt je mimo kvoli patovej situacii skrz JZ.

  Ekonomicka vojna je k nicomu, kedze Kremel cele uzemie Ruska ovlada vojensky, takze dufat v nejake povstanie skrz zhorsene ekonomicke podmienky obyvatelstva, je iluzia. Kremel proste vsetko potlaci silou a hotovo - vid teraz Kazachstan.

  Ostava informacna vojna a tam zapad nerobi uplne ze nic. Pritom by stacilo naordinovat Rusom ich vlastnu medicinu - zahltit rusky priestor propagandou spochybnujucou vsetko od legitimity Kremla ako vykonnej moci, az po samotnu existenciu Ruska ako naroda a teda aj Ruska ako statu - potom uz len staci vsemozne podporovat separatizmus a cakat, kym sa to tam rozpadne samo, alebo kym pride Kremel s prosikom o primerie.
  Skrýt celý příspěvek

  • danny
   12:54 15.01.2022

   Obávám se, že jsi svým příspěvkem pochopení toho, "co to Rusko vlastně je a proč se chová, jak se chová", moc nepřispěl. Ujeté je buď přirovnání k drogovému kartelu, nebo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Obávám se, že jsi svým příspěvkem pochopení toho, "co to Rusko vlastně je a proč se chová, jak se chová", moc nepřispěl. Ujeté je buď přirovnání k drogovému kartelu, nebo identifikace ruské motivace. Nebo ty znáš nějaký drogový kartel, který "kazda ina mafia - ovladat uzemie a ludi, ktorych moze vypalovat a znicit kazdeho, o kom si mysli, ze ich chce o tuto poziciu pripravit"? Není to náhodou tak, že mafie a drogové kartely užívají ovládání území a lidí i za použití násilí, korupce nebo sociálních programů proto, aby mohly realizovat zisk a zabezpečovat luxusní život jejich členů? Nepřešla náhodou italská Camorra i další mafiánská uskupení ke zcela legálnímu businessu, když nahromadila kapitál a zjistila, že obchod s luxusními oděvy, stavebnictví, nakládání s odpady, obchodování s nemovitostmi atd...nesou víc, než vybírání výpalného, pouliční prodej drog, prostituce a nájemné vraždy, a to vše při nižším riziku?
   Při každé analýze platí staré známé "garbage in, garbage out". Předsudky a hovadiny pochybné kvality, kterými se nás snaží krmit některé laciné propagandistické výstupy think-tanku a podivných institutů, které se množí jak houby po dešti, jen zatemňují úsudek a plevelů seriózní diskusi o bezpečnostní situaci. Zbytečně jitření emocí a polarizace ochromuje schopnost racionálně uvažovat a efektivně reagovat na vzkazy a hrozby ze strany spojenců, konkurentů, nepřátel. Nucené stavení se na "správnou stranu" a s tím související společenský tlak vedou k personifikaci hrozeb a ztrátě schopnosti diferencovat okruhy zájmů. Nechápeme, že spojenec v oblasti jediné, může být snadno nepřítelem v jiném okruhu. Chováme se jako děti. Strýček nabízí bonbóny, ten by přece nemohl provést nic zlého.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    13:02 15.01.2022

    Výborný popis Ruska:

    "Není to náhodou tak, že mafie a drogové kartely užívají ovládání území a lidí i za použití násilí, korupce nebo sociálních programů proto, aby mohly ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Výborný popis Ruska:

    "Není to náhodou tak, že mafie a drogové kartely užívají ovládání území a lidí i za použití násilí, korupce nebo sociálních programů proto, aby mohly realizovat zisk a zabezpečovat luxusní život jejich členů? Nepřešla náhodou italská Camorra i další mafiánská uskupení ke zcela legálnímu businessu..."
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     15:38 15.01.2022

     Však to úspěšně rozvíjejí i s EU a jejich frontexem při cestování přes Středozemní moře. :-)

     Však to úspěšně rozvíjejí i s EU a jejich frontexem při cestování přes Středozemní moře. :-)

    • danny
     20:26 15.01.2022

     Ano, z devadesatkoveho řádění mafiánů se postupně vyloupala elita, která má stále trochu drsnější manýry, ale není blbá a chová se racionálně. A chce se mít dobře. Psychopati a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano, z devadesatkoveho řádění mafiánů se postupně vyloupala elita, která má stále trochu drsnější manýry, ale není blbá a chová se racionálně. A chce se mít dobře. Psychopati a magoři jsou většinou zavření nebo mrtví. Stejně, jako se protridilo podsvětí u nás, jen je to tam v o něco větších řádech a drobným zpožděním. Přisuzovat jim iracionální motivace a na tom stavět mytologii, že Putin je něco jako Kostěj Nesmrtelný je fajn do pohádek na Forum24 nebo na Novinky, ale tady by diskuse měla mít vyšší úroveň.
     Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   13:00 15.01.2022

   No nevím jestli můžeme vyhrát informační válku na ruském území. Mně by úplně stačilo pokud bychom ji byli schopni vést alespoň u nás. Příklad by bylo možné si vzít ve Švédsku u ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No nevím jestli můžeme vyhrát informační válku na ruském území. Mně by úplně stačilo pokud bychom ji byli schopni vést alespoň u nás. Příklad by bylo možné si vzít ve Švédsku u jejich Agentury psychologické obrany:
   https://podcasty.hn.cz/c1-6702...

   Ekonomická válka není k ničemu, Rusko peníze potřebuje nejenom aby živilo své obyvatelstvo, ale také aby mohlo modernizovat svou armádu.
   A ona by nebyla potřeba přímo ekonomická válka. Úplně by stačilo, kdyby Evropa místo Nord Stream 2, který kapacitně není třeba a jenom dubluje plynovod přes Ukrajinu, postavila terminály na plyn nebo další plynovody třeba z Afriky.

   Pokud by teď v tomto smyslu Evropa přepnula do krizového módu a zahájila urychlené kroky na vybudování kapacit, umožňující obejít se bez ruského plynu, věřím, že Rusko by se velmi rychle zklidnilo.
   Jenomže výstavba takových kapacit je nákladná, a Evropa raději bude riskovat válku Rusko-Ukrajina než investovala do infrastruktury, která možná nemusí být potřeba.
   Evropě zcela chybí v oblasti energetiky strategický přístup.
   Skrýt celý příspěvek

   • Upgrade
    13:57 15.01.2022

    Tie kapacity som pred casom googlil a vyslo mi, ze EU sa bez ruskeho plynu zaobide uz dnes.

    Tie kapacity som pred casom googlil a vyslo mi, ze EU sa bez ruskeho plynu zaobide uz dnes.

   • danny
    20:38 15.01.2022

    Jane, důvody pro existenci NSII jsem tady vypisoval opakovaně. Z pohledu energetické bezpečnosti je jakakoli alternativní trasa dobře, protože diverzifikuje riziko. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jane, důvody pro existenci NSII jsem tady vypisoval opakovaně. Z pohledu energetické bezpečnosti je jakakoli alternativní trasa dobře, protože diverzifikuje riziko. Např.plynouci ze zoufalého stavu plynovodů vedoucích přes Ukrajinu. Je otázka času, kdy jim s minimální údržbou vyprší životnost. Evropa si hlavně podřezává větev svou idiotskou a ideologickou energetickou politikou. Nucenou liberalizací trhu v r.2004. Tlakem na převod dlouhodobých kontraktů na burzu. Nekoncepční likvidaci zdrojů energie, zabavováním se zásobníků atd... To je jedna bota za druhou. Byla jen otázka času, kdy na nás tyhle hlouposti dopadnou. Teď je fakt pokrytecké brečet, že toho ty svině dodavatelé zneužívají a prodávají za draho.
    Skrýt celý příspěvek

    • Upgrade
     20:51 15.01.2022

     Prechodom na burzu vraj Europa odvtedy usetrila 70 miliard euro.

     Prechodom na burzu vraj Europa odvtedy usetrila 70 miliard euro.

    • Jan Padesátýpátý
     00:51 16.01.2022

     danny
     Zatím ukrajinským plynovodům životnost nevypršela, takže NS2 je zcela nadbytečný. Kapacity pro dovoz plynu se nezměnily.
     Pokud by se ty peníze investovaly jinam (plynové ...
     Zobrazit celý příspěvek

     danny
     Zatím ukrajinským plynovodům životnost nevypršela, takže NS2 je zcela nadbytečný. Kapacity pro dovoz plynu se nezměnily.
     Pokud by se ty peníze investovaly jinam (plynové terminály, potrubí Alžírsko), kapacity by se zvýšily.
     Skrýt celý příspěvek

     • danny
      10:05 16.01.2022

      Jane, ale ty peníze investoval Gazpromu a pár soukromých podniků že Západu, které usoudily, že je to profitabilní podnik. Takže netuším, jak by se peníze Gazpromu .ohly přesunout ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jane, ale ty peníze investoval Gazpromu a pár soukromých podniků že Západu, které usoudily, že je to profitabilní podnik. Takže netuším, jak by se peníze Gazpromu .ohly přesunout do budování trubek z Alžírska. A asi jsi chytřejší než managementy a akcionáři leaderů trhu v oblasti těžby, transportu a distribuce plynu. Určitě by stálo za to, abys je obeznámil se svými úvahami.
      Jen drobnost, i LNG se řídí cenami na burze. A ceny se obvykle pohybují zhruba na dvojnásobku plynu z trubek, zde funguje Asie jako přímý konkurent. Ale s tím si určitě hravě poradíš.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      10:33 16.01.2022

      Do NS2 šla polovina peněz ze západních firem.

      Samozřejmě, že ty firmy nebudou myslet strategicky, ale čistě ekonomicky.
      Problém je na straně politiků. Dokázali usměrnit chování ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Do NS2 šla polovina peněz ze západních firem.

      Samozřejmě, že ty firmy nebudou myslet strategicky, ale čistě ekonomicky.
      Problém je na straně politiků. Dokázali usměrnit chování firem pomocí Green dealu, ale nevymysleli systém který by zajistil více plynu z neruských nalezišť.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:39 16.01.2022

      Jan55.
      Při odběru Německa se NSII může rentovat už jen protože nemusí platit tranzitní poplatky hned několika dalším zemím.
      Jamal jde přes Bělorusko a Polsko.
      Brateství-Transgaz ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jan55.
      Při odběru Německa se NSII může rentovat už jen protože nemusí platit tranzitní poplatky hned několika dalším zemím.
      Jamal jde přes Bělorusko a Polsko.
      Brateství-Transgaz přes Ukrajinu, Slovensko, Česko.
      A plynovody z jihu to berou přes Turecko a další země.
      Skrýt celý příspěvek

 • ABC123
  22:09 14.01.2022

  Tak už sa najnovšie objavili informácie o pripravovaných provokáciách ruských tajných služieb na východe Ukrajiny. Tiež o zvýšení aktivít ruských trolov ako v 2014. Zaujimavé že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak už sa najnovšie objavili informácie o pripravovaných provokáciách ruských tajných služieb na východe Ukrajiny. Tiež o zvýšení aktivít ruských trolov ako v 2014. Zaujimavé že to vidieť aj tu….

  https://www.marinecorpstimes.c...
  Skrýt celý příspěvek

  • ABC123
   22:54 14.01.2022

   A tu reakcia na to z ruskej strany.

   https://topwar.ru/191151-ukrai...

   A tu reakcia na to z ruskej strany.

   https://topwar.ru/191151-ukrai...

  • flanker.jirka
   09:01 15.01.2022

   AB123
   To je doba, kdy buď budete věřit tomu čemu sám chcete věřit, nebo si o tom myslet své, protože reálně se nedá ve všem věřit nikomu. Tak že se ocitáme v další fázi informační ...
   Zobrazit celý příspěvek

   AB123
   To je doba, kdy buď budete věřit tomu čemu sám chcete věřit, nebo si o tom myslet své, protože reálně se nedá ve všem věřit nikomu. Tak že se ocitáme v další fázi informační války.
   False flag operace používají všichni.
   Skrýt celý příspěvek

   • danny
    13:01 15.01.2022

    Moc se mi teď líbil aktuální demokratický návrh na sankce proti NSII. Ty musí přijít, pokud se Rusko dopustí agrese proti Ukrajině. Měly by přijít ale i v případě, že udělá cokoli, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Moc se mi teď líbil aktuální demokratický návrh na sankce proti NSII. Ty musí přijít, pokud se Rusko dopustí agrese proti Ukrajině. Měly by přijít ale i v případě, že udělá cokoli, co naruší ukrajinskou suverenitu. Také je nutné je vyhlásit, pokud učiní cokoli, co by ukrajinskou suverenitu v budoucnu ohrozit mohlo. V ideálním případě by však měly dopadnout co nejtvrději bez ohledu na to, jestli Rusko něco udělá, nebo ne. Sankce by také měly dopadnout na majetek a zájmy Putina osobně a jeho nejbližšího business, politického i osobniho okolí. Tajné služby by měly okamžitě začít zjišťovat, jestli takový majetek existuje... Moc se mi to líbí, přijde mi to jako taková konzistentní vyjednávací pozice.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:07 15.01.2022

     Když mně je tato situace tak nějak u zadele, nahlížím na to jako zdroj možností poznat vojensko techniku a taktiku.
     Ukrajina svému "štěstíčku" jde po celou dobu sama naproti. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Když mně je tato situace tak nějak u zadele, nahlížím na to jako zdroj možností poznat vojensko techniku a taktiku.
     Ukrajina svému "štěstíčku" jde po celou dobu sama naproti. Akorát nás (NATO a EU) za parta "demokratů" z Kyjeva zneužívá. Nejen v Moskvě, ale i v Kyjevě by se měly zamyslet i nad tím jak se chovají. Už zašli i tak daleko, že exprezident Porošenko je pro ně vlastizrádce a terorista a prezident figurující v seznamech lotrů (stejných jako babiš nebo rusáci) si hraje na demokrata a nikdo nepátrá potom co je to za parchanta a k čemu nás využívá. Začali se špatně chovat k menšinám na, zatím ještě, suverénním území. Zdědili krásnou zem plnou národnostních a etnických menšin a za 30 let "budování demokracie a prosperity" jsou ekonomicky sotva výkonní jako v roce 1990. Vymýšlí tam nacionalistické jazykové zákony a omezení. Tí se vydali na "jugoslávskou" stezku. To se prostě východu země se silnými vazbami na Rusko nelíbilo a líbit nebude. (a nelíbí se to ani Polsku, Maďarsku a Rumunsku) Klidně se může stát, že Ukrajina přestane existovat v takovém rozsahu v jakém ji nyní známe. Státy vznikaly, zanikaly, hranice se pousouvaly sem a tam po celou historii. Na balkáně se ukouslo Srbsku Kosovo a taky se svět nezborřil a ekonomicky se nikdo nesankcionoval. Historicky některé takové změny byly doprovázeny sankcemi (v minulosti i vydíráním) třeba v případě toho, když se o evropu "postaral" Napoleon.
     Možná je to cynické, ale nikdo z nás asi nebude chtít tahat horké kaštany z ohně za tak neprůhlednou a zkorumpovanou juntu na Ukrajině, jen protože se druhá podobná junta rozhodla, že už bylo dost roztahování se USA k jejich hranici.
     A pokud si Kyjev nedokáže sám domluvit podmínky toho jak budou vypadat hranice a vztahy s jejich sousedem, jak bude vypadat soužití lidí, kteří po pár staletí existovali v jedné říši/svazu, no tak ať si dají přes držku!
     V roce 2014 neudělalo chybu jen Rusko, sami ukrajinci u mně klesli na žebříčku hodnot v tom, jak po sobě stříleli, a když se ruská menšina na východě přidala k nepokojům, tak tam měli přijet politici a ne vojáci. (případ toho jak zabavili neposlušným poslancům hlasovací karty a zmanipulovali některé hlasování do Evropy také nepatří, za to se kyjevská junta měla také zodpovídat, ale nic z toho se nestalo)
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      16:27 15.01.2022

      To je hodně hloupý příspěvek. Rusko se nezastavilo v podněstří, nezastavilo se v Abcházii, nechce se zastavit na Krymu a v Doněcku a nezastaví se ani v Kyjevě, když ho nezastavíme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je hodně hloupý příspěvek. Rusko se nezastavilo v podněstří, nezastavilo se v Abcházii, nechce se zastavit na Krymu a v Doněcku a nezastaví se ani v Kyjevě, když ho nezastavíme my.
      Připadá mi, že umetáš cestičku ruskému medvědovi, aby mohl sežrat své bývalé državy, včetně nás. Co tě k tomu vede? Chceš být ruským poddaným?
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      17:25 15.01.2022

      Ukrajince nemá nikdo rád, myslím jako národ, ne jednotlivce.Jsou dobří jen na to aby byli použiti jako páka na Rusko.
      Ze stejného důvodu by jsme podporovali i Pobřeží slonoviny.

      Ukrajince nemá nikdo rád, myslím jako národ, ne jednotlivce.Jsou dobří jen na to aby byli použiti jako páka na Rusko.
      Ze stejného důvodu by jsme podporovali i Pobřeží slonoviny.

     • flanker.jirka
      17:40 15.01.2022

      GlobeElement
      Nejsem žádný genius. :-)
      Proč bych měl umetat někomu někam cestičku? Vy trpíte naprostou stejnou paranoiou, tak jako rusové se bojí USA-NATO, jenom z druhé strany.
      Do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      Nejsem žádný genius. :-)
      Proč bych měl umetat někomu někam cestičku? Vy trpíte naprostou stejnou paranoiou, tak jako rusové se bojí USA-NATO, jenom z druhé strany.
      Do majdanu existovaly dobré vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem i když v Kyjevě vládly více prozápadní politici. Vždycky dokázali najít společnou řeč. Majdanem toto skončilo a začalo vyjadřování směrem k Rusku agresivním způsobem. Kyjev přestal respektovat politické názory východní části Ukrajiny a začal ozbrojený boj ukrajinských oligarchů na majdanu. No, tak se to rusům nelíbilo a jali se toho po svém. Se podívejte jak dopadl Irák nebo Afghanistán, když nešli na ruku zájmům USA, naprosto stejně.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:55 15.01.2022

      GlobeElement
      Jestli tu chcete argumentovat válkou v roce 2008, tak se na problematiku této oblasti musíte podívat trochu hlouběji v čase, než jen rokem 2008. Abchazové chtěli mít ...
      Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      Jestli tu chcete argumentovat válkou v roce 2008, tak se na problematiku této oblasti musíte podívat trochu hlouběji v čase, než jen rokem 2008. Abchazové chtěli mít svůj stát, jako každý jiný národ, například slováci. A gruzínci se k nim nechovali zrovna košer.
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      18:11 15.01.2022

      Souhlasím s GlobaElement, hloupý příspěvek. Proč junta? Ano, za 30. let Ukrajina rozhodně nevzkvétá, ale jestli se jim něco podařilo, tak udržet demokracii. Jejich vláda byla ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasím s GlobaElement, hloupý příspěvek. Proč junta? Ano, za 30. let Ukrajina rozhodně nevzkvétá, ale jestli se jim něco podařilo, tak udržet demokracii. Jejich vláda byla demokraticky zvolena.
      A snaha o pokojné řešení v roce 2014 na východě Ukrajiny byla. Zkoušeli to. Jenže vrazi z Ruska (vzpomínáš na Strelkova?) pokojný odpor likvidovali. Ztráceli se tam a byly zabíjeni ti, kteří nesouhlasili. Už jsi zapomněl? Jak chceš tohle řešit pokojně???
      Skrýt celý příspěvek

     • padre
      19:04 15.01.2022

      Kyjevská junta? Co je potom v Kremlu? Nàckové?

      Kyjevská junta? Co je potom v Kremlu? Nàckové?

     • danny
      20:16 15.01.2022

      Flanker.Jirka: mám to hodně podobně. Nemam v tomhle průšvihu žádného kladného hrdinu, jen mě navíc kromě military hodně zajímá diplomacie a ekonomické aspekty, což tě vojenské ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flanker.Jirka: mám to hodně podobně. Nemam v tomhle průšvihu žádného kladného hrdinu, jen mě navíc kromě military hodně zajímá diplomacie a ekonomické aspekty, což tě vojenské taktice dává další rozměr. Proto se zde vždy stavím tak skepticky k šermování hodnotami, spravedlnosti atd... Tyhle ušlechtilosti nevěřím fakt nikomu. To si můžou dovolit max.dobrovolni terénní pracovníci nějaké humanitární organizace, ale ne politické špičky.

      Teď se obávám, že ukrajinská elita dělá ohromnou chybu, že se cpou někam, kde je nikdo nechce. Fakt si nedovedu představit, že by všichni členové NATO odhlasovali zahájení přístupových hovorů. Nedovedu si představit, že by je USA pribraly k hovorům o Ukrajině s Ruskem. Přeháněji to s tlakem a požadavky na evropské partnery. To je bezva metoda, jak naštvat úplně všechny a vynutit si prohru na všech frontách.
      Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      21:05 15.01.2022

      danny: To "sermovanie hodnotami" nema vo svojej podstate s uslachtilostou nic, tu si tam len ludia dosadili v dobe, ked chapali, ze niektore "hodnoty" su uzitocne, akurat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      danny: To "sermovanie hodnotami" nema vo svojej podstate s uslachtilostou nic, tu si tam len ludia dosadili v dobe, ked chapali, ze niektore "hodnoty" su uzitocne, akurat nevedeli preco. Dnes je z tych matematickych teorii o vyhodnosti feroveho jednania cela veda. Tusim aj nejaka nobelovka je za to. A fakt to nema nic s uslachtilostou, je to cista matika.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      00:59 16.01.2022

      "Akorát nás (NATO a EU) za parta "demokratů" z Kyjeva zneužívá."

      Já si myslím, že je to naopak. Ukrajina dělá práci za nás: zadržuje Rusy tam kde jsou. A my jí v tom podporujeme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Akorát nás (NATO a EU) za parta "demokratů" z Kyjeva zneužívá."

      Já si myslím, že je to naopak. Ukrajina dělá práci za nás: zadržuje Rusy tam kde jsou. A my jí v tom podporujeme velmi málo.
      Ukrajina se vzdala jaderných zbraní výměnou za záruky ze strany USA, GB a Francie. Kde je těm zárukám konec?
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:18 16.01.2022

      flanker.jirka : - Abchazové chtěli mít svůj stát, jako každý jiný národ, například slováci...

      GE: Oni mají Abchazové svůj stát'? A mohl bych ho vidět?

      Rusko požírá své okolí a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka : - Abchazové chtěli mít svůj stát, jako každý jiný národ, například slováci...

      GE: Oni mají Abchazové svůj stát'? A mohl bych ho vidět?

      Rusko požírá své okolí a využívá k tomu jakoukoliv záminku. Ukrajina se nechová jinak, než třeba Slovensko, stát, který si je nejistý svou nezávislostí a identitou má tendence k přehnaně nacionalistickým pravidlům, ale od toho je zde politika, aby se hrany obrousily. Obrousily se i na tom Slovensku.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:34 16.01.2022

      GlobeElemnt
      Abcházii uznalo zatím jen Rusko a pár ostrovů, které toto rozhodnutí stáhly. V současné době je pro ně jediným východiskem používání ruských pasů a rublu, když ...
      Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElemnt
      Abcházii uznalo zatím jen Rusko a pár ostrovů, které toto rozhodnutí stáhly. V současné době je pro ně jediným východiskem používání ruských pasů a rublu, když gruzínské nechtějí a nechtějí existovat ve vzduchopráznu.
      Oni žádnou velkou láskou ke gruzíncům neoplývavjí, když se je pravidelně snaží ničit, nejvíce se na tom podepsal džugašvilli známý též jako Stalin.
      Bohužel, pro všechny malé národy zúčastněné v konfliktech je jejich osud s právěm na sebeurčení do značné míry umožněn nebo znemožněn, pokud se to velmocem hodí nebo nehodí do krámku.
      Něco jako americký protektorát Kosovo.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:19 16.01.2022

      padre
      V Kremlu je druhá junta, jen z jiné mafie, však to tam píšu.

      padre
      V Kremlu je druhá junta, jen z jiné mafie, však to tam píšu.

     • GlobeElement
      08:08 17.01.2022

      Abcházie a Osetie je de facto (a severní Osetie i de jure) součástí Ruska. Nemají žádnou nezávislost.

      Rusko využívá pátou kolonu k rozšiřován svého území.

      Abcházie a Osetie je de facto (a severní Osetie i de jure) součástí Ruska. Nemají žádnou nezávislost.

      Rusko využívá pátou kolonu k rozšiřován svého území.

     • Jan Padesátýpátý
      13:40 18.01.2022

      flanker.jirka napsal
      "V Kremlu je druhá junta, jen z jiné mafie, však to tam píšu."

      Junta se pozná podle toho, že předem na 100% víte kdo vyhraje volby, které junta organizuje.
      O ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka napsal
      "V Kremlu je druhá junta, jen z jiné mafie, však to tam píšu."

      Junta se pozná podle toho, že předem na 100% víte kdo vyhraje volby, které junta organizuje.
      O Ukrajině toto neplatí, tam se politici střídají u moci.
      Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  20:46 14.01.2022

  Proč by Rusové útočili na UKrajinu, co z toho budou mít ? Ukrajina není Kuvajt :-))

  Proč by Rusové útočili na UKrajinu, co z toho budou mít ? Ukrajina není Kuvajt :-))

  • Ján Paliga
   22:02 14.01.2022

   Какая сегодня погода в Санкт-Петербурге?


   Už niekoľko rokov zaostávaš za touto realitou.... nevšimol si si?

   Какая сегодня погода в Санкт-Петербурге?


   Už niekoľko rokov zaostávaš za touto realitou.... nevšimol si si?

   • krllo
    22:45 14.01.2022

    Takže nevíš

    Takže nevíš

    • Torong
     11:15 18.01.2022

     Na blbou otázku blbá odpověď

     Na blbou otázku blbá odpověď

  • Scotty
   23:09 14.01.2022

   Na východní Ukrajině je několik lákavých cílů. Takových které by značně pomohli ruskému vojensko-průmyslovému komplexu.

   Na východní Ukrajině je několik lákavých cílů. Takových které by značně pomohli ruskému vojensko-průmyslovému komplexu.

