Ukrajina kupuje polské samohybné houfnice Krab

-
2. 6. 2022
-
49 komentářů
-
Jan Grohmann
Polská firma HSW (Huta Stalowa Wola) prodá Ukrajině tři oddíly samohybných pásových houfnic Krab. Celkově jde o 54 houfnic v devíti bateriích. Akviziční částka dosahuje tři miliardy zlotých (16 miliard Kč).
Kraby pro Ukrajinu
Polska armáda již Ukrajině ze svých zásob poskytla jeden oddíl (3×6 kusů) samohybných houfnic Krab. Mělo jít o bezúplatný převod. Houfnice slouží u ukrajinské 26. dělostřelecké brigády a již se účastní bojů. Podle polských médií výcvikem v Polsku prošlo 100 ukrajinských dělostřelců.
O dodávce prvního oddílu Krabů na Ukrajinu nejsou žádné bližší informace. Otázkou například je, zda ukrajinská armáda dostala také velitelsko-štábní (WDSz), velitelská (WD), muniční (WA) nebo servisní vozidla (WRUE), která jsou nedílnou součástí dělostřeleckých baterií a oddílů Krab polské armády.
Žádné podrobnosti nejsou ani o aktuálním prodeji dalších tří oddílů houfnic Krab. Ostatně prodej ještě nebyl oficiálně potvrzen. Bez dodávek velitelských a dalších podpůrných vozidel ale nemohou ukrajinské Kraby vést smysluplnou bojovou činnost. Lze tedy očekávat také dodávku podpůrných vozidel.
V každém případě jde o největší exportních úspěch polského zbrojního průmyslu za posledních 35 let — celkově Ukrajina získá 72 (18+54) polských houfnic Krab.
Krab
Houfnice Krab váží 48 000 kilogramů a posádku tvoří pět osob. Dojezd po asfaltové cestě s plnými nádržemi je 400 kilometrů. O pohon houfnice se stará německý motor MTU MT 88 o výkonu 735 kW. Hlavní výzbroj houfnice tvoří kanon ráže 155 mm o délce 52 ráží. Posádka má k dispozici 40 granátů a potřebné množství prachových náplní.
Při dělostřeleckém přepadu Krab dokáže vyslat na protivníka tři 50kilogramové granáty do deseti sekund. Při intenzivní palbě lze vypálit 18 granátů do tří minut, pak je nutné snížit rychlost palby na dva výstřely za minutu.
Tyto hodnoty rychlosti palby zaručují optimální životnost kanonu, tedy zhruba 3000 ran. Pokud se ale střílí nejsilnějšími prachovými náplněmi na maximální vzdálenost, životnost hlavně rychle klesá.
Samozřejmě při bojové činnosti lze vést intenzivnější palbu, avšak při ztrátě přesnosti a zkrácení životnosti hlavně. Pro Ukrajinu je tedy klíčové, aby měla přístup k náhradním hlavním ráže 155 mm.
Samohybná houfnice Krab
Kraby v polské armádě
Polská armáda do roku 2024 obdrží 120 (některé zdroje uvádějí 122) houfnic Krab. V prosinci loňského roku měla polská armáda tři oddíly Krab ve třech dělostřeleckých plucích podřízených velení 11. 12 a 16. divize. V každém oddílu jsou tři baterie (3×8 houfnic). Kromě toho dělostřelecký pluk nově formované 18. divize získal koncem roku prvních osm Krabů. Polská armáda tak převzala minimálně 80 houfnic Krab – z toho ale 18 Krabů poslala ukrajinské armádě.
Spekuluje se o dalších nákupech Krabů. Ještě letos mělo dojít k objednávce dalších 48 houfnic, ale celkové potřeby polské armády se odhadují až na 500 houfnic Krab.
Válka na Ukrajině ale nepochybně zrychlí výrobu a objednávky. Potřeby ukrajinské armády po dělostřeleckých systémech jsou a budou enormní, nejen nyní, ale minimálně v příštích deseti letech. Bavíme se minimálně o stovkách houfnic, ať už na pásovém nebo kolovém podvozku.
