Ukrajina horší než Mnichov. Bezradně čekáme na konec hororového filmu

Ukrajina horší než Mnichov. Bezradně čekáme na konec hororového filmu
Ukrajinští vojáci / Státní hraniční stráž Ukrajiny (Zvětšit)

Ze všech stran zní srovnání s Mnichovskou dohodou. Rusko bombarduje Ukrajinu a svět jen zdálky sleduje, jakoby se v kině promítal horor „V moci ďábla“. Tajně doufá - brzy snad bude konec. Také na podzim roku 1938, když se dohodlo o nás bez nás, že odkrojíme Sudety a zůstane nám z rybího těla jen kostra, si Evropa nezajistila mír. Vlk se nažral a koza nezůstala celá. Obětní beránek nestačil jednomu, nebude zřejmě stačit ani druhému. Hitler nebo Putin.

„Otec Sergej převáží děti a další z Lysyčansku do Lvova a vydává se zpět do pekla. Aby vyzvedl další děti z farnosti, kde padají bomby,“ píše mi kamarádka, moderátorka České televize, která na Ukrajinu opakovaně jezdí nejen za reportážemi. Má zde mnoho přátel, a ti nyní sedí v krytech nebo mají zbraně v ruce. Před pár dny ještě nepředstavitelný scénář. Žili stejně jako my. Chodili každé druhé pondělí na dvojku bílého do kavárny za rohem, v úterý jedli vdolečky, ve středu zalezli do peřin a četli román. Nyní leží v bahně, v provizorních bunkrech nebo na zemi v metru Kyjeva, hlavního města prozatím ještě svrchovaného státu. Ze dne na den se z nich stali vojáci a uprchlíci.

Otec Sergej pomáhal při záchraně asi patnácti osob, zejména dětí a starších osob. Nejmladší miminko, které zavezl do bezpečí, mělo jen šestnáct dní. „Silnice je hodně frekventovaná, mnoho aut, vojenská technika. Nyní nevíme, co z vesnice zbylo. Nevíme, zda se bude kam vracet – ve vesnici byly kobercové nálety,” svěřuje se duchovní a vydává se na cestu zpět. Bude ještě koho zachraňovat? Ukrajinský ženista Vitalij obětoval vlastní život, aby vyhodil do povětří most ve městě Heničev na jihu Ukrajiny. Most byl sice zaminovaný, ale ruská kolona postupovala tak rychle, že nezbyl čas jej odpálit na dálku. Vitalij své jednotce vysílačkou sdělil, že to udělá ručně, a rozloučil se. Tak se chovají hrdinové.

Pokud by se Československo v roce 1993 nerozdělilo, válka by zuřila přímo u sousedů. Německo prý pošle vojáky a pomůže s ochranou vzdušného prostoru. Pozor – nikoliv Ukrajině, ale Slovensku, kde se nyní vlastně nic neděje. To se pochopitelně může změnit. „Je hranice NATO dostatečně odstrašující?“ zajímá také pobaltské státy, kde se nachází početná ruská menšina. V hlavním městě Lotyšska Rize tvoří Rusové dokonce 50 procent obyvatel. „Vy se skutečně domníváte, že se to České republiky netýká? Jste tady v bezpečí? To si má rodina myslela také,“ pokyvuje se slzami v očích Olga, původem Ukrajinka, která žije už dvacet let v České republice. Vzdálenost Ukrajiny od hranic naší země není ani den cesty autem. A také rok 1968, kdy jsme byli „osvobozeni“ sovětskou armádou a vojsky Varšavské smlouvy od bláhových myšlenek na svobodnou vůli, není vzdálený a je stále aktuální. Podle údajů Ústavu pro studium totalitních režimů si okupace Československa do konce roku 1968 vyžádala 137 mrtvých, zhruba 500 těžce a stovky lehce zraněných.

