Ukrajina horší než Mnichov. Bezradně čekáme na konec hororového filmu

Ukrajina horší než Mnichov. Bezradně čekáme na konec hororového filmu
Ukrajinští vojáci / Státní hraniční stráž Ukrajiny (Zvětšit)

Ze všech stran zní srovnání s Mnichovskou dohodou. Rusko bombarduje Ukrajinu a svět jen zdálky sleduje, jakoby se v kině promítal horor „V moci ďábla“. Tajně doufá - brzy snad bude konec. Také na podzim roku 1938, když se dohodlo o nás bez nás, že odkrojíme Sudety a zůstane nám z rybího těla jen kostra, si Evropa nezajistila mír. Vlk se nažral a koza nezůstala celá. Obětní beránek nestačil jednomu, nebude zřejmě stačit ani druhému. Hitler nebo Putin.

„Otec Sergej převáží děti a další z Lysyčansku do Lvova a vydává se zpět do pekla. Aby vyzvedl další děti z farnosti, kde padají bomby,“ píše mi kamarádka, moderátorka České televize, která na Ukrajinu opakovaně jezdí nejen za reportážemi. Má zde mnoho přátel, a ti nyní sedí v krytech nebo mají zbraně v ruce. Před pár dny ještě nepředstavitelný scénář. Žili stejně jako my. Chodili každé druhé pondělí na dvojku bílého do kavárny za rohem, v úterý jedli vdolečky, ve středu zalezli do peřin a četli román. Nyní leží v bahně, v provizorních bunkrech nebo na zemi v metru Kyjeva, hlavního města prozatím ještě svrchovaného státu. Ze dne na den se z nich stali vojáci a uprchlíci.

Otec Sergej pomáhal při záchraně asi patnácti osob, zejména dětí a starších osob. Nejmladší miminko, které zavezl do bezpečí, mělo jen šestnáct dní. „Silnice je hodně frekventovaná, mnoho aut, vojenská technika. Nyní nevíme, co z vesnice zbylo. Nevíme, zda se bude kam vracet – ve vesnici byly kobercové nálety,” svěřuje se duchovní a vydává se na cestu zpět. Bude ještě koho zachraňovat? Ukrajinský ženista Vitalij obětoval vlastní život, aby vyhodil do povětří most ve městě Heničev na jihu Ukrajiny. Most byl sice zaminovaný, ale ruská kolona postupovala tak rychle, že nezbyl čas jej odpálit na dálku. Vitalij své jednotce vysílačkou sdělil, že to udělá ručně, a rozloučil se. Tak se chovají hrdinové.

Pokud by se Československo v roce 1993 nerozdělilo, válka by zuřila přímo u sousedů. Německo prý pošle vojáky a pomůže s ochranou vzdušného prostoru. Pozor – nikoliv Ukrajině, ale Slovensku, kde se nyní vlastně nic neděje. To se pochopitelně může změnit. „Je hranice NATO dostatečně odstrašující?“ zajímá také pobaltské státy, kde se nachází početná ruská menšina. V hlavním městě Lotyšska Rize tvoří Rusové dokonce 50 procent obyvatel. „Vy se skutečně domníváte, že se to České republiky netýká? Jste tady v bezpečí? To si má rodina myslela také,“ pokyvuje se slzami v očích Olga, původem Ukrajinka, která žije už dvacet let v České republice. Vzdálenost Ukrajiny od hranic naší země není ani den cesty autem. A také rok 1968, kdy jsme byli „osvobozeni“ sovětskou armádou a vojsky Varšavské smlouvy od bláhových myšlenek na svobodnou vůli, není vzdálený a je stále aktuální. Podle údajů Ústavu pro studium totalitních režimů si okupace Československa do konce roku 1968 vyžádala 137 mrtvých, zhruba 500 těžce a stovky lehce zraněných.