Podle polského portálu dziennik.pl HSW dokáže ročně vyrábět 20 až 30 houfnic Krab. Polská armáda přitom ročně přebírala jen osm až 16 houfnic Krab. HSW tedy jednoduše nemá průmyslové kapacity pro naplnění všech potřeb ukrajinské armády. Navíc HSW musí dodávat Kraby i polské armádě.
Zuzana 2
Tučná léta pro zbrojaře
Ukrajinská armáda bude v dalších deseti letech nepochybně nakupovat také české a slovenské dělostřelecké systémy. Ostatně slovenský ministr obrany Jaroslav Naď dnes na svém Twitteru potvrdil podepsání smlouvy na dodávku osmi houfnic Zuzana 2.
Ale ani tak společná polská, slovenská a česká zbrojní výroba na uspokojení potřeb Ukrajiny nestačí. Vždyť slovenská KONŠTRUKTA – Defence, výrobce houfnic Zuzana 2, podle všeho dokáže vyrábět, bez velkých investic do výroby, „jen“ 12 houfnic ročně. Tímto tempem by slovenská firma naplňovala ukrajinské potřeby několik desetiletí.
Ukrajinská armáda ze Západu dostala nebo dostane celou plejádu tažených nebo samohybných houfnic ráže 155 mm. Dodávky těžkých zbraní na Ukrajinu sleduje portál Oryx. Z tažených houfnic jde samozřejmě o houfnice M777 (118 kusů). Ze samohybných na Ukrajině působí české houfnice DANA ráže 152 mm, francouzské CAESAR a norské M109A3 ráže 155 mm. Očekává se dodávka německých a nizozemských PzH2000 a slovenských Zuzana 2 ráže 155 mm.
Pokud se budeme bavit čistě o samohybných houfnicích ráže 155 mm, ať už na pasovém nebo kolovém podvozku, Ukrajina dostala nebo dostane (včetně tří oddílů Krab) minimálně 118 houfnic ráže 155 mm.
Zdroj: Defence24
Související články
Kontrakt století: Polsko nakupuje houfnice Krab za miliardy
Polská vláda včera se zástupci polské firmy Huta Stalowa Wola (HSW) podepsala obří kontrakt na ...
-
19.12.2016
-
32 komentářů
-
Jan Grohmann
Polská armáda převzala první sériové samohybné houfnice Krab
V těchto dnech polský 5. Lubušský dělostřelecký pluk převzal první baterii pásových samohybných ...
-
26.03.2019
-
46 komentářů
-
Jan Grohmann
Polská armáda převzala další samohybné houfnice Krab
Před pár dny polská 11. obrněná divize (11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej), konkrétně 23. ...
-
04.12.2020
-
65 komentářů
-
Jan Grohmann
Polské dělostřelectvo: 500 samohybných houfnic Krab ráže 155 mm
Polská houfnice Krab je jednou z mála samohybných houfnic ráže 155 mm vyráběných na Západě. Tyto ...
-
11.12.2020
-
68 komentářů
-
Bartlomiej Kucharski
Vetelská vozidla baterie / oddílu Krab jsou už na Ukrajině.
https://twitter.com/GlobalGeoN...Vetelská vozidla baterie / oddílu Krab jsou už na Ukrajině.
https://twitter.com/GlobalGeoN...Tedy ty výrobní kapacity nových děl jsou tristní. Kdybychom náhodou objednali 24 KRABů pro 7 mbr, tak se ani nedočkáme :-(.
Tedy ty výrobní kapacity nových děl jsou tristní. Kdybychom náhodou objednali 24 KRABů pro 7 mbr, tak se ani nedočkáme :-(.
Ukrajina potřebuje k přezbrojení aspoň 1000 děl ráže 155 mm. Ideálně samohybných.