Zkrvavená tvář ukrajinské stařenky se špinavým obvazem okolo hlavy, sutiny paneláků, mrtvoly, které jejich sousedé zakrývají ručníky a koberečky. Ještě včera spolu hráli šachy. Nyní už někteří z nich posouvají koně a královnu v nebi. Rusko napadlo Ukrajinu. Rusko je agresor, neosvobozuje, jak tvrdí propagandistické weby, které jsme měli vypnout už dávno. Co je ovšem možné se z dezinformačních článků dozvědět? Možná i Vladimir Putin propadl své propagandě a žije v bludu idealizace vlastní osoby. Myslí si, že udělal správnou věc. „Milý Putine, posuňme se k momentu, kdy se zabiješ v bunkru,“ píše se na jednom z transparentů, které si přinesli protestující u Braniborské brány v Berlíně v reminiscenci na sebevraždu Hitlera v dubnu 1945. Fotografie se bleskově šíří po sociálních sítích a přebírají ji světová média, například chorvatský online deník Index. „Jsem Rus. Omlouvám se,“ stojí na jiném transparentu na berlínské demonstraci. V ruce jej drží plačící muž. Protesty se konají i napříč Putinovou zemí, byť jsou zdejšími bezpečnostními složkami tvrdě potírány. Zatímco český písničkář Jaromír Nohavica si nejspíš ponechá medaili od Putina, šéfka moskevského divadla rezignovala, neboť „není možné dělat pro vraha“. V Moskvě už vyšly tisíce lidí do ulic, a jak uvedl specializovaný web OVD-Info, který monitoruje kroky tamní policie, v návaznosti na protesty bylo zatčeno jen za první dva dny po invazi už téměř dva tisíce osob. Tato solidarita ruských občanů zcela jistě není kapkou v moři. Právě postoj vlastních obyvatel může být pro Putina tou zásadní skutečností, kvůli které se jeho požadavky změní nebo zmírní. Odpor vlastních občanů je zásadní faktor.

Česká republika pošle na Ukrajinu kulomety, samopaly, odstřelovací pušky, pistole a odpovídající munici v hodnotě 188 milionů korun. Oznámilo to ministerstvo obrany na svém Twitteru. Češi se nyní nacházejí v jiné pozici než během Mnichovské dohody. Nikdo naši zemi (prozatím) neobětoval, u nás se neválčí. Děláme, co můžeme, snažíme se jednat rychle, posíláme zbraně, finanční pomoc, což není zanedbatelné. Česko se staví jasně na stranu Ukrajiny. Situace ale možná není tak jednoznačná jako tehdy, když jsme se stali oběťmi zrady našeho spojence Francie. Začínáme snad nyní rozumět tehdejšímu ministerskému předsedovi Édouardu Daladierovi, když se snažil získat čas? Nebo britskému premiérovi Neville Chamberlainovi, že si přál mír v Evropě za každou cenu? Září 1938 je stigmatem, bolestivou vzpomínkou. Mnichovský přízrak. Tak pojmenoval svůj román francouzský prozaik Georges-Marc Benamou. Dílo se vrací do doby, kdy tehdejší velmoci rozhodly o osudu Československa. Připomíná i osobnosti, které s diktátem nesouhlasily – jako například Chamberlainův nástupce Winston Churchill. „Anglie měla na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolila hanbu a bude mít válku,“ řekl tehdy ještě opoziční politik Churchill. Měl pravdu, ale jak by poradil nyní?

Srovnání s rokem 1938 poněkud pokulhává. Novodobý Mnichov vlastně nastal už v roce 2014, když Putin „osvobozoval“ Krym. Nyní jsme ve fázi okupace. V roce 1939 také svět mlčel, když Hitler s křikem doslova honil československého prezidenta Emila Háchu okolo stolu. Stařičký a nemocný Hácha nakonec podepsal dokument, který potvrzoval, že osud českých zemí je v rukou říšského kancléře. Donutí Putin ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského také k podpisu nějakého papíru, anebo bude hovořit jen kulomet? Zelenský jako charakterní prezident odmítl nabídky evakuace a zůstává ve své zemi.