Zkrvavená tvář ukrajinské stařenky se špinavým obvazem okolo hlavy, sutiny paneláků, mrtvoly, které jejich sousedé zakrývají ručníky a koberečky. Ještě včera spolu hráli šachy. Nyní už někteří z nich posouvají koně a královnu v nebi. Rusko napadlo Ukrajinu. Rusko je agresor, neosvobozuje, jak tvrdí propagandistické weby, které jsme měli vypnout už dávno. Co je ovšem možné se z dezinformačních článků dozvědět? Možná i Vladimir Putin propadl své propagandě a žije v bludu idealizace vlastní osoby. Myslí si, že udělal správnou věc. „Milý Putine, posuňme se k momentu, kdy se zabiješ v bunkru,“ píše se na jednom z transparentů, které si přinesli protestující u Braniborské brány v Berlíně v reminiscenci na sebevraždu Hitlera v dubnu 1945. Fotografie se bleskově šíří po sociálních sítích a přebírají ji světová média, například chorvatský online deník Index. „Jsem Rus. Omlouvám se,“ stojí na jiném transparentu na berlínské demonstraci. V ruce jej drží plačící muž. Protesty se konají i napříč Putinovou zemí, byť jsou zdejšími bezpečnostními složkami tvrdě potírány. Zatímco český písničkář Jaromír Nohavica si nejspíš ponechá medaili od Putina, šéfka moskevského divadla rezignovala, neboť „není možné dělat pro vraha“. V Moskvě už vyšly tisíce lidí do ulic, a jak uvedl specializovaný web OVD-Info, který monitoruje kroky tamní policie, v návaznosti na protesty bylo zatčeno jen za první dva dny po invazi už téměř dva tisíce osob. Tato solidarita ruských občanů zcela jistě není kapkou v moři. Právě postoj vlastních obyvatel může být pro Putina tou zásadní skutečností, kvůli které se jeho požadavky změní nebo zmírní. Odpor vlastních občanů je zásadní faktor.

Česká republika pošle na Ukrajinu kulomety, samopaly, odstřelovací pušky, pistole a odpovídající munici v hodnotě 188 milionů korun. Oznámilo to ministerstvo obrany na svém Twitteru. Češi se nyní nacházejí v jiné pozici než během Mnichovské dohody. Nikdo naši zemi (prozatím) neobětoval, u nás se neválčí. Děláme, co můžeme, snažíme se jednat rychle, posíláme zbraně, finanční pomoc, což není zanedbatelné. Česko se staví jasně na stranu Ukrajiny. Situace ale možná není tak jednoznačná jako tehdy, když jsme se stali oběťmi zrady našeho spojence Francie. Začínáme snad nyní rozumět tehdejšímu ministerskému předsedovi Édouardu Daladierovi, když se snažil získat čas? Nebo britskému premiérovi Neville Chamberlainovi, že si přál mír v Evropě za každou cenu? Září 1938 je stigmatem, bolestivou vzpomínkou. Mnichovský přízrak. Tak pojmenoval svůj román francouzský prozaik Georges-Marc Benamou. Dílo se vrací do doby, kdy tehdejší velmoci rozhodly o osudu Československa. Připomíná i osobnosti, které s diktátem nesouhlasily – jako například Chamberlainův nástupce Winston Churchill. „Anglie měla na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolila hanbu a bude mít válku,“ řekl tehdy ještě opoziční politik Churchill. Měl pravdu, ale jak by poradil nyní?

Srovnání s rokem 1938 poněkud pokulhává. Novodobý Mnichov vlastně nastal už v roce 2014, když Putin „osvobozoval“ Krym. Nyní jsme ve fázi okupace. V roce 1939 také svět mlčel, když Hitler s křikem doslova honil československého prezidenta Emila Háchu okolo stolu. Stařičký a nemocný Hácha nakonec podepsal dokument, který potvrzoval, že osud českých zemí je v rukou říšského kancléře. Donutí Putin ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského také k podpisu nějakého papíru, anebo bude hovořit jen kulomet? Zelenský jako charakterní prezident odmítl nabídky evakuace a zůstává ve své zemi.

Vladimir Putin třetí říši nezažil, narodil se až v roce 1952, ale zkušenosti čerpal v Německé demokratické republice, kde působil v 80. letech jako rozvědčík sovětské tajné služby KGB. Na konci roku 1989 v Drážanech sledoval, jak se režim ve Východním Německu hroutí. Moskva mlčela, agenti nezasáhli proti demonstrantům a berlínská zeď padla. Večer 5. prosince 1989 se protestující pokusili dokonce obsadit budovu KGB. Vyhrocenou situaci měl řešit právě Putin. Jeden z účastníků demonstrace Siegfried Dannath vzpomínal v roce 2015 v rozhovoru pro BBC, jak z budovy ven vyšel nevysoký ruský důstojník. „Nepokoušejte se násilím dostat do této budovy. Moji soudruzi jsou ozbrojeni a v případě nouze jsou oprávněni zbraně použít,“ prohlásil podle Dannathova svědectví poněkud rozrušený rozvědčík KGB. Už tehdy měl Putin charisma a persvazivní nadání, dokázal dav ovlivnit, stáhli se.