Kdyby ČR, SR a Polsko skutečně šláplo na plyn, výroba takového počtu děl potrvá 20 let.Ukrajina potřebuje k přezbrojení aspoň 1000 děl ráže 155 mm. Ideálně samohybných.
Kdyby ČR, SR a Polsko skutečně šláplo na plyn, výroba takového počtu děl potrvá 20 let.To mi nejak nevychazi. PL deklaruje schopnost vyrabet 30 krabu rocne, kdyz do toho zapocteme i Kryl, budeme jiste na vyssich poctech (tim spis kdyz se bavime o "slapnuti na plyn"). ...Zobrazit celý příspěvek
To mi nejak nevychazi. PL deklaruje schopnost vyrabet 30 krabu rocne, kdyz do toho zapocteme i Kryl, budeme jiste na vyssich poctech (tim spis kdyz se bavime o "slapnuti na plyn"). Slovensko zvladne minimalne dvanact Zuzan rocne jiz dnes (predkoronova planovana produkce) no a CR na tom nemuze byt hur, spis bych cekal schopnost nekde mezi tou slovenskou a polskou.
Kdybychom opravdu chteli, kdyby se skutecne slaplo na plyn, neverim ze tyhle tri staty nevyprodukuji stovku samohybek rocne.Skrýt celý příspěvekJe to otazka priorit a investicii do vyroby. Zvaranie vezi ide velmi dobre robotizovat. Montaz moze byt polopasova, podobne ako pri nakladnych vozidlach. Limitom moze byt ...Zobrazit celý příspěvek
Je to otazka priorit a investicii do vyroby. Zvaranie vezi ide velmi dobre robotizovat. Montaz moze byt polopasova, podobne ako pri nakladnych vozidlach.
Limitom moze byt odlievanie hlavni a ich opracovavanie, ale stroje sa kupit daju a zlievarne su minimalne 2, 3. odstavena. Problemom este mozu byt pancierove plechy a podvozky. Ale podvozok nemusi byt len Tatra.
Otazkou je len kto to zaplati a co s rozbehnutou vyrobou po dodani.Skrýt celý příspěvekWedług deklaracji HSW , rocznie mogą do 64 sztuk a w razie mobilizacji drugie tyle. Oczywiście , pod warunkiem regularnych dostaw części od podwykonawców , włącznie z tymi zza ...Zobrazit celý příspěvek
Według deklaracji HSW , rocznie mogą do 64 sztuk a w razie mobilizacji drugie tyle. Oczywiście , pod warunkiem regularnych dostaw części od podwykonawców , włącznie z tymi zza granicy ;)
Ilość obecnych dostaw jest dostosowana do potrzeb MON …Skrýt celý příspěvekZacznijmy od tego, że HSW już teraz ma dużo więcej roboty - bo ktoś w końcu musi remontować i dostarczać części do Goździków i innego sprzętu, który się "zużywa" na Ukrainie. No i ...Zobrazit celý příspěvek
Zacznijmy od tego, że HSW już teraz ma dużo więcej roboty - bo ktoś w końcu musi remontować i dostarczać części do Goździków i innego sprzętu, który się "zużywa" na Ukrainie.
No i kolejna sprawa o której się nie mówi...
Gdzie znajdziecie firmę, która wie jak w radzieckim systemie artyleryjskim integrować zachodnie środki łączności, albo jak wschodnie systemy dowodzenia i kierowania (jak "maszyna") implementować z zachodnią łącznością...Skrýt celý příspěvek
Polsko ke svym Krabum kupovalo munici od slovenske MSM group, konkretne melo jit o 155 mm HE ER FB-BB (OFd M3-DV) s dostrelem 42km z Krabu a 43km ze Zuzana2. Jde o nenavadenou ...Zobrazit celý příspěvek
Polsko ke svym Krabum kupovalo munici od slovenske MSM group, konkretne melo jit o 155 mm HE ER FB-BB (OFd M3-DV) s dostrelem 42km z Krabu a 43km ze Zuzana2. Jde o nenavadenou munici s base bleed. Cela zakazka byla jiz realizovana, ale nepovedlo se mi najit nic o objemech / poctech. Vi k tomu nekdo neco vic?Skrýt celý příspěvek
Pocty neviem, ale vraj poliaci kupili uz davnejsie aj celu linku na vyrobu, a aj tak objednali hotove granaty od ZVS/MSM.