Vladimir Putin třetí říši nezažil, narodil se až v roce 1952, ale zkušenosti čerpal v Německé demokratické republice, kde působil v 80. letech jako rozvědčík sovětské tajné služby KGB. Na konci roku 1989 v Drážďanech sledoval, jak se režim ve Východním Německu hroutí. Moskva mlčela, agenti nezasáhli proti demonstrantům a berlínská zeď padla. Večer 5. prosince 1989 se protestující pokusili dokonce obsadit budovu KGB. Vyhrocenou situaci měl řešit právě Putin. Jeden z účastníků demonstrace Siegfried Dannath vzpomínal v roce 2015 v rozhovoru pro BBC, jak z budovy ven vyšel nevysoký ruský důstojník. „Nepokoušejte se násilím dostat do této budovy. Moji soudruzi jsou ozbrojeni a v případě nouze jsou oprávněni zbraně použít,“ prohlásil podle Dannathova svědectví poněkud rozrušený rozvědčík KGB. Už tehdy měl Putin charisma a persvazivní nadání, dokázal dav ovlivnit, stáhli se.

Svůj přesvědčovací talent ruský prezident nyní využívá maximálně. Není jasné, jaký je jeho konečný cíl. I proto svět tápe, co dělat? Dodat Ukrajině zbraně, pomoci vojensky, finančně, vyhlásit válku, nebo jen přijmout ekonomické sankce, a jak razantní? Rozhodovat ovšem nebude český premiér Petr Fiala, ale zejména americký prezident Joe Biden, německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron. „Obyčejný člověk“ může projevit solidaritu, poskytnout uprchlíkovi útočiště, finančně pomoci, demonstrovat veřejně své názory, pohladit po tváři osiřelé dítě, utěšit vdovu, což se nyní zdá žalostně málo. Nošení žlutomodré trikolóry nás nic nestojí. Na rozdíl od demonstrantů v Moskvě a dalších ruských městech pro Čecha není rizikem protestovat na náměstích slovně a v bezpečí. To však neznamená, že je zbytečné projevit napadeným Ukrajincům podporu. Kdybychom nevyšli do ulic, nemávali ukrajinskou vlajkou a jen v pohodlí u televizorů vzdychali, co se to děje o pár kilometrů dál, byla by to ostuda. Lhostejnost by byla největší fackou do tváří ukrajinských bojovníků. Většina demonstrantů volá po mnohem větších sankcích anebo přímo po vojenském zásahu. Co by se však stalo, kdyby Biden, Macron, Scholz a další představitelé NATO tyto rady z náměstí vyslyšeli? Nastala by další světová válka?

Německo, zdá se, je nyní nejbenevolentnější se svou odpovědí na kroky sovětského vůdce. Tvrdší sankce vůči Rusku, ani vyloučení země z mezinárodního platebního systému SWIFT německý premiér nepodporuje. Tento postih bude aplikován v „jiné situaci“, dozvěděli se novináři od kancléře Olafa Scholze. Zbývá jen doufat – kdyby Putin atakoval Slovensko a Česko, nastal by „jiný“ stav? Anebo bychom dopadli jako Polsko za druhé světové války, když je Hitler napadl? Poláci se bránili srdnatě, ale západní spojenci se dlouho jaksi nedostavili. Podobně jako tehdy polští vlastenci, Ukrajinci také nesmírně statečně vzdorují. Válčí za celou Evropu. David proti Goliáši. Scholz zvolil strategii mírných a velmi pomalu dávkovaných sankcí, což se v této chvíli jeví jako málo rozumná reakce. Zvláště, když se ohlédneme zpět do minulosti. Benevolencí oponovat agresorovi nelze. Poučme se z historie.

Zdroje:

Ústav pro studium totalitní režimů, výsledky studie o obětech okupace v roce 1938;
Magazín BBC
BENAMOU, Georges-Marc. Mnichovský přízrak. Praha 2008.
Chorvatské noviny
ovdinfo.org
Ministerstvo obrany ČR na Twitteru
Studie “The Genetic History of Northern Europe”

Nahlásit chybu v článku


Související články

Fiala: Do armády musíme investovat

Nač máme armádu? Jaké je její poslání? K čemu slouží zahraniční mise? Kdo je spojenec a kdo nepřítel ...

Hladomor byl Stalinův trest vzpurné Ukrajině

Od jarních měsíců roku 1932 až do podzimu následujícího roku postihla Ukrajinu katastrofa, která ...