   • flanker.jirka
    09:13 15.01.2022

    Také to může vyřešit zásobování Krymu vodou.
    A nezapomínejme ani na to, že pak už by těžko mohl Reznikova požadovat stálou vojenskou přítomnost v Charkově, Kramatorsku, Mauriopolu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Také to může vyřešit zásobování Krymu vodou.
    A nezapomínejme ani na to, že pak už by těžko mohl Reznikova požadovat stálou vojenskou přítomnost v Charkově, Kramatorsku, Mauriopolu a Oděse.
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
     13:25 15.01.2022

     Voda je problém. Průmysl je po 7 letech pasé. Ale ta prevence nápadů na jakekoli přátelské hostování v budoucnu je určitě velmi lákavá

     Voda je problém. Průmysl je po 7 letech pasé. Ale ta prevence nápadů na jakekoli přátelské hostování v budoucnu je určitě velmi lákavá

   • flanker.jirka
    09:20 15.01.2022

    Scotty
    Ještě jeden efekt by to mohlo mít. Snad by se konečně probrali i naši politici a přestali o obraně pouze kecat. I nová vláda nic razantního neplánuje. Alibisticky plánuje ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Ještě jeden efekt by to mohlo mít. Snad by se konečně probrali i naši politici a přestali o obraně pouze kecat. I nová vláda nic razantního neplánuje. Alibisticky plánuje dosažení úrovně rozpočtu 2% HDP až v roce 2025. Přitom je zřejmé, že vnitřní dluh armádě narůstá a dále se na něm v průběhu nejbližších let projeví i inflace. A asi se shodneme na tom, že například pořízení kvalitního nadzvuku se dá z fleku vyřešit objednámím F 35, když budeme váhat, tak se na tom inflace projeví, jednotková cena toho letadla při inflačních tlacích už klesat nebude a objednaná výzbroj bude také jen dražší, to samé se bude týkat přípravy infrastruktury u nás.
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
     13:28 15.01.2022

     Myslím, že je precenujes. Když vidím, že se nejsou schopni sejít ani na pro ně klíčové hlasování, tak by to dopadlo jako vždy. Hromada keců, jak za to může někdo jinej a možná by ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Myslím, že je precenujes. Když vidím, že se nejsou schopni sejít ani na pro ně klíčové hlasování, tak by to dopadlo jako vždy. Hromada keců, jak za to může někdo jinej a možná by zřídili parlamentní vyšetřovací komisi.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:01 15.01.2022

      Dopadne to tak že se sejdou za měsíc a stejně si odhlasují co budou potřebovat. Nevím jestli si tím opozice pomohla.

      Dopadne to tak že se sejdou za měsíc a stejně si odhlasují co budou potřebovat. Nevím jestli si tím opozice pomohla.

     • flanker.jirka
      10:13 16.01.2022

      Scotty
      Alespoň si snad vládnoucí koalice uvědomí, že to nebudou mít jednoduché.

      Scotty
      Alespoň si snad vládnoucí koalice uvědomí, že to nebudou mít jednoduché.

   • Scotty
    11:34 15.01.2022

    flanker.jirka
    Ono je to navázané i například na plánovanou změnu zákona o zadávání VZ a zefektivnění akvizičního procesu.
    Zahájení akvizice nadzvukovéo letadla začne z největší ...
    Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka
    Ono je to navázané i například na plánovanou změnu zákona o zadávání VZ a zefektivnění akvizičního procesu.
    Zahájení akvizice nadzvukovéo letadla začne z největší pravděpodobností ještě letos po předložení požadavků armády. Taky by měla začít akvizice velkého UAV (zatím to ještě není oficiálně potvrzené).
    Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   09:07 15.01.2022

   Tak proč na Ukrajinu v roce 2014 Rusko zaútočila...

   Tak proč na Ukrajinu v roce 2014 Rusko zaútočila...

  • Rase
   11:51 15.01.2022

   Rusko by pak vypadalo na mapě větší - zbývá už jen zabrat Kazachstán a Bělorusko, a dostanou se skoro na rozlohu SSSR. Nemluvě o několika desítkách milionů populace, dolech a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rusko by pak vypadalo na mapě větší - zbývá už jen zabrat Kazachstán a Bělorusko, a dostanou se skoro na rozlohu SSSR. Nemluvě o několika desítkách milionů populace, dolech a průmyslových podnicích.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan.holovsky
    14:44 15.01.2022

    Přesně. A to více či méně rusifikovane obyvatelstvo (9 mil. Bělorusko, cca 16 až 20 mil. východní a jižní Ukrajina, 3,5 mil. Kazachstán) potřebují, pokud si chtějí hrát alespoň na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Přesně. A to více či méně rusifikovane obyvatelstvo (9 mil. Bělorusko, cca 16 až 20 mil. východní a jižní Ukrajina, 3,5 mil. Kazachstán) potřebují, pokud si chtějí hrát alespoň na beckovou supervelmoc. Muslimske národy doma i ve sféře vlivu ve střední Asii s dvojnásobnou porodností nebudou slabnouci a vymirajici Rusy bez silné ekonomiky poslouchat už moc dlouho. Uvadající vliv byl donedávna vidět dokonce i v Kazachstánu, kde už nepoužívají ani azbuku (teď ale budou vděční, jako Lukašenko.. ). Druhá věc, kterou tu nikdo nezmiňuje je, že Rusko porazilo Švédy, Hitlera i Napoleona tím, že je vlákalo do svých obrovských prostor a způsobili jim logistické peklo. Jenže koukněte, jak je daleko do Moskvy od západních hranic ted, to je děsí. Do toho všechno co se tu píše a fakt, že se jim pomalu uzavírá okno příležitostí, protože Ukrajina se nerozpadla, někde se jí i daří a dobrovolně se už nevrátí. A teď sice chytnou Rusové tvrdé sankce, ale ty můžou za pár let být zmírněny (zvlášť dokud bude plyn ještě potřeba), navic už od roku 2014 pracují třeba na náhradě za swift a přesměrování ekonomiky na Čínu Prostě buď chtějí být zas impérium, a to se bez Ukrajiny (to především), Běloruska a Kazachstánu neobejdou, nebo to budou muset dělat jinak. A to podle všeho nechtějí nebo nemůžou. Takže osobně si myslím, že Rusové nějakou agresi vůči Ukrajině začnou, už jsou příliš daleko.
    Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:22 16.01.2022

    Rase
    Bělo-Rusko už jim z ruky zobe, tam se dostal Lukašenko do vlastní kapsy. Kazachové díky svému monarhcistickému diktátu se dostali do stejné bláta.

    Rase
    Bělo-Rusko už jim z ruky zobe, tam se dostal Lukašenko do vlastní kapsy. Kazachové díky svému monarhcistickému diktátu se dostali do stejné bláta.

    • Jan.holovsky
     14:25 17.01.2022

     Tak tak, oba státy jsou víceméně v pasti. Když se Rusům nebude líbit vývoj, stačí naznačit, že podpoří druhou stranu. Na další postup Kazachstánu jsem v téhle nové situaci zvědavý. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak tak, oba státy jsou víceméně v pasti. Když se Rusům nebude líbit vývoj, stačí naznačit, že podpoří druhou stranu. Na další postup Kazachstánu jsem v téhle nové situaci zvědavý. Lukašenko musel na oplátku oprášit Svazový stát a začal reálně Bělorusko integrovat s Ruskem. Už se začalo mluvit i o přistoupení Kazachstánu do Svazového státu, případně je možné nějaké prohloubení Euroasijské ekonomické unie o politickou rovinu. Ale tipnul bych si spíš to první, nejsem si jistý, jak moc se chce Rusko politicky integrovat třeba s (populačně rychle rostoucím) 35 milionovým Uzbekistánem, který má do EEU v následujících letech vstoupit.
     Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  17:57 14.01.2022

  Proč tady(v AN) nedávno byla informace, že Rusko nemá dostatečné logistické zabezpečení své armády pro útok na Ukrajinu? Přitom vše nasvědčuje opaku i důvodné obavy demokratických ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč tady(v AN) nedávno byla informace, že Rusko nemá dostatečné logistické zabezpečení své armády pro útok na Ukrajinu? Přitom vše nasvědčuje opaku i důvodné obavy demokratických zemí. Díky za odpověď.
  Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   18:10 14.01.2022

   Myslím, že v té úvaze o nedostatečné logistice šlo o to, že jejich logistika nestačí pro operaci do velké hloubky ukrajinského území nebo dokonce na obsazení celé Ukrajiny. Ale na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že v té úvaze o nedostatečné logistice šlo o to, že jejich logistika nestačí pro operaci do velké hloubky ukrajinského území nebo dokonce na obsazení celé Ukrajiny. Ale na obsazení DLR, LLR, rozšíření jejich území nebo třeba obsazení další části černomořského pobřeží to stačí.
   A stejně to byl jen informovaný odhad (=spekulace) a ne informace , na kterou vsadíš bezpečnost země a ignoruješ soustřeďování sil agresora.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:23 14.01.2022

    Otázkou je, na kolik si dokáží pomoci z vedlejších směrů Podněstří a Bělorusko. To by jim logistické vzdálenosti zkrátilo.

    Otázkou je, na kolik si dokáží pomoci z vedlejších směrů Podněstří a Bělorusko. To by jim logistické vzdálenosti zkrátilo.

    • StandaBlabol
     09:15 15.01.2022

     Bělorusko ano, Lukašenko už musí skákat, jak Putin píská. Podněsteří využít spíš nelze, protože je obklopeno Moldavskem a Ukrajinou. Nevím, jak by tam Rusko dokázalo dostat větší ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Bělorusko ano, Lukašenko už musí skákat, jak Putin píská. Podněsteří využít spíš nelze, protože je obklopeno Moldavskem a Ukrajinou. Nevím, jak by tam Rusko dokázalo dostat větší bojové, nebo jen logistické jednotky?
     Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   18:41 14.01.2022

   Ono to bylo ještě podmíněno tím, že v Bělorusku a na Ukrajině končí širokorozchodná železnice.
   Jak řekl StandaBlabol, jde o to, do jaké hloubky budou Rusové útočit.
   Mimochodem, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ono to bylo ještě podmíněno tím, že v Bělorusku a na Ukrajině končí širokorozchodná železnice.
   Jak řekl StandaBlabol, jde o to, do jaké hloubky budou Rusové útočit.
   Mimochodem, na Donbask a Luhansk ruská armáda samozřejmě útočit nemusí. Tímto územím jenom projedou. Když se ale člověk podívá na mapu a pak i na ten článek, co jsme napsali, tak k Dněpru (a tedy ke Kyjevu) by ruská armáda mohla dojít. Musli by překonat nějakých 150 až 250 kilometrů.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:22 14.01.2022

    Za komárů se širokorozchodná železnice postavila i do Polska, na přepravu železné rudy. Možná to existuje i dodnes.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    Za komárů se širokorozchodná železnice postavila i do Polska, na přepravu železné rudy. Možná to existuje i dodnes.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    • Scotty
     22:22 14.01.2022

     Širokorozchod vede i do Košic, když na to přijde. Ovšem železnice se dá relativně snadno vyřadit z provozu.

     Širokorozchod vede i do Košic, když na to přijde. Ovšem železnice se dá relativně snadno vyřadit z provozu.

     • flanker.jirka
      09:08 15.01.2022

      Nebo se dá použít i na rychlejší postup opačným směrem :-) Existoval zájem v blízkosti této širokorozchodné trati v Polsku budovat sklady NATO, zda se v tom pokračuje, netuším.

      Nebo se dá použít i na rychlejší postup opačným směrem :-) Existoval zájem v blízkosti této širokorozchodné trati v Polsku budovat sklady NATO, zda se v tom pokračuje, netuším.

     • RiMr71
      15:47 17.01.2022

      "Nebo se dá použít i na rychlejší postup opačným směrem :-) Existoval zájem v blízkosti této širokorozchodné trati v Polsku budovat sklady NATO"

      Zajimave. Nejaky zdroj?

      "Nebo se dá použít i na rychlejší postup opačným směrem :-) Existoval zájem v blízkosti této širokorozchodné trati v Polsku budovat sklady NATO"

      Zajimave. Nejaky zdroj?

   • flanker.jirka
    21:56 14.01.2022

    Pro vojenské operace logistiku na levobřežní Ukrajinu zmáknou, tam ty dálky a časy pro nakládky a vykládky nejsou problém. (z Brjanské oblasti a Krymu nebo od opolčeneských území ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pro vojenské operace logistiku na levobřežní Ukrajinu zmáknou, tam ty dálky a časy pro nakládky a vykládky nejsou problém. (z Brjanské oblasti a Krymu nebo od opolčeneských území je to k Dněpru 2,5 hodin nákladním vozidlem)
    Ale oříškem bude, co s logistikou obyvatelstva na takto získaných územích, aby se nezačali bouřit? Jak bude probíhat zásobování potravinami, jak to bude se službami, energiemi? A zajištěním nějakých "životních jistot"??? Na to budou muset mít nachystané rezervy.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:24 14.01.2022

     Dokud tam bude dost pušek, tak se nikdo bouřit nebude. Přeci jen tam jsou zvyklí na tvrdší podmínky než u nás.

     Dokud tam bude dost pušek, tak se nikdo bouřit nebude. Přeci jen tam jsou zvyklí na tvrdší podmínky než u nás.

     • flanker.jirka
      09:09 15.01.2022

      Otázkou je, kdo ty pušky bude držet v ruce, zda rus nebo ukrajinec?

      Otázkou je, kdo ty pušky bude držet v ruce, zda rus nebo ukrajinec?

   • Scotty
    22:35 14.01.2022

    Jan Grohmann
    Co když by se třeba spokojili s obsazením Charkova, Záporoží, Nikolajeva a získáním suchozemského přístupu na Krym. Tedy cílem by bylo hlavě získání průmyslových ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann
    Co když by se třeba spokojili s obsazením Charkova, Záporoží, Nikolajeva a získáním suchozemského přístupu na Krym. Tedy cílem by bylo hlavě získání průmyslových kapacit které Rusku momentálně bolestivě chybí?
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     09:58 15.01.2022

     To mi připadá více pravděpodobné, než se pokoušet okupovat celou Ukrajinu, kde na západě země opravdu nemohou počítat s tím, že by je tam ukrajinci tolerovali.
     Jen bych to doplnil ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To mi připadá více pravděpodobné, než se pokoušet okupovat celou Ukrajinu, kde na západě země opravdu nemohou počítat s tím, že by je tam ukrajinci tolerovali.
     Jen bych to doplnil o to, že by se mohli pokusit Ukrajinu ušetřit výdaji na budování námořnictva, odříznutím jejího území od Černého moře.
     Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     11:54 15.01.2022

     O pár let později si ukousnou další kousek, pak další a další. Takový byl asi jejich plán...

     O pár let později si ukousnou další kousek, pak další a další. Takový byl asi jejich plán...

     • flanker.jirka
      10:21 16.01.2022

      Pokud by se jim nyní podařilo Ukrajinu odříznout od moře, tak to má spočítané a na západě státu se sami budou hlásit k tomu, aby si jejich území zabralo Maďarsko a Polsko, rázem by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud by se jim nyní podařilo Ukrajinu odříznout od moře, tak to má spočítané a na západě státu se sami budou hlásit k tomu, aby si jejich území zabralo Maďarsko a Polsko, rázem by byli v NATO a EU.
      Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      18:38 16.01.2022

      flanker.jirka:
      Mno nemyslím že by to Maďarsku nebo Polsku někdo dovolil (proč je posilovat a rozjíždět v Evropě zase hry o území). Předpokládám že by ona Západní Ukrajina zůstala ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka:
      Mno nemyslím že by to Maďarsku nebo Polsku někdo dovolil (proč je posilovat a rozjíždět v Evropě zase hry o území). Předpokládám že by ona Západní Ukrajina zůstala samostatným státem - ale rychle by jej zapojili do NATO a patrně by se ono okleštěné území dostalo pod přímou ochranu USA a NATO. Ukrajina v nějaké formě zkrátka musí přežít a přežije. Velmi důležité by to bylo pro případ znovuvybudování Ukrajinského národa v budoucnosti - tedy to samé co byla pro Ukrajinskou státnost Halič. Koncem první světové války sice svobodná Ukrajina vydržela jen krátce (boj proti Polákům a Bolševikům), ale většina politických elit pocházela z Haliče.

      Tedy přežití nějaké formy okleštěné Ukrajiny, pokud by Rusům jejich choutky vyšly, je nezbytná a potřeba pro celou Evropu. Nějaké rozparcelování je vlhkým snem polských a maďarských nacionalistů, nic víc.
      Skrýt celý příspěvek

    • danny
     13:21 15.01.2022

     Mariupol, Melitopol, Cherson smysl dává. Zmyzely by problémy s Azovským mořem, zásobování Krymu vodou, a zjednodušila obrana DNR. Charkov a Záporoží už moc ne. Ty průmyslové ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Mariupol, Melitopol, Cherson smysl dává. Zmyzely by problémy s Azovským mořem, zásobování Krymu vodou, a zjednodušila obrana DNR. Charkov a Záporoží už moc ne. Ty průmyslové kapacity už hodně utrpěly, přišly o většinu kvalifikovaného personálu a případné boje by zničily zbytek toho, co má ještě nějakou cenu. Ať na to koukám jak chci, je to ztrátová záležitost.
     Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:44 15.01.2022

     danny
     Získání Motor Sič a Antonovu jednoznačně smysl dává. Stále se je Rusům nepodařilo plnohodnotně nenahradit (ač propaganda říká něco jiného). Tankový závod specializovaný na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     danny
     Získání Motor Sič a Antonovu jednoznačně smysl dává. Stále se je Rusům nepodařilo plnohodnotně nenahradit (ač propaganda říká něco jiného). Tankový závod specializovaný na T-80 se taky jistě hodí. A samozřejmě loděnice pro opravy velkých plavidel je pro Rusko stále akutní problém.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jan.holovsky
     15:17 15.01.2022

     Pokud riskují tvrde sankce a obrovské nastvani nejen Ukrajincu, asi nedava smysl minimalisticka agrese.

     Pokud riskují tvrde sankce a obrovské nastvani nejen Ukrajincu, asi nedava smysl minimalisticka agrese.

 • cejkis
  17:43 14.01.2022

  Diskuze na tomto serveru ztratila smysl. Jiný názor = osobní útoky a tak již ve vláknech odpovídat nehodlám.


  1) Rusko se přibližováním amerických základem dvojího využití cítí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Diskuze na tomto serveru ztratila smysl. Jiný názor = osobní útoky a tak již ve vláknech odpovídat nehodlám.


  1) Rusko se přibližováním amerických základem dvojího využití cítí ohroženo. Nechcete to přijmout jako fakt, je to vaše věc.

  2) Rusko chtělo zobchodovat ukončení podpory Luhansku a Donětsku výměnou za garance. Západ odpověděl odmítnutím. Jelikož Rusko chce evidentně zamrzlý konflikt vyřešit a současně zajistit, aby zde nebyly americké základny, bude sledovat svůj zájem a čekám, že ve východní části země proběhne další majdan s podporou tentokráte pro změnu Ruska s cílem Ukrajinu rozdělit. Pokud tento scénář v Moskvě vyhodnotí jako špatný očekávám, že dojde k bodu 3.

  3) V Kubě a Nikaragui v minulosti kotvily ruské lodě se střelami s plochou dráhou letu. Nově lze usuzovat, že zde budou kotvit lodě s hypersonickými střelami s jadernými hlavicemi. Možná dojde i na pozemní základny. Ve výsledku se posuneme blíže k rokům hluboké studené války. Jen s tím rozdílem, že Američané napínají své síly k Číně a vyhrocení vztahu s Ruskem u hranic vlastního území je to poslední, co potřebují. Američané chtějí konflikt s Ruskem nechat zde ve střední Evropě.

  Výše uvedenou úvahu budete považovat za názor ruského trolla neb je jiný než zdejší většinový. Chybí vám schopnost podívat se na scénáře různými úhly pohledu. Naprosto bez pochybností přebíráte ideologický brak z Českého rozhlasu a tiskových zpráv Američanů. Občas mám pocit, že zdejší česká úderka snad chce v Evropě válku. Vy se snad na to těšíte! Neuvěřitelné.
  Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   18:25 14.01.2022

   Ty jiný názore, tak mi řekni, které lodě s hypersonickými střelami budou kotvit na Kubě? Rusko totiž dnes žádné nemá.
   Za posledních 20 let zařadili do výzbroje 2 velké moderní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ty jiný názore, tak mi řekni, které lodě s hypersonickými střelami budou kotvit na Kubě? Rusko totiž dnes žádné nemá.
   Za posledních 20 let zařadili do výzbroje 2 velké moderní fregaty. Pošlou tam obě, nebo jen polovinu všech svých nových lodí? BEZ hypersonických střel??
   Kolem Zirkonů dělají obrovské haló, ale ve výzbroji zatím nejsou. A úspěšných zázračných zbraní v téhle fázi vývoje, které nakonec nějak záhadně nedopadly, už měli spoustu (Su-57, Armata, Boomerang, Lada, atd., atd.)
   A to vůbec neřeším, proč by, proboha, Kuba chtěla provokovat Američany. To, co chtějí, jejich ekonomika potřebuje a otevřeně to přiznávají, je zrušení amerických sankcí. S Bidenem je šance větší než Trumpem. Tak proč USA dráždit??
   Jsi na odborném webu, tak když nechceš být za trolla, nemel úplné nesmysly.
   Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   18:40 14.01.2022

   Super, diky a uz se nevracej. :D

   Super, diky a uz se nevracej. :D

  • Torong
   20:36 14.01.2022

   Ale copak Cejkisi? Dostals napráskáno? Požádej o zařazení na jednodušší server. Třeba na novinky...

   Ale copak Cejkisi? Dostals napráskáno? Požádej o zařazení na jednodušší server. Třeba na novinky...

   • Nesher
    21:35 14.01.2022

    Rubl zase oslabil, takže je to moc práce za těch pár šupů co za to má.

    Rubl zase oslabil, takže je to moc práce za těch pár šupů co za to má.

  • flanker.jirka
   22:06 14.01.2022

   cejkis

   Ještě bych tak nějak pochopil ruskou paranoiu z toho jak se amíci roztahují blíže a blíže k nim. Historické zkušenosti se západnimi velmocemi dobré nemají, sotva si ...
   Zobrazit celý příspěvek

   cejkis

   Ještě bych tak nějak pochopil ruskou paranoiu z toho jak se amíci roztahují blíže a blíže k nim. Historické zkušenosti se západnimi velmocemi dobré nemají, sotva si postavili námořní lodě, tak se jim na Krym svého času cpali i Britové, kteří si mysleli, že jim patří celá planeta. A tak to trvá dál, francouzi, němci, nyní USA, kteří nejsou také žádní beránci (i když si to spousta lidi nepřizná).

   Ale kde jste přišel na bod 2??? V tom co rusové požadovali nikde zmínka o Luhansku a Donbasu zmínka nebyla. Pokud rusové chtějí stav NATO do roku 1997, tak to se prostě zbláznili, na takový požadavek prostě přistoupit nejde. Jednou se tam postupně země střední Evropy dostaly, tak tam mohou svobodně zůstat a pokud si to zamanou, tak mohou na své území pozvat i americké jednotky, zrovna tak, jako si rusáky pozval Asad nebo nyní Tokajev.

   A bod 3. to jste si vypotil někde z prstu nebo k tomu máte někde odkaz na zdroj?
   Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   22:09 14.01.2022

   1) A ktoré konkrétne "základne dvojakého použita" by to mali byť?
   2) Granacie? Rusko dalo garancie Ukrajine. A nedodržalo ich. Ukrajina je krajina, ktorá sa sama rozhodne o svojom ...
   Zobrazit celý příspěvek

   1) A ktoré konkrétne "základne dvojakého použita" by to mali byť?
   2) Granacie? Rusko dalo garancie Ukrajine. A nedodržalo ich. Ukrajina je krajina, ktorá sa sama rozhodne o svojom vývoji. Východný sused, ktorý ju okupuje, si môže ísť jedine hvízdať na Sibír...
   3) A ktorými strelami s plochou dráhou letu? V ktorom roku?


   "Občas mám pocit, že zdejší česká úderka snad chce v Evropě válku. Vy se snad na to těšíte!"

   No vojnu chce práveže úderka Severnej Ázie.... Neustále tu harašia zbraňami, vyhrážajú sa susedom ich použitím.... Cejkis, Cejkis, ty nechápeš písanému slovu?

   Ako to tu minule niekto dobre napísal - Rusko je ako Amor. Má holý zadok, v ruke zbraň a plné ústa lásky....
   Skrýt celý příspěvek

   • padre
    09:15 15.01.2022

    Souhlas s Janem Paligou. Rusko by si mělo dát do státního znaku indiána. Jsou po zuby ozbrojení, ale prdel mají holou….

    Souhlas s Janem Paligou. Rusko by si mělo dát do státního znaku indiána. Jsou po zuby ozbrojení, ale prdel mají holou….

  • Riiiederner
   10:39 15.01.2022

   cejkis
   Opět další myšlenka kterou už raději po odpovědích ostatních dále rozvádět nebudeš ?

   cejkis
   Opět další myšlenka kterou už raději po odpovědích ostatních dále rozvádět nebudeš ?

  • Danik
   18:52 15.01.2022

   Omlouvám se Cejkis, ale mám pocit, že Vy tu nejste kvůli diskuzi, nebo se podle toho alespoň nechováte. Pokaždé když jsem Vám odpověděl, nebo napsal slušně bez urážek svůj názor na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Omlouvám se Cejkis, ale mám pocit, že Vy tu nejste kvůli diskuzi, nebo se podle toho alespoň nechováte. Pokaždé když jsem Vám odpověděl, nebo napsal slušně bez urážek svůj názor na Váš text, tak se mi nedostalo žádné odpovědi a myslím, že podobnou zkušenost tu má většina diskutujících. Zkrátka když napíšete něco, na což Vám tu potom lidé dají protiargumenty, či přímo vyvrátí Vámi napsané a vy se již neobtěžujete odpovídat tak se nedá moc mluvit o diskuzi. To, že někteří sklouzli k osobním urážkám je nemilé, avšak po některých Vašich textech už asi ztrácejí trpělivost.

   Teď k tomu poslednímu odstavci.

   Považuji to za Váš názor a nemyslím, že jste troll. Ovšem podívejte se co zde děláte. Obviňujete tu jiné diskutéry z neschopnosti podívat se na věc z jiných úhlů pohledu. A vy se na to snad z jiných úhlů pohledu díváte? Podle Vašich textů mi to tak nepřipadá. Obviňujete nás tu z toho, že jsme česká úderka (protože většina lidí tu nechce, aby se Rusko rozpínalo blíž k našim hranicím) a že přebíráme ideologický brak. Co děláte Vy? U většiny Vašich příspěvků mám pocit jako bych četl Russia Today.

   Ono milý Cejkisy, když jste na poloodborném webu v zemi, jež je díkybohu i přes některé výhrady členem západních struktur (kam v současném světě i historicky dle mého názoru patří a je jí nejlépe. Můžeme říci trochu specifické východní křídlo západních struktur) a vyjadřujete zde názory, které nezřídka stojí na chatrných základech a jež mají potenciál toto postavení ČR ohrozit, tak se nemůžete divit, když tu s Vámi většina diskutujících nesouhlasí.

   Takže když jste tu pak někým označován za ruského trolla či příslušníkem páté kolony, možná je načase místo obviňování ostatních provést trochu sebereflexe, jestli jste skutečně tak objektivní jak si myslíte.
   Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    22:31 18.01.2022

    Diskuze, kde jsem poukazoval na jednostranný pohled zde v minulosti byly rozsáhlé. A v podstatě vždy skončí urážkami.

    Píšete o roztahování Ruska a ohrožení české suverenity a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Diskuze, kde jsem poukazoval na jednostranný pohled zde v minulosti byly rozsáhlé. A v podstatě vždy skončí urážkami.

