Ukrajina, McKinsey nebo Korsika – co rozhodne francouzské volby?

-
4. 4. 2022
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
Do prezidentských voleb ve Francii zbývá posledních pár dní. Voliče nejvíce zajímají vnitropolitická témata, jako jsou pracovní místa a životní náklady. Mediálnímu prostoru ovšem dominuje rusko-ukrajinská válka, která posílila pozici současného prezidenta Emmanuela Macrona. S největší pravděpodobností doje k jeho znovuzvolení, i když kauza McKinseyGate, korsické volání po nezávislosti a nízká volební účast mohou konečný výsledek ještě ovlivnit.
První kolo voleb se uskuteční tuto neděli a očekává se, že žádný kandidát nezíská více než 50 % hlasů. V takovém případě postoupí dva kandidáti s nejvyšší podporou do druhého kola, které se uskuteční 24. dubna. Vítěz druhého kola se ujme úřadu 13. května na dobu pěti let. Emmanuel Macron usiluje o druhé a zároveň závěrečné funkční období, třetí totiž francouzská ústava neumožňuje.
Současný prezident má v průzkumech nejméně půl roku výrazný náskok a v prvním kole podle nich získá 28 % hlasů. Do druhého kola s ním zřejmě postoupí Marine Le Penová s 20 % hlasy. V něm se předpokládá vítězství Emmanuela Macrona v poměru 56 % hlasů proti 44 % vyzývatelky. Macron je považován za centristu, zatímco Le Penová patří ke krajní pravici. Teoreticky může uspět i krajně levicový Jean-Luc Mélenchon s 15 % podporou v prvním kole nebo krajně pravicový Eric Zemmour s odhadovaným ziskem 10 % hlasů.
Emmanuel Macron se snaží získat sympatie prostřednictvím hospodářského a sociálního programu. Jeho hlavní téma představuje reforma důchodového systému. Ta zahrnuje zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 let na 65 let a také stanovení jeho minimální výše na 1 100 EUR. Macron chce navíc podpořit zaměstnanost a hospodářský růst snížením daně z příjmů právnických osob o přibližně sedm miliard eur. O stejnou částku se mají daně snížit i pro domácnosti. Na výdajové stráně chce současný prezident zvýšit investice do vzdělávání (o 12 miliard eur), do energetické transformace (10 miliard eur), do zdravotní péče (8 miliard eur) a do podpory rodin s dětmi (5 miliard eur).
Související články
Orbán uvažoval o vytvoření společného státu s Československem
Hvězda současného maďarského premiéra Viktora Orbána začala postupně na politickém nebi zářit již ...
-
14.05.2021
-
191 komentářů
-
Kristián Chalupa
PREMIUM Orbán: Za rusko-ukrajinskou válku maďarské rodiny platit nebudou
Válka na Ukrajině radikálně změnila politickou realitu Maďarska. Příští týden, v neděli 3. ...
-
21.03.2022
-
42 komentářů
-
Jan Buchar
PREMIUM Proč vypukla rusko-ukrajinská válka?
Odpověď na tuto otázku hledá celý svět. Jeden názorový proud z rozpoutání konfliktu viní ...
-
27.03.2022
-
42 komentářů
-
Jan Buchar
PREMIUM Příliš vysoká cena za geopolitické vakuum na západním Balkáně
Válka na Ukrajině vyostřuje napětí mezi proruskými a prozápadními zeměmi západního Balkánu. Téměř ...
-
30.03.2022
-
4 komentářů
-
Jan Buchar
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.