Jevhen Perebyjnis: Václav Havel je na Ukrajině nejznámějším Čechem

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis je velmi ...

Petr Fiala: Kvalitní armáda je v demokratické zemi zárukou míru a bezpečnosti

S českým premiérem Petrem Fialou se známe někdy od přelomu let 1983/1984. V té době nynější předseda ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • SILVESTR
  20:21 26.02.2022

  Tak už i Čečenci vstoupili do boje po boku Ruska

  Tak už i Čečenci vstoupili do boje po boku Ruska

  • padre
   20:27 26.02.2022

   Ale pozor,tohle nejsou čečenští bojovníci bránicí Groznyj,tohle jsou naverbovaní muslimští žoldáci.Jsem zvědav ,jak toto bude Putin vysvětlovat ruským pravoslavným věřícím…ten ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale pozor,tohle nejsou čečenští bojovníci bránicí Groznyj,tohle jsou naverbovaní muslimští žoldáci.Jsem zvědav ,jak toto bude Putin vysvětlovat ruským pravoslavným věřícím…ten chlap se musel zbláznit..Skrýt celý příspěvek

   • Toomk
    21:50 26.02.2022

    Dle mého jde o to, že ztráty Rusáků jsou asi opravdu velké (další ztráty mohou ovlivnit veřejné mínění), a tihle žoldáci ti nikomu chybět nebudou.

    Dle mého jde o to, že ztráty Rusáků jsou asi opravdu velké (další ztráty mohou ovlivnit veřejné mínění), a tihle žoldáci ti nikomu chybět nebudou.

   • pjaro77
    22:22 26.02.2022

    Američania sa tiež nerozpakovali podporovať rôznych islámskych hrdlorezov. A nakoniec sa z niektorých vykľuli fanatici ISIL. Putin si z toho zobral príklad, obávam sa.

    Američania sa tiež nerozpakovali podporovať rôznych islámskych hrdlorezov. A nakoniec sa z niektorých vykľuli fanatici ISIL. Putin si z toho zobral príklad, obávam sa.

   • mexir
    00:04 27.02.2022

    Těm je to jedno hlavně že bátuška CAR zaplatí.

    Těm je to jedno hlavně že bátuška CAR zaplatí.

  • Stafo123
   21:05 26.02.2022

   A asi nemají na růžích ustláno ...
   https://twitter.com/IAPonomare...

   A asi nemají na růžích ustláno ...
   https://twitter.com/IAPonomare...

  • HEKTOR
   21:26 26.02.2022

   SILVESTR - od putina chytrý ťah...je to materiál na odpis,takže nebude musieť vysvetľovať straty (nie že by inak musel)...a keď sa nafetujú,nemajú pocit sebazáchovy-takže ideálni ...Zobrazit celý příspěvek

   SILVESTR - od putina chytrý ťah...je to materiál na odpis,takže nebude musieť vysvetľovať straty (nie že by inak musel)...a keď sa nafetujú,nemajú pocit sebazáchovy-takže ideálni vojaci...

   padre - sú to kadyrovci,takže by mali byť čečenci od groznyj...Skrýt celý příspěvek

   • padre
    23:00 26.02.2022

    Obráncům Grozného je dnes už přes 50 a jsou v důchodu.

    Obráncům Grozného je dnes už přes 50 a jsou v důchodu.

    • mexir
     00:34 27.02.2022

     Uritě mají syny kteří velmi rídi bojují za smrt svých otců proti jejich vrahům :-)

     Uritě mají syny kteří velmi rídi bojují za smrt svých otců proti jejich vrahům :-)

    • HEKTOR
     09:35 27.02.2022

     padre - veď to mi je jasné,ale ako aj mexir písal,nejakých harantov asi aj majú... mexir - otec ramzan to posvätil,tak to musí byť kóšer...no dobrá funkcia a putinové kamarátstvo ...Zobrazit celý příspěvek

     padre - veď to mi je jasné,ale ako aj mexir písal,nejakých harantov asi aj majú...

     mexir - otec ramzan to posvätil,tak to musí byť kóšer...no dobrá funkcia a putinové kamarátstvo dokáže asi zázraky..Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   21:57 26.02.2022

   Doufám že Ukrajinci pošlou do Čečenska video, jak mrtvoly jejich chlapců mažou vepřovým sádlem... naštěstí tady ti chumaji hoří úplně stejně jako rusové.