    Píšete o roztahování Ruska a ohrožení české suverenity a postavení ˇČR ve společnosti západních zemí. Když na aktuální dění koukáte pohledem, kdy obsazení Krymu a východní Ukrajiny je rok 0, tak budu mít pro tento pohled pochopení.
    Kdo chce vidět více, musí se podívat do vývoje Ukrajiny před obsazením Krymu. A teď by mohla následovat kopie mnoha příspěvků o vývoji, o návrhu pro Ukrajinu nevýhodné asociační dohody s EU atd. Přestavte si scénář, který měl následovat. Majdan v době olympiády v Soči s cílem dosadit proamerický režim. Střídání již poněkolikáté. Ruský modus operandi jsou asi více otravy než americké neziskovky a burcovaní davů. Následovalo mělo vypovězení smlouvy o základně na Krymu. Rusko mělo přijít o domovský přístav své Černomořské flotily. Nový přístav pro mělké vody nikdy nemohli stihnout dokončit. Rusko mělo ztratit schopnost promítat svou sílu ve Středozemí v době probíhajícího konfliktu v Sýrii. A místo Rusů se v Černém moři na Krymu mělo zabydlet americké ná´mořnictvo. Tak přesně tímto způsobem ohrozili zájmy Ruska na celém Blízkém východě a Šojgu tuto hrozbu vyřešil bez jediného výstřelu obsazením Krymu. To je pro Vás rok 0. Pro mne nikoliv. Je to jen ukázka čeho jsou Rusové schopni, když je budou hnát Američané skrze Evropany do kouta.
    Pohled ČRo na mezinárodní scénu je brak. Je to propaganda jako Russia Today jen s opačnou polaritou.
    Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  17:23 14.01.2022

  https://www.reuters.com/world/...

  "NATO says it will sign cyber cooperation pact with ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.reuters.com/world/...

  "NATO says it will sign cyber cooperation pact with Kyiv"

  Jak už tu někteří psali, Rusko si odežene a znepřátelí všechny. Oni sami jsou motorem jež vede k jejich nejhorším obavám.

  Nedávno jsem si vzpomenul na Kursk, to si Rusové také hráli na velmoc, která přece nepotřebuje žádnou pomoc při záchraně posádky. Odmítali všechny natažené ruce, které jim mnoho západních států podávalo, aby pak tyto státy označily za možné viníky ztráty ponorky, protože ruské hladinové a ponorkové loďstvo je přece bezchybné a tak není možné, aby došlo k poruše. Je přece úplně jasné, že za to může západ... Ach Putine Putine
  Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   18:49 14.01.2022

   Třeba toto je právě ta oblast - kde země jako ČR se svou technologickou základnou mohou RF respektive komukoliv jinému mohou dát hybridní/asymetrickou odpověď. KS - kybernetické ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Třeba toto je právě ta oblast - kde země jako ČR se svou technologickou základnou mohou RF respektive komukoliv jinému mohou dát hybridní/asymetrickou odpověď. KS - kybernetické síly :))) a za Vrbětice jsme měli vypnout půl Ruska a pak to popírat.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  15:41 14.01.2022

  Poslední ruské vyhrožování než sklapnou kufry:
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

  Poslední ruské vyhrožování než sklapnou kufry:
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

  • GlobeElement
   15:44 14.01.2022

   Přijde mi to hysterické a naprosto nedomyšlené.

   Co chtějí dělat, když západ nebude reagovat, nebo řekne, "ne"? Dostali se do bodu, kdy buďto vyvolají válku, nebo se stáhnou a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Přijde mi to hysterické a naprosto nedomyšlené.

   Co chtějí dělat, když západ nebude reagovat, nebo řekne, "ne"? Dostali se do bodu, kdy buďto vyvolají válku, nebo se stáhnou a budou vypadat směšně. Takové vyhrocení situace, když nemám převahu, je neuvěřitelně hloupé.
   Chovají se jak Hussein když vyhrožoval chemickým útokem.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    16:03 14.01.2022

    Mohli by oficiálně obsadit ty dvě samozvané republiky, to je jediné co by jim možná mohlo projít.
    Fakticky tím nic nezískají, ty republiky už jsou pod jejich kontrolou. Smysl by ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Mohli by oficiálně obsadit ty dvě samozvané republiky, to je jediné co by jim možná mohlo projít.
    Fakticky tím nic nezískají, ty republiky už jsou pod jejich kontrolou. Smysl by to mělo jedině pokud by chtěli zjistit reakci Západu. Jako takový balonek, jestli si můžou dovolit víc.
    Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    16:57 14.01.2022

    Chybu udělali v roce 2014 a evidentně neví jak z toho ven. Bohužel, oni jsou schopní armádu použít. Nejspíše nyní někde počítají na kolik by je to přišlo, když už zhruba znají ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Chybu udělali v roce 2014 a evidentně neví jak z toho ven. Bohužel, oni jsou schopní armádu použít. Nejspíše nyní někde počítají na kolik by je to přišlo, když už zhruba znají rozsah chystaných sankcí.
    Rozhodně kufry nesklapnou, vojáky na západě ponechají.
    Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:10 14.01.2022

    GlobeElement
    Něco k tomu Husajnovi:
    https://zahranicni.hn.cz/c1-37...

    GlobeElement
    Něco k tomu Husajnovi:
    https://zahranicni.hn.cz/c1-37...

    • Ján Paliga
     22:44 14.01.2022

     Lenže už Vladimír Pitschmann vo svojej knihe Historie chemické války uvádza, že v roku 1991 mal Saddám uvádza len v objekte v Muthane 13 000 delostreleckých 155 mm granátov, 6200 ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Lenže už Vladimír Pitschmann vo svojej knihe Historie chemické války uvádza, že v roku 1991 mal Saddám uvádza len v objekte v Muthane 13 000 delostreleckých 155 mm granátov, 6200 rakiet, 8000 leteckých bômb a 28 hlavíc rakiet Scud - celkovo 75 ton Sarinu, 70 ton Tabunu a 250 ton Yperitu....
     V roku 1998za dohľadu UNSCOM bolo zlikvidovaných 700 ton otravných látok a 3000 ton prekurzorov. Časť chemických zbraní mal údajne zlikvidovať Irak, ale existovalo podozrenie, že sa tajne vyviezlo do Sudánu. Alebo zostalo zahrabané niekde v púšti....
     Mimochodom, v tom Sudáne za pomoci ruských expertov a nemeckého a francúzskeho vybavenia malo byť postavené výrobné zariadenie v Kafari....
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:07 15.01.2022

      Samozřejmě, že chemické zbraně měl, vždyť je používal i proti kurdskému povstání. Ale po 91. roce také pod mezinárodním dohledem něco odevzdal k likvidaci.
      USA a západní spojenci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě, že chemické zbraně měl, vždyť je používal i proti kurdskému povstání. Ale po 91. roce také pod mezinárodním dohledem něco odevzdal k likvidaci.
      USA a západní spojenci Husajna o tom měli moc dobrý přehled, protože mu s výrobou těchto zbraní pomáhali, ale to byl ještě "kamarád" který byl použit ve prospěch zájmů USA ve válce proti Íránu.
      Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   17:13 14.01.2022

   Přání otcem myšlenky.

   Přání otcem myšlenky.

 • Jan Padesátýpátý
  14:28 14.01.2022

  zajímavé pohledy na osobnost Putina očima Procházkové:
  https://plus.rozhlas.cz/putin-...

  zajímavé pohledy na osobnost Putina očima Procházkové:
  https://plus.rozhlas.cz/putin-...

  • flanker.jirka
   18:18 14.01.2022

   Ta paní má pravdu, jen v jedné věci je možná méně informovaná. Spotřební zboží, jako mobily a televize už pomalu západ ani vevyrábí, vše se vozí z Číny.

   Ta paní má pravdu, jen v jedné věci je možná méně informovaná. Spotřební zboží, jako mobily a televize už pomalu západ ani vevyrábí, vše se vozí z Číny.

   • GlobeElement
    21:22 14.01.2022

    Ale technologie a kolikrát i ty továrny jsou západní. HP, IMB, PHILIPS, JVC, to jsou západní značky.

    Ale technologie a kolikrát i ty továrny jsou západní. HP, IMB, PHILIPS, JVC, to jsou západní značky.

 • Jan Grohmann
  13:34 14.01.2022

  Co se týče Ukrajiny a roku 2014, Rusům se tehdy jejich plány z větší části nepovedly.
  Rusové Ukrajince příliš drtivě porazili, jednoduše jim způsobili moc velké ztráty a škody - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče Ukrajiny a roku 2014, Rusům se tehdy jejich plány z větší části nepovedly.
  Rusové Ukrajince příliš drtivě porazili, jednoduše jim způsobili moc velké ztráty a škody - viz. Debalcevský kotel. Víc, než potřebovali. I Lavrov z toho byl "zděšený", protože věděl, že si to o Ukrajinců Rusové podě.... . Díky tomu se Ukrajina národně zatvrdila a stala se nepřátelskou vůči Rusku.

  Důkaz je ten, že Rusům se nepodařilo za posledních osm let získat Ukrajinu na svou stranu. To určitě nebylo ruským plánem. Naopak Ukrajina je od Ruska politicky a „civilizačně“ vzdálena více než kdykoliv jindy. V tomto to Rusové zkazili.

  Pro Ukrajince je Rusko nepřítel – výhodou Ukrajinců je, že mají jasný směr, kde chtějí a mají jít. Je ale čistě na nich, aby ukázali, že pokud Rusové na ně zaútočí, budou litovat. Nikdo jiný jim nepomůže. Jedině oni mohou změnit to, jak se na ně dívají západní velmoci.

  Rusové teď chtějí pomocí armády využít okno příležitosti, které mají. Možná jsou v úzkých nakonec Rusové, kterým ostatní svět technologicky ujíždí. Všechno záleží na Ukrajině, jak se za posledních sedm let modernizovala.

  Problém je, že pokud to opět Rusové přeženou, bude to opět pro ně kontraproduktivní. To jaké důvod, proč Putin s útokem váha. Ruský útok na Ukrajinu ostatní evropské státy nevystraší, ale ještě zatvrdí. To Rusové pro jejich "salámovou taktiku" nepotřebují. Potřebuji trpělivě ukrajovat kousek po kousku.

  Ale když čtu ukrajinské portály, tak morálka a odhodlání bojovat nechybí velkému počtu Ukrajinců. Navíc za těch sem let, a to bych nepodceňoval, vyrůstala nová generace mladých Ukrajinců, pro které jsou Rusové čistí nepřátele. Ti kteří měli v roce 2014 deset 11 let, dnes mají 17, 18.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   14:23 14.01.2022

   Rusko to nepřehnalo jen vojensky, ale i v propagandě. Namísto toho, aby Ukrajince označovali jako zbloudilé bratry nebo něco podobného, popisují je jako fašisty a banderovce. Samo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rusko to nepřehnalo jen vojensky, ale i v propagandě. Namísto toho, aby Ukrajince označovali jako zbloudilé bratry nebo něco podobného, popisují je jako fašisty a banderovce. Samo Rusko se tváří jako nesmiřitelný nepřítel Ukrajiny.
   Druhotným efektem je ospravedlnění Bandery. Pokud bojoval proti tak jasnému nepříteli, nedělal vlastně nic špatného.

   Výsledkem je, že donedávna přátelský a nostalgický vztah Ukrajinců k Rusku je ten tam a nahradila ho nechuť, nepřátelství a snaha co nejvíce se separovat od tak agresivního a nepřátelského souseda. Pokud by někdo na Ukrajině před 10 lety nahlas uvažoval o spojení s Ruskem, byl by považován za staromilce, dneska je to jasný kolaborant a nepřítel státu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Zorko38
    15:14 14.01.2022

    A co su Banderovci,ktori vrazdili i na uzemi Ceskoslovenska po 2 svetovej vojne?Ved Ukrajinske vedenie od roku 2014 Banderovcov glorifikuje!Pre vacsinu Ukrajincov ,bude zasah Ruska ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A co su Banderovci,ktori vrazdili i na uzemi Ceskoslovenska po 2 svetovej vojne?Ved Ukrajinske vedenie od roku 2014 Banderovcov glorifikuje!Pre vacsinu Ukrajincov ,bude zasah Ruska oslobodenie,urcite pre celu vychodnu Ukrajinu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     15:28 14.01.2022

     Na území Československa "vraždili" i Rudoarmějci. Zatímco banderovci se prostě snažili dostat na Západ a boje sami od sebe nevyhledávali, Rudoarmějci po skončení války úmyslně ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Na území Československa "vraždili" i Rudoarmějci. Zatímco banderovci se prostě snažili dostat na Západ a boje sami od sebe nevyhledávali, Rudoarmějci po skončení války úmyslně bombardovali civilisty.
     Skrýt celý příspěvek

     • Zorko38
      16:14 14.01.2022

      Moji stari rodicia my hovorili,ako u nas Banderovci prepadavali osady,kde vrazdili miestnych ludi!Az Ceskoslovenska armada ich z nasich hor vyhnala a zlikvidovala.Cervena ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Moji stari rodicia my hovorili,ako u nas Banderovci prepadavali osady,kde vrazdili miestnych ludi!Az Ceskoslovenska armada ich z nasich hor vyhnala a zlikvidovala.Cervena armada,bola na strane vitazov a nas na rozdiel od Banderovcov ,oslobodila!
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      20:44 14.01.2022

      Zorko... a Vyprávěli ti i o tom, jak Banderovci žrali děti? Máš tam trochu chybu. Ani komunisti nic takového netvrdili. Banderovci u nás byl okrajový problém.

      Zorko... a Vyprávěli ti i o tom, jak Banderovci žrali děti? Máš tam trochu chybu. Ani komunisti nic takového netvrdili. Banderovci u nás byl okrajový problém.

    • GlobeElement
     15:34 14.01.2022

     Zajímalo by mne, jestli je to jen propaganda, nebo tomu ruské vedení fakt věří.
     Je možné, aby byli v Rusku natolik odtržení od reality? Asi už jo.

     To ruské přesvědčení, že Rusko ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Zajímalo by mne, jestli je to jen propaganda, nebo tomu ruské vedení fakt věří.
     Je možné, aby byli v Rusku natolik odtržení od reality? Asi už jo.

     To ruské přesvědčení, že Rusko je vždy v právu a celý svět by chtěl být součástí Ruska je komické a strašidelné zároveň.

     Že si v Moskvě nepoložili otázku, proč tedy lidé masově neimigrují do Ruska? Když po životě v ruské náruči tolik touží.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:03 14.01.2022

      Oni mají svou vlastní realitu, k tomu jiný způsob uvažování, před 30 lety to byla součást jejich území a až v roce 2014 s zjistilo, že za dobu samostatnosi Ukrajiny nebyla ani ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Oni mají svou vlastní realitu, k tomu jiný způsob uvažování, před 30 lety to byla součást jejich území a až v roce 2014 s zjistilo, že za dobu samostatnosi Ukrajiny nebyla ani řádně vytyčená celá hranice, protože to nikdo nepotřeboval a lidé se tam toulali sem a tam jako v shengenu.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      21:24 14.01.2022

      Kdepak, to se pleteš, v rámci SSSR hranice byly. Byly i kontroly, sám jsem to zažil.

      Kdepak, to se pleteš, v rámci SSSR hranice byly. Byly i kontroly, sám jsem to zažil.

     • Jan Padesátýpátý
      00:54 15.01.2022

      Já to slyšel tak, že bumážka byla v době SSSR potřeba i na přejezd z okresu do okresu.

      Já to slyšel tak, že bumážka byla v době SSSR potřeba i na přejezd z okresu do okresu.

    • Jura99
     15:41 14.01.2022

     nejvíc krve na pařátech mají ruští (sovětští) bolševici. Dokonce byli tak drzí, že po válce odvlekli tisíce lidí z ČSR do gulagu. A ze zhruba 20tis. podkarpatských Rusínů, kteří v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     nejvíc krve na pařátech mají ruští (sovětští) bolševici. Dokonce byli tak drzí, že po válce odvlekli tisíce lidí z ČSR do gulagu. A ze zhruba 20tis. podkarpatských Rusínů, kteří v dobré víře utekli do SSSR, povraždili 3/4, přežilo asi 5tis. a to ještě paradoxně jen díky Barbarosse a možnosti vstoupit do Svobodovy armády. Rusové jsou nekulturní barbaři a dost nelibě sleduju, že ministr Lipavský s nimi chce "odblokovávat" vztahy.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     15:48 14.01.2022

     To jsem taky nepochopil, proč Lipavský chce odblokovávat vztahy s Ruskem zrovna v okamžiku když Rusko hrozí útokem proti Ukrajině.

     Tak blbý snad Lipavský být nemůže, cítím za tím ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To jsem taky nepochopil, proč Lipavský chce odblokovávat vztahy s Ruskem zrovna v okamžiku když Rusko hrozí útokem proti Ukrajině.

     Tak blbý snad Lipavský být nemůže, cítím za tím nějaký obchod Zeman-Fiala.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:07 14.01.2022

      Ale může :-)
      Možná se potřebuje zviditelnit, aby ho někdo začal brát vážně.

      Ale může :-)
      Možná se potřebuje zviditelnit, aby ho někdo začal brát vážně.

     • Jan Grohmann
      18:59 14.01.2022

      No, to bude spíše na přátelské doporučení Německa.

      No, to bude spíše na přátelské doporučení Německa.

     • Sidon
      21:08 14.01.2022

      Prekvapive to nacasovani je, ale zatim je cela zalezitost v rovine kuseho diplomatickeho prohlaseni, ktere muze byt pouze prvni casti etablovani postoje noveho ministra. Pokud ceka ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Prekvapive to nacasovani je, ale zatim je cela zalezitost v rovine kuseho diplomatickeho prohlaseni, ktere muze byt pouze prvni casti etablovani postoje noveho ministra. Pokud ceka z ruske strany eskalaci na Ukrajine, je mozne, ze pak prohlasi: podivejte, ja jsem byl pro zlepseni vztahu, byla to (uz pokolikate) podana ruka, ale se zemi, co okupuje cizi uzemi, vyhrozuje vojenskymi konflikty statum, kterym navic podepsalo bezpecnostni zaruky, se neda komunikovat jinak, nez prostrednictvim saknci a podpore exportu vojenskeho materialu do mist primo ohrozovanych timto nedemokratickym, autokratickym rezimem.
      Ale uznavam, ze je to jen spekulace a jsem spis skepticky.
      Nemecku lze ve vztahu k Rusku vycitat mnohe, ale tohle uz je prilis konspirativni, domaci tlaky, byly-li za timto prohlasenim jake, jsou pravdepodobnejsi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:56 14.01.2022

      On nikde neřekl že to che udělat teď okamžitě, má na to čtyři roky. Oficiální vztahy nejsou momentálně téměř žádné a pokud nechce sedět čtyři roky s rukama v klíně měl by se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      On nikde neřekl že to che udělat teď okamžitě, má na to čtyři roky. Oficiální vztahy nejsou momentálně téměř žádné a pokud nechce sedět čtyři roky s rukama v klíně měl by se pokusit diplomatické vztahy dostat na udržitelnou úroveň. Samozřejmě to předkládá i konstruktivní přístup z druhé strany.
      To že to tak pochopil ten idiot Fendrych z Aktuálně je smutné, ale jen naskakuje na Ruskou propagandu.
      Ostatně revize vztahů s Ruskem a Čínou je součástí programového prohlášení vlády.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      01:04 15.01.2022

      @ Scotty, Sidon
      Není podstatné kdy to chce Lipavský dělat, ale že to vyslovil teď.
      Fendrych si určitě uvědomuje, že v situaci kdy Rusko ukáže pěst, není možné mu podávat přátelsky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ Scotty, Sidon
      Není podstatné kdy to chce Lipavský dělat, ale že to vyslovil teď.
      Fendrych si určitě uvědomuje, že v situaci kdy Rusko ukáže pěst, není možné mu podávat přátelsky ruku, ale je třeba mu také ukázat pěst.

      Leda že by to bylo jak říká Sidon, ale to se mi taky nezdá: v případě invaze na Ukrajinu není třeba sankce ospravedlňovat ničím dalším.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:33 15.01.2022

      Jenže teď nic takového neřekl. Jediný kdo se k tomu vyjádřil byla Zacharovová a Gruško.

      Jenže teď nic takového neřekl. Jediný kdo se k tomu vyjádřil byla Zacharovová a Gruško.

     • Jan Padesátýpátý
      09:49 15.01.2022

      Lipavský to neřekl? Čtu, že
      "Zacharovová reagovala na prohlášení českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) o „záměru hledat cesty k rozmrazení dialogu“ s Ruskem."
      Ale je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lipavský to neřekl? Čtu, že
      "Zacharovová reagovala na prohlášení českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) o „záměru hledat cesty k rozmrazení dialogu“ s Ruskem."
      Ale je pravda, že nevidím článek přímo o tom, kdy to řekl
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:46 15.01.2022

      Lipavský minulý měsíc při návštěvě Slovenska řekl že se bude zabývat tím, jakým způsobem můžeme restartovat vztahy prtože je nekomfortní když spolu diplomaté nemluví. Což není nic ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lipavský minulý měsíc při návštěvě Slovenska řekl že se bude zabývat tím, jakým způsobem můžeme restartovat vztahy prtože je nekomfortní když spolu diplomaté nemluví. Což není nic jiného než jeden bod z programového prohlášení vlády.
      Je z podivem že na to Rusové reagují zraovna teď. Nicméně způsob jakým reagují ukazuje že na něčem takovém rozhodně nemají zájem.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      12:33 15.01.2022

      Scotty
      Děkuju. Nebyl by odkaz na to Slovensko nebo upřesnění, kdy se to stalo?

      To, že to Zacharovová vytáhla teď je logické, snaží prolomit jednotu NATO a vytvořit zdání, že někdo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Děkuju. Nebyl by odkaz na to Slovensko nebo upřesnění, kdy se to stalo?

      To, že to Zacharovová vytáhla teď je logické, snaží prolomit jednotu NATO a vytvořit zdání, že někdo si přeje v této situaci s Ruskem vylepšovat vztahy.
      Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:51 14.01.2022

     No poznáme aj to, že oddiely NKVD sa často vydávali za "banderovcov", aby psychologickým terorom pôsobili na mieste obyvateľstvo.

     Nebolo to nič nové, rovnako vyvolávali teror na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No poznáme aj to, že oddiely NKVD sa často vydávali za "banderovcov", aby psychologickým terorom pôsobili na mieste obyvateľstvo.

     Nebolo to nič nové, rovnako vyvolávali teror na ukrajinskom obyvateľstve - partizáni bojovali viac proti ukrajinským civilistom, ako proti proti regulérnej armáde. Prečítaj si knihu ruského historika z názvom Stalinova komanda. Tam to máš napísané podrobnejšie.

     "Moji stari rodicia my hovorili,ako u nas Banderovci prepadavali osady,kde vrazdili miestnych ludi!"

     A na Ukrajine majú oddiely NKVD na rováši milióny Ukrajincov, "Banderovci" boli oproti nim len takí neschopní učni....
     Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   14:38 14.01.2022

   Putinovy strategické chyby (resp. chyby bubliny kolem něj, která s ním spolurozhoduje) mohou vyplývat z toho, že
   a) nemá přístup k objektivním informacím
   b) není emocionálně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Putinovy strategické chyby (resp. chyby bubliny kolem něj, která s ním spolurozhoduje) mohou vyplývat z toho, že
   a) nemá přístup k objektivním informacím
   b) není emocionálně vyrovnaný a proto se nerozhoduje racionálně

   Tipuju kombinaci obojího
   Skrýt celý příspěvek

  • Zorko38
   15:09 14.01.2022

   Toto vsetko sa da povedat o zapadnej Ukrajine,smerom od rieky Dneper,okrem zapadneho Ciernomorskeho pobrezia...Vychod Ukrajiny a pobrezie je prakticky proruske,Ukrajinci tam museli ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Toto vsetko sa da povedat o zapadnej Ukrajine,smerom od rieky Dneper,okrem zapadneho Ciernomorskeho pobrezia...Vychod Ukrajiny a pobrezie je prakticky proruske,Ukrajinci tam museli zasiahnut v roku 2014 brutalnou silou(masaker v Odesse),aby potlacili proruske nepokoje.Rusi toto vsetko dobre vedia a pripadny utok bude smerovat preto predovsetkym po rieku Dneper a odreze Ukrajinu od Cierneho mora.V naslednom chaose sa ukaze ako to bude pokracovat,predpokladam vsak,ze zapad Ukrajiny sa prakticky zruti a Lvovsku oblast obsadi Polsko,kedze je to jeho historicke uzemie.Zvysok neskorsie okrem Zakarpotska,obsadi Rusko.
   Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    15:41 14.01.2022

    Co tam hulite v tom Petrohradu? "predpokladam vsak,ze zapad Ukrajiny sa prakticky zruti a Lvovsku oblast obsadi Polsko" :D

    Co tam hulite v tom Petrohradu? "predpokladam vsak,ze zapad Ukrajiny sa prakticky zruti a Lvovsku oblast obsadi Polsko" :D

    • Zorko38
     16:12 14.01.2022

     Ak bude Ukrajina v rozklade,tak je uplne prirodzene,ze situaciu vyuzije Polsko a mozno i Madarsko,ktore obsadi Zakarpatsko.

     Ak bude Ukrajina v rozklade,tak je uplne prirodzene,ze situaciu vyuzije Polsko a mozno i Madarsko,ktore obsadi Zakarpatsko.

   • Jura99
    15:44 14.01.2022

    Ukrajinská armáda si rusáky namaže na chleba. Jestli se pokusí zaútočit, opět budou ruské tanky smekat, tentokrát před Javelinama.

    Ukrajinská armáda si rusáky namaže na chleba. Jestli se pokusí zaútočit, opět budou ruské tanky smekat, tentokrát před Javelinama.

    • Zorko38
     16:11 14.01.2022

     Ano,ako v Debalcevove?Rusi vytvoria mnozstvo kotlov,kde bude Ukrajinske jednotky obklucene a tie ich Javeliny im nebudu nic platne,masivne ich ani nenasadia,aby sa nedostali do ruk ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano,ako v Debalcevove?Rusi vytvoria mnozstvo kotlov,kde bude Ukrajinske jednotky obklucene a tie ich Javeliny im nebudu nic platne,masivne ich ani nenasadia,aby sa nedostali do ruk Rusom.
     Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      17:00 14.01.2022

      Co to meleš? Právě když ho v boji v kotli nenasadí, tak i s ním padnou do zajetí. Když je spotřebují v boji, Rusové nic nezískají. Jak říká ruleta, už to nehul.

      Co to meleš? Právě když ho v boji v kotli nenasadí, tak i s ním padnou do zajetí. Když je spotřebují v boji, Rusové nic nezískají. Jak říká ruleta, už to nehul.

     • Jura99
      18:24 14.01.2022

      Debalcevo je asi stejně tak relevantní jako ruský debakl v Čečensku. Zkrátka ukrajinská armáda za 8let skočila ve vývoji o velký kus vpřed.

      Debalcevo je asi stejně tak relevantní jako ruský debakl v Čečensku. Zkrátka ukrajinská armáda za 8let skočila ve vývoji o velký kus vpřed.