Pocty neviem, ale vraj poliaci kupili uz davnejsie aj celu linku na vyrobu, a aj tak objednali hotove granaty od ZVS/MSM.
Tak, wdrażana jest produkcja w 100% polskiej 155mm
Póki co powstaje w kooperacji...
Ale spoko - do tylu nowych haubic potrzeba takich zapasów że z 10 lat będzie co produkować...Tak, wdrażana jest produkcja w 100% polskiej 155mm
Póki co powstaje w kooperacji...
Ale spoko - do tylu nowych haubic potrzeba takich zapasów że z 10 lat będzie co produkować...
Tu je to pekne zhrnute, aj s nejakym nastrelom ...Zobrazit celý příspěvek
Tu je to pekne zhrnute, aj s nejakym nastrelom cien:
https://dennikn.sk/2877485/nad...
"Vo štvrtok ráno oznámilo ministerstvo podpísanie kontraktu na predaj ôsmich húfnic Zuzana 2 ukrajinskej vláde.
Na rozdiel od darovaného raketového systému S-300 teda nejde o dar, ale o obchod. Podrobnosti ministerstvo neposkytlo. Naď povedal len toľko, že Ukrajinci by mali zaplatiť sumu vyššiu než 40 miliónov eur.
Podľa informácií Denníka N nemusí ísť o konečný počet. S Ukrajincami totiž podpísali takzvanú otvorenú zmluvu, ktorá počíta s možnosťou, že počet húfnic by časom mohol byť vyšší – v prípade, že sa obe strany dohodnú."Skrýt celý příspěvekNo ja teda doufam ze se "plany generalu" revidovaly a "stacilo by nam i jen 8 novych del" uz neplati. Naopak.
No ja teda doufam ze se "plany generalu" revidovaly a "stacilo by nam i jen 8 novych del" uz neplati. Naopak.
Problémem ukrajinské armády není jenom dodání samotných děl v potřebném počtu, ale i jejich logistické zabezpečení municí. Dá se odhadnout, že do současné doby bylo ukrajinské ...Zobrazit celý příspěvek
Problémem ukrajinské armády není jenom dodání samotných děl v potřebném počtu, ale i jejich logistické zabezpečení municí. Dá se odhadnout, že do současné doby bylo ukrajinské armádě dodáno do 100 děl ráže 155 mm. Při intenzivní palebné činnosti je třeba ke každému dělu přisunout munici o hmotnosti 4 až 5 tun za den. Při 100 dělech to znamená dopravit na Ukrajinu denně alespoň 200 až 300 tun munice.
Aby se skutečně zvedla palebná síla dělostřelectva ukrajinské armády, bylo by potřeba ji vyzbrojit ne stovkou, ale aspoň pětistovkou děl. Zabezpečit je logisticky nebude snadnou úlohou, nejen každý den tam poslat 3 až 5 muničních vlaků, ale vůbec mít garantovaný zdroj munice, který bude schopen takové množství munice vyexpedovat. Bez zvýšení výroby munice z mírové na válečnou úroveň, se to jen ztěží naplní.Skrýt celý příspěvektak si západ Evropy vyčistí sklady
tak si západ Evropy vyčistí sklady
No, na pár týdnů bojů by to mohlo stačit.
No, na pár týdnů bojů by to mohlo stačit.
Snad by mohli mít dost munice ve skladech ještě z dob studené války, tak jako rusáci.
Snad by mohli mít dost munice ve skladech ještě z dob studené války, tak jako rusáci.
Jen pro kontext: Do železničního vagonu, při zachování předpisů a bezpečnosti, se vleze 10 tun munice. Tatrovka 6x6 převeze (nevím to přesně) asi šest tun munice.