   Doufám že Ukrajinci pošlou do Čečenska video, jak mrtvoly jejich chlapců mažou vepřovým sádlem... naštěstí tady ti chumaji hoří úplně stejně jako rusové.

   • pjaro77
    22:23 26.02.2022

    Nech ich polievajú prasačou krvou.

    Nech ich polievajú prasačou krvou.

   • HEKTOR
    22:55 26.02.2022

    tak ak to je pravda, tak magomed tushayev si už užíva panny...
    hold ísť tam nemusel...

    tak ak to je pravda, tak magomed tushayev si už užíva panny...
    hold ísť tam nemusel...

 • Arthur
  19:50 26.02.2022

  Ako článok obsahovo zaujímavý len nejak mi tam nejde ten názov a prirovnania 1938 a 1968 holubicich národov, ktoré sa ani raz nebránili a neriešime prečo proste nebránili. V tomto ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako článok obsahovo zaujímavý len nejak mi tam nejde ten názov a prirovnania 1938 a 1968 holubicich národov, ktoré sa ani raz nebránili a neriešime prečo proste nebránili.
  V tomto sú Ukrajinci voči Nám ako z inej galaxie pričom v prvých dvoch dnoch by bolo namieste skôr prirovnanie k 300 spartanskym bojovníkov s tým rozdielom, že im verím že so šťastnejším koncom a držíme im všetci palce.Skrýt celý příspěvek

 • Eagle
  19:31 26.02.2022

  Nejsmutnější je, že Evropa se na nic nezmůže, alespoň to polsko uvedlo armádu do stavu bojové pohotovosti. U nás se toho všichni bojí, vedlo by to totiž k odhalení toho, jak na tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsmutnější je, že Evropa se na nic nezmůže, alespoň to polsko uvedlo armádu do stavu bojové pohotovosti. U nás se toho všichni bojí, vedlo by to totiž k odhalení toho, jak na tom vlastně bojová technika je. Putin dlouho upozorňoval na rozpínání nato a USA, každý má na tom podíl, ale fusak prostě překročil tenkou hranici a myslím, že tento tah se stane Putinovi osudným. Držím palce Ukrajincům a doufám, že tenhle incident probere lidi z mírové letargie a skončí řeči o zbytečných nákupech vojenské techniky a podobně. Ale z podpory EU a USA je mi špatně. Když si vzpomenu jak Biden před měsícem varoval Rusko a volil ostrá slova a na co se zmohl?Skrýt celý příspěvek

  • padre
   19:43 26.02.2022

   To co se stalo je obrovská chyba Ruska a už teď prohra Putina a jeho kliky.Ruska armáda je naprosto marná a vojáci nejeví žádné bojové nadšení.Spíše to vypadá jako při puči v ...Zobrazit celý příspěvek

   To co se stalo je obrovská chyba Ruska a už teď prohra Putina a jeho kliky.Ruska armáda je naprosto marná a vojáci nejeví žádné bojové nadšení.Spíše to vypadá jako při puči v Moskvě roku 1991.Tato válka skončí převratem v Moskvě a odstraněním Putina a jeho pitěrské mafie.Skrýt celý příspěvek

   • Eagle
    21:52 26.02.2022

    No těžko říct. Souhlasím s chybou Putina, ale.......... Ten člověk měl tolik času dělat chyby a za dobu co je u kormidla, si myslím, že žádnou neudělal ( mám na mysli fatální ). ...Zobrazit celý příspěvek