Svůj přesvědčovací talent ruský prezident nyní využívá maximálně. Není jasné, jaký je jeho konečný cíl. I proto svět tápe, co dělat? Dodat Ukrajině zbraně, pomoci vojensky, finančně, vyhlásit válku, nebo jen přijmout ekonomické sankce, a jak razantní? Rozhodovat ovšem nebude český premiér Petr Fiala, ale zejména americký prezident Joe Biden, německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron. „Obyčejný člověk“ může projevit solidaritu, poskytnout uprchlíkovi útočiště, finančně pomoci, demonstrovat veřejně své názory, pohladit po tváři osiřelé dítě, utěšit vdovu, což se nyní zdá žalostně málo. Nošení žlutomodré trikolóry nás nic nestojí. Na rozdíl od demonstrantů v Moskvě a dalších ruských městech pro Čecha není rizikem protestovat na náměstích slovně a v bezpečí. To však neznamená, že je zbytečné projevit napadeným Ukrajincům podporu. Kdybychom nevyšli do ulic, nemávali ukrajinskou vlajkou a jen v pohodlí u televizorů vzdychali, co se to děje o pár kilometrů dál, byla by to ostuda. Lhostejnost by byla největší fackou do tváří ukrajinských bojovníků. Většina demonstrantů volá po mnohem větších sankcích anebo přímo po vojenském zásahu. Co by se však stalo, kdyby Biden, Macron, Scholz a další představitelé NATO tyto rady z náměstí vyslyšeli? Nastala by další světová válka?

Německo, zdá se, je nyní nejbenevolentnější se svou odpovědí na kroky sovětského vůdce. Tvrdší sankce vůči Rusku, ani vyloučení země z mezinárodního platebního systému SWIFT německý premiér nepodporuje. Tento postih bude aplikován v „jiné situaci“, dozvěděli se novináři od kancléře Olafa Scholze. Zbývá jen doufat – kdyby Putin atakoval Slovensko a Česko, nastal by „jiný“ stav? Anebo bychom dopadli jako Polsko za druhé světové války, když je Hitler napadl? Poláci se bránili srdnatě, ale západní spojenci se dlouho jaksi nedostavili. Podobně jako tehdy polští vlastenci, Ukrajinci také nesmírně statečně vzdorují. Válčí za celou Evropu. David proti Goliáši. Scholz zvolil strategii mírných a velmi pomalu dávkovaných sankcí, což se v této chvíli jeví jako málo rozumná reakce. Zvláště, když se ohlédneme zpět do minulosti. Benevolencí oponovat agresorovi nelze. Poučme se z historie.

Zdroje:

Ústav pro studium totalitní režimů, výsledky studie o obětech okupace v roce 1938;
Magazín BBC
BENAMOU, Georges-Marc. Mnichovský přízrak. Praha 2008.
Chorvatské noviny
ovdinfo.org
Ministerstvo obrany ČR na Twitteru
Studie “The Genetic History of Northern Europe”

Nahlásit chybu v článku


Související články

Fiala: Do armády musíme investovat

Nač máme armádu? Jaké je její poslání? K čemu slouží zahraniční mise? Kdo je spojenec a kdo nepřítel ...

Hladomor byl Stalinův trest vzpurné Ukrajině

Od jarních měsíců roku 1932 až do podzimu následujícího roku postihla Ukrajinu katastrofa, která ...

Jevhen Perebyjnis: Václav Havel je na Ukrajině nejznámějším Čechem

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis je velmi ...

Petr Fiala: Kvalitní armáda je v demokratické zemi zárukou míru a bezpečnosti

S českým premiérem Petrem Fialou se známe někdy od přelomu let 1983/1984. V té době nynější předseda ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Upgrade
  21:47 27.02.2022

  Ukrainian Gypsy/Romani travellers stealing Russian BMP with a tractor
  https://www.reddit.com/r/ukrai...

  Ukrainian Gypsy/Romani travellers stealing Russian BMP with a tractor
  https://www.reddit.com/r/ukrai...

  • Ján Paliga
   22:31 28.02.2022

   Ťahajú vozidlo Strela S-10.

   Ťahajú vozidlo Strela S-10.