Jen pro kontext: Do železničního vagonu, při zachování předpisů a bezpečnosti, se vleze 10 tun munice. Tatrovka 6x6 převeze (nevím to přesně) asi šest tun munice.
Tak doufám že v naší muničce už běží výroba na plnou mírovou úroveň, v kalibru 152mm a s přechodem na 155mm je to jak? V souvislosti s nákupem Caesarů se mluvilo o licenční výrobě ...Zobrazit celý příspěvek
Tak doufám že v naší muničce už běží výroba na plnou mírovou úroveň, v kalibru 152mm a s přechodem na 155mm je to jak? V souvislosti s nákupem Caesarů se mluvilo o licenční výrobě 155mm? Ukrajina bude mít zajisté největší spotřebu základních HE typů... tam se vejde cokoliv dokážeme vyrobit, plus po troškách (zatím) budovat i vlastní zásobu NATO ráže.
Předpokládám že v 152mm od nás odešlo/odejde na UKR nějakých 75% hlavní a 80-90% munice ze skladů...Skrýt celý příspěvekCo to je "naše" munička? Stát nějakou vlastní?
Co to je "naše" munička? Stát nějakou vlastní?
stat nevlastni nic, tedy Explosia statni je, ale cele granaty kompletuji dokonce dva podniky, STV Group a CSG dokonce ve dvou podnicich v holdingu.
stat nevlastni nic, tedy Explosia statni je, ale cele granaty kompletuji dokonce dva podniky, STV Group a CSG dokonce ve dvou podnicich v holdingu.
To flanker jirka
Jj, je to maskovaná výrobna biologických zbraní. Po každém požití následuje prudký záchvat úporného zvracení. Něco takového nemůže být v soukromých rukou.To flanker jirka
Jj, je to maskovaná výrobna biologických zbraní. Po každém požití následuje prudký záchvat úporného zvracení. Něco takového nemůže být v soukromých rukou.@Jura Ktere dva podniky v holdingu CSG to jsou? Pokud je jednim MSM group a tam dubnicka ZVS holding, tak v te vlastni CSG jen 50% a je asi rozumne predpokladat, ze si ted ...Zobrazit celý příspěvek
@Jura
Ktere dva podniky v holdingu CSG to jsou? Pokud je jednim MSM group a tam dubnicka ZVS holding, tak v te vlastni CSG jen 50% a je asi rozumne predpokladat, ze si ted Slovensko stahne svou polovinu produkce pod sebe.Skrýt celý příspěvekClanek
U nás by měla montovat M 107 STV, předpokládám z dílů z Francie.
Je to STV, bojte se a pokud jste dělostřelci tak utečte rychle a daleko :)Clanek
U nás by měla montovat M 107 STV, předpokládám z dílů z Francie.
Je to STV, bojte se a pokud jste dělostřelci tak utečte rychle a daleko :)
Tak já to nemyslel tak že fabrika dostane "rozkaz" spustit výrobu naplno, ale že dostane ZAKÁZKU od MO na nejmíň půl roku výroby nonstop. Vyrobená munice se buď uloží, prodá nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Tak já to nemyslel tak že fabrika dostane "rozkaz" spustit výrobu naplno, ale že dostane ZAKÁZKU od MO na nejmíň půl roku výroby nonstop. Vyrobená munice se buď uloží, prodá nebo daruje na Ukrajinu, pravděpodobně kombinace všech tří...Skrýt celý příspěvek
Vyzera to, ze Poliaci im dali zo stavu svojej armady tolko Krabov, kolko mohli a teraz pri novovyrobe dostane zakazka UA prednost. Pokial ale nedokazu vyrazne zvysit rychlost ...Zobrazit celý příspěvek
Vyzera to, ze Poliaci im dali zo stavu svojej armady tolko Krabov, kolko mohli a teraz pri novovyrobe dostane zakazka UA prednost. Pokial ale nedokazu vyrazne zvysit rychlost vyroby, tak je to tiez projekt na dva roky (30ks na rok a zakazka na 54ks) - a to pri predpoklade, ze Polsko ozelie nove hufnice do casu vybavenia UA zakazky.Skrýt celý příspěvek
Když to vezmou za správný konec, mohou si zajistit pořádný trh a polonizaci UA.