    No těžko říct. Souhlasím s chybou Putina, ale.......... Ten člověk měl tolik času dělat chyby a za dobu co je u kormidla, si myslím, že žádnou neudělal ( mám na mysli fatální ). Zatím mu vše prošlo a vždy měl vše promyšlené. Těžko říct jaký dopad bude mít po ekonomické stránce swift ale ruský občany to bude bolet a to je možná začátek konce. Putin si neuvědomuje sílu lidu, ukraina teď ukazuje, jak dokáže být silná a semknutá. I kdyby ji dobil, jako že se tak stane s velkou pravděpodobností, 40 milionů ukrainců prostě nezlomí a ničeho nedosáhne. Tohle mu musí zlomit vaz. Pravda ale je ta, že zatím ruská armáda se v tom plácá a mají poměrně velké ztráty. Uvidíme co přinesou nějaké relevantní informace, každopádně si myslím, že ruská armáda má rozkaz šetřit civilní obyvatelstvo a postupovat šetrně, kdyby ne, ty města by srovnala se zemí, ale tím hůř pro ně a oni si to moc dobře uvědomují.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:30 26.02.2022

   Taky je Polsko hraniční stát s Ukrajinou.
   Někteří v pohotovosti jsou. Ti zařazení do sil rychlé reakce NATO.

   Taky je Polsko hraniční stát s Ukrajinou.
   Někteří v pohotovosti jsou. Ti zařazení do sil rychlé reakce NATO.

 • SILVESTR
  19:22 26.02.2022

  Trochu se zapomíná na to, že současná válečná situace na Ukrajině má začátek v převratu na Majdanu, organizovaném a podporovaném USA, za aktivního přikyvování některých států EU. ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu se zapomíná na to, že současná válečná situace na Ukrajině má začátek v převratu na Majdanu, organizovaném a podporovaném USA, za aktivního přikyvování některých států EU. Je pravděpodobné, že bez tohoto převratu by zde byla klidná Ukrajina včetně Krymu. USA si tak vyzkoušely kam až mohou s provokacemi proti Rusku zasahovat a teď jenom s falešnou tváří přihlížení situaci.Skrýt celý příspěvek

  • WillRock
   20:05 26.02.2022

   Táhni na Sibiř a už se nevracej!

   Táhni na Sibiř a už se nevracej!

  • Storm
   20:14 26.02.2022

   Nooo zrovna ty jsi nám tu chyběl... Tobě evidentně úřady zavřely oblibené stránky že?... A protože ti nefunguje aeronet, tak jsi přišel srát slušné lidi co? Je mi z tebe ...Zobrazit celý příspěvek

   Nooo zrovna ty jsi nám tu chyběl...
   Tobě evidentně úřady zavřely oblibené stránky že?... A protože ti nefunguje aeronet, tak jsi přišel srát slušné lidi co?
   Je mi z tebe zle...

   Táhni na sibiř...Skrýt celý příspěvek

   • SILVESTR
    20:20 26.02.2022

    Promiň, že jsem vám narušil jediný přípustný pohled na situaci.

    Promiň, že jsem vám narušil jediný přípustný pohled na situaci.

    • hrtak
     21:02 26.02.2022

     Smaž účet a odtahni na Krym nebo kam to jezdíte na dovolenou

     Smaž účet a odtahni na Krym nebo kam to jezdíte na dovolenou

    • Magister_Peditum
     21:24 26.02.2022

     Máme svobodu slova, ale každý kdo ještě teď otevřeně obhajuje ruskou agresi je prostě lidská špína.

     Máme svobodu slova, ale každý kdo ještě teď otevřeně obhajuje ruskou agresi je prostě lidská špína.

    • Ján Paliga
     02:00 27.02.2022

     Pravda je iba jedna a ty ju nemáš, máš smolu....

     Pravda je iba jedna a ty ju nemáš, máš smolu....

    • OndraV.
     09:28 27.02.2022

     Však na tebe též dojde…

     Včera NSZ jasne deklaroval právní postih takovýmto lidem a odpadum jako jsi ty…

     Však na tebe též dojde…

     Včera NSZ jasne deklaroval právní postih takovýmto lidem a odpadum jako jsi ty…

     • HEKTOR
      10:10 27.02.2022

      "Však na tebe též dojde…" - rétorika používaná nkvd ...u nás sa podobne vyjadrujú fico,blaha,kotleba a ďalší prodemokratický pohlavári...