     • flanker.jirka
      21:38 14.01.2022

      Jura99
      A bude ten velký kus vpřed stačit? Měl by jste si udržet nadhled a podívat se na to jak se věci mají.
      Může dojít na to, že rus využije převahu ve vzduchu. Ukrajina nemá k ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      A bude ten velký kus vpřed stačit? Měl by jste si udržet nadhled a podívat se na to jak se věci mají.
      Může dojít na to, že rus využije převahu ve vzduchu. Ukrajina nemá k dispozici žádný moderní komplet protivzdušné obrany. To "nejnovější" co mají jsou původní S 300 PS/PMU a to ještě v kdoví jakém stavu a pouze se staršími verzemi raket. Tedy nic co by rusové neznali a proti čemu se mohou pomocí elektronického boje připravit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:58 14.01.2022

      ... vyskúšaj.... výsledok sa dozvieš....

      ... vyskúšaj.... výsledok sa dozvieš....

     • Jan Padesátýpátý
      01:05 15.01.2022

      flanker.jirka
      Biden řekl, že USA na Ukrajině nenasadí POZEMNÍ jednotky

      flanker.jirka
      Biden řekl, že USA na Ukrajině nenasadí POZEMNÍ jednotky

   • Ján Paliga
    22:58 14.01.2022

    Ľvovskú oblast si Poľsko určite neobsadí, to je len tajný sen niekoho v Severnej Ázii....

    Mal by si sa už konečne prebudiť a svoje dobyvačné militaristické sny nám tu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ľvovskú oblast si Poľsko určite neobsadí, to je len tajný sen niekoho v Severnej Ázii....

    Mal by si sa už konečne prebudiť a svoje dobyvačné militaristické sny nám tu nezverejňovať.
    Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   17:14 14.01.2022

   Vyznívá to, jako kdyby Ukrajina byla jednotná. To ovšem není pravda.

   Vyznívá to, jako kdyby Ukrajina byla jednotná. To ovšem není pravda.

   • Jan Grohmann
    18:28 14.01.2022

    Samozřejmě, že není. Šlo ukázat, že Rusové nikdy neútočí bezmyšlenkovitě (tedy se o to snaží), ale vždy to má nějaký politický cíl. Invaze na Ukrajinu je vysoce riziková ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Samozřejmě, že není. Šlo ukázat, že Rusové nikdy neútočí bezmyšlenkovitě (tedy se o to snaží), ale vždy to má nějaký politický cíl. Invaze na Ukrajinu je vysoce riziková záležitost. Sice Ukrajince porazí, ale co z toho?
    Jen mě napadá, že do této situace se Rusové dostali spíše vlastní vinou kvůli tomu, že to v roce 2014 přehnali.
    Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     18:39 14.01.2022

     Nemyslím, že "to přehnali" je přesné. Spíš k tomu byli donucení okolnostmi. Oni chtěli použít menší sílu, místní "dobrovolníky" a pár kontraktorů z Ruska. Ale nečekali silný odpor ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nemyslím, že "to přehnali" je přesné. Spíš k tomu byli donucení okolnostmi. Oni chtěli použít menší sílu, místní "dobrovolníky" a pár kontraktorů z Ruska. Ale nečekali silný odpor Ukrajiny, třeba když ukrajinští výsadkáři protiútokem znovu obsadili letiště v Doněcku. A pak ty povstalce (opolčence, teroristy, jak je každému libo) zahnali skoro až za hranici. V tom okamžiku Rusové armádu nasadit museli, pokud nechtěli prohrát.
     Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:02 14.01.2022

     Získá průmyslové kapacity východní Ukrajiny?

     Získá průmyslové kapacity východní Ukrajiny?

     • Badysak
      00:52 15.01.2022

      To myslíš továrny nebo nasrané ukraince?
      Protože to druhé kvalifikovaní dělníci jim chybí mnohém více a to mají 100 mega obyvatel.

      To myslíš továrny nebo nasrané ukraince?
      Protože to druhé kvalifikovaní dělníci jim chybí mnohém více a to mají 100 mega obyvatel.

  • RiMr71
   15:55 17.01.2022

   "způsobili moc velké ztráty a škody - viz. Debalcevský kotel. Víc, než potřebovali."

   Zajimava myslenka. Otazka je, co si mohli v Moskve predstavovat jako ten zamysleny vysledek, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "způsobili moc velké ztráty a škody - viz. Debalcevský kotel. Víc, než potřebovali."

   Zajimava myslenka. Otazka je, co si mohli v Moskve predstavovat jako ten zamysleny vysledek, kdyby to "vyslo"... nejake vzedmuti protivladnich demonstraci ve strachu z valky? Nejaky rozklad spolecnosti?
   Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  09:33 14.01.2022

  už to začíná :)
  https://www.novinky.cz/zahrani...

  nebo naopak, pokud nedojde k útoku teď, tak k němu v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  už to začíná :)
  https://www.novinky.cz/zahrani...

  nebo naopak, pokud nedojde k útoku teď, tak k němu v příštích měsících nedojde
  protože kybernetický útok by předcházel dělostřelecké přípravě, a Rusko by svou kybernetickou munici nevystřílelo naprázdno
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:26 14.01.2022

   Dělostřelecké přípravě by nejdříve předcházel přesun techniky na palebné pozice. V současné době jsou sice ruské jednotky soustředěny poblíž hranic, ale nejsou nikde na pozicích.

   Dělostřelecké přípravě by nejdříve předcházel přesun techniky na palebné pozice. V současné době jsou sice ruské jednotky soustředěny poblíž hranic, ale nejsou nikde na pozicích.

   • Torong
    13:45 14.01.2022

    Ty máš satelitní snímky z posledních 12-ti hodin? Sem s nimi!

    Ty máš satelitní snímky z posledních 12-ti hodin? Sem s nimi!

    • flanker.jirka
     21:41 14.01.2022

     Já tedy rozhodně ne :-) ale amíci s ukrajinci je mají 100%. O tom nepochybuji. A zcela určitě jde dost proukrajinsky smýšlejících osob i na ruském území a sleduje co se kde pohne.

     Já tedy rozhodně ne :-) ale amíci s ukrajinci je mají 100%. O tom nepochybuji. A zcela určitě jde dost proukrajinsky smýšlejících osob i na ruském území a sleduje co se kde pohne.

     • Jan Padesátýpátý
      01:07 15.01.2022

      Tys to ale psal tak, jako že všechna ta hlášení jdou do tvých rukou a na ruské straně se nic nepohnulo.

      Tys to ale psal tak, jako že všechna ta hlášení jdou do tvých rukou a na ruské straně se nic nepohnulo.

  • padre
   09:40 15.01.2022

   Dnes je 15.1. 2022. Olympijské hry v Pekingu začínají 4 .února. Takže kdyby chtěli Rusové na Ukrajinu zaútočit ,tak maji na celou tu kampaň 14 dní. Čínský prezident Si by si ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dnes je 15.1. 2022. Olympijské hry v Pekingu začínají 4 .února. Takže kdyby chtěli Rusové na Ukrajinu zaútočit ,tak maji na celou tu kampaň 14 dní. Čínský prezident Si by si nenechal ukrást prvni strany sdělovacích prostředků nějakou válkou kdesi v Evropě.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:15 15.01.2022

    Naopak. Začít válku během olimpiády, kdy je pozornost upřena jinam, je lákavá příležitost.

    Naopak. Začít válku během olimpiády, kdy je pozornost upřena jinam, je lákavá příležitost.

 • Zorko38
  00:47 14.01.2022

  Tento Reznikov je uplne mimo reality,ked tvrdi,ze Rusko dobrovolne vyda Ukrajine Krym.Ukrajinska armada nebola schopna porazit ani par tisic opolcencov,naopak tisice Ukrajinskych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tento Reznikov je uplne mimo reality,ked tvrdi,ze Rusko dobrovolne vyda Ukrajine Krym.Ukrajinska armada nebola schopna porazit ani par tisic opolcencov,naopak tisice Ukrajinskych vojakov sa pridalo k opolcencom spolu s technikov.V pripade Ruskej operacie voci Ukrajine,to budu desattice Ukrajinskych vojakov,ktori ihned prebehnu k Rusom.Ruske armadne zbory s prehladom obsadia vychod Ukrajiny do 2 tyzdnov,velke mesta obidu a tie sa nakoniec tiez vzdaju.Otazka je,co bude so zvyskom Ukrajiny,ci Rusko obsadi celu Ukrajinu,kde maju Ukrajinski nacionalisti-Banderovci(fasisti) velku podporu.Tu moze v pripade chaosu naopak zasiahnut Polsko a obsadit zapad Ukrajiny,kedze historicky je to jeho uzemie,tak isto Madarsko ,Zakarpadsko...Moznosti je vela a tie su ovela realnejsie,ako bluznenie Reznikova,ze Rusko vyda za par rokov Ukrajine Krym.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:39 14.01.2022

   Díky za pohled na ruské představy.

   Podobné měl král Jiří, když vyslal expediční sbor do vzbouřených kolonií. Taky si myslel, že se k němu ihned přidají loajální kolonisté.

   Jak to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Díky za pohled na ruské představy.

   Podobné měl král Jiří, když vyslal expediční sbor do vzbouřených kolonií. Taky si myslel, že se k němu ihned přidají loajální kolonisté.

   Jak to dopadlo, to snad vědí i v Rusku.
   Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    08:14 14.01.2022

    Hm, nová trollí posila?

    Hm, nová trollí posila?

    • GlobeElement
     09:10 14.01.2022

     Možná jim systém periodicky nastavuje nové nicky a hesla.

     Možná jim systém periodicky nastavuje nové nicky a hesla.

   • Zorko38
    15:12 14.01.2022

    Asi ste nesledovali udalosti v rokoch 2014,2015,ked Ukrajina musela nasadit dobrovolne neonacisticke jednotky Pravy sektor,Azov,aby mal vobec kto bojovat proti opolcencom,kedze ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Asi ste nesledovali udalosti v rokoch 2014,2015,ked Ukrajina musela nasadit dobrovolne neonacisticke jednotky Pravy sektor,Azov,aby mal vobec kto bojovat proti opolcencom,kedze miestni vojaci sa masivne vzdavali opolcencom...Cely vychod Ukrajiny,je prorusky a vzdy bol,tiez Odessa a pobrezie.
    Skrýt celý příspěvek

    • padre
     16:17 14.01.2022

     Ano probíhalo to stejně jako v roce 1968 při útoku SSSR na Československo /a na Maďarsko v 56 a málem i na Polsko v 81 /a ti neonacisté jsme tehdy byli my Češi a ani jsme o tom ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano probíhalo to stejně jako v roce 1968 při útoku SSSR na Československo /a na Maďarsko v 56 a málem i na Polsko v 81 /a ti neonacisté jsme tehdy byli my Češi a ani jsme o tom nevěděli.A také tu podle ruské propagandy byli vojáci Bundeswehru a USA s tanky a sklady zbraní pro československé neonacisty….furt stejná písnička.Mám pocit ze tu ruskou propagandu dělá pořad stejnej chlápek.Pak se Rusko diví ze těm jejich lžím nevěří už ani Zulukafři….
     Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:20 14.01.2022

   Skutečnost je dost jiná, ať nyní Rusko udělá cokoliv, ať UA napadne nebo nenapadne, tak zkrátka Rusko skončilo. Překročilo červenou linii (ruský oblíbený termín) a řeklo i dělalo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Skutečnost je dost jiná, ať nyní Rusko udělá cokoliv, ať UA napadne nebo nenapadne, tak zkrátka Rusko skončilo. Překročilo červenou linii (ruský oblíbený termín) a řeklo i dělalo věci, které jej vyřazují ze sféry civilizovaných států. Slovo a vystřelenou kulku nelze vzít zpět. S Ruskem nebude nikdo spolupracovat a budeme svědky jeho postupného úpadku. Naopak Ukrajina se osvědčuje jako svobodomyslný stát a dobře se kvalifikuje do západního společenství.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    10:17 14.01.2022

    Rusko překročilo červenou linii už anexí Krymu, a nikoho to moc nevzrušilo.

    To mi na věci přijde nejhroznější. Ne to, že v Evropě existuje agresivní rozpínavý stát. Ale to, že se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Rusko překročilo červenou linii už anexí Krymu, a nikoho to moc nevzrušilo.

    To mi na věci přijde nejhroznější. Ne to, že v Evropě existuje agresivní rozpínavý stát. Ale to, že se proti tomu Evropa nepostaví, i když síly na to má habaděj. Raději postavíme Nordstream 2 a vyděláme na něm pár drobných.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     13:16 14.01.2022

     anexe Krymu se lisila v tom, ze UA mela vnitropoliticke problemy a nepokoje, s odinstalovanim prezidenta, takze ruska agrese se zcasti kamuflovala v tom chaosu. Nyni tu ale mame ...
     Zobrazit celý příspěvek

     anexe Krymu se lisila v tom, ze UA mela vnitropoliticke problemy a nepokoje, s odinstalovanim prezidenta, takze ruska agrese se zcasti kamuflovala v tom chaosu. Nyni tu ale mame stabilni a fungujici UA, ktera by byla bezduvodne napadena sousedem na siroke fronte ve stylu druhe svetove. To tu od valky nebylo.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      13:20 14.01.2022

      anexe Krymu, tedy ve stylu anšlusu Rakouska, to tu taky od války nebylo

      ale je pravda, že regulerní válka, to by bylo něco ještě víc

      anexe Krymu, tedy ve stylu anšlusu Rakouska, to tu taky od války nebylo

      ale je pravda, že regulerní válka, to by bylo něco ještě víc

  • Danik
   13:27 14.01.2022

   Nerozumím, proč stále někteří nechtějí pochopit to, že ukrajinská armáda 2014 není ukrajinská armáda 2022. To je 8 let, od té doby jsou ukrajinské síly zase trochu jinde. Těch pár ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nerozumím, proč stále někteří nechtějí pochopit to, že ukrajinská armáda 2014 není ukrajinská armáda 2022. To je 8 let, od té doby jsou ukrajinské síly zase trochu jinde. Těch pár tisíc opolčenců (zcela jistě jen nějací zemědělci :) ) a pak bůhví kolik příslušníků ruských ozbrojených sil, kteří "zabloudili" nebo si zajeli na "dovolenou" společně s dodávkami "humanitárního" materiálu, což těm hrdinným separatistům určitě vůbec nepomohlo a hravě by to zvládli sami.

   To s tím Polskem či Maďarskem je taky slušné snění...

   Proč mám pocit, že by Vám zas tak nevadilo, kdyby ty ruské invazní síly "zabloudily" trochu více na východ.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:43 14.01.2022

    Danik
    Ale ani ruská armáda od roku 2014 nespí, na to bychom neměli zapomínat.

    Danik
    Ale ani ruská armáda od roku 2014 nespí, na to bychom neměli zapomínat.

    • Scotty
     23:03 14.01.2022

     Ale nepohnula se zas tak dopředu.

     Ale nepohnula se zas tak dopředu.

    • Danik
     18:29 15.01.2022

     To je pravda ovšem myslím, že vzhledem ke katastrofálnímu stavu ukrajinské armády ve 2014 je i přes pokrok OS RF současná situace pro Ukrajinu více příhodná než byla předtím.

     To je pravda ovšem myslím, že vzhledem ke katastrofálnímu stavu ukrajinské armády ve 2014 je i přes pokrok OS RF současná situace pro Ukrajinu více příhodná než byla předtím.

 • infi
  23:31 13.01.2022

  Zajimave: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajimave: https://www.seznamzpravy.cz/cl...

  Chapu tedy, ze my, i nase armada ma zajem o primou podporu nacku a islamistu? A ze 90% mistnich ctenaru tady tomu jeste tleska?:-)
  Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   23:52 13.01.2022

   A v tom clanku je islamista identifikovan jak? jako clovek co vyznava islam? :D docela dementni zkratka.

   A v tom clanku je islamista identifikovan jak? jako clovek co vyznava islam? :D docela dementni zkratka.

   • flanker.jirka
    07:27 14.01.2022

    Ono tak nejde ani o to, že má věří v jiného boha než my, ale to CW toho bojovníka. Většina z nich existovala a existuje v nezákonných militantních skupinách, kterým se říkávalo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ono tak nejde ani o to, že má věří v jiného boha než my, ale to CW toho bojovníka. Většina z nich existovala a existuje v nezákonných militantních skupinách, kterým se říkávalo "dobrovolnické prapory." Ve skutenosti šlo o vojenské uskupení placené oligarchy (a bůh ví, kde kým dalším). Ostatně, USA tlačili na Ukrajinu už na podzim 2014, že činnost těchto organizací musí zrušit, protože se tam koncentrovaly kriminální existence z celého světa.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     08:22 14.01.2022

     Před tím než je Ukrajina rozpustila, ty dobrovolnické skupiny dost možná zachránily Ukrajinu. V té době byla ukrajinská armáda zcela neschopná.

     Před tím než je Ukrajina rozpustila, ty dobrovolnické skupiny dost možná zachránily Ukrajinu. V té době byla ukrajinská armáda zcela neschopná.

     • flanker.jirka
      08:48 14.01.2022

      Ano, ukázalo se, že to byly lépe secvičené a akceschopné jednotky než profesionální armáda s pravidelným výcvikem. To co dokázal Azov nebo v článku zmíněný Pravý prostor byl výkon ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, ukázalo se, že to byly lépe secvičené a akceschopné jednotky než profesionální armáda s pravidelným výcvikem. To co dokázal Azov nebo v článku zmíněný Pravý prostor byl výkon dobře secvičených jednotek, který musel vyžadovat delší přípravu. Kdo, kde a na čí pokyn tyto "dobrovolníky" dával dohromady už dnes nikoho nezajímá, což je chyba. Může jít o bezpečnostní precedens v tom, že si někdo na území svého státu nechá vyrůst takto vybavenou jednotku placenou z neprůhledných zdrojů, která ne vždy bude sloužit na správné straně, protože zájmy "majitelů" budou rozdílné.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      10:18 14.01.2022

      Pokud vím, dávali je dohromady jednotliví oligarchové

      Pokud vím, dávali je dohromady jednotliví oligarchové

    • ruleta
     11:01 14.01.2022

     Pokud vim, tak dobrovolnicke prapory jsou uz pod armadou, jako regulerni slozka, takze neodporuji Zenevskym konvencim ani ukrajinskym zakonum.

     Jestlize jde o CV danych ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud vim, tak dobrovolnicke prapory jsou uz pod armadou, jako regulerni slozka, takze neodporuji Zenevskym konvencim ani ukrajinskym zakonum.

     Jestlize jde o CV danych dobrovolniku, tak z clanku vubec nevyplyva, ze jsou to islamiste.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:01 14.01.2022

      Jakým způsobem pak probíhá rekrutace dobrovolníků? Aby z toho nebylo eldorado jako svého času v cizinecké legii.

      Jakým způsobem pak probíhá rekrutace dobrovolníků? Aby z toho nebylo eldorado jako svého času v cizinecké legii.

     • ruleta
      12:46 14.01.2022

      Mas na to proces:
      https://dmsu.gov.ua/en-home/se...

      Aby jsi mohl slouzit, tak:

      According to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mas na to proces:
      https://dmsu.gov.ua/en-home/se...

      Aby jsi mohl slouzit, tak:

      According to part 18 of Article 4 of the Law on the Legal Status of Foreigners and Stateless Persons, foreigners and stateless persons who signed contracts to serve in the Armed Forces of Ukraine according to the established procedure, shall be considered as legal temporary residents on the territory of Ukraine for the period of contracted service in the Armed Forces of Ukraine. Temporary residence of such foreigners and stateless persons on the territory of Ukraine is confirmed by the military service card of enlisted personnel.
      Skrýt celý příspěvek

    • padre
     12:28 14.01.2022

     Však donbasští a luhanští iredentisté se chlubil že na jejich straně bojují Čečenci a další muslimští bojovníci.A v ruské armádě je také spousta muslimů.Tak v čem je problém?Jedna ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Však donbasští a luhanští iredentisté se chlubil že na jejich straně bojují Čečenci a další muslimští bojovníci.A v ruské armádě je také spousta muslimů.Tak v čem je problém?Jedna z největších mešit na světě je pokud se nemýlím v Moskvě.
     Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   07:23 14.01.2022

   To chápete špatně, to jsou všechno dobrovolníci bojující za správnou světovou stranu :-)
   Ale Ukrajina je evidentně na cestě k demokracii, stačí se podívat jak naložili s ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To chápete špatně, to jsou všechno dobrovolníci bojující za správnou světovou stranu :-)
   Ale Ukrajina je evidentně na cestě k demokracii, stačí se podívat jak naložili s Porošenkem. Je podezřelý z vlastizrady a vytvoření teroristické organizace.
   https://www.seznamzpravy.cz/cl...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:23 14.01.2022

    obvinění Porošenka je chyba a dost extrémní výklad zákona. Nevěřím, že bude odsouzený.

    obvinění Porošenka je chyba a dost extrémní výklad zákona. Nevěřím, že bude odsouzený.

    • flanker.jirka
     12:03 14.01.2022

     O zabavení majetku už soud rozhodl. Ale kopíruje to stav v Gruzii, kde nahání Saakšviliho.
     Nedokážu to právnicky posoudit, ale toto se poněkud vzdaluje stavu, který bychom po ...
     Zobrazit celý příspěvek

     O zabavení majetku už soud rozhodl. Ale kopíruje to stav v Gruzii, kde nahání Saakšviliho.
     Nedokážu to právnicky posoudit, ale toto se poněkud vzdaluje stavu, který bychom po těchto zemích měli požadovat pro sblížení s EU a NATO.
     Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      12:47 14.01.2022

      Tak nikdo nerika, ze Ukrajina je standardni zeme srovavajici se s EU, NATO zememi. Ale alespon oproti RF se tam meni relativne demokraticky nejen prezident :D

      Tak nikdo nerika, ze Ukrajina je standardni zeme srovavajici se s EU, NATO zememi. Ale alespon oproti RF se tam meni relativne demokraticky nejen prezident :D

     • Jura99
      18:08 14.01.2022

      Máme tu jednoho člena EU a NATO, dokonce našeho souseda, kde se špičky politiky, státní správy, výkonné a soudní moci a dalších postupně stěhují do vazby a také to tuto zemi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Máme tu jednoho člena EU a NATO, dokonce našeho souseda, kde se špičky politiky, státní správy, výkonné a soudní moci a dalších postupně stěhují do vazby a také to tuto zemi neoddaluje z EU a NATO. S tím Porošenkem šlo o to, že nepřestal nakupovat uhlí z okupovaných území a tím jakože podpořil separatisty a spáchal tím velezradu. Je to extrémní výklad zákona, asi jakoby současný prezident byl obviněn, že kupuje plyn z Ruska, tedy podporuje nepřítele. Vypadá to na boj o moc a Porošenko prostě schytal úder.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:45 14.01.2022

      ruleta
      Však on i ten "komik" v Kyjevě mám máslo na hlavě, jeho jméno se objevilo v seznamech z daňových rájů po boku babiše. Klidně bych se ty dva "demokraty" nebál hodit do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ruleta
      Však on i ten "komik" v Kyjevě mám máslo na hlavě, jeho jméno se objevilo v seznamech z daňových rájů po boku babiše. Klidně bych se ty dva "demokraty" nebál hodit do jednoho pytle. Jsou jen úplatné existence.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:47 14.01.2022

      Jura99
      Já si zase myslím, že jednou z cest jak si zpět získat povstalecké oblasti je nabídnout jim právě zlepšení jejich ekonomické situace. Aby měli raději hrivny a ne rubly.

      Jura99
      Já si zase myslím, že jednou z cest jak si zpět získat povstalecké oblasti je nabídnout jim právě zlepšení jejich ekonomické situace. Aby měli raději hrivny a ne rubly.

     • Badysak
      01:04 15.01.2022

      Dost pochybuju, že po 8 letech v ruském raji potřebují civilisté přesvědčovat o výhodnosti hřivny. Tam jde o ty kalachy co jim míří na hlavu viz. soudy s naším odpadem z Novoruska.
      Zobrazit celý příspěvek

      Dost pochybuju, že po 8 letech v ruském raji potřebují civilisté přesvědčovat o výhodnosti hřivny. Tam jde o ty kalachy co jim míří na hlavu viz. soudy s naším odpadem z Novoruska.
      Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   08:21 14.01.2022

   Hm, a Ty islamisty jsi poznal jak? To by mě zajímalo... Krom toho docela hodně separatistů včetně vyšší velitelů pochází z Čečenska a jsou také muslimové? Tak jak to je? Ti na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hm, a Ty islamisty jsi poznal jak? To by mě zajímalo... Krom toho docela hodně separatistů včetně vyšší velitelů pochází z Čečenska a jsou také muslimové? Tak jak to je? Ti na Ruské straně to jsou ti hodní islamisti a na straně Ukrajiny jsou ti zlí islamisti, nebo jak je to?
   A jen tak mimochodem, děkuji za odkaz, protože je v něm velmi zajímavá informace. Jeden z oslovených prohlašuje, že chce bojovat proti Rusům, protože jsou rozlezlí po celém Kazachstánu. Takže to vypadá, že ani Kazaši nemají Rusy v lásce a současné protesty asi nejsou poslední.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    08:51 14.01.2022

    V Kazachstánu jde o protiruské protesty?

    V Kazachstánu jde o protiruské protesty?

    • Torong
     13:48 14.01.2022

     No jistým způsobem ano, protože Kazašský vládce je na Moskvu vázaný.

     No jistým způsobem ano, protože Kazašský vládce je na Moskvu vázaný.

     • GlobeElement
      14:27 14.01.2022

      Myslím, že ne. Byly to protesty proti autoritatívní a nadto mizerné vládě, protestovali i Rusové.

      Zato ty bojůvky, které začaly rabovat, byly údajně kazašsky hovořící a zřejmě se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že ne. Byly to protesty proti autoritatívní a nadto mizerné vládě, protestovali i Rusové.

      Zato ty bojůvky, které začaly rabovat, byly údajně kazašsky hovořící a zřejmě se jednalo o Nazarbajevův klan.
      Skrýt celý příspěvek

  • Moon
   08:55 14.01.2022

   Aha, a proruský islamistický čečenci nevaděj?
   https://www.idnes.cz/zpravy/za...

   Aha, a proruský islamistický čečenci nevaděj?
   https://www.idnes.cz/zpravy/za...

 • cejkis
  18:57 13.01.2022

  Pro vysvětlení zdejší rusofo´bní úderce by bylo nejlepší vytvořit ruskou základnu na Kubě. Umístit do ní ruskou obdobu VLS a říci, že jsou zde protiraketové střely, které nejsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro vysvětlení zdejší rusofo´bní úderce by bylo nejlepší vytvořit ruskou základnu na Kubě. Umístit do ní ruskou obdobu VLS a říci, že jsou zde protiraketové střely, které nejsou namířené proti USA. A pak odpálit z VLS v Rusku střelu s plochou dráhou letu, později hypersonickou střelu a sledovat reakce americké administrativy. A myslím, že přesně toto bude ruská odpověď na vstup Ukrajiny do NATO.