Když to vezmou za správný konec, mohou si zajistit pořádný trh a polonizaci UA.
Áno, lenže strategicky tiež nemusí byť najlepšie byť závislý na svojom silnom a vplyvnom susedovi. Dnes sú záujmy Poľska a Ukrajiny identické, o 10-15 rokov byť nemusia. V tomto ...Zobrazit celý příspěvek
Áno, lenže strategicky tiež nemusí byť najlepšie byť závislý na svojom silnom a vplyvnom susedovi. Dnes sú záujmy Poľska a Ukrajiny identické, o 10-15 rokov byť nemusia. V tomto ohľade by mal možno šancu aj menší dodávateľ (ČR, SR), ktorý asi nebude vedieť vyvinúť až taký tlak. Samozrejme za predpokladu, že produkt je plne konkurencieschopný.Skrýt celý příspěvek
neviděl bych to tak pesimisticky. Strategicky je nejvýhodnější být se svými sousedy za dobře, určitě na tom budou lépe s polskem než s ruskem nebo běloruskem
neviděl bych to tak pesimisticky. Strategicky je nejvýhodnější být se svými sousedy za dobře, určitě na tom budou lépe s polskem než s ruskem nebo běloruskem
Jen pro připomenutí. Za 14 roků se vyrobilo 858 Dan, při špičkové výrobní kapacitě až 90 Dan za rok.
Jen pro připomenutí. Za 14 roků se vyrobilo 858 Dan, při špičkové výrobní kapacitě až 90 Dan za rok.
Otazka je, ci ma Polsko taku vyrobnu kapacitu, resp. ako rychlo dokazu zvysit rychlost vyroby. Ja im v kazdom pripade drzim palce, uz vcera bolo pre tie Kraby na UA neskoro.
Otazka je, ci ma Polsko taku vyrobnu kapacitu, resp. ako rychlo dokazu zvysit rychlost vyroby. Ja im v kazdom pripade drzim palce, uz vcera bolo pre tie Kraby na UA neskoro.
Co se stává po překročení životnosti hlavně? Hrozí rovnou rozlomení nebo se třeba jen zvýší nějaké nepřesnosti a dělo střílí blbě? Jde to pak recyklovat? :D
Co se stává po překročení životnosti hlavně? Hrozí rovnou rozlomení nebo se třeba jen zvýší nějaké nepřesnosti a dělo střílí blbě? Jde to pak recyklovat? :D
Životnost hlavně je ukončena tím, že maximální dostřel se zkrátí a rozptyl (pravděpodobná úchylka dálková, šířková, výšková) se zvětší. Dovolená míra zkrácení dostřelu či zvětšení ...Zobrazit celý příspěvek
Životnost hlavně je ukončena tím, že maximální dostřel se zkrátí a rozptyl (pravděpodobná úchylka dálková, šířková, výšková) se zvětší. Dovolená míra zkrácení dostřelu či zvětšení rozptylu je daná předpisy, cca dostřel minus 10%, rozptyl 2x větší. Hlaveň se vyřadí podle činitele, který nastane dřív, zkrácení dostřelu nebo zvětšení rozptylu.
Vyřazení hlavně je především dáno zvětšením rozptylu. Zvětšení rozptylu vede k nárůstu počtu ran k zasažení cíle a poklesu palebné efektivity děl.
Příčinou je opotřebení vývrtu hlavně, především přechodového kužele. Opotřebením, jeho erozí proudícími prachovými plyny, se přechodový kužel vypaluje a přesouvá směrem k ústí. Tím se zvětšuje objem nábojové komory za nabitou střelou a tím klesá tlak plynů, který vymetává střelu. Střele je udělena menší pohybová energie a tak i rychlost a tím dostřel.
