Ukrajina nakupuje polské kamikaze drony Warmate

Hydraulický katapult kamikaze dronu Warmate. Dosud polská armáda získala 100 dronů Warmate; větší foto / WB Electronics 

Ukrajinská společnost Ukrspetsexport získala od polské firmy WB Electronics technickou dokumentaci k výrobě polských kamikaze dronů Warmate. Ukrajinci budou drony montovat z polských dílů a nasadí je do bojů na východě Ukrajiny.

 

Polská firma WB Electronics poskytla ukrajinské straně kompletní výrobní dokumentaci, včetně použitých materiálů a nástrojů, a to jak v papírové, tak digitální podobě na flash discích. Na základě této dokumentace výrobu dronů Warmate zajistí ukrajinská továrna ČeZaRa ve městě Černihiv.

K podpisu dohody o dodávkách dronů Warmate na Ukrajinu došlo během loňského vojenského veletrhu MSPO 2017. Ukrajina plánuje kamikaze drony Warmate vyrábět ve velkých sériích a nasadit je do bojů na východní Ukrajině. Právě kamikaze drony se zdají být v poziční válce, jaká probíhá na východní Ukrajině, ideální zbraní. Díky tříštivo-trhavé, termobarické nebo průbojné bojové hlavici Warmate ničí živou sílu, kulometná hnízda, odstřelovače, postavení minometů, dělostřelectva i lehce obrněnou techniku.

Dron se navádí na cíl pomocí malé elektro-optické hlavice na břiše letounu nebo přímo v bojové hlavici. Nicméně na některých fotografiích je Warmate zobrazen se spodní pozorovací hlavicí, na některých nikoliv. Rozlišení hlavic je neznámé, ale v případě potřeby lze dron vybavit také čidlem pro navádění po laserovém paprsku, kterým předsunutý návodčí ozařuje cíl.

Operační vzdálenost je 10 km, ve které Warmate dokáže hlídkovat až 30 minut (při rychlosti 80 km/h). Provozní letová hladina je 20 m až 200 m nad zemí (nejvýše 3000 m.n.m.) a rychlost letu až 150 km/h. Jedna řídící stanice je schopná ovládat najednou až několik dronů Warmate.

Warmate je v podstatě levnější variantou protitankového raketového kompletu (PTRK). Na rozdíl PTRK mají však kamikaze drony větší dosah a mohou zájmovou oblast sledovat po mnohem delší dobu. Výhodou je také nižší cena. Jedna sada pro navádění kamikaze dronů (tablet, příslušný software, vysílač, transportní zodolněné kufry a pneumatický katapult) přijde na 12 000 dolarů. Cena „spotřebního zboží“, tedy samotných dronů, není známa.

Polská armáda například koupila deset naváděcích sad, 1000 dronů Warmate, neurčitý počet bojových hlavic, příslušenství a provozní, servisní a školící zázemí za 100 milionů zlotých (27 milionů dolarů).


Bojové hlavice rodiny GX1 s TV/termovizním čidlem; větší foto / WB Electronics 


Efekt termobarické bojové hlavice GTB-1 FAEvětší foto / WB Electronics 

Podle výrobce při více než 100 ostrých testech byla dosažena kruhová odchylka (CEP) 1,5 m. Příprava dronu ke startu trvá několik minut a katapult umí vypouštět kamikaze drony Warmate každé dvě minuty. Ideálním místem nasazení je otevřený terén nebo středně urbanizovaná oblast, avšak z důvodu špatného šíření signálu lze drony jen s omezením použít v městském prostředí. Nicméně po zaměření cíle z výšky dron provádí útok již zcela automaticky.

Warmate lze osadit trojicí bojových hlavic (do 1 kg) rodiny GX-1 a jednou nebojovou (pro výcvik). K dispozici je tříštivo-trhavá GO-1, termobarická GTB-1 a kumulativní GK-1 s průbojností 220 mm válcované oceli. GK-1 probíjí horní pancíř většiny obrněných vozidel na bojišti. GK-1 však vytváří jen velmi úzký paprsek plazmatu a nutně nezaručuje zničení nebo vyřazení obrněného vozidla (zejména tanku nebo BVP) z boje.

Tříštivo-trhavá GO-1 s 300 g výbušniny ničí živou sílu v okruhu 10 m. Avšak podle Defence24, odvolávající se na vojenské testy z července letošního roku, je hlavice GO-1 účinná až v okruhu 30 m.