  Teprve poté možná pochopíte pohled z druhé strany. Neschopnost podívat se na problém různými úhly pohledu je nemoc.
  Skrýt celý příspěvek

  • Riiiederner
   21:04 13.01.2022

   Nemá rusko celou dobu rakety na Kaliningradu u Polska reps hranic NATO ? Jinak je to stejné jako s Ukrajinou USA se to asi líbit nebude no ,že by kůli tomu na Kubu zaútočily si ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nemá rusko celou dobu rakety na Kaliningradu u Polska reps hranic NATO ? Jinak je to stejné jako s Ukrajinou USA se to asi líbit nebude no ,že by kůli tomu na Kubu zaútočily si nemyslím ,ale povede to k jinym krokům rusko může udělat to samé s ukrajinou ,ale oba dva státy jsou samostatné tak je to na nich. Osobně si myslím ,že by to rusko možná i udělalo mít na to finance a to nejspíše ne jen na vybudování a udržování základny na Kubě ,ale i na finanční podpoře Kuby jelikož ta na rozdíl od Ukrajiny nečelí reálné vojenské hrozbě od jejího souseda a nebude tak stát o takovouto "pomoc" a cizí vojáky na svém území což by naopak zhoršilo vztahy s USA ,ale nejspíše i dalšími státy.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   01:40 14.01.2022

   Trochu pochybuju, že by Kubánci chtěli mít na svém území ruskou základnu. Na Krymu byla taky ruská základna, a jak to dopadlo.

   Trochu pochybuju, že by Kubánci chtěli mít na svém území ruskou základnu. Na Krymu byla taky ruská základna, a jak to dopadlo.

  • GlobeElement
   07:41 14.01.2022

   Rusko nemá na Kubě základnu z vlastního rozhodnutí. SSSR ji tam měl, ale asi se to ekonomicky prodražilo, tak ji Rusko zrušilo.

   Dnes je otázka, zdali by Kuba ruskou základnu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rusko nemá na Kubě základnu z vlastního rozhodnutí. SSSR ji tam měl, ale asi se to ekonomicky prodražilo, tak ji Rusko zrušilo.

   Dnes je otázka, zdali by Kuba ruskou základnu chtěla.
   Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    08:43 14.01.2022

    Cejkis jako správný Rusák neřeší jestli by Kuba něco takového chtěla. Důležité přece je, jestli by tu základnu chtělo Rusko. Ostatní musejí dělat, co po nich Rusko žádá. Pak bude ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Cejkis jako správný Rusák neřeší jestli by Kuba něco takového chtěla. Důležité přece je, jestli by tu základnu chtělo Rusko. Ostatní musejí dělat, co po nich Rusko žádá. Pak bude na zemi mír a klid.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     09:14 14.01.2022

     Postavit vojenskou základnu v zemi, která je několik tisíc km daleko přes moře, a ještě k tomu proti vůli místních, to není žádná sranda.

     Postavit vojenskou základnu v zemi, která je několik tisíc km daleko přes moře, a ještě k tomu proti vůli místních, to není žádná sranda.

     • StandaBlabol
      10:20 14.01.2022

      No a proto se to nestane. Rusko tím jen straší.

      No a proto se to nestane. Rusko tím jen straší.

  • Klimesov
   07:42 14.01.2022

   Dost smutné, že jako obhajobu agresivního postupu Rusů vůči Ukrajině musíte používat smyšlené události.
   A kvůli toho jste si před léty udělal profil na AN?

   Dost smutné, že jako obhajobu agresivního postupu Rusů vůči Ukrajině musíte používat smyšlené události.
   A kvůli toho jste si před léty udělal profil na AN?

  • Jura99
   09:28 14.01.2022

   Pokud mělo Rusko strach z NATO, tak se mu podařil pravý opak. Všichni víme, že do roku 2014 byly evropské armády bezmála před zrušením. Nynější eskalace je poslední varování pro ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud mělo Rusko strach z NATO, tak se mu podařil pravý opak. Všichni víme, že do roku 2014 byly evropské armády bezmála před zrušením. Nynější eskalace je poslední varování pro NATO, že se musí radikálně dozbrojit, což se také stane. A Rusko ? S tím je konec, prostě v Evropě skončilo. Rusko čeká odsunutí na okraj zájmu, obchodně utrpí a vojensky si nebude moct dovolovat už ani na Ukrajinu, kterou čeká vstup do NATO a EU.
   Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  13:35 13.01.2022

  Mně spíš pobavila ruská reakce. Po oznámení, že v případě agrese vůči Ukrajině budou na Rusko uvaleny sankce uraženě pohrozilo, že by to znamenalo konec kontaktů mezi USA a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mně spíš pobavila ruská reakce. Po oznámení, že v případě agrese vůči Ukrajině budou na Rusko uvaleny sankce uraženě pohrozilo, že by to znamenalo konec kontaktů mezi USA a Ruskem.

  Inu, soudruzi, stačí neútočit na Ukrajinu, víme?
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   01:44 14.01.2022

   :) To jsem taky nepochopil.
   Na jednu stranu se Rusko dušuje, že v žádném případě nechce zaútočit na Ukrajinu,
   a pak řeší sankce ze strany USA, které jsou přeci zcela hypotetické, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   :) To jsem taky nepochopil.
   Na jednu stranu se Rusko dušuje, že v žádném případě nechce zaútočit na Ukrajinu,
   a pak řeší sankce ze strany USA, které jsou přeci zcela hypotetické, protože by byly uvaleny jedině v případě útoku.
   Skrýt celý příspěvek

 • zdeno
  12:40 13.01.2022

  Komentáře se poněkud posunuly k Ukrajinsko - Ruským vztahům ,není se co divit s ohledem na jednání NATO - Rusko, chyba je že není účastníkem Ukrajina ,když je to hlavně o ní. Před ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Komentáře se poněkud posunuly k Ukrajinsko - Ruským vztahům ,není se co divit s ohledem na jednání NATO - Rusko, chyba je že není účastníkem Ukrajina ,když je to hlavně o ní. Před lety všichni nadávali Zemanovi, když nastínil řešení problému, ale měl v podstatě pravdu. Rusko Krym nepustí ,ale musí nabídnout Ukrajině reparace, naopak Luhansk a Doněck musí zůstat Ukrajinské i když jako autonomní ruskojazyčné oblasti - tady musí Rusko zatlačit na separatisty a obnovit státní hranice, Ukrajina musí naopak silně zklidnit nacionalisty (rusové jim říkají fašisti a moc daleko od pravdy nejsou). Rusko nechápe že NATO je spolek politicky nezávislých států - není to diktatura USA, takže nemohou slibovat za jiné. Když nachtějí NATO na Ukrajině musí jim to slíbit Ukrajina, na druhé straně nic nebrání Ukrajině zabezpečit si vojenskou spolupráci dvoustranými smlouvami s Německem, Polskem, Francií, Českem, Maďarskem.....
  Teď mi mohou trolové všech stran začít nadávat, ale dokud se nedohodne Ukrajina s Ruskem budou sankce na nic a mydlit se budou na věky a časem vznikne nová železná opona.
  Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   13:57 13.01.2022

   Jenže Putin se s Ukrajinou bavit odmítá. Hraje si na velmoc, zatímco Ukrajina je nesvéprávná kolonie. Takže o ní rozhodne on s USA. A s nějakým ukrajinským prezidentem se nebude ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jenže Putin se s Ukrajinou bavit odmítá. Hraje si na velmoc, zatímco Ukrajina je nesvéprávná kolonie. Takže o ní rozhodne on s USA. A s nějakým ukrajinským prezidentem se nebude bavit. Kromě toho pořád tvrdí, že v bojích na Donbase a Luhansko se Rusko nijak neangažuje, takže vůbec není o čem s ním jednat.
   Právě jasné odmítnutí NATO a USA bavit se s ním o členství k Ukrajině by mohlo pomoct. Nechce Ukrajinu v NATO, musí se bavit s ní. Jenže to by jí musel něco nabídnout. Třeba stažení z východní Ukrajiny a bezpečnostní záruky. A to neudělá. A co je ještě míň pravděpodobné, to by mu to Ukrajinci museli uvěřit.
   Myslím, že vstup Ukrajiny do NATO už je jen otázkou času.
   Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    19:18 13.01.2022

    Ukrajina i Češi se vmanévrovali do stejné pozice. Jsou to americké loutky. Když chcete o těchto loutkách jednat, budete se bavit s těmi, kteří rozhodují. Ukrajinci ani Češi to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ukrajina i Češi se vmanévrovali do stejné pozice. Jsou to americké loutky. Když chcete o těchto loutkách jednat, budete se bavit s těmi, kteří rozhodují. Ukrajinci ani Češi to nejsou.
    Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     20:49 13.01.2022

     Jestli jsou to jen americké loutky, tak je přece jedno, jestli jsou v NATO. Stejně udělají všechno, co Američani řeknou. Raketové základny, přístavy pro US Navy lodě, provokace ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jestli jsou to jen americké loutky, tak je přece jedno, jestli jsou v NATO. Stejně udělají všechno, co Američani řeknou. Raketové základny, přístavy pro US Navy lodě, provokace Ruska (= obrana vlastních hranic a suverenity). Nebo ne? Zkus se někdy zamyslet, jak je ta ruská propaganda idiotská, než ji začneš papouškovat...
     Skrýt celý příspěvek

   • zdeno
    20:49 13.01.2022

    Putin se nechce bavit se Zelenským neboť ten nemá dost sil na ovlivňování ukrajinských nacionalistů - kdyby přistoupil na nějaký kompromis byl by pravděpodobně zavražděn, pokud se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Putin se nechce bavit se Zelenským neboť ten nemá dost sil na ovlivňování ukrajinských nacionalistů - kdyby přistoupil na nějaký kompromis byl by pravděpodobně zavražděn, pokud se situace na ukrajinké politické scéně nezmění mír nebude, bordel na donbase rusové pragmaticky udržují jako pojistku- nestabilita - překážka pro vstup do NATO, neuvědomují si, že sankce je naženou do závislosti na číně, ta má čas a peníze a vedoucí v tomhle svazku rusko rozhodně nebude
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     07:46 14.01.2022

     Myslíte tak jak byl zavražděn Boris Němcov?

     Myslíte tak jak byl zavražděn Boris Němcov?

     • zdeno
      12:36 14.01.2022

      kdepak, taty by šlo o model Anvar Sadat, ale pokud Rusko skutečně zaútočí tak tenkokrát sjednotí všechny ukrajinské politické frakce proti sobě a zabředne do dlouhé a vysilující ...
      Zobrazit celý příspěvek

      kdepak, taty by šlo o model Anvar Sadat, ale pokud Rusko skutečně zaútočí tak tenkokrát sjednotí všechny ukrajinské politické frakce proti sobě a zabředne do dlouhé a vysilující války mnohem horší než v Afganistanu
      Skrýt celý příspěvek

   • padre
    22:49 13.01.2022

    Putin se ve své bohorovnosti zřejmě rozhodl dotlačit Ukrajinu do NATO za každou cenu….

    Putin se ve své bohorovnosti zřejmě rozhodl dotlačit Ukrajinu do NATO za každou cenu….

  • Jura99
   14:15 13.01.2022

   Rusko nevyvolalo v roce 2014 válku proto, aby se později chtělo na něčem dohodnout s UA a luhanští či donečtí separatisti jsou Kremlu totálně lhostejní, jsou pouze nástrojem, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rusko nevyvolalo v roce 2014 válku proto, aby se později chtělo na něčem dohodnout s UA a luhanští či donečtí separatisti jsou Kremlu totálně lhostejní, jsou pouze nástrojem, podobně jako Sudeťáky nechtěl Hitler zachraňovat, pouze je zneužil.
   Pokud má NATO rozum v hrsti, musí pochopit, že Rus je totálně nedůvěryhodný a zákeřný protihráč, zkrátka jej to chce vyřadit ze vztahů, nepočítat s ním, neobchodovat s ním a na obranu násobně posílit vojenské schopnosti NATO. Rusko je extrémní hrozbou i pro ČR, vyhazuje nám tu sklady do vzduchu a drze požaduje návrat před rok 1997, před členství v NATO. Proč asi ? Dělá si na nás opět zálusk.
   Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  09:12 13.01.2022

  Nikoho se nezastávám a ani nejsem rusomil. Ale dodám své osobní zkušenosti, jelikož jsem si ,,ukrajinu přiženil".
  Svobodu a demokracii si vykládá každý po svém. Jinak v Švýcarsku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikoho se nezastávám a ani nejsem rusomil. Ale dodám své osobní zkušenosti, jelikož jsem si ,,ukrajinu přiženil".
  Svobodu a demokracii si vykládá každý po svém. Jinak v Švýcarsku jinak u nás a jinak tam, např.
  -učitelé - šikanují děti bohatých rodičů, aby dostali ,,příspěvek pro školu, který dáte samozřejmě jim"
  -doktoři- ačkoliv je zdravotnictví bezplatné, když sestra manželky šla rodit, nebylo místo v porodnici a doktor je odkázal jinam.
  Za 1000USD byl volný pokoj hned.
  Policie - prodejná - tchýně pronajímala ještě nedávno byt. Ochranu, prověření budoucího nájemníka a případné vystěhování poskytoval místní policista...
  Než tchán umřel 2020, podnikal - podnikání znamená nonstop odolávat jistým pofiderně vypadajícím individuím nabízející ,,krišu" a ochranu nebo vyhrožujícím (nebavíme se o niemandech v Žigulíku ale profících v BMV X5M nebo MB 63AMG) .
  Mít obchod nebo restauraci, čerpací stanici, jsou jiné starosti než u nás...
  Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   09:20 13.01.2022

   Hm, možná by bylo dobré vzpomenout si jak to vypadalo u nás v devadesátkách. A to jsme byli vždy víc na západě než na východě...

   Hm, možná by bylo dobré vzpomenout si jak to vypadalo u nás v devadesátkách. A to jsme byli vždy víc na západě než na východě...

  • Klimesov
   09:24 13.01.2022

   Každý ví, že Ukrajina je korupcí a mafií prožraná země a společnost, tak jak to je u většiny post sovětských zemí. Tohle tam ale funguje už od roku 1991 kdy Ukrajina vznikla jako ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Každý ví, že Ukrajina je korupcí a mafií prožraná země a společnost, tak jak to je u většiny post sovětských zemí. Tohle tam ale funguje už od roku 1991 kdy Ukrajina vznikla jako samostatný stát a rostlo to tam i v dobách, kdy byla pod větším vlivem z Ruské strany.
   Pro západní státy a pro nás, je ale nyní hlavním přínosem to, že na Ukrajině s tím lidé chtějí něco dělat. Chtějí se tohoto korupcí prožraného systému zbavit. Je jasné, že to nepůjde hned a výsledek je momentálně nejasný, ale pro nás je důležité, že tam ta snaha je.
   Jako buďme upřímní. V ČR, ale i na západě, to také není 100% hitparáda a trápí nás podobné problémy, jen prostě na tom východě ty problémy jsou asi tak 1000x větší, protože společnost dlouhou dobu akceptovala, že korupce je přirozeným nástrojem vlády a je to něco normálního.
   Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    23:20 14.01.2022

    Korupcia je tam ďaleko staršia ako od roku 1991.... Korupcia tam fungovala dávno predtým.

    Korupcia je tam ďaleko staršia ako od roku 1991.... Korupcia tam fungovala dávno predtým.

    • Badysak
     01:09 15.01.2022

     Korupce je jako tisícileté řemeslo, byla je a bude. Jde o to aby škodila co nejméně.

     Korupce je jako tisícileté řemeslo, byla je a bude. Jde o to aby škodila co nejméně.

   • padre
    19:39 15.01.2022

    V bývalém SSSR nic jiného než korupce a nepotismus nebylo,ať už se jednalo o obchod,zdravotnictví,školství,armádu.Mohl jste si zvolit :buď korupce anebo dostat po hubě…nic mezi.To ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V bývalém SSSR nic jiného než korupce a nepotismus nebylo,ať už se jednalo o obchod,zdravotnictví,školství,armádu.Mohl jste si zvolit :buď korupce anebo dostat po hubě…nic mezi.To byl velký výdobytek komunistického režimu. Že někdo z Ruska si dovoluje kritizovat korupci na Ukrajině ´ považuji za vtip.
    Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   09:24 13.01.2022

   Ty první případy jsou typické pro všeobjímající stát, po kterém i u nás vzdychají někteří zejména postarší jedinci. Všechno je "zadarmo" poskytováno státem. Byty, zdravotnictví, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ty první případy jsou typické pro všeobjímající stát, po kterém i u nás vzdychají někteří zejména postarší jedinci. Všechno je "zadarmo" poskytováno státem. Byty, zdravotnictví, doprava, jídlo v jídelně.

   Realita? Bez úplatku se u nás člověk nedočkal ani výměny těsnění v umyvadle.

   Ukrajina, jakožto někdejší součást SSSR, je těmito socialistickými relikty ještě prosáknutá.
   Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
   10:12 13.01.2022

   Lukus presne ako 90roky u nas - len na Ukrajine bohuzial pretrvaju az do dnes.
   Obdobne to ale funguje aj v takom Rusku. Nehovorim, ze u nas, ci v Nemecku/Anglicku/USA nefunguju ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Lukus presne ako 90roky u nas - len na Ukrajine bohuzial pretrvaju az do dnes.
   Obdobne to ale funguje aj v takom Rusku. Nehovorim, ze u nas, ci v Nemecku/Anglicku/USA nefunguju uplatky, korupcia, napojenie policie/mafie a politikov, ale je to predsa len o hodne "civilizovanejsie".
   Skrýt celý příspěvek

   • Márten
    19:14 13.01.2022

    Nechci se zastávat Ruska, protože nejsem rusofil a Putinovi přeji stejný konec jako Musolinimu, ale moje osobní zkušenost s drobnou korupcí v Rusku je o dost lepší než na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nechci se zastávat Ruska, protože nejsem rusofil a Putinovi přeji stejný konec jako Musolinimu, ale moje osobní zkušenost s drobnou korupcí v Rusku je o dost lepší než na Ukrajině.
    Velký byznys se ale nejspíš dělá stejně.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:53 13.01.2022

   na Ukrajině platí, že včera není dnes. Jsou tam velké skoky kupředu, mj. v infrastruktuře, v nám blízkém Zakarpatí se z roku na rok proměňují silnice, hlavní tahy tam staví turecká ...
   Zobrazit celý příspěvek

   na Ukrajině platí, že včera není dnes. Jsou tam velké skoky kupředu, mj. v infrastruktuře, v nám blízkém Zakarpatí se z roku na rok proměňují silnice, hlavní tahy tam staví turecká stavební firma moderní technikou a silnice je perfektní. Staví se nové a pěkné bytové domy, obchody, už zkrátka nežijí pouze v Chruščevácích. Autopark se také proměnil, žigulíky jsou vzácnost. Podnikání nebo výstavba jsou svobodnější než jsme zvyklí, někdo z nás by sice řekl, že to je anarchie, ale u nás je opačný extrém, nepostavíte nic, sousedi vás zablokují, když chtějí. Proti korupci se jde dost tvrdě, přijímají řadu nových zákonů se vzorem v EU. Tak či onak je to od tématu, i kdyby žili v zemljankách, je v 21. století naprosto šokující, že sousední stát, obecně považovaný za docela kulturní, otevřeně hrozí vojenskou agresí, vydírá svět a přesunuje vojska k hranici. Paradoxem rovněž je, že problémy a dřívější zaostalost Ukrajiny způsobilo Rusko, když UA zahrnulo do své sféry SSSR. Asi těžko by ten samý pachatel teď přinesl prosperitu, ani o něj nikdo nestojí.
   Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   12:22 13.01.2022

   Tohle všechno je sociální aspekt. Rád jezdím na Ukrajinu - nejsou tam turisté, všechno je levné, infrastruktura relativně OK - maršrutka, vlaky - za sranda peníze (pro nás), ale ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tohle všechno je sociální aspekt. Rád jezdím na Ukrajinu - nejsou tam turisté, všechno je levné, infrastruktura relativně OK - maršrutka, vlaky - za sranda peníze (pro nás), ale když se pak bavíš s lidma kolik berou - tak se podivuješ, jak je možné, že ti důchodci, doktoři, učitelé přežívají. Pak se dostává dilema uživit rodinu versus morální hodnoty. A také sociální nůžky - nikde jinde na světě nevidíš ty nůžky, tak rozevřené, tak jako v jakémkoliv městě na východ od Slovenska :D. X5 a hned vedle bábuška, které má několik tisíc na měsíc. V Kyjevě třeba IT expert bere stejné peníze jako v ČR, ale učitel velké násobky méně. V ČR takové nůžky nejsou.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    14:47 13.01.2022

    mzdy tam letí nahoru stejně jako u nás, zaměstnanci jsou celkem sebevědomí v požadavcích a co je zajímavé, už zdaleka nejsou žhaví jezdit za prací po Evropě. Např. stavební profese ...
    Zobrazit celý příspěvek

    mzdy tam letí nahoru stejně jako u nás, zaměstnanci jsou celkem sebevědomí v požadavcích a co je zajímavé, už zdaleka nejsou žhaví jezdit za prací po Evropě. Např. stavební profese si vydělají podobné peníze jak u nás. U nás také učitelé mívali málo, zaměstnancům veřejného sektoru začal lopatou házet peníze Babiš, od roku 2015 jim plat narostl zhruba o 50%. Podobný vývoj je na UA, určitě si nelze o UA činit obrázek z pět let starých informací.
    Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  07:18 13.01.2022

  Ta shromaždiště ruské obrněné techniky hned za hranicemi jsou tak krásným cílem pro hromadný raketový úder střel s kazetovou municí, tedy pokud vyloučíme taktické jaderné zbraně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta shromaždiště ruské obrněné techniky hned za hranicemi jsou tak krásným cílem pro hromadný raketový úder střel s kazetovou municí, tedy pokud vyloučíme taktické jaderné zbraně :-). Škoda, že si Ukrajina takový preventivní úder nemůže dovolit. Mohlo by to proběhnout podobně jako v roce 1941, kdy se Wehrmachtu podařilo zničit útočná uskupení rudé armády.
  Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:17 13.01.2022

   Lepším příkladem by spíše byla "Šesti denní válka" Kdy se Izraelcům podařilo naprosto rozdrtit vojska Arabské koalice.

   Lepším příkladem by spíše byla "Šesti denní válka" Kdy se Izraelcům podařilo naprosto rozdrtit vojska Arabské koalice.

  • ruleta
   12:10 13.01.2022

   Dobrej námět na flame. Každopádně zůstanu u toho, že poslední věta je blábol. Suvorovy sny byly už milionkrát vyvráceny - nic jako Německo předběhlo SSSR útokem o týdny, měsíce ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dobrej námět na flame. Každopádně zůstanu u toho, že poslední věta je blábol. Suvorovy sny byly už milionkrát vyvráceny - nic jako Německo předběhlo SSSR útokem o týdny, měsíce nebylo/není. Je to paralelní vesmír. :D
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    06:41 14.01.2022

    A kdo je vyvrátil ? A kde se tedy na sovětských hranicích vzaly ty obrovské masy tanků, letadel a vojáků, které tam WH zničil ?

    A kdo je vyvrátil ? A kde se tedy na sovětských hranicích vzaly ty obrovské masy tanků, letadel a vojáků, které tam WH zničil ?

    • Klimesov
     07:53 14.01.2022

     Obě země se v té době chystali na střet jedna s druhou. Ano bylo to nevyhnutelné.
     Ano existují dokumenty, že i SSSR se chystalo na ofenzivní činnost.
     I přes všechny ty řeči o tom ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Obě země se v té době chystali na střet jedna s druhou. Ano bylo to nevyhnutelné.
     Ano existují dokumenty, že i SSSR se chystalo na ofenzivní činnost.
     I přes všechny ty řeči o tom jak byl Německý útok na SSSR nečekaný, se SSSR připravovala na obranu a věděli, že ten útok co nevidět přijde.
     Ale i přes to všechno to prostě bylo Německo co zaútočilo jako první a v tomto kontextu by jsme měli tu historii také chápat.
     Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:35 14.01.2022

      Kdyby se Rusové připravovali na obranu, byla by vojska rozprostřena na větší hloubce území. Měli dost kam se roztáhnout. natěsnat všechna vojska k hranicije v obraně nesmysl, který ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kdyby se Rusové připravovali na obranu, byla by vojska rozprostřena na větší hloubce území. Měli dost kam se roztáhnout. natěsnat všechna vojska k hranicije v obraně nesmysl, který by Rusové neudělali.
      Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     09:55 14.01.2022

     Pokud by SSSR chystal útok na Německu, určitě by měl vypracován nějaký plán.
     Dokud se neukáže, budeme tápat.

     Jedná se o klasický právnický problém - lze dokázat jen existenci, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud by SSSR chystal útok na Německu, určitě by měl vypracován nějaký plán.
     Dokud se neukáže, budeme tápat.

     Jedná se o klasický právnický problém - lze dokázat jen existenci, nikoli neexistenci.
     Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:49 14.01.2022

      A proto jsou Ruské archivy jako jediné uzavřeny...

      A proto jsou Ruské archivy jako jediné uzavřeny...

     • Ján Paliga
      23:26 14.01.2022

      Ten mali vypracovaný určite, na základe štábnej hry, kde Žukov ako "modrý" vyhral nad RKKA. A útoky viedol podobne, ako neskôr útočil Wehrmacht....

      Takto sa to nejako píše v jeho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ten mali vypracovaný určite, na základe štábnej hry, kde Žukov ako "modrý" vyhral nad RKKA. A útoky viedol podobne, ako neskôr útočil Wehrmacht....

      Takto sa to nejako píše v jeho pamätiach, nie? :-D

      Ozaj, keď podľa Teba ZSSR útok nechystalo, prečo teda vznikli zo západných pohraničných okruhov vojnové veliteľstvá - fronty pred 22.06.1941?

      Najsmiešnejšie je, ako dnešné Rusko zúfalo neotvára archívy z druhej svetovej vojny.... Asi sa boja, že vyjde pravda najavo.... Náznaky sa ukázali v 90-tych rokoch, keď sa niečo zverejnilo a nepriamo to poukazovalo na to, že sa chystali na útok... A zrazu sa archívy zatvorili - niekto sa zľakol pravdy....
      Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     12:52 14.01.2022

     Pro začátek doporučuji TIKa a udělat si cca 50 minut čas:
     https://www.youtube.com/watch?...

     Utok SSSR na Nemecko je proste nemecky narativ, je to blabol. Zadny seriozni ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pro začátek doporučuji TIKa a udělat si cca 50 minut čas:
     https://www.youtube.com/watch?...

     Utok SSSR na Nemecko je proste nemecky narativ, je to blabol. Zadny seriozni historik toto nepotvrzuje.
     Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:51 14.01.2022

      Německý narativ? A kdo z Němců to tvrdí? Pokud vím, vyšel s tím Suvorov, který jako jeden z mála měl plný přístup do Ruských archívů. Jakkoli je to kontroverzní osoba, některé z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Německý narativ? A kdo z Němců to tvrdí? Pokud vím, vyšel s tím Suvorov, který jako jeden z mála měl plný přístup do Ruských archívů. Jakkoli je to kontroverzní osoba, některé z jeho závěrů jsou velmi přesné.
      Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      15:47 14.01.2022

      Suvorov neni orginalnim auterem teto myslenky, jsou to Nemci a toto je taky zname. Konkretni citace mate u TIKa.