Opotřebení přechodového kužele je nerovnoměrné, takže střela je od rány k ráně do něj jinak nabita, tj. s jinačím objemem nábojové komory. Důsledkem je, že od rány k ráně je střela vystřelena s jinačí úsťovou rychlostí. To je příčinou úchylky dálkové. Růst úchylky šířková je zapříčiněn opotřebením úsťové části vývrtu hlavně, střela je méně přesněji nasměrována.
Teplota hlavně při střelbě nesmí překročit teplotu cca 400 stupňů. Při jejím překročení rychle klesá odolnost materiálu hlavně proti opotřebení. Dokud je hlaveň chladná, tj. na počátku střelby, dá vést střelba maximální možnou rychlostí. Po vystřelení 10 až 20 ran teplota hlavně dosáhne cca 400 stupňů. Rychlost střelby je pak možno vést rychlosti 2 rány/min, při které se dosáhne rovnovážného stavu mezi ohřevem střelbou a ochlazováním okolním prostředím (hlavně nejde uměle chladit).
Hlaveň není možné recyklovat, musí se vyměnit za novou. Protože ostatní dělové mechanismy zůstávají funkční, je dělu obnovena funkčnost.
To obecně platné pro ráže 152/155 mm. S růstem dostřelu klesá i životnost hlavně. Větší dostřel znamená hmotnější prachovou náplň. Důsledkem je intenzivnější ohřev hlavně a tím i opotřebení jejího vývrtu.Skrýt celý příspěvekDoplňuji. Pokles úsťové rychlosti střely v důsledku jejího opotřebení je třeba určit pro korekci zamíření v dálce. Protože opotřebení hlavní děl v baterii není stejné, musí se ...Zobrazit celý příspěvek
Doplňuji. Pokles úsťové rychlosti střely v důsledku jejího opotřebení je třeba určit pro korekci zamíření v dálce. Protože opotřebení hlavní děl v baterii není stejné, musí se měření úbytku počáteční rychlosti střely provádět u každého děla individuálně a individuálně provést korekci zamíření,
Pokles úsťové rychlosti se určí měřením vložné hloubky střely. V tabulkách střelby je uveden úbytek úsťové rychlosti v % tabulkové úsťové rychlosti v závislosti na prodloužení nábojové komory, což je rozdíl mezi naměřenou a tabulkovou vložnou hloubkou. Na úbytek úsťové rychlosti se provede oprava zamíření. U 152 mm ShKH vz.77 je normální vložná hloubka pro OF střelu 657 mm. Např. při prodloužení nábojové komory o 90 mm činí úbytek počáteční rychlosti střely 5 %.
Způsob měření úbytku počáteční rychlosti střely z měření vložné hloubky není z hlediska současných požadavků na přesnost střelby dostatečně přesné. Proto jsou současná děla vybavena radarovým snímačem počáteční rychlosti střely, který měří její rychlost při každém výstřelu (To je ta krabice nad hlavní). Změřená rychlost se zavede do SŘP ke korekci zamíření.Skrýt celý příspěvekZ toho mi vychází, že ideálním stavem je mít výrobu hlavní doma. V případě nasazení podobného Ukrajině ty hlavně vymetete hodně rychle.
Z toho mi vychází, že ideálním stavem je mít výrobu hlavní doma. V případě nasazení podobného Ukrajině ty hlavně vymetete hodně rychle.
Pekny predaj. Zaujimalo by ma kolko by bolo treba investicii na zvysenie vyroby Z2. Ale myslim ze by to potreboval vziat do ruk niekto, kto ma skusenosti so seriovou vyrobou. ...Zobrazit celý příspěvek
Pekny predaj.
Zaujimalo by ma kolko by bolo treba investicii na zvysenie vyroby Z2.