 • Upgrade
  20:30 27.02.2022

  Pri utoku na Conoco v Syrii malo 40 ks Delta Force a Rangers proti utoku 500 vagnerovcov s tazkou technikou pomer strat 300:0. Teraz mali takych Rusi proti sebe 30 000 a oni sa na ...Zobrazit celý příspěvek

  Pri utoku na Conoco v Syrii malo 40 ks Delta Force a Rangers proti utoku 500 vagnerovcov s tazkou technikou pomer strat 300:0. Teraz mali takych Rusi proti sebe 30 000 a oni sa na nich zoberu zautocit. Asi by si mali zopakovat pocty.Skrýt celý příspěvek

 • J.Kolousek@post.cz
  19:34 27.02.2022

  Ruská armáda podle dostupných informacích při nočních bojích o město Charkov použila obávaný raketový systém TOS-1. Je o tom přesvědčen i vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruská armáda podle dostupných informacích při nočních bojích o město Charkov použila obávaný raketový systém TOS-1. Je o tom přesvědčen i vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. „Je to zbraň pro plošnou destrukci,“ uvedl pro Echo24. Nasazení TOS-1 vypovídá podle něj o tom, jak jsou Rusové frustrovaní, že jejich plán nevychází.https://echo24.cz/a/SUXj6/frus... Skrýt celý příspěvek

  • Profesor
   20:22 27.02.2022

   Mně víc děsí ruský DEFCON.

   Mně víc děsí ruský DEFCON.

   • liberal shark
    09:58 28.02.2022

    Tak ten mně naopak vůbec neděsí. On dobře ví, že ty JZ stejně nemůže použít. Být u toho jednání v OSN, tak se mu vychechtám.

    Tak ten mně naopak vůbec neděsí. On dobře ví, že ty JZ stejně nemůže použít. Být u toho jednání v OSN, tak se mu vychechtám.

   • GlobeElement
    10:31 28.02.2022

    Jaderné zbraně lze použít jen při součinnosti tří lidí.
    Putin je psychopat, ale ostatní to snad chtějí přežít.

    Jaderné zbraně lze použít jen při součinnosti tří lidí.
    Putin je psychopat, ale ostatní to snad chtějí přežít.

    • Hyena
     13:40 28.02.2022

     *dvoch

     *dvoch

 • Upgrade
  18:03 27.02.2022

  https://cnn.iprima.cz/ukrajins...

  Tak z tragedie sa to meni na tragikomediu.

  https://cnn.iprima.cz/ukrajins...

  Tak z tragedie sa to meni na tragikomediu.

 • tosomjapeter
  17:05 27.02.2022

  ja si dovolim podakovat adminom tohto webu, ze mame kde citat naozaj k veci clanky a diskusiu ohladne vojny na ukraine. dakujem mohli by ste sem prosim niekto dat pre laikov ...Zobrazit celý příspěvek

  ja si dovolim podakovat adminom tohto webu, ze mame kde citat naozaj k veci clanky a diskusiu ohladne vojny na ukraine. dakujem

  mohli by ste sem prosim niekto dat pre laikov (ako ja) link na tie polske youtube kanaly, ktore sa oplati pozriet.

  dakujem, pSkrýt celý příspěvek

 • Upgrade
  16:41 27.02.2022

  Zachytena komunikacia ruskych jednotiek. Nevedel by to niekto ...Zobrazit celý příspěvek

  Zachytena komunikacia ruskych jednotiek. Nevedel by to niekto prelozit?
  https://censor.net/ua/video_ne... Skrýt celý příspěvek

  • Poutnik
   22:20 27.02.2022

   Stas(jmeno) poslouchej a piš. Na mostu z Gostomelie na Kiev byly ostrelovani. Technika zničena. Všechna. Čast nas Ki- (to nevim co to je) OMON ustupujem přes les směrem k ...Zobrazit celý příspěvek

   Stas(jmeno) poslouchej a piš. Na mostu z Gostomelie na Kiev byly ostrelovani. Technika zničena. Všechna. Čast nas Ki- (to nevim co to je) OMON ustupujem přes les směrem k letišti. Ted přemyšlime co dal. OMON NK a Krosnojarsk cely oddil byli rosprašeny ale oni jsou v Gostomelie a nemužou ustoupit. Oni maji u sebe 200 a 300 (že by S200/300 ?) Předejte dal. Je potreba pomoc. Tady nekde pobliž jsou ukrainske oddily.

   Omlouvam se za čestinu nejsem Čech. A ne nejsem Rus jsem z Armenie a drzim palce Ukraincum.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    22:29 27.02.2022

    Díky moc.

    Díky moc.

   • Sunet
    00:16 28.02.2022

    Jen pro doplnění, kód 200 a 300 znamená mrtvý a raněný.