      Glantz o "Suvorovych" argumentech napsal knihu, na fronte je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Suvorov neni orginalnim auterem teto myslenky, jsou to Nemci a toto je taky zname. Konkretni citace mate u TIKa.

      Glantz o "Suvorovych" argumentech napsal knihu, na fronte je recenze:

      https://www.fronta.cz/kniha/gl...
      Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      23:33 14.01.2022

      @ ruleta
      „Suvorovy sny byly už milionkrát vyvráceny – nic jako Německo předběhlo SSSR útokem o týdny, měsíce nebylo/není. Je to paralelní vesmír.“

      1. Ktoré konkrétne „sny“ boli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ ruleta
      „Suvorovy sny byly už milionkrát vyvráceny – nic jako Německo předběhlo SSSR útokem o týdny, měsíce nebylo/není. Je to paralelní vesmír.“

      1. Ktoré konkrétne „sny“ boli vyvrátené?
      2. Akými dôkazmi ?
      3. Kým boli tie sny vyvrátené?
      4. Píšeš, že nič také nebolo zo strany ZSSR. Určite potom budeš vedieť vysvetliť, prečo sa okruhy na západných hraniciach ZSSR preformovali na vojnové veliteľstvá – fronty už pred 22.06.1941.....

      Mimochodom Suvorova tu riešite, ale nikto nerieši takého Marka Solonina....
      Na rozdiel od Suvorova, ktorý sám tvrdil, že vychádzal iba z verejných zdrojov, Solonin jeho hlavné myšlienky potvrdzuje zo zverejnených dokumentov z ruských archívov z 90-tych rokov... . Samozrejme, uvádza aj omyly Suvorova - niektoré spôsobené nedostatkom informácií z archívov, iné z iných dôvodov.
      Ale tézu, že ZSSR sa na útok pripravovalo, to potvrdil. Už to rozmiestnenie vojsk v roku 1941 a preprava druhého sledu z východu na západ to potvrdzuje....
      Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      14:34 15.01.2022

      Vubec nectes me prispevky - jinak bys nedaval takove otazky.

      Jestli SSSR chtela utocit v dobe, kdy Nemecko anebo tydny, mesice pote. Tak je to blbost z ciste logistickeho duvodu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vubec nectes me prispevky - jinak bys nedaval takove otazky.

      Jestli SSSR chtela utocit v dobe, kdy Nemecko anebo tydny, mesice pote. Tak je to blbost z ciste logistickeho duvodu - nebyli pripraveni, meli castecnou mobilizaci, nemeli zasobovani, munici. Navic nemeli zadna cviceni, pripravene plany - rozeslane na nizsi velitelske celky (velitelsky sbor by meli pripraveny, informovany) . Je to pitomost - z chodu se takto neutoci.

      Neresim jestli SSSR chtela nekdy v budoucnu - az by byla pripravena - utocit.
      Skrýt celý příspěvek

     • padre
      20:21 15.01.2022

      Sovětský konstruktér A. Jakovlev ,který mimo jiné na počatku čtyřicátých let z pověření Stalina objižděl německé letecké továrny a objednával německá letadla ,ve své knize ,,Cíl ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sovětský konstruktér A. Jakovlev ,který mimo jiné na počatku čtyřicátých let z pověření Stalina objižděl německé letecké továrny a objednával německá letadla ,ve své knize ,,Cíl života,, ve vydàní z poloviny sedmdesátých let popisuje ,že protiútok na Německo se po případných ,,provokacích,, z německé strany připravoval v podstatě od roku 1937.Podle jeho slov v tehdejších sovětských vojenských učebnicích v edici ,,Knihovna sovětského velitele,, které byly tehdy povinnou četbou velitelů všech stupňů i komisařů byly popisovány nálety svazů sovětských těžkých bombardérů TB 3 na německé továrny a města.V těchto továrnách měli němečtí dělníci čekat na bombardování svých fabrik a zpívat Internacionálu a sovětští velitelé měli po několika týdnech hlásit dobytí ,samozřejmě s pomocí německého proletariátu ,Berlína…
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:48 16.01.2022

      Ruleta:
      To "předběhnutí" samozřejmě nebylo o dny nebo týdny, ale spíš o rok. Podle mně by Stalin za¨útočil na Evropu nejdříve v červnu 1942 možná až 1943...

      Ruleta:
      To "předběhnutí" samozřejmě nebylo o dny nebo týdny, ale spíš o rok. Podle mně by Stalin za¨útočil na Evropu nejdříve v červnu 1942 možná až 1943...

     • Ján Paliga
      21:15 16.01.2022

      @ Ruleta

      "Vubec nectes me prispevky - jinak bys nedaval takove otazky. "

      Čítam. Vo vete "Suvorovy sny byly už milionkrát vyvráceny - nic jako Německo předběhlo SSSR útokem o ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @ Ruleta

      "Vubec nectes me prispevky - jinak bys nedaval takove otazky. "

      Čítam. Vo vete "Suvorovy sny byly už milionkrát vyvráceny - nic jako Německo předběhlo SSSR útokem o týdny, měsíce nebylo/není. Je to paralelní vesmír. :D" nenájdeš ale žiaden fakt.

      Skúsim to teda rozobrať ja:
      1. Prečo sa v dokumentoch zverejnených v ruských archívoch objavil fakt, že sa veliteľstvá okruhov na západe ZSSR zmenili na vojnové veliteľstvá - veliteľstvá frontov - pred 22.06.1941.
      2. Vo zverejnených dokumentoch sa uviedli miesta sústredenia jednotiek, ktoré sa presunuli na západnú hranicu - to obrovské sústredenie vojsk v bialystockom a ľvovskom výbežku, ako aj obrovské množstvo vojsk sústredené na sovietsko-rumunských hraniciach, to má tiež poriadnu výpovednú hodnotu
      3. prebehla skrytá mobilizácia na jar 1941, mobilizácia znamená veľké hospodárske škody pre ekonomiku krajiny, preto ak netreba, mobilizácia sa nevykonáva...

      Suvorova mnohí ruskí historici obviňujú neprávom. Veď on sám píše, že vychádzal iba z verejne dostupných zdrojov a prístup do archívov teda nemal. Vyťahovať na neho archívy znamená jediné - chcú ho zosmiešniť a zlikvidovať jeho osobu. Lenže ak citoval verejne dostupné dokumenty sovietskych činovníkov a niekto poukazuje na to, že Suvorov nepíše pravdu, nie je to v skutočnosti skôr to, že sovietski činovníci vo svojich dielach klamali?

      Odporúčam ti knihu od Marka Solonina, kde sa venuje rozboru Suvorova v porovnaní so zverejnenými dokumentami v 90-tych rokoch. Poukazuje na čiastkové omyly Suvorova, ale rovnako poukazuje aj na fakty, ktoré Suvorovove tvrdenia potvrdzujú - priam zverejnené dokumenty ruských archívov - samozrejme potvrdenie je nepriame, keďže priame dokumenty sa utajujú.... Prečo asi? Dovolím si tvrdiť - lebo by sa ukázalo, že sovietske vojská sa nachádzali vo fáze krytu hraníc a stačilo by len pár dní, a útok by prebiehal opačným smerom. A to tvrdí aj Solonin.
      Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      12:59 18.01.2022

      Nectes. Jinak bys zjistil, ze jsem tady postoval link na 50 minutove video a link na knihu respektive recenzi knihy od Glantze, ktera se timto zabyva.

      Nectes. Jinak bys zjistil, ze jsem tady postoval link na 50 minutove video a link na knihu respektive recenzi knihy od Glantze, ktera se timto zabyva.

   • Torong
    08:30 14.01.2022

    ruleta
    Jakkoli je Suvorov kontroverzní osoba, nemyslím si, že by jeho teorie byla vyvrácena stoprocentně. Ty nepřímé důkazy sedí jak prdel na hrnec. Debata je o něčem jiném, takže ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ruleta
    Jakkoli je Suvorov kontroverzní osoba, nemyslím si, že by jeho teorie byla vyvrácena stoprocentně. Ty nepřímé důkazy sedí jak prdel na hrnec. Debata je o něčem jiném, takže nebudu vypisovat vše, ale jen k zamyšlení: Proč ještě nejsou otevřeny archivy Ruských tajných služeb a armády z let 1938-45? Všechny ostatní státy už archivy z té doby otevřely...
    Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   17:29 13.01.2022

   Na to radšej ani nemyslite. Rusko by dostalo zámienku a nastalo by rodeo.

   Na to radšej ani nemyslite. Rusko by dostalo zámienku a nastalo by rodeo.

   • liberal shark
    06:43 14.01.2022

    Já vím. Je ovšem otázka, kdo by to rodeo pak realizoval, když tam soustredili mechanizované jednotky pomalu z celé RF.

    Já vím. Je ovšem otázka, kdo by to rodeo pak realizoval, když tam soustredili mechanizované jednotky pomalu z celé RF.

 • theo
  07:16 13.01.2022

  Joj , ale sa to dobre číta . Koľký z vás boli na ZVS , alebo v akcii . Videli mŕtveho kamaráta , alebo kolegu . Mali by sme všetkými silami stáť za mierom . To čo je dnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Joj , ale sa to dobre číta . Koľký z vás boli na ZVS , alebo v akcii . Videli mŕtveho kamaráta , alebo kolegu . Mali by sme všetkými silami stáť za mierom . To čo je dnes Ukrajina je CIA riadená banderovská zberba a nie ukrajinská demokracia . Každý minister , ktorý je re mierové urovnanie je v zápätí vymenený . Vyhr´ážanie sa dobytím Krymu , zničením mosta , vyhnaním moskaľov atd. je denný ukrajinský folklór . Samozrejme RF vyhovuje terajšia nestabilná situácia , nakoľko UKR za nestabilného stavu nikdy nevstúpi do NATO . USA nikdy nechceli základne na Kryme - to ako naozaj , len si spočítajte koľko ich v súčastnosti na UKR budujú včetne jednej pri azovskom mori . No a namietnete ,, to je predsa len podpora pre ukrajinskú armádu " . Ano všetka podpora pre ukrajinsku armádu pre boj s RF . Akosi sa mi vytratila výzva pre samotnú Ukrajinu , aby dodržiavalla minské dohody . UKR obsadila skoro cel´ú šedú demilitarizovanú zónu a naviezla tam techniku v rozpore s minskými dohodami . Samotný UKR zverejňujú fotky , ako im poradcovia pomáhajú s prípravou ostreľovania LNR a DNR . Jednoducho tých idiotov huckajú a odserieme si to všetci . V neuznaných republikách je už okolo 350 000 ľudí s pasmi RF . Otázka , čo by asi urobilo USA , ak by nejaká krajina začala zabíjať ich občanov , no zrovnali by ju v priebehu týždňa . Neviem ako sme mohli naše elity vymeniť za túto nevzdelanú a primitívnu chásku , čo nám na západe vládne , ktorá si ani neuvedomuje , čo svojimi vyhláseniami a činmi robí . Ani jeden nerozpráva o mieri , len samé vyhrážky a zloba - žiadna mierová spolupráca . Diplomacia im nič nehovorí . A podpora akýchkoľvek zverstiev , hlavne nech za zmení režim na ten nᡚ USA friendly.
  A keď budete dávať tie vaše palčeky dole , aspoň sa skúste zamyslieť či to naše smerovanie k armagedonu je to správne.
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   07:20 13.01.2022

   Jestli chcete mír, tak jeďte do Moskvy a požádejte o okamžité vyklizení okupovaných území a zastavení ozbrojené agrese proti sousedním státům. Určitě za to dostanete nobelovku.

   Jestli chcete mír, tak jeďte do Moskvy a požádejte o okamžité vyklizení okupovaných území a zastavení ozbrojené agrese proti sousedním státům. Určitě za to dostanete nobelovku.

   • cejkis
    19:01 13.01.2022

    Stačí, když se Američané vzdají úsilí budovat základy kolem Ruských hranic. Což v překladu znamená:

    - konec barevných revolucí s cílem dosadit loajálního vůdce, který jim smlouvu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Stačí, když se Američané vzdají úsilí budovat základy kolem Ruských hranic. Což v překladu znamená:

    - konec barevných revolucí s cílem dosadit loajálního vůdce, který jim smlouvu podepíše
    -konec podpory neziskových organizací s cílem ovlivňovat volby a podporovat vůdce, či stranu, která jim smlouvu podepíše
    - přestat financovat islamistické žoldáky a Američany řízený terorismus s cílem dosadit loajálního vůdce, který jim smlouvu podepíše

    A úplně na prvopočátku veškerého úsilí jsou prachy tj. přestat usilovat o ruské suroviny a přijmout, že další Jelcin už nebude.
    Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     23:41 13.01.2022

     Jak krásně a jednoduše se to dá otočit, že...

     -konec ruských vojenských intervencí do zemí, kde vypadá, že totalitněji zaměřený stát, jehož obyvatele už to vše přestalo bavit, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jak krásně a jednoduše se to dá otočit, že...

     -konec ruských vojenských intervencí do zemí, kde vypadá, že totalitněji zaměřený stát, jehož obyvatele už to vše přestalo bavit, snad nebude mít v čele člověka, který by se chtěl na věky přátelit jen s Ruskem a naopak má šanci získat moc někdo, kdo by se nebránil větší spolupráce se západem.
     -konec informačních operací a hybridní války proti zájmovým státům (celý východ Evropy), jejichž cílem je dostat obyvatelstvo na svoji stranu, nebo alespoň podkopat místní instituce a důvěru
     -přestat dotovat totalitní režimy, extremisty a Rusy řízený terorismus s cílem udržet nebo zvětšit svou sféru vlivu o defacto vazalské státy.

     A úplně na prvopočátku veškerého úsilí jsou moc a prachy tj. přestat usilovat o znovuobnovení SSSR za každou cenu a přestat se snažit být u moci až do konce života a přijmout, že doba globálního ruského impéria už je pryč.
     Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     07:56 14.01.2022

     Vy hodně rád čtete příspěvky Mudr. Ivana Davida z SPD že? :D :D :D

     Vy hodně rád čtete příspěvky Mudr. Ivana Davida z SPD že? :D :D :D

    • Ján Paliga
     23:34 14.01.2022

     Okolo ruských hraníc? Kde konkrétne?

     Okolo ruských hraníc? Kde konkrétne?

  • Jura99
   07:59 13.01.2022

   po přečetní vašeho myšlenkového proudu mi jen nejde do hlavy, že se ti Ukrajinci sami hrnou k západnímu způsobu života a nepadli si kolem krku s ruským rájem na zemi ?

   po přečetní vašeho myšlenkového proudu mi jen nejde do hlavy, že se ti Ukrajinci sami hrnou k západnímu způsobu života a nepadli si kolem krku s ruským rájem na zemi ?

  • GlobeElement
   08:18 13.01.2022

   Netušil jsem, že Daladier ještě žije.

   Netušil jsem, že Daladier ještě žije.

  • Torong
   09:32 13.01.2022

   Theo, proč to nenapíšeš na rovinu? Proč rovnou nenapíšeš, že máme sklapnout a udělat co Rusko chce. A až příjde s dalšími požadavky, tak znovu.
   "Neviem ako sme mohli naše elity ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Theo, proč to nenapíšeš na rovinu? Proč rovnou nenapíšeš, že máme sklapnout a udělat co Rusko chce. A až příjde s dalšími požadavky, tak znovu.
   "Neviem ako sme mohli naše elity vymeniť za túto nevzdelanú a primitívnu chásku , čo nám na západe vládne , ktorá si ani neuvedomuje , čo svojimi vyhláseniami a činmi robí . Ani jeden nerozpráva o mieri , len samé vyhrážky a zloba - žiadna mierová spolupráca ."
   Víš theo... Ruští politici mají sice plnou hubu míru a diplomatických řešení, ale ve skutečnosti dávají západu ultimátum a při jeho nesplnění hrozí válkou. Sice tomu říkají "vojenská opatření" , ale tím můžou krmit akorát hlupáky. Zvlášť, když jim u hranic táboří invazní armáda. Podle tvé zvrhlé logiky nemilý theo, je vlastně lupič, který míří na benzínce na prodavače pistolí a řve u toho dej mi prachy nebo tě zabiju v právu, zatímco ten, kdo se mu to snaží překazit je násilník, který odmítá mírové a diplomatické řešení (dát mu ty prachy...). Začínám si ale zvykat, že Ruská morálka a morálka jejich obdivovatelů je trošku jiná než je v civilizovaných zemích obvyklé. Taková loupežnická.
   Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   16:33 13.01.2022

   Inspiroval ses Hitlerem? Ten taky tvrdil, že když mu západ nechá napospas Československo, aby mohl Sudeťáky ochránit před masarykovskou sběří, tak bude v Evropě mír. Tohle je úplně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Inspiroval ses Hitlerem? Ten taky tvrdil, že když mu západ nechá napospas Československo, aby mohl Sudeťáky ochránit před masarykovskou sběří, tak bude v Evropě mír. Tohle je úplně jako přes kopírák.
   Skrýt celý příspěvek

  • padre
   16:34 14.01.2022

   ,,mali by sme všetkymi silami stat za mierom…, …. to ano ,ale ne s Hitlerem,Putlerem a jim podobnou pakáží…

   ,,mali by sme všetkymi silami stat za mierom…, …. to ano ,ale ne s Hitlerem,Putlerem a jim podobnou pakáží…

  • Ján Paliga
   23:36 14.01.2022

   „USA nikdy nechceli základne na Kryme....“

   A prečo by mali chcieť základne na tom mieste? Krajiny v NATO ovládajú väčšinu pobrežia Čierneho mora, nepotrebujú žiaden Krym, v mori, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   „USA nikdy nechceli základne na Kryme....“

   A prečo by mali chcieť základne na tom mieste? Krajiny v NATO ovládajú väčšinu pobrežia Čierneho mora, nepotrebujú žiaden Krym, v mori, ktoré je ako fľaša – stačí zaštupľovať. To je jednoduchšie zabezpečiť.
   Skrýt celý příspěvek

 • Oliver
  23:57 12.01.2022

  těch plánů je mnoho, ale v zásadě v případě ruského zásahu je nejpravděpodobnější integrovat tradiční ruské oblasti plus by z toho vyšlo že zbytek Ukrajiny by byl vnitrozemský. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  těch plánů je mnoho, ale v zásadě v případě ruského zásahu je nejpravděpodobnější integrovat tradiční ruské oblasti plus by z toho vyšlo že zbytek Ukrajiny by byl vnitrozemský. Určitě by se nenamáhali se vstupem do západních oblastí kde ctí Banderu. Tam mají negativní zkušenost ještě ze SSSR že to byl nejodbojnější region tak by rozhodně neplýtvali vojáky na nějakou partyzánskou válku v chudobné oblasti. Ovšem i tento scénář pro Moskvu nejideálnější má své "kopýtko" - zbytek Ukrajiny by mohl být nefunkční a snadnou kořistí pro Polsko které se dlouho s nelibostí dívá na své bývalé haličské teritorium. Takže sice by Kreml přehodil problém s neobanderovci do Varšavy ale i tak by Polsko narostlo tak že by narostlo na konkurenta Německa i Ruska se kterým by se muselo počítat jak vojensky tak hospodářsky.
  Rusko by ale ještě získalo pozemní styk s Tiraspolem a už by ten bývalý moldavský region také mohli přímo podpořit.
  Jedno je ale jisté - Rusko si hodlá zajistit svůj pohraniční perimetr tak jako tak, Putin nemluví do větru. A když řekl že za zády je Moskva tak nepůjde jen o rétoriku. Minimálně Donbas budou bránit před pokusem OSU realizovat chorvatský scénář. Gruzínci v roce 2008 chtěli ale pohořeli. Další pokus s velkou pravděpodobností skončí zničením dosavadní státnosti Ukrajiny, proto tak váhají.
  Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   01:09 13.01.2022

   ...to jste si v Petrohradě spletli s Ribentrop-Molotov a s tím jak SSSR společně s Hitlerem zahájili 2. sv. válku a rozdělili si Polsko.
   Představa, jak z jedné strany Rusko ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ...to jste si v Petrohradě spletli s Ribentrop-Molotov a s tím jak SSSR společně s Hitlerem zahájili 2. sv. válku a rozdělili si Polsko.
   Představa, jak z jedné strany Rusko obsazuje Ukrajinu a z druhé strany Ukrajinu požírá Polsko (stát EU a NATO), může vzniknout jen v hlavě pomýlené primitivním barbarským ruskoasijským vidéním mezinárodních vztahů.
   Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    01:22 13.01.2022

    Žeby prípravok Bojaryšnik?

    Žeby prípravok Bojaryšnik?

  • Ján Paliga
   01:18 13.01.2022

   Ty si ale žartovník..... To aj tomu veríš, čo píšeš?

   "Tam mají negativní zkušenost ještě ze SSSR..."
   Viac majú negatívne skúsenosti s hladomorom organizovaným a podporovaným ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ty si ale žartovník..... To aj tomu veríš, čo píšeš?

   "Tam mají negativní zkušenost ještě ze SSSR..."
   Viac majú negatívne skúsenosti s hladomorom organizovaným a podporovaným jednotkami NKVD na Ukrajine, s masovými popravami, s otrockou prácou v Gulagoch a dalo by sa pokračovať.... A to sme ešte nevyšli z hraníc ZSSR.

   Ostatné tvoje fikcie sa ani neoplatí rozoberať. Sú to len plané vtipy....
   Skrýt celý příspěvek

  • Double
   01:49 13.01.2022

   zo zvysku mozu vytvorit malorusko, pripadne mozu vytvorit aj malorusko, aj ukrajinu

   zo zvysku mozu vytvorit malorusko, pripadne mozu vytvorit aj malorusko, aj ukrajinu

 • cejkis
  21:31 12.01.2022

  Když se s rusofobem bavíte na téma přibližování raketových systémů Američanů k ruské hranici odpoví, že pohyby a umístění armády na území NATO není jejich věc. Když to samé udělají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když se s rusofobem bavíte na téma přibližování raketových systémů Američanů k ruské hranici odpoví, že pohyby a umístění armády na území NATO není jejich věc. Když to samé udělají Rusové, je to příprava na válku. Jednostranné vidění zájmů, armády, konfliktů optikou Američanů připomíná období Sovětského Svazu. Jen je to pohled obrácený.

  Bohužel nemáme vládu hájící zájmy střední Evropy. Z logiky věci je strategickým zájmem této země nebýt Ruskoamerickým konvenčním či dokonce nukleárním hřištěm. Tento zájem nikdo z českého 5 kartelu nesleduje. Média podporující 5kartel o Ruskoamerickém jednání o uspořádání střední Evropy informují povrchně.

  Ukrajinský ministr obrany rovněž nemůže vyřešit Donbas. Chvilku to potrvá než na to pán přijde. Až na to přijde, tak jej vymění za další nové koště.

  Řešení existuje. Američané nesmí chtít těžit ruské suroviny.

  V novodobých dějinách jsme nikdy nebyli tak blízko armagedonu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   22:18 12.01.2022

   Ľudia ako ty tvrdia už 20 rokov, že USA šli do Iraku kvôli rope. Lenže doteraz mi nikto z nich nezdôvodnil aký to malo ekonomický efekt keď tá vojna stála viac ako majú hodnotu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ľudia ako ty tvrdia už 20 rokov, že USA šli do Iraku kvôli rope. Lenže doteraz mi nikto z nich nezdôvodnil aký to malo ekonomický efekt keď tá vojna stála viac ako majú hodnotu všetky iracké ropné zásoby. To si ich potom mohli kúpiť nie? A Ešte by ušetrili peniaze aj kopu životov.
   Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    22:34 12.01.2022

    Vtipné je, že v současnosti značnou část ropy v Iráku těží Rusko.

    Vtipné je, že v současnosti značnou část ropy v Iráku těží Rusko.

   • ruleta
    01:43 13.01.2022

    V Tvé úvaze je jedna dosti velká logická bota. Ty víš co se stalo a tím vědomím a znalostí budoucího pak vše hodnotíš - což je asi stejné jako říci, že je blbost, že Hitler vyvolal ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V Tvé úvaze je jedna dosti velká logická bota. Ty víš co se stalo a tím vědomím a znalostí budoucího pak vše hodnotíš - což je asi stejné jako říci, že je blbost, že Hitler vyvolal válku, když prohrál.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     09:27 13.01.2022

     Nikoliv, hodnota ropy byla předem známa a skutečně by bylo levnější ji nakoupit. Důvodem války v Iráku nebylo sebrat Iráku ropu (což se po válce samozřejmě nestalo), ale odstranit ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nikoliv, hodnota ropy byla předem známa a skutečně by bylo levnější ji nakoupit. Důvodem války v Iráku nebylo sebrat Iráku ropu (což se po válce samozřejmě nestalo), ale odstranit agresivního nekontrolovatelného diktátora.
     Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      11:59 13.01.2022

      Argumentuješ na něco co neřeším, ale budiž. Každopádně cena ropy "známá" nebyla, protože a) je dána trhem potažmo burzou a vývíjí se v čase b)OPECem. Irák v té době skoro nic ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Argumentuješ na něco co neřeším, ale budiž. Každopádně cena ropy "známá" nebyla, protože a) je dána trhem potažmo burzou a vývíjí se v čase b)OPECem. Irák v té době skoro nic nevyvážel, maximálně na černo skrz Turecko a pak v rámci programu ropa za potraviny. Takže se mohlo kalkulovat, že trh do několika let zaplaví levná irácká ropa poté co se rozdělí koncese a opraví infrastruktura. Koncese nakonec vyhrály ve většině případů evropské, ruské, činské firmy a investice do infrastruktury byly jsou astronomické. Ale hlavně o to nejde.

      Pentagon nepředpokládal, že válka skončí, jak skočí tj. astronimické výdaje, obrovské lidské ztráty a rozvrácený Irák - adept na okupaci ISIS.

      A to je všechno co Miroslav už ví a tímto arguemntuje, že to nedává smysl s výchozím "amíci chtějí ropu" - jenomže oni nevěděli, že tak dopadnou! Plány přeci byly úplně jiné. Takže se to nedá dávat dohromady.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:16 13.01.2022

      Cena ropy známá byla a ano, v čase se mění, ale nikdy není levnější válka než normální obchod. Levnější je jen sebrat si komoditu zadarmo.

      Uvolnění iráckých zásob ropy bylo hlavně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Cena ropy známá byla a ano, v čase se mění, ale nikdy není levnější válka než normální obchod. Levnější je jen sebrat si komoditu zadarmo.

      Uvolnění iráckých zásob ropy bylo hlavně zájmem Iráku, dál Evropy, kam ji Irák vyváží a nijak nebylo v zájmu USA, které ji vůbec nedováží a jejichž celkový dovoz ropy ze středního východu byl okolo 5% a dnes je ještě menší.