      "Však na tebe též dojde…" - rétorika používaná nkvd ...u nás sa podobne vyjadrujú fico,blaha,kotleba a ďalší prodemokratický pohlavári...

   • HEKTOR
    21:33 26.02.2022

    Storm - no bohužiaľ ukrajina je obeť americko ruskej hry...či sa to niekomu páči,alebo nie...
    to že teraz putinovi už maximálne preplo,je iná vec...

    Storm - no bohužiaľ ukrajina je obeť americko ruskej hry...či sa to niekomu páči,alebo nie...
    to že teraz putinovi už maximálne preplo,je iná vec...

    • padre
     22:57 26.02.2022

     Putin dokázal vytvořit ukrajinský národ,dal mu příběh a nyní tento národ bojujující proti ruské agresi přesvědčil svět ,že si svůj svobodný stát zaslouží. Putina by za jeho doslova ...Zobrazit celý příspěvek

     Putin dokázal vytvořit ukrajinský národ,dal mu příběh a nyní tento národ bojujující proti ruské agresi přesvědčil svět ,že si svůj svobodný stát zaslouží. Putina by za jeho doslova šílenou politiku proti bývalým svazovým republikám například Brežněv zcela jistě postavil před soud za vlastizradu.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      09:41 27.02.2022

      padre - putin nič nemusel vytvárať,ukrajinci sú si vedomí čo majú a čo chcú...aj keď tam ich veľa podporovalo putina... inak ZATIAĽ si nemyslím že by putin predbehol v šialenosti ...Zobrazit celý příspěvek

      padre - putin nič nemusel vytvárať,ukrajinci sú si vedomí čo majú a čo chcú...aj keď tam ich veľa podporovalo putina...
      inak ZATIAĽ si nemyslím že by putin predbehol v šialenosti svojej politiky stalina - viď. napr. hladomor na ukrajine...Skrýt celý příspěvek

  • Upgrade
   21:01 26.02.2022

   Majdan je uplne irelevantny. Putin by urobil uplne to iste, nech by sa Ukrajina rozhodla otocit smerom k EU a NATO z akehokolvek dovodu. Problem bolo obsadenie Krymu a to, ze ho ...Zobrazit celý příspěvek

   Majdan je uplne irelevantny. Putin by urobil uplne to iste, nech by sa Ukrajina rozhodla otocit smerom k EU a NATO z akehokolvek dovodu.

   Problem bolo obsadenie Krymu a to, ze ho Putin najskor obsadil a az potom si uvedomil, je to polostrov bez vody, ktora sa tam taha z Dnepra, ktory je ale na Ukrajine a z Ukrajiny je aj jediny pristup nan, takze sa pred Ukrajinou v podstate neda branit.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    21:36 26.02.2022

    Upgrade - myslím že putin o problémoch na kryme vedel...akurát priorita bola získať prístav...nejaká voda,elektrina boli irelevantne problémy ktoré počkajú...

    Upgrade - myslím že putin o problémoch na kryme vedel...akurát priorita bola získať prístav...nejaká voda,elektrina boli irelevantne problémy ktoré počkajú...

  • Pavel 1
   23:58 26.02.2022

   Takže chceš říct, že na pokus o převrat v Černé hoře, který byl organizován rusáckem, měla následovat nějaká ta invaze, tentokrát zřejmě směřem na východ, silvetře. Každopádně ...Zobrazit celý příspěvek

   Takže chceš říct, že na pokus o převrat v Černé hoře, který byl organizován rusáckem, měla následovat nějaká ta invaze, tentokrát zřejmě směřem na východ, silvetře. Každopádně platí, že rusácké podržtašky zapomínají, že v demokratických zemích existuje svoboda projevu a shromažďování a že na rozdíl od rusácka na Ukrajině žádný převrat neměli nýbrž jen a pouze regulérní volby.Skrýt celý příspěvek

 • Upgrade
  18:40 26.02.2022

  Ked toto raz skonci a budu sa uvolnovat sankcie, tak jedine vymenou za znizenie stavu jadrovych zbrani. Myslim, ze 200-300 kusov musi stacit kazdemu statu. Vlastne aj o dost menej. Zobrazit celý příspěvek