    Jen pro doplnění, kód 200 a 300 znamená mrtvý a raněný.

   • Upgrade
    01:24 28.02.2022

    Mohli by mat na Su-27 namontovane AGM-158, a ked tak kolko?

    Mohli by mat na Su-27 namontovane AGM-158, a ked tak kolko?

 • dusan1
  15:16 27.02.2022

  Ukrajinci zrejme kompletne zlikvidovali ruských výsadkárov na prístupe ku Kyjevu:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ukrajinci zrejme kompletne zlikvidovali ruských výsadkárov na prístupe ku Kyjevu:

  https://www.youtube.com/watch?...

  • Upgrade
   15:50 27.02.2022

   NEVEDEL BY TO NIEKTO PRELOZIT?

   NEVEDEL BY TO NIEKTO PRELOZIT?

   • dusan1
    16:11 27.02.2022

    Hej : ) ... lebo ak vynechám nadávky a emocionálne výlevy tak je tam len jedna neoverená informácia, že by malo ísť o "kadyrovcov" ... Predokladám, že tam určite boli (BTR-82, ...Zobrazit celý příspěvek

    Hej : ) ... lebo ak vynechám nadávky a emocionálne výlevy tak je tam len jedna neoverená informácia, že by malo ísť o "kadyrovcov" ...

    Predokladám, že tam určite boli (BTR-82, ktoré používajú štandartne), ale ostatné boli zrejme ruskí výsadkári, lebo väčšina techniky je z ich arzenálu.Skrýt celý příspěvek

    • Upgrade
     16:17 27.02.2022

     uz nabehli titulky

     uz nabehli titulky

  • Poly
   17:32 27.02.2022

   Není to práce dronu? Někde tu bylo video, kde (z pohledu útočícího dronu) byla smetena kolona vozidel o podobném počtu.

   Není to práce dronu? Někde tu bylo video, kde (z pohledu útočícího dronu) byla smetena kolona vozidel o podobném počtu.

   • dusan1
    19:55 27.02.2022

    Bol som k informáciám o ukrajinských dronoch skeptický .... https://www.youtube.com/watch?... Ale je to tak .... je to šokujúce ... ale ruská "vyspelá" armáda nedokáže ...Zobrazit celý příspěvek

    Bol som k informáciám o ukrajinských dronoch skeptický ....

    https://www.youtube.com/watch?...

    Ale je to tak .... je to šokujúce ... ale ruská "vyspelá" armáda nedokáže ubrániť svoje jednotky pred útokmi dronov. A Ukrajinci ich zas nemajú "mraky" .... a neviem, že by Rusi nejaký zostrelili.

    Bol som pesimista, že ich Rusi rýchlo eliminujú či na zemi, alebo v prvých hodinách vo vzduchu .... však vieme "zázračný" S-400 atď. : )Skrýt celý příspěvek

    • Profesor
     20:26 27.02.2022

     Velkou pomocí pro Ukrajince jsou americký AWACS nad Polskem a online data ze satelitů USA/NATO.

     Velkou pomocí pro Ukrajince jsou americký AWACS nad Polskem a online data ze satelitů USA/NATO.

     • Cajk
      20:34 27.02.2022

      Awacs asi taky ale hlavně RC 135 zde lítá.

      Awacs asi taky ale hlavně RC 135 zde lítá.

 • dusan1
  14:50 27.02.2022

  Nepomôžem si ... ale z ruskej strany to je často ťažký amaterimus ... https://www.youtube.com/watch?... Ešte chápem, že sú straty predsunutých jednotiek, ale ako je ...Zobrazit celý příspěvek

  Nepomôžem si ... ale z ruskej strany to je často ťažký amaterimus ...

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ešte chápem, že sú straty predsunutých jednotiek, ale ako je možné, že Ukrajinci ich rozstrieľajú ... a nič .... Ukrajinci sa prechádzajú na bojisku.

  Logicky by mali byť tieto jednotky podporované zozadu silnejšími zoskupeniami s leteckou či delostreleckou podporu a na ohrozenie predsunutých jednotiek.