      Že bude válka příšerně drahá, to USA věděly předem. Nevěděly o ISIS.

      V amerických plánech ropa nebyla. Byl tam klid na blízkém východě (což se nepodařilo), odstranění nepřátelského režimu (to se podařilo) a možnost konečně ukončil dlouhou krizi a stáhnout se (a to se tedy nepodařilo vůbec).
      Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      12:25 13.01.2022

      Já neřeším jestli v plánech byla/nebyla. Řeším, že Miroslav hodnotí stav věcí optikou dějů, které se udály v budoucnosti. Fakt to není tak těžké pochopit. Zkus to.

      Já neřeším jestli v plánech byla/nebyla. Řeším, že Miroslav hodnotí stav věcí optikou dějů, které se udály v budoucnosti. Fakt to není tak těžké pochopit. Zkus to.

     • Torong
      08:38 14.01.2022

      ruleta:
      A ty děje, které se v budoucnu jsou...?

      ruleta:
      A ty děje, které se v budoucnu jsou...?

     • ruleta
      13:48 14.01.2022

      V dobe kdy USA planovala a realizovala valku, tak nevedela, ze "vojna stála viac ako majú hodnotu všetky iracké ropné zásoby" a ze kdyby neutocili, tak " by ušetrili peniaze aj ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V dobe kdy USA planovala a realizovala valku, tak nevedela, ze "vojna stála viac ako majú hodnotu všetky iracké ropné zásoby" a ze kdyby neutocili, tak " by ušetrili peniaze aj kopu životov.".

      Valka byla planovana na nekolik tydnu, kratka okupacni sprava, USA prospesny rezim, demokratizace a pripadne pokracovani na Iran. Tohle jsou redukovane/zkracene myslenkove pochody administrativy USA 2003.
      Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    19:16 13.01.2022

    Miroslav

    Tradiční rétorika trollů. Přisoudíte myšlenku, kterou dotyčný neřekl či ji vytrhnete z kontextu a pak se k ní vymezujete. Mějte hezký den, Vaší schizofrenie se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav

    Tradiční rétorika trollů. Přisoudíte myšlenku, kterou dotyčný neřekl či ji vytrhnete z kontextu a pak se k ní vymezujete. Mějte hezký den, Vaší schizofrenie se ne´účastním.
    Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     13:52 14.01.2022

     Ano? a copak jsi neřekl?

     Ano? a copak jsi neřekl?

  • Takeda
   22:24 12.01.2022

   Tak šup šup do nějakého toho bunkříku... Nejlíp bez internetu, ten Vám fakt škodí.

   Tak šup šup do nějakého toho bunkříku... Nejlíp bez internetu, ten Vám fakt škodí.

  • Danik
   22:33 12.01.2022

   Rusofobie, to je přehnaný nebo iracionální strach z Rusů, tím netrpím. Rusů samotných se nebojím, právě naopak a i když s nimi na osobní úrovni jako s národem mám převážně špatné ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rusofobie, to je přehnaný nebo iracionální strach z Rusů, tím netrpím. Rusů samotných se nebojím, právě naopak a i když s nimi na osobní úrovni jako s národem mám převážně špatné zkušenosti, beru je v klidu a přeju jim jen to dobré, štěstí, mír, svobodu, občanská práva a ekonomický úspěch. To z čeho mám obavy a to naprosto opodstatněné, tedy ne iracionální, je současné ruské vedení, tedy ta partička okolo cara Vladimiroviče a jeho okruhu, kteří už se tam drží pěkně dlouho a solidně využívají svých postavení, aby měli pohádkový život šlechty/oligarchů. Parta, která prohlašuje, že největší katastrofa 20. století (španělská chřipka a dva nejstrašnější konflikty v dějinách lidstva s tím, že málem byl třetí málem konečný) je rozpad toho totalitního slepence, do kterého jsme bohužel na 40 let zahučeli a s tím přišel ekonomický, psychologický i kulturní propad společně s emigrací mnoha našich obyvatel a nezřídka elit, takže teď je naše země ve stavu jakém je a povětšinou tu vládne co tu vládne... zvaného SSSR, země, která když měla jen trochu možnost a byla dost silná (neřešila zabíjení svých vlastních lidí a hladomor) tak napadala a zabírala všechny a všechno co mohla, aby se pak na konci tvářila jako největší chudinka, které každý ubližuje a tak prostě nemá jinou možnost.

   Problém dnešního Ruska pro samotné Rusy je právě jejich vedení a jejich mentalita. Kolikrát už byla ze západu natažená ruka s příslibem začlenění do západních struktur? Ruská odpověď? Rusko se do spolků nepřidává, Rusko spolky zakládá. Což je trochu problém, když bývalá globální velmoc si pořád hraje na velmoc globální, i když už na to nemá ekonomicky, technologicky a přestává na to mít vojensky. Do toho započteme téměř nulovou softpower (což se snaží zvrátit dost solidní propagandou a hraní si na chudinku, která je však mocná, tradiční a chrání svět před zlem a degenerací) a máme to co máme, musí se spoléhat primárně na hardpower, tedy armáda a nukleární odstrašení a konstantní zastrašování sousedů. Ruské vedení, jejich geopolitici, stratégové a generálové se s tím musí jen těžko vyrovnávat, že Balt, Ukrajina a Evropa už od nich kromě ropy a plynu nic moc nechce a co je hlavní, nechtějí být jejich vazalové, jejich nárazníkové pásmo. Místo toho se dobrovolně přidávají na druhou stranu barikády (smutné je, že tu barikádu si Rusové staví sami) s výhledem k lepším zítřkům, hold v dnešním světě je softpower důležitější než kdy dřív. A jak si Rusové toto vykládají, aby to nevypadalo tak, že Rusko kromě zbraní, ropy a výhružek nemá co nabídnout a moc se s ním nikdo, kde není vláda jednoho muže, nechce kamarádit (i vlastní obyvatelé utíkají, jejich demografie vypadá bídně, zatímco si je Číňané kus od kusu kupují z východu, smutné, když se stále cítíte být velmocí), Majdan!!! Revoluce, CIA, Vrazi z volstrýtu!!!, Kapitalisti kteří se snaží podrývat naši skvělou velmoc a zničit naši zemi a její obyvatele! Smutné (možná nejsmutnější) na tom je, že obyčejní Rusové by se s kvalitním a rozumným vedením a svými nerostnými zdroji měli dost možná stejně dobře, ne-li lépe než některé státy západní Evropy. Jenže to by se současnému ruskému zřízení nelíbilo, protože by to klidně mohlo znamenat konec jejich moci a co je hlavní, konec jejich velmocenských choutek a snah o obnovení území a moci SSSR. A tak budou dál strašit tím děsivým západem, který je určitě chce napadnout a jediný kdo tomu může zabránit je Putin.

   Co by se stalo, kdyby teď přišla Vídeň s tím, že se cítí být velmocí, že jim chybí jejich impérium a že největší chyba 20. století je rozpad Rakouska-Uherska. Následně začala megalomansky trhat na kusy snahy o mezinárodní spolupráci, kdykoliv kdy nebude na 100% po jejich, zbrojit, podrývat státy své bývalé říše, chovat se k nim nepřátelsky, když řeknou, že to mocnářství zpátky prostě nechtějí a následně používat všechny možné prostředky, včetně výhružek a omezeného použití síly? Byli by jsme jako ČR v klidu?

   Rád bych si zajel do Ruska na dovolenou, líbí se mi kultura, jazyk, historie starých Slovanů je jedním z mých oblíbenějších historických témat, ale to, že moji zemi přidali na seznam svých nepřátel, neustále se chovají tak jako by na východní Evropu měli nárok a chovali se k nám otevřeně nepřátelsky místo snah o spolupráci (která jen tak mimochodem by jim vzhledem k Číně mohla jen prospět) prostě žádná "slovanská vzájemnost" nespraví. Nejsmutnější na tom je, že tato situace teď nejvíce vyhovuje právě ruskému vedení, které si za to může převážně samo. Británie, Francie i Rakousko už v Evropě přijmuli, že čas jejich impérií už je pryč a Rusům samotným, stejně jako evropské bezpečnosti jen prospěje, když Rusové konečně dospějí, budou chápaví, proč s nimi do SSSR už tolik lidí nechce, přijmou zodpovědnost a hlavně přijmou fakta, tedy, že čas ruského impéria globálního významu je prostě pryč.
   Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   22:43 12.01.2022

   Já se zeptám... platí na Rusa něco jiného než ultimáta? Já jenom, že když to naposledy zkoušeli diplomaticky např. s memorandem o stáhnutí jaderných zbraní z Ukrajiny, tak jim to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Já se zeptám... platí na Rusa něco jiného než ultimáta? Já jenom, že když to naposledy zkoušeli diplomaticky např. s memorandem o stáhnutí jaderných zbraní z Ukrajiny, tak jim to vydrželo přesně 20 let. Když to zkoušeli civilizovaně, tak to skončilo otravami novičokem a výbuchy ve Vrběticích. Rusové se rádi tváří, že byli zahnáni do rohu a nemají jinou možnost... ano, to nemají, ale za to si mohou jen a jen sami svými skutky.
   Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   22:49 12.01.2022

   cejkis

   A teď přímo k tomu co jste psal. Ruské systémy jsou umístěny celou dobu v Kaliningradu, blízko Polska i Německa. Nic moc odpověď na západě, která by něco eskalovala. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   cejkis

   A teď přímo k tomu co jste psal. Ruské systémy jsou umístěny celou dobu v Kaliningradu, blízko Polska i Německa. Nic moc odpověď na západě, která by něco eskalovala. Jejich území, jejich věc. To proč se NATO rozrůstá víme, až moc států na východě Evropy má z Ruska historický strach, v současné chvíli posilněný jejich chováním. Rusko s NATO sdílí jen asi 16% své hranice. To k tomu "obkličování" jak z Ruska často slyšíme.

   Kdy naposledy se 100 000 vojáků NATO přiblížilo bezprostředně k hranicím Ruska a ještě k tomu části ruského území, které by bylo pod kontrolou "prozápadních povstalců"?

   Máme vládu hájící naše zájmy a vzhledem k velikosti nás a Rusů je jasné, že se snaží upínat na evropskoamerické mezinárodní organizace (EU, NATO). Rusové tam mohli být s námi a neřešit teď tohle.

   Ano řešení existuje. Rusové musí přijmout, že už nejsou velmocí, kterou bývali a musí se snažit přestat zuby nehty obnovovat své bývalé teritoriální a mocenské postavení, na které už prostě nemají... Tak dlouho jak budou mít své velmocenské ambice v Evropě, které budou tvrdě prosazovat, tak dlouho nebude v Evropě klid a ironicky tím více států se bude od Ruska odklánět a snažit se dostat do západních struktur. A až se v Evropě utlumí poptávka po ruské ropě a plynu, pak se obávám (obávám se o Rusy) kde Ruská Federace skončí, jestli bude pokračovat po současné trajektorii
   Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   23:27 12.01.2022

   Čo znamená slovo "fóbia"? Odkedy je kritika Ruska rusofóbiou?

   Ktoré raketové systémy Američanov sa približujú k ruskej hranici? A kde?

   Nebola ČR napadnutá výbuchom vo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Čo znamená slovo "fóbia"? Odkedy je kritika Ruska rusofóbiou?

   Ktoré raketové systémy Američanov sa približujú k ruskej hranici? A kde?

   Nebola ČR napadnutá výbuchom vo Vrběticiach, kde zahynuli dvaja Česi a ČR sa dostala na zoznam nepriateľov?

   Američan nepotrebuje ťažiť "ruské"suroviny. On si ich kúpi a Rus bude iba rád, že ich môže predať za imperialistické doláriky.... Kto bude zvyšovať náklady na nákup nejakým rinčaním zbraní? Nikto. Možno dodávateľ, ak by chcel zvýšiť cenu suroviny na trhu....
   Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   23:28 12.01.2022

   Čo znamená slovo "fóbia"? Odkedy je kritika Ruska rusofóbiou?

   Ktoré raketové systémy Američanov sa približujú k ruskej hranici? A kde?

   Nebola ČR napadnutá výbuchom vo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Čo znamená slovo "fóbia"? Odkedy je kritika Ruska rusofóbiou?

   Ktoré raketové systémy Američanov sa približujú k ruskej hranici? A kde?

   Nebola ČR napadnutá výbuchom vo Vrběticiach, kde zahynuli dvaja Česi a ČR sa dostala na zoznam nepriateľov?

   Američan nepotrebuje ťažiť "ruské"suroviny. On si ich kúpi a Rus bude iba rád, že ich môže predať za imperialistické doláriky.... Kto bude zvyšovať náklady na nákup nejakým rinčaním zbraní? Nikto. Možno dodávateľ, ak by chcel zvýšiť cenu suroviny na trhu....
   Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   23:30 12.01.2022

   Čo znamená slovo "fóbia"? Odkedy je kritika Ruska rusofóbiou?

   Ktoré raketové systémy Američanov sa približujú k ruskej hranici? A kde?

   Nebola ČR napadnutá výbuchom vo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Čo znamená slovo "fóbia"? Odkedy je kritika Ruska rusofóbiou?

   Ktoré raketové systémy Američanov sa približujú k ruskej hranici? A kde?

   Nebola ČR napadnutá výbuchom vo Vrběticiach, kde zahynuli dvaja Česi a ČR sa dostala na zoznam nepriateľov?

   Američan nepotrebuje ťažiť "ruské"suroviny. On si ich kúpi a Rus bude iba rád, že ich môže predať za imperialistické doláriky.... Kto bude zvyšovať náklady na nákup nejakým rinčaním zbraní? Nikto. Možno dodávateľ, ak by chcel zvýšiť cenu suroviny na trhu....
   Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    23:37 12.01.2022

    Ospravedlnujem sa, sekalo mi pripojenie ku netu

    Ospravedlnujem sa, sekalo mi pripojenie ku netu

  • liberal shark
   07:21 13.01.2022

   O jakých raketových systémech to vlastně mluvíte ?

   O jakých raketových systémech to vlastně mluvíte ?

  • Kanaďan
   21:49 18.01.2022

   cejkis: Jaké suroviny chtějí jací Američané kde těžit? Ideálně prosím o odkaz.

   cejkis: Jaké suroviny chtějí jací Američané kde těžit? Ideálně prosím o odkaz.

 • Danik
  16:05 12.01.2022

  A mezitím u nás...

  https://www.facebook.com/MUdrI...

  Musel jsem se přemáhat, abych to přečetl do konce. Každopádně lepší příklad ruského vidění ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A mezitím u nás...

  https://www.facebook.com/MUdrI...

  Musel jsem se přemáhat, abych to přečetl do konce. Každopádně lepší příklad ruského vidění světa, aby člověk pohledal.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:18 12.01.2022

   darmožrout a kupodivu psychiatr, sám by potřeboval odbornou pomoc s duševním zdravím.

   darmožrout a kupodivu psychiatr, sám by potřeboval odbornou pomoc s duševním zdravím.

  • ruleta
   16:34 12.01.2022

   Pravoslavné pohádky vyšinutých jedinců.

   Pravoslavné pohádky vyšinutých jedinců.

  • Danik
   16:59 12.01.2022

   Pobavila mě část o perfektně vybavených vojácích, kteří nepotřebují nakupovat v armyshopech vybavení tak jako Češi. Panu poslancovi asi unikly nedávné změny v AČR, kdy zrovna co se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pobavila mě část o perfektně vybavených vojácích, kteří nepotřebují nakupovat v armyshopech vybavení tak jako Češi. Panu poslancovi asi unikly nedávné změny v AČR, kdy zrovna co se balistické ochrany jednotlivce týče a jeho výstroji, došlo k mnoha posunům a zrovna ta část s vestami do misí už je pasé, i když dříve pravda byly s výstrojí problémy. I dnes si vojáci něco kupují, ovšem v porovnání s rozvinutějšími evropskými armádami už na tom česká pěchota není až tak špatně (koukal jsem, že OSSR už také zavádí nové helmy a nosiče, rád to vidím bratia). Nic z toho, ale nemění nic na tom, že pokud by vedle ruských základen někdo postavil armyshop se západním vojenským vybavením, mnoho ruských pěšáků by zřejmě pár měsíců bylo o chlebu, protože většinu platu by nechali tam. Stačí se jen podívat jak jsou vybaveny ruské speciální síly (ala jako přes kopírák západních speciálů, jen AK místo AR). Pokud by pan poslanec chtěl vidět jak vypadá perfektně vybavený pěšák v roce 2022, Austrálie, USA, Británie či Norsko budiž dobrým příkladem. Protože i když je Ratnik II rozhodně krok dopředu, stále nevíme jestli už jsou ním plně vybaveny všechny profesionální složky ozbrojených sil RF a Ratnik sám o sobě není ve světovém měřítku nic přelomového, jedná o výstroj již je v mnoha armádách zavedena klidně 10 let. Co se týče zbraní, stále AK, jen Raily a ty většinově nejsou ani používané, protože kolimátory, optiky či lasery jsou u ruských vojáků vidět jen sporadicky. Suma sumárum, pan poslanec neví, která bije a papouškuje to co mu v Rusku poví.
   Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   17:01 12.01.2022

   Zajímaly by mě proč ty mínusy.

   Zajímaly by mě proč ty mínusy.

  • Rase
   17:29 12.01.2022

   Hodně mě pobavila část o vlacích: "Obě hlavní města spojuje vysokorychlostní železnice, o jaké si České dráhy ještě dlouho budou moci nechat jenom zdát." Je jasné, že ten pán tam ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hodně mě pobavila část o vlacích: "Obě hlavní města spojuje vysokorychlostní železnice, o jaké si České dráhy ještě dlouho budou moci nechat jenom zdát." Je jasné, že ten pán tam nebyl a netuší o čem mluví, ale jo, je tam samovar... tak pro toho bolševického ňoka vrchol technologie.

   Nechci si z Kazachů dělat srandu nebo rýpat, ale je fajn že staví mrakodrapy, ale když přijdete na záchod, který je odshora dolů celý potentovaný, tak... super zkušenost. Moje pocity z cesty byla, že na první pohled je všechno pěkné a lidé jsou příjemní, ale pod slupkou je to policejní stát a život tam je dost nelehký - rozhodně ony demonstranty chápu.
   Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   17:34 12.01.2022

   Bože. Tenhle canc urazil i mou zadnici, jež se oprudila, protože chudák musela sedět u takového nesmyslu.
   Nicméně spíš než tyhle hovna politika, který je píše aby měl větší bakšiš ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Bože. Tenhle canc urazil i mou zadnici, jež se oprudila, protože chudák musela sedět u takového nesmyslu.
   Nicméně spíš než tyhle hovna politika, který je píše aby měl větší bakšiš a větší sledovanost a větší obdiv svých voličů, mně zarážejí ti lidé co mu to žerou :D
   Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    17:41 12.01.2022

    Komentářovou sekci jsem otevřel, ale dlouho jsem tam nevydržel, jedná se přesně o ten moment, kdy si člověk připomene jak je možné, že u nás tolik lidí kolaborovalo s nacisty či si ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Komentářovou sekci jsem otevřel, ale dlouho jsem tam nevydržel, jedná se přesně o ten moment, kdy si člověk připomene jak je možné, že u nás tolik lidí kolaborovalo s nacisty či si dobrovolně volilo komunisty. Někdy mám pocit, že lidí, kteří by byli rádi, aby jsme byli pod Ruskem (ať už přímo či nepřímo) bude překvapivě vysoký.
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     18:41 12.01.2022

     Proto vznikly trollí farmy.
     osobně jsem tu debatu, kde je polovina anonymů a falešných profilů, raději ani neotevíral. Článek jako fakt stačil. Už tak jsem se zapařil až až :D :D

     Proto vznikly trollí farmy.
     osobně jsem tu debatu, kde je polovina anonymů a falešných profilů, raději ani neotevíral. Článek jako fakt stačil. Už tak jsem se zapařil až až :D :D

    • Harvest
     12:07 13.01.2022

     U nás na SR je to ešte horšie, tých potencionálnych ruských kolaborantov je plno.

     U nás na SR je to ešte horšie, tých potencionálnych ruských kolaborantov je plno.

     • pjaro77
      17:01 13.01.2022

      Stačí pozrieť diskuterov na weboch armadnymagazin, pravda , hlavnespravy, sputnik....

      Stačí pozrieť diskuterov na weboch armadnymagazin, pravda , hlavnespravy, sputnik....

  • Janicekmac
   18:17 12.01.2022

   Nevím. Socialista, marxista i komunista v jednom není moc důvěryhodný zdroj.

   Nevím. Socialista, marxista i komunista v jednom není moc důvěryhodný zdroj.

  • pjaro77
   16:58 13.01.2022

   To neviete, že pre proruskú úderku je za každým prevratom USA a CIA ? Ak vám jeho názor pripadal "divný", pozrite si čo dokážu choré mozgy na armadnymagazin.sk . Niektorí sa ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To neviete, že pre proruskú úderku je za každým prevratom USA a CIA ? Ak vám jeho názor pripadal "divný", pozrite si čo dokážu choré mozgy na armadnymagazin.sk . Niektorí sa tešia, že Slovensko bude znova v ruskej sfére vplyvu prípadne , že nás raz obsadia.
   Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    23:41 14.01.2022

    Musia chlapci ventilovať svoju frustráciu z dekadentného Západu.... ;-

    A kde inde ako na Ohavných správach, Infovojne, či Armádnom magazíne to môžu spraviť?

    Musia chlapci ventilovať svoju frustráciu z dekadentného Západu.... ;-

    A kde inde ako na Ohavných správach, Infovojne, či Armádnom magazíne to môžu spraviť?

 • RiMr71
  13:46 12.01.2022

  ...nevim, jestli je mi vic na bliti z Ruska, nebo z Nemecka...
  ...vzhledem k hospodarske "sile" te rezave benzinky s JZ na vychode a SILE Nemecka (uz zase) tlacit Evropu do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...nevim, jestli je mi vic na bliti z Ruska, nebo z Nemecka...
  ...vzhledem k hospodarske "sile" te rezave benzinky s JZ na vychode a SILE Nemecka (uz zase) tlacit Evropu do propasti, spis z Nemecka.
  Rusko primitivni a zakerne byt musi, nic jineho jim nezbyva a nic jineho neumi. Ale Nemci si mohou vybrat. A pravidelne si po par desetiletich vybiraji to nejhorsi... viz podpora Zelenych.
  Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   14:05 12.01.2022

   S tím komentářem o Německu souhlasím. Možná je trochu omlouvá jejich historie. Kdyby se Rusku postavili razantněji a třeba jako USA začali dodávat Ukrajině zbraně nebo tam měli ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S tím komentářem o Německu souhlasím. Možná je trochu omlouvá jejich historie. Kdyby se Rusku postavili razantněji a třeba jako USA začali dodávat Ukrajině zbraně nebo tam měli dokonce instruktory, tak ruská propaganda začné obrovské téma o nové okupaci, divizích SS, fašistech, apod. Umím si představit, že takový Leopard 2 s německým křížem na Ukrajině je něco, za co by RT a Sputnik byly vděční.
   Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    16:15 13.01.2022

    Historia ? Tu čítam, že nemci nemajú problém predávať zbrane saudom a obchádzajú vlastné embargo. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Historia ? Tu čítam, že nemci nemajú problém predávať zbrane saudom a obchádzajú vlastné embargo. https://www.idnes.cz/zpravy/za... Ale keď treba predať ukrajincom, tak sa vyhovárajú na nezvyšovanie eskalácie. Realita je taká, že sú potentovaní z rusov, keďže sa na nich stali závislí na energii. Dám iný argument: ak má ukrajina byť neutrálna ako si to Putin praje, potom sa musí dobre ozbrojiť, rozhodne viac než keby bola v NATO. Dochádza to germánom a Putinovi ?
    Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   14:05 12.01.2022

   Německo je stát, kde je úplně jiná mentalita. Oni jsou tím ekonomickým hybatelem Evropy, to se samozřejmě odrazilo i na jejich povaze. Oni neprahnou po věcech jako je morální ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Německo je stát, kde je úplně jiná mentalita. Oni jsou tím ekonomickým hybatelem Evropy, to se samozřejmě odrazilo i na jejich povaze. Oni neprahnou po věcech jako je morální správnost rozhodnutí nebo postavení se něčemu špatnému. Oni si vždy položí otázku: "co z toho budou mít?" Pokud je to morálně správné, ale nic jim to nepřinese, spíš ubere, pak to neudělají. Myslet si, že jsou kolébkou demokracie a spravedlnosti je hloupost, jde jim vždy jen o prospěch.
   Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    14:33 12.01.2022

    U některých je to nepochopení geopolitiky, peníze (Schroder a dalsi) a nedělání domácích úkolů z geopolitiky. I starý, již mrtvý Zbignew Brzezinski říkaval (Velká šachovnice), že ...
    Zobrazit celý příspěvek

    U některých je to nepochopení geopolitiky, peníze (Schroder a dalsi) a nedělání domácích úkolů z geopolitiky. I starý, již mrtvý Zbignew Brzezinski říkaval (Velká šachovnice), že Ukrajina je klíč k evropské bezpečnosti a z pohledu RF klíč k imeriálním ambicím. Putin si knihu jistě četl.
    Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     14:58 12.01.2022

     z Ukrajiny je to 400km přímo na Moskvu, žádné kopce, jen rovina. Tohle je podle mého důvod ruského snažení na Ukrajině, ostatně to zmiňujete i Vy.

     z Ukrajiny je to 400km přímo na Moskvu, žádné kopce, jen rovina. Tohle je podle mého důvod ruského snažení na Ukrajině, ostatně to zmiňujete i Vy.

     • liberal shark
      06:50 14.01.2022

      Jak daleko je z Běloruska do Varšavy nebo Berlína ?

      Jak daleko je z Běloruska do Varšavy nebo Berlína ?

    • StandaBlabol
     14:59 12.01.2022

     Z "geopolitiky" se dělá něco záhadně složitého, co ti povolaní a vyvolení používají k řízení světa. Ve skutečnosti:
     "Geopolitika se snaží o vysvětlení vlivu geografických faktorů ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Z "geopolitiky" se dělá něco záhadně složitého, co ti povolaní a vyvolení používají k řízení světa. Ve skutečnosti:
     "Geopolitika se snaží o vysvětlení vlivu geografických faktorů na politiku a historii. Její jednotná definice neexistuje. ... Dodnes nebyla přijata mezi klasické vědní disciplíny."
     Nevyučuje se samostatně jako obor (na rozdíl třeba od sociologie, psychologie, geografie, atd.), spíše jako jeden z mnoha předmětů na fakultách.
     V podstatě je to vhodné využívání a kambinace poznatků z výše uvedených vědních oborů. To je vše, nic víc za tím není.
     Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:13 12.01.2022

     ruleta
     Pokud má být území kde se nyní Ukrajina nachází klíčem k evropské bezpečnosti, tak se není čemu divit, že o vliv nad tímto územím usiluje Rusko i NATO. Pro NATO jde o ...
     Zobrazit celý příspěvek

     ruleta
     Pokud má být území kde se nyní Ukrajina nachází klíčem k evropské bezpečnosti, tak se není čemu divit, že o vliv nad tímto územím usiluje Rusko i NATO. Pro NATO jde o rzošíření strategické hloubky a pro Rusko jde o kritickou záležitost, protože Ukrajina je poslední co mezi NATO a Ruskem leží.
     S představami Reznikova o trvalé vojenské přítomnosti NATO v Charkově, Kramatorsku, Mauriopolu a Oděse můžeme brzy očekávat uprchlickou vlnu z Ukrajiny.
     Nevěřím tomu, že by si toto rusáci nechali líbit. Je to stejné jako když se stěhovali s raketami na Kubu pod nos amíkům.
     Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      17:25 12.01.2022

      Srovnáváte Kubánské atomovky se regulérní armádou jako fakt?