Všechny hlavice jsou vybaveny nestabilizovaným TV nebo termovizním senzorem (použití podle světelných podmínek) pro přesné navedení na cíl. Obraz ze senzoru se v reálném čase přenáší do zobrazovacího a ovladacího tabletu.


Ukrajinský průzkumný a úderný komplex Sokol využívá polské drony FlyEye a Warmate.

Warmate lze také vybavit, místo bojové hlavice, televizní a termovizní pozorovací hlavicí GS9 s desetinásobným zvětšením. Během mise tak mohou nad zájmovým územím létat drony Warmate s průzkumnou hlavicí, které budou vyhledávat cíle pro drony s bojovou hlavicí.

Warmate není první polský dron přijatý ukrajinskou stranou. Již od března 2015 ukrajinská armáda používá průzkumné drony FlyEye od WB Electronics. Letoun má dosah 50 km (na přímý dohled od řídící stanice) a v případě ztráty signálu se po naprogramované dráze dokáže vrátit na předem určené místo. Drony Warmate i FlyEye lze zařadit do polského systému řízení dělostřelecké a minometné palby Topaz.

V ukrajinské armádě zavedené drony Warmate i FlyEye jsou součástí průzkumného a úderného systému Sokol. Veškeré drony, odpalovací a řídící systémy jsou umístěny na ukrajinských vozidlech Kozak-2M. V jednom vozidle se nachází řídící stanice, komunikační systém FONET od WB Electronics a deset kamikaze dronů Warmate. Posádku tvoří čtyři osoby. Průzkumné vozidlo Kozak-2M je vybaveno dronem FlyEye.


Warmate 2 vznikl ve spolupráci s firmou TAWAZUN ze Spojených Arabských Emirátů. Na obrázku jako nosič slouží vozidlo Ajban, větší foto / WB Electronics 

FlyEye má za úkol vyhledávání cílů, jejich zaměření a vyhodnocení účinosti útoku kamikaze dronů Warmate. Navíc díky vyššímu stožáru umístěném na vozidle Kozak-2M lze drony Warmate ovládat na vzdálenost až 20 km. Ukrajina přitom počítá s vývojem a výrobou vlastních účinnějších bojových tříštivo-trhavých, termobarických nebo průbojných hlavic.

Dlužno dodat, že WB Electronics na výstavě MSPO 2018 představila také větší kamikaze dron Warmate 2. Rozpětí Warmate 2 je 2,5 m a hmotnost 30 kg. Letoun lze vybavit celou škálou bojových hlavic do hmotnosti 5 kg. Provozní rychlost je 50 km/h až 170 km/h.

Pro drony Warmate 2 je určena rodinná výkonějších bojových hlavic rodiny GX-2. K dispozici je tříštivo-trhavá hlavice GO-2 (HE) a kumulativní GK-2 (HEAT) nebo termobarická GTB-2 FAE (Fuel Air Explosive). GO-2 a GTB-2 ničí živou sílu v okruhu minimálně 40 m a GK-2 probíjí 400 mm válcované oceli.

Zdroj: Defence24TopWar

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.

V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do ...

Ukrajinská vojenská přehlídka: Vzestup ukrajinské armády

Ukrajina si minulý týden v pátek připoměla 27 let nezávislosti. Součástí oslav byla i historicky ...

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část II.

V dnešní poslední druhé části se detailněji podíváme na schopnosti ukrajinského komplexu ...

REPORTÁŽ: Polská vojenská výstava MSPO 2018

V polském městě Kielce ve středním Polsku se uskutečnila tradiční mezinárodní vojenská výstava MSPO ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Czertik
  19:17 24.09.2018

  shmelnik ne tunguska si s nim jen tak neporadi,m podivej se jak dopadl modernejsi pantsir v syrii kde ho taky dostal (vetsi) kamikaze. overitza Samo ze cesky prumysl to dokaze ...Zobrazit celý příspěvek

  shmelnik
  ne tunguska si s nim jen tak neporadi,m podivej se jak dopadl modernejsi pantsir v syrii kde ho taky dostal (vetsi) kamikaze.

  overitza
  Samo ze cesky prumysl to dokaze vyvinout, ale hlavni je aby to umel prodat. Na co je ti vyvoj do supliku ?Skrýt celý příspěvek

 • Jonáš3
  20:46 23.09.2018

  Bárdzo fajne!
  Když rusi vypnou rušičky, tak možná i vzlétnou, ale na opačnou stranu.

  Bárdzo fajne!
  Když rusi vypnou rušičky, tak možná i vzlétnou, ale na opačnou stranu.