  Celkovo sa zdá, že ruská armáda pôsobí chaoticko ... zablúdené stroje sú terčom obrancov, zapadnú do terénu .... dôjde im palivo !!!Skrýt celý příspěvek

  • Upgrade
   21:35 27.02.2022

   Americka lahka pechota vybavena 20-rocnou zapadnou technikou. Zobereme par chlpov s raketami, k nim par specialov na ochranu, posadime ich do pancieroveho 4x4, dame im prvotriedne ...Zobrazit celý příspěvek

   Americka lahka pechota vybavena 20-rocnou zapadnou technikou. Zobereme par chlpov s raketami, k nim par specialov na ochranu, posadime ich do pancieroveho 4x4, dame im prvotriedne spravodajske informacie a je to.Skrýt celý příspěvek

 • Toomk
  14:12 27.02.2022

  Otázka do placu - již jsem zachytil info, že Rusové měli přijít minimálně o 3 IL-76, existuje k tomu nějaké video nebo fotografie trosek ?

  Otázka do placu - již jsem zachytil info, že Rusové měli přijít minimálně o 3 IL-76, existuje k tomu nějaké video nebo fotografie trosek ?

 • HEKTOR
  13:41 27.02.2022

  otázka možno je,čo bude s bieloruskou armádou... či,alebo skôr kedy sa bude musieť pridať...a čo to bude znamenať... gubernátor bieloruskej provincie p. lukašenko dostane asi od ...Zobrazit celý příspěvek

  otázka možno je,čo bude s bieloruskou armádou...
  či,alebo skôr kedy sa bude musieť pridať...a čo to bude znamenať...
  gubernátor bieloruskej provincie p. lukašenko dostane asi od prezidenta rozkaz a bude musieť vyštartovať...Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   14:14 27.02.2022

   Lukasenko vsadil na špatného koně a dusí se ve vlastní šťávě.

   Lukasenko vsadil na špatného koně a dusí se ve vlastní šťávě.

   • HEKTOR
    15:24 27.02.2022

    liberal shark - a mal myslíte na výber.???len asi nečakal že príde niečo ako mierová operácia na ukrajine a že bude pozvaný...

    liberal shark - a mal myslíte na výber.???len asi nečakal že príde niečo ako mierová operácia na ukrajine a že bude pozvaný...

   • Poly
    22:32 27.02.2022

    Nevsadil. Nepamatujete si volby, jak tam běhal s kalachem v ruce a zachraňovala ho ruská armáda? Ty volby, které Lukašenko tak projel, byly pro Putina darem z nebes. Vytvořil si ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevsadil. Nepamatujete si volby, jak tam běhal s kalachem v ruce a zachraňovala ho ruská armáda? Ty volby, které Lukašenko tak projel, byly pro Putina darem z nebes. Vytvořil si tak absolutně loajálního poskoka.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     10:03 28.02.2022

     Právě že pamatuju. Nejhorší na tom je, že ty stupidní podvody byly úplně zbytečné. On by ty volby nejspíš vyhrál i bez nich. Dokonce i potom průšvihu je mohl zopakovat po ...Zobrazit celý příspěvek

     Právě že pamatuju. Nejhorší na tom je, že ty stupidní podvody byly úplně zbytečné. On by ty volby nejspíš vyhrál i bez nich. Dokonce i potom průšvihu je mohl zopakovat po mezinárodním dozorem a ještě by získal politický kredit. Holt by asi psychicky neunesl, že místo obvyklých 99% dostal třeba jen 70%.Skrýt celý příspěvek

  • Danieeel
   22:26 27.02.2022

   Lukasenko podla mna uz teraz nepojde. Uz teraz sa vyjadruje az moc humanne aj o "konflikte" na Ukrajine. ("Valka je prve 2-3 dni, potom je to mlynok na maso"). Putin je v peknej ...Zobrazit celý příspěvek

   Lukasenko podla mna uz teraz nepojde. Uz teraz sa vyjadruje az moc humanne aj o "konflikte" na Ukrajine. ("Valka je prve 2-3 dni, potom je to mlynok na maso").
   Putin je v peknej riti a ten SWIFT im zajtra rano zlomi vaz. Rano sa Rusi prebudia nad dalsim bankrotom. Ak uz v nom technicky nie su.

   https://finweb.hnonline.sk/zah... Skrýt celý příspěvek

  • Hyena
   13:50 28.02.2022

   Nebolo by odveci, aby Poliaci postavenim armady na hranice drzali Bielorusov v sachu.

   Nebolo by odveci, aby Poliaci postavenim armady na hranice drzali Bielorusov v sachu.