Ale myslim ze by to potreboval vziat do ruk niekto, kto ma skusenosti so seriovou vyrobou. Konstrukta je predsalen vyvojove pracovisko.Skrýt celý příspěvekto je dobrá otázka a neméně důležitá je prognóza stability zakázek, pro zainvestovanou fabriku. Sice se zdá, že poptávka po zbraních bude, ale rovněž i nabídka, vč. nabídky ...Zobrazit celý příspěvek
to je dobrá otázka a neméně důležitá je prognóza stability zakázek, pro zainvestovanou fabriku. Sice se zdá, že poptávka po zbraních bude, ale rovněž i nabídka, vč. nabídky houfnic. Už jsme tu měli v devadesátkách situaci, že byla fabrika s kapacitou stovek až tisíců kusů techniky ročně a poptávka spadla ze dne na den na nulu. Stačí, když zhebne nejvyšší skřet, a může se to opakovat. Nicméně Koštrukta nechávala dělat části Z2 subdodavatelsky, takto by šlo zřejmě bezbolestně o něco více zvednout produkci. Bohužel na státní podnik moc nevěřím, zamakali Poláci, 72ks Krabů vs. 8ks Z2.Skrýt celý příspěvek
Tak predsalen tie planovane pocty Krabov v polskej armade su z uplne inej ligy ako Z2 na Slovensku. To sa neda vobec porovnavat. Ale ak Ukrajincov Z2 zaujme a osvedci sa v boji, ...Zobrazit celý příspěvek
Tak predsalen tie planovane pocty Krabov v polskej armade su z uplne inej ligy ako Z2 na Slovensku. To sa neda vobec porovnavat. Ale ak Ukrajincov Z2 zaujme a osvedci sa v boji, tak verim, ze sa najdu sposoby, ako zdvihnut rychlost vyroby.Skrýt celý příspěvek
Dovod tej nizkej objednavky u Z2 budu podla mna prave rychlost vyroby. Teraz Ukrajina prevezme 8 novych kusov a plynulo sa prejde na vyrobu dalsich hufnic pre SR. Ta vyroba bude ...Zobrazit celý příspěvek
Dovod tej nizkej objednavky u Z2 budu podla mna prave rychlost vyroby. Teraz Ukrajina prevezme 8 novych kusov a plynulo sa prejde na vyrobu dalsich hufnic pre SR. Ta vyroba bude ale chvilku trvat a dovtedy ma UA cas sa znovu rozhodnut, ci budu mat zaujem aj o dalsie kusy - vyskusaju ich v boji a uvidia, ci sa osvedcia. Prepokladam, ze tam bude nejaka dohoda na opcii pre UA. Ak ju vyuziju, tak dodavka pre nich znovu dostane prioritu a ked nie, tak ich dostane nasa armada.Skrýt celý příspěvek
Tiez mi to tak vychadza, ako zacarovany kruh. Nemas rychlost vyroby, nemas objednavku a ak nemas objednavku, nemas dovod mat rychlu vyrobu...
Tiez mi to tak vychadza, ako zacarovany kruh. Nemas rychlost vyroby, nemas objednavku a ak nemas objednavku, nemas dovod mat rychlu vyrobu...
To nie je len otázka na KOTADEF. Väčšinu výroby zabezpečujú súkromné firmy Podvozok sa robí v MSM ktorý spadá pod CSG. Nadstavba sa vyrába v Matador Industries, tiež súkromná ...Zobrazit celý příspěvek
To nie je len otázka na KOTADEF. Väčšinu výroby zabezpečujú súkromné firmy
Podvozok sa robí v MSM ktorý spadá pod CSG. Nadstavba sa vyrába v Matador Industries, tiež súkromná firma. Akurát delo sa vyrába v ZŤS špeciál ktorý spadá pod MO SRSkrýt celý příspěvek
Doplňkové info. Informace o prodeji houfnic Krab unikla zřejmě dříve, než měla. https://twitter.com/DawidKamiz...
Doplňkové info. Informace o prodeji houfnic Krab unikla zřejmě dříve, než měla. https://twitter.com/DawidKamiz...
Načítám diskuzi...