 • dusan
  12:03 22.09.2018

  beepee

  Mosul je v Iraku ...

  beepee

  Mosul je v Iraku ...

 • overitzda0
  01:22 22.09.2018

  Neříkejte mi že tohle nedokáže připravit Český průmysl. Využití je hlavně v konfliktech nízké intenzity. Tohle zařízení musí mít komerční úspěch.

  Neříkejte mi že tohle nedokáže připravit Český průmysl. Využití je hlavně v konfliktech nízké intenzity. Tohle zařízení musí mít komerční úspěch.

 • beepee
  17:21 21.09.2018

  @PavolR - Ano, jenže v tom Mosulu to dělal ten zlý Asad, kterého všichni nenávidíme, zatímco na Donbase to dělali ti hodní Ukrajinci, kterým všichni fandíme, že.

  @PavolR - Ano, jenže v tom Mosulu to dělal ten zlý Asad, kterého všichni nenávidíme, zatímco na Donbase to dělali ti hodní Ukrajinci, kterým všichni fandíme, že.

 • PavolR
  13:27 21.09.2018

  infi:
  A ako myslíte, že boli oslobodzované mestá Mosul, Rakka alebo Palmýra?

  infi:
  A ako myslíte, že boli oslobodzované mestá Mosul, Rakka alebo Palmýra?

 • infi
  13:10 21.09.2018

  Míša:
  Proti-teroristická operace se taky nevede tak, že pálíte těžkým dělostřelectvem do vlastních civilistů. To už asi radši ta dovolená...ale je to věc názorů :-)

  Míša:
  Proti-teroristická operace se taky nevede tak, že pálíte těžkým dělostřelectvem do vlastních civilistů. To už asi radši ta dovolená...ale je to věc názorů :-)

 • Shelmik
  19:44 20.09.2018

  Míša Je fakt že Ukrajina tím získá alespoň nějakou šanci provádět letecké údery bohužel ale nejsem radioamatér abych mohl posoudit jaká bude šance vysledování místa vyslání a ...Zobrazit celý příspěvek

  Míša
  Je fakt že Ukrajina tím získá alespoň nějakou šanci provádět letecké údery bohužel ale nejsem radioamatér abych mohl posoudit jaká bude šance vysledování místa vyslání a navedení odvetné palby přeci jen 20km není tolik .Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  18:15 20.09.2018

  @Shelmik Mám dojem, že to nebude zbraň do oblastí pod ochranou PVO, nakonec nekrytých pozic bude většina. A kdyby ne, vtipný bude, až obletí svět odstřelená Tunguska tímto ...Zobrazit celý příspěvek

  @Shelmik

  Mám dojem, že to nebude zbraň do oblastí pod ochranou PVO, nakonec nekrytých pozic bude většina. A kdyby ne, vtipný bude, až obletí svět odstřelená Tunguska tímto křídlem. Války sice nerad, ale proti zlu zlem, to nelze jinak. Dovolená se užívá jinak, než střelbou do svých exspojenců.Skrýt celý příspěvek

 • Shelmik
  16:46 20.09.2018

  A to si vážně někdo myslí ze Tunguska a spol si s nečím takovým neporadí , navíc to má i větší plochu ( diky křídlům ), letí to pomaleji než raketa a průstřel křídla bude ...Zobrazit celý příspěvek

  A to si vážně někdo myslí ze Tunguska a spol si s nečím takovým neporadí , navíc to má i větší plochu ( diky křídlům ),
  letí to pomaleji než raketa a průstřel křídla bude fatální. Vypadá to super ale kdyby to mělo raketový motor a stealth design myslim že by to mělo větši šanci . Každopadně alepoň něco lepší než nic na ničení předsunutých pozic nepřítele asi idealní .Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  15:42 20.09.2018

  "nestabilizovaným TV/IR obraz", ve špičce je kamerka, která se nemůže pohybovat a směřuje rovně, tohle stačí pro závěrečnou korekci při klesavém letu na cíl a ničemu to nevadí, pro ...Zobrazit celý příspěvek