 • J.Kolousek@post.cz
  10:58 27.02.2022

  A teď ještě povolal Putin čečenské hrdlořezy, kteří patří mezi ty nejhorší bestie na světě.Zjistil totiž, že jeho vojáci mají někdy problém vraždit téměř bratrský národ a proto ...Zobrazit celý příspěvek

  A teď ještě povolal Putin čečenské hrdlořezy, kteří patří mezi ty nejhorší bestie na světě.Zjistil totiž, že jeho vojáci mají někdy problém vraždit téměř bratrský národ a proto sabotují povely, takže ty nejhorší válečné zločiny proti civilnímu obyvatelstvu má za něho udělat jeho kámoš Kadyrov.Skrýt celý příspěvek

 • J.Kolousek@post.cz
  10:55 27.02.2022

  I přes nasazení TOS-1 a Iskanderů, je posun minimální. Rusové nemají dostatek jednotek, na reálné boje ve městěch a nic nenasvědčuje tomu, že by dokázali prorazit do centra Kyjeva ...Zobrazit celý příspěvek

  I přes nasazení TOS-1 a Iskanderů, je posun minimální. Rusové nemají dostatek jednotek, na reálné boje ve městěch a nic nenasvědčuje tomu, že by dokázali prorazit do centra Kyjeva a obsadit vládní čtvrť.
  Počítalo se, že Zelenskyj druhý den uteče a Ukrajina přestane bojovat. Na toto rusové nemají síly, ani peníze. Jeden den je stojí 20mld USD a napíná k prasknutí jejich logistiku.
  Pokud uvážíme, že jejich celkové devizové rezervy byly 640mld USD (a jejich rubly jim na financování války těžko někdo uzná), tak to nemají moc prostoru dále protahovat a musí si najít nějaký cíl, jak to ukončit a nedopadnout jako ve FinskuSkrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   14:13 27.02.2022

   Oni někde nasadili TOS ? To by asi vyvolalo pěknou bouři v médiích.

   Oni někde nasadili TOS ? To by asi vyvolalo pěknou bouři v médiích.

   • tomasst77
    14:37 27.02.2022

    Bylo to vidět na CNN jak to přesunují na náklaďáku k Charkovu.

    Bylo to vidět na CNN jak to přesunují na náklaďáku k Charkovu.

    • Danieeel
     22:33 27.02.2022

     Niekde v diskusii je odkaz na video s pouzitim niekde pri Charkove v noci - neovereny samozrejma + clanok od Visingera.
     Vcera boli vyfotene presuny TOS aj smerom ku Mariupoli.

     Niekde v diskusii je odkaz na video s pouzitim niekde pri Charkove v noci - neovereny samozrejma + clanok od Visingera.
     Vcera boli vyfotene presuny TOS aj smerom ku Mariupoli.

 • 3180
  10:28 27.02.2022

  A ještě mě zaujala informace o pilotovi, který má šest sestřelů s Mig29 za jeden či dva dny... To bych řekl, že je totální nesmysl, kolik času může strávit pilot v bojovém nasazení ...Zobrazit celý příspěvek

  A ještě mě zaujala informace o pilotovi, který má šest sestřelů s Mig29 za jeden či dva dny... To bych řekl, že je totální nesmysl, kolik času může strávit pilot v bojovém nasazení za jeden den... Nějak se mi ty informace z Ukrajiny nezdají... A proč mlčí Rusko?Skrýt celý příspěvek

  • Profesor
   10:40 27.02.2022

   URBAN LEGEND.

   URBAN LEGEND.

  • Magister_Peditum
   11:01 27.02.2022

   Ukrajina teď bojuje o holou existenci státu - je jasné, že si některé věci pro udržení morálky přibarvují. Na druhou stranu stále víc věřím Ukrajině než Rusku. Ti jsou schopní s ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajina teď bojuje o holou existenci státu - je jasné, že si některé věci pro udržení morálky přibarvují. Na druhou stranu stále víc věřím Ukrajině než Rusku. Ti jsou schopní s vážnou tváří tvrdit, že dosud ztratili jediného vojáka!Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    12:20 27.02.2022

    Zatiaľ čo jeden prezident sa pohybuje medzi svojimi občanmi a hrozí mu smrť, druhý sa skrýva pred vlastnými spoluobčanmi v nejakej diere a pred tým ako začne jesť, musí jeho kuchár ...Zobrazit celý příspěvek

    Zatiaľ čo jeden prezident sa pohybuje medzi svojimi občanmi a hrozí mu smrť, druhý sa skrýva pred vlastnými spoluobčanmi v nejakej diere a pred tým ako začne jesť, musí jeho kuchár to jedlo pred ním ochutnať... Z "komedianta" je skutočný prezident a z prezidenta sa stal tragický komediant ...Skrýt celý příspěvek