  Ked toto raz skonci a budu sa uvolnovat sankcie, tak jedine vymenou za znizenie stavu jadrovych zbrani. Myslim, ze 200-300 kusov musi stacit kazdemu statu. Vlastne aj o dost menej.Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   19:32 26.02.2022

   Snižování počtu jaderných zbraní je určitě dobrá věc a o tom se přít nebudu, ale na druhou stranu jaderné zbraně dělají velký zásek do ruského vojenského rozpočtu. Jinými slovy, ...Zobrazit celý příspěvek

   Snižování počtu jaderných zbraní je určitě dobrá věc a o tom se přít nebudu, ale na druhou stranu jaderné zbraně dělají velký zásek do ruského vojenského rozpočtu. Jinými slovy, pokud mají spoustu atomovek, tak pak nemají peníze na moderní tanky, bvp, letectvo atd... Což má své výhody.Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   19:34 26.02.2022

   Problém bude, až si Putin uvědomí, že je konec a pak je už asi jedno, jestli bude mít 300 atomovek, nebo 1000. Prostě bude gameover. Ale věřím že ani ti nejostřílenější jestřábi v ...Zobrazit celý příspěvek

   Problém bude, až si Putin uvědomí, že je konec a pak je už asi jedno, jestli bude mít 300 atomovek, nebo 1000. Prostě bude gameover. Ale věřím že ani ti nejostřílenější jestřábi v ruském generálním štábu nebudou takoví blázni aby atomovky použili. Nebo se spíš modlím.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    20:31 26.02.2022

    Zrovna jsem si rikal co by se stalo, kdyby byl u kormidla Reagan nebo Kennedy. Jestli by otevřel sila.

    Zrovna jsem si rikal co by se stalo, kdyby byl u kormidla Reagan nebo Kennedy. Jestli by otevřel sila.

   • Upgrade
    20:54 26.02.2022

    No to prave nie je jedno, 300 atomoviek je obrovska tragedia, ale asi nie zanik zivota. Pri 6000 to je isty armagedon. Proste s 300 hlavicami nemozete vydierat cely svet, ze ...Zobrazit celý příspěvek

    No to prave nie je jedno, 300 atomoviek je obrovska tragedia, ale asi nie zanik zivota. Pri 6000 to je isty armagedon. Proste s 300 hlavicami nemozete vydierat cely svet, ze spravte co chcem, inak poslem cely planetu do pekla.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   21:37 26.02.2022

   Upgrade - znižovanie nemá žiadny význam,pokiaľ to obe strany odrbávajú v podobe čo sa do čoho započítavá...

   Upgrade - znižovanie nemá žiadny význam,pokiaľ to obe strany odrbávajú v podobe čo sa do čoho započítavá...

  • Rase
   00:00 27.02.2022

   Ukrajině by se měly vrátit ty atomovky, kterých se dobrovolně vzdali dle těch smluv z roku 1994 a které Rusko porušilo o dvacet let později. Pak už nikdy nikdo na Ukrajinu ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajině by se měly vrátit ty atomovky, kterých se dobrovolně vzdali dle těch smluv z roku 1994 a které Rusko porušilo o dvacet let později. Pak už nikdy nikdo na Ukrajinu nezaútočí a oni budou mít klid...Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    09:43 27.02.2022

    Rase - a čo tak dať po jednej/dvoch atomovkách každej krajine na svete...?...to by už potom bol mier na svete na 101%.... :)

    Rase - a čo tak dať po jednej/dvoch atomovkách každej krajine na svete...?...to by už potom bol mier na svete na 101%.... :)

   • Hyena
    15:01 27.02.2022

    Aj Poliaci nech si nejaké zaobstarajú.

    Aj Poliaci nech si nejaké zaobstarajú.

    • liberal shark
     10:12 28.02.2022

     Těm zrovna bych je do ruky nedával. Občas mívají podobné imperiální tendence jako Rusové.

     Těm zrovna bych je do ruky nedával. Občas mívají podobné imperiální tendence jako Rusové.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3