  "nestabilizovaným TV/IR obraz", ve špičce je kamerka, která se nemůže pohybovat a směřuje rovně, tohle stačí pro závěrečnou korekci při klesavém letu na cíl a ničemu to nevadí, pro to je to taky takto navrženo, ale už to bude výrazně komplikovat ovládání na dálku operátorem, v případě, že mu vypadne GPS signál na UAV 5km od cíle a musíte s tou kamerkou najít cíl o velikosti auta někde v lese, nebude to nemožné, ale bude to podstatně těžší. Použitelné to jistě je, všude rušení GPS asi nebude, ale při ztrátě GPS signálu kdekoliv jinde než při klesání na cíl, to vzhledem k nemožnosti hýbat s kamerou bude snižovat podstatně pravděpodobnost nalezení původního cíle.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:15 20.09.2018

  omacka: jo, určitě to bude náchylné na rušení. Ale je to malé, levné, snadno nahraditelné. R-330 taky není zadarmo a určitě se budou dát najít díry způsobené vypnutím aparatury, ...Zobrazit celý příspěvek

  omacka: jo, určitě to bude náchylné na rušení. Ale je to malé, levné, snadno nahraditelné. R-330 taky není zadarmo a určitě se budou dát najít díry způsobené vypnutím aparatury, výpadkem elektrického proudu atd... Vůbec bych tuto vyčkávající munici se schopností přenosu obrazu operátorovi nepodceňoval, při správném nasazení může být dost nebezpečná.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:32 20.09.2018

  Nevím proč píšeš, že krkolomně - RC modely se řídí pohledem, to je daleko horší. Udělat stabilizaci (ať už SW nebo HW) není takový problém ani to není zas tak drahé. Takže pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím proč píšeš, že krkolomně - RC modely se řídí pohledem, to je daleko horší.
  Udělat stabilizaci (ať už SW nebo HW) není takový problém ani to není zas tak drahé. Takže pokud ji tam nedali, tak pravděpodobně proto, že až zas tak nutná není.

  A kdyby se fakt ukázalo, že to problém je, tak dát do řídícího centra SW stabilizaci zas takovej problém není.Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  12:38 20.09.2018

  Na cíl to letí po GPS, nebo řízené operátorem krkolomně při nestabilizovaném , co musí být ve spojení s UAV, jaký to může mít asi tak příjímání při takové velikosti UAV.. Bude to ...Zobrazit celý příspěvek

  Na cíl to letí po GPS, nebo řízené operátorem krkolomně při nestabilizovaném , co musí být ve spojení s UAV, jaký to může mít asi tak příjímání při takové velikosti UAV.. Bude to lehce zarušitelné v kombinaci s rušením GPS signálu pomocí R-330 “Žitel” (rušení v okruhu více než 30km), co jsou na Donbasu. Bude to nepoužitelné v boji, dosáhnou tím jen toho, že rusové dodají více R-330 na Donbas.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:33 20.09.2018

  Miroslav: Veľkosť hlavice, jednoduchší pohon, cena a pod. Ale hlavne, že riadená strela je vypálená spravidla na vopred stanovený cieľ, kým cieľ dronu môže by zistený až a zameraný ...Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: Veľkosť hlavice, jednoduchší pohon, cena a pod. Ale hlavne, že riadená strela je vypálená spravidla na vopred stanovený cieľ, kým cieľ dronu môže by zistený až a zameraný až po jeho vypustení a ak žiadny nenájde, tak sa proste vráti.
  Je to munícia s vlastnosťami dronu - Loitering Munition.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  12:26 20.09.2018

  Miroslav mne to vychadza, ze dron vypustis ten isty cas kruzi nad cielovou oblastou a operator nasledne pomocou jeho senzorov ci laserom najde/oznaci/ vyberie ciel pri ...Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav

  mne to vychadza, ze dron vypustis ten isty cas kruzi nad cielovou oblastou a operator nasledne pomocou jeho senzorov ci laserom najde/oznaci/ vyberie ciel

  pri riadenej strele mas ciel zamerany a uz ju len vypustisSkrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:11 20.09.2018

  Aký je rozdiel medzi samovražedným dronom a riadenou strelou? Ja osobne v tomto rozdiel nevidím.

  Aký je rozdiel medzi samovražedným dronom a riadenou strelou? Ja osobne v tomto rozdiel nevidím.

 • danny
  11:29 20.09.2018

  Opolčencům asi nastanou dost těžké časy. Na to se blbě reaguje, tedy pokud Poláci zapracovali aspoň na základní odolnosti proti REB. Tohle je přesně typ výrobku, kterým věřím. Je ...Zobrazit celý příspěvek

  Opolčencům asi nastanou dost těžké časy. Na to se blbě reaguje, tedy pokud Poláci zapracovali aspoň na základní odolnosti proti REB. Tohle je přesně typ výrobku, kterým věřím. Je to celkem levné, pro daný účel prostě good enough...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...