 • 3180
  10:24 27.02.2022

  Pánové nepřijdou vám ty informace o ztrátách nějak podivné? Chápu politickou propagandu z obou stran, ale z vojenského hlediska cca 300 obětí Ukrajina, cca 3500 obětí Rusko? Zdá se ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové nepřijdou vám ty informace o ztrátách nějak podivné? Chápu politickou propagandu z obou stran, ale z vojenského hlediska cca 300 obětí Ukrajina, cca 3500 obětí Rusko? Zdá se vám to na základě vašich zkušeností reálné?Skrýt celý příspěvek

  • 3180
   10:33 27.02.2022

   Jen bych dodal, že Putin je magor a Ukrajincům fandím při obraně jejich vlasti, abyste mě nezačali označovat za protruského trolla...

   Jen bych dodal, že Putin je magor a Ukrajincům fandím při obraně jejich vlasti, abyste mě nezačali označovat za protruského trolla...

   • HEKTOR
    10:38 27.02.2022

    3180 - dobrá poznámka,tu sa vo väčšine netoleruje čo i len náznak "pochválenia" ruska...

    3180 - dobrá poznámka,tu sa vo väčšine netoleruje čo i len náznak "pochválenia" ruska...

   • Jura99
    21:23 27.02.2022

    jako rusofila te zname z minulosti, tak radeji neklad hloupe otazky

    jako rusofila te zname z minulosti, tak radeji neklad hloupe otazky

   • Shakal
    10:57 28.02.2022

    s tym treba ratat, ze obe strany si "trosku" prifarbuju. Stale je to vsak lepsie ako ked Rusi pocas dvoch dni oznamovali ze operacia prebieha bez strat. zaujimavy link na ...Zobrazit celý příspěvek

    s tym treba ratat, ze obe strany si "trosku" prifarbuju. Stale je to vsak lepsie ako ked Rusi pocas dvoch dni oznamovali ze operacia prebieha bez strat.
    zaujimavy link na potvrdene straty techniky:
    https://www.oryxspioenkop.com/... Skrýt celý příspěvek

  • Profesor
   10:44 27.02.2022

   Součástí války je také informační válka. Ani jedna strana nebude z řady důvodů průběžně zveřejňovat úplné a pravdivé informace.

   Součástí války je také informační válka. Ani jedna strana nebude z řady důvodů průběžně zveřejňovat úplné a pravdivé informace.

  • Moon
   10:52 27.02.2022

   Samozřejmě, že je to neověřené a asi i přehnané. Jenže z ruské strany máme ověřenou jen jednu oběť ( alláhův bojovník - Mahomed Tušajev). Takže kde se ty přesné informace mají ...Zobrazit celý příspěvek

   Samozřejmě, že je to neověřené a asi i přehnané. Jenže z ruské strany máme ověřenou jen jednu oběť ( alláhův bojovník - Mahomed Tušajev).

   Takže kde se ty přesné informace mají vzít, že.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   12:22 27.02.2022

   Podľa mňa to budú hlavne civilné obete. Vojenské budú zatajovať pred Ruskom. A Ukrajinci určite vedia, že nie sú malé ich obete.

   Podľa mňa to budú hlavne civilné obete. Vojenské budú zatajovať pred Ruskom. A Ukrajinci určite vedia, že nie sú malé ich obete.

  • Ján Paliga
   17:48 28.02.2022

   Včera na Vaclavaku ukrajinský veľvyslanec na rovinu povedal, že majú ťažké straty, ale bojujú. Iné východisko nemajú. Takže nepripravoval nič. Situácia je stále kritická.

   Včera na Vaclavaku ukrajinský veľvyslanec na rovinu povedal, že majú ťažké straty, ale bojujú. Iné východisko nemajú. Takže nepripravoval nič. Situácia je stále kritická.

 • Jan Padesátýpátý
  10:22 27.02.2022

  sem je možné posílat peníze pro ukrajinskou armádu a domobranu:

  https://twitter.com/UKRinCZE...
  304452700/0300

  (raději si to číslo účtu prověřte ve vyhledávači)

  sem je možné posílat peníze pro ukrajinskou armádu a domobranu:

  https://twitter.com/UKRinCZE...
  304452700/0300

  (raději si to číslo účtu prověřte ve vyhledávači)

  • Jura99
   21:24 27.02.2022

   jojo, internetovy bankovnictvi je bozi, ty penize tam leti za par vterin.

   jojo, internetovy bankovnictvi je bozi, ty penize tam leti za par vterin.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3