      Srovnáváte Kubánské atomovky se regulérní armádou jako fakt?

     • flanker.jirka
      18:25 12.01.2022

      Badysak
      Ne, beru to pouze jako vojenskou přítomnost druhé strany blízko jejich vlastního území. Je to na dostřel do Moskvy i konvenčními střelami.

      Badysak
      Ne, beru to pouze jako vojenskou přítomnost druhé strany blízko jejich vlastního území. Je to na dostřel do Moskvy i konvenčními střelami.

     • StandaBlabol
      19:32 12.01.2022

      Nevím, jestli je správná věta: " o vliv nad tímto územím usiluje Rusko i NATO". NATO se od rozpadu SSSR nijak nesnažilo dostat na Ukrajinu a mít tam zásadní vliv. Je to spíš ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nevím, jestli je správná věta: " o vliv nad tímto územím usiluje Rusko i NATO". NATO se od rozpadu SSSR nijak nesnažilo dostat na Ukrajinu a mít tam zásadní vliv. Je to spíš naopak, Ukrajina se snaží dostat do NATO poté, co se její bezpečností záruky co by neutrální země poskytnuté západem i Ruskem (Budapešťské memorandum) ukázali jako bezcenné. A hledá lepší formu zajištění své suverity. Tzn. Ukrajina v NATO je přímý důsledek akcí Ruska.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:00 12.01.2022

      StandaBlabol
      Žádost o získání členství podala Ukrajina v roce 2006 s tím, že se toto téma probíralo na summitu v Bukurešti v roce 2008.
      Tj. ještě před válkou mezi Abcházií a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      StandaBlabol
      Žádost o získání členství podala Ukrajina v roce 2006 s tím, že se toto téma probíralo na summitu v Bukurešti v roce 2008.
      Tj. ještě před válkou mezi Abcházií a Gruzií a před jakoukoliv vojenskou akcí Ruska vůči Ukrajině.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      20:39 12.01.2022

      Flanker:
      Tak to mi vysvětli. Ukrajina podala žádost v roce 2006. Probíralo se to až v roce 2008 a bylo zamítnuto. Od té doby nic. A podle tebe je to důkaz, že NATO usiluje o ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flanker:
      Tak to mi vysvětli. Ukrajina podala žádost v roce 2006. Probíralo se to až v roce 2008 a bylo zamítnuto. Od té doby nic. A podle tebe je to důkaz, že NATO usiluje o Ukrajinu. To myslíš vážně nebo si z nás děláš prdel?
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:26 12.01.2022

      Torong
      To že se našly státy, které Ukrajinu nechtěli přiblížit alianci není problém v tom, že Ukrajina o vstup usilovala.
      To je problém a charakter vypočítavé politiky těch členů, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      To že se našly státy, které Ukrajinu nechtěli přiblížit alianci není problém v tom, že Ukrajina o vstup usilovala.
      To je problém a charakter vypočítavé politiky těch členů, kteří to zamítli. Pokud by tak neučinili, mohli bychom být dále a nemuselo dojít k událostem v roce 2014. Na summitu NATO v roce 2008 byl i Putin co by host, aby si nepřipadal odstrčený.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:35 12.01.2022

      Torong
      NATO jsou USA, protože bez USA je aliance jen parta LBGT existencí.
      USA v roce 2008 a i později vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO podporovaly, ale vadilo to některým evropským ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      NATO jsou USA, protože bez USA je aliance jen parta LBGT existencí.
      USA v roce 2008 a i později vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO podporovaly, ale vadilo to některým evropským velmocem.
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      08:15 13.01.2022

      Pokud Kreml vnímá Ukrajinské ambice vstoupit do NATO jako hrozbu, jak má asi NATO vnímat ruskou vojenskou přítomnost v Bělorusku a Královci ?

      Pokud Kreml vnímá Ukrajinské ambice vstoupit do NATO jako hrozbu, jak má asi NATO vnímat ruskou vojenskou přítomnost v Bělorusku a Královci ?

     • Torong
      09:40 13.01.2022

      Flankere, prosím buď té lásky a přečti si po sobě někdy co píšeš. Dokonale odporuješ sám sobě.

      Flankere, prosím buď té lásky a přečti si po sobě někdy co píšeš. Dokonale odporuješ sám sobě.

   • The88
    17:48 12.01.2022

    Rekl bych, ze primo naopak - racionalita je potlacena a ideologie je jim meritkem spravnosti jednani.

    Rekl bych, ze primo naopak - racionalita je potlacena a ideologie je jim meritkem spravnosti jednani.

  • flanker.jirka
   14:53 12.01.2022

   Němci jsou ve velku energetické závislosti na Rusku a hospodářské na Číně. Teprve nyní se tak ukazuje jejich charakter jako spojence.

   Němci jsou ve velku energetické závislosti na Rusku a hospodářské na Číně. Teprve nyní se tak ukazuje jejich charakter jako spojence.

   • liberal shark
    16:20 12.01.2022

    Obojí si sami aktivně vytvořili. A přitom je k tomu nikdo nenutil.

    Obojí si sami aktivně vytvořili. A přitom je k tomu nikdo nenutil.

    • flanker.jirka
     18:27 12.01.2022

     Z toho je "vysvobodí" jen jejich rozrůstající muslimská menšina.

     Z toho je "vysvobodí" jen jejich rozrůstající muslimská menšina.

 • Clibanarius
  13:38 12.01.2022

  Vydávají na armádu 6% a mají ji v takovém stavu? Co bychom si mohli dovolit kdybychom dávali 6% HDP?
  Třeba 72 F-35 ? To by byl dárek pro Toronga :-)

  Vydávají na armádu 6% a mají ji v takovém stavu? Co bychom si mohli dovolit kdybychom dávali 6% HDP?
  Třeba 72 F-35 ? To by byl dárek pro Toronga :-)

  • RiMr71
   13:47 12.01.2022

   To je tezko, kdyz nekdo sousesi s agresivnim kolozubym blbem, tak holt musi investovat do lepsiho plotu a bejsbolky...

   To je tezko, kdyz nekdo sousesi s agresivnim kolozubym blbem, tak holt musi investovat do lepsiho plotu a bejsbolky...

  • toustr
   13:53 12.01.2022

   Spočítejte si, kolik peněz u nich je těch 6%, pak se divit nebudete.

   Spočítejte si, kolik peněz u nich je těch 6%, pak se divit nebudete.

   • Miroslav
    14:21 12.01.2022

    14,5 mld €

    14,5 mld €

    • Miroslav
     14:22 12.01.2022

     Oprava: Dolárov

     Oprava: Dolárov

    • Jura99
     14:41 12.01.2022

     tolik na armádu nedávají, i podle googlu mají HDP 155mld, takže nějakých 9,3mld USD je 6%. Jejich armáda má ale 250tis. vojáků a repasuje se hromada techniky, takže Clibanarius je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     tolik na armádu nedávají, i podle googlu mají HDP 155mld, takže nějakých 9,3mld USD je 6%. Jejich armáda má ale 250tis. vojáků a repasuje se hromada techniky, takže Clibanarius je jako obvykle úplně mimo.
     Skrýt celý příspěvek

     • Clibanarius
      15:16 12.01.2022

      Mimo jseš jako obvykle ty ne já. Ukrajina má podle tebe 250 tis ve zbrani a klepou se před 100 tis Rusy u hranic? Nějak nesedí ne?

      Já ti povím jak to je - použitelných je sotva ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mimo jseš jako obvykle ty ne já. Ukrajina má podle tebe 250 tis ve zbrani a klepou se před 100 tis Rusy u hranic? Nějak nesedí ne?

      Já ti povím jak to je - použitelných je sotva desetina, zbytek je papírových. Podle SIPRI mají výdaje 4,1% HDP což je asi 6 miliard USD (pro srovnání Slovensko 1,8 miliard USD, CZ 3,25 Miliard USD) - údaje 2020.

      Tak za co ty peníze utrácejí ?
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      16:03 12.01.2022

      to Clinbanarius,
      ukrajinská armáda má 13 mechanizovaných a 2 tankové brigády. Což asi stojí víc, než ta naše jedna těžká a jedna lehká. Co je na tom tak těžkého na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to Clinbanarius,
      ukrajinská armáda má 13 mechanizovaných a 2 tankové brigády. Což asi stojí víc, než ta naše jedna těžká a jedna lehká. Co je na tom tak těžkého na pochopení???
      Vždyť i v tom článku je uvedeno, že 70% nákladů jde na platy. Tolik lidí živit a platit prostě něco stojí.
      Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      16:10 12.01.2022

      Běž jim to říct, že to dělaj blbě a že jim to jako finanční rozpočtář rozepíšeš - třeba spotřebu munice - mnohem lépe. Jen pro srovnání tady Jan G. postoval, že Estonsko v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Běž jim to říct, že to dělaj blbě a že jim to jako finanční rozpočtář rozepíšeš - třeba spotřebu munice - mnohem lépe. Jen pro srovnání tady Jan G. postoval, že Estonsko v konfliktu (s RF) bude mít denní spotřebu munice za cca 2-3 mld korun.

      https://kaitseministeerium.ee/...

      Ca 30 million euros per year are spent on the Defence Forces operation training ammo, and additional expenditure will be made supplementing wartime ammunition stores (the cost for ammunition for one day of battle for the Defence Forces is ca 80-100 million euros).
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:18 12.01.2022

      To som ja zle prečítal. 6% v ČR je tých 14,5 mld. $

      To som ja zle prečítal. 6% v ČR je tých 14,5 mld. $

     • liberal shark
      08:19 13.01.2022

      Momentálně kolem 6 miliard USD ...

      https://tradingeconomics.com/u...

      Momentálně kolem 6 miliard USD ...

      https://tradingeconomics.com/u...

  • Torong
   20:47 12.01.2022

   Zase jako vždycky srovnáváš jabka z hruškama, aby ti z toho vyšly rajčata, tak jak potřebuješ Clibanariusi? Proč se pořád snažíš dělat debily z lidí, kteří mají přehled o situaci? ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zase jako vždycky srovnáváš jabka z hruškama, aby ti z toho vyšly rajčata, tak jak potřebuješ Clibanariusi? Proč se pořád snažíš dělat debily z lidí, kteří mají přehled o situaci? Pokaždé ho nakonec uděláš ze sebe. Stojí ti to za to? Je to aspoň dobře placené? Argumenty tady žádné psát nebudu, proptože bych opakoval to co už tady napsali jiní. Snad jen to, že ČR je bez problémů schopna provozovat 27 F35 při vydávání 2% HDP na obranu.
   Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  13:09 12.01.2022

  Naši speciálové budou cvičit na Ukrajině, sice jen v symbolickém počtu, ale aspoň něco. Doufám, že se budou naše vzájemné vztahy, včetně vojenských rozvíjet co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naši speciálové budou cvičit na Ukrajině, sice jen v symbolickém počtu, ale aspoň něco. Doufám, že se budou naše vzájemné vztahy, včetně vojenských rozvíjet co nejvíce..
  https://www.idnes.cz/zpravy/na...
  Skrýt celý příspěvek

  • apache
   18:29 12.01.2022

   Osobně bych uvítal daleko hlubší spolupráci mezi naší a ukrajinskou armádou. V současnosti snad neexistuje jiná armáda, od které bychom mohli čerpat a zároveň z jejíž společných ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Osobně bych uvítal daleko hlubší spolupráci mezi naší a ukrajinskou armádou. V současnosti snad neexistuje jiná armáda, od které bychom mohli čerpat a zároveň z jejíž společných cvičení by mohly tolik získat obě strany. Ukrajina má něco, co nikdo z NATO dnes již nemá - zkušenost z reálných tvrdých bojů vševojskových svazků. Kdo jiný v posledních deseti letech svedl tankovou bitvu nebo dělostřelecký přepad? Naopak ukrajinská strana může logicky od naší čerpat standardní postupy NATO. Za mě je to velká nevyužitá šance.
   Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:22 13.01.2022

   Souhlas. Můžeme jim přenechat staré sovětské vybavení a munici, prodávat Tatrovky a další vybavení pro modernizaci jejich armády.

   Souhlas. Můžeme jim přenechat staré sovětské vybavení a munici, prodávat Tatrovky a další vybavení pro modernizaci jejich armády.

 • PavolR
  12:55 12.01.2022

  Medzitým ešte vyšla správa o dodaní amerických radarových systémov: https://svet.sme.sk/c/22819003...

  A v Konrese ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Medzitým ešte vyšla správa o dodaní amerických radarových systémov: https://svet.sme.sk/c/22819003...

  A v Konrese sa rokuje o statuse Ukrajiny ako NATO plus: https://gop--foreignaffairs-ho...
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:06 12.01.2022

   Na jednej strane nikto z nás nechce vojnu, ale na strane druhej človek je zvedavý ako by si Rusko poradilo s Ukrajinou (Ak vôbec teda).

   Na jednej strane nikto z nás nechce vojnu, ale na strane druhej človek je zvedavý ako by si Rusko poradilo s Ukrajinou (Ak vôbec teda).

   • JP--
    13:34 12.01.2022

    Spíš proč co Rusko na Ukrajině získá kromě problémů? Prostor? Zdroje? Území? legalizaci Krymu. Nějak mě to pro Rusko nedává smysl, ale asi nemusí.

    Spíš proč co Rusko na Ukrajině získá kromě problémů? Prostor? Zdroje? Území? legalizaci Krymu. Nějak mě to pro Rusko nedává smysl, ale asi nemusí.

    • Jura99
     13:53 12.01.2022

     Rusko potřebuje problémy na UA. Ukrajina dělá velké pokroky a pro kremelského taxikáře je to špatný precedent. Co kdyby ruský člověk zjistil, že Ukrajinci se mají ekonomicky dobře, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rusko potřebuje problémy na UA. Ukrajina dělá velké pokroky a pro kremelského taxikáře je to špatný precedent. Co kdyby ruský člověk zjistil, že Ukrajinci se mají ekonomicky dobře, svobodněji a že se jim prezident smí střídat podle výsledku svobodných voleb ?
     Skrýt celý příspěvek

     • infi
      14:42 12.01.2022

      Jura99: Muzete jmenovat velke pokroky Ukrajiny za posledni roky? Byvaly prezident je na utek a stihan za podporu terorismu, HDP na osobu je pod hranici z roku 2007 a emigrace ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Muzete jmenovat velke pokroky Ukrajiny za posledni roky? Byvaly prezident je na utek a stihan za podporu terorismu, HDP na osobu je pod hranici z roku 2007 a emigrace obyvatelstva je 3x vyssi, nez v Belorusku, nebo v onem Rusku.
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      15:11 12.01.2022

      to infi,
      tak třeba na rozdíl od Ruska jim HDP od 2015 každoročně roste. I v době Covidu, to je určitě pokrok. Modernizace armády a obnova zbrojního průmyslu. Získávání spojenců na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to infi,
      tak třeba na rozdíl od Ruska jim HDP od 2015 každoročně roste. I v době Covidu, to je určitě pokrok. Modernizace armády a obnova zbrojního průmyslu. Získávání spojenců na západě, které je teď vidět v jednoznačném odmítnutí ruských požadavků na nerozšiřování NATO. Podařilo se jim, na rozdíl od ostatní post-SSSR republik udržet svobodu a demokracii. Nestačí?
      Skrýt celý příspěvek

     • infi
      15:58 12.01.2022

      SB: No HDP roste...za pár let se možná vrátí tam, kde bylo v roce 2008. To je asi stejný úspěch, jako vyhrát zdravý na paralympiádě. Co se týče armády - tak vše na dluh a z dotací ...
      Zobrazit celý příspěvek

      SB: No HDP roste...za pár let se možná vrátí tam, kde bylo v roce 2008. To je asi stejný úspěch, jako vyhrát zdravý na paralympiádě. Co se týče armády - tak vše na dluh a z dotací ze západu. Sebereflexe politiku je stejná jako v Rusku. Stále je to nejchudší země v Evropě, hned po Moldavsku. Lidé jsou odkázání na práci za hranicemi. I v tom zaostalém Bělorusku mají HDP na osobu 2x vyšší. Rozhodně bych nic z toho neoznačoval jako "úspěch". Místo toho aby tu zem budovali se jenom vymlouvají, to co mají rozkrádají a zbytek utíkají jinam.
      Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      17:33 12.01.2022

      infi
      No ve válce se ekonomika zvedá blbě a přesto se to ukraincům daří. Ale ještě kousek a američané určitě krachnou.

      infi
      No ve válce se ekonomika zvedá blbě a přesto se to ukraincům daří. Ale ještě kousek a američané určitě krachnou.

     • GlobeElement
      13:50 13.01.2022

      Ukrajina už ne tom lépe, než v roce 2008 a stále roste. Není to raketový růst, ale je to růst:
      https://www.indexmundi.com/ukr...

      Ukrajina už ne tom lépe, než v roce 2008 a stále roste. Není to raketový růst, ale je to růst:
      https://www.indexmundi.com/ukr...

    • StandaBlabol
     13:57 12.01.2022

     A co získalo na východní Ukrajině? Taky nic, přesto ta území okupují. Putina si očividně chce udržet nějakou míru kontroly nad státy bývalého SSSR (a částečně i Varšavské smlouvy). ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A co získalo na východní Ukrajině? Taky nic, přesto ta území okupují. Putina si očividně chce udržet nějakou míru kontroly nad státy bývalého SSSR (a částečně i Varšavské smlouvy). A Ukrajina z jeho zóny vlivu uniká. Jediné řešení může spatřovat v agresi.
     Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
     14:14 12.01.2022

     nič by Putin neziskal, je to uplne priehladny bluf. Putin potrebuje len pre domace publikum živiť ideu vonkajšieho nepriatela a hrat sa na velmoc. Okrem toho ziskal pseudo ...
     Zobrazit celý příspěvek

     nič by Putin neziskal, je to uplne priehladny bluf. Putin potrebuje len pre domace publikum živiť ideu vonkajšieho nepriatela a hrat sa na velmoc. Okrem toho ziskal pseudo vyjednavaciu poziciu a zacal klast podmienky NATO, co je uplne smiesne.

     Na Donbasse sa drzi preto, aby Ukrajina zostala destabilizovana, so spornou hranicou ju do NATO a EU nevezmu.
     Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      08:25 13.01.2022

      Vidím to stejně. Ta spektakulární koncentrace obrněných uskupení na hranicích včetně stažení jednotek z Východu. Čím dál tím víc to vypadá jako hra s cílem získat lepší pozici při ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vidím to stejně. Ta spektakulární koncentrace obrněných uskupení na hranicích včetně stažení jednotek z Východu. Čím dál tím víc to vypadá jako hra s cílem získat lepší pozici při jednání.
      Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     14:15 12.01.2022

     Na východě Ukrajiny je těžký průmysl a doly. K tomu potřebují pozemní přístup na Krym. To, že se jim do krámu nehodí další sousední a na nich nezávislý stát je už takový detail. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Na východě Ukrajiny je těžký průmysl a doly. K tomu potřebují pozemní přístup na Krym. To, že se jim do krámu nehodí další sousední a na nich nezávislý stát je už takový detail. Navíc to je stát, který Putin počítal do svého snu o obnovení Říše zla.
     Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:25 12.01.2022

     Nemal so priamo na mysli, že čo získa, ale ako by sa ruskej armáde darilo. Len čisto zo zvedavosti a predstave akú reálne silu má ruská armáda, ako by to zvládali logisticky.

     Nemal so priamo na mysli, že čo získa, ale ako by sa ruskej armáde darilo. Len čisto zo zvedavosti a predstave akú reálne silu má ruská armáda, ako by to zvládali logisticky.

     • mudry.udrzbar
      14:34 12.01.2022

      tak je to susedna krajina maju pristup z troch stran (Krym, Rusko, Bielorusko) a dokonca este mozu viazat sily nepriatela z enklavy v Pondestersku. Vychodna Ukrajina je naviac ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tak je to susedna krajina maju pristup z troch stran (Krym, Rusko, Bielorusko) a dokonca este mozu viazat sily nepriatela z enklavy v Pondestersku. Vychodna Ukrajina je naviac rovinata, takze prakticky idealny teren pre taku operaciu a obmedzene moznosti partizanskeho odboja.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:53 13.01.2022

      Rovinatý terén je obousečná zbraň. Na jednu stranu tudy lze poslat tanky, na stranu druhou jsou všechny zásobovací trasy a sklady vidět a napadnutelné ze vzduchu.

      Rovinatý terén je obousečná zbraň. Na jednu stranu tudy lze poslat tanky, na stranu druhou jsou všechny zásobovací trasy a sklady vidět a napadnutelné ze vzduchu.

    • Jan.holovsky
     18:47 12.01.2022

     Nemáte tam nové obyvatelstvo. Pro Rusko je Ukrajina takove malé Rusko, včetně "malých Rusů.". Velká část 40 milionové Ukrajiny je rusifikovana . A v době obrovských demografických ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nemáte tam nové obyvatelstvo. Pro Rusko je Ukrajina takove malé Rusko, včetně "malých Rusů.". Velká část 40 milionové Ukrajiny je rusifikovana . A v době obrovských demografických problémů obou zemí a růstu muslimského obyvatelstva v Rusku jde o důležitý aspekt. Jak dlouho si bude moct hrát Rusko na velmoc, když muslimské národy uvnitř federace i ve státech jejich nynější sféry vlivu mají dvakrát vyšší porodnost na matku a rychle populačne rostou.
     Skrýt celý příspěvek

    • Márten
     20:05 13.01.2022

     Třeba podniky, které samo nedokáže nahradit (loděnice, výrobu plynových turbín, vrtulníkových motorů a tanků). S tím mají v Rusku velké problémy.

     Třeba podniky, které samo nedokáže nahradit (loděnice, výrobu plynových turbín, vrtulníkových motorů a tanků). S tím mají v Rusku velké problémy.

   • Clibanarius
    13:35 12.01.2022

    Počkej si do konce ledna a dozvíš se :-). CIA jim dává týden na dosažení linie Dnepr.

    Člověk si musí klást otázku, pokud je hrozba ruské invaze a útoku tak bezprostřední proč ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Počkej si do konce ledna a dozvíš se :-). CIA jim dává týden na dosažení linie Dnepr.

    Člověk si musí klást otázku, pokud je hrozba ruské invaze a útoku tak bezprostřední proč Ukrajina nemobilizuje? Alespoň částečně. Odpověď bude asi stejná jako v případě dvacet let odkládáného sčítání lidu - demografická situace je tak katastrofální, že by se jen těžko vysvětloval 30+% úbytek obyvatel. Mobilizaci nemůžou udělat protože by na východě nikdo nepřišel.....
    Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     14:16 12.01.2022

     Jo, 31/1 a lidi jako vy budou říkat CIA lhala, opět :D. CIA nikde neříkala, že RF na 100 procent zaútočí v lednu. Pracuje s pravděpodobnostními scénáři a například v amerických ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jo, 31/1 a lidi jako vy budou říkat CIA lhala, opět :D. CIA nikde neříkala, že RF na 100 procent zaútočí v lednu. Pracuje s pravděpodobnostními scénáři a například v amerických novinách sis mohl v prosinci číst nadpisy jako "CIA director says we hasn't concluded Russia will invide Ukraine" atp.

     Mimochodem tohle nejde logicky dohromady: "Člověk si musí klást otázku, pokud je hrozba ruské invaze a útoku tak bezprostřední proč Ukrajina nemobilizuje? (...) Mobilizaci nemůžou udělat protože by na východě nikdo nepřišel...."
     Skrýt celý příspěvek

     • The88
      18:20 12.01.2022

      Tak spatne anglicky snad americky noviny nepisou... Nebo ze by inkluze?

      Tak spatne anglicky snad americky noviny nepisou... Nebo ze by inkluze?

     • ruleta
      19:03 12.01.2022

      To je tusim z Washington postu. Nadpisy nemusi byt gramaticky spravne, tohle je preci bezne.

      To je tusim z Washington postu. Nadpisy nemusi byt gramaticky spravne, tohle je preci bezne.

     • ruleta
      19:12 12.01.2022

      To hasnt jde na me triko, je to typo ma tam byt cia hasnt (...)

      To hasnt jde na me triko, je to typo ma tam byt cia hasnt (...)

    • StandaBlabol
     14:26 12.01.2022

     Už zase mobilizace? Ty jsi tím tématem úplně posedlý. Přitom je to pitomost. Mobilizace, i částečná, má obrovský dopad na životy lidí i na ekonomiku. A proto ji můžeš provést jen ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Už zase mobilizace? Ty jsi tím tématem úplně posedlý. Přitom je to pitomost. Mobilizace, i částečná, má obrovský dopad na životy lidí i na ekonomiku. A proto ji můžeš provést jen bezprostředně před plánovaným útokem. Dva, tři dny předem. Nebo i na samém začátku útoku s tím, že první nápor musí zadržet stávající jednotky. Podivej se někdy třeba na historii opakovaných (zbytečných) izraelských mobilizací před válkou Yom Kippur, kolik kolem toho bylo sporů a kolik peněz je to stálo.
     Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      14:38 12.01.2022

      Dyť je zjevné, že tento scénář Putin opakuje několikrát ročně a mění jen počty a "strategičnost" jednotek. Klasická věc v infomrační době - vlastně nelze nic skrýt, satelity, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dyť je zjevné, že tento scénář Putin opakuje několikrát ročně a mění jen počty a "strategičnost" jednotek. Klasická věc v infomrační době - vlastně nelze nic skrýt, satelity, odposlech je všude, přípravy, přesuny....vše lze vidět, sledovat defacto online. Ostatně i před Barbarossou byli Rusové schopni toto detekovat....a nic neudělali. Klíč je v tom, že nikdo vlastně neví načasování, dělají to tak často, že default hodnota je na hranicích má RF množství techniky a vojáci x-krát do roka rotují, takže nikdo neví jestli a kdy. Takže by Ukrajina touto optikou poslední cca 2 roky mobilizovala 2-3x ročně.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     14:45 12.01.2022

     Clibanarius: ukrajinská armáda má 250tis. vojáků, severoasijští mongolotataři zatím shromáždili asi 100tis., to na bezprostřední útok nevypadá, takže na mobilizaci záloh (mají jich ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Clibanarius: ukrajinská armáda má 250tis. vojáků, severoasijští mongolotataři zatím shromáždili asi 100tis., to na bezprostřední útok nevypadá, takže na mobilizaci záloh (mají jich asi 800tis.) je čas.
     Skrýt celý